[ pctel @ 24.11.2008. 14:55 ] @
Malocas sam popunjavao zahtev za VISA elektron i nesto mi nije jasno - prvo se trazi podatak:
- ime i prezime
a malo potom
- ime i prezime na kartici

Ja ime i prezime upisao normalno svoje, a ime i prezime na kartici stavio "Zdravko Colic". E, sad, zanima me da li je neko stvarno zamislio da ce biti ovakvih slicnih meni, ili ako nije, zasto se taj podatak uzima 2 puta?
[ webex @ 25.11.2008. 15:01 ] @
A jel ti nije palo na pamet da je to za dodatnu karticu koju, recimo, možeš da uzmeš za suprugu, ćerku... i da će onda samo Zdravko Čolić moći da sa te kartice podiže novac?
[ pctel @ 26.11.2008. 08:39 ] @
Citat:
webex: ...da će onda samo Zdravko Čolić moći da sa te kartice podiže novac?

Ma ja sam u principu covek koji radi po slamarica-novcanik principu, nije meni uopste problem sto niko nece moci da podize novac, nego eto, neki ljudi seli pa odlucili da mora da se ima racun u banci a banka odlucila da kartica mora da se uzme, pa eto prilike da se napravi neka fora na Zdravkov racun.
[ bakara @ 26.11.2008. 09:05 ] @
@pctel

ma nije valjda da si otvorio racun u banci?...cccc
[ Java Beograd @ 26.11.2008. 09:37 ] @
Pri koriščenju Visa Elektron kartice nema identifikacije. Dakle, može da piše šta god hoćeš na kartici, podaci o imenu se ne upoređuju sa podacima iz nekog ličnog dokumenta sa slikom. (Sećate se kad smo plaćali čekovima, pa je i l.k. bila obavezna) Dakle, Zdravko Čolić, Ali Baba i slično su sasvim ok imena, bar što se tiče Visa Elektron kartice.
[ radredidisciplina @ 26.11.2008. 11:35 ] @
Osnovni razlozi zasto je ovo uvedeno kao opcija (nezavisno od toga da li
je elektron ili neka druga kartica u pitanju) je zbog ljudi sa vise
imena ili duzim imenima, imenima sa specijalnim karakterima koje je
tesko otkucati (kao nasa slova na primer, nemoguce ako nemate
odgovarajucu charset podrsku).

Da te nesto od ovih razloga ne bi sprecavalo u proveri pri izvrsenju
transakcije, mozes da uneses u to polje svoje ime i prezime bez spec.
karaktera na primer, i vece su sanse da ce raditi pri proveri.

Zamisli na primer Indijce sa 5 imena ili Korejanca koji zivi u Srbiji i
koji ce pre izabrati da mu na kartici stoji nama citljiva verzija
njegovog imena.
[ Java Beograd @ 26.11.2008. 12:01 ] @
Citat:
radredidisciplina: Osnovni razlozi zasto je ovo uvedeno kao opcija (nezavisno od toga da li
je elektron ili neka druga kartica u pitanju)
...
Da te nesto od ovih razloga ne bi sprecavalo u proveri pri izvrsenju
transakcije, mozes da uneses u to polje svoje ime i prezime bez spec.
karaktera na primer, i vece su sanse da ce raditi pri proveri.


Pazi, u principu, razumem ja tebe, ali opet grešiš. Itekako je ZAVISNO da li je elektron ili neka druga kartica. Dakle, još jednom, kod elektron kartice NEMA PROVERE IMENA kod izvršenja transakcije. Dakle, kad kupuješ nešto u nekoj radnji ne proverava se tvj identitet. Jedino treba da se uporedi potpis, mada prodavci ni to ne rade. Naravno, kad podižeš gotovinu na bankomatu, provera je PIN.
[ srdjan_m @ 26.11.2008. 13:15 ] @
Citat:
pctel: Malocas sam popunjavao zahtev za VISA elektron i nesto mi nije jasno - prvo se trazi podatak:
- ime i prezime
a malo potom
- ime i prezime na kartici

Ja ime i prezime upisao normalno svoje, a ime i prezime na kartici stavio "Zdravko Colic". E, sad, zanima me da li je neko stvarno zamislio da ce biti ovakvih slicnih meni, ili ako nije, zasto se taj podatak uzima 2 puta?


Ime i prezime je tvoje ime sa svim čćšđž i sa eventualno dva prezimena i sl., a ime na kartici je ono šta želiš da se vidi na kartici i što će služiti za tvoju identifikaciju.
NPR:
Ime i prezime: Vukašin Ćutuk
Ime i prezime na kartici: Vukasin Cutuk

Citat:
Java Beograd: Pazi, u principu, razumem ja tebe, ali opet grešiš. Itekako je ZAVISNO da li je elektron ili neka druga kartica. Dakle, još jednom, kod elektron kartice NEMA PROVERE IMENA kod izvršenja transakcije. Dakle, kad kupuješ nešto u nekoj radnji ne proverava se tvj identitet. Jedino treba da se uporedi potpis, mada prodavci ni to ne rade. Naravno, kad podižeš gotovinu na bankomatu, provera je PIN.


po pravilu, tamo gde se ne koristi PIN, trgovac bi uvek trebao uz potpis da proveri i l.k. što se kod nas veoma retko dešava, a to gde se koristi PIN zavisi od banke i kartice, negde je to za maestro, a negde za viza electron (chip).