[ MarkoBalkan @ 30.11.2008. 08:23 ] @
da počinjete radite aplikacije za sebe, tj. za svoju firmu ili firma ima svoje programere.

šta bi odabrali za jezik i platformu?

uvjeti: neki framework pod gpl, ili free, mogučnost pokretanja na linuxu i windowsima bez mijenjanja koda.

moj prijedloog?

1.C++/QT
2.python/PyQt
3.Python/WxPython


mora imati mogučnost čitanja ulaznih podataka iz : excel-a i txt-a, i pisanje u iste te izvoz u pdf.
također sa svima se mogu koristiti baze i to radi.


što bi odabrali od ove ponude?


1.C++/Qt
dali postoji mogučnost korištenja i standardnih c++ biblioteka?
dali postoji mogučnost generiranja izlaznih file-ova, tipa excel, pdf, txt te čitanje iz excela i txt-a?
mana -> ne postoji reports generator, pa bi se trebao raditi preko print klase, ili sam napisati dio za reporte.

2.Python/PyQt
uz ovaj mogu se koristiti i moduli iz pythona, tako da zadovoljava, ovo drugo pitanje pod 1.
Postoji report za python.

3.Python/WxPython
kao i pod točkom 2.




[ Aleksandar Ružičić @ 30.11.2008. 16:08 ] @
kada bih imao svoju firmu i kada bi se ona bavila razvojem desktop aplikacija moj izbor bi bio .net platforma (c# + winforms), nije bas jeftino, ali se na kraju isplati u odnosu na free resenja...

a ako bih morao da izaberem jedno od tvoja tri predloga ja bih isao sa python/wx kombinacijom....
[ MarkoBalkan @ 30.11.2008. 16:51 ] @
nisi me shvatio.
imaš svoju firmu (cca. preko 400 zaposlenih) ili radiš u takvoj kao programer.i ta firma ima svoj software koja sama sebi radi tj. programeri.
radi se o firmi koja nešto proizvodi.
sad računaj cca. 100 računala, serveri (minimum 5-7 komada, ili po koji cluster).
ako se stavi na sve kante linux.osim nekoliko njih.
serveri na linuxu.

prvo to su ogromne pare koje se uštede na licencama, a drugo za izradu software ne traba biti nužno .net na windowsima, jer to je skupa varijanta za firmu.
jel možeš malo obrazložit svoj odgovor?


[ Mister_rap @ 30.11.2008. 16:53 ] @
Nista od navedenog...
Java!
[ MarkoBalkan @ 30.11.2008. 17:51 ] @
javu namjerno nisam stavio na popis.
java još uvijek nije izpeglana, da bude kako treba.
a drugo code treba izpolirat da na nešto liči.
[ Aleksandar Ružičić @ 30.11.2008. 18:19 ] @
pa ako imam firmu od cca 400 zaposlenih to mi je jos jedan razlog da koristim .net platformu, ako mora da radi pod linuxom tu je mono, ako bas hocu da ustedim i da ne platim visual studio tu je monodevelop okruzenje.

razloga zasto .net ima mnogo, neki od njih su: standardizovana tehnologija (c#,silverlight,... su ecma standard), odlican framework, cross-platform, ogroman user-base, odlicna dokumentacija,...

Citat:
MarkoBalkan: javu namjerno nisam stavio na popis.
java još uvijek nije izpeglana, da bude kako treba.
a drugo code treba izpolirat da na nešto liči.

ja javu ne volim iz nekih drugih razloga, a java je daleko od toga da nije "ispeglana"...
[ MarkoBalkan @ 30.11.2008. 18:49 ] @
@ Aleksandar Ružičić

još jedanput da ti objasnim.


nazovimo firmu xy.

firma xy proizvodi proizvode od metala.

postoji potreba za 100 računala i 5-7 servera.

firma xy zapošljava vlastite programere za izradu vlastitog software za vlastito korištenje.
ne radi se o licencama za VS nego o licencama windowsa, windows servera, cal-ova na servere, na bazu i sve ostalo.

[ Aleksandar Ružičić @ 30.11.2008. 18:54 ] @
pa odgovorio sam ti: mono project...
[ jablan @ 30.11.2008. 19:48 ] @
Lepo su ti rekli ljudi, java ili C#. Za firmu obično nije nikakva stavka licenciranje Vindousa za klijentske mašine, a na serverima možeš da držiš i Linuks.
[ Eurora3D Team @ 30.11.2008. 23:34 ] @
Pa trebao si da stavis javu na spisak
Za ovakve zahteve koje si ti nabrojao java je idealna
Npr.
Excel
http://jexcelapi.sourceforge.net/
PDF
http://www.lowagie.com/iText/
Linux, Win i ostali ...
Ne samo da ne menjas source nego ne moras ni da kompajlujes ponovo
A i ovo mono & C# ne izgleda lose (ako mono radi kako treba)

[ MarkoBalkan @ 01.12.2008. 05:45 ] @
mono još uvijek ne radi kako treba, a i nije full prebačen.i uvijek kasni.
[ Aleksandar Ružičić @ 01.12.2008. 10:21 ] @
marko, da li si ti ikada programirao u javi i koristio mono umesto majkrosoftove implementacije .net-a?

ja nisam java programer, ali sam napisao par programa u tom jeziku, i bas me intreresuje sta po tebi to nije "ispeglano", a jezik postoji jos od 1995?

sto se tice tvojih konstatacija da mono "ne radi kako treba" i da "uvek kasni", time samo pokazujes koliko si neupucen ili ne zelis da budes upucen, jer mono 2.0 (vidim da ce ovih dana da izbace 2.2) u potpunosti podrzava ecma standard, ima full-featured c# 3 (ukljucujuci linq) i vb8 kompajlere...
[ MarkoBalkan @ 01.12.2008. 14:28 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: marko, da li si ti ikada programirao u javi i koristio mono umesto majkrosoftove implementacije .net-a?

ja nisam java programer, ali sam napisao par programa u tom jeziku, i bas me intreresuje sta po tebi to nije "ispeglano", a jezik postoji jos od 1995?

sto se tice tvojih konstatacija da mono "ne radi kako treba" i da "uvek kasni", time samo pokazujes koliko si neupucen ili ne zelis da budes upucen, jer mono 2.0 (vidim da ce ovih dana da izbace 2.2) u potpunosti podrzava ecma standard, ima full-featured c# 3 (ukljucujuci linq) i vb8 kompajlere...



jednput, dvaput probao.

a MS je već na 3.5, a sad je već izašao i 4.0 prebeta ili kako god hočeš nazovi.
postoji od 95', i python postoji od 96' , net od 2000/2001.
i java u odnosu na .net i Python je lošija.

tko ti garantira kompatibilnost, stabilnost, daljnji razvoj mono-a?


[ Aleksandar Ružičić @ 01.12.2008. 15:01 ] @
Citat:
MarkoBalkan: jednput, dvaput probao.

i mislis da je to dovoljno da mozes da tvrdis da jezik nije "ispeglan"?
da bi mogao objektivno da sudis o necemu (ne mora to da bude programski jezik, vec bilo sta) prvo se moras upoznati sa predmetom tvog suda, ne mozes, recimo, na osnovu boje automobila reci da je on brz, vec moras da sednes za volan i da vidis koliko brzo moze da ide, tek onda mozes da sudis o brzini tog automobila...

Citat:
MarkoBalkan: tko ti garantira kompatibilnost, stabilnost, daljnji razvoj mono-a?

kompatibilnost garantuje ECMA standard,
dalji razvoj mono-a garantuje Novell, roadmap mono projekta, projekat je open-source, tako da iako Novell odluci da napusti projekat nacice se grupa ljudi koja ce raditi na njemu....
[ Mister_rap @ 01.12.2008. 17:53 ] @
Citat:

java još uvijek nije izpeglana, da bude kako treba.
a drugo code treba izpolirat da na nešto liči.


Mojne da te ko cuje...
[ misk0 @ 01.12.2008. 19:18 ] @
Ovo je besmislena rasprava i podlozna razvodnjavanju i trolovanje tipa :ko ima duzeg i ciji je tata jachi.

@MarkoBalkan: Da bi ti pricao o ustedama na licencama, radnim stanicama i razvojnom okruzenju trebas prvo znati koliko ces ljudi imati, koji rade, koji razvijaju, koji odrzavaju. To su ogromna odstupanja moguca ovako odokativnim metodama. Ti si rekao firma od 400 zaposlenih a nisi rekao koliko programera, koliko ljudi radi na radnim stanicama, koliko ljudi ce administrirati. Mislim tu su ogromni proracuni, a ti malo mastas.

p.s. To za Java mozes obrisati dok te nisu pojeli zbog toga. Java je ogroman biznis danas i pokrece velike sisteme i vrti velike pare. Citaj malo..