[ Wajda.W @ 23.12.2008. 16:02 ] @
problem je sledeci:
konekcija izmedju rutera i kompjutera mi je u redu(sa lan kablom, izmedju rutera i desktopa), mogu da pingujem ruter...
ali nekako ispada da nemam konekcije izmedju rutera i ADSL modema, kad udjem u settings od TP LINK-a, wireless rutera, za wan mi stoji ip adresa 0.0.0.0
Kako da namestim da to radi, ADSL modem prikljucen za komp bez tp link-a radi normalno,
treba mi wireless ruter da mogu laptop da pomezem na net lepo, da ne moram sa lan kablom preko gateway-a ko do sada
Hvala u napred
[ calexx @ 23.12.2008. 16:37 ] @
Da li si na ruteru postavio da mu je Wan PPPoE? Posle toga bi trebalo da se nešto promeni.
[ Wajda.W @ 23.12.2008. 17:16 ] @
sad sam probao i opet mi kod ip adrese stoji 0.0.0.0
[ calexx @ 23.12.2008. 17:32 ] @
Koji ADSL modem imaš? Da to ipak nije ADSL ruter?
[ Wajda.W @ 23.12.2008. 17:42 ] @
Pa jeste, to je taj huawei neki, belo-rozi, ne znam tacno koji model.
Je l' moze to da se poveze nekako da funkcionise?, drugar ima sbb kablovski net i njemu fino radi tp link.
[ calexx @ 23.12.2008. 18:11 ] @
Drugar ima modem a ti ruter. Lak način, poveži kablom ADSL ruter na lan port TP-Linka pa na kompovima postavi njegovu adresu kao Gateway/DNS (beše nešto 192.168.1.1). Teži način, prebaci Huawei u bridge mod pa ga uključi u wan port TP-Linka, ovde moraš da znaš username/password svog ADSL naloga. Možda neko može da predloži još koji način.
[ Wajda.W @ 23.12.2008. 18:14 ] @
nije bitno koji je tezi, koji je bolji??
[ Wajda.W @ 23.12.2008. 19:21 ] @
opet nesto nece, mada se primicem resenju!! ;)
sada oce ili desktop da radi (ime net) ili wireless laptop, u isto vreme im nesto ne ide....
Meni treba da povezem desktop preko utp-a na adsl i laptop bežično a da pritom mogu oba u isto vreme da idu na net i da imam vezu izmedju kompova, fajl sharing i ostalo...
Da li je to moguce sa ovim?, ako nije sa ovim uredjajem, da li je to uopste moguce da se namesti i sta mi sve treba za to...
Hvala u napred, i izvinjavam se sto odmah nisam lepo obrazlozio problem.

[Ovu poruku je menjao Wajda.W dana 24.12.2008. u 16:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Wajda.W dana 24.12.2008. u 16:44 GMT+1]
[ Te091 @ 25.12.2008. 23:34 ] @
Eh pazite ovako .. citao sam dosta ovaj forum (sad sam reg se :D )
imam ovakav problem slican..

Do sada sam imao Wirelles internet.. imam wirelles router u sobi koji stvara mrezu u stanu..eee sad :D
Danas sam presao na M:TEL ADSL dobio sam huawei modem.. e sada moja zamisao je bila :
da modem povezem sa wirelles routerom pa onda router sa racunarom..tako da imam mrezu i na racunaru i wirelles mrezu na racunaru bilo gde..
al ima problem.. nemam blage veze kako da to uradim.. dali bi neko mogao da mi kaze sta da radim.. serviser mi je rekao nesto oko stavljanja modema u bridge mode.. ali nit znam kako ni sta dalje .. svaka pomoc dobrodosla..

Hvala
[ Wajda.W @ 26.12.2008. 09:59 ] @
pa ja se mucim vec neko vreme sa tim i nisam jos provalio sve lepo, najvise zbog manjka vremena u poslednje vreme...
mozes da stavis adsl ulaz u LAN ulaz rutera, a ne u WAN ulaz, i zatim da postavis na racunaru gateway 192.168.1.1 za lan mrezu, tako nesto bi trebalo da funkcionise, naravno ako ti komp ima wireless karticu, ili ubodes utp kabl od kompa u drugi lan ulaz i uradis isto, ali onda ne vidim svrhu rutera.
meni je problem da povezem 2 kompa od jednom, sa jednim samse izborio
[ milospe @ 26.12.2008. 16:06 ] @

Vi u sustini imate dva rutera i to ADSL ruter i Wirless ruter. Mogu da se kladim da je ADSL ruter huawei belo-rozi na adresi 192.168.1.1 kao i Tp-Link koji ima adresu 192.168.1.1. Dva uređaja na mreži ne mogu da imaju istu adresu jer dolazi do sudara.

Probajte ovako

ADSL ruter huawei belo-rozi necemo da diramo jer ga je setovao provajder.

Pridjite TP-Link wireless ruteru sa kupjetorom tako da mu udjete u setovanje. Sa menija TP-Link rutera idite u meni
Network pa LAN i na mesto IP address umesto 192.168.1.1 ukucajte 10.10.1.1 kliknite Save pa OK i ruter će sam da se restartuje.

Sada
1. povezite ADLS ruter huawei belo-rozi mreznim kablom za WAN port TP-Link Wireless rutera
2. povezite svoj PC kablom na TP-LINK portove one sa brojevima 1,2,3,4 - LAN portove
3. mozete povezati neki drugi racinar koji ima Wireless sada sa TP-Link ruterom a Wirless mreza ce se u spisku pojaviti pod imenom TP-Link.

To bi bilo to.

Evo šta se uradilo

ADSL ruter predaje IP adresu na WAN port wireless rutera koja ce biti negde iz ranga 192.168.1.xxxx
TP-Link wireless ruter u sebi ima servis koji isporucuje vasim racunarima sledeca setovanja kako god da se konektuju bilo preko kabla bilo wireless:

IP adresa: od 10.10.1.100 do 10.10.1.199
default gateway: 10.10.1.1
DNS: 10.10.1.1

Na racunarima stavite da automatski primaju IP setovanja.

Ako ste vec nesto setovali i menjali na TP Link wireless ruteru onda ga resetujte na fabricko stanje i ponovite ova upustva gore.

Resetovanje na fabrisko stanje se radi:
- izvadite mu napajanje pozadi
- gurnete nesto u onu rupicu gde stoji reset i drzite pritisnuto
- dok je pritisnut reset (ne pustajte) vratite mu kablic za napajanje
- drzite tako 6-7 sekundi i ruter ce vratiti svoje fabrisko setovanje a to je IP adresa 192.168.1.1


Ako ovo ne uspe samo mi posaljite koje IP adrese dobija kompjuter kada ga direktno povezete na ADSL ruter huawei belo-rozi.


Kod kablovskog interneta je mnogo lakse jer na ethernet portu kablovskog modema se dobija realna IP adresa koja je sigurno razlicita od 192.168.1.x - koja se koristi za privatne mreze....

Prema ovome vi pravite u sustini dve mreze:
1. ADSL ruter - TP-Link Wireless ruter - > tu ova dva uredjaja komuniciraju na 192.168.1.xxx
2. TP-Link Wirless ruter - vasi kucni racunari - >tu ovi uredjaji komuniciraju na 10.10.1.xxx











[ Wajda.W @ 28.12.2008. 12:52 ] @
'fala Milospe!! Imas pivo od mene!! ;)
Kako da namestim da imam file sharing izmedju kompova??
[ milospe @ 29.12.2008. 12:10 ] @
Samo na google kucajte file sharing i nacicete sigurno gomilu korak-po korak instrukcija.

Suština kliknete desnim tasterom na folder koji hoćete da delite i izaberete Sharing and Security i uključite share

na drugom kompjuteru sa koga prilazite idete na start pa run i kucate \\ime kompjutera i dobičete listu deljenih foldera sa drugog računara.


Pozz...
[ stefan_NBG @ 03.10.2009. 18:05 ] @
ja imam jedan problem i ne mogu mu nista... procitao sam sta je napisao milospe i probao i opet nece...
problem je u tome sto imam adsl ruter (onaj beli iz telekom srbija) i uzeo sam belkin54g wireless ruter ...
i nema teorije da mi proradi net preko wireless rutera... uspeo sam cak i da namestim da se konektujem lepo na
wireless ruter al nema interneta!!

ako neko zna nek pomogne ne mogu vise da bleim sa lap-top - om pored rutera :D!!
[ Mister Big Time @ 05.10.2009. 00:37 ] @
Sta si ti uradio da bi postigao to sto zelis? "Nema teorije da mi proradi net preko wireless rutera"...

Pojasni do cega si stigao, gde si zapeo... ako ocekujes neku pomoc.

http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici
[ stefan_NBG @ 05.10.2009. 18:39 ] @
nista nasao sam problem...
trebao sam samo malo bolje da pregledam cd...ako neko u buduce ima ovakav problem obavezno neka pregleda cd :D
jer ja sam nasao kao neku flesh pomoc.... u kojoj ti samo cikliras da li imas staticku ili dinamicku adresu ili koristis modem itd... i onda ti komp
sam (instalira) i otvori protok interneta u mom slucaju iz adsl - rutera u wireless ruter (sa staticko adresom)
i ostaje 192.168.2.1 adresa ne mora da se stavlja 10.10.1.1 barem u ovom mom slucaju...
i ostatak je kad udjete na ovu adresu da podesite pass i ime rutera i kraj :D

pozz :D
[ richa @ 10.10.2009. 19:23 ] @
Citat:
Vi u sustini imate dva rutera i to ADSL ruter i Wirless ruter. Mogu da se kladim da je ADSL ruter huawei belo-rozi na adresi 192.168.1.1 kao i Tp-Link koji ima adresu 192.168.1.1. Dva uređaja na mreži ne mogu da imaju istu adresu jer dolazi do sudara.

Probajte ovako

ADSL ruter huawei belo-rozi necemo da diramo jer ga je setovao provajder.

Pridjite TP-Link wireless ruteru sa kupjetorom tako da mu udjete u setovanje. Sa menija TP-Link rutera idite u meni
Network pa LAN i na mesto IP address umesto 192.168.1.1 ukucajte 10.10.1.1 kliknite Save pa OK i ruter će sam da se restartuje.

Sada
1. povezite ADLS ruter huawei belo-rozi mreznim kablom za WAN port TP-Link Wireless rutera
2. povezite svoj PC kablom na TP-LINK portove one sa brojevima 1,2,3,4 - LAN portove
3. mozete povezati neki drugi racinar koji ima Wireless sada sa TP-Link ruterom a Wirless mreza ce se u spisku pojaviti pod imenom TP-Link.

To bi bilo to.

Evo šta se uradilo

ADSL ruter predaje IP adresu na WAN port wireless rutera koja ce biti negde iz ranga 192.168.1.xxxx
TP-Link wireless ruter u sebi ima servis koji isporucuje vasim racunarima sledeca setovanja kako god da se konektuju bilo preko kabla bilo wireless:

IP adresa: od 10.10.1.100 do 10.10.1.199
default gateway: 10.10.1.1
DNS: 10.10.1.1

Na racunarima stavite da automatski primaju IP setovanja.

Ako ste vec nesto setovali i menjali na TP Link wireless ruteru onda ga resetujte na fabricko stanje i ponovite ova upustva gore.

Resetovanje na fabrisko stanje se radi:
- izvadite mu napajanje pozadi
- gurnete nesto u onu rupicu gde stoji reset i drzite pritisnuto
- dok je pritisnut reset (ne pustajte) vratite mu kablic za napajanje
- drzite tako 6-7 sekundi i ruter ce vratiti svoje fabrisko setovanje a to je IP adresa 192.168.1.1


Ako ovo ne uspe samo mi posaljite koje IP adrese dobija kompjuter kada ga direktno povezete na ADSL ruter huawei belo-rozi.


Kod kablovskog interneta je mnogo lakse jer na ethernet portu kablovskog modema se dobija realna IP adresa koja je sigurno razlicita od 192.168.1.x - koja se koristi za privatne mreze....

Prema ovome vi pravite u sustini dve mreze:
1. ADSL ruter - TP-Link Wireless ruter - > tu ova dva uredjaja komuniciraju na 192.168.1.xxx
2. TP-Link Wirless ruter - vasi kucni racunari - >tu ovi uredjaji komuniciraju na 10.10.1.xxx


E prijatelju hvala ti puno, cijeli dan sam se mucio, a samo je trebalo upisati ovu IP adresu koju si stavio...
Ja imam telekomov Huawei MT882 ruter i TP-Link 542G. Mucio sam se cijeli dan, nema sta nisam mjenjao i na jednom i na drugom.
Kad sam procitao ovaj post vratim oba rutera ne def vrijednosti, u MT882 udjem i samo ukucam user name i pass sto sam dobio od telekoma, snimim restartujem.
Na TP-Linku je bilo potrebno samo uci u Network>Lan i staviti ovu IP adresu koju je @milospe naveo, poslije toga Save i rebot i sve je proradilo, i net na desktopu (na Lan portu 1) i wifi na lap topu.
Hvala puno jos jednom...

EDIT: Da li mi moze neko objasniti kako da se zastitim od nepozeljnih upada na moju vezu?

[Ovu poruku je menjao richa dana 10.10.2009. u 21:00 GMT+1]
[ barba321 @ 12.10.2009. 20:23 ] @
I ja da se zahvalim @milospe na dobrom uputstvu, posedujem TL-WR543G i odlicno radi.

Sto se tice zastite postavi ovako: Wireless Settings - cekiraj Enable Wireless Security - odaberi WEP - WEP Key Format stavi ASCII - Key Type izaberi 64bit i unesi sifru Key 1: ***** - save! To je to, kada neko bude zeleo da pristupi morace da unese zadati password...
[ richa @ 12.10.2009. 21:15 ] @
Ja sam to uradio ovako: otisao na Wireless> Enable Wireless Security:
> Security Type: WPA-PSK/WPA2-PSK
> Security Option: WPA2-PSK
> Encryption: AES
> PSK Passphrase: svoju sifru
Kad se konektujes jednom na svom lap topu, sledeci put nije potrebno kucati ovu sifru jer je sistem pamti.
Cuo sam da je ovo dosta dobra zastita...
[ Jednoshinac_Blejn @ 22.10.2009. 14:21 ] @
Citat:
milospe: Vi u sustini imate dva rutera i to ADSL ruter i Wirless ruter. Mogu da se kladim da je ADSL ruter huawei belo-rozi na adresi 192.168.1.1 kao i Tp-Link koji ima adresu 192.168.1.1. Dva uređaja na mreži ne mogu da imaju istu adresu jer dolazi do sudara.

Probajte ovako

ADSL ruter huawei belo-rozi necemo da diramo jer ga je setovao provajder.

Pridjite TP-Link wireless ruteru sa kupjetorom tako da mu udjete u setovanje. Sa menija TP-Link rutera idite u meni
Network pa LAN i na mesto IP address umesto 192.168.1.1 ukucajte 10.10.1.1 kliknite Save pa OK i ruter će sam da se restartuje.

Sada
1. povezite ADLS ruter huawei belo-rozi mreznim kablom za WAN port TP-Link Wireless rutera
2. povezite svoj PC kablom na TP-LINK portove one sa brojevima 1,2,3,4 - LAN portove
3. mozete povezati neki drugi racinar koji ima Wireless sada sa TP-Link ruterom a Wirless mreza ce se u spisku pojaviti pod imenom TP-Link.

To bi bilo to.

Evo šta se uradilo

ADSL ruter predaje IP adresu na WAN port wireless rutera koja ce biti negde iz ranga 192.168.1.xxxx
TP-Link wireless ruter u sebi ima servis koji isporucuje vasim racunarima sledeca setovanja kako god da se konektuju bilo preko kabla bilo wireless:

IP adresa: od 10.10.1.100 do 10.10.1.199
default gateway: 10.10.1.1
DNS: 10.10.1.1

Na racunarima stavite da automatski primaju IP setovanja.

Ako ste vec nesto setovali i menjali na TP Link wireless ruteru onda ga resetujte na fabricko stanje i ponovite ova upustva gore.

Resetovanje na fabrisko stanje se radi:
- izvadite mu napajanje pozadi
- gurnete nesto u onu rupicu gde stoji reset i drzite pritisnuto
- dok je pritisnut reset (ne pustajte) vratite mu kablic za napajanje
- drzite tako 6-7 sekundi i ruter ce vratiti svoje fabrisko setovanje a to je IP adresa 192.168.1.1


Ako ovo ne uspe samo mi posaljite koje IP adrese dobija kompjuter kada ga direktno povezete na ADSL ruter huawei belo-rozi.


Kod kablovskog interneta je mnogo lakse jer na ethernet portu kablovskog modema se dobija realna IP adresa koja je sigurno razlicita od 192.168.1.x - koja se koristi za privatne mreze....

Prema ovome vi pravite u sustini dve mreze:
1. ADSL ruter - TP-Link Wireless ruter - > tu ova dva uredjaja komuniciraju na 192.168.1.xxx
2. TP-Link Wirless ruter - vasi kucni racunari - >tu ovi uredjaji komuniciraju na 10.10.1.xxx




Prije svega hvala za ovaj post! Napatio sam se pravo dok nisam našao ovaj post na forumu. Sad je sve ok.
Međutim, mene muči dr. problem sada- a to je wirelles file sharing između 2 kompa.. Sve sam prevrtio ovdje na ES forumu da nađem neko objašnjenje ali nisam uspio. o čemu se radi?

Znači internet dobijam preko ADSL modema Huawei MT882-->TP-Link WR542G-->pa direktno mrežnim kablom iz routera u moj komp
\->sestrin komp preko TP Link wireless kartice

to je sad podešeno i super radi-nema nikakvih problema. Sad, zaboravio sam kako podesiti da sestra može uzimati moje ili meni slati svoje fajlove (npr.dokumente, mp3, slike, nebitno)? Ja sam nešto probao namještati preko Network Connections, i stavljao sam File sharing na par foldera, nešto kao imenovao Workgroup i svašta nešto što sam ovdje na ES uspio naći (ali nedovoljno o ovom problemu) i ne pije vode. stvarno nemam pojma kako to da izvedem a da ne ra..bem internet. Kako sam svašta nešto uključivao i isključivao, ništa nije uticali na internet što je dobro, bar da se oko toga ne zezam više.

Znam da ovo nije pravo mjesto za ovo pitanje, ali reko' pošto je bio sličan slučaj sa ovim modemom, ruterom i podešavanjem interneta, možda je neko uradio ovo što meni treba.

Unaprijed zahvalan za neki prijedlog, link ili možda rješavanje problema...

:-)

[ radekursinovic @ 25.10.2009. 11:54 ] @
Što se tiče šerovanja foldera čitanje je dozvoljeno svim računarima u mreži, medjutim ako treba zapisati to jest snimiti nešto na drugi računar na tom drugom računaru za taj i taj folder mora postojati i dozvola za write (pisanje). Štikliranje ove opcije je odmah ispod štikliranja komande za šaring foldera.
inače kod mene je to proradilo kako treba jedino kada sam postavio fiksne adrese na računarima koji su u mreži, tako da kad mi dođe računar na popravku ja mu dam fiksne adrese u TCP/IP i TO RADI.
Pre vraćanja računara gazdi normalno opet sve postavim na automatiku ako je tako bilo.
[ richa @ 25.10.2009. 12:53 ] @
Ja sam isto imao problema sa sherovanjem, dok nisam provalio da me zeza Nod32 ESS sa svojim firewall-om. Trebao sam samo podesiti u trusted zoni koji rang IP adresa da uzima(ja sam stavio 10.10.1.0 - 10.10.1.199) i na desktopu i na laptopu.
Tebi bih preporucio da prvo iskljucis firewall da vidis da nije do toga. Pa onda da vidimo sta dalje...

[Ovu poruku je menjao richa dana 25.10.2009. u 14:09 GMT+1]
[ Jednoshinac_Blejn @ 25.10.2009. 22:57 ] @
Citat:
richa: Ja sam isto imao problema sa sherovanjem, dok nisam provalio da me zeza Nod32 ESS sa svojim firewall-om. Trebao sam samo podesiti u trusted zoni koji rang IP adresa da uzima(ja sam stavio 10.10.1.0 - 10.10.1.199) i na desktopu i na laptopu.
Tebi bih preporucio da prvo iskljucis firewall da vidis da nije do toga. Pa onda da vidimo sta dalje...

[Ovu poruku je menjao richa dana 25.10.2009. u 14:09 GMT+1]


E da, koristim ESS Buisnes Edition. Sad sam podesio na Allow sharing. Na ruteru mi je namješten IP na 10.10.1.1.
Probaću sutra da vidim da li radi. Ti mi pošalji te postavke na ESS-u, za svaki slučaj. Ja sam sad stavio da bude u Interactive firewall modu i namjestio sam Allow mode za IP 10.10.1.1. Ako ne bude sutra radilo javiću se.

Pozz i hvala za savjet!
[ Jednoshinac_Blejn @ 26.10.2009. 08:55 ] @
Sad se kod mene u My Network Places pojavile 2 ikone, jedna od mog kompa i druga od sestrinog kompa, međutim ja ne mogu pristupiti na njen komp traži mi potvrdu od administratora, a kod sebe vidim foldere koje sam šerovao. Kad odem na njen komp, tamo uopšte ne vidim ni njen, ni svoj komp u my network places-u. Isključivao sam sve Firewall-ove i windows-ov i ESS-ov i ništa..
[ sbozilov @ 04.03.2010. 21:11 ] @
Zdravo Milose, vidim da prilicno razumes u ovoj oblasti oko povezivanja wireless rutera, pa bih te zamolio da mi objasnis neke stvari...vidi prvo sam povezao Telekom ruter sa Tp link tl-340g u wan portu utp kablom i onda sam bezicno usao u podesavanja Tp link-a i promenio ip adresu umesto 192.168.1.1 stavio sam 192.168.1.20 i opet nece da radi, dal to ima uticaj na Telekom ruter i da li mogu tako da promenim ip adrese telekomovog ADSL rutera,to sto sam usao u podesavanja tp linka dok je bio povezan sa Telekom ruterom? Zatim sam vratio opet fabricka podesavanja tp linka i opet nece da radi...samo jos nesto, dok je tp link bio povezan u wan portu mogao sam da ulazim u podesavanja tp link-a a sad sam premestio kabal iz wan porta u lan port br1 i nemam cak pristup podesavanjima i status protoka pise received 0... a na network konekciji mi se pojavio sad neki zuti trougao sa uzvicnikom na sredini...ako si imao takvih situacija zamolio bih te da mi odgovoris! HVALA UNAPRED
[ Jednoshinac_Blejn @ 04.03.2010. 22:42 ] @
kod mene je ADSL modem prvi u dolazećoj vezi (što je logično) sa npr. IP 192.168.1.1, pa onda dalje wirelles ruter sa IP 10.10.1.100 (199) i dalje računar. sve je povezano mrežnim kablovima koji su došli uz modem i ruter. sve radi savršeno i bez problema, probaj i ti da postaviš takve parametre, treba različito staviti na ruteru zbog sudaranja parametara, pa se mrežna karta neće "zbuniti". imao sam i ja problema pa mi je neko odavde ovako objasnio i sada mi sve radi super- nisam imao nikakvih problem.

a što se tiče šerovanja fajlova preko wirellesa skontao sam da je bilo do jb xp-a..


[ drpele @ 24.05.2010. 13:49 ] @
Pozdrav svima. Ja imam jedan problem. Imam telekomov adsl ruter hg520s (onaj beli sa antenicom) i TP link ruter takođe bezicni.
Sve sam podesio i sve radi bez problema ali nisam uspeo da uspostavim file sharing između racunara koji su povezani na adsl ruter i onih koji su povezani na tp link.
Predpostavljam da je problem u tome sto adsl ruter ima ip 192.168.1.1 a tp link 192.168.2.1, odnosno nisu svi racunari u istoj mreznoj grupi. Tako da ne mogu da pingujem sa npr 192.168.1.2 na 192.168.2.2 a sa 192.168.2.2 mogu da pingujem 192.168.1.2 i to sam uspeo uz pomoc opcije ARP binding u kojoj sam povezao mac adresu adsl modema sa njegovom ip adresom, ali te opcije nema na adsl modemu. Da li neko ima ideju sta mogu da uradim.
[ dragansar @ 24.05.2010. 14:37 ] @
Taj drugi stavi u AP mode, i stavi ga u mreznu grupu kao i ADSL modem.
[ Lord_Milord @ 08.06.2010. 12:41 ] @
SBOZILOV pozdrav, TP-link imaju IP adresu 192.168.1.1 po fabrickim podesavanjima...a huawei 192.168.1.1 takodje (pristup podesavanjima preko browsera)... ono sto treba da uradis ako vec nisi nasao nacin je da ...
1a. Iskljuci adsl router/modem iz kompa
1. Povezes TP-link preko lan 1 porta sa lan portom racunara sa kojeg ces da mu pristupis (ne povezuj adsl ruter samo ova dva)
2. Postavi na racunaru adresu za lan 192.168.1.2 ukoliko ti sam TP-link ne dodjeli adresu preko dhcp-a (ovo samo ukoliko ne mozes da mu pristupis)
3. Idi na Network > Lan i postavi ip adresu iz privatnog domena npr 10.1.1.1 (prati da li treba da rebutujes ruter ili to sam radi a dhcp bi trebao sam da se podesi takodje)
4. Sada bi TP Link trebao da dodjeljuje is 10.x.x.x mreze
5. Na adsl routeru ne treba nista da mjenjas
6. U podesavanjima TP-linka treba da postavis da dobijas dinamic (- ne PPPoE) ip adresu jer neces imati konekciju (to dobijas od adsl rutera preko njegovog dhcp-a)
7. Iskljuci adsl router- iskljuci TPlink - iskljuci komp
7a. POVEZI :)
8. Ukljuci adsl modem - ukljuci TPlink - ukljuci komp
Trebalo da imas konekciju i da mozes da pingujes i TP Link i Adsl Router
Finija podesavanja kasnije

Ne znam da li je PPPoE kod Telekoma Srbija ali jeste kod Mtel Srpske tako da vazi za ove iz RSrpske a mozda i ostalim pomogne pozzz
[ milos991bg @ 12.02.2011. 22:47 ] @
Imam problem sa povezivanjem tp linka, naime imao sam huawei wireles ruter koji sam dobio preko telekoma, medjutim on je nakon dve godine prestao sa radom, i kada sam pozvao telekom da ih pitam sta da radim, oni su mi rekli da mi ne mogu pomoci, tako sam se odlucio da kupim tp link http://www.tp-link.com/product...tDetails.asp?pmodel=TL-WR743ND, ali imam problem sa povezivanjem, uz njega sam dobio i neki kao mali razvodnik na kome pise POE i LAN, ali oba su siroka ulaza, kao za kabl od ADSL-a, moze li mi neko pomoci kako da dobijem ADSL konekciju. hvala unapred
[ tdjokic @ 12.02.2011. 23:11 ] @
Citat:
milos991bg: i kada sam pozvao telekom da ih pitam sta da radim, oni su mi rekli da mi ne mogu pomoci
Mislim da si ovde pogresio i to mnogo. Jednostavno si trebao uzeti uredjaj u ruke i otici tamo i reci "Ne radi, molim zamenite ga." Oni prilikom raskida ugovora traze uredjaje nazad, znaci duzni su da ti daju ispravan kad se stari pokvari. Ako neko o ovome zna vise - molim neka kaze.

Ja sam kod Telekoma odavno, jos pre onih zvrcki kad su poceli da upisuju korisnicko ime i password u hardver rutera, tako da sam nesmetano menjao moje modeme i sada vec imam i wireless ruter, sve moje privatno. Posto si ti od skoro, moze ti se desiti da ne mozes da koristi novi ruter bez Telekomove sifre. To ces morati od njih da trazis, ovde je bilo nekoliko puta pisano o tome, ali sam ja zaboravio sta tacno treba da se uradi.

Najgore od svega je sto si kupio pogresan uredjaj. Ovo je neka sprava o kojoj znam vrlo malo, ali njoj obavezno treba neki modem da je poveze sa Internetom, bilo ADSL, bilo kablovski ili nesto trece. Na tvom huawei ruteru ima i prikljucak za telefonski kabl, jer je to modem i ruter ujedno a ovo sto si kupio nije to.

Preporucujem ti, da najpre ides direktno u Telecom i reklamiras pokvareni ruter a ako od toga ne bude nista onda idi u prodavnicu gde si kupio ovaj TP Link i objasni da ti treba ADSL bezicni ruter i pokusaj da zamenis. Treba ti nesto kao ovaj TP-Link TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router, Annex A (za obicnu telefonsku liniju) ili neki drugi model ako imas ISDN liniju.

DODATAK: Promaklo mi je da napisem nesto u sta nisam 100% siguran ali mislim da je istina - ako uzmes ponovo modem/ruter od Telekoma on ce vec biti podesen za tebe, prakticno ga samo ukljucis u struju i na telefon i radi. Ja sam u pocetku bio izricito protiv upisivanja korisnickog imena i pasvorda u hardver modema ali kao sto i sam vidis, ipak smo mi svi pocetnici i gresimo, i u principu taj pristup Telekoma i nije tako los.

Ne znam ko ti se javio na telefon kad si im se obratio sa molbom za ispravan morem / ruter ali si se suvise lako predao. Ima bas mnogo slucajeva kad sluzbenici na salterima ne poznaju ovu problematiku dovoljno i samo pokusavaju da te otkace.

Ponavljam - moze ti se lako desiti da modem / ruter koji bi sam nabavio ne mozes da podesis da radi ako nemas korisnicko ime i pasvord, pa opet moras da se obratis Telekomu za taj podatak. Neko vreme nisu davali ali sada mislim da daju.

Usput, onaj mali kao razdeljivac je dodatak za taj tvoj Access Point, ako ga korisnik postavi negde dalje od racunara - na terasu, na tavan i slicno, da bi bolje hvatao bezicni signal sa antene provajdera - a tamo nema struje za njegov rad, onda mu se struja posalje kablom za signal, i to niski napon, bas uz pomoc tog razdeljivaca. Zato pise PoE - Power over Ethernet - Struja preko Ethernet (kabla).

Ako u prodavnici nece da ti vrate pare, javi mi se, mozda bih ja uzeo taj tvoj uredjaj, meni bas treba nesto slicno.


Ovo je jedan od nacina upotrebe uredjaja koji si kupio greskom:
Kabl 1 moze da bude veoma dug, pa je onda problem sa strujom i pomocu tog dodatka moze ici istim kablom do rutera.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 13.02.2011. u 09:57 GMT+1]
[ milos991bg @ 16.02.2011. 23:13 ] @
Hvala ti puno, zvao sam opet i rekli su da ce me zvati da to zamenimo, a ako ti bude trebao ovaj TP Link, slobodno mi pusti poruku na PM, pa cemo se dogovoriti.
[ sneza1208 @ 16.07.2012. 16:27 ] @
Imam problem sa wireless konekcijom. Imam ADSL i dok ne prikacim kabl za laptop nece da mi radi internet. Pravilno su podesene sve konekcije jer na drugom laptopu wireless radi bez problema a na ovom, svom, pokazuje uzvicnik u zutom trouglicu. Jedno vreme je moglo a sada ne... Moze li neko da mu pomogne da otklonim ovaj problem ?
[ Makas1 @ 27.07.2012. 21:20 ] @
Da ja ne otvaram novu temu, interesuje me jel zna neko kako da povezem racunar sa laptopom i delim internet preko rutera? Naime, kupio sam ovaj ruter - b-box 2 belgacom Wireless ADSL ruter -, evo i linka http://www.limundo.com/kupovin...om-Wireless-ADSL-ruter/5618007, ali ne znam kako sve to sad da povezem... Da napomenem da koristim bezicni internet, dakle antena na tavan i kabal iz antene u racunar.
Ako ima neko ko se razume i ko moze da pomogne neka se javi... Hvala
[ aco323 @ 22.12.2014. 13:19 ] @
probaj ovo

https://www.youtube.com/watch?v=0jOHqQkziZI