[ frenkijevac1 @ 08.02.2009. 03:21 ] @
Imam neku varijantu za ovaj auto, pa ako mozete na napisete karakteristike i iskustva. Hvala
[ Zarko Silic @ 09.02.2009. 11:31 ] @
Zaobidji ga.
[ tdusko @ 09.02.2009. 14:11 ] @
Citat:
zarsilic: Zaobidji ga.


LOL, kratko i jasno :).

Elem Zare, nadjoh slucajno ovu tvoju poruku od pre neku godinu

Citat:
zarsilic: ...
Svaka Vectra je solidan i zahvalan automobil koji se da odrzavati za vrlo malo novca.
Pouzdani su i udobni. Nisu veliki potrosaci.
Na trzistu postoje svi delovi kako polovni tako i novi te u slucaju nezgode za jako kratko vreme ga mozete imati na drumu.


Mora da te je neka vektra u medjuvremenu mnogo naljutila kad si coveku ovako olako ubio iluzije :)

Inace, moje misljenje je da je bolje kupiti vektru sa 2.0 dti motorom i onda za razliku u registraciji uraditi chip tuning ;).
[ frenkijevac1 @ 10.02.2009. 18:01 ] @
Da je sve to kako treba ne bih ja ovu vektru ni pogledao.
Nego mi čovek daje da mu dam 5000e i ostalo do kraja godine, a ceni je 9500.
2005 godište 115000km nema onaj displej veliki i komande na volanu, ostalo sve redovno. klima, cd, podizači, bele migavce nazad i štopaljka
sive boje (branici i kvake u boji)
Ne deluje mi kao loš auto, nije ubijen, znam čoveka.
Koja je fora sa ovim motorom? Svi kažu da je dobar, jedino što može da vrisne je bosh pumpa, koliko sam ja skontao, ne može remont, nego se menja i košta oko 650e. Za ostalo mi kažu da je sve ok. Do 2004 modeli su imali problem sa elektronikom (strujom) ali to su valjda rešili na ovim iz 2005. To mi sve rekao drugar koji servisira opela. I još mi neki dečko, kod petrovića gore, reče da ne može da se čipuje, da mu nije provaljen komp?
Ajde žare malo o motoru, ako te ne mrzi...
[ popovicvl @ 11.02.2009. 07:10 ] @
Pre godinu i vise sam citao u Bildu Vectra 2,2 Benzin na 100 000 km.Nisu imali nikakve zamerke,i ako je auto bio 2003 godiste.
[ frenkijevac1 @ 11.02.2009. 13:01 ] @
Build baš i nije merodavan pošto su švapske novine a i benzinac je malo drugačiji ipak hvala na informaciji.
[ vladd @ 11.02.2009. 14:01 ] @
A registracija je posebno vatrena stavka. Mada mi je sumnjiva i niska cena pumpe od 650 evra, mozda samo pumpa u rezervoaru

Nemci ventilator klime naplacuju 600€, a ne bosch pumpu

Poz.
[ Zarko Silic @ 11.02.2009. 14:25 ] @
Citat:
tdusko: Mora da te je neka vektra u medjuvremenu mnogo naljutila kad si coveku ovako olako ubio iluzije :)

Inace, moje misljenje je da je bolje kupiti vektru sa 2.0 dti motorom i onda za razliku u registraciji uraditi chip tuning ;).


Ne,
Vektra C nema te motore na koje ti mislis. Kod nje se ECU nalazi na pupi visokog pritiska i vrlo je nezgodan za servisiranje. Gotovo nemoguce.

Vectra B sa "istim" motorima je nesto sasvim drugo. Na "C" su izmisljali toplu vodu.

Osim toga na njoj se ciptuning ni ne radi (ili retko radi) i nekoliko puta je skuplji nego kod Vectre B sa uslovno istim motorom.

Posle Vectre C ponovo dolaze krsteni dizelasi. Znaci Vektru C Diesel treba izbegavati. Polovnu pogotovo.
[ Zarko Silic @ 11.02.2009. 14:27 ] @
Citat:
frenkijevac1: Da je sve to kako treba ne bih ja ovu vektru ni pogledao.
Nego mi čovek daje da mu dam 5000e i ostalo do kraja godine, a ceni je 9500.
2005 godište 115000km nema onaj displej veliki i komande na volanu, ostalo sve redovno. klima, cd, podizači, bele migavce nazad i štopaljka
sive boje (branici i kvake u boji)
Ne deluje mi kao loš auto, nije ubijen, znam čoveka.
Koja je fora sa ovim motorom? Svi kažu da je dobar, jedino što može da vrisne je bosh pumpa, koliko sam ja skontao, ne može remont, nego se menja i košta oko 650e. Za ostalo mi kažu da je sve ok. Do 2004 modeli su imali problem sa elektronikom (strujom) ali to su valjda rešili na ovim iz 2005. To mi sve rekao drugar koji servisira opela. I još mi neki dečko, kod petrovića gore, reče da ne može da se čipuje, da mu nije provaljen komp?
Ajde žare malo o motoru, ako te ne mrzi...



Zato je i tako povoljna. Znaju i drugi za jadac.

Moze da se cipuje ali ti je to rekala osoba koja ne zna da uradi ovaj auto. Ako si spreman platiti 650 za cipovanje, bice uradjeno.

Sam motor je dobar. Isti ili skoro isti kao na "B" samo je periferija promenjena.
[ Zarko Silic @ 12.02.2009. 14:52 ] @
Citat:
frenkijevac1:  koliko sam ja skontao, ne može remont, nego se menja i košta oko 650e. Za ostalo mi kažu da je sve ok. Do 2004 modeli su imali problem sa elektronikom (strujom) ali to su valjda rešili na ovim iz 2005. To mi sve rekao drugar koji servisira opela. I još mi neki dečko, kod petrovića gore, reče da ne može da se čipuje, da mu nije provaljen komp?
Ajde žare malo o motoru, ako te ne mrzi...


Ne kosta 650 vec 3000 eura i menja se sve u kompletu: pumpa, komp pumpe i komp motora.

Ako ti prodavac obezbedi jednu novu za 650 EUR, plati mu pumpu i odmah kupi auto.
[ frenkijevac1 @ 12.02.2009. 16:17 ] @
Za 3000 eura kupiš drugu engleza i prebaciš ceo motor
Ako nešto ne daj bože crkne sigurno neću ići kod čatalova ili neki ovlašćeni servis, staviš polovnu pumpu, našteluješ komp i peglaš dalje ako može
Nije valjda to takav krš valjda, jel znate možda koliko često crkava ta pumpa i zašto? Jel crkne sam od sebe ili ima veze sa gorivom, održavanjem i načinom vožnje? Na kojim kilometrima, jel ima pravila nekih upšte? Da li rikne u garanciji ili na 200k?

hvala u svakom slučaju
[ MOSLER @ 13.02.2009. 14:17 ] @
Citat:
zarsilic: Ne,
Vektra C nema te motore na koje ti mislis. Kod nje se ECU nalazi na pupi visokog pritiska i vrlo je nezgodan za servisiranje. Gotovo nemoguce.

Cekaj malo, jel Vektra C ima bosh pumpu ili pumpu visokog pritiska? Koliko znam Vektrini motori 2.0 dti i 2.2 dti nisu common rail.
[ Zarko Silic @ 15.02.2009. 10:04 ] @
Nije CR pumpa vec VP44 pumpa koja ostvaruje povecan nominalni pritisak na diznama cija je vrednost od 3 do 5 puta veca od "standardnih" Bosch pumpi.
[ vladd @ 15.02.2009. 17:04 ] @
Citat:
frenkijevac1: Za 3000 eura kupiš drugu engleza i prebaciš ceo motor


Kakav si ti trgovac, btw nemoj nikada da se kockas

Kupis engleza i imas dva problema sa pumpama, umesto jednog

Poz
[ frenkijevac1 @ 16.02.2009. 20:41 ] @
Pa ne crkava ovo valjda na svakoj proizvedenoj vektri.
[ Mobtel @ 17.02.2009. 14:40 ] @
E zamisli stvarno baxuza da kupi dve vectre sa falicnim pumpama
mada ja sam pristalica teorije da opel benzin da opel dizel nikad
[ Zarko Silic @ 17.02.2009. 15:14 ] @
Citat:
frenkijevac1: Pa ne crkava ovo valjda na svakoj proizvedenoj vektri.



Na zalos DA.
Kad predju odredjeni broj Km onda obicno nesto otkaze. Otkaze i kod drugih proizvodjaca, ali nije toliko bolno.
[ MOSLER @ 17.02.2009. 17:59 ] @
@zarsilic da sumiram, da li se ovi problemi koje si naveo odnose samo na 2.2 dti motore ili i na 2.0 dti?
[ frenkijevac1 @ 17.02.2009. 19:08 ] @
Jel postoji neka oznaka pumpe i sl. kako bih mogao da znam da li je već menjana?

Muka mi je više od auta, sve neke kombinacije i cirkusi, nikako da se uzme neki pravi auto. Jesi ti uzeo golfa za keš ili kredit/lizing?

Šta misliš hoće opet biti nekih akcija za peticu kad šestica krene jače u prodaju?

Kažu švabe da im je pun parking petica i da prodaja slabo ide, da svi sad gledaju golfa 6.

Onaj lik kod najlona što ima gomilu autića iz pošte italijanske, spustio cene danas nekim autima i to bruka. peugeot 407 otišao za 6800 na ime, a ima par golfova petica tdi za 9000e. korsu lik kupio sestri za 4700e 2005 godiste, al jbga kad sam kasno saznao

Danas mi burazer rekao da ova pumpa i komp kod vektre vise nisu toliki problem i da mogu da se servisiraju. selenoid ili tako nesto se zameni i reprogramira se komp, ako je pricao o istoj stvari koja crkava, posto covek ima fordov servis, ali mu je neko tako rekao, pa samo da proverim da nisi ti cuo tako nesto?
[ Zarko Silic @ 18.02.2009. 11:57 ] @
Citat:
MOSLER: @zarsilic da sumiram, da li se ovi problemi koje si naveo odnose samo na 2.2 dti motore ili i na 2.0 dti?


Na oba motora se odnosi kad je u pitanju Vectra C. Ako je presla 300.000, sex je za ocekivanje.

Citat:
frenkijevac1
Onaj lik kod najlona što ima gomilu autića iz pošte italijanske, spustio cene danas nekim autima i to bruka. peugeot 407 otišao za 6800 na ime, a ima par golfova petica tdi za 9000e. korsu lik kupio sestri za 4700e 2005 godiste, al jbga kad sam kasno saznao :(

Danas mi burazer rekao da ova pumpa i komp kod vektre vise nisu toliki problem i da mogu da se servisiraju. selenoid ili tako nesto se zameni i reprogramira se komp, ako je pricao o istoj stvari koja crkava, posto covek ima fordov servis, ali mu je neko tako rekao, pa samo da proverim da nisi ti cuo tako nesto?



Kupovina polovnjaka je macka u dzaku. G5 nije 9000 ni u Nemackoj (eventualno karambolirani).

To sto ti burazr prica odnosi se (verovatno) na Vectru B a ne na C. Nisu iste.
Korse sam vidjao za oko 5000 e u solidnom stanju (karambolirane ali solidno uradjene).
[ frenkijevac1 @ 19.02.2009. 01:33 ] @
Pa po ovom forumu i kupovina novog golfa je mačka u džaku haha

Fora za niske cene je bila u tome, što lik ima GOMILU auta na placu, sve iz italije, gomila poštinih malih autića i još gomila svega... a ispalo da je sve na kredit i došlo vreme da se plati rata, a otanjilo se sa kešom, pa je morao na frku da proda par auta, a i čini mi se da će toga sve više biti..
Ima golfova TDI po nemačkoj za 9k, a i manje u italiji.. redovni auti, nema tu šta da crkne, kotrlja se, ipak je to golf

Skontao sam da ćemo golfa da spominjemo na svakoj temi na es-u
Još da tamo kod fotoaparata počnemo da pričamo o golfu i milanović će da skoči sa pančevačkog mosta samo se šalim
[ Zarko Silic @ 19.02.2009. 09:06 ] @
Ako je tako, onda treba isoristiti priliku. Desava se da idu i ispod nabavne cene ako ih nesto pritisne. Treba samo pravilno proceniti: da li je rec o tako necemu, ili se krije nekakav jadac.


Citat:
frenkijevac1:Skontao sam da ćemo golfa da spominjemo na svakoj temi na es-u :)
Još da tamo kod fotoaparata počnemo da pričamo o golfu i milanović će da skoči sa pančevačkog mosta :) samo se šalim :)


Svakako. Sledece neprevazidjeno cudo ce biti Canon Golf 5 MkIII.

P.S. Posto EOSa vec imamo.
[ Ripley @ 18.06.2009. 22:55 ] @
Evo ovako

ja sam kupio Vectru C 2.2 DTI 2004 iz Svajcarske i doterao je. Auto je imao 205.000 km i svi servisi odradjivani i pre preporucene kilometraze. Auto je fenomenalan, ima kopletno drugacije ubrizgavanje od B modela, cak i kad su mi citali da li ima gresaka na kompu izlazi da je ona u stvari 2.2 cdti sto sam se i ja zaprepastio. Inace za crkavanje bos pumpe to je bilo na modelima sa 1.7 dizelima, tj Isuzu motorima. Ovde u Nisu prijatelj radi za Taxi i imaju Astru sa 2.0 DTI motorom i 470.000 km i nikad nista nije radjeno sa bos pumpom.
To sa boskom je stara prica, a uostalom svi su vec naucili da prave dizele.

A za golfa ja dok sam imao Renault 9 dizel, kum je imao Golf II. Renault je manje trosio (i dizela i ulja) i nije štekao, vec ljudi u voznji nisu primecivali da je dizelas, i svake zime prvo upalim moj auto, pa idem do njega da ga povucem da upali njegov iako mu je radio kompletnu generalnu. A kasnije taj isti kum je kupio iz Belgije Golf IV 1.9 tdi, a ja Lagunu 1.9 DTI i bila je ista prica. Na zameni ulja njegova sipka jedva pipne ulje, a meni je bilo na max iako sam je sibao i 200 od Nisa do Beca. A kad rade jedan pored drugog samo se Golf cuje kako bije po haubi. A pogotovo za ove nove VW 2.0 tdi motore, ljudi se zale da od Nisa do BG-a golf potrosi i po pola litre ulja kad ga sibas. To je prica licno od coveka koji je uzeo novu peticu.

Elem da se vratim na Vectru, auto je stvarno fenomenalan, potrosnja na brzini od 160 do 200 mu je oko 7.5 litara, sto za 2.2 je super. Ja kod moje kad sam skinuo sve plastike odozdo nisam u zivotu video suvlji dizelas, a napominjem da ima vec 215.000. Ulje ne trosi uopste, u preticanju kad zaobilazim sleper koji ide 60, vracam se ispred njega vec sa 140. Malo je glasniji dok je hladan na leru, ali to je normalno za dizele. Svetla ima najbolja od svih auta koje sam do sad vozio iako nema Xenon, put ne oseca, a ako ne gledas na sat kad ides 120 osecaj je kao da ides 60.

Za chip tuning ne preporucujem nikom i nikakakvom autu, jer kad se to uradi mora se menjati i kompletan izduv da bi se motor oslobodio temperature koja se stvara na vrhu klipa inace dolazi do naprslina na vrhu bloka.

Iako nisam neki opel fanatik, iz price moze da se provali da volim Renault mada u poslenje vreme nemaju kvalitet uopste Vectru C preporucujem svakom, u odnosu na sve njihove modele do sada ovo je stvarno izuzetan auto koji mnogo daje i komfora i udobnosti, a pri tom nema veliku potrosnju.
[ FIREBIRD @ 19.06.2009. 08:33 ] @
Ti si imao srece sa tom vectrom, kum je pre 3god kupio novu 2.2DTI ima je velikih problema, pukla je glava motora na 20.000km, posle je otkazao menjac ispadao je iz brzina.
[ Ripley @ 19.06.2009. 22:48 ] @
To stvarno prvi put cujem, jer pre nego sto sam uzimao auto, dobro sam se o svemu raspitao. Ja imam cak verziju sa tiptronic menjacem i za njega kazu da je problematican, postoje sporadicni problemi sa njim, to je po izvestaju stranih servisa. Kod mene je stvarno super, jer je odradjen fenomenalno, cak i sam izbacuje iz brzine ako stojis par sekundi u mestu, nemas potrebe da ga saltas na N ili P, a o brzini menjanja sam odusevljen jer sam imao prilike da vozim Audi RS6 koji stvarno brzo salta, a i Vectra slicnom brzinom prebacuje brzine.
[ FIREBIRD @ 20.06.2009. 08:46 ] @
Imao si srece sa tim 2.2motorm, znam jos par slucajeva na Zafiri gde su pucali ventili i havarisali motor.
Imas li servisnu knjizicu?
Pre 3 nedelje sam uzo A4 B6 1.9TDI 130ks odusevljen sam autom, odmah investicija u novi zamajac + set kvalica od iznosa boli glava.
[ Ripley @ 20.06.2009. 14:58 ] @
Da imam servisnu knjizicu i sve nalepnice o uradjenim servisima na suvozacevom stubu, sam sam ga uvezao. A za Zafiru, moj motor, sto se tice elektronike ne pase ni na jedan drugi opel, protokomer mu je samo za Vectru C i jos dosta stvari oko ubrizgavanja. Morao sam da ga menjam jer mu je bilo naprslo crevo koje ide od interkulera do usisne grane, to im je mana jer ga motor dosta greje i guma nakon izvesnog vremena nacisto omekne i kida se, a ista takva guma postoji odozdo na ulazu u interkuler i kao nova je, ali je nista tu ne greje jer je skroz dole u braniku. Morao sam da kupim sve od usisa do interkulera i kostalo me 12.600,00 dinara jer moras da kupis obadva creva i u sredini ima plasticnu cev. Ovde u Nisu imam prijatelja koji servisira Audi i VW i sam nabavlja delove iz uvoza, tako da je dosta jeftiniji od Autokomerca, a delovi su potpuno isti.
[ FIREBIRD @ 20.06.2009. 21:58 ] @
AKo mozes pusti neki info na PM od tvog prijatelja.
[ igor vectra c @ 24.02.2010. 19:10 ] @
upravo mi se desio bas problem sa pumpom kod ovog motora vectra c 2.2 dti,2 meseca prvo nisu znali sta je auto seca i gasi se u voznji,na dijagnostici je pokazao prvo senzor radilice,zamenio sam ga i ponovo isto,e sada mi u servisu kazu da je bosh pupma koja ide u kompletu sa citacem a ne pitaj koliko kosta....
[ PIGVIR @ 24.02.2010. 19:39 ] @
Koliko može da košta? Pitam okvirno?
[ ubimestruja @ 26.02.2010. 15:38 ] @
Pa reče ti Žarko, 3000 evrića....
[ PIGVIR @ 26.02.2010. 20:16 ] @
He he bolje ga prodati i kupiti drugi auto.
[ radanovic @ 29.03.2010. 21:56 ] @
Oces li nam reci vec Koliko te izasla Bos Pumpa i da li se moze popraviti ili mora da se menja komplet sa elektronikom i kompjuterom
[ Zarko Silic @ 30.03.2010. 00:08 ] @
Kod Vectre C DTI, obavezni deo opreme koju svaki srecni vlasnik ovog vozila treba da nosi u prtljazniku jeste rezervna Bosch pumpa sa komputerom, modul volana i jos par sitnica od po par stotina eura, kao primarno, zato sto ce im to trebati mnogo pre rezervnog tocka i kutije prve pomioci.


P.S. Mislim,....


nije skupo. Jedno tri cetiri hiljadarke, ili Polovina cene Zunta,

kako vam je lakse.

[ ARCMIK @ 30.03.2010. 00:11 ] @
Jel to generalno važi za opel vektru C dti bilo koji motor?
[ Zarko Silic @ 30.03.2010. 00:22 ] @
Ovo za Bosch pumu vazi za svaku Vectru C dti sa 2.0 i 2.2 motorom, a ono za lenk modul vazi za svaku Vectru C bez obzira na motor.

To sto su postavili ECU na samu pumpu je jedna od najglupljih stvari koje sam video u poslednjih 10 godina.


P.S. Postoji prema podacima Vectra C dti koja ima izvedbu pumpe kao Vectra B, ali tako nesto nisam video i sreo. Mislim da je rec o veoma maloj seriji i da je verovatnoca kupovine takvog polovnjaka skoro ravna nuli.
[ tdusko @ 30.03.2010. 08:25 ] @
Kad smo vec kod Vectre C, da li je neko gledao emisiju Top Gear-a kada je Jeremy vozio istu? Bila je sad za vikend na B92. Kaze da gori auto nije vozio u klasi :)
[ ARCMIK @ 30.03.2010. 14:08 ] @
Zare, da li znaš kako stvari stoje sa Vektrom B dti u svemu što si napisao?

Inače na temu "pljuvanja" opela takođe postoji u top gearu interesantna emisija o signumu. :) http://www.youtube.com/watch?v=Tr0ZDJ39QdE
[ Zarko Silic @ 30.03.2010. 15:49 ] @
Nije rec o pljuvanju. Rec je da su u Opelu nesto opsasno us*ali gde su od odlicnog motora cije se poreklo nalazi u Italijanskom VM motorsu, napravili zaklanu ovcu koju je nemoguce izdrzavati kad ostari.

Vectra B ima isti motor, ali ga je lako i relativno jednostavno odrzavati.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 30.03.2010. u 17:08 GMT+1]
[ ARCMIK @ 30.03.2010. 15:57 ] @
Znam to šalio sam se. I sam vozim opela doduše benzin (kažu provereno kod opela) :). Interesovalo me je za B dti. Pretpostavio sam da je manje komplikovano i pristojno održavanje obzirom na to u kojoj zemlji živimo.
[ tdusko @ 30.03.2010. 21:11 ] @
Citat:
ARCMIK:
Inače na temu "pljuvanja" opela takođe postoji u top gearu interesantna emisija o signumu. :) http://www.youtube.com/watch?v=Tr0ZDJ39QdE


Hehehe, Jeremy je loodak. Signum je prakticno isti auto kao i vectra C tako da i ne cudi njegovo "odusevljenje" ovim autom.
[ Ripley @ 31.03.2010. 18:38 ] @
Definitivno su benzinci bolji, jer 2.2 benzin je ocenjen kao veoma dobar i pouzdan motor. Ipak najveci problem sa kvarovima je ipak kilometraza, jer nas covek kupi auto od uvoznika za manje pare nego sto taj auto kosta u inostranstvu, jer naravno kilometraza se spusta minimum 200.000 i onda dolazi do problema na vitalnim delovima. Ja evo licno vozim vec ovu vektru godinu dana, isao sam i u Hrvatsku, Bosnu, vozio je i 220 i 140. Manje voziti ovaj auto je nemoguce jer brzinu ne oseti. Jedina zamerka je tezina nosa, ali to se podrazumeva sa ovolikim dizel motorom jer ipak ceo auto tezi 1.600 kg. Bojao sam se kako ce ici po snegu zbog toga, ali sa novim zimskim Miselinkama gazi bez problema, elektronika na menjacu mu je fenomenalna za zimsku voznju. Ukljucis pahuljicu i polazis na uzbrdici bez problema.

Imao sam lagunu 2000 to sa dti motorom i mislim da je ona na bos pumpi imala istu elektroniku i nikad nisam ni sa njom imao problema.

ALI PONAVLJAM, NAJVECI PROBLEM JE UTVRDJIVANJE STVARNE KILOMETRAZE NA AUTU KOJI KUPUJETE OD UVOZNIKA.

Ja sam sam kupio auto i doterao ga, pre godinu dana Vectra C 2.2 dti karavan 2004. sa 205.000 km me je kostala 9.500 eura sa svim dazbinama, pa vi vidite
[ radanovic @ 01.04.2010. 00:26 ] @
Silicu proverio sam moju bos pumpu i kod mene je ta zaj. b pumpa. Najverovatnije kad sredim taj modul na volanu prodacu Vectru nesmem docekati sex sa pumpom. ako je to sve tacno. A mozda i pojeftini popravka za koju godinu. Sta ti mislis? Mozda neko provali computer pumpe
[ Zarko Silic @ 01.04.2010. 01:19 ] @
Ne znam to. Jos nisam poceo da gledam u pasulj.
[ Milan M. Radovic @ 23.12.2010. 14:26 ] @
zarsilic koliko mi se cini, pljuje svaka kola sem VW... no da ne napadam coveka, Trenutno vozim Opel Vektru C 2.2 DTI 2002. i jesam i nisam zadovoljan.

Pros: Udoban je auto, fino lezi na putu.... grejanje fantasticno radi :)
Cons: Velika potrosnja zimi, jer se tesko greje DTI. Nije bas startan.
[ vaske2 @ 23.12.2010. 18:04 ] @
Citat:
zarsilic: Ovo za Bosch pumu vazi za svaku Vectru C dti sa 2.0 i 2.2 motorom, a ono za lenk modul vazi za svaku Vectru C bez obzira na motor.

To sto su postavili ECU na samu pumpu je jedna od najglupljih stvari koje sam video u poslednjih 10 godina.


P.S. Postoji prema podacima Vectra C dti koja ima izvedbu pumpe kao Vectra B, ali tako nesto nisam video i sreo. Mislim da je rec o veoma maloj seriji i da je verovatnoca kupovine takvog polovnjaka skoro ravna nuli.


Prema recima jednog iskusnog majstora koji radi iskljucivo Opele ovo za pumpu...i jeste i nije.Mislim tacno je da su ECU postavili na samu pumpu i tacno je da je cena popravke papreno skupa ali nije bas najtacnije da toliko cesto crkavaju pomenute pumpe.Prema njegovim recima do sada je skinuo i poslao na remont bar jedno 300 pumpi sa Vektri b i Astri g 2,0 dti.Sto se tice Vektre c imao je cast da samo 3 puta skida pomenutu pumpu sa Vektri c 2,0 i 2,2 dti i ako je mehanicki deo pumpe dobar postoji elektronicar u Bg-u koji problem sa elektronikom pumpe resava za prihvatljivih 500e.(prihvatljivih u odnosu na ove 2000e koje se pominju u temi)
[ Stoj @ 23.12.2010. 19:25 ] @
Dali ovo za pumpu važi i na opel fronteri 2.2DTI 85kw 110ks 01god.?Ili su to drugi motori sa drugom pumpom?
[ vladd @ 23.12.2010. 20:01 ] @
Citat:
vaske2: ...Prema njegovim recima do sada je skinuo i poslao na remont bar jedno 300 pumpi sa Vektri b i Astri g 2,0 dti....


Jedan majstor...300 pumpi..a za opela, majstora k'o pleve, na svakom cosku.

Pa sad, ili su majstori izmislili kvar, ili je Zare u pravu sto pljucka po necem sto "nije VW"

Doticna elektronika pumpe se uklapa u filozofiju "savremenih" trendova auto delova, da naprave sitnjuriju, i traze 1000 evra..

I to bez obzira na brend.

Poz
[ Zarko Silic @ 23.12.2010. 22:05 ] @
Portavka pumpe (ECU) je moguce samo zamenom za novu.

Cena od 500 eura koliko uzima elektronicar iz BG je kompromisna da bi se na taj nacin pripremio autobil za dalju prodaju, gde ce novog "srecnog" vlasnika docekati Zeravica.

Citat:
vladd: Pa sad, ili su majstori izmislili kvar, ili je Zare u pravu sto pljucka po necem sto "nije VW"


Da, naravno, VW nekako dogje kao merilo vrednosti obzirom da ga ima najvise i da se najlakse servisira pa mu onda nekako dodje kao reper za nesto sto je losije, ili za nesto sto je bolje od njega.


[ Java Beograd @ 24.12.2010. 07:26 ] @
Citat:
Milan M. Radovic: Cons: Velika potrosnja zimi, jer se tesko greje DTI. Nije bas startan.

Eeeee, da si kupio onu Alfu, sve bi bilo drugačije.
[ Milan M. Radovic @ 24.12.2010. 07:50 ] @
Citat:
Java Beograd: Eeeee, da si kupio onu Alfu, sve bi bilo drugačije.

Mozda i ne bi... ionako su ljudi na sve strane svasta pricali za trapove... Ipak je opel dosta kvalitetniji, iako je "ranicki" automobil... Jeftinije mozda nije toliko, ali Alfica ima bolesno kvarljive trapove, to se zna i nije tajna naravno. Jer zivim na mestu gde je 1km makadam... pa sad vidi da li bi jadna alfica to izdrzala... ni ovaj nije bas sjajan, menjacu mu gumice.. jbg, 4-8 prolaska dnevno tuda nije zajebancija... A i kad sam se provozao alfom nisam se nesto odusevio preterano pomenutom udobnoscu.

Znas ono - kajem se, a i da sam je uzeo - kajao bi se... ima vremena, mozda je gubim za godinu-dve :)
Naravno, slazem se da je JTD mnogo bolji, ali jbg.... alfu je najbolje uzimati novu. Od mog drugara, keva radila u italiji jednu sezonu u restoranu i pitala italijane o alfi i oni je napljuvase... pa sad ti vidi :)
[ Java Beograd @ 24.12.2010. 08:46 ] @
Mala šala, naravno.
Praktično, danas ni nema loših automobila, to je jasno, a kod polovnjaka je najbitnije kako je bivši vlasnik održavao auto.
[ tdusko @ 24.12.2010. 08:56 ] @
Citat:
Milan M. Radovic
Naravno, slazem se da je JTD mnogo bolji, ali jbg.... alfu je najbolje uzimati novu. Od mog drugara, keva radila u italiji jednu sezonu u restoranu i pitala italijane o alfi i oni je napljuvase... pa sad ti vidi :)


Skoro sam bio u poslovnoj poseti jednoj velikoj firmi u Italiji. Sobzirom da sam imao povremene napade dosade jer firma ima neku retardiranu pauzu od 2 sata pa sam uzeo jednog dana da prebrojim i razvrstam automobile na parkingu te iste firme :). Bilo je oko 400-420 (nemam tacan broj jer je to brojanje trajalo, a mnogi su odlazili i dolazili na pauzu) automobila pa mislim da je to jedan solidan uzorak. Nekome ce mozda biti interesantno da pogleda rezultate:

Napomena: nisam bio bas konzistentan prilikom razvrstavanja zato sto sam za VW recimo razvrstao po modelima, a za ostale nisam. Takodje, na listi nema brendova koji su bili zastupljeni sa manje od 10 automobila

Fiat 49
Ford 39
Opel 38
Audi 34
Golf 32
Pasat 31
Mazda 27
Toyota 24
Lancia 23
Alfa Romeo 21
BMW 17
Mercedes 14
Polo 14


Kasnije, kada sam pitao neke ljude iz firme rekli su mi da svi iz top management-a imaju sluzbene automobile audi, a nivo ispod njih ima pasate.

EDIT: greska u kucanju




[Ovu poruku je menjao tdusko dana 24.12.2010. u 10:18 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 24.12.2010. 09:27 ] @
Citat:
tdusko
Nekome ce mozda biti interesantno da pogleda rezultate:


Nije interesantno sto je ova tvoja mini statistika ovakva:


VAG 111
FIAT grup 93
Opel 38
Mazda 27
Toyota 24
BMW 17
MB 14


ili

GER 180
Italija 93
Japan 51




vec je zanimljivo to sto je ona takva u sred Italije.
[ tdusko @ 24.12.2010. 10:01 ] @
^Ja iskreno kada sam prvi put isao u Italiju ocekivao sam da nemacki auto necu moci da vidim na ulicama. Medjutim, situacija je drugacija.

[ Milan M. Radovic @ 27.12.2010. 09:26 ] @
Citat:
Java Beograd: Mala šala, naravno. :)
Praktično, danas ni nema loših automobila, to je jasno, a kod polovnjaka je najbitnije kako je bivši vlasnik održavao auto.
Jeste i uzeo sam o osobe koju poznajem... jedini problem sem PK kaisa koji malo sad zimi cvili s vremena na vreme su brisaci koje moram da promeni, prskalica jedna sto je crkla posle "pranja" automobila u perionici.. iii kao najveci problem je sto nece da predje 150km/h... na 150 iskljuci turbinu i ne da... da li je greska, da li blokada, videcu, al ne zurim, jer mi ta brzina nesto i nije preterano potrebna sad...
[ Mungos 7 @ 05.01.2011. 11:17 ] @
Sto se tice Opel-a i pumpi VP44, osjetio sam na svojoj kozi prije 20tak dana, crkla je elektronika na pumpi i remont me kostao 600eura.
Procitah ovdje da se VP44 ugradjuje i na Vectri C, ne mogu da vjerujem.
Opel je sa njom zestoko umanjio sebi ugled a Bosch duplo zaradjuje pare, prvo prodajom njima Opelu a posle zaradom na opravkama.
Glavni krivac je Bosch, ali se radi o namjeri.
http://www.bosch.co.za/content/language1/html/2967.htm
Da ima ko da ih tuzi...
[ Nocni @ 06.01.2011. 15:05 ] @
Citat:
Milan M. Radovic: Jeste i uzeo sam o osobe koju poznajem... jedini problem sem PK kaisa koji malo sad zimi cvili s vremena na vreme su brisaci koje moram da promeni, prskalica jedna sto je crkla posle "pranja" automobila u perionici.. iii kao najveci problem je sto nece da predje 150km/h... na 150 iskljuci turbinu i ne da... da li je greska, da li blokada, videcu, al ne zurim, jer mi ta brzina nesto i nije preterano potrebna sad...


Ta vektra C je takvo go*vno od kola da ne treba razmisljati o brisacima i o prskalicama vec treba pripremiti par hiljada eura za zamjenu pumpe i kompjutera ako je sa 2 dzeka... crknuce 100%... ta se ne moze remontovati kao ova od vektre B...
Postoji jos bolja varijanta... prodati je prije nego sto se to desi
[ vaske2 @ 06.01.2011. 16:44 ] @
Postoji ta Vektra 1,9 cdti.Sa ovim motorom nije bas da je g...o.
[ Nocni @ 06.01.2011. 17:25 ] @
Jasno u naslovu teme pise o kojem se vozilu radi uz pitanje "sta znate o njemu".. pa se na tu iz naslova ovaj komentar i odnosio... ta 1.9 sa fiatovim common rail motorom je dobra, benzinci su dobri itd...
[ Ripley @ 06.01.2011. 20:17 ] @
Sa tim govnetom sam isao za Svajcarsku sa potrosnjom od 6 litara na 140km/h, vozim je vec dve godine i 50.000 km predjenih i prezadovoljan sam. Problem je vise taj sto nas covek kupi od uvoznika auto sa min 350.000 km, a na satu mu pise 115.000 km za nekih 6.000 - 7.000 eura, a za te pare ne mozes naci ni u Nemackoj. Barem kad sam je ja uzeo pre dve godine.

Svaki auto ima svoju caku, jer se prave auta da izdrze garantni rok, posle toga niko ti nista ne garantuje. Pa ni svemoguci VW!
[ Zarko Silic @ 06.01.2011. 21:12 ] @
Nije stvar u tome da li neko za nesto garantuje ili ne i svima je jasno da polovnjak ne moze biti nikada kao nov automobil.

Sustina problema jeste to da se za nekave razumne svote novaca moze odrzavati plovno vozilo staro 5 ili vise godina.

Ono sto razlikuje nekakve druge polovnjake sa ovim modelom Vectre C je u tome sto ce ovu Vectru (bukvalno svaki primerak) docekati kvar koji je bezobrazno skup, ili preciznije vise kvarova basnoslovno skupih. Jedan od njih je upravo problem vezan za pumpu visokog pritiska cija reparacija (zamena) kosta vise hiljada eura pa se sa pravom postavlja pitanje da li je treba popraviti ili rashodovati.

VW nema takvih problema (bar ne za sada).

P.S. Ovo se ne odnosi generalno na Vectru C vec samo na odredjene tipove sa dizelskim agregatima. Zbog toga je treba izbegavati pri kupovini.
[ Ripley @ 06.01.2011. 22:27 ] @
Slazem se da je Opel napravio veliku glupost s tom pumpom, ali se kladim da nece doci do kvara ispod 300,000 km. Kada sam je kupovao nalazio sam i primerke sa 280,000 km na kojima nista nije radjeno i zato se nisam bojao uzeti je, pod uslovom da ima punu servisnu istoriju tj. da znam pravu kilometrazu.

[ Mungos 7 @ 07.01.2011. 15:28 ] @
Ja bih samo dodao da Opel jeste napravio glupost ali nije jedini, tu su i Audi, Saab, Rover..neki drugi renomirani proizvodjaci kamiona iz USA i drugi...
Bosch drzi jedan veliki monopol kod tehnike na autima, vjeruju mu mnogi partneri, pa medju njima i VAG.
Dakle treba steknuti svijest o tome da je u problemu sa VP pumpama jedini krivac Bosch.
[ Ripley @ 08.01.2011. 14:45 ] @
Upravo to, nije vise vazno uopste koju marku automobila vozis, npr. Audijev 2.5 tdi motor nosi tu pumpu i jos sijaset mnogo skupljih auta od Vectre C. Video sam clanak o njoj da je veoma osetljiva kada nema dovoljan pritisak u dovodu nafte. Auto radi normalno, pumpa dovoda nafte ne druka dovoljan pritisak i bos pumpa rikne. Neki ljudi su se dosetili, pa ugradili merac pritiska. Najvaznije kod je da filter za naftu menjas cesce i da kad vec ides na veci servis zamolis mehanicara da proveri pritisak u dovodu nafte. Filter nafte koji sam skinuo sa moje kad sam je dovezao iz Svajcarske je imala 20.000 km i bio je bukvalno nov, kao da je tek zamenjen. Ipak tu veliku ulogu mislim da igra kvalitet nafte na nasim pumpama i da treba ga menjanti na svako menjanje ulja, bas kao i filter vazduha.
[ Zarko Silic @ 08.01.2011. 15:41 ] @
Audi 2,5 tdi i Vectra B DTI ne nose tu pumpu koju nosi Vectra C DTI.

Jel vama jasno ono sto sam prethodno napisao?

Za popraku pumpe Vectre C DTI treba platiti od 5 do 10 puta vise EVRA nego za Audievu.

Koliko puta treba ovo da se ponovi? Samo na ovoj temi je najmanje 3 puta receno.

Aman ljudi, citajte malo sta je napisano:


Citat:
...vec treba pripremiti par hiljada eura za zamjenu pumpe i kompjutera ako je sa 2 dzeka... crknuce 100%... ta se ne moze remontovati kao ova od vektre B...


Jedino sto je tacno jeste to da ce najverovatnije izdrzati 200.000 km. Medjutim, problem i jeste bas u tome sto se sve one prodaju sa tom kilometrazom i sto bas nove vlasnike ceka neplanirani trosak u visini polovine vrednosti samog vozila.

U slucaju A6 2.5 tdi popravka moze biti skupa samo ako je kvar na automatskom menjacu, ali ni kod Opela nista nije jeftiniji servis automatika. Ako je A6 obican, sa manualnim menjacem servis je kao i za druga vozila sa umerenim troskovima odrzavanja.

Da nema Seseljevih taksi, ili da bar ove nisu evoluirale do ovoliko visokih i neprihvatljivih iznosa, Audi A6 2,5 tdi, predstavljao bi ubedljivo najbolju kupovinu kada su u pitanju polovnjaci. Posebno se ovo odnosi na verziju sa 163 i 180 KS.


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 08.01.2011. u 18:51 GMT+1]
[ Mungos 7 @ 08.01.2011. 17:01 ] @
Ja sam pricao o VP44 PSG5 koja se ugradjivala na Astri G, Vektri B, Zafiri pa sam shvatio da se ista ugradjuje i na Vectri C.
O kojoj se sada pumpi radi na Vectri C?

Vjerovatno ide isto VP44 ali sa drugim ECU,tacnije PSG16
U sustini to je isti model pumpe sa drugom elektronikom
Evo ovdje, vidi se da ima i dva dzeka
http://www.bosch.co.za/content/language1/html/4867.htm

Vjerujem da je skupa opravka jer tako Bosch diktira, ima monopol.
To je citava bit ove price o kojoj ja govorim, dakle da Opel nije jedini krivac vec Bosch.

Pogledajte samo listu auta u kojima se ugradjivala VP44 sa PSG5 soketom (I u Passatu se ugradjivala samo da ne zamjeri Zarsilic )
http://www.vp44diesel.de/en/vp3044-list-of-cars

[Ovu poruku je menjao Mungos 7 dana 08.01.2011. u 18:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mungos 7 dana 08.01.2011. u 18:18 GMT+1]
[ Mungos 7 @ 08.01.2011. 19:29 ] @
Ma nemam ja nikakvo znanje, imam jedino iskustvo jer mi se skoro pokvarila VP44 na mojoj Astri a prethodne 4 godine sam se interesovao za problem koji se desava na njima. Tako da sam iz tog ugla informisan.
Nemoj se zavaravati sa tim ''uputstvima'' za opravke tih pumpi, to je krpljenje koje ne vodi nicemu. Bosch se postarao da kvalitetnu i profesionalnu opravku njihovih pumpi moze jedino da uradi neko ko ima njihov specijalni ispitni sto koji kosta grdilo para, i naravno obezbijedjene originalne rezervne djelove.
Posto u 99% slucajeva crkava elektronika tj. ECU na pumpi, u Bosch servisu ti mijenjaju komplet ECU a njegovo softversko punjenje i podesavanja se obavljaju na tom specijalnom ispitnom stolu kojeg proizvodi naravno Bosch.
Zato Bosch drzi monopol.
Taj ECU na pumpi nije sacinjen od monolitne integrisane ili diskretne elektronike koja bi mogla da se opravi kao na vecini uredjaja sa elektronikom, vec je radjen u hibridnoj integrisanoj tehnologiji i to namjerno jer takva hibridna tehnologija ne moze da se kopira, bukvalno ne moze. Medjutim hibridi nose taj problem sto cesce otkazuju, Bosch je to znao vrlo svjesno.
To makar znam iz iskustva sa elektronikom.
Zato ja ne krivim Opel vec sam protivnik ovakvih monopolskih poteza kakve je Bosch preduzeo.
[ vaske2 @ 17.01.2011. 16:20 ] @
@zarsilic
Citat:
...vec treba pripremiti par hiljada eura za zamjenu pumpe i kompjutera ako je sa 2 dzeka... crknuce 100%... ta se ne moze remontovati kao ova od vektre B...

Da li se i na Omegi 2,2dti iz 2001 god nalazi ta pumpa i komp sa 2 dzeka kao i na Vektri c???
[ Zarko Silic @ 17.01.2011. 18:07 ] @
Ne,

Omega B nema tu pumpu, ali zato ima perforirani patos
[ vaske2 @ 17.01.2011. 19:40 ] @
Ne bi bilo lose da malo pojasnite...
[ Zarko Silic @ 17.01.2011. 20:14 ] @
Sta da pojasnim?

Perforirani patos ili VP pumpu?


VP pumpa je slicna onoj koja se nalazi na vecini dizelasa te generacije: znaci lako i relativno jeftino se servisira. Nazovi Zeravicu i pitaj za cenu. Mislim da se vise ne isplati karabudz sto pokazuje onaj Poljak na Yutube, a koji funkcionise po principu: "drzi vodu dok majstori odu" jer je cena razumna i prihvatljiva, a novo je ipak novo.


Perforirani patos je popularni naziv za izgled patosa kod Opel Omege koji je dobio naziv po rupama koje nastaju kada korozija pocne da deluje, a Omega je tako lep skolski primer takve jedne hemijske reakcije.

[ Milojkovic @ 17.01.2011. 22:21 ] @
Budzenje elektronike pumpe je kratkog daha a reparacija na modelu vectre B i astra G je sad prihvatljivija, ( nije i dalje jeftino) a za vectru c je bruka koliko ce da vas oderu.
Opel dizel ima toliko kvarnih i podlih resenja da je kod njih gubitak na ceni polovnjaka potpuno opravdan.
Od Opela dizela bezite, izuzetak moze biti samo verzija sa 1.9 cdti motorom od 120 ks jer je to provereno dobar fiatov motor.Ali ni tu nije sjajna situacija sa CIM modulom, menjacem, plivajucim zamajcem, kompresorom klime, hladnjakom istog, lezajevima tockova, termostatom,sponama, silen blokovima, unutrasnjem isparivacu....
[ vaske2 @ 18.01.2011. 07:35 ] @
Nije samo 1,9 cdti dobar dizel motor u Opelu.Zaboravio si 1,7dti Isuzu koji je prakticno motor sa nedefinisanim brojem km. koje moze da predje,a i odrzavanje nije preskupo...

Nije da branim Opela ali...za vecinu skupih kvarova koji nastaju na elektronikama pumpi kriv je veliki Bosch,a pomenute pumpe se ugradjuju i u veliki broj drugih marki vozila...

Sto se tice gubitka na ceni...posle neprikosnovenog Vw-a najmanji gubitak cene kao polovnjak ima upravo...Opel.
[ Zarko Silic @ 18.01.2011. 08:29 ] @
1,7 dti bi mozda i bio dobar

da ne otkazuje elektronika pumpe-redovno (nije Bosch vec Denso i kosta 900 eura),

da ne otkazuje centralni komputer-cesto (nije Bosch vec Delco i kosta 600 eura)

da ne procuruje onaj hladnjak unutar motora i da ne mesa ulje i vodu -redovno (kod svakog primerka se to dogodi, a kada primetis onda je vec kasno. Sto je najgore, tesko da se moze kupiti polovnjak kod koga se ovo nije desilo).

Ima mnogo toga sto na "novom 17 ISUZU" motoru ne valja i da je fama o "dobrom" bazirana na staroj slavi njegovog prethodnika (prekopiranog od staroga Golfa 1,5D) koji se zaista odlicnim pokazao. Sve novo sto su smislili, ne valja i kratkog je veka.

Za Opela, kao spasonosna slamcica, kada je u pitanju dizel agregat, ostaje samo FIAT.
[ Milojkovic @ 18.01.2011. 11:00 ] @
Upravo tako Isuzu motor je takodje vrlo cudljiv i kvarljiv.Pored gore nabrojanog dodao bih i njegovu motornu instalaciju koja tako podlo pravi probleme, pa hladnjak interkulera.O nepristupacnosti njegove pumpe i cudljivom ventilu kolicine goriva bih mogao napisati citave tomove.Definitivno taj motor je omasaj.Mehanicki gledano ono sto na njemu ima kvaliteta je radilica i blok koji je zaista uvek bio kao nov zajedno sa klipnim sklopom .Sve to je delovalo kao novo kad sam ga otvarao, ali sta vredi kad se sve ostalo pohaba a cene delova su astronomske tako da se popravka uopste ne isplati.
Kolega koji drzi otpad i popravlja ih kaze onako u sali kad ga pitaju kakvi su ti motori."Odlicni su" a onda u sebi kaze " al za mene" >Pricali smo tako par puta i svaki put mi je pokazivao koliko ima na stanju motora koje generalno radi .
"Da mi nije 1.7 Isuzu motora , da znas da bi se bas zamislio da ubacim jos nesto da drzim na otpadu.
Ovako dok je 1.7 dti i 1.7 cdti nema zime samo od njih moze da se zivi.Motor 2.0 i 2.2 je kud i kamo bolji od njih.
[ vaske2 @ 18.01.2011. 13:12 ] @
Da u mom bliskom okruzenju nema najmanje 10 Astri 1,7 dti sa pomenutim Isuzu motorom sve bi vam ovo poverovao ali mozda su ovih 10 unikati pa cu neke stvari koje ste napisali ipak uzeti sa rezervom.Nije da se nista ne kvari ali od svega ovoga sto ste napisali ovo sa tragovima ulja u antifrizu je naj cesci problem koji se rutinski resava,a neki cak i ne popravljaju vec duze vreme voze tako i nemaju ama bas nikakvih negativnih posledica.Elektronika pumpe je crkla na svega 2 Astre od ovih sto ih ja znam(mnogo redje crkavaju nego na 2,0dti),popravka je placena 200e u ovlascenom Bosch servisu i obadve su od tada presle vec brdo km(od skoro se to resava jeftinije).
Najcesci problemi su bili vezani za senzor ABS-a na prednjem levom tocku koji se menja sa sve glavcinom i lezajem,a bilo je tu po nekog otkaza i samog lezaja,senzora radilice,egr-a ...u principu problema tipicnih za svakog dizela.E da,na jednoj je otisao ventil na samoj pumpi pa je nafta inercijom stigla do motornog kompjutera ali je na vreme primeceno pa sem zamene ventila nije bilo nikakve vece havarije.
Tacno je ovo da pojedini majstori zive od popravke ovih auta ali je to zato sto se radi o najrasprostranjenijem autu na ovim nasim prostorima.Inace odmah iza majstora koji rade Opela najbogatiji su ovi sto rade VW i u zadnje vreme im se opasno priblizavaju...

[Ovu poruku je menjao vaske2 dana 18.01.2011. u 16:31 GMT+1]
[ Ripley @ 18.01.2011. 16:38 ] @
Ma Opel je zivo srnje, znam imam ih dva. Ne izlazim iz njih i stvarno mi smetaju neke sitnice koje imaju mnogo skuplji auti. Juce sam vozio passat B5+ 1,9 tdi 131 ks sa isto tiptronik menjacem kao moja Vectra C 2.2 DTI. Pitam vlasnika zasto stavlja u N kada stoji na semaforu, a on mi odgovara: "vuce stalno pa me nervira, nije kao kod tvoje vektre da nakon drzanja kocnice sam oslobodi lamelu dok je ne pustis". Zatim sam presao 5 km sa pasatom i osetio sam vibracije od dizel motora na:sedistu, kontrolnoj tabli, menjacu. To kod moje vektre nema. U pasatu odlicno znas da vozis dizela. Inace pasat je u stvarno fenomenalnom stanju. Morao je doduse da promeni oba homokineticka, na sta je moj komentar bio da se to radi samo na Jugu, a on mi odgovori da mu je majstor rekao da je to njihova boljka.
Sto se tice potrosnje, vozimo iste relacije. Pasat trosi 12, a vektra 10 u cistoj gradskoj voznji po Nisu.

Tako da ljudi mante se Opela, odakle svaba zna ista da napravi kako valja (osim VW naravno).

U zdravlje ljudi, ne delite auta po markama. Sve su to cetvorotockasi bez kojih ne mozemo. Dva brata kupe ista dva nova auta i jedan stalno popravlja svoj, a drugi se bez problema vozi. Nema pravila, kako u zivotu, tako i sa njima.

Pozdrav
[ etjen @ 18.01.2011. 19:28 ] @
samo da dodam, totalno nepristrasno na ovoj temi, da se vibracije na dizelima osete samo zbog neispravnih nosača motora (naravno ukoliko motor radi normalno)
[ frenkijevac1 @ 18.01.2011. 19:43 ] @
Bas sam to hteo da kazem. Imam pasata 1.9tdi 130ks, skoro sam ga uzeo i vibriralo je sve u kabini.
Danas je to sve reseno zamenom nosaca motora i srafljenjem dva srafa od kasete i neke plastike koja su ispala/izgubljena prilikom montaze spikerfona.
Znaci nista se ne trese, ne vibrira, ne lupa... zamenjeno je i desno rame za 4000 dinara, auto ide sasvim solidno, kad je ovo uradjeno i sve ostalo pregledano, receno mi je da je ostalo sve ok. Ulje iskljucivo castrol za pd motore. znaci ne stekce nista vise nego svi ostali dizeli.
Potrosnja po gradu 8.6l ne prelazi nikada. U pitanju je Novi Sad. Otvorena od 6 do 8. Zavisi da li vozis 120 ili 160. Na 70/80 trosi 5.

Dok mi je auto bio u servisu vozio sam vektru c 1.8 benzinca, auto na prvi pogled izgleda sasvim solidno, mladji je od mog pasata i ocuvaniji joj je enterijer... ali kad sam ga upalio i vozio, auto je blago receno teski krs. Vesanje se raspalo celo, sve u vezi tockova lupa i skripi, motor i menjac veze nemaju jedno sa drugim, dok volan nema veze sa ovom dvojicom, znaci konstrukcijski vectra kec ko kuca.

drugar koji mi servisira auto ima astru 1.7td karavan teretni i pre par meseci je menjao elektroniku na pumpi, remont - 250 e.
Sad ide sve kako treba, presla je od tada 20000km.

drugi drugar ima astru gtc, uzeta je nova 1.9 d 150ks cini mi se, posle 15.000km je cipovana na 180... sada ima 150.000 i na autu sem ulja nista menjano nije.

Ovo je sto znam sto posto..
[ Nocni @ 18.01.2011. 19:56 ] @
Citat:
Ripley: Ma Opel je zivo srnje, znam imam ih dva. Ne izlazim iz njih i stvarno mi smetaju neke sitnice koje imaju mnogo skuplji auti. Juce sam vozio passat B5+ 1,9 tdi 131 ks sa isto tiptronik menjacem kao moja Vectra C 2.2 DTI. Pitam vlasnika zasto stavlja u N kada stoji na semaforu, a on mi odgovara: "vuce stalno pa me nervira, nije kao kod tvoje vektre da nakon drzanja kocnice sam oslobodi lamelu dok je ne pustis". Zatim sam presao 5 km sa pasatom i osetio sam vibracije od dizel motora na:sedistu, kontrolnoj tabli, menjacu. To kod moje vektre nema. U pasatu odlicno znas da vozis dizela. Inace pasat je u stvarno fenomenalnom stanju. Morao je doduse da promeni oba homokineticka, na sta je moj komentar bio da se to radi samo na Jugu, a on mi odgovori da mu je majstor rekao da je to njihova boljka.
Sto se tice potrosnje, vozimo iste relacije. Pasat trosi 12, a vektra 10 u cistoj gradskoj voznji po Nisu.

Tako da ljudi mante se Opela, odakle svaba zna ista da napravi kako valja (osim VW naravno).

U zdravlje ljudi, ne delite auta po markama. Sve su to cetvorotockasi bez kojih ne mozemo. Dva brata kupe ista dva nova auta i jedan stalno popravlja svoj, a drugi se bez problema vozi. Nema pravila, kako u zivotu, tako i sa njima.

Pozdrav


Sta si htio sa ovim da kazes? Da mi svi sto tvrdimo da je ta vektra losa ne znamo nista vec da si ti u pravu? Jos se ovako sarkasticno podsmevas tom pasatu koji je duplo bolji auto... Imas 9 postova i svi su u ovoj temi u kojoj na vrlo smijesan nacin pokusavas da dokazes i odbranis nesto sto je neodbranjivo...
Skoro da ne postoji gora kombinacija od tog 2.2 dti koji imas jos sa automatik menjacem koji je takodje jedan od najgorih koji postoje u autoindustriji...

Sto se tice ova 2 brata koji su kupili ista nova auta i jedan stalno popravlja a drugi nista... nema nista od toga... to se ne moze desiti... to si ti nesto sanjao...
[ Ripley @ 18.01.2011. 20:30 ] @
Znao sam da cu naljutiti nekog, zato sam i u drugom delu poruke onako napisao. Jeste da Vectra C ima problem sa pumpom i da je tu Bosch napravio zavrzlamu da se ne moze tako lako popraviti kao prethodni modeli dti motora. Tu Opel nije nista kriv. A za automatski menjac, taj isti lik koji ima Pasata je vozio moju vektru do Zajecara i nazad i sam priznao da je kud i kamo bolji od njegovog na Pasatu, bolje prebacuje, sam izbacuje na ler uguzvi, i manje trosi nego njegov Pasat. Znaci to je priznao objektivni vlasnik Pasata. A da je najgori, ne znam ali GM je Amercika fabrika, a ameri najbolje prave automatike, prave ih vec pola veka, tako da to pada u vodu da je najgori, izgleda da ti nisi ni probao ovaj auto. A za tu vektru C, pitaj boga ko je vozio i sta je snjom bilo, neznas auto, mozda je bila lupana. Ja sam promenio krajnice na mojoj vektri na 240.000 km i to je bila jedina zamena na celom trapu. Sve jos uvek na njoj je original sa prve ugradnje, da vidim pasata koji ima tu kilometrazu i tako nesto(sto se tice trapa).

Ovde neki ljudi su jednostavno neobjektivni i cim se spomene VW odmah ujedaju.

Zato mante se ljudi praznih prica, sva ova danasnja moderna auta su u sustini ista i isto traju.

Ne zelim vise da se nista ubedjujem, potpuno ste u pravu u vezi svega. Skidam vam kapu, ja nista ne znam.
[ Zarko Silic @ 18.01.2011. 20:59 ] @
Citat:
Ripley: na mojoj vektri na 240.000 km i to je bila jedina zamena na celom trapu. Sve jos uvek na njoj je original sa prve ugradnje, da vidim pasata koji ima tu kilometrazu i tako nesto.


http://suchen.mobile.de/fahrze...=&lang=de&pageNumber=1



http://suchen.mobile.de/fahrze...=&lang=de&pageNumber=1



http://suchen.mobile.de/fahrze...=&lang=de&pageNumber=1


Za razliku od tebe koji vidi samo jednu Vectru i samo jednog Passata, postoje osobe koje mesecno vide (i rade) nekoliko desetina takvih automobila kao sto je na primer, jedan od njih i Nocni.



Citat:
Ripley: ameri najbolje prave automatike


Da li si mozda cuo nesto o DSG menjacima?



P.S. A tom drugaru koji ima Passata kazi da mi se obrati na PP pa tek nakon toga uporedite ta dva vasa automobila i po potrosnji i po performansama.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 18.01.2011. u 22:10 GMT+1]
[ vaske2 @ 18.01.2011. 21:34 ] @
Posto pricamo o godistima otprilike od 2002-2004 godine evo liste pouzdanosti onih koji prave ova 2 brenda(dakle Nemaca)za 2004god.Mozda se neko usudi da kaze da i ona nije tacna...

1.MAZDA
2.TOYOTA
3.HONDA
4.HYUNDAI
5.NISSAN
6.MITSUBISHI
7.OPEL
8.VOLVO
9.SMART
10.FORD
11.CITROEN
12.MERCEDES!!!
13.SEAT
14.AUDI
15.BMW
16.PEUGEOT
17.RENAULT
18.SKODA
19.VW!!!
20.FIAT

Lista pouzdanosti za 2004 Izvor: Njemacki autobild

Dakle...kraj.
[ Zarko Silic @ 18.01.2011. 21:44 ] @
Ne znam da li ova lista obuhvata vise od 10 miliona povucenih Totyoti zbog neispravnosti? i kako bi to uticalo na plasman i verodostojnos tabele, sada vec odavno iskompromitovanog AutoBilda.


http://www.elitemadzone.org/t3...past-auto-industrije-revisited


http://www.youtube.com/watch?v=3FYhJojbTS8

http://www.youtube.com/watch?v=QbcyImsDo1w


http://www.youtube.com/watch?v=uphXZZemYJ8


http://www.youtube.com/watch?v=ntOx5cto_kE
[ zoka666 @ 18.01.2011. 21:44 ] @
zanimljivo, VW je samo jedno mjesto bolje od fiata. gdje su sad dezurni pljuvaci po fiatu iz tabora VW-a?
[ Nocni @ 18.01.2011. 21:50 ] @
Citat:
vaske2: Mozda se neko usudi da kaze da i ona nije tacna...


Naravno da nije tacna!
Lista na kojoj je seat na mjestu 13 a vw na 19 je vise nego smijesna... da li je fiat stvarno najgori? Isto kao seat i vw tako i citroen i pezo dijele platforme a ovdje ih razdvaja 6 mjesta... u nisanima ima dosta renoovih motora, on je peti a reno sedamnaesti? Realno, cijela lista je bezvezna...

Sta znaci termin "lista pouzdanosti"?
Ako je na putevima najvise mercedesa i vw-a onda ce se oni najvise i kvariti... umjesto ovoga "dakle kraj" napisi kakvi su kriterijumi bili... koliki uzorak vozila i koja vozila konkretno etc...
Ja vozim a i preferiram toyotu ali kad nesto nije objektivno onda se to mora reci...
Najbitnije je i sta se konkretno pokvarilo i koliko je to kostalo... nije isto ako crkne senzor broja obrtaja radilice na nekom fiatu koji je 20 eura i ako crkne bosh pumpa sa compom na nekoj vektri C koja je 2.000 eura... trebalo bi to dvoje da bude po jedan kvar ili po jedan bod u ovoj anketi?
[ tdusko @ 18.01.2011. 22:25 ] @
Gledam sad svi ovi ljudi sto se javljaju i pricaju da im je ili njihovim poznanicima crkla elektronika na 1.7 dti i ne mogu da verujem koliko je to masovno. Mom kolegi na astri 1.7 dti karavan pre neki dan crkla ista ta elektronika i ostade covek bez 300 eur dok kazes keks.
[ Milojkovic @ 18.01.2011. 23:30 ] @
Statistike koje rade casopisi su podlozne manipulaciji i uopste ih ne uzimam za ozbiljno.
Dakle necu da pricam nista sto nisam sam radio i popravljao kod mene u radionici.
A tu situacija stoji ovako.
Ubedljivo najkvarlivija elektronika svih dizel pumpi je Opelova 1.7 DTI pa onda 2.0 i 2.2 dti.
Posle njih sledi Delphi na renou 1.9 dizel, i na Fiatu takodje 1.9 dizel.
Evo malko sam prelistao ono sto sam radio u zadnjih par godina.
Od nekih stotinak i kusur pumpi koje sam nosio u zadnje dve godine na remont njih 92 su bile opelove devet je bilo reno ,osam fiat i svega 1 od audija A 6 2.5 tdi.
I sad neki "strucnajk " ce da mi prica o pouzdanosti i kvalitetu istih.
Za ovih 20 i kusur godina rada imao sam svega dve neispravne pumpe na golfu dvojci a ljudi su u te automobile sipali bas sve i svasta, pumpa mercedesa 123 i 124 je takodje pokazala da je bukvalno neunistiva.Golf 3 sa prvim elektronskim pumpama se takodje dobro pokazao i nije bilo problema .Evo sad u zadnje vreme pojavlju se problemi sa PD diznama i to iskljucivo simensovim na 2.0 tdi motorima.
Opelova novija PSG elektronika na 2.0 i 2.2 dizelima je zlo i naopako a popravke nema ,dakle samo cela druga pumpa a cifra da se najezis.
[ Mungos 7 @ 19.01.2011. 10:24 ] @
Vidio sam da se VP44 sa PSG16 (koja ide na Vectru C pretpostavljam) ne moze raditi na EPS 815, pitanje je sa kojim stolom moze?
Sa VPM 844 mozda?
http://rb-aa.bosch.com/boaa-uk...nguage=en-GB&publication=3
[ Nocni @ 19.01.2011. 11:29 ] @
^VPM 844 je dodatak koji se koristi najvise za ispitivanje common rail sistema... kvar koji se desava na vektri C ne moze se sanirati zamjenom same elektronike kao sto si ti radio na vektri B... mora se zamijeniti pumpa i comp u kompletu... smijesno je da to ovdje pisemo vec deset puta i da i dalje pitate kako se popravlja... Evo ti link najjaceg dizel servisa koji ima nekoliko stolova odnosno vise od pola miliona eura opreme za popravku pumpi i cr sistema... oni tu pumpu ne popravljaju vec je samo mijenjaju novom...
Isto tako je smijesna i ova "lista pouzdanosti" koja je izvucena iz neke svapske slep sluzbe za pomoc na putu pa se iz nje zakljucuje koja su vozila najmanje pouzdana... jedino sto su zaboravili da kazu u ovoj anketi je to da na svakih nekoliko stotina mercedesa prodje jedna mazda tim auto putem
[ Stoj @ 19.01.2011. 11:33 ] @
Za popravku pumpe na audiju A6 2.5tdi 150konja platio sam 3200švajcarskih franaka.U to vreme je bilo 2100evra sa radom.sama pumpa je koštala preko 1500evra.I ne znam ko kaže ta je to jeftino.Inače masovno stradaju pumpe na tom modelu.
[ Milojkovic @ 19.01.2011. 11:56 ] @
Najbolji primer demagogije o" pouzdanosti Japanaca " i nekvarljivosti imam u familiji.
Elem moj teca ponosni vlasnik Toyote jaris 1.0 vvti 2003 se kune u njenu pouzdanost i nekvarljivost.
Sa njim se u raspravu ne ulazi, jer je njegov automobil na svetu najbolji jer ga pravi Toyota a zna se da su Toyote najbolje........
"Ja nista nisam na mom auto menjao od delova, to je sinko prava limuzina samo sipaj i vozi" sepuri se teca dok gleda kako menjam kocione diskove na svom automobilu .
Teca se do krvi raspravlja sa onima koji nisu spremni u tu konstataciju da poveruju.
Ima brdo isecaka iz novina koji mu govore u prilog, sve pedantno cuva i arhivira i ne daj boze da se sa njim neko upusti u raspravu.Ako nemate pri sebi sve lepo dokumentovano i arhivirano da demantujete mog tecu propali ste nacisto.
Teca je bivsi pravnik , jedne nekada vrlo uspesne firme a sada je dokoni besposleni penzioner.
Teca je zaista na svom pouzdanom mezimcu jednom radio servis , menjao je samo ulje i filter ulja i to uz tesku raspravu samnom da se to neodlozno mora uraditi.
Sad ako ste pomislili da je za ovih osam godina moj teca pregazio zemljinu kuglu uzduz i popreko, gresite.
Teca je inkasirao neverovatnih 3100 km za osam godina i njegov auto se vozi samo kad treba ici na neku svadbu ili sahranu ali pod uslovom da je meterooloska prognoza povoljna i da nema ni jednog jedinog oblacka na radarskoj mapi.
Voznja po zimskom vremenu je za tecu nemoguca misija i auto se iz garaze ne isteruje sve dok se laste ne vrate.
Sa odlaskom lasta teca svog mezimca dize na klocnove ,akumulator se skida garaza se hermeticki zatvara i nema izlaska dok se laste ne vrate.
Tetka se mogla slogirati od pritiska ali teci nije ni na pamet palo da je po snegu vozi do hitne pomoci.
Drndao je uporno telefonom hitnu pomoc i dispecera i sanitet je dosao tek posle dva sata.Tetka se izvukla za dlaku ali teca nije popustio ni milimetar.
Toliko je zaludjen sa Toyotom da sve vise sumnjam da su mu oni dali penziju.

[ Mungos 7 @ 19.01.2011. 12:08 ] @
Citat:
Nocni: ^VPM 844 je dodatak koji se koristi najvise za ispitivanje common rail sistema... kvar koji se desava na vektri C ne moze se sanirati zamjenom same elektronike kao sto si ti radio na vektri B... mora se zamijeniti pumpa i comp u kompletu... smijesno je da to ovdje pisemo vec deset puta i da i dalje pitate kako se popravlja... Evo ti link najjaceg dizel servisa koji ima nekoliko stolova odnosno vise od pola miliona eura opreme za popravku pumpi i cr sistema... oni tu pumpu ne popravljaju vec je samo mijenjaju novom...
Isto tako je smijesna i ova "lista pouzdanosti" koja je izvucena iz neke svapske slep sluzbe za pomoc na putu pa se iz nje zakljucuje koja su vozila najmanje pouzdana... jedino sto su zaboravili da kazu u ovoj anketi je to da na svakih nekoliko stotina mercedesa prodje jedna mazda tim auto putem :D

Pa dobro valja cuti sto svako od vas ima da kaze.I mislim da nije smijesno nista vec je vrlo interesantno s obzirom da opravka toliko puno novca kosta. Sa druge strane te pumpe nisu svemirski brod pa da ne mozemo doci do informacija zasto crkavaju, kako se opravljaju i koliko to kosta. Mislim da je to pravo svakog vlasnika da sazna naravno koga zanima.
Za Zeravicu znam i da su broj 1 sto se tice Bosch servisa.
Sad se postavlja pitanje sta to crkava na toj pumpi da mora komplet nova da se mijenja. Zar je moguce da se toliko konstrukcijski razlikuje od prethodne VP44 PSG5.
[ Nocni @ 19.01.2011. 12:28 ] @
Te pumpe nisu svemirski brod ali je pitanje treba li se uopste opterecivati zasto se to desava... bosh pumpe su davno prestale da se proizvode i polako ulaze u istoriju autoindustrije... cijeli motor od takve vektre se moze naci jeftinije nego sto kosta popravka...
Cak i nabavka uredjaja eps815 je po meni u danasnje vrijeme los potez, jer kosta 70.000€ a sa dodacima preko 100.000€... a pumpi vise nema...
Ovaj uredjaj za cr sisteme za koji si pitao, imas u Podgorici kod Pavicevica u reno servisu... rade usluzno ispitivanje i drugih sistema od drugih proizvodjaca...
[ Zarko Silic @ 19.01.2011. 12:54 ] @
Citat:
Stoj: Za popravku pumpe na audiju A6 2.5tdi 150konja platio sam 3200švajcarskih franaka.U to vreme je bilo 2100evra sa radom.sama pumpa je koštala preko 1500evra.I ne znam ko kaže ta je to jeftino.Inače masovno stradaju pumpe na tom modelu.


Nista neobicno za svajcarske uslove. Kod njih je norma sat 150 Eura, za razliku od Srbije gde je on 15 puta jeftiniji.

Takva ista (ili jos bolja) popravka kod nas bi te kostala visestruko manje.
[ Milojkovic @ 19.01.2011. 14:29 ] @
Spram standarda su i cene.I jos nesto tamo ne smes da zucnes kad ti kazu sta treba da menjas, dakle cutis i poklopis se usima i platis.Pristup tvom autu za vreme popravke je misaona imenica a ulazak u prostor servisa van dela odredjenog za stranke je penal, zovu odmah policju pa im objasni sta se muvas tamo gde ti je pristup zabranjen.Na tehnickom pregledu ako imas i trunku korozije na kocionim cevima ili karoseriji nema prolaza pa taman da ti je tata predsednik licno , dva puta kad ga ne prodjes auto ti je zavrsio karijeru i vise nema registracije.
[ vaske2 @ 19.01.2011. 16:10 ] @
Namerno sam stavio listu pouzdanosti koju je objavio Auto Bild,a ne onu drugu identicnu koju je objavio ADAC(mozda su i oni iskompromitovani)posto znam da je pomenuti list vise puta osporavan na forumima.
Do rezultata se doslo naravno tako sto su uzeti podaci sa svih tehnickih pregleda koji su uradjeni u jednoj zemlji u toj godini i naravno da su postojali odredjeni kriterijumi ali ...zar mislite da bi Nemci stalno na prva mesta stavljali Japance,a ne svoje proizvodjace(omiljeni VW ili Mecedes)
Dakle koga vise iteresuje moze malo da istrazuje po netu,a ono sto ja mislim je da su uzimali u obzir broj kvarova na jednom brendu,a ne cenu istih...mozda se i varam.
I odakle ovo da je Opel toliko mesta ispred VW-a?
U celoj Evropi se prave ovakve liste pouzdanosti ali koju god pogledate ispade da je meni inace omiljeni brend(VW,Audi)uvek u donjoj zoni.
Ili smo mi Srbi u velikoj zabludi ili smo isuvise pametni za ostatak sveta.
Evo sta kazu Englezi npr:

http://www.reliabilityindex.com/top-100

Ili Amerikanci...gde je mali broj Nemackih vozila u odnosu na Americke i Japanske(ovo pobija ono sto je neko napisao za izvestaj Auto Bilda...tj da je normalno sto su na svim prvim mestima Japanci jer ih najmanje ima)

http://www.naslovi.net/2009-11...-najpouzdanijih-vozila/1390115
[ Nocni @ 19.01.2011. 18:40 ] @
^Ovo su takve gluposti da to nije normalno... na prvoj listi prva je tojota a zadnji na stotom mjestu je leksus, a znamo da je leksus premijum brend iste te tojote za one kupce sa malo dubljim dzepom...
Druga lista je tu samo da bi se velicao ford...

Citat:
vaske2: Do rezultata se doslo naravno tako sto su uzeti podaci sa svih tehnickih pregleda koji su uradjeni u jednoj zemlji u toj godini i naravno da su postojali odredjeni kriterijumi ali ...


Da to smo i mi rekli... a ta zemlja je njemacka... pa koliko ima mercedesa ili vw-a registrovanih u njemackoj a koliko mazdi? Normalno je da ce se vise kvariti oni kojih ima mnogo vise...
Nije se polemisalo oko toga ko je prvi vec je problem sto je vw zadnji i sto lista nije realna... razloge imas gore objasnjene ali ne citas...

Da se ne shvati pogresno i ja mislim da je toyota jedna od najboljih... realni poredak bi bio visegodisnja statistika koliko je kostalo odrzavanje nekog modela auta u novcu i to samo poredjenje vozila koja su u istim klasama...

P.S. @vaske2, citas li ti uopste ovo sto nadjes ili samo kacis linkove napamet... kako objasnjavas to da je fiat bravo na 52 mjestu a fiat brava na 80

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 19.01.2011. u 23:19 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 19.01.2011. 22:25 ] @
Citat:
Nocni: Da se ne shvati pogresno i ja mislim da je toyota jedna od najboljih... realni poredak bi bio visegodisnja statistika koliko je kostalo odrzavanje nekog modela auta u novcu i to samo poredjenje vozila koja su u istim klasama...


To bi mozda i moglo da se prihvati, ali samo pod uslovom da neko uspe da izjednaci mentalnu strukturu kupaca jednih i drugih vozila pa tek nakon toga napravi statistiku.

Jedina, realna i merodavna statistika, i posve logicna, moze biti ona koja se vezuje za broj prodatih vozila jednog proizvodjaca na jednom odredjenom prostoru: u nasem slucaju Evropi.
Sve druge price o pouzdanosti i dobroti jednog brenda mogu se okaciti macku o rep zajedno sa ovom AutoBildovom.


P.S. Pojam dobrog i pouzdanog automobila, kao sto sam vise puta napominjao, vezan je za podrucije gde se proizvodi i prodaje. Tako na primer najbolji automobil za nekog iz Evrope nije isti kao za nekog iz Amerike, Australije, Kanade ili Japana. Pojam dobrog, nekvarljivog, vozila koji se jednostavno i lako odrzava je relativan a ne apsolutan, i ljudi cesto grese jer to ne mogu da shvate.
U Evropi je to sigurno VW, a i Japanu sigurno nije.
[ vladd @ 19.01.2011. 22:36 ] @
Auto industrija je nebrojene milijarde ulozila da se NE dogodi da postoji lako i jeftino odrzavanje, jeftinim delovima. ne znam o cemu se masta.

Meni je drago da vidim kako je Zeravica razvio posao u divnu firmu, popravljajuci samo jedan delic vozila od ispod haube

Da je uzeo recimo i menjac, bio bi veci od Zastave

Poz
[ Zarko Silic @ 19.01.2011. 23:08 ] @
Citat:
vladd
Da je uzeo recimo i menjac, bio bi veci od Zastave:)

Poz


Mozda bi i bio da je malo vise politicke volje (ili ravnopravnosti), ali to je sasvim druga tema

Namece se samo jedno pitanje:

Zasto se 5 miliona evropljana, samo u protekloj godini odlucilo da kupi VW, ako je poznato da vec duzi niz godina ovakve i ovim slicne tabele kruze eminitnim NEMACKIM AutoBildovima, a nije recimo Mazda u centru paznje?

Zasto?

Pa jasno je valda svakom razumnom coveku zasto! Zato sto ovakvim tabelama ne veruju i ne vidim opravdan razlog zasto bi im mi verovali.

Citat:
vladd: Auto industrija je nebrojene milijarde ulozila da se NE dogodi da postoji lako i jeftino odrzavanje, jeftinim delovima. ne znam o cemu se masta.


A koliko Microsoft ulaze? i sta nam radi?!

I koliko takvih ima jos? Na stotine? Na hiljade?

[ vladd @ 20.01.2011. 00:07 ] @
Pa zato je Gejts vislje na listi milijardera, a jos se igra sa jeftinijim igrackama.

Da se razumemo, podrzavam privatnu inicijativu, i takav uspeh je samo dokaz koliko su neki bili nesposobni skotovi, balvani sa titulama, koji su vodili privredu, ne samo Zastavu.

A Bosch se pokazao kao "ekspertska" ekipa na "slobodnom" trzistu.

Cepnes monopol, sednes na kicmu nekolicini brendova auto industrije, i zavijas mrmotove cokolade, za velike pare..sta ih briga, dok mi pljujemo brendove, oni pljucu ne osecaju

A sto se Nemaca tice, oni su iskusno u "ekonomskom ratu", kupuju svoje proizvode, pa makar bili na dnu svih lista

Poz
[ Milojkovic @ 20.01.2011. 00:08 ] @
Iz tih razloga ne verujem u reklame niti se povodim za onim sto me "savetuju medijski strucnjaci" .
Praksa je uvek bila jaca od teorije a vreme je najbolji sudija da kzae sta valja a sta ne.
[ Zarko Silic @ 20.01.2011. 00:52 ] @
Citat:
vladd
A sto se Nemaca tice, oni su iskusno u "ekonomskom ratu", kupuju svoje proizvode, pa makar bili na dnu svih lista:)

Poz


Nemci kupuju svoje stvari koliko i Japanci svoje, ili Amerikanci svoje, nema tu bitne razlike i ne vidim u cemu je tu problem?

I zasto bi Japanci morali da kupuju tudje, odnosno Neci japanske proizvoede?

Osim toga nisam spomenuo da Nemci kupuju svoje vec sam rekao da su kupci evropljani, a Evropa se ne sastoji samo od Nemaca.
[ Milojkovic @ 20.01.2011. 00:56 ] @
Poznato je da Amerikanci obozavaju Evropske automobile samo sto ih svi ne mogu priustiti pa moraju da voze one njihove krntije.Uspesan Amerikanac vozi Mercedes BMW Porsche, a sirotan djubretar nekog GM-a ili Crajslera.
[ Nocni @ 20.01.2011. 01:34 ] @
Ko sta treba da kupuje je vrlo relativna stvar... ja ne vidim razlog zasto bi evropljani trebali da kupuju vw a ne recimo toyotu... ili nesto trece za sta misle da je bolje... ove price njemci kupuju njemacko, japanci japansko nisu ok...

Citat:
zarsilic: Pojam dobrog i pouzdanog automobila, kao sto sam vise puta napominjao, vezan je za podrucije gde se proizvodi i prodaje. Tako na primer najbolji automobil za nekog iz Evrope nije isti kao za nekog iz Amerike, Australije, Kanade ili Japana. Pojam dobrog, nekvarljivog, vozila koji se jednostavno i lako odrzava je relativan a ne apsolutan, i ljudi cesto grese jer to ne mogu da shvate.
U Evropi je to sigurno VW, a i Japanu sigurno nije.

Sa ovim se isto ne slazem... Zasto je u Evropi vw dobar i nekvarljiv i lako se odrzava a to nije recimo toyota... Smatram da toyota ima bolji kvalitet... Da ne ulazimo sad u detalje i poredjenja po klasama i da ne nabrajamo razne lose motore od strane vw-a... kao npr 1.4 ili 1.6 obicni atmosverski benzinci koji su ocajni vec 15-tak godina... Da ne pominjemo konkretne kvarove i konkretna losa tehnicka rjesenja. Mislim da manje propusta ima kod toyote i da su tehnicki prilicno pouzdanija vozila... sto je veca klasa ove razlike su sve vece...
Sto se odrzavanja tice ista je situacija... mnogo je manje kvarova na toyoti nego na vw-u a i redovno odrzavanje je prilicno jeftinije ako uzmemo cjenovnike ovlascenih servisa...
Tojota ima mnogo na putevima a vrlo malo u servisima... to je realnost... pa eto kolege neka kazu je li to tako ili sam ja pristrasan kad je pouzdanost u pitanju... Da ne banalizujemo sad pojam same tehnike sa pitnjima koji televizor imate i sl. ali i kod auto industrije je vrlo slicno u 21 vijeku... Sta se gdje proizvodi isto nije bitno jer i jedni i drugi imaju svoje fabrike svuda po svijetu pa tako i toyota ima svoje u Evropi... Sto se tradicije tice tu je vec sve jasno... samo cu kao primjer navesti da je vw svog prvog terenca napravio 2003 godine sa 50 godina zakasnjenja...

@Milojkovic, i ti nam reci koliko je bilo pokvarenih toyota kod tebe u zadnjih 20 godina... i odstampaj ovo sto pise i daj teči nek ubaci u arhivu

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 20.01.2011. u 03:03 GMT+1]
[ vaske2 @ 20.01.2011. 09:52 ] @
@Nocni citas li ti uopste ovo sto nadjes ili samo kacis linkove napamet... kako objasnjavas to da je fiat bravo na 52 mjestu a fiat brava na 80

Naravno da citam ali nisam ja pravio ovu listu da bih ti mogao objasnjavati zbog cega je ovaj ovde,a onaj onde.Ukoliko te to bas toliko interesuje mozes poslati mail onome ko je pravio listu sa zahtevom da ti razjasni ovu nelogicnost.Ja sam je okacio kao primer Engleza koji sam nasao na netu i o kojem bi mogli da prodiskutujemo...naravno.

@Nocni Najbitnije je i sta se konkretno pokvarilo i koliko je to kostalo... nije isto ako crkne senzor broja obrtaja radilice na nekom fiatu koji je 20 eura i ako crkne bosh pumpa sa compom na nekoj vektri C koja je 2.000 eura... trebalo bi to dvoje da bude po jedan kvar ili po jedan bod u ovoj anketi?

Naravno da bi trebalo uzeti u obzir i cenu kvara ali...ovo sa pumpom se moze desiti samo jednom u citavom periodu exploatacije jedne Vectre c(nisam cuo da je neko na istom autu radio 2 puta),a ovo sa senzorom...poznat mi je slucaj gde je covek 5 puta ostajao na putu zbog kojekakvih senzora bas na pomenutom Fiatu...(od toga 2 puta u inostranstvu),ali dobro,ipak ne treba generalizovati stvari jer se radi o pojedinacnom primeru.
[ Zarko Silic @ 20.01.2011. 10:28 ] @
@Nocni,

ti prvo kazes kako statistika ne valja jer, boze moj, nije isti broj vozila na putevima pa je logicno da onih kojih ima vise, bude i vise intervencija nad njima.
Onda odmah, svega par postova kasnije, kao dokaz Toyotine pouzdanosti i kvaliteta kazes da su VW servisi daleko zaposleniji od Toyotinih servisa i kao promer navodis, ili asociraras, na servise u okruzenju.

Gde je tu logika?

Ja kazem da to nije tacno. Manje vise za VW servise iz okruzenja, koji intezivno propadaju bas zbog toga sto je nesrazmeran odnos prodatih vozila i broja odnosno kapaciteta servisa koji je bar dva puta veci od realnih potreba. Osim toga trenutno, najzaposleniji servisi su upravo Toyotini servisi koji zbog reklamacija na svojim vozilima proizvedenim u poslednjoj dekadi imaju pune ruke posla.
Toyota je u poslednjih godinu dana, zbog loseg KVALITETA komponenata svojih "pouzdanih" automobila povukla vise od 10 miliona vozila. To je vise nego sto su svi proizvodjaci zajedno povukli od kako postoje.

Gde tu vidis kvalitet?


Vi kao da ne vidite ili ne zelite da vidite sta se desava.

I procitajte, molim vas celu temu. Ima vrlo korisnih linkova i cinjenica u njoj.

http://www.elitemadzone.org/t3...past-auto-industrije-revisited


P.S. Sto se tice tece i njegovog Yarisa, nista neobicno. U svom okruzenju poznajem coveka, inace mog velikog prijatelja koji na identican nacin tumaci kvalitet svog Trabanta. I ne mozes ga opasuljiti.
[ Nocni @ 20.01.2011. 10:58 ] @
Citat:
zarsilic: @Nocni,

ti prvo kazes kako statistika ne valja jer, boze moj, nije isti broj vozila na putevima pa je logicno da onih kojih ima vise, bude i vise intervencija nad njima.
Onda odmah, svega par postova kasnije, kao dokaz Toyotine pouzdanosti i kvaliteta kazes da su VW servisi daleko zaposleniji od Toyotinih servisa i kao promer navodis, ili asociraras, na servise u okruzenju.


Ja kazem da statistika ne valja jer je tamo vw prikazan kao zadnji ili predzadnji po pouzdanosti sto jednostavno nije tacno... mogao bi da bude npr. u prvih 5...

Tvrdim da se vw vise kvari ne racunajuci pri tom redovno odrzavanje... Ako uporedis neku korolu benzinca staru 10 godina i golfa benzinca starog 10 godina... uz normalno koriscenje vrlo je moguce da se ona nikada nije pokvarila... isto tako je veoma tesko moguce to isto kod golfa... naprotiv... ima ih dosta koji su zamijenili i cieli motor...
U vecim klasama je ovo jos izrazenije... ako uzmemo nekog terenca kao sto je Q7 koji predstavlja top ponude vag grupe... tesko se moze desiti da nadjemo primjerak koji nema nijednu gresku i kod koga je sve ispravno a i redovni servisi su vrlo skupi... ukupno, to su veoma zahtjevna auta posebno od pasata pa na gore do nekog A8 npr... Ne postoji feton kome nije crkao automatski menjac i jos mnoge druge krupne stvari itd.

Kod toyote recimo se u prvih 250.000 mijenjaju samo ulja i filteri i nista vise... Obicno je to bas tako i nekih nepredvidjenih kvarova najcesce uopste nema... ako se i desi to je veoma, veoma mali procenat...

Sto se tice pedale gasa i problema sa povlacenjem auta... radi se o sitnici koju toyota otklanja besplatno... cijela prica je naduvana nepotrebno kako to amerikanci i vole da rade... jedva su docekali da pljuju po nekom japanskom proizvodu koji su im trn u oku inace... ali i dalje ih kupuju mnogo vise nego bilo koji svoj proizvod i mnogo vise nego bilo koji evropski proizvod...

P.S. Sto se Milojkovicevog tece tice... nevezano za to koliko je presao... u pravu je... taj stari tip yarisa je stvarno odlican auto i vrlo rijetko se kvari i sa 300.000 a kamoli sa 3.000...

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 20.01.2011. u 12:57 GMT+1]
[ Milojkovic @ 20.01.2011. 12:29 ] @
Nocni sad ce teca da mi likuje i ima da djipa do plafona, da si kojim slucajem blize odjurio bi odmah do tebe na svom tomosu T12 da pedantno zabelezi tvoja pozitivna vidjenja u vezi sa Toyotom.
On je fanaticni zaludjenik i brani Toyotu do poslednje kapi krvi.
Narfavno ne pada mi na pamet da sa njim ulazim u polemiku ne zato sto je moj teca u pravu nego zato sto ne zelim da me teca ugusi i udavi sa svojom arhivom, a i ruku na srce tetka pravi najbolje krofne na planeti a konflikt sa njim bi znacio da bi moj slasni koridor do tih krofni bio zabarikadiran.
Teca ima automobilsku opoziciju u svom domu a to su tecin sin i njegova cerka.
Naime moj brat od tetke se drznuo da kupi fiat Bravo a pre toga je vozio fiat Stilo, dok sestra vozi Spaceka carlstona.
Teci vade mast i nerviraju ga stalno zbog njegove patoloske opsednutosti Toyotom i zivce mu kidaju kad kazu da su njihovi automobili bolji.
Ima kod tece toliko bisera da je to za antologiju.Njegova Toyota je oprana samo jednom, dakle voda je okvasila samo jedan jedini put i to kad je stigla kod njega.Posle toga voda vise nije takla njegovu mezimicu.Teca svoj automobil brise iskljucivo sa mekom krpom brizljivo pazeci da skine svaku trunku prasine i da ne izgrebe lak.Automobil je stalno prekriven sa mekim cebetom a na njemu ima sto slojeva kojekakvih voskova i zastitnih slojeva koji treba da ga zastite od podle atmosfere.
Teca je ozlojedjen na koroziju koja gricka izduvni sistem njegovog mezimca.
Tu je pokusao svasta ali avaj nista nije pomoglo.Bronzirao je ceo auspuh,pisao je Toyoti za taj svoj problem.....dobio je odgovor da je to zbog kondezacije i loseg benzina.U cilju eliminacije kondeza u auspuh stalno trpa platnene kesice u koje je ubacio grumenje negasenog kreca za koji je cuo da upija vlagu......
[ Zarko Silic @ 20.01.2011. 12:45 ] @
Citat:
Teca je ozlojedjen na koroziju koja gricka izduvni sistem njegovog mezimca.


Postoji i za to resenje pa mozes obradovati tecu

http://cgi.ebay.de/Sebring-EDE...C3%B6r&hash=item199cf4547f




a postoji i u domacoj radinosti. Malo promeni zvuk ali nije lose uradjen i nije skupo.

Bar je vecno kada je u pitanju korozija.

http://www.ns-tuning.com/sportizduv.html

[ etjen @ 20.01.2011. 12:52 ] @
e, stvarno bih voleo da vidim tu Toyotu :)

Pa čak i ako preteruješ u priči opet mi deluje kao veoma zanimljiv egzemplar :)

Ja se takvim ljudima, u neku ruku, divim! Treba imati vremena i volje da bi se tako zayebavao oko kola.
[ Nocni @ 20.01.2011. 13:21 ] @
Dzabe sto je bolji i sto je prohromski, teca ga nebi stavio jer nije tojotin proizvod
Kad bi mu se reklo da na vecim klasama toyote i leksusa dodje fabricki prohromski mozda bi ga uzeo u razmatranje...
Treba mu pokazati u nekom salonu, da novo vozilo koje je malo duze stajalo isto ima tu povrsinsku rdju na auspuhu kao njegova miljenica...
Taj koji je na njegovom yarisu ce ga svakako nadzivjeti... inace, nisam pristalica da covjek tako robuje autu... u pocetku je smijesno a u stvari je to slucaj za posmatranje od strane strucnog lica... Tetki treba dati orden kako je izdrzala sa takvom picajzlom
[ Milojkovic @ 20.01.2011. 17:29 ] @
Teca je indoktriniran sa " Toyota originalnim delovima" dakle taj auspuh ni pod tackom razno on ne bi instalirao na svog mezimca.Muke su bile da ga ubedim da ispustimo "fabricko ulje" iz motora i na to je pristao tek posto je u Novom Sadu pazario "original Toyota" ulje i filter i kad su mu i oni posavetovali to .Pre zamene ulja teca je kirnerisao cep od ulja da bi ga ja stegao identicno kao sto je bilo ono fabricko.....covek je davez prve vrste i picajzla koju treba videti.
Kad on svog ljubimca vozi na neku svadbu parkira ga uvek da mu je na vidiku i naravno prekrije ga odmah sa specijalnom navlakom koju mu je tetka sasila od onog zelenog platna za prozore.
Teca od kad je u penziji nema hobi niti druge zanimacije osim automobila a svi skupovi gde je on prisutan se svode na tecino smaranje o njegovoj Toyoti i perfekciji.Inace dok je radio u firmi legendarna je bila njegova preciznost u slaganju spajalica u fiokama i pedantnom pakovanju registratora onako pod konac.Teca je bio kancelarijski moljac i na rukama je uvek imao one navlake .Direktor ga je imenovao za nekog kontrolora i od njega se nije moglo dobiti nista bez brda odobrenja i sve je kontrolisao pet puta.Jos jedan biser je tecina arhiva u kojoj on belezi sve sta je ikada kupio i koliko je platio.Dakle ima tacan cenovnik sta je kostalo i koliko kog datuma i koji je kurs bio tada......teca je nadmasio statisticki zavod.
Prosle godine kad smo bili u Novom Sadu na ribarskom ostrvu na nekoj svadbi prosuo sam ispod njegove Toyote pet litara preradjenog ulja iz unapred pripremljenog balona i namerno sam mu isprskao i karter.
Ljudi moji da ste mogli da ga vidite kako je oci iskolacio kad jem ugledao barustinu od uilja, umalo se nije slogirao.Jedva smo uspeli ja i burazer posle da ga ubedimo da je to ulje iscurilo nekom drugom, toliko se bo uprpio da je hteo da zove slep sluzbu i da svog mezimca slep sluzbom preslepa kod mene u radionicu.Zalud smo mu pokazivali merac ulja , teca se tresao kao prut i sve vreme je jaukao da nece da vozi da mu masina ne zariba.U povratku kuci je sto puta stajao pore puta i kontrolisao je nivo ulja.
[ Zarko Silic @ 20.01.2011. 18:00 ] @
Teča mozda nema hobi, ali zato ima blokade u mozgu.
Malo su mu zardjale čakre.
[ Zeleni zub @ 20.01.2011. 19:20 ] @
Njemu treba onaj 'majstor' iz serije Majstorska radionica... (Pavle Vujisic, igrao psihijatra koji je pomogao Stevi Zigonu) :)
[ Milojkovic @ 20.01.2011. 23:51 ] @
Teca je pre Toyote yaris vozio Sunbeam 1300 koji je pazario nov davne 1976 godine i njega je takodje kovao u zvezde i boljeg auta od tog nije bilo.Niko nije smeo reci ni jednu jedinu rec protiv te sklopocije za koju smo delove pribavljali iz Grcke jer ih je jedino tamo bilo.
Teca ga je takodje tetosio i mazio i pazio.Na posao je uglavnom isao sa svojim mopedom a imao je i zastavu 750 cuvenog ficu koju su koristili on i tetka kad motor nije mogao da se vozi.Sunbeam je bio patoloski cuvan mazen i pazen dok ga se nije docepao moj burazer i iskidao ga.Trkali smo se jedne veceri jer je burazer tada bio jos pod uticajem tece demagoga i tvrdio je da mu je njegov sunbeam brzi od mog golfa. Zezao sam ga i trkali smo se po Fruskoj Gori ceo sat .Sunbeam je riknuo i dusu ispustio sa nekih 25.000 km motor mu je bukvalno eksplodirao.
Teca je hteo da umre od tuge kad smo ga ja i burazer doslepali i kad je video da se motor njegovog mezimca potpuno razleteo i da je ulje na sve strane.
Limarije je vec bila radjena i teca ga je komplet ofarbao u neku limun zutu boju koju je dobio po specijalnoj ceni od farabara a uz to je bila duplo jeftinija od svih.
Stalno smo se ja i teca raspravljali ko ima bolji auto i teca me je uvek ubedjivao da je njegov auto brzi i jaci i da oni njegovi konji koji su deklarativno slabiji od mojih su zapravo konji koji mogu da povuku na duze staze vise i bolje .
Burazer se bas primio na tecino laprdanje.
Ja sam mog golfa dvojku GTI 18.16 v zvao ljuta guja a teca je svog ljubimca sporaca zvao zuta munja ali sam ga ja prekrstio u PPS sto je bila skracenica za Pokretno postansko sanduce.....a burazer se nervirao i stalno je trazio da se trkamo.
Teca je odustao od popravke kad je sabrao koliko ce sve da ga kosta .
Prodao ga je pred bombardovanje 1999 nekim likovima nalik njemu i od onda se bacio u stekarenje love za nov auto.
Svi su znali da ce opet pazariti nesto vanserijsko i da ce to opet biti proglaseno za najbolje.
Tako je i bilo, sad nista bolje od Toyote i jedva cekam da mu se nesto batali da pocnem da ga trpam.
Akumulator mu je na izdisaju kao i auspuh samo treba da se pojavi i solucija broj tri i onda krece nasladjivanje sa tecinim mukama.

[Ovu poruku je menjao Milojkovic dana 21.01.2011. u 02:29 GMT+1]
[ milovanmaric @ 21.01.2011. 16:17 ] @
Ismejah se skroz, pa o teci i njegovim kolima bi mogao i film da se snimi.
[ Nocni @ 21.01.2011. 17:57 ] @
[ Milojkovic @ 21.01.2011. 20:31 ] @
Ma Zigon je laka kategorija teca ne bi dozvolio da niko sem njega udje u njegovog mezimca.
Njega ne mozes hvatati na te finte jer teca ima citavu bulumentu raznih upustava i prirucnika, dakle nije laik.
Teca je "nacitan" i barata sa svim tehnickim izrazima, sve zna al samo teorijski , u praksi je vrlo slab jer mu se ruke ukoce kad treba nesto grublje pipnuti na mezimcu.Do zla boga je tezak covek i kad mu majstori rade nesto u kuci teca im non stop visi nad glavom dok za njegov automobil ima pet puta strozije kriterijume.
Za tehnicki pregled teca se potpuno istresira kad mora da pusti da neko sedne u njegov automobil.
Redovno posle svakog tehnickog ja moram satima da sa njim pregledam njegovog mezimca da mu nije nesto osteceno od silovitog kocenja i povlacenja rucne kocnice.Kad mu gasiraju yarisa da izmere izduvne gasove teca se vrpolji kao da sedi na iglama.E sad ono glavno, moj teca se potajno nada da ce od Toyote kroz par godina dobiti nov automobil jer on misli da je njegov perfektno ocuvani primerak njima najbolja reklama.Pre par godina sam ga bas zestoko lozio za tu njegovu fikciju.
Poslao sam mu postom iz Beograda katalog novog Yarisa i privezak za kljuceve.
Zatim je teca dobio telefonski poziv od mog kolege koji ga je lozio da je neki menadzer Toyote i da ga pita kako je zadovoljan sa autom, onda sledi vrhunac, ubacio sam mu u postansko sanduce neki tekst na Japanskom koji sam izvadio iz kutije sa disk plocicama za Lend kruzera.
Teca se utripovao da je postar pokrao neku vrednu Toyotinu posiljku koja mu je poslata i da mu se u sanduce ubacilo samo bezvredan papir.Zvao je moju sestru iz Beograda da mu prevede taj tekst posto ona studira Japanski jezik.
Ja sam sveci dao instrukcije kako da teci prevede taj tekst.
Jadni teca nije mogao da spava od treme kad je saznao da ga je kontaktirao "direktor Toyote da ga pita kako mu se svidja pokolon, a naseg postara je godinama proganjao da mu da taj poklon koji mu je poslao direktor Toyote.
[ Zarko Silic @ 22.01.2011. 12:25 ] @
Milojkovicu,

odstampaj ovo i pokazi teci.

http://www.spritmonitor.de/en/detail/149544.html
[ Milojkovic @ 22.01.2011. 13:09 ] @
Pa zar ti ne znas da su ljubitelji Toyote ogorceni protivnici svega sto je Nemacko ili je uobicajeno na nasim drumovima.
Ako bih nesto ovako pokazao teci teca bi me odmah napao sa kontra argumentima, a sa njim se ne ulazi u polemiku ako nemas bar par dana vremena za gubljenje.Ali eto vama za ljubav idem tecu da zezam.
Teca ima pogrdne nazive za sve Golfove , Mercedese, BMW, i Audi limuzine.On to sve naziva automobilima koje voze lopovi i koji ne vrede nista i koji su kako on kaze "izvikane sklopocije".
Kune se u Toyotinu tehnologiju i za njega ne postoji nista drugo sem Toyote...za sad.
Tetka danas mesi krofne sa pekmezom od kajsija pa idem da se osladim a kad se vratim sledi izvestaj.
[ Zarko Silic @ 22.01.2011. 16:05 ] @
Na nasem forumu imas dovoljno materijala za tvog tecu. Mnogo vise od dovoljnog.

Samo nemoj da mu serviras sve odjednom jer moze da mu pozli.
[ Milojkovic @ 22.01.2011. 17:48 ] @
E da znate da ste mu izbaksuzirali Toyotu.Teca je danas probusio hladnjak klime.Kako? evo ovako teca se celo pre podne po garazi muvao oko svoje tojote i posto nije trebao da je voskira niti polira ( na autu ima deset slojeva kojecega) teci je za oko zapalo da na hladnjaku klime njegove miljenice ima nekih bubica i uz pomoc neke zice je cackao i skidao insekte ali je u tom poduhvatu malko iskrivio po koji limic od saca hladnjaka .Eh posto je on po profesiji picajzla resio je da te limice dovede u perfektnu ravan uz pomoc ostrog safcigera.Potpuno se udubio u taj posao i koncentrisao i bas u trenutku prezicnog nisanjenja u garazi mu se ukljucio hidrofor i prepao ga je toliko da se teca mahinalno trgnuo i zabo ostar safciger u neznu cevku hladnjaka klime.
Jaukao je kao ranjenik dok je gas sistao iz hladnjaka.
Burazer ga je tesio da se to moze zavariti na sta se moj teca nakostresio kao bodljikavo prase i zaurlao je poput lava, Sta si rekao , sta da se zavari, taman posla da krpim i karabudzim moj novi auto, pa to vise ne bi bilo u fabrickom stanju, nije ovo tvoj usrani Fiat ovo je bre Toyota za nju ide samo original.
Tetka se jadna zabrinula koliko ce to tecino zadovoljstvo da kosta, na sta je teca odbrusio"Neka kosta kolko kosta bitno je samo da ga ima, Sve sto se moze novcem platiti nije skupo".
A za banju neces da mi das novac, rece mu teka , na sta teca ima vec spreman odgovor, Banja, sta ce tebi zeno banja, kad si omatorila, zna se ko ide po banjama, svaleri i one mlade profuknjace koje pecaju dobrostojece penzionere da ih opeljese.
Teca je sad na iglama i ko zna kako ce docekati ponedeljak da pozve Toyotu i sazna cenu preko potrebnog hladnjaka.
Nisam imao snage da ga zezam i da mu pokazujem bilo sta za foruma , ali necu propustityi priliku da to ucinim cim se bude oporavio.