[ dwdtox @ 28.11.2008. 03:06 ] @
Pozdrav,

Hteo bih da pitam upucene ljude u zakon o pirateriji sledece pitanje:
Da li bih bio sudski gonjen ako bih na domacem domenu(.rs,in.rs...) koji se hostuje na nekom domacem provajderu pruzao informacije ali samo informacije odnosno linkove do rapidshare i ostalih slicnih uploud/download servera?
Nishta od eventualnog softvera ne bih drzao na sajtu vec samo linkove koji bi upucivali na rapid i ostale.

Skoro su uhvatili decka shto je na rapidsrbija stavio neke domace filmove i zato je tuzen ali nisam siguran da je on uplodovao vec da je samo dao informacije(linkove) odakle da se skinu.

Mozda sam promashio temu ali nisam video nigde temu piraterija,ako sam pogreshio neka admini prebace gde je potrebno.

Hvala.
[ dwdtox @ 30.11.2008. 19:51 ] @
Poz,

2 dana i niko da odgovori.
Mozda je najbolje da nazovem VTK pa da njih pitam..:)
[ Darko Nedeljković @ 30.11.2008. 21:09 ] @
Ako vec imas ozbiljne planove u vezi toga, sedi onda pa procitaj zakon o zastiti autorskih prava, ako sam pogodio tacno kako se zove. Tu ces videti da li se negde to kvalifikuje kao prekrsaj i/ili krivicno delo. Ne vidim razloga zasto bih ja sad seo pa to citao umesto tebe. Evo, mogu da ti citiram krivicni zakon, posto mi je taj trenutno pri ruci:
Citat:
Član 33.
Ako više lica učestvovanjem u radnji izvršenja zajednički učine ili iz nehata zajednički izvrše krivično delo, ili ostvarujući zajedničku odluku drugom radnjom sa umišljajem bitno doprinesu izvršenju krivičnog dela, svako od njih kazniće se kaznom propisanom za to delo.
Član 34.
(1) Ko drugog sa umišljajem podstrekne da izvrši krivično delo, kazniće se kaznom propisanom za to krivično delo.
(2) Ko drugog sa umišljajem podstrekava na izvršenje krivičnog dela čiji pokušaj je po zakonu kažnjiv, a delo ne bude ni pokušano, kazniće se kao za pokušaj krivičnog dela.
(1) Ko drugom sa umišljajem pomogne u izvršenju krivičnog dela, kazniće se kaznom propisanom za to krivično delo, ili ublaženom kaznom.
(2) Kao pomaganje u izvršenju krivičnog dela smatra se naročito: davanje saveta ili uputstava kako da se izvrši krivično delo, stavljanje učiniocu na raspolaganje sredstava za izvršenje krivičnog dela, stvaranje uslova ili otklanjanje prepreka za izvršenje krivičnog dela, kao i unapred obećano prikrivanje krivičnog dela, učinioca, sredstava kojima je krivično delo izvršeno, tragova krivičnog dela ili predmeta pribavljenih krivičnim delom.

Ako hoces licni savet - prvo obezbedi potvrdu da si neuracunljiv
Citat:
Član 23.
(1) Nije krivično delo ono delo koje je učinjeno u stanju neuračunljivosti.
(2) Neuračunljiv je onaj učinilac koji nije mogao da shvati značaj svog dela ili nije mogao da upravlja svojim postupcima usled duševne bolesti, privremene duševne poremećenosti, zaostalog duševnog razvoja ili druge teže duševne poremećenosti.
[ dwdtox @ 30.11.2008. 22:27 ] @
Ovaj zakon me bash pokopava.
Fora je u tome shto bih ja samo davao linkove do rapida i to je to.Mogu da se branim da ja ne znam shta se nalazi na tim linkovima jer ja ne bi naravno skidao svaki fajl da proveram shta se nalazi i da sam mislio da se iza tih linkova nalazi softver koji je autor stavio da korisnici probaju softver da bi razmislili o kupovini istog.Ispod svakog linka bi stajalo ako vam se svidja program onda ga kupite.Nista od domace proizvodnje ne bih stavljao.
Mozda je najbolje da stvarno nazovem posebno tuzilashtvo za visokotehnoloshki kriminal ali 100% znam shta ce reci.
Da ne mogu.:)
[ mmix @ 02.12.2008. 11:54 ] @
Pa ne znam sta si bas ocekivao, nasi zakoni su uvek bili takvi i tradicionalno nikad nisu bili poznati po svojoj egzaktnosti i zdravorazumlju, po njima sve moze i nista ne moze i sve se kaznjava, a to sta ce od toga da se primeni na tebe zavisi od toga koja si partija, ko ti je kum i kolko para imas. I nije to samo u zakonu o "autorskim pravima" vec i u svim ostalim od prekrsajnog do krivicnog.

Upravo zbog tog clana 34/2 koji ti je citiran niko ni ne moze da ti pomogne ovde odgovorima na TVOJE pitanje jer bi time bili pomagaci u izvrsenju tvog krivicnog dela pomaganja trecim licima u izvrsenju krivicnog dela.

Medjutim, ako bi pitao kako da zastitis svoj sajt od piratskih linkova bez da konstantno brises iste kao sto mi to stalno ovde radimo na ES-u onda bi odgovor bio da bolje uzmes hosting napolju. web site operatori su bolje zasticeni cak i u americi gde je to regulisano kroz DMCA i imas zastitu dok god ti se ne stavi do znanja da je materijal zasticen (take-down notice) i ako to dobijes, ti skines link i zdravo. A neces platiti mnogo vise nego hosting ovde.
[ asatuser @ 13.12.2008. 19:27 ] @
Logika kaze da je krivicno delo (ako je krivicno) vec ucinjeno u momentu kad ti postujes link.