[ bateke @ 15.10.2008. 13:08 ] @
Da li je 2000 evra na ruke dobra plata u Beču?
Imam mogućnost da odem pa me interesuje da li bi supruga, ćerkica i ja mogli pristojno da živimo?
Znači da plaćamo stan, kupimo tu i tamo ponešto za sebe...
Hvala.
[ radredidisciplina @ 15.10.2008. 13:22 ] @
Šta ti tačno znači to "na ruke"? Je l regularan posao? Plaćaju porez,
penziono, zdravstveno za celu porodicu? Pomažu oko selidbe, nalaženja
smeštaja? Plaćaju prevoz? Godišnji odmori? Je l ta cifra samo
proračunato neto koliko se isplaćuje na račun?

Raspitaj se malo oko detalja i oko bruto plate, pa onda možeš tu bruto
platu da porediš na sajtovima koji nude statistike po oblastima IT-a u
Austriji, čisto da vidiš kako stojiš u odnosu na proseke.

Onda se raspitaj kod naših koji već žive tamo koliko plaćaju stan sa dve
spavaće sobe i koliki su im ostali troškovi života. Raspitaj se u kojoj
bi oblasti oko Beča mogao da živiš a da ti je relativno blizu posla.
Udalji se od centra i sigurno će biti jeftinije. Pronađi lokalne sajtove
na kojima se nude stanovi na izdavanje i pronađi tačno neki koji bi
pogledao i koji bi ti odgovarao za start i za prve 2 godine dok se ne
snađeš bolje. Odmah razmišljaj i kako da zaposliš suprugu, bilo kakav
posao i plata će vam dosta olakšati start i odmah doneti bolji život.
Seti se da li imaš poznanike i rođake pa ih zovi redom i ispitaj o što
više detalja.

I obavezno pročitaj ceo ovaj forum, korisna su ti iskustva i iz drugih
delova EU, ne samo Austrije.
[ bateke @ 15.10.2008. 13:35 ] @
Regularan posao, 2000 na račun, plaćeno sve što treba.
A raspitujem se ovde, da mogu tamo, ne bih postovao ovde. :D
[ radredidisciplina @ 15.10.2008. 13:44 ] @
Pa treba da se raspituješ na što više frontova. Ništa ne uzimaj zdravo
za gotovo i imaj u vidu da je to samo još nečije iskustvo i da će se
tvoje sigurno u nečemu i razlikovati, manje ili više drastično.

Dao sam ti ideje kako da se raspituješ dalje i šta ja obično istražujem
kad menjam mesto boravka i posao. Počni od krupnih troškova (stan, auto,
hrana, gorivo) i gledaj u koliko to može da se uklopi, mora da ostaje
nekoliko stotina rezerve jer ćeš sigurno imati neplaniranih troškova uvek.

Bilo bi dobro da se javi neko sa iskustvom iz prve ruke iz Beča.
[ bateke @ 15.10.2008. 13:52 ] @
Da, tome se nadam... Hvala na sugestijama!
[ deki77 @ 15.10.2008. 14:20 ] @
pazi moji zive u Beču ćale-keva...

Ćale mi radi za jednog Arhi. (vodi posao,brine se o materijalu,zaposlenima...blabla) i ima 15eur/sat..
Obično radi 10h na dan...nekada i subotu ...po potrebi i terminima..
-to ti govorim za građevinu...
-poslovi što se tiče dnevnice...fizikalisanje kao i pomoć ti je 8-20eur/sat

Život u AUT tj. Beču nije baš jeftin...
Najveći su izdaci za stan-režije...
Hrana je čak jeftinija nego ovde,
Garderoba takođe (može jeftino da se nađe)

Jedino je nejasno čime se baviš...šta počinješ!!!

Ako ti trebaju informacije za stanove...
www.willhaben.at
*za iznajmljivanje tražiš pod
Immobilien,Wohnungen...ili Häuser ...Zur miete...Wien
ili da uprostimo ako neznas Nemački direct link

http://www.wohnung.at/html/db3mietsuche.aspx

Poslovi,dodatni...kao i u struci
http://www.my-hammer.at/

pozz
[ bags @ 15.10.2008. 16:36 ] @
Samo sa 2000 € se moze pregurati mjesec sa troclanom porodicom. Medjutim ako i zena radi (minimalno 1000€ jos) to je dovoljno vec za pristojan zivot, tipa stan u luksuznijem bezirku, srednja klasa novog automobila, fin godisnji i sl. :)

[ Beltrammi @ 15.10.2008. 21:40 ] @
ja bih proverio da li zena ima pravo da radi ako dodje na familijarno spajanje.

[ dmilosd @ 28.10.2008. 21:50 ] @
Sa 2000€ vas troje mozete da zivite, ali ne i da ustedite (osim ako se bas ne stisnete). Ono sto je takodje jako bitno je da li ti placaju 14 plata godisnje? To je ovde standard i verujem da da, ali opet proveri...
Stan od 60m2 se moze naci za 500+€. Hrana ti je u globalu malo skuplja nego u BGu (mada ima namirnica koje su i jeftinije), a moraces verovatno da racunas i na mesecnu kartu za gradski prevoz (50€). Tvoja zena, koliko sam ja obavesten, nece imati pravo da radi.

Pocetak ce u svakom slucaju biti najtezi (moraces verovatno da platis i kauciju za stan itd...)

Srecno!
[ Beltrammi @ 29.10.2008. 05:32 ] @
da li znas kako se sredjuje radna viza za lice na porodicnom spajanju i da li ima neki dobar sajt na tu temu ?
[ dmilosd @ 30.10.2008. 22:23 ] @
Citat:
Beltrammi: da li znas kako se sredjuje radna viza za lice na porodicnom spajanju i da li ima neki dobar sajt na tu temu ?


Na zalost, ne znam... Samo sam cuo price sto se toga tice. Iskustvo imam za dobijanje radne dozvole... Ako nekoga interesuje, stojim na raspolaganju.
[ WebStreet @ 30.10.2008. 22:41 ] @
Citat:
Beltrammi: da li znas kako se sredjuje radna viza za lice na porodicnom spajanju i da li ima neki dobar sajt na tu temu ?

Evo link na nasem jeziku http://www.wien.gv.at/bh-hr-sr/pravo/porodica.htm
[ bateke @ 31.10.2008. 21:34 ] @
Hvala svima na odgovorima.
[ Shakulle @ 20.01.2013. 22:18 ] @
Ja imam papire za rad u becu. Studentska radna dozovola za 20 sati sedmicno. Mogao bih da radim i vise, ako poslodavac to moze izboksovat. Najradije bih radio kao konobar, imam iskustva u tom poslu. Odlicno govorim engleski jezik, nemacki je na osnovnom nivou (bas, bas osnovnom), ali treba da pocnem sa pohadjanjem kursa jezika za studente u Becu. Imam iskustva i na gradjevinskim poslovima kao pomocni radnik, pa sam raspolozen i za tj posao u zavisnosti od plate. U principu, radim sve legalne i moralne poslove. Ukoliko je nekome potreban ovakav radnik, pisite na pp mail.
[ Anonimus112 @ 06.12.2017. 10:32 ] @
Ovako ako je satnica u njemackoj 13€ znaci mjesecni prihod bi bio oko 2600€ dali je moguce da ce ostati700€ zarade ako zivi kao samac u njemackoj,a zena i djeca u bih?
[ maaar @ 13.01.2018. 02:46 ] @
da li ovde neko zna nesto vise o boravisnim dozvolama za austriju za spajanje porodice?

ukratko ovako. muz je hrvatski drzavljanin koji je imao stalno prebivaliste u RH pre preseljenja u Austriju. Zena srpska drzavljanka, dvoje dece u braku (dvojni drzavljani - hrvatski i srpski). Muz je doveo zenu i decu u Austriju u cilju spajanja porodice. Zena i deca su dobili "Aufenthaltskarte" (zelene kartice) na rok vazenja od 5 godina. I zena i deca imaju samo srpske pasose. Na poledjini tih boravisnih dozvola pise " Aufenthaltskarte fur Angehorige eines EWR-Burgers oder Schweizer Burgers".

Ja ne znam nemacki ali koliko ja razumem ovo (upitan sam da pomognem) i koliko sam uspeo na internetu da se informisem, ova vrsta boravisne dozvole se daje kod spajanja porodice kada clanovi imaju neko EU drzavljanstvo ili drzavljanstvo Svajcarske. Kako onda neko ko nije EU drzavljanin moze da dobije ovu boravisnu dozvolu? Jel to neka greska ili postoje izuzeci kada drzavljani trecih drzava (ne EU) mogu da dobiju ovu vrstu boravisne dozvole?
[ mrblaf @ 13.01.2018. 18:01 ] @
Na nivou cele EU (ne samo Austrije) vazi pravilo da clanovi porodice EU drzavljanina imaju ista prava kao i dati EU drzavljanin, i stoga im se izdaje posebna boravisna dozvola koja im omogucuje da rade, skoluju se itd. pod istim uslovima kao i EU drzavljanin iako nemaju drzavljanstvo EU zemlje.
[ član @ 17.01.2018. 08:22 ] @
Citat:
maaar:
...
zena i deca imaju samo srpske pasose. Na poledjini tih boravisnih dozvola pise " Aufenthaltskarte fur Angehorige eines EWR-Burgers oder Schweizer Burgers"

da nije pisalo für Familienangehörige?

Citat:
maaar:Kako onda neko ko nije EU drzavljanin moze da dobije ovu boravisnu dozvolu? Jel to neka greska ili postoje izuzeci kada drzavljani trecih drzava (ne EU) mogu da dobiju ovu vrstu boravisne dozvole?

EU drzavljanima nisu potrebne nikakve vize, tako da ne bi ni bilo logicno da se izdaju za njih, zar ne!?
[ Lavlja_Jazbina @ 17.01.2018. 18:38 ] @
Interesantan link povezan sa temom.

https://www.youtube.com/watch?v=SS75uOb6_Xg
[ maaar @ 19.01.2018. 00:59 ] @
Citat:
član:
Citat:
maaar:
...
zena i deca imaju samo srpske pasose. Na poledjini tih boravisnih dozvola pise " Aufenthaltskarte fur Angehorige eines EWR-Burgers oder Schweizer Burgers"

da nije pisalo für Familienangehörige?

Citat:
maaar:Kako onda neko ko nije EU drzavljanin moze da dobije ovu boravisnu dozvolu? Jel to neka greska ili postoje izuzeci kada drzavljani trecih drzava (ne EU) mogu da dobiju ovu vrstu boravisne dozvole?

EU drzavljanima nisu potrebne nikakve vize, tako da ne bi ni bilo logicno da se izdaju za njih, zar ne!?



ne, ne pise to für Familienangehörige, pise samo Aufenthaltskarte fur Angehorige eines EWR-Burgers oder Schweizer Burgers.
[ Burgos @ 19.01.2018. 11:57 ] @
Citat:
maaar:
Ja ne znam nemacki ali koliko ja razumem ovo (upitan sam da pomognem) i koliko sam uspeo na internetu da se informisem, ova vrsta boravisne dozvole se daje kod spajanja porodice kada clanovi imaju neko EU drzavljanstvo ili drzavljanstvo Svajcarske. Kako onda neko ko nije EU drzavljanin moze da dobije ovu boravisnu dozvolu? Jel to neka greska ili postoje izuzeci kada drzavljani trecih drzava (ne EU) mogu da dobiju ovu vrstu boravisne dozvole?


Pogrešno si razumeo. Ova vrsta boravišne dozvole se izdaje kod spajanje porodice, u slučaju da je jedan član porodice EU državljanin, i ta dozvola se izdaje ostalim članovima porodice (die An­ge­hö­ri­ge - član najužeg kruga porodice). Tako da ne postoji nikakva greška - mužu/ocu nije potrebna nikakva viza jer je EU državljanim, ostalim članovima porodice je potrebna, i oni su dobili tu sa naznakom da su (u bukvalnom prevodu): "član najuže porodice građanina Evropske ekonomske zajednice ili Švajcarske".
[ maaar @ 22.01.2018. 03:39 ] @
@Burgos, hvala puno na ovom objasnjenju!

interesuje me dalje, da li u slucaju razvoda, clanovi najuze porodice zadrzavaju ovaj status?
[ dobrivoje85 @ 19.02.2018. 10:38 ] @
Imam eu pasos, dosao bi u Bec u aprilu, da nadjem posao i da zivim u Becu. Nemam rodjake, samo znam neke ljude koji su gore, jezik ucim i trenutno sam na a2 nivou. Radio bi gradjevinu ili ciscenje, jer kapiram da samo to mogu da radim sa slabim poznavanjem jezika. Nemam dosta para za poneti, pa bi morao da budem u hostelu dok ne nadjem posao, jer para za kaucije za stan nemam. Sta mi vi preporucujete, da li da krenem u avanturu, najvise me zanima da li je tesko naci posao???
[ Braxi @ 19.02.2018. 11:12 ] @
ja sam uvek za to da se krene !
[ maaar @ 19.02.2018. 22:39 ] @
Citat:
maaar:
@Burgos, hvala puno na ovom objasnjenju!

interesuje me dalje, da li u slucaju razvoda, clanovi najuze porodice zadrzavaju ovaj status?


jel zna neko nesto na ovu temu...?
[ mrblaf @ 20.02.2018. 10:50 ] @
Citat:
dobrivoje85:
Imam eu pasos, dosao bi u Bec u aprilu, da nadjem posao i da zivim u Becu. Nemam rodjake, samo znam neke ljude koji su gore, jezik ucim i trenutno sam na a2 nivou. Radio bi gradjevinu ili ciscenje, jer kapiram da samo to mogu da radim sa slabim poznavanjem jezika. Nemam dosta para za poneti, pa bi morao da budem u hostelu dok ne nadjem posao, jer para za kaucije za stan nemam. Sta mi vi preporucujete, da li da krenem u avanturu, najvise me zanima da li je tesko naci posao???


Bec mozda nije najbolji izbor za trazenje posla bez solidnih kvalifikacija. Ima jako puno studenata, blizu je Slovacke, Ceske i Madjarske, sad ima i izbeglica te je konkurencija za posao velika, plate za nekvalifikovane radnike su niske a troskovi su relativno visoki ako ne iznajmljujes opstinski stan sa kontrolisanom rentom. Skoro sigurno da ce ti trebati minimum 3 meseca pre nego sto dobijes prvu platu, ako ti tvoji poznanici ne mogu obezbediti posao od starta onda je bolje da pogledas malo na drugim stranama.

Ja bih ti preporucio odlazak u Nemacku, ima puno posla cak i za nekvalifikovane radnike, i bolji je odnos plata-troskovi (ako ne racunamo Frakfurt i Minhen koji su mnogo skuplji cak i od Beca).

Bez obzira gde ides, uvek je najbolja opcija da prvo sebi obezbedis posao ili bar razgovor za posao.
[ Braxi @ 20.02.2018. 11:01 ] @
ja sam za to da se uvek krene jer ionako nema sta da se izgubi.

Medjutim posao u grajdevini i to kod nasih ce malo morgen da dobije nesto dobro i sigurno. Najverovatnioje ako ga zovu je da im je usfalilo radnika a ipak nemaju toliko posla i love pa da prime nekoga za stalno. A tek koliko se tu mulja, prakticno kao i da si na Balkanu. Zaboraviti na legendarne i bajkovite uslove u kome zive nemacki radnici. Vrlo retki su srecnici i to su stari radnici koji drze jezgro firme i lepo zive.... poslovodje i vlasnici... U Becu imas 500,000 nasih a pola su sa nasim pasosom hehe...

Samo hocu da kazem da treba biti realan, dobro je dakle i nesto na crno uzeti u Austriji nego sedeti u KG, ali treba biti realan sa dometima... U svakom slucaju za nekog ko je okretean i snalazljiv i spreman da se dokvalifikuje bolje je da je tamo. pre ili kasnije nesto ce iskrsnuti.

Samo da kazem, pre par dana sam se vratio iz Minhena. To je jednostavno grad u kome covek treba da se zapita moze li priustiti da zivi u njemu. Stanovi ne da su skupi nego ih i nema, a saobracaj u spicu je prava katastrofa. Ja bih najpre tamo ziveo u baraci sa narodom i stekao lovu. Ubedljivo najbolja varijanta.
[ dobrivoje85 @ 20.02.2018. 11:32 ] @
Hvala na odgovorima, ovde ucim jezik, a mislio sam da odem u Austriju i da tamo radim bilo sta, za neke sitne pare, nebitno, samo mi je bitno da sam tamo, zbog ucenja jezika koje ce da bude brze tamo nego ovde sigurno. Kada solidno naucim nemacki vrv cu da nadjem bolji posao...
[ Braxi @ 20.02.2018. 11:35 ] @
Citat:
dobrivoje85: Hvala na odgovorima, ovde ucim jezik, a mislio sam da odem u Austriju i da tamo radim bilo sta, za neke sitne pare, nebitno, samo mi je bitno da sam tamo, zbog ucenja jezika koje ce da bude brze tamo nego ovde sigurno. Kada solidno naucim nemacki vrv cu da nadjem bolji posao...


ne brini mnogo o jeziku.
bolji posao sljakerski ces da nadjes ako se dokvalifikujes i obucis za nesto komplikovanije, a ne ako budes imao B2 ili C1 iz nemackog. Pa ne ides ti tamo da budes advokat, a u administraciji svakako neces raditi.
[ mrblaf @ 20.02.2018. 16:19 ] @
Kao sto kolega kaze, sanse ti rastu mnogostruko ako imas neko konkretno znanje-kvalifikacije. Bolja ti je varijanta da novac koji imas utrosis na to da nesto naucis ovde da radis nego da ga trosis na zivot u Becu nadajuci se da ces nesto iskombinovati. Nauci da vozis kamion, krecis, stavljas plocice, bilo sta, to ce ti vise koristiti nego perfektno znanje nemackog. Konkretne kvalifikacije ti mogu povecati platu za 50% i znaciti razliku izmedju prezivljanja i pristojnog zivota.