[ torbica @ 29.01.2009. 16:03 ] @
Postovani clanovi ES-a,

Nalazim se u radnoj grupi RNIDS-a koja diskutuje o ukidanju dokumentacije.
Tacnije u ovom momentu imate 7 clanova grupe:

2 clana grupe su za ukidanja dostavljanja skenirane dokumentacije (moja malenkost)
1 clan je uzdrzan
4 clana su protiv, cak se pojavljuju preporuke da OR ili registrant nabave citac kartica i pomocu celika da "skinu" podatke sa cipovane licne karte

Ja bih da se izjasnite oko ove teme:
pro et contra

Moji argumenti:
- skenirana dokumentacija je krajnje nepozdan nacin za utvrdjivanje bilo cega
- najmoderniji registri ne traze "skeniranu" dokumentaciju ukljucivsi i .eu
- osim cene rs domene nepotrebna birokratizacija procesa odvraca registrante

Cinjenica je da RNIDS nije poslao do sada zahtev ni APR, ni PU ni MUP za verifikaciju podataka u njihovim bazama
pa da su odbijeni. Lakse je da se sikaniraju korisnici!

[Ovu poruku je menjao torbica dana 29.01.2009. u 20:38 GMT+1]
[ agvozden @ 29.01.2009. 18:00 ] @
Red treba da postoji u ovoj oblasti, ali kako to nije traženo od početka, već naknadno, nije baš svrsishodno tražiti dokumentaciju od klijenata.

Nemam pojma kakva su iskustva drugih zemalja, ali mislim da nema potrebe imati skupu administraciju.

Kod nas toga ima napretek u svim oblastima.
[ Lazy_boy @ 29.01.2009. 18:06 ] @
Cekaj malo Oni stvarno traze da SKENIRATE dokumenta i da im to posaljete? ako je ovo tacno Oni su stvarno geniji ni Pera Kojot im nije ravan
[ nkrgovic @ 29.01.2009. 18:06 ] @
Ja mogu da registrujem domen pod skoro bilo kojim tld-om bez toga. Ne vidim ama bas nijedan razlog zasto bi nekoj privatnoj firmi davao svoje licne (i poverljive) podatke. Ako RNIDS bude tako analan po tom pitanju jedino sto ce se desiti je da ce gomila ljudi odbiti da registruje bilo sta....

Takodje, nije li to ugrozavanje privatnosti?

Da rezimiram: Moju licnu kartu ce moci da cita samo:

- Onaj koji ju je izdao (Jer moram da mu je dan, a i on te podatke vec ima...)
- Oni kojima JA verujem.
[ VladaSu @ 29.01.2009. 18:17 ] @
Ovde se lepo vidi proturivanje tehologija bez svrhe, samo da bi se pricalo "wow".
Poslacu ti i preko cipa bilo koje podatke.
Imam .uk i .de domene i oni nisu to izmislili.
Ljudi i ovako imaju malo poverenja u rs domene zbog predhodne administracije i jos ovo fali....

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 29.01.2009. u 19:39 GMT+1]
[ ariss @ 29.01.2009. 18:18 ] @
Ja radim u jednom od ovlascenih registara .RS domena i moram da Vam kazem da mi od pocetka nije bila jasna svrha prikupljanja i upload-ovanja dokumentacije. Mislim da bi bilo dovoljno i da se samo zahteva od ovlasenog OR-a da proveri proveri podatke o licu koje zeli da registruje domen, da se izvrsi provera da li je firma registrovana i aktivna (postoji i sajt APR-a), a da je svaka druga akcija prikupljanja papirologije i njen naknadni unos na server samo nastavak sa katastrofalnom birokratijom po kojoj smo poznati svima.
[ Gojko Vujovic @ 29.01.2009. 18:44 ] @
Po meni bi trebalo ukinuti dostavljanje bilo kakve dokumentacije, telefonske provere, i slično tome. Većina Country-code Top-level Domain-ova može se registrovati u roku od 5 minuta, kreditnom karticom, bez ikakvih dodatnih provera. Domen je lako i brzo aktivan na internetu.

Kod nas to uvek mora komplikovanije.

Bilo kakvo dodatno maltretiranje koje RNIDS ili ovlašćeni registri sprovode DIREKTNO usporava razvoj interneta u Srbiji i tu je ključ problema.
[ malisha @ 29.01.2009. 19:51 ] @
Ovo sto Gojko kaze 100% podrzavam!

Aj sad sto kod nas jos nije rasiren sistem online placanja karticama i slicno... prezivecemo, ali da za svaki domen koji registrujem moram da saljem skenirane podatke od klijenta iako u formi za registraciju vec unesem sve te iste podatke... uzas.. pa izvod iz APR (ako je pravno lice) i valjda resenje o PIB... pa kojekakvi zahtevi, overeni, potpisani itd.....

Dovoljno je da unesem proverive podatke i platim. A za in.rs i rs (koje mogu i fizicka lica) mislim u cemu je uopste poenta provere licnih podataka? Dovoljno je ime, prezime, adresa, mail adresa i telefon u nekoj web formi i kraj. Racun za registraciju se posalje na mail, moze i telefonom da se javi da je racun poslat (kao vid provere) i kad pare legnu, to je to.

Jednog lepog dana kad nam proradi online placanje, sama verifikacija CC uz licne podatke ce biti dovoljna....

Do tada STOP BESPOTREBNOJ PAPIROLOGIJI!
[ Tyler Durden @ 29.01.2009. 19:55 ] @
Bas me zanima koje argumente navode tvoji "protivnici"? Sta je po njima prednost toga sto se dokumentacija salje i svima otezava posao? I sa tehnicke i sa fizicke strane.
[ pringles80 @ 29.01.2009. 20:21 ] @
Ja sam ZA ukidanje naravno, retko koji TLD trazi bilo kakvu dokumentaciju a posto je .rs otvoren svima nema potrebe da se ovi podatci uopste traze. Ovo vazi naravno za .rs i .in.rs a za ostale ipak treba neka provera.

Ovi koji su predlozili da OR nabave citace kartica pa sta oni misle da ce ljudi da se cimaju do OR-a da odnesu licnu kartu?
To znaci ja koji imam domene registrovane kod Loopia treba da idem iz BG-a do Nis-a da im pokazem licnu kartu? Kakve gluposti!
Kad ste vec kod formiranja radnih grupi formirajte jos jednu da se ovi koji predlazu takve nebuloze uklone iz RNIDS-a ocigledno je da ne razmisljaju uopste.
[ VladaSu @ 29.01.2009. 21:20 ] @
Cek stvarno... koji su argumenti ljudi koji hoce da zakomplikuju stvari?
[ Silencer @ 30.01.2009. 06:40 ] @
Citat:
Cek stvarno... koji su argumenti ljudi koji hoce da zakomplikuju stvari?

Kako zasto ? Pa zasto jednostavno kad moze komplikovano :-)

Slazem se da se ukine to, samo iz principa sto sam ja vec jednom slao dokumentaciju skeniranu u PDF formatu, i posle 4 meseca mi doslazi opomena pred gasenje sva tri RS domena koja sam imao, ako ne posaljem svoju skeniranu licnu kartu? Ako to ne odradim ugasice mi sva tri domaina i nemam prava na povracaj novca. Da su mi to uradili, neko bi tacno dobio batine sto je tolko retardiran da bude neazuran.
[ torbica @ 30.01.2009. 07:44 ] @
Hvala na podrsci, da znam da nisam sam ...
[ agvozden @ 30.01.2009. 08:29 ] @
Meni se ne svidja kada nema kontra argumenata...

Ili je sve jasno, pa ce dosatvljanje dokumentacije biti ukinuto, ili se opet svodi na bitku sa vetrenjacama!?
[ Lesli Eldridz @ 30.01.2009. 08:56 ] @
Ja sam za ukidanje slanja papirne dokumentacje za registraciju domena, pa onda za omogucavanje firmama da se bave obradom platnih kartica za prodaju robe preko interneta, i da te firme od svake transakcije u ime klijenta, to jest prodavca, mogu da uplacuju porez, kao sto je svuda normalno. Ali prvo treba da se najure ovi sa kumovima, jer oni sve to koce, ne samo razvoj interneta, nego sve.

Okostala birokratija je smrt za bilo koju zemlju, jer kad se ne obuzdava, njoj u stvari vremenom postaje primarni cilj da stitu samu sebe i svoj status, a ne da obavlja javne poslove.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 30.01.2009. u 14:32 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 30.01.2009. 16:43 ] @
Kod nas se stalno trazi neka provera "za svaki slucaj", nikada se ne veruje ljudima na rec.

Ako je neophodno ime i prezime, neka to postoji na formularu ili npr. na web formi. Lazno predstavljanje je ionako krivicno delo, sto takodje moze lepo da pise na web stranici gde je forma.

Slazem se da postoje mogucnosti zloupotrebe, ali treba balansirati maltretiranje korisnika naspram posledica (eventualne!) zloupotrebe.

Ako se ispostavi da sam ja napravio sajt microsoft.rs a nisam imao pravo na to, ukinite mi zakup domena kada se primeti da ja lazem i krivicno me gonite.

U ovoj zemlji se stalno stavlja nedokazana zloupotreba ispred komplikacija koje imaju legitimni korisnici.
[ Predrag Supurovic @ 30.01.2009. 16:46 ] @
Obaveza prilaganja dokumentacije postoji iz dva razloga:

1) s obzirom da je registracija domena potpuno liberalizovana u smislu da svako moze da registruje sta god zeli, na ovaj nacin RNIDS zeli da stvari malo oteza, jer inace bi bilo zloupotreba koliko god hocete, mnogo vise nego sto ih je bilo sa .yu domenima

2) mora da postoji nekir azlog za postojanej registara. Do sada je jedini argument za postojanej registara koje je iznosen u ime RNIDS je taj da registri treba da rade obradu i proveru podataka registranata, aposto RNIDS nece sa tim da se bavi, onda mora da delegira taj posao nekom drugom (svi znamo da je to samo formalni razlog, a pravi razlog je taj sto su RNIDS u stvari stvorile firme koje zele da zaradjuju prodajom domena, a jedini nacin zarade je upravo to da im se delegira neki posao koji ce onda oni debelo da naplate).

Ukidanjem prilaganja dokumentacije nastaju problemi: prvo, nece postojati nikakav odbijajuci faktor za zlouptorebe domena, a drugo, prestaje potreba za registrima.

Inace, tacno je da ova komplikacija s adokumentima u nekoj meri usporava razvoj domace internet scene, medjutim, mnogo vece usporenje je u bezrazlozno visokim cenama domena, za koje nema nikakvog opravdanja.
[ juzznjak @ 30.01.2009. 18:55 ] @
Zahvaljujem kolegi Torbici koji je pokrenuo ovu temu,

i sam zna da sam medju prvima bio za anti-birokratske akcije, jos dok smo bili u periodu "uvezbavanja" RNIDS-a, a diskusiju smo vodili na or i or-tech listi. Moj drugi kolega je trazio argument, a kako sumnjam da ce ga RNIDS ovde dati, da pokusam da objasnim dilemu - zasto je uopste potrebna dokumentacija? Ako je pravilnikom regulisano ko ima pravo na registraciju u .rs adresnom prostoru, kako to dokazati, a ta obaveza je vec delegirana OR-ovima? Npr. Ako .co.rs mogu registrovati samo pravna lica i to da je admin-c rezident - kako bez dokumentacije?

U slucaju domacih firmi, i ja radim potpuno isto sto i kolega ariss, sreca nasa dok radi apr sajt, ali sta sa fizickim licima? Jasno je da je dokumentacija dokaz postovanja pravilnika RNIDS-a. Da se razumemo - nisam za birokratiju, ali nisam ni za anarhiju. Jos jedna stvar, jedan OR za koga radim pretezno registruje domene za strana lica. Nijedan od registranata se nije bunio kada je morao da posalje dokumentaciju (moze biti na maternjem jeziku), sto opet i ne znaci da je bio srecan zbog toga. Molim vas, .rs je ccTLD (!!), te se ne moze izjednaciti sa generickim TLD-ovima, svaki "nic" ima neka pravila, prosto je to stvar uredjenja i odluka, naravno u skladu sa opstim pravilima, ali tu je ICANN da to prati.

Dakle, nisam za dokumentaciju, ali u ovom momentu nemam bolje resenje. Navijam za to da ga pronadjemo i odrzimo pravilan rad RNIDS-a.

[ malisha @ 30.01.2009. 19:30 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Obaveza prilaganja dokumentacije postoji iz dva razloga:

1) s obzirom da je registracija domena potpuno liberalizovana u smislu da svako moze da registruje sta god zeli, na ovaj nacin RNIDS zeli da stvari malo oteza, jer inace bi bilo zloupotreba koliko god hocete, mnogo vise nego sto ih je bilo sa .yu domenima

2) mora da postoji nekir azlog za postojanej registara. Do sada je jedini argument za postojanej registara koje je iznosen u ime RNIDS je taj da registri treba da rade obradu i proveru podataka registranata, aposto RNIDS nece sa tim da se bavi, onda mora da delegira taj posao nekom drugom (svi znamo da je to samo formalni razlog, a pravi razlog je taj sto su RNIDS u stvari stvorile firme koje zele da zaradjuju prodajom domena, a jedini nacin zarade je upravo to da im se delegira neki posao koji ce onda oni debelo da naplate).


Pod 1. Ako se ovako gleda.. onda smo dzaba krecili... mislim ako nam je rad nic.yu merilo... e stvarno... Onolika birokratizacija i maltretiranje papirima, faksiranjem istih, pa overenih potpisanih i sta sve ne... a svi vise nego dobro znamo ko je i kakve domene mogao da ima.... Sto znaci sta? Onaj ko bas zeli, taj ce i doci do domena koji zeli, bez obzira na "prepreke"... a zbog realno malog (mozda ne bas zanemarljivog, ali ipak malog) procenta ovakvih ljudi ispastaju svi ostali.... Opet se radi sistemom represije i da se sto manje radi u samoj organizaciji, a da korisnici donesu sve samleveno, sazvakano, potpisano, overeno, ispecatirano, ... jos malo fali pa da nam traze i uverenje o drzavljanstvu.. itd.
Sve u svemu, ako je otezavanje zloupotreba razlog... nije validan... pa pobogu, neka se onda RNIDS bavi time! Neka zarade plate!

Pod 2. Registrari i dalje mogu da proveravaju.... kao sto neko pomenu, postoji sajt APR, sto je za firme vise nego dovoljno. A za fizicka lica je dovoljno da se uplatnica za registraciju domena posalje na adresu navedenu u web formi prilikom podnosenja zahteva.... Ako neko sve i falsifikuje, ne verujem da ce praviti sacekusu postaru kako bi "oteo" uplatnicu.
Sa ove dve opcije je pokrivena osnovna provera i bezbednost... pa pobogu nije domen takva vrednost da oko toga treba praviti ovakvu famu! A svuda u svetu, pa i kod nas vazi pravilo, first come - first served , pa ako se neko kasno seti da registruje zeljeni domen... niko mu/joj/im nije kriv, kad ne misle na vreme.


Jos jednom, pozdravljam i podrzavam predlog za ukidanje slanja bespotrebne dokumentacije, koju ionako niko nikada i ne pogleda....
[ Predrag Supurovic @ 30.01.2009. 20:40 ] @
Citat:
malisha: Pod 1. Ako se ovako gleda.. onda smo dzaba krecili... mislim ako nam je rad nic.yu merilo... e stvarno...


Pa jeste merilo. Osnivaci RNIDS su hteli da pomire babe i zabe, da maksimalno liberalizuju registraciju domena, a da sprece zloupotrebe. To naravno ne moze, ali zato imamo komplikovan sistem registracije domena.

Citat:

Registrari i dalje mogu da proveravaju....


Ako se ukine podnosenje dokumentacije, registri nemaju sta da proveravaju, mada i ovako cak i da hoce, ne mogu da proveravaju podatke iz licnih karti ili dokumentaciju svih organizacija kojih nema u registru ARP, jer samo taj registar je javno dostupan.

Posao registara u stvari nije da proveravaju, nego da uzimaju novac. Kao sto rekoh vec, osnivaci RNIDS su firm koje su namerila da naprave podebeo profit od registracije domena, i njima je samo bio cilj da na neki nacin sebi otvore prostor za zaradu, a jedini prostor je postojanje registara, a da bi registri postojali treba da postoji neki posao koji oni treba da rade, a posto nema sta da se radi, zato su smislili dokumentaciju.

Ukinu li dokumentaciju, prestaje potreba da uopste postoje registri, jer onda lepo moze RNIDS da ceo svoj famozni sistem za "automatizovanu" registraciju domena napravi javnim, tako da bilo ko moze da dodje na sajt RNIDS i registruje domen. To se naravno nece desiti, jer bi to samo jasno pokazalo da bezobrazno visoka cena registracije domena nema nikakvo uporiste u realnim troskovima servisa, a i oni koji su osnovali RNIDS bi tako ostali bez sjajnog izvora dobre zarade bez ikakvog rada.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 31.01.2009. 03:25 ] @
1. Da ne ulazimo u pravnu legalnost RNIDS-a, koja je diskutabilna, ispada da grupa fizikih lica prikuplja dokumentaciju, a samim tim i podatke od gradjana, a po zakonu je to krivično delo,jer oni nisu ovlašćena lica.

2. Čemu služi uopšte ta kontrola? I koji su ti likovi koji podržavaju papirologiju i čemu im treba ista?

3. Tom papirologijom ste sabili .RS domen u granice Beogradskog pašaluka i slomili mu krila da jadnije ne može biti.
Sve što sam vam pre dve godine rekao, Crna Gora je uradila i to je dokaz da sam apsolutno bio u pravu.

Domene .RS, in.rs treba pustiti u prodaju bez ikakvih glupih papira i da mogu bilo gde da se registruju u svetu po pristupačnim cenama. Takođe RNIDS je napravio propust što nije omogućio da imamo net.rs, info.rs. To je isto vrlo lep domen. I da ta dva takođe idu u prodaju bez papira.

Domene co.rs i org.rs isto registrovati bez papira. RNIDS sam treba da ima pristup i utvrdi da li je registrant stvarno firma ili organizacija...

Vi ste praktično uništili prodaju.Rs domena visokim cenama i glupom birokratijom.

Da ste imali sluha prošle godine danas bi bilo 250000 .RS domena i zaposlili bi više ljudi u OR, a i ugled Srbije bi porastao. Ajde šta fali Crnoj Gori što nema MEDNIS? Žive a me domen svugde možeš registrovati.


Ceo problem je u tome u što u RNIDS-u postoje dve struje, ako ne i više. Najjaču vodi Nenad Krajnović i ekipa, koji bi po svaku cenu uveli pendrek na internet. U tome im pomaže našdrug iz RATEl-a lepi Jova Radunović. Ta grupa živi i dalje u 90-im godinama prošlog veka kada je sve kontrolisao savez komunista, gde je jedno rešenje moralo da overi 10 drugova iz komiteta, da JNA da mišljenje i slično..I ta grupa je imala praksu ako joj se ne svidi sadržaj na nekom sajtu sa yu domenom da jednostavno taj domen otme.(Slučaj kada je pokraden Zoran Đinđić).

Drugu grupu čine verovatno Sloba, Torbica i tako još po neko koji se bore da se makar malo srede stvari, ali su u manjini.


Većina članova skupštine RNIDS-a su prosta glasačka mašina da prostija ne može biti. Ljudi ne smeju da kažu svoj stav. Bar 2 su mi to priznali. Plaše se da ne izgube status OR.

Evo banalnijeg primera od registracije .RS domena

Vadite ličnu kartu ili pasoš. Šalju vas da izvadite matični list ili uverenje o državljanstvu i da donesete u policiju. Dakle ti tu državu koja ti izdaje dokumenta uveravaš da si njen gradjanin, što ona naravno već zna.


Pre neki Dan je u Hrvatskoj puštena jedinstvena baza podataka, a Srbija će još da se načeka.


Torbice ratuješ sa vetrenjačama...
[ bachi @ 31.01.2009. 10:37 ] @
Predlog za in.rs domene, a i .rs domene koje registruje fizičko lice... Manite se slanja skenirane lične karte. Ja bih uveo tako da prilikom registracije se u web formi popune svi podaci, tipa ime prezime, adresa, eventualno i broj lične karte i da to prođe i da mu odmah bude aktivan domen.

E, kroz 20 - 30 dana (na primer, period odredite sami) stigne na kućnu adresu koverta u kome se nalazi neki broj i onaj ko je registrovao domen je dužan da se loguje na stranicu ispa kod koga je registrovao domen ili kod samom RNIDSa i otkuca taj broj sa tog papira.

To je valjda (dovoljna) potvrda da sam ja zaista Pera. :D
[ Lesli Eldridz @ 31.01.2009. 10:42 ] @
Tebi jeste, ali njima vidis nije. Mozda si ti uzeo licnu kartu onoga na cije ime se vodi kuca / stan, a to je za celu pricu njima vrlo bitno, da bas ti budes taj ko je registrovao domen, a ne tvoj na primer otac, ako se na njega vodi kuca. A zasto im je to bitno, ko bi ga znao.

Te birokratske gluposti ovde mogu da nestanu samo pod pritiskom iz inostranstva, to jest iz EU, inace da se ukinu iznutra, od toga nema nista. To je zbog tog sindroma koji je ovde rasprostranjen, endemski, sta li, a opisan u gornjem postu, ono, nemoj da je neko nesto uradio a da nije pitao "nadlezne organe" . Takva lica su ubedjena da su u pravu, i protiv toga ne pomazu nikakvi razumni argumenti, samo pritisak ili lecenje. Sto bi oni sad omogucili regisraciju domena za pet minuta kad tima automatski gube posao? Ili mogucnost da firme obradjuju placanje karticama preko interneta nekome ko nesto prodaje + mogucnost da ta firma u ime prodavca od svake transakcije uplati porez tamo gde treba i koliko treba. Ako se sve to uradi, hiljade i desetine hiljada njih koji su u birokratskim organizacijama nasli sebi leba bez motike gube posao, a oni to nece dozvoliti bez komplikacija. Isto vazi za registraciju vozila, kad su vec pomenute licne karte. Recimo, argument jednog od ovih koji prave te zakone protiv toga da tamo gde se vrsi tehnicki pregled dobijes markicu koju zalepisa na sofersajbnu i to je to, da ne ides u miliciju da nosis one papire, je bio "aha, ti ces njima da das flasu viskija da te puste i da ti daju tu markicu". Kad mu je receno da ti isto tako mozes da im das flasu viskija da te puste i da ti daju papire da su kola ispravna koje onda nosis u miliciju gde ti samo udare pecat na osnovu tih papira, on se ucutao. Tako da su to ljudi... arhaicni i okostali i samo ce pritisak iz inostranstva, ako se nastavi, da ucini da se ta birokratija ukine. Kao sto je isto pritisak iz inostranstva ucinio da se u Hrvatskoj, Bugarskoj itd urede te stvari.
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2009. 10:55 ] @
Citat:

1. Da ne ulazimo u pravnu legalnost RNIDS-a, koja je diskutabilna, ispada da grupa fizikih lica prikuplja dokumentaciju, a samim tim i podatke od gradjana, a po zakonu je to krivično delo,jer oni nisu ovlašćena lica.


Iako sam protiv prakse "legitimisanja" za registraciju domena, stavise mislim da je to u Srbiji zaslo u domen patologije (svako hoce da se igra nekog "sefa" koji proverava hartije) moram da ukazem na jednu gresku u citatu gore.

Naime, bilo ko moze da ti zatrazi tvoj broj licne karte za neku njegovu uslugu - ti, naravno, to NE MORAS da uradis - dok, u slucaju "ovlascenog lica" (tipa policajca) ti to MORAS da uradis :)

Dakle, ako tebi RNIDS trazi LK/pasos za domen - to nije obavezujuce, ti uvek imas izbor da kazes "hvala, dovidjenja". Medjutim ako ti policajac trazi licnu kartu - taj izbor nemas.

To nije nikakvo "krivicno delo".

Sto se legitimisanja za domene tice - ovo je redak slucaj da se slazem sa Predragom, bice da je jedini cilj toga da ti "registri" imaju nekakav posao i da pravdaju svoje bivstvovanje. Prosto je neverovatno kako od necega kao sto su registracije domena u Srbiji mora da se napravi birokratska igranka :(

Jos predlozi za citace LK - zaboga, da li iko uopste razmislja o ukupnim troskovima - finansijskim i vremenskim za tako nesto? Cemu sve to kada vecinu TLD-ova covek danas moze da kupi uz pomoc kreditne kartice i bez ikakvih zajebancija? Zato mi moramo da budemo tako posebni - da ne kazem nesto drugo.
[ Lesli Eldridz @ 31.01.2009. 10:58 ] @
Zato sto je osnovna privredna grana u Srbiji birokratija.
[ twiddle @ 31.01.2009. 11:35 ] @
Nije mi namera da iznosim argumente pro et contra, ali možda ne bi bilo loše da se podsetimo nekih važećih činjenica, kako diskusija ne bi gubila fokus:

1. Registracija .rs domena trenutno može da se obavi podjednako brzo kao i registracija domena u okviru bilo kog drugog TLD, jer ne postoje prethodne provere ispunjenosti bilo kog kriterijuma iz pravila o registraciji (dakle, po defaultu se veruje da registrant ispunjava uslove i poštuje pravila)

2. Specifično za registraciju .rs domena jeste to što registrant i/ili administrativni kontakt, kada *prvi put* registruje domen, mora da uploaduje neki dokument kojim potvrđuje da je iz Srbije, i to ne odmah, nego u roku od 30 dana *nakon* registracije (a tokom tog perioda, domen je naravno aktivan)

3. Kada se takav dokument jednom pridruži objektu registranta i/ili administrativnog kontakta u bazi RNIDS, više ne postoji potreba slanja bilo kakve (iste ili dopunske) dokumentacije za sve .rs domene registrovane na isto ime u budućnosti (osim ako ne dođe do promene podataka iz inicijalno poslatog dokumenta). Dakle, ako neko hoće da registruje recimo 100 ili 1000 .rs domena na svoje ime, upload dokumenta se radi samo jednom i to u roku od 30 dana od registracije prvog domena.

4. Korisnici su jedini odgovorni za ispravnost podataka o registraciji i dokumenata koje šalju

5. RNIDS može u bilo kom trenutku, saglasno pravilima o registraciji domena, da deaktivira ili obriše domen, ako se naknadnom proverom utvrdi da, između ostalog, podaci o registraciji nisu tačni ili ako ne može da se stupi u kontakt sa vlasnikom domena.

Pozdrav,
Sloba
[ m257 @ 31.01.2009. 15:18 ] @
Pošto RNIDS može, tj. ima pravo da po utvrđenoj naknadnoj proveri unetih podataka ukine domen ukoliko su uneti podaci netačni onda se tu ponovo postavlja pitanje čemu slanje papirologije u svim slučajevima, tj. za sve vlasnike domena? Nije li mnogo jednostavnije da se ista traži po potrebi, drugim rečima ukoliko RNIDS osnovano posumnja da su navedeni podaci netačni ili posebno ako posumnja da je na delu neka vrsta zloupotrebe sa nekim domenom, bilo da je ta zloupotreba prijavljena od neke treće osobe ili od policije, tužilaštva...

Zatim, postavlja se pitanje da li .rs domen mogu da imaju isključivo punoletna lica ili mogu da ga registruju i maloletnici? Ja nisam primetio da se u nekom pravilniku RNIDS-a pominje minimalno godište vlasnika domena, mada ostavjam mogućnost da sam to prevideo. Takođe, nisam ni pravnik pa nisam ni upućen u sve pravne propise po tom pitanju. No, ukoliko i maloletna lica mogu da imaju domen (bilo da su ga sami kupili, kao stariji maloletnici, ili da su im ga u njihovo ime kupili roditelji i sl) jasno je da ona nemaju lične karte i sl. dokumente kojim dokazuju svoj identitet. i šta u tim slučajevima? Evo daću vam primer za domen aleksandra.in.rs koji je, navodno, zvanično prvi domen koji je registrovan na počektu slobodne registracije. Uvidom u WhoIs bazu RNIDSa jasno se vidi da je vlasnik tog domena Aleksandra Cvetanovski, a na osnovu sadržaja sajta koji je na tom domenu se da zaključiti da je Aleksandra devojčica od 5 godina kojoj su roditelji želeli da naprave sajt!! I šta u takvim slučajevima? Da li treba oduzeti maloj devojčici taj domen?? Po meni svakako da ne jer ne vidim da ona, tj. njeni roditelji time čine neku veliku zloupotrebu niti prekršaj!!

Ovde se čulo brdo izuzetno jakih argumenata koje idu u prilog tome da je papirologija potpuno suvišna i nepotrebna. Ja bih, kao i mnogi, ipak želeo da čujem argumente zagovornika papirologije.

Ja kao i mnogi ovde smatram da je sve to potpuno nepotrebno i da je potrebno to tražiti samo kada se osnovano sumnja da se domen koristi u nekoj zloupotrebi ili za nešto što je suprotno zakonu.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 31.01.2009. 15:38 ] @
dve opcije da se glupiranje završi:

- Ostaviti papirologiju i proglasiti MUP Srbije da bude OR, akinuti RNIDS i druge OR

- Predati Godady da bude registar kao i za me, i bataliti i RNIDS i papire
[ twiddle @ 31.01.2009. 16:07 ] @
@m257
Da ne uvlačimo malu Aleksandru sad u diskusiju, nema smisla... a i taj domen je sasvim korektno registrovan (njen otac je admin kontakt i ispunjen je uslov da vlasnik ili admin kontakt budu iz Srbije i pošalju dokumentaciju propisanu od strane RNIDS). Po meni je mnogo bitnije ono što si napisao u prvom pasusu -- ako je odgovornost za tačnost podataka potpuno na strani korisnika, pod pretnjom deaktivacije ili brisanja domena, ni meni nije jasno čemu služi dodatna dokumentacija. Ja se u tom smislu svakako slažem sa tobom da slanje dodatne dokumentacije nije preko potrebno... mada se slažem i sa onima koji kažu da slanje nije neko naročito opterećenje, jer se radi samo jednom, a ne svaki put kada se registruje neki .rs domen. Zato i mene zanima kako će izgledati taj izveštaj radne grupe RNIDS koja se bavim tim pitanjima (trebalo bi da bude gotov do kraja februara)...

Pozdrav,
Sloba
[ m257 @ 31.01.2009. 16:52 ] @
Da me ne shvatite pogrešno, nisam imao nikakvu lošu nameru prema dotičnoj mladoj osobi, to sam naveo isključivo kao zanimljiv primer iz prakse, pošto se radi o domenu koji je u javnosti široko reklamiran kao prvi (dakle nisam ja bio prvi koji je iznosio te stvari u javnost, već samo analiziram). Sugirno da ima puno roditelja koji su ili žele na isti način da daruju svoju decu (ja sam jedan od takvih) pa sam čisto hteo da se i ta stvar uzima u obzir i da se raščisti. Nadam se da će neko biti u mogućnosti da u toj radnoj grupi pomene i tu mogućnost jer svakako da i maloletnicima treba omogućiti da u vlasništvu imaju svoj domen (nevezano da li su u krvnom srodstvu sa administrativnim kontaktom ili ne). Stvarno ne vidim zašto npr. neki 14-godišnjak, koji je sasvim dovoljno odrastao da napravi sajt pa i da sâm bude svoj administrativni kontakt, ne bi mogao da bez biroktratskih smetnji registruje svoj domen, a on jednostavno po zakonu nema pravo da ima ličnu kartu niti može da dokaže svoj identitet kako RNIDS postojećim pravilima zahteva!

Što se druge stvari tiče, bez obzira da li je neka procedura minimalno zahtevna, a utvrđeno je da je besmislena i suvišna, nije li to malo čudan razlog za njeno postojanje? Meni argument "lakoće" uopšte nije dovoljno jak. Svakako da kompletna administrativna procedura treba da bude na minimumu minimuma, sve što je suvišno i što nema čvrst i opravdan razlog postojanja u administraciji 21. veka ne bi smelo ni da postoji! A o zloupotrebama i kršenju zakona neka se bavi MUP.
[ m257 @ 31.01.2009. 16:55 ] @
I samo da dodam, nadam se da će kompletan izveštaj te radne grupe u celosti biti objavljen u javnosti! Smatram da je to prosto neophodno.
[ Predrag Supurovic @ 01.02.2009. 00:07 ] @
Dokumentacija je potpuno nepotrebna jer korisnik prilikom registracije daje dovoljno podataka da se vidi njegov identitet, a te podatke daje, ako cemo bas do kraja, pod krivicnom i materijalnom odgovornoscu.

Dalje, ako se nekada desi da je potrebno proveriti identitet i bas su neophodni papiri, uvek se mogu yatrayiti naknadno, a to znaci samo onda kada zaista i trebaju.

Nakon toga, dokumenti koji se prialyu nemaju niakvu pravnu valjanost, jer se radi o kopijama za koje ni na koji nacin nije potvrdjena istinitost, a hvala bogu, RNIDS se nije setio da trayi dokumente koji su overeni u sudu, naprimer, tako da je vrednsot tih dokumenata svakako nistavna

Stoji da RNIDS sada prikuplja podatke koji su privatna stvar, bar kada su fizicka lica u pitanju, a da nisu ustanova koja treba da ima pristup takvim podacima, niti su na bilo koji nacin regulisali status tih podataka.

Postupak registracije domena nije kao na drugim TLD, spor je i maltretirajuci.

Registrant ne moze da odbije da dostavi dokumenta koja mu RNIDS trazi i da se pozove na svoju privatnost, jer ne moze da registruje domen ako trazena dokumenta ne dostavi.

Za oko 140 MILIONA DINARA, koliko smo platiti u proteklih godinu dana za registacije domena[/url], RNDIS bi mogao da organizuje da nam akviziteri dolaze na adrese da uzimaju dokumentaciju, da nas fotografisu i uzmu otiske prstiju i jos bi mu preteklo ihahaj mnogo novca.

[Ovu poruku je menjao djricky dana 02.02.2009. u 21:34 GMT+1]
[ torbica @ 01.02.2009. 00:44 ] @
Moram da vam skrenem paznju da RNIDS nije propisao bezbedonosne mere oko obrada vasih skeniranih licnih karata. Naime racunajte, oko 35 OR i da u svakom OR-u ima bar 3 coveka koji rade registraciju, to je 100-nak ljudi koji dobija scan vasih licnih karata putem web formi ili maila ili ostavljate na salteru fotokopije.

Ne postoji bas nikakva procedura oko slanja, cuvanja ili kontrole pristupa tim skeniranim dokumentima, jos manje su ta lica proverena koja rade na obradi. Da ne spominjem sto to uglavnom vide i drugi zaposli u OR.

Ne postoji nikakava obaveza logovanja pristupa...

To zagovornici slanja skeniranih dokumenata uopste nemaju na umu.
Kakve sve zloupotrebe mogu da se dese? Velike, da pocnem od kradje identiteta...

Privatnost? prekomerno uzimanje podataka? Sta ce RNIDS-u broj lk, istorija prebivalista, krvna grupa?

uf uf

procitajte:

http://www.escort.co.rs/povere...astiti-podataka-o-licnosti.pdf

[Ovu poruku je menjao torbica dana 01.02.2009. u 02:07 GMT+1]
[ valeksic @ 01.02.2009. 09:08 ] @
A da vidimo kako to rade veći i stariji (i lepši) ccTLD registri :)

Kada sam za prošlu skupštinu RNIDS spremao predlog za ukidanje obaveze dostavljanja dokumentacije, na brzinu sam izvukao primere nekoliko ccTLD registara (.eu, .at, .ch, .de, .uk, .cz, .be, .cn, .us, .lv, .in, .me) koji rade po principu registracije domena bez dodatne provere i brisanja istog ako se ispostavi da je neko od pravila prekršeno (netačni podaci, registrant nije građanin/firma iz te zemlje...). Ono što je kod domena mnogo interesantnije je arbitraža. Pokazalo se da u registrima koji ne zahtevaju dodatnu proveru i arbitraža funkcioniše bez problema.

Neki od registara zahtevaju dopise prilikom promene vlasnika domena ili registrara, kod brisanja domena, što je slučaj i kod .rs registra i to je ispravno.

Iz pravilnika navedenih registara se jasno može videti da vlasnik (registrant) domena snosi svu odgovornost prilikom davanja podataka i da registar može obrisati njegov domen ako podaci koje je dostavio nisu ispravni. Slično je regulisano i u Opštim uslovima registracije .rs domena:

Podaci o registraciji .rs domena
Član 7.
(1) Registrant je, prilikom podnošenja zahteva za registraciju .rs domena, dužan da pruži tačne, potpune i važeće podatke o registraciji .rs domena.

(6) Ako se neki od podataka o registraciji .rs domena promeni, registrant je dužan da odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od dana nastanka promene,
posredstvom ovlašćenog registra, podnese RNIDS, zahtev za promenu podataka .rs domena.

Prestanak registracije .rs domena
Član 17.
(1) Registracija .rs domena može da prestane ako:

• RNIDS utvrdi da je registrant u zahtevu za registraciju .rs domena naveo netačne ili nepotpune podatke o registraciji .rs domena, ili nije blagovremeno prijavio promenu podataka o registraciji .rs domena, osim ako su neispravni ili nepotpuni podaci posledica očigledne greške;

• nije moguće uspostaviti kontakt sa registrantom, odnosno administrativnim kontaktom za .rs domen, u periodu od 45 dana od dana prvog pokušaja uspostavljanja kontakta od strane RNIDS, ili ako registrant, napuštajući svoje prebivalište tj. sedište u Srbiji, ne navede za administrativni kontakt lice koje ima prebivalište tj. sedište u Srbiji;


* *

Uvek se prvo hvatam za .eu domen. Prešli su 3.000.000 registrovanih domena. Šta reći kad Evropska komisija, koja je "mama" birokratija, nije predvidela dostavljanje dokumentacije za .eu domen. Sistem funkcioniše. U nastavku ćete videti i primere gde su brisali problematične domene. Podaci su iz decembra 2008.



* * *


.eu

http://www.eurid.eu/

Broj registrovanih domena: 2 970 355


EURID od registantana .eu domena ne zahteva dostavljanje dokumentacije
prilikom registracije domena.

Jedina dokumentacija koju EURid zahteva je kod promena registrara ili
vlasnika (registranta domena):

http://www.eurid.eu/en/faq/document-downloads
Trade and Transfer Confirmation Templates
Do you want to confirm a trade or transfer by fax? Select the
appropriate template, in Word format, below.
You are trading a domain name as the current domain name holder.
You are involved in a trade as the future domain name holder.
You are transferring your domain name to a new registrar.

Vlasnik domena je dužan da pruži tačne podatke:

.eu Domain Name Registration Terms and Conditions


http://www.eurid.eu/files/trm_con_EN.pdf

SECTION 3. OBLIGATIONS OF THE REGISTRANT
Throughout the Term, the Registrant has the following obligations:
1. to keep its contact information, as referred to in the Registration Policy,
accurate, complete and up to date,


.eu Domain Name Registration Policy

http://www.eurid.eu/files/reg_pol_EN.pdf


SECTION 5. PROVIDE ACCURATE AND COMPLETE CONTACT
INFORMATION

The Registry is entitled to reject a request for Domain Name registration or to
revoke a Domain Name for which the Registrant has provided incomplete or
inaccurate information.


I pored liberalne procedure za registraciju EURid nije posustao u
kontroli pravila registracije .eu domana:

Suspendovano 74.000 imena ".eu domena"
http://www.danas.co.yu/20060726/evropa1.html#1

Organizacija EURid protiv lažnih "matičara"
http://www.mikro.co.yu/ser/ves...um=2006-07-26&ID=8259#8259

10,000 .eu names suspended amid cybersquatter allegation

http://www.out-law.com//default.aspx?page=8457

EURid Blocks 10K Buycool.com/Zheng .eu Domains

http://blog.whoisireland.com/2...0k-buycoolcomzheng-eu-domains/

http://www.adr.eu/adr/decision...n=&filter_respondent=Zheng



Arbitraža takođe funkcioniše bez problema, što se vidi iz broja
rešenih slučajeva:

http://www.adr.eu/adr/decisions/index.php


----------------------------------------

.at domen

http://www.nic.at/enRegistar

Broj registrovanih domena: 795.525



http://www.nic.at/en/service/legal_information/

No legal check in case of a registration
If a new domain is registered, nic.at does not check whether rights
have been violated. Otherwise the delegation would take weeks or even
months. As a consequence, the verification whether rights are violated
is the duty of the domain holder. If a domain name violates your
rights to a name or trademark right, please contact the nic.at legal
department.
http://www.nic.at/en/service/legal_information/terms_conditions/
1.3. Domain Holder
The domain holder's data as well as the e-mail address shall
constantly be kept up-to-date.
If these conditions are not met or if only one precondition ceases
afterwards, nic.at may deny or revoke the delegation of the domain.

Arbitraža:


What can be done in case of legal disputes regarding .at-domains?
If the dispute cannot be solved between the parties, you can always
choose legal action at a court.
Is there a arbitration procedure for .at Domains?
No. The Arbitration Office for .at Domains was closed on October 31st, 2008.

----------------------------------------


.ch

https://nic.switch.ch/reg/

Broj registrovanih domena: 1 198 105


General Terms and Conditions (GTC) for the registration and
administration of domain names under the domain ".ch" and ".li"

www.switch.ch/id/terms/agb.html

2.3
Legitimacy

SWITCH does not carry out a check on the holder's entitlement to
register and use the domain name, and accepts no responsibility in
that respect through the registration and administration of the domain
name for the holder.
In respect of SWITCH, the holder entered in the database is considered
legally responsible for and entitled to the use of the domain name.
2.5
Duty of data maintenance
The holder is responsible for ensuring that all the data of domain
names registered for the holder and recorded by SWITCH in the
database, in particular the data of the contact persons, are kept
up-to-date, complete and correct for the entire term of registration.
For SWITCH, only the respective data registered in its database are
authoritative. SWITCH is not obliged to take note of data communicated
other than via the SWITCH website or interface or to itself conduct
research into the accuracy of these data.
If the data prove to be incomplete, inaccurate or not up-to-date,
particularly with regard to references to a third party, and if as a
result the identity of the holder can be determined only at
disproportionate time and effort or if messages to the holder and/or
the billing contact are undeliverable, SWITCH is entitled to revoke
this holder's domain name.

Arbitraža:
www.switch.ch/id/disputes/rules.html



----------------------------------------


.de domen

http://www.denic.de/en

Broj registrovanih domena: 12 427 558



What consequences will it have for me if I supply inaccurate data when
ordering a domain?

When you order a domain, you are required to ensure that the correct
and complete data is given for the domain holder and any other named
contacts. If you fail to do that, such as by indicating an irrelevant
address or a false name, you run the risk of losing the domain later
on. Wrong data gives DENIC the right to terminate the Domain Contract
without giving you any notice beforehand. Be warned that it is a right
that DENIC does not hesitate to use.

http://www.denic.de/en/faqs/domainanmelder/index.html#section_77




Pravila:
DENIC Domain Terms and Conditions
http://www.denic.de/en/bedingungen.html


§ 3 Duties of the Domain Holder

) In submitting the application for registration of a domain, the
Domain Holder shall give an assurance that the data pertaining to
him/her contained therein is correct and that he/she is entitled to
register and/or use the domain and, in particular, that the
registration and intended use of the domain does not infringe anybody
else's rights nor break any law. If the Domain Holder is not domiciled
in Germany, he/she shall be required to appoint an Administrative
Contact domiciled in Germany. This Administrative Contact shall also
be the Domain Holder's authorized representative for receiving the
service of official or court documents for the purposes of §§ 174 ff.
of the German Code of Civil Procedure.

§ 7 Termination
(2) It shall only be permitted for DENIC to terminate the contract on
substantial grounds. These grounds shall include, in particular, any
case in which
….
f) or the data of the Domain Holder or the Administrative Contact
submitted to DENIC is incorrect;
g) or it is impossible to establish the identity of the Domain Holder
or the Administrative Contact from the data submitted;
h) or the Domain Holder not being domiciled in Germany, the service
of a document on the Administrative Contact instigated by a third
party fails at two consecutive attempts;


DENIC Domain Guidelines
http://www.denic.de/en/richtlinien.html


Arbitraža:

http://www.denic.de/en/domains/recht/dispute-eintraege/index.html


----------------------------------------


.uk

http://www.nominet.org.uk/

Broj registrovanih domena: 7 142 220 (septembar 2008)


Sem što ne traži dokumentaciju prilikom registracije domena, Britanski
registar – Nominet je pravi primer liberalnih pravila.


Second Level Domains
The uk top level domain code is separated into a number of second
level domains, abbreviated to SLDs. People are encouraged to register
a domain name within the SLD that corresponds to their type of
activity.

The second level domains that we manage are:
co.uk for commercial enterprises (the largest SLD in the UK)
me.uk for personal domains
org.uk for non-commercial organisations
ltd.uk and plc.uk for registered company names only
net.uk for Internet Service Providers
sch.uk for schools

Nominet "ohrabruje" registrante da poddomene u okviru .uk domena
registruju u skladu sa namenom, ali ih nikako ne primoravaju.

4.4 We do not impose restrictions on your status as applicant for the
registration of a Domain Name in the following SLDs ("Open SLDs"):
4.4.1 .co.uk; or
4.4.2 .org.uk.
I
n the SLD Charter of the SLD Rules for the Open SLDs we do set out
certain intentions regarding the class of applicant or use of
registrations of the Domain Name which we assume you will comply with
when applying for a registration of a Domain Name within an Open SLD.
However, we do not forbid applications, and will take no action in
respect of registrations that do not comply with the SLD Charters. We
may request certain information from you regarding your legal identity
when you make an application for or seek to amend the registration of
a Domain Name in the Open SLDs.



Terms and Conditions of Domain Name Registration

What you must do
4 You have various responsibilities set out generally in this
contract. You must also:
give and keep us notified of your correct name, postal address and any
phone, fax or e-mail information and those of your contacts (if you
appoint any, see condition 5.2). This duty includes responding
quickly and correctly to any request from us to confirm or correct the
information on the register;

Your promises and indemnity
7 By entering into this contract you promise that:
7.1 you (or your agent) have the permission of any person whose
personal data is to be held on the register in line with condition 11;
7.2 any identity and contact information you (either yourself or
through your agent) send us must be correct;
7.3 you will send us the information needed under condition 7.2 as
soon as possible, through your agent if possible, and you will keep
them up to date;

Cancelling or altering the domain name
16 We may cancel or put the domain name into a special status by
notifying you if:
16.1 we receive independent proof that you have provided significantly
inaccurate, not correct, unreliable or false contact details
(including names), failed to keep your contact details up to date, or
failed to give us those details at all;
17.2 if we reasonably believe that the contact details on the register
for you are so inaccurate or false that we would not be able to notify
you of the change;


----------------------------------------


.cz

http://www.nic.cz/

Broj registrovanih domena: 494 834


Rules of Domain Names Registration under ccTLD .cz

http://www.nic.cz/files/nic/do...stration_rules_CZ_20080930.pdf


11. PERSONAL DATA PROTECTION; CENTRAL REGISTER DATA
11.2. A person submitting an application for the registration of a
Domain Name, Holder or Contact, or an
application for changing data pertaining to a Domain Name, Holder or Contact

11.2.2. is liable for the correctness of all data specified in the
registration application
pertaining to persons mentioned in such an application, and declares
that these are
not cover names, that such a person has obtained consent from all persons whose
personal data are to be recorded in the Central Register on the basis of the
application, and undertakes to obtain such consent in the event of any
changes of
such persons or data pertaining to such persons.
11.2.3. is obliged to report any changes of the data submitted to the
CZ.NIC association
through the mediation of the Registrar without any undue delay.
11.4. CZ.NIC is entitled to call on the Holder, or the person
concerned, to provide any information essential
for the identification of these persons, especially date of birth and
identification numbers (IN), namely in
the case that providing such information is necessary for unambiguous
identification within the
framework of a legal, arbitrary, administrative or criminal or any
other proceedings in progress; CZ.NIC
is entitled to provide such additionally acquired information for the
purpose of such proceedings.

12.2. CZ.NIC association is entitled to terminate, at its discretion,
a Domain Name registration if
12.2.1. the information kept in relation to the Domain Name in the
Central Register is untrue,
incomplete or misleading,

Arbitraža:
http://www.nic.cz/page/314/rules-and-policies/


----------------------------------------

.be

http://www.dns.be/en/index.php

Broj registrovanih domena: 854 684

Pravilnik: http://www.dns.be/en/home.php?n=43.001

5. Obligation to have a working e-mail address
The domain name holder must have a working e-mail address, which is
inserted in the DNS BE data base. DNS BE and the domain name holder
must use this e-mail address for official communication between them,
and the domain name holder must keep the address up-to-date through
his registrar. If the e-mail address is not kept up-to-date, the
domain name holder is in breach of these terms and conditions and DNS
BE may terminate the registration as provided in article 3 above.

7. Privacy policy

b) The domain name holder must keep DNS BE immediately informed
through the registrar of any change in name, address, e-mail address,
telephone and fax numbers. An omission or delay in informing DNS BE of
such changes may result in the termination of the registration.

8. Representations and warranties
a) The domain name holder represents and warrants that:
all statements made during the registration process and the term of
the registration are complete and accurate;

Arbitraža:
http://www.dns.be/en/home.php?n=45.002

----------------------------------------

.cn

http://www.cnnic.cn/en/index/index.htm

Broj registrovanih domena: 12 915 737

Čak ni kineski registar ne zahteva dostavljanje dokumentacije pri
registraciji .cn domena.

Jedino gde se zahteva dodatna dokumentacija je kod .gov.cn i .edu.cn:
http://www.cnnic.cn/html/Dir/2007/06/04/4628.htm

How to register a .CN domain name?
Based on the principle of "first come, first serve", the
registrant shall sign online (or written) registration agreement with
the selected registrar.
According to the agreement, the registrant shall comply with the
latest Internet-related laws and regulations, including but not
limited to "China Internet Domain Name Regulations" and all other
regulations promulgated by the authority department; CNNIC developed
detailed domain name registration rules and domain name dispute
resolution policies. The registrant shall also ensure the verity,
nicety and integrity of the registration information he/she submitted.
Fill in the application form for domain name registration.
For registering .gov.cn domain names:
.gov.cn is only available for government departments to register.
Besides online registration process, the applicant shall also
submit following written material:
1) The application form for domain name registration with official
seal of registrant organization.
2) Relative material that may prove its identity of government department.
For registering .edu.cn domain names:
The regulations and procedures are developed by China Education
and Research Networks (CERNET).

Arbitraža:

Q. How to resolve Chinese Domain Name disputes?
A. According to "CNNIC Domain Name Dispute Resolution Policy", all
disputes relating to Chinese Domain Name shall be resolved by Chinese
Domain Name dispute resolution institutes.
The following two neutral domain name dispute resolution institutes
are authorized by CNNIC:

China International Economic and Trade Arbitration Center
http://dndrc.cietac.org/cietac.jsp

Hong Kong International Arbitration Center
http://dn.hkiac.org/cn/cns_welcome.html


----------------------------------------

.us

http://www.neustar.us

Broj registrovanih domena: 106 511 654


.US Domain Name Registration Terms and Conditions
http://www.neustar.us/policies/docs/neustar_registrar_terms.pdf


B. Termination by RA. RA may terminate this Agreement at any time upon
written notice in the event any of the following occurs:
i. Registrant willfully or negligently (i) provides RA inaccurate or
unreliable information or (ii) fails to promptly update information
provided to RA pursuant to this Agreement;


6. ACCURACY OF INFORMATION. Registrant hereby certifies that (i) all
data provided by Registrant in the domain name registration
application is true, correct, up to date and complete (ii) RA will
maintain and update, by providing notice to Registrant pursuant to
this Agreement, the information contained in the domain name
registration applicatio

----------------------------------------

.lv
http://www.nic.lv/DNS/En/

Arbitraža:
http://www.nic.lv/DNS/En/dispute.php

----------------------------------------

.in

http://www.registry.in



Broj registrovanih domena: 500 000

http://www.registry.in/policies/
Contact information: Registrants must provide true, accurate contact
information. The following contact types are required: Registrant,
Administrative, Technical, Billing. As per standing policy, the
contact data will displayed in the .IN WHOIS, except for the Billing
contact data, which is not displayed.

Arbitraža:
http://www.registry.in/policies/dispute_resolution/

----------------------------------------


.me

www.domen.me

Preko 100 000 registrovanih domena

.ME Procedure
http://www.domen.me/index.php?page=6


Arbitraža:

http://www.domen.me/index.php?page=54

----------------------------------------
[ valeksic @ 03.02.2009. 09:49 ] @
Citat:
- skenirana dokumentacija je krajnje nepozdan nacin za utvrdjivanje bilo cega


Skeniranje dokumentacije je uvedeno 90-ih kada su .yu domene mogle da imaju samo firme, pa jos i ono ogranicenje jedna firma - jedan domen. Posto su ljudi poceli da izmisljaju firme (tipa Pera Product d.o.o.) tadasnja YUNIC ekipa je uvela taj ocajnicki korak da bi pokusala da se malo resi zloupotreba. Naravno, security through obscurity ... ali verovatno nije bilo pametnijeg nacina.

S obzirom da .rs domen moze da dobije svako ko uplati pare i da nikakvih limita vise nema skeniranje vise nema nikakvog smisla.

Citat:
4 clana su protiv, cak se pojavljuju preporuke da OR ili registrant nabave citac kartica i pomocu celika da "skinu" podatke sa cipovane licne karte


Ako OR treba da nabavlja citac to ce znaciti da registrant mora da se proseta do nekog saltera da bi tu karticu s oprostenjem gurnuo.
Nebitno da li je rec o drzavnom ili privatnom salteru, ali salter je salter cak i da na njemu hostese sluze kafu i kolace.
Ako Jat nema problema sto ja rezervisem i kupujem kartu od svoje kuce preko Interneta i ne moram vise da se fizicki setam do njihovih filijala i njihovim namrgodjenim radnicima pokazujem svoj pasos kao pre 30 godina, zasto kod RNIDS posao ne moze da se zavrsi od kuce? Domeni se svuda u svetu registruju i placaju kreditnim karticama, cak i u zemljama gde je nemoguce kupovati avionske karte preko Interneta. :)

Ako registrant nabavlja citac dobijamo opet besmislenu situaciju, jer podaci koje Celik daje mogu (verovatno?) lako da se modifikuju.
I zasto bi registrant nabavljao nesto sto ce mu biti potrebno samo za jednokratnu komunikaciju sa RNIDS / OR?
Sve u svemu, stvarate problem tamo gde ga nema.

Ako .com sa milijardu domena nema problema sa zloupotrebama, zasto bi .rs to imao sa 100,000?
[ websurfer @ 03.02.2009. 12:44 ] @
Citat:
Gost: Ako OR treba da nabavlja citac to ce znaciti da registrant mora da se proseta do nekog saltera da bi tu karticu s oprostenjem gurnuo.


Jos samo salter fali...
[ Marko Cukalac @ 03.02.2009. 14:16 ] @
Dokumentacija je najveca glupost koja postoji... slazem se za .co.rs ali za in.rs i .rs ne treba... Inace dokumenta se salju preko email-a, fax-a i to moze svako ko nabavi.. tako da nije potrebno vise ni da se ode u OR sve se kupuje preko net-a...

gluposti..
[ Marko Cukalac @ 03.02.2009. 15:45 ] @
Citat:
Torbice ratuješ sa vetrenjačama...


Jeste off-topic, ali ne mogu da izdrzim:

http://www.imdb.com/title/tt0050083/

I glavni junak tog filma se borio sa drugima da ih ubedi u ociglednu istinu.

Torbice, puno srece !!!
[ m257 @ 03.02.2009. 17:42 ] @
Ja baš zato i kažem da bi zbog svega rečenog bilo najpametnije da svi mi ovde javno i jasno čujemo koji su to argumenti zagovornika slanja dokumentacije u toj radnoj grupi. Dakle da se čuju obe strane. Još bi bilo najbolje kada bi oni lično uzeli učešća u ovoj diskusiji. Možda stvarno postoji objektivno jak razlog u prilog njihovom stavu koji mi ovde ne vidimo (iskreno sumnjam ali ostavljam mogućnost).

BTW, ko su sve (imenom i prezimenom), pored Torbice, članovi te radne grupe? Verovatno to već piše negde u zapisnicima RNIDSa ali nemam vremena sad da tražim.
[ torbica @ 03.02.2009. 19:05 ] @
Citat:
Gost: Jeste off-topic, ali ne mogu da izdrzim:

http://www.imdb.com/title/tt0050083/

I glavni junak tog filma se borio sa drugima da ih ubedi u ociglednu istinu.

Torbice, puno srece !!!


Hvala vam na podrsci ali zaista ne mislim da je ovo uzaludan posao.
Mozda kada ponesu fotokopiju licne karte u dzepu i kad ih bude policajac legitimisao na ulici.
Verovatno ce onda shvatiti izmedju licne karte i fotokopije licne karte...

E kad se shvati ta razlika... ili ce da se ukine prodaja domena preko Interneta pa se vracamo na salter ili ce biti ukinuta provera
ili ce proveru da rade upitom u odgovarajuce baze (MUP, APR, NBS, PU)...

Vreme ce pokazati...
[ torbica @ 03.02.2009. 19:13 ] @
Citat:
m257: Ja baš zato i kažem da bi zbog svega rečenog bilo najpametnije da svi mi ovde javno i jasno čujemo koji su to argumenti zagovornika slanja dokumentacije u toj radnoj grupi. Dakle da se čuju obe strane. Još bi bilo najbolje kada bi oni lično uzeli učešća u ovoj diskusiji. Možda stvarno postoji objektivno jak razlog u prilog njihovom stavu koji mi ovde ne vidimo (iskreno sumnjam ali ostavljam mogućnost).

BTW, ko su sve (imenom i prezimenom), pored Torbice, članovi te radne grupe? Verovatno to već piše negde u zapisnicima RNIDSa ali nemam vremena sad da tražim.


Clanovi radne grupe nisu navikli na javni rad... i diskusiju. Uglavnom su se naljutili i sokirali sto sam ovu inicijativu izneo u javnost.
Tako da necu da iznosim njihova imena i argumente ;)

Nego da znate, skupstina glasa, vidite koga poznajete pa lobirajte :)
U decembru na skupstini je rezultat bio sledeci:

9 za ukidanje dostavljanja skenirane dokumentacije
14 za zadrzavanje dostavljanja skenirane dokumentacije
5 uzdrzanih
http://www.rnids.rs/files/list0080.pdf


Spisak članova

http://www.rnids.rs/sr/node/39

1. "3Dnet", Pančevo
Datum pristupanja: 19.02.2008.
Delegirani predstavnik: Borivoje Ćorluka

2. "Absolut OK" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 11.10.2007.
Delegirani predstavnik: Aleksandar Kamenković

3. "AgitPROP" agencija, Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Lazar Bošković

4. "Agencija za privredne registre", Beograd
Datum pristupanja: 21.02.2008.
Delegirani predstavnik: Branislav Dobrosavljević

5. "Altis Capital" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 10.03.2008.
Delegirani predstavnik: Branislav Anđelić

6. "AVcom" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 20.02.2008.
Delegirani predstavnik: Ljubiša Radivojević

7. "Beocity" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Vladimir Čolić

8. "Beogradska otvorena škola", Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirana predstavnica: Tanja Milovanović

9. "Beogrid" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 03.03.2008.
Delegirani predstavnik: Bogoljub Pješčić

10. "Beotel" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Radivoje Milićević

11. "BizNet" agencija, Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Vladimir Simić

12. "Centar za razvoj Interneta", Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Zoran Torbica

13. "Esteh" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Goran Opačić

14. "Elektrotehnički fakultet u Beogradu", Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Nenad Krajnović

15. "EUnet" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Jelena Opačić

16. "Gama Electronics" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 16.05.2007.
Delegirani predstavnik: Zoran Buhavac

17. "GESS" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 28.05.2007.
Delegirani predstavnik: Vladimir Cvejanović

18. "I Net" a.d., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Vojislav Rodić

19. "Informatika" a.d., Beograd
Datum pristupanja: 25.10.2007.
Delegirani predstavnik: Dragan Cimbaljević

20. "Institut Mihajlo Pupin", Beograd
Datum pristupanja: 19.02.2008.
Delegirani predstavnik: Čedomir Šuljagić

21. "IP Plus Studio" agencija, Beograd
Datum pristupanja: 03.10.2007.
Delegirani predstavnik: Ivan Petrović

22. "IT Support" d.o.o., Lazarevac
Datum pristupanja: 06.03.2008.
Delegirani predstavnik: Veljko Marković

23. "Loopia" d.o.o., Niš
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirana predstavnica: Dijana Stanojević

24. "Madnet" d.o.o., Pančevo
Datum pristupanja: 22.02.2008.
Delegirani predstavnik: Nenad Orlić

25. "Magic" d.o.o., Novi Sad
Datum pristupanja: 18.05.2007.
Delegirani predstavnik: Boris Kecman

26. "Mainstream" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 19.02.2008.
Delegirani predstavnik: Marko Rosić

27. "Neobee.net" d.o.o., Novi Sad
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirana predstavnica: Gordana Stevanović

28. "Ninet" d.o.o., Niš
Datum pristupanja: 22.02.2008.
Delegirani predstavnik: Strahinja Stanković

29. "PCS-SezamPro On-Line" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Danko Jevtović

30. "Privredna komora Srbije", Beograd
Datum pristupanja: 25. 12. 2008.
Delegirani predstavnik: Snežana Božić Malešević

31. "Politika Novine i Magazini", Beograd
Datum pristupanja: 29.04.2008.
Delegirani predstavnik: Vladimir Popović

32. "Republički zavod za informatiku i Internet", Beograd
Datum pristupanja: 20.02.2008.
Delegirani predstavnik: Slobodan Vučković

33. "Sinfonika" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Aleksandar Vidojević

34. "Specihost Networks" agencija, Beograd
Datum pristupanja: 27.06.2007.
Delegirani predstavnik: Goran Aleksić

35. "StanCo" d.o.o., Petrovac
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Staniša Josić

36. "Telekom Srbija" a.d., Beograd
Datum pristupanja: 27.09.2007.
Delegirani predstavnik: Goran Nastić

37. "Verat" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 08.11.2007.
Delegirana predstavnica: Lidija Ivanović

38. "YUBC System" a.d., Beograd
Datum pristupanja: 18.12.2006.
Delegirani predstavnik: Simo Ivaneža

39. "Key IT" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 02. 12. 2008.
Delegirani predstavnik: Radovan Ostojić

40. "Algotech" d.o.o., Beograd
Datum pristupanja: 24. 11. 2008.
Delegirani predstavnik: Goran Bakoč
[ m257 @ 03.02.2009. 20:38 ] @
Citat:
torbica: Clanovi radne grupe nisu navikli na javni rad... i diskusiju. Uglavnom su se naljutili i sokirali sto sam ovu inicijativu izneo u javnost.
Tako da necu da iznosim njihova imena i argumente ;)


A u nekoj normalnijoj zemlji javnost bi bila šokirana kada bi čula da se neko, ko se bavi pitanjima koja se direktno tiču te iste javnosti, šokira što se ovakva inicijativa iznosi javno. Srećom pa mi (javnost) živimo tu gde živimo pa nas to ne šokira! Mala igra reči. :)

Elem, izdvojio sam 5 minuta svog vremena i kao potpuni autsajder vrlo lako došao do imena. Ona se, kao što sam i predpostavio, nalaze na sajtu RNIDSa, tačnije u zapisniku sa sednice #43 Upravnog odbora, jer taj isti RNIDS se (bar formalno) predstavlja kao organizacija kojoj je javnost rada važna.

http://www.rnids.rs/files/uo0043.pdf

Citat:

Druga tačka: Formiranje radne grupe za izradu predloga modela rada sa dokumentacijom za registraciju .rs domena; Jednoglasno je donesena Odluka o formiranju radne gruge za izradu predloga modela rada sa dokumentacijom za registraciju .rs domena.
Za članove radne grupe imenovani su:
1.Vojislav Rodić,
2.Branislav Dobrosavljević,
3.Nenad Orlić,
4. Zoran Torbica,
5. Dijana Stanojević,
6. Gordana Stevanović,
7. Zoran Buhavac.


Naravno Torbice, ti ne moraš da nam otkriješ ko je od njih protiv, ko je uzdržan, a ko je (pored tebe) za, niti moraš da nam otkriješ koji su njihovi argumenti. Tu te potpuno razumem i podržavam, na njima je da te svoje stavove i argumente iznose. Ali moje lično mišljenje, a verujem i mišljenje većine vas ovde, je da svi gorenavedeni ipak rade posao od važnosti za celu zajednicu pa samim time moraju da čuju glas iste i da se pravdaju pred istom! Dakle, što se mene tiče, prozvani su, lopta je na njihovoj strani. :) Ne gajim zablude, verujem da odgovor nećemo dobiti, čak ne verujem ni da će izveštaj te radne grupe biti javno objavljen.

Naravno, na kraju odluku donosi Skupština, na predlog te radne grupe. Nadam se da će bar ona imati više sluha kad pročita šta je ovde sve napisano. A što se lobiranja tiče red je da se počne. :)
[ torbica @ 03.02.2009. 22:52 ] @
Citat:
m257: Ne gajim zablude, verujem da odgovor nećemo dobiti, čak ne verujem ni da će izveštaj te radne grupe biti javno objavljen.

Naravno, na kraju odluku donosi Skupština, na predlog te radne grupe. Nadam se da će bar ona imati više sluha kad pročita šta je ovde sve napisano. A što se lobiranja tiče red je da se počne. :)



Izvestaj radne grupe ce biti javno objavljen.

A sto se tice predloga, svaki skupstinar moze da posalje zahtev da se dopuni dnevni red a svaki clan moze da izdvoji misljenje ;)
volim demokratiju i javnost rada :)
[ mDuh @ 04.02.2009. 02:29 ] @
Podržavam inicijativu za ukidanje dokumentacije, posebno zbog najnovijeg dopisa u kom se navodi da Ovlašćeni registri moraju da nabave čitače kartica i aplikaciju, a registranti lično da dođu na iščitavanje podataka sa nove lične karte. Nije toliki problem ni u čitaču ni u "čeliku", koliki je problem zapravo privoleti ljude da dođu do svog OR-a (ukoliko OR uopšte ima fizičko prodajno mesto). Ovime se direktno ubija popularnost RS domena.

Što se zloupotrebe tiče, Odeljenje za visokotehnološki kriminal postoji, i funkcioniše. Upravo zato RNIDS ne mora da brine zbog toga, kao što ne brine za to ko ima copyright na koji domen. Ukoliko neko želi da zloupotrebi RS domen, sigurno ga neće registrovati sa svojim podacima, tako da skeniranje dokumentacije potpuno gubi smisao.

Neko reče, i u potpunosti se slažem- dovoljno je nasumično proveriti domene namenjene pravnim licima registrovanim u APR, organizacijama i edukativnim ustanovama i brisanjem domena ispraviti eventualne nepravilnosti.

[ mDuh @ 04.02.2009. 10:18 ] @
Citat:
zbog najnovijeg dopisa u kom se navodi da Ovlašćeni registri moraju da nabave čitače kartica i aplikaciju, a registranti lično da dođu na iščitavanje podataka sa nove lične karte


Bilo bi lepo da neko taj dopis skenira i objavi ovde, cisto iz istorijskih razloga. :)

A u medjuvremenu, cisto podsecanja radi, procitajte:

http://www.rastko.org.yu/knjiz...ovic_satire.html#_Toc478959419

[ loopia @ 04.02.2009. 14:30 ] @
Sledeci sastanak radne grupe je sada u subotu, nadam se da cemo se izboriti za ukidanje dokumentacije i svrstati .RS domen u grupu "normalnih" domena :-)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 04.02.2009. 22:34 ] @
Torbice puno sreće ti želim i jedan koristan savet:

Idi vodi ženu i decu negde u subotu, odmori se, poseti prijatelje. Ne vredi matori da se boriš protiv vetrenjača. Još 100 godina će tih 100 papiroloških pacova da glumi mrtve uglove interneta i da nešto ko fol šefuje. Oni jedino razumeju jezik sile, a mi nismo siledžije.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 08.02.2009. 13:31 ] @
Šta je uradila radna grupa u subotu? Valjaju li ćevapi ?
[ torbica @ 08.02.2009. 15:26 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Šta je uradila radna grupa u subotu? Valjaju li ćevapi ?

Nije bilo cevapa, samo sladoled u februaru
Radna grupa je trajala 5 sati, od 11 do 16h ....
Glavna argumentacija za zadrzavanja obaveze dostavljanja skenirane dokumentacije je "da ima, ako neko zatrazi"
misleci na policiju, tuzilastvo i sl.

ja sam predlozio da postavimo policajca pored svakog web sajta da legitimise
[ m257 @ 08.02.2009. 20:35 ] @
Hehe, zašto li nisam iznenađen? Pa to je upravo suprotno glavnom argumetnu protiv slanja dokumentacije - "Što bismo slali ako ne moramo, tj. ako ništa neće ni pomoći ni olakšati?" :) Dakle, zbog potencijalnih 0,2% slučajeva zloupotreba ostalih 99,8% slučajeva treba da se komplikuje. :) To mi liči na ono orvelovsko: "Bolje da 100 nevinih bude u zatvoru nego 1 kriv na slobodi". :))

Da li je bilo rasprave o tome šta javnost (Internet zajednica) misli o svemu ovome i kakve su reakcije?
[ Noe @ 09.02.2009. 00:55 ] @
Citat:
torbica
Glavna argumentacija za zadrzavanja obaveze dostavljanja skenirane dokumentacije je "da ima, ako neko zatrazi"
misleci na policiju, tuzilastvo i sl.



Bice verovatno TOP argumnet u sekciji PROTIV ukidanja slanja skenirane dokumentacije:



Citat:
m257

Da li je bilo rasprave o tome šta javnost (Internet zajednica) misli o svemu ovome i kakve su reakcije?


Pozivam vas da iskazete svoje misljenje. Potrudicu se da materijal prezentujem clanovima skupstine.

www.nn.rs
[ nkrgovic @ 09.02.2009. 10:19 ] @
Sa moje tacke gledista takva argumentacija je upravo grubo krsenje prava pojedinca/registranta/klijenta i rusenje svakog prava na privatnost. Niko, ponavaljam, NIKO, osim ovlascenih drzavnih organa, nema pravo da ZAHTEVA (moze da trazi, ali je moja volja da li cu da mu dam) moja dokumenta. Ovo direktno ugrozava moje pravo na privatnost.

Takvo igranje policije i takvo ponasanje je meni sasvim dovoljno da izjavim da NIKADA necu uloziti ni dinara u te domene. *cenzura*

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 10.02.2009. u 02:05 GMT+1]
[ m257 @ 09.02.2009. 12:12 ] @
Nije u tome stvar. I GSP ti traži fotokopiju lične karte kada vadiš povlasticu, svaka banka redom će da ti traži podatke kada otvaraš račun kod njih, mobilni operateri ti traže ličnu kartu kad otvaraš postpaid račun... da ne nabrajam, ima milion primera, a oni nisu ovlašćena državna lica (policija). Naravno, ti ne moraš da koristiš sve te usluge...

Rušenje privatnosti je u ovom slučaju jedan od sporednih argumenata, RNIDS bi lako mogao da donese brojne pravilnike o čuvanju poverljivih informacija i sve bi bilo OK pred zakonom. Stvar ovde je da RNIDS traži nešto što mu objektivno uopšte ne treba i što samo bespotrebno komplikuje proceduru, a ona na kraju povećava i troškove (možda u tom grmu leži zec). OK, tačno je potpuno da može da koristi, ukoliko dođe do određenih zloupotreba, ali takva argumentacija je suvišna pošto vrlo lako u tim slučajevima može da se dela i bez dokumentacije, već smo pričali da se ne ponavljam.
[ websurfer @ 09.02.2009. 12:21 ] @
Znaci, sve ostaje po starom? Valjda necemo uskoro morati jos i licno da idemo kod OR-a i cekamo u redu?
[ Noe @ 14.02.2009. 23:54 ] @
Jok, nego u najblizu stanicu Policije po saglasnost :)

www.nn.rs/neverovatno-ali-istinito
[ srpsko gradjevinarstvo @ 16.02.2009. 13:56 ] @
najbolje ukinuti i rnids i or i ceo posao poveriti MUP. Najjednostavnije rešenje
[ Dusan Filiferovic @ 18.02.2009. 08:52 ] @
A sta ce biti onda sa maloletnima koji nemaju licnu kartu i samim tim nisu u bazi MUPa?

Ja se licno slazem za proveru podataka makar preko skeniranih dokumenata, ne radi se o privatnosti, ja se ne krijem od nikog, svi moji domeni se vode potpuno na moje podatke i na moj telefon i svako ko ima problem sa nekim domenom koji se vodi na mene moze da me kontaktira, .co.yu domeni su bili samo za firme ali je svako ko je mogao da dodje do podataka o nekoj firmi mogao samim tim i da registruje domen (znam brojne domene koji nemaju veze sa firmama).

.rs je realno gledano, skup, cak i .me kosta manje od .rs, mislim da bi cilj RNIDSa trebao da bude da se snizi cena domena, a sto se tice provere podataka ja se slazem da ostane kako jeste sada, mada sam npr imao problem sa loopijom jer sam im dostavio licnu kartu i rekli su da je u redu a posle par meseci sam dobio mejl da im nisa poslao podatke, onda sam ih zvao i kad su proverili ponovo videli su da je licna karta kod njih od same registracije domena.

Citat:
srpsko gradjevinarstvo: najbolje ukinuti i rnids i or i ceo posao poveriti MUP. Najjednostavnije rešenje


ili tebe banovati?
[ torbica @ 20.02.2009. 00:58 ] @






[ markom @ 20.02.2009. 10:44 ] @
Zar nije mogao neki sažetak da se napiše, da ne moramo da skidamo sve te fajlove?
[ musicmaster @ 20.02.2009. 11:29 ] @
Citat:
markom: Zar nije mogao neki sažetak da se napiše, da ne moramo da skidamo sve te fajlove?


Pa zashto on da chita kad mozemo mi umesto njega,
a on samo da proprati komentare posle i zajedno sa ostalima da ostane informisan?

:D
[ m257 @ 20.02.2009. 12:23 ] @
Ja pročitah! A vam ostalima, koji to još niste, mogu da kažem - Reed it and weep! A ni ne morate da čitate, jer sve što je ovde naškrabano svodi se na 2 stvari:

1 - Zašto može jednostavno kad može komplikovano.
2 - Zašto može jeftino kad može skupo (po meni, ovo drugo je mnogo značajnije)

Povezivanje sa APR i MUP... Ha... Ne bih ni da komentarišem, posebno ne ceo izveštaj u celini, jer bi prešlo u ismevanje, a to nikako ne zelim jer je ispod mog nivoa.

Ne preostaje ništa drugo nego da krene lobiranje da skupština RNIDSa koja je zakazana za 28.2.2009. nikako ne usvoji ove preporuke!
[ srpsko gradjevinarstvo @ 20.02.2009. 14:16 ] @
Citat:
Ne preostaje ništa drugo nego da krene lobiranje da skupština RNIDSa koja je zakazana za 28.2.2009. nikako ne usvoji ove preporuke!


postoji da organizujemo protest ispred Holideja i da isteramo umetnike na sunce. moraju da prodju pored nas i da vide da ih Srbija neće..borili smo se i oterali mnogo jače demonstracijama pa možemo i RNIDS kao otuđenu birokratsku mangupariju.
[ torbica @ 21.02.2009. 22:57 ] @

"Postovani clanovi Skupstine,
clan radne grupe Zoran Torbica je, kroz mailing listu i na sastanku odrzanom dana 07.02.2009. godine, izlozio svoje argumente i stavove (polazista i zakljucke) koji su od pocetka bili drugaciji od stava vecine clanova radne grupe.
U prilogu dostavljam izdvojeno misljenje koje je podrzala Dijana Stanojevic.

Stavovi izlozeni u ovom izdvojenom misljenju su u potpunosti uzeti u obzir pri formiranju materijala i predloga koje je radna grupa dostavila Skupstini.
S postovanjem,

Zoran Buhavac"

i koga mrzi da cita pdf...

"Postovane kolege,

Molim Vas da uvazite moje raloge da izdvojim misljenje i da ga objavite u celosti kao izdvojeno misljenje
u zakljucima koji se dostavljaju skuspstini.

Misljenje:
Smatram da se RG bavila stvarima koje nisu bile u mandatu RG i ne slazem se sa zakljuckom RG u potpunosti.
Veci deo zakljucaka se vec nalazi u aktima RNIDS-a i/ili se nalazi u opisu radnih obaveza direktora RNIDS-a.

Zakljucak i obrazlozenje po pitanju ukidanja obaveze dostavljanja "skenirane" dokumentacije:

- ukidanje dostavljanja "skenirane" dokumentacije - promene pravilnika RNIDS-a u duhu odluke
obrazlozenje:
"skenirana" dokumentacija je uvedena kao kompromis izmedju dostavljanja "original" dokumentacije postom i registracije domena
bez propratne dokumentacije.

zagovornici zadrzavanja "skenirane" dokumentacije navodili su dva razloga
1. preregistracija sa yu na rs
2. da ima "nesto" ako "neko" zatrazi - navodeci policiju, tuzilastvo, sudstvo...

Preregistracija je vec obavljena, a koliko su se OR-ovi i komisija oslanjala na "skeniranu" dokumentaciju a koliko na ostale
nacine provere to je pitanje...
Sto se tice drugog razloga, mogu da zamislim ozbiljnu istragu koja se zasniva na "skeniranoj" dokumentaciji...
Siguran sam da organi znaju svoj posao, a ukoliko se obrate OR-ovima, dobice mnogo egzaktnije podatke, logove i sl.

Zasto ukinuti dostavljanje "skenirane" dokumentaciju:

1. Zato sto OR-ovi u praksi vrse razumnu proveru na vise nacina, prate tokove novca i dostupne online baze, koriste logicne kontrole
prilikom alfanumerickog unosa podataka.
- OR mora identifikovati pravno lice da bi mogao da izda valjan racun
- U slucaju placanja karticama preko Interneta jos lakse je utvrditi identitet
- prilikom uplate fizickih lica preko banaka i poste, lica se legistimisu prilkom uplate novca
- OR koji imaju saltere legistimisu lica na licu mesta

2. Zato sto je postojeci akt u suprotnosti sa Zakonom o zastiti podataka licnosti
i to cini mi se kao laiku po bar 2 osnova kad su fizicka lica u pitanju
- prikupljanju podataka u vecoj meri nego sto je potrebno
naime lice unosi podatke u alfanumerickom obliku i salje u skeniranom dokumentu iste te podatke, dakle 2 puta iste podatke!
- Zakon propisuje da postoje bezbedonosne procedure oko prikupljanja, obrade, skladistenja i slanja podataka...
U OR barem 100 ljudi ima direktan kontakt sa skeniranim licnim kartama, koje stoje koznagde po kancelarijama ili na serverima...
Tu se otvara mogucnost kradje identiteta i do najrazlicitijih zloupotreba...
http://www.escort.co.rs/povere...astiti-podataka-o-licnosti.pdf

3. Zato sto je najveci interes vlasnika domena da ima ispravne podatke, u slucaju da nema, domen se brise!

4. Zato sto je dostavljanje "skenirane" dokumentacije jedan od dva razloga zasto RS domen nije popularan koliko bi trebalo.
Drugi razlog je visoka cena domena. Nadam se da ce u martu biti napravljena projekcija posle pocetka obnove i da ce biti moguce i smanjiti
cenu domena...

5. Zato sto najveci i najmoderniji registri ne prikupljaju "skeniranu" dokumentaciju. Cinjenica da poredeci sa regionom smo najliberalniji
ali, to i nije neko poredjenje ;)

A da vidimo kako to rade veci i stariji (i lepši) ccTLD registri

Kada sam za prošlu skupštinu RNIDS spremao predlog za ukidanje obaveze dostavljanja dokumentacije, na brzinu sam izvukao primere nekoliko ccTLD registara (.eu, .at, .ch, .de, .uk, .cz, .be, .cn, .us, .lv, .in, .me) koji rade po principu registracije domena bez dodatne provere i brisanja istog ako se ispostavi da je neko od pravila prekršeno (netacni podaci, registrant nije gradanin/firma iz te zemlje...). Ono što je kod domena mnogo interesantnije je arbitraža. Pokazalo se da u registrima koji ne zahtevaju dodatnu proveru i arbitraža funkcioniše bez problema.

Neki od registara zahtevaju dopise prilikom promene vlasnika domena ili registrara, kod brisanja domena, što je slucaj i kod .rs registra i to je ispravno.

Iz pravilnika navedenih registara se jasno može videti da vlasnik (registrant) domena snosi svu odgovornost prilikom davanja podataka i da registar može obrisati njegov domen ako podaci koje je dostavio nisu ispravni. Slicno je regulisano i u Opštim uslovima registracije .rs domena:

Podaci o registraciji .rs domena
Clan 7.
(1) Registrant je, prilikom podnošenja zahteva za registraciju .rs domena, dužan da pruži tacne, potpune i važece podatke o registraciji .rs domena.

(6) Ako se neki od podataka o registraciji .rs domena promeni, registrant je dužan da odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od dana nastanka promene,
posredstvom ovlašcenog registra, podnese RNIDS, zahtev za promenu podataka .rs domena.

Prestanak registracije .rs domena
Clan 17.
(1) Registracija .rs domena može da prestane ako:

• RNIDS utvrdi da je registrant u zahtevu za registraciju .rs domena naveo netacne ili nepotpune podatke o registraciji .rs domena, ili nije blagovremeno prijavio promenu podataka o registraciji .rs domena, osim ako su neispravni ili nepotpuni podaci posledica ocigledne greške;

• nije moguce uspostaviti kontakt sa registrantom, odnosno administrativnim kontaktom za .rs domen, u periodu od 45 dana od dana prvog pokušaja uspostavljanja kontakta od strane RNIDS, ili ako registrant, napuštajuci svoje prebivalište tj. sedište u Srbiji, ne navede za administrativni kontakt lice koje ima prebivalište tj. sedište u Srbiji;


* *

Uvek se prvo hvatam za .eu domen. Prešli su 3.000.000 registrovanih domena. Šta reci kad Evropska komisija, koja je "mama" birokratija, nije predvidela dostavljanje dokumentacije za .eu domen. Sistem funkcioniše. U nastavku cete videti i primere gde su brisali problematicne domene. Podaci su iz decembra 2008.



* * *


.eu

http://www.eurid.eu/

Broj registrovanih domena: 2 970 355


EURID od registantana .eu domena ne zahteva dostavljanje dokumentacije
prilikom registracije domena.

Jedina dokumentacija koju EURid zahteva je kod promena registrara ili
vlasnika (registranta domena):

http://www.eurid.eu/en/faq/document-downloads
Trade and Transfer Confirmation Templates
Do you want to confirm a trade or transfer by fax? Select the
appropriate template, in Word format, below.
You are trading a domain name as the current domain name holder.
You are involved in a trade as the future domain name holder.
You are transferring your domain name to a new registrar.

Vlasnik domena je dužan da pruži tacne podatke:

.eu Domain Name Registration Terms and Conditions


http://www.eurid.eu/files/trm_con_EN.pdf

SECTION 3. OBLIGATIONS OF THE REGISTRANT
Throughout the Term, the Registrant has the following obligations:
1. to keep its contact information, as referred to in the Registration Policy,
accurate, complete and up to date,


.eu Domain Name Registration Policy

http://www.eurid.eu/files/reg_pol_EN.pdf


SECTION 5. PROVIDE ACCURATE AND COMPLETE CONTACT
INFORMATION

The Registry is entitled to reject a request for Domain Name registration or to
revoke a Domain Name for which the Registrant has provided incomplete or
inaccurate information.


I pored liberalne procedure za registraciju EURid nije posustao u
kontroli pravila registracije .eu domana:

Suspendovano 74.000 imena ".eu domena"
http://www.danas.co.yu/20060726/evropa1.html#1

Organizacija EURid protiv lažnih "maticara"
http://www.mikro.co.yu/ser/vesti/ves...6&ID=8259#8259

10,000 .eu names suspended amid cybersquatter allegation

http://www.out-law.com//default.aspx?page=8457

EURid Blocks 10K Buycool.com/Zheng .eu Domains

http://blog.whoisireland.com/2007/08...ng-eu-domains/

http://www.adr.eu/adr/decisions/inde...spondent=Zheng



Arbitraža takode funkcioniše bez problema, što se vidi iz broja
rešenih slucajeva:

http://www.adr.eu/adr/decisions/index.php


------------------------------
----------

.at domen

http://www.nic.at/enRegistar

Broj registrovanih domena: 795.525



http://www.nic.at/en/service/legal_information/

No legal check in case of a registration
If a new domain is registered, nic.at does not check whether rights
have been violated. Otherwise the delegation would take weeks or even
months. As a consequence, the verification whether rights are violated
is the duty of the domain holder. If a domain name violates your
rights to a name or trademark right, please contact the nic.at legal
department.
http://www.nic.at/en/service/legal_i...ms_conditions/
1.3. Domain Holder
The domain holder's data as well as the e-mail address shall
constantly be kept up-to-date.
If these conditions are not met or if only one precondition ceases
afterwards, nic.at may deny or revoke the delegation of the domain.

Arbitraža:


What can be done in case of legal disputes regarding .at-domains?
If the dispute cannot be solved between the parties, you can always
choose legal action at a court.
Is there a arbitration procedure for .at Domains?
No. The Arbitration Office for .at Domains was closed on October 31st, 2008.

----------------------------------------


.ch

https://nic.switch.ch/reg/

Broj registrovanih domena: 1 198 105


General Terms and Conditions (GTC) for the registration and
administration of domain names under the domain ".ch" and ".li"

www.switch.ch/id/terms/agb.html

2.3
Legitimacy

SWITCH does not carry out a check on the holder's entitlement to
register and use the domain name, and accepts no responsibility in
that respect through the registration and administration of the domain
name for the holder.
In respect of SWITCH, the holder entered in the database is considered
legally responsible for and entitled to the use of the domain name.
2.5
Duty of data maintenance
The holder is responsible for ensuring that all the data of domain
names registered for the holder and recorded by SWITCH in the
database, in particular the data of the contact persons, are kept
up-to-date, complete and correct for the entire term of registration.
For SWITCH, only the respective data registered in its database are
authoritative. SWITCH is not obliged to take note of data communicated
other than via the SWITCH website or interface or to itself conduct
research into the accuracy of these data.
If the data prove to be incomplete, inaccurate or not up-to-date,
particularly with regard to references to a third party, and if as a
result the identity of the holder can be determined only at
disproportionate time and effort or if messages to the holder and/or
the billing contact are undeliverable, SWITCH is entitled to revoke
this holder's domain name.

Arbitraža:
www.switch.ch/id/disputes/rules.html



----------------------------------------


.de domen

http://www.denic.de/en

Broj registrovanih domena: 12 427 558



What consequences will it have for me if I supply inaccurate data when
ordering a domain?

When you order a domain, you are required to ensure that the correct
and complete data is given for the domain holder and any other named
contacts. If you fail to do that, such as by indicating an irrelevant
address or a false name, you run the risk of losing the domain later
on. Wrong data gives DENIC the right to terminate the Domain Contract
without giving you any notice beforehand. Be warned that it is a right
that DENIC does not hesitate to use.

http://www.denic.de/en/faqs/domainan...tml#section_77




Pravila:
DENIC Domain Terms and Conditions
http://www.denic.de/en/bedingungen.html


§ 3 Duties of the Domain Holder

) In submitting the application for registration of a domain, the
Domain Holder shall give an assurance that the data pertaining to
him/her contained therein is correct and that he/she is entitled to
register and/or use the domain and, in particular, that the
registration and intended use of the domain does not infringe anybody
else's rights nor break any law. If the Domain Holder is not domiciled
in Germany, he/she shall be required to appoint an Administrative
Contact domiciled in Germany. This Administrative Contact shall also
be the Domain Holder's authorized representative for receiving the
service of official or court documents for the purposes of §§ 174 ff.
of the German Code of Civil Procedure.

§ 7 Termination
(2) It shall only be permitted for DENIC to terminate the contract on
substantial grounds. These grounds shall include, in particular, any
case in which
….
f) or the data of the Domain Holder or the Administrative Contact
submitted to DENIC is incorrect;
g) or it is impossible to establish the identity of the Domain Holder
or the Administrative Contact from the data submitted;
h) or the Domain Holder not being domiciled in Germany, the service
of a document on the Administrative Contact instigated by a third
party fails at two consecutive attempts;


DENIC Domain Guidelines
http://www.denic.de/en/richtlinien.html


Arbitraža:

http://www.denic.de/en/domains/recht...ege/index.html


----------------------------------------


.uk

http://www.nominet.org.uk/

Broj registrovanih domena: 7 142 220 (septembar 2008)


Sem što ne traži dokumentaciju prilikom registracije domena, Britanski
registar – Nominet je pravi primer liberalnih pravila.


Second Level Domains
The uk top level domain code is separated into a number of second
level domains, abbreviated to SLDs. People are encouraged to register
a domain name within the SLD that corresponds to their type of
activity.

The second level domains that we manage are:
co.uk for commercial enterprises (the largest SLD in the UK)
me.uk for personal domains
org.uk for non-commercial organisations
ltd.uk and plc.uk for registered company names only
net.uk for Internet Service Providers
sch.uk for schools

Nominet "ohrabruje" registrante da poddomene u okviru .uk domena
registruju u skladu sa namenom, ali ih nikako ne primoravaju.

4.4 We do not impose restrictions on your status as applicant for the
registration of a Domain Name in the following SLDs ("Open SLDs"):
4.4.1 .co.uk; or
4.4.2 .org.uk.

n the SLD Charter of the SLD Rules for the Open SLDs we do set out
certain intentions regarding the class of applicant or use of
registrations of the Domain Name which we assume you will comply with
when applying for a registration of a Domain Name within an Open SLD.
However, we do not forbid applications, and will take no action in
respect of registrations that do not comply with the SLD Charters. We
may request certain information from you regarding your legal identity
when you make an application for or seek to amend the registration of
a Domain Name in the Open SLDs.



Terms and Conditions of Domain Name Registration

What you must do
4 You have various responsibilities set out generally in this
contract. You must also:
give and keep us notified of your correct name, postal address and any
phone, fax or e-mail information and those of your contacts (if you
appoint any, see condition 5.2). This duty includes responding
quickly and correctly to any request from us to confirm or correct the
information on the register;

Your promises and indemnity
7 By entering into this contract you promise that:
7.1 you (or your agent) have the permission of any person whose
personal data is to be held on the register in line with condition 11;
7.2 any identity and contact information you (either yourself or
through your agent) send us must be correct;
7.3 you will send us the information needed under condition 7.2 as
soon as possible, through your agent if possible, and you will keep
them up to date;

Cancelling or altering the domain name
16 We may cancel or put the domain name into a special status by
notifying you if:
16.1 we receive independent proof that you have provided significantly
inaccurate, not correct, unreliable or false contact details
(including names), failed to keep your contact details up to date, or
failed to give us those details at all;
17.2 if we reasonably believe that the contact details on the register
for you are so inaccurate or false that we would not be able to notify
you of the change;


----------------------------------------


.cz

http://www.nic.cz/

Broj registrovanih domena: 494 834


Rules of Domain Names Registration under ccTLD .cz

http://www.nic.cz/files/nic/doc/Regi...Z_20080930.pdf


11. PERSONAL DATA PROTECTION; CENTRAL REGISTER DATA
11.2. A person submitting an application for the registration of a
Domain Name, Holder or Contact, or an
application for changing data pertaining to a Domain Name, Holder or Contact

11.2.2. is liable for the correctness of all data specified in the
registration application
pertaining to persons mentioned in such an application, and declares
that these are
not cover names, that such a person has obtained consent from all persons whose
personal data are to be recorded in the Central Register on the basis of the
application, and undertakes to obtain such consent in the event of any
changes of
such persons or data pertaining to such persons.
11.2.3. is obliged to report any changes of the data submitted to the
CZ.NIC association
through the mediation of the Registrar without any undue delay.
11.4. CZ.NIC is entitled to call on the Holder, or the person
concerned, to provide any information essential
for the identification of these persons, especially date of birth and
identification numbers (IN), namely in
the case that providing such information is necessary for unambiguous
identification within the
framework of a legal, arbitrary, administrative or criminal or any
other proceedings in progress; CZ.NIC
is entitled to provide such additionally acquired information for the
purpose of such proceedings.

12.2. CZ.NIC association is entitled to terminate, at its discretion,
a Domain Name registration if
12.2.1. the information kept in relation to the Domain Name in the
Central Register is untrue,
incomplete or misleading,

Arbitraža:
http://www.nic.cz/page/314/rules-and-policies/


----------------------------------------

.be

http://www.dns.be/en/index.php

Broj registrovanih domena: 854 684

Pravilnik: http://www.dns.be/en/home.php?n=43.001

5. Obligation to have a working e-mail address
The domain name holder must have a working e-mail address, which is
inserted in the DNS BE data base. DNS BE and the domain name holder
must use this e-mail address for official communication between them,
and the domain name holder must keep the address up-to-date through
his registrar. If the e-mail address is not kept up-to-date, the
domain name holder is in breach of these terms and conditions and DNS
BE may terminate the registration as provided in article 3 above.

7. Privacy policy

b) The domain name holder must keep DNS BE immediately informed
through the registrar of any change in name, address, e-mail address,
telephone and fax numbers. An omission or delay in informing DNS BE of
such changes may result in the termination of the registration.

8. Representations and warranties
a) The domain name holder represents and warrants that:
all statements made during the registration process and the term of
the registration are complete and accurate;

Arbitraža:
http://www.dns.be/en/home.php?n=45.002

----------------------------------------

.cn

http://www.cnnic.cn/en/index/index.htm

Broj registrovanih domena: 12 915 737

Cak ni kineski registar ne zahteva dostavljanje dokumentacije pri
registraciji .cn domena.

Jedino gde se zahteva dodatna dokumentacija je kod .gov.cn i .edu.cn:
http://www.cnnic.cn/html/Dir/2007/06/04/4628.htm

How to register a .CN domain name?
Based on the principle of "first come, first serve", the
registrant shall sign online (or written) registration agreement with
the selected registrar.
According to the agreement, the registrant shall comply with the
latest Internet-related laws and regulations, including but not
limited to "China Internet Domain Name Regulations" and all other
regulations promulgated by the authority department; CNNIC developed
detailed domain name registration rules and domain name dispute
resolution policies. The registrant shall also ensure the verity,
nicety and integrity of the registration information he/she submitted.
Fill in the application form for domain name registration.
For registering .gov.cn domain names:
.gov.cn is only available for government departments to register.
Besides online registration process, the applicant shall also
submit following written material:
1) The application form for domain name registration with official
seal of registrant organization.
2) Relative material that may prove its identity of government department.
For registering .edu.cn domain names:
The regulations and procedures are developed by China Education
and Research Networks (CERNET).

Arbitraža:

Q. How to resolve Chinese Domain Name disputes?
A. According to "CNNIC Domain Name Dispute Resolution Policy", all
disputes relating to Chinese Domain Name shall be resolved by Chinese
Domain Name dispute resolution institutes.
The following two neutral domain name dispute resolution institutes
are authorized by CNNIC:

China International Economic and Trade Arbitration Center
http://dndrc.cietac.org/cietac.jsp

Hong Kong International Arbitration Center
http://dn.hkiac.org/cn/cns_welcome.html


----------------------------------------

.us

http://www.neustar.us

Broj registrovanih domena: 106 511 654


.US Domain Name Registration Terms and Conditions
http://www.neustar.us/policies/docs/...trar_terms.pdf


B. Termination by RA. RA may terminate this Agreement at any time upon
written notice in the event any of the following occurs:
i. Registrant willfully or negligently (i) provides RA inaccurate or
unreliable information or (ii) fails to promptly update information
provided to RA pursuant to this Agreement;


6. ACCURACY OF INFORMATION. Registrant hereby certifies that (i) all
data provided by Registrant in the domain name registration
application is true, correct, up to date and complete (ii) RA will
maintain and update, by providing notice to Registrant pursuant to
this Agreement, the information contained in the domain name
registration applicatio

----------------------------------------

.lv
http://www.nic.lv/DNS/En/

Arbitraža:
http://www.nic.lv/DNS/En/dispute.php

----------------------------------------

.in

http://www.registry.in



Broj registrovanih domena: 500 000

http://www.registry.in/policies/
Contact information: Registrants must provide true, accurate contact
information. The following contact types are required: Registrant,
Administrative, Technical, Billing. As per standing policy, the
contact data will displayed in the .IN WHOIS, except for the Billing
contact data, which is not displayed.

Arbitraža:
http://www.registry.in/policies/dispute_resolution/

----------------------------------------


.me

www.domen.me

Preko 100 000 registrovanih domena

.ME Procedure
http://www.domen.me/index.php?page=6


Arbitraža:

http://www.domen.me/index.php?page=54







--
Srdacan Pozdrav,
Zoran Torbica, direktor mailto:[email protected]


Mob: (063) 245-430

CRI ISP
Masarikova 5/712, Beograd, Srbija
Web: www.cri.co.yu
Tel: (011) 3061-531, 3061-532
Fax: (011) 3061-355"

[ m257 @ 21.02.2009. 23:23 ] @
Citat:

Stavovi izlozeni u ovom izdvojenom misljenju su u potpunosti uzeti u obzir pri formiranju materijala i predloga koje je radna grupa dostavila Skupstini.


Da li je ovo istina? Meni baš i ne izgleda tako...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 22.02.2009. 16:33 ] @
Kome ti još od njih možeš da veruješ?

Evo kako su sprovodili smejuriju od početka:

1. Izabrali su jedni druge na neke funkcije a ustvari ostala ista ekipa iz yu

2. Raspisali neki konkurs za opremu, iako su znali da će koristiti isto kao .yu na ETF

3. Podelili jedni drugima neke papire da su neki OR, pojeli ćevape, slikali se za istoriju itd..

4. Udarila cene. rs domena kao da dušu ispuštaju dok ih registruju

5. Doneli ovo sa papirima da bi se desetine levih i matorih smetala bavilo tom papirnom dokumentacijom.

Da skratim: Ceo RNIDS je jedan smešan skup, tj. veselo društvance koje za naš novac sastanči u Holideju, i sa mukom se bori protiv stranih službi i domaćih plaćenika koji hoće da otmu .RS domen.

Sada, tj. od danas se kategorički borim da dokumentacija ostane. Ako neko obelodani informaciju na .rs domenu da vlada Srbije radi nešto nezakonito, da drugovi iz MUP mogu lako da nadju tog druga, uvidom u njegove podatke u RNIDs-u i da mu drug K. odmah otme domen.

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 23.02.2009. u 10:49 GMT+1]
[ torbica @ 28.02.2009. 19:18 ] @
danasnje glasanje
7 za ukidanje
6 protiv
10 uzdrzanih

na zalost potrebna je vecina da se odluka donese ali kao sto vidite bilo je manje protivnika i dobili smo poen...
pa do sledece skupstine...

7 velicanstvenih:

- stanco
- bane andjelic
- bos
- bole bolex
- vlada beocity
- neko (zaboravio sam, dodacu)
- mi

konacno ce rnids da se poveze sa APR da radi check u backofficu tako da sledeca skupstina je nasa...

Za zadrzavanje skenirane dokumentacije najvise se istakao Voja Rodic clan UO RNIDS-a...
[ m257 @ 01.03.2009. 14:37 ] @
Nadajmo se. Mada se meni nikako ne sviđa broj uzdrđanih po ovako bitnom pitanju...
[ Mystery @ 01.03.2009. 16:39 ] @
A sta da rade oni koji nemaju skener?
Da kupim skener da bi skenirao licnu kartu?
A jel ce trebati i izvod iz knjige rodjenih, zdravstvena knjizica, clanska karta iz DVD kluba ili samo sanitarni pregled? A mozda DNK i EKG pregled ne bi bilo lose da uvedu?
[ torbica @ 01.03.2009. 18:02 ] @
Citat:
m257: Nadajmo se. Mada se meni nikako ne sviđa broj uzdrđanih po ovako bitnom pitanju...

Zahvali se Voji Rodicu... i o5 ga izabrase za clana UO... Lik radi perfidno...
Obrati paznju na www.isp.org.yu. 5 godina je bio uspesno predsednik udruzenja internet provajdera kao da ga je Telekom placao...
Nije se bre oglasio! I sad minira ...
Hteo je da zatvori skupstinu za javnost i da dovede policiju i tuzilastvo da "ubede" skupstinare zasto je lose da se ukine skenirana dokumentacija...
[ twiddle @ 01.03.2009. 19:00 ] @
Na sreću prvo UO, a posle ni članovi Skupštine nisu dozvolili niti da se sednica zatvara za javnost, niti da na njoj gostuju "ubeđivači". Radna grupa je iznela svoj izveštaj, raspravljeni su argumenti za i protiv, diskusija je bila vrlo žučna (ali dobra) i glasalo se kako se glasalo. Veliki broj uzdržanih je dosta značajan napredak u odnosu na situaciju pre par meseci, kada je inicijativa glatko odbijena. To znači da je dosadašnja debata dala rezultate i da sve veći broj ljudi bolje sagledava problematiku, ali se još uvek ne oseća dovoljno sigurno da bi glasalo "za". No, diskusija se nastavlja, ima vremena, biće skupština itd... :-)

Pozdrav,
Sloba
[ m257 @ 01.03.2009. 20:48 ] @
Hmm... Iskreno jedva čekam da zapisnik bude usvojen da pročitam o čemu se sve tu radilo. Ne mogu da kažem da nisam iznenađen zbog čega bi neko toliko žustro branio ovu najobičniju glupost u vezi dokumentacije da bi išao dotle da se sednica zatvara za javnost i zove policija!! To ne da mi se ne sviđa nego mi zvuči VEOMA OPASNO!

Kad smo već kod javnosti rada Skupštine, predpostavljam da bilo koji građanin ove zemlje može da dođe i prisustvuje zasedanju iste. Nekako sve te sednice prolaze u senci, bez interesovanja široke javnosti. Ja npr. ne pamtim da je neka medijska kuća ozbiljnije pratila zasedanja i izveštavala sa iste!! Možda bi jači pritisak javnosti, one prave, široke, pomogao da se bolje dođe do onoga što je u interesu te iste javnosti.
[ m257 @ 01.03.2009. 20:57 ] @
BTW, mali OT, ja ceo dan ne mogu da pristupim sajtu RNIDS-a. Da li je to samo do mene???
[ twiddle @ 01.03.2009. 21:12 ] @
Ako pogledaš http://www.naslovi.net/search.php?q=skupstina%20rnids videćeš da postoji interesovanje medija za skupštine RNIDS, naravno srazmerno proceni medija o tome koliko su teme o kojima se priča interesantne široj javnosti. RNIDS unapred obaveštava medije o održavanju sednica skupštine, tu informaciju objavljuje na sajtu, a sve sednice do sada (pa i ova poslednja) su bile otvorene za bilo koga ko je hteo da dođe. Štaviše, svako od prisutnih može da se obrati skupštini, kao što je to bio slučaj i na ovoj sednici, bez obzira da li jeste ili nije član skupštine. Naravno, pravo da pokreće inicijative, stavlja tačke na dnevni red sednice, traži izveštaje od direktora i UO, predlaže predloge za glasanje, kao i pravo glasa na skupštini, ima samo član skupštine.

Pozdrav,
Sloba
[ twiddle @ 03.05.2009. 03:37 ] @
Citat:
torbica: - prilikom uplate fizickih lica preko banaka i poste, lica se legistimisu prilkom uplate novca.

Otkad je ovo? Koliko ja znam niko te u pošti/banci ništa ne pita ako uplaćuješ gotovinu. Recimo plaćaš račune za struju, telefon i ostalo, samo daješ keš i aj ćao, kakvo legitimisanje?

Drugo, ovde su se spominjali čitači podataka sa ličnih karata. Koliko ja znam, građani nisu dužni da imaju lične karte sa čipom. Mogu da se odluče i za ličnu kartu bez čipa. Da li to znači da takvi recimo neće moći da otvore domen? Ja sam na primer razmišljao o tome da uzmem ličnu kartu bez čipa, baš zbog toga što kod nas uopšte nije regulisana oblast zaštite privatnih podataka od zloupotreba, da ne idemo dalje u (ne)funkcionisanje pravne države. Takođe, na novoj ličnoj karti je ispisan JMBG, koji je u principu tajni podatak i koliko ja znam po propisima EU taj podatak ne bi trebalo da bude ispisan na ličnoj karti (dok recimo adresa prebivališta nije odštampana koja uopšte nije tajna). Tako da ćemo verovatno za kojih par godina, kao jedan od uslova za "približavanje" EU, morati ponovo da menjamo obrazac lične karte (o tome niko ništa ne priča).

Sorry za mali offtopic.
[ m257 @ 03.05.2009. 16:38 ] @
EU nema nikakve posebne propise što se ličnih karata tiče. Pojedine države članice EU uopšte nemaju nešto slično našem JMBG, neke čak uopšte nemaju ni lične karte, u drugim pak građani nisu dužni da u svakom trenutku kod sebe imaju LK!! :)

Inače, slažem se sa tvojom poentom vezanom za .rs domen.