[ Masamunea @ 18.01.2009. 16:51 ] @
imam problem sa osvetljenje enterijera. koje god svetlo da stavim zidovi su crni jedino malo svetla ulazi kroz vrata (kad koristim mr Sky Portal i daylight sistem), a mental ray izbacuje ovu poruku

Code:
Multiple diffuse bounces from Final Gather are ineffective and ignored.


Koristio sam mr Sky Portal i daylight sistem, probao sam i klasicna Photometric freelight svetla, obicna omni... uvek ista stvar kao da zidovi popiju svu svetlost.

koristim Arch&Design materijale i max design 2009 sp1.

jel ima neko nekakvu ideju, link...?
[ 3DWerde @ 19.01.2009. 08:22 ] @
zanimljivo,taj problem sam nedje vec vidjo
mislim da trebas pokusat sa globalnim osvjetljenjem
jer kako si i sam reko nedari ni sa razlicitim tipovima svjetala...

[ Masamunea @ 20.01.2009. 22:36 ] @
Desilo se nesto zanimljivo, otvorim novi rad probam nesto da izmodelujem postavim svetla, namestim render i sve ispadne super. Probam ista podesavanja, ista svetla na ovom problematicnom radu i opet je sve crno,
e sad taj rad je zapocet na sedmici, radjen na osmici i zavrsen na devetci jel moze to da bude uzrok?
[ NeoBux @ 22.01.2009. 18:17 ] @
ne bi trebalo bit problem al ako ti radi na 7 onda bi moglo da bude ali opet dajem male sanse
[ SreckoMicic @ 22.01.2009. 18:42 ] @
Koja su ti exposure podesavanja? Moze li neka slicica?
[ Masamunea @ 23.01.2009. 15:24 ] @
moze...

[ SreckoMicic @ 23.01.2009. 18:46 ] @
Probaj da u 'exposure settings' cekiras Unitless za physical scale i unesi vrednost, recimo, 8000.

I javi da li ima nekih promena. Mozda da okacis i scenu.
[ Masamunea @ 23.01.2009. 22:18 ] @
nema promena i dalje je sve crno.

evo scene...
[ OldDog @ 24.01.2009. 02:04 ] @
Ev i ja da se ubacim jeste glup predlog aj jbg :D mozda je to prob ;)

Proveri Normale Polygona znaci kako su ti okrenuti poligoni tu gde nemas svetla ranije sam imao taj problem.
a ako ne znas kako.. evo da probam da objasnim. a jednostavno je znaci:
1) snimi rad da uvek mozes da se vratis na njega jer moze nesto nepozeljno da se desi
2) sad izoluj te delove koji ne dobijaju svetlost i convertuj ih u Edit Mesh
3)obelezi sve poly-je sub-opcijom poly select ;) i u opcijama Edit Mesh-a nadji opciju ''Show Normals" tu je odma na pocetku ;)

i ako su ti poligoni okrenuti to moze biti tvoj problem :)

nadam se da ce pomoci Pozzz
----------------------------------------------------------
EDIT: sad sam skinuo fajl sto si poslao , sta da ti kazem ja sam samo ubacio jedno svetlu u centar, izbrisao sva tvoja svetla i meni je renderovao normalno malo mracnije al ****** ne znam ti ja sa Mental Ray-om :/ heh Ali V-Ray je zakon nabavi DEMO verziju pa vidi kako ti to ide od ruke meni je mnogo jednostavniji od mental-ray-a

Inace Sa tvojim svetlima kad sam uradio render uopste nisam imao sliku znaci sigurno je u svetlima :)

Ponovicu mada cesto govorim Google je tvoj najbolji prijatelj kad dodje do ovakvih situacija ppotrazi 3d max mental ray lightnig tutorial ;)

[Ovu poruku je menjao OldDog dana 24.01.2009. u 03:21 GMT+1]
[ Masamunea @ 24.01.2009. 11:50 ] @
poligoni su dobro okrenuti.

uradio sam rad ponovo i sve radi normalno, tako da je verovatno do mene (jos kad bih znao sta sam uradio)...

ma googlam vec 5 dana, al bezuspesno. :)

kod V-Raya mi je cim za materijala, dok ovako sve dobijem na gotovo. a tu su i ogranicenja demo verzije...