[ VladaS79 @ 08.11.2003. 22:21 ] @

Dva racunara se nalaze u dve kuce koje su na udaljenosti od oko 75m. Izmedju njih postoji opticka viljivost (izmedju kuca). Kako je najlakse povezati ova dva racunara?
[ markom @ 08.11.2003. 22:58 ] @
Citat:
VladaS79:Dva racunara se nalaze u dve kuce koje su na udaljenosti od oko 75m. Izmedju njih postoji opticka viljivost (izmedju kuca). Kako je najlakse povezati ova dva racunara?


Wow. Optička vidljivost na tu razdaljinu je dosta zanimljiva. Jesi li siguran da je ta razdaljina?

Što se tiče povezivanja, najjednostavnije bi bilo nekakvim mikrotalasnim linkom, ali to je dosta skup sport.

Marko.
[ Corleone @ 09.11.2003. 00:39 ] @
Najbolje i najjeftinije rešenje, poveži ih kablom.

[ markom @ 09.11.2003. 03:46 ] @
Citat:
mdm:
Citat:
VladaS79:Dva racunara se nalaze u dve kuce koje su na udaljenosti od oko 75m. Izmedju njih postoji opticka viljivost (izmedju kuca). Kako je najlakse povezati ova dva racunara?


Wow. Optička vidljivost na tu razdaljinu je dosta zanimljiva. Jesi li siguran da je ta razdaljina?

Au... Ja sam ono 75m pročitao kao 75km. Woops :-). Povlačim rečeno ;-).

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 09.11.2003. 08:47 ] @
Zdravo komšija Vlado :)

Uzmi dve najjeftinije 802.11b kartice koje nađeš, na primer neki dlink koji radi na 2.4GHz. Zatim još par kablova i eksternu antenu, usmeri ih kako treba pošto se vide optički, za 75 metara su ti apsolutno dovoljne 3dB antenice ili 5 ili 8, zavisi šta nađeš već od opreme. Nemoj ništa veće kupovati od 8, bacanje je para za tu razdaljinu.

I tako, ništa novo nema tu da se kaže, wireless ko wireless pisano milion puta po ovom forumu pa nemoj da te mrzi nego ga pročitaj od početka do kraja, ja sam se isprva baš trudio da objasnim sve i svja ali sad već ne mogu da se ponavljam.

I javi šta si uradio.. sretno.
[ VladaS79 @ 09.11.2003. 10:31 ] @

Citat:
Corleone> Najbolje i najjeftinije rešenje, poveži ih kablom.


Sto se tice kabla on otpada zato sto se kuce nalaze jedna preko puta druge tako da je gotovo nemoguce prebaciti kabl preko ulice. A i da moze jako je skupo jer treba prvo zategnuti samonoseci kabl pa kroz njega pustiti utp, a povrh svega dobiti dozvolu za tako nesto.
[ VladaS79 @ 09.11.2003. 10:51 ] @
Citat:
Uzmi dve najjeftinije 802.11b kartice koje nađeš, na primer neki dlink koji radi na 2.4GHz. Zatim još par kablova i eksternu antenu, usmeri ih kako treba pošto se vide optički, za 75 metara su ti apsolutno dovoljne 3dB antenice ili 5 ili 8, zavisi šta nađeš već od opreme. Nemoj ništa veće kupovati od 8, bacanje je para za tu razdaljinu.


Hvala komšija! Ovo su prave informacije a i na neki način informacije koje sam priželjkivao da čuejm. Samo još jedno podpitanje. Verovatno si primetio da koristim linux pa me zanima da li imaš informacija kako taj isti dlink radi u takvom okruženju i da li on moze bez problema da komunicira sa istim tim uredjajem na drugoj strani ako je tamo neki windows. Našao sam ja specifikaciju uredjaja koji rade po linuxom i da li su drajveri u stable varijanti ili ne i da li cooperate sa win-om ili ne ali želeo bih da čujem i tvoje mišljenje.

Hvala unapred!

Citat:
I tako, ništa novo nema tu da se kaže, wireless ko wireless pisano milion puta po ovom forumu pa nemoj da te mrzi nego ga pročitaj od početka do kraja, ja sam se isprva baš trudio da objasnim sve i svja ali sad već ne mogu da se ponavljam.


Bez brige! Nisam od onih koji se javljaju za sve i svašta. Mene zanima šta mi sve treba i da li će da radi relacija linux-win! Pored toga imam dosta i ebook-ova na tu temu tako da se nadam da neće biti poroblema.

Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 12.11.2003. 14:57 ] @
Konkretno je bolje uzeti PCI karticu ako misliš to da vrtiš pod linuxom, za to pre naprave drajvere nego za neki USB dlink. Ima drajvera i čuo sam da rade zadovoljavajuće, ali nisam još isprobao to. I realtek pravi neke wifi pci kartice, orinocco je takođe ovde popularan, itd. Za orinocco isto ima linux drajvera, mada kao što rekoh nisam to još probao pa ne mogu detaljnije da kažem kako to stvarno radi.

Linux-win će da radi bez problema, ako za linux nađeš drajvere za tu karticu koji rade. Ne bi smelo da pravi problem to što je na drugoj strani windows.
[ Ivan Stanojevic @ 04.12.2003. 10:55 ] @
ja bih pre to kablom spojio nego wifi

sa 4-5 metara visine baci kabl na drugu stranu preko ulice, neka visi...

wifi ce te kostati 100+ eura
a kabl ce te kostati 20 eura...

[ Luka SP @ 07.04.2007. 21:06 ] @
Pa potrebno ti je mrezna kartica bezicna dve antene i modem
[ bakara @ 07.04.2007. 21:19 ] @
@Luka SP

Ja mislim da se on povezao jos pre 4 godine
[ Kolins Balaban @ 08.04.2007. 18:50 ] @
hahahaha kako ljudi ne citaju :) samo ne kontam na kakav se modem misli :)
[ senija @ 13.04.2010. 17:50 ] @
hahaha, do sad bi i istemao Cestu provukao kabl i alfaltirao ponovo :)
[ tox master @ 13.04.2010. 19:41 ] @
Mislio sam da sacekam jedno 2-3 godine da kazem nesto ali prosto nisam mogao da izdrzim pa pisem sad!

Ps:dajte ljudi obratite paznju malo na starost teme na koju odgovarate.
[ senija @ 15.04.2010. 17:49 ] @
zato sam bas i napisla moj post gore :) ljudi pisali nakon par godina haha ;) desi se...
[ brnatovic1994 @ 01.11.2015. 03:28 ] @
ja koristim 100metara od antene do racunara na pola je napanjae znaci da gura jace malo i meni je ms 25 ;)