[ voyager @ 19.10.2008. 01:45 ] @
Najpre, iscitao sam dobar deo thread-ova sa slicnom tematikom i vidim obrise resenja ali mi treba vasa pomoc da dodjem do nekih zakljucaka jer sam na polju VOIP resenja totalno nov...

Firma se sastoji od centralne kancelarije i dve dislocirane jedinice. Sve tri lokacije imaju fiksne ip adrese i VPN uspostavljen sa tri Linksys RVS4000 rutera. Ideja je da se sve tri lokacje pored racunarske mreze objedine i u jedinstveni VoIP sistem. Ukupan broj korisnika bi bio 12.
VoIP sistem bi se koristio za:
1. objedinjenu VoIP komunikaciju na sve tri lokacije,
2. primanje i prosledjvanje poziva sa 2 Telekomove PSTN linije ka IP telefonima i u centralnoj kancelariji i u dislociranim jedinicama,
3. pozivanje preko te dve PSTN linije u nacionalnom saobracaju sa svih IP telefona,
4. primanje i prosledjivanje poziva sa SIP brojeva ka svim IP telefonima,
5. pozivanje preko tih SIP brojeva u inostranstvo sa svih IP telefona.

Ja sam licno vise za neko hardversko resenje jer za asterisk treba i dobro poznavanje Linuxa i samog asteriska a ja sam daleko od svega toga.
Stoga sam gledao nesto od Linksys opreme i zamislio neko ovakvo resenje:
sve tri lokacije objedinjene u VPN uz pomoc postojeca tri Linksys VPN rutera. U centralnoj kancelariji se postavlja kombinacija Linksys IP-PBX SPA9000 kao srce VoIP resenja i SPA400 kako bi se iskoristile i postojece PSTN linije. Svi korisnici kako u centralnoj kancelariji tako i u dislociranim jedinicima dobijaju IP telefone. Problem je sto nisam siguran da je u dislociranim kancelarijama dovoljno imati IP telefone ili je potreban i jos neki VoIP gateway tipa SPA3102 ili 2102?

Naravno, mesto Linksysa mozete predloziti i opremu drugog proizvodjaca koja za isti ili manji novac moze da se uklopi u ovaj koncept.

Takodje me interesuje vase iskustvo po pitanju pouzdanosti slicnih resenja tj. da li je moguce nakon perioda konfigurisanja i ispravljanja propusta u konfigurisanju ocekivati pouzdan rad bez cestih ispada jednog takvog sistema ako izuzmemo probleme koje mogu da prouzrokuju eventualni prekidi u internet vezama.

[ misk0 @ 19.10.2008. 10:34 ] @
Buduci da preko VPNa ostvarujes da ti je to sve jedan veliki LAN na dislociranim lokacijama je dovoljno da imas IP telefone koji se kace na centralni VoIP server.
Ja radim sa asteriskom tako da ti ne bih znao savjetovati neko drugo HW rjesenje. Sto se pouzdanosti tiche - mislim da kad to proradi da nema problema osim problema sa kvalitetom internet veze. A to bi mogao da istestiras i sad buduci da ta struktura vec postoji. Treba bi da testiras stabilnost te internet veze jer je VoIP jako osjetljiv na oscilacije u propusnosti.
[ voyager @ 19.10.2008. 18:31 ] @
Da, bitno je da je koncept izvodljiv jer gledam da sa sto manje uredjaja i uloganja pokrijem celu stvar. Sto se tice internet konekcija za sada vpn funkcionise odlicno i nadam se da cu uz QoS opcije na ovim VPN ruterima da izguram i VoIP. Na svim lokacijama je SBB u varijanti 3072/384 kbit/s pa verujem da necu imati previse problema jer cu ka/sa dislociranim lokacijama imati najvise 3 poziva isovremeno.

Kad krenem u realizaciju cu verovatno imati jos pitanja a za sad cekam eventuelne predloge za izbor opreme tj. predloge za opremu nekog drugog proizvodjaca...
[ DusanC @ 19.10.2008. 19:43 ] @
Ja bih predlozio da na mestima gde imas PSTN linije iskoristis Linksys SPA3102 jer ima 1FXO i 1FXS port koji se u slucaju nestanka struje/gasenja uredjaja direktno vezuju sto smatram vaznom stavkom. Takodje podesavam da 92-94 idu pravo napolje a ne kroz centralu, sto je po meni vazno ako nestane komunikacije sa nelokalnom centralom.
Kod izbora uredjaja pazi da podrzavaju T.38 ako zelis da guras fax kroz VOIP. Meni 3xSPA3102 rade odlicno. T.38 je stvar interpretacije proizvodjaca opreme tako da se desava da oprema koja "podrzava" T.38 ali je razlicitih proizvodjaca ne prenosi dobro fax-ove.
Takodje zadovoljan sam echo cancelation-om uredjaja 3102. Jedini echo mi se ponekad desava kad u toj infrastrukturi koristim Nokia E65 kao VOIP telefon preko WiFi-ja (prezadovoljan sam inace sa njim, smatram da bi se igranjem sa podesavanjima/kodecima moglo i to resiti ali nije neki problem).

Najveci problem jednog takvog VOIP resenja nije asterisk/linux vec dobar dialplan i traffic shaping/QoS izmedju lokacija posto znas da nema QoS na javnom internetu.
Tu ces imati najvise posla.

Predlozio bih asterisk, jer ga i sam koristim i smatram da nije komplikovan. Imas i irc #asterisk na freenode-u kao i dobru literaturu za izradu dialplan-a.
Ako koristis osnovne mogucnosti jednog PBX resenja moze i neki zatvoreni PBX, ali ako zelis nesto naprednije, fleksibilnost, a i ako budes imao neki cudniji problem po meni je bolji neki Open PBX kao npr. asterisk.

IP phone ili uredjaj sa FXS portovima + obicni telefoni je dilema. Direktor ce sigurno voleti da dobije mobilni koji ce se preko wifi-ja povezivati kao SIP uredjaj :) Ja zagovaram obicne telefone jer me onda nije briga dal ih korisnici lupaju, prosipaju kafu po njima itd. :)
Takodje manje ih se boje.

Asterisk skalira dobro, ja nisam imao nikakvih problema, sem onih koje sam ja napravio (greske u dialplan-u).

380kbps bi bilo OK za 3 linije, mozda cak i za 4, samo dobar shaping.
Moras da znas da ako zelis da snimas razgovore, ili da aktivnije upravljas prebacivanjem razgovora, ili ko zna sta jos postoji mogucnost da ces imati extra protok do asterisk servera koji npr. snima, tako da postoji mogucnost da ce ti odgovarati da na svakoj lokaciji imas po jedan asterisk server, povezan preko IAX2 da bi smanjio medjuprotok izmedju lokacija. Takodje u zavisnosti od konfiguracije postoji i mogucnost da ti protok ide od lokacije do asterisk servera pa taj isti protok od asterisk servera napolje na SIP provajdera za medjunarodni razgovor. Ako se pogodi vise takvih kombinacija saturiraces link.

Al sam se raspisao :)

Srecno u izboru i pitaj, verovatno smo vec naletali na probleme koje ces sresti.
[ voyager @ 19.10.2008. 20:08 ] @
Svaka cast na post-u!

Ako sam te dobro razumeo predlazes da umesto SPA400 koristim SPA3102. Uzecu to ozbiljno u razmatranje ali me malo zbunjuje jer je on sam po sebi VoIP gateway koji moze da radi samostalno dok je SPA400 samo PSTN gateway i ne moze da radi bez SPA9000 pa me interesuje zar se SPA3102 ne bi "sudarao" na centralnoj lokaciji sa SPA9000 tj. da li bi mogli da rade zajedno!

Sto se internet linka tice ukoliko u pravu si da postoji realna opasnost zagusenja ako recimo imam tri "lokalna" poziva sa dislociranim jedinicama i ujedno neki SIP poziv ka svetu ispada da je to vec 4 poziva sto ce na 384 sa ostalim protokom u vpn-u praviti problem. kao resenje vidim mogucnost da na centralnoj lokaciji uzmem neki od SBB prepaid paketa koji imaju odnos 5/1Mbit ili 10/2Mbit
[ DusanC @ 19.10.2008. 22:49 ] @
Ne, predlozio sam da na lokacijama gde imas PSTN liniju + klasicni telefonski uredjaj koristis SPA3102. To uopste ne mora da bude lokacija gde ti se nalazi PBX. Ako SPA9000 moze da komunicira sa SIP klijentima, moze i sa SPA3102, a trebalo bi da moze.
SIP protokol je dobra stvar jer se komunikacija vrsi samo tamo gde je potrebna, tako da centrala samo kaze SIP uredjajima "hej razgovarajte, odo ja" i sav dalji saobracaj je izmedju uredjaja. E sad problem je ako zelis da imas npr. kao sto sam ja napravio conference calls ili call transfer gde mogu da komuniciraju 2 ili vise uredjaja i da nesmetano ulaze i izlaze iz razgovora. U tom slucaju centrala mora da ostane "in the loop" i tu se javlja taj extra saobracaj.
Posto su tebi sve lokacije na SBB-u AFAIK trebalo bi da imas pojacan lokalni protok, a i manji uticaj raznih provajdera na QoS, tako da u ovom nivou razvoja bi trebao da budes OK sa dobrim shaping-om. Nema veze sto ce za sve ostalo da se smanji protok, samo da VOIP ne krene da prekida. Videces da su korisnici prilicno "razmazeni" po pitanju kvaliteta razgovora.

Pametnim dialplan-om bi ti mogao da zaobidjes koriscenje SPA9000+SPA400 ili asterisk-a jer su SPA3102 i SPA2102 mocni uredjaji u koje mozes uneti prilicno kompleksan dialplan. Mozda ces imati malo posla sto ces dialplan-ove morati da unosis na dosta mesta (koliko sam razumeo 12FXS i 2 FXO) i da ih lepo isplaniras, ali i to je OK resenje.
Mozes koristiti i ATCOM AG-468 ATA VoIP Gateway 4 x FXS (RJ-11), 1xLAN 10/100 gde dobijas 4 porta za 100eu :)
Npr. ne bih preporucio PLANET VIP-157 jer AFAIK ne mozes u isto vreme da koristis i FXS i FXO port a i ne povezuje ih kad nema struje, skuplji od SPA3102.
Zasto akcentujem SPA3102? Pa 4 SPA3102 ti znace 4FXO i 4FXS porta za 300eu a npr. Grandstream GXW-4004 VoIP SIP Gateway 4 port FXS je 150eu a Grandstream GXW-4104 VoIP SIP Gateway 4 port FXO je 250eu, tako da se vidi razlika u ceni :)
Ako ti treba vise FXS od FXO koristis 2102 ili onaj atcom i frikombinujes :)

Ne bih preporucio PCI kartice za portove.

E sad za tvoje konkretno resenje, ja bih napravio sledece 2 solucije:
1. Kombinacija SPA3102+SPA2102+AG468+klasicni telefoni zicni/bezicni+po neki softphone+neki SIP GSM VOIP gateway za jeftinije pozive na mobilni+ 1 ili vise SIP naloga za medjunarodne pozive + SIP adresa za zvanje firme...;
2. Isto kao gore ali uz po asterix/callweaver... PBX server+UPS, na svakoj lokaciji povezanih IAX2 protokolom. Ovo server moze da bude bilo koja od masina koje vec postoje na toj lokaciji.

Nabaci po neki wifi access point ako imas noviji nokijin telefon sto podrzava VOIP po zelji.

Opcija br. 2 povecava fleksibilnost (snimanje razgovora po lokacijama, kad nestane struje na jednoj lokaciji server te nazove i kaze "brate, nema corbe, odo ja za 5 min", govorne masine, glasovne poruke, prijavljivanje kad ti ne radi link sa nekom lokacijom, smisli sta zelis :)...)
U oba slucaja najvise ces se namuciti sa kvalitetnim dialplan-om.

Muke koje mozes ocekivati u implementaciji:
1. Ako pocnes komplikovano i sa mnogo zahteva od pocetka nista neces uraditi;
2. Lako ces implementirati lokale, prebacivanje, medjunarodne pozive a onda ce da te zamole da za prebacivanje ne koriste # i ima da se ubijes od muke :)
3. "telefon ne radi, ne cuje se tuu tuu nego samo pisti" Odgovor: Namesteni su da daju americki dialtone, bolje promeni odmah inace ces obeleti objasnjavajuci da je to OK :)
4. "A koji je lokal ?" Odstampaj im i trudi se da bude sto jednostavnije.
Ja npr. uopste nemam kombinaciju za izlaz, vec je sve kao da koriste normalan telefon, biraju isyto, a kad hoce lokal, ili da prebacuju, ili conference call sve isto fura #{broj lokala}.

Muke koje mozes ocekivati kad implementiras ceo sistem:
1. Ne dodje do prekida telefonske veze jer si kupio kineski stabilni telefon (daje ton kao conference call a ne flash) a korisnik samo sibao flash/redial pa zauzeo sve izlazne telefonske linije;
2. Da se preseces i iznerviras 50 puta i rekonfigurisies celu centralu i dialplan da bi posle sat vremena dok ti sef stoji iznad glave uvideo da je neko presao stolicom preko kabla i ostetio ga
3. Da je neko usisavao kancelariju i posluzio se produznim sa ups-a da goni 2kVA usisivac :). Jos gore su kvarcne peci.
4. Da ti je istekla pretplata kod SIP provajdera pa te zovu a ti si 2 sata od najblize civilizacije.
5. Bilo elektricnog praznjenja koje ti je sprzilo uredjaje...
[ misk0 @ 20.10.2008. 09:12 ] @
DusanC: Zasto ne PCI kartice za dolazne linije? Ja bih treba uskoro da spojim na jednu asterisk 4ISDN porta pa trazim karticu, zasto je ne bi koristio?
[ DusanC @ 20.10.2008. 12:28 ] @
Cena po portu ista ili cak manja(barem u srbiji);
Nema potrebe za dedicated masinom za asterisk server (overhead asterisk servera je prilicno veci kod PCI kartica, cak je pitanje koliko port-ova mozes da smestis u jednu masinu, velika kolicina interrupt-ova se generise u radu);
Mogucnost rasporedjivanja uredjaja po objektu gde god postoji ethernet kabliranje, dok sa PCI karticama moras razvlaciti telefonske kablove po objektu za svaki lokal a ovde sa jednim kablom mozes imati i 16 ili vise lokala;
Nema potrebe za PBX serverom u nekim slucjevima - uredjaji su dovoljno pametni za osnovne dialplan-ove;
Kvalitetni gateway-i direktno spajaju FXS na FXO u slucaju nestanka struje sto je vazna stvar u slucaju pozara ili nesreca. PCI kartice koje to rade su redje AFAIK.
Mogucnost rada prilikom pada asterisk servera.
Po meni kvalitetniji echo cancelation, ali to vec zavisi od uredjaja do uredjaja, kao i od lokalnih uslova.
Veca fleksibilnost.

[ misk0 @ 21.10.2008. 08:16 ] @
Citat:
DusanC: Cena po portu ista ili cak manja(barem u srbiji);
Nema potrebe za dedicated masinom za asterisk server (overhead asterisk servera je prilicno veci kod PCI kartica, cak je pitanje koliko port-ova mozes da smestis u jednu masinu, velika kolicina interrupt-ova se generise u radu);


Cek cek.. nisam pitao za njegov slucaj, gdje moze biti i OK. Rekoh da meni treba za 4 ISDN linije pa sam kontao da je bolje da imam karticu sa 4 FXS porta.

Citat:

Mogucnost rasporedjivanja uredjaja po objektu gde god postoji ethernet kabliranje, dok sa PCI karticama moras razvlaciti telefonske kablove po objektu za svaki lokal a ovde sa jednim kablom mozes imati i 16 ili vise lokala;


Ti govoris za FXO portove i lokalne telefone?

[ DusanC @ 21.10.2008. 09:44 ] @
Povezivanje ide ovako:
Telefonska linija od telekoma <-> FXO
FXS<->Telefonski uredjaj

Ako povezes FXS port na telefosku liniju oba ce da daju napon pa ces nesto zapaliti!!!
http://www.voip-info.org/wiki/view/FXO

Btw. ja sam za njegov slucaj predlozio da ne koristi PCI kartice a tebi sam odgovorio generalno, ne specijalno, tako da je na tebi da odlucis :)
Nije slucaj da nesto ne sme, vec vise sta neko smatra da je bolje.
[ misk0 @ 21.10.2008. 13:41 ] @
Oki oki, zamjenio sam pojmove, uglavnom imam osjecaj da je za FXO linije uglavnom 'PCI' rjesenje jer nisam nashao uredjaje (ja nisam nashao, sto ne znaci da ne postoje) koji su externi i da imaju 4 FXO.