[ mmix @ 16.01.2009. 13:12 ] @
Nesto sam kopao po net-u sa Shadowed-om oko AvalonDock-a i malo me zbunjuje nesto u vezi BSD licence pod kojom je AvalonDock pusten. Dakle BSD licenca je ovog formata:

Citat:
Copyright (c) <YEAR>, <OWNER>
All rights reserved.

Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met:

- Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer.
- Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution.
- Neither the name of the <ORGANIZATION> nor the names of its contributors may be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission.

THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY THE COPYRIGHT HOLDERS AND CONTRIBUTORS "AS IS" AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL THE COPYRIGHT OWNER OR CONTRIBUTORS BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE) ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.


I ok, po ovome software je free za koriscenje pod gornjim uslovima davanja credit-a autorima i to nije diskutabilno. Moje pitanje je sta je sa modifikacijama koje potencijalno napravim nad softverom pokrivenim simplified BSD-em. O tome nista ne pise u BSD licenci a ista je dobila OSI approval u gornjem obliku iako pravila OSI-a striktno nalazu:

Citat:
3. Derived Works
The license must allow modifications and derived works, and must allow them to be distributed under the same terms as the license of the original software.


Licenca ne pominja nista o modifkacijama (cak ni dal je dozvoljeno) niti o tome kakav je status licence nat derived verzijom? Jel moze neko ko ima iskustva sa tim da baci malo svetla na ovo? Ispada kao da je sve dozvoljeno dok nije eksplicitno zabranjeno, ali to mi je veoma sumnjivo jer onda ja mogu da promenim tri bajta u sorsu i da posle izdam to pod komercijalnom licencom.
[ Goran Rakić @ 16.01.2009. 14:40 ] @
Da, BSD licenca nije copyleft licenca. Izmenjeni program ne možeš zvati isto, a u kodu, samom programu i u dokumentaciji moraš zadržati tekst licence na mestima gde je to predviđeno. Naravno, nisam advokat pa uzmi ovo sa rezervom.

Većina licenci jesu komercijalne (nije npr. CC-NC koja se više ne koristi), ono na što si ti mislio se zove „vlasnička“.
[ mmix @ 16.01.2009. 15:58 ] @
Pa nisam ni ja pravnik i zato me ovo najvise i zbunjuje jer ja to posmatram zdravorazumski (da ne kazem programerski). Odmah na pocetku pocinje sa 'All rights reserved' sto znaci SVA PRAVA ukljucjuci pravo na promenu i dalju distribuciju modifikacije a zatim se u ostatku licence nigde ne otvara mogucnost modifikovanja i upotrebe modifikovane verzije. PO tome bi znaci bilo da ti ne smes ni za sopstvene potrebe da modifikujes taj program a kamoli da ga distribuiras u bilo kom obliku, zar ne? I ok, to je sasvim ok, onaj ko napravi nesto ima pravo da odredi licencu, ali ako je zaista tako da ne smes da modifikujes program kako je onda BSD dobio OSI aproval kad vise nije u skladu sa OSI pravilima, poimence tackom 3. A ako smes da modifikujes, onda je pitanje gde to pise? I gde je odredjenje pod kojom licencom ide modifikovan software. U (L)GLPu je sve to lepo definisano, a ova BSD licenca izgleda mnogo neozbiljno da dobije OSI approval.

To je problem, ne dal je licenca komercijalna ili ne, ako iskoristis neku BSD komponentu i zbog promena u projektu moras da doradis BSD komponentu sta onda?
[ Goran Rakić @ 16.01.2009. 16:48 ] @
Izgleda da ti je promaklo "with or without modification" u tekstu licence.
[ mmix @ 16.01.2009. 17:56 ] @
D'oh! Promaklo.