[ popacp @ 15.10.2008. 00:46 ] @
Dakle, lepo je sve to po zoo vrtovima i ostalim mučilištima, ali da kačimo hajde nešto drugačije ovde...
...može da se nazove nastavak tema:
Moje fotke ptica ...ništa bez SLR-a
Seabirds - Balchik & Varna

...i evo za početak nešto „sveže“ od mene:
Kragujevačka veverica

Niška veverica

Kobac

Čvorak i muva
[ Srđan Pavlović @ 15.10.2008. 05:32 ] @
Odlicne slike! Prva, druga i poslenja, narocito :)

Evo kako bih ja postavio pticu u kadar, mozda (hmm. mozda i ne..):






na originalnoj verziji vise izgleda da se "obrusava" na nesto -
sto je nesto sto obelezava ovu vrstu ptice :)

Gde si uslikao vevericu? Sestra i ja smo jednom jeli nesto na klupi na Kalemegdanu pre
nekoliko godina, i jedna se spustila kod nas na klupu i jela pored nas! Nisam bas mislio
da su tako pitome, doduse, mozda samo neke od njih :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 15.10.2008. u 07:29 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 15.10.2008. 07:40 ] @
Da li postoji neko ko ne obozava vevericu?
[ cozmo_im @ 15.10.2008. 10:13 ] @
Samo jednom smo je videli na terasi za svih 30 i kusur godina koliko zivimo tu:



Zbrisala je odmah nakon sto sam je slikao (uspeo sam nekako kroz zatvoren prozor da napravim 2-3 fotke)

[ cozmo_im @ 15.10.2008. 10:24 ] @
A ovu sam uvatio bez gledanja u aparat, napamet. Slucajno smo je videli a toliko je brza da aparat nisam ni stigao da prinesem oku - sta ispadne ispadne exexe:

[ popacp @ 15.10.2008. 10:47 ] @
Veverice su slikane po parkovima (čair-niš, ???-kragujevac). I nije baš neki napor slikati vevericu, al znam da se svima sviđa pa sam je stavio...

Što se kobca tiče, ugao za slikanje i svetlost je bila idealna, ali se pojavio dosta visoko pa je veliki crop. Imam jedno 30 slika istog... :)

Ova dugorepa senica je stvarno idealna, prva slika pogotovu. Jednobojna pozadina je nešto što me oduševljava kod fotografija ptica, ali mnoge stvari se tu svedu na sreću. Interesantno da ih retko viđam ovde na jugu srbije, a kada sam otišao u šumadiju ima ih na svakom koraku... Doduše teško se slikaju, evo ja probao, ali ni približno dobro kao kozmo: http://popac.drugitalas.org/fo...ves/Picture+267+_veb_.jpg.html

Inače to je jedna od mojih 10 omiljenih ptica!

...baš dobro što ti se zmija plezi :P
[ cozmo_im @ 16.10.2008. 15:31 ] @
Long time ago in a galaxy far far away there was an Olympus E-20...



Interesantno svetlo i pogled.
[ popacp @ 26.10.2008. 01:27 ] @
Nije se baš primila ova tema na forumu, zar ne :)
Evo par skorih...

Vrabac sa (meni) zanimljivom pozadinom:


Orao mišar:


Rečni galebovi (po jako lošem vremenu, ali eto, došo u Beograd na par dana pa daj šta daš...):




[ Zarko Silic @ 26.10.2008. 09:01 ] @
Dzivdzan ti je odlican. Moze na izlozbu.

Za ovo u letu; moras jos malo trenirati.
[ popacp @ 26.10.2008. 10:04 ] @
Pa da, šta ćeš... nisam imao puno vremena da se družim s galebovima, možda bi bilo bolje... imam par koje mi se sviđaju ali su mutne... Ovde kod mene u kraju nemam na čemu da važbam :(

Mislim da sam trebao da slikam u RAW formatu, primetio sam da se mnogo šuma pojavi kada se slika po tmurnom vremenu posle i u najmanjoj obradi slika?
[ popacp @ 04.11.2008. 21:11 ] @
...
[ popacp @ 14.12.2008. 19:41 ] @
Epa baš ne dam da propadne tema :)

Garrulus glandarius (sojka tica), ova je bila pozer zbog hrane, inače je jako plašljiva...


Asio otus (mala ušara)


Parus caeruleus (plava senica). Malo je tamna slika, ali me mrzi da je ponovo obrađujem.
[ vamsi @ 18.12.2008. 23:26 ] @
Odlicne fotke.
Jel bese koristis 100-400?
[ popacp @ 21.12.2008. 18:50 ] @
Hvala :) Koristim 100-400, i to uvek na 400. Sad će rođendan, možda prištedim stotinak evra za makro :) :(
[ Slobodan Miskovic @ 17.01.2009. 17:32 ] @
Evo nekih od danas....

Vrabas i golub :)



[ bytefx192 @ 17.01.2009. 21:48 ] @
Super fotke. Pohvale svima... Nego, Miskovicu, sta ti je ovo gore :D Prvi put vidim ovakvu pticu, gde je nadje... :D

hehe

Pozdrav !
[ Slobodan Miskovic @ 17.01.2009. 22:48 ] @
Vrabac :) Sofija, Bugarska.
[ Zarko Silic @ 17.01.2009. 23:03 ] @
Zar nije sibirski vrabac?
[ vamsi @ 17.01.2009. 23:51 ] @
Vrabac je vrh!!
[ bytefx192 @ 18.01.2009. 11:24 ] @
Na ovoj slici nekako deluje da je veci :)))
hehe
SUper

Pozdrav !
[ bytefx192 @ 18.01.2009. 11:25 ] @
Evo i od mene jedna maca :)

Pozdrav !

[ cozmo_im @ 19.01.2009. 18:06 ] @
Ova nije bas na slobodi, ali je pazena i mazena (jako tesko sam je uvatio):





[ popacp @ 19.01.2009. 22:05 ] @
Lepe su sve fotke. Ja iskreno najviše volim slike životinja iz profila (što se i uglavnom vidi na mojim najnovijim fotkama), mada je i kod Đorđa i kod Slobodana svetlost to što čini foktu dobrom (otkrio toplu vodu :)) uz dobru pozadinu...

Inače, Cozmo, zašto nam druga kornjača okrenula... ??? :) :) :) Nemam tehničkih primedbi jer znam kako je slikati kornjače u sobi, pa ostale i mogu da prođu :D

Niko nije ništa rekao za onu moju pticu što drži orah. Meni je to baš vrh fotka, mada je mogla bolja obrada da padne. Oh well...
[ bytefx192 @ 20.01.2009. 00:50 ] @
Super fotke ! Svidja mi se 2. slika kornjace. Jeste da se je nesto naljutila i okrenula ledja :), ali nekako mi lep ugao....
Evo jos nesto od mene...




[ StORM48 @ 20.01.2009. 01:06 ] @
Koja je poenta fotki sprženih direkt blicem?

Ambijent treba dočarati, kao što se na Cozmo-vim fotkama vidi.
Pošto-poto pucanje nema naročitog smisla. Ako svetlosti nema dovoljno - podigni ISO. Ako je ni tad' nije dovoljno, tek onda posegni za blicem, uzdržano i ne direktno, ako je ikako moguće.

Stvar druga Đorđe, mogao bi da poradiš na kompoziciji, generalno. Izbegavaj centralno kadriranje, posebno kada neki delovi ne stanu u kadar, a glava ostane u samo sredini, kao na fotki psa. Nejasno je i zašto si svinji odfikario nos na poslednjoj?

Drugo je pitanje šta zatvorena svinja traži u temi "životinje na slobodi"?

NHF, ovo je samo jedna iskrena opservacija.

Pozdrav
[ bytefx192 @ 20.01.2009. 01:26 ] @
Okej, okej ! Izvini zbog svinje :D.... Momci, tu sam da ucim ! Video mi je bolja polovina, dok fotografija hobi, koji bh hteo da unapredim ! Nadam se da cu uz vas to uspeti !
Hvala storm na kritikama ! Prihvatam ih....
Pozdrav !
[ kintec @ 20.01.2009. 02:50 ] @
Ja retko izbijam iz ovog BG-a, tako da i ne vidjam nesto divlje zivotinje... Al eto vama jedna divljakusa, izgrebala me je samo tako :/



Nista spec fotka, nego samo da potvrdi tu pricu StORM-a, ako nema svetla, podigni iso! :)
[ vamsi @ 20.01.2009. 09:26 ] @
Nesto mi ovde nije jasno :)
Prelepe su slike, ali nekoliko postova u nazad nema veze sa temom. StORM je rekao samo Djordju da mu svinja ne pripada temi, ali na ovoj stranici nijedna ne pripada temi, osim Djoletovog vrapca. A i sam postavljac teme mi nije jasan: prvo je postavio temu o pticama (secate se - Nista bez dSLR-a) a posle je otvorio temu o zivotinjama na slobodi, misleci o zivotinjama koje su u prirodi, pa je osim veverice ovde turao samo ptice.
Popacp-u, c c c

PS: a postoji i tema "kucni ljubimci" ;)
[ lancia88 @ 20.01.2009. 12:02 ] @
Pozdrav,

evo Vamsi, nisu vrhunske na kakve smo ovde navikli, ali prikazuju bas zivotinje na slobodi. Cak je i jez bio na slobodi i iz nekog nepoznatog razloga dosao da pozira jedne veceri. Zabu nocu je tesko uhvatiti blicem, ali dovoljno se nazirala, dok je ova druga na dnevnom svetlu, de facto nekakav mutant iz doba Jure, ali ima nekakav opasan zdravstveni problem sa strane...... Dakle, nema ljubimaca, sve su na slobodi i preskocio sam pse, macke i ptice. Koliko da ne zamre tema, iako bi bilo lepse da ucine neki bolji fotografi.









[ StORM48 @ 20.01.2009. 13:04 ] @
Bravo Lancia, prava kolekcija za vraćanje teme na pravi kolosek!

Jedino bi drugoj bolje prijao drugačiji krop.

Svaka čast!

Pozdrav
[ vamsi @ 20.01.2009. 13:19 ] @
Meni je jezhonja naj naj :)
[ popacp @ 20.01.2009. 13:25 ] @
Pa dobro, jes da je van teme, ali u suprotnom bi tema propala... Elem, stavljam ptice jer sad zimi malo toga može da se nađe osim ptica.

Lancia, fotke su ti skroz dobre, samo malo seckanja i neutralnije pozadine. Prva žaba (krastača bez pola utrobe) posebno. Đorđe, trudi se da životinje slikaš u visini njihovih očiju. Mora se često čučnuti ili čak legnuti.

Evo pročeprkao sam po nekim malo starijim fotkama... Sunce mi prži u LCD, ne znam kako su ispale...


[ bytefx192 @ 20.01.2009. 15:07 ] @
Pa.. posto je moj pas ostao "odsecen", kako bi ga vi kropovali ? Meni je mnogo slatka fotka :), ali stvarno ne znam kako da ga povratim u bolju fotku..
Pozdrav !
[ lancia88 @ 20.01.2009. 18:06 ] @
Pozdrav,

zahvaljujem na komentarima, ako je neko voljan da kropuje, mislim da mozemo svi nauciti iz tog njegovog truda.

Evo joa malko da ne zamrez tema, malko labudova iz vise razloga, ali i jedna patka jer sam u pretrazivanju nabasao na nekakav folder imenovan kao D50 i rekoh da postavim nesto sto mi se dopalo od kolorita, a u temu se uklapa svakako. Dakle, sve sami letaci za razliku od prethodne mini-serije. Uglavnom razlicita tela i optike, ja nemam problem sa N Vs C dilemama :)

Dva pernata vezbaca za Slet sam vise hteo da podelim sa ostalima kao zanimljiv momenat, tako su stajali sve vreme dok sam fotografisao, a fotkao sam dosta toga.











[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 20.01.2009. u 19:23 GMT+1]
[ StORM48 @ 20.01.2009. 18:30 ] @
Još jedna odlična serija danas Lancia!

Prvoj ovakav krop bolje leži:



Treća bi trebala da ide po vertikali, jer je dobar deo kadra ostao mrtav.
Druga je najbolja!

Pozdrav
[ lancia88 @ 20.01.2009. 18:40 ] @
Pozdrav,

druga ima celu seriju takvih, nisam mogao da se odvojim od tih labudova nedavno......
E ta vertikala...ma nisam se uopste setio vertikale, a dosta sam je kropnuo jer je slika bila bas velika. Mislim, kud i nece, komarac je to, jelte :)

Neiskustvo u fotografskom razmisljanju, neiskustvo.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.01.2009. 18:48 ] @
@ lancia88:

Slike koje kačiš su prevelikih dimenzija, naročito što kačiš više njih odjednom. Gledaj da u takvim slučajevima ne ideš preko 800x600.

Inače, slažem se sa Stormovim zapažanjima.

[ lancia88 @ 20.01.2009. 19:25 ] @
Pozdrav,

a, 800x600 je OK?
Radio sam neki resize ranije potpuno bez veze ispadne okacena fotka, pa sam mislio da je do toga, i sve su fotke u 1024xkolikoispadne :)

OK, dalje cemo da obratimo paznju i na taj deo.
[ priest77 @ 20.01.2009. 20:14 ] @
Meni se prva slika sa labudom vise svidja bez cropa, kada je cela izgleda nekako bogatija, a lepo izgledaju i ti krugovi u vodi koji su ostali iza labuda.
[ Zoran Rodic @ 20.01.2009. 20:41 ] @
Krugovi ili ograda, pitanje je sad


Inače, sledeća sa A700 je sjajna
Voleo bih da je vidim u full res zbog one kapljice sa kljuna
[ priest77 @ 20.01.2009. 21:46 ] @
U pravu si, ograda smeta.
[ lancia88 @ 20.01.2009. 23:48 ] @
Pozdrav,

hmmm, tacno tako. Sad i ja vidim, svaka cast.

No dobro, pokusao sam nesto da primenim od naucenog, na pevcu, koji je, verovali ili ne, zaista na slobodi i imam utisak da ga ljudi cuvaju od macaka a en da ga zatvaraju. Neki cudan odnos medjusobni imaju :)

Nadalje me zanima kako bi se ove dve fotke mogle kropovati uspesno, posebno ovaj gracak koji prelazi ulicu. Posle ovoga prestajem da davim ovu temu, mozda neku drugu, a na ovoj se zahvaljujem na asistenciji i savetima i kritikama.





[ bytefx192 @ 21.01.2009. 00:08 ] @
Hehe, bas si aktivan :D.... Super slicice imas... Ovaj pevac, cini mi se da je bolje da je kropovan sa menje prostora gore. Mislim da me razumete...
Pozdrav !
[ beske @ 21.01.2009. 11:00 ] @
@popacp

nije mi jasno da u skoro svakoj slici prvo na sta covek naleti je pitanje otkud ovakve slike sa jednog vrhunskog DSLR tela kakvo je Canon 40D... cudne boje za jedno L, ili prajm staklo, prilicno losa obrada, cesta pojava kolornog suma...

nacin na koji ti, prilicno cesto, uspes da upropastis fotografiju neiskusnim rukovanjem i/ili setovanjem DSLRa, (posle toliko vremena koliko ga imas) je zaista cudan i sam po sebi navodi na ucenje/vezbanje kao jedino i neminovno resenje.... jednostavno, neke stvari se ne mogu preskakakti tek tako... znaci, osnovne tehnike u fotografiji pod 1.

slika pauka... dnevno svetlo, 800ASA(!!!) f2.8 1/4000 sec ???

na beogradskom avio mitingu, ni za jedan uspesan "lov" na Mig-29 u brisucem letu, nije trebalo ici preko 1/1600 sec, na f4 ili cak i f5.6...

zakljucak izvuci sam

Pozz


p.s. krajnje dobronamerno... oslobodi se vec jednom tih komentara tipa "ne znam da li mi ovo valja, smetalo mi je sunce na LCDu, nisam siguran, nije moglo bolje, mozda sam mogao bolju obradu..." ispod svake svoje slike... time samo prejudiciras ljudima kako i na koji nacin da posmatraju tvoje slike inicijalno, ili, sto je jos gore, da tebe, kao autora istih, u staru smatraju neozbiljnim, i ne gledaju ih kao takve uopste...

i, kakav bre Gimp??? gde samo nalazite te programe za obradu, ko ozbiljan to jos koristi....



[ StORM48 @ 21.01.2009. 11:56 ] @
Citat:
beske: slika pauka... dnevno svetlo, 800ASA(!!!) f2.8 1/4000 sec ???

na beogradskom avio mitingu, ni za jedan uspesan "lov" na Mig-29 u brisucem letu, nije trebalo ici preko 1/1600 sec, na f4 ili cak i f5.6...


Možda je pauk uključio forsaž?


@popacp
Ne znam da li je obrada ili korisnik u pitanju (oboje?), ali ovo ima više šuma nego Fuji S9600 na ISO 1600! 40D toliko šuma, a pogotovo uz resize, ne sme da ima ni na noćnim fotkama sa ISO 6400 (koji uzgred-budi-rečeno ni ne poseduje).

Fuji FinePix S9600 ISO 1600:


Fuji FinePix S9600 ISO 800:


Pozdrav

[ dzura @ 21.01.2009. 12:56 ] @
@Lancia
Lepe slike. Nemam neke posebne zamerke... mozda bi se drugacijim kropom dobile neki atraktivniji detalji, ali to je i pitanje ukusa itd...
Dodao bi samo jos nesto, slikati zivotinje, slicno je kao i slikati portrete, recimo slika ove patke (ili guske sta li je vec) je lepa ali bi bila mnogo bolja slika da si je slikao u visini njenih ociju, kao i kad slikas malo dete, na primer. To se lepo vidi na ovom primeru gde si slikao pevca, tu je aparat u visini njegovih ociju, pa je slika potpuno drugacija, da ne kazem bolja. Isti je slucaj sa gackom, lepa slika jer je aparat bio nisko.

I na kraju, evo jedno drugacije vidjenje tvog pevca

[ popacp @ 21.01.2009. 15:26 ] @
Lancia, dopadaju mi se tvoje fotke iako nisu baš pod mojom idejom „na slobodi“, evo da krenem sa komentarima iz prvog posta:

Prva slika dočarava atmosferu, ja bih možda išao na „panorama crop“ za odstranjivanje donjeg dela, a kućica levo će već malo odvući pogled pa nema toliko veze što je motiv centralno postavljen. Idealno bi bilo da si ostavio ceo krug vode iza labuda, pa da ovo bude pre slika predela gde je labud interesantni delić.
Drugi labud je ekstra. Oduševljen sam!!! Bez komentara (možda malo da se ispegla ovaj izgoreno beli deo krila).
Treća slika je zapravo leptir, poprilično spržen blicem i cropom.
Četvrtoj slici nedostaje puno toga. Patka je postavljena u sredinu kadra. Svetlost je u kontrastu (+ voda jako reflektuje svetlost pa je neophodno dodati bar EV+1,3 na aparatu). Objekat je predaleko. Patka je u neprirodnom položaju i suviše okrenuta leđima. Da je slika bila pravilno eksponirana, možda bi moglo izvući ovako neku sliku:


Peta slika je dobra. Nadam se da si slikao isto ovo, ali bez odsečene ptice desno? Može biti jako interesantno. Trebao si voditi računa na ivicu horizonta (čičnuti niže i staviti je na donju trećinu slike).

Drugi post, prva slika pevca je takođe odlična, još uz Đurin crop. Pozadina je krasi, glava u visini aparata, lepo!
Drugu sliku bih ja takođe malo recnuo desno i gore. Sviđa mi se.
Treću sliku ne veruje da bi mogo cropnuti nikako bez uklanjanja ovih belih linija. Jednostavno mi je totalno nelogično da one idu po vertikali. Evo ja imam nešto slično, ali sa drugačije postavljenom linijom (doduše u WB zamci):


Jedino mi na pamet pada ovako nešto ali je sad dosta prazna fotka (EDIT, Ups, isekoh joj nokat):


[Ovu poruku je menjao popacp dana 21.01.2009. u 17:55 GMT+1]
[ popacp @ 21.01.2009. 15:56 ] @
E sad što se mene tiče...

Pre bih rekao da sliku pokvarim u obradi nego setovanjem aparata. Za pauka si potpuno u pravu. Situacija se odigrala jako brzo, izvadio sam aparat, namontirao makro prsten i 50mm i uslikao par slika. bez puno razmišljanja. Trebalo je smanjiti ISO i blendu (zbog oštrine), ali ja sam mahinalno zbog toga što slikam unutra namestio ove parametre misleći da su u redu, posle sam i sam uvideo grešku. Evo otprilike kako ide moja obrada (u Gimpu)... PS, resize obično radim pred oštrenje, ali mi je sada bilo zgodnije odmah...

Original, samo isečen na 2878x1919 piksela i smanjen na 800x600
https://static.elitesecurity.o...ds/2/1/2174776/crop.resize.jpg

Nivoi, do granice da se ne izgubi ništa sa slike
https://static.elitesecurity.org/uploads/2/1/2174776/levels.jpg

Izvučene senke, uklonjena prašina sa senzora (odakle na 2,8 nemam pojma???)
https://static.elitesecurity.o.../1/2174776/S%26H%2Cprasina.jpg

Uklonjen pre svega kolorni šum, pojačane malo boje
https://static.elitesecurity.o...1/2174776/sum%2Csaturation.jpg

Izoštrena fotka pomoću Refocus filtera
https://static.elitesecurity.o...776/izostrena%28refocus%29.jpg

Izoštrena fotka pomoću Unsharp Mask filtera
https://static.elitesecurity.o...2174776/izostrena%28USM%29.jpg

Evo, ovo je sa daleko manje obrade, a slika je opet sa gomilom šuma. Zašto? Svetlo jeste slabo, EV je trebalo povećati, a ISO smanjiti, ali ovo mi se dešava i sa dobro eksponiranim slikama gde histogram ide od jedne do druge ivice. Zapravo, imam najviše problema pri izoštvaranju fotografije. Čini mi se da ovi filteri u Gimpu ne rade posao baš kako treba.

Što se boja tiče, ne znam. Ima par slika razvijenih UFRaw programom dok još nisam imao ICC profil za 40D, ali mi nije jasno zašto da li su mi boje i u JPEG-u loše?

[Ovu poruku je menjao popacp dana 21.01.2009. u 17:27 GMT+1]
[ popacp @ 21.01.2009. 16:43 ] @
A evo i u idealnim uslovima (sa dobrom slikom) kako bi izgledala moja obrada:

Razvijena u UFRaw-u (camera WB, mali crop, Faitfull Canon 40D icc profil)


Vreme je bilo idealno, sunce iza leđa, ISO mali ==> nema šuma


I krajnja slika:


Jesu li ovde dobre boje i obrada na vašim monitorima?
[ bytefx192 @ 21.01.2009. 18:01 ] @
Svidja mi se ovaj kontrast. Pozadina/objekt... Super fotka

Pozdrav !
[ vamsi @ 21.01.2009. 21:49 ] @
Mene se mlogo svidja :)
[ popacp @ 21.01.2009. 22:54 ] @
Dobro, ovo jeste tehnički lepo odrađena sika, ali mene nervira malo položaj vrapca i sve ono granje ispod. Evo npr. još jedna skorašnja slika koja nije tako tehnički dobra, a meni je mnogo draža:

400mm; 1/250 na f5,6; EV+0,33; ISO 800, mnogo veći crop


Evo i 100% crop. f5,6 je jednsotavno katastrofalan za 100-400 IS pa bio on i L na kvadrat. Fotka nije trebala da je strešena jer sam imao čvrst oslonac (čitaj drvo)...


Verovatno imamo drugačiji „sistem vrednosti“ :) :) :D

[Ovu poruku je menjao popacp dana 22.01.2009. u 00:04 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao popacp dana 22.01.2009. u 00:08 GMT+1]
[ bytefx192 @ 21.01.2009. 23:10 ] @
Gde ih samo hvatas... ? :)))) Ma dobro, meni se svidja ! Svidjaju mi se ovako "nezne boje". Boja drveta i ptice u odnosu na pozadinu. Svidja mi se !
[ lancia88 @ 22.01.2009. 11:01 ] @
Pozdrav,

zahvaljujem, ima sad na raspolaganju materijala za ucenje, samo ko zeli.
Okacene fotke su sve svojevremeno radjene ili iz drugih razloga namenski (kao onaj gracak sto prelazi ulicu), ili su slikane bez pravog poznavanja svega ovoga sto sada mozemo da procitamo, odnosno, bez saznanja koliko to menja smisao same fotke. Danas bi dobar deo tih fotki izgledao drugacije, cim budem mogao na noge, najverovatnije cemo videti neki moj pokusaj primene svega ovoga.

Dzuro, Tvoji cropovi i obrada su ono u cemu uvek uzivam na fotkama, a posebno na svojim jer mi one daju sada novi ugao posmatranja stvari, u odnosu na onaj momenat i ideju kada su nastale fotke. Cak stavise, pevac je nastao kao mnogo sira fotka, pod uticajem ponajvise Tvojih dosadasnjih obrada sam ga uopste i cropnuo onako, a ocito je moglo i bolje od toga.

Patka, eh....naravno, ako nije guska, sto je i nebitno. Saginjao sam se jer sam odavno procitao ovde, dal' Tvoju ili Besketovu opasku nekome da se sagne kad slika dete do visine detinjih ociju, i od tada nastojim da se saginjem uvek kad je to moguce, ali avaj. Nisam jos nacisto, ali pretpostavljam da je boja perja u tim tadasnjim uslovima uspela da na desetak pokusanih fotki "zbuni" AF do te mere da je ovo izrazito najcistija fotka od svih koje imam, a pokusaj da "spasem" temu bio je imperativ :)

Popacd, polako radim na sugerisanim stvarima, jos uvek na tehnickoj komponenti ali mislim da ove godine ozbiljnije pokusavam i sa kadriranjem.
[ popacp @ 22.01.2009. 22:32 ] @
Ja samo da ukažem na greške koje sam i sam pravio, a i sada pravim, mada sve ređe nadam se :) Meni je sledeće obrada fotografija :) ...izgleda da ovo samouko ne ide...

Elem, evo jedne od danas. Akcija je slikana sa prozora u kontra svetlu. Odokativno EV+0,3 da mi ne odu crni detalji na ptici, ali nije bilo dovoljno. Sve se odigralo jako brzo... i pored tehničke nesavršenosti meni je draga slika.


Inače ovo moje crno je gačac, a ono je siva vrana.

Što neće da mi ubaci thumbnail. Grrr...
[ popacp @ 22.01.2009. 23:08 ] @
Aj nek ide i ova zeba...
...da ne bude da sam džabe ležao u blatu...
[ beske @ 23.01.2009. 07:06 ] @
Citat:
popacp: Aj nek ide i ova zeba...


Zeba odlicna...
[ popacp @ 23.01.2009. 16:10 ] @
Hvala Beske :)

Imam jedno pitanjce. Ovde su sve slike od danas razvijene na sličan način (UFRaw + Gimp). Za prvu je korišćen ugrađeni ICC profil, a za drugu je korišćen Faitfull profil za 40D. Zanima me koja se kod vas bolje vidi, jer mene ili mi fali novi monitr, ili druge oči ili je prva stvarno bolja.




Inače, ako ćemo o samim fotkama, prva mi bolja jer nema ovih stvari dole da ometaju pogled sa ptice, polukružni panj je popravio kompoziciju, a oblačno vreme je dalo blage boje i obrise. Jako mi se dopada slika.
[ StORM48 @ 23.01.2009. 17:16 ] @
Druga ne valja, ali je pitanje šta je problem, jer nisu iste fotke.
Bez obzira, za prikaz na drugim konfiguracijama, JPEG trebaš da snimiš BEZ ICC profila.

Pozdrav
[ popacp @ 23.01.2009. 17:19 ] @
Bez ICC profila je, prevedena u sRGB. Sad ću mini test da postavim da ne dužim na ovoj temi.
[ popacp @ 24.01.2009. 00:20 ] @
Podsetnik sebi: „Nikad ne kači slike čim dođeš sa terena!!! Možda ima neka bolja...“
[ popacp @ 25.01.2009. 23:01 ] @
Ne znam baš koliko je ova „na slobodi“. Kad ja zabranim lov :) Jel bar ukusna :) :) :)

VukoProtektujući okovratnik, mada trebao sam još koju da opalim...
[ bytefx192 @ 26.01.2009. 09:28 ] @
Da ne dodje do zabune, sto kaze @popacap, okacio sam jednu jadnu svinju (dead)...Ali ipak nije lepo da kacimo takve stvari, pa je obrisana, ja se izvinjavam ovim putem! Meso..., ja sam protiv lova, volim zivotinje, tako da mi nije bilo drago sto je vidim takvu.....
Inace, uhvatio sam je negde po gradu...
Evo jedna maca...
Pozdrav !

[ lancia88 @ 30.01.2009. 12:03 ] @
Pozdrav,

nesto listam po disku, pa mozda nesto interesantno uopsteno iako sam za delic valjda sekunde zakasnio za prvobitnu kompoziciju, ali pretpostavljam da je iz bar dva razloga ovo mozda od svih, najvise interesantno za Popca :)

...znace valjda zasto bas za njega, jelte....:)


[ popacp @ 08.02.2009. 20:14 ] @
He, he, jel ovo fontana u Zaječaru? :) :) :)
[ popacp @ 24.02.2009. 23:21 ] @
Uh, konačno se otrgoh glupih ispita i drugih obaveza,... pa danas „pustih mozak na otavu“ posle dugo vremena :)

...vrapci se šepure, udvaraju i svijaju gnezda u blokovima:


golubi grivnaši takođe


gačci zauzimaju drveće i počinju da se šepure


a jedino zebe i ja još ništa ne radimo :(
[ lancia88 @ 25.02.2009. 07:35 ] @
Pozdrav,

koliko vidim, ove vrane su ipak nesto tezi zadatak od onoga kako bi to u prvi mah izgledalo. I ovde je ocito da niu bas na nivou ostalih fotki, ali i ja kad razgledam svoje kolekcije, bas nekako me vrane uvek "prevare" i od prilicno dobre slike na aparatu, cim skinem na racunar vidim da to bas nije to. Zato su ostale fotke skroz na mestu, a fontanu jesi prepoznao, samo ja nisam na vreme video odgovor :)
[ Zoran Rodic @ 25.02.2009. 08:29 ] @
Prva slika je pogodila suštinu, koja ovih dana očigledno mori sve nas :)

''Kad će sunce, da napokon izadjem iz ove usr*** rupe '' ?
[ popacp @ 25.02.2009. 13:42 ] @
Kod svih crnih ptica je jako teško da se odredi prava ekspozicija, a ovo je verovatno najteža situacija (kontrast snega i crne ptice), a uz to mi je i autofokus malkice zabrljao. Inače, meni je od ovih slika koje sam postovao taj gačac najdraži, iako nije baš tehnički savršen...

...jedva čekam lepo vreme! Mada, i zima ima svoje fotografske čarolije, a neke ptice se spuštaju u grad isključivo zimi kada nema šta da jedu višlje/severnije :)
[ Slobodan Miskovic @ 29.03.2009. 21:20 ] @
Evo jedna manastirska mackica...

[att_img]
[ popacp @ 02.04.2009. 22:41 ] @
Uspeo sam konačno da slikam Kosa „kolko-tolko ljutski“. To mi je bila opsesija već duže vreme pošto su plašljivi. Dodao +0,3 umesto da oduzmem pa mu zagorela noga :D


Ne znam zašto, ali meni interesantna slika:


A onda smo išli i naišli na „Mileta“... koji je pozirao dosta dugo a ni jedna kasvetna slika iz svega toga osim kad ga držimo u ruci... a i JPEG je tolko prebudžen da ispalo ko s kompakta (možda i moja greška). ...razočaran sam :(



...ne znam što se ovolko raspričaH...

[Ovu poruku je menjao popacp dana 02.04.2009. u 23:53 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 05.04.2009. 21:01 ] @
Evo nekih od danas...



[ popacp @ 17.04.2009. 08:04 ] @
Uz Moravu vetar duva, stari ribar tajnu čuva,...


Zna li neko šta se desilo sa ovom zelenom bojom pozadine. Nikako ne mogu da je podesim da izgleda prirodno. WB ili šta?

Od pre neki dan...

[ bytefx192 @ 17.04.2009. 10:59 ] @
Gde je uhvati ovu zmiju... :) A ove ptice kako stale, istovremeno.... :)
Svidja mi se...
[ vamsi @ 17.04.2009. 11:06 ] @
Zaista dobro uhvacen trenutak sa pticama i istovremeno dobro iskadrirano.
Zmiju si lepo izdvojio k'o da mogu da je uhvatim :)
[ popacp @ 17.04.2009. 14:18 ] @
Hvala. Pokušavale da održe ravnotežu :)

Ipak je gušter, slepić (u Jelašničkoj klisuri). Ovo sam ga namerno držao u jednoj ruci, a drugom slikao baš zbog bolje pozadine. Slikao sam ga i u prirodnom okruženju, ali nije to to...

Inače, pored čigri, meni je omiljena ova slika, ali reših da je ne prikažem javno zog tehničke joj nesavršenosti.
[ popacp @ 17.04.2009. 20:57 ] @
Danas sa terase. Počele sve slike da mi vuči na zeleno. Zelenofil :D

Čavka, neobičan crop (ISO400, 1/100sec, f6,3, -0,33EV, naslonjen na ogradu)


Dremka (ISO500, 1/250sec, f5,6, -0,33EV, iz ruke)


[Ovu poruku je menjao popacp dana 17.04.2009. u 22:27 GMT+1]
[ lancia88 @ 18.04.2009. 00:10 ] @
Pozdrav,

ako je ovaj konj na slobodi, onda medju konjima vlada neka nova moda u "oblacenju" :)

Salim se, bas mi se svidjaju slike.
[ popacp @ 18.04.2009. 07:39 ] @
To mu radna uniforma. Mora i on leba da jede :)
[ bytefx192 @ 18.04.2009. 12:17 ] @
Boja je ispala bas bezveze na ovoj..... Pridvece je slikano.. :S
[ popacp @ 18.04.2009. 18:10 ] @
Jbte, kolka bubuljica! :D



...gotovo, ja ga sad već pretera s mojim fotkama :)
[ popacp @ 19.04.2009. 21:51 ] @
Slikano u dokonici sa terase kod brata. Loše svetlo, kratka ekspozicija, i nepredviđen pokret. Možda sam mogao malo prosvetliti sliku, ali šta je tu je.
[ cozmo_im @ 20.04.2009. 10:22 ] @
[ popacp @ 11.05.2009. 00:00 ] @
Ovako nešto još nije bilo na ES-u, pa ajde...


A ovako nešto bilo, ali ide ponovo čisto zato što mi se sviđa...

[ Zoran Rodic @ 11.05.2009. 07:53 ] @
Kažu da se pravi fotograf od amatera najviše razlikuje po tome što se vremenom usko specijalizuje za određenju oblast dok hobista/amater slika šta mu padne pod ruku.
Tako da, .... na odličnom si putu da stekneš status fotografa.

BTW, ptičica je super
[ popacp @ 12.05.2009. 13:32 ] @
Hvala ti Zorane. Ovo je verovatno najpozitivniji komentar koji sam dobio na ES-u :) Doduše, daleko od toga da ću ikada živeti od fotografija, ali da, uglavnom mi je najinteresantnije da slikam ptice. Skroz je nepredvidivo i traži dosta strpljenja i truda, za razliku od ostalih motiva.

...evo jedan drugar na ruci da se vidi kolika je grdosija.
[ night-shift @ 13.05.2009. 00:39 ] @


[ Dracus @ 24.05.2009. 16:59 ] @










[ priest77 @ 25.05.2009. 10:56 ] @








Ova zadnja je sa jutarnje fiskulture :)
[ vamsi @ 25.05.2009. 11:08 ] @
odicne!
[ StORM48 @ 25.05.2009. 11:27 ] @
@priest77
Prva,druga i treća su baš dobre!
WB je možda malčice mogao biti korigovan (ne znam da li pucaš RAW) pošto malo više vuče na žuto/narandžasto.

Jedino što mi smeta, a generalno nema veze sa samom fotografijom je ovaj okvir. Lepše su mi fotke bez ikakvih čudesa okolo.

Pozdrav
[ priest77 @ 25.05.2009. 13:27 ] @
Koristio sam JPG i ne znam da li je wb promasen jer taj pesak u kojem se ove "pčelarice" gnezde jeste žućkast. Bolje bi bilo da sam koristi RAW.
Evo jos jedna koja mi se svidja ali nažalost vec sam stavio taj okvir

[ popacp @ 25.05.2009. 13:56 ] @
Dracus i Priest, sjajne fotografije. Šteta što ne viđam tako često ove vrste ptica. Mislim da ću uskoro morati da napravim izlet na neko Vojvođansko jezero.

Dracus malo više pažnje treba da obrati na kadriranje (pravilno postavljanje motiva u okvir slike, ravan horizonta, pozadina...). Sve osim isečenog krila na drugoj se može ispraviti kasnije u programu. Direkt sunce nije baš zahvalno za slikanje zbog prejakih senki, ali se može dosta toga izvući sa Shadows & Higlights, tim pre što tele objektivi traže dosta svetla.

Priest, slažem se sa Storomom za okvir. Ako ga već stavljate, to može da bude neki manje napadan. Meni ne smeta mnogo WB, deluje kao večernja slika. Možda eventualno malo veći kontrast. No to je sve obrada, lepo uhvaćeni motivi, svaka čast.

Kragujevac, jezero na Bubnju:
[ StORM48 @ 25.05.2009. 14:18 ] @
Ma da, i meni taj pesak izgleda realistično, nego (valjda zbog sunca) ptice izgledaju kao da su malo povukle više sunca nego što bi trebale, ali nije strašno. Takve scene ("topla okolina", pa još na toplom svetlu) su dosta teške za snimanje, baš zbog toga što odaju utisak da je WB omašen. Ako kreneš da ga koriguješ, on će ubiti realističnost pozadine, koja će onda postati previše hladna. To je tako zato što PS ne može znati da li je pozadina takva zbog sunca ili je takva izvorno. Maskama bi to moglo da se dotera, ali bi bilo već previše ako ne voliš da previše spavaš u PS-u.


Da, da, sad vidim da sam ispustio iz vida Dracusove fotke - bravo, bravo!
Treća je jedino mogla da ima bolju kompoziciju, ili da si pucao vertikalu.

Pozdrav
[ priest77 @ 25.05.2009. 14:46 ] @
Jeste slikano je predvece, ima u exifu vreme, oko 19h i sunce je bilo dosta spusteno sto mi je dopustilo da dobijem i pticu i senku u kadar.
Sada sam probao u NX2 da pojacam contrast i lepse izgleda.

Pohvale i od mene za Dracusa, gde je to slikano, da li je neki zoološki vrt?
Izgleda da u nemačkoji i rode su čistije od ovih naših, ja sam probao da naslikam jednu i bila je sva garava pa sam odustao
[ Dracus @ 26.05.2009. 07:24 ] @
Na zalost slikano je iz camca tako da nisam imao mnogo vremena da se lepse postavim (a i odaljavao sam se od ptica).
Slikano je izmedju 12 i 15h sa ultra-mega jakim suncem (prvi dan preko 30C u 2009-oj).
U svakom slucaju cu na kadriranju da radim .

Hvala na komentarima, svaka primedba je vise nego dobrodosla.

[ beske @ 05.06.2009. 10:14 ] @
[ popacp @ 22.08.2009. 00:19 ] @
Au, ode mi omiljena tema na drugu stranicu. Ne može to tako!

Prva mi je draža, druga ima lepši ugao svetla (morao sam obe):



A onda malo reptila:






I na kraju dve malo ređe vrste ptica, u lošijim svetlosnim uslovima. U ovakvim situacijama, meni za sada najbolje pali trik sa merenjem svetlosti u jednoj tački koja nema puno neba, pa zatim rekadriranje.
Lešnikara sa bumbarom:

Mladunac batokljuna:
[ doktor_igor @ 22.08.2009. 13:43 ] @
Pa pod "zivotinje" se i smatraju one koje su na slobodi ;)





[ bytefx192 @ 22.08.2009. 17:32 ] @
Ova kozica i jarence je super fotka. Mada... to nije sloboda :)))

zz

[ doktor_igor @ 23.08.2009. 07:05 ] @
Da, vid' stvarno.. nisam je ni hteo postaviti, no mi bilo jako slatko pa reko ajd i to
[ popacp @ 27.09.2009. 13:20 ] @
Dugo nisam bio nigde fa slikam, ali evo polako završavam sa obavezama, pa ću valjda otići u neki foto-izlet.

Prvo da se pohvalim da sam uzo monopod (manfroto). Nije još baš testiran, ali evo jedne usput 1/20s @400mm!!! Izgleda da je sada veći problem pokret samog motiva nego foto-aparata :)


I dve sa Nišave (bez stativa). Nišava je dosta uska reka, a nepristupačna i teško je naći dobru pozadinu za motiv.



[ sledgeh44 @ 04.10.2009. 22:10 ] @
Nije lako biti kralj...



...
[ mokelet @ 06.10.2009. 04:34 ] @
Komšinica
[att_img]
[ bytefx192 @ 06.10.2009. 13:01 ] @
Cool je !
Sto je nisi jos malo osvetlio.... podexponirana mi dodje...

zz
[ mokelet @ 07.10.2009. 12:49 ] @
Tnx!
Verovatno mi je presvetao monitor. Pogledaću sa nekog drugog kompa...
[ anon81183 @ 09.10.2009. 11:31 ] @
Evo jednoga skakavca.

[ bytefx192 @ 11.11.2009. 19:32 ] @
Evo jednog koji me je pratio celog dana dok sam fotkao.... :)
A i pozirao je :))))

[ popacp @ 24.01.2010. 01:11 ] @
Zimski motivi. Ovo su dve ređe ptice u Srbiji, i koliko sam gledao naše fotke na netu, niko ih još uvek nije dobro slikao, tako da ne zamerite na nešto lošijim kadrovima i velikim kropovima.

Picus viridis (zelena žuna), srodna sa detlićima





Lanius excubitor (veliki svračak), predator među pticama pevačivama



Čini mi se da sam se malo popravio, što se obrade fotki tiče. Jesam li???
[ Zoran Rodic @ 24.01.2010. 10:38 ] @
Juzina škola? ;)

Prva dobra
Druga ti je malo požutela
Što se tiče treće, jesi probao da sređuješ sliku upotrebom slojeva i maski?
Dakle, samo uoštriš ptičicu, grančice minimalno, a bokeh netaknut.
Pazi, sada gledam slike na ekranu koji baš nije merodavan, ali mi nekako one grančice upadaju u oko kao previše uoštrene.
Možda i grešim, ali gore pomenuta taktika je uopšteno jako upotrebljiva u takvim situacijama.

Što se tiče tvog kompletnog opusa i napreedka, znaš da ja uvek imam reči hvale za tvoje slike.
Samo ti nedostaje motiva ... tj. nedostaje ti put na Madagaskar ili neku drugu zanimljivu lokaciju. ;)
[ StORM48 @ 24.01.2010. 11:03 ] @
Uf, uf... upucao si slike prejakim oštrenjem... posebno poslednju.

Inače, generalno su (mogle biti) dobre.

Evo Ti jedan savet - trudi se maksimalno da održavaš brzinu zatvarača na potrebnoj vrednosti za datu žižu. Nemoj se oslanjati na IS, jer na tako dugim žižama on dosta slabije pomaže, pogotovo na krop telu. Jedno su egzibicije po ulici, gde ljudi kažu "sa IS-om mogu 100 godina"... jeste, može, ali sa distance od par metara i žižama do 200mm.

Za treću fotku, koja mi se najviše sviđa, poželjna brzina zatvarača bi trebala biti 1/640, da ne bi bilo stresanja (uzimajući u obzir da je krop telo u pitanju). Tvojih 1/125 je jednostavno premalo, posebno ako je bilo povetarca, pa je cela grančica blago lelujala, gde IS nikako ne pomaže. Zato bolje napucaj ISO i procenat uspešnih će biti veći.

Pozdrav
[ popacp @ 24.01.2010. 15:12 ] @
Veliko hvala na komentarima. Potpuno ste u pravu za oštrenje. Pogotovu ove grančice na trećoj sam skroz spucao i ne znam kako mi to nije upalo u oko.

Što se žutine tiče, meni obe žune deluju identično, i moguće da jesu obe prežućene. Možda pozadina (žuti zid zgrade) dodaje osećaj žutine drugoj.

Zimi je, 1/640 gotovo misaona imenica, pa se trudim da koristim oslonce i monopod kad god mogu.
ISO mi je obično na 400, a trudim se da postignem bar 1/400.
U slučaju 3. slike sam bio naslonjen na prozor auta, pa sam ocenio da je to i IS dovoljno da eliminiše stresanje.
Veći ISO je zeznut kod ovako velikog cropa, pa izbegavam preko 800.

PS.
Valjda će da padne neki Brazi, Amazon, tako... bar da ima neka baruština ko u Vojvodini, ali nema :S
[ sucur @ 30.01.2010. 15:38 ] @




[ popacp @ 30.01.2010. 21:04 ] @
Zanimljiv motiv, pogotovu zbog ogrlice. Trebao si ga samo dozvati, mahnuti ili nešto slično kako bi pogledaLA ka aparatu. Ovako je malo loše oktenuta.

Verujem da će vam se svideti ovaj ribolovac, iako je dosta veliki crop (400mm + monopod):


[Ovu poruku je menjao popacp dana 30.01.2010. u 22:24 GMT+1]
[ sucur @ 30.01.2010. 21:31 ] @
Hehe, ma zvao sam ga, al' ne reaguje. Ode niz brdo do rijeke. ;)

A ribolovac je odlican!
[ Zoran Rodic @ 30.01.2010. 22:40 ] @
Evo jedne, tzv. dokumentarne fotografije ... sa akterom koji baš nije odabrao pravi momenat za bežanje iz kaveza.
Temperatura je bila -3 i padao je sneg, tako da čisto sumnjam da je dočekao veče.
Prilično sam bio iznenađen kad sam začuo zvuk, specifičan za njih ...

Kako ono beše ... ''Želim biti slobodna, reče marioneta i preseče konce''

[ popacp @ 31.01.2010. 09:44 ] @
Ha, ha, nahranio je neku mačku, sigurno!
[ sucur @ 01.02.2010. 22:24 ] @
Hehe, sudeci po zgurenom stavu i ociglednom potrebom da se udobno smjesti na ovom drvcetu, da se zakljuciti kako je i sam svjestan koliko se grdno za*ebo. :)

[ Mogh Ur @ 08.03.2010. 12:17 ] @
500mm je primerenije nekoj paparaco fotografiji nego slikanju ptice. Ipak, 500mm bez stativa, bez ikakvog oslonca, iz ruke, po zimi i hladnom vetru koji pomera granu na kojoj ptica stoji... Svi uslovi za katastrofu su tu. Zbog toga ni oštrina nije dobra, ali obzirom na uslove, ja sam zadovoljan.

[ bytefx192 @ 08.03.2010. 16:05 ] @
Huh....Pa pogledaj @POPACP-ove slike i ovu tvoju i sam uporedi :)....

Nemoj zlonamerno da me shvatis, ali ni malo mi se ne svidja (bar meni), a uz sve i kadar je los.....

Ako ne mozes lepo da ufotkas, nemas dobre uslove, ili bolje reci samo uslove, ne moras da fotkas.... Iliti probaj, al ako nije neki rezultat, batali je ;)

PozZ !
[ Mogh Ur @ 08.03.2010. 20:01 ] @
@Djodjevlasotince Ma, u pravu si 110%. Svaka ti je primedba na mestu. Potpuno sam svestan da je fotka promašaj, samo nisam mogao da odolim. Bio mi je izazov da škljocnem na 500mm iz ruke, tako da nisam vodio računa ni o čemu.

Uzgred, mislim da ni jedna kritika nije zlonamerna. Naprotiv.
[ popacp @ 08.03.2010. 20:48 ] @
Mogh Ur, trebao si da isečeš sliku, tako da ostane samo gačac u sredini, a da se ne vidi toliko dosadnog okoliša. To je obavezan deo fotografije ptica, osim ako nemaš 1000 i više mm. Dugo, gačac je barem česta zverka, može mu se prići bar duplo ovoliko. Pri tome vodi računa da objektiv bude u visini očiju ptice, a pozadina što jednostavnija. Samo strpljenje i biće. 500mm je stvarno solidno na crop telu. Jel u pitanju 50-500???
[ bytefx192 @ 08.03.2010. 22:41 ] @
Ovako nesto bi moglo, ako se ne varam :)))


Eto, Milos ti je rekao da to nije plasljiva zverka i da pridjes sto vise mozes :))), a ja mislim da ne bi trebao da centriras u sredini, vec pogledaj vecinu fotki, uvek im ostavi mesto da "odlete", pravac gde ptica gleda........ Nije stvar da sve stavljas u centar ;-)...

Opet ponekad i moze lepo da izgleda..... Sve zavisi od situacije.... Aj da se ne pravim pametan :)

PozZ !
[ Mogh Ur @ 09.03.2010. 11:27 ] @
Ljudi, potpuno ste u pravu. Već sam rekao da nisam vodio računa ni o čemu, hteo sam samo da vidim da li je moguće napraviti „pristojnu“ sliku na 500mm iz ruke. Ovaj krop što je Djordje uradio je prava stvar (osnove kompozicije), ali sad šta je - tu je. Popraviću se, obećavam :)

@popacp - Aparatić je Panasonic DMC FZ18 sa objektivom (Leica) 28-504mm. Kolje ga preveliki broj Mpix (8) za tako mali senzor, i ogromna količina šuma na svemu što je iznad ISO 100. Naravno, i dinamički raspon je mali pa teško savladava scene sa puno kontrasta, ali to nekako prevaziđem podekspozicijom i naknadnom obradom.

Ne znam koliko ću još imati strpljenja da se bakćem sa njim - sve mi se čini da ću početi da se družim sa nekim Canonom ili Nikonom u dogledno vreme.

Pozz
[ popacp @ 09.03.2010. 16:32 ] @
Pa da, nema ništa bez SLR aparata i bar 300 mm za velike ptice. Za one sitne ni 600 nije dovoljno. Sve ti je oprošteno :)
[ BiiigMuzzy @ 25.09.2010. 10:48 ] @
Video sam cica macu... DVE cica mace





Pozdrav!

[ popacp @ 19.12.2010. 00:01 ] @
Ko nije probao da fotne senicu ne zna koliko su brze. Ovde mi se sklopile kockice sasvim slučajno (svetlo + pozadina + 3 sekunde mirovanja)



[ Nebojsa Milanovic @ 19.12.2010. 00:10 ] @
Bravo :)
[ popacp @ 19.12.2010. 13:13 ] @
Hvala!
[ Zarko Silic @ 21.12.2010. 09:25 ] @
Ovo je sjajno.

Dobre fotke i nastaju u 3 sekunde.
[ MTodorovic @ 17.04.2011. 23:24 ] @
Krava na Staroj planini,

[ Baluban_S @ 18.07.2011. 21:29 ] @
Evo i jedna mama roda sa porodicom od mene. Fajli ima EXIF ako nekog zanima.
[ miami @ 25.07.2011. 21:22 ] @
extra su slike!
[ neoneo @ 27.07.2011. 11:35 ] @
Evo,da se prijavim i u ovoj temi

[ Backy @ 27.07.2011. 14:18 ] @
dobra fotka, jel si koristio cpl? oštrenje je malo prejako, ovi konji su oivičeni crno belom linijom ;)
[ neoneo @ 27.07.2011. 14:59 ] @
Citat:
Backy:  oštrenje je malo prejako, ovi konji su oivičeni crno belom linijom


A viđe li ga, viđe Da,koristila sam cpl.
[ neo. @ 27.07.2011. 15:01 ] @
Od mene jedna čavka

[ Backy @ 27.07.2011. 18:28 ] @
@neoneo
pardon, do sad nismo imali ženske sagovornike u ovom delu foruma :)
[ neoneo @ 27.07.2011. 19:39 ] @
Pa eto,za sve postoji prvi put
[ Bole69 @ 27.07.2011. 22:39 ] @
Zaista dve lepe fotografije!
Da dodam par nedavno ovekovecenih zivotinjki uz napomenu, da iste nisu bile na slobodi vec u Zoo-vrtu.
Ipak, ne verujem da se iz prilozenih fotki to bas moze primetiti, ako se ne napomene, sto ce reci, nisu mi delovale "zarobljene".







[ Bole69 @ 30.07.2011. 01:48 ] @
Evo jos par komada iz iste serije...





[ neo. @ 30.07.2011. 11:01 ] @
Da ponovim komentar od ranije,sjajna serija Bole.Obožavam one nojeve!
[ neoneo @ 31.07.2011. 21:28 ] @
Čini mi se da sam videla cica macu....

[ BiiigMuzzy @ 12.08.2011. 12:27 ] @
Jos nekoliko ulicarki (i ulicara):

1


2


3


4


5


6


Fotkano sa 50 f1.8 mkII, 70-200 f4 IS i 18-55 IS. Exif-i prisutni.

Pozdrav!
[ dakipro @ 12.08.2011. 13:26 ] @
Uf, odlicne su, peta sa crnim mackom mi je bas bas dobra(dal sto imam crnog macka)... Poslednja kao da je malo vise ispeglana.
Evo par na temu


[ Tyler Durden @ 12.08.2011. 13:49 ] @
ova macka je super dakipro





[ BiiigMuzzy @ 12.08.2011. 14:12 ] @
@Tyler: Odlicno galebovi!

@dakipro Hvala Mnogo volim mackice, pa ih rado i fotkam. I tvoja bela je ko princeza Nisam nesto suvise uklanjao shum... samo pri razvijanju donekle, ali generalno volim da ga malo ima

Evo jos nekoliko fotki sa Usca...

7


8


9


10


Pozdrav!
[ dakipro @ 12.08.2011. 14:20 ] @
Hvala Tylor, prvi galeb mi je super, mozda da probas da ga dosvetlis malo i da pomeris balans belog, kao da vuce na plavo malo, probaj kontrast i general exposure uz mozda recovery da ne izgori na krilima. Za ovu drugu probaj je molim te u crno beloj varijanti, ali cetkicom zatamni pozadinu a njega osvetli, da se bas istakne, mislim da bi mu lepo leglo.
Kiza, prva sa crvenim stubovima mi je bas cool

Jedan klise za labudove

[ BiiigMuzzy @ 12.08.2011. 15:34 ] @
Tenkju! Imam ih jos nekoliko iz tog burst-a.

Klise uvek fino izgleda Jedino bih probao malo da izvucem detalja sa vratova (ako si pucao RAW). Telo prilicno ok izgleda. Nezgodna je bela boja ptica, pa kad ih opali sunce (isto kao moja caplja pod br. 7 sto sam malo izvlacio).

Pozdrav!
[ dakipro @ 12.08.2011. 16:08 ] @
Hvala, raw je probacu da dopravim to, vracao sam vratove vec, cak malo sad vudu i na zeleno, ima nekih cudnih nijansi. Prilicno je nezgodno osvetljenje zbog jake refleksije i niskog direktno sunca a i belih ptica, a ocigledno ne umem bas da opravim to sve :)

U zamenu za savet, moj macak od ~7kg, kad se zimi "napufa" pa izgleda jos veci
Inace je nezgodan za expoziciju samo tako, na auto ni blizu ga ne pogodi jer je skroz crn, plus cim vidi da ga slikam odma se uzvrpolji, kao i sve macke



[ BiiigMuzzy @ 12.08.2011. 16:42 ] @
Uh uh... bas je opak! Vidi se da je macorcina Jeste, crne (kao i bele) macke je jako tesko ufotkati, a da se detalji ne izgube.

Evo jedne bele skadarlijske princeze...

11


12


13


... mada pre mislim da je i ovo macak, al neka... lepse zvuci "bela princeza"

Pozdrav!

[ beske @ 12.08.2011. 18:41 ] @
[ dakipro @ 12.08.2011. 18:59 ] @
Kiza na 13 si mu bas zasao u "prostor", odlicno izgleda, bas je onako smekerski, i ja bi rekao princ :). Jel mi se cini ili mu je desno oko (njegovo desno) vise tonirano u odnosu na drugo? Nije tako retko kod albino (ili belim) macaka.
Beske, fotka je za razglednicu, bas profi

Postovao sam ranije negde vec, ali posto spada i u "Zivotinje na slobodi" evo je opet dok ne uploadujem neku frisko


[ Zoran Rodic @ 13.08.2011. 10:18 ] @
@ Tyler

Odlicni ti ovi galebovi, bez sale ... presaltacemo mi tebe u pticare

Evo koji Dunavski ... domaci





[ Milos911 @ 13.08.2011. 11:35 ] @
Citat:
Jel moze malo veca rezolucija (za wallpaper)? :)
[ Tyler Durden @ 14.08.2011. 08:02 ] @
@Milos911
potrazicu, ali mislim da sam sve te slike spucao na ovu rezoluciju, a nema ni raw fajlova vise...jbg, vrijeme je da nabavim veci hardisk od ovog raspalog 40GB koga dijele 3 sistema :D


@Zoran
hvala! ;)

kad se sjetim koliko sam ih ganjao po platformama na trajektu i dobro nisam zavrsio u vodi, sad mi je malo lakse :)
[ BiiigMuzzy @ 15.08.2011. 09:47 ] @
@Beske: Prelep macak... uziva

@Zoran Rodic: Odlicno uhvaceni galebovi.

@dakipro: Hvala Volim da se veoma priblizavam zivotinjama kada ih fotkam... kao sto Robert Capa kaze - "If your picture isn't good enough, you're not close enough"


Ne verujem da je gornji beli princ (princeza) sa sarenim ocima. Pre ce biti da je zbog senke. Inace, evo jednog tipicnog primera "sarenookog" :




...zatim ruska plava:


...pa sphinx:


...i jos jedna slatka:


Pozdrav!
[ dakipro @ 15.08.2011. 10:29 ] @
Uuuuuu, cooovece, cuvas aseve kad se zahukta a :)
Treca fotka mi je bas bas extra, pogotovu zbog ociju. Da li mi se cini ili treba da se dosvetli malo? Kanda moje belo nije belo... Mooozda eventualno da mu izblajhas grudi i bradu, pretpostavljam da se crveni od tepiha :)

Krupan plan je prava stvar za zivotinje, obicno covek ne moze u prirodi da im pridje dovoljno blizu pa na fotci to bude wow.
Moj drugi macak Chapa i prestajem vise sa mackama :D
[ BiiigMuzzy @ 15.08.2011. 11:33 ] @
Citat:
dakipro: Uuuuuu, cooovece, cuvas aseve kad se zahukta a
Treca fotka mi je bas bas extra, pogotovu zbog ociju. Da li mi se cini ili treba da se dosvetli malo? Kanda moje belo nije belo... Mooozda eventualno da mu izblajhas grudi i bradu, pretpostavljam da se crveni od tepiha


Imam ja stotine mackastih fotki Uvek su nekako drugacije. Da, u pravu si... mozda bi trebalo malo dosvetliti. Ali tanka je crta izmedju spaljivanja i gubitaka detalja, pa sam oprezan. I svetlosni uslovi su bili ludilo... prvo sto je sve bilo slabog inteziteta, a onda sto su bile neonke, a dole si dobro primetio... razne podloge, koje se na belom macanu prilicno dobro primecuju... pa kad se sve to izmesa, ajoj. Evo jos jedne fotke gde se bas dobro vidi podloga na donjem svetlijem delu brade, dok je dlaka ispod brade na vratu zadrzala svoju braonkasto sivkastu boju iako je izlozena istom "odsjaju" podloge:



Citat:
dakipro: Krupan plan je prava stvar za zivotinje, obicno covek ne moze u prirodi da im pridje dovoljno blizu pa na fotci to bude wow.


Slazem se.

Citat:
dakipro: Moj drugi macak Chapa i prestajem vise sa mackama


Odlicna! Mnogo lepo ispao Chapa

Pozdrav!
[ BiiigMuzzy @ 05.10.2011. 01:37 ] @
Jos jedan lepi macan



Pozdrav!
[ koska @ 05.10.2011. 16:10 ] @
Evo i ja cu sramezljivo da se upisem...

Meni se ova fotka svidja, a opet, kako ja nemam tu "cistocu" kao svi ostali? Koristim Noise Ninju za uklanjanje suma (kojeg je bilo dosta ovde, mislim da je islo na ISO 400 + je tamno bilo zbog kratke ekspozicije) i PS u obradi. Crop je jako mali na fotki.

Je l moze neko da mi kaze gde gresim?



Slikano Canon 1000d + 18-55IS
[ bytefx192 @ 05.10.2011. 22:17 ] @
Ako bi napisao cime fotkas i slicno, mozda bi i mogli da ti pomognemo....

Btw, evo od mene jedan portret labuda...
[ koska @ 05.10.2011. 22:40 ] @
Pa napisah ispod slike

Canon 1000d
Kit objektiv 18-55 IS


A evo i ostalih informacija:

1/125
ISO 800
f/3.5

OK, sad vidim da je ISO 800, ali opet mi se cini da mi nesto fali
[ bytefx192 @ 07.10.2011. 23:57 ] @
Pa slab objektiv... Taj ISO800 najverovatnije unistava fotku, detalje...

Evo jos jedna od mene...
Pozdrav iz Friedrichshafena!
[ Zoran Rodic @ 13.10.2011. 10:27 ] @
Citat:
koska: Je l moze neko da mi kaze gde gresim?
Slikano Canon 1000d + 18-55IS


Citat:
Djordjevlasotince: Pa slab objektiv... Taj ISO800 najverovatnije unistava fotku, detalje..


Pih, pa nije 18-55IS bas tako impresivan krsh pa da ispadaju ovakve fotke.

Koska, ... samo nije dobro izostreno, fokusirano ... kako bilo, jer je ovde njuska trebala da bude ostra, cista i jasna.
Da je njuska ostra koliko usi ... bilo bi mnogo bolje, a i iso 800 se moze pristojno ispeglati na 1000d.

Savet? Sta znam ... drzi uvek namestenu centralnu tacku.
[ djricky @ 18.10.2011. 11:14 ] @
cuko je uslikan na brzaka sa 4-og sprata, u trku olympus e-450, 40-150mm objektiv, kropovano zbog tablica

[ djricky @ 18.10.2011. 11:33 ] @
naleteh na copor u parku ali, bili su dobri...
[ djricky @ 18.10.2011. 13:40 ] @
[ bytefx192 @ 18.10.2011. 19:22 ] @
- Prva po meni mnogo losa.... Nisi ni trebao da je postavljas, nema mi neke poente :).
- Druga... Opet nije nesto kadar, "iskasapljeni" svi, pogotovo mi smeta ovaj dole u levom cosku....
- Ova zadnja ti je najuspelija (uz dodatni krop, posto mi opet kadar nesto skripi, mozda i malo nakrivljeno).


Pozdrav!
[ djricky @ 18.10.2011. 20:56 ] @
ok, zaboravio sam da napisem da imam kameru par meseci, i da sam totalni amater...
celo vece listam uputstvo kako da uvek fokusiram na srednju crvenu tacku

definitivno su kritike dobrodosle, sve sto moze da pomogne da "unapredim tehniku"...

nemo' se snebivate i ostali...
[ bytefx192 @ 19.10.2011. 12:42 ] @
Takodje, kad fotkas, gledaj da upotrebljavas pravilo trecine...
http://sr.wikipedia.org/sr/Pravilo_trećine

Recimo, na ovoj slici, psa si trebao da stavis desno, a prostor da ostane tamo gde on ide...
Nesto ovako, cisto na brzaka.... Naravno, sve sto nisam upravu, ispravice me iskusnije kolege...
Samo napred!

[ koska @ 25.10.2011. 23:19 ] @

[ djricky @ 29.10.2011. 17:33 ] @
[ djricky @ 29.10.2011. 17:34 ] @
[ Nebojsa Milanovic @ 29.10.2011. 17:52 ] @
Riki, bolje je nego ranije ali evo dve male napomene:

1. Izbegavaj centralno kadriranje, bolje je da objekat snimanja ne bude u središtu kadra nego da bude malo pomeren van samog središta. U tom smislu ti primer može biti recimo fotka gore od Djordjevlasotince na kojoj možeš da vidiš kako to izgleda (to je tzv. pravilo trećina u fotografiji).

2. Za hostovanje fotki koristi server ES-a (barem tebi je on blizak :)), jer drugi serveri su mahom nepouzdani. Znači, post pa upload uz poruku - i to je to :)
[ bytefx192 @ 11.11.2011. 16:11 ] @
Beta... :)

1.

2.
[ popacp @ 20.02.2012. 00:19 ] @
Moraću opet da vas vratim u divljinu,... „too many puppies“ :) Đole, dobra ti je ova.









[ Igor Gajic @ 06.03.2012. 18:17 ] @
Na Dunavu zimus

[ dakipro @ 06.03.2012. 19:59 ] @
Mozda je do mog monitora, deluje mi kao da fali blenda/blendaipo ? Jesu bele ptice prilicno nezgodne za exponiranje a da se ne izgube detalji, al deluje kao da moze expozicija za jednu celu brojku na gore, mozda i malo preko
[ Igor Gajic @ 06.03.2012. 20:25 ] @
Slikano je po prilicno oblacnom danu, na P modu.

105mm
ISO 100
1/200
f/5.6

Jos uvek ucim, i slike nisu ispale najbolje, tako da je svaki konstruktivan komentar dobrodosao.
[ dakipro @ 06.03.2012. 20:37 ] @
Konstruktivan savet, kada imas dosta belog i crnog u sceni moras da kompenzujes. Ako si slikao RAW mislim da mozes da izvuces stopu bez da se primeti puno
[ BiiigMuzzy @ 04.04.2012. 16:57 ] @


dziv-dziv

Pozdrav!
[ mstevic @ 07.04.2012. 13:34 ] @




Kucov odmara u debelom hladu :)
[ djricky @ 12.03.2013. 22:21 ] @