[ Darko Nedeljković @ 06.10.2008. 22:52 ] @
Vidim, vlada veliko interesovanje za poredjenje cena razlicitih vrsta grejanja. E, pa, seo sam jedno popodne, sakupio podatke i evo je tabela:



[ubacena nova tabela]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 15.10.2008. u 22:15 GMT+1]
[ RonJ @ 07.10.2008. 09:13 ] @
Odlicna tabela, samo sto je cena gradskog grejanja u vecini gradova veca od 40 din.
[ bakara @ 07.10.2008. 14:19 ] @
Lepa tabela, ali ne bi skodilo malo vise detalja na osnovu kojih si dosao do tih cena?
[ Darko Nedeljković @ 07.10.2008. 20:24 ] @
Citat:
RonJ: Odlicna tabela, samo sto je cena gradskog grejanja u vecini gradova veca od 40 din.

Uzeo sam beogradsku cenu, pretpostavljam da je najveci broj korisnika foruma odatle.

Nasao sam na internetu na raylicitim lokacijama koliko sta daje MJ toplote, koliki je kod cega koeficijent iskoriscenja, zatim sam nasao cene i sa tim podacima se lako izracuna. Izvore podataka (tacne web lokacije) nisam naveo jer ih je bilo sigurno desetak.

Prosecnu cenu struje kod direktnog grejanja sam izracunao kao 2/3 vise i 1/3 nize crvene tarife, jer je to ono sto se realno trosi - zelena i plava se istrose na ostale kucne potrebe a niza tarifa traje 8 sati dnevno dok je visa 16 sati.

Kod TA sam pretpostavio da je postignuta idealna organizacija tako da se trosi samo jeftinija crvena tarifa.

Za klime sam kao sto se vidi uzeo prosecan koeficijent iskoriscenja nesto malo preko 2.

Ako nesto nije jasno pitajte slobodno.
[ sloksik @ 07.10.2008. 22:44 ] @
Zaboravio si da navedes korisnike koji se greju na struju a imaju mernu grupu.
Sto se toga tice mogu izneti svoje licno iskustvo od prosle godine?
[ Darko Nedeljković @ 08.10.2008. 21:10 ] @
Obracun cene koriscenjem merne grupe je prilicno komplikovan jer se leti struja placa poprilicno skuplje nego sto bi inace, a to je onda jedna jednacina sa dve nepoznate. Pojedinci su nasli resenje za to, ali nije bas sasvim legalno, pa ga ne treba ovde razmatrati. Ove godine imamo i tarifu DUT, gde su cene oko 3x manje, ali to vecina korisnika nema niti zna kako da uvede i koliko time stedi pa sam se ja usresredio na ovo sto ljudi koriste po default-u.
[ deki77 @ 09.10.2008. 07:17 ] @
moratjes da uskoro vrsis promenu tabele jer su najavili cenu gasa +30 za privredu i +50% za domacinstvo
[ jancha @ 09.10.2008. 14:47 ] @
Jel možeš da ubacis u tabelu i podatke o kaloričnoj vrednosti i stepenu iskorišćenja svakog energenta?
[ Java Beograd @ 10.10.2008. 08:26 ] @
Kako si došao do potrebnoh broja kilovat sati za grejanje ?

[ kalimero 011 @ 10.10.2008. 10:20 ] @
Citat:
Za klime sam kao sto se vidi uzeo prosecan koeficijent iskoriscenja nesto malo preko 2.


Mislim da ti je ovo ključna greška pošto ne znam da li danas postoji čak i najjeftinija kineska klima sa ovako malim koeficijentom iskorišćenja u odnosu na direktno grejanje strujom, a taj odnos se kod npr. fujitsu invertera kreće i do 1:4. Na stranu što si pretpostavio da se kod grejanja na klima uređaje troši samo skupa struja. Kada se ovo uzme u obzir, stavljam ruku u vatru da je za grejanje stana od pomenutih 60 kvadrata najisplativije grejanje sa pomenuta dva invertera (rade do -15 po specifikaciji, realno i na nešto nižim temperaturama, inicijalno ulaganje u kupovinu i montažu oko 1500 evra).
[ edo_ze @ 10.10.2008. 13:33 ] @
Otkako je nastupila jesen i zahladjenje koristim bekov inverter 12-icu za grijanje sprata kuce, nekih 50 kvadrata.
Paralelno pratim i potrošnju struje i dođe nekih 12 kwh dnevno više nego standardna potrošnja.
To dodje 0,5 kw po satu jer je uključen 24 sata dnevno, odnosno 360 kwh mjesečno, odnosno nekih 25 eura, dodatno za grijanje.
Naravno to je sada dok temperature noću padaju na 7-8 stepeni, i odlicno grijem ovih 50 kvadrata.
Planiram nabaviti jos jedan ovakav tako da ce biti vise nego dovoljno za ovu kvadraturu.
Dosada sam koristio pec na cvrsto gorivo za grijanje i trosio sam 5 m3 drveta i 3 tone banovickog drvenog uglja.
To me kostalo 200 + 210 = 410 eura po sezoni. Dodam li tome jos 60 eura za krecenje stana i ciscenje dimnjaka to je 470 eura godisnje.
Ukoliko budem koristio invertere to ce biti oko 350 eura po sezoni jer nocu ce biti aktivan samo jedan inverter.
Napominjem da nemam posebnu toplotnu izolaciju, cervorokomorna cigla plus fasada, jedino su prozori sa dvostrukim krilima.
Za gradsko grijanje u Zenici izdvaja se 420 eura godišnje za stan od 50 kvadrata.
Mislim da je u Bosni trenutno to najbolje rjesenje za grijanje, pogotovo onima koji nemaju rijeseno centralno grijanje, jer im i investicija dodje visestruko isplativija, obzirom da mi za centralno grijanje treba instalacija, radijatori, kotao na cvrsto gorivo, dimnjak, kotlovnica i ugljara.
Naravno vlastiti trud i ne spominjem, kao ni placeni a dobiveni kvalitet i kolicinu drva i uglja (platis pet tona dobijes nesto ispod cetiri, dok skontas kasno za reklamaciju). Ovako koliko muzike toliko i para.
Plin, loz ulje i mazut mislim da bi trebalo preskociti i u razmatranju, barem ove godine.
[ Vladan Radovanovic @ 10.10.2008. 14:56 ] @
Gas poskupljuje, struja ne
8. oktobar 2008. | 08:52 -> 21:37 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Do kraja godine struja u Srbiji neće poskupeti , ali [/] gas bi do kraja oktobra trebalo da poskupi za 30 do 50 odsto .
Struja do kraja godine neće poskupeti (B92)
Kako je najavio ministar energetike Petar Škundrić, odluka o novoj ceni gasa trabalo bi da bude usvojena na sledećoj sednici Vlade. Zahtev za povećanje cene gasa Vladi Srbije uputilo je preduzeće “Srbijagas“, koje je tražilo da se cena gasa za toplane poveća za 30, a za domaćinstva za 50 odsto.
Vest koja će u ovom talasu poskupljenja svakako obradovati građane jeste da se cena struje u zimskom periodu, kada je potrošnja i najveća, neće menjati.
Novi cenovnik električne energije može se, međutim, očekivati već u prvoj polovini sledeće godine. To je, kako kažu, neophodno zbog zdravog razvoja elektroprivrede Srbije.


Od 15. oktobra više cene gasa
9. oktobar 2008. | 17:37 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Vlada Srbije donela je odluku da se od 15. oktobra povećaju cene gasa za domaćinstva za 47,7 odsto .
Sednica Vlade Srbije (FoNet, arhiv)
To znači da će cena gasa sa 21,27 dinar biti povećana na 31,41 dinar po metru kubnom, navedeno je u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike. Cene gasa povećane su i za daljinske sisteme grejanja i to za drugu kategoriju povećanje iznosi 37,46 odsto (sa 22,85 dinara na 41 dinar po metru kvadratnom), dok je za treću kategoriju ove grupe potrošača cena gasa povećana za 29,8 odsto.

Daklem nazalost toliko o jeftinom grejanju na gas.
[ Darko Nedeljković @ 10.10.2008. 20:39 ] @
Citat:
deki77: moratjes da uskoro vrsis promenu tabele jer su najavili cenu gasa +30 za privredu i +50% za domacinstvo

Nikakav problem, promenicu.
Citat:
jancha: Jel možeš da ubacis u tabelu i podatke o kaloričnoj vrednosti i stepenu iskorišćenja svakog energenta?

Struja daje 3.6MJ/KWh
Prirodni gas 33.5MJ/m3
LPG - TNG 46 MJ/kg (25.5MJ/l)
Ugalj izmedju 7500MJ/t najlosiji do 19000MJ/t najbolji
loz ulje i mazut oko 40 MJ/l
Drva oko 6000 MJ/m3
Briketi oko 18000 MJ/t
Koeficijenti korisnog dejstva su 0.6 za cvrsta goriva, 0.8 za tecna i gasovita i ceo 1 za struju.
Citat:
Java Beograd: Kako si došao do potrebnoh broja kilovat sati za grejanje ?

To naravno zna da varira zavisno od izolacije, ali pretpostavimo da se prosecno trosi oko 800 MJ po kvadratu godisnje. Tabelu sam napravio za orjentaciono poredjenje, niko ne treba da ocekuje da se sve poklopi u dinar sa njegovom potrosnjom.
Citat:
kalimero 011: Mislim da ti je ovo ključna greška pošto ne znam da li danas postoji čak i najjeftinija kineska klima sa ovako malim koeficijentom iskorišćenja u odnosu na direktno grejanje strujom...

Sigurno ti je poznato da taj koeficijent nije konstantan, vec sa padom temperature znatno opada a na -15 verovatno nije daleko od 1. Na prosecnoj klimi pise koeficijent korisnog dejstva 3, ja sam razumeo da je to tako u idealnom slucaju a u proseku nije daleko od 2.
Citat:
kalimero 011: Na stranu što si pretpostavio da se kod grejanja na klima uređaje troši samo skupa struja.

Ne, racunao sam 1/3 jeftine i 2/3 skupe, mislim da je to sasvm realno. Crvena tarifa se podrazumeva, jer prosecan stan od 60 kvadrata se i leti jedva provuce da ne udje u crvenu, a svako povecanje je cista crvena.
Citat:
kalimero 011: Kada se ovo uzme u obzir, stavljam ruku u vatru da je za grejanje stana od pomenutih 60 kvadrata najisplativije grejanje sa pomenuta dva invertera

Kao sto vidis, dobro dimenzionisano TA grejanje kosta oko 3.5 puta manje od direktnog, a da bi grejanje inverterima bilo isplativije, potreban je koeficijent dejstva veci od toga, sto ja mislim da je nemoguce postici. Naravno, mnogo je estetski lepse koristiti klime nego one TA kutijetine, ali to je vec druga prica. Mogu da navedem i nesto lose - ova vrsta grejanja ima najkraci vek trajanja.
Citat:
edo_ze
Plin, loz ulje i mazut mislim da bi trebalo preskociti i u razmatranju, barem ove godine.

Korisnicima ovih vrsta goriva mogu smanjiti troskove grejanja ako nabave neke grejalice i koriste ih za vreme jeftinije struje (TA bi bilo idealno, onda samo po potrebi ukljuce plin/mazut za vreme skuplje struje)
[ andrejbeca @ 10.10.2008. 20:45 ] @
Jeste.A ti stavove nase Vlade uzimas za ozbiljno.Koliko jos prosle zime su svi trubili
o tome kako se u svetu niko ne greje na struju,kako nas energetski sistem
to ne moze da izdrzi,itd.A gde je tu "Juzni potok" ili "Nabuko",te energetski sporazum
sa Rusima...(nasih malih lopurdi sa njihovim velikim mafijozama).
Sve to ima vec sledece zime da se okrene,ima da se grejemo i na solarno i snagu vetra...
[ edo_ze @ 11.10.2008. 09:35 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Korisnicima ovih vrsta goriva mogu smanjiti troskove grejanja ako nabave neke grejalice i koriste ih za vreme jeftinije struje (TA bi bilo idealno, onda samo po potrebi ukljuce plin/mazut za vreme skuplje struje)


Ovo sa TA stoji. Dovoljan broj i velicina TA peci tako da se u vrijeme jeftine tarife akumulira sto vise topline da drzi dok je skupa tarifa. Ne znam koliko kosta drugi prikljucak na struju kod vas tamo, mozda se dugorocno isplati i to kako bi se izbjegla crvena zona. Kod nas ovdje nema tih zona, sistem je dovoljno jak da izdrzi, imamo doduse zimsku i ljetnu tarifu a to je vise zbog obezbjedjenja snabdijevanja izvoza struje u zimskom periodu kada se povecava potrosnja u regionu.

Citat:
Darko Nedeljković: mnogo je estetski lepse koristiti klime nego one TA kutijetine, ali to je vec druga prica. Mogu da navedem i nesto lose - ova vrsta grejanja ima najkraci vek trajanja.


Naravno da je vijek trajanja klima uredjaja kraci, cak i invertera koji su predvidjeni za teze uslove rada, s tom cinjenicom racunam, ali kako ide potraznja i razvoj tih uredjaja vjerovatno ce za 5-6 godina biti isplativije cak i ispravne uredjaje zamijeniti novim. Da budem iskren, iako sam dobro razmisljao kako da ih rasporedim po stanu, opet imam poneku primjedbu na raspored unutarnjih i vanjskih jedinica. Sve mi to lici kao i kod vecine koji ugradjuju klime, znate to se uglavnom na-vrat-na-nos postavi, a koliko se tu sami montazeri hoce ukljuciti sa savjetima to se vidi po nezacepljenim rupama i odvaljenim fasadama i kondezatom koji pisa svakom na glavu.
Vec sam izlozio sta bi mi sve trebalo da ugradim centralno grijanje u kucu (instalacija, radijatori, kotao na cvrsto gorivo, dimnjak, kotlovnica i ugljara) i cijena svega toga i vijek trajanja mi dozvoljavaju zamjenu invertera svakih pet godina. Uostalom i sam kotao za centralno grijanje bi trebao u tom periodu zamijeniti nekoliko puta.
Grijanje stana rjesavamo dugorocno, a dugorocno gledano mislim da je struja ono sto ce nas grijati u buducnosti, bilo iz nuklearki ili iz obnovljivih izvora energije. Heh, ne bi me iznenadilo da u Americi za pedeset godina uragani budu najvece energetsko bogatstvo.
[ kalimero 011 @ 12.10.2008. 14:31 ] @
Citat:
Sigurno ti je poznato da taj koeficijent nije konstantan, vec sa padom temperature znatno opada a na -15 verovatno nije daleko od 1. Na prosecnoj klimi pise koeficijent korisnog dejstva 3, ja sam razumeo da je to tako u idealnom slucaju a u proseku nije daleko od 2.



Ne. Na -15 nije daleko od 2. Naravno, pod uslovom da je održavana temperatura u sobi koju greješ u razumnim granicama (20-25°C). Realno gledano, ako pričamo o Srbiji, koji procenat grejne sezone je temperatura -15 ili niže? Na temperaturama oko nule i nešto nižim COP je veoma blizu onog koji je deklarisan (opet, kod kvalitetnih invertera. Da neko ne pomisli da je to samo Fujitsu, ima i boljih ali mislim da se kod nas ne mogu naći).


Citat:
Ne, racunao sam 1/3 jeftine i 2/3 skupe, mislim da je to sasvm realno. Crvena tarifa se podrazumeva, jer prosecan stan od 60 kvadrata se i leti jedva provuce da ne udje u crvenu, a svako povecanje je cista crvena.



OK, ali mislim da preteruješ. Kod nas je crvena tarifa preko 1600kWh mesečno. Šta treba da uradi čovek da bi leti trošio preko 50kWh dnevno?! Ja zimi u 50 kvadrata ne ulazim u crvenu tarifu, a osnovni energent za grejanje mi je struja (doduše šporet je plinski i koristi se mašina za sudove umesto ručnog pranja, ali zato se bojler ne gasi uopšte).


Citat:
Kao sto vidis, dobro dimenzionisano TA grejanje kosta oko 3.5 puta manje od direktnog, a da bi grejanje inverterima bilo isplativije, potreban je koeficijent dejstva veci od toga, sto ja mislim da je nemoguce postici. Naravno, mnogo je estetski lepse koristiti klime nego one TA kutijetine, ali to je vec druga prica. Mogu da navedem i nesto lose - ova vrsta grejanja ima najkraci vek trajanja.



Garancija na dobru klimu je 5 godina (u zemlji Srbiji uz trošak od 20-30 evra godišnje za prevaru koja se zove godišnji servis), a radiće uz redovno pranje filtera bar duplo duže. A ovo za odnos cene mi nije najjasnije - prema tvojoj tabeli (uz COP 2) je odnos klima/TA=50000/38500. Ako je COP realan računica je bitno drugačija. Uzgred, za pretpostavljenih 11000kWh TA peći (pretpostavljam da si računao 6KW snage) mogu da rade (akumuliraju toplotu) 10 sati dnevno u šestomesečnoj grejnoj sezoni. Dva invertera od 12000 BTU (koji su, uzgred, dovoljni i za više od 60 kvadrata, ako raspored prostorija nije problematičan) će da bi potrošili pretpostavljenih 5000kWh u istih šest meseci morati da rade punim kapacitetom preko 28 sati dnevno (odnosno svaki po 14 sati).
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2008. 20:53 ] @
Evo nove tabele, molim moderatora do ukloni staru i da na njeno mesto stavi ovu.


[ubacena nova tabela, stara je u atacmentu prve poruke, ali nije prikazana]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 15.10.2008. u 22:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 15.10.2008. u 22:16 GMT+1]
[ deki77 @ 15.10.2008. 21:42 ] @
Jedno pitanje...mrsko mi da čekam,da se uverim...a ovo poskupljenje me baš bacilo u razmišljanje
Kolika je normala potrošnja(grejanje)gasa za kuću,ili prostorije ukupne površine koja se greje 120m2
Kotao,radiatori
-Urađena Fasada
-Postavljena PVC
-Po ploči (na tavanu)postavljen stiropor uklopni 5cm + folija

Ja sam nešto računao i došao do cifre od 250m3 mesečno
Mnogo ili Malo???
[ Darko Nedeljković @ 16.10.2008. 01:08 ] @
Citat:
deki77:Ja sam nešto računao i došao do cifre od 250m3 mesečno
Mnogo ili Malo???

Pa, to ti je ekvivalentno kao 3 grejalice po 1kW. Ja mislim da je to malo, ali mozes lako da isprobas kad temperatura bude oko nule.
[ kalimero 011 @ 16.10.2008. 08:27 ] @
Citat:
Evo nove tabele

Imaš nešto protiv klima uređaja? ;) OK, 'ajmo ovako: grejanje stana od 60m2 ukoliko se kao energent koristi električna energija, u narodu poznata kao struja, najisplativije je korišćenjem kvalitetnih klima uređaja sa inverter tehnologijom, ukoliko se radi o umereno kontinentalnoj klimi i prosečno izolovanoj stambenoj jedinici. (Napomena: nemam nikakvih dodirnih tačaka sa proizvođačima, distributerima ili servisima za ugradnju klima uređaja.)
[ pctel @ 16.10.2008. 09:02 ] @
Ne, bas naprotiv. Uzeo sam u razmatranje tvoje primedbe, ali u nedostatku ubedljivih dokaza da PROSECAN klima uredjaj u PROSECNIM radnim uslovima ima PROSECAN stepen iskoriscenja >2.2 ostaje za sada ovako.
[ MyWay @ 16.10.2008. 09:17 ] @
Citat:
kalimero 011: Imaš nešto protiv klima uređaja? ;) OK, 'ajmo ovako: grejanje stana od 60m2 ukoliko se kao energent koristi električna energija, u narodu poznata kao struja, najisplativije je korišćenjem kvalitetnih klima uređaja sa inverter tehnologijom, ukoliko se radi o umereno kontinentalnoj klimi i prosečno izolovanoj stambenoj jedinici. (Napomena: nemam nikakvih dodirnih tačaka sa proizvođačima, distributerima ili servisima za ugradnju klima uređaja.)
Paaa to je vrlo labava računica - ona se uglavnom pokazuje ispravnom ukoliko su navike stanara kako kod naših baba i deda, dakle po ceo dan svi u kuhinjici, tamo se kuva, jede i druži, ostatak kuće se preko dana ne greje (spavaća soba, kupatilo i sl).
Ukoliko želiš da greješ ceo stan ravnomerno moraš imati klima uređaj u svakoj sobi plus grejalice u kupatilu što drastično menja/pogoršava računicu
[ RonJ @ 16.10.2008. 09:29 ] @
Nakon ovog poskupljenja gasa poskupela su i drva,sad im je cena 3500-4000 din.

Sto se tice grejanja ove zime ce najbolje proci oni koji su na gradskom ali ako prestanu donacije grada toplanama(vec imamo najavu) i njima ce cene biti visoke(najave 60-70 din po m2)

U svakom slucaju kako se god okrene jeftinog grejanja vise nema.


[ kalimero 011 @ 16.10.2008. 09:49 ] @
@pctel
Citat:
Ne, bas naprotiv. Uzeo sam u razmatranje tvoje primedbe, ali u nedostatku ubedljivih dokaza da PROSECAN klima uredjaj u PROSECNIM radnim uslovima ima PROSECAN stepen iskoriscenja >2.2 ostaje za sada ovako.

Ti si Darko Nedeljković? :) Elem, rado čitam tvoje poruke, a evo ''navukli'' ste me da posle par godina lurk-ovanja na ovom forumu (koji je btw. po mom skromnom mišljenju nešto najkvalitetnije na srpskom internetu i pored nekih problematičnih osobina), počnem i da piskaram... Dakle, ne znam šta da ti ponudim kao ubedljiv dokaz, ali ja uopšte nisam pisao o prosečnim klima uređajima, čak sam i naveo marku i inicijalne troškove za par kvalitetnih invertera (1500 evra za dve klime nikako nije prosek).

@MyWay
Citat:
Paaa to je vrlo labava računica - ona se uglavnom pokazuje ispravnom ukoliko su navike stanara kako kod naših baba i deda, dakle po ceo dan svi u kuhinjici, tamo se kuva, jede i druži, ostatak kuće se preko dana ne greje (spavaća soba, kupatilo i sl).
Ukoliko želiš da greješ ceo stan ravnomerno moraš imati klima uređaj u svakoj sobi plus grejalice u kupatilu što drastično menja/pogoršava računicu

Još jedan koga rado čitam. :) Moram da se ne složim sa konstatacijom da je računica labava. ;) Naime, stan o kome pričamo je veličine 60 kvadrata. To je po strukturi dvosoban stan i u tom slučaju klima uređaj jeste u svakoj sobi (ne zaboravi, DVA invertera). Ukoliko je (srpski običaj) pregrađivanjem napravljen dvoiposoban stan, po pravilu je polovina sobe na takvoj poziciji da se opušteno zagreje otvaranjem vrata iste. Za kupatilo se slažem (potreban je dodatni izvor grejanja kod kupanja), ali isto važi i za grejanje TA pećima, odnosno ne znam nikoga ko drži TA peć u kupatilu. ;)
[ MyWay @ 16.10.2008. 10:05 ] @
@kalimero: nisam poredio grejanje klima uređajima sa grejanjem TA pećima, nego kotlom na struju (i naravno pratećim radijatorima).
Uvek se pravi drastična razlika u osnovnim postavkama (da ne sponzorišu takve omaške distributeri klima uređaja?) - računica se izvodi za klime sa pretpostavkama da se većina prostorija direktno greje, a ostale posredno, zaboravljajući kupatilo (kao što smo obojica zaključili), WC, eventualno kuhinju..
Sa druge strane se pretpostavlja da se etažnim grejanjem na struju greje zaista cela etaža, sa sve maločas navedenim prostorijama pa čak i radijatorčetom u hodniku.
Da li je iko radio računicu grejanja etažnim grejanjem na struju gde postoje radijatori samo u dnevnoj i spavaćoj sobi, a sve ostale prostorije se greju posredno? Što bi bilo u slučaju stana od 60m2 grejanje 40-45m2 max...
[ kalimero 011 @ 16.10.2008. 10:54 ] @
Citat:
nisam poredio grejanje klima uređajima sa grejanjem TA pećima, nego kotlom na struju (i naravno pratećim radijatorima).


Mislim da je ovo neuporedivo. Jedini razlog što je uopšte moguće porediti grejanje klimom i drugim grejnim telima na struju je činjenica da TA peći rade na pricipu akumuliranja toplote što im omogućava potrošnju struje po nižoj tarifi (ovo nije u potpunosti tačno ako se radi o veoma niskim temperaturama, što zna svako ko se grejao na TA peći. Tada se toplota akumulira itekako i preko dana, ali nisam hteo da širim polemiku). Elem, zašto forsiram grejanje kvalitetnim inverterom? Zato što se uglavnom potežu argumenti od pre više godina, a mnogi koji se kuće mogli bi da prođu jeftinije kada ne bi bilo predrasuda. Ja sam se zaprepastio koliko je u poslednjih, hajde da kažem 4-5 godina, pala cena kvalitetnih klima sa inverterima a karakteristike se poboljšale. Iako će neko reći da su deklarisane karakteristike jedno, a realan rad nešto sasvim drugo (sa čim mogu i da se složim, ali samo u delu koji se odnosi na potreban kapacitet klime u zavisnosti od kvadrature, mislim da je deklarisana snaga, odnosno potrošnja, a samim tim i ono što se definiše kao ''running current'' nešto sa čim se nijedan normalan proizvođač klima neće igrati) do skora je bilo nezamislivo da se za npr. 700 evra sa ugradnjom dobije nešto što troši ispod kilovata (npr. 970W), a ima COP 4.
[ ivdeanz @ 19.10.2008. 10:48 ] @
Mislim da bi trebali da dodate u tabelu i cenu grejanja na toplotnu pumpu. Ja se već drugu sezonu grejem na toplotnu pumpu "voda-voda". To znači da sam napravio dva bunara jedan na 35 m a jedan na 12 metara. Iz dubljeg bunara crpim 2l/sec vode temperature 13 stepeni celzijusa i sa delta t manje od 5 stepeni dobijam u sekundarnom krugu temperaturu vode do 45 stepeni. Posle prolaska kroz pumpu tu vodu vraćam u plići bunar, tako da od prirode ne uzimam ništa osim toplote. To je više nego dovoljno da zidnim sistemom grejanja sa kojim sam prezadovoljan zagrejem kuću od 192 m2. Sama toplotna pumpa u režimu grejanja troši 4,5 kw struje i može da obezbedi do 22 KW toplotne energije. Moji toplotni gubitci kuće su 22 KW na -15 stepeni. U toku prošle sezone sam samo nekoliko dana imao dnevno vreme rada pumpe preko 70 % kada su bile izuzetno niske temperature. Ukupno za grejanje sam potrošio u toku cele grejne sezone od 6,5 meseci (a pratio sam sve parametre dnevni temperatura i temperatura u sekundaru kao i vreme rada pumpe preko posebnog brojača) 960 € po stvarnim kursevima koji su važili u trenutku plaćanja. Kada uzmem da je cena pumpe koju sam ja kupio bila na nivou cene uvođenja gasa i gasnog kotla, a ovde ipak pričamo o sistemu za klimatizaciju, jer ova pumpa ima mogućnost hladjenja prostora sa neuporedivo manjim utroškom i većom efikasnošću od klima (kroz primar ne prolazi vazduh od 40 stepeni na koji treba prebaciti toplotu iz hladjenog prostora već voda od 13 stepeni) mislim da je ovo više nego isplativa investicija.
Sve tabele su dostupne kao i informacije ako ima zainteresovanih.
[ Dejan2003 @ 20.10.2008. 14:01 ] @
super tema

1.da li mozes da nam kazes koliko su kostali radovi oko bunara, iskopa, montiranja cevi

2. zidni sistem grejanja?mislis na radijatore?

3.ako sam dobro shvatio 960€ si utrosio ustvari za struju koja se potrosi na toplotnu pumpu za 6,5 meseci?

4. ako uzmem u racunicu da je uvodjenje gasa 1500€ + gasni kotao 800€, znaci toplotna pumpa te je kostala oko +- 2500€

Unapred hvala na odgovoru
[ dlalic @ 22.10.2008. 06:26 ] @
Ivane, ima tema o toplotnim pumpama na podforumu fizika. Bilo bi lepo kada bi tamo izlozio svoja iskustva.

http://www.elitesecurity.org/t19098-15-Toplotna-pumpa
[ cozmo_im @ 22.10.2008. 11:38 ] @
Ja sam se do skora grejao na obicne klime, stan od 50m2. Recimo da su racuni za struju bili vise nego povoljni, recimo 200e za celu zimu.

Uskoro cu uzeti norveske radijatore, posto necu detetu da duvam klimom - merili smo ih kod moje taste.

Ukljucen bojler, TV, 3 sijalice od 75w i radijator od 1500w na 6 stepeni spoljne temp. Potrosnja je bila ISPOD 1kw/h. Radijator je bio na 24 stepena (temp u prostoriji od 14m2).

Znaci oko 600-700w max potrosi na sat na spoljnim temp do nule recimo. Ako se smanji temp. na 21-22 mislim da i na minusu nece trositi vise od 500-600w/h.
[ MyWay @ 22.10.2008. 13:09 ] @
Citat:
cozmo_im:Uskoro cu uzeti norveske radijatore, posto necu detetu da duvam klimom - merili smo ih kod moje taste.

Ukljucen bojler, TV, 3 sijalice od 75w i radijator od 1500w na 6 stepeni spoljne temp. Potrosnja je bila ISPOD 1kw/h. Radijator je bio na 24 stepena (temp u prostoriji od 14m2).
Nije mi jasno - pa samo bojler koji ti je bio uključen bi progutao 1KW za manje od sat rada??!

Što se tiče norveških radijatora, video sam ih (kupila tašta za kupatilo) i nisam nešto oduševljen: ajde što je dizajniran da se smanji upadanje prašine i bez oštrih ivica i zadovoljava evropske standarde po pitanju bezbednosti (uključujući i max temp), ono što me nije impresioniralo je to što (možda grešim) ako se zove radijator onda bi trebalo da ima cirkulaciju fluida u sebi - ovom više priliči termin grejalica jer ima u sredini grejnu žicu.
Dalje, očekivao sam da makar ima ventilator u sebi radi ubrzanja cirkulacije, ali izgleda smatraju da je dovoljna prirodna cirkulacija vazduha.
Nekako sam stekao utisak da su smisleni jedino u skandinavskom domu sa perfektno izolovanim zidovima i prozorima, ali možda nisam u pravu - u svakom slučaju ako se odlučiš da kupiš obavezno iznesi ovde svoja iskustva.
[ cozmo_im @ 23.10.2008. 10:09 ] @
Bojler je ukljucen stalno, znaci samo dogreva, nije radio konstantno.

Moj kolega greje neizolovan stan sa klasicnom drvenarijom na dva ta radijatora (50m2) vec godinama unazad i prezadovoljan je. Zimski racun oko 4500 din.

Ono sto sam ja osetio u staroj kuci (samo 3cm stiropor, jednokrilni drveni prozori najobicniji) je odlicno. Napolju je bilo oko 6-7 stepeni. Prvi put smo ga ukljucili u sobi od 14m2 i za 5 minuta je sa 18 skocilo na 23 stepena, dok si rekao keks. Toplo je oko nogu, glave, struka, kao centralno grejanje.

A taj za kupatilo je 5 puta manji od onog od 1,5 kw, on je skoro 1,5m u duzinu a onaj od 2kw je 1,8m, znaci ogroman prostor pokrije ali su jako tanki i nisu visoki pa se lako uklope svufa. I, to su aluminijumski grejaci, nisu zice nikakve, tu nema nista od zica, dakle jedan aluminijumski panel unutra sa rebrima koji greje celom duzinom. Radijator je celom povrsinom ravnomerno vruc, kao recimo odlicno centralno grejanje (tj. radijator na centralnom grejanju koje je ispravno). Regulacija je jako tacna, sam termostat je postavljen i izolovan od same temp. radijatora).

Kad stojis pored njega, bogami je pretoplo (namesten je na 23 bio). Fora kod njih je sledeca: ukljucis na maximum, termometrom gledas zeljenu temperaturu i na njegovom termostatu onda namestis temp. koja ti odgovara a on samo dogreva grejacem (recimo 10 sekundi radi, pa 12-15 ne i tako ukrug). Inace, kad ga skroz iskljucis ne ohladi se odmah kao aluminijumski radijatori, vec je duze vreme topao.

Recimo, drugi, od 1,2kw u sobi od 12m2 sa PVC prozorom koji gleda na stranu ulice je napravio pakao u sobi kad se zatvore vrata.

Meni to izgleda efikasno.
[ MyWay @ 23.10.2008. 10:54 ] @
Cela ta priča oko norveških radijatora je vrlo interesantna, kao što rekoh, ako se odlučiš da ih uzmeš bilo bi lepo da meriš potrošnju po mesecima i da postuješ ovde (ovo što ja imam sa kotlom na struju drži vodu samo dok je ovako nerealno jeftina struja).
Evo šta su napisali uvoznici za norveške radijatore:
Citat:
Potrošnja i ušteda norveškog radijatora u odnosu na druga grejna tela?

Projektovanje ovog sistema grejanja se vrši tako što se na osnovu karakteristika prostora (veličine, izolacije, položaja, uslova) preporučuje potrebna snaga. Dobro projektovanim sistemom na vrlo niskim temparaturama (do -17oC) u prostoru se može postići temperatura od +21oC. Potrošnja radijatora kada je spoljna temparatura -5 do 0oC a u prostoru +21oC, radijatori troše polovinu svoje instalirane snage. Npr., ako je instaliran radijator od 2KW, koji može da greje 25m2 potrošnja iznosi 1KW/h. Da bi mogli prikazati uštedu norveških radijatora moramo se porediti sa sistemima koji takođe troše električnu energiju. Kod našeg tarifnog sistema isnos koji placate distribuciji, ako se porede norveški radijatori i ostala električna grejna tela, uštede oznose i do 50%.
Dakle ti bi svoj stan od 50m2 mogao da greješ sa dva radijatora od 2KW što bi sa max uštedom bilo 2KWh.
[ cozmo_im @ 23.10.2008. 11:06 ] @
Ja cu uzeti jedan od 2 i jedan od 1,2kw. Spavacu sobu ne grejem toliko, ukljucim klimu na 21 stepen i ona se pali svake prestupne godine cak i na -15 i dogreva je kako treba, malo pojacam pred spavanje i to je to. U toj sobi cak i uljani radijator na 800w i na najslabijem mi daje 20 stepeni posto imam PVC a to je suncana strana i nema nikakvog vetra, snega, kise.

Grejem predsoblje od 12m2 i sobu od 20m2.

Gledao sam najobicniju TA pec od 3kw - 29000 din!!! Pa to ko da je spejs satl a ne kancerozna naprava sa staklenom vunom. Ne znam ko to jos kupuje.

Za 35000 din imam ova dva radijatora a recimo 2 TA peci bi izasle skoro 60.000 din.

Klima mi je najefikasnija, nama ne smeta duvanje uopste, ali nisam siguran za klinca i ne zelim da mu duva klima ceo dan.

A i norveski su zdravi. Klima ipak prlja filtere, uljani radijatori stvaraju dosta vlage, TA pec puna staklene vune i nije bezbedna.

Ima i aluminijumski panelni grejac koji se stavlja na patos, celom duzinom sobe recimo i to je dobra stvar - uzeo je komsija recimo sebi za suteren (oko 25m2) i odlicna je stvar. Isti princip ko norveski u drugacijem obliku. On je zadovoljan jer je mali prostor, treba mu mesta na zidu a ovo je jedino resenje koje je pronasao.
[ MyWay @ 23.10.2008. 11:08 ] @
Evo i ovo kao pomoć u planiranju:[att_img]
[ cozmo_im @ 23.10.2008. 13:19 ] @
Meni su vec rekli oko 100w m2, odnosno, posto imam PVC negde izmedju 80 i 100. Sad ja racunam 100w m2, to mi je najbolje, tako da cu za tih 32 m2 koje grejem uzeti 3200w. Da imam izolaciju mozda i manje ali i kad je stavim, radijatori ce verovatno jos par procenata bolje raditi.

Kad sam nabavio klime pre 6-7 godina izbacio sam TA peci iz stana.
[ SASA M. @ 23.10.2008. 13:30 ] @
Nisam se mesao u ovu temi jer su zakljuci ovde dati sasvim individualni. Medjutim na ovo moram da reagujem:
Citat:
cozmo_im
A i norveski su zdravi. Klima ipak prlja filtere, uljani radijatori stvaraju dosta vlage, TA pec puna staklene vune i nije bezbedna.




Prvo, klima ne prlja filtere, vec su to cestice u vazduhu koja ona skuplja da ih ne bi udisao. Po tome je sigurno zdravija od tzv. "zdravih Norveskih". Drugo, ta peci novije proizvodnje sadrze manju skodljivi oblik tzv. mineralnu vunu. Ranije su imale tzv. staklenu vunu, za koju postoje istrazivanja da je stetna, ali radi istine to nije dokazano 100% inace bi bila zabranjena kao azbest. Kao za mobilne telefone. Ako je mozes izbeci ok. ali onda se treba odreci pored ta peci i frizidera, sporeta, izolacije u zidovima i na milion mesta gde se primenjuje. Cak i ako uspes, ona se nalazi slobodno u vazduhu, stim sto je koncetracija u gradovima veca, ali se moze naci i u vazduhu na planinama.
[ cozmo_im @ 23.10.2008. 13:45 ] @
Ja redovno cistim filtere i godisnje menjam one antibakterijske. Cistim i isparivac u unutrasnjoj asepsolom (dosta se razumem u klima uredjaje), ali svejedno klima uredjaj jeste nezdraviji od norveskih radijatora, zbog kovitlanja vazduha i duvanja i problema koji se javljaju zbog izduvavanja (neki ljudi imaju smetnje na usima i slicno i probleme oko nosa zbog klima uredjaja).

Dobro znam sta i kako rade filteri kod klima uredjaja, samo sam se tako izrazio, jer i pored pedantnog odrzavanja uvek se na isparivacu nahvata sve i svasta u delovima koji su nepristupacni (ja rasturim celu unutrasnju jedinicu i cistim, domestos 1/10 ili asepsol razblazen). Spoljnu jedinicu cistim redovno i za oko 7 godina upotrebe ni na jednoj klimi nemam pad pritiska i izgledaju glanc novo. Ali znam sta se "hvata" na isparivacima a ne mozes svakih mesec-dva rasturati maske i sve to da bi dezinfikovao isparivac. Kod mene je jos i super situacija jer se ne pusi, vazduh je, po merenju, najcistiji u celom gradu ali svejedno, opet zbog vlage se nakupi svasta u isparivacu, cista biologoija.

TA Peci sta god da imaju unutra, izduvavaju. Znaci ne treba mi vise toga nego sto ga ima u prirodi. Pogotovo sa malim detetom.

Vaduh u sobi se redovno "menja", tj. provetravamo temeljno i redovno te nema razloga da norveski radijatori daju "prljavo" grejanje.
[ Java Beograd @ 23.10.2008. 15:57 ] @
Ja sam već puno puta pisao, i ponoviću.

Kod svih grejnih tela koja toplotu razvijaju prostom otpornom žicom važi:KOLIKO SE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZVUČE IZ MREŽE TOLIKO SE TOPLOTNE ENERGIJE MOŽE DOBITI !
[ SASA M. @ 23.10.2008. 18:12 ] @
Nisi skroz u pravu. Nesto ode na emitovanje svetlosti.
[ cozmo_im @ 23.10.2008. 20:43 ] @
Ovde nema zice (u norveskom). A posto sam osetio kako radi i isprobao, vidim da je to odlicna naprava. Nista tu ne "zari". Znaci aluminijumski panel sa rebrima je unutra koji greje. Ima zice, al one za struju;) Video sam ga rasklopljenog i kako to radi. Elem ako znate kako greje radijator na centralnom grejanju kada je najefikasniji mozete steci utisak kako radi norveski radijator - identicno greje (lepo).

A toplotna pumpa je svakako najefikasnija, grejao sam se 5 godina samo na klime dok nije dosao klinac na svet. Ako neko ima iskustva sa grejanjem na klimu u svim uslovima, onda bih to bio ja:)
[ wolfpack @ 23.10.2008. 21:52 ] @
***** cozmo-im *******Ima i aluminijumski panelni grejac koji se stavlja na patos, celom duzinom sobe...



ajde nam nabaci fotke i daj nam jos nekih podataka kao npr. potrosnja, cena itd



---a ko se greje na klimu neka stavi na minimalni broj obrtaja duvanja kao i ja i neosetis promaju i takoreci necujes ni buku same klime
[ SASA M. @ 24.10.2008. 06:32 ] @
cozmo, nemam ja nista protiv bilo kakvogm nacina grejanja, ali mi smeta mistifikacija koja se pravi oko tih "Norveskih radijatora". Medjutim, ti to sada radis. Nije tacno da nema zica jer taj radijator ima najobicniji grejac. Sto se potrosnje tice, trosi isto kao i bilo koja druga grejalica na struju. Nisam bas nasao puno teh. specifikacija, uglavnom prepisano jedno te isto. Ono sto sam nasao nije bas pohvalno. efikasnost koja se spomminje se uglavnom navodi za temp. do 0 stepeni. Po reklamama se kaze da jedan sat radi, 4 greje. To je moguce, ali od grejanja onda nema nista. Kod prodavaca se uglavnom navodi da su ustede u potrosnji struje izmedju 15-25%. Ok neka ustedi 25%, to ne znaci da ces ti npr u odnosu ta pec za 25% smanjiti racun koji placas. Takodje, TA moze da greje na nacin kao N.R. Vazduh koji prolazi kroz nju, ne prolazi preko mineralne vune vec preko samotnih cigli. Sam vazduh koji uzima u najvecoj kolicini dolazi sa 70cm visine i ne povlaci prasinu sa poda. Takav vazduh ce cirkulisati prilikom bilo kakvog grejanja. Na jednoj stranici se daje info da se vazduh greje na 75c kada prolazi kroz N.R. Prosecna ta pec ima 3.5kw potrosnje. Koju povrsinu zauzima N.R. od 3,5kw? TA ima mnogo mana, ali ono sto se desava je da ljudi zbog ovoga svake godine menjaju bespotrebno nacin na koji se greju zavisno od reklame. Jednom je to gas, drugi put klima, treci put Norveski radijatori.
[ edo_ze @ 24.10.2008. 08:31 ] @
Cozmo, mislim da je SASA-M u pravu. Sve zavisi od mjesta i nacina upotrebe. Norveske radijatore ne mozes koristiti samo po jeftinoj tarifi, dok TA mozes, naravno dovoljni velik kapacitet.
Neko je nedavno pitao za PTC grijace, kao ekstra stvar, ovo-ono. Imeo sam priliku prosle sedmice vidjeti to (heh, u firmi u kojoj radim imaju ih na stanju vec godinu dana niko nema pojma o cemu se radi, grijalica k'o grijalica) i fino pise na njima PTC, pogledam zaista PTC grijac unutra, izgleda ko klima, daljinac je tu, sve ok ali cijena 35 ojra, i stvarno grije ekstra. Ali....
Obican kalorifer 10 ojra, PTC 35 ojra, razlika 25 ojra, iliti 360 kWh, ako se koristi samo u kupaonici, isplatice se znaci za nekih 10 godina. 25 ojra nije neka para ali znaci isplatice se tek za 10 godina (ako izdrzi toliko). Znaci bolje grije, manje trosi ali se ne isplati.
Dalje, za sva grejna tijela koja zagrijavaju isijavanjem topline (radijacijom) treba dobra termoizolacija prostora ako ne zelis da grijes komsiluk. Dio vazduha se zagrije strujanjem oko radijatora, dio zracenjem radijatora a dio zracenjem okolnih tijela (zidova, podova i tavanice) koja su toplinu primila od radijatora zracenjem. Ukoliko s druge strane ovih tijela nema toplotne izolacije ista toplina se odaje i vani, odnosno i više jer je vani manja kolicina topline nego u prostoriji, sto znaci da zidovi bez izolacije vise griju okolinu nego unutrasnju prostoriju. Ako Norveski radijatori griju samo radijacijom onda bogami dobro razmisli, obzirom da si se ti do sada grijao klimama, kod kojih skoro sva toplina ostaje u zraku koji kruzi, samo se mali dio prenese na okolne objekte.
Negdje sam procitao da NR rade na principu 1 sekund grije pa 3 sekunde ne grije, pa sve tako. Eh sad, to je super ako imas staro tromo el.brojilo. U nasem Domu zdravlja imamo rentgen koji kada se upali povuce 50 kW, ali za vrijeme koliko traje taj impuls brojilo se hehe i ne pomakne.
Ko kaze da za koju godinu ta pali-gasi-pali-gasi tehnika nece natjerati elektro da doskoci tim stvarima drugacijim obracunom. Znaci sti rece Sasa ove sezone to je ok ali iduce ko zna sta ce biti bolje.
Dobro skontaj.
[ pctel @ 02.11.2008. 17:45 ] @
Trebalo bi demistifikovati te price oko raznih norveskih, ruskih, podmornickih i slicnih grejalica - svaka grejalica potrosi priblizno istu kolicinu struje da bi dala odredjenu kolicinu toplote.
[ andrejbeca @ 02.11.2008. 22:22 ] @
Zasto da demistifikujemo?Pa bar nas narod voli da zivi od iluzija.
A i struja ce da ode gore uskoro.
[ darecdjo @ 02.11.2008. 22:29 ] @
Znaci ispade da je najbolje grejanje trenutno na gas (sto se tice uskladjenosti cene, kvaliteta, zdravlja...), i pored ovog poskupljenja. Naravno mislim na nas sa jednotarifnim elektricnim brojilom.
[ andrejbeca @ 03.11.2008. 20:22 ] @
Trenutno je najbolje ovo "solarno".
Da potraje ovih 20 stepeni jos koju nedelju,
ustedece se neka para.
[ tacka @ 08.11.2008. 18:50 ] @

evo kalkulatora elektrovojvodine http://www.elektrovojvodina.rs/calculator/index.htm
i cenovnika http://www.eps.co.yu/zaposetio...nisistemi/Tarifni%20sistem.pdf
pa bih voleo da vidim na osnovu koje cene vam je kod ta peci 3,5 dinara cena a kod klime 10.
[ antiteista @ 25.08.2009. 20:53 ] @
pozdrav svima!
tema je zapostavljena, ali hteo bih samo da dodam licno iskustvo; naime, cetiri zime sam grejao kucu na ugalj i drva (etazno grejanje) i trosio sam 10 tona ruskog kamenog uglja (170 evra tona) i 2 metra drva(35 evra metar) uz to, unosenje uglja me je kostalo zbog nezgodnog pristupa 80 evra, a kiselina i kondenz su mi unistavali za sezonu cunkove u vrednosti od 70 evra. moja grejna sezona je otprilike 200 dana, stim sto je nezgodno prigusiti kotao za toplije delove dana. ukratko, grejanje me je izlazilo 1920 evra. onda mi se sve smucilo, dim, pepeo, vodeni kondenz,ukratko muka i patnja, pa sam pre tri godine presao na loz ulje, i rezultati su sledeci; prva zimz 2006-07 je bila nenormalno topla i otislo mi je 1600 litara loz ulja. zadnja mi je izvukla 2100 litara, a prethodna 2000, i to sve sa istom temperaturom u stanu kao i pre. loz ulje je kostalo sa prevozom oko 0.75 do 0.80 evra. godisnji servis gorionika je 40 evra. znaci, najskuplja zima me je kostala 1720 evra. samo toliko od mene. dok sam imao ta peci trosio sam za ceo grejni period prosecno dnevno dodatnih 157 kilovata struje(evidenciju sam precizno vodio od 1985 godine do 2002 godine- 5 ta peci od 4.5 kwh uz obavezno dopunjavanje preko dana kada je bila niza tarifa od 13h-16h) sada ne znam koliko bi me struja kostala jer nema vise jevtinije preko dana. mozda je ovo suvoparno sto sam napisao, ali ovo je iz prakse, isti prostor, isti radijatori pa cak i kotao u koji je samo ubacen gorionik. a da, grejna povrsina je 90 kvadrata, ali je visina 3.2 metra, sto odgovara zbog nacina disipacije toplote stanu normalne visine plafona u jednom nivou od odprilike140 kvadrata, a u dva nivoa ta kolicina energije je dovoljna za 180 kvadrata. nadam se da ce nekome ovo moje izlaganje pomoci da izvuce neke zakljucke koji bi bili od koristi!
pozdrav
[ igorsd @ 01.10.2009. 01:16 ] @
Ajde pomozite, molim vas. Pre par dana nadjoh na forumu gde je covek izveo racunicu koliko kosta KW/h kada je gorivo ugalj, TNG, Zemni gas itd, i ubih se sad ne mogu da nadjem. Ako se dobro secam, za Zemni gas ispadalo oko 6,5 dinara po KW/h.
Dajte link, ili taj ili ako neko ima slicnu tabelu.
Hvala!
[ Yoba @ 23.01.2010. 19:37 ] @
>Ja sam već puno puta pisao, i ponoviću.

Kod svih grejnih tela koja toplotu razvijaju prostom otpornom žicom važi:KOLIKO SE ELEKTRIČNE ENERGIJE IZVUČE IZ MREŽE TOLIKO SE TOPLOTNE ENERGIJE MOŽE DOBITI !

~tacno, ali klima preciznije toplotna pumpa radi na drugom principu ;-)
[ malada @ 30.07.2010. 01:24 ] @
Jel bi mogao neko da mi kaze okvirno koliko bi mi stizali racuni za el energiju u sledecem slucaju:

Stan je 62-63 kvadrata. Okrenut je na 3 strane. Zidovi su poprilicno debeli, ali nije uradjena izolacija. Sada su stari prozori na kojima sam postavio dihtung trake. Imaju 2 prozora, spoljni i unutrasnji. Na zadnjem je spratu a iznad ima potkrovlje (koje nije uredjeno i niko ne zivi). Na podu je parket. Ako neko zna, to su ruski paviljoni na Karaburmi. Ako treba jos neka informacija, pitajte.
Planiram da uvedem etazno grijanje sa kotlom na struju.

Unaprijed hvala na svakoj informaciji.
[ iva2780 @ 22.09.2010. 16:41 ] @
Zdravo, ja sam nova na forumu, trazim informacije o centralnom grejanju na struju pa ako neko zna ili ima iskustva neka podeli. Situacija je sledeca: zivim u zgradi koja je trebalo prosle godine da se prikljuci na centralno grejanje pa smo mi ubacili radijatore ali kako to u Srbiji obicno biva, taj proces se zakomplikovao i do dana danasnjeg nije izvesno da li ce taj projekat biti sproveden ili ne.

Do sada smo se grejali na TA pec a kako je u pitanju stan od 40 kvadrata koji ima 3 prostorije i kupatilo to nije bas radilo kako treba. Razmisljam da iskoristim radijatore koji skupljaju prasinu u stanu i da ih povezem na elektricni kotao (kad vec placam struju bar da se ugrejem).

Na internetu sam nasla kao najpovoljniju varijantu Katana kotlove (Oganj 1 ili Oganj 2) koji su kao stedljivi i super pa me zanima da li neko ima iskustva sa tim?
Ili neku drugu ideju?

Hvala unapred!
[ tihi2 @ 22.09.2010. 17:37 ] @
Ne nasedaj na notorne i krajnje bezobrazne laži.
Običan grejač ima iskoristivost 96%. Ovi što se reklamiraju ("revolucionaran" pronalazak skinut sa ruskih podmornica), a među njima je i taj tvoj, imaju iskoristivost 97.2% i zahtevaju slanu vodu u sistemu. To je jedan običan grejač malo veće snage. Sve je to ogromna LAŽ. Jedino u Srbiji laganje nije krivično delo.
Zadrži ti te tvoje TA peći, to ti je na struju najjeftinije. Jedini je to način da iskoristiš nižu tarifu. Sve ostalo će te upropastiti, jer ćeš potrošiti 60% više tarieu koja je 4 puta skuplja od niže.
Najbolje je, ako možeš, da izoluješ spoljne zidove... bilo kako da se greješ prepolovićeš račun...
[ iva2780 @ 23.09.2010. 13:58 ] @
@ tihi2
Ne razumem sta hoces da kazes. Ako cu potrositi 60% vise to je skroz ok jer cu ugrejati sve tri prostorije i kupatilo sto sa jednom TA peci trenutno ne mogu. I da, imam spoljnu izolaciju.

Znaci, jedino resenje jeste kotao na struju. Samo sam pitala da li taj iz podmornice ili stadardni i da li neko ima iskustva sa jednim ili drugim? Kakav kotao da stavim na 40 kvm i kolika je otprilike potrosnja struje koju mogu da ocekujem?

Hvala puno na odgovorima unapred!
[ Java Beograd @ 23.09.2010. 14:45 ] @
Nije Tihi to hteo da kaže. 'Oće da kaže da taj grejač nikako ne može da preda više toplotne energije nego onaj običan.

Da malo pojasnim: Sa energijom je sve lako i jednostavno. Kad god razmišljaš rukovodi se sledećim: nikako ne možeš da dobiješ više toplotne energije nego što izvučeš električne energije iz mreže. .
Kad je Tihi potencirao laž, hteo je da kaže da je laž da ćeš za isti utrošak struje tim grejačem dobiti više toplotne energije nego sa običnim grejačem, kakav je u TA peći. A TA ima jednu veeeeeliku prednost - korišćenje jeftine tarife. Sa ovim grejačem moraćeš da koristiš dnevnu tj. skupu tarifu. Zapravo, kakav god električni kotao da uzmeš - uvek ćeš biti primorana da trošiš dnevnu tj. skupu struju.

Zato razmisli o alternativnom prelogu: grejači MEK - Cini (potraži na googlu) koji su znatno jeftiniji od električnog kotla, a izuzetno se jednostavno ugrađuju u radijatore. I sve to u kombinaciji sa TA peći. Dakle, TA peć maksimalno (punjenje noću, po jeftinoj tarifi) a danju po potrebi dogrevanje Mek Cini grejačima. Jeftino i jednostavno, dok ne dobiješ daljinsko grejanje.
[ iva2780 @ 23.09.2010. 15:04 ] @
razmisljala sam i o tome i evo sta sam smislila :)
elektricni kotao - 0.5 do 5kw snaga, greje do 60kvm - dakle, greje sve prostorije + kupatilo i kosta oko 150e
grejaci CINI - treba mi 3 grejaca + TA pec (da bi postigla isti ucinak kao el.kotao, znaci grejala ceo stan) - ne znam koliko kostaju grejaci ni koliko trose - ako neko zna bila bih mu zahvalna da podeli...

Da li mislite da el. kotao trosi vise nego TA pec +3 grejaca?

hvala!

[ Java Beograd @ 23.09.2010. 15:10 ] @
Deluje mi kao da nisi pročitala šta sam pisao.

Bilo čime da se greješ, potrošićeš onoliko struje koliko toplote dobiješ. Stvarno je prosto. Ne znam šta te tu zbunjuje. Da li te možda zbunjuje što ćeš ovde imati više potrošača, pa se plašiš veće potrošnje ? A u varijanti sa kotlom imaš "samo" kotao ?
[ kalimero 011 @ 23.09.2010. 16:39 ] @
@Java Beograd
Citat:
nikako ne možeš da dobiješ više toplotne energije nego što izvučeš električne energije iz mreže. .

Citat:
Bilo čime da se greješ, potrošićeš onoliko struje koliko toplote dobiješ.

Klime, kolega... ;)
[ tihi2 @ 23.09.2010. 17:11 ] @
Iva,
ne treba mešati 2 stvari: prva stvar je količina kw struje koju potrošiš i druga stvar je koliko ćeš tu količinu kw platiti.
1. Prva stvar je jasna: potrošićeš isti broj kw struje bez obzira na šta se greješ od spomenutog (svejedno bio to običan grejač, cini, električni kotao ili ona katena ili kako već).
2. Koliko ćeš to da platiš zavisi od toga kada trošiš struju, a jedino TA peć ti omogućava da akomuliraš jeftiniju tarifu i da je koristiš na odloženo tj preko dana. Ako TA peći zameniš kotlom, plaćaćeš najmanje 4 puta više, a ne 60% više.
Za smanjenje cene grejanja na struju je bitna akomulacija energije kada je niža tarifa struje. Ja imam rezervoar od 2500l vode koji grejem na 75*C noću i ceo dan se grejem sa time. Sve to što ti probaš ja sam preračunao za sebe i preskupo je, veruj mi.
Kalimero kaže klime. Može ali... obične klime od 250evra rade do -5*C kada im je iskoristivost 1kw uložen = 1kw toplote tj ništa od iskorišćenosti 3X jeftinije grejanje. To važi kada je napolju +7*C.
Može invertorske koje rade i do -20*C, ali cena je bar 400-500evra. Jedna je malo, ali kao dodatak na postojeće je verovatno dosta. Ali i to je skuplje od TA peći: klima ima iskoristivost 1:3 , a cena struje ima odnos niže i više tarife 1:4.
Spominješ Cini grejače... ako imaš panelne radijatore na to zaboravi. Ja imam 3 komada cini grejača na panelnim radijatorima i to ne greje NIKAKO. Bacio pare, bar 100 evra. Ne koristim ih godinama, mada stoje na radijatorima.
Ja bih izabrao najmanje ulaganje, ako ti nije dovoljno toplo, a to je Mek Cini 1 ili 2komada i svakako zadržati TA peć kao glavnu. Kao što Java kaže. Kupatilo grej običnom grejalicom, najjeftinije je. Ono nije ni tako hladno ako imaš bojler.
[ kalimero 011 @ 23.09.2010. 18:17 ] @
^
Citat:
Kalimero kaže klime.

Moj komentar se prvenstveno odnosio na @Javinu konstataciju, a to šta mislim o grejanju klimama može se pročitati u ovoj temi negde na početku. Ukratko, kvalitetan inverter po prostoriji.
Citat:
Ja bih izabrao najmanje ulaganje, ako ti nije dovoljno toplo, a to je Mek Cini 1 ili 2komada i svakako zadržati TA peć kao glavnu. Kao što Java kaže. Kupatilo grej običnom grejalicom, najjeftinije je. Ono nije ni tako hladno ako imaš bojler.

Za stan o kome se ovde govori (40 kvadrata) mislim da je najisplativija kombinacija inverter + TA peć + grejalica u kupatilu.
[ MilanTarot @ 23.09.2010. 18:37 ] @
Citat:
tihi2: Ono nije ni tako hladno ako imaš bojler.


Kakav ti to bojler imas ako ti on greje kupatilo!??

Moj je savrseno izolovan, iako je sve vreme ukljucen te ima stalno vrelu vodu u sebi, spolja je potpuno hladan.
[ tihi2 @ 23.09.2010. 19:56 ] @
Kalimero, ne sporim. To je rešenje, a ako tako reši, neće se ni hteti priključiti na gradsko grejanje jer će se grejati duplo jeftinije od gradskog.
Milane, zanemari. Bio sam u kući koja ima bojler od 300l i vučene cevi nazidno sa jedne do druge strane kupatila. Cevi se baš dobro zagreju i čovek dogreva samo kad se kupa i to grejalicom. Pošto je bojler u podrumu, ima stalnu cirkulaciju da ne bi čekao 3 minuta da dođe topla voda do lavaboa... a uz put greje kupatilo.
Za veliku većinu ovo nije rešenje. Samo sam bio pod utiskom. Sanitarni bojler nije za grejanje prostorija.
[ ivdeanz @ 26.09.2010. 12:11 ] @
>

--e0cb4e887797398193049127ab1a
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Na sajtu elektrodistribucije srbije ima� automatski kalkulator za prora�un ra�una za struju. Iskoristi ga da proveri� koliko �e� tro�iti mese�no para ako ne tro�i� samo jeftinu struju. Najekonomi�nije su toplotne pumpe. Sada ve� mnogi u srbiji ih rade. Ja se grejem na toplotnu pumpu voda-voda i za 192 m2 tro�im ukupno 950 e godi�nje za grejanje. To kod tebe nije verovatno mogu�e ali toplotna pumpa vazduh voda bi mogla da funkcioni�e. Naravno za to treba napraviti novi prera�un za grejna tela jer je to nisko temperaturno grejanje. Naravno to je i hla�enje leti samo je malo komplikovanije za obja�njenje i naravno za postavljanje.<br>
<br><div class="gmail_quote">2010/9/22 iva2780 <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;">
Zdravo, ja sam nova na forumu, trazim informacije o centralnom grejanju na struju pa ako neko zna ili ima iskustva neka podeli. Situacija je sledeca: zivim u zgradi koja je trebalo prosle godine da se prikljuci na centralno grejanje pa smo mi ubacili radijatore ali kako to u Srbiji obicno biva, taj proces se zakomplikovao i do dana danasnjeg nije izvesno da li ce taj projekat biti sproveden ili ne.<br>

<br>
Do sada smo se grejali na TA pec a kako je u pitanju stan od 40 kvadrata koji ima 3 prostorije i kupatilo to nije bas radilo kako treba. Razmisljam da iskoristim radijatore koji skupljaju prasinu u stanu i da ih povezem na elektricni kotao (kad vec placam struju bar da se ugrejem).<br>

<br>
Na internetu sam nasla kao najpovoljniju varijantu Katana kotlove (Oganj 1 ili Oganj 2) koji su kao stedljivi i super pa me zanima da li neko ima iskustva sa tim?<br>
Ili neku drugu ideju?<br>
<br>
Hvala unapred!<br>
<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2700037" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2700037</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#339610" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#339610</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:339610:005424a50ed5dd41dd29d3090d5f049f<br>
[ ivdeanz @ 26.09.2010. 12:13 ] @

Kalimero, ne sporim. To je re�enje, a ako tako re�i, ne�e se ni hteti priklju�iti na gradsko grejanje jer �e se grejati duplo jeftinije od gradskog.<br>
Milane, zanemari. Bio sam u ku�i koja ima bojler od 300l i vu�ene cevi nazidno sa jedne do druge strane kupatila. Cevi se ba� dobro zagreju i �ovek dogreva samo kad se kupa i to grejalicom. Po�to je bojler u podrumu, ima stalnu cirkulaciju da ne bi �ekao 3 minuta da do�e topla voda do lavaboa... a uz put greje kupatilo.<br>



[Ovu poruku je menjao bakara dana 05.10.2011. u 14:56 GMT+1]
[ mrdelurk @ 05.10.2011. 11:34 ] @
Cena grejanja na struju se tipicno racuna na osnovi cene po kW koju potrosac plati za mreznu struju.
Cuo sam da je cena mrezne struje u stvari 1/3 proizvodna cena struje i 2/3 "ostalo": taksa za kradju, podtaksa za lopovluk, doprinos za reket... (mozda se ne zovu tacno ovako, ali to im je sustina :) ) Pitam se, ne bi elektricno grejanje kostalo pola manje da se za napajanje koristi neki kucni 5kW generator?
[ Java Beograd @ 05.10.2011. 11:51 ] @
Citat:
mrdelurk:  Pitam se, ne bi elektricno grejanje kostalo pola manje da se za napajanje koristi neki kucni 5kW generator?
Da ali onda uz gorivo koje će agregat da troši idu i akcize, takse za puteve, komunalne takse i još desetak "taksi za lopove"
[ Horvat I @ 05.10.2011. 18:48 ] @
Agregat 2,3KVA pri opterečenju ~500W pije litru na sat, pa se preračunavaj!
Parni motor eventualno!
[ coveceee @ 25.11.2011. 18:53 ] @
evo mog iskustva, zivim u stanu od 60 kvadrata, na trecem spratu, na sredini zgrade, za grejanje koristim drvo, lozim u kuhinji a radijatori su u sobama, kupatilu, nema ih puno, ukupno 3 radijatora i ono kroz bojler, ne znam kako se zove...
Posto mi je selo blizu, imam sumu drva mi nisu toliki problem to je tako reseno i funkcionise odlicno, bar po meni, tako se grejem vec 15 godina i nikad nismo potrosili vise od 5 metara drva za celu sezonu do sada je temperatura u stanu isla oko 22-24 stepeni a prosle godine sam zamenio stolariju i prosle zime kao i sada temperatura ide negde oko 25-26 stepeni, inace volim da sedim u majici kod kuce u toku zime tako da ona tabela sa pocetka ove teme bar sto se drva tice i ove kombinacije treba da se promeni, ujedno i preko zime ne ukljucujem bojler jer se voda lepo zagreje ovim i bar meni i preskoci posle kupanja a i brzo se ugreje tako da ko sledeci udje na kupanje nemora dugo da ceka, to je ujedno usteda sto se struje tice.
Po toj mojoj matematici nista nije jeftinije od toga, normalno sve ima svoje prednosti i mane tako da ono sto mi tesko pada jeste da moram da iz podruma iznesem drva do treceg sprata a lift je godinama u kvaru, tu je i pepeo a i drva kao drva uvek nesto padne sa njih pa treba malo cesce da se cisti.
Kod moje zene u stanu koriste kotao na struju, stan je malo veci, mislim da ga ima oko 80 kvadrata i mesecno potrose struju u vrednosti od oko 12-13 hiljada mada je stolarija tu u katastrofalnom stanju, stan je u potkrovlju(ravan krov) i nema nikakve izolacije. Ali okrenes dugme i ne razmisljas ni o cepanju ni o iznosenju ni o ciscenju vec samo o tome koliko ce da stigne racun za struju
e sad, za razliku u parama gde mene drva kostaju za celu sezonu koliko grejanje na struju za 1 mesec mislim da vredi da se svakog dana iz podruma iznesu po 2 kofe drva, taman mu to dodje kao rekreacija u zimskim danima a i ciscenje uvek dobro dodje...
[ ančika89 @ 02.02.2012. 23:09 ] @
Pozdrav svima,
nadam se da će neko moći da mi pomogne oko mog problema,dakle zivim u Beogradu u stanu od 50 m2, imam centralno grejanje,Viallant-ov kotao od 9 kwh ukupno,dakle 3 grejača po 3 kwh,zimi mi je redovan račun za struju oko 15-16 hiljada dinara a znao je da bude i do 20 000, grejem noću najjače na jeftinoj struji,a danju se smrzavam,da pomenem i to da je stan u prizemlju,dakle ispod je podrum i pod je hladan kao led,stolarija stara ali dihtuje,izolacija radjena skoro na svim spoljnim zidovima-stiropor petica...Dakle sumnjala sam i da mi neko krade struju,ali leti je račun po 1000-2000,čak i kada radi klima,ne znam šta da radim jer nije toliko više ni do cene struje koliko do toga što umirem od hladnoće.Ako neko ima neki savet,sugestiju,molim da mi pomogne.Hvala unapred!
[ rasa1987 @ 03.02.2012. 06:40 ] @
anicka to ti je cena kotlovskog grejanja .menjaj nacin,pocni da razmisljas o TA peci ili invertner klima uredjaju
[ test1234 @ 03.02.2012. 16:07 ] @
Ako se ima akomulacioni rezervoar, ako ga greje izmenjivac od toplotne pumpe gde je isparivac u konstantno +12*C i ako kompresor radi samo po jeftinoj struji, KWh toplote je daleko naj jeftiniji. Kompresor bi trebalo da bude pribliizno 5 KW elektricne snage. Ako bi isti radio samo po jeftinoj struji, znaci max 30 KWh dnevno puta 30 dana priblizno 1000 KWh mesecno za grejanje porecimo prosecnoj ceni od 4 dinara je 4000 dinara.

Ovo bi bila jedna veoma gruba racunica za dobro izolovan stan od priblizno 100 kvadrata.

http://www.edcentar.com/cena/cena.php
[ tihi2 @ 03.02.2012. 18:43 ] @
Tako je, uz investiciju koja prelazi 5000evra. I to je rešenje za 5-7 godina (optimistički, realno oko 5godina) koliki je vek takve opreme. Nisam siguran da je najjeftinije.