[ indicator1 @ 02.01.2009. 19:16 ] @
Ruter (TP Link) procenjuje max brzinu za moju liniju 3900/1100 (UP/DL). Nije mi jasno zasto tako male cifre kad mislim da imam vrlo dobru paricu (slabljenje 8/2.5 dB a SNR Margin 23/31 dB za UP/DL po istom ruteru). Koliko je tome uopste verovati, pogotovu sto sam hteo da predjem na 4MB paket. Dali bi uopste radio IPTV a ovakvoj liniji?
[ barons @ 02.01.2009. 20:51 ] @
trazi od telekoma da ti daju udaljenost od centrale u m.
[ nenosd @ 02.01.2009. 23:56 ] @
IPTV može da radi sasvim OK na dužini parice od 2 do 3 km!
[ mischo @ 03.01.2009. 07:49 ] @
Evo kako izgleda zavisnost maksimalne brzine od dužine parice:

[ Jbyn4e @ 03.01.2009. 10:07 ] @
E mischo tu sam te cekao :)

Ovo je slika za parice 0.4 mm, gde je gubitak 13.81 db/km. Da li su takve parice i kod nas?
Dalje, da li je 300 kHz i kod nas za merenje, ili je neka druga frekvencija pa oinda ova slika vise ne vazi jer ne vazi ni gubitak kroz paricu?

Drugo, kako mozemo da saznamo tacnu udaljenost nase parice od centrale?
[ Milos Maglov @ 03.01.2009. 12:52 ] @
Ovo je slika sa australisjkog sajta za njihovu mrezu.Kolko sam citao da oni koriste drugi standrad za adsl
ITU G.992.5 Annex M | ADSL2+M | 24 Mbit/s | 3.5 Mbit/s
Ako bi mogao da kazes za
Citat:
Jbyn4e: E mischo tu sam te cekao :)

Ovo je slika za parice 0.4 mm, gde je gubitak 13.81 db/km. Da li su takve parice i kod nas?
Dalje, da li je 300 kHz i kod nas za merenje, ili je neka druga frekvencija pa oinda ova slika vise ne vazi jer ne vazi ni gubitak kroz paricu?

Drugo, kako mozemo da saznamo tacnu udaljenost nase parice od centrale?

[ dexSM @ 03.01.2009. 15:07 ] @
Hmm,kako su postale dostupne ultra brzine po "ultra" cenama ovo je postala bitna stavka.Vec sam googlao okolo naokolo i nasao sam dva oprecna rezultata ali je jedan nebulozan jel sam proverio da mi linija komotno vuce 10 mbit/sec kad sam se prijavio za iptv

Modem je hg510 telekom/kinez simbioza a evo sta mi kaze:

https://static.elitesecurity.org/uploads/2/1/2154890/capture.jpg


Mislim da je bitno da napomenem da mi od uticnice gde je linija do splitera ide 5m kabla koji sam doduse dobio od jednog prijatelja iz telekoma pre 5-6 godina.U uticnicu ulazi onaj stari deo sa tri pipka a na kraju je klasicna tel.parica prikljucak i on normalno ide u spliter.Sad,ove moje vrednosti ne izgledaju toliko lose ali da li bi promena kabla od uticnice do splitera pomogla a mozda i promena cele uticnice jel sam je x puta cupao iz zida kad zakacim kabl?Inace moja procena a takodje i jednog sajta na osnovu signala i deklarisane brzine mog paketa(4 mbit/sec)daljina je 2km od centrale.Mreza u ulici je nova,podzemna i radjena je pre nepune 2 godine.
Sve ovo me zanima u slucaju da zadrzim iptv a predjem na 8 mbit/sec dali bi to uopste radilo kako treba?

[ Slobodan Milivojevic @ 03.01.2009. 17:34 ] @
Ja nazalost mogu da se oprostim od IPTV-a i vecih paketa od 6Mbit/s jer cak mi linija najbolje radi na g.dmt. Telekomova mreza je izgleda losa, a i od kako je sustao telefon na liniji na kojoj mi je ADSL, i od kako su tehnicari telekoma nesto prevezivali da poprave problem, attenuation mi je otisao u nebesa :(. Linija je dugacka nesto ispod 3km, ali nije podzemna mreza, i ocigledno negde ima problema na liniji.

Za sad ovih 4Mbit/s rade oko 440KB/s, i interesuje me da li ce bolje raditi ako recimo aktiviram speedup, pa mi linija bude na 6Mbit, ali ne bude zauzeta do kraja?

Evo podataka, u pitanju je TP-Link 8810 ADSL ruter:

[att_img]
[ calexx @ 03.01.2009. 17:58 ] @
Meni je oduvek (po uputstvu koje sam dobio) bilo podešeno na g.dmt a sad sam prebacio na adsl2+ pa su i brojke bolje. Kako se kod tebe ponaša kao adsl2+?
[ mischo @ 03.01.2009. 19:20 ] @
Ubio sam se tražeći po netu ovu krivu. Hiljadu puta sam naleteo na nju, a kaad ti treba nema je nigde. Tražio sam i onu sa VDSL standardom, ali ....

Danas bi trebalo da se koriste parice od 0.4 mm. Kažem "trebalo", jer se u Srbiji nikad ne zna. Na žalost, u Srbiji ne postoji odgovarajuća preporuka o vrsti parica koje operateri mogu da postavljaju. Standardi i zahtevi su se mnogo promenili od kako ne postoji ZJPTT.

Tih 300kHz su koliko mogu da vidim ovde koristili za merenje atenuacije. Kako se kod nas radi, zaista ne znam. Uglavnom atenuacija nije jedini parametar koji određuje maskimalnu moguću brzinu.

Za udaljenost od centrale, ne postoji način da saznaš osim da pitaš u Telekomu, mada je velika verovatnoća da i tamo ne znaju. Inače je u toku proces merenja kvaliteta svih telekomovih parica. Sastavni deo procedure za puštanje IPTV-a je i merenje kvaliteta parice.
[ Jbyn4e @ 03.01.2009. 20:33 ] @
Recimo kod mene kuci nema nekih vecih razlika:
ADSL2+
Citat:

Connection Status Connected
Us Rate (Kbps) 124
Ds Rate (Kbps) 1008
US Margin 34
DS Margin 22
Trained Modulation ADSL2+
DS Line Attenuation 16
US Line Attenuation 8
Peak Cell Rate 292 cells per sec
Path Mode Fast Path


na ADSL2
Citat:


Connection Status Connected
Us Rate (Kbps) 124
Ds Rate (Kbps) 1008
US Margin 34
DS Margin 31
Trained Modulation ADSL2
DS Line Attenuation 17
US Line Attenuation 8
Peak Cell Rate 292 cells per sec

Path Mode Fast Path


na g.dmt:
Citat:

Connection Status Connected
Us Rate (Kbps) 128
Ds Rate (Kbps) 1024
US Margin 29
DS Margin 31
Trained Modulation G.dmt
DS Line Attenuation 18
US Line Attenuation 11
Peak Cell Rate 301 cells per sec
Path Mode Interleaved


Kao sto se vidi, razlikuje se attenuation izmedu g.dmt i adsl2(+). Ali i SNR (margin) - ispada da mi je najbolje za adsl2, dok mi je najgori download na adsl2+. Takodje, vidi se da na g.dmt dobijam 1024/128, a na adsl2 standardu samo 1008/124. Boga pitaj zasto je to tako.

Btw. Sta mu znaci ovo Path mode (interleaved za g.dmt i fast path za adsl2)? I sta je peak cell rate?

P.S. mischo:
http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.1
imas i tu slicice...
[ Jbyn4e @ 03.01.2009. 20:36 ] @
Citat:

Evo podataka, u pitanju je TP-Link 8810 ADSL ruter:

Slobo, mnogo su ti razlicite vrednosti. Rekao bih da kod tebe nesto nije u redu - da li spliter da li sama parica. Mnogo mi deluje da ti je razlika 42.5 i 18 - sto bi znacilo da ti je centrala udaljena od 1.3 do 3.1 km - sto nije mala razlika...
[ Slobodan Milivojevic @ 03.01.2009. 20:52 ] @
Kao sto rekoh, ranije je radilo ok, onda je telefon poceo da susti, i tehnicari telekoma su nesto radili. Od onda je ovako. A po slobodnoj proceni od centrale do mene ima izmedju 2.5 i 3km. Ranije je attenuation bio mnogo manji.

Linija je kroz vazduh, e sad pitanje je kolko je to dobro spojeno kad su resavali problem tu kod bandere sa koje ide kabl. Sad ne mogu da prebacim na ADSL2+ ali cu videti kad se vratim iz grada da se malo igram nocas sa podesavanjima rutera, jer bi sad svima smetao, em skidam nesto, em brat radi nesto za jedan projekat, tako da malo kasnije nocas cu da prebacujem, mada kolko se ja secam, vrlo slicne vrednosti dobijam na ADSL2+ modu, samo sto linija losije radi.

Imam softverska ogranicenja brzine na Linux ruteru (TP-Link je samo bridge na ethernet), a to sam sve uradio kako jedna konekcija ne bi blokirala sve ostale, kako bi svima ovde kod mene na mrezi kolko tolko podjednako isao internet... A limit mi je trenutno na 3.3MBit/200kbit jer kad se desi neka greska na ADSL liniji, a bufferi se napune ume da skoci latency i preko 2-3 sekunde.

Zato i pitam da li je pametno ako omoguce speedup za nas korisnike paketa 4M, da mi linija bude na 6Mbit a da se softverski to i u telekomu i kod mene na ruteru ogranici na recimo 3.5Mbit/s.
[ Milos Maglov @ 03.01.2009. 23:24 ] @
Neko je to spominjao vec samo ne mogu tacno da se setim, da ti puste na liniji vecu brzinu i onda ti ogranice na onu koju ti placas.Da ne bi imao gubitke i tome slicno.Samo sto to ovde izgleda jos nije praksa.
[ Marko Cukalac @ 04.01.2009. 01:34 ] @
Code:
Mode: ADSL2+ 
Line Coding: Trellis On 
Status: No Defect 
 
                   Downstream  Upstream
Rate (Kbps):  4095            253 
 
SNR Margin (dB):     30.5        31.0 
Attenuation (dB): 14.5     11.4 
Output Power (dBm): 9.5     4.0 



inace ruter je: D-link DSL-2640B


ovo pise kod mene..

e sad aj mi pojasnite koliko sam ja od centrale.. posto ja ovo nista ne razumem :)))

[Ovu poruku je menjao Marko Cukalac dana 04.01.2009. u 02:46 GMT+1]
[ optix @ 04.01.2009. 02:40 ] @
Oko 1000m, ako uzemo da je slabljenje signala ~14db/km.

Sva ta merenja treba uzeti sa dosta rezerve. Ruteri nisu bas najpreciznije sprave za merenje parametra signala, a ni signal nije uvek konstantan jer razne smetnje mogu imati vise ili manje privremeni karakter (u zavisnosti od tipa kome pripadaju, od kvaliteta parice do vremenskih prilika, elektromagnetnih inteferencija...)

Tako i npr. slabljenje od 14db moze biti posledica kabla dugackog ~1000m, a moze biti i dosta kraci kabl slabijeg kvaliteta, ili imati znacajne gubitke na losim konektorima i sl.

Ono sto vam je bitno, da li ce parica moci da potera IPTV ili 16M DSL saobracaja, cete svakako najlakse utvrditi kada se prijavite za uslugu i tehnicari iz telekoma odrade preciznije merenje kvaliteta parice. Ukoliko nije odgovarajuceg kvaliteta postoji opcija i da se zameni sa susedovom, ako je ona bolja itd.

To je na kraju krajeva i konacan odgvor od firme koja vam isporucuje uslugu, pa se nemojte previse zamarati sa time sto (kineski!) ruter pokazuje...

[ optix @ 04.01.2009. 03:10 ] @
Inace, slabljenje signala - Attenuation, neki ruteri mere kao usrednjenu vrednost svih frekvencija koje koristi, tj. koje su mu dostupne u zavisnosti od brzine koja se koristi na parici i tehnike modulacije. Dok, drugi mogu meriti na osnovu svih frekvencija koje su dostupne u celom spektru tehnike modulacije, nezavisno dakle od trenutne brzine parice i nacna na koji je ucitao frequency bin-ove(ne znam nas termin za ovo ) Na vecim brzinama parice koriste se vece frekvencije, i shodno tome ruter moze pokazivati nesto vece slabljenje o odnosu na stanje u kome je imao manje dostupnog protoka (koriscenje nizih frekvencija). Sto je veca frekvencija signala, vece je i slabljenje.
ADSL 2+ tako npr. koristi veci frekventni spektar, i normalno je da ruter pokaze za par decibela vece slabljenje.

DSLAM, obicno, meri ove vrednosti dosta preciznije i konstantnije.

[ Hattalasat @ 04.01.2009. 10:29 ] @
Kako kazu tehnicari predaleko sam od centrale ..oko 3 km kablova. Evo iz rutera :



Kazu da je to bas bas na granici da iptv radi normalno. Za sada gura 4 Mbita ok a provericu za neki dan kako ide 8 .

Neko pomenu " srpska posla" . Celo naselje je pre x godina prekopao PTT i postavio podzemnu instalaciju . Onda je doslo do one transformacije ili sta vec,pa je Telekom opet kopao i polagao svoje kablove za telefon jer kazu da im je bilo skuplje da uduvavaju opticke kablove u postojece cevi, koje inace zvrje prazne, do svake kuce nego da kopaju za sebe i polazu ove obicne ,kako se vec zovu , kablove .


REFRESH ...evo posle pola sata od posta se desilo sledece :


Meni je proradilo 8 Mbita ali ....



Sada nemam bandwith za IPTV . Evo protoka se ukljucenim i iskljucenim IPTV boxom :

UKLjUCEN :



ISKLjUCEN :


[Ovu poruku je menjao Hattalasat dana 04.01.2009. u 12:17 GMT+1]
[ djricky @ 04.01.2009. 19:21 ] @
hmmm...
evo i vas cenjeni i voljeni mod je malko razocaran svojom brzinom...



[Ovu poruku je menjao djricky dana 04.01.2009. u 21:36 GMT+1]
[ marko37 @ 04.01.2009. 22:15 ] @
Sviđa mi se ova vrednost od 844 dBm predajne snage koju je izmerio ruter. Poređenja radi, izlazna snaga Sunca je oko 296 dBm. :)
[ Jbyn4e @ 04.01.2009. 22:18 ] @
Sta 'oces, u prvom slucaju mu je bila 0 :)

Malo baguje taj ruter...
[ Strale @ 05.01.2009. 02:30 ] @
Citat:
marko37: Sviđa mi se ova vrednost od 844 dBm predajne snage koju je izmerio ruter. Poređenja radi, izlazna snaga Sunca je oko 296 dBm.


U jeeeeeeeee obolece oni u centrali od tolikog zracenja, a mozda mu ubrzo na centrali crkne i DSLAM

[Ovu poruku je menjao Strale dana 05.01.2009. u 11:33 GMT+1]
[ dexSM @ 06.01.2009. 14:04 ] @
Citat:
marko37: Sviđa mi se ova vrednost od 844 dBm predajne snage koju je izmerio ruter. Poređenja radi, izlazna snaga Sunca je oko 296 dBm. :)


Evo ja upravo eksperimentisem i prijavljuje mi vrednost od 0 do 947 :D U cemu je fora???



[Ovu poruku je menjao dexSM dana 06.01.2009. u 15:29 GMT+1]
[ djricky @ 06.01.2009. 16:13 ] @
ocigledno da ne radi kako treba... ignorisi...
[ MotionBlur @ 07.01.2009. 02:13 ] @
Danas sam podneo zahtev za 16 Mbit-a i vrlo brzo mi se brzina povecala (ceo dan imam 8 mbit-a, a sad malo vise).
Kako vam deluju ove vrednosti i da li je ovo maksimum koji mogu da ocekujem?

Rekli su mi da oni prvo vrse testiranje kvaliteta parice, pa ce tek onda da povecaju brzinu u roku od 48h, ali meni su povecali bukvalno posle sat vremena. Nije mi bas najjasnije da li je prica sa mnom zavrsena ili cekam da se jos nesto desi...





[Ovu poruku je menjao MotionBlur dana 07.01.2009. u 03:31 GMT+1]
[ djodji @ 07.01.2009. 15:01 ] @
SNR margin u downstream-u ti je 6.1 sto je jako lose.

Da bi parametri bili OK potebno je da su svi delovi veze od Telekoma (razdelnika) pa do modema OK. To znaci:
- pretplatnicka parica (nadleznost telekoma),
- kucna instalacija (nadleznost korisnika) i
- svi spojevi na kablovima kako u pristupnoj mrezi tako i u kucnoj instalaciji.
Moj predlog je da prvo proveris sve kablove u kuci/stanu, konektore i sve spojeve na kablovima (ukoliko ih ima).

Pozdrav.
[ dexSM @ 07.01.2009. 15:01 ] @
Citat:
MotionBlur: Danas sam podneo zahtev za 16 Mbit-a i vrlo brzo mi se brzina povecala (ceo dan imam 8 mbit-a, a sad malo vise).
Kako vam deluju ove vrednosti i da li je ovo maksimum koji mogu da ocekujem?

Rekli su mi da oni prvo vrse testiranje kvaliteta parice, pa ce tek onda da povecaju brzinu u roku od 48h, ali meni su povecali bukvalno posle sat vremena. Nije mi bas najjasnije da li je prica sa mnom zavrsena ili cekam da se jos nesto desi...





[Ovu poruku je menjao MotionBlur dana 07.01.2009. u 03:31 GMT+1]



SNR Margin ti je jako slab(dosta suma na liniji),ako tako ostane nema sanse da izvuces vecu od te brzine.Sad,moze biti do parice,do tvoje kucne instalacije itd.
[ duck@ @ 08.01.2009. 16:48 ] @
Modem/router
Huawei Echolife HG250s

Evo pitanja:
ADSL telekomov radio normalno. Onda podnesem danas zahtev za povecanjem brzine na 16 od tada mi net nije radio. ADSL diodica na modemu treperi ali nikako i internet dioda.
Od ADSL modova imam ovo da izaberem:



Isprobavao sam moguce adsl modove (pokusao sam all, ADSL2+, G.dmt,) i proradi mi net na ADSL2/2+(AnexM) ili kako u statusu pise G.dmt.bisplus (Annex M). Nakon toga nisam nista dirao.

Brzina je ova:



Evo sta stoji u statusu modema:



Napomena: telefonske uticnice !(ima ih vise) su mi u stanu na raznim mestima, uzidne, znaci negde je pre stana napravljena podela. Znam da fix tel. treba da ide nakon splitera, i to sam tako i povezao, ali me interesuje da li mi vredi da experimentisem da u svaku uticnicu bodem modem /router pa da vidim parametre ili bi to bilo manje/vise isto? Ako to budem radio - koji parametar bi trebalo da mi bude relevantan za odredjivanje koja mi je uticnica fix. linije 'najbolja'?

Napomena: i ja sam primetio u dva navrata da je sustao telefon na liniji na kojoj mi je ADSL kao sto je i Slobodan napisao!

Thanks in advance

P.S. Koji test je tretirate kao merodavan za brzinu down/up? evo ja uradio par testovao u attacchementu
[ Dishko @ 09.01.2009. 13:53 ] @
Ja bih zamolio mischo da potvrdi o standardu, ali meni povećaše u ponedeljak brzinu na 16mbps / 768kbps i evo male elaboboracije, naravno mischo ako zna'eš detalje . DSLAM je u RU M.Pupina xx , to su teledatini mali MSAN uređaji...
Prvo sam ostavio defaultno podešavanje, da vidim da li će i na koliko da se uhvati i uhvatio se na 16383/767.
Meni to zaličilo na neko nepisano pravilo koje se pominje u nekim odeljcima u Annex M ITU preporuka, ali ko velim, jedno po jedno pa ćemo proveriti.

G.dmt , G.lite, T1.413 i2 (on je i po defaultu isključen) ne fercera.

Ostali ADSL 2/2+ i Annex M

Na ADSL 2 se uhvatio na 12325/415
Na ADSL 2+ i na Annex M 16383/767, s tim što mi je posle dva dana a bio je selektovan samo ADSL 2+ naprasno u nekom trenutku bio na 15666/415.

Kul od tada : već dva dana za tim, stoji samo na Annex M i stoji stabilno - ne vidim da se vrednosti menjaju.

Prema onome što sam video u vrednostima za slabljenje parice oko 4.3-4.5 dB verujem da je linija nekih 250-300 metara, grube računice.
Što se tiče SNR-a ne sećam se vrednosti ali je negde oko školskih.

Postovaću sliku kada budem stigao kući, nisam sad u prilici da je izvučem
[ Dragan Krstevski @ 09.01.2009. 14:50 ] @
da li neko ima paket,od 16mbps,i kako mu funkcionise?
[ Dishko @ 09.01.2009. 15:08 ] @
ja imam - samo post iznad tebe piše o tome.

funkcioniše kao u mojim postovima u temi vaše rekordne adsl brzine - ali evo izgleda slike ponovo (sada zvučim kao moderator, ali neću reći ništa o tome kako bi trebalo da čitaš malo više postove )



danas ću malo više testerisati pa ću okačiti malo više slika sirovih downloada različitih sojeva

svakako, kako sam sa paketa 4 prešao na paket 16, razlika nije kao sa fiće na mečku, već kao sa recimo reno-a 19 na mečku slonče, hoću reći da je prilično leteći internet, da jako lepo učitava sve žive, uključujući i masne hd video fajlove na hd streaming sajtovima - sve je glatko - a pritom ostavim nekih sirovih 500KB/s za torrente koji rade kao slinavi, tj. kao mašina za brzo brisanje slina!

hvala na pitanju, da, dobro radi.
[ Dragan Krstevski @ 09.01.2009. 16:11 ] @
hvala,dischko.pozdrav.
[ optix @ 09.01.2009. 18:19 ] @
Nije mi jasno sto se igrate sa tim standardima. Stavite na auto i ostavite tako.
Ostalo napisano nema nikakave veze sa temom.
[ duck@ @ 10.01.2009. 18:36 ] @
Zar niko nema komentar na moj gornji post?
Da li ima nade da pokusavam da uticem na brzinu i sta od parametara valja a sta ne?
[ optix @ 11.01.2009. 01:48 ] @
SNR ti je prenizak (ovo gde pise 7.8). Sto se vidi i na osnovu gresaka koje imas za samo 20 minuta (CRC, FEC, HEC). Poredjenja radi, ja na svojoj liniji nikada nisam video nista osim 0 kod gresaka za sve vreme koje imam adsl, SNR je 30+ dB.
Posto ti je port vec podesen na Interleave, ne znam sta bi jos mogao da uradis softverski po tom pitanju. Ostaje ti provera/zamena instalacija. Probaj da nakacis ruter na glavnu liniju, s tim da sve ostale veze po kuci u tom momentu fizicki otkacis. Znaci: telefonska linija koja ulazi u stan---ruter ---sve ostalo otkaceno. Ako ti to ne resava problem, onda je on verovatno negde van tvog objekta, u tom slucaju obrati se telekomu.


p.s. Sad videh da kazes da ti je podela negde pre stana, malo cudno... probaj ipak da je pronadjes. Ako ne uspes, onda probaj sa ukljucivanjem u druge uticnice u stanu. Ali instalacije su ti definitivno problem!



[Ovu poruku je menjao optix dana 11.01.2009. u 03:23 GMT+1]
[ duck@ @ 11.01.2009. 03:16 ] @
Hvala @Optix
isprobacu pa javljam
[ optix @ 11.01.2009. 08:02 ] @
Ajde.
btw Da li ti konekcija puca cesto, ili uopste?
[ Dishko @ 12.01.2009. 11:06 ] @
Code:
Nije mi jasno sto se igrate sa tim standardima. Stavite na auto i ostavite tako.
Ostalo napisano nema nikakave veze sa temom.


igram se zato što me zanima, da znam na kojem standardu radi.

drugo, ima veze - jer parametri su varijantni (ne puno) zavisno od standarda.

jeste na kraju sam vratio na auto lakše mi je.
[ Dragan Krstevski @ 13.01.2009. 16:27 ] @
jesu li nekom margine modema,ovakve-6.0?
[ mischo @ 14.01.2009. 00:32 ] @
@Dishko

Ta tvoja Teledata ti je baš blizu. One i jesu male i kao RU kako bi pretplatnička parica bila što kraća. Oko standarda ne bih ništa pametovao. Sve lepo može da se izgugla. Evo npr. http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL

Sve što si dobio je potpuno očekivano. AKo ostaviš na auto siguran sam da će već modem i DSLAM "dogovoriti" najbolji vid komunikacije. Pozdrav.


[ allexx @ 14.01.2009. 01:00 ] @
@mischo
Ako moze odgovor na jedno pitanje, hteo sam da promenim brzinu adsl na veci paket i preko www.telekom-nadlanu.com promenio na veci paket u PETAK, medjutim promena jos uvek nije realizovana, pa me sad zanima ko radi promenu brzine da li to odradjuje komp ili rucno, mislim taj zahtev, ili da zovem 0800 100 100 koji nije nimalo lako dobiti. Hvala
[ optix @ 14.01.2009. 10:44 ] @
Citat:
Dragan Krstevski: jesu li nekom margine modema,ovakve-6.0?


SNR od 6 dB je navodno apsolutni minimum ispod kog adsl ne bi trebalo da radi uopste. Tad je nivo signala samo 4x veci od nivoa suma. Mozes pretpostaviti da oko te vrednosti radi veoma kilavo i nepouzdano...

[ Hattalasat @ 15.01.2009. 13:50 ] @
Kod mene je trenutno 4 - 12.5 radi Ok sve .
[ optix @ 15.01.2009. 14:02 ] @
Interleave, greske?

[ Hattalasat @ 15.01.2009. 17:11 ] @
Attenuation (dB): 37.0 17.0
Output Power (dBm): 896.0 12.6
Rate (Kbps): 15120 766
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 124
B (number of bytes in Mux Data Frame): 248 13
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 1
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 6 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5259 8.6878
L (number of bits in PMD Data Frame): 3879 221
D (interleaver depth): 64 1
[ optix @ 15.01.2009. 19:50 ] @
Interleaving te ocigledno spasava Mada, kad vidis vrednost od 896.0 dB output power-a, s pravom mozes da sumnjas i u sve ostale vrednosti kao (ne)tacne

btw. U prvoj poruci na temi SNR ti je prvo 12 pa onda i 20. Malo prevelike oscilacije...

[Ovu poruku je menjao optix dana 15.01.2009. u 21:16 GMT+1]
[ Hattalasat @ 15.01.2009. 20:39 ] @
Evo ga sad :

SNR Margin (dB): 6.5 12.0
Attenuation (dB): 37.0 17.0
Output Power (dBm): 1.3 12.6
Rate (Kbps): 15120 766
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 124
B (number of bytes in Mux Data Frame): 248 13
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 1
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 6 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5259 8.6878
L (number of bits in PMD Data Frame): 3879 221
D (interleaver depth): 64 1
Delay (msec): 8 2


Mada kako god da je po brojevima radi godinu i nesto odlicno.I net i sada iptv .
[ calexx @ 15.01.2009. 21:14 ] @
Evo kako je kod mene, nadam se da neće da bude problema kada uskoro i Sezam ponudi IPTV. :)

SNR Margin (dB): 30.9 33.5
Attenuation (dB): 8.0 6.2
Output Power (dBm): 19.4 1.4
Attainable Rate (Kbps): 26919 1391
...
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0
[ optix @ 15.01.2009. 21:53 ] @
Sve 5, nemas frke
[ adsloser @ 01.05.2009. 16:02 ] @
Jedno pitanjce, za Hatallasat , Mischu ili ko vec zna. Danas sam hteo da promenim brzinu sa 4 na 16 mbps preko Telekomovog portala i sistem mi je javio da na mojoj parici to nije moguce.
E sada me interesuje da li je to amin, ili moze korisnik da testira odnosno da ipak trazi da mu se ukljuci 16 npr na mesec dana pa sam da vidi kako radi?

Pitam to zato sto na osnovu podataka sa mog modema, attenuation linije je na ADSL2+ = 25 a SNR =32, sto bi po svim tabelama za ADSL protok znacilo da brzina moze da ide od 18 do 20mbps, a ne koristim IPTV


[ voka_gsw @ 01.05.2009. 16:33 ] @
Tako sam i ja pre neki mesec prelazio sa 4 na 16, s tim sto mi niko nije javio da li moze ili ne. Rezultat: tokom januara i februara sam bio sveukupno oko 20-25 dana bez interneta.

Te tabele, kakav SNR / attenuation je potreban za kakvu brzinu, ne vaze za Srbiju, vec samo za mesta gde se ne koristi krs oprema.
[ calexx @ 02.05.2009. 08:29 ] @
Citat:
adsloser: Pitam to zato sto na osnovu podataka sa mog modema, attenuation linije je na ADSL2+ = 25 a SNR =32
Šta piše pod Rate, Attainable Rate (Kbps) ili kako je već kod tebe?
[ zexoni70 @ 02.05.2009. 08:50 ] @
Pozz!Kada smo vec kod kvaliteta parica i udaljenosti pa i ja da pitam jel ovo kod mene ok?Inace sam od centrale udaljen 1.7 km!



[ adsloser @ 02.05.2009. 16:01 ] @
@calexx Nemam to za Attainable rate, izgleda je ovo stariji model Huawei hg510, pise samo Rate 4095/254, sto je trenutna brzina koja mi je ukljucena
[ adsloser @ 02.05.2009. 20:13 ] @
Citat:
zexoni70: Pozz!Kada smo vec kod kvaliteta parica i udaljenosti pa i ja da pitam jel ovo kod mene ok?Inace sam od centrale udaljen 1.7 km!


Kako stvari stoje, najbrzi paket koji ces moci da koristis u fulu je 8mb, sve ostalo ako ti ukljuce, bice polovicno, bar dok ne izmisle adsl3+
[ zexoni70 @ 02.05.2009. 20:31 ] @
Citat:
adsloser: Kako stvari stoje, najbrzi paket koji ces moci da koristis u fulu je 8mb, sve ostalo ako ti ukljuce, bice polovicno, bar dok ne izmisle adsl3+ :)



Ma ozbiljno sam pitao,kako se to vidi koliki max protok mogu da imam?
@adsloser jel si se salio ili je to stvarno tako?Znaci od IPTV-a na mojim paricama nista?
[ batancev @ 02.05.2009. 21:39 ] @
pogledaj Attainable rate
to ti je max brzina koju mozes da ostvaris
[ adsloser @ 02.05.2009. 22:37 ] @
Zezam se, to ne mozes nikako drugacije da saznas nego da probas. Mada, cini mi se da je Telekom izgleda vrsio neka merenja i napravio bazu adsl prikljucaka sa sve kvalitetom veze, tako da kad odes na njihovu stranicu za promenu brzine, upises broj telefona i odmah ti kaze da li brzina koju si odabrao moze na tvom broju ili ne. (bar je tako meni pisalo)

Citat:
zexoni70: Ma ozbiljno sam pitao,kako se to vidi koliki max protok mogu da imam?
@adsloser jel si se salio ili je to stvarno tako?Znaci od IPTV-a na mojim paricama nista?
[ dejan1972 @ 04.05.2009. 03:31 ] @
Postavi kolika ti je brzina na ovom modemu npr. sa speedtest.
[ black_orion @ 04.05.2009. 10:54 ] @
Evo ja imam uzasnih problema sa Telekomovim modemom Hawai HG520s...Naime , u toku dana mi bar 4-5 puta stane protok, pa moram resetovati modem...Prvih mesec dana sve je radilo savrseno ali su pocele uzasne smetnje...Cak i pri otvaranju obicne strane na internetu, modemu treba nekih 5-6 sekundi da se "nakani" da je otvori...Inace vrednosti su sledece///

Product Name............. ... EchoLife HG520s

Software Release ........... V100R001B026 SerbA
Firmware Release ........... 3.7.9.98-1.0.7.0
Batch Number............... RTC10P0.026.37998.MT
Release Date................ 2008/04/01

ADSL State....................................... Show Time
Data Path......................................... Fast
Operation Mode................................. G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps)............. 11164 / 164
Bandwidth Down/Up(kbps).................... 1024 / 123
SNR Margin Down/Up(dB)..................... 23.6 / 31.5
Attenuation Down/Up(dB).................... 21.0 / 10.9
Power Down/Up(dBm)......................... -9.7 / 10.3
CRC Down/Up.................................... 3/ 0
FEC Down/Up................................... 2/ 0
HEC Down/Up.................................... 3/ 0

Posto vidim da je Attentuation velik kao i vrednosti CRC, FEC i HEC, da li postoji mogucnost da se promene ovi parametri, bez podrske telekoma, odnosno da li ja sam mogu promeniti parametre..Hvala !!!!

[Ovu poruku je menjao black_orion dana 04.05.2009. u 12:22 GMT+1]
[ zexoni70 @ 04.05.2009. 11:03 ] @
Evo brzina je takva kakva je!Zvao sam Telekomovu podrsku i oni kazu da je to neki max za paket od 2MB.Potpuno je ista stvar i sa njihovim routerom HG520s,znaci neki max je 1750/155kb/s,a download ide do 210KB/s.Samo mi nije jasno zasto ne mogu da imam pun protok od 2MB koliko placam!Pozzz!



[ calexx @ 04.05.2009. 14:21 ] @
Brzina ti je tu negde za paket, na ADSL-u teško da može da bude bitno više. Mene više čude tvoji podaci sa rutera, pokazuje da možeš da imaš sasvim pristojnu DL brzinu ali samo neki bedan UL.
[ zexoni70 @ 04.05.2009. 17:28 ] @
Pa nemam pojma,da mi nisu oni nesto ogranicili ili da nije do nekih setovanja u samom modemu?
Evo nakacio sam i Telekomov router ali izgleda da je ista stvar!Ima li neko ideju zasto mi je max upload tako mali?




[Ovu poruku je menjao zexoni70 dana 04.05.2009. u 18:44 GMT+1]
[ dejan1972 @ 04.05.2009. 20:21 ] @
Citat:
zexoni70: Pa nemam pojma,da mi nisu oni nesto ogranicili ili da nije do nekih setovanja u samom modemu?
Evo nakacio sam i Telekomov router ali izgleda da je ista stvar!Ima li neko ideju zasto mi je max upload tako mali?




[Ovu poruku je menjao zexoni70 dana 04.05.2009. u 18:44 GMT+1]


Mislim da se tajna krije u Operation mode ili necem sto jos niko nije provalio.Zar ne bi trebalo da je ADSL2+?Dali kad podesis na adsl2+ se sam vrati na g.dmtbisplus ?Dali ima razlike u brzini izmedju ova 2 moda?Meni na mom ruteru linksys wag54gs kako god da je podeseno (g.dmt,g.lite,t1,adsl2 ili adsl2+) je uvek ista brzina bez ikakve razlike,dok na onom malom rozo belom huawei mt882 itekako ima razlike kad radi u adsl2+ modu.Brzina je tada cak i 10% veca tako da za paket 2mbit dobijem 1930/172 a sa linksys samo 1730/160 ipak je to skoro razlika oko 200 kbita ili 25 kb/s sto nije malo.Kod ovih novih huawei 510 i 520 wifi je nesto promenjeno pa nema sanse izvuci iz njih vise od 1730/160 na 2mbit paketu...ako neko zna sta je ovde u pitanju neka da neku soluciju.
[ Jbyn4e @ 04.05.2009. 21:23 ] @
G.dmt.bisplus (ITU G.992.5) = ADSL2+

Tako da nema sta da se vraca na ADSL2+ kad je to vec to.

Ja bih rekao samo da taj havajac baguje kod max bandwidth... kao i kod power.
[ zexoni70 @ 04.05.2009. 21:39 ] @
Citat:
Jbyn4e: G.dmt.bisplus (ITU G.992.5) = ADSL2+

Tako da nema sta da se vraca na ADSL2+ kad je to vec to.

Ja bih rekao samo da taj havajac baguje kod max bandwidth... kao i kod power.


Ma da,ali se ako pogledas i moj gornji post isto to desava i na TP-LINK routeru!Kao sto si video i kod njega je vrednost za upload neverovatno mala!Ali zvao sam neke drugare po kraju koji imaju ADSL preko Telekoma i kod njih je ista situacija sa max banwithom za upload,tako da mislim da je to do Telekomovog uredjaja u centrali,a ne do mojih parica ili routera!
[ shexpirsheq @ 04.05.2009. 22:03 ] @
Ako stavite ADSL Mode na G.dmt na H520s, naglo ce skociti uploud na vasoj liniji, cak ce biti i veci nego sto ovaj standard podrzava.
[ black_orion @ 05.05.2009. 18:49 ] @
Ja sam na ovaj nacin resio probleme koje sam imao sa bagovima, sad sve radi kao podmazano...Hvala ti SHEK
[ mandicv @ 16.05.2009. 01:02 ] @
Evo i mojih iskustva: Click 1 1024/128 , Huawei EchoLife HG520s, dowload mi ne prelazi 863kb/s ili 107kB/s. Probao sam sve varijante promene adsl "operation mode" ali sve je bilo bezuspesno, brzine su mi uvek bile iste ni makac od 863kb/s. Koja bih maksimalna brzina mogla ici kod mene i sa kojim gubitcima???
Evo i mojih parametra u Operation Mode (G.dmt.bisplus)

ADSL Description

ADSL State Show Time
Data Path Fast
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 10668 / 1073
Bandwidth Down/Up(kbps) 1024 / 124
SNR Margin Down/Up(dB) 22.1 / 39.8
Attenuation Down/Up(dB) 17.0 / 12.1
Power Down/Up(dBm) 1.3 / 11.3
CRC Down/Up 0/ 0
FEC Down/Up 0/ 0
HEC Down/Up 0/ 0
System Up Time 0:44:28
DSL Up Time 0:00:08
PVC Select PVC-0
PPP Up Time 0:00:00


Da li bih proso clic 16 + IPTV ???????????????

Hvala,
[ mast3r @ 16.05.2009. 08:45 ] @
A jel racunate vi onaj gubitak od 15%?

1024/128 = 108,8/14,125
2048/256 = 217,6/27,2
...
...
itd.
[ mandicv @ 16.05.2009. 09:35 ] @
Zasto da racunamo na gubitak 15% kada u ugovoru pise:

-NEOGRANICEN PRISTUP INTERNETU UPOTREBOM OPREME PROTOKA 1024/128kb/s

Moze li i odgovor, koja je moja najveca maksimalna download brzina???????????
[ Jbyn4e @ 16.05.2009. 11:14 ] @
Tebi modem i jeste zakacen na 1024/128. Primer kod mene:
Citat:

Us Rate (Kbps) 128
Ds Rate (Kbps) 1024


To je brzina modema, ali od tvoje mreze do modema ima gubitka zbog tzv. overhead-a... pisano milijardu puta o tome, evo ti jos jednom pa citaj.
http://pflog.net/dsl_overhead/

Kad bi mogao da skidas dirketno sa modema, bez pppoe i slicno, verovatno bi imao tih 1024/128.

I aman, ljudi, dosta vise o tome. Lepo vam u ugovoru pise da je to maksimalna brzina - pa makar je nikad ne postigli.

[ calexx @ 16.05.2009. 11:22 ] @
Tačno piše, imaš protok maksimalno 1024/128Kbps ali onda tu uračunaš ADSL gubitke kao što piše u prethodnim porukama i navedene brojke su otprilike maksimum koji možeš da imaš. Što i dalje ne znači da će toliko da bude, možda je izvor malo slabiji a možda je jednostavno tog trenutka navala i onda na scenu stupa agregacija provajdera. Ovo poslednje je kod Telekoma retko ali ne znači da ga nema.
Ako hoćeš brže, onda uzmeš neki veći paket (koji opet ima svoje gubitke) a ako hoćeš garantovanu brzinu, to takođe postoji u ponudi ali mislim da te ne zanima da čuješ koliko to košta.

Da bi proverio da li može click 16, prebaci operation mode u ADSL2+ pa pogledaj šta piše pod Max. Bandwidth Down/Up(kbps)
[ mandicv @ 16.05.2009. 11:47 ] @
Evo sta sam dobio kada sam prebacio na ADSL2+


ADSL Description

ADSL State Show Time
Data Path Fast
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 10492 / 1065
Bandwidth Down/Up(kbps) 1020 / 124
SNR Margin Down/Up(dB) 22.5 / 38.8
Attenuation Down/Up(dB) 17.0 / 12.1
Power Down/Up(dBm) 2.2 / 10.3
CRC Down/Up 0/ 0
FEC Down/Up 0/ 0
HEC Down/Up 0/ 0
System Up Time 0:03:02
DSL Up Time 0:00:39
[ mast3r @ 16.05.2009. 12:09 ] @
Citat:
mandicv: Zasto da racunamo na gubitak 15% kada u ugovoru pise:

-NEOGRANICEN PRISTUP INTERNETU UPOTREBOM OPREME PROTOKA 1024/128kb/s

Moze li i odgovor, koja je moja najveca maksimalna download brzina???????????


U ugovoru pise i da nije dozvoljena povreda autorskih prava i prava industrijske svojine,
pa opet, ti imas i PhotoShop, i poslednje filmove, i redovan si na torrent trekerima...

Pa ono... ne moras da srbujes... nego prihvati to i pomiri se sa time.

"Ja hocu ono sto placam"

Hocu i ja... ali kada kupim markicu za prevoz... dodje autobus i prokuva na sledecoj stanici... pa cekam drugi.
(c my point?)
[ calexx @ 16.05.2009. 15:15 ] @
Citat:
mandicv: Evo sta sam dobio kada sam prebacio na ADSL2+

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 10492 / 1065
Hm, liči mi da će kod tebe IPTV da radi kako-tako ali za click16 nisam baš siguran.

Čisto informativno, kod mene je malo bolje, u pitanju je prilično nova linija položena pre 5-6 godina.

Attainable Rate (Kbps): 26919/1382
[ mandicv @ 18.05.2009. 16:16 ] @
Hvala puno na korisnim informacijama i odgovoru "calexx"


A gdina "mast3r" bih zamolio za malo vise strucnih, tehnickih, informacija a ne filozofiranja i po njegovim recima srbovanja i mesnja GSP-a u ovu temu "Maksimalna brzina ADSL-a - u vezi sa kvalitetom linije" Mozda radi u GSP-u?? WHO KNOWS!!!!

[ tanasko @ 02.08.2009. 10:35 ] @


ovo je kako izgleda moja linija. Paket je 1024/128. Trenutno imam neke smetnje na telefonskoj liniji, a i primetio sam da internet ide slabije. Može li Power da ide u minus?
[ yeljko @ 02.08.2009. 12:09 ] @
Ja mislim da ovaj modem ne pokazuje tacne rezultate kao i moj.
Verovatno los kvalitet (kinesko djubre).

Dva dana sam imao
SNR Margin Down/Up cak do 41/31
Power Down/Up 17.5/11.5

Sad je sve palo za pola a internet radi normalno.
[ superfly @ 05.01.2012. 11:05 ] @
da ne bih otvarao novu temu... interesuje me koliko su relevantni podaci rutera sa slike
pošto piše da je max brzina download-a 14,4 mbita, što znači da bih mogao i hd iptv kanale
da gledam?

udaljen sam oko 3km od centrale pa mi je tih 14 mbita prilično velik broj.


[ calexx @ 05.01.2012. 11:49 ] @
Kako ti radi IPTV i koju brzinu interneta imaš? Mali ti je signal/šum a veliko slabljenje pa ne bih mnogo očekivao. Kada sam ja probao IPTV, pisalo je da je maksimalna moguća reda 24+ a kod mene je S/N dobar i slabljenje malo pa bi verovatno radilo. Ipak, limit za internet od 6Mbps uz IPTV mi je preterano malo.
[ code797 @ 05.01.2012. 15:50 ] @
I mene bi interesovalo koliko meni moze da izgura, trenutno sam na paketu Click1 pa me interesuje da li bi ova linija mogla da podrzi i IPTV (njegov protok je valjda 4-4.5 Mbps) inace udaljen sam od centrale 2.5-3 km, infrastruktura je stara oko 15 godina.

Jel moze neko da mi analizira ove podatke i kaze otprilike kolika bi mogla da bude maksimalna brzina, i jos da dodam da su CRC, FEC, HEC greske prava retkost.


[ SrdjanUh @ 10.01.2012. 02:09 ] @
Ljudi. Ovo je nepodnosljivo. Ima klik 6 6144/1024 Kb/s IPTV(BOX). Koristim vec vise od 2 god. adsl i nikad nisam izgurao mesec bez prekida i pucanja veze. Menjao sam kablove po kuci, zalio se telekom... isto. Nekad radi danima super, a nekad puca na svaka 2 min. Ovi iz telekoma dodju, pogledaju i ustanove da je sve ok. I kad odu posle nekog vremena pocne da prekida. Glupo mi je vise da ih zovem. Imam i sliku informacije sistema. Ima li nekog da me posavetuje. Modem je Huawei HG552A1.
[ Horejšio @ 29.03.2012. 12:40 ] @
Moze li mi neko reci kako da proverim koju maksimalnu brzinu ADSL-a podrzava moja telefonska linija?
Imam ADSL kod Telekoma. Zvao sam ih, kazu da to oni ne mogu da provere, osim da podnesu zahtev za povecanje bzine...sto meni ne treba.
[ maksvel @ 29.03.2012. 13:04 ] @
Solidni pokazatelji veze su SNR margin i attenuation. Možeš pogledati na ruteru.

Vidi ovo: http://www.kitz.co.uk/adsl/max_speed_calc.php

To je doduše gruba procena.
[ bedazzled81 @ 29.03.2012. 22:13 ] @
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 21.1 dB 6.5 dB
Attenuation 15.4 dB 35.7 dB

Koliko ja shvatam meni parica i nije dobra+imam i puno fec i ostalih gresaka u ruteru?! Imam click4+iptv,uzeo sam nedavno preko ove nove akcije i za sada ok radi...Uvece mi se desava da se na iptv pojave kockice par puta ali nista strasno,sad ne znam sta mogu da ocekujem dalje?
[ Mile-Lile @ 03.04.2012. 19:42 ] @
Pogledaj moje parametre:



Po onome što sam pročitao ovde na forumu ovi parametri ništa ne valjaju. Čak mi je SNR Margin nekad 2,0 što je baš loše (bar sam tako čitao, da je sve ispod 6 loše)...
Interner radi kao sat. Ping 16ms bez gubitaka paketa i jiterom od 1(nečega)... Izvlačim skoro punu brzinu koju plaćam, odosno 85-90% što je za ADSL korektno. Na P2P ide full ako je dobar torent. IPTV imam na dva TV-a i radi odlično... ponekad se pojavi po koja kockica uveče ali to je takva tehnologija da je to za očekivati...

evo ping sa googleom velikim paketima