[ igorsa @ 24.11.2008. 19:51 ] @
Vec 5 dana nakon ubcivanja novog hard diska u MBP pokusavam da restorujem podatke sa TC. Nosio sam je i u jedan od appleovih servisa ali bezuspesno...

Naime, bundle file na TC ima velicinu od nekih 250GB sto znaci da su podaci tu ali se njemu ne moze pristupiti. Ne moze da se mountuje niti pokrene Time Machine jer kaze da je TC read only. Kada pokusam da mu dam r&w permisije, ne reaguje i permissions na TC driveu izgledaju ovako:

- (unknown): Read & Write
- everyone: No Access

Kada idem na Backup now, vrti preparing i do sat vremena da bi na kraju izbacio error. Kada pokusavam da udjem u TM interface, takodje duze vreme pokusava da otvori i na kaju izbaci poruku:

Time Machine Error. The Backup volume is read only.

Ne deluje mi kao hardverska greska, jer je do pre par dana sve radilo normalno ali mi se cini da se nesto pobrkalo od silnih fajlova koje sam pokusavao da restorujem ovih dana (mail folder preko 60,000 fajlova, slike preko 40,000 fajlova, library preko 200,000 fajlova) i sve sam ostavljao preko noci da bih ujutru redovno zatekao gresku.

Meni uopste nije jasno kako je Apple ovo zamislio, ali iz licnog iskustva (a koliko vidim i mnogih drugih) vidim da je TM teska beta....
[ calimero @ 24.11.2008. 20:03 ] @
meni je TimeMachine vec nekoliko puta zavrsio posao bez ikakvih problema.

"- (unknown): Read & Write
- everyone: No Access"

pa stavi da everyone ima: "Read & Write"!!
[ igorsa @ 24.11.2008. 20:19 ] @
Pa i meni zavrsava vec 6 meseci ali evo sada kad 250gb podataka trebam da restorujem na novi hard disk nema sanse da prebaci sve a da ne pukne. Probao sam i parcijalno direktorijum po direktorijum al jok...

U tome i jeste caka, sto mi ne da da prebacim permisije. Sta god da prebacim, ne reaguje, ostaje uvek No Access.
[ igorsa @ 24.11.2008. 20:20 ] @
Sad cak ne moze ni da pukne, jer uopste ne mogu da pristupim TM. :(
[ calimero @ 24.11.2008. 21:28 ] @
pa sta se desi?

Mac ga ne vidi uopste??
[ igorsa @ 24.11.2008. 21:30 ] @
Vidi drive. Vidim podatke koje sam rucno prebacio na TC, ali ne moze da procita bundle file, ne moze da radi backupe i ne mogu da udjem u TM da vidim stare backupe.
[ Dachaz @ 24.11.2008. 23:59 ] @
Zvuči k'o da je samo problem sa permisijama a ne sa hardverom.
Nađi nekog da proba da ti odradi chown i chgrp sa konzole kao root, ako već kažeš da standardnim putem ne možeš da promeniš pravo pristupa na sebe...
[ igorsa @ 25.11.2008. 10:31 ] @
Pa ovo je neverovatno. Stavio sam nocas da se kopira budle file sa TC na drugi hard i trebalo mu je nekih 8h. Ostavio sam preko noci i prvih nekoliko sati je sve bilo u redu da bih jutros video poruku "insufficient privileges"...

Ja stvarno nemam ideju kako da mountujem ovaj fajl...
[ madamov @ 25.11.2008. 13:08 ] @
Poslušaj Daču, uđeš u Terminal i otkucaš:

Code:
sudo -s


i kada te pita za password unesi svoj administratorski password.

Ako TimeCaspule radi tako što se mountuje kao mrežni disk, onda imaš njegov mount point u /Volumes, recimo neka se on mountuje kao volume TimeCapsule i neka je tvoj short usernameigor. E sad, kod mene na eksternom disku vidim da folderi Backups.backupdb, Mikijev Alu iMac i svi folderi ispod poput 2008-11-24-163007 imaju owner:group fleg system:staff i privilegije da system može da piše i briše, a grupa staff i svi ostali read only. Proveri kako je to kod tebe, zato što to ne bi smeli da diramo. Ali bi trebalo ispod toga da diramo. Tu će nam pomoći alias "Latest", tako da ukucaš sledeće komande:

Code:
cd /Volumes/TimeCapsule/Backups.backupdb/IgorovMac/Latest

chown -R -L igor *

chmode -R -L 744 *


Ovim ćeš svim fajlovima dati da si ti vlasnik i privilegije kao što sam naveo gore. -L znači da će komande da "prate" simboličke linkove, a bekap koji pravi TimeMachine se veoma oslanja na simboličke linkove. Naime, ako dobro pogledaš svaki od foldera za bekap koji napravi TimeMachine sadrži sve fajlove iako sigrno ne bekapuje sve fajlove. To se postiže kreiranjem simboličkih linkova ka fajlovima koji nisu bekapovani u tom trenutku.

Onda posle toga probaj da bekapuješ.
[ madamov @ 25.11.2008. 13:20 ] @
Ok, zaboravi ovo maločas, na TimeCapsule ne ide takva organizacija. Pogledao sam ovaj hint: http://www.macosxhints.com/art...13104691&query=timecapsule i video da svaka mašina na mreži ima jedan sparsebundle i verovatno samo njemu treba da promeniš privilegije. Što će reći, pogledaj iz Terminala kakve su privilegije i ako tamo vidiš svoj stari short username, samo apliciraj ponovo. Ako ne vidiš, onda je nešto unutar tog bundlea i treba videti strukturu kako je organizovan TimeCapsule bekap, a to nažalost ne znam kako izgleda.
[ igorsa @ 26.11.2008. 01:00 ] @
Uspeo sam nekako da mountujem bundle file, izvucem potrebne podatke (folder po folder) i obrisem isti fajl posto je izgleda damaged. Uglavnom setupovao sam kapsulu ponovo i krecem da bekapujem iz pocetka ali ovaj put samo library.... Multimedija moze i rucno...

Hvala.