[ dogriz @ 25.11.2008. 08:02 ] @
Primetio sam da mi firebird server (Superserver, 2.04 ili 1.54 svejedno) koristi 100% jednog jezgra CPU-a (AMD Athlon 64 X2 DUal Core 4000+), a drugo jezgro ne koristi.
U slučaju da podesim CpuAffinityMask = 3, onda mi koristi ~ 50% od oba jezgra.
Kako mogu da ga nateram da koristi više resursa?

I druga stvar: mašina na kojoj radim ima 3GB RAM-a i koristi se uglavnom za rad sa Firebird bazama, a FB server koristi svega nekih ~40 MB. Nisam siguran da li mu je tih ~max 40MB dovoljno za rad ili treba nešto (šta) dodatno podesiti da koristi više RAM-a, sve zarad ostvarivanja boljih performansi.

Baze su prilično velike (+2 GB), a pojedine vuku korene još od Interbase-a 5, pa sve do Firebird-a 2.04. Windows XP SP3 32bit, trenutno sve uglavnom radi u lokalu, iako je u (dugoročnom...) planu prebacivanje baza na namensku serversku mašinu.
[ savkic @ 25.11.2008. 12:16 ] @
> Primetio sam da mi firebird server (Superserver, 2.04 ili 1.54 svejedno) koristi 100% jednog jezgra CPU-a (AMD Athlon 64 X2 DUal Core 4000+),
> a drugo jezgro ne koristi.
> U slučaju da podesim CpuAffinityMask = 3, onda mi koristi ~ 50% od oba jezgra.
> Kako mogu da ga nateram da koristi više resursa?

FB 2.x nema SMP podršku (biće u 3.0), tako da bi za pravo paralelno izvršavanje kverija mogao dobiti sa classic serverom. Mada ako imaš samo dva jezgra onda je pitanje koliki će biti dobitak, u svakom slučaju testiraj.

> I druga stvar: mašina na kojoj radim ima 3GB RAM-a i koristi se uglavnom za rad sa Firebird bazama, a FB server koristi svega nekih ~40 MB.
> Nisam siguran da li mu je tih ~max 40MB dovoljno za rad ili treba nešto (šta) dodatno podesiti da koristi više RAM-a, sve zarad ostvarivanja boljih performansi.

Podesi DefaultDbCachePages na veću vrednost (ako budeš koristio classic onda nemoj stavljati preveliku), takođe možeš i SortMemBlockSize i SortMemUpperLimit.