[ MAD-MAX @ 03.11.2001. 00:13 ] @
Planiram da napravim rezervne kopije podataka i formatiram disk, da instaliram Red Hat Linux 7.1 i Windows XP i Windows 98 zajedno na jednom (mom) racunaru. Zanima me da li je neko to vec radio i da li neko zna kako to da uradim? Trenutno imam Red Hat Linux 6.2 i Windows 98 na kompjuteru i startujem ih preko LILO boot-a.

Moze li neko da mi objasni prvo kako da ocistim disk jer particija sa Linuxom nece da se brise (vidi se ko je jaci:)) i da li mogu to nekako da sredim bez low level formatinga i da mi kaze kako da zajedno rade Linux Red Hat 7.1 i Windows XP, a ako je neko radio moze da mi kaze kako i Windows 98 tu da uglavim?

Unapred hvala!
[ Gojko Vujovic @ 03.11.2001. 02:17 ] @
Ovde je izneto par linkova na tu temu, pogledaj pa kad pročitaš te dokumente, pitaj ako ti još nešto nije jasno. XP možeš da tretiraš kao NT u ovom slučaju..

http://www.elitesecurity.org/tema.php?TopicID=857#8371
[ MoHicAn @ 03.11.2001. 19:19 ] @
Opali ti jedan low level preko toga ako te ne mrzi
ako te mrzi onda samo pobrisi sve particije i idemo iz pocetka ....

bootuj sa linux cd-a
napravi ovako particije
hda1 == linux
hda2 == ntfs == winxp
hda3 == fat32 == windows9x

onda napravis jednu extended particiju
i pod njom pravis logicke
znaci swap i jos neku ako oces

onda instaliraj redom
windows9x
winxp
linux

mozes i xp pre windows 9x
al nebitno ... mislim da ce ti u prvom slucaju xp napraviti onaj njegov boot loader ....

kad na kraju instaliras linux
podesi lilo
run-uj lilo ....
i to je otprilike to ...
[ sallle @ 04.11.2001. 17:08 ] @

Za particionisanje mozes da koristis Partition MAgic, koji moze da partisionise disk bez gubitka podataka.
XP - na ntfs particiju (primarnu)
win9x na fat (primarnu)
linux - ext 2 (moze i extended - 1 logicka da bude NATIVE, 2. logicka da bude SWAP,... ili kako vec odlucis)
Bootovanje ce ici preko osloadera, posto NT zahteva MBR (ako kojim slucajem bacis lilo u Master boot, neces moci da dizes XP ) ...

Pozdrav,
sale
[ leka @ 05.11.2001. 08:36 ] @

Nemam reci - ja sam vec vise puta govorio... Ljude izgleda stvarno mrzi cak i da odu na dno strane i pokrenu pretrazivanje... :(

Strassshhno!

[ Gojko Vujovic @ 05.11.2001. 12:56 ] @
Ne mora čak ni na dno naslovne stranice leko, postoji link na vrhu SVAKE stranice ovde, zove se Pretraga:

http://www.elitesecurity.org/pretraga.php

[ Marko Stankovic @ 05.11.2001. 23:06 ] @
Citat:
sallle je napisao:

Bootovanje ce ici preko osloadera, posto NT zahteva MBR (ako kojim slucajem bacis lilo u Master boot, neces moci da dizes XP ) ...



Mozda sada i lupim posto nisam probao sa XP-om ali znam da win2k sigurno nista ne trpa u mbr, a pretpostavljam da je to i slucaj sa XP-om, tako da moze da se koristi i lilo za podizanje sistema, ukoliko covek vise voli lilo. A ukoliko to nije slucaj pretrazi malo po starijim porukama cini mi se da je random objasnio postupak kako da pomocu tog win-ovog loadera dizes win.
[ ledeni @ 06.11.2001. 02:18 ] @
Pazi ovako, ja ti nisam neki strucnjak, ali kod mene je radio i win98 i win2000 i slackware 8.0, i sta, koristio sam partition magic (7.0 je najnoviji).Mozes da ga skines sa www.fosi.da.ru.
Partition magic, u njemu mozes ama bas sve fore sa particijama da radis...
Pozdrav
[ random @ 06.11.2001. 02:41 ] @
Paaa ne baš sve fore... Ne možeš da povećaš/smanjiš veličinu UFS particije, na primer. Takođe ne prepoznaje BSD particije u okviru jednog slajsa.
[ Gojko Vujovic @ 06.11.2001. 13:23 ] @
Zapravo, ja sam uspeo da povećam BSD particiju ali se on posle pri bootovanju zbuni, uspaniči bolje reći
Bilo bi lepo kada bi neko prijavio PQuest-u i zatražio taj Feature. I prepoznavanje sliceova unutar particije, obavezno..
[ random @ 06.11.2001. 18:55 ] @
Hteo si da kažeš prepoznavanje particija unutar slice-a....
[ Gojko Vujovic @ 06.11.2001. 23:00 ] @
Da, lapsus.

Zato što se tu FreeBSD-ova nomenklatura razlikuje od onoga što viđamo po ostalim sistemima.
[ MoHicAn @ 09.11.2001. 22:42 ] @
Citat:
sallle je napisao:

Bootovanje ce ici preko osloadera, posto NT zahteva MBR (ako kojim slucajem bacis lilo u Master boot, neces moci da dizes XP ) ...



Sta haluciniras ???

sto nece moci nt preko lilo-a ???
ja sam do nedavno imao situaciju
lilo u mbr-u i iz njega dignem nt
i onda mi nt izbaci njegov osloader da biram izmedju win2k i win98

tako da moze sve lepo zajedno upakovano
[ CONFIQ @ 27.11.2001. 14:42 ] @
ne znam zasto ali LILO kod mene nije radio...

intalirao sam RH6.2 sa GNOME i LILO ali pri bootovanju mi pokazivalo samo linux kao OS nigde nije pisalo winNT
prociotao sam u knjigi da verzija 6.2 ne moze da cita NTFS i da je u pripremi...

jedva sam makao taj smrdnjivi LILO,nece da se skine cak i kada formatiram HD.
sledeci put kada intaliram necu instalirati LILO i napravicu boot disktetu

[ MoHicAn @ 28.11.2001. 00:26 ] @
Citat:
C0NF0RTY je napisao:
ne znam zasto ali LILO kod mene nije radio...

intalirao sam RH6.2 sa GNOME i LILO ali pri bootovanju mi pokazivalo samo linux kao OS nigde nije pisalo winNT
prociotao sam u knjigi da verzija 6.2 ne moze da cita NTFS i da je u pripremi...

jedva sam makao taj smrdnjivi LILO,nece da se skine cak i kada formatiram HD.
sledeci put kada intaliram necu instalirati LILO i napravicu boot disktetu



Alo bre .... necu ni komentarisati !!!

Ne moze lilo da ti prepozna sam ntfs particiju i da ti ponudi da je bootuje !!!
moras u /etc/lilo.conf da dodas tipa

other=/dev/hda2
label=nt

i jos nesto tu ide zaboravio sam i onda upises to u mbr sa lilo-om ....
i onda sledeci put imas i nt da biras !!!

a sto se tice podrske za ntfs ... rh nema veze sa time
to ima veze sa kernelom
i noviji imaju podrsku za ntfs read-only kao experimental
a ima i rw ali kao dangerous bla bla ....
i meni mountuje read-only sasvim fino !!!
PS: to nema veze sa lilo-om da li ti imas podrsku za ntfs u kernelu !!!
lilo onom komandom other ne ucitava kernel sa hd-a vec samo prebacuje loptu na ntfs particiju gde preuzima nt-ov os loader !!!
[ CONFIQ @ 28.11.2001. 09:22 ] @
Nisam znao za /etc/lilo.conf ?!?!?!?
ok nema veze i onako sam se snasao

hvala