[ Gojko Vujovic @ 25.11.2003. 11:59 ] @
"Ivan Dimkovic
Tehnički konsultant
Član broj: 13
Poruke: 2991
Lokacija: Mbabane, Svazilend
*.dip.t-dialin.net" <<<<<< Ovaj poslednji red je bitan za dalju priču!

Inače g. Dimković je redovno imao DSL pristup (t-dsl paket DT-a) do pre nedelju dana kada su problemi počeli. Ne znam sve detalje i najbolje će biti ako se on odluči da ih iznese ovde javno, ali poenta priče je da je on GREŠKOM bio uskraćen za DSL i ISDN (koje redovno plaća) za preko nedelju dana, i da pored intervenisanja nije uspeo da izdejstvuje ručno uključivanje linije već se čekalo da sistem koji obrađuje podatke sam to uradi.

Da li vam je draže da dobijate ovakav izgovor (sistem vas još nije uključio a mi tu ništa ne možemo da uradimo) ili kao kod nas da čujete kako nema tehničkih mogućnosti, kako se ta usluga dodatno plaća ili da postoji stavka u ugovoru koja jasno kaže koliki je garantovani protok kroz određenu vezu, ... ?
[ Ivan Dimkovic @ 25.11.2003. 12:14 ] @
E, ovako..

Greska je inicijalno bila moja jer neki racun od pre 3 meseca nije bio placen, ali ne toliko mojom greskom koliko greskom accountinga jer sam se preseljavao sa jednog kraja zemlje na drugi, par meseci dobijao gomilu sa jedne i druge lokacije (za oba broja) i sl.. Elem.. pri preseljenju je baza podataka i sve ostalo na staroj lokaciji, pa je za svaku akciju ovde potrebno vise vremena nego uobicajeno, jer se svaki racun preusmeravao preko poste kad stigne na staru (nepostojecu) lokaciju :)))

U svakom slucaju, likovima je trebalo osam dana od placanja tog inkriminisanog racuna do ukljucenja brojeva u sistem... i u najgorem worst-case scenariju u Srbiji treba oko 48 sati za istu operaciju :))) Da situacija bude tuzna.. iseku i DSL i ISDN i sve zivo, i ostave te sa mogucnosti da zoves njih (svaki dan) ili policajce/vatrogasce i sl :)

U buducnosti ce automatski skidati pare sa racuna, pa ako za*eru ponovo za gresku ce morati da nadoknade pretrpljen dusevni bol :)))))

Ono sto je mene iznerviralo je neopisiva sporost i tromost njihove administracije - ni nacin na koji ukljucuju prikljucke.. naime za normalne ISDN korisnike (obicnih brojeva valjda nema) sve ide automatski.. ali za kombinovani DSL/ISDN... neko mora rucno da ukljuci broj, ali samo preko naloga i po nekakvom redu koji samo oni znaju - sto bi bilo OK da je dobro proracunat broj radnika koji bi u normalno vreme obavljali posao.. sto ovde nije slucaj izgleda :)

Ironija je da bih pre dobio novi broj sa novim DSL prikljuckom nego cekao da mi ukljuce stari :)


[ -zombie- @ 25.11.2003. 18:35 ] @
ja se ne bi mnogo bunio da imam uslugu koju ima dimković, da je plaćam isto koliko i dimković, i da se desi da 8 dana ostanem bez te usluge, neplanirano.

pa makar bilo to čak i svake godine...


ovde, malo malo, pa kad su velike kiše "uđe voda u optički kabl" :-P, pa ja opet isto nemam telefon, struju ili nešto treće par dana ;(
[ Veljko @ 27.11.2003. 18:12 ] @
Eee, kad cemo mi u Srbiji poceti da se zalimo na problem sa DSL-om

P.S> U jednom davnom razgovoru jedan sluzbenik iz telekoma mi je rekao
da to sto ja preko telefonske linije idem na internet predstavlja zloupotrebu
telefonske linije, a kada su ukinuli jedan poziv jedan impuls rekao mi je da je
ok to sto se koristi tel. linija za net
[ markom @ 27.11.2003. 18:19 ] @
Da, tačno! Po nekom matorom zakonu o PTT uslugama, Telekom (tada PTT) je mogao da prebaci liniju sa rezidencijalne na poslovnu tarifu, ukoliko je na liniju bila priključena faks mašina ili modem.

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 27.11.2003. 18:35 ] @
Citat:

Eee, kad cemo mi u Srbiji poceti da se zalimo na problem sa DSL-om


Jedno je da ti zagase DSL, a drugo je da ti zagase DSL i sve telefonske linije u istom momentu :)

Citat:

ja se ne bi mnogo bunio da imam uslugu koju ima dimković, da je plaćam isto koliko i dimković, i da se desi da 8 dana ostanem bez te usluge, neplanirano.

pa makar bilo to čak i svake godine...


Da da i ja se slazem, to je OK, ali ako ne radis iz home-office-a i imas rokove i CEO-a koji te zove nekoliko puta dnevno da pita da li je proradio link :) No ajde, greska je delom moja tako da nije tragedija. Obicno nemaju downtime, nije mi se desilo za godinu dana ni jednom da ne radi link, osim sad kad je bio iskljucen.

Btw Mesecni racun za telefon mi je izmedju 200 i 300 eura, a internet se placa mesecno, tako da 8 dana svakako znaci direktan gubitak, jer ce oni tih 8 dana uredno naplatiti.. ili mozda nece, ko zna :-)

Citat:

Da, tačno! Po nekom matorom zakonu o PTT uslugama, Telekom (tada PTT) je mogao da prebaci liniju sa rezidencijalne na poslovnu tarifu, ukoliko je na liniju bila priključena faks mašina ili modem.


Zakon je iz 70-tih ako se ne varam, i svako ko koristi fax ili modem se automatski tretira kao pravno lice :-) Sta ce radniku fax ili modem, to samo nepostena inteligencija koristi :)

[ Gojko Vujovic @ 27.11.2003. 21:35 ] @
Citat:
mdm:
Da, tačno! Po nekom matorom zakonu o PTT uslugama, Telekom (tada PTT) je mogao da prebaci liniju sa rezidencijalne na poslovnu tarifu, ukoliko je na liniju bila priključena faks mašina ili modem.


Taj zakon je pao u vodu onog trenutka kada je naš PTT postao i internet provajder za fizička lica.
[ S a l e @ 06.12.2003. 01:28 ] @
Ivane kolika je pretplata za ISDN? DSL... Internet... mada bih mogao da skoknem do DTAG.de
[ Gojko Vujovic @ 06.12.2003. 02:12 ] @
Ugasili su ga opet, kako sam čuo! :))

Izem ti telekom kompanije..
[ Predrag Petric @ 06.12.2003. 05:07 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Ugasili su ga opet, kako sam čuo! :))

Izem ti telekom kompanije..

Pa covjece, plata programera tamo je 350 evra, isto kao i ekonomiste!Nema potrebe da se iscudjavas.
Daj boze bolje politike....Ali o politici na nekom drugom forumu!
[ momsab @ 07.12.2003. 00:38 ] @
Kako ide ona parola iz vremena demosntracija? "Beograd je svet". E, nećete mi verovati, našao sam razlog iz domena Interneta da se radujem što živim u Srbiji a ne u Nemačkoj.

Kuda ide ovaj svet ...

Pitanje za Dimkovića: po pitanju odgovora na reklamacije, koliko je bolji nemački od ovdašnjeg Telekoma?
[ Ivan Dimkovic @ 07.12.2003. 15:46 ] @
Citat:

Pa covjece, plata programera tamo je 350 evra, isto kao i ekonomiste!Nema potrebe da se iscudjavas.
Daj boze bolje politike....Ali o politici na nekom drugom forumu!


350 evra? Zasto bi neko ziveo preko za te pare? :)

Citat:

Pitanje za Dimkovića: po pitanju odgovora na reklamacije, koliko je bolji nemački od ovdašnjeg Telekoma?


Pa napisao sam kakvi su... uvodjenje telefona (ISDN + DSL) traje max 7 dana, obicno krace - ali eto, meni su ugasili telefon zbog bezvezne greske (preseljavanje na drugi kraj zemlje) i trebalo im je 8 dana da ga ponovo ukljuce :)

Zalbe saslusaju, i sve uredno zapisu - ali malo sta mogu da urade online, imaju proceduru koje se striktno drze i ne postoji nacin da se to promeni - sto je generalno osobina cele ekonomije, naravno.

U svakom slucaju - ako sve funkcionise onako kako je planirano i propisano - bez nekih nestandardnih prohteva ili desavanja - sve radi kao sat... ali ako trazis nesto vanserijski, ili nesto sto se ne uklapa u sablon, ima da se oznojis dok to ne odradis :)