[ Ungachacha @ 24.01.2009. 16:04 ] @
Zdravo ljudi....

Juce polozih BSCI ,i danas odoh na cisco.com da vidim blueprint za BCMSN kad videh nesto i totalno se zbunih.
Izgleda da je cisco povukao BSCI ispit barem sto se tice CCNP sertifikata,cak i u opisu sertifikata,ne spominju se teme rutiranja i uopste tema koje pokriva BSCI...

ima li neko informacije neke o ovome totalno sam zbunjen?!?!?!!
[ Marco87 @ 24.01.2009. 16:25 ] @
Neverovatno.

Mislim kakav je to network sertifikat bez rutiranja!?

I bez ikakve najave,prebacili su ga u CCIP sertifikaciju.

[ Branko Santo @ 24.01.2009. 18:55 ] @
Vrlo interesantno i neocekivano, i to bez ikakve najave cini se. Ja nisam primetio nista :)

Na CCIP je i bio ranije BSCI samo sto to retko ko gleda :D
[ markom @ 24.01.2009. 19:17 ] @
+

( ovo sam se prekrstio u čudu )

Stvarno je tako.

Ali nisam iznenađen, uopšte. Ovo potpunosti podržava moj stav u par meseci da je Ciscova certification ekipa skroz izgubila ideju i pojam šta rade.

Svašta.
[ markom @ 24.01.2009. 19:20 ] @
Mali apdejt... Izgleda da nismo u pravu, iako Cisco.com kaže suprotno.

U istih tih poslednjih par meseci, prave informacije mogu da se pronađu na Cisco Learning Network sajtu. Evo tačnih informacija za CCNP: https://cisco.hosted.jivesoftw...ns/ccnp/syllabus?view=overview.

Takođe, obavezno pogledajte Cisco Certification Tracking za potrebne ispite.

Srećom je puna resertifikacija i dalje moguća samo sa jednim ispitom, inače bih se opasno nervirao oko svega ovoga... Ovako se nerviram samo malo.
[ cume @ 24.01.2009. 19:39 ] @
Malo cu da odem u off, ali bitno mi je posto planiram da dam te ispite uskoro:
CCNA mi vazi do marta ove godine; Validan CCNA je uslov za CCNP; Da li cu polaganjem jednog od CCNP ispita pre marta produziti validnost CCNA?

Hvala

Edit: Procitao sada na cisco.com: pass any 642 exam ; znaci moze :)
[ markom @ 24.01.2009. 20:14 ] @
Da, može. Bilo koji od ispita sa viših sertifikata, resertifikuje sve niže sertifikate... Sem CCDE/CCIE laba koji ne resertifikuje ništa.
[ Ungachacha @ 24.01.2009. 21:05 ] @
sada imamo razlog vishe da polozimo CCIP :D
[ Marco87 @ 26.01.2009. 13:12 ] @
Izgleda da je BSCI definitvno povucen, za koji sat ocekujemo Cisco-v press release...
[ markom @ 26.01.2009. 13:19 ] @
Yup, CLN isto vrvi od konfuzije na ovu temu. Izgleda da je povučen i za ostale sertifikate, ne samo za CCNP.

Sto mu rutera, kakav je to network professional bez rutiranja. Skroz mi nije jasno kuda idu s ovim...
[ Branko Santo @ 26.01.2009. 17:03 ] @
Da ubace jos jedan nivo izmedju Professional i Expert sertifikacije? Tipicno uzimanje para, isto kao i sa ovim CCENT i sa dizanjem cene za CCNA na $250.

A bili su tako cool, ubila ih ova recesija :P
[ markom @ 26.01.2009. 17:03 ] @
Potpuno su izgubili orijentir...
[ Marco87 @ 26.01.2009. 17:58 ] @
Izgleda da je doslo do zaokreta...


Please be informed that the 642-901 BSCI exam is currently an active exam and is still included in the CCNP, CCDP, and CCIP curriculum. Webpages stating that the 642-901 BSCI is retired or not included in the CCNP, CCDP, and CCIP curriculum will be edited for correction.

We apologize for the confusion.

Regards,
Andrew
Cisco Learning Network Moderator


Ko zna sta ce se dogadjati...
[ Marco87 @ 26.01.2009. 18:28 ] @
Sad je i zvnacino, BSCI is not dead:)

Vracen je na listu potrebnih ispita za CCNP:

http://www.cisco.com/web/learn...g_certification_type_home.html
[ Marcony @ 26.01.2009. 19:46 ] @
Svasta!!!
Prepadoh se... ja stigao do pola sa BSCI-em...
[ jorganwd @ 26.01.2009. 21:18 ] @
Citat:
Marcony: Svasta!!!
Prepadoh se... ja stigao do pola sa BSCI-em...


Je li ucis da bi polozio ili naucio? :D

Ovo je stvarno katastrofalna greska, mislim da je zbunila pola planete koja je krenula na CCNP :)
[ Marcony @ 27.01.2009. 08:28 ] @
Ucim da bih naucio, a i polagao :)
[ Ivic@ @ 27.01.2009. 13:34 ] @
Mislim da nema smisla uciti CCNP samo da bi se "polozio". CCNA kao takav donekle i moze da prodje ali mislim da bi se opravdala titula CCNP potrebno je mnogo vise prakticnog znanja i iskustva a to se "uoci iz aviona" kod ljudi koji su ucili iz P4S-a.
[ Ungachacha @ 27.01.2009. 21:49 ] @
Meni takav stav nije jasan (naravno ne onaj vezan za pass4sure).Pa CCNP je samo ispit (skup ispita). I sad jel moze neko da mi objasni zasto npr. ja koji nemam radnog iskustva u "zivoj" mrezi ne bi trebao da spremam CCNP ili bilo koji drugi ispit/sertifkat ? Da li da bi se studirao ETF moras da imas radnog iskustva? Dal da bi studirao medicinu moram da budem iskusan doktor? 4 ispita po 700ak strana je maciji kasalj za bilo kog normalnog studenta.E sad.naravno da ja kad budem imao svoj CCNP necu da masem njime i da umislajm da sam popio svu pamet sveta,ali mislim da kad budem poceo da radim da cu da se brze aklimatizujem u radno okruzenje (da se tako izrazim,trenutno ne mogu da nadjem nijedan bolji izraz,i da ovo sto sam rekao se odnosi na primenu i usvajanje novih znanja ne na "administrativne zezalice"). Zasto sertifikujem svoje znanje? da ne bi besciljno lutao u svim onim knjigama i obazirao se na mnostvo stvari koje mozda u datom trenutku ne bi trebao da znam,odnosno neke stvari treba uciti odredjenim redosledom.
Razglabali smo na ovom forumu i o CCIE sertifikatu. I sad ,mnogo ucesnika teme (a verujem i mnogo njih koji nisu aktivno ucestvovali u istoj) imaju sledeci stav :" ccie treba spremati kad imas mnogo iskustva" ili (slican post sam procitao skocio mi je pritisak na milion) "ej decko aj nebulazni,ja imam XY iskustva pa ni ne pomisljam o tome da polazem CCIE".<--to je onda neki strah ili nesto...

Zasto se toliko vezuje sertifikat za posao?!?!!? Ako ja na primer ( a hocu) da spremam ccie sa malo iskustva zasto bi me iko razapeo na kolac? mozda hocu da dokazem sebi da mogu? mozda svoje slobodno vreme volim da potrosim uceci? Najgore sto moze da mi se desi je da izgubim odredjenu svotu novca (svog ne tudjeg)....

Sto se tice pass4sure-a,pa oni koji polazu samo da bi polozili ,verovatno imaju razlog sto tako rade... Ja recimo kad mislim da dobro stojim sa gradivom,istestiram sebe da vidim dal znam.
Ako ne znam,onda ajmo opet udri po knjizi do besvesti... (iz gresaka se uci zar ne?) Bitno mi je da naucim,a sertifikat ili ispit je tu da to znanje na neki nacin potvrdi.


Pozdrav svima i izvanjavam se na offtopic-u :D

Srecno onima koji polazu ponovo vraceni BSCI .!
[ jorganwd @ 27.01.2009. 23:40 ] @
Ungachacha, bez uvrede ali ispit je toliko tezak da se moze poloziti ili sa P4S ili dobrim radnim iskustvom. Ako ti uspijes da nabubas sva pitanja i prakticni dio da odradis u datom roku, ti si genije (ako nemas radnog iskustva).

Stavise, koliko znam sertifikat je dokaz mukotrpnog rada, a ne znanja. Mozes pogledati i protumaciti termin sertifikat u drugim industrijama i bice ti jasnije.
[ Marco87 @ 28.01.2009. 00:04 ] @
Pretera ga sad,pa ako ti je BSCI toliko tezak,sta je onda CCIE? Rocket science?

Oces da kazes da je svako genije ko je polozio BSCI, a da nije bubao pitanja iz testkiller-a? Kul:)

Uopste ne znam odakle ti to da sertifikat nije potvrda znjanja vec rada.

Neko moze da radi svoj posao 20 godina i da ostane na istom nivou kao neki pocetnik,ti mislis da bi mu trebalo uruciti sertifikat,zbog truda???
Otici ces u Cisco/MS/IBM... i reci ja imam 5 godina iskustva,jel mogu sad da preuzmem odgovarajucei sertifikat?

Ja ne videh na u zvanicnom opisu CCNP-a da je sertifikat potvrda iskustva , mislim da su kljucne reci "knowledge and skills".

P.S. Nemoj pogresno da me shvatis,ovo je samo moj stav ;)

[ Ungachacha @ 28.01.2009. 01:02 ] @
@jorgandw

Nikakva ljutnja,forumi i sluze da bi razmenili stavove/iskustva i slicno.
Tvoj post samo potvrdjuje moju izjavu iz mog prethodnog posta na ovoj temi.Znaci da bi covek zavrsio medicinski fakultet (pod uslovom da ne koristi pass4sure) trebao bi da ima 20 godina radnog iskustva barem kao hirurg.Verovatno ljudi koji upisuju MIT imaju po 10-20 godina radnog iskustva u ITu ili u nekoj drugoj oblasti.
Al dobro,svako ima svoj put. Ja necu cekati 15 godina da bi seo i nesto ucio.
Pozdrav.


[Ovu poruku je menjao Ungachacha dana 28.01.2009. u 02:22 GMT+1]
[ valajbeg @ 10.02.2009. 19:44 ] @
Nabavio sam CCNP self study guide 4 knjizurine

i vec u prvoj koju sam uzeo (BSCI) jasno covjek kaze "ili polozen CCNA ili bar dvije godine jako dobrog iskustva sa mrezama pa uci dalje.. inace nema fajde"

ne radi se o omalovazavanju nego jednostavno stvar je u problemima koji se ne mogu rijesiti bez prakse i rada... ili p4s samo ne znam da je iko sa tim jos polozio...


a CCIE, znam jednog u BiH koji je 2-3 puta izlazio istina ne sa mnogo pripreme ali kaze da u sklopu CCNP-a ako ga covjek dobro spremi ima vec 70% spreman i CCIE tako da je CCNP ustvari prava prepreka...

p.s. dali ako polozim i jedan ispit od potrebnih za CCNP mogu bez obnavljanja CCNA-a da nastavim ostale ispite za CCNP???
[ Branko Santo @ 11.02.2009. 07:49 ] @
Svaki ispit iz serije 642-xxx (bilo koji professional ispit) automatski resertifikuje sve associate sertifikate.
[ valajbeg @ 11.02.2009. 07:56 ] @
znaci polozim samo ONT i onda se vise ne vracam na CCNA vec idem dalje slobodno ostala 3 za CCNP da polazem?
[ dmostarac @ 22.12.2009. 09:21 ] @
Momci interesuje me da li se moze polagati CCNP sertifikat iako se nema polozen CCNA (odslusan kurs) i ako imam 2 godine iskustva u radu sa Cisco mrezama???
[ valajbeg @ 22.12.2009. 10:07 ] @
uslov za ccnp jeste da imas aktivan ccna
[ Branko Santo @ 22.12.2009. 10:34 ] @
Ne, ali mozes CCIE :)
[ Marcony @ 22.12.2009. 10:41 ] @
Ima li sta novo za novi CCNP?
[ yellow pinky @ 22.12.2009. 12:34 ] @
@Marcony

Novi program za CCNP će biti objavljen na Cisco Networkers 2010 (25-28 januar 2010). Baš kada i izlaze nove knjige iz štampe. :) Do tada možemo samo nagađati šta će biti dodato a da li će i šta biti izbačeno iz sertifikacije.
npr. nova Ruting knjiga će sadržati sledeća poglavlja

Table of Contents

Module 1: Planning Routing Services to Requirements
Module 2: Implementing an EIGRP based Solution
Module 3: Implementing a Scalable Multiarea Network OSPF based Solution
Module 4: Implement an IPv4 based redistribution solution
Module 5: Implement Path Control
Module 6: Configuring Policy Based Routing
Module 7: Connecting an Enterprise Network to ISP Networks
Module 8: Implementing IPv6
Module 9: Implementing Routing Facilities for Branch Offices and Mobile Workers

i na osnovu ovoga možemo samo nagađati da li će sadržati još koje poglavlje , da li je BGP ili IS-IS izbačen i sl.
Takođe ranije je na sajtu bilo navedeno da će knjiga imati 1006 strana dok sada vidim da je promenjeno i da sada ima 792 stranica. Tako da dok oni ne objave šta i kako treba učiti po starom i ne gubiti vreme.
Just my 2 feninga.

@DMostarac

Koliko se ja sećam CCNP možeš polagati i bez položenog CCNA ispita ali nećeš dobiti CCNP sertifikat ukoliko ne poseduješ važeći CCNA sertifikata.

[ Marcony @ 25.01.2010. 18:39 ] @

Novi program za CCNP...


http://www.cisco.com/web/learn...g_certification_type_home.html


Koliko vidim, BSCI i BCMSN mogu da se polazu zajedno sa novim TSHOOT ispitom.
[ yellow pinky @ 26.01.2010. 09:00 ] @
Koliko sam mogao da procitam BSCI , tj. sadasnji Route ispit je poprilicno modifikovan. Ubacene su teme poput rutiranja preko MPLSa i sl. a IS IS je u potpunosti izbacen. Implementacija IPv6ice je sada vrlo obimna tema.
Switch ispit nije pretrpeo neke znacajnije izmene.
Ah da ... I cene novih ispita su sada $200 umesto ranijih $150 :)
[ miodragpro @ 26.01.2010. 16:18 ] @
@Marcony
Uskoro i knjige u prodaji ,tačnije od dvanaestog februara nas ceka i novo izdanje zvanicne literature koju je Cisco spremio http://www.ciscopress.com/bookstore/product.asp?isbn=1587202247
Btw,narucujem ih kada se pojave na amazon.co.uk pa cu javiti kako sam proso (carina,naplata špediterskih troskova i sl.)

@yelow pinky
Istu kolicinu love dajemo svi mi potencijalni CCNP-ovi, tako da mu isto dodje 600$ u self study rezimu bez kursa,i bez literature .
Pozdrav momci

[Ovu poruku je menjao miodragpro dana 26.01.2010. u 17:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao miodragpro dana 26.01.2010. u 17:34 GMT+1]
[ miodragpro @ 16.02.2010. 08:46 ] @
Mala korekcija, ciscopress pomerio datum izdavanja zvanicne literature za CCNP za 24.02.2010 link ovde .Inace literaturu za CCNP narucio sam 11.02 i od gospode iz Barnes & Noble dobio info da ce se isporuka odloziti najkasnije mesec dana,kad ono evo i konacnog datuma izlaska literature u javnost,nadam se da ciscopress nece ponovo odloziti datum izdavanja :(

[ yellow pinky @ 20.02.2010. 01:34 ] @
Knjige ce biti dostupne tek od 06.03. na Amazonu i 10.03.Barnes i Noble ... Malo ga oduzili :).
Nego jesu li knjige koje si narucio Paperback ili Hardcover ?
[ miodragpro @ 20.02.2010. 13:46 ] @
Na B&N ne postoji info. da li je literatura u hardcover ili paperback formatu.Poslao mail sa pitanjem da li je literatura u hardcover ili paperback formatu.
Mada ne bi mi bilo svejedno da je paperback.
Sto se tice odugovlacenja-sta ces to mi je

[ srndach @ 22.03.2010. 10:59 ] @
... na spisku zemalja ne postoji Srbija ili YU ...
Kako narucujete preko ovog sajta ?

http://www.ciscopress.com/bookstore/product.asp?isbn=1587202247

Jeftinije je od amazon.co.uk ...


... da li je bolje uzeti ovaj paket ili svaku knjigu ponaosob ?
Ima li razlike ?









[Ovu poruku je menjao srndach dana 22.03.2010. u 13:42 GMT+1]
[ miodragpro @ 22.03.2010. 13:47 ] @
Citat:
srndach: ... na spisku zemalja ne postoji Srbija ili YU ...
Kako narucujete preko ovog sajta ?

http://www.ciscopress.com/bookstore/product.asp?isbn=1587202247

Jeftinije je od amazon.co.uk ...


... da li je bolje uzeti ovaj paket ili svaku knjigu ponaosob ?
Ima li razlike ?


[Ovu poruku je menjao srndach dana 22.03.2010. u 13:42 GMT+1]

Ja muku sa naručivanjem mučim još od decembra prošle godine,prvo sam imao problem sa sajtom ciscopress-a.Naime na spisku zemalja gde ciscopress vrši dostavu nije bilo Srbije (poslao mail gospodi sa pitanjem da li imaju u planu da nekada stave i Srbiju na toj listi,pošto nisam dobio odgovor,evidentno je da nas neće biti for a long time ).Nakon toga mi je palo na pamet da knjige platim mojom karticom a da kao adresu za dostavu navedem adresu mojih rođaka u DK.Naravno ni to nije uspelo jer adresa fakturisanja i adresa dostave moraju da se poklapaju.Pošto rođaci (stariji ljudi) nisu baš nešto vični online naručivanju,okrenuo sam se amazon-u lepo naručio i čekao ali pošiljka da stigne nikako.(moja malenkost je napravila permutaciju u unošenju podataka za County i Country ).U medjuvremenu sam saznao da za CCNP izlazi nova literatura i tada ih naručujem(11.02.2010) preko Barnes and Noble-a.Kao što sam i u nekom od prethodnim postovima naveo da je i sam ciscopress više puta odlagao konačan datum izdavanja knjiga,tako da su me ljudi iz Barnes and Nobla kontaktirali tj. pitali da li da dostavu odlože za mesec dana,naravno da nisam pravio problem jer kada ih čekam maltene dva meseca zašto ih ne bi sačekao još isto toliko.I da ne davim više literatura je konačno krenula iz B&N ,e da li će stići to ćemo videti.
P.S.Cena knjiga koje sam naručio je bila 120$ a sada koliko vidim je 144 $.
@yellow pinky
Knjige su se na amazonu i B&N pojavile gotovo istog dana.


[Ovu poruku je menjao miodragpro dana 22.03.2010. u 20:22 GMT+1]
[ srndach @ 22.03.2010. 14:00 ] @

... kad imas nalog na ciscopress, onda su knjige 119$ ...
Ali to nije ni vazno kad nema Srbije ...
[ miodragpro @ 22.03.2010. 14:06 ] @
Da,u pravu si za cenu ,nisam bio ulogovan na ciscopress kada sam gledao cenu.



[Ovu poruku je menjao miodragpro dana 22.03.2010. u 20:25 GMT+1]
[ srndach @ 14.04.2010. 14:43 ] @


Stigose li knjige ?
Vredi li kupiti sve u jednom ili pojedinacno ?
Tj, postoji li razlika u samom tekstu, ili su potpuno iste ?
[ miodragpro @ 14.04.2010. 16:01 ] @
Sa par dana zakašnjenja javljam,knjige konačno stigle 12.04.2010
Mislim da je bolje kupiti komplet knjiga nego ih kupovati pojedinačno/razlog:medjunarodni troškovi dostave.Što se tiče razlike u tekstu ,mislim da su potpuno iste.Doduše ja sam imao nedoumicu oko verzije CCNP Routing and Switching Official Certification Library (Exams 642-902, 642-813, 642-832), Barnes and Noble Exclusive Edition i ove non Barnes and Noble Exclusive edicije.Cena ista ,a razlike iskreno mislim da nema.E sada što tiče obaveza koje sam imao prema našoj pošti to su bili nekih sedamdesetak dinara.Komplet sam naravno dobio otvoren(čike sa carine su pretpostavljam krivci za to).
Literatura je naravno na moju sreću u hardcover formatu. iako na B&N nisam imao tu informaciju.
[ yellow pinky @ 15.04.2010. 00:29 ] @
Uz Barnes & Noble ediciju se valjda dobija besplatno CCNP Route quick reference. Nikakva druga razlika .
[ srndach @ 15.04.2010. 08:55 ] @

Koliki su medjunarodni troskovi dostave ?