[ krle_zr @ 22.12.2008. 13:07 ] @
Ove godine sam bio u USA, kao student na W & T programu. Radio sam tamo kao konobar 5 meseci i vratio se na vreme kuci tj. pre isteka vize J-1. Menadzer restorana u kome sam radio mi je rekao da mu se svidja kako radim i pitao me da ostanem. Rekao sam mu da je to nemoguce jer time krsim zakon, i da J-1 viza ne moze da se produzi. On me je nakon radnog vremena pozvao u svoju kancelariju i imali smo poduzi razgovor o toj temi. Objasnio mi je da status, uz pomoc advokata, moze da se promeni na B1/B2 turisticku vizu na jos 6 meseci, nakon tog perioda se produzava na jos 6 meseci. Posle toga pocinje "zivot na crno", stim da nisam u tako teskoj situaciji kao oni koji su otisli turisticki jer imam SSN, ID i vozacku. Prilikom zaposljena rekao mi je da niko nece proveravati moj status, a u slucaju da me policija zaustavi (tokom rutinske kontrole) nema pravo da me ispituje o mom statusu jer se to kod njih smatra uvredom (u slucaju da sam americki drzavljanin daje osnov za tuzbu, nije mi bas najjasnije ovo) i jos mnogo drugih stvari. Da skratim pricu, ukoliko ne pravim probleme, niko me nece dirati (to sam zakljucio iz njegove price). Njegov predlog sam odbio jer nisam znao u sta se upustam, a ne zelim da uradim nesto zbog cega bih se posle kajao. U medjuvremenu, upoznao sam devojku (srpkinju koja je otisla sa turistickom vizom i sad radi tamo) sa kojom sam se dopisivao veoma dugo i zaljubio se u nju. Nakon povratka u Srbiju, totalno sam se pogubio u svakom smislu iz dva razloga: Napustio sam osobu do koje mi je jako stalo i doziveo kulturni sok (valjda je to post USA efekat ).

Mene sad interesuje da li je neko prosao tu proceduru sa J-1 i da li ima sanse da nakon toga ostanem legalno u USA (barem teoretski). Ja cu se i ove godine prijaviti na W & T program ali imam unutrasnje konflikte (valjda se tako kaze ), jer to sto cu uraditi nije mala stvar a nikada u zivotu nisam uradio nista ilegalno (znam da ce me ovaj osecaj proganjati kasnije). Zato sam se i vratio u Srbiju da realno sagledam stvari i vidim koje su mi opcije. Svaki predlog je dobrodosao. Razlog sto pitam za J-1 vizu jeste taj sto mi je ona nekako najsigurnija, ali otvoren sam i za druge predloge (vize tipa H1B i sl.).

Hvala unapred!
[ gajo2 @ 23.12.2008. 11:16 ] @
Pa ovde vidis primer gde su se osobe zaposlile u Americi, pa su ostali nelegalno duze, i na kraju su dobili pravo na drzavljanstvo. Tako da sansa definitivno postoji, sad samo zavisi da li si spreman vise godina ziveti u strahu od policije, politicke situacije, dobre volje svoga sefa i sa mogucnoscu da sve to odjednom izgubis ako te uhvate... ali mislim da se ne isplati ostati ilegalno ako ces raditi samo kao kelner, pa u Srbiji ces imati bolji zivot od toga...
[ krle_zr @ 25.12.2008. 07:32 ] @
Procitao sam tu temu i svaka cast tom paru, zelim im srecu tamo U pravu si, mislim da ce me 'grickati' taj osecaj, mada moj utisak je da nece nikog da diraju sve dok ne naprave ozbiljniji problem. Kad pogledam one meksikance koji su radili kod nas, a znam da imaju falsifikovan ssn i id, plus ne placaju porez, ja mislim da cu biti u malo boljoj situaciji, jer sam legalno usao u zemlju, imam ssn (svoj ), i placam redovno porez. Sta vi mislite o tome?

Isto tako, bicu neko vreme tamo legalan pa me zanima sta za to vreme mogu da ucinim da mi kasnije olaksa papire.

PS: Upravo tako, posao kelnera i nije neki, ali je najbolji sto se moze naci za nekog ko je tek stigao tamo

Pozdrav
[ krle_zr @ 21.01.2009. 15:13 ] @
Aj ovako, izvinite ako smaram sa temom, jel ima neko da je ostao tamo sa J-1 vizom ove godine i kakvi su uslovi nakon isticanja vize ?

Pozdrav
[ dragvorl @ 24.05.2009. 17:29 ] @
Izvinite sto ozivljavam temu, ali bio sam prosle godine u NY, i sticajem okolnosti dosta dugo sam radio sa ljudima koji su tamo oko 10 godina vec ilegalno. Ziv, rade, voze kola, nemaju nikakve probleme, to je javna tajna u Americi. Ako ne pravis probleme neces imati problema. Cak su jednog i hapsili u metrou jer nije imao kartu, bio u pritvoru i nista. Drugi se bas prosle godine ozenio Amerikankom i sad je u proceduri za papire. Gazada moj je dobio papire tako sto se ozenio, ali ga je sve zajedno kostalo oko $20k.Zao mi je sto ti ne mogu odgovoriti na tvoje pitanje, jer je jedan moj drugar s kim sam bio bas upoznao jednu devojku koja je posle J1 vize ostala da zivi tamo 2007. Nije uzeo broj nazalost. Ova kao radna viza mi se ne svidja jer ima ogranicenja a i na kratak rok je.
[ Trantor @ 03.10.2009. 21:37 ] @
Ja sam tri puta bio u USA na J1 vizi i za nekih 20ak dana treba ponovo da idem na godinu dana. Isto J1 viza samo stručna praksa. Ovako ja imam neke drugare koji su otišli kad i ja. Otišli smo zajedno i oni su ostali. Pa šta znam ne znam šta da ti kažem. Oni kao rade. Nemaju problema kao što kažeš voze kola i sve to ali je malo zajebano. Ipak si ti tu na crno. Odma možeš da se oprostiš od nekoh iole normalnog posla. Da pereš sudove i te stvari možeš uvek ali je pitanje koliko je to onda život ili ti Američki san. Eto ti moji drugari rade u Čikagu uvode kablovsku i koliko vidim ono kao dobro je ali baš i nije. Nemam pojma mislim da ako si već rešio da ideš u USA najbolje da izboksuješ nešto legalno nego tako. Evo ja pošto sada treba da idem na godinu dana planiram da nešto odradim po tom pitanju. Računam da je godinu dana dovoljno da se nešto izburgija.
[ Beltrammi @ 04.10.2009. 17:14 ] @
Citat:
Njegov predlog sam odbio jer nisam znao u sta se upustam, a ne zelim da uradim nesto zbog cega bih se posle kajao.


jbt, pa kajes se svakako !

Uzgred H1 viz je smrt u bulju za parove jer supruznik Mr H4 nema prava da radi, mada moze sebi traziti H1B.
[ Machiavelli... @ 08.10.2009. 05:20 ] @
Evo primera koji je imao H2b vizu i ostao - JA.
Bio sam hapsen, bio sam cak i u zatvoru i na sudu 2 puta. I nista brale. Niko te nista ne pita. Cutis,smrdis, ozenis se i sredis papire. Ja jos nisam, nadam se da cu sledece god... Dobro je sto imas SSN, ID i dozvolu.

Mene milicija zaustavljala 100 puta, provere ti i nista... Znam i primere koje su navatal imigraciono, ali su stvarno retki.
E sad ne mozes da radis neke poslove za koje si struca, recimo ja bi se bavio mrezama i sistem administracijom, e tu te vec provere i kasiraju. Ali restorani, pizza delivery, kafici i tako low level mozes koliko hoces.

Pozdrav iz Filadelfje!
[ bgillegal @ 08.10.2009. 06:40 ] @
@Machiavelli...

Ubi me sa poslednjom recenicom :) Sto proveravaju "mreze i sistem administraciju"?

@ostali

Znam i ja par ljudi koji posle isteka bilo koje vize su ostali na "neodredjeno". Neki doguraju i do green card-a, ali to sve zavisi od drzave do drzave. Vazno je da imas SSN i sa njim si punopravan "korisnik" Amerike, posle sve od dokumenata vadis na osnovu tog broja kao i porez koji placas uredno.

Istina je da vazi pravilo, ako ne pravis probleme neces ni imati problema.
[ Java Beograd @ 08.10.2009. 15:02 ] @
I za USA i za ostale visokorazvijene zemlje Zapadne Evrope važi jedno pravilo: najbolja i najjeftinija radna snaga su ilegalni imigranti. Ekonomije tih zemalja takoreći počivaju na ilegalnim imigrantima. Ilegalna radna snaga su ljudi koji rade danu i noću, za male nadnice, a pri tom se ne bune, ne štrajkuju, ne demonstriraju na ulicama (ok, ono malo Meksikanaca izašlo jednom - i to je sve). Čak, uglavnom i ne spadaju u grupu prestupnika, jer su u konstantnom strahu od policije, imigracionih službi, izbacivanja, zatvora (zbog svog "zločina") i proterivanja.

Dakle, ako misliš da oni tebe žele da izbace iz USA - grdno se varaš. Oni zapravo žele da ti ostaneš, ali ne legalno, već upravo kao ilegalni imigrant ! Onaj koji radi danju i noću, relativno jednostavne i malo plaćene poslove, a da pri tom ćutiš, ne dižeš glavu, i ne činiš prestupe. Tj. kako je već rečeno: ne pravi probleme - neće biti problema.

Dakle - samo napred - posle J1 sledi neka B viza a onda ilegala. Bar 10 godina, da se legalni podanici Ujka Sema, a i on sam malo ovajde od tebe. A ako i ti uspeš da se ovajdiš - dupla sreća !
[ Goran Rakić @ 08.10.2009. 15:07 ] @
Zapitaj se koliko ti taj šef misli dobro, i očekuj promenu uslova kada ostaneš ilegalno pa prođe malo vremena da vidi da si se zakačio i da ti se sada ne ide nazad. Ne bih se čudio da onda krene spuštanje zarade (kriza je...), rad prekovremeno (ima krevet iza da prespavaš...), itd. Jednostavno ti onda gubiš poziciju za bilo kakve dogovore, šta će ti takav život u strahu?
[ krle_zr @ 08.10.2009. 16:08 ] @
Citat:
Goran Rakić: Zapitaj se koliko ti taj šef misli dobro, i očekuj promenu uslova kada ostaneš ilegalno pa prođe malo vremena da vidi da si se zakačio i da ti se sada ne ide nazad. Ne bih se čudio da onda krene spuštanje zarade (kriza je...), rad prekovremeno (ima krevet iza da prespavaš...), itd. Jednostavno ti onda gubiš poziciju za bilo kakve dogovore, šta će ti takav život u strahu?


Upravo tako.

Evo i ja da javim; Nisam otišao kako sam planirao jer sam puno razmišljao i, pravo da vam kažem, ne treba mi takav život. Moram da priznam da su me neke stvari tamo oduševile, dosta se razlikuju od nas, ali ne bih nikad mogao da ostanem na taj način. Jednostavno nisam taj tip. Kad se samo setim kako mi menadžer na kraju rekao: "Ne veruj nikom." i "Nikad nemoj pričati o svom statusu, makar i u šali.", znao sam da od toga nema ništa. Imao bih siguran posao u tom restoranu. Zasto? Zato što 60% posto zaposlenih nema nikakve papire pa ih puštaju tako, ali...šta ako posao propadne? Posle treba da se tresem svaki put kad odem na razgovor za posao, i da uvaljujem neke fake paire Ostao sam u kontaktu sa par ljudi i čujem da umalo nisu zatvorili mesto kad je nastupila kriza (gazda ima 2 restorana, posao loše ide, pa se razmišljao da zatvori jedan). Radi se o malom mestu pa još uvek ne proveravaju papire prilikom iznajmljivanja stanova kao u nekim mestima (Los Angeles, za ovo sam siguran), ali pitanje je vremena kad će i oni početi.

Pozdrav
[ Mister Big Time @ 08.10.2009. 20:16 ] @
Citat:
Machiavelli...
E sad ne mozes da radis neke poslove za koje si struca, recimo ja bi se bavio mrezama i sistem administracijom, e tu te vec provere i kasiraju. Ali restorani, pizza delivery, kafici i tako low level mozes koliko hoces.

Pozdrav iz Filadelfje!


Drago mi je da je neko pomenuo i ovaj aspekt! Vecina koji odu 'tek tako' ocekuju da ce raditi u svojoj struci. I pored iskustva i znanja i obrazovanja, to ne ide tek tako. Odlican izraz 'low level' poslovi ... moji neki koji su tako otisli rade to po kucama (burzuja, vile dakle) ali ipak je to 'cleaning & servicing' posao.

It's a long way to the top if you wanna rock n roll :)
[ Machiavelli... @ 08.10.2009. 22:39 ] @
Ali ljudi veruj te mi, ja sam ovde vec 2 godine. Nije to da sad ja radim, jedem praziluk i tamo nesto umirem.. Ma bre ladovina, veruj te mi. Recimo posao delivery pizza to radim ovde po kraju u South Philly, biras koliko ces dana da radis (ja sam uzeo 4 posto sam spremao RHCE, posto sam pri kraju pitao sam za jos jedan dan), radim samo popodne (opet ja izabrao), izlazim, jurim ribe (dobro sa promeljivim uspehom :-)...

Imam kintu, a ja kicmu ne podmecem... Recimo sa 5 dana nedeljno ovog posla inkasiraces oko 1600$-1800$ pa malo na gore, to je dosta za lagodan zivot...

Ja gajbu placam 217$
Odiguranje za kola 80$-ak
Net, struja, gas oko 100$
Hrana za mesec dana oko 250$ ( i to da se hranis kao bog ali da spremas, sto ja radim)

Znam da ce sad neko da kaze, pa da diplomirao si u Srbiji a tu razvozis pizza-e. Al taj neko nikad nije bio ovde, ako i kad dodje videce ogromnu razliku. Ovde Vam neke stvari koje su u Srbiji Sci/Fi postanu najnormalnije. Posto sam ja malo Tech freak, nakupovao sam boga oca...

Papiri se sredjuju ako se ozenis, sto ja ne vidim u bliskoj buducnosti ali i ne zuri mi se. Da zavrsim RHCE do kraja god pa ke vidimo to sleeece god
[ websurfer @ 08.10.2009. 23:05 ] @
@Machiavelli...
Ako ovako nastavis ima svi da preplivamo okean, ovde se umire od posla za neku sicu...
[ Trantor @ 08.10.2009. 23:07 ] @
Machiavelli...:

Nemoj bre da pričaš ljudima bajke. Pa bio sam i ja u toj americi 3 puta i za dve nedelje idem opet. Kojih bre $1600 za pet dana? Pa ti onda biješ $6500 mesečno? Pa ja sam mašinski inženjer i gledao sam koliko ljudi mogu da zarađuju kao mašinski inženjeri. Satnica im ide od nekih $20 pa do $80 na sat ako si ono pravi guru. Ako stavimo na papir prosek $40 na sat puta osam sati dnevno to je $320 dnevno ili oko $7000 mesečno. A evo ti dostavljaš pice i imaš $6500. Pa skoro je bilo na TV-u kako sa nekog najprestižnijeg američkog fakulteta svršeni mašnski inženjeri mogu da se odmah zaposle i rade u Locked Martin-u i imaju odmah platu $4500. Pazite to su kapaciteti koji su se prvo tu upisali a posle i završili. I još su inženjeri a to se tamo mnoooogoo traži i dobro plaća. I oni su oduševljeni sa tom platom kao početnom. Ali evo ga čovek koji raznosi pice i šiba 50% više od inženjera i to elitnih. To su bajke ljudi moji. Takvi poslovi su plaćeni 6$-$11 plafon. Pa ja sam radio to po restoranima i hotelima. Od pranja sudova, pomoći kuvaru, linijski kuvar pa do konobara. Radio sam i instalaciju grejanja u kuće. I gde ti to u Filadelfiji živiš za $217 mesečno? Bio sam ja u Filadelfiji i kao i svaki drugi veliki grad i on je dosta skup. Jel to spavaš u buretu? Čime se to hraniš za $250 mesečno i to kao Bog? Što ne kažeš ljudima da je vekna hleba tamo $6? Što ne kažeš koliko je jedna funta (pola kilograma) recimo kajsija ili breskvi? Ja kupio tri paradajza i platio $4.5 Ima Totinos Pizza pica za $1 ali probajte to da jedete nedelju dana pa da vidite. Ajde neko nek proba da se hrani kao kod nas ovde da ima svaki dan sveža salata i nešto kuvano da vidimo koliko će mesečno da ode. Moj cimer pravio sarmu jednom. Kad smo sve preračunali koliko nas je koštalo bilo je $45. Kupus sam platio $8. A ako hoćete ona sranja iz kese to ima kao ova pomenuta pica. Samo što je to daleko od toga da se hraniš kao Bog i nisam siguran našta će takva ishrana da izađe u ne tako dugom vremenskom periodu.

Zato ljudi nemojte da slušate priče. Sve što zvuči mnogo lepo da bi bilo istinito gotovo sigurno nije istinito. Amerika jeste mnogo bolja nego Srbija. To jeste obećana zemlja ali ne u smislu u kom to 99% ljudi kapira. Ona je obećana za ljude koji imaju ideje, znanja i veštine. Za njih je Amerika otvorena. Njima su sva vrata otvorena. Ali biti klošar u New York-u ili BG-u verujte da tu nema nikakve razlike.
[ koska @ 08.10.2009. 23:20 ] @
Ja sam razumeo coveka da radi za 1600$ sa 5 radnih dana mesecno (dakle, ne 4, ne 6)... A verujem da je na to i mislio.
[ ventura @ 08.10.2009. 23:42 ] @
Sa 1600 dolara (cca 1000 evra) teško da možeš da živiš u Beogradu kao što ti pričaš, a kamoli u Filadelfiji... A i neshvatljivo mi je da neko sa IT znanjem pristaje na toliko cimanje da bi na kraju radio za istu platu kao i u Srbiji...
[ websurfer @ 09.10.2009. 00:01 ] @
@Trantor
Sve si pokvario svojim komentarom, a ja bas rek'o da probam da preplivam okean...
[ Machiavelli... @ 09.10.2009. 00:25 ] @
ljudi 1600$ i plus za mesec dana radnih 5 nedeljno! Kazem Vam koje bre bajke, ja jos zaradjujem malo ima ljudi koji uzimaju mnogo vise, zavisi od picerije! Reko sam Vam svoje troskove, ne zivim ko Michael Jackson ali bre ne zalim se!
[ Trantor @ 09.10.2009. 00:36 ] @
koska:

Verovatno si u pravu ali je suština ista. Ispada da je njemu dnevnica $320 pa na više radio on 5 dana mesečno ili 22 koliko normalno mesec ima radnih dana. Znači ne uzima $6500 za mesec dana nego $1600 za 5 dana. Suština je ista. Sa tom satnicom se ni inženjeri ne bi žalili on čovek raznosi pice. Ako je mislio na 5 dana nedeljno i tako ceo mesec onda je to u redu. Znači to bi bilo 40 sati nedeljno (5 dana po 8 sati) i tako ceo mesec. To se onda uklapa u ono što je meni poznato. Ali dali baš može da se živi kao što on kaže kao Bog, bogami sumnjam. A da juriš ribe sa tim parama teško. Izlasci u Americi su posebna priča koja zahteva celo jedno poglavlje. Tamo nema čašica tekile ispod $7 nigde. Okreni tako turu pića za vas četvoro i ode $40. A zamislite čuda tu su kao i mi. Isto kao i kod nas ribe se ne jure na livadama i kukuruzu nego po klubovima i diskotekam. Inače u većinu diskoteka ulaz se plaća (ako vrede nešto) i to može da ide i do $35 za ulaz. Uz to ne dobijate ništa. Znači nema ni jedno piće. Pazite sad ovu foru dokaz da su Ameri majstori da otmu kintu. Bio ja sa društvom u jednom klubu u Čikagu. Lepo dođeš na ulaz kažeš dobro veče čoveku na vratim on tebi kaže $15 ti daš i molim lepo. Uđeš unutra samo da bi video da dole nema ništa. Ono par ljudi sedi i ono neka tupava svirka monotonija a gore na spratu ludilo. Lepo kreneš gore da vidiš šta ima a ono drugi ljubazni gospodin čeka gore i kaže $20 molim!!! Inače to je samo za vikend tako!!!

Ventura je čovek u pravu. Ako zarađuje $1600 mesečno što je po današnjem kursu tačno 1083€ onda je valjda svakome jasno da ova priča nema veze sa mozgom. U Beogradu možete da živite sa 1000€ ali ne baš raskošno. Znači da ima za stan da se čovek obuče, da izađe (ne nešto preterano), za gorivo i to bi otprilike bilo to. A gde je Filadelfija? Imate li vi predstavu koja je razlika u ceni svakodnevnog života između Filadelfije i Beograda? Evo vam jedan prost primer. Jedno vreme sam radio u New York-u. Ne u gradu nego na Long Island-u. To vam je nekih 30 min. vozom od centra Menhetna. Ja sam odatle morao da pobegnem posle mesec dana jer sam u džepu ima manje para nego što sam poneo. Više je tu faktora uticalo. Recimo nisam imao puno radno vreme ako što je bilo rečeno. Da ne tupim mnogo glavnom ja na kraju manje para nego kad sam krenuo od kuće. Cela oblast oko New Yorka je preskupa. Evo proste računice:

1. Stan u New York-u ono malo pristojniji je nekih $800 (ništa specijalno samo da vam pacovi ne skaču preko glave dok spavate)

2. Hrana pošto je New York haos i nema šanse da kuvate za svaki iole normalan obrok morate da izdvojite $10. Puta tri obroka to je $30 dnevno.

3. Dnevni pass za metro je $7.5 (ako u međuvremenu nije poskupeo)

Ajde da vidimo koliko su vam dnevni troškovi u New York-u. $800 za stan podelim na 30 dana dobijate da za smeštaj plaćate $27 dnevno, plus $30 hrana, plus $7.5 prevoz. To je ukupno $64.5 dnevno samo da bi preživeo ništa više ili ti mesečno $64.5 puta 30 dana to je $1935. Da nigde na izađete, da ništa ne vidite samo posao kuća. I posle kažu veće satnice u New York-u. Ma jesu one veće ali ljudi sve mnogo više košta. To je neverovatno koliko košta. Taksi da vas odveze dve ulice ako je gužva i taksimetar kuca ima da puknete $6-$7 ko ništa.

Ja kad sam se vraćao kući uvek moram da stanem i provedem bar jedan dan u New York-u ali ono uvek ostaneš više da bi nešto malo video. Verujte nema sile da prođem sa ispod $100 dnevno. Jer hostel (rupa u kojoj spavaš sa bar četiri nepoznta lika ko zna odakle i to ako si srećan inače može da bude i do 20 ljudi u sobi ko kasarna) košta $35 za veče pa na dalje i to ste tu do 12:00 popodne posle toga morate da izbacite stvari napolje ili produžite. U sobama nema ormara za stavri pa morate da platite locker. To vam je nekih $12 pa na više za 24h. Pazite to je već $47 trošak a još ništa nisam ni jeo!!! Onda pomenuta karta za metro $7.5 i jedno $30 da jedem to je $84.5 i ništa još nisam video. Ferry do Kipa slobode je $17 i eto došli smo do magičen brojke od $100. Penjanje na Empire State Building vam je $21 ili beše $24 pa ko voli nek izvoli.

websurfer:

Nije meni cilj da bilo koga obeshrabrim nego da kažem kako stvarno stoje stvari. Da ne bi sutra otišao i da očekuješ brodove a zatekneš splavove. Ja sam lično svedok mnogih ljudi koji su tako otišli na priče prijatelja. Kad im kažeš kako je uvek bude ono "ma ne bi on mene zajebo znam čoveka sto godina" samo da bi me posle zvao i reko da sam bio u pravu.

Ponavljam Amerika je obećana zemlja ali ne za svakog. Verovali ili ne dobar procenat srpskog stanovništva je srećan da je rođen ovde a ne tamo samo to ne znam. Jer koliki su trutovi tamo ni kutiju ne bi uspeli da nađu da u njoj spavaju. A ovde država dala stalan poso, blejao 40 godina ništa nije radio, odvuko se nekako do penzije, sad sedi na klupi i čita novine i žali se što mu mala penzija a on je vredno radio 40 godina a nije svestan koliko je srećan čovek. E sad ako ste sposobni i imate želju da se usavršavate i napredujete i spremni ste vredno da radite da biste došli do svog cilja a uz to imate i znanje onda samo napred Amerika je obećana zemlja. Ne zaboravite da je Milan Panić tamo steko kapital ali nemojte ni da zaboravite da je Miladin Kovačević odatle pobegao glavom bez obzira i sve to mi platili.

[Ovu poruku je menjao Trantor dana 09.10.2009. u 01:50 GMT+1]
[ sirmiumsm @ 09.10.2009. 05:06 ] @
Trantore u pravu si skroz, svi misle da se ovde pare na drvecu beru, ali nije tako. Nisam u USA, nego u Kanadi, ali slicna je prica.
Ako imas skolu(visoku ili visu) i ako si dobar u onom sto radis, nace se posao i bice para, sve ostalo je prezivljavanje, mada svuda ima izuzetaka.
[ Java Beograd @ 09.10.2009. 07:30 ] @
@Trantor, sirmiumsm
Lepo i poučno, zaista. Elem, ako se pridržavamo teme i govorimo o ilegalnoj imigraciji, i radu na crno u strahu od policije i od otkaza - stvari dobijaju mnogo mračniju dimenziju.
[ websurfer @ 09.10.2009. 08:53 ] @
Citat:
Machiavelli...: ljudi 1600$ i plus za mesec dana radnih 5 nedeljno! Kazem Vam koje bre bajke, ja jos zaradjujem malo ima ljudi koji uzimaju mnogo vise, zavisi od picerije! Reko sam Vam svoje troskove, ne zivim ko Michael Jackson ali bre ne zalim se!


Ja ne bih bas pristao ni kao Michael Jackson da zivim, covek je mrtav vec neko vreme...
[ Machiavelli... @ 09.10.2009. 09:24 ] @
hehew... Da bre kad sam bio mali bilaj e fora "eh da zivim kao pas Michael Jacskon-a" :-)
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 09:36 ] @
Ljudi koji ilegalno zapale u USA obicno to rade zbog neke teske muke u svojoj zemlji ili zbog jako lose perspektive za posao...

Sledecih 10 godina ilegalnog boravka tamo ce biti pravi pakao, svakog dana neko moze da vas drukne i da letite napolje, poslodavci ce vas tretirati kao stoku jer nemate ama bas nikakva zakonska prava, plata ce vam biti dovoljna za prezivljavanje i nista vise. Ako ste spremni da radite par poslova, ne birate uslove rada itd... mozda eventualno budete imali za pristojniji zivot.

Tolika je cena investicije za americki pasos i drzavljanstvo posle 10 godina ako nemate legalan nacin da dobijete H1B (ili L1 pa da predjete na GC). Da li to nekom vredi ili ne - to je stvar licnih aspiracija i situacije u zivotu. Jasno mi je zasto vredi onim Meksikancima, a zasto bi to vredelo nekom informaticaru iz Srbije, to je vec drugo pitanje...

[ Java Beograd @ 09.10.2009. 10:06 ] @
A pitanje je da li će "informatičar iz Srbije" posle deset godina "low level" poslova biti kokurentan svojim znanjem i praksom tj. CV-jem. Doduše, i Meksikanac ostaje Meksikanac i kad dobije papire ...
[ Java Beograd @ 09.10.2009. 10:24 ] @
Inače "teorija zavere" o tome da zapadne ekonomije, a posebno USA, priželjkuju i privlače ilegalnu radnu snagu dalje se produžava time da je posebno poželjna ilegalna radna snaga belaca, evropskog porekla. Zašto ? Time će najniži društveni slojevi, koji su u USA uglavnom popunjeni azijatima, tamnoputima, latino procentualno da se promene u koristi bele rase, uglavnom hrišćanske veroispovesti.
[ goranmilenkovic77 @ 09.10.2009. 13:47 ] @
ma da kako da ne njima samo radnici na crno fale. Nemaju posla ni za svoje gradjane jos im trebaju i ovi sto ne placaju porez i radnici na crno.. svasta.

Bolje se vi manite teorija zavere i ne nagovarajte coveka da ostane na crno. Najbolje bi bilo da ode turisticki na B1/B2 vizu i da obavi nekoliko razgovora za posao pa ako ga prime neka ga ta firma sponzorise za green card i neka preko te firme dobije H1B vizu. Ja bih isao regularnim putem a ne preko rada na crno. U svakom slucaju ako ti je viza J1 pred istekom izadji iz USA i ponovo apliciraj za B1/B2 vizu postuj rokove koji ti daju i dobro ce ti se dobrim i vratiti. (moze da se desi da ovi sto rizikuju i ostaju 10 god prodju bolje ali moze da se desi i da dobiju zabranu ulaska u USA na 10 god a ja se tog rizika nikada nebih prihvatio).

1600$ plata nije nesto (iskreno mislim) ja u Beogradu u jednoj firmi zaradjujem vise.
(jer kad bi se od tih 1600$ oduzeli porezi za doprinose i socijalno ostalo bi oko 900$) sto je zaista malo (mislim za USA)



[Ovu poruku je menjao goranmilenkovic77 dana 10.10.2009. u 09:21 GMT+1]
[ stonex @ 09.10.2009. 13:53 ] @
Ne dao ti Bog da živiš k'o M.J. sada bi te obožavaoci oplakivali. :lol:
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 14:02 ] @
Citat:
Java Beograd
Inače "teorija zavere" o tome da zapadne ekonomije, a posebno USA, priželjkuju i privlače ilegalnu radnu snagu dalje se produžava time da je posebno poželjna ilegalna radna snaga belaca, evropskog porekla. Zašto ? Time će najniži društveni slojevi, koji su u USA uglavnom popunjeni azijatima, tamnoputima, latino procentualno da se promene u koristi bele rase, uglavnom hrišćanske veroispovesti.


LOL - pa ta "teorija zavere" ima nekoliko katastrofalnih mana :)

- Kao prvo, niza radna snaga daleko bolje zivi u Evropi nego u USA, gde postoji nula prava. Bolje je biti na socijalnom u Evropi nego cistiti klonjare u USA bez ikakvih prava i u strahu da svaki dan murija moze da te navata i da te posalju u tvorza... i u vecini evropskih zemalja postoje minimalne plate koje nude isti ako ne i bolji zivotni standard nego ilegalna satnica za fizikalije u USA

- Meksikancima je USA na "preko puta ulice", imaju silnu rodbinu, svoju ekipu - uvek mogu da se vrate u svoj Meksiko auto stopom - sad ce bas najniza radna snaga iz Evrope da se lati prekookeanskog leta i da pljusne par hiljda $ da bi mogli da se bave istim poslovima kojima mogu da se bave u Evropi

Mislim jednom Poljaku u USA je konkurencija Meksikaner koji ce raditi za manje kesa, kome je bilo potrebno manje love da dodje do USA i koji ima milione svoje ekipe gde moze da se smesti itd...

Ipak "bela radna snaga" u USA danas najvise dolazi u vidu high-skill zanimanja. Nekada je bilo drugacije sa Ircima i Italijanima - ali ta vremena su odavno prosla, i cisto sumnjam da ce se to promeniti uskoro...
[ DigiTal007 @ 09.10.2009. 14:53 ] @
@trantor
Mene samo zanima ako je tako losa situacija, skup i tezak zivot u americi, zasto si se ti vracao vec tri puta a hoces i cetvrti??
[ Java Beograd @ 09.10.2009. 15:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:  Bolje je biti na socijalnom u Evropi nego cistiti klonjare u USA bez ikakvih prava i u strahu da svaki dan murija moze da te navata i da te posalju u tvorza...


Bolje golub u ruci nego vrabac na grani !

Bolje biti jedan tjedan milijunaš negoli čitav život siromah ! (A. Ford)


Samo, treba nekako izdejstvovati socijalnu pomoć ... Ja bih u Šveckoj, a ti ?
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 15:15 ] @
Pa imas socijalnu i u Poljskoj i odakle vec mogu da dolaze ti imigranti - raditi u Srbiji za 200 EUR i u USA za $900 nije preterano razlicito - a ono u Srbiji bar imas neka prava kao drzavljanin :-)
[ krle_zr @ 09.10.2009. 15:50 ] @
Citat:
Evo primera koji je imao H2b vizu i ostao - JA.
Bio sam hapsen, bio sam cak i u zatvoru i na sudu 2 puta. I nista brale. Niko te nista ne pita. Cutis,smrdis, ozenis se i sredis papire. Ja jos nisam, nadam se da cu sledece god... Dobro je sto imas SSN, ID i dozvolu.

Mene milicija zaustavljala 100 puta, provere ti i nista... Znam i primere koje su navatal imigraciono, ali su stvarno retki.
E sad ne mozes da radis neke poslove za koje si struca, recimo ja bi se bavio mrezama i sistem administracijom, e tu te vec provere i kasiraju. Ali restorani, pizza delivery, kafici i tako low level mozes koliko hoces.


Pazi, i moj menadzer tamo je ostao na istu foru. Pricao mi je, prvo je bio kao WT student, pa zatim se vratio sa devojkom a H2B posao je izboksovao preko veze. Resio je da ostane i bukvalno je spremio sve papire (da ima tecan engleski, da nikad nije hapsen u svojoj zemlji, da u USA nema ni jedan parking ticket itd.). Kaze naplacao se advokata i ostalih gluposti (oko 7k $) i na kraju je shvatio da nemozes nikako da stignes do GC tako. Jedino sto je mogao jeste da produzava H2B vizu jos dve godine i to je to. Bukvalno je svima pokazivao papire i dokaze ali niko ne mari za to.

Citat:
Ivan Dimkovic: Ljudi koji ilegalno zapale u USA obicno to rade zbog neke teske muke u svojoj zemlji ili zbog jako lose perspektive za posao...

Sledecih 10 godina ilegalnog boravka tamo ce biti pravi pakao, svakog dana neko moze da vas drukne i da letite napolje, poslodavci ce vas tretirati kao stoku jer nemate ama bas nikakva zakonska prava, plata ce vam biti dovoljna za prezivljavanje i nista vise. Ako ste spremni da radite par poslova, ne birate uslove rada itd... mozda eventualno budete imali za pristojniji zivot.


U nasem mestu upoznao smo dvoje makedonaca, koji su dosli jos prosle godine i "ostali" sa istom forom. Ljudi, ne mogu da vam opisem to. Taj stres ta nervoza, bukvalno ne pricaju ni o cemu vec samo o tome. Lupaju glavom non-stop i jure advokate koje placaju 150 $ na sat. Na kraju su uspeli da izvuku neki Work permit, ali i on istice. A pod tih 10 godina ameri podrazumevaju da nemate vise nikakve korene sa vasom zemljom pa onda izdaju GC.
[ Machiavelli... @ 09.10.2009. 16:00 ] @
Ljudi, ovde zive ljudi, nije ovo zatvor pa da te neko tretira kako vec. Ne znam sta se tripujete koje bre teorije zavere, najnormalnije funkcionises... Sto se tice ciscenja klonjara, taj posao ne mozes da radis ni da hoces jer je to gradski posao i dobro placen.

Ali na stranu to, niko Vas ovde ne tretira kao stoku, ali bas niko, ni poslodavac niti drugovi/drugarice, devojke... Najnormalnije zivis. Strah od neke deportacije ne postoji gotovo uopste, mene milicija zaustavila trilion puta i nista! Kad imas SSN, ID, Drivers Licence niko te ne dira, ako bas ne padne plafon.

A da Vam malo razbijem famu. Prvo radio sam jedno 5-6 poslova do sad ni na jednom, ali bukvalno, nisam podmetao kicmu! Sto bi mene bilo stid da radim bilo sta, sto me ne opterecuje fizicki/mentalno, donosi mi dobru kintu i ostavlja dovoljno vremena za usavrsavanje?!

Drugo nisam informaticar nego ekonomista po struci!

Inace kad bi dosli ovde i videli meksikanere videli da smo mi i oni (iako zajedno ilegalno ovde) ko da poredite rudara i violinistu, uz duzno postovanje razlicitosti. 99,9% Meksikanaca ne govori jezik, presli preko pustinje, nemaju ni jdan papir, ne mogu da voze kola, ne mogu da otvore racun u banci, da uzmu kredu ... ma nista.

Imam i drugove i drugarice amerikance, srbe, albance i svi su cool. Nisam ja pobegao iz Srbije trbuhom za kruhom, radio sam u Metrou u KG za 14.000 dinara sa faksom, i bilo je "dovidjenja bre cobani".

Drugo sto se tice tretiranja na poslu... Uvek imate drkadzija koje ce Vas tretirati lose bilo gde, ovde onde ili na marsu. Ja recimo nisam imao nekih ozbiljnijih problema sa bilo kojim gazdom gde sam radio. Evo ovu piceriju drzi jedan grk, 74' strava lik, gotivi me, prosto mi cool da odem na posao. Sad cu da mu radim website (iako se time ne bavih al za njih su racunari racunari :-)... Privatno popravim po neki komp, imam drugara koji mi sredjuje kola, najnormalnije funkconisem.
Radio sam u jednom italijanskom restoranu, gazdarica je mnogo dobra zena. Evo i dan danas odem tamo na kafu, dorucak...

Nikog ja ne hrabrim da dodje ovde i ostane ilegalno, kazem da iako to uradis nije to da radis po 18 sati dnevno za neku crkavicu, svi te mrze, drustvo odbacuje, tretiraju lose... Iako radis ko ludak 7 dana u nedelji pravices sigurno dobru kintu, al ja sam malo lenj a i spremam RHCE.

100 mojih drugova se ozenilo i sredil opapire, za J1, H2b, H1b i ostalih viza, ne moras da placas aadvokata, sve mozes sam. Jedino da platis zenu, otprilike cena je oko 10K, sto nije frka, ko je vredan to ce da ustedi da 6,7,8 meseci

I dimkovicu jeste razlicito, ne radis za 900$ nego za 1900$ sto je razlika! Ovde su troskovi zivota relativno niski. Ako te zanimaju cene cega vec ti pitaj pa uporedi. Odnos para koje zaradjujes i kvaliteta zivota ovde i tamo ne moze da se poredi. Ja nisam ovde da s eubedjujem, ako nekog nesto zanima konkretno vrlo rado cu mu reci. Samo siriti famu o crncenju, ubijanju od posla, ***anju od strane drustva nema pojma!

[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 16:21 ] @
Citat:

I dimkovicu jeste razlicito, ne radis za 900$ nego za 1900$ sto je razlika! Ovde su troskovi zivota relativno niski


Cek, ti kao ilegalac inkasiras $1900 neto? Sa koliko sati rada? Pa to je vrlo dobra plata i za "legalca" prosecnog bez neke velike skole. Ispada da ti kao ilegalac zivis bolje od bar 30% legalnih USA drzavljana... hmm - nesto mi se cini da ili mnogo vise radis od njih ili nesto nije OK u jednacini :-)

Sto se troskova zivota tice - pa to je nemoguce reci, velika je USA - nije ista cena zivljenja u NYC-u i negde u Idaho-u.

Citat:

100 mojih drugova se ozenilo i sredil opapire, za J1, H2b, H1b i ostalih viza, ne moras da placas aadvokata, sve mozes sam. Jedino da platis zenu, otprilike cena je oko 10K, sto nije frka, ko je vredan to ce da ustedi da 6,7,8 meseci


Nije frka? Pa jos i da ustedis $10K za 6,7,8 meseci... od ilegalnog rada, i placanja svih troskova? Pa to znaci da moras da stedis $1600 mesecno... znaci, troskovi zivota su ti $300??!?

Wow... mislim da bi gomila Amera volela da mogu da ustede 10K za pola godine... kad bi samo znali foru :)
[ Machiavelli... @ 09.10.2009. 16:55 ] @
Da. Mogu da inkasiram i vise ako radim vise.

Ja radim 4 dana nedeljno (zato sto sam tako yhteo a mogu da uzmem i vise ako hocu)

Ponedeljak 4-12
Sreda 4-12
Petak 4-1am
Subota 4-1am

Sto mu dodje 34 nedeljno

Imam 4$ na sat kes i TIP za koji prakticno radim. Do sad se nije desilo da imam manje od 50$ tipa za vece (desilo se i 110$ cisto), resimo da je prosek oko 65$ za vece plus on placa za 8x4 = 32$. Izracunaj sam koliko je to mesecno.

Da li zivim bolje od nekih amerikanaca, ne bi se frljao procentima ali odgovor je DA. Nisam u kreditima za kucu, kola i ostalo. Pare koje zaradim trosim.

Naravno da nije ista cena zivota svuda. NY je preskup zato tamo ne zivim , idem po neki put da se zezam. Ja zivim u juznoj filadelfiji, kraj je siguran, nema crnaca, uglavnom italijani , irci, neki kosooki koji vec.

Gomila amera moze da ustedi mnogo vise od 10K za pola godine. REcimo kad sredim papire posao sa MCSA nije ispod 40.000$ a sa RHCE pocetna plata ce biti 60.000$. Govorim o pocetnim platama, vrlo brzo ce to ici na gore ako znas posao.

Ja recimo radim delivery sa par amerikanaca i sad sam ubacio drugaricu!

Durgo je kad ti imas porodicu, kucu, decu, kredite i ostalo. Ja to nemam. Meni su fiksni troskovi mesecno oko 600$ nek bude 800$(sto nije), sto ukljucuje gajbu, komunalije, telefon, net, osugiranje za kola, hranu.

Ja ti navodim primer, i ja ne radim mnogo. Ako hocu da zapnem mogu da radim 6 dana nedeljno i da ustedim 10K za 8 meseci ladno.
[ Trantor @ 09.10.2009. 18:28 ] @
Java Beograd:

Ja baš zato i kažem da je zajebano. Jer ako si na crno i radiš kao raznosač pica nema tu sreće. Ovo što ja pričam se odnosi baš na te ljude koji će da zarađuju $1600 mesečno. Za one koji rade u struci i dobri su nema zime.

DigiTal007:

Odgovor je prost i krajnje logičan. Kao prvo ja nisam išao tamo da živim nego da radim kao student preko leta. I bilo je super. Živeo sam sa američkim studentima i radio isto što i oni rade za džeparac. Od toga sam otplatio put, dobio šansu da vidim Ameriku, usavršio jezik i još nešto malo kupio. Tako da su moje uspomene na te dane krajnje pozitivne. To mi je i bio cilj. Ne da živim tamo nego vidim Ameriku koju nikako drugačije ne bi video i sigurno ne na taj način. Jer sam ja za to vreme bio "Amerikanac". Plaćao sam porez kao oni, kupovao hranu kao oni, plaćao mesečno smeštaj kao oni. Iskustvo koje ne možeš da stekneš ako odeš tamo kao turista. Stekao sam bolji uvid u probleme sa kojima se oni suočavaju jer sam živeo Američkim načinom života. E sad to što ponovo idem je sasvim druga priča od ovoga o čemu se ovde govori. Ja sam završio školu pre 2 meseca (diplomirao) i sada treba godinu dana da idem na praksu u firmu u Kaliforniji. Inače ja sam mašinski inženjer a završio sam i srednju elektrotehničku - smer automatika. Ispalo je bolje nego što sam mogao i da zamislim. Firma koja treba da me primi na praksu bavi se proizvodnjom mašina za pakovanje (pakerice) za punjenje raznim supstancama primarno u farmaceutskoj industriji. To ti je čista automatika ono što sam ja uvek želeo da radim u životu ali sam silom prilika otišao na mašinstvo. Tako da ću mogu da se razvijem i u mašinskoj i elektro branši. Treba da radim na povezivanju i projektovanju senzoara (davača) sa PLC-om i na kraju programiram PLC da radi izvršava određenu logiku. Taj posao je čak i kod nas dobro plaća a u mom kraju samo nekoliko ljudi se bavi time pa je šansa za zapošljenje kad se i ako se vratim visoka. Znači ja ulažem u sebe to je moj cilj. Plaćaju malo, $9.5 na sat ali ovo radim zarad viših ciljeva. Ipak će mene neko tamo godinu dana da uči i da me plaća pa koliko god to bilo. Nešto što ni ovde ne mogu da dobijem. I to se uklapa u moju priču samo znanje tamo može da se proda ništa drugo. Ako budu rešili da me zadrže za godinu dana super ako ne sigurno neću da radim kao sobarica jer meni to ne treba. Imam ja isuviše škole da bi to radio a i mogu bolje da živim ovde nego tamo kao sobarica. Kažem lepo je bilo kad sam tamo bio 3x po 4 meseca i eto zezao se ali ne bi tako nikad živeo. Ako ništa ne izburgijam tamo normalno posle prakse eto mene pre iz Amerike nego u Ameriku.

[ New Village DC @ 09.10.2009. 18:40 ] @
Pratim diskusiju i primetio sam da svi misle da su uslovi za zivot u celoj USA kao sto su i njihovi. Ja koliko vidim iz vasih postova, razlika u zivotnim uslovima moze da bude ogromna. Velika zemlja, velike razlicitosti od mesta do mesta. Moje prve komsije imaju iskustva koja su slicna iskustvima Machiavelija, dakle veoma pozitivna. Momci rade na bazenima kao spasioci, i zive komforno i relativno OK.
[ Trantor @ 09.10.2009. 19:36 ] @
Ma sve ti je to relativno. Zavisi šta smatraš za OK. Od bazena veruj mi da teško može da se živi ono lepo.
[ krle_zr @ 09.10.2009. 20:01 ] @
Po meni, manje-vise koliko se novca zaradjuje. Amerika je takva zemlja da, ako zelis, mozes da radis i 3 posla. I solidnu kintu mozes da ustekas posle par godina, ali sta to vredi nekom ako je ilegalan. Evo, na primer, cuo sam da bez papira ne mozes da otvoris svoj biznis tamo. Znaci onda otpada ona fora da nakon milion dolara ulozenog u drzavu dobijas papire
[ goranmilenkovic77 @ 09.10.2009. 20:22 ] @
ta 'fora' se zove EB5 viza i treba da se ulozi 500.000$ u ruralne ili 1mil $ u urbane delove (vise ili manje od 20.000 stanovnika) ili u gradove gde je nezaposlenost veca od x%.

Sa EB5 vizom dobijas odmah privremeni green card prilikom ulaska u USA a posle 3 godine i permanent green card.
Jedini problem je sto moras da zaposlis 10 americkih drzavljana da rade za tebe. (moze i kao part-time). Pozitivna stvar je sto ne traze bukvalno nista. ..ni engleski...ni da radis ni nista ni predhodna biografija....ni crime record... Eh da ne mozes pare da ulozis 'samo' u nekretninu tj kupis kucu i gotovo ...nego mora da bude BIZNIS. I novac mora da bude dokazano iz legalnog porekla.

Drugi nacin jeste da ulozis u njihov PILOT projekat (a takvih je 4 u USA) gde oni obrcu tvoje pare 5 godina a za to vreme ti mozes ziveti na bilo kom drugom mestu u USA. (ovo je relativno sigurno i prilicno jednostavno ali 1 mil$ posle 5 godina nije vise 1mil$).
Troskovi advokata i te vize pored svega su oko 30.000$

Sto znaci treba ti najmanje 530.000$.

Inace da ti kazem pouzdano da NIKO IZ SRBIJE DO SADA U ZADNJIH 15 godina
NIJE DOBIO GREEN CARD NA OVAJ NACIN. (Info iz USA Ambasade) (jer niko nije ni trazio).
[ Trantor @ 09.10.2009. 21:03 ] @
Xaxaxaxax niko nije tražio :D Ko da traži kad ima $500 000 ili $1 000 000. Sad ono imam kintu ko blata da ne mogu nikad da potrošim i treba da idem u neku njihovu zabit da zaposlim bar deset klošara da nešto rade. Čekaj čas sad ću :)

[ dare85 @ 09.10.2009. 21:11 ] @
ne znam kako si ti brate to bio ali taj tvoj menadzer dobro zna sta radi zato je i tu gde je.jeste da ej kriza trenutno,ali popravlja se i svi srbi u americi koji su trenutno tu dobro znaju zasto su tu jer su svesni da realno sagledano bez mnogo filozofije zivot ovde se ne moze da poredi nikakao i nikada i nece moci sa srbijom i USA..u svakom slucaju kriza se manje oseca nego u srbiji .kad neko ima pravu motivaciju i cilj za bolju buducnost onda on ne gleda pa cak i rizikuje da bi dosao do cilja jer ako ne rizikujes i plasis se svega oko sebe nikada neces moci mnogo da postignes i uspes u zivotu.reci mi koliko trenutno zaradjujes tamo u srbiji ?cime se bavis?vredi li ti i placaju li te pravilno u tvojoj struci ?jedino ako si okoreli patriota pa ti nije vazno da li radis za crkavicu da te svako zajebava za malu kintu,ili ako si ozenjen i imas decu pa da te razumem zasto pricas o USA kao da je tesko ,vidim da vecina nije upucena ui trenutnu situaciju i lupeta kako je crncenje u USA i lupeta o ilegalnosti..ma dajte ljudi zasto ste onda polovina ovde na forumu u USA i obradjujete i lazete srbe o crncenju i kako je smrt ovde za one koji su ilegalno.cista lupetanja ,svi vi koji ste kao i ja u americi gledate li GOOD MORNING AMERICA ujutru poslednjih nedelju dana,pratite li desavanja Ocigledno ne.zato i pricate price i plasite srbe jadne koji za sicu se prodaju po srbiji a mogu mnogo bolje da prodju ovamo.prestanite da plasite ljude kad ste i sami svesni da nije tako,
vdim totalno ste neupuceni u ovaj donesen novui zakon o poslovanju i investiranju u USA.suvise filozofirate za nekog ko nije ziveo iu americi i ko ne zivi tu ne moze da zna nista nisam iznenadjen ,i drugo videcete o ccemu vam pricam trenutno ste i sami svesni da nemate pojma kako stoje stvari ovamo i samo nagadjate a mi zivimo ovde i radimo i znamo sta se desava trenutno po svim tim pitanjima
[ dare85 @ 09.10.2009. 21:15 ] @
da mi je samo znati ko ti je tu laz prodao...nateracete me ovde na forumu da vasm posaljem par evidentne trenutne novosti sta se zaista sada desava ovamo ali sacekacu da vidim dokle cete da terate i lupetate neupuceno op stanju ovamo u uSA pa kada mi dokurci poslacu linkove da se i sami uverite koliko ste lose informisani o svemu sto pricate totalna nagadjanja i nebuloze
[ dare85 @ 09.10.2009. 21:20 ] @
pa ako ne zagrejes dupe da se bolje raspitas o drugim mogucnostima nego ocekujes ovd ena forumu pomoc pitanje je koliko ces i imatio vise posla od BAZENA
[ Trantor @ 09.10.2009. 21:38 ] @
dare85:

Ajde sad malo koncentracija. Pročitaj naziv teme. Tema se zove "Zivot u USA nakon ostajanja sa J-1 vizom". Znači ostajanje na CRNO. Ako ti kažeš da ja na crno mogu da radim ko gospodin čovek svoj posao onda lažeš i obmanjuješ ljude. I ne pametujem ja ništa niti pričam napamet. Ja sam tamo bio kao što sam već rekao. Ajde demantuj me u jednoj stvari što se tiče cena. Ajde kaži da ovaj može da stanuje u Filadelfiji i da plaća smeštaj $217 mesečno!!!! Možda ako spava u buretu kao što sam već rekao. Ajde kaži da se hraniš u Čikagu za $250 dolara mesečno i to kao super.

Opet ponavljam da Amerika jeste obećana zemlja za ljude koji su na prvom mestu tamo LEGALNO pa zatim da imaju znanja i veštine i to prodaju tamo. E onda si car. Ovo "Zivot u USA nakon ostajanja sa J-1 vizom" je glupost. Jedino pozdravljam ako imaš plan da se ženiš ili tako neku kombinaciju pa da izboksuješ legalan status kroz neko vreme. Ali ti meni da pričaš kako je strava da radiš na crno. Kako prolaziš ko Bog ili šta već, znaš šta pričaj to nekom drugom meni nemoj. Bio sam tamo i imam dosta drugara koji su ostali na crno i znam kako je.

Mislim da ljudi baš treba da čuju ljude koji su tamo. I ako oni kažu da ne valja na crno onda treba da se malo zapitaju. Nije to niko reko da bi nekog plašio nego ima neki razlog za to. Ja sam uvek više voleo da čujem šta ne valja nego šta valja i da se shodno tim informacijama postavim i pripremim. Ta me logika do sada nikad u životu nije izneverila. Znači ljudi ako hoćete idite ali znajte da nije zlatno. Ne živi se kao Bog. Nije super. Daleko od toga da je super.

Prvu stvar koju treba da uradite je da rasčistite sami sa sobom. Dali je to vredno toga. Neko je lepo gore rekao, jedno 10 godina na crno da se zlopatiš da bi posle živeo kao čovek. Znači žrtvuje se 10ak godina života. Ako je to vredno toga onda samo napred. Ivan Dimković je to lepo rekao, ima ljudi kojima je ovde stvarno iz nekog razloga bilo mnogo loše. Ne mora to da bude ni finansijski razlog pa su zato pobegli i ja to razumem. I verujem da kad oni podvuku crtu da su u plusu. Ali onda ajde da budemo malo fer prema ljudima koji se lome i kažemo im samo ISTINU ništa više.
[ dare85 @ 09.10.2009. 21:38 ] @
svaka cast brate barem jedna osoba na forumu koja zna istinu i hvala bogu , treba ih sve pustiti da nauce lekciju u bliskoj buducnosti za zakljucke koje donose bez ikakvih dokaza bez da zive ovde i da su u toku sta se desava,nadam se da si cuo za ovo o poslovanju novo na news posebnoza investiciju u tehnologiju i otvaranje nvoih radnih mesta,moja firma sada sklapa novi ugovor otvara radna mesta za ITT inzinjere i programere i ako si malo strucan u radu sa programima i u ojedinim prostim programima za prezentaciju garantuju za tebe i dobijas GC bez mnogo filozofije,ne samo to slusam na news ui guvernerovom sajtu da sada ako imas novca da otvoris i pocnes svoj biznis dobijas za $100 dozvolu jer investiras u ekonomiju tako da nije vise istina da samo $1M moze da ti obezbedi GC.nadam se da je vecina u toku sa novim zakonom od januara ce po zvanicnim saznjanjima svako ko je ilegalac kako god ih zovete uz $1300 dobiti GC bez pogovora morace da se obrati najbliznjem offic-u u svom gradu i dokaze pasosom da nije drzavljanin USA i ta GC nema rok ogranicenja pa ako sad imas zapocet svoj biznis od januara s novim zakonom stupice na snagu da automatski stices sva prava kao i USA drzavljanin mocices da u svojoj struci radis bez problema da zivis ko Bog ,pametni ljudi koji imaju strpljenja i rade ovde isplatice im se sve to brzo,samo gubitnici se mire i zadovoljavaju s crkavicom koju zaradjuju u srbiji i znaju da nece biti bolje pa se tese tako sto nagadjaju o zivotu i realnosti opvde u USA
[pustimo ih da se uvere i vide
Pozdrav
[ dare85 @ 09.10.2009. 21:53 ] @
glupost.sto se tice cena svaka drzava ima razlike zavisi gde si.ja ne placam $270 ali znam ljude koji toliko placaju mesecno rent druga stvar gde si ti sada? gde si ti zivis li tu gde i mio [pa da znas sve.naravno ne pitanje je da li ces i ikada moci vise.hrana nije skupa i zivim super,prosle nedelje sam nakupovao boga tehniku za kucu,a za zenidbu zenicu se i to za moju devojku koja je takodje srpkinja i nije mi lose niki u kom pogledu,nije bilo lako u pocetku ali sam imao srece jer sam se potrudio da radim na tome da se sredim.drugo,stvarno smesno kad cujem da neko kaze da se $6 zaradjuje minimum na sat taj je lazov jer po zakonu mogu da ti dam telefone ljudi koji rade sa tim amerikanci nebuloza $8 na sat je minimum po zakonu ispod tioga ko te placa ides i sudis ga,a za ilegalan zivot ovde posle J-1 to molim te nemoj da zavaravas nikoga visdim da si neupucen i da si samo bio ovde da vidis kako je pa si se razocarao jer za lenje ljude kojio ne zele da pomere duope io rade svaki posao im je tezak,nego zivi duzer ovde sredi se pa mi pricaj prosao sam kroz teskoce i ja ali nije proslo mnogo vremena i sredio sam se
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 21:57 ] @
Citat:

svako ko je ilegalac kako god ih zovete uz $1300 dobiti GC bez pogovora morace da se obrati najbliznjem offic-u u svom gradu i dokaze pasosom da nije drzavljanin USA i ta GC nema rok ogranicenja


A kada je usvojen taj zakon? Koliko se secam, Obama je u aprilu obecavao da ce mu reforma imigracionog zakona USA biti #1 prioritet - ali se nesto ne secam da je takav zakon prosao... a malo neobicno deluje da bi takav zakon bio usvojen u vreme najvece krize.

Zvuci previse dobro da bi bilo istinito... - jos ti plate da postanes legalan, i dobijes neograniceni GC... a znas kako se kaze "ako zvuci previse dobro..." ;-)

Inace, moja koleginica iz bivse firme, Nemica, je dobila GC posle H1B pre nekoliko meseci, ali je proces bio izuzetno tezak (i trajao je mesecima, uz dosta druzenja sa advokatima) iako je u pitanju fakultetski obrazovana zena sa stalnim poslom, direktorskim nivoom u firmi i OK platom.

Tako da... nisam bas nesto uveren da ce da dele GC-ove tek tako.

Citat:

stvarno smesno kad cujem da neko kaze da se $6 zaradjuje minimum na sat taj je lazov jer po zakonu mogu da ti dam telefone ljudi koji rade sa tim amerikanci nebuloza $8 na sat je minimum po zakonu ispod tioga ko te placa ides i sudis g


Minimalna satnica u USA varira od drzave do drzave - mozda zato dolazi do zabune.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._minimum_wages :-)
[ Trantor @ 09.10.2009. 22:11 ] @
Pa pazi to je mnogo lepo ovako kad se kaže i dosta se već priča o tim nekim stvarima ali nisam baš siguran da je baš tako. Skoro mi je drugar tako nešto pričao Obama će sad sve da pusti platiš $10 000 kaznu, položiš teste engleskog i to je to. To je jedna od mnogih teorija. Evo ti sad nešto malo činjenica. Ja sam slušao Obamu na TV-u negde čini mi se nekih mesec dana pre nego što je postao predsednik gde je pričao o ilegalcima. On je onda rekao nešto ovako:

"Amerika ima veliki problem sa ilegalcima i mi to moramo nekako da rešimo. Pre svega mislim na Meksičke doseljenike. Mi ne možemo sada da isteramo ljude koji su ovde već 10 i više godina ovde i koji su osnovali porodice. Njihova deca su rođena ovde i samim tim su i državljani. Mi ne možemo da pošaljemo roditelje nazad i razdvajamo porodice. To jednostavno mora nekako da se reši. PRVO pre nego što i krenemo u taj proces mi moramo da dobro osiguramo naše granice naročito prema Meksiku. Ne možemo mi sad da podelimo vize i prevedemo te ljude u legalan status samo da bi na njihovo mesto došli novi. Prvo zaštita i obezbeđenje granica. Postoji projekat zida od oko 600km uz meksičku granicu i tek onda možemo da pričamo o izadavanju viza ilegalcima.

Plan je da se svi prijave plate određenu kaznu i svi će morati da polažu test engleskog jezika i onda da im se izdaju papiri kako bi legalno radili i plaćali porez. Ali jedno da bude jasno svima oni će morati da ČEKAJU. Mi nećemo da rešavamo prvo status ljudima koji su u ovu zemlju ušli ilegalno i prekršili zakon a da ostavimo ljude koji su se regularno prijavili da čekaju. Ljudi koji su ovde legalno ili su se legalno prijavili za Green Card biće apsolutni prioritet i njihov status mora prvi da se rešava. Proces izdavanja viza mora da se ubrza. Ljudi sada čekaju i po 10 godina na papire. To je nedopustivo. Niko neće da čeka 10 godina. Normalno je da će onda da pređu i ostanu ilegalno ovde a ne da čekaju deset godina."

Obrati pažnju na kraju šta je Obama rekao tada. Prvo moraju da se rešavaju slučajevi ljudi koji su legalno tamo ali nemaju Green Card ili nisu u Americi ali su se legalno prijavili u ambasadama u svojim zemljama.

Pre tri dana sam video na YouTube-u govor najpoznatijeg Imigracionog Advokata u Americi Brad Bernstein-a koji svakog dana odgovara na pitanja slušalaca na radiju i možeš da nađeš njegove odgovore na YouTube-u ili na njegovom web sajtu:

http://www.4immigration.com/

Vrlo lepo čovek priča i dosta stvari može da se sazna. Glavnom pre neki dan je rekao isto ovo što je Obama rekao onda.

Žena je zvala i pitala za Zelenu Kartu. On joj onda kaže "Znači vi ste ovde na crno jel tako. Nemate nikakve papire, niste se nikada prijavili za zelenu kartu". Ona odgovara potvrdno i on onda odgovara:

"Što se tiče dobijanja zelene karte mogu da vam kažem da nećete nikad da je dobijete. U Americi se procenjuje da trenutno ima čak 20 miliona ilegalaca. Mi ne možemo sad svima odjednom da dodelimo papire. Samo da ih pustimo i rešimo problem. Kapacitet državne agencije koja se bavi tim problem je oko 1 milion slučajeva godišnje. Znači neko će morati da čeka 20 godina da dođe na red!!! Moja lično čisto logičko razmišljanje je da će prvo da bude rešavan status onih koji su se već prijavili ali pošto vi niste onda ste vi na kraju. Jedini način da ovo zaobićete jeste dobijanja statusa kroz udaju. A postoji i mogućnost da se ovaj zakon u međuvremenu promeni. Dali će to biti i kada ja ne mogu da vam kažem."

Žao mi je što ne mogu sad ovaj govor da nađem sad na Youtube-u da ti dam direktan link ali to je rekao vodeći imigracioni advokat Brad Bernstein iz New York-a. Ako potražiš možda i nađeš. Znači situacija nije baš tako prosta kao što se priča. Ja bih iskreno voleo da je to $1300 pošto ću ja da budem tamo za nekih 15 dana i da i ja to iskoristim ali nisam baš siguran. Moguće je da se sad tu nešto promenilo ali sumnjam jer je ovo govor skorijeg datuma (par dana). E sad dal može na drugu foru to tipa otvaranje firme sa tim nisam upoznat i baš ću malo da pogledam i da se raspitam. Ali te subvencije koje ti pominješ i šta već to je sve za ljude koji su tamo legalno neće država da subvencioniše ilegalnog doseljenika da tamo otvara posao.

Dimković je u pravu. Minimalna satnica varira od držvae do države. Uvek tradicionalno najveću minimalnu satnicu ima država Vašington a najmanju ili Montana ili Ajdaho kako kad. Inače svi poslodavci to po zakonu moraju da istaknu na tabli. Ja znam da su u firmama gde sam ja radio uvek imali obaveštenje kolika je minimalna satnica za tu državu i ako se menja od kog datuma. Mada mislim da trenutno nije nigde $6 na sat. Trebalo bi da je negde $7.5. Ali ima i ljudi koji rade ispod minimuma i to je legalno. To su poslovi koji podrazumavaju bakšiš. Imaš dosta restorana baš po Čikagu recimo koji plaćaju po $2 ili $3 na sat. Ja sam trebao da radim u jednom. Ali tu ljudi dosta uzimaju na bakšiš.

[Ovu poruku je menjao Trantor dana 09.10.2009. u 23:23 GMT+1]
[ ventura @ 10.10.2009. 01:45 ] @
Citat:
dare85: drugo,stvarno smesno kad cujem da neko kaze da se $6 zaradjuje minimum na sat taj je lazov jer po zakonu mogu da ti dam telefone ljudi koji rade sa tim amerikanci nebuloza $8 na sat je minimum po zakonu ispod tioga ko te placa ides i sudis ga

:)
Da li ti možeš da zamisliš ilegalnog imigranta koji radi na crno, da tuži poslodavca jer mu ne isplaćuje minimalnu satnicu određenu zakonom? :)

Zamisli meksikanca koji je pre nedelju dana preplivao Rio Grande, dobio posao da na Las Vegas stripu deli flajere za kurve prolaznicima, i za to dobije par dolara na sat, da se buni i preti 'poslodavcu' da će ga tužiti ukoliko mu ovaj ne isplati $7.55, jer je to zakonski minimum u Nevadi. Ha ha ha ha :)

P.S. Pokušaj da ubaciš malo interpunkcije u svoje tekstove, i pritisni enter koji put kad kucaš, biće nam mnogo lakše da razumemo to što pokušavaš napisati.
[ dare85 @ 10.10.2009. 01:51 ] @
gle brate zaista ti kazem nece ti biti lose videces i sam,sto se tice tog linka youtube stuff znas kako senat je taj koji donosi konacnu odluku o svemu i tim putem sam iz pouzdanih izvora saznao o svemu ovome jer moj burazer je dosao pre mesec dana ovamo i radim na njegovom ostajanju tacno kad mu istekne J-1 se poklapa ozvanicenje novog zakona .trenutno rade na zdravstvenom planu o kome se prica u javnosti ,a razlog zasto ce se ovaj zakon sam o potpisati i ozvaniciti je upravo zato sto medije i javnost mogu da se pobune kao sto senat kaze zato ce samo potpisati i zvanicno doneti januara taj zakon detaljne info imam iz prve ruke ne bi trebalo da o tome uopste komentarisem jer sam za svog brata dosao do pravih detalja.Moj status je legalan jer sami je kompanija z akoju sada radim omogucila to ali bio sam ilegalno i znam tacno kako je i mogu ti reci ne zalim se a nije ni dugo trajalo.a da zakon o poslovanju i investiranju takodje jedan od novih pametnih promena.nekoliko drzava vecd ima zvanicno proglasen taj zakon nabrojacu ti i koje a dacu ti i cist primer naseg zermljaka iz Kraljeva koji zivi u Californiji Oceanside i ozenjen je amerikankom koja je sudija i tacno je u toku sa zakonom i sta se trenutno dogadja po pitanju emigracione situacije i sta ce biti kada i kako i sta je trenutno na snazi i gde doneseno.znaci u drzavi Colorado,alaska,Ohio state,california,nevada...pouzdano su na snazi od 3 oktobra zakon oda prevedem jasnije,ako si ilegalno u USA au oznacenim si drzavama imas prava da otvoris svoj [privatni posao,tipa manji restoran,radnju,privatnu advokatsku kancelariju i sl.platis fee $130 i dobijas dozvolu i karticu koja je legitimacija da si owner tog i tog restorana ili radnje i da drzavi od profita godisnjeg moras da platis 20% a iskreno godisni profit govorimo o velikom novcu.od januara ce sve drzave USA da usvoje ovaj zakon ne samo ove koje sam ti spomenuo,o detaljima mogu da ti se raspitam, iz prve ruke i da te uputiom o svemu ako te nesto zanima vezano za to.
[ dare85 @ 10.10.2009. 01:56 ] @
kad citam nebuloze iznerviram se iskreno ne gledam i ne obracam paznju na znake i simbole to nije tema koliko znam
[ dare85 @ 10.10.2009. 02:02 ] @
druga stvar taj tvoj meksikanac koji je preplivao Rio Grande,hahaha:)i koji deli reklame kurvama to je njegov licni izbor mogao je da radi u kuhinji u nekom restoranu za normalan minimum.Covece,sve je stvar licnog izbora!za toliko je mogao da bira posao a poznato je da smo mi iz evrope pametniji po tom pitanju jer meksikanci rade zi za krov nad glavom bez para to je ovde poznato,plus drugacije je ako dodjes legalno u USA i kada preplivas ilegalno razlika je velika.
[ dare85 @ 10.10.2009. 02:06 ] @
a da i nece da dele tek tako GC nego ostavicu ti da SACEKAS JANUAR PA SE UVERI SAM
[ voodoosin @ 10.10.2009. 05:35 ] @
@dare85

prilicno sam u toku sa imigracionim zakonom i promjenama istog u usa, ali to o cemu ti pricas mi je potpuna nepoznanica.
hajde molim te ubaci koji link da se informisemo.

@trantor

do nedavno je bila praksa da se ljudi koji su prekoracili j1 vizu uglavnom ne diraju, medjutim u zadnje vrijeme je ICE krenuo u cistku, uglavnom traze studente preko njihovog SEVIS broja, a ciljna grupa su uglavnom muskarci izmedju 27-35 godina. ovo je provjerena informacija od nekoliko imigracionih advokata. ako ti pokucaju na vrata, ne otvaraj, posto uglavnom nemaju nalog da provale. mog su poznanika uhapsili na ulici, covjek stajao i pricao s komsijom. imali su potjernicu sa njegovom slikom.
[ goranmilenkovic77 @ 10.10.2009. 08:19 ] @
Citat:

Zamisli meksikanca koji je pre nedelju dana preplivao Rio Grande, dobio posao da na Las Vegas stripu deli flajere za kurve prolaznicima, i za to dobije par dolara na sat, da se buni i preti 'poslodavcu' da će ga tužiti ukoliko mu ovaj ne isplati $7.55, jer je to zakonski minimum u Nevadi. Ha ha ha ha :)


meksikanci koji dele flayere u Nevadi na stripu se zovu "porn slappers" i zaradjuju oko 9$ na sat (tax free) osim toga iako vam tako izgleda (zato sto su Meksikanci) to je jedna zesca industrija i sigurno ne rade na crno.


Citat:

@dare85

prilicno sam u toku sa imigracionim zakonom i promjenama istog u usa, ali to o cemu ti pricas mi je potpuna nepoznanica.
hajde molim te ubaci koji link da se informisemo.


to sto dare85 prica je nesto sto je Obama obecavao u svojoj kampanji da se resi 12 miliona i kusur hispano ilegalnih imigranata u USA. Sada kada je dosao na vlast malo je zatajio po tom pitanju i ceka se da Obama pokrene incijativu oko toga. U svakom slucaju 10.000$ kazne je odbacen kao predlog i mislim da nece uopste biti tako jednostavno. Verujem da ce sledece godine biti vise reci o tome.

http://www.laht.com/article.as...Id=345468&CategoryId=12395


[Ovu poruku je menjao goranmilenkovic77 dana 10.10.2009. u 09:42 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 10:03 ] @
Citat:
dare85
a da i nece da dele tek tako GC nego ostavicu ti da SACEKAS JANUAR PA SE UVERI SAM


Zar ti se ne cini da bi ceo svet znao za taj zakon - ono znas, gledam CNN ujutru pred posao - na dan usvajanja tog zakona bi to bilo ceo dan na programu, mislim zveknuti $1300 milionima ilegalaca i jos im dati fraj GC - mislim da si ti pobrkao neciju predizbornu kampanju sa realnoscu ;-)

Obama jos nije ni pokrenuo imigracionu inicijativu od kada je dosao na vlast - a takav zakon ni u teoriji ne bi mogao da prodje u ovom momentu... Jos se muci oko zdravstvene nege, zamisli sad kaze treba nam par milijardi da iskesiramo ilegalce i, da, by the way - da im damo i GC pride, da mogu da se snadju... evo vec vidim kako republikanci u kongresu skacu od srece, i pitaju gde treba da se potpise :)

A GC jos znaci i pravo na zdravstvenu negu.. da sam Obama bio bih vrlo oprezan sa tim imigracionim idejama pre nego sto uspem da izboksujem onaj health-care bill - posto mu opozicioni suparnici bas spinuju da taj novi healthcare zakon znaci free healthcare za ilegalce, nesto sto Obama porice :)
[ ventura @ 10.10.2009. 10:27 ] @
Citat:
goranmilenkovic77
meksikanci koji dele flayere u Nevadi na stripu se zovu "porn slappers" i zaradjuju oko 9$ na sat (tax free) osim toga iako vam tako izgleda (zato sto su Meksikanci) to je jedna zesca industrija i sigurno ne rade na crno.


Dotični zarade 55 dolara za 12 sati deljenja flajera na trotoaru.. To mu dođe $4.58 na sat... Što ako je u pitanju regularno radno vreme znači nešto malo više od $800 mesečno... Ako je to žešća zarada u Nevadi, onda smo mi u Srbiji jako srećni sa ovakvim standardom.

Evo i intervju sa jednim od slappera:
http://www.reviewjournal.com/l...-Sun-2005/living/25911566.html

Dotični zarađuje 1600 dolara mesečno, tako što je na ulici 12 sati, svakog dana, 7 dana u nedelji. A to mi ne izgleda baš kao posao koji neko može poželeti.
[ goranmilenkovic77 @ 10.10.2009. 10:46 ] @
nisam rekao da je zesca zarada (sto sa 9$ po satu nikako nije) nego zesca industrija a sa time sam mislio da iza svega toga stoje klubovi i citava masinerija koja to organizuje. (mozda se nisam lepo izrazio). Taj interviju je iz 2005te a dosta toga se promenilo od tada do 2009te.

http://www.openvegas.com/vegas...97f5c11&t=32985&page=2
[ Trantor @ 10.10.2009. 10:51 ] @
dare85:

Opet kažem meni je to malo sumnjivo. Sad si ti došao do te informacije a što kaže čovek CNN je nema. Ne kažem situacija je sada ovakva kao što sam ja napisao. To je rekao taj poznati imigracioni advokat iz New York-a. Ali kao što je i on rekao zakon MOŽE da se promeni ali i on nezna dal će i kada će. E sad ostaje da sami procenjujemo koliko je sve to realno da se desi po ovom scenariu koji si ti naveo. Ja bih iskreno voleo i zbog tebe i mene i svih drugih ljudi koji su tamo ilegalno. Ja ću još da budem tamo i legalno tako da bi još lakše treba da dobijem ako je sve to istina. Vreme će pokazati šta je istina, jer datum koji si ti naveo kao dan D nije tako daleko (Januar 2010).

voodoosin:

To je već nešto u šta mi nije teško da poverujem. Jednostavno kriza je tamo. Jeste da se oni polako izvlače ali ljudi su i dalje osetljivi po pitanju ilegalaca kad toliko ljudi ostaje bez posla. Obami je popularnost nešto pala što je bilo i za očekivati. Narod je bio pun elana (kao i uvek) kad je mnogo loše pa se dešava neka promena (5. Oktobar). To uvek dovodi do toga da se narod razočara u Mesiju i to može lako da bude fora da Obama ponovo povrati podršku naroda. Sad da baš jure pojedinačno nisam siguran. Ima mnogo ljudi tamo da bi se oni bavili svakim. Pre bih rekao da recimo ako te uhvate nema gledanja kroz prste jer je toga stvarno bilo.

Preko SEVIS-a teško da mogu da te uhvate. Neznam koliko si upoznat sa SEVIS-om ali mislim da je to izmišljeno posle 11. Septembra i napada na New York i Washington. Pre toga mislim da nije postojao. Fora je u tome da po ulasku u USA imaš nedelju dana fore da prijaviš preko neta mesto prebivališta kako bi država mogla da prati kretanje ljudi koji su na J1 vizi iz bezbednosnih razloga od terorističkih napada. Ako promeniš adresu opet si u obavezi da to promeniš na pomenutom sajtu kako bi oni uvek znali gde si. Sad ako si već ilegalno zašto bi uopšte i prijavio svoju adresu prebivališta? To niko ne radi pa zato ne mogu ni da te nađu preko SEVIS-a.

Ivan Dimkovic:

Green Card ne znači pravo na zdravstveno osiguranje. Oni imaju drugi sistem socijalne politike od nas. Dobar deo Amerikanaca nema zdravstveno osiguranje iako su državljani i rade. Jednostavno to nije kao kod nas. To je više tebi ostavljeno na volju da li hoćeš ili ne i ljudi to uglavnom uplaćuju sami. Nije baš čest slučaj da firma to daje u paketu sa poslom osim ako nisi neki ono stručnjak pa onda imaš razne pogodnosti i benificije. I naravno ko radi u državnoj službi ima zdravstvenu zaštitu za njega i celu porodicu. Tako da čak ako ti i imaš pravo na zdrvastvenu zaštitu ne znači da će i deca da ti imaju pravo. Inače mislim da možeš da budeš i ilegalno i imaš zdravstvenu zaštitu jer se kod njih osiguravaš preko privatnih osiguravajućih društava. Oni nemaju fond za zdravstvo kao mi pa da svi izdvajaju. Nego nešto kao kod nas Dunav osiguranje. Platiš nešto kod nas je mislim 500€ godišnje ili tako nešto i tačno ti piše do koje sume osiguravajuće društvo podmiruje tvoje troškove lečenja. Recimo ja sam bio osiguran kod neke Engleske osiguravajuće kuće i tu je sve pisalo šta dobijam od njih. Odmah ti piše da osiguranje ne pokriva stomatološki pregled niti oftamologa. Pisalo je recimo da pokrivaju troškove bolničkog lečenja u iznosu do $2 000 000 i imao je spisak za povrede. Recimo pisalo je u slučaju gubitka sluha dobijaš $10 000, za gubitak ruke ili noge $15 000, za gubitak vida $25 000, itd.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 10:56 ] @
@Trantor,

Poenta je bila u konjukciji sa novim predlozima za health-care reformu - ako se usvoje, to bi znacilo da kada bi se desio taj proces "legalizacije" da bi svi ilegalni imigranti koji bi postali validni rezidenti imali mogucnost da dobiju "univerzalni" coverage.

To bi gotovo sasvim sigurno potpuno urusilo svake nade da se health-care reforma izvrsi, posto bi dobar deo kongresmena glasao protiv toga (jedan od argumenata im je bila lazna teza da bi reformom ilegalci dobili zdravstveno osiguranje finansirano od taxpayera) - tako da CISTO SUMNJAM da ce Obama uopste i pomenuti bilo kakvu reformu imigracione politike pre nego sto se sredi situacija oko zdravstvene reforme.

Takva promena imigracione politike je toliko velika da bi o njoj zvonili svi na sva zvona - zato i mislim da su neki ovde pobrkali predizborna obecanja sa realnoscu. Mislim dajte ljudi, prosli put pre nekoliko godina kada su pokusali nesto bitno da promene, sve je otislo dodjavola - nisu to stvari koje se lako donose, imigraciona politika je jedna od nekoliko najvaznijih pitanja... a ona $1300 ideja + GC zvuci kao puki san nekih levo-orijentisanih poltiicara.

[ Trantor @ 10.10.2009. 11:45 ] @
@Ivan Dimkovic,

E to onda ima smisla. Nisam čuo za te promene zdravstvenog osiguranja mada je Obama u istom onom govoru koji sam gore citirao naveo da bi sva deca do 18 godine trebala da budu zdrvastveno osigurana. Jer ne znam koliko miliona dece u Americi trenutno nema zdrvastvenu zaštitu i normalno to su deca iz najugroženijih porodica. Ako je to što ti kažeš tačno onda su šanse za neko prevođenje ilegalaca u legalan status pa skoro ravne nuli. Apsolutno se slažem da bi to onda urušilo ceo zdravstveni sistem Amerike.

Inače ljudi moji Obama ništa čovek nije slagao. On jeste pričao o rešavanju statusa ilegalnih imigranata ali kao da niko nije hteo da čuje šta je čovek rekao. Već sam naveo da je onaj govor iz predizborne kampanje. Znači nekih mesec dana pre nego što je postao predsednik. Čovek je jasno rekao da to neće moći odmah. Da mora da se obezbede granice da ne bi novi ilegalci došli i tek onda da se rešava status ilegalaca. I naravno da stanu u red i da čekaju da se prvo reše ovi koji su se legalno prijavili. Znači čovek ništa nije obećao a da sad možemo da kažemo ne ispunjava. Nikad nije obećao jedan zamah čarobnim štapićem i svi srećni i zadovljni.
[ Machiavelli... @ 10.10.2009. 17:09 ] @
Mene prosto mrzi da procitam svakojakve nebuloze ovde. Zaista mi nje cilj nikoga da ubedjujem da dodje, ostane ilegalno, dodje legalno ili ostane u Srbiji. Vecina od Vas ma famu o Americi, kao jednom kapitalistickom gigantu koji ce da te ubije samo da bi te iskoristio, kako ja ovde krvarim radm i danju i nocu za parce leba - sta reci na sve to?!?!?.
Sa vrlo malo pameti i snalazljivosti, znanjem engleskog zaradjivacete ovde minimum 1500-1600$ mescno, posebno u specificnoj situaciji ako mate SSN, ID i dozvolu. Lepeza poslova se znatno siri. Ima i dobrih i losih poslova, sve zavisi od Vas samih. Ja sam recimo radio do sad 4-5 poslova mogu da uyporedim restorane, delivery, radio sam za jednu orthodontic laboratoriju (razvozio neke proteze za decu), radio sam kod jednom italijana u firmi... Odnos ulozenog rada i kinte reko' bih da je najbolji delivery. Reko sam koliko ja zaradjujem, ja ne planiram da pravim karijeru kao delivery Pizza. Recimo samnom radi covek Eric (50-ak godina), takodje delivery, on radi 6 dana nedeljno po 10 sati, sa tim param izdrzava porodicu dvoje dece i zenu.

Lepo Vam je reklo ovim par ljudi iz Cikaga, i ja Vam kazem. Ljudi ja ovde zivim vec skoro 3 godine! Zaitsta bi bilo glupo da pokusavate Vi meni da pricate kako je u Americi. Imam i ja par drugara koji su ovde bili lefugurad po par meseci i misle da znaju sve!

Stan placam 217$ kao sto sam vec rekao. Zivim sa dvoje cimera (Anthony i Cristin), stan je dvosoban oni imaju veliku sobu, ja imam svoju manju sobu, dnevna soba, trpezarija/kuhinja. Stan je daleko od idealnog, po tim podrazumevam da je bolji od bar 50% stanova tamo. Inace ceo stan kosta 650$/mesecno.

"Kada orao uci od vrane uzalud gubi vreme"

P.S. Ivane Dimkovicu, sam Obama je rekao da je trenutno domestic prioritet reforma zdravstva, stoga o tome ne moras nista ma mislis ni "Cisto sumnjas", samo gledaj vesti.

Planirana je bilo da se napravi task force za promenu imigracionog sistema marta 2009 i da izadje sa konkretnim resenjima i predlozima o kojima bi se tek posle raspravljalo u septembru 2009, medjutim kao sto vec rekoh, Obama je rekao da je to pomereno za sledecu godinu zbog turbulentne atmosfere reformi zdravstva.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 17:27 ] @
@Machiavelli...,

Moj odgovor je bio na pricu da ce navodno od 1.1.2010 da USA krene da deli $1300 ilegalnim imigrantima i fraj GC sto je besmislica - posto neki na ovoj temi bas to tvrde. U tom kontekstu mozes i da posmatras moju sumnju - mogao sam i da kazem da je to cista budalastina, ali eto.. htedoh da budem kulturan :)

[ Beltrammi @ 10.10.2009. 17:28 ] @
Machiavelli, stignes li da kucnes Cristin od silnih obaveza ?
[ dare85 @ 10.10.2009. 17:40 ] @
"Mene prosto mrzi da procitam svakojakve nebuloze ovde. Zaista mi nje cilj nikoga da ubedjujem da dodje, ostane ilegalno, dodje legalno ili ostane u Srbiji. Vecina od Vas ma famu o Americi, kao jednom kapitalistickom gigantu koji ce da te ubije samo da bi te iskoristio, kako ja ovde krvarim radm i danju i nocu za parce leba - sta reci na sve to?!?!?.
Sa vrlo malo pameti i snalazljivosti, znanjem engleskog zaradjivacete ovde minimum 1500-1600$ mescno, posebno u specificnoj situaciji ako mate SSN, ID i dozvolu. Lepeza poslova se znatno siri. Ima i dobrih i losih poslova, sve zavisi od Vas samih. Ja sam recimo radio do sad 4-5 poslova mogu da uyporedim restorane, delivery, radio sam za jednu orthodontic laboratoriju (razvozio neke proteze za decu), radio sam kod jednom italijana u firmi... Odnos ulozenog rada i kinte reko' bih da je najbolji delivery. Reko sam koliko ja zaradjujem, ja ne planiram da pravim karijeru kao delivery Pizza. Recimo samnom radi covek Eric (50-ak godina), takodje delivery, on radi 6 dana nedeljno po 10 sati, sa tim param izdrzava porodicu dvoje dece i zenu.

Lepo Vam je reklo ovim par ljudi iz Cikaga, i ja Vam kazem. Ljudi ja ovde zivim vec skoro 3 godine! Zaitsta bi bilo glupo da pokusavate Vi meni da pricate kako je u Americi. Imam i ja par drugara koji su ovde bili lefugurad po par meseci i misle da znaju sve!

Stan placam 217$ kao sto sam vec rekao. Zivim sa dvoje cimera (Anthony i Cristin), stan je dvosoban oni imaju veliku sobu, ja imam svoju manju sobu, dnevna soba, trpezarija/kuhinja. Stan je daleko od idealnog, po tim podrazumevam da je bolji od bar 50% stanova tamo. Inace ceo stan kosta 650$/mesecno.

"Kada orao uci od vrane uzalud gubi vreme"

P.S. Ivane Dimkovicu, sam Obama je rekao da je trenutno domestic prioritet reforma zdravstva, stoga o tome ne moras nista ma mislis ni "Cisto sumnjas", samo gledaj vesti.

Planirana je bilo da se napravi task force za promenu imigracionog sistema marta 2009 i da izadje sa konkretnim resenjima i predlozima o kojima bi se tek posle raspravljalo u septembru 2009, medjutim kao sto vec rekoh, Obama je rekao da je to pomereno za sledecu godinu zbog turbulentne atmosfere reformi zdravstva."

DRAGI BRATE DJORDJE DJOKANOVICU POTPUNO TE PODRZAVAM JER I SAM SAM I JA OVDE GODINAMA KAO I TI I KAD SAMO POGLEDAM KAKO OVDE PISU NEBULOZE,POSTENO SE NASMEJEM JER NEMAJU POJMA OP PRAVOJ REALNOSTI OVDE ,ALI PUSTIMO IH DA SE OPRAVDAVAJU TAKO STO KALJAJU USA A VIDECE VRLO BRZO KOLIKO SU UNAZADJENI I DEZIMFORMISANI O SVEMU OVOME .SAMO ONI KOJI ZAVISE I UPRAVLJAJU SE PO OVIM NEBULOZAMA KOJE SMO I JA I TI VIDELA DA PISU OVDE TO SU BRATE LJUDI KOJI SU SAMO KROCILI NA TLO AMERIKE I VIDELI SAMO NA KRATKO VEROVATNO NE I SIROKO U usa I VRATILI SE U SRBIJU POKAJALI ZNAJU DA CE PROPASTI I DA NIKADA TAMO NECE IM ATI ONO STO MOGU POSTENO REALNO RECENO OVDE,ONDA ZELE DA SE VRATE A ZNAJU DA JE TO TESKO NE PRUZA SE SVAKOME PRILIKAS ZA TO ,ONDA POCINJU DA LUPETAJU I NAGADJAJU I TRAZE OPRAVDANJA I DA NAS KOJI SMO TU U usa I ZIVIMO I TACNO ZNAMO STA SE DOGADJA ONDA POCINJU DA PISU KOJEKAKVE NEBULOZE O TOME KAKO JE OVDE ,MA STETA ZA JADNE SRBE KOJI ZA SICU SE PRODAJU U SRBIJI I NEMAJU PREDSTAVU KAKVU SANSU ZA BOLJU BUDUCNOST PROPUSTAJU .zASTO ONDA SVI SE VRACAJU U usa AKO IM JE AMERIKA TOLIKO LOSA,UPRAVO ZATO JER ZNAJU DA GRESE I DA NEMAJU NISTA OSIM SNOVA ZA BOLJE SUTRA U SRBIJI .POZDRAV ZA TEBE MACHIAVELLI HVALA BOGU DA OVDE VIDIM JEDNOG COVEKA KOJI JE UPUCEN U REALNU SITUACIJU OVDE!
[ Machiavelli... @ 10.10.2009. 17:44 ] @
ne bi je *** ni za brdo karamela! :-) Debela brate... Ima i boljih :-)
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 17:54 ] @
Citat:
dare85
I TACNO ZNAMO STA SE DOGADJA ONDA POCINJU DA PISU KOJEKAKVE NEBULOZE O TOME KAKO JE OVDE


Ti si taj koji prica da ce od sledece godine USA da deli ilegalcima $1300 i jos pride green-card? Da, ti vrlo dobro znas sta se dogadja - jedino je zeznuto sto za tu vest osim tebe niko drugi ne zna, zar ti ne deluje to malo... cudno? :-)

Uzgred, ja ne znam sta je ovde sporno - mislim da niko ne kaze da se zivi lose u USA, samo da je za nekoga ko planira da ide tamo ilegalno to biti korak gde pre toga treba dobro razmisliti prednosti i mane takvog zivota.

Niko ne dovodi u pitanje da ima ljudi koji zive ilegalno u USA i koji su se "snasli" i za neke je to bio najbolji izbor koji su mogli da naprave - ali nemojmo praviti iluzije da to a-priorno znaci da je to automatski dobar izbor za svakoga ko razmislja o tome da se zaputi tamo, pogotovu za ljude koji mogu imati i dobar posao tamo gde vec zive i imaju obrazovanje. Te price o olakom dobijanju SSN-a, olakoj stednji $10000 za nekoliko meseci za zenidbu na papiru i sl... dajte ljudi ne preterujte, niko nije sisao vesla - ne, nije nemoguce ali nije ni "olako". Stavise, vecina i te kako nece biti u stanju da to odradi.

Naravno, svako ko zeli treba da pokusa - ali ako misli da ce pukom ilegalnom imigracijom u USA da mu se rese zivotni problemi mislim da bi prvo trebao da stavi na papir neke stvari i da prvo vidi da li je zaista spreman na odredjene zrtve koje ce morati da uradi i da li je zaista iscrpeo druge mogucnosti koje mogu biti i bolje.

Pricamo o ilegalnoj imigraciji - a ilegalna imigracija i te kako ima i losih strana osim dobrih. Da nije tako, svi bi se uputili ilegalno u USA da zive. Istina je uvek izmedju tih super i horor prica - i zavisi od osobe do osobe, sto definitivno znaci da stvar nije crno-bela.

I prestanite nipodastavati vase sagovornike kao nekakve budale koji nemaju pojma o cemu pricaju, totalno je smesno pricati tako nesto o ljudima koje ne poznajete, ima ovde ljudi koji su videli malo vise sveta nego sto mislite.
[ milanche @ 10.10.2009. 18:01 ] @
Par komentara:

Citat:

Inače "teorija zavere" o tome da zapadne ekonomije, a posebno USA, priželjkuju i privlače ilegalnu radnu snagu dalje se produžava time da je posebno poželjna ilegalna radna snaga belaca, evropskog porekla. Zašto ? Time će najniži društveni slojevi, koji su u USA uglavnom popunjeni azijatima, tamnoputima, latino procentualno da se promene u koristi bele rase, uglavnom hrišćanske veroispovesti.


Ovo je bio trend od pucanja 'gvozdene zavese' pa sve do negde 1997/98-me. Skolovani imigranti iz
celog sveta (a narocito bivseg istocnog bloka i par okolnih drzava ukljucujuci SFRJ) su dolazili u ogromnom
broju, a regulisanje papira preko zaposlenja je trajalo smesno kratko u poredjenju sa danasnjim rokovima.

Primera radi, 1994-te je dobijanje H1B vize garantovano trajalo 6-8 nedelja, i imao si pravo da u slucaju
eventualnog prekoracenja roka zoves imigraciju i proveris sta se desava (tj. gde je zapelo). Imigrantska
viza (tj. green card) na osnovu zaposlenja se dobijala za u proseku 12-15 meseci (znam i za slucaj coveka
kojem je rodjeni brat radio kao imigracioni advokat koji je to sredio za 9 meseci).

Od onda se promenila imigraciona slika tzv. prosecnog imigranta u korist ekipe iz treceg sveta (narocito
Latinske Amerike, narocito Meksika). Formalnosti imigracije nisu postale nesto specijalno ni lakse ni teze,
medjutim okolnosti de facto su postale izuzetno olaksane za te kategorije.

U praksi je ilegalnom imigrantu lakse da dobije stipendiju za neke univerzitete u juznoj Kaliforniji nego bilo
kome. U San Francisku su uvedeni posebni lokalni zakoni koji stite ilegalne imigrante iz Latinske Amerike.
U jednom radio talk show-u sam slusao agenta FBI koji je jasno istakao da bi 90% kriminalaca u gradu moglo
da bude deportovano samo na bazi prekrsenog imigracionog zakona (tj. zato sto su ilegalno u USA).

Granice prema Meksiku su iz neobjasnjivih razloga izuzetno lose cuvane naspram onoga sto ljudi upuceni
u problematiku tvrde da se moze postici. Pokusaji vigilante grupa (u kojima postoji dobar procenat druge i
trece generacije imigranata s juga) da nadziru granicu (ne i da pucaju) bivaju osujeceni legalnim
zackoljicama, nekada i direktnom akcijom vlasti.

Ima nekoliko neposrednih razloga. Prvi, dobija se radna snaga za poslove koje rodjeni Amerikanci nece da
rade (plantaze, poljoprivreda, baste) jer im se vise isplati da ne rade sa welfare-om. Drugi, trziste dobija
ogroman broj kupaca za robu siroke potrosnje. Treci, politicari dobijaju ogromnu masu ljudi mahom loseg
obrazovnog nivoa, laku za manipulisanje, sto se obicno koristi za lake manevre pred izbore kad im se obeca
i mozda ispuni sto-sta. Cetvrti, mahom sve sto dolazi iz Latinske Amerike su striktni katolici, sto odgovara
visestruko odgovara katolickoj Crkvi.

Pazljivi posmatraci i analiticari isticu da postoji i peti razlog, mnogo dugorocniji,... ali nemam vremena da
se upustam u rasprave oko toga, pa da ga preskocimo.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 10.10.2009. u 19:15 GMT+1]
[ Beltrammi @ 10.10.2009. 18:03 ] @
Citat:
ne bi je *** ni za brdo karamela! :-) Debela brate... Ima i boljih :-)


znao sam da ima neka kvaka. Ko sto kazu ameri: there is no free illigal dinner, something like that.
[ Trantor @ 10.10.2009. 18:10 ] @
Citat:
Machiavelli...

"Kada orao uci od vrane uzalud gubi vreme"


Pa za tebe nema nikakvih problema i ako te isteraju. Ti ćeš orle čas da preletiš nazad zato nemoj da se sekiraš :)

Citat:
dare85:
TO SU BRATE LJUDI KOJI SU SAMO KROCILI NA TLO AMERIKE I VIDELI SAMO NA KRATKO VEROVATNO NE I
SIROKO U usa I VRATILI SE U SRBIJU POKAJALI ZNAJU DA CE PROPASTI I DA NIKADA TAMO NECE IM ATI
ONO STO MOGU POSTENO REALNO RECENO OVDE


Ako si mislio na mene a verujem da jesi grešiš. Nisam kročio na kratko nego bio tamo tri godine za redom. I za to vreme sam je video naširoko. Radio sam na istočnoj i zapadnoj obali i znam o čemu pričam. Inače pametnom čoveku ne trebaju tri godine da bi shvatio kako stvari stoje. Nekom je dovoljno par meseci a nekom par godina. Zavisi kako kome.

Citat:
dare85:

ONDA ZELE DA SE VRATE A ZNAJU DA JE TO TESKO NE PRUZA SE SVAKOME PRILIKAS ZA TO


I ovde grešiš. USA je trenutno aktuelna jer je to jedina zemlja gde može da se ode da se radi. Daleko je lakše otići u USA nego u Nemačku ili Austriju ili Francusku i još da radiš. A drugo ja uopšte ne sumnjam da dolazim za 15 dana. Da se ne hvalim mnogo meni je prosek u indeksu 10.00 i zato nikad nisam imao problema u ambasadi. Svaki put bar meni samo daju papir i kažu potpiši ovde i dođi sutra za vizu. Naročito zato što sam više puta bio i vraćao se sve regularno. Tako da mene za to nije strah. Inače kakvi su sve klošari otišli bolje da i ne pričam. Da ne verujete koga su sve puštali da ide na foru spasioca. Tu čak nije ni potrebno da budeš student jer je to sezonski posao pa bukvalno nema nikakvih uslova.

Citat:
dare85:

ZASTO ONDA SVI SE VRACAJU U usa AKO IM JE AMERIKA TOLIKO LOSA,UPRAVO ZATO JER
ZNAJU DA GRESE I DA NEMAJU NISTA OSIM SNOVA ZA BOLJE SUTRA U SRBIJI .


Ovo se sigurno odnosi opet na mene. Već sam gore napisao zašto sam bio i zašto se ponovo vraćam. Da se ne ponavaljam sto puta pročitaj gore. Išao sam kao student da bih video Ameriku i otplatio troškove puta. I to je bio jedini način za mene da vidim USA. Živeo sam sa Amerikancima i bilo mi je ekstra. Samo lepe uspomene imam iz tog perioda. Ali da li bi tako živeo ceo život? Naravno da ne. Sada idem na praksu u jednu farmaceutsku kompaniju i ako mi posle ponude posao inženjera ja ostajem na legalno. Tako kao ti nikad. Ja definitivno mogu ovde bolje da živim kao inženjer nego kao raznosač pica u USA. Toliko barem znam. Možda ja eto imam neverovatne sreće ovde pa eto može mi se. Jedino kako mogu da ostanem je legalno i da radim nešto pametno. Ako mogu na ovaj ili onaj način da izvučem status super, ako ne palim ja nazad a vi slobodno uživajte u stanu od $200 mesečno i plati od $1600.

Citat:
Ivan Dimkovic:

Uzgred, ja ne znam sta je ovde sporno - mislim da niko ne kaze da se zivi lose u USA, samo
da je za nekoga ko planira da ide tamo ilegalno to biti korak gde pre toga treba dobro razmisliti
prednosti i mane takvog zivota.


Upravo tako ali ovde ima ljudi koji to nikako da shvate.

[Ovu poruku je menjao Trantor dana 10.10.2009. u 19:22 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 10.10.2009. 18:13 ] @
Citat:
Te price o olakom dobijanju SSN-a


SSN se dobija automatski kad dodjes u USA sa J1 vizom....tj. ides da izvadis sa papirima koje dobijes od poslodavca...
[ milanche @ 10.10.2009. 18:14 ] @
Da dodam par bitnih stvari.

Iako sam deceniju i po daleko od problema za papirima, jos uvek vidim svet oko sebe, srecem ljude u
tranziciji sa drugih mesta u USA, vidim njihove zivote.

Neka suma utisaka bi bila ova:

Ne postoji bolje mesto na svetu gde ce neko

- od nule, bez pocetnih veza i poznanstava, bez velikih pocetnih sredstava samo ako je zdrav i
pri cistoj pameti, brze i lakse napraviti sebi smislenu egzistenciju.
- USA je pre svega prakticna i pragmaticna sredina (kombinacija surovih pravila i bogatih drustvenih mehanizama
pomoci) koja brzo razveje neodlucnost, nesnalazljivost, isprazno teoretisanje, lenjost, sklonost izgovorima.
- nigde na svetu put od nule prema buducnosti nije siri i ravniji. Covek vrlo brzo vidi gde mu leze perspektive,
sta treba da uradi da bi izasao na bolje, dokle je stigao i gde treba da ide - nema zavlacenja.
- boot-ovanje od momenta dolaska do nekog stabilnog stanja je verovatno najbrze u poredjenju sa svim ostalim
razvijenim zemljama.
- niko nije stranac, ljudi su predusretljivi, cesto puta hoce da pomognu, proporcionalno retko hoce da zavrnu za
placanje ili da nesto obecaju pa slazu (ima i toga, naravno).
- skolovanje u USA je verovatno najbolji potez koji neko moze da uradi. Skole su izuzetne, konkretne, usmerene
na to da plasticno objasne stvari, profesori izuzetno pazljivi, predusretljivi, trude se da budu shvaceni, zavise od
toga koliko ih studenti dobro vrednuju. Nije nista neobicno da ljudi sa zdravom pameti, bez simpatija za akademsku
baljezgariju, upisu nesto i zavrse bez problema, odakle pocinje naredna faza prosperiteta u zivotu.

Ako nesto stabilno vec imate u domovini (stan, posao, roditelje, kola, ugled), to je vec druga prica. Vrlo je verovatno
da necete odmah imati ekvivalent istoga (narocito ne udobnost sire porodice, kruga prijatelja, vremena za sport i
rekreaciju, spor i lagan ritam zivota).
[ Trantor @ 10.10.2009. 18:18 ] @
Milanche apsolutno se slažem sa tobom. Ovo što je čovek rekao je sve istina i svi mi to manje više znamo.
[ Machiavelli... @ 10.10.2009. 18:22 ] @
Ja se trudim da u svakom svom komentaru odmereno ne vredjam nikoga i cenim svacije misljenje koje je zasnovano na cinjenicama i realnom stanju.

Nego samo me cudi kako to da se pokusava da otrkije topla voda opet i opet.

"Niko ne dovodi u pitanje da ima ljudi koji zive ilegalno u USA i koji su se "snasli" i za neke je to bio najbolji izbor koji su mogli da naprave - ali nemojmo praviti iluzije da to a-priorno znaci da je to automatski dobar izbor za svakoga ko razmislja o tome da se zaputi tamo, pogotovu za ljude koji mogu imati i dobar posao tamo gde vec zive i imaju obrazovanje. Te price o olakom dobijanju SSN-a, olakoj stednji $10000 za nekoliko meseci za zenidbu na papiru i sl... dajte ljudi ne preterujte, niko nije sisao vesla - ne, nije nemoguce ali nije ni "olako". Stavise, vecina i te kako nece biti u stanju da to odradi."

1. Niko ne treba da dovodi u pitanje da ce uvek biti ljudi koji se NISU snasli, a ne koji su se "snasli". Ne mora, niti ce, biti nuzno dobar/los izbor sve zavisi.

2. Te price o olakom dobijanju SSN-a, olakoj stednji $10000 za nekoliko meseci za zenidbu na papiru i sl.

Prvo SSN se ne dobija lako, sta vise ako nisi dosao u USA da legalno radis ne mozes da ga dobijes! Ne znam ko je rekao da se dobijaju SSN lako, ako je neko i rekao - gresi. Rade ljudi i na tudje SSN ali to je vec predaleko od ove teme.

3. Stednja od 10.000$ za "nekoliko", ja sam rekao LADNO za 8 sa poslom koji ja radim i koji je daleko od dobro placenog. Amerikanci mogu mnogo vise da ustede za 8 meseci.

4. Ja znam licno 50 ljudi koji su dosli posle 2004 i sredili papire, i sredjuju ih non-stop. Bekalno je retardirano jednostavno nadjes drugaricu ili devojku, platis, uzmes iz Srbije spisak vakcina (ako neka fali primis ovde recimo da je oko 100-150$ jedna), izvadis medjunarodni izvod iz Maticne knjige rodjnih, odes u City hall uzmes dozvolu za brak (formalnost i tu kazes da si nelegalno ovde ns sta ti oni kazu Thank you). To su 2 dokumenta koji ti trebaju iz Srbije i pasos (ako nije validan odes u ambasadu nasu i uzmes novi).

Za 3 meseca najkasnije dobijas radnu dozvolu, za par meseci posle toga imas interview (ne znam ni jedan jedini slucaj koji nije prosao, bilo je zatezanja tamo-amo ali su 100% prosli) dobijas temporary green card na 2 godine. Moras da ostanes u "braku" 2 godine, posle toga ili imas ili ne drugi interview i dobijas permanent green card koja vise ne moze da se ponisti, razvedes se i to je to. Ako ona hoce ostanes i trecu godinu dobijas pravo da apliciras za pasos!

E pa tako je jednostavno. Ne kazem da mozes da vuces za rukav na ulisi da se udaju za tebe, ali polako upoznajes ljude i trazis. Do sada su svi nasli. Ja planiram sledece god, jer sam puko pare (kupio sam druga kola jer sam imao udes, planiram da prijavim ispit 800$ tako da verovatno polovinom sledece ogd cu imati bar 5-6k u steku )

Ne znam sta ovde nije jasno i ko prica bajke?

Hehe, dobra je ova za orla :-) .. Pa i da me isteraju sta da radim meni je ovde ok za sad. Necu ni tamo da umrem od gladi. Ali verujem da nesto kazuje da sam ziveo i tamo i ovde i izabrao bih ovde!

I dosta vise ovu da ucim malo (RHCE zove), ne mogu vise da kuckam :-). Kako hocete... ja Vam pricam iz prve ruke bez ikakvih pretenzija.
Svako je krojac svoje sudbine (bar dobrih 80%).

Ako mislite da ovde ne valja sedite tamo, ako hocete dodjite ovde. Sve mi je jedno. Procitajte postove ljudi koji su ovde, mislim da su korisniji od filozofiranja.
[ milanche @ 10.10.2009. 19:39 ] @
BTW, ako nije tajna, kako si prosao sa onom epizodom sa pandurima pred diskotekom ?
[ Challenger @ 10.10.2009. 20:01 ] @
Ne zelim da ulazim u neke vece diskusije (jer stvarno nisam dovoljno informisan - nije me zanimalo) ali poznajem 2 slucaja (ilegalca) - jedan moj ortak, drugi burazerov; jedan u USA, drugi u CZ.
Ovaj u USA je tamo vec neke 3-4 godine, otisao posle zavrsene 3. godine Ekonomskog faxa posto ovde nije mogao da nadje adekvatan posao a nije mu se vise studiralo. Radio po bazenima, konobarisao, sad radi u onom njihovom parking servisu za neplatise (jbm li ga kako se zovu a mrzi me da trazim, glavno da odvlace pokretnu i nepokretnu imovinu), plata mu je 2500-3000$ (mada kaze da u stvari rade na procenat, tako da zna da bude i vise ali i manje, uglavnom, ovo je neki prosek). Njemu se svidja posao, malo ladovina - malo adrenalin (kad ih "gazda" povija ), placa stan/hranu/zezanje + mu ostane oko 500$ mesecno (a decko ne zna da stedi, uzeo je iPhone, PS3 i ostalo cim se pojavilo, ide cesto na utakmice, kupio nekog polovnog A6, itd) - dakle zivi dobro (verovatno prosecno po US standardima) ali svakako bolje nego sto je ovde ziveo. SSN ima, kako je sredio - ne znam, ali nema problema s murijom a cesto ga startuju (sto zbog posla sto im ovako izgleda sumnjivo). Btw. zivi u Miami-u, doduse ne znam koji deo grada.

Drugi slucaj je zapalio u Prag pre 4-5 godina, posle zavrsene srednje skole, imao tamo nekog brata/strica, sta mu vec dodje, koji mu je sredio posao. Ziveo kod njega, radio kao delivery u nekoj piceriji/poslasticarnici za 1000-1500€ (zavisi koliko je radio, za koji deo grada bio zaduzen, koliki su bili tip-ovi i sl.), sve na crno, nije imao problema s murijom, sad je nasao neku devojcicu, iznajmili stan, zive zajedno, kupio neki auto (mislim Golf 5, mada nisam siguran), upisao fax (mada vec kuka kako ne moze da uci a i ne ostaje mu dovoljno para za izlaske ). Dok se nije zaljubio, ziveo kao kralj - svako drugo vece grad, druga riba, obisao sve muz. festivale po CZ i ostatku EU, provodio se ko da ce ga sl. trenutka naci i deportovati u RS. Lik je inace otisao busom (turisticki), s jednom torbom stvari i nekih 200€ u dzepu, nije se nikome ni javio dok nije stigao tamo.

Dakle, ko hoce - moze, ostali bolje da ne pokusavaju. Ili "He who dares wins Rodney"
[ Beltrammi @ 10.10.2009. 23:36 ] @
i treci slucaj: otisao covek u Minhen i krajcao ruze u vrtu naseg biznismena. 1000 marak mesecno plata !
[ dejan, @ 11.10.2009. 00:38 ] @
Citat:
Machiavelli...
Za 3 meseca najkasnije dobijas radnu dozvolu, za par meseci posle toga imas interview (ne znam ni jedan jedini slucaj koji nije prosao, bilo je zatezanja tamo-amo ali su 100% prosli) dobijas temporary green card na 2 godine. Moras da ostanes u "braku" 2 godine, posle toga ili imas ili ne drugi interview i dobijas permanent green card koja vise ne moze da se ponisti, razvedes se i to je to. Ako ona hoce ostanes i trecu godinu dobijas pravo da apliciras za pasos!

Kako apliciraš za pasoš kad nemaš državljanstvo?

I šta se dešava ako se "žena" predomisli,pa odluči da se razvede?
[ dare85 @ 11.10.2009. 01:37 ] @
ne razvodi se dok ne dobijes permanent GC moj prijatelj se ozenio amrikankom dosdao posle 4 meseca je dobio GC tada je bio pozvan na interviu,posle samop 8 meseci nakon toga nije im islo u braku razveli se i on je imao GC vratio se u srbiju ostao par meseci vucarao se s nekom devojcurom iz Vojvodine resio da ostane trebao i da se zeni za nju i vukla ga je za nos samo tako i ispostavilo se na kraju da je mala izigravala i pojebala ga na kraju bez da zali.I tako ti moj drug resi da se vrati i vrati se ovde u USA nije imao problema jer jednom je dobio GC ziveo si normalno bez problema i posle dve godine je konkurisao za trajnu GC i dobio nisu mu pravili pitanje zbog razvoda jer je zena bila ta koja je htela da se rzvede.Bilo bi super kad bi ti mogao da izdrzis sa njom do trajne GC ali i ovako ako ona potegne razvod prva ne gubis nista,a pasos mozes da izvadis odmah po dobijanju prve GC u svrhu putovanja .
[ dare85 @ 11.10.2009. 02:11 ] @
Machiavelli...
dok citam tvoje postove ovde odusevias me brate,palo mi nesto na pamet da te povezem sa mojom prijateljicom kada tebe slusam kao da ona kroz tebe govori,devojka je zgodna ,zapravo ne da se lako i napredna je sto se tice posla ,ako zelis mozemo privatno da porazgovaramo ne da javno ostavljam njene podatke pa da te povezem sa njom neces se pokajati 100%.srpkinja je sto bi ti bio veliki plus.Ne da je devojka nego nemam reci da nije kumica mom ortaku i da nemam devojku sigurno bi zenio devojku poput kumice mog ortaka ,kazem ni imao sam prilike da je licno upoznam i u zivotu nisam bio vise odusevljen ijednim stavom kao stav koji je mala zauzela ovde prema svima kojima se svidela,mogu da te povezem sa njom pa ti sam vidi o cemu ti pricam,nista ne gubis i dobro je da mi srbi ovde u USA imamo poznanstva.sta kazes na to brate.delujes mi po svemu ovome kao cool lik koji zna sta je realnost vredi da znas dobre i prave ljude u USA svuda
[ Doc Holiday 87 @ 11.10.2009. 03:03 ] @
Dare85 i Machiavelli, i mozda jos neko moze da me posavetuje oko ovoga. Malo cu krenuti off topic ali se brzo vracam zato sto je povezano. Vec neko vreme razmisljam da odem preko jedne domace proverene agencije na prekookeanski brod da radim. Ima jedan forum gde su svi ljudi iz ex-yu koji su bili, rade, ili tek treba da idu na brod i tamo sam saznao skoro sve informacije oko posla, plate, intervjua sa agencijama, zivota na brodu... Na brodu plate nisu nesto, pogotovo ne kad ides prvi put a radi se jako puno, od 10-12 dnevno. Preko najjeftinije agencije ceo odlazak (intervju, viza, lekarski, avionska karta) kosta oko 650 evra, a kod drugih agencija i do 1000 evra. Realno, iz iskustva mnogih sa kojima sam pricao, intervju nije tesko proci i najbitnije je znanje engleskog. Ovo je sada sve okvirno ali recimo da bi mi plata tamo bila oko $1000 mesecno sa prvim ugovorom, inace smestaj i hrana su obezbedjeni. Kevina prijateljica je dala otkaz u drzavnoj firmi i otisla na brod prosle godine, odradila 7 meseci, unapredili je vec posle prvog ugovora i sada ce imati duplo vecu platu. Ali da se vratim na ono zbog cega sam i poceo da pisem sve ovo, ja ne zelim da zivot provedem na brodu pa makar me unapredili u ne znam ti ja sta. Moje pitanje je: koliko je rizicno da odradim par meseci prvog ugovora ili ceo ugovor, zatim se iskrcam da zivim u USA i ostanem tamo na crno? Nisam smotan, ne plasim se zivota, znam jezik, spreman sam dosta toga da radim, samo nemojte da mi drzite lekcije postenja i sl. Zelim iskren savet od vas koji ste tamo. Imam 22 godine, ovde radim svasta po nesto i zaradjujem neku mizeruju. Meni je ovde prilicno lose, cale i keva su u kreditima i dugovima do guse. Necu sad ovde da pricam svoju zivotnu pricu nego mi jednostavno treba neki savet i smernica. Koliko je realno da cu tamo naci posao na crno? Sta god mislite da treba da znam, recite. Unapred hvala.
[ Machiavelli... @ 11.10.2009. 06:36 ] @
Pazi da ne duzim mnogo imas o tome kako doci unaokolo koliko hoces. Moj savet, nadji bilo koji program za rad u Americi preko leta (to je vazno jel ces dobiti SSN, ID , Dozvolu). Dodjes ovde odradis to sta vec par meseci, i posle kod nekog durga ili poznanika za pocetak. Da ti nadje posao za par meseci stanes na noge i mozes da se odselis ili da radis sta vec hoces.

Evo ako dodjes u Philadelphia-u javi mi se, dacu ti broj telefona, ima Srba koliko hoces uvek nekom treba cimer - sigurno neces na ulici da budes. Moguce da i ja na leto se selim, tako da nemoj da brines.

Moguce da upoznas i nekog na samom programu ko isto planira da ostane pa sa njim se organizujes... Ma manje vise dovuci se ti ovamo, nije posle toliko tesko koliko ti se mozda sad cini.

Nego Dare naravno da hocu da se upoznam sa tom devojkom. Aj javi mi se na PM da ti dam broj telefona ili facebook, popricaj i sa njom u medjuvremenu.

Pozdrav,
Djordje
[ Beltrammi @ 11.10.2009. 08:14 ] @
Citat:
Nego Dare naravno da hocu da se upoznam sa tom devojkom. Aj javi mi se na PM da ti dam broj telefona ili facebook, popricaj i sa njom u medjuvremenu.


posle 4 godine sa Cristin svaka je lepotica !
[ gane1 @ 11.10.2009. 08:55 ] @
Upoznao sam u Cikagu dva para iz BGD koji su ostali sa J-1...Zene su radile kao cistacice (jedna od njih u Lutheran general hospital,bolnica) i ne zale se...Nisam se detaljno raspitivao sta bas nosi J-1 tacno,ali znam da su se zalili da ne mogu sedam godina da izadju iz USA jer ne mogu da udju ponovo...Inace plate su raznolike,meksikanci mese pice i za dolar na sat,doktor nauka sa nasih prostora radi za dvadeset na sat...Ogromna je navala zaista visoko strucne radne snage iz Evrope i sa bliskog istoka...ima dosta i visoko skolovanih "Rusa" mada to nisu Rusi vec jevreji ruskog porekla koji provedu neko vreme u Izraelu pa onda dodju u USA...Ako odes i nesto planiras da zaradis ja bih ti savetovao da sto pre kupis kucu ali sa dva stana i jedan izdajes,tamo lakse dobijes kredit za kucu nego za auto,kad navrsis 45-50 godina rasprodaj sve i bezi nazad,osim ako nisi atomski fizicar...Imam legalne papire,imao sam dobar posao i dobru platu,ali kad sam sve sabrao posle nekoliko godina sam rekao ne hvala i evo me u Srbiji...Amerika je duga prica,ne moze ni da se isprica ni upozna za nekoliko meseci...
[ Doc Holiday 87 @ 11.10.2009. 11:29 ] @
Hvala puno na odgovorima. Machiavelli svaka ti cast na odgovoru, vidi se da zelis da pomognes, tebi se prvom javljam ako budem isao :). Mene je do sada sputavala cinjenica da cu tamo da idem sam, iz razloga sto su moji drugovi ili materijalno obezbedjeni od roditelja, ili misle da im na zapadu nece biti nista bolje a rade ovde kao konobari za 200-300 evra. Uglavnom sto se tice tih programa za rad u Americi to je koliko znam samo za studente a ja ne studiram pa ne znam jel postoji neka varijanta. Uglavnom videcu do nove godine imam jos neke stvari da resavam zbog kojih moram da ostanem a onda u akciju. Pozz
[ voodoosin @ 11.10.2009. 20:26 ] @
@doc holiday 87

ako zaista zelis da ostanes na crno, slazem se s machiavelliem, nadji neki studentski program, cuvanje djece ili bili sta sto ce da ti obezbjedi J1 vizu a zatim i ssn, vozacku dozvolu i sve pogodnosti koje idu sa tim. da se samo iskrcas sa broda, ne znam da li je moguce, ali svakako to ne bi preporucio. ako udjes u zemlju "bez inspekcije" kako to oni kazu, dakle bez pasoske kontrole i odobrenja, ne mozes kasnije srediti status ni zenidbom, a pitanje je i sta ce imigraciona reforma, ako prodje, donijeti. prethodni prijedlog za imigracionu reformu, koji je propao prije par godina. je imao, ako se ne varam, uslov za legalizaciju da je osoba bila u americi bar pet godina. vjerovatno ce i ovaj novi prijedlog imati nesto slicno.

druga stvar je sto obama prica da ce da pojaca "enforcement", tako da postoji mogucnost da uvedu obavezan e-verify za sve poslodavce, sto ce ti jako otezati da nadjes posao. dosad je bilo relativno lako, ali ako obama zeli da ubijedi konzervativce da prihvate reformu i legalizaciju, morace da im nesto da za uzvrat, posto se oni vec bune da ce legalizacija samo da privuce vise ilegalaca, a jedino sto bi ih moglo zadovoljiti je pojacan "enforcement".

pozitivna stvar oko novog zakona bi mogla biti uvodjenje dodatnih privremenih radnih viza, sto je odlicno za vecinu ljudi koji samo zele da dodju i zarade nesto para.

sve ovo bi trebalo izaci na vidjelo relativno uskoro, tako da ja ne bih predlagao nepromisljene odluke zbog kojih kasnije mozes zazaliti. ako vec zelis doci, dodji, ali pokusaj ostati u statusu sto duze, dok ne vidis na sta ce sve ovo izaci. moguce je da se nista ne desi i da ce za ilegalce sve biti po starom, mada mi je u to nekako tesko povjerovati. u svakom slucaju, sretno i dobro se informisi. vecinom ljudi prikazuju stvari puno jednostavnijim nego sto jesu. istina je da zivot ilegalaca koji imaju ssn moze biti vise nego dobar. znam djevojku koja je real estate broker, ilegalac vec 10 godina, zivi kao kraljica! s druge strane, razmisli da li si spreman za crnju varijantu: raznosenje pizza, zivot manje - vise lagodan, a onda ti na vrata jedno jutro pokuca ICE i odvedu i tebe i sve tvoje cimere u detention centar. od tog momenta, sve je u njihovim rukama. mogu da te drze tamo mjesecima ili da te puste sutradan, bez kaucije, ili ti lupe kauciju od $15.000 koje ti nemas, niti iko ima da ti posudi...

nemoj da me shvatis pogresno, moja preporuka svakome je da dodje i proba USA. nekima ova zemlja lezi, a nekima ne. da imas legalnu opciju, savjetovao bih ti da dodjes bez razmisljanja. ilegalno je vec druga prica i to je tvoj izbor, odmjeri obje strane medalje i sam odluci. i nemoj samo da stanes na ovom forumu. kazes da ti engleski nije problem: google is your friend.

@gane1

ta vremena su, prijatelju, odavno prosla :-) krediti se vise ne izdaju tako lako kao ranije. pogotovo za osobu koja dodje ovamo bez kreditne istorije, kuca ce ipak biti preveliki zalogaj bar jos nekoliko godina. nadam se da ce se stvari ipak promijeniti na bolje uskoro.
[ Horvat @ 12.10.2009. 19:10 ] @
Citat:
challenger

Lik je inace otisao busom (turisticki), s jednom torbom stvari i nekih 200€ u dzepu, nije se nikome ni javio dok nije stigao tamo.

da,samo jedna stavka,nije on otisao trbuhom za kruhom sa jednom torbom i 200 evi,nego je otisao di ga ceka siguran smestaj,sigurna klopa i verovatno podrska novcana jedno vreme...

@dare,i ne rece ti,kad je izglasan taj zakon da ce svi ilegalci koji to pozele dobiti zelenka i jos pride suske u dzep

@milanche,hajde po svom misljenju,sta bi trebala da bude "nula" ako nikog nemas i ne poznas u us of a,a da "uspes"?avio karta? ak + 100$ , 1000$ ...koliko?
[znam,nije to tako lako reci,ali okvirno,tvoje subjektivno misljenje]

[edit]
Citat:
gane1: kad navrsis 45-50 godina rasprodaj sve i bezi nazad,osim ako nisi atomski fizicar


zbog cega?[/edit]
----

ova tema je postala i provodadzijska :D
[pa u tom tonu da priupitam,sto je izuzetno bitno da devojka bude srpkinja [ili bilo kojeg drugog porekla]?]



[Ovu poruku je menjao Horvat dana 12.10.2009. u 20:24 GMT+1]
[ dejan, @ 12.10.2009. 23:40 ] @
@dare85

Znači samo nadješ neku koja pristane da se uda za tebe i posle dve godine dobiješ GC?Zar je moguće da je baš tako lako?Nešto sumnjam da su ti emigracioni službenici baš sisali vesla,pa valjda mogu da provale pravi od fiktivnog braka?
[ goranmilenkovic77 @ 13.10.2009. 07:09 ] @
nije bas tako brzo ali u sustini nije tesko niti ko moze da provali da li ste stvarno u braku ili niste pogotovo ako oba para govore isti (neki drugi) jezik npr. Srpski. Stavi se ti u njihovu kozu gledas dvoje ljudi kako se kikocu i smeju a pritom se nesto domunjdjavaju...a rec ne razumes ...mozes samo da ih gledas .......slicnih su godina....sta ces da pomislis?
Pa znas koliko njih se regularno udaje i zeni (dnevno u USA) mnogo.
Realno najlakse i najbezbolnije je da se udate/ozenite.
[ krle_zr @ 13.10.2009. 07:18 ] @
Hm, mene interesuje nesto.
Sem gorepomenute zenidbe, ima li neko da je dobio papire na osnovu posla (strucnosti)? Procitao sam na jednoj od tema o USA kako je lik napisao opsiran CV i poslao na vise od 1000 adresa a samo se jedan poslodavac upustio u ceo proces da dovede njega i zenu. Na kraju je samo dobio H2b vizu i morao tamo jos da se cima. Drugim recima, koliko firme tamo mogu da pomognu za GC ili moras stvarno da si Tesla #2?

Pozdrav

EDIT: Znam da pitanje deluje pomalo naivno, ali stvarno me zanima kako oni gledaju na to.
Recimo, ja u Srbiji radim kao system admin i povremeno udaram po kodu, dok sam bio tamo radio za $9 na sat, a sad gledam plate administratora (prosecne) su $35 pa navise.

[Ovu poruku je menjao krle_zr dana 13.10.2009. u 08:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao krle_zr dana 13.10.2009. u 08:30 GMT+1]
[ milanche @ 13.10.2009. 08:40 ] @
Citat:
@milanche,hajde po svom misljenju,sta bi trebala da bude "nula" ako nikog nemas i ne poznas u us of a,a da "uspes"?avio karta? ak + 100$ , 1000$ ...koliko?


Ne znam, nema recepta.

Takodje, pitanje zavisi i od toga sta tacno podrazumevas pod 'da uspes'.

Vecina ljudi koje znam su bar prvih nekoliko dana dosli kod nekoga koga su poznavali.

Takodje, vecina je imala neki konkretan povod da dodje (studije, posao, work+travel)...

U takvim scenarijima mozes da dodjes i sa relativno malo para za svakodnevni zivot, pa da mic-po-mic
mesec po mesec sklapas planove sta dalje, i da te planove ostvarujes.

Ako dolazis kao Schwartzeneger u Terminatoru, onako s neba, pa pravac u bar da nabavis odelo, motocikl,
oruzje, pa s oruzjem protivu otmicara....mnogo je skup sport koji mogu sebi da priuste oni koji u USA dolaze
radi provoda (pun dzep para pa idemo u provod). Za obicnog Ziku koji dolazi da otvori neke mogucnosti za
bolju egzistenciju, koji startuje manje-vise od nule, vrlo se ne preporucuje.

Cak i kad se dodje turisticki, obicno se ide u nekom aranzmanu tipa smestaj + hrana + N dana pokriveno.

Ako ne ides preko aranzmana, mislim da je za veca mesta u USA (LA, NYC, CHI) sasvim bezbedna varijanta
avio karta + 2000 USD koja bi pokrila troskove par nedelja u jeftinom motelu i skromnu ishranu iz samoposluge
baziranu na mikrotalasnoj pecnici za podgrevanje, sve to u nekom ne-zimskom periodu, sve to uz panicno
trazenje posla, citanje oglasa, muvanje po gradskom prevozu. Ishod je naravno, krajnje neizvestan, cela
avantura sa velikim izgledima za losu kombinaciju uludog spiskavanja para + uletanja u problem.

Naravno, u jeftinijim regijama bi troskovi motela bili manji, ali bi bilo teze snaci se u pocetku (manje poslova,
veca kontrola prava na rad, itd).

Jednostavno, prosla su vremena kad se u USA dolazilo sa cetkicom za zube u zadnjem dzepu i par dolara
u prednjem, i kad si jos na aerodromu izjavljivao da zelis da ostanes pa dobijao zelenu kartu (davnih sedamdesetih
je bilo tako).

Za nas sa Balkana je zbog ogromne imigracije u poslednjih dvadesetak godina postalo gotovo nemoguce da
ne znas bas nikoga u USA.
[ milanche @ 13.10.2009. 08:42 ] @
Citat:
Sem gorepomenute zenidbe, ima li neko da je dobio papire na osnovu posla (strucnosti)?


Po mojoj proceni vise od 80% ljudi sa trazenom diplomom (recimo: gotovo svi mladji Srbi profesionalci u Silicijumskoj Dolini).
[ Horvat @ 13.10.2009. 10:18 ] @
konkretno na ovo sam mislio
Citat:

- od nule, bez pocetnih veza i poznanstava, bez velikih pocetnih sredstava samo ako je zdrav i
pri cistoj pameti, brze i lakse napraviti sebi smislenu egzistenciju.


pa te pitam,sta ti tu "od nule" predstavlja,trbuhom za kruhom ne mozes otici,tj ne mozes "bez prebijene pare",ak kosta oko 1000$ [ako ne i vise],pa onda jos koliko ti treba za smestaj i hranu...

znaci po tebi je neki dno dna minimuma ak+2000$?
[ ventura @ 13.10.2009. 10:53 ] @
Citat:
Horvat
znaci po tebi je neki dno dna minimuma ak+2000$?


Računaj na to kao dnevnu cifru.. To mu dođe oko 65 dolara dnevno za smeštaj, hranu i prevoz. Smeštaj je tu najveća stavka.
[ Beltrammi @ 13.10.2009. 16:48 ] @
obavezno poneti i paklo kurtona.
[ milanche @ 13.10.2009. 17:00 ] @
@Horvat

ventura ti je dao dobru racunicu.

Citat:
pa te pitam,sta ti tu "od nule"


Dosao si, ne poznajes nikoga, ne znas nista ni o cemu (napr. gde da odes da kupis aspirin i kako se aspirin zove),
nemas posao, imas samo svojih par kofera sa licnim stvarima, i ono sto si poneo na sebi i u sebi (znanje, kvalifikacija,
zivotno iskustvo), i zgrcen zamotuljak dolarskih novcanica.

[ Horvat @ 13.10.2009. 20:06 ] @
^^e upravo to sam i pitao koliko ti treba love pocetne :),hvala
[ ventura @ 14.10.2009. 00:34 ] @
Citat:
Horvat: ^^e upravo to sam i pitao koliko ti treba love pocetne :),hvala

Pa računaj 60-80 dolara po danu za neki minimalan budžet.
[ Trantor @ 14.10.2009. 00:45 ] @
Tu ti je to negde kao što ti je ventura rekao. Ne baš ni da se stisneš ali ni da se rasipaš. Ono da možeš normalno da živiš. Mada u principu to može dosta da varira od lokacije do lokacije ali ovo bi trebalo da je dovoljno.
[ voodoosin @ 15.10.2009. 13:06 ] @
slazem se s procjenom, motel se uglavnom moze naci za 40-60 dolara, tu je uvijek mcdonalds dollar menu da se jeftino prehranis u pocetku. ako znas nekoga to ti moze dosta olaksati. sto prije nadjes cimera, to bolje. a posao se isto najlakse dobija preko preporuke, mada nije nemoguce dobiti posao i kad usetas negdje sa ulice. odmah trazi menadzera da pricas sa njim, mada ce ti uglavnom prvo dati samo aplikaciju. ako dobijes sansu da odmah pricas s nekim ko je zaduzen za zaposljavanje imas vecu sansu da se predstavis u dobrom svjetlu. inace, oni dobijaju stotine aplikacija i nema bas nekih pravila kako se to odlucuje, prilicno je subjektivno.
[ Trantor @ 15.10.2009. 16:35 ] @
Evo još jednom da demnatujem ono što je dare85 rekao kako malo negativnije stavove iznose ljudi koji su bili u USA (kao ja) pa su videli da se zeznuli što se vratili i znaju da se tamo lako ne ide jer se ta prilika ne pruža svakom i sad im je krivo. Danas sam bio u ambasadi i dobio vizu na godinu dana :) Ništa me čovek nije proveravao samo me pitao gde treba da idem, vratio dokumenta i rekao da dođem sutra za vizu :))))

Za sve zainteresovane, garnitura američke ambasade se promenila pre nekih par nedelja nisam čak ni siguran da je stigao novi ambasador. Tako da je još lakše nego pre. Koliko sam ja video svi vize dobijaju. Dal zato što su ovi novi pa eto misle mi smo neki fin narod pa ćemo da se vraćamo :))) ili je to zato što "treba" da nam ukinu vize za EU pa i oni rešili da malo olabave ne znam, ali definitivno se lako dobija viza. Čak su mi ljudi iz agencije preko koje idem rekli da ih pozovem posle intervjua da im kažem kakva je nova postava jer sam ja među prvima koje su oni poslali u ambasadu i još nisu imali sastanak sa njima :). Znači ako imate neku šemu aplicirajte velika je verovatnoća da ćete i da dobijete. Ne da je ranije bilo teško ali sada izgleda još lakše :)))
[ krle_zr @ 15.10.2009. 20:47 ] @
Za koju si vizu aplicirao? Ako je H1b, jel ti poslodavac iz Kalifornije poslao neki dokument ili slicno.

Pozdrav
[ Trantor @ 15.10.2009. 20:52 ] @
Ne to je bila J1 viza. Kao za Work and Travel samo što sad traje godinu dana za Internship ili ti stručnu praksu. Inače bilo je nekoliko ljudi koji su tražili H1B vizu ali ne znam kako su oni prošli.

Da za ovaj posao sam imao radnu ponudu od poslodavca iz Kalifornije. Bez toga ne možeš da ideš u ambasadu. Moraš od njega da dobiješ taj DS 2019 formular. Bez njega ništa.

E još jedna stvar. Vidim da si gore napisao da je lik napisao OPŠIRNI CV i valjda našao posao. To je najgora stvar koju možeš da uradiš. CV nikad ali nikad ne sme da bude opširan i veći od jedne strane. To ti piše svuda kad se daju uputstva za CV. El ti misliš da će neko da čita tamo neki roman. Pa ja znam po sebi, kad primim opširan email odmah izgubim volju da ga čitam. A zamisli tek nekog tamo birokratu koji ima posla i preko glave. Znači CV kratak i sažet. Da sadrži samo ono što treba. Može i više strana mislim ako imaš 10 završenih škola i znaš gomilu nekih stvari da radiš pa sve to ne može da stane na jedan papir :) Ali to je teško za poverovati, ne :)) Zato piši KRATAK CV do veličine formata A4. Ništa više. Na kraju krajeva ja sam tako našao firmu sa CV-em od jedne strane. Ništa opširno. Mogu da ti pošaljem da vidiš kako to izgleda ako te interesuje da imaš kao model. Inače ovaj CV mi je uradila šefica iz Amerike jer je u to vreme pravila CV za sebe pa sam je ja iskoristio da uradi i meni moj :) Tako da se može reći da je po njihovim standardima :)

[Ovu poruku je menjao Trantor dana 15.10.2009. u 22:11 GMT+1]
[ aco85 @ 16.10.2009. 18:03 ] @
Sve sam ovo citao sto ste pisali, i sve je po malo tacno ali i moj cale, babo, stari zna recenicu, "Ko tamo ode vise se ne vraca" :) Ma to je kao zemlja i mars, sobzirom sto je srbija mars, pa sad oni istrazuju kakvi smo, jel moze kod nas da se prezivi itd. Niko vama ne brani da radite u IT sektoru, gde god da zivite na kugli zemaljskoj, a ako zamisljate kancelariju google-a ili microsofta tu se grdno varate, takvi nemaju vremena da gledaju i ucestvuju na forumima, osim za pare. Znaci genijalac pa tek onda, svaka cast ako ima takvih ovde. Do tada Amerika je broj jedan, dok ne dodje na red Kina.
[ JSN @ 17.10.2009. 03:48 ] @
evo da i ja kazem neku recenicu...procitao sam dosta sitnica ovde...al pojma da vam kazem nemam koje je koja viza...uglavnom dobar drug je na visoj hotelijerskoj i otisao je tamo verovatno kao work and travel i vec je 3 god tamo...u njujorku je...ostao i niko ga ne dira...dobio je vozacku...placa porez...kaze da i da ga policija zaustavi oni ne mogu da provere da li je legalno ili nelegalno...a uskoro ce da pokrene proces dobijanja papira...cak mu je i majka 2x bila u poseti...
promenio je dosta poslova...ali radi najvise kao barmen..i to dobar...i trenutno je u jednom klubu nesto kao menadzer ...a u drugom sef barmena...
tako da definitvno probaj i da te deportuju bash te briga veliki je svet...posle mozes da probas u kanadi...a onda se lako spusti s nizbrdo...i to je to...
[ Trantor @ 18.10.2009. 21:15 ] @
Ne može on da pokrene ništa. On može da preda papire za iseljeničku vizu i da čeka da oni pokrenu proces. Ako je za verovati ovom Bernseinte-u koji je vodeći imigracioni advokat u Americi i baš je iz New York-a za to će morati da čeka kako sada stvari stoje 20 godina.
[ Horvat @ 19.10.2009. 11:40 ] @
kad vec pominjete gc,zanima me da li postoji,kao u kanadi,mogucnost da preko rodbine dobijes gc?
[ Trantor @ 19.10.2009. 15:57 ] @
To i jeste jedan od načina da dođeš do GC-a. Ili da poslodavac garantuje, ili da te sponzoriše rodbina ili da igraš lutriju. Ima još i eto to da uložiš 1 mil. dolara pa da te prime ali o tome je mislim glupo i raspravljati.
[ burex @ 19.10.2009. 22:32 ] @
Citat:
kad vec pominjete gc,zanima me da li postoji,kao u kanadi,mogucnost da preko rodbine dobijes gc?

Da... Ako si nečije dete do 21god, ili ako ti je tamo supruga :)
Ostale mogućnosti uključuju da si veoma poznati slikar, umetnik, lekar i sl., visokokvalifikovana osoba sa radnim iskustvom, prosečno kvalifikovana osoba sa ili bez radnog iskustva (5god čekanja), pop, muftija, rabin... ili da imaš od 500k do 1mil $ za investiciju. Za sve ove mogućnosti se podrazumeva da imaš poslodavca u USA koji je voljan da se njaka sa papirologijom za tebe i da plati sve prateće troškove.
[ Horvat @ 20.10.2009. 00:23 ] @
nisam mislio na to roditelji dete ,nego malo dalji,npr baba i deda ili cak neki stricevi i to
dakle ne moze
[ burex @ 20.10.2009. 21:04 ] @
Ima i drugih mogućnosti (npr. možeš dobiti vizu ako ti je tamo brat ili sestra, i ako ima USA državljanstvo), samo što je broj trenutno ograničen:
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1306.html
[ dare85 @ 23.10.2009. 23:38 ] @
znas kako brate,ako nadji ti lepo devojku u americi koja ima GC ,dovuci se na turisticku veri je i ozeni se dok ti viza traje i automatski si sredjen za 3-6 meseci ti tim putem dobijes privremenu GC a nakon 2 godine zivota sa njom zajedno dobijas trajnu GC a posle toga nakon 4 godine drzavljanstvo.Druga opcija ako imas devojku u americi dodjes turisticki veris je i apliciras za Fiance vizu,ali ona mora da ima GC ,zatim ce ti reci imas rok da se vratis u svoju zemlju i iz tvoje zemlje popunis formular za verenicku vizu i ona treba da ti posalje isti formular iz amerike koji je ona potpisala i to prilozis u srbiji tvoju aplikaciju i onu koju ti ona posalje, ima uplati se nesto ne tako skupo .Sve sto treba da imas je devojka sa sredjenim statusomu USA.i ako zelis da poslusas moj savet ne trazi nikako mala mesta gledaj da to budu veliki gradovi, poznati, sa vecim sansama za posao jer mala mesta u USA su skoro nikakve mogucnosti ako zelis da nadjes vremenom posao u svojoj struci,nece nista preko noci, ali ko god kaze da je nemoguce laze te(preporuka po meni gradova bi ti bila New York,Phoenix,LOs Angeles koji se nalazi u Californiji,Chicago,Utah..tolko za sad).Sve u svemu za ljude koji su umetnici sa talentom, programeri,..hocu da kazem ako imas neko znanje vezano za racunare programe,ili ako si umetnik i umes to da pokzes u praksi ovde i znas jezik nije nikakav problem nije preko noci ali srede se stvari ali sve to zavisi od tvoje zelje koliko i da li uopste vidis sebe ovamo koliko sam citao u tvojim ranijim izjavama ovaj zivot nije za tebe ne delujes kao tip koji zeli neke vece stvari u zivotu da postigne ,delujes kao neko ko je zadovoljan i prezadovoljan onim sto tamo u srbiji ima trenutno,bolje ostani i zadovolji se time sto imas posto, mogu da procenim po tvojim komentarima, da ti sebe kao sto si rekao u jednom komentaru nemozes da vidis ovamo,znaci stvar licne odluke.KO zeli nesto stvarno taj i uspe da dobije jer to sto zeli ga motivise da se izbori kao odrastao covek za neke svoje sanse i napravi bolju pristojniju buducnost,ako si muskarac koji zeli da ima bolji zivotni standard i buducnost ovde i posao onda se isplati da dolazis,ako nemas taj nas muski ego u sebi i ako filozofiras i razmisljas previse , time se ne postize brate nista , samo depresija, razocarenje, nezadovoljstvo, i to nikako nije dobro.Sto kazu tamo Srbi mora da IMA MUDA ako nemas muda nemas ni hrabrosti ako nemas hrabrosti da sam preuzmes neke koreke po pitanju svog zivota bilo gde onda znaci nisi spreman za bolji zivot, a tek ne da se suocis sa problemima koje zivot nosi.naravno za svaki korak u zivotu postoji sumnja i strah ,ali ako se ne bojis nema ni hrabrosti .Znaci sednes lepo ,razmisli sta te u zivotu cinilo, sta te cini, sta moze da te ucini srecnim i kako vidis sebe u zivotu i ako si odrastao u mentalnom smislu kao muskarac nece ti biti tesko da shvatis sta je to sto te zaista cini srecnim ,sta je to sto cini da se osecas slobodno i svojim,gde i skim se osecas pravim i srecan,i ako nadjes odgovore u svom srcu i svojoj glavi znaces sta zelis ,a kada to saznas sve ostalo je lako.kazem ti nadji sebi devojku sa GC i resi svoje pitanje.A kazem ti ja sam imao situaciju da sam pitao druge za sve ,terali su me da padnem u depresiju zamalo da zauvek izgubim svoju srecu i na vreme sam shvatio .Da sam sebe i svoju pamet slusao i da nisam dozvolio drugima da mi sole pamet i ispiraju mozak kako oni zele,da sam bio pametan nebi izgubio silne godine sedeci i u razmisljanju slusajuci sve oko sebe, samo ne sebe.kazu stari bez rizika nema uspeha,kao i to nema hleba bez motike.oduzih ga ja,izvinjavam ti se zbog toga iskreno.u ovom svetu ili si gubitnik ili pobednik sve zavisi koliko si spreman da se boris za svoja prava i svoj zivot u buducnosti,jer brate niko ti sada ne pita vise sta si bio ili radio pre ili ko si pre bio,sve se svodi na to ko si sada jer ko si sada i kako sada razmisljas tako i preuzimas korake u zivutu za buducnost,pametni i srecni ljudi ne zive u proslosti vec se bore da postignu nesto u zivotu za buducnost.ne zivis za ono sto je nekad bilo to nikoga ne zanima ,zivi za ono sto zelis da ti se desi i ka tome idi.Mozes lepo da sednes i razmisli, u zadnjih 2-3 godine sta te je cinilo srecnim i kako bi voleo i gde bi zaista ti licno zeleo da imas buducnost,da li postoji neko poseban u tvom zivotu i imas li nekoga sa kim bi bio srecan da sve delis,jer ako nadjes osobu koja te razume ,koja ce uvek umeti da ti pruzi ruku kad ti svi okrenu ledja ako takvu osobu nadjes u zivotu nekada, koja ce umeti da te ceni takvog onda si srecan covek, i sve ostalo se moze resiti za sve postoji resenje u zivotu.Zivot je kratak brate da bi ga proveli sami u iscekivanju filozofiji.nema tu sta mnogo da se filozofira.Slusaj sebe,i ono sto ti zelis ne nas sa foruma i znaj da srecan covek se uzda u sebe i svoju sopstvenu pamet ako je cista ,a gubitnici kreiraju svoj zivot na osnovu komentara drugih i saveta drugih.Budi pametan sta god da radis i odlucis
pozdrav
Dare
[ dare85 @ 23.10.2009. 23:46 ] @
krle-zr:
Hm, mene interesuje nesto.
Sem gorepomenute zenidbe, ima li neko da je dobio papire na osnovu posla (strucnosti)? Procitao sam na jednoj od tema o USA kako je lik napisao opsiran CV i poslao na vise od 1000 adresa a samo se jedan poslodavac upustio u ceo proces da dovede njega i zenu. Na kraju je samo dobio H2b vizu i morao tamo jos da se cima. Drugim recima, koliko firme tamo mogu da pomognu za GC ili moras stvarno da si Tesla #2?

Pozdrav

EDIT: Znam da pitanje deluje pomalo naivno, ali stvarno me zanima kako oni gledaju na to.
Recimo, ja u Srbiji radim kao system admin i povremeno udaram po kodu, dok sam bio tamo radio za $9 na sat, a sad gledam plate administratora (prosecne) su $35 pa navise.



Znas kako brate,ako nadji ti lepo devojku u americi koja ima GC ,dovuci se na turisticku veri je i ozeni se dok ti viza traje i automatski si sredjen za 3-6 meseci ti tim putem dobijes privremenu GC a nakon 2 godine zivota sa njom zajedno dobijas trajnu GC a posle toga nakon 4 godine drzavljanstvo.Druga opcija ako imas devojku u americi dodjes turisticki veris je i apliciras za Fiance vizu,ali ona mora da ima GC ,zatim ce ti reci imas rok da se vratis u svoju zemlju i iz tvoje zemlje popunis formular za verenicku vizu i ona treba da ti posalje isti formular iz amerike koji je ona potpisala i to prilozis u srbiji tvoju aplikaciju i onu koju ti ona posalje, ima uplati se nesto ne tako skupo .Sve sto treba da imas je devojka sa sredjenim statusomu USA.i ako zelis da poslusas moj savet ne trazi nikako mala mesta gledaj da to budu veliki gradovi, poznati, sa vecim sansama za posao jer mala mesta u USA su skoro nikakve mogucnosti ako zelis da nadjes vremenom posao u svojoj struci,nece nista preko noci, ali ko god kaze da je nemoguce laze te(preporuka po meni gradova bi ti bila New York,Phoenix,LOs Angeles koji se nalazi u Californiji,Chicago,Utah..tolko za sad).Sve u svemu za ljude koji su umetnici sa talentom, programeri,..hocu da kazem ako imas neko znanje vezano za racunare programe,ili ako si umetnik i umes to da pokzes u praksi ovde i znas jezik nije nikakav problem nije preko noci ali srede se stvari ali sve to zavisi od tvoje zelje koliko i da li uopste vidis sebe ovamo koliko sam citao u tvojim ranijim izjavama ovaj zivot nije za tebe ne delujes kao tip koji zeli neke vece stvari u zivotu da postigne ,delujes kao neko ko je zadovoljan i prezadovoljan onim sto tamo u srbiji ima trenutno,bolje ostani i zadovolji se time sto imas posto, mogu da procenim po tvojim komentarima, da ti sebe kao sto si rekao u jednom komentaru nemozes da vidis ovamo,znaci stvar licne odluke.KO zeli nesto stvarno taj i uspe da dobije jer to sto zeli ga motivise da se izbori kao odrastao covek za neke svoje sanse i napravi bolju pristojniju buducnost,ako si muskarac koji zeli da ima bolji zivotni standard i buducnost ovde i posao onda se isplati da dolazis,ako nemas taj nas muski ego u sebi i ako filozofiras i razmisljas previse , time se ne postize brate nista , samo depresija, razocarenje, nezadovoljstvo, i to nikako nije dobro.Sto kazu tamo Srbi mora da IMA MUDA ako nemas muda nemas ni hrabrosti ako nemas hrabrosti da sam preuzmes neke koreke po pitanju svog zivota bilo gde onda znaci nisi spreman za bolji zivot, a tek ne da se suocis sa problemima koje zivot nosi.naravno za svaki korak u zivotu postoji sumnja i strah ,ali ako se ne bojis nema ni hrabrosti .Znaci sednes lepo ,razmisli sta te u zivotu cinilo, sta te cini, sta moze da te ucini srecnim i kako vidis sebe u zivotu i ako si odrastao u mentalnom smislu kao muskarac nece ti biti tesko da shvatis sta je to sto te zaista cini srecnim ,sta je to sto cini da se osecas slobodno i svojim,gde i skim se osecas pravim i srecan,i ako nadjes odgovore u svom srcu i svojoj glavi znaces sta zelis ,a kada to saznas sve ostalo je lako.kazem ti nadji sebi devojku sa GC i resi svoje pitanje.A kazem ti ja sam imao situaciju da sam pitao druge za sve ,terali su me da padnem u depresiju zamalo da zauvek izgubim svoju srecu i na vreme sam shvatio .Da sam sebe i svoju pamet slusao i da nisam dozvolio drugima da mi sole pamet i ispiraju mozak kako oni zele,da sam bio pametan nebi izgubio silne godine sedeci i u razmisljanju slusajuci sve oko sebe, samo ne sebe.kazu stari bez rizika nema uspeha,kao i to nema hleba bez motike.oduzih ga ja,izvinjavam ti se zbog toga iskreno.u ovom svetu ili si gubitnik ili pobednik sve zavisi koliko si spreman da se boris za svoja prava i svoj zivot u buducnosti,jer brate niko ti sada ne pita vise sta si bio ili radio pre ili ko si pre bio,sve se svodi na to ko si sada jer ko si sada i kako sada razmisljas tako i preuzimas korake u zivutu za buducnost,pametni i srecni ljudi ne zive u proslosti vec se bore da postignu nesto u zivotu za buducnost.ne zivis za ono sto je nekad bilo to nikoga ne zanima ,zivi za ono sto zelis da ti se desi i ka tome idi.Mozes lepo da sednes i razmisli, u zadnjih 2-3 godine sta te je cinilo srecnim i kako bi voleo i gde bi zaista ti licno zeleo da imas buducnost,da li postoji neko poseban u tvom zivotu i imas li nekoga sa kim bi bio srecan da sve delis,jer ako nadjes osobu koja te razume ,koja ce uvek umeti da ti pruzi ruku kad ti svi okrenu ledja ako takvu osobu nadjes u zivotu nekada, koja ce umeti da te ceni takvog onda si srecan covek, i sve ostalo se moze resiti za sve postoji resenje u zivotu.Zivot je kratak brate da bi ga proveli sami u iscekivanju filozofiji.nema tu sta mnogo da se filozofira.Slusaj sebe,i ono sto ti zelis ne nas sa foruma i znaj da srecan covek se uzda u sebe i svoju sopstvenu pamet ako je cista ,a gubitnici kreiraju svoj zivot na osnovu komentara drugih i saveta drugih.Budi pametan sta god da radis i odlucis
pozdrav
Dare

[ dragvorl @ 24.10.2009. 18:11 ] @
Jao sta sve necu procitati ovde ne verujem. Al ajd da ispricam ono sto znam jer sam bio sa J1 vizom prosle godine. Ove nisam isao da bih regulisao ovde neke stvari. U NY sam poceo raditi selidbe, koje su prosle godine bile uzas, slabo je bilo posla, tj. previse ljudi. Onda sam na metrou upoznao coveka koji me je uputio na njegovog poznanika koji se bavi gradjevinom, tj. adaptacijama i poceo sam da radim tamo. Recicu vam odmah, plata pomocnog radnika je 100-120 dolara na dan, najbolji majstor koga sam znao je inace imao 250 na dan. E sad, kako sam usao u taj posao i ziveo sa tim ljudima saznao sam svasta nesto. Ljudi sa kojima sam ziveo su inace mahom emigranti iz Madjarske, tamo su oko 10 godina, naravno 90% njih ilegalno. To tamo nije problem i ko se normalno ponasa nece imati nikakvih problema. Muskarci uglavnom rade gradjevinu (i to se radi unutra, ne napolju), zene rade kao bebi siterke. Ovi sa kojima sam ja radio gledaju da nikako ne rade vikendima, a ja kao neko ko je dosao sa strane da zaradi sam ostajao subotom i nedeljom kad je god moglo. Jedan mesec sam napravio skoro 3k dolara. Od toga se u NY moze sasvim lepo ziveti (doduse ovo je sve bez poreza kinta), dakle stan po glavi ~350 dolara, bilo nas je 3ica u 2 bedroom stanu. Inace ko zna kraj se zvao Bensonhurst, to je deo Brooklyna, vrlo mirno mesto, gde mozete izaci u svako doba dana i noci bez bojazni da vas neko napadne ili bilo sta. Pre je bilo tu puno Italijana i Rusa, sad ima vise Azijata. Hrana nije mnogo skuplja nego ovde - vrlo tuzno za Srbiju i sramotno. Radi se inace 8 sati, jedino sto je problem u NY je prevoz, jer ponekad mi je trebalo i 1,5 sati da stignem do radnog mesta. Absolutno nikakvih problema nisam imao. Upoznao sam ljude razne, medju njima i Amere, i mog reci da su jako prijateljski narod, veoma ljubazni, znaci bio sam vrlo-vrlo iznenadjen zbog mojih prethodnih predrasuda o USA. Rekao bih vrlo pragmaticna zemlja za zivot, bez komplikacija, ponekad i previse jednostavna i prosta, ali meni se vrlo dopada. Sa J1 vizom se posle vadi i SSN, ali u Americi, s tim da mislim da na njemu ima napisano nesto sto na "obicnim" nema. Btw. taj drugar s kim sam radio se 4 godine zabavljao sa nekom crnkinjom sa kojom se ozenio prosle godine, bas kad sam bio tamo, negde u junu se ozenio, dobio je GC krajem godine. Naravno dobijanju GC prethodi intervju sa svim mogucim i nemogucim pitanjima, supruznici se odvojeno ispituju i zatim se odgovori uporedjuju, tako da treba paziti sto se toga tice. Moj gazda kod koga sam radio, inace takodje emigrant iz Madjarske je dobio GC ugovornom zenidbom, dakle za papire, i cela zurka ga je kostala oko 22K dolara. Caka je ta sto zena moze da ucenjuje da ce praviti probleme kod Emigracionog, i onda trazi vecu sumu, no to je njegov slucaj. Inace Amerika je i dalje zemlja mogucnosti, iako trenutno u krizi, ali rado bih se opet obreo tamo. Puno srece svima! ;)
[ voodoosin @ 24.10.2009. 20:36 ] @
dajte ljudi, molim vas, prelomite malo svoje postove. kad je sve u jednom pasusu nemoguce je procitati!
[ dare85 @ 25.10.2009. 00:17 ] @
da prelomim, PRICAJTE STA HOCETE MENI JE OVDE IDEALNO ,jednostavno ne pronalazim se u vasim komentarima koji vecim delom izgledaju zastraujuce,mozete da pricate sta hocete jedno je sigurno mi koji zivimo ovde godinama i koji smo videli i tamne i svetle strane USA znamo pravu situaciju i kako je zaista zivot ovde ,a nije los jer da jeste los bili bi i trunuli u svojim rodjenim zemljama.Zato pamet u glavu svima srecno sa vasim daljim zivotima,ali mislim i znam da ako u svojoj glavi ne rascistite sta zelite i gde zelite da budete i kako vidite sebe onda vam ni afrika ni USA ,ma nigde vam nece biti dobro,a takvi ljudi nemaju i nenadju pravu srecu.Svi oni koji nedaju sansu sebi ili odbace priliku koja moze da im promeni na bolje zivot,zna se kako tiakvi zavrsavaju...zalosno...budite pametni ne pravite se pametni jednostavno i jasno.Nikada neces biti srecan gde god da si ako nemas ono sto te stvarno cini srecnim.
zato,braco i sestre cuvajte se
dare
[ zmajevac @ 27.10.2009. 16:33 ] @

"Vecina od Vas ima famu o Americi, kao jednom kapitalistickom gigantu koji ce da te ubije samo da bi te iskoristio, kako ja ovde krvarim radim i danju i nocu za parce leba -"

pa da , tako neka slika se javlja, pogotovo ako se radi na crno...

svaka cast na poetskom iskazu...
[ Bandzi85 @ 03.11.2009. 14:45 ] @
@Trantor

Od nedavno sam na ovom forumu, interesuje me US.

Pročitao sam da ste otišli na internship program!
Kako ste pronašli internship placement? Ja sam diplomirao Business management u decembru (inače i ja sam završio srednju tehničku smer automatika). Svi saveti su dobro došli.

Da li možete i meni poslati CV?

Srdačan pozdrav i hvala!
[ milanns21 @ 26.12.2009. 13:39 ] @
Cao treba mi jedna informacija. Bio sam nedavno u Americi na J-1 i produzio legalno na turisticku B-1 jos 6 meseci. Pre isteka tih novih 6 meseci sam se vratio i sada opet zelim da idem,ovaj put na unternship. Da li znate nekoga kome su pravili problem zbog produzivanja,tj zbog prebacivanja na b-1. I jos jedna stvar,nisam koristio svoj SSN. Jel ima neko neki info?
[ krle_zr @ 26.12.2009. 13:45 ] @
Koliko je meni poznato, moguce je da ces imati problema. Jer ti si, prilikom odlaska, ovde 'obecao' da ces se vratiti za pet ili manje meseci. E sad, to sto si ti tamo (uz pomoc nekog advokata) promenio status i ostao duze se ovde ne priznaje. Najbolje se raspitaj u ambasadi.

Kako to mislis, nisi koristio svoj SSN?

Pozdrav
[ dragvorl @ 31.12.2009. 19:41 ] @
Inace bas sam juce pricao sa drugaricom koja je ostala nakon W&T (J1) programa i moguce je ostati tako sto se predje na H1B vizu koja kosta nekih 3k dolara+troskovi avokata.
[ Dar_Makedon @ 19.02.2010. 18:08 ] @
Zdravo ljudi.Jel moze mi neko reci sta ce se desiti kad mi istece vaznost pasosa,a pozelim se vratiti kuci (ne planiram se zeniti u Americi).Jel ce ambasada mi izdati novi pasos (s faktom da sam prekoracio j-1 viza) ili cu morat da uradim neku belju pa da me deportiraju free of charge (: Molim za odgovore!
[ krle_zr @ 19.02.2010. 19:02 ] @
Citat:
Dar_Makedon: ... ili cu morat da uradim neku belju pa da me deportiraju free of charge (:


Mislim da ce to biti sve samo ne free i super varijanta? Sto bi komplikovao zivot na ovaj nacin, bolje sredi sve pre nego sto odes tamo.

Pozdrav
[ Dar_Makedon @ 20.02.2010. 11:01 ] @
Da ali s obzirom na to da mi pasos traje jos 1 godinu (nemam vreme da napravim novi),a planiram da ostanem tamo oko 3 godine,znaci problem je dali bi ambasada izdala novi pasos posto posle tri godine ja bih bio u situaciju:''nemam validan pasos,a i prekoracio sam vizu''.I ja bih to da uradim regularno ali nekad iskrsnu neke stvari/
[ voodoosin @ 06.03.2010. 20:57 ] @
Citat:
zmajevac: "Vecina od Vas ima famu o Americi, kao jednom kapitalistickom gigantu koji ce da te ubije samo da bi te iskoristio, kako ja ovde krvarim radim i danju i nocu za parce leba -"

pa da , tako neka slika se javlja, pogotovo ako se radi na crno...

svaka cast na poetskom iskazu...


ta slika je, uglavnom, pogresna. osim ako, naravno, nemas troje-cetvero djece, tada ti ne gine dva posla, sedam dana sedmicno.

Citat:
dare85: da prelomim, PRICAJTE STA HOCETE MENI JE OVDE IDEALNO ,jednostavno ne pronalazim se u vasim komentarima koji vecim delom izgledaju zastraujuce,mozete da pricate sta hocete jedno je sigurno mi koji zivimo ovde godinama i koji smo videli i tamne i svetle strane USA znamo pravu situaciju i kako je zaista zivot ovde ,a nije los jer da jeste los bili bi i trunuli u svojim rodjenim zemljama.Zato pamet u glavu svima srecno sa vasim daljim zivotima,ali mislim i znam da ako u svojoj glavi ne rascistite sta zelite i gde zelite da budete i kako vidite sebe onda vam ni afrika ni USA ,ma nigde vam nece biti dobro,a takvi ljudi nemaju i nenadju pravu srecu.Svi oni koji nedaju sansu sebi ili odbace priliku koja moze da im promeni na bolje zivot,zna se kako tiakvi zavrsavaju...zalosno...budite pametni ne pravite se pametni jednostavno i jasno.Nikada neces biti srecan gde god da si ako nemas ono sto te stvarno cini srecnim.
zato,braco i sestre cuvajte se
dare


potpisujem

Citat:
Dar_Makedon: Da ali s obzirom na to da mi pasos traje jos 1 godinu (nemam vreme da napravim novi),a planiram da ostanem tamo oko 3 godine,znaci problem je dali bi ambasada izdala novi pasos posto posle tri godine ja bih bio u situaciju:''nemam validan pasos,a i prekoracio sam vizu''.I ja bih to da uradim regularno ali nekad iskrsnu neke stvari/


velika je vjerovatnoca da ce te uhapsiti na izlasku i drzati u detention centru. da ti je pasos validan, samo bi te pustili da izadjes, znam ljude koji su tako izlazili iz usa, ali tesko da te mogu pustiti da se ukrcas na avion bez validnog pasosa. posto te oni mogu drzati koliko hoce u detention centru, preporucio bih ti da se prvo kosultujes s advokatom i ostavis nekoj osobi (koja mora biti americki citizen) 15K dolara da te izvuce na kauciju, da ne bi tamo trunuo bezveze mjesecima u zatvoru.
[ Dar_Makedon @ 08.03.2010. 23:36 ] @
I sad si me uplasio ): A jel zna neko jel moguce da se izvadi nov pasos u ambasadu u Ameriku posto s nevalidnom pasosu mogli bi me stvarno uhapsili?
[ zmajevac @ 15.03.2010. 20:53 ] @
Citat:
voodoosin: ta slika je, uglavnom, pogresna. osim ako, naravno, nemas troje-cetvero djece, tada ti ne gine dva posla, sedam dana sedmicno..


Koliko dugo covek moze da izdrzi taj tempo?Cisto ako neko zna iz primera...
[ Trantor @ 24.03.2010. 12:55 ] @
Dar_Makedon:

Možeš da izvadiš novi pasoš u Americi. Treba samo da kontaktiraš našu ambasadu i oni će ti reći šta ti treba. Ja sam izvadio moj pasoš u New York-u pre dve godine jer sam izgubio stari. Tada je to koštalo nekih $300 čini mi se.
[ Dar_Makedon @ 28.04.2010. 10:38 ] @
Fala Trantor
[ miloshzorica @ 28.06.2010. 15:16 ] @
ambasada srbije ne daje pasos ako nemas boravak, samo ti daju putni list
[ Trantor @ 22.02.2011. 18:40 ] @
Ambasada Srbije daje pasoše. Znam sigurno. Jer kad sam ja bio pasoš je bio nekih $300 a putni list je bio $80. Ali definitivno možeš da izvadiš pasoš preko našeg konzulata u USA. Provereno :))
[ AlexxaGajic @ 19.07.2011. 10:30 ] @
Ako obnovim godinu na fakultetu najverovatnije bih dolazio u USA jer me za Srb nista ne vezuje...Najpre bi to bilo preko work and travel zbog ssn i vozacke...Za kasnije me zanima da li ima neko tamo ko je na crno a oodavde je ko bi mi pomogao za pocetak sto se tice snalazenja i eventualnog nalazenja stana i posla...unapred zahvalan :D
[ Braksi @ 10.07.2012. 20:43 ] @
nasa konzularna predstavnistva izdaju pasose normalno, ali prethodno od policije zemlje domacina moras da doneses potvrdu da si prijavio policiji nestanak pasosa (prc !).

Onda u ambasadi mozes da se prijavis za novi pasos ali samo ako imas LK pri sebi jer je to jedini preostali dokument koji te identifikuje ili da pozoves dva svedoka sa pasosima koji izjavljuju da si ti taj i taj i onda dobijas putni list da se vratis u Srbiju.

Uz sve to treba da prilozis i izvod iz drzavljanstva koji moras poruciti iz Srbije.

----

inace koliko ja znam J-1 je dual intent visa, ona nije imigrantska, ali ne zabranjuje da se zameni za neku drugu recimo H1B sto i ne mora biti tesko ako si recimo uradio postdoc ili PhD na J-1 i nasao si sponzora na univerzitetu ili industriji da ti napravi H1-B vizu.

[ au pair @ 11.09.2012. 03:47 ] @
Pozdrav svima! Ja cu mozda malo odskociti od teme sa mojim pitanjem ali ako neko nesto zna bila bih zahvalna da mi odgovori. Radim kao au pair u usa za americku porodicu. Imam ugovor koji istice za nekoliko meseci sa tom porodicom a tada i viza. Medjutim resila sam ranije da prekinem sa radom tj idem kuci. E sada, mene zanimaju neke stvari jer ne daj boze ako me muka jednog dana natera i ne budem imala izbora nego da dodjem turisticki i ostanem da radim kako god...pa i na crno jer kakvo nam je stanje u zemlji ne bi me nista iznenadilo.

Da li da gasim racun u banci kad budem napustala zemlju ili ne? Jer koliko znam za otvaranje racuna treba socijalni broj koji imam naravno i pored njega ostala dokumenta koja ako dodjes turisticki ne dobijas!? A i odredjena dokumenta su potrebna uz socijalni broj jer postoji ta oznaka na njemu.

Da li da platim porez i ako mi papir za placanje nije ni stigao jer koliko sam upucena taj papir se dobija negde u martu mesecu? (mada mislim da ovo pitanje i noje toliko bitno) I kako u opste mogu trenutno dok sam jos ovde doci do vozacke dozvole na kojoj mi nece pisati da mi istice kad i viza ako je to u opste moguce???

Da li je tacno da kada bih se jednog dana vratila morala bi da idem da pokrenem socijalni broj jer valjda prilikom izlaska iz usa neki pricaju da prelazi u stanje mirovanja. (U to se nikako ne razumem tako da ako gresim ne zamerite ali pisem sta sam cula)

A kao glavno pitanje: da li meni agencija preko koje sam dosla moze da "ukine vizu" kao sto kazu! Posto odlazim moram da javim tacan datum izlaska iz zemlje i vise necu moci da se vratim sa tom vizom i ako po datumu nije istekla??? A da napomenem imam J1 vizu na kojoj imam dozvoljene ulaske i izlaske iz usa. Za ovo pitanje sam se obratila nasem konzulatu ovde ali oni nisu nadlezni za to i rekli su mi da pitam emigraciono mada to bas i ne bih :)))

Unapred hvala ako neko ima strpljenja da procita ovo i u opste razume ista :)))
[ Braksi @ 22.11.2012. 19:41 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Evo primera koji je imao H2b vizu i ostao - JA.
Bio sam hapsen, bio sam cak i u zatvoru i na sudu 2 puta. I nista brale. Niko te nista ne pita. Cutis,smrdis, ozenis se i sredis papire. Ja jos nisam, nadam se da cu sledece god... Dobro je sto imas SSN, ID i dozvolu.

Mene milicija zaustavljala 100 puta, provere ti i nista... Znam i primere koje su navatal imigraciono, ali su stvarno retki.
E sad ne mozes da radis neke poslove za koje si struca, recimo ja bi se bavio mrezama i sistem administracijom, e tu te vec provere i kasiraju. Ali restorani, pizza delivery, kafici i tako low level mozes koliko hoces.

Pozdrav iz Filadelfje!


da li si siguran da ti sud nece kasnije praviti probleme ? Cuo sam da su bas rigorozni ?
[ Autobran @ 20.02.2014. 14:42 ] @
Ponovo otvaram ovu staru temu ali sam morao da se nadovežem...

Ja sam bio 2013. god u SAD na Work And Travel programu pa ću vam preneti ukratko moje iskustvo.

Prvi posao sam dobio u New Hampshire-u a tamo sam iznajmljivao kajake i prevozio turiste do rijeke i nazad. Satnica mi je bila 8$ + bakšiš ali je sezona bila loša, često je padala kiša tako da sam nakon dvadesetak dana dao otkaz na tom poslu i preselio se u Vermont. U Vermontu sam radio u jednom luksuznom hotelu gdje je bilo stvarno puno posla. Tamo sam radio u hotelskom restoranu i u sali za konferencije i zaradjivao sam više od 3000$ mjesečno. Istina radio sam dva posla i često nisam imao slobodnog dana ali sam dosta zaradio sobzirom da su troškovi života tamo minimalni (besplatna hrana u hotelskoj kantini, smještaj u jednoj od kuća u vlasništvu hotela gdje sam smještaj plaćao 100$ mjesečno itd.)

U tom hotelu rade 2 menadzera koja su prije nekoliko godina došla u SAD na work and travel program pa su nakon isteka J1 vize ostala ilegalno u SAD. Dakle to dvoje (cura iz Rumunije i momak iz Togo-a) su od običnih radnika perača sudja i housekeepera dogurali do pozicije menadzera za nekoliko godina rada u tom hotelu. Ta djevojka iz Rumunije je do papira došla udajom tako da je sada državljanin SAD-a.

U New Hampshireu (mjesto Conway) živi grupa od 15-20 studenata sa Balkana (Srbija, Makedonija, Bugarska) i svi su oni ilegalno ostali u SAD nakon isteka J1 vize pa su naknadno sredjivali papire, uglavnom ženidbom to jest udajom.

Istina je da se nakon isteka J1 vize može relativno lako ostati u SAD bez većih problema pa se naknadno mogu sredjivati papiri ali to sve varira od slučaja do slučaja. Najlakši način dolaska do papira je svakako brak sa američkim državljaninom pa vi vidite i razmislite da li vam se isplati ostajati tamo jer nakon isteka J1 vize morate ostati u SAD dok ne rješite papire a to može potrajati i nekoliko godina. U slučaju da ostanete ilegalno u SAD nakon isteka J1 vize vjerovatno će vas sledeći put odbiti za bilo kakvu vizu.
[ ivan4433 @ 15.11.2016. 01:14 ] @
Pa cekaj malo sta je i koja razlika izmedju rada na crno i ileganog boravka, to je prostim jezikom kriminal iz ustava u svakoj zemlji. Zasto ici na drugi kontinent kada mozes da se uguras za stalno u neko javno preuzece za tih 10000$ koje moras da poneses da bi tamo ziveo za pocetak? koja je razlika, ne razumem?
[ Aleksandar Đokić @ 15.11.2016. 19:45 ] @
Zato sto se uguras u javno preduzece za stalno i time samoubijes, u metafori i fiktivno, a vrlo brzo i bukvalno.
[ DusanSukovic @ 18.11.2016. 18:53 ] @
Ivane pokusaj da se uguras u opstinu - odelenje za zastitu potrosaca, debela ladovina - do 14:00 saznas sve novosti po gradu, istina plata nije basnoslovna, ali posto nista ne radis, imas free net, toplo ti je, i slicne pogodnosti - suludo bi bilo ici u USA :-)

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 19.11.2016. u 11:19 GMT+1]
[ igors23 @ 22.06.2017. 15:41 ] @
Da li se stanje promenilo ?? Ili je i dalje ista procedura za ostajanje na crno ? Verovatno se nesto promenilo u zakonu za ovo vreme, pa jel i dalje moguce ostati na crno i raditi ? Nailazio sam na forume gde ljudi samo ostanu posle work and travel jer imaju ssn, id , vozacku. Molim vas neka pise neko. Da li je istina da ce trump da donese zakon da protera ilegalce ili su to samo bajke ?
[ Dexic @ 22.06.2017. 16:00 ] @
Da znamo odgovor ne bi bili na ovom ili bilo kom forumu.
[ igors23 @ 22.06.2017. 21:29 ] @
Pitam cisto onako da neko ko je otisao i ostao tamo da nam podeli iskustva ako nije problem jer bi znacilo svima . Ako vec nema nikoga ko je sad skoro otisao, barem neka nam podele iskustva oni koji su ranije otisli, jer su informacije iz 2007/2008 zaista zastarele, pa neka se barem oni jave da kazu kako im je i verovatno su se legalizovali do sada nekako.
[ anananananannan @ 13.05.2019. 21:57 ] @
Citat:
krle_zr:
Ove godine sam bio u USA, kao student na W & T programu. Radio sam tamo kao konobar 5 meseci i vratio se na vreme kuci tj. pre isteka vize J-1. Menadzer restorana u kome sam radio mi je rekao da mu se svidja kako radim i pitao me da ostanem. Rekao sam mu da je to nemoguce jer time krsim zakon, i da J-1 viza ne moze da se produzi. On me je nakon radnog vremena pozvao u svoju kancelariju i imali smo poduzi razgovor o toj temi. Objasnio mi je da status, uz pomoc advokata, moze da se promeni na B1/B2 turisticku vizu na jos 6 meseci, nakon tog perioda se produzava na jos 6 meseci. Posle toga pocinje "zivot na crno", stim da nisam u tako teskoj situaciji kao oni koji su otisli turisticki jer imam SSN, ID i vozacku. Prilikom zaposljena rekao mi je da niko nece proveravati moj status, a u slucaju da me policija zaustavi (tokom rutinske kontrole) nema pravo da me ispituje o mom statusu jer se to kod njih smatra uvredom (u slucaju da sam americki drzavljanin daje osnov za tuzbu, nije mi bas najjasnije ovo) i jos mnogo drugih stvari. Da skratim pricu, ukoliko ne pravim probleme, niko me nece dirati (to sam zakljucio iz njegove price). Njegov predlog sam odbio jer nisam znao u sta se upustam, a ne zelim da uradim nesto zbog cega bih se posle kajao. U medjuvremenu, upoznao sam devojku (srpkinju koja je otisla sa turistickom vizom i sad radi tamo) sa kojom sam se dopisivao veoma dugo i zaljubio se u nju. Nakon povratka u Srbiju, totalno sam se pogubio u svakom smislu iz dva razloga: Napustio sam osobu do koje mi je jako stalo i doziveo kulturni sok (valjda je to post USA efekat :( ).

Mene sad interesuje da li je neko prosao tu proceduru sa J-1 i da li ima sanse da nakon toga ostanem legalno u USA (barem teoretski). Ja cu se i ove godine prijaviti na W & T program ali imam unutrasnje konflikte (valjda se tako kaze :) ), jer to sto cu uraditi nije mala stvar a nikada u zivotu nisam uradio nista ilegalno (znam da ce me ovaj osecaj proganjati kasnije). Zato sam se i vratio u Srbiju da realno sagledam stvari i vidim koje su mi opcije. Svaki predlog je dobrodosao. Razlog sto pitam za J-1 vizu jeste taj sto mi je ona nekako najsigurnija, ali otvoren sam i za druge predloge (vize tipa H1B i sl.).

Hvala unapred!



HELOOOOO :)

Samo zelim malo da pomognem sa obzirom da sam ja ostala zivjeti u Americi, na svoju inicijativu. :)
Imala sam vizu na jednu godinu preko internship programa. U medjuvremenu tokom trajanja programa nasla sam drugi posao..moguce je iako cete mozda cuti da ne mozete i nemate pravo imati drugi posao osim sponzora, ali moguce je. Nikoga nije briga sve dok ne pocnete da ugrozavate prvobitni posao..Dakle dan prije isteka moje vize aplicirala sam za turisticku vizu tako sto sam poslala dokumenta na adresu. Dok cekate odgovor i dalje ste legalni u zemlji. Kada ambasada primi dokumenta salje vam papir sa kojim se kaze da ste u procesu cekanja tako da sa tim papirom mozete putovati. Nakon sto vam odgovore, nekada i potraje tri mjeseca. POTVRDICE I ODOBRICE VAM VIZU ako ste moje sreca, a obicno odobre. Samo treba da izadjete iz zemlje i udjete na tu turisticku. Kada vam istekle viza opet mozete poslati dan prije nego istekne i opet produzite. Takodje mozete aplicirati na poslove sa tim papirom. Ja sam uspjela produziti vizu dva puta . Znaci ostala sam legalno dvije godine. Nakon toga sam shvatila da potpuno normalno mogu funkcionisati bez ikakvih papira. Naravno imam ssn licnu kartu koju sam izvadila odmah kada sad dosla u ameriku i sada cu izvaditi vozacku. Bilo je i dalje nacina produziti vizu sa studijama. Ali sam odlucila da necu bacati pare. Kasnije sam aplicirala i na druge poslove, svuda su me primili bez ikakvih problema. Trenutno radim na recepciji hotela placena sam 17$ po satu, plus prekovremeni. i radim u spa centru na recepciji 14$ po satu, sa tim sto ce mi povecati na 16 za dva mjeseca.. Dobro placaju. Ista su prava za mene kao i za moje kolege amerikance.

Jedina negativna stvar ilegale je ako zelite da idete kuci ne mozete da odete tj mozete ali se ne mozete vise vratiti. ALIIIII mozete se vratiti ako aplicirate za brod, tj ne u ameriku nego mozete posjecivati luke u americi dok radite na kruze cak iako imate zabranu ulazka.. druga negativnas stvar su nekulturna pitanja od strane ljudi kao sto su kada si dosao ovdje i koju vizu imas, kako si ostao i onda cete nekad biti u situaciji da lazete jer ne mozete reci gostima hotela ja sam ilegalan. :D
Cini se lako ali nije, jedina stvar koja je jako teska je ne mozete vidjeti svoju porodicu kada pozelite, ali zato mozete da im saljete novac kada god im treba i da im pomazete..

Takodje preporucujem svim ljudima koji planiraju da apliciraju za work and travel ili za intership ili za trainee program.
1. Da apliciraju jos dok su u zemlji za turisticku, jer istovremeno mozes imati vise viza. Ako dobijete na deset godina, banja bubreg u loju.
2. da dok boravite u americi na vasoj j1 vizi clanovi vase porodine apliciraju za vizu tako u slucaju da odlucite da ostanete ilegalno oni mogu doci da vas posjete, jer kada ste ilegalni u tom trenutku kada bilo koji clan vase porodice aplicira ne moze dobiti vizu svi ce biti odbijeni.
3. cim dodjete u ameriku izvadite ID dok jos imate papire. Isto tako pokusajte da se raspitate "pametni i tiho" gdje da nadjete dobre lazne papire, imajte ih kao plan b. nikad ne znate sta ce se dogoditi, ne zelite preko noci ostati bez posla u americi..vozacki mozete izvaditi cak i ako ste ilegalni
4 vozacki se smatra kao ID , TAKO DA IPAK IMATE FORE I ONDA.
5. Nadite drugi posao prije isteka vize
6. kada birate poslove gledajte da je to posao koji ukljucuje tips, ako ste u mogucnosti jer cete duplo vise zaraditi nego vas kolega koji radi kao gospodin na recepciji ako ima smjestaj to je plus mada je tesko to naci.
7. smjestaj je nerormalno skup. da bi poceli zivjeti u nekoj sobi ili na krevetu cesto morate da dajete prvi i zadnji mjesec plus depozit. To znaci ako krevet kosta 400 sto je veoma jeftino , vi morate placati 1000. ima i dobrih ljudi koji vas puste za samo 400.
8. ako imate petlje, iznajmite celu kucu i izdajte je studentima i zaradjujte na taj nacin i zivite besplatno unutra..
9. pokusajte na slobodne dane ne trositi brdo novca, trudite se da nadjete kolegu koji ima auto platite mu gas ili ti gorivo i idite posjecujte neke nacionalne parkove i prirodna cuda, jer je sve drugo prepreprepreskupo...pokusavam se sjetiti jos necega..
10 Daaaaaaa, vas socijal sequriti broj ce se razlikovati od americkog po tome jer ima natpis OVAJ BROJ VAZI SAMO SA VIZOM..u tom slucaju traze vam da predate vizu a ona istekla...evo rjesenja, raspitate se da li treba samo da upisete broj ili traze da se kopira, ako samo treba da se upise, bas vas briga, ali ako traze da kopiraju onda ce vam traziti vizu, a ona istekla..rjesenje je lazni ssn ali nemojte mijenjati ni jedan broj niti vaze ime, napravite identican samo bez toga natpisa za vizu..ljudi stvarno dobro rade. oko 300 je broj da vam naprave lazni, ako neko trazi ispod 300$ ne uzimajte jer ce se vidjeti iz aviona da je lazni tako da ste samo bacili pare.
11SSN SSN socijal sequriti broj je vazan ne samo da bi poceli da radite vec i da bi ste mogli da vracate takse na kraju godine. Na svakom mom ceku ako sam zaradila 1000$ odbiju vam 200$ na takse, a imate dva ceka mjesecno, pa vidite koliko se nakupi za godinu dana. Takse mozete da vracate u januaru sledece godine, ali ako se ne poklapa SSN sa vasim imenom nece vam vratiti takse, to je razlog zasto je veoma bitno da vam broj bude vas pravi...takodje na nekim mjestima, kao sto je neki veliki lanac hotela kao sto je HAYAT itd, oni su u mogucnosti verifikovati i provjeriti da li vam se SSN poklapa sa imenom, tako da kada uzimate lazni ssn uvije uvijek neka budu isti brojevi kao vas pravi ssn ...
Nadam se da ce ovo mnogima pomoci, ja bih imala 70% manje muka da sam saznala ove stvari na vrijeme..

Mada super mi je ovdje, zaradjujem puno, imam dosta drustva, saljem mojima pare kuci..mogu poci i nekad u restorane ili na zabave isto tako putovati u slobodno vrijeme, kupiti sve sta zelim kao klavir, i tako neke stvari koje nikada sebi nisam mogla priustiti...jedino sto mi nedostaje je zato jer ne mogu vidjeti svoju majku brata sestru...ako se pdlucite na to morate se nauciti nositi sa tim...tesko je kad znate da ne mozete kuci..a drustvo , znate kako nisu vam to rodjeni, sve je to povrsno, tako da vam hvale osobe kojima mozete vjerovati i koje su slicne vama, jer ovamo su svi razliciti, zarlicito su odrasli , razlicita uvjerenja imaju, tako budete usamljeni iako ste okruzeni sa hiljadu ljudi..

Nekad zelim da sjednem u nasu kafanu i da pijem i da slusam nasu muziku i da pricam na srpskom jeziku a toga nema. :D

35 $ je polaganje vozackog ljudiiiiiiii..to je najvaznija informacija. :D

VOLIM VAS SVE I ZELIM DA SVI USPIJETE U SVOJIM SNOVIMA I NEMOJTE NIKADA ODUSTAJATI OD NJIH,
AKO NEMATE NIKAKVE INFORMACIJE KAO STO JA NISAM IMALA NE BRINITE SAKUPICETE IH SVOJIM ISKUSTVOM.

Ne aplicirajte u kazina, banke ili bilo sta je dobro obezbedjeno niti u ambasade, naravno da mislite pa nisam budala da apliciram ali vjerujte da su ilegalni ljudi aplicirali tamo i oduzimali bi ima lazna dokumenta, mada nisu nikoga deportovali. Takodje mozete putovati sa isteklom vizom u pasosu avionom ali jedina opasnost je da nekad postoji mogucnost da je imigraciona inspekcija na aerodrmu ali to je 1% od 99. Ja sam putovala niko mi se nije obratio...Moj drugar je posliej 4 godine ilegale odlucio otici kuci i dao je istekli pasos na granicama niko mu nista nije rekao..
[ bokinet @ 14.05.2019. 00:08 ] @

More info. about SSN :)
www.myfakeinfo.com/nationalidn...-security-number-with-name.php
[ DC10boy @ 08.06.2019. 00:59 ] @
Ni po koju cenu ne ostajte u usra.
Zivot ce vam biti njesra i pakao.
Ovo pricam posle 20 provedenih godina u usra.

Recimo, uzmimo za primer lika sa nickom: Machiavelli iz south Philly sa pocetka ove teme.

Pogledajmo ga 10 godina kasnije.
Bio klosar i ostao klosar!

Mlatio se sa ComTIA i Red Hat ali od toga nije bilo nista zato sto je to propalo zanimanje.
Raznosi jos uvek pizzu, vozi za uber i bleji.
Ima dete sa nekom meksikankom, nase ga nisu htele, jer je siromah a da nadje nesto bolje nije ni mogao.
South Philly je gomila amero-italijanki, kurava koje se drogiraju.

Dakle, ako si sam i musko ne ostaj u usra jel ces ostati sam do kraja kao i onaj gore pomenuti.


Amerika te sazvace i ispljune te

[Ovu poruku je menjao DC10boy dana 08.06.2019. u 02:18 GMT+1]
[ jmalic @ 14.01.2020. 07:26 ] @
Citat:
DC10boy: Ni po koju cenu ne ostajte u usra.
Recimo, uzmimo za primer lika sa nickom: Machiavelli iz south Philly sa pocetka ove teme.

Pogledajmo ga 10 godina kasnije.
Bio klosar i ostao klosar!


[Ovu poruku je menjao DC10boy dana 08.06.2019. u 02:18 GMT+1]



Ti si uspeo?

[ igors23 @ 05.02.2020. 22:18 ] @
Citat:
DC10boy:
Ni po koju cenu ne ostajte u usra.
Zivot ce vam biti njesra i pakao.
Ovo pricam posle 20 provedenih godina u usra.

Recimo, uzmimo za primer lika sa nickom: Machiavelli iz south Philly sa pocetka ove teme.

Pogledajmo ga 10 godina kasnije.
Bio klosar i ostao klosar!

Mlatio se sa ComTIA i Red Hat ali od toga nije bilo nista zato sto je to propalo zanimanje.
Raznosi jos uvek pizzu, vozi za uber i bleji.
Ima dete sa nekom meksikankom, nase ga nisu htele, jer je siromah a da nadje nesto bolje nije ni mogao.
South Philly je gomila amero-italijanki, kurava koje se drogiraju.

Dakle, ako si sam i musko ne ostaj u usra jel ces ostati sam do kraja kao i onaj gore pomenuti.


Amerika te sazvace i ispljune te

[Ovu poruku je menjao DC10boy dana 08.06.2019. u 02:18 GMT+1]


S obzirom da je covek rekao da je radio za 14,000 RSD mesecno iliti 150 evra u Metrou u Srbiji, ja ne bih rekao da je on sisao s ''konja na magarca'', vec obrnuto. Zasto ljudi misle da je potrebno imati neku vilu i voziti auto od 100k evra da bi bili ''uspesni'' u inostranstvu? Da je on ovde u Srbiji bio neki CEO direktor sa platom od 1,500 evra mesecno, pa da kazes vidi ga otisao da bude raznosac pice i vozi Uber, ovako s ozbirom da ovde u Srbiji sa platom od 14,000 RSD ne mozes ni da izdrzavas sebe a ne porodicu i nije tako lose. Covek ima sansu sada, to sto trenutno raznosi picu ne znaci da nece imati bolje placeniji posao.

Ipak je Amerika zemlja gde ima vise sansi, i svakako da ce je pre dobiti tamo nego u Srbiji!