[ DeathStar @ 04.02.2009. 17:44 ] @
Da li novi OpenOffice 3.0 može da otvori i pročita bez problema novu extenziju Microsoft Office 2007 iz word-a i excel-a?
[ Goran Rakić @ 04.02.2009. 19:14 ] @
Od izdanja 3.0 čitanje Microsoft Office 2007 formata je podržano. Upisivanje još uvek nije. Ja iz prakse mogu da ti kažem da ćeš biti u stanju da pročitaš ceo sadržaj dokumenta, ali ako očekuješ istovetni prikaz koristi otvoreni dokument-format ili PDF (postoji ODF plug-in za Microsoft Office).

Pored ugrađene podrške, postoji i odf-converter-integrator koji razvijaju Novell i Microsoft, a koji koristi Microsoft Compatibility Pack u OpenOffice.org-u i daje nešto bolje rezultate. Pogledaj: http://www.oooninja.com/2008/12/better-office-docx-converter.html
[ DeathStar @ 04.02.2009. 20:39 ] @
Hvala na ovom odgovoru!

Inače "read only" mi nikako ne odgovara, jer mi u poslednje vreme dosta ljudi šalje fakture i raznorazne anexe ugovora gde ja moram da menjam datume, satnice, dinamiku isporuke robe itd itd i zato moram imati read & write pristup tom fajlu. Na poslau imam Linux koji mi savršeno radi posao, a pošto smo jako velika kompanija svaki dan bukavlno dolazi neka inspekcija neću da se zezam da plaćam na godišnjem nivou desetine hiljada evra monopolisti zarad običnog Office rada, upravo zbog smanjenja troškova i besmislenog bacanja para smo u celoj firmi instalirali Linux i svuda imaju OpenOffice 3,0 verzije i odlično rade posao, ali eto nekada se zalomi da neko pošalje fakturu u tom novom MS Office formatu i mi ne možemo da je čitamo, onda ja uzmem laptop na kome imam legalan windows i legalan office prebacim fajl preko USB flash diska Save As kao običan Office 2003 i onda vratim na Linux računar.

zaista bezveze
[ Goran Rakić @ 04.02.2009. 20:51 ] @
Nije read-only. Možeš da otvoriš, izmeniš šta god poželiš i sačuvaš kao ODF/DOC/XLS/PDF...
[ DeathStar @ 04.02.2009. 21:39 ] @
Citat:
Goran RakićOd izdanja 3.0 čitanje Microsoft Office 2007 formata je podržano. Upisivanje još uvek nije.


Citat:
Goran RakićNije read-only. Možeš da otvoriš, izmeniš šta god poželiš i sačuvaš kao ODF/DOC/XLS/PDF...


???
[ Goran Rakić @ 04.02.2009. 21:50 ] @
Ne znam šta ne razumeš. Možeš da otvoris DOCX dokument. Kada ga otvoriš možeš da ga menjaš bez ograničenja (dakle, nije read-only). Ako poželiš da ga sačuvaš, može u ODT/DOC/PDF, ne i u DOCX.
[ DeathStar @ 04.02.2009. 23:15 ] @
Da ali si gore napisao a to sam i citirao, da "upisivanje i dalje nije moguće".
[ zoran_dojkic @ 05.02.2009. 15:57 ] @
Šta ti nije jasno, možeš da sačuvaš i odštampaš dokument u tom Open Ofis formatu za svoje potrebe. Problem je samo ako to treba da vratiš njima, a oni nemaju Open Ofis.
[ mulaz @ 05.02.2009. 16:43 ] @
Citat:
zoran_dojkic: Šta ti nije jasno, možeš da sačuvaš i odštampaš dokument u tom Open Ofis formatu za svoje potrebe. Problem je samo ako to treba da vratiš njima, a oni nemaju Open Ofis.


onda sacuvas u 2003 (.doc) formatu, i njihov 2007 (ili koji vec) zna da otvori bez problema
[ 93 Stefan @ 13.02.2009. 13:24 ] @
Citat:
izmeniš šta god poželiš i sačuvaš kao ODF/DOC/XLS/PDF...

Šta od ovoga može da se normalno obradi u M$ Office-u kad se zapamti u OOo? Znam da je doc njihov format, da li mogu ovi ostali?
[ momsab @ 13.02.2009. 13:33 ] @
ODF ce uskoro ili u sledecoj verziji biti podržan 100% posto ne mogu tako brzo da implementiraju sopstveni OOXML ISO :D
[ 93 Stefan @ 13.02.2009. 13:35 ] @
A šta je sa XLS?
Koji format od tih je najbolji? Ima li uopšte razlike?
[ Goran Rakić @ 13.02.2009. 16:58 ] @
XLS je Excelov format za tablice
DOC je Wordov format za tekstualne dokumente