[ proximus1212 @ 12.10.2008. 00:48 ] @
Pozdrav!

mozda sam trebao negde drugde postaviti temu,ali nisam siguran gde spada nokia N95.

sve u svemu,
Tata je kupio N95 pre par nedelja misleci da ima navigaciju,ali na kutiji je naglaseno da ne podrzava srbiju I crnu goru!

potrebno mi je da mi neko da direktni link za download mape srbije ili kompletne evrope I neko objasnjenje kako se instalira na taj telefon (moze na pp) . ja koristim qtek, I nikad se nisam interesovao za nokiu,tako da sam potpuni lajk sto se nje tice.

Hvala unapred!

pozdrav!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.10.2008. 00:58 ] @
Upravo skidam Nokia Maps i stavljam je na E50. Drugar mi reče da ima jako dobru mapu Srbije, a uz sve to je besplatna. Ima ucrtane neke seoske puteve koje ni Garmin ni iGO nemaju (a koji su nam trebali dok smo se gubili po šumama oko Prolom banje i Đavolje Varoši).

Doduše, ne znam da li ima autonavigaciju (turn by turn)...proveriću. Alternativa su ti TomTom, Garmin Mobile XT i možda iGO, ako imaju podršku za Symbian.
[ Pici man @ 12.10.2008. 14:21 ] @
Nokia je obezbedila za sve korisnike modela koji imaju ugradjen GPS čip i odličnu softversku podršku za taj deo hardvera kako bi mogao biti iskorišćen, što je jeli i njegova prvobitna namena i bitisanje u samom telefonu!!! ;)
Posetite sajt http://europe.nokia.com/maps i tu ćete naći link i uputstvo i potreban PC softver za download mape Srbije i kompletne Evrope pa čak i celog sveta!


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 12.10.2008. u 19:19 GMT+1]
[ budjavlebac @ 12.10.2008. 14:58 ] @
Uz jedan dodatak. Primetio sam da Nokia mapa, verzija 0.0.9, nema omogućenu pretragu ulica za mapu Srbije. Verovatno je neki bug jer ova opcija funkcioniše sa mapom 0.0.8, tako da sam ovu verziju ručno skinuo i prebacio.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.10.2008. 23:25 ] @
Citat:
Pici man: Nokia je obezbedila za sve korisnike modela koji imaju ugradjen GPS čip


Da dopunim kolegu, Nokia Maps rade i na drugim Nokijinim telefonima koji nemaju GPS u sebi, bilo sa eksternim bluetooth GPS risiverom, bilo kao offline navigacija.
[ proximus1212 @ 13.10.2008. 13:59 ] @
Hvala vam!

sad cu da pogledam nokia maps, pa cu javiti kako izgleda!

Pozdrav
[ Pici man @ 15.10.2008. 17:31 ] @
@proximus1212 prodje i drugi dan i ti se ne pohvali ili bar udostoji nas ostale jednim skromnim komentarom o tome kako rade preporučene mape i program?!?

Izgled navigacije uz program Nokia Maps verzije 2.0.3204:

[ sen @ 16.10.2008. 12:09 ] @
Pozdrav

Da nebi otvarao novu temu mene zanima moze li mi neko odgovoriti
na par pitanja u vezi nokia N95 mobilnog telefona

-da li ima svaka nokia modela N95 u sebi ugradjen gps chip ?
-mogu li istoimene nokije da rade sa off line navigacijom ?

ako imaju u sebi ugradjen chip moze li neko da mi malo pomogne
oko tog da svoju nokiju sredim da mi gps off line radi sa navigacijom

ili sam ja nesta pomutijo ili pa se zbunijo ili mi ne ide od ruke

cisto zabave radi uradijo sam sledece:

-updatirao sam nokiu sa novom sw
-skinuo i ubacijo nokia maps za evropu ver.2.0

u prvom slucaju sam instalirao tomtom 6 i kada ga pokrenem
pojavljuje se greska da nema maps...

u drugom slucaju sam instaliro garmin mobile xt i kada ga
pokrenem takodje mi pokazuje gresku da navodno nema
signala niti ga moze naci


Mod: Bez piraterije.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 16.10.2008. 12:35 ] @
Svaka N95 ima GPS u sebi. Ako nema, onda to nije N95, već vrlo verovatno neki kineski klon (a nije baš ni da liče).
Mogu, svaki program za navigaciju može da radi i u offline režimu. Jedino Garmin traži postojanje GPS-a pri prvom paljenju, ali svejedno je da li je interni ili externi (bluetooth) GPS.

GPS ne može da radi offline ili online. On ili radi ili ne radi. Tebi treba da program za navigaciju radi offline, tj. dok je GPS isključen.

Čim si skinuo Nokia Maps i neke mape Evrope, to ti je dovoljno. Garmin i TomTom su u tom slučaju nepotrebni programi. I za jedan i za drugi progeram ti trebaju mape, znači nije dovoljno samo instalirati TomTom ili Mobile XT, tako da ti je najpametnije da vidiš da li ti Nokia Maps rade posao, a verovatno hoće (zavisi za koju zemlju ti trebaju).
[ sen @ 16.10.2008. 13:10 ] @
Ova nokia N95 nije klon 100% u to sam siguran ali posto mi je
prvi put da je posedujem samo sam zato i pitao da budem siguran
da mozda ne postoje i neke razlike u tim modelima nokia
jer sam nasao informaciju negdje da da imaju tri vrste
nokie N95 kao obicne zatim N95 (R159) cini mi se ili tako nesta
i N95-8gb

Da upravo to sam i mislijo hvala za ispravku...da mi treba
program za navigaciju koja ce da radi offline.....

skinuo sam kao sto sam naveo nokia maps za Nemacku,Austriju,
Skandinaviju,SCRG. a sta dalje ......?

moze li mi neko pomoci da sredim ostatak

-V-O-Y-A-G-E-R- kazes da mi je to dovoljno sto sam skinuo nokia maps
mada te ne razumem kako dalje da pokrenem i zapocnem offline navigaciju?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 16.10.2008. 16:08 ] @
Ne znam za tu R195, ali da, prva N95 i ova novija sa 8 GB fleš memorije.

Pici man je lepo napisao šta i kako radiš. Odeš na njihov sajt, skineš Nokia Maps uploader, skineš mape koje ti trebaju, prebaciš ih na telefon, pokreneš na telefonu Nokia Maps i imaš mape. Ne bi trebalo da je išta komplikovanije od toga. Ja sam ovo probavao pre par dana na E50 i radilo je lepo. Nisam je bio upario sa Nokojinim bluetooth GPS-om (LD-W3).
[ Pici man @ 16.10.2008. 16:27 ] @
Samo da dodam, pre skidanja mapa, obavezno pokrenuti na telefonu jednom program "Maps" ili ti "Mape" kako bi se formirao potrebni folder u Private-> 20001f63->diskcache ... jer ako ovaj folder nije na memorijskoj kartici tj., na fleš memoriji telefona, PC program "Nokia Map Loader" neće videti taj isti drajv. Samim tim, ispis "waiting for device" će stojati u nedogled ...
Najbolji način konekcije je ubacivanje memorijske kartice u Card Reader, no, za telefone koji nemaju memorijsku karticu najlakši način je povezivanje putem USB kabla u "data transfer" modu ako se ne varam, jer mislim da u "PC Suite Mode" takodje neće biti vidljiv drajv.
[ proximus1212 @ 16.10.2008. 17:56 ] @
@ Pici man

prodje i drugi dan i ti se ne pohvali ili bar udostoji nas ostale jednim skromnim komentarom o tome kako rade preporučene mape i program?!?



Skinuo sam sa nikia sajta nokia maps 2.0, ali jos nisam ugabio priliku da probam da je pokrenem na telefonu.

Naravno da cu vas pohvaliti, kao i svaki predhodni put kad sam ovorio temu u potrazi za pomoc.

Kad dodjem do telefona da procackam malo verovatno cu pitati nesto ako mi nebude jasno.

Hvala!

Pozdrav
[ sen @ 16.10.2008. 19:51 ] @
Dobro drustvo ili ja zaista vas nerazumem iz razloga moje zbunjenosti ili
vi mene niste razumeli mislim na moje pitanje

Najprije sam formatirao memorisku kartu putem usb-a a zatim i jos jednom
preko mobila u samim opcijama ....da sam siguran da radim sve od nule

Dakle sve sam odradijo kako treba u vezi sa prebacivanjem nokia maps
u mobilni uz pomoc programa nokia map loader

Kada odem u mobil maps da pokrenem onda mi se pojavi poruka sa dve
opcije:
1.More devices
2.BiNPDA GPS

Ako izaberem prvu onda mi se pojavi searching for more dev. i onda pokaze
no bluetooth dev.found try again na sta naravno izaberem no i opet mi se javi
go online now na sta takodje izaberem no jer u slucaju da izaberem yes onda
mi trazi wlan konekciju ....tada mi dodje mapa gdje kada zumiram mogu vidjeti
ulice i adrese ....

Ako izaberem BiNPDA GPS onda me direkt pita go online now i tako da opet
trazi wlan konekciju....

Medjutim nema mi signala.....odem u opcije mobila gps data searching for
gps satellites naravno cega u opste nema i tako da mi se opet javlja
1.More devices
2.BiNPDA GPS .....

Ili sam ja negdje nesta zabrljo,pogresijo ili mozda je potrebno jos nesta
neki sw ili sami extr.hardware na pr.gps resiver .....

Nadam se da sam u ovom slucaju bijo malo vise jasniji

Sta dalje da radim da bi mogao pokrenuti offline navigaciju...?
[ Pici man @ 17.10.2008. 11:40 ] @
@sen, ti si izgleda sve pomešao usled raznih isprobavanja, instalacija i deinstalacija?
Ovo što ti pišeš u vezi "BiNPDA GPS" se tiče jedino TomTom navigacije na N95 sa tim tkz. BiNPDA patch-om kako bi TomTom aplikacija na N95 mogla da 'vidi' interni GPS modul telefona i da ne zahteva bluetooth eksterni...
Što samo govori da si ranije pokušavao i time da se pozabaviš pa nije išlo verujem ...

Da ne dužim, FORMATIRAJ i memoriju telefona pored memorijske kartice, pa zatim lagano instaliraj poslednju verziju "Nokia Maps" aplikacije sa oficijelnog sajta, pokreni je jednom OBAVEZNO pa izadji iz aplikacije, zatim priveži telefon USB kablom u "data transfer" modu ili bolje rešenje -> ubaci memorijsku karticu u Card Reader na PC-u i uz program "Nokia Map Loader" prebaci u telefon mape po želji(normalno, internet konekcija treba da bude aktivna) .... Verujem da će nakon toga sve funkcionisati kako valja što se tiče generičkog programa "Maps".

Btw. osnovna GPS podešavanja telefona možeš izvršiti na sledeći način:
->Tools(Alatke)->Settings(Podešavanja)->General(Opšte)->Positioning(Pozicioniranje)->
--- pod Positioning metod(Metod pozicioniranja) štiklirati:
-Assisted GPS(Poboljšani GPS)
-Integrated GPS(Integrisani GPS)
-Network based(Zavisno od mreže)
--- pod stavkom Positioning server(Server pozicioniranja) postavite access point(Pristupna tačka) na vaš trenutni access point koji koristite za GPRS tj., Wap konekciju vašeg provajdera, dok pod Server adress(Adresa servera) treba da stoji supl.nokia.com.
Sa ovakvim podešavanjima čak i u zatvorenoj prostoriji, sobi i td., ne bi trebalo biti problema oko GPS signala na N95 i telefon se za nepuni minut konektuje na satelite!

Sve ostalo u vezi instalacije nekih drugih aplikacija za navigaciju na N95 poput: TomTom, Garmin, Navigon, Route66, Sygic, Wayfinder Navigator™, CoPilot Live 7 i dr., nekom drugom prilikom kada proradi osnovni softver "Maps" koji dolazi sa samim firmverom!;)
[ sen @ 18.10.2008. 12:56 ] @
SVE sam odradijo kao sto si naveo *Pici man* dakle istim redosledom itd.

kod onog ...što se tiče generičkog programa "Maps" mislim da je ok ako je to to
dakle sada kada u samom tlf.bez ikakvih konekcija odem u maps otvorim
pojavi ikona u obliku globusa i u tom slucaju za sve te drzave koje sam odabro
mogu zumiranjem da vidim ulice,adresse....

Takodje sam se konektovao na wireless internet i naravno sve radi kako treba
dakle nadjem i poziciju i mogu da odredim destinaciju i ima signal itd.

Sta dalje sada kako da to isto mogu da radim dakle offline mislim na navigaciju..?


[Ovu poruku je menjao sen dana 18.10.2008. u 14:57 GMT+1]
[ proximus1212 @ 18.10.2008. 19:55 ] @
Pozdrav!

Instalirao sam nokia map 2.0

ali svaki put kada pokrenem mape, pita dali da se konektuje na internet, ukoliko odbijem, nemam nijednu mapu, niti mogu da pretrazujem, a ako se konektuje skida sa interneta podatke o mapi.

Verovatno nisam ubacio mapu srbije ili cele istocne evrope, pa bih molio za objasnjenje kako.

Unapred hvala!

POzdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2008. 21:31 ] @
Citat:
sen: SVE sam odradijo kao sto si naveo *Pici man* dakle istim redosledom itd.

kod onog ...što se tiče generičkog programa "Maps" mislim da je ok ako je to to
dakle sada kada u samom tlf.bez ikakvih konekcija odem u maps otvorim
pojavi ikona u obliku globusa i u tom slucaju za sve te drzave koje sam odabro
mogu zumiranjem da vidim ulice,adresse....

Takodje sam se konektovao na wireless internet i naravno sve radi kako treba
dakle nadjem i poziciju i mogu da odredim destinaciju i ima signal itd.

Sta dalje sada kako da to isto mogu da radim dakle offline mislim na navigaciju..?


Čekaj, kad pričamo offline, mislimo na to da GPS ne mora da ti radi, a ne da nisi na internetu. Onoliko koliko sam se ja igrao sa Nokia Maps, iste su internet tražile samo da bi svukle mape na telefon. Jesi probao navigaciju bez konektovanja na net?

Citat:
proximus1212: ali svaki put kada pokrenem mape, pita dali da se konektuje na internet, ukoliko odbijem, nemam nijednu mapu, niti mogu da pretrazujem, a ako se konektuje skida sa interneta podatke o mapi.

Verovatno nisam ubacio mapu srbije ili cele istocne evrope, pa bih molio za objasnjenje kako.


Nisi ubacio mape i nisi čitao šta je pre 2 dana pisano na ovoj strani :)

http://www.elitesecurity.org/p2080817
[ sen @ 19.10.2008. 12:20 ] @
Toliko me sve ovo zbunilo da zaista nista sada ne razumem pa sam iz tog razloga
odlucijo se na sledece:

-sve sam iz pocetka poceo (formatiro mem.card,uradijo factory reset na mobilu)
-skinuo sam garmin v42020
-skinuo sam garmin city navigator europa v08 map oko 1.4 gb

A ono sto me zanima ako moze neko od vas da mi pomogne sada oko redosleda
i nacina ubacivanja garmin cn europa u mobil i kako to pokrenuti ?

Zatim gdje da podesim offline gps ili sta vec trebam uraditi tako da bi mogao
koristiti offline navigaciju ?
[ acabujanovac @ 19.10.2008. 13:01 ] @
Interesuje me da li GPS navigacija na Nokia N95 radi na teritoriji cele Srbije (mislim na pokrivenost sa satelitima) interesuje me konkretno za juznu srbiju (u bujanovcu nikako nemogu da dobijem GPS signal). Unapred hvala.
[ Danilo Cvjeticanin @ 19.10.2008. 13:34 ] @
Isto me zanima za Apatin. Ili moja n95 nema u sebi GPS ili nesto nije u redu. Kako se aktivira uopste GPS??? Jel imaju neka posebna podesavanja za nokia maps? Moze li neko objasnjenje. Hvala
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2008. 14:29 ] @
GPS (Global Positioning System) je navigacioni sistem sastavljan od 24 satelita koji su pod kontrolom Ministarstva odbrane SAD-a. Zbog svog položaja u orbiti i brzine kretanja (preko 11.000 km/h), cela zemljaska kugla je u svakom trenutku pokrivena signalom, tako da Apatin i Bujanovac nisu izuzetak :)



Mislim da N95 nije izuzetak u osnosu na neke druge telefone koji imaju GPS prijemnik u sebi, a to znači da se GPS pali kad ga neki program pozove :)
Svi noviji Nokia telefoni imaju 3 programčeta preinstalirana na sistemu (Navigator, Positioning i Landmarks), od kojih je Navigator svakako najzanimljiviji i njime možete proveriti da li vam GPS prijemnik na telefonu (ili neki drugi, bluetooth) rade kako treba.
[ proximus1212 @ 19.10.2008. 14:57 ] @
Citao sam ali nije mi jasno kako da ubacim mape.

Skinuo sam map loader, ali nemam nokia pc sluite (valjda se tako zove)

kad utaknem telefon na komp map loader pise waiting for device.

probacu da skinem taj pc sluite pa onda preko map loadera da ubacim mape. jel to ispravno?

POz
[ Danilo Cvjeticanin @ 19.10.2008. 15:11 ] @
Jel taj nokia maps free uopste? Ili se mora platiti da bi ga koristili?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2008. 15:26 ] @
Free je.
Stavi PC Suite.
[ proximus1212 @ 19.10.2008. 15:36 ] @
povezao sam telefon preko pc suite, ali kada otvorim map loader, i dalje mi stoji waiting for device. vec 10 minuta se vrti taj tekst.
ste da radim?
[ sen @ 19.10.2008. 15:39 ] @
proximus1212 ......

izadji iskljuci usb a zatim udji u tlf. u maps i pokreni da ti se pokaze
onaj globus i kada bude trazijo go online now samo NO na to i onda
ugledaces u dnu display-a kako gps pokusava naci satelit samo EXIT
i onda potvrdi na yes i kada si to odradijo onda prikopcaj za racunar
usb i tlf. na display-u izaberi konekciju PC Suite a zatim na desktop-u
pokreni maps loader i sacekaj malo i sam ce ga naci i pojavice ti se
karte maps svih zamalja a ti izabiras po zelji koju i sa kojim voice

srecno....
[ sen @ 19.10.2008. 15:45 ] @
Narode stao sam kod instaliranog garmina na memorycard u mobilu...

skinuo sam city navigator europa v2008 kada sam raspakovao
i folderu se pojavilo se po oko 20 msi. i 20 dll. ikona
predpostavljam da su drzave i jezici u pitanju ....sta dalje kako da ih
ubacim i podesim ostalo ?

moze li neko na pm da mi to malo objasni
[ proximus1212 @ 19.10.2008. 15:51 ] @
Odradio sam tako, ali i dalje isto.

Da li gps signal mora biti pronadjen pre pre povezivanja ili ne? u sobi nemam signala a pretpostavljam da mi ni netreba za povezivanje sa map loaderom.


POz
[ acabujanovac @ 19.10.2008. 16:18 ] @
Nasao sam sta je bio razlog. U podesavanjima na telefonu nije bio definisan acces point.

Tools(Alatke)->Settings(Podešavanja)->General(Opšte)->Positioning(Pozicioniranje)->
--- pod Positioning metod(Metod pozicioniranja) štiklirati:
-Assisted GPS(Poboljšani GPS)
-Integrated GPS(Integrisani GPS)
-Network based(Zavisno od mreže)
--- pod stavkom Positioning server(Server pozicioniranja) postavite access point(Pristupna tačka) na vaš trenutni access point koji koristite za GPRS tj., Wap konekciju vašeg provajdera, dok pod Server adress(Adresa servera) treba da stoji supl.nokia.com.
Sa ovakvim podešavanjima čak i u zatvorenoj prostoriji, sobi i td., ne bi trebalo biti problema oko GPS signala na N95 i telefon se za nepuni minut konektuje na satelite!
[ proximus1212 @ 19.10.2008. 16:31 ] @
Iz kog razloga ne mogu da povezem telefon ma map loader? Samo izbacuje poruku waiting for device?

Moze li mi neko objasniti?

Hvala
[ sen @ 19.10.2008. 16:54 ] @
proximus1212 zaboravijo sam te pitati jesi li instalirao
sve sto se nalazi na cd-u koji si dobijo sa mobilom

Ako nisi naravno da neces ni dobiti konekciju

Dakle prvo sledi full instalacija cd-a koji si dobijo
zatim restart racunar pa tek onda konektuj usb i na display
ces da izaberes pc suite pa OK i tada bi trebalo da se pojavi
u desnom dnu one male ikonice dve da su aktivne konektovane
ostaje ti sada tek nokia map uploader pokrenuti i tada mora biti

jer se na cd-u nalaze sve potrebne aplikacije za konekciju pc-nokia
[ Danilo Cvjeticanin @ 19.10.2008. 17:00 ] @
Ja sam sve uradio kako ste rekli ali meni i dalje pise "waiting for GPS" u gornjem desnom uglu.
[ proximus1212 @ 19.10.2008. 17:51 ] @
Instalirao sam nokia pc suite, nokia map loader.

Preko pc suite kada spojim telefon konektuje se i mogu da prebacujem slike muziku... ali kada upalim map loader ispisuje da ceka uredjaj.

koji mu je?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2008. 18:30 ] @
Citat:
acabujanovac: Nasao sam sta je bio razlog. U podesavanjima na telefonu nije bio definisan acces point.

Tools(Alatke)->Settings(Podešavanja)->General(Opšte)->Positioning(Pozicioniranje)->
--- pod Positioning metod(Metod pozicioniranja) štiklirati:
-Assisted GPS(Poboljšani GPS)
-Integrated GPS(Integrisani GPS)
-Network based(Zavisno od mreže)
--- pod stavkom Positioning server(Server pozicioniranja) postavite access point(Pristupna tačka) na vaš trenutni access point koji koristite za GPRS tj., Wap konekciju vašeg provajdera, dok pod Server adress(Adresa servera) treba da stoji supl.nokia.com.
Sa ovakvim podešavanjima čak i u zatvorenoj prostoriji, sobi i td., ne bi trebalo biti problema oko GPS signala na N95 i telefon se za nepuni minut konektuje na satelite!


aGPS (assisted GPS) koristi internet da bi od operatera pokupio grube podatke o lokaciji. Ako odaberete samo integrisani GPS mod, ne bi trebalo da traži ikakvu konekciju na net, jer će se u tom slučaju oslanjati samo na svoj GPS prijemnik.
[ sen @ 19.10.2008. 21:17 ] @

E sada je na mene red opet nadam se da necu prekoraciti granicu kada je dosada u pitanju

Ubacijo sam sada garmin v500 ubacijo nekakvu mapu nemam vise ni pojma koju ...

pokrenem pojavljuje se dole u dnu NO MAP isto tako i signal gore na vrhu SEARCHING FOR GPS
takodje bluetooth je aktiviran ali nikako da podesim ono BiNPDA GPS da je aktivno...?
jeli treba negdje u postavkama da se nesta posebno podesava i gdje ...?

ili je to mozda zato sto mi je memorycard od 4 gb sandisk...?

ili sam negdje nesta zabrljao ...?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2008. 22:02 ] @
Ako je verovati onome što je Piciman napisao, a u njegovo znanje ne sumnjam, taj BiNPDA nema veze sa Garminovom instalacijom, nego sa TomTomom.
http://www.elitesecurity.org/p2081548

Zašto lepo nisi napravio prvo da ti rade Nokia Maps, pa se onda njakao sa nekom drugom. Ovako kao da žongliraš sa 3 instalacije paralelno.

Izaberi Integrated GPS i neće ti tražiti telefon nikakvu konekciju na net. GPS navigacija mora da radi i offline (u kontekstu zavisnosti od interneta).

Tolika kartica nije ni mana ni prepreka.
[ sen @ 20.10.2008. 10:54 ] @
-v-o-y-a-g-e-r- druze jasno mi je da si pomislijo da sam sve zabrljo a tek mozes zamisliti kako je meni
kada sam toootaaallll zbunjen od svega ovoga pa sam iz tog razloga odlucijo da se vratim na sami pocetak

sto se tice Nokia Maps sve one su mi radile ali samo puten wireles net konekcija tako da sam odustao od tog


Ono sto jesam uradijo jeste ubacijo garmin v5.0 i zatim odradijo
ono sa kljucevima i mapom SCG zatim ubacijo u memorycard
kada pokrenem garmin nista se ne desava samo sam u onaj
glavni menu where to sa lupom ikonom i view map ikonom u sredini
dok sa strana imam tri nekakve ikone garmin online,tools i exit

Ako izaberem view map onda na vrhu mi pise searching for gps
zatim nakon kratkog vremena dodje samo prazno polje bijele boje
i ono ikona auta sa strelicom i kada se vratim u glavni menu
ona ikona u lijevom gornjem uglu nesta kao satelit i lupa to mi je
zute boje gdje stoji mobile xt........

Kada odem u where to/cities pojavi se lista gradova ili ako odem
u where to/addresses pita me u kojoj zemlji je adresa pojavi se
Srbija

Mene sada zanimaju tri stvari ako moze neko da mi odgovori na to..?

1-da li je potreban nekakav extr.gps bluetooth gps resiver za ovu n95
2-Ako nije ubacena mapa zemlje u kojoj se nalazim na pr.moze li
da bude to razlog zasto nema signala
3-zasto na karti cn europa v2008 nemogu da odaberem posebno
neke od drzava koje ja zelim i da ih prebacim na mem.card u tlf.
[ sen @ 20.10.2008. 13:07 ] @

Narode nekako sam uspeo da ubacim i par zemalja skupa sa
SCG tako da bi sada trebalo da bude skoro sve kako treba

medjutim nema signalaaaaa kada odem u opcije u tlf. u gps data
bilo sta oko pozicije i ostalog u vezi sa tim da pokusam pokrenuti
javlja mi gresku .....

Enable satelite based pozitioning method first.....

zna li neko gdje mi je zapelo
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.10.2008. 13:53 ] @
Citat:
sen: Mene sada zanimaju tri stvari ako moze neko da mi odgovori na to..?

1-da li je potreban nekakav extr.gps bluetooth gps resiver za ovu n95
2-Ako nije ubacena mapa zemlje u kojoj se nalazim na pr.moze li
da bude to razlog zasto nema signala
3-zasto na karti cn europa v2008 nemogu da odaberem posebno
neke od drzava koje ja zelim i da ih prebacim na mem.card u tlf.


1. Nije. Mora da radi taj u N95, inače se malo gubi poenta imanja N95, barem za GPS navigaciju.
2. Svaki program bi trebal oda ti prikaže koordinate, pa ako ima mapa za te koordinate, prikaže i mapu, a ako ne, onda samo koordinate. Zato sam rekao da je onaj Nokijin Navigator koji dolazi na svim novim Symbianima prilično koristan, jer ne traži nikakvu mapu da biste mogli testirati rad GPS-a.
[ Pici man @ 20.10.2008. 13:53 ] @
Citat:
proximus1212: Iz kog razloga ne mogu da povezem telefon ma map loader? Samo izbacuje poruku waiting for device? ...

Ovo napisah u prethodnom postu(u ovoj istoj temi):

".... lagano instaliraj poslednju verziju "Nokia Maps" aplikacije sa oficijelnog sajta, pokreni je jednom OBAVEZNO pa izadji iz aplikacije, zatim priveži telefon USB kablom u "data transfer" modu ili bolje rešenje -> ubaci memorijsku karticu u Card Reader na PC-u i uz program "Nokia Map Loader" prebaci u telefon mape po želji(normalno, internet konekcija treba da bude aktivna) .... Verujem da će nakon toga sve funkcionisati kako valja što se tiče generičkog programa "Maps"."

Problem je znači u sledećem: ili niste PRVO pokrenuli na telefonu "Maps" aplikaciju kako bi formirala potrebne foldere u "private" koji služe PC aplikaciji "Nokia Map Loader" za prepoznavanje drajva, ili niste privezali telefon u "data transfer" modu ...

Što se tiče GPS podešavanja u telefonu:

Budete li štiklirali i zadnju opciju "Zavisno od mreže" dobićete brži prijem satelita(manje od minut vremena), ali će se na taj način koristiti mreža operatera i biće naplaćeno kroz stand. protok. informacija. Cena je mizerna ali ipak treba napomenuti da ta opcija J E D I N A naplaćuje GPS korišćenje.
Ako je ta opcija isključena kao na slici za prijem satelita je potrebno da telefon bude na otvorenom a ne u sobi i td., da bude slajder otvoren i potrebno je par minuta za prijem ... naravno, ovo ne troši kredit i sve je besplatno ili kako neko veli - offline navigacija, ako sam dobro shvatio taj pojam!

Btw. @sen, nisi ti poslušao moj savet i formatirao telefon, jer da to jesi uradio ne bi više u tom telefonu imao bilo koji "BiNPDA" GPS nalog ili šta već ... samim tim, ne očekuj pomoć od drugoga a da prethodno ti sam sebi uopšte ne želiš pomoći!

[Ovu poruku je menjao Pici man dana 21.10.2008. u 00:54 GMT+1]
[ sen @ 20.10.2008. 15:09 ] @
-V-O-Y-A-G-E-R- testirao sam gps prvi put i radi sve kako treba kao sto sam i naveo...
ali posto sam to odradijo putem wireless-a net konekcije naravno da mi to nije
odgovaralo da sjedim u stanu i posmatram mape i adresse kako gps sljaka
pa sam se odlucijo da to uradim na nacin kao i sto vecina radi
dakle da koristim navigaciju bez neta,wireless-a,wifi-a i bez sim mreze(free)


Pici man evo nocas cu pokusati opet sve iznova po ovom uputstvu
pa cu javiti sta sam uradijo hvala
[ Pici man @ 20.10.2008. 20:32 ] @
@sen, shvati već jednom kada se tiče Nokia N95 i sl., modela sa integrisanim GPS risiverom: "bez neta,wireless-a,wifi-a i bez sim mreze(free)" RADI svaki GPS navigacioni softver i sve zavisi od podešavanja. Jedini izuzeci mogu biti specijalne aplikacije koje mape 'vuku' sa mreže dok za odredjivanje pozicije koriste interni GPS unutar N95, ali njih niko i nije spomenuo u ovoj temi.
Znači, ako tebe program pita na samom početku pokretanja da li da koristi mrežu i ti mu odobriš, NIKO TI NIJE KRIV. Prosto da prostije ne može biti ... nemoj dozvoliti da bilo koji navigacioni softver koristi mrežu već samo interni GPS risiver i to je uglavnom cela mudrost oko 'free' navigacije na telefonu.

Ne kapiram zašto nam na tri strane prosipaš priče oko te "bez sim mreze(free), offline, ..." ma šta već GPS navigacije? Valjda je na tebi da li će Nokia Maps koristiti mrežu operatera ili ne?!?

Sada, drugo je pitanje oko toga da li ti želiš da koristiš TomTom ili Garmin na N95 i oni ti ne rade sa internim GPS-om unutar N95 već traže externi bluetooth GPS receiver. To je prvi znak da ti programi nagoveštavaju da nisu kompatibilni tj., pisani za taj telefon(otuda tvoj pokušaj sa BiNPDA GPS patch-om za TomTom, ...) ili pak da je prethodno potrebno registrovati program(kupiti ga) tipa "Garmin", da bi bio u mogućnosti da prihvati interni GPS hardver iz N95.

Ja ti ovde govorim o nokia mapama i kada njih savladaš onda bi trebao preći na neki ozbiljniji softver tipa Garmin ili šta već koji koštaju preko 200€ sa sve mapama ... Naravno, neće ti "Garmin" raditi sa integrisanim GPS-om unutar N95 samo ako si isti program skinuo sa oficijelnog sajta i instalirao u telefon. Taj program traži BLUETOOTH GPS RECEIVER iz Garmin produkcije da bi mogao sa njim navigirati na N95 telefonu. Jedino ako ga kupiš ili eventualno piratizuješ(cr@ck-uješ) - onda će prihvatiti interni GPS iz Nokia N95 modela.

Budi jasan u tome šta zapravo želiš da ti lepo objasnimo!!!
[ Danilo Cvjeticanin @ 20.10.2008. 21:35 ] @
Ja sam procitao temu 10x, sve uradio kako pise i nista. Danas sam isao za Novi Sad i pokrenuo navigaciju, ali je nekih 30 minuta pisalo "waiting for GPS", tako da sam odustao. Ne znam vise sta da radim.
[ Pici man @ 20.10.2008. 23:55 ] @
Danilo moje izvinjenje, ja citirao tvoj post POGREŠNO, trebao sam citirati post korisnika proximus1212 koji se žalio na "waiting for device", jer sam njemu zapravo odgovorio ...
ISPRAVLJENO!

Što se tiče tvog pitanja, Nokia N95 i svi postojeći S60v3 Nokia GPS sposobni telefoni na tržištu do sada, nemaju neki od modernijih(standardnih) GPS čipsetova poput SirfStarIII ili pak novijih koji imaju svi noviji samostalni GPS navigacioni uredjaji dok naročito nemaju neku bolju GPS antenu koja bi brzo uhvatila signal sa satelita, tako da se dešava da u pokretu telefon nikako ne može da uspostavi vezu sa satelitima i zato se preporučuje da se sačeka par minuta u mirovanju NA OTVORENOM kako bi se uspostavila veza ...
Postoji i nepisano pravilo da nakon prve konekcije telefon mnogo brže pronalazi satelite svakom narednom konekcijom. Takodje je poželjno koristiti i mrežu operatera(štiklirati opciju: "zavisno od mreže") za brže povezivanje ako vam se baš žuri.
[ sen @ 21.10.2008. 01:58 ] @


Pici man---sada je napokon sve u redu,jasno mi je da sam na neki nacin i lupeto sa pitanjima
kojekakvim a da ni sam u nekim slucajevima nisam bijo svestan sta me muci,sta mi treba a
koji problem imam ..............evo izvinite svi vi kojima sam vec poceo dosadjivati sa ovolikim
pitanjima na javi..........naravno da sam mozda i imao razloga u neku ruku za to samo zbog
toga sto me je uhvatila panika i bunilo i ludilo najmanje 5 raznih uputstava sam dobijo a svi
navodno namijenjeni za istu stvar i onda kada sam poce da sve to redam jedno za drugim
haooossss nastao,da u jednom momentu vise nisam znao ni sta radim a ni sta mi sve treba....

Ono sto sam napokon uradijo je sledece:

Nakon sto sam sve bas sve od pocetka ponovijo najprije sa nokia maps cisto testa radi...

a onda odlucijo da pokusam nesta novo pa sam instalirao Garmin v5.0 i uz njega cn europa 2008
i nakon odrade oko onog sto sledi uz to mislim na cr@ck prebacijo mape na memorycard

podesijo ( štiklirao) integrisani i poboljsani GPS i to je to......Sve radi kako treba

HVALA VAM SVIMA KOJI STE POKUSALI DA MI POMOGNETE I JOS JEDNOM IZVINITE ako sam nekom smeto

naravno Pici man hvala i na kritikama koje si uputijo na moj racun......... prihvatam
[ proximus1212 @ 21.10.2008. 13:44 ] @
@ pici man

Razumeo sam te i na prvom postu da moram bar jednom da pokrenem mape na telefonu kako bi se stvorio potreban folder za povezivanje sa map loader-om, sto sam i ucinio.

Probao sam telefon da povezem sa nokia maps i preko pc suite moda i preko file transfera ali nisam dobio nikakve bolje rezultate.

Ako ubacim memorisku karticu u card reader takodje nemogu nista uraditi iz prostog razloga da li ja povezao telefon ili ne na kompjuter, kada god pokrenem map loader ispisuje waiting for device i ne mogu nista na programu ni kliknuti ni nista.

Postoji li neki drugi nacin doci do mape srbije i evrope i da se ubaci u odgovarajuc folder preko card readera, a da se ne koristi map loader, da se ne njakamo vise sa tim?

Hvala svima na pomoci

Pozdrav
[ budjavlebac @ 21.10.2008. 15:21 ] @
Postoji i drugi način. Probaj ovako:

http://diabo.110mb.com/symbian/indexmaps.htm

Pozdrav!
[ sen @ 21.10.2008. 22:37 ] @
Ovako sada kada sam sve srdeijo kako treba tek nastaju problemi sva sreca pa nisu
nadam se bas onoliki koliki su bili kada se treba sve sa nule

potrebno je vise vremena da nadje satelit a zatim kada nadje odredim destinaciju i start
i onda se desava da povremeno gubi signal (nije u pitanju brza voznja) zaglupi
prosto receno nema pojma povremeno ni gdje me treba uputiti pogresna destinacija na
kratko izracunava novu rutu bez potrebe i slicno prespor mi je cini mi se

ima li neko ideju od vas koji vec koristite garmina v5.0 sta bi moglo da bude kao
uzrok tom ponasanju ......

ili mozda neki drugi program mozete li mi preporuciti koji nema problema bas toliko
te vrste ...?
[ Pici man @ 21.10.2008. 23:26 ] @
@sen, muči te činjenica da telefon ne navigira kao neki posebni auto navigacioni sistem sa recimo primera radi SirfStarIII čipsetom ili pak novijim i boljom prijemnom antenom ...???
Uzrok tom ponašanju je uglavnom NOKIA N95 i njena loše rešena antena za GPS prijem, loš i zastareo GPS čipset(nokia inženjeri baš štedeli na vrhunskom modelu?!?) i naravno nepostojanje temeljnih mapa za datu oblast. ;-)

Slajder telefona treba da bude otvoren tokom navigacije i nadam se da to znaš jer lepo PIŠE na oficijelnom Nokia sajtu za one koji vole da čitaju uputstva!
Citat:
sen: ...ili mozda neki drugi program mozete li mi preporuciti koji nema problema bas toliko
te vrste ...?

ZAR ja sam tebi i ostalima nisam u ovoj temi i preporučio originalni generički Nokia program za GPS navigaciju o kome sam i želeo da ovde vodimo raspravu? Zar je mala ona slika gore o tome kako se podešava GPS na N95? Nije nokia uvela džabe lociranje uz pomoć mreže provajdera, šta misliš o tome?!?
Normalno, ti ne uvažavaš tudje savete ni jedan jedini procenat - navalio za Garminom/TomTom-om na tom telefonu i to ti je, i onda kada si uspeo da sve to piratizuješ, opet i to ti se ne dopada i ne valja, već tražiš preko leba i pogaču?!?
Da NISI MALKICE PREZAHTEVAN???


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 22.10.2008. u 01:08 GMT+1]
[ proximus1212 @ 22.10.2008. 12:29 ] @
Citat:
budjavlebac: Postoji i drugi način. Probaj ovako:

http://diabo.110mb.com/symbian/indexmaps.htm

Pozdrav!


Sta reci!

To je to sto sam trazio. skidam mape, pa kad dodjem do telefona probacu da ubacim!

Hvala puno!

POzdrav
[ sen @ 22.10.2008. 13:48 ] @
Haloooo pici man na sta to lici ....!

pokusacu da ti odgovorim na bar nesta od svega ovoga sto si naveo
nadam se da necu prekoraciti granicu pravila ovog foruma ali druze
kada me vuces za jezik moram naravno i da reagujem na to.

-procitao sam cijelo uputstvo tvoje
-vise puta isprobavao sa generičkim Nokia programom za GPS navigaciju
-PODESIJO GPS u N95..kao sto sam nekoliko puta naveo "za one koji vole da čitaju"

-Opet sam se obratijo ovdje na forum sa opisom problema koji je nastao kod mene

Dakle u svemu ovom sto sam naveo u prethodnom javljanju nema nista lose niti glupo.


Medjutim ti u svom gornjem delu teksta fino objasnjavas po tvom misljenju ili znanju da je
realnost takva kakva jeste kada je u pitanju gps na mobilnom ako sam te ja dobro
razumeo ispravi me ako gresim ...........


Ali u donjem delu teksta tvog mislim da samo lupas gluposti neke i pravis se
previse PAMETAN ko ono ti jedini pametan a mi svi ostali glupi u tom slucaju
sami tekst i govori o tome gdje ti je kultura ti procenjujes i presudjujes
tebi na zalost neide to tako u ovim vremenima danasnjice

Sve u svemu ne znam uopste ni sto se javljas i pridruzujes ovakvim raspravama
gdje su po tvom samo ovakvi kakav sam ja (u ostalom vidi se iz tvojih presuda)

Nadam se da mozda jos neko moze pruziti neki savjet u vezi problema koji trenutno imam
kada je u pitanju gps navigacija u mobilu slabiji signal i povremeni prekid .......


[ Danilo Cvjeticanin @ 22.10.2008. 19:11 ] @
Zasto nokia maps nece da se pokrene na visti?
[ dejan @ 23.10.2008. 09:10 ] @
Citat:
budjavlebac: Postoji i drugi način. Probaj ovako:

http://diabo.110mb.com/symbian/indexmaps.htm

Pozdrav!

Ja sam ovo pokusavao da izvedem prosle nedelje (Nokia E66) al i dalje nemam detaljan prikaz Beograda.... pretpostavljam da treba da se vide ulice i sve to?!
[ budjavlebac @ 23.10.2008. 11:43 ] @
Naravno da se vide ulice i sve to :-) Ne znam samo da li su izmenili nazive ulica, pošto su meni još uvek stari...
[ dejan @ 23.10.2008. 13:27 ] @
Uf, ne znam sve sam radio po uputstvu sa sajta... Ajd videcu ponovo, mada vec imam Garmin instaliran, al eto hocu da vidim kako izgledaju te nokia mape...
[ k.i.z.a @ 23.10.2008. 13:51 ] @
I ja imam isti problem, ni meni se ne vide ulice u Bg, a ni u jednom drugom gradu u Srbiji, dok u zemljama oko nas sve je detaljno... Ima li neka fora...?? Nokia N82
[ proximus1212 @ 23.10.2008. 14:25 ] @
@budjavlebac

Druze skinui sam mapu srbije i crne gore i kopirao sve u \Private\20001f63, jel tako imam na kartici. a na sajtu pise da treba ovde \Private\20001f63\diskcache\[0-9, a-f]\[0-9, a-f]\filename.cdt

I telefon ne vidi te mape. sta nisam dobro uradio i zasto mi je poslednji folder 20001f63? nemam diskchacke.

kako u nokia map videti koje mape imas?

POz
[ dejan @ 23.10.2008. 15:41 ] @
Ono sto mene buni je sto ja cak i kad odem u opcije telefona i tamo mu kazem da updateuje mapu... on napise kako vec imam najnoviju mapu?!?!?!
[ budjavlebac @ 23.10.2008. 16:00 ] @
Citat:

Druze skinui sam mapu srbije i crne gore i kopirao sve u \Private\20001f63, jel tako imam na kartici. a na sajtu pise da treba ovde \Private\20001f63\diskcache\[0-9, a-f]\[0-9, a-f]\filename.cdt

I telefon ne vidi te mape. sta nisam dobro uradio i zasto mi je poslednji folder 20001f63? nemam diskchacke.

kako u nokia map videti koje mape imas?

POz


Ajde samo još jednom... Dakle prvo si ubacio memorijsku karticu, postavio nju kao primarnu za čuvanje podataka, a onda startovao aplikaciju? Ako si tako uradio trebalo bi da dobiješ sve foldere, pa i taj diskcache...

Našao sam i ovo, možda pomogne:
On my Nokia the folder structure is cities with a subfolder called diskcache, filled with 16 subfolders called 0 to 9 and a to f, and each of these folders have another 16 subfolders 0 to 9 and a to f.

Map files have the extension .cdt. Example:

[memory card]\cities\diskcache\[0-9, a-f]\[0-9, a-f]\filename.cdt

• On some Nokia phones (like the N95) maps are stored in:

\Private\20001f63\diskcache\[0-9, a-f]\[0-9, a-f]\filename.cdt

• To install, just drop the 16 folders called 0-9 and a-f into the diskcache folder.

• If your phone has both folders, get a small map (for a single country) and try both folders to see which one works. Even Nokia's own map loader doesn't always get it right. Details on the Nokia discussion board.
[ proximus1212 @ 23.10.2008. 16:41 ] @
Znam to, to je sa sajta koji si mi dao.

Moja nokia ima takodje oba foldera, i u oba sam probao da ubacim te foldere 0,1,2,3,4,5,6... u oba foldera na tom spisku i nista.

Kad pokrenem maps na telefonu i trazim neku ulicu u novom sadu, ne moze da nadje.

zakomplikovali su tu nokiu koliko god su mogli!

Jeb@@@ ih navigacija i komplikacije!

Na mom qteku lepo imas jedan fajl jedna drzava i ubacis lepo u folder maps i kraj price, a ovde milion foldera, pod foldera, ne znam sta gde da stavim

[ Danilo Cvjeticanin @ 23.10.2008. 18:35 ] @
Ja vas izuzetno postujem i cenim vase vreme koje posvecujete ovoj temi, ali pokusao sam sve primere iz ove teme i nema sanse da proradi. Platicu da mi naprave ovo, jer me ubija psihicki...
[ dejan @ 24.10.2008. 09:54 ] @
Ok, neko moze da kaze da sam neznalica ili budala, ali jednostavno ne uspevam da vidim detaljnu mapu Beograda...

Instaliram preko Nokia Map Loadera Srbiju i jednostavno nista, kliknem da obrise sve mape sa uredjaja pa ponovo, i ponovo nista... Sa druge strane, ulice ostalih velikih gradova automatski skida sa neta kako zumiram (Solun, Rim, Budimpesta)! Ne verujem da sam nesto zeznuo jer sam prvo i probao na finjaka da instaliram mape... tek kad nisam uspeo, radio sam ono direktno kopiranje (naravno, uz backup datacache foldera)....

PS. Ne znam dal moze da ima neke veze sto mi u Services delu Nokia Map Loadera stoji ovo: 'My Drive & Walk Licences: Singapore & Malaysia; expire 2009/1/29'... Al' i da ima veze, kako mogu normalno da ucitavam i skidam mape ostalih evropskih gradova.... ????? Telefon je Nokia E66.
[ Mauricije @ 24.10.2008. 20:10 ] @
Ja koristim Garmin XT na N82 i sve radi bez ikakvih problema, jako sam zadovoljan svime, mozda bi mogao malo brze hvatati signal, al ajde.

Malo je komplikovana instalacija, ali ima milion uputstava na netu tako da ne bi smeo biti problem ( osim ako telefon nije updejtovan, al o toj prici nema mesta ovde ).

Uglavnom, sve preporuke za ovaj program, ovaj tvornicki je koliko sam ja upratio poprilicno los, tj. ili trosi racun ili nista ne valja, uglavnom oboje, ali to je moj pogled, ne znam mozda nekome i stima.

Ali sa Garminom nikada nisam imao problema, a izvukao me nekoliko puta iz vecih guzvi, doduse moras ubaciti mape koje ti trebaju, ali to se da resiti.....
[ k.i.z.a @ 24.10.2008. 21:55 ] @
Citat:
dejan: Ok, neko moze da kaze da sam neznalica ili budala, ali jednostavno ne uspevam da vidim detaljnu mapu Beograda...

Instaliram preko Nokia Map Loadera Srbiju i jednostavno nista, kliknem da obrise sve mape sa uredjaja pa ponovo, i ponovo nista... Sa druge strane, ulice ostalih velikih gradova automatski skida sa neta kako zumiram (Solun, Rim, Budimpesta)! Ne verujem da sam nesto zeznuo jer sam prvo i probao na finjaka da instaliram mape... tek kad nisam uspeo, radio sam ono direktno kopiranje (naravno, uz backup datacache foldera)....



Ista stvar.
Pici man je napisao da je mozda novija mapa, pa treba odabrati stariju, ili tako nesto ne secam se, verovatno je moderator izbrisao post...

[Ovu poruku je menjao k.i.z.a dana 24.10.2008. u 23:06 GMT+1]
[ donmarkone @ 25.10.2008. 09:28 ] @
Tema je postala toxicna :D , inace sto se tice n95 i gps-a , ne zanosite se ljudi ako vam treba gps kupite stand alone uredjaj i vozi ! Prvenstevo imao sam pomenuti model , nokia maps niam ni imao direktno sam sam stavio garmin sa scg route 1.5 . Realnost je da to sve radi ali LOSE , dugo trazi satelite i kad ih nadje to je sve tanko , tako da sam davnih dana prodao taj telefon i kupio mobilni za poruke i razgovor .
[ Pici man @ 06.11.2008. 11:22 ] @
Citat:
donmarkone:...ne zanosite se ljudi ako vam treba gps kupite stand alone uredjaj i vozi.

Valjda samo vi g. donmarkone mislite i verujete da se neko 'zanosi' i kupuje n95 da bi njime navigirao. Nokia N95 je MOBILNI TELEFON i sama reč vam govori da se prvenstveno kupuje da bi se sa njime razgovaralo pa tek zatim koristile njegove sekundarne funkcije ... Zar vi stvarno mislite da neko kupuje N95 i ugradjuje ga u auto da bi mu jedino služio za GPS navigaciju?
Verovatno po toj logici takodje mislite da fotografi nasedaju i zanose se kupujući mobilne telefone kako bi fotografisali?
Citat:
donmarkone: Tema je postala toxicna ....

Hmmm ... toksično je čitanje ovakvih komentara koje stvaraju zabludu i povećavaju neznanje kod početnika ...
Citat:
donmarkone: ...Realnost je da to sve radi ali LOSE , dugo trazi satelite i kad ih nadje to je sve tanko...

Šta bi trebao da označava taj pojam "tanko" gospodine donmarkone???
Ja sam proveravao sa istim ugradjenim mapama Garmin na N95 uporedo sa Garmin autonavigacionim uredjajem i I D E N T I Č N O navigiraju. Nisam nigde video da je nešto "tanko" ili pak "debelo". Jedino što se duže čeka da se N95 konektuje ali niko neće ožedneti za tih par sekundi ili minuta ...
Oko duge pretrage satelita na N95 sam pisao u svakoj temi na ovoj strani koja se bavi GPS softverom i verujem da samo zlobnici ili oni koji ne čitaju tudje komentare govore i dalje o tim "dužinama" ...

Ponekad se pitam, da li je većina ovdašnjih "komentatora" uopšte imala N95 u svojim rukama ili je ista jedino gledala pomenuti tel. u izlogu radnje?



[Ovu poruku je menjao Pici man dana 06.11.2008. u 12:33 GMT+1]
[ dejan @ 08.11.2008. 18:39 ] @
Ne znam dal je zbog assisted gps-a ili cega vec al meni se na telefonu nije desilo da na nalazenje satelita cekam vise od 30 sekundi?!

Sa druge strane na "pravom" GPS uredjaju od pre nekoliko godina cekanje je neuporedivo duze...
[ stole bas @ 10.12.2008. 19:50 ] @
Ljudi upomoc!


Imam Nokiu E66, instalirao sam kompletan softver (Za GPS) dat na Nokijinom sajtu, ubcio sam mapu Srbije međutim kada aktiviram GPS i hocu da koristim, ne vidim ništa izuzev auto puta....


Da li se neko možda već sreo sa ovim problemom ili da li neko ima rešenje za ovo.


Unapred hvala.


Pozzzzzzzzz.
[ ilkebgd @ 16.12.2008. 15:55 ] @
Pa procitaj temu koju sam ja otvorio vezanu za detaljnu mapu Beograda na nokia maps. uglavnom ta mapa scg od 3,8 MB kad sam je ubacio kod mene takodje nista skoro sem auto puta nije imala, medjutim postoje druge mape, ja sam jedva nasao neku od 5,5 MB a ta mapa ima detaljno Beograd, Nis, Novi Sad sa nazivima ulica i kucnim brojevima... postoji i mapa od 6,5 MB za nokia maps 1.2. te 2 mape imaju sva mesta i cak i vecinu sela u Srbiji ali uglavnom bez naziva ulica tj postoje ucrtane ulice ali bez naziva. dok su samo ovi veci gradovi uradjeni detaljno... i uradjeni su putevi po celoj Srbiji...

ali su zato mape drugih zemalja super detaljno uradjene,hr,slo, madjarske, grcke... a da ne pricam o nemackoj, francuskoj itd. dok je mapa Bih losa.

Tako da sam ja licno mislio da koristim kombinaciju garmin + nokia maps. nokia maps je dobra za inostranstvo i za Beograd, Ns, Nis... s obzirom da je kartografija mnogo lepsa kod nokia maps i preglednija nego kod garmina. a kad ides po Srbiji po manjim mestima, selima itd onda jedino garmin dolazi u obzir mada ni on nema ulice u mnogim selima/malim mestima.

nego ja moram da vidim kako da osposobim na nokia maps da mi radi pretragu ulica i brojeva,ima ljudi kojima provereno radi a meni nece verovatno jer sam ubacio mapu za nokia maps 1.2 u nokia maps 2.0. tako da cu instalirati nokia maps 1.2 pa probati sa njim. i takodje kod nokia maps mozes da gledas kartu u offline modu do mile volje ali ako hoces glasovnu navigaciju to se placa ito dosta!

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 16.12.2008. u 19:35 GMT+1]
[ Pici man @ 16.12.2008. 20:30 ] @
@ilkebgd, nisi ni imao potrebe otvarati novu temu. Imao si sve lepo napisano i u ovoj temi ranije. Dovoljan je sledeći citat i sve je već jasno:
Citat:
k.i.z.a: Ista stvar.
Pici man je napisao da je mozda novija mapa, pa treba odabrati stariju, ili tako nesto ne secam se, verovatno je moderator izbrisao post...

Naravno, problemi postoje i ne treba tražiti dlaku u jajetu. Trebamo biti srećno što neko uopšte odvaja svoje dragoceno vreme i izdaje mape Srbije kako bi ih mi već nakon dva minuta od samog pojavljivanja piratizovali(čitaj: pokrali) i koristili džabe.:)
[ milanche882 @ 15.01.2009. 07:48 ] @
Ljudi, jedna stvar...
Nokia N82, ubacio sam mape Srbije preko Map Uploadera, Ne znam kako da ga prebacim na Srpski jezik.. Mape rade, ali za sada mogu samo da pronadjem mesto, ali kada mu naredim da me odvede do tamo, prijavljuje mi da ta opcija nije omogucena... Sta treba da uradim??????????
Pokusao sam da instaliram Garmin, ali slabo mi to ide...
Ps: mislim da su N82 i N95 isti pa sam vas pitao ovde...
[ alexg @ 12.06.2009. 19:46 ] @
Iako je tema starija, tiče se mog pitanja i zato ne želim specijalno da pokrećem novu, ali me zanima par, da kažem, razjašnjenja u vezi Nokia Maps na N95, a u mojoj želji da to instaliram na telefonu.

-Sa sajta nokia.com sam skinuo Nokia Maps 2.0 i istu aplikaciju instalirao na telefon. Ono što mene zanima, da li sam time završio posao - odnosno da li sam time instalirao i mape? Tačnije, da li je program i mape, dva odvojena segmenta koja se moraju prebaciti na telefon (Nokia Maps i Nokia Map Uploader)?

-Na dalje, da li ova aplikacija koristi GPRS, obzirom da svi znamo kada se isti koristi, se i plaća kod operatera? Da li ovaj program može da radi autonomno, da ''vidi'' satelite, ali ne i da moj operater pride uzima mi novac (ako je to slučaj, onda nemam ni potrebe da ostavljam ovaj post :-))) Ovo pitam jer kada aktiviram Maps na telefonu ''pita'' me da li idem online i onda me pita za vrstu konekcije (u mom slučaju nudi mi GPRS).

Hvala za pojašnjenja.
[ Pici man @ 13.06.2009. 19:40 ] @
Program trazi mrezu operatera kako bi lakse i brze "pronasao" satelite, tkz "agps". Na korisniku je da to odobri ili zabrani. U slucaju zabrane tel. nece traziti mrezu operatera kao pomoc i samim tim trositi kredit, vec ce se direktno kaciti na satelite preko ugradjenog hardvera(gps sklopa). Jedino sto ce te duze cekati na konekciju. Ako se odobri mreza operatera, konekcija je vrlo brza i utrosak je do 3 dinara po konekciji a to nije nista i vredi dozvoliti i ne cekati i po 5 i vise minuta.
[ spymilo @ 31.12.2011. 12:18 ] @
navigacija na iphone 4 dal skida kredit ili ide preko gps
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.12.2011. 13:49 ] @
Pa ako ne radi preko GPS-a, onda baš i nije navigacija. A da li skida kredit ili ne zavisi koji program koristiš i kakav paket kod operatera imaš.
Iz iskustva, iPhone ili Android telefon bez interneta su upola manje zanimljivi i funkcionalni.

Od programa, ako koristiš neki softver poput iGO-a, onda se "internet ne troši", tako da ako nemaš besplatne MB ne troši se ni kredit. Mada, zbog Assisted-GPS funkcije koju imaju svi telefoni sa GPS-om, može se desiti da ti skine nešto malo kredita za početno lociranje na karti, ali posle toga sa nekim programom poput iGO-a nemaš dalje potrošnje. A ako koristiš Maps aplikaciju, onda će ti trošiti, mada i tu možeš unapred učitati kartu gde ćeš biti, pa izbeći i tu troškove.