[ Aleksandar Marković @ 11.11.2003. 12:39 ] @
Grupa naučnika odlučila je da pozove kompjuter u pomoć kako bi rasvetlili tajnu Vilijama
Šekspira da bi otkrili koliki deo njegovog ogromnog opusa zaista jeste njegov.

Australijski i američki naučnici žele da otkriju i koji su bili izvori njegove inspiracije.

Napravili su informatički program koji će otkriti koliko često je upotrebljavao obične a koliko retke reči i nadaju se da će otkriti na kojim delima je radio sam, a kod kojih je imao pomoćnike.

Naučnici veruju i da će utvrditi koje je knjige Šekspir čitao dok je pisao najpoznatija dela.

"Korišćenje kompjutera u ovim istraživanjima, na stupnju koji ranije nije bio moguć, omogućava da se, čak i na kratkim pasusima, odredi individualnost stila", izjavio je Hju Krejg sa univerziteta u Njukaslu, u Australiji.

Njegov američki kolega Artur Kini sa Masačusets univerziteta, nada se da će uspeti da više sazna i o ličnosti Šekspira, pesnika i dramskog pisca o kojem se malo zna.

U dvogodišnji projekat uloženo je 170,000 australijskih dolara.

Link

[Ovu poruku je menjao secret dana 18.09.2004. u 22:01 GMT]
[ RiV @ 11.11.2003. 14:36 ] @
Na shta oni bacaju pare!
[ Gojko Vujovic @ 11.11.2003. 16:03 ] @
A 170k dolara je bačeno..? A milijarde koje odu na ratove godišnje? A svemirska istraživanja, traže život na marsu i slične gluposti? Šta smo mi imali od svega toga? Osim što su razvili dva-tri nova materijala i tehnologije, zagadili su atmosferu i svemir, potrošili užasno mnogo goriva i novca da bi mogli da se hvale da su prvi otišli sa zemlje. Korisnije bi svima bilo da se bave ovozemaljskim stvarima malo više i da ne bacaju te resurse u svemir.
[ jc denton @ 11.11.2003. 16:21 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
.. zagadili su atmosferu i svemir...

:)
[ McKracken @ 11.11.2003. 16:31 ] @
To nisu bacene pare, jer se odatle izrodilo brdo korisnih stvari (cak i kad je u pitanju vojska) :

teflon
keramicki materijali
opticka vlakna
izolacioni materijali (u Pancevu duva vetar, zar ne )
sistemi za secenje plazmom
aditivi za gorivo i ulja

itd
itd

SCG je jedina zemlja na svetu koja kad se nesto razvije za npr vojnu industriju, to ne iskoristi za svakodnevne stvari i napravi opsta korist
[ MAD-MAX @ 20.11.2003. 23:29 ] @
Bas me zanima kakvi ce biti rezultati tog projekta!

Kako ce da otkriju koja je dela citao Vili dok je pisao? Po tome kakve je fraze i reci koristio? Pa to uopste ne mora da bude tacno! I na kraju zbog cega je to bitno?

Siguran sam da ce me neko kritikovati odnosno neslagati se sa mnom ali stvarno (stvarno) mislim da je ovo bacanje para i gubljenje vremena!
[ RiV @ 21.11.2003. 13:52 ] @
Ma ja ne mislim nego sam siguran pa da imaju i DEEP Blue !!
A ovo Gojkovo oko istrazivanja svemira je jedan od jachih bisera na ES-u u zadnje vreme utoliko veci shto potiche od njega!
[ iNCUBUs @ 22.11.2003. 00:11 ] @
Da, na kraju ce da se ispostavi da je njegova dela pisao Frensis Bejkon :)
[ impaque @ 23.11.2003. 01:51 ] @
Citat:
jc denton:
Citat:
Gojko Vujovic:
.. zagadili su atmosferu i svemir...

:)


Tu ništa nije smešno. Toliko đubreta plovi svemirom da se razmišljalo i o "svemirskim đubretarima"...