[ trajcem @ 17.02.2009. 10:36 ] @
Pozdrav.

Ja vec duze vreme prodajem svoje 3d modele na netu.(radim u maxu, mehanicalu, cata-i) Sve to ide kilavo, treba da prodje cela vecnost da se ispuni limit pa da ti posalju cek.
Hteo bih da se oprobam u prodaji 3d slika. To sam cuo da se kao bolje prodaje.
Zanimaju me sledece stvari:
-Koji su najjaci sajtovi za prodaju fotografija na netu? A da moze i 3d.
-Koliko se tu moze zaraditi? Vasa iskustva?
-Da li ima problema ako se koriste nelegalni softveri? ( ovo zvuci glupo, ali ajde da pitam).
-I kako ide placanje ako znate neki dobar sajt (sistem placanja, cek, kartica...) jer bude nekada problema kada si iz Srbije.
-I ako neko ima neke savete naravno.

Hvala na odgovorima.
[ abc @ 17.02.2009. 17:53 ] @
Ovo su ti lideri:

www.istockphoto.com
www.shutterstock.com
www.fotolia.com
www.stockxpert.com
www.dreamstime.com

3D ilustracije se odlicno prodaju samo treba da nadjes "zicu" za ukus klijenata. Pogledaj u rubrikama "most popular" , "best match" i broj daunloda pa ces videti sta se trazi.

Za softver do sada nisu postavljali pitanje.

Placanje cekovima, moneybookers, paypal, payoneer karticom pa biraj.

Sretno!
[ trajcem @ 20.03.2009. 21:42 ] @
Vidim da je moje pitanje dosta poseceno pa da vam prenesem svoje utiske.

Stockxpert je dosta glup sajt (mrtav) postavite pitanje na forumu a godinama niko ne odgovara https://static.elitesecurity.org/angry.gif
https://static.elitesecurity.org/angry.gif . Upload je lak i jednostavan i sto je najvaznije meni su primili sve slike koje sam uploadovao (nisu izbirljivi).
Postoji mogucnost promocije slika , sto je dobro. Jednom nedeljno mogu se postaviti linkovi na home stranici koji vode do vasih slika , to je korisno ali se tamo ti linkovi ne zadrze duze od pola sata jer stalno neko postavlja nove linkove.
Prisutan sam na tom sajtu oko 3 nedelje i imam jednu prodaju (5 dolara , meni ide 2.5).https://static.elitesecurity.org/smile4.gif
https://static.elitesecurity.org/smile4.gif

Fotolia je mnogo bolji sajt od stockxperta po izgledu. Pregledi slika su lepsi i cinimi se da je sajt poseceniji. Izbirljivi su , razlozi su cesto kao : los kvalitet slike , previse slika te kategorije i slika podseca na delo drugog autora.
Tu su mi prihvatili oko 60% slika. Manje od dve nedelje sam prisutan i imam jednu prodaju (5 dolara , meni 0.3. DA 0.3) ROBIJANJEhttps://static.elitesecurity.org/angry.gif
https://static.elitesecurity.org/angry.gif. ALI sajt je aktivan lako se komunicira sa drugima. Tu cu jos videti kako idu prodaje , ako bude mnogo prodaja ostacu (Ima ljudi koji imaju preko 3000 prodaja za jednu sliku)
a ako bude malo brisem nalog. Malo bre placaju.

Istock je mozda i najjaci od svih ovih sajtova . Na sve ove sajtove sam morao slati uzorke slika pre nego sto su me primili. Na ovom su me odbili pa cu pokusati ponovo jer im prvi put nisam poslao svoje najbolje radove. Na ovom sajtu nervira to sto se mora resavati neki test kod svakog uploada
I nervira to sto se mora poslati mailom skenirana licna karta. To nikada nije zgodno raditi, mada kao garantuju diskreciju.

Inace za sve ove sajtove je karakteristicno da vlada monopol , kupcu koji u pretrazivac unosi kljucne reci kao rezultat ce mu se izbaciti sve naj (naj downloada , naj pregleda , naj popularnije ...) Pocetnicima se ostavlja malo prostora za uspeh jer ste u takvim uslovima na nekoj 3000 toj stranici
Tek oni na vrhu piramide mogu da kazu da lepo zaradjuju.
Takodje na svim sajtovima nervira to sto imate manijake koji slikaju fotoaparatom po 50 slika dnevno dok mi koji se bavimo 3d grafikom ne mozemo uraditi vise od 2-3 kvalitetne slike dnevno.
Takodje nije isto slikati ili crtati u tri dimenzije svaki detalj. Tako da cene nisu postene.
Na turbosquid-u za obicnu kocku mozete traziti i 5000 dolara ako hocete. Mozete napraviti svoju strategiju. Ovde ne mozete nista. I ono sto me najvise nervira je to njihovo bacanje oko zastite (ne logo , ne slike ljudi bez dozvole , ne tudje slike u pozadini , ne zasticene robne marke ...) Dok opet na turbosquidu crtajte sta hocete , niko nista ne pita.
I sta biraju slike , odbili su mi neke lepe slike, otkud oni znaju dali to nekom treba ili ne, sto to ne ostave na kupcu da odluci.

No to je to , nadam se da ce nekom ovo pomoci. U svako slucaju ja sam vise ocekivao.
Pozdrav
[ SER_Freeman @ 04.04.2009. 15:32 ] @
Hvala na informacijama. Kako sad ide prodaja, evo proslo je malo. Jesi li jos u tome. Mogao si dati linkove sa svojim slikama za prodaju cisto da vidim kako to izgleda a ko zna mozda ih neko i kupi sa foruma :)
[ trajcem @ 05.04.2009. 11:31 ] @
Jos sam u tome. Imam 5 dolara za sada . I pet prodaja. Alii nije dolar slika, nego zavisi od ekskluzive i downloadowanog formata.
Na turbosquidu imam vise ali ovo je stvarno bolje jer mi se cini da cu brzo presisati zaradu na turbo squidu.
Malo se mucim da pogodim dobru sliku . Ja sam masinski inzenjer . Meni su sve slike sa ovih sajtova dobre . Nemam ja bas oko za umetnost :)
Na primer ima na fotoliji jedna slika kocke koja se prodaje ko luda . Moj drugar koji se bas bavi fotografijama mi je objasnjavao kako je ta slika super kako ima dubinu a ja to nemam, i opet ne razumem jer ja vidim samo obicnu kocku koju je neko u maxu napicio za dva minuta :) Ali ta slika se prodaje jer ima "dubinu" :) stvarno treba imati zicu za ovo kao sto mi je odgovorio covek na ovom forumu. Sad bas crtam neke jabuke :)

No, ko zeli da se bavi sa ovim posto u srbiji svima treba para da prezive evo jedan koristan sajt sa svim potrebnim iformacijama http://www.freewebs.com/mygardenofeden/allaboutmicrostock.htm

A evo i moje slike http://eu.fotolia.com/p/201004684 http://www.stockxpert.com/browse_image/profile/masinac

[ SER_Freeman @ 05.04.2009. 12:17 ] @
E pregledao sam sve slike na oba sajta i stvarno su super. Svaka cast.
Posle sam procitao i ovputstvo" i dosao do zakljucka da bi zaradio npr 500$ mesecno treba da prodas oko 2000 slika mesecno sto je oko 60 slika dnevno :( Izgleda mi kao nemoguca misija. Ovo je samo moje rezmisljanje ne bih da obeshrabrim buduce polaznike za ovim poslom.
[ trajcem @ 05.04.2009. 13:49 ] @
Idi na www.istock.com ukucaj bilo sta u pretrazivac i cekiraj top download ili tako nesto. Ispod slicice ti pisu downloadi. pogledaj pa reci da je nemoguce :)
ljudi imaju i preko 15 000 downloada po slici. :) to je auto da kupis. Samo kazem treba pogoditi sta ljudima treba i napraviti extra sliku.
[ Milan Milosevic @ 05.04.2009. 15:22 ] @
Ne treba zaboraviti da na ovoj planeti ima 7 000 000 000 ljudi i da je ta cifra daleko ispod promila.
Treba udarati na emocije. Mace kuce, seks i rokenrol.
Za zenice naravno cipelice.
[ SER_Freeman @ 05.04.2009. 17:52 ] @
Ja samo kazem da ako ne prodajes prosecno 10 slika dnevno ne mozes nista ozbiljnije zaraditi.
[ MOHOK7 @ 08.04.2009. 19:06 ] @
http://www.stock-3d.com/
Tu mozes pristojno zaraditi
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ trajcem @ 08.04.2009. 20:55 ] @
Pokusacu i tamo, hvala na informaciji.
[ MOHOK7 @ 09.04.2009. 07:11 ] @
Stock-3D nije klasican sajt tog tipa.
Tu se prodaju iskljucivo HQ 3D internet modeli odnosno High Quality modeli za special FX.
Ne mozes trpati sto ti padne na pamet kao kod ostalih sajtova koji idu na masu.
Mozes se ponuditi kao modelar i suradjivati.
Otvorena je i mogucnost da ti preuzmemo neke 3D modele.
Ako uhvatim vremena danas cu postaviti novi oglas ( trazimo suradnike sa znanjem MAX i MAYA)
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 12.04.2009. 13:57 ] @
Mislim da te ne razumem, ako znas da radis 3d zasto prodajes slike???
Ako znas da radis 3d i tvoji radovi vrede nesto sto ne prodajes modele, imas gomilu sajtova koji ti rade takve usluge, ali cak je i to veoma glupo jel je zarada nikakva. Nadji neki freelancer sajt prijavi se tamo i trazi neki 3d projekat, sve ostalo ti je samo gubljenje vremena. Kasnije nadjes neku kompaniju kojoj ce trebati cesce ili stalno tvoje usluge. Evo MOHOK ti nudi posao, samo mi je nesto tu cudno, nisam skoro godinu dana bio aktivan na ovome forumu, ali se secam da je i tada MOHOK trazio radnika.
[ MOHOK7 @ 17.04.2009. 15:26 ] @
Sta je tu cudno kada firma trazi radnike ?

Vise je cudno sto gomile ljudi "Traze posao a mole boga da ga ne nadju" pa firma koja nudi posao ne moze da nadje ljude.
[ Stranger2 @ 17.04.2009. 19:28 ] @


malo offtopic pitanje: da li moze na tim sajtovim da se prodaju i slike koje nisu nastale renderovanjem 3D modela vec u drugacijim programima, (npr. photoshop, realdraw, xara xtreme...)?
[ trajcem @ 17.04.2009. 20:23 ] @
Na ti sajtovima se sve moguce slike prodaju.
Kako god umes da je napravis a da zadovolji njihove standarde to je dobra slika.
Najvise se prodaju fotografije, ako imas fotoaparat i ako to volis probaj.
Prodaju se i ilustaricije (adobe ilustrator , corel , sve)
Mozes prodavati bas slike a mozes i sam fajl od ilustracije da prodas.
Moze i video i audio fajlovi.

Sve to nekome treba
[ Stranger2 @ 18.04.2009. 14:51 ] @
hvala! pogledacu
[ Stranger2 @ 20.04.2009. 14:34 ] @
jos jedna sitnica,
iz tvog iskustva, da li si primetio da li kvalitet nekih slika utice na prodaju drugih slika od istog autora. Na primer, da li ti nekoliko losih slka mogu pogorsati prodaju ostalih?
(zanima me da li je pametno kaciti sve i svasta ili trebam dobro birate koje cu postaviti)
[ trajcem @ 20.04.2009. 16:13 ] @
Dobro pitanje.
Iskreno ne znam.
Ja sam vec brisao neke svoje slike koje su prihvacene jer sam mislio da mi kvare imidz.
Ali opet ne verujem da to utice.
Obicno primetis da je nesto lepo ako stoji odmah pored neceg ruznog.
Ja sam uvek imao vise srece u muvanju kada sam izlazio sa manje lepim prijateljima :) salim se

Po meni moguce je da neko zapamti , kao "ovaj ima lepe slike" ali opet verujem da ljudi vise nalaze slike pretrazivanjem reci nego pregledom galerija.
A i nema ruznih slika , nikada ne znas sta kome treba. Sve ja stvar ukusa i potrebe.
Pozdrav
[ pwaper @ 06.07.2009. 08:59 ] @
i ja zelim pokusati sa prodajom slika ali u http://www.stock-3d.com ne mogu naci da stavim svoje slike vec samo da kupim,,, PoMoC
[ pwaper @ 06.07.2009. 09:47 ] @
http://eu.fotolia.com/Member/MyContents

pogledajte moje sklike pa recite jel valjaju???
[ SER_Freeman @ 07.07.2009. 15:45 ] @
Pa nema slika na tom linku, mrzi me da se registrujem :)

[Ovu poruku je menjao SER_Freeman dana 07.07.2009. u 17:04 GMT+1]
[ pwaper @ 09.07.2009. 07:46 ] @
pa nema jos treba sacekat 72 sata da postanu validne tj. do cetvrtka u 12 sati.
[ pwaper @ 10.07.2009. 12:48 ] @
mogu li na nekom sajtu da prodajem 2d igrice??
[ reject @ 10.07.2009. 13:15 ] @
Ako mislis na flash igre, naravno, imas beskonacno sajtova, samo
malo proguglaj.
[ pwaper @ 10.07.2009. 17:35 ] @
nasao sam bezbroj sajtova ali na njima je free download a ja ocu da prodajem???
[ deepwhite @ 10.07.2009. 21:00 ] @
daj demo neke igre da vidimo zasto su tvoje bolje od ovih sto su free. ako je stvarno bolja evo ja cu odmah da kupim.
[ reject @ 10.07.2009. 21:20 ] @
Citat:
pwaper: nasao sam bezbroj sajtova ali na njima je free download a ja ocu da prodajem???

Zapamti da nista u zivotu nije free, niti je ikada bilo. :D TANSTAAFL !
Zaradu pravis od poseta korisnika koji se igraju + sto mozes da sredis sponzorstvo neke firme + svasta nesto ako
osim sto znas da napravis igru znas i da je plasiras i generalno znas da igras lopte sa ljudima u tom poslu.
Cela prica uopste nije naivna ako se tome ozbiljno pristupi i ako si u stanju da istovaris tone interesantog djubreta
u kratkim rokovima. Da ne bude da pricam kojesta: http://startupmeme.com/online-...a-earning-around-50m-per-year/
Kazem ti, proguglaj, pa donosi zakljucke.

I bez guglanja mozes da shvatis da je suludo da postoje firme koje rade low-fi content (flash, java i slicno) + beskonacno
sajtova koji to nude for free korisnicima i da cela prica opstaje i traje i razvija se i generalno joj se ne vidi kraj, ako se tu
ne okrecu pare i ako developer ne dobija nista.
Mislis li da one budjave lowres wallpapere za telefone ili debilne animacije za iste rade ljudi iz zezanja ili zato sto im je dosadno?


[Ovu poruku je menjao reject dana 10.07.2009. u 22:30 GMT+1]
[ deepwhite @ 11.07.2009. 12:31 ] @
e bre reject opusti se. pogledaj profil decku, o ne zna ni sta znaci pola od toga sta si napisao.
[ reject @ 11.07.2009. 12:52 ] @
Neka neka, meni bi mnogo znacilo ovako nesto dok sam ucio kako sta ide u stvarnosti. :D
[ pwaper @ 12.07.2009. 19:48 ] @
razumeo sam ja to sve. hvala reject na podrsci, ali jedini problem oko tog svega sto si reko o ponzorstvu jeste da me niko ne shvata za ozbiljno.
[ reject @ 13.07.2009. 16:03 ] @
Ako hoces da udjes u ovu pricu, uradi jednu malu igru u flashu i probaj, prijavi se na
nekom sajtu. Meni nekako kongregate deluje najjednostavnije za pocetak sto se tice
procedure, mada nemam nikakva iskustva sa njima, cisto kontam iz citanja 'pravila' sa
raznih sajtova ovog tipa.
Najjednostavnije, sto se actionscripte tice jeste da uradis nekakvu 'dressup' igru i da
probas sa njom. Na forumu kongregatea se ljudi nesto bune kako te igre i nisu igre i
kako kongregate ne bi trebalo da ih uzima u obzir, ali to tamo i dalje postoji, tako da
nije lose probati za pocetak. Naravno, ne ocekuj odma milione, nego racunaj da si
dobar cim zaradis vise od troskova (koji su u ovom slucaju nula). :)