[ Milos Sreckovic @ 15.12.2008. 22:04 ] @
Problem je sledeci.
Napravljena je nova zgrada, za koju su ljudi iz Telekoma rekli da i pored toga sto su dali saglasnost za izgradnju zgrade, ne mogu da prikljuce ni jednu linuju u skorije vreme(god, mozda vise) jer "nemaju tehnickih mogucnosti". Sve u svemu tu treba da bude prikljuceno cca 20 telefonskih linija(10 privatnih stanova, 5 manjih lokala i jedna osrednja firma(20 lokala sa 2-3 izlaza)). U svakom slucaju, ja sam zaduzen da nadjem neko alternativno resenje. Meni jedino sto pada na pamet je VoIP sa nekom teskom internet konekcijom, po svoj prilici wireless. Gledao sam neke domace firma koje se bave VoIP-om i neke strane i odgovorio sam dosta pitanja, ali i dalje ne znam jos neke stvari.

Za pocetak, kako drugi ljudi mogu da zovu nekog ko koristi to ako nema fiksni broj? Da li mogu da zovu sa fiksnog telefona ili moraju da imaju VoIP nalog. Nigde nisam mogao da nadjem taj podatak. I koliko kosta ako jedan VoIP pretplatnik zove drugog VoIP pretplatnika?
Kao drugo, totalno je neisplativo zvanje nekog broja u srbiji u odnosu na normalan poziv preko fiksnog broja. Moja prva suluda ideja je da napravim wireless konekciju sa nekim drugim mestom koji moze da nabavi veci broj telefonskih linija pa da tako nesto izboksujem.
Bio bih veoma zahvalan ako neko ima neki savet za mene?
[ glackop @ 15.12.2008. 23:16 ] @
Jesi li se raspitao da li je neko mesto u okolini od 30-setak km pokriveno CDMA/bezicnom fiksnom telefonijom/Po mom misljenju jedino bi vam to bilo alternativno resenje.
[ Milos Sreckovic @ 16.12.2008. 23:04 ] @
prvi put cujem za to i sad googlam.
Zgrada se nalazi u centru Sapca, tako da verovatno ima mogucnosti.
jel imas neki koristan domaci link sa nekom firmom koja to radi...
ili to samo telekom ima, totalno sam ne upucen....
[ igor.vitorac @ 17.12.2008. 08:29 ] @
Svojevremeno objavljeno:

http://www.blic.rs/srbija.php?id=23847

Proveri koji je status toga.
[ igor.vitorac @ 17.12.2008. 08:50 ] @
Citat:
konj: Problem je sledeci.
Napravljena je nova zgrada, za koju su ljudi iz Telekoma rekli da i pored toga sto su dali saglasnost za izgradnju zgrade, ne mogu da prikljuce ni jednu linuju u skorije vreme(god, mozda vise) jer "nemaju tehnickih mogucnosti". Sve u svemu tu treba da bude prikljuceno cca 20 telefonskih linija(10 privatnih stanova, 5 manjih lokala i jedna osrednja firma(20 lokala sa 2-3 izlaza)). U svakom slucaju, ja sam zaduzen da nadjem neko alternativno resenje. Meni jedino sto pada na pamet je VoIP sa nekom teskom internet konekcijom, po svoj prilici wireless. Gledao sam neke domace firma koje se bave VoIP-om i neke strane i odgovorio sam dosta pitanja, ali i dalje ne znam jos neke stvari.


Zaboravih i da predlozim nesto:
Postoji mogucnost da investitor zgrade (ili jos bolje vecinski vlasnik) uzme ISDN PRI ili 7-8 ISDN BRI (mislim da ima neko ogranicenje 8 BRI da se odredjeni opseg brojeva "rutira" na korisnika) na lokaciji na kojoj postoji tehnicka mogucnost (neki njegov poslovni prostor na drugom mestu); i uzmes blok od 50 ili 100 brojeva. Zatim tu se postavi centrala koja ima podrsku za VOIP ili postavis asterisk server (ili neki drugi access server). Postoji tu sad gomila varijanti kako to izvestii. Zatim napravis "dobar" wireless link izmedju 2 lokacije, i instaliras VOIP telefone u novoj zgradi.
Naravno u tom slucaju svi brojevi i sam taj prikljucak pripada tom vlasniku tj. investitoru a ostali korisnici samo mogu da koriste. Naravno, tu se postavlja i pitanje da li je to legalno ili ne... ali ako to mozda radi vlasnik zgrade onda se moze racunati da nije on distributer telekomunikacionih usluga (jer nema licencu za to) nego da samo u svom objektu obezbedjuje telefone.
Ovo je samo neko razmisljanje na bazi nekih resenja branch office-a, ali ne znam koliko to moze biti primenjivo u tvom slucaju.
[ Milos Sreckovic @ 17.12.2008. 11:15 ] @
skroz je primenljivo jer je moja firma i investitor i izvodjac i vlasnik pola zgrade u kojoj ce se nalaziti kancelarije. Samo ne znam koja firma to moze sve da odradi? Mislim, mogu ja da to odradim, ali nemam apsolutno nikakvog iskustva sa VoIP stvarima, a ovo bi kolko tolko trebalo da bude profesionalno...

[Ovu poruku je menjao konj dana 17.12.2008. u 15:12 GMT+1]
[ misk0 @ 17.12.2008. 19:09 ] @
Citat:

Mislim, mogu ja da to odradim, ali nemam apsolutno nikakvog iskustva

:))

A kako mozes to da odradis ako nemas nikakvog iskustva - ne znas?

Zasto ne bi uzeo telefon / mail i kontaktirao par firmi koji se bave tim stvarima u Srbiji? Mozes vjerovatno da dobijes fine ponude. Na forumu je generalno zabranjeno reklamiranje tako da ces tesko tu dobiti odgovor.
[ igor.vitorac @ 17.12.2008. 21:56 ] @
Citat:
konj: skroz je primenljivo jer je moja firma i investitor i izvodjac i vlasnik pola zgrade u kojoj ce se nalaziti kancelarije. Samo ne znam koja firma to moze sve da odradi? Mislim, mogu ja da to odradim, ali nemam apsolutno nikakvog iskustva sa VoIP stvarima, a ovo bi kolko tolko trebalo da bude profesionalno...


Da se tvoja firma mozda ne zove SET iz Sapca?
[ Milos Sreckovic @ 18.12.2008. 08:48 ] @
Citat:
misk0: :))

A kako mozes to da odradis ako nemas nikakvog iskustva - ne znas?



pa ja SVE mogu :D uz konacnu kolicinu vremena...
mislim, sve sto sam pokusao sam na kraju uspeo, ali posle koliko stete i vremena, to je posebna prica

Citat:
igor.vitorac: Da se tvoja firma mozda ne zove SET iz Sapca?


da