[ COTOVD1 @ 28.01.2009. 14:03 ] @
Pozdrav!Evo ovako:iman dosta objekata/stvari koje su u max. fajlu čini mi se prvenstveno za Vray.Ja trebam to ubaciti Cadsoft envisioneer za 3d modeliranje interijera i exterijera ali kako su dozvoljeni formati za import samo 3ds,dxf i dwg zanima me postoji li neki jednostavniji konverter ili software za to konvertirati te fajlove u 3ds format ili ove navedene?Kada imporujem u Autodesk 3ds Max exportiranjem baš ne izlazi indentično ono šta je uvezeno jer san u 3ds maxu neznalica i očito se treba igrati opcijama.I postoji li Vray kao samostalan program a ne kao plugin?
Nadam se da ste razumili pitanje.Hvala!
[ deepwhite @ 29.01.2009. 01:24 ] @
Kada otvoris max fajl ides u meni pod file, nadji opciju export, odaberes zeljeni format, klik na dugme export i to je to.
[ COTOVD1 @ 29.01.2009. 18:30 ] @
Govoriš za 3ds max? Znam to ali ponekad je potrebna koja opcija za namistiti jer ne izlazi baš kako bi trebalo a u maxu sam neznalica šta znači da bi se treba malo pozabaviti tim softwerom a to mi nije primarna opcija jer treba vremena...Ima li nešto jednostavnije?Neki konverter ili je max file ipak standard samo za 3ds max?Jebiga,uvik nešto novo a trebaju mi ti modeli za drugu namjenu...
I zašto mi se kad exportiram max u 3ds format nekad texture pomaknu i tako ostanu na izlaznoj datoteci,kako zapravo da exportiran indentičnu sliku?Govorim za 3ds max.

[Ovu poruku je menjao COTOVD1 dana 29.01.2009. u 21:57 GMT+1]
[ deepwhite @ 30.01.2009. 12:29 ] @
cek, polako...

za koju potrebu ti trebaju objekti iz maxa u drugom programu? ako menjas geometriju moraces i opet podesavati teksture. ako prebacujes radi renderinga onda neces moci prebaciti i setovanje za vray, ni u jednom formatu. ne znam kako ti objekat pomeri teksturu jer to ne bi smelo da se desi. onda je problem u opcijama prilikom importa. ako ti se desi da ne vidis teksture na importovanim objektima moras paziti na putanje do njih. tj. napravi prvo folder u kojem ti se nalaze samo potrebne texture, prepravi u maxu da model koristi te nove teksture, sacuvaj max fajl u taj isti folder (da mozes kasnije nesto menjtati) i na kraju export modela u 3ds formatu, opet u taj isti folder. 3ds cuva samo putanje do textura, ne i same texture u sebi.
mozda bi pomoglo da objasnis potrebu exporta iz maxa.
[ COTOVD1 @ 30.01.2009. 15:16 ] @
Zahvaljujem prvo na tvom vremenu dosad.Sad ovako:Raadim u Cadsoft envisioneru 3,program za uređenje interijera i exterijera,nešto kao Sketchup,Better Homes and Gardens,Archicad,nevažno.Sređujem(crtam) kat kuče u 2d,3d.Recimo sredija san zidove i tako te stvari.Na red je došlo umetanje 3d objekata znači trebam raditi raspored i stavljati fotelju,stolicu,krevet i ostale gluposti ali u njegovoj bazi nema previše modela koji zadovoljavaju moje potrebe pa mi je dosupna baza od 7giga elemenata koji su u max formatu.Envisioneer ima mogučnost importa 3ds,dwg,dxf objekata.Ja samo trebam(hehe,samo) max fajlove prepraviti da onako kad ih otvorim u 3ds max i onako kako izgledaju exportiram u 3ds format(nekako najbolje odgovara) i da mogu importirati u cadsoft.Stvar je u tome šta san neke objekte uspješno konvertira a neki se objekti malo "poremete" recimo sami ekran od TV-a stoji sam desno van okvira ekrana u kojemu bi treba biti.Očito da 3ds max ima jaku fiziku,u koju se baš zasad i ne kužim.

Citat:
ako ti se desi da ne vidis teksture na importovanim objektima moras paziti na putanje do njih. tj. napravi prvo folder u kojem ti se nalaze samo potrebne texture, prepravi u maxu da model koristi te nove teksture, sacuvaj max fajl u taj isti folder (da mozes kasnije nesto menjtati) i na kraju export modela u 3ds formatu, opet u taj isti folder.


Importirani objekt u 3ds maxu vidim u potpunosti,na ostalo sam naletija,kao sejvanje ali sam početnik pa ne znam.-Textura je zapravo sve ono u max fajlu?
Mogu možda staviti sliku jednog problematičnog objekta kako izgleda pri importu u maxu,a kako pti exportu.
Molim te spasi me...
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 16:14 ] @
Mozda da se pozabavis merama i sistemskim merama ?
1) Dobro je da imas u svim programima i u sistemu iste mere gradjevinski
programi obicno imaju defolt cm racunari imaju sistemske mere defolt zoll
lepo ti sve sistematiziraj i stavi samo jednu jedinicu za mere svuda pa i
systemu. Kod exporta i importa ukoliko objekti treba da odgovaraju
velicinom tu hoce cesto da "prolupa"
2) MAX nema bas najbolje resen export filter.
dwg i dxf ako ikako mozes izbegavaj to je laki uzas u svakom pogledu
vise alibi nego export filter. 3DS format je "nuzno zlo" kao skotna
macka nikad ne znas sta i kada dobijas mozes ga "umiriti" tako da objekte
u MAX konventiras u mrezu i onda uradis opciju attach tako da imas samo
jedan objekt druga je opcija da markiras sve tacke i u editoru das
naredbu da "zavari" tacke (imam njemacki MAX ) i ne znam kako je u
engleskoj verziji ( pretpostavljam da radis sa tom verzijom) prevedena
opcija. U tom slucaju imas vece sanse da ti exportirani model nije
"sazvakan"

Moguce je i da program u koji ubacujes objekte nema bas najbolji import
filter trebalo bi da pogledas dal moze da ubaci i druge formate obj
je na primer daleko bolji od 3ds i uzima i teksture. WRML u nekim
slucajevima daje zadovoljavajuce rezultate i takodjer uzima teksture ali
ne uzima NURBS krivulje tako da su objekti kockasti i tamo gde plohe
treba da budu zaobljene.

Sve u svemu "prebacivanje" modela je nauka za sebe i malo je onih koji
su u stanju to valjano da urade uvek imas probanja ispitivanja i kad si
ubedjen da si nasao sistem koji radi onda ti export opet zvizne. Uzrok
je cesto u tome sto su 3D clip Artovi cesto radjeni u nekoliko programa i
onda assemblirani kojekakvim exportima i importima a svaka akcija tog tipa
je riskantna. Jer je tako prebacena datoteka "mrtva" tako to ovde zovu.
U datom formatu uglavnom funkcionira ali kad ju hoces jos jednom prebaciti
onda pocinje ples po zici.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ COTOVD1 @ 30.01.2009. 17:09 ] @
Evo šta se dešava:1 u maxu importirana u 2 cadsoft exportirana
[ SreckoMicic @ 30.01.2009. 18:01 ] @
Probaj da ih grupises, ili svakom objektu ponaosob da centriras pivot u odnosu na objekat/grupu.
[ COTOVD1 @ 30.01.2009. 18:10 ] @
Znam i sam da se ovo riješi ali ja se nekužim u 3ds max.Kad bi mi bar dali kratke upute/natuknice i koje opcije trebam istražiti,ukratko opcije koje utječu na exportiranje pa da se malo pozabavim,poznavaocivjerujem ovo riješe u par klikova.
Evo fajl i ako ima dobrovoljac da mi ga ispravno exportira da se uvjerim da je uopče moguče,da nije neka greška...
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 18:15 ] @
Klasika kod datoteka koje su nekoliko puta exportirane i importirane :-)
nemoj ni za zivu glavu da grupiras i da se igras sa pivotom vrlo vrlo
riskantan potez kod exporta i importa:

u tom slucaju najcesce pomaze:

1) markiraj objekt i kloniraj ga pri tome u klon opciji odaberi duplikat
( ni za zivu glavu instancu ili referencu) izvorni objekt obrisi ( delete)
time ce ti MAX uraditi posve novi objekat kojem ce dodeliti nove nazive za
poligone i vertikse ( kod visestruko ponavljanog exporta i importa tog
tipa radis sa "mrtvim" objektom i cesto dobijas rdjave poligone sa rdjavim
nazivima).

2) ako to ne pomaze onda markiras sve objekte u datoteci ( najbolje taj
duplikat ) i stisnes desni mis cekiras opciju "konvertiraj u mrezu" conwert to mesh.

Onda markiras jedan od objekata iz grupe koja cini celinu i u opciji
modifikator mreze markiras objekt i chekiras opciju attach dakle da ti
pripoji objekte datoj mrezi.
Najcesce pomaze ( mada nije garantirano)

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 18:19 ] @
Okaci max datoteku uradicu ti to danas sam dobre volje :-)
i onda imas sistem kako se to radi.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ COTOVD1 @ 30.01.2009. 18:50 ] @
Datoteka je okačena,pozabaviču se kasnije,najkasnije ujutro jer sam slobodan pa javim stanje.
MOHOK7,molim te pokušaj mi ovo,i potvrdi kako si izveo,ako je onako kako si opisao u postu,e onda,svaka ti dala!
Ovo je samo jedna od datoteka koja radi probleme,valjda je sistem kod svih isti,nadam se.
Hvala unaprijed hvala!
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 20:10 ] @
Di je okacena datoteka ?
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 20:23 ] @
Nece sistem da mi posalje password izgubio sam ga negde :-) ne mogu da
okacim datoteku ako nisam ulogovan
ispopravljao sam ti datoteku imas max i 3ds
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 20:30 ] @
Moze i ovako evo ti link sa naseg servera:
ostavicu to do sutra mislim da bi trebalo raditi

Max:
http://dms.web3d-system.net/di...kument/download.php?dokumentId�6&verzija=0

3DS
http://dms.web3d-system.net/di...kument/download.php?dokumentId�7&verzija=0

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 20:33 ] @
Ups ono prvo ne radi mozda ovo :
http://dms.web3d-system.net/di...kument/download.php?dokumentId�7&verzija�7
http://dms.web3d-system.net/di...kument/download.php?dokumentId�6&verzija�6
[ MOHOK7 @ 30.01.2009. 20:35 ] @
Nista dok mi administrator ne posalje password za elitesecurity sajt
izgleda da im je opet puko sistem.
Login sam zaboravio a sistem mi ne salje novi ?

ili okaci privatni mail poslacu ti datoteke sutra
Pozdrav
[ MOHOK7 @ 31.01.2009. 10:08 ] @
Stigo password :-)
Ne znam kako da okacim datoteku ali sam mogao pogledati privatne poruke i poslati datoteku Elektricnom postom ( E Mail ) nadam se da ti je pomoglo.

Sto se konvertiranja tice to je izuzetno klizav teren datoteka koju si poslao bila je u jedinicama mere Zoll nisam imao kada da se dublje pozabavim tim slucajem pa ne znam dal su ti na sistemu ostale mere Zoll ili je aplikacija ( MAX) imala te mere.

Kod razmene datoteka "konvertieranja" redovito dolazi do lomova upravo zbog toga obrati paznju.
Verovatno imas englesku verziju MAX ja koristim njemacku pa ne znam kako je tacno preveden meny odi na: Anpassen = podesiti = set >> einheiten = mere = units otvori ti se popup sa podesavanjem mernih jedinica mozes podesiti jedinice aplikacije i sistemske jedinice ( racunar)
Ovisno o export i import filteru aplikacije sa kojom radis nekad pograbi sistemske mere nekad mere aplikacije sve u svemu nikad dosadno.


Nisam nasao niti na jednog "strucnjaka" iz podrucja special FX i animacija koji je imao blagog pojma o tome svi mi odreda salju "sarene" datoteke pa mi se dogadjalo da sve odreda puca ili da mi je kvaka na vratima veca od cele stambene zgrade na kojima su ta vrata kad uklopim model o tome kako su datoteke pucale da ne govorim.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ MOHOK7 @ 31.01.2009. 10:21 ] @
Od izuzetne je vaznosti da SVE aplikacije i SVE datoteke u kojima radis budu setirani na iste merne jedinice. Isto tako je dobro da racunari budu podeseni na iste merne jedinice.
Sto se postupka tice rekao sam ti vec mogu samo da ponovim uzroke i postupak
Kod exporta dolazi cesto do lomova sa nazivima objekata i polygona u njima to mozes da izbegnes na sledeci nacin:
Importovan objekt kloniras ( dupliciras ) i tom prilikom cekiraj opciju kopija dakle samostalan objekt (nikako instancu ili referencu jer u tom slucaju klonirani objekt i dalje ovisi o originalu i obrnuto tako da ukoliko radis nesto na originalu sve promene se pokazuju na kloniranom objektu )
nakon toga obrises originalni objekt time postizes da program PONOVO uradi dati objekt i dodeli mu nove CISTE nazive sto je kod razmene datoteka od izuzetne vaznosti jer ako se kod importa dogodi da program treba da interpretira dva objekta sa istim nazivom najcesce ih izbaci vani ( sto je kod tebe po svoj prilici slucaj)
nadalje vise puta pomaze da konvertiras objekt u mrezu (markiras objekt pa desni mis >> konvert to mesh ) i onda u modifikatoru cekiras opciju dodavanja objekta pogledaj okacene datoteke i biti ce ti jasnije.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ COTOVD1 @ 31.01.2009. 11:10 ] @
E pa majstor je majstor-svska čast!Znači izvedivo je.E sad sam tek lud jer znam da može.Ti ovo odradiš pretpostavljam jako brzo?Ja imam eng. verziju.
Citat:
Importovan objekt kloniras ( dupliciras ) i tom prilikom cekiraj opciju kopija dakle samostalan objekt (nikako instancu ili referencu jer u tom slucaju klonirani objekt i dalje ovisi o originalu i obrnuto tako da ukoliko radis nesto na originalu sve promene se pokazuju na kloniranom objektu )

ovo je prvi korak i ovo znam.Nažalost nevidim opciju delete da obrišem original,i di bi trebala biti kopija.Moram se pozabaviti...
Sorry šta gnavim,teško je neukomu objasniti.Igraču se još malo.Pomoga bi video tutotijal ali to je previše.Joj,ma posla bi i novčani doprinos...
I imena opcija koje si koristija i na njemačkom bi pomogle.
Za 6-7 sati javim dali san uspio.
Hvala puno!
[ MOHOK7 @ 31.01.2009. 11:44 ] @
Dodavanje objekata je ako se ne varam na engleskoj verziji nazvano Attach
Ako ti meni objasnis kako se okaci attachments na poruku u elitesecurity mogu ti poslati screen shot aplikacije.
Reci mi molim te dal ti datoteke koje sam poslao E Mailom rade posao?

Pozdrav
[ COTOVD1 @ 31.01.2009. 11:49 ] @
Radi uredno 3ds,svaka čast!Ona datoteka max je malo izmjenjena jer je veličina drugačija,ne znam zašto.I dalje ja bezuspješno,moraču pomalo.
Ima opcija izmjena/brisane pa onda dođeš do upload uz poruku,do 1mb
[ MOHOK7 @ 31.01.2009. 11:57 ] @
Kada selektujes objekt ( li vise objekata) i napravis klon MAX redovito deselektira originalne objekte i selektira nove.
Dakle nakon klona odes u meny (njemacki) bearbeiten >> auswahl invertieren mislim da je engleski edit >> invert selection i onda stisnes na tastaturi delete.

Osim toga kod opcije klon program automatski dodeljuje novo ime objektu sa dodatkom 01.
Toliko
pozdrav
[ MOHOK7 @ 31.01.2009. 12:02 ] @
Kada selektujes objekt ( li vise objekata) i napravis klon MAX redovito deselektira originalne objekte i selektira nove.
Dakle nakon klona odes u meny (njemacki) bearbeiten >> auswahl invertieren mislim da je engleski edit >> invert selection ( na tastaturi ctrl+i) i onda stisnes na tastaturi delete.

Osim toga kod opcije klon program automatski dodeljuje novo ime objektu sa dodatkom 01 tako da mozes ustanoviti koji je objekt nov a koji stari.

Velicina je izmenjena jer u ovom casu razmenjujem datoteke sa evropskim masincima a kod njih je jedinica mere milimetar dostavljena datoteka je imala jedinicu mere Zoll ( sto je u Evropi u svakom slucaju nedopustivo jer imamo metricki sistem a gradjevinci koriste cm)
Kod otvaranja datoteke program me je pitao dal da preuzmem mere datoteke koju otvaram ili da datoteku prebacim na svoje sistemske mere i cekirao sam opciju da prebaci datoteku na mere koje imam na aplikaciji i na sistemu. pretpostavljam da je kod tebe Zoll i kada si otvorio datoteku onda su razmere ispreturane.
Toliko
pozdrav
PS
??
Gde je upload uz poruku ? ne vidim posalji screen shoot please :-) ne moze covek da bude za sve majstor :-)
[ COTOVD1 @ 31.01.2009. 12:02 ] @
Par slika bi dobro došlo ili kratki video.Vračam uslugu bilo kako...
Ovo zadnje kužim malo.Javiču,pokušaču na istome objektu.
[ MOHOK7 @ 31.01.2009. 12:16 ] @
Nasao :-) imas upload gore
[ SreckoMicic @ 31.01.2009. 17:34 ] @
Probaj ono sto sam ti rekao. Problem ti je bas taj deo sto se izdvoji kada ga importiras, i kod njega jedino nije centriran pivot objekata.

Izaberi taj objekat. Na CommandPanelu (to ti je ono sa desne strane), izaberes Hierarchy (treci jezicak, kao neki dijagram), kliknes na 'Affect Pivot Only', i onda na opciju (postace vidljiva) 'Center to object'.
kopiranjem objekta neces nista postici sem sto ce on mozda da odradi, kao sto Mohok kaze, rename, pa ti nece praviti probleme sa istim imenima, kada ga uvezes. Ali ti nemas taj problem ovde, koliko ja vidim iz screenshota. Takodje ne verujem ni da je problem sa jedinicama, u tom slucaju se javlja problem da su uvezeni objekti nesrazmerni sa scenom, a vidim da kod tebe ovde izgleda sve proporcionalno sa scenom u koju si uvezao. Tako da se jedinice poklapaju, rekao bih.

Proveri ovo pa javi da li ide.
[ COTOVD1 @ 31.01.2009. 18:09 ] @
Danas ču teško moči više,živci su popustili,sutra.
MOHOK7 mi je ipak jedan fajl konvertira i odradija naravno perfektno,očito po načinu na koji mi je objasnija ali sa menom treba ko sa malim djetetom šta se tiče maxa,nepoznata grana za mene i tip softwera.Pokušaču sve solucije,danas sam stvarno uništen...
[ MOHOK7 @ 01.02.2009. 08:21 ] @
Pivot :-)
Jos jednom ne igraj se sa pivotom ako ti to predje u naviku moze ti se dogoditi da imas grdnih problema i to iz vise razloga:
Max ima nekoliko nacina na koji postavlja pivot: Ansicht, bildschirm, welt, überg, lokal, gimbal, raster. ( njemacki nazivi)
Razliciti programi kod importa razlicito interpretiraju objekte i uzimaju pivot svaki drugacije.
Obzirom da su ti predmeti koje uvozis uradjeni kao vise objekata moze ti se dogoditi da se objekt kod importa razleti ( dogadjalo mi se)
I onda nikad na zelenu granu.

Objasnio sam ti kako da odradis posao i poslao primer uradjen na taj nacin i taj primer funkcionira

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 01.02.2009. u 09:48 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 01.02.2009. 14:37 ] @
Ako ti je taj problem bas tolika nocna mora onda me mozes kontaktirati na skype
medison_austria
Nabavi headset i spusti Team Wiever onda mozemo razgovarati i mozes vidjeti na mom ekranu kako se to radi.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ COTOVD1 @ 01.02.2009. 20:53 ] @
Napokon riješija stvar,MOHOK7 me spasija,video prezentacija koju smo izveli također inače nebi shvatija ništa,i iako san prezentaciju snima i budala ja kasnije slučajno izbrisa,evo sad iz prve izveja sve sam,osta paf sam sebi,hehe :)!
Zahvaljujem debelo na pomoči,dužnik sam,sa zadovoljstvom!!!