[ Untouchabble @ 11.02.2009. 02:52 ] @
Evo 3:00 ujutru, ja opet ne mogu da zaspem. O cemu se radi: ostala su mi 2 ispita do kraja fakulteta (SF, 5 god, telekomunikacije) i bojim se da sam promasio struku. Kako i zasto sam to upisao, ne znam ni sam, uglavnom u IT sam ceo zivot, a ideja o povezivanju (umrezavanju) me uvek privlacila. S druge strane, kao klinac sam bio ubedjen da cu postati programer (one naivne ideje o pravljenju video igara, verovatno nisam bio usamljen u toj fantaziji ). Nazalost, zivotne okolnosti su bile takve da sam odustao od programiranja (imam neka iskustva u VB i VBA programiranju baza podataka) i okrenuo se studijama na Saobracajcu.
Kao i na mnogim fakultetima, ucio sam sve i svasta, gradivo preopsirno i predetaljno, a u 90% slucajeva beskorisno. Sta ja danas mogu da radim sa tim stvarima??? Bas ovde nekog briga za mreze Benesove topologije, tipove ruting protokola itd kad ja nemam ni dan prakticnog znanja (mislim, namucio sam se da konfigurisem kucnu mrezu!). Zato sam odlucio da posle faxa, nasao posao ili ne, upisem CCNA ili adekvatan kurs (mozda neki od Microsoftovih?). E sad, cemu cela ova prica: sta rade ljudi koji zavrse CCNA, CCNP, CCIE? Da li su i dalje samo administratori sistema, ili imaju neke izazovnije poslove? Sta uopste moze da se radi u telekomunikacijama, a da nije administriranje mreze? Meni je to zaista, ma koliko dobro placen, jeziv posao - treba zivot da provedes radeci jedno te isto (kapiram da posle odredjenog vremena udjes u stos sa umrezavanjem i to postane rutina) i izigravas customer support raznim, khm ajde da budem fin, nekvalifikovanim individuama.
Postoji li nesto drugo aman zaman?! Ja bih najradije povezao svoje dve ljubavi, telekomunikacije i programiranje, ali nemam ideja kako to da izvedem. Mislim da mi je kasno da se sad vracam na programiranje (27 god), posto verovatno i ne mogu da budem konkurentan armiji klinaca koji u prstima imaju C/C#, PHP, Javu itd. Mozda neki od novijih, ne toliko aktuelnih, a perspektivnih jezika (Perl, Python)? A mozda i gresim u vezi telekomunikacija, nije sve bas tako???
Sta i kako, ideja, savet, ohrabrenje...
[ reject @ 11.02.2009. 12:44 ] @
Citat:
Untouchabble: Meni je to zaista, ma koliko dobro placen, jeziv posao - treba zivot da provedes radeci jedno te isto (kapiram da posle odredjenog vremena udjes u stos sa umrezavanjem i to postane rutina) i izigravas customer support raznim, khm ajde da budem fin, nekvalifikovanim individuama.

U kojoj god da si struci, od auto mehanicara do nuklearnog fizicara, radices jedno te isto citav
zivot, tako da je svaki posao manje vise jeziv posao, kao sto si i rekao.

Ako sam sebe hranis (i porodicu) onda ces raditi ono sta mozes, a ne ono sta hoces, tj.
prilagodjavaces se ponudama i radices na sebi samo sa bi dobio bolji posao = jos para.
Ako se jos i pogodi da radis ono sto volis, milina. :)

Ako te drugi hrane, onda uzivaj, kombinuj telekomunikacije sa programiranjem, vataj sertifikate,
radi ono sta volis da radis, posto je manje vise svejedno.

Citat:
Postoji li nesto drugo aman zaman?!

Postoji, ali Google ce ti pomoci vise nego bilo ko na ovom forumu.
S druge strane ako sa 27 ne znas sta bi u zivotu, ni google ti nece pomoci.
Citat:
S druge strane, kao klinac sam bio ubedjen da cu postati programer (one naivne ideje o pravljenju video igara, verovatno nisam bio usamljen u toj fantaziji )

Za 9-12 meseci bolesnog cimanja mozes da dodjes do znanja dovoljnog da radis negde.
I da, inace, game programeri isto rade jedno te isto ceo zivot.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 12.02.2009. u 11:53 GMT+1]
[ Untouchabble @ 11.02.2009. 13:09 ] @
Nema potrebe za ovakvim tonom, trazim prijateljski savet, a ne pridiku. Ja vec sada zaradjujem za zivot, ali ne radim ono sto volim. Mislim da telekumunikacije nisu kreativne kao programiranje, ali mozda gresim, pa zato i trazim nekog iz struke da mi da svoje misljenje ili jos bolje licni primer.
Mogu verovatno i preko googla da dodjem do odgovora, ali kapiram da su ljudi ovde vec upoznati sa materijom, pa je i manja verovatnoca da cu se pogresno informisati.
[ reject @ 11.02.2009. 22:41 ] @
Veruj mi da je ono sto sam napisao najprijateljskiji savet, posto ti u roku od 19h niko od silnih es korisnika nije odgovorio nista. ;)
Citat:
Untouchabble: Ja vec sada zaradjujem za zivot, ali ne radim ono sto volim.

Super, onda si vec na pravom putu, tako da ce ti nedefinsano pitanje koje si postavio uskoro delovati besmisleno.
Citat:
Mislim da telekumunikacije nisu kreativne kao programiranje, ali mozda gresim

Gresis, programiranje nije 'kreativno' u standardnom razumevanju reci 'kreativnost'. Mozda jeste 'zanimljivo i lepo'
ako to volis da radis, ali manje vise ili pravis rupu na saksiji ili koristis vec napravljene rupe na saksijama da pokrijes
vreme potroseno na pravljenje rupe na saksiji.

Nemoj pogresno da me shvatis, ali sumnjam da ce ti bilo ko reci 'uradi to i to' ili 'uzmi taj i taj sertifikat' i
nacices dobar i zanimljiv posao koji ce ti doneti gomilu para, pogotovu sada, kad ljudi sa dosta radnog
iskustva po inostranstvu dolaze pred zatvorena vrata firmi gde su do juce radili ko stoka.
Znam da je tesko doneti ovakvu ili onakvu odluku i onda uloziti gomilu vremena u razvoj sebe u nekom
smeru, ali to je tako kako je. Neko odavde eventualno moze da ti ukaze na trendove u svetu tj. sta
je sad perspektivno uciti (to moze i google da ti pokaze), ali tu se negde prica zavrsava.

Evo ja ti preporucujem da pogledas android platformu. Lepo, jednostavno, 'kreativno', samo treba znati
minimum jave i procitati sdk, a buducnost je 'garantovana' od strane googla.
Upisi u google 'android jobs' i vidi gde sve mozes, ako mozes.

[ Untouchabble @ 11.02.2009. 23:16 ] @
Hvala na savetu, takav sam odgovor i zeleo da cujem. Mislim da sam (s obzirom da sam kucao post u 03 h nije ni cudo) pogresno nastupio sa pitanjem: ne ocekujem ja da me neko povuce za rukav i da mi kaze "e sada to i to kreni da radis", vec da od kolega iz struke cujem predvidjanja sta je i koliko atraktivno kao buduce zaposlenje.
Vezano za programiranje - znam i ja da nije slikarstvo, nisam mislio na kreativnost u tom smislu, ali u odnosu na umrezavanje moras priznati da ipak imas vecu slobodu. Mada i to je stvar afiniteta, priznajem.
U toku sam sa Android platformom, clanak u PC Pressu me je odusevio, narocito Java virtuelizacija, tako da ideja uopste nije losa.
Boldovano i dalje stoji - ljudi sa CCNA/CCNP/CCIE sertifikatima - cime se danas bavite?
[ jorganwd @ 12.02.2009. 01:07 ] @
Ovdje ces dosta cisco sertifikovanog naroda naci, medjutim podosta se poslovi razlikuju. Ako zelis izazove, mozda bi najbolje bilo da probas da se zaposlis u nekoj firmi koja radi outsourcing networkinga, imas izazova koliko hoces...
[ Silencer @ 12.02.2009. 06:44 ] @
Evo ti moj life experiance :)
Sa 6 godina sam seo za racunar, prvo sto sam uradio bilo je da gurnem disketu 5,25" kucam
A:
gp1.exe
I vozio sam formulu :)

E tu je bio the begining of the bjutiful frendsip. od 2000 god sam krenuo da razmisljam o mom dalje napredovanju u racunarima, a ne samo da ga koristim da se igram. Krenuo sam sa linuxom Mandrake 7.2, i kupio knjigu Unix Unleashed, onda sam otvorio igraonicu i postao vlasnik firme sa 16 godina, pored toga valjao sam diskove dok su bila sretna vremena :) Uhapsili me zbog piraterije, dobio uslovno godinu dana, platio kaznu, i krenuo sam onda da ucim administraciju mreze, i mysql bazu podataka. Pokusavao sam jedno tri put da naucim programiranje nekog jezika, ali me nikad nije privlacilo.

2006 godine zatvorim igraonicu jer su me iznervirali klinci, mnogo psuju, smaraju, pobiju se zbog bacene bombe u guzvi, ili sto mu je neko ubio heroja u war3. Otvorim radnju prodaje racunara i servis. E tu me nisu zezala deca ni musterije, svom srecom sve fini ljudi, ali me jebala strasno drzava, gde god sam se okrenuo meni je dupe bilo pozadi :)

2008 godine, odlucim da sve batalim i da se zaposlim. Sa mojom trogodisnjom skolom - Smer alatnicar zaposlim se u firmi u kojoj sam i dan danas Coka :) Firma se bavi trgovinom i drzi ceo podunavski deo sto se tice marketa / prehrane i veleprodaje. Zaposlio sam se kao Programer u IT sluzbi.
Informix i4gl programer, zaposlio se jer sam trazio posao :/ Sta ja znam, ne znam programiranje, a radim kao programer. Sta vise programiram za maloprodaju, a ja kao alatnicar nisam znao sta je rabat, marza, rabat na umanjenu vrednost, ulaz / izlaz / kalkulacije, 4 vrstep poreza, nalog 90, nalog 70, tranzit, akcize, knjizenja naloga, razni obracuni itd. Ma bre kompletno poslovanje firme koja ima 50 maloprodajnih objekata, hotel, ugostiteljstvo i veleprodaju - ja sam naucio za godinu dana. Za svaku glupost postoji program, 70-80% je automatika, sve ostalo se radi rucno. Sreca moja cela je sto sam procitao sql za 24 dana, jer je ovde InformixDB baza podataka tako da mi je lako bilo u 4gl pisati program sa embaded sql-om, a sistem na SCO Unixu.

Evo godinu dana i mesec je proslo, i smorio sam se. Monotono svaki dan, ekonomska kriza, a ja zelim da nadjem drugi posao, jer jednostavno ovaj mi se svodi na isto svaki dan. Razmisljam da otvorim agenciju neku, mozda za knjigovodstvo :P Isto kao i ti u svojoj trenutnoj 24 godini razmisljam o nekom sertifikatu,

Nadam se da ceti ovo moje malo zivotno iskustvo pomoci u nekom tvom daljem razmisljanju :P ili sam bezvredno potrosio svojih 30 minuta na poslu :-)
[ Branko Santo @ 12.02.2009. 07:45 ] @
Potpisujem ovo sto je Jorgan rekao, zaposli se kod implementatora resenja pa da vidis kako nece da ti bude dosadno. Tamo ljudi placu za odmorom :)

Ja sa CCNP miksam dan 60-40 izmedju Microsoft i Cisco poslova nista posebno inovativno ne radim ali ja radim u firmi koja odrzava sebe. Programiranje je strava ako radis na svojim projektima, kada 50. put radis nesto naravno da nije zanimljivo. Ukoliko krenes sa web-om mozes da osmisljas svoje neke ideje i da probas da napravis biznis od toga koji bi ti donosio pasivan prihod (pusta zelja vecine nas). Ako zapnes pa stvarno doguras do najvisih redova Cisco sertifikacija onda ne moras da se brines mnogo za pare, ako si citao mozes da dobijes i 500e mesecno samo da asociras svoj sertifikat sa nekom firmom.

Ajd u zdravlje!
[ buda01 @ 12.02.2009. 12:34 ] @
Citat:
Untouchabble: Postoji li nesto drugo aman zaman?! Ja bih najradije povezao svoje dve ljubavi, telekomunikacije i programiranje, ali nemam ideja kako to da izvedem.

Ako te ovo stvarno zanima, sto se zezas sa Ciscom, imas more poslova za npr VOIP software, treba ti znanje C/C++ i eventualno asembler, i znanje telekomunikacionih protokola (sto pretpostavljam da znas), a da savladas neke osnove koje su ti potrebne za junior poziciju treba ti 6 meseci.

A jos kad postanes senior, tu je stvarno ozbiljna lova, i kod nas i napolju.

Plus sto sa tim znanjem mozes da radis i embeded programiranje.
[ osmania @ 12.02.2009. 14:27 ] @
Mislim i ja sam student ali ne kontam nekada neke stvari.
Zavrsis Telekomunikacije (Elektrotehnika) i na kraju studija skontas da to nije za tebe. U biti skontas da nije to taj fax za tebe.

Hajmo uzeti u obzir da si zavrsio u roku sve dao ispite kako treba. I zavrsis 5 godina mukotrpnog rada, a jos da ne uzimammo ako si koju godinu okinuo ili sta vec.
I nakon toliko godina skontas da nije to to, mislim iskrneo malo mi je to pravo cudno. A jos sta mi je cudnije jeste da hoces sada nesto sasvim ponovo da krenes. Programiranje...
Mislim ne kontam da li ti mislis da je i programiranje za tebe. Da ne bude nakon nekog vremena kao sto je telekomunikacijama ne svidja mi se to zato sto nemam pojma...
i opet kasnije nesto trece pocnes...
Ne znam mada mislim sa telekomunikacijama mozes puno da uspijes, i tako i tako u koju god firmu da se zapsolis koja se tice telekomunikacija zaboravi fax tako i tako ces sve ponovo morati uciti, jer fax i realan posao nemaju nikakve veze...

Ja da sam na tvom mjestu ne bi pocinjao nesto ponovo nego bi isao dalje i koncentraciju usmjerio na telekomunikacije i tu doradjivao svoje znanje...

toliko pozdrav
[ Untouchabble @ 12.02.2009. 14:49 ] @
Prvo hvala svima na odgovorima, svaka ideja je dobrodosla.
Sto se tice mog opredeljenja za telekomunikacije, mislim da nije toliko atipicna prica, licno poznajem par ljudi koji su zavrsili ETF a rade totalno leve stvari (po sopstvenom izboru). Ja sam odlucio da ostanem u IT-ju, to je definitivno oblast koja me veoma zanima, ali me plasi da cu sa telekomunikacijama u najboljem slucaju ostati zakopan kao administrator sistema. Onda se postavlja pitanje cemu fakultet - mnogo bolje bih prosao da sam ovih 6-7 godina iskoristio da ispolazem Cisco sertifikate, a stekao bih i prakticno znanje kojeg na fakultetu nema.
S druge strane programiranje mi nije strana materija (dobro daleko od toga da sam expert, ali recimo da mi ide od ruke), pa zato i pokusavam da ostvarim neku sinergiju ove dve oblasti, npr VoIP aplikacije kao sto je vec pomenuto. Ali ni to nije "moranje", ne bih se bunio i da ostanem u telekomunikacijama(iskljucivo), ako pronadjem sebe u nekoj oblasti. Zato i kazem, da se ne ponavljam vise, interesuju me kako prakticna iskustva ljudi iz struke (telekomunikacija), tako i ideje o nekom "alternativnijem" programiranju. Nadam se da nisam previse konfuzan
[ Java Beograd @ 12.02.2009. 15:28 ] @
@Untouchabble
Vidi, sine, potpuno te razumem.

Iako sam odavno prešao 27. kao danas se sećam svoje anksionznosti u to vreme ! Šta ću da radim ? Kako ću ? Gde ću ? Za koliku platu ? Pa ja ne znam ništa ! A ovamo, sa druge strane čitaš: projekti, rešenja, integrisani sistemi, poslovna business okruženja, kinta "leti" na sve strane, likovi u odelima (tek koju godinu stariji od tebe), košulja, kravata, ima vizitkarte u džepu ! A ti se opet pitaš: gde ću ja grešan među ove biznismene !

Zato, poslušaj savet što će ti čiča dati:
Kao prvo, usredsredi se da završiš faks. Kad to završiš, počneš da pratiš oglase tj. konkurse: infostud, lakodoposla, Politika, prijatelji, rođaci ... Sve ! I onda prihvatiš prvi posao u struci koji ti se ponudi ! Tako ćeš da naučiš šta je to firma, tj. preduzeće, kako se ida na posao, kako se dobija plata, šta je to šef a šta direktor, kako se sklapaju ugovori, kako se rade projekti. Nemoj mnogo da se žališ na platu. Bitno je da se zaposliš (u struci, kao što rekoh) i onda od tada počinje tvoja poslovna karijera. Upoznavaćeš nove ljude, bićeš uključen u poslove, projekte. Onda će ti se nekako otvoriti vidici, pružiti prilika (život svakome da šansu) pa ćeš da pređeš u drugu, bolju firmu, pa onda u još bolju i tako. Bitno je da moraš mnogo da radiš, jer samo tako možeš mnogo da naučiš, a to je osnovni preduslov da zaradiš pristojnu kintu i sebi i svojoj porodici (koju ćeš u međuvremenu steći) obezbediš pristojan život.

Srećno !

[ Milos Maglov @ 12.02.2009. 22:46 ] @
Citat:
Untouchabble:  ali me plasi da cu sa telekomunikacijama u najboljem slucaju ostati zakopan kao administrator sistema.


http://www.youtube.com/watch?v=BcQ7RkyBoBc
:)
[ Aleksandar Ilić @ 13.02.2009. 01:17 ] @
Citat:
reject: Gresis, programiranje nije 'kreativno' u standardnom razumevanju reci 'kreativnost'.
A koje je to standardno razumevanje reči kreativnost?
[ dejanet @ 13.02.2009. 07:45 ] @
Ako nisi služio, najbolje da zapališ u vojsku, malo da odmoriš mozak i središ misli.
[ Branko Santo @ 13.02.2009. 08:38 ] @
Ako nisi služio onda najbolje da zapališ preko da ne bi morao da služiš! :)

Gubljenje vremena!
[ deerbeer @ 13.02.2009. 09:51 ] @
@Untouchabble
U skoro istoj situaciji sam i ja bio pre 8 god.
Doduse, zavrsio sam visu tehnicku skolu (telekomunikacije) i interesovala me je ta oblast .
Na praksi sam video kakav moze da bude tvoj buduci posao i koje zaduzenje ima dipl.ing i ing. sa visom skolom .
Jedino sto mi je bilo vredno paznje je bio IRITEL (projektovanje DKTS tel. centrala ) kao i ALCATEL ,
Tu bi mogao da imas inzenjerski posao koji bi ti bio interesantan ,
sve ostalo je neko odrzavanje/administriranje ili laganica posao u Telekomu za fine pare .
Ostaje ti Telenor , Vip mada ne verujem da imaju mnogo potreba za takvim kadrom
jer svi vec imaju gotova resenja ,sisteme i mreze koje treba administrirati .

Kad sam zavrsio visu posle dugog traganja za poslom u struci skapirao sam da od toga nema nista.
Visu skolu niko i ni ne priznaje, prakticno znanje je oskudno,
a izbor je spao samo na Telekom za koji mi je bila potrebna debela veza .
Onda sam bacio sve karte na programiranje
jer me je takodje bio zanimljiv spoj telekomu./programiranje i zelja da da ostanem u IT-u .
Poceo sam samostalnio da ucim ,zavrsio MS kurseve ,
i nasao posao u jednoj softverskoj firmi kao pocetnik za male pare ..
Promenio sam par firmi ,a danas imam solidno iskustvo i znanje i pristojnu platu.
i ne zalim mnogo za poslom (osim za potrosenim vremenom:) ) za koji sam zavrsio visu skolu .

@buda01 ti je dao dobar predlog ako zelis da objedinis i telekomunikacije i programiranje
Ako se odlucis za CISCO ..zavrsi ih i bolje nadji posao u inostranstvu .
Ako se odlucis za programiranje imas dobrih firmi i ovde i u inostranstvu ,sve zavisi od tvojih daljih afiniteta.

Kako god ..@Java Beograd ti je lepo rekao :
pocni nesto da radis, sam ces videti kroz posao sta te vise/manje interesuje,
a sa iskustvom ce ti se prosiriti vidici samim tim i ponude za bolji posao i vece pare .

Pozdrav!




[ Untouchabble @ 13.02.2009. 10:26 ] @
@Java Beograd
Hvala na podrsci :) Plan mi i jeste da sto pre krenem da radim u struci, ali pitanje je koja je to struka tacno. Ako se odlucim da pokusam sa programiranjem, moram prvo da se vratim malo u materiju, neko vreme ucim Javu ili nesto sl. Verovatno bih paralelno s tim radio kao sistem admin (ako se dokopam posla uopste).

@dejanet
Sto zbog posla, sto zbog lenjosti, vec sam dovoljno vremena izgubio na faksu. Ako ne budem morao da sluzim, sam se definitivno necu prijaviti.

@deerbeer
Maltene ista situacija. Znaci ti si prelomio i prebacio se na programiranje. Zasto - to te je vise privlacilo (mogao si i sa Cisco kursevima da pronadjes ok posao pretpostavljam) ili je nesto drugo u pitanju? U vezi inzenjeringa u telekomunikacijama - a sta je sa Pupinom? Institut ima odeljenje koje se time bavi, mada je manji problem to sto ETF ima monopol na tu firmu, pa je nama saobracajcima malo teze da se ubacimo.
Jedna od alternativa je i odlazak iz zemlje, sto bi mi tesko palo, ali ako nema druge...
[ reject @ 13.02.2009. 10:44 ] @
Citat:
Aleksandar Ilić: A koje je to standardno razumevanje reči kreativnost?

"E, mi ovde pravimo sjajne zanimljive stvari."
"Svakog dana radim nesto novo, drugacije i interesantno."
"Sam resavam ozbiljne probleme genijalnim jos neotrkivenim metodama."
Sorry za offtopic
[ deerbeer @ 13.02.2009. 11:31 ] @
Citat:
Untouchabble
@deerbeer
Maltene ista situacija. Znaci ti si prelomio i prebacio se na programiranje. Zasto - to te je vise privlacilo (mogao si i sa Cisco kursevima da pronadjes ok posao pretpostavljam) ili je nesto drugo u pitanju?

Pa jednostavno prelomis takvu situaciju .
I jedno i drugo me je interesovalo ,tesko mi je bilo da se odlucim pa sam onda prelistavao sve oglase za posao
i zakljucio da je potreba za programerima tada bila veca nego za sertifikovanim CISCO inzenjerima .
CISCO mi je delovao nekako daleko od realnosti u Srbiji ,
a programiranje i takav kadar je bilo u povoju sto mi je bilo dovoljno da prevagne na tu stranu.
Dovoljno je pogledati infostud i izvesti zakljucke ..


Citat:

U vezi inzenjeringa u telekomunikacijama - a sta je sa Pupinom? Institut ima odeljenje koje se time bavi, mada je manji problem to sto ETF ima monopol na tu firmu, pa je nama saobracajcima malo teze da se ubacimo.
Jedna od alternativa je i odlazak iz zemlje, sto bi mi tesko palo, ali ako nema druge...

Ne znam za Pupin ..bio sam u Iritelu mada je to ustvari usko povezano.
Iritel valjda projektuje Pupin a proizvodi/sklapa ..
Oni uglavnom projektuju za Telekom tj. jedina firma od koje dobijaju posao, tako da Telekom tu ima kljucnu ulogu.
Hardver kupuju u inostranstvu , sklapanje, projektovanje i softver rade inzenjeri koji su tamo zaposleni.
Cini mi se da su spominjali da ce prestati da proizvode DKTS centrale
jer su podmirene potrebe Telekomu narednih 10-20 god koliko otprilike traje vek eksploatacije .
Kako je danas tamo nemam informaciju ...


[ Untouchabble @ 13.02.2009. 12:10 ] @
Ok. Vezano za Iritel, ovo je relativno sveze: http://www.personalmag.rs/it/r...u-iritel-ad-za-uredaj-fm-msan/
[ bventil @ 13.02.2009. 14:58 ] @
Nesto nevezano za ovu temu.
Jedno pitanje za tebe Untouchabble.
Da li si mozda isao na privatne casove iz programiranja ili si znao VB pa si ga polozio lagano?
[ TrickyTrix @ 13.02.2009. 16:47 ] @
Ne bih znao šta rade ove domaće firme sada, ali znam da od 2008. Telekom u celoj Srbiji instalira Huawei MSANove UA5000 i još neki njihov model.
[ Ivica Vujović @ 13.02.2009. 19:40 ] @
Kad bi znao koliko je ovo zanimljiva tema za mene...

Elem, moja prica je malo drugacija. Ja sam upisao ETF da bih se bavio programiranjem, ali sam se negde u drguoj godini dosetio toga da me to apsolutno ne privlaci. I otisao sam na telekomunikacije. Zavrsio ga i sad radim u Rusiji na jednom velikom gradilistu kao sistem admin. Odma' da ti kazem da je posao odvratan. Uvek sam pricao da ne zelim da radim kao sistem admin a na kraju sam tako zavrsio. No, poenta je da sam dobio ponudu koju nisam mogao da odbijem. Jednostavno, plata je previse dobra da bih presao preko toga tek tako. E sad... Dobra vest je da taj posao ne mora da bude tako los, ako se malo potrudis. CCNA je za pocetak dobra ideja. Moze to i da bude neki drugi sertifikat, ne mora Cisco. Bitno je da puno ulazes u sebe i svoje znanje. To zadovoljstvo poslom ce samo doci kako se budes izgradjivao kao strucnjak. Zato, bez sekiracije i kao sto neko rece - zavrsi prvo skolu pa posle nadji bilo sta u struci za pocetak. Kasnije ces da raastes onako kako budes zeleo.
[ Untouchabble @ 14.02.2009. 10:06 ] @
@bventil
Ne, VB znam od ranije, ispit nisam ni spremao.

@Trbonja
Hvala na savetu drugar. I svaka cast na kompromisu, mada ne znam da li je to bas dobro na duge staze.
[ Horvat @ 14.02.2009. 11:47 ] @
jedno glupo pitanje
zasto pod telekomunikacije smatrate samo sis.admine??
a razvoj novih mreza npr?,elektronika...bla bla?
[ bventil @ 14.02.2009. 14:47 ] @
Nemam pojma kako je to u telekomunikacijama, i da li bi mozda mogao da probas nesto sam da radis, ali razmisli malo i o tome.
Ako ne probas nista, nego se predas(a to masa ljudi i meni porucuje, ono sto moras, a ne ono sto zelis) mozes da budes samo nezadovoljan na kraju.
Ali mislim da je Trbonja ovom recenicom najvise bio u pravu:
"Bitno je da puno ulazes u sebe i svoje znanje. To zadovoljstvo poslom ce samo doci kako se budes izgradjivao kao strucnjak."
A da li ces uspeti sam(da pokrenes neku svoju firmicu) ili da radis u nekoj kompaniji, to sve zavisi od izbora.
[ positive @ 14.02.2009. 20:30 ] @
pitanje iz prvog posta:
Sta uopste moze da se radi u telekomunikacijama, a da nije administriranje mreze?

pored programiranja, u IT se covek moze baviti: odrzavanjem (npr.operativna podrska u nekom od sistema), supportom (davanjem saveta i pruzanjem podrske), IT planiranjem (business analyst - project coordinatori), pruzanjem prvog nivoa podrske (Service Desk/Help Desk/Desktop admini)...
Svaka od ovih aktivnosti se moze primeniti na veci broj totalno razlicitih stvari: mreze, oper. sistemi (win, unix, linux...), bazama, aplikacijama (ERP, CRM, Billing, DWH, ....).

Broj ljudi koji se bave aplikacijima (support, operative, planning), cesto je veci od broja ljudi koji se bave IT infrastructurom (mreze, baze, oper. sistemi...).

Za jednu firmu koja se bavi telekomunikacijama (ako pod ovom recju smatramo mobilne i fiksne operatere), potrebno je dosta ljudi u IT (interno zaposlenih ili eksterno-vendori), pri cemu broj potrebnih ljudi neretko se broji u hiljadama.



Meni je to zaista, ma koliko dobro placen, jeziv posao - treba zivot da provedes radeci jedno te isto (kapiram da posle odredjenog vremena udjes u stos sa umrezavanjem i to postane rutina) i izigravas customer support raznim, khm ajde da budem fin, nekvalifikovanim individuama.

U telekomunikacijama promene su jako ceste, i svakih nekoliko godina kompletna arhitektura veceg broja sistema se u potpunosti promeni (retko koji sistem dozivi 10 god... - izuzimajuci IT infrastrukturu)



Ja bih najradije povezao svoje dve ljubavi, telekomunikacije i programiranje, ali nemam ideja kako to da izvedem.

Uglavnom, najveci deo razvoja novih aplikacija se ne radi interno kod telekom provajdera, vec se kupuju gotova resenja.
Eventualno se lokalno zaposli odredjen tim ljudi, koji moze donekle da modifikuje kod (uglavnom zbog brzeg responsa i manje cene)



sta rade ljudi koji zavrse CCNA, CCNP, CCIE?

bave se mrezama... (obzirom da su ovo Cisco kursevi, uglavnom Cisco mrezama :).
Ali kao sto rekoh, telekom. operateri zaposljavalju mnooogo veci broj struka od IP admina.
IP admini cine manje od 5 % zaposlenih u IT-u u nekom od telekom operatera...


sve u svemu, ukoliko ti se ukaze prilika, slobodno se prihvati nekog od poslova u telekom. industriji...



poz,
positive
[ Student ETF-a @ 14.02.2009. 22:36 ] @
Ja studiram telekomunikacije na elektrotehnickom fakultetu i uvek me je zanimalo u cemu je razlika izmedju telekomunikacija na ETF-u i na SF? Ja sam od programiranja pobegao i ako sam imao lepu ocenu iz C-a Untouchabble, hajde mi nabroj par ispita iz prve i druge godine pa da vidim sta to vi ucite. A ja kada malo krenem da mastam zamisljam sebe u nekoj finoj firmi kako radim neki dinamican posao. Uvek sam voleo nesto da :"projektujem" tako da sebe vidim u takvom poslu... Videcemo...
[ osmania @ 15.02.2009. 08:53 ] @
Ne znam sto kaze neko telekomunikacije i sis admin.
Bas mislim da telekomunikacije imaju veci i siri aspekat.

Nprj moj kolega (zavrsio telekomunikacije ETF )dobio posao u firmi koja se bavi MissionCritical Communications. Nprj neke sistemima koji nikada ne bi smijeli da zakazu kao sto je poziv policije hitne itd... direktna komunikacija vozova, komunikacija u Podzemnicama...
Nprj nedavno se desio slucaj u Austriji covjek sa autom se prevrnuo na pruzi i nazvao je zeljeznicku stanicu i rekao halo tu sam na pruzi zaustavite vozove. Nakon pola sata voz ga zgazio za 30 min nisu sredili stvar.
Sada ima mnogih teorema sto nisu mobitelom nazvali itd ali mora postojati sistem koji kaze ima da stanes u sekundi...

I sada se on zaposlio i radi na projektu Wimax za MissionCritical Communications. Znaci nema veze sa admin sis.

A znam da Nikola Tesla Ericsson(Hrvatska) se bavi isto ovim.

pozdrav
[ Untouchabble @ 15.02.2009. 09:33 ] @
@positive
Projektovanje i analize su ono sto me je i privuklo telekomunikacijama. Nazalost, do zaposlenja kod jednog od 3 operatera kod nas je jako tesko doci, narocito za takva radna mesta (nemam prosek 9,5, ni tetku u upravnom odboru). Zato sam i postovao u temi o sertifikatima, hocu da naucim jos nesto, van fakulteta, po cemu cu biti konkurentan - pitanje je ustvari bilo namenjeno Cisco inzenjerima, odnosno da li ljudi sa tim sertifikatima rade iskljucivo kao admini ili im je opseg radnih mesta siri (tj da li ce mi to uopste koristiti za navedeno - projektovanje, planiranje sistema, itd).

@Student ETF-a
Prva i druga godina obuhvataju uglavnom opste predmete, kao na mnogim tehnickim fakultetima (pretpostavljam i na ETFu): fizika, razne matematike, statistike, operaciona istrazivanja, elektrotehnika, elektronike, teorija sistema, informatika, ekspertni sistemi itd.
Strucni predmeti krecu intenzivno od trece godine, npr: osnovi telekomunikacija, telekomunikacioni sistemi, radiokomunikacioni sistemi, projektovanje inform sistema, statisticka teorija telekomunikacija, tehnika telekom komutacija, telekom saobracaj i mreze, eksploatacija telekom sistema, operaciona u telekom, multimedijalne komunikacije, simulacije, regulativa u telekom., marketing i menadzment u telekom...
Manje-vise isti plan i program kao na ETFu uz par razlika, npr nemamo Obradu signala, ali imamo par ispita iz menadzmenta. Ovako je po starom planu i programu, po Bolonji ima dosta izmena, neki ispiti su podeljeni, neki dodati, neki dati uslovno...

@osmania i ostali
Nismo se razumeli mojom greskom, znam ja sta sve moze da se radi u telekomunikacijama (barem u teoriji), ono sto me zanima je da li navedeni sertifikati mogu pomoci do zaposljavanja na tim "atraktivnijim" radnim mestima ili ne.
[ positive @ 15.02.2009. 10:18 ] @
ne moze da odmogne, ali ako se ne bavis IP, ne moze puno ni da pomogne.
(dosta zaposlenih u Telekom. IT, nikad ne pristupi nijednom ruteru, switchu i slicno...)

ali ako te mreze zanimaju, i zeleo bi da se bavis njima, Cisco kursevi su odlicna preporuka za tu vrstu poslova.
[ Horvat @ 15.02.2009. 15:26 ] @
dakle ti HOCES iskljucivo sa mrezama da se bavis [zato i hoces cisco certifikate],tako?

[ momsab @ 15.02.2009. 19:39 ] @
Citat:
Untouchabble: @positive
Projektovanje i analize su ono sto me je i privuklo telekomunikacijama. Nazalost, do zaposlenja kod jednog od 3 operatera kod nas je jako tesko doci, narocito za takva radna mesta (nemam prosek 9,5, ni tetku u upravnom odboru).
na osnovu cega si ovo zakljucio?
[ marko37 @ 15.02.2009. 20:57 ] @
Ako ti je za utehu ovakvu "krizu" prolazi verovatno SVAKI student (sem onih koje posao već čeka negde) pred kraj studija, ili neposledno posle diplomiranja. Čak je i Nušić u autobiografiji pomenuo nešto na tu temu, kako je izašao iz zgrade fakulteta sa diplomom u ruci, pun optimizma i velikih planova, a onda na vratima nije znao da li da ide levo ili desno. :)

Primera radi, kako je izgledalo kod mene. Završio ETF, smer fizička elektronika. Tu uglavnom bili veoma dobri studenti, završavali u roku, sa velikim prosekom, i palili preko na postdiplomske. Ja nit u roku, niti neki prosek. Nismo imali čak ni osnove telekomunikacija. Posle faksa otišao u vojsku, čisto da odmorim mozak a i da vidim gde ću & šta ću (i dalje smatram da je do kompletnog ukidanja služenja vojske dobro da se odmah otalja ova obaveza u što bržoj varijanti - prava vojska, 6 meseci). Po završetku vojske video da od one moje struke nema vajde, pa ajd u telekomunikacije. Konkurisao na tonu mesta, svuda me odbijali. Negde su me ta odbijanja poprilično smorila, posebno u onim "zvučnim" firmama pomenutim u pređašnjim postovima, kao i nekim institutima. Rekli mi (nezvanično) da mi prosek slab, da nisam završio u roku, da sam studirao pogrešan smer, blablabla. Posle saznam da su zaposlili nekog lika koji je studirao duže od mene sa lošijim prosekom, ili da su zaposlili lika koji je tu služio civilno koji još uvek nije ni diplomirao. Posle sam imao prilike da upoznam firmu mnogo bolje, hvala Bogu što su me odbili, tu bi se zakopao nikad gore.
Posle 4 meseca traženja konačno dobio posao u nekoj preprodavačko-uvozničkoj firmi za telekomunikacionu opremu. Loš posao, loš gazda. Radio 9 meseci, sve i svašta (čak i klasično fizikalisanje, a traže ti da dođeš lepše obučen). Na kraju se posvađao sa gazdom i dao otkaz usred svađe.

I onda opet bez posla jedno tri meseca. Ti možda misliš da si ti u neizvesnoj situaciji, a pazi moju. Pogrešan smer, pogrešan prosek, nikakvo radno iskustvo, jedini posao pre toga napustio nakon svađe sa gazdom. Opet slanja CVjeva i opet odbijanja, ili još češće, nikakav odgovor. I na kraju, ajd da probam sa ljudima/firmama koje sam upoznao na prethodnom poslu. Bingo. Dobio posao u jednoj veoma dobroj domaćoj firmi, i od tada je sve krenulo nabolje. Sad sam već znao šta me konkretno zanima, bavio sam se isključivo time, i brzo sam napredovao u poslu. Eto, od 3-4 meseca depresivnog traganja za poslom posle pola godine dođoh u situaciju da sam odbijao ponude. Sve do ove poslednje koju nisam mogao da odbijem.

Šta je bitno:
1. prvi posao ti nije i jedini, uzmi šta naiđe, bićeš u boljoj poziciji kad budeš konkurisao za drugi, nisi tamo neki pacer kojeg niko ne želi
2. upoznaj što više ljudi i firmi iz struke, značiće ti kad-tad
3. prati oglase većih kompanija, stranih; gledaj šta se traži napolju, to će se uskoro tražiti i kod nas
4. prati trendove u telekomunikacijama; ne vredi ti da budeš ekspert za PDH sisteme prenosa kad je to na samrti
5. upoznaj što više ljudi i firmi iz struke, značiće ti kad-tad... (ne, nisam pogrešio)

I ne brini se, posao u TK nije dosadan ukoliko se sam ne odlučiš da tako bude. Na kraju krajeva, to je tako široka oblast i ne treba tako generalizovati.

Citat:
Untouchabble: Nazalost, do zaposlenja kod jednog od 3 operatera kod nas je jako tesko doci, narocito za takva radna mesta (nemam prosek 9,5, ni tetku u upravnom odboru).


Uopšte nije tačno. Dobro, MOŽDA kod Telekoma pomalo jeste, ali ne i kod drugih. A čak i da jeste, nisu TK spale na ta tri slova u knjizi.
Samo treba imati dobar plan, motivacije, stava, dosta truda i rada na sebi i uz minimalnu dozu sreće možeš brzo stići tamo gde si naumio.
[ Untouchabble @ 16.02.2009. 00:08 ] @
@Horvat
Ja hocu da se bavim telekomunikacijama, ali necu da postanem(i ostanem) smoreni sistem admin u nekoj levoj firmi. Kazem "smoreni" jer znam par takvih, ljudi su izgubili svaki trag zivota, zive na cipsu i koka-koli, rade non-stop (tj po pozivu) i mrze ceo svet. Mozda sam upoznao pogresne ljude.

@momsab
Na osnovu iskustava kolega koji su zavrsili fakultet pre mene. Niko koga poznajem se tamo nije zaposlio, a da nije imao vezu ili visok prosek. Vip poslednje dve godine ima akciju "Budi Vip student" i od toga ce biti nesto, nazalost prosek mi je malo ispod 8,5 sto je minimum za apliciranje.

@marko37
Hvala na ohrabrenju i opseznom odgovoru. Inace sjajna i poucna zivotna prica :)
Citat:
2. upoznaj što više ljudi i firmi iz struke, značiće ti kad-tad
Trudim se, radio sam part-time u firmi koja se bavi implementacijom VMWare sistema, a trenutno sam u organizaciji Business Days sajma (sajam zaposljavanja za studente Saobracajnog).
Citat:
4. prati trendove u telekomunikacijama; ne vredi ti da budeš ekspert za PDH sisteme prenosa kad je to na samrti
3. prati oglase većih kompanija, stranih; gledaj šta se traži napolju, to će se uskoro tražiti i kod nas
Odlicna ideja, pokusavam da ispratim trendove, ali ovako prosta stvar mi nije pala napamet.
Citat:
I ne brini se, posao u TK nije dosadan ukoliko se sam ne odlučiš da tako bude. Na kraju krajeva, to je tako široka oblast i ne treba tako generalizovati.
Zaista se nadam, inace sam protracio 7 godina zivota.
[ Horvat @ 16.02.2009. 10:13 ] @
pa sad odluci se,ja kazem da telekomunikacije NISU SAMO MREZE,ti kazes da bi samo to,a eto opet,ne bi da budes "smoreni lik sis. admin"

telekomunikacije su jako siroka oblast,kao sto su i drugi pored mene to napomenuli
sigurno ima na wiki nesto ukratko about telecommunications ,pa procitaj

s ovim sto si zapeo za cisco [ponavljam se] imam utisak da zelis samo sa mrezama da se bavis,tj. jedino tom oblascu u tel. ,nemoj me pogresno razumeti,potpuno je ok to,ali ne znam zasto onda pitas "da ne budes smoreni sis admin"

a realno,i ti sto rade nonstop,tesko im je reci po pozivu "e sad ne radim,nazovi sutra",ili je bolje mrzeti i sebe i druge,ali da dobijas kintu...koju na kraju...ni ne stignes potrositi?


sredis privilegije ,nastavi ozbiljnu vezu,ako nemas,zapocni neku,pocni da stvaras dom,ozeni se...sve to uporedo s poslom...
[ Untouchabble @ 16.02.2009. 11:40 ] @
Kazem, jasno mi je da su telekomunikacije siroka oblast. Razlog zasto sam postovao u temi "sertifikati", a ne u "vodic za posao" je taj sto hocu da nadogradim svoje znanje. Zato sam i "zapeo" za cisco, mreze me ne privlace toliko, ali nemam ideju sta bih osim toga mogao da zavrsim. Mozda nesto da iskombinujem sa programiranjem, ili nesto trece...
[ Horvat @ 16.02.2009. 11:53 ] @
ok,ne privlace te mreze
zbog cega onda "guras" cisco certifikate? koliko ja znam,cisco su samo mreze,ne?

a certifikate imas razne,od ms,preko cisco ...bla bla,prakticno sve it oblasti

a tebi niko ne zabranjuje da bez obzira na certifikate i diplomu na fuxu ucis programiranje ,ili sta smatras da te zanima
cak i na ovom forumu postoji "dobra podrska" za pocetnike,rekao bih,tako da ,procunajs malo po podforumima,sta rade ljudi s kojim programskim jezikom i gledas


predlog,ako zelis stvarno nesto kreativno,onda najbolje da budes sam svoj gazda,ali da se ne fokusiras samo na jednu stvar,nego na razvoj raznih stvari,pa bilo to vezano samo za tel. ili programiranje ili bilo sta...[doduse pocetni kapital...]
[ momsab @ 16.02.2009. 13:40 ] @
Citat:
Untouchabble: @momsab
Na osnovu iskustava kolega koji su zavrsili fakultet pre mene. Niko koga poznajem se tamo nije zaposlio, a da nije imao vezu ili visok prosek. Vip poslednje dve godine ima akciju "Budi Vip student" i od toga ce biti nesto, nazalost prosek mi je malo ispod 8,5 sto je minimum za apliciranje.
Mozda vazi za saobracajce. Ovi koje znam da su se zaposlili kod mobilnih provajdera su sa ETFa i FONa, imaju prosek oko 8,5 (a ozbiljna firma ce pitati sta konkretno znas od potrebne teorije) i, ono sto je veoma bitno, znaju sta ih zanima i tu se usavrsavaju
ako ne pokusas otkud znas da nema posla za tebe?


uzgred, ova tema je odavno za VzP
[ osmania @ 16.02.2009. 14:08 ] @
Citat:
Untouchabble: Kazem, jasno mi je da su telekomunikacije siroka oblast. Razlog zasto sam postovao u temi "sertifikati", a ne u "vodic za posao" je taj sto hocu da nadogradim svoje znanje. Zato sam i "zapeo" za cisco, mreze me ne privlace toliko, ali nemam ideju sta bih osim toga mogao da zavrsim. Mozda nesto da iskombinujem sa programiranjem, ili nesto trece...


Ne znam koliko kosta CIsko ali mislim da je jako skupo, zasto ne bi investirao taj kes da uradis doktorat.
Dodji u austriju priznat ce ti diplomu telekomunikacija kao master i odmah upisivas doktorat.
I uzmi temu koja te zanima i razvijaj se u toj oblasti...

Eh sada hoces li da od kuce radis ili da stanujes ovde to je tvoje da odlucis ali imas obadvije mogucnosti na raspolaganju.
Takodje imas da biras hoces li na njemacki jezik ili engleski jezik da pises rad.
Tako da mozes jednom udarcem da savladas jedan jezik super i da budes doktor telekomunikacija.
A doktorat u austriji se ne placa nego samo imas skolarinu koja iznosi 380 eura po semestru. Jedna godina ima 2 semestra to je oko 760 eura.
A na faxu racunaju da odprilike ti treba 2 godine da uradis doktorat. Ako budes i 3 godine radio nije frka... a ako zavrsis ranije idealno...
A sa Austriskim doktoratom su ti svugdje vrata otvorena u svijetu... i automacki mozes da dobivas radne papire i mozes da radis ovde. A i ponuda da budes na faxu jer imaju milione projekata u kojima istarzuju nesto a i kes je tu...
[ Majstor_Pućko @ 16.02.2009. 14:15 ] @
@Untouchabble
Ako te bas interesuju telekomunikacije i telco oprema i tehnologije, pocni od wiki, tamo nauci osnovne pojmove, optika, mono/multi-modna vlakna, modulacije, digitalizaciju, kodove, standarde, protokole itd. Definisi oblast koju zelis: mob telefonija, kablovska tv, obicna tv, transportne i telefonske mreze...itd.. A ako ti treba neki savet ili zelis da postavis pitanje, pitaj Administratora ovog foruma: markom-a, on ti se bavi mrezama, ali u mobilnoj telefoniji, ima CCIE sert. i koliko znam radi u Vodafonu, zaista ne mogu da zamislim kompetentniju osobu. Posalji mu PP, pa pitaj, siguran sam da ce ti dati korisne savete.
[ Horvat @ 16.02.2009. 14:34 ] @
@osmania,zanimljivo,a odakle ti da priznaju tek tako diplomu?to vazi samo za sf ili i za neke druge? [btw taj sf to je visa/visoka ili fakultet?,tj koliko godina studija je za telekomunikacije]

a u tih 380e je uracunat i smestaj,ili samo skolarina?
nije valjda cisco nekoliko hiljada eura?!?!
[ Untouchabble @ 16.02.2009. 15:06 ] @
@Horvat
Cisco osnovni kurs (CCNA) kosta oko 1500 evra, a polaganje je oko 200 (imas na sajtu CETa, a 100% je receno i vise puta ovde na forumu). Taj SF je Saobracajni fakultet, prema tome fakultet, a ne visa skola i traje 5 godina (vec sam naveo u jednom postu).

@momsab
Ja imam prosek oko 8, sto verovatno nije dovoljno da "bodem oci" ljudima iz HR u tim firmama. Iskustva koja prenosim su vezana za moje kolege, znam i ja par njih koji rade u pomenutim firmama, ali su do posla dosli jer su izuzetni studenti (sto ja ocigledno nisam) ili preko veze.

@osmania
Doktorat u Austriji zvuci veoma primamljivo, ali ja nazalost sebi ne mogu da priustim luksuz zivota u Becu (Gracu, gde god..) 2 godine, bez obzira sto je sam doktorat relativno jeftin. Ustvari, prosle godine sam dobio Erasmus stipendiju za master program u Engleskoj i Spaniji, ali sam u maltene poslednjem trenutku ipak odlucio da ostanem ovde i dovrsim studiranje (vreme ce pokazati da li sam i koliko pogresio).

@Majstor_Pućko
Ja sam sa tim pojmovima i tehnologijom veoma dobro upoznat, pa ucio sam o tome 5 godina! Najvise me zanima optika, planiram i da diplomiram na temi iz te oblasti, a uskoro cu imati i strucnu praksu u jednoj drzavnoj firmi koja se time bavi, ali male su sanse da tamo zaista i ostanem.

Potrebna mi je, da kazem "kvalifikacija vise" - u tom smislu, ako je cisco pogresna stvar, preporucite mi nesto sto valja. Naravno, idealno bi bilo da je to neki kurs (bas tipa CCNA/P) koji mogu da savladam uz istovremeni rad, jer se od neceg u medjuvremenu mora ziveti.
[ Horvat @ 16.02.2009. 15:40 ] @
da znam da je fakulteta [saobracajni],samo nisam znao,nesto sam "pomutio u glavi",pa nisam znao da li je 5 ili 4 ili 3 godine :)

samo mi nikako nije jasno kakve veze ima saobracajni fax,kad to svakako ima i na etf-u,al dobro,sta ja znam :)

ali opet ,1500+200e nije mala cifra,za tu lovu bi mogao neki manji posao da zapocnes,pa makar i u pocetku kao preprodavac,ili vas par da se udruzi pa nesto i da pravite
no nek ti se jave ljudi s cisco-om
[ Untouchabble @ 16.02.2009. 16:16 ] @
Na fakultetu je ranije postojao PTT smer, koji je pre desetak godina podeljen na postanski i telekomunikacije. Kada sam upisivao, mislio sam da je laksi od ETFa, a pruza istu perspektivu - promasio sam u oba slucaja
[ neohipik @ 16.02.2009. 17:33 ] @
teško je na ovo odgovoriti, ti sam najbolje znas sto zelis raditi u zivotu...
ja osobno ne bih mogao raditi cijeli zivot neki posao, da je ne znam kolika plaća, a da mi se ne sviđa...
i ja studiram ( doduše, na računarstvu), i već vidim da mi se mreže (kao IT grana), poprilično dopadaju i da me to zanima...

@osmania
austrija, kažeš...ja studiram računarstvo, po bolonjskom (3+2), pa me zanima bili se dalo upisati u austriji te dodatne 2 godine i kakvi su
uvjeti...
[ osmania @ 16.02.2009. 20:05 ] @
Eh vako ima dosta pitanja pa sada svima da odgovorim:

Citat:
Horvat: @osmania,zanimljivo,a odakle ti da priznaju tek tako diplomu?to vazi samo za sf ili i za neke druge? [btw taj sf to je visa/visoka ili fakultet?,tj koliko godina studija je za telekomunikacije]

a u tih 380e je uracunat i smestaj,ili samo skolarina?
nije valjda cisco nekoliko hiljada eura?!?!


Koliko znam cisto je jako skup vecinom se traze firme da finansiraju. Telekomunikacije je 2 godine= 4 semestra stim da prvo moras iamti zavrsenu bolonju da bi upisao telekomunikacije (master)

Moj kolega je zavrsio Elektrotehniku u Sarajevu energetiku i priznali su mu ovde diplomu kao da je master zavrsio i dali mu da upise doktorat. To sigurno znam jer sam sa njim po studentskoj ganjao to sve. Eh neko pitao za bolonju, to je cak jos lakse jer to je europski sistem tako dodjes sa diplomom mozes odmah master da upises. Samo master ovde na infromatici (racunarstvu) je 4 semestra. jedino ima Ekonomska informatika (Wirtschaftinformatik) ona je na masteru samo 2 semestra. tako da u biti sa 6 bolonja + 2 master semestra si dipl ing.

Eh jos nesto sto su uveli nedavno ako zavrsis bolonju nprj informatku mozes upisati master sta hoces. Nprj ja zavrsavam Informatiku (tehnicku) bolonju upisao sam master na Elektrotehnici Energetiku. To mozes sada da radis kako hoces mozes cak da radis i pravo mozes sta hoces i kako hoces. Tako da ako skontas informatika nije za mene sredim prve tri godine bolonje i ode na nesto deseto.

Sto se tice vise skole kao sto je kod nas dole. Ovde bi se mogla priznati kao bolonja samo morala bi se razlika predmeta da vidi. Jer mislim da je nasa visa skola 2 godine dok je bolonja 3 godine. Ali ima tu isto cvaka, posto nasi predmeti dole nose nenormalno veliki broj casova. Nprj matematika 1 nosi 6 sati sa vjezbama. A ovde priznas tu matematiku za mathe 1 mathe 2 mathe 3. Jer po bolonji predmeti (izuzev gdje se ne radi neki rad kao istrazivacki) najvise imaju po 2 sata (bolonja pravilo).
Tako da bi nasa visa skola bila kao bolonja ovde po broju sati.
NPR moj kolega Uvod u Matematiku iz Sarajeva priznao ovde za sve 3 matematike, dok je matematiku 2 gdje je radio diferencijalne jednacine gdje je radio tejlorove i fourijeve nizove i redove priznao kao signale i sisteme. Znaci moze sve i svasta samo da ima bilo kakve povezanosti.
O ovome sve sto govorim je fakultet orijentisano (kako se ispiti guraju litar benzina za litar krvi bruka ziva sta se sve radi ali sta ces najbolje je to sto jos niko ne provijerava)

Eh sada postoji i FH (fachhoch schule) to je austrijska visa skola, to je bukvalno nesto kao nasa visa skola(jedan naprema jedan samo sa punooo prakse), ali jako puno uticajna i cjenjena ovde. Tako da moglo bi se i to da upise i to isto prolazi mada vecinom svi studenti idu na fax.#

Ne znam ljudi koliko vama treba za fax novaca ako ste u Sarajevu Beogradu Novom Sadu Zagrebu. Ovde jednom studentu mjesecno treba 450 do 500 eura (bez pre..ravanja znaci ono normalaa za sve bez nekog velikog luksuza = piti pivo u kaficu je 3 pa navise eura dok u prodavnici 33 centa 0,5 litar).

Eh sad sta jos zelim da kazem u vezi doktorata ovde. Kao sto sam rekao imas dvije mogucnosti. Moj kolega iz Velike Kladuse nasao preko neta sta ga zanima koja tema, preko Interneta upisao doktorat dobio potvrdu da je upisan otisao u Sarajevo u Ambasadu dobio vizu na 12 mjeseci dosao ovde otisao kod profesora (ali sve je prvo dogovorio sa profom preko emaila = da ne dolazi djaba). I dosao profa mu dao email adresu dao mu temu i to je to. Ovaj je upisan na fax ali zivi i radi u velikoj kladusi. Pise doktorat na Engleskom jeziku i citava komunikacija njega i profe je preko email mozda nekada neka konferencija ali nije bitno. (Imas vizu dodjes sa profom cisto da popijes kafu u Vienna Beograd - Bec 40 eura povratna karta, sarajevo malo skuplje 60 Eura, dok zagreb isto oko 50 eura. Mislim da se toliko moze investirati.
I tako da sve ide preko email.
Ovde profesori su jako solidarni jako hoce da pomognu i oni jedva cekaju da im se neko javi oni ce vam sve ponuditi izaci u susret u svakom pogledu.
Eh to je to ako hoces od kuce da radis.

A sada ponuda ako hoces da radis i da zivis u Becu. Na faxu ima jako puno projekata kao sto sam rekao, i onda gledas neki doktorat da radis gdje je trenutno nesto istrazuje. Moja kolegica radi trenutno neki senzor za Infinion koji ce da mjeri pul temperaturu tijela i da pokaziva polozaj tjela sve dok spava covjek. Ima njih nekoliko u timu zadajes se ucis trazis ganjas kad zavrsis projekat (sa citavim timom) automacki dobivas Doktorat bez icega da si napisao. Jer ta sva tvoja dokumentacija koju konstantno pisete je doktorat. To je znaci ono dokazivas se radis oko 1200 eura dobivas mjesecno ako radis 6 do 8 sati dnevno. (dodjes kad hoces odes kad hoces = ipak mora biti gotov nekada projekat). Druga mogucnost uzimanja kesa jeste da radis (u ovom slucaju takodje diplomski moze) a i doktorat jeste da uradis neki projekat za neku firmu uzimas kes a prikazes taj diplomski (doktorat). Opet cu da kazem (moj kolega) za bank austriju trebao neko da uradi projekat o snadbijevanju elektricnom energijom u slucaju da nestane struje ali da se kombinuju sve najnovije inovacije. Kad sam to cuo reko to postoji, kaze kolega to postoji ali nece oni to nego hoce High End tech znaci nesto sto postoji ali jos nije napravljeno. U biti ti tu od high end dijelova pravis generator struje. (da ne duljim) on dogovori projekat od banke, i ode na fax i nadje profu koji se bavi necim kao u tom smijeru struje ili kako vec generatori. I on predlozio profi kao imam ja tu ideju to mi se svidja kaze profa moze. Tako da je ovaj lik digao kes od banke i dobio diplomski rad.
Ima i takvih mogucnosti a ima i mogucnost da radis nesto deseto i pises doktorat. Samo se finansiras i to je to...

Samo jos nesto. Sto se tice upisa na fax u Austriji, morate donijeti potvrdu da ste upisani na fax (ako ste jos student). Ako si zavrsio bolonju hoces master, moras donijeti diplomu da si zavrsio bolonju(ili master) i potvrdu da mozes da upises master/postdiplomski/doktorat.
Nprj da bi upisao doktorat u Sarajevu 8000 eura kosta, da ne bi platio ti 8 000 eura trazis potvrdu da imas pravo da upises (tako izbjegnes placanja) a austrijanci to priznaju.

Izvinjavam se za vako opsirno pisanje ali zelim da znate sta i kako sve u detalje. Nadam se da ce nekome pomoci.
Nadam se da nisam promasio temu :)



[ Horvat @ 16.02.2009. 21:12 ] @
^^glasam da se ovo izdvoji u posebnu temu,hvala puuuunooo na ovome!!

e jos kad bi mogao i master tako od kuce :)

i da,nisi napomenuo koje je to sveuciliste,ili to vazi za sve fakultete sirom austrije?
[ neohipik @ 16.02.2009. 21:44 ] @
stari, evo i ja da ti puuuno zahvalim na odgovoru...
samo cu te jos nesto kratko pitati:
1.mozes li mi dati neki link na popis racunarskih fakulteta u beču...
2.kako ide sa jezikom, ima li predavanja na engleskom ili su sva na njemačkom...

pozdrav i još jednom hvala
[ bratovuk @ 17.02.2009. 00:49 ] @
2)
osmania says:

Citat:
Takodje imas da biras hoces li na njemacki jezik ili engleski jezik da pises rad.
[ osmania @ 17.02.2009. 05:07 ] @
Ovo je sve sto se tice fakulteta sirom austrije i vezano za Tehnicke Nauke . Svugdje je isti princip prijave itd....

ovo je plan tehnickog faxa u austriji(sve):

http://tuwis.tuwien.ac.at/zope...FeKw4g/tpp/lv/lv/sp/index_html

a ovo je ponuda za racunarstvo:

Informatik
033 531 Data Engineering & Statistics / Bac.
033 532 Medieninformatik / Bac.
033 533 Medizinische Informatik / Bac.
033 534 Software & Information Engineering / Bac.
033 535 Technische Informatik / Bac.
066 931 Computational Intelligence / Mas.
066 932 Computergraphik/Digitale Bildverarbeitg. / Mas.
066 933 Information & Knowledge Management / Mas.
066 935 Medieninformatik / Mas.
066 936 Medizinische Informatik / Mas.
066 937 Software Engineering/Internet Computing / Mas.
066 938 Technische Informatik / Mas.
066 939 Wirtschaftsingenieurwesen Informatik / Mas.
881 Informatik (Stzw) / DI. *
784 939 Dr.rer.soc.oec in Wirtschaftsingenieurwesen Informatik (pdf)
786 881 Doktoratsstudium der technischen Wissenschaften (pdf)
791 881 Doktoratsstudium der Naturwissenschaften (pdf)

Informatikmanagement
033 522 Informatikmanagement / Bac.
066 922 Informatikmanagement / Mas.
784 922 Dr.rer.soc.oec in Informatikmanagement (pdf)

066 453 Biomedical Engineering / Mas.

Bakk = bolonja
Mas = masters

To je sta oni nude eh sada imas gore na linku sta te zanima predmeti itd..

A direktno za telekomunikacije:

Elektrotechnik
033 235 Elektrotechnik / Bac. ( ovo je osnova elektrotehnika ta bolonja to sredis i ides sta hoces ispod ovo ako si elektro)
066 435 Energietechnik / Mas.
066 436 Automatisierungstechnik / Mas.
066 437 Telekommunikation / Mas.
066 438 Computertechnik / Mas.
066 439 Mikroelektronik / Mas.

Iz predhodnog posta se vidi zavrsis bakk na informatici uzmes mas na elektrotehnici.

Sto se tice jezika. Pisanje diplomskog i doktorata mozes da biras eng ili njemacki . A studiranje je na njemackom jeziku (za 6 mjeseci svi studenti nauce toliko da se predavanja mogu pratiti).

ovo je sve bilo sa tu wien, otidjite na TU graz pa tamo vidite sta ima...
[ Horvat @ 17.02.2009. 10:01 ] @
sad jedno glupo pitanje,kontam da ne moze ,al ne skodi da pitam
da li se moze zavrsiti tu neka it oblast [visa ,tj visoka skola,odnosno bac. diploma],konkretno elektronika [recimo da je to it oblast :P] ,a posle master nastaviti nesto sto uopste nije it?mislim kontam da medicina nikako ne moze,ali neke druge stvari? [ne mislim na menadzment i to]
[ rambo2004 @ 17.02.2009. 10:22 ] @
Evo da ti i ja prenesem svoja iskustva.

98' sam se upisao na Visu Elektrotehnicku u BG, na smer Racunarska tehnika. Pre toga sam u zivotu video racunar 2 puta i jednom ga dodirnuo.
Kada sam prvi put usao u laboratoriju na vezbe nisam znao da ga ukljucim.
negde pod kraj 99-te sam poceo da razmisljam da batalim skolu i da idem u vojsku, iako sam dao uslov i upisao drugu godinu. Onda sam uzeo da spremam Osnove Racunarske Tehnike. Onako rutinski, nisam znao sta je to jer je bombardovanje prekinulo predavanja.
Tada sam se susreo sa algoritmima i ukapirao da je i meni Bog dao jedan talenat. Rodila se ljubav na prvi pogled, saznao sam sta cu raditi do kraja zivota.
Onda su krenuli Paskal, C, Java, C++, Asembler. Dok sam zavrsio skolu 2003.(nisam bio neki razbijac od studenta i okinuo sam jednu godinu) znao sam bar 3 ozbiljna jezika i odlicno razumeo Objektno Programiranje.
Posao sam nasao brzo, poceo sam da radim C++ sa bazama podataka, u pocetku za sitnu kintu ali plata je brzo rasla. Nakon godinu dana, otisao sam u regularnu vojsku. U vojsci sam naucio .NET(u slobodno vreme. Svaki muskarac bi trebao da ode i dozivi vojsku, nije to izgubljeno vreme, ima u zivotu dovoljno vremena za sve, narocito sada kada traje samo 6 meseci). Nakon vojske nasao sam posao u firmi koja radi softver za berze. Tu sam radio dve ipo godine i stekao veliko iskustvo u svemu i svacemu. Onda sam pre nekih 14 meseci presao u jednu firmu koja je radila outsourcing. Tu je bilo med i mleko dok je nisu zatvorili pocetkom ovog meseca, zbog toga sto su klijenti povukli porudzbine usled ove krize. Sada opet trazim posao.

Jedini savet koji mogu da ti dam, je onaj koji si cuo od mnogih drugih pre mene. Pocni odmah da radis nesto u struci. Vremenom ces i ti nauciti da plivas u ovoj reci.

Ne ocekuj mnogo kreativne poslove ni u programiranju, ako se za njega odlucis. Sanse su ti 99% da ces se smarati sa formama i bazama podataka. Ja sam bio srecnik koji je radio softver za berzu i bio sam postedjen formi i baza tih dve ipo godine. Ali posle se sve vratilo na staro. Ako vec imas neke kreativne ideje, uvek mozes to da radis za svoju dusu, u slobodno vreme.

Za malo da zaboravim. Kreativnost mozes da ispoljis i tako sto ces se truditi da ti svako deo softvera bude elegantno i funkcionalno uradjen. Bez obzira koliko neznatan bio. Ali to vec prelazi u umetnost ...

Sve najbolje
[ asterisk @ 17.02.2009. 11:39 ] @
Ja sam zavrsio telekomunikacije, nisam ni trazio neki "posao za dipl. ing.-a Telekomunikacija" odmah sam krenuo u programiranje. Ne kontam sta ti tu moze biti problem. I za sta si ti to pa obucen da radis kad izadjes sa faxa osim za ucenje. Ako si ti zavrsio telekomuinikacije ti mozes da biras koji oces posao, imas znanja i potencijala za bilo koji zanat. A koji god posao da izaberes pre ili kasnije ti se sve svodi na zanat.
Da budem jasan i kratak, ti mozes da radis sta god hoces, pitanje je samo sta ti zelis i koliko si spreman da se potrudis da to i postignes. I nemoj puno da maris o stereotipima koje imaju drugi da ti sa zadovoljstvom prenesu.
Radio kod nekod provajdera, administraciju ili programiranje veruj mi da ces svugde morati puno i stalno da ucis?
[ deerbeer @ 17.02.2009. 13:15 ] @
Citat:
@rambo2004
Ne ocekuj mnogo kreativne poslove ni u programiranju, ako se za njega odlucis. Sanse su ti 99% da ces se smarati sa formama i bazama podataka. Ja sam bio srecnik koji je radio softver za berzu i bio sam postedjen formi i baza tih dve ipo godine.

To pre svega zavisi da li odrzavas neku vec napravljenu aplikaciju sa formama i bazama pa ti se svodi posao
samo na doradu logike ili interfesja) stalni deadline/rokovi pa te takav posao smori posle godinu dana .
Ja imam tu prednost sto mi ovakav posao nije bas u opisu radnog mesta
jer se firma u kojoj radim bave i razvojem shareware programa gde mozes makar vise da ostavis neki svoj licni pecat u kreativnom smislu.

Ako ucestvujes u razvojnom timu koji se bavi jos i projektovanjem,
osmisljavanjem nekog sistema poslovnih aplikacija kao i implementacijom istih
one mogu biti i dosta komplikovane pa stvari krecu da budu interesantnije od obicnih forma-upit forma-upit ponavljanja .:)
Veca odgovornost i kreativnost vece i pare .

Citat:

Za malo da zaboravim. Kreativnost mozes da ispoljis i tako sto ces se truditi da ti svako deo softvera bude elegantno i funkcionalno uradjen.

Slazem se ,sa obzirom koliko se razvojnog vremena potrosi na sitnice i cake koje ostaju na onih 10% do kraja projekta/aplikacije ..
Postoji hiljade manje/vise slicnih poslovnih aplikacija koje rade manje/viise istu stvar (upis i citanje iz baze i forme)
ali malo je njih koji su upotrebljive 100% za krajnje korisnike koji je koriste .









[ osmania @ 17.02.2009. 13:26 ] @
Citat:
osmania: Eh vako ima dosta pitanja pa sada svima da odgovorim:

Eh jos nesto sto su uveli nedavno ako zavrsis bolonju nprj informatku mozes upisati master sta hoces. Nprj ja zavrsavam Informatiku (tehnicku) bolonju upisao sam master na Elektrotehnici Energetiku. To mozes sada da radis kako hoces mozes cak da radis i pravo mozes sta hoces i kako hoces. Tako da ako skontas informatika nije za mene sredim prve tri godine bolonje i ode na nesto deseto.


Ovo sam napisao u pretproslom postu. Bukvalno mozes sta hoces mada gore sam rekao dvosmisleno ovo "cak da radis i pravo" mislio sam da Pravo studiras (pravni fax). Nprj imam sa faxa prijatelja zavrsio bakk elektrotehniku i master radi gradjevinarstvo. Mislim mozes cak i Medicinu ali ali medicinsku informatiku. (70 posto medicine i 30 posto informatike = jako zahtjevan smijer ali posao te ceka sigurno)

biraj sta hoces...
[ Horvat @ 17.02.2009. 13:49 ] @
a sta traze pri upisu?
da znas nemacki ili da znas osnove?

a i inace,nesto me je zabunilo,kako su oni znali da je u matematici x [ne znma kako je na drugovom ti faxu zvala] radio integrale i fourijeve redove ?dobio je plan i program predmeta od faxa ili?
[ osmania @ 17.02.2009. 17:10 ] @
Citat:
Horvat: a sta traze pri upisu?
da znas nemacki ili da znas osnove?

a i inace,nesto me je zabunilo,kako su oni znali da je u matematici x [ne znma kako je na drugovom ti faxu zvala] radio integrale i fourijeve redove ?dobio je plan i program predmeta od faxa ili?


da bi upisao fax bilo koji smijer doktorat bilo sta potrebno je:

ovo ti je osnova uvjek ti ovo traze:

aplikacioni formular
Rodni list (inter)
kopija pasosa
duplikat svjedocanstva 1 2 3 4 razred sredje skole (orginal) i prevod ovjeren u sudu bez apostila.
duplikat diplome o zavrsenoj srednjoj skoli takodje prevedeno,
----------------------------------------------------------------------------------------
zavisno o sta zelis da upises:
potvrda da si upisan na fax ako si student,
ali ako si zavrsio fax onda diploma o zavrsenom faxu i potvrda da imas pravo dalje da studiras (da pises postdiplomski...)

Kako oni znaju da u matematici x ima to i to:
eh fino ti pokupis jedan formular i odes na stranicu i vidis koje predmete imas na faxu.
I ti poredis ti to sredis i ides kod dekana personalno i on to gleda i poneses mu sve plan i program sa faxa gdje studiras a on sve zna sta je na njegovom faxu tako da ne moras sa TU (technische Universität) da nosis.

Nego nesto sam danas razmisaljo o onoj tvojom recenici Horvat, koju si rekao da bi bilo fino da mozes da od kuce radis master.
Eh reci cu ti da 70 posto ispita mozes da radis od kuce. To su samo ispiti koji su predavanje. A predavanja po zakonu nisu obavezni jedino ako hoces...
tako da oni 30 posto moras da radis ali bolje ista nego nista...

[ Horvat @ 17.02.2009. 18:03 ] @
sta to znaci da ne postoje vezbe?koliko znam vezbe su na svim faxovima obavezne [slobodno me ispravi]

ili u tih 30% spadaju vezbe?

a inace kad sam mislio od kuce,nisam mislio iz austrije :),mada mislim da smo se razumeli


nego ovo oko predmeta sam nesto se pogubio,kad skupis spisak predmeta,odes kod dekana tog novog faxa u austriji?ili kod starog tu?
[ osmania @ 17.02.2009. 20:32 ] @
Citat:
Horvat: sta to znaci da ne postoje vezbe?koliko znam vezbe su na svim faxovima obavezne [slobodno me ispravi]

ili u tih 30% spadaju vezbe?
a inace kad sam mislio od kuce,nisam mislio iz austrije :),mada mislim da smo se razumeli
nego ovo oko predmeta sam nesto se pogubio,kad skupis spisak predmeta,odes kod dekana tog novog faxa u austriji?ili kod starog tu?



da postoje vjezbe ali iznose 30 posto od svega na kojima moras da budes ili dogovoris sa profom ako je neko radjenej zadataka da ti on salje zadatke na mail uradis i saljes mu nazad. I kad dodjes polagati ispit onda te on pita sta si ovde radio. Tako ima ljudi koji polazu Elektrodinamiku iz Austrije u NJemackoj. Sve preko email samo moras otici polagati ispit.

I ja sam mislio da kod kuce svoje gdje zivis sjedis ucis spremas ispit posaljes profi mail i pitas ga kad mozes da radis ispit on ti odgovori tada ili pratis na stranici imas sve info svaki minut update. Sjednes na Bus dodjes u Bec polozis ispit i vratis se navece kuci.

Ides sa spiskom svojih predmeta koje si polozio u zemlji odakle si i spisak ti pravis i poneses index.
Napravis spisak i uporedis sta bi to odgovaralo kojem predmetu na faxu koji bi upisao u Austriji. To sve poslazes pitas jos za koje savjete sta se moze uvaliti loj za bubreg, bukvalno su ljudi prodavali nas paskal za programiranje ovde u c++ cak neki su dali nas paskal za algoritme 1 (jako tesko ovde u austriji polozit).
U biti pravis spisak onako kako treba i malo kako tebi odgovara da sto teze predmete priznas a lakse da prodju. Ali naravno ne moze nesto ako je potpuna suprotnost.

Cak nas jedan predmet iz nprj Sa mozes da priznas ovde za 3 do 4 predmeta. Jer kod nas (je bilo) imas predmet dvosemestralne tako reci.
Jedan predmet traje 2 semestra, dok ovde sve su jednosemestralni. Tako Osnovi Elektrotehnike iz sa ovde priznas za sve sto je vezano za elektrotehniku osnove.
ET 1
ET 2
Sklopovi
tehnicka elektronika...
sve to mozes da "unovcis" sa Elektro nasih prostora....

i sa tim spiskom ides kod dekana Austrijskog faxa i njemu objasnjavas sta si ucio.
Cak moze da bude da te neki profa pozove na razgovor ali ono cisto da vidi da li znas 5 % materije sta se tu radi. Ali rijetkost....

[ Horvat @ 18.02.2009. 10:29 ] @
aha,tako nekako sam i ja razumeo :)
znaci svakakve mucke :D

e sad,kako odrzati te vezbe "odjednom",da se ne vozas tamovamo,samo radi vezbi...mada to je sigurno manje isplatljivo nego da si u austriji
[ osmania @ 18.02.2009. 11:00 ] @
sve zamivi gdje zivis, i kako te sreca potrefi.

Jer ako imas vjezbe koje su jedne ponedeljak druge petak trece u srijedu onda je s*****.

Ali gledaj ako sve sracunas bolje je jedan semestar uzeti studentski dom i sve te zezancije i odradis kao covjek i to je to. Ipak je isplatljivije biti hajmo reci godinu dana u becu nego 2 ako je finansije problem.

Nego evo nedavno sam dobio newsletters od faxa i vidio sam ponude koje nude da se urade certifikati (ponuda traje mjesec dana) svi certifikati za studente Tehnickog Faxa za 99 eura.
Nprj MS certifikati ima onih nemam pojma koliko raznih, moj prijatelj radi java certifikat. Ima Oracle nesto isto mada ima puno neki zezancija.
po ispitu 99 eura... A to jest fazon ono izbace sada ponudu za mart mjesec ako si spremao godinu dana onda si na dobitku...


[ Milan S. aka Morlak @ 01.03.2009. 21:32 ] @
Pricao sam skoro sa starijim adminom iz jedne banke, covek lepo kaze da na jednog admina dodje 20 programera.

Sto se konkursa po stabilnim firmama tice, budimo realni, vec se otprilike zna ko bi tu mogao da upadne, jer kvalitetni kadrovi ne salju cv i slicno nego dobiju poziv ili okrenu telefon. Bez zamlacivanja.

Elem, jedine firme koje su do sada davale krajne konkretne oglase su Telenor i Vip. Mislim, kada ljudi traze HTMl/CSS kodera onda traze HTML/CSS kodera a ne i nekog ko bi jos pored tog posla mogao da razvlaci pvc kablice za UTP po zgradi :))

Dobro, mozda ima jos nekih firmi slicnog setup-a. Poenta je da u oglasima vidite sledece:

Potreban CISCO, ako moze da je radio i na SQL-u, da zna Cxx/PHP/MySQL, da mozda ima MCSA/MCSE, da ima neki Security dopunski sertifikat, da mozda zna css, da budzi Jomlu i Wordpress..., da ima Flash i Photoshop u malom prstu, da ima 3 godine u iskustvu sa Asterix-om...

Mislim sta reci,...ovo je Srbija.

U privatnoj firmi, care moj, sigurno neces raditi administraciju mreze ako imas do 100 racunara pod kontrolom. Ima i da radis bazu u Access-u, da se drndas sa direktorovom PPT prezentacijom, da pravis formu u Excelu i da budes kriv zato sto je neko na salteru pobrisao konfiguracione fajlove....

Bez da ulepsavam, ljudi generalno boli uvo za IT ljude po firmama kojima to nije pretezna delatnost. Tvoje je da sve funkcionise iako ne mozes da objasnis mentolima da ne mogu igrati Age of Empires na Serveru !!

Sto se tice prica da neko na srpskom internetu zaradjuje velike sume novca od sajtova kao pojedinac, ajde malo realnosti opet !!

Koliko sajtova ima koji su profitabilni a pod fizickim licima su? Ko uzima pare na netu ? Bloger? - Ma daj postedi me. Pa sve da blogujes na engleskom , trebalo bi neko stalno da te diguje da zivis od te price.

Jedina kinta je po forumima. Racunaj da na nekih 100.000 posetilaca mozes uzeti ~ 130 $, ugrubo. Ajd da me neko ispravi sto se ovog tice.

Ako mislis raditi kao programer za drugog, nista ti se to ne razlikuje od branja jagoda za drugog. Radis za drugog, pa to to je.

Recimo, da bi radio posao, ja moram znati i BSD, i Linux, i Windows, i bezbednost i rutiranje, i trista drugih cuda.. I onda mi dodje covek sa pricom: 'Jel' bi mogao da nam isprogramiras to i to, mislim ti radis sa kompjuterima i to ;)))

Ajde nek mi neko od vas kaze da radi samo jednu IT stvar u firmi ?

Sad ce neko reci, 'pa sto se ne specijalizujes za nesto?' Kad da se covek specijalizuje kad masina melje ?

Veruj mi, ima i starijih od tebe sto ne znaju sta, kako i gde.

Hint: imam 26 i nisi jedini sa tom pricom, ja sam svoj faks zavrsio jos 2005/06. Ako ce ti biti lakse, znam gomilu ljudi koji su u istoj prici. Neki od njih misle da ce postati bele kravate sa sajtovima na srpskom - neka im je vecna slava :))

Probaj search za freelance po ES-u.

Jedna od lekcija, koju sam bar ja naucio, je da nije bitno sta trenutno znas, neko koga imas u imeniku. Gde god se okrenes, tako ti je.

Sto se tice Python/Perl-a i ostalog manijakalnog ucenja do 12 meseci sto neko rece po postovima, pogledaj Python Oglase za posao, recimo: http://www.python.org/community/jobs/

U svakom slucaju, ima da sprzis mozak :)

[ Untouchabble @ 01.03.2009. 22:59 ] @
Hvala na odgovoru
Sto se tice "przenja", to mi sledi u svakom slucaju, spremao ja cisco ili python (btw gledao sam te oglase za posao, otud i ideja). Moram da priznam da mi je ova tema samo produbila dileme, jer postovi idu po principu toplo-hladno (drzi se mreza / bolje je programiranje).
Odluku cu da "krckam" do diplome, u medjuvremenu treba da krenem sa praksom u jednoj domacoj firmi koja se bavi optikom, steci cu valjda sliku iz prve ruke sta je to ustvari. Inace, momak koji me je ubacio tamo (inzenjer), nema pojma o IP-u, Ciscu i sl, a radi sa optikom (sto opet nije direktno povezano, ali ipak...).
[ a zo zo @ 04.03.2009. 13:21 ] @
Vidim da Untouchable ima slican problem kao i ja... a da nam reject djeluje kao zreo sagovornik. Da, malo ko radi to sto voli. Telekomunikacije mogu da budu korisne, znam ljude koji su dobili mjesta u jakim kucama, ali imam utisak da je radila i veza... Izgleda da i pored fakulteta moras da sklapas brdo prijatelljstava. Nekad se zapitam sta ce mi ovo sve. Radila sam i u skoli, klinci su haos. Nekad mi se cini da mi najvise odgovara neki dizajn, ali cesto gazde traze nesto kicasto, poput reklama za deterdzent, itd. Fino je imati i gazdu koji nije sirovina, vec drzi neki solidan nivo a uz sve to i ne trazi da budes supermen a i placa solidno.
Ja bih mu preporucila da uci neki prog. jezik, programiranje zna biti i zabavno ali pod uslovom da imas normalne uslove na poslu. Mnogi su mi preporucivali Javu. Ok, ja je znam, onaj osnovni dio koji smo pokupili na faksu ali je samo osnova, ali on nije dovoljann, a ja npr. ne baratam sa J2EE, i ostalim novim tehnologijama vezanim za nju. Sad ucim PHP. Neki su rekli da je to cista glupost sto sam njega krenula da ucim. Opet, vidim da ima dosta oglasa za njega, a cini mi se laksi, bar sazetiji od Jave. Da li sam pogrijesila??? I ako mozes da mi pomognes oko konekcije za rad sa bazom, koristim WampServer ali nesto ne radi-napravim bazu, itd. ali... Ili da odem na Javu? Neki dan brojim... radila sam sa 9 jezika, doduse ne profesionalno bas-Modula2, Pascal, Scheme, GPSSH, SLX, VisualBasic.NET, Java,PHP, HTML,C. Ovi prvi su sa faksa, nikad niko cuo za njih :) Ne radim sada nigdje i nemam pojma sta bih najradije, iako imam 27 i ja :) Fuj, znam...
Pozdrav!
[ Milan S. aka Morlak @ 04.03.2009. 18:52 ] @
>
Nije 'Fuj'.

Pretpostavljamo do sad da si shvatila da je ovo Sorabija. I sta ti vredi
sto znas samo jedan jezik kad ce ti trebati i ostalo. PHP, kazes. Pa PHP
ti je sta bez MySQL-a? Opet sve to ti ide u paketu sa HTML/CSS-om...

Pa kad budes znala to, opet ce ti traziti J
ava Script - 'pa bilo bi lepo i da znas JS' :))

Pa kad budes znala to, bilo bi lepo i da znas White/Black SEO :), i neki
JPG da optimizujes za Web...blah, blah...

Evo ti sto je meni zavrsilo posao za MySQL :
http://www.youtube.com/profile?user=leanjhuls&view=videos

I naravno oficijelni tutorijal:
http://dev.mysql.com/doc/
[ Leksiko @ 09.03.2009. 16:26 ] @
Ne znam da li moj prilog mozda suvisan ali me tema zagolicala pa rekoh da pomognem savetom. I ja sam se slicno pitao na zavrsnim godinama studija - sta posle? To je bilo sredinom 90-tih. Na kraju studija sam pozeleo da budem asistent na fakultetu i to mi je uspelo. Jednostavno rekao sam profesoru da hocu kod njega da radim diplomski pod uslovom da posle kod njega mogu da ostanem kao asistent. Posle 2,5 god na tom fakultetu pozeleo sam da radim doktorat u inostranstvu i to mi je isto uspelo. Posle 1,5 god na inostranom univerzitetu kao doktorant pokazalo se da univerzitet i istrazivanje vise nije za mene i pozeleo sam da radim u telekom industriji i to mi je uspelo. U toj istoj telekom industriji sam menjao nekoliko poslova i stalno napredovao.

Sta hocu zapravo da kazem?

Dve stvari.

Prvo ako imas ambicije u zivotu sigurno ces raditi velike stvari - ambicija te vodi strateski kroz zivot. I nije bas bitno da li ce to biti u Telekom industriji ili u nekoj slicnoj ili u nekoj razlicitoj bitno je da ambijent postuje tvoj univerzitetski nivo razmisljanja.

Drugo, razmisljaj uvek o jednom koraku unapred - deluj takticki. Kada tako skocis istrazi, iskusi, nauci a onda pravi planove za novi korak. Korak po korak dok ne dosegnes ambiciju. Uz malo srece ambicija ce biti uvek par koraka ispred i daleko te odvuci.

Pozdrav
[ golubg @ 13.03.2009. 20:36 ] @
uhh izgubih oci dok procitah sve sta je napisano u ovoj temi. Mislim da imam par saveta za mladje buduce kolege koji imaju dilemu sta i kako raditi posle fakulteta. Uzecu na primer sebe , zavrsio sam 2006. etf u Beogradu , energetiku, smer elektroenergetske pretvarace i pogone, i za diplomski projekat GSM kontrolera zasnovanog na Atmel seriji mikrokontrolera.Da skratim pricu , energeticar koji je na fakultetu bio deo ekipe koja je 2005 osvojila nagradu na prestiznom IEEE energy future chalenge takmicenju.Da ne bude sumnje aktivno sam ucestvovao na projektu , trajao je godinu dana.Za tih godinu dana dal sam dao neki ispit ,tesko.posle toga smesila nam se celoj ekipi svetla buducnost , prijemi , kontakti ....Ali svakog cuda 3 dana dosta tako i to . elem pre nego sto sam diplomirao dobio sam ponudu da radim kao IT support za stranu firmu u srbiji, i posto sam morao da placam i stan i hranu prihvatio sam to kao privremeno resenje dok ne diplomiram i dok ne odsluzim vojsku.Nije posao bas u struci , ali s obzirom da mi je c u srednjoj i faxu isao extra, matlab i simulink na faxu,kao i da sam za uslov na jedan ispit morao da prepravim MAGISTARSKI rad nekog kolege koji ej bio pisan u fortranu i nije radio iako je lik magistrirao,smatrao sam da mogu da obavljam taj posao. Naravno poslodavci koji su pricali sa mnom i dali mi posao nisu ni sami bili svesni sta njima ustvari treba.DA naviknite se na to da oni koji vas intervjuisu nemaju obicno pojma sta vi treba da radite ustvari,retki su izuzeci gde neko ko stvarno zna sta treba da radite sedi u komisiji i propituje vas.I mogu vam reci da me je sacekalo svasta , gordijevi cvorovi od utp kablova, krs i lom od servera , brdo modema , mrezne opreme i povrh svega Cisco Call Manager i brdo IP telefona i neki ludacki softver za Call centre. I tu pocinje odiseja, stres, kratki rokovi ,posao gde odgovor "ne moze" nije opcija.Bilo je cupavo , i sto je jos crnje nemas support ni za cisco ni za microsoft , Altitude...Sam na svome si pa se snadji.Srecom snasao sam se , i mislim da sam uradio dosta i naucio dosta.Evo danas sam IT manager i system inzenjer u toj firmi , stvari su malo sredjenije ali daleko od idealnog.I kao sto rekoh ovo je trebalo da bude priveremeni posao,ali je izgleda prerastao u stalni,iako sam bio na par konkursa za energetiku ali su plate male i uslovi losiji nego ovde gde sam.Ukratko zakljucak to sto si naucio na faxu je samo plus i ako ne radis u struci sluzice tei da zdravo razmisljas i logicki nalazis gde je problem,sve ostalo je na tebi kolliko si speman da otvoris mozak i ucis nove stvari bez predarasuda i ustezanja.A posle nekog vremena se sve isplati i svede na zanat kao i sve ostalo u zivotu.Najvaznije je da naucis da koristis google kao glavni izvor znanja za resavanje problema,ne moze svaki put ali u vecini slucajeva te uputi na pravac u kome treba ici.
p.s. radim deo radnog vremena i kako sistem administrator i mogu ti reci da je pisanje skriptova u perlu opustanje za mozak u odnosu na sve gluposti koje posao u IT nosi, posebno ako imas malo vecu odgovornost
Nadam se da je ovo moje iskustvo malo pomoglo da odlucite kojim putem cete krenuti.Samo napred i ne plasite se nicega a ponajmanje posla,kad se odmah prekalis posle je sve boza , u vecini slucajeva
od mene toliko uzdravlje i srecno !!!
[ Milan S. aka Morlak @ 14.03.2009. 18:18 ] @
Desava se da nadjes posao koji nije direktno vezan za fax, pa kada
konkurises za radno mesto za koje je potrebna tvoja diploma/fax znanje
ispostavi se da ti je pocetna plata mala/nedovoljna da se prebacujes, jer
si se vec dovoljno 'rasirio' u prvoj firmi..

Oportuitetni troskovi...hoces posao koji volis da radis, ili onaj koji je
dobro placen...

Ovo me podseti na Trainspoting: Cuz jor lajf, cuz jor karia :)
[ Paxy @ 20.03.2009. 17:56 ] @
Citat:
Leksiko: Ne znam da li moj prilog mozda suvisan ali me tema zagolicala pa rekoh da pomognem savetom. I ja sam se slicno pitao na zavrsnim godinama studija - sta posle? To je bilo sredinom 90-tih. Na kraju studija sam pozeleo da budem asistent na fakultetu i to mi je uspelo. Jednostavno rekao sam profesoru da hocu kod njega da radim diplomski pod uslovom da posle kod njega mogu da ostanem kao asistent. Posle 2,5 god na tom fakultetu pozeleo sam da radim doktorat u inostranstvu i to mi je isto uspelo. Posle 1,5 god na inostranom univerzitetu kao doktorant pokazalo se da univerzitet i istrazivanje vise nije za mene i pozeleo sam da radim u telekom industriji i to mi je uspelo. U toj istoj telekom industriji sam menjao nekoliko poslova i stalno napredovao.


Podrzavam potpuno !
[ Mungos 7 @ 21.03.2009. 10:11 ] @
on se pita sto sa telekomunikacijama i programiranjem, a sto ce tek oni (jedan od njih sam ja) sa ETF-a sto su opstu elektroniku studirali, dje ce i sto oni da rade
ja trenutno opravljam hehehhee ali ne marim jer volim
nekad sam zamisljao sebe da cu raditi na nekom novom cipu za philips ili sl. ali treba biti realan i reci da neke ambicije u tvojoj zemlji ne mogu da se ostvare
zato treba naci kompromis, radi posao koji ne mora biti idealan po volji i ne predobro placen
[ glackop @ 21.03.2009. 21:22 ] @
Hteo bih u okviru ove teme da postavim jedno strucno pitanje na koje bi mogao bilo ko da odgovori,a pozeljno neko ko radi u Telekomu a tice se CDMA tehnologije:Koja je dozvoljena donja granica sinala/u minusu/na koji telekom sme izvrsiti prikljucak korisniku,kao i zasto Huawei ETS 2008 u servisnom modu pokazuje -85 do -90 a na displeju u kome pokazuje nivo signala u crticama od mogucih pet konstantno drzi cetri pa cak i petu.Zasto tu postoji nelogicnosti,ako sam cuo da je navedeni minus okarektarisan kao veoma slab signal?
[ uabanke @ 24.03.2009. 14:38 ] @
U ovoj zemlji odavno nije bitno šta znaš da radiš već gde radiš. Neko se ubi od posla za 20 000 a neko u drugoj firmi za isti posao ali mnogo manje rada ima tri puta više.
Nije loše u firmama kao što je Pupin recimo, uradili su za Puteve Srbije program za naplatu putarine koji ne radi kad su loši vremenski uslovi i elektronska naplata koju su projektovali je očajna do bola ljudi su poludeli zbog problema ali zato imaju zlatnu koku od koje stalno imaju dobar priliv. Sad su preuzeli i opštine (lokalnu poresku administraciju) i napravili takav program da ljudi kad treba da učitaju neke podatke sa servera popiju kolektivno kafu koliko je to brzo, hoću da kažem da nije bitna ni stručnost u poslu ovde sve prolazi. Ministarstvo telekomunikacija je uzelo Informatiku za dobavljača opreme i njima je isto super, recimo disk za server FSC 160Gb hot plug 7.2k košta u maloprodaji 80 eura a oni opštinama prodaju isti model od 160 GB po ceni od 120 eura. A opštine moraju da kupe od njih jer imaju garanciju godinu dana.Zato imaju dobre plate i to je najbitnije. Nemoj mnogo obraćati pažnju da će neko ceniti tebe i tvoj fakultet (osim ako ne pređeš granu ili ti je tata direktor u nekoj firmi) već spremi kintu i gledaj da se zaposliš u nekoj monopolskoj firmi.
[ Horvat @ 24.03.2009. 18:39 ] @
^^meni je to vise zalosno :(

pogotovo ovaj 2. deo,zar se za to ne izdaju tenderi?
a "pomalo" mi nejasno ovo "jer imaju garanciju godinu dana" ,a inace kao nema garancije na hard ili sta?
[ Niclosia @ 25.03.2009. 20:16 ] @
Leksikko inspirirao me tvoj post.thnx

kod mene je ista stvar, 4 ispita do kraja. zelja za znanstvenim radom, i pitanje sta dalje.
[ korak @ 29.03.2009. 13:39 ] @

Ja sam zavrsio telekomunikacije na elektronskom fak. u Nisu, ali se poslednjih 20 god. bavim mikrokontrolerima, programiranjem mikrokontrolera i pravljenjem aplikativnih programa na PC-u za potrebe nekih uredjaja koje proizvodim u svojoj maloj firmi. Posle druge godine, trebalo je da se opredelim za smer: telekomunikacije, racunari i programiranje i komponente. Komponente sam odmah odbacio, i bio sam u pravu vise se kod nas ne proizvode. Ono sto je tada bilo u programu za racunare i programiranje mi je bilo blisko, ali nisam to odabrao jer sam zeleo da savladam dobro samu elektroniku.

Sada u svojoj firmici razvijam i proizvodim i hardver i softver bez potrebe za uslugama sa strane. Vidim da svrseni studenti programiranja ne umeju da apliciraju ni najjednostavnije harverske komponente i tesko im je da povezu hardver i softver. Doduse ima retkih koji se nekako snalaze i sa hardverom u stili 'radio amatera'.

Ne kajem se sto sam se ovako opredelio, jer ne zavisim ni od programera ni od hardverasa, a posla za primenu mikrokontrolera ima i bice ga manje ili vise uvek. Da sam cist programer ne bih imao ovu samostalnost, ili bih je stekao na tezi nacin.

Sve zavisi od toga sta ti je konacan cilj. Fakultet daje samo siroku osnovu znanja i mogucnost da kroz rad postanes strucnjak za neku oblast. Mnogo toga sto naucis na fakultetu zastari i postaje dominantno znanje koje stices kroz rad. Zamisli da zavrsis telekomunikacije, a da kroz rad i sticanje sertifikata ovladas i programiranjem, i tako postanes kompletan strucnjak koji povezuje telekomunikacije i programiranje. Proceni da li to mozes, i ako mozes pogledaj programe na oba smera i sam donesi odluku.

Pozdrav.
[ Mystery @ 11.04.2009. 10:10 ] @
Posle fakulteta iznajmis tezgu na pijaci i lagano... :D
[ glackop @ 11.04.2009. 14:21 ] @
Potpuno ispravan savet.
[ aco85 @ 17.04.2009. 00:46 ] @
Studiram ETF smer Racunarska tehnika i profesor iz predmeta obrada dig signala i telekomunikacija nam ovako govori: Ko hoce da se bavi telekomunikacijama treba da dobro poznaje c, c++ posle toga ako treba neki novi jezik da se nauci, uci se za 2,3 meseca posto je skoro sve na istu foru. Dalje kaze da je buducnost telkomunikacija u furijerovim transformacijama i to kako progurati bolji protok kroz zicu ili vazduh (raditi na pronalazenju dobrih performansi) kao sto sada imaju japanci 4 G (tv, telefonija, internet, video pozivi itd sve ide preko objedinjene mreze) i mnogo je bolje uradjena od 3 G. Tu treba traziti raspisane konkurse ali treba imati srece da vas neko finansira/odnosno da li ce nekome vasa ideja i uradjeni projekat da se svidi. To je inzenjerstvo a administracija je potpuno druga prica, slicno busenju karata u zeleznici. Potrazio posao na nekom institutu u inostranstvu ako zelis uzbudljiv posao, ali se dobro pripremi za poslovni razgovor/ispitivanje znanja. Mozda sam samo nabacao tekst(nedostatak vremena) ali ko poznaje gradju zna o cemu pricam.
[ Branko Santo @ 17.04.2009. 07:49 ] @
Citat:
aco85:To je inzenjerstvo a administracija je potpuno druga prica, slicno busenju karata u zeleznici.


^ :D

Ovo je odlicno, vidim da pricas iz iskustva i potpuno podrzavam.
[ Untouchabble @ 17.04.2009. 08:43 ] @
Citat:
Dalje kaze da je buducnost telkomunikacija u furijerovim transformacijama i to kako progurati bolji protok kroz zicu ili vazduh (raditi na pronalazenju dobrih performansi) kao sto sada imaju japanci 4 G (tv, telefonija, internet, video pozivi itd sve ide preko objedinjene mreze) i mnogo je bolje uradjena od 3 G. Tu treba traziti raspisane konkurse ali treba imati srece da vas neko finansira/odnosno da li ce nekome vasa ideja i uradjeni projekat da se svidi. To je inzenjerstvo a administracija je potpuno druga prica, slicno busenju karata u zeleznici. Potrazio posao na nekom institutu u inostranstvu ako zelis uzbudljiv posao, ali se dobro pripremi za poslovni razgovor/ispitivanje znanja. Mozda sam samo nabacao tekst(nedostatak vremena) ali ko poznaje gradju zna o cemu pricam.
Prvo, hvala na odgovoru.
Sto se tice "provlacenja sto veceg protoka kroz zicu", nije mi bas logicno (za vazduh ima smisla), jer se tezi dovodjenju optike do krajnjih korisnika (FTTH), a tada je protok maltene "beskonacan".
Sta znaci ovo "buducnost je u Furijeovim transformacijama"? FT je osnovni alat u obradi signala (iz vremenskog u frekvencijski domen) decenijama unazad. Mozda se misli na brzu FT?
[ milanjel @ 17.04.2009. 11:37 ] @
Citat:
Untouchabble
Sto se tice "provlacenja sto veceg protoka kroz zicu", nije mi bas logicno (za vazduh ima smisla), jer se tezi dovodjenju optike do krajnjih korisnika (FTTH), a tada je protok maltene "beskonacan".
Sta znaci ovo "buducnost je u Furijeovim transformacijama"? FT je osnovni alat u obradi signala (iz vremenskog u frekvencijski domen) decenijama unazad. Mozda se misli na brzu FT?


Odgovor je tacan, delimicno. Sta mislis zasto je izmisljena DSL tehnologija a pre toga ISDN, mozda je bas na to mislio da bi se sto vise iskoristila postojeca telekomunikaciona infrastruktura (cooper local loop) zbog sto manjeg ulaganja u infrastrukturu, a to da je opticki kabal buducnost svakako stoji tj tezi se tome. Pre neki dan procitah na netu da vlada Australije ulaze 43 MILIJARDE australijskih dolara (23 MILIJARDE evra) u izgradnju opticke mreze gde ce opticki kabal ici do svakog krajnjeg korisnika.

A ovo "buducnost je u Furijerovim transformacijama" stvarno ne znam o cemu je rec, dobro si rekao da je to osnovni matematicki alat koji se koristi decenijama unazad.

@aco85
Kada bi mogao da nam pojasnis malo ovo o FT
[ Untouchabble @ 17.04.2009. 12:17 ] @
Ma znam ja to, nego zbog ovog "buducnost" sam se zacudio. DSL pokusava da maksimalno iskoristi postojece kapacitete, a sto se optike tice, pre Australije sam procitao da je u Velikoj Britaniji postavljen cilj da se do, valjda 2019. potpuno predje na optiku (ok, mozda su malo preoptimisticno prognozirali, doduse bilo je pre ove SEKe).
[ milanche @ 17.04.2009. 17:27 ] @
Citat:
Sta znaci ovo "buducnost je u Furijeovim transformacijama"? FT je osnovni alat u obradi signala (iz vremenskog u frekvencijski domen) decenijama unazad. Mozda se misli na brzu FT?


Verovatno je profesor rekao da je buducnost u modulacijama kojima se pokusava efikasnije iskoristiti ograniceni bandwidth zice ili pretrpanog
prenosnog medija, a ne u FFT (brza FFT je samo racunski efikasan nacin procene spektra na bazi Furijeove transformacije koja jeste u igri bas odavno).
[ smark @ 22.05.2009. 11:04 ] @
A da mozda nadjes neku firmu koja se bavi telekomunikacijama i trazi programere za razvoj sopstvenog softvera. Tako bi mogao da radis obe stvari. Naravno nesto manje, nesto vise, ali bar bi video od oba po nesto.
Najteze je naci prvi posao. Posle sve ide samo od sebe. Vidis koliko mozes, koliko ti se nudi u trenutnoj firmi i ili ides dalje, ili ostajes tu gde si.
[ srndach @ 27.05.2009. 11:06 ] @
... ako hoces, u Srbiji, da se bavis strukom, onda ostanes na faksu kao asistent.
Radis na projektima, istrazujes nove stvari i nije ti dosadno kao zeleznicaru koji busi karte ...
Ali ...
- Plata je mala
- Nemas dana ni noci
- Vrlo stresno jurenje rokova
- i uklapanje i priprema redovnih predavanja

Mozes da imas malo srece, pa da upadnes u ekipu koja ima dobar proizvod, npr. DMS group sa katedre za energetiku u na FTNu u Novom Sadu ...
Inace si osudjen na rudarski posao ...

Da radis kao zeleznicar, nije ni to lako, a moras se pomiriti i sa dosadom koja prati takvu vrstu posla (administriranje)...
Potrebni su ti sertifikati kako bi dokazao da zaista nesto znas i malo ideja, da u slobodno vreme zaboravis na dosadu ... :)