[ blaki @ 24.02.2009. 07:05 ] @
Pozdrav,

Posle silnog "zvakanja" do juce se mogao izvuci zakljucak otprilike da je:

-Drzava odobrila kredite pod vrlo povoljnim kamatnim stopama da stimulise domacu proizvodnju i kupovinu domacih proizvoda kako bi pokrenula privredu,
-Drzava ta, koja ce bankama koji kredite daju, u ime svojih gradjana razliku od povoljne kamatne stope (4,5 do 6%) do realne (da li je 16% ili vise, ne znam, ali ona po meni sadrzava inflaciju+zaradu banke) nadoknaditi
-Po logici stvari (kratak rok 5-7 god., intervencija Drzave cija je nacionalna valuta dinar, ukupno gledano velika kamatna stopa) da nema potrebe za deviznom klauzulom.

Od juce, kroz vest RTS u zadnjoj recenici, stidljivo se provuklo i obavestenje da krediti sadrze deviznu klauzulu !

Sta se to porucuje:

-Da banke moraju opet "masno" zaraditi?
-Da banke sumnjaju da ce od Drzave dobiti bilo kakve pare?
-Da Drzava nije sigurna da ce moci odrzati kurs i da je inflacija iz 90-ih izvesna?
-Da i ako bude inflacije, da su i Drzava i banke slabe da na sebe preuzmu bilo kakav rizik, a da sve to treba da plati jadnik koji i danas jedva "sastavlja kraj sa krajem", , a da apsurd bude veci "njegove pare" treba da posluze celom projektu, a po ovome on je taj koji na kraju treba i da "povuce macka za rep", ako bilo sta krene nizbrdo ?

Pitanje:

Ako je potrebna devizna klauzula za kredit, nije li onda neophodna i devizna klauzula za plate i penzije od kojih se taj kredit otplacuje ?

Onih 300 sto su juce pohrlili "na pojilo", da li su razmisljali o ovome ?

blaki



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 24.02.2009. u 13:06 GMT+1]
[ HoT_Steppa @ 24.02.2009. 08:03 ] @
Citat:
blaki:
Ako je potrebna devizna klauzula za kredit, nije li onda neophodna i devizna klauzula za plate i penzije od kojih se taj kredit otplacuje ?


Ne. Ako do sada nismo shvatili, mi zivimo u doba divljeg kapitalizma.
[ Darko Nedeljković @ 24.02.2009. 08:09 ] @
Prilicno je neverovatno da si neinformisan o ekonomskim prilikama u zemlji i da si mislio da ce ti neko odobriti kredit bez devizne klauzule a da kamata bude manja od 50% godisnje. Ja od kad su krediti najavljeni nikad, ni pospan, ni pod dejstvom alkohola, nisam pomislio da je jedan takav kredit izvodljiv bez devizne klauzule.
Citat:
blaki: Sta se to porucuje:

-Da banke moraju opet "masno" zaraditi?

Ovo je poenta, koja bi trebala da se podrazumeva, ne znam zasto si to doveo u pitanje? Banka je profitabilna a ne humanitarna organizacija i nece prihvatiti nikakav oblik delatnosti koji ne donosi profit. Video sam ovde da vecina ljudi misli da se banka ovim ili onim merama moze oterati u minus i bankrotirati, ali takvo nesto je skoro nemoguce. Banka nece prihvatiti da ide u minus, radije ce prestati sa radom po principu "bolje dzabe sedeti nego dzabe raditi", tj. u ovom slucaju "bolje dzabe sedeti, nego raditi nesto sto stvara gubitke".

Citat:
blaki: Onih 300 sto su juce pohrlili "na pojilo", da li su razmisljali o ovome ?

blaki

Verovatno ljudi imaju neku racunicu... Ajd da probamo ovako...
recimo da ti imas 7.000 EUR-a i da mozes da kupis Punto za kes. Takodje mozes da stavis taj novac na stednju uz kamatu 9% i da za 7 godina imas 12.800 EUR-a (uz pretpostavku da kamate ostanu na istom nivou). sa druge strane, punto te izadje 9.000, znaci u zbiru si dobad 3800 EUR-a, tj. punto te nije izasao 7.000 vec 3.200 EUR-a, sto i nije tako lose... E, sad, to sto si ti mislio da ce to biti u dinarima, pa ce te kostati 1.500 EUR-a, mnogo je kume...
[ Java Beograd @ 24.02.2009. 08:24 ] @
I nije mi jasno zašto opet drvlje i kamenje na "banke". 'Oćeš li ti lično da im daješ kredite ? Hoće li se ti poslovi možda obavljati u stanicama policije ili u opštinama ? U mesnim zajednicama ? Ili u nekim drugim državnim ustanovama (škole, sudovi, domovi zdravlja) ?

A banka koja plaća i poslovni prostor, i one silne šalteruše, i ono obezbedženje, i informacioni sistem, i ko zna šte sve sad treba za dž da se lati državnog posla ?!

Gde živite, vi ljudi ? U Utopiji ?
[ Zarko Silic @ 24.02.2009. 10:28 ] @
Sve su to posledice komunisticke svesti iz proslosti.

Treba se polako odvikavati od takvog nacina razmisljanja.
[ cozmo_im @ 24.02.2009. 10:31 ] @
Ljudi i dalje razmisljaju o samoupravljanju i stabilizaciji.

Ovi koji su u prvom trenutku navalili za kupovinu Punta uopste nisu ni procitali uslove, garant.

Bice dosta hladnog tusa tu.

Nikad se ne treba zaletati. Svi mi znamo da su ljudi zeljni novog auta i da zamene svoju staru nocnu moru od auta, ali svakoj kupovini i svakom kreditu treba pristupiti trezveno i oprezno.

Inace, sve je vise vozila koja zavrsavaju na placevima jer se ne placa lizing i kredit (glavni uzrok je rast eura) pa vi vidite kako ce biti sa ovim Puntom...
[ Zarko Silic @ 24.02.2009. 11:01 ] @
Citat:
cozmo_im: Inace, sve je vise vozila koja zavrsavaju na placevima jer se ne placa lizing i kredit (glavni uzrok je rast eura) pa vi vidite kako ce biti sa ovim Puntom...


Eto prilike za jeftin i dobar auto.

P.S. I ne mora svako da vozi auto. Postoje valda i ostali vidovi prevoza. Zasto bi svako MORAO da se voza u SOPSTVENOM autu!?
Manje krseva na putevima svakom je dobrodosla.
[ vladd @ 24.02.2009. 11:41 ] @
Citat:
zarsilic
P.S. I ne mora svako da vozi auto. Postoje valda i ostali vidovi prevoza. Zasto bi svako MORAO da se voza u SOPSTVENOM autu!?
Manje krseva na putevima svakom je dobrodosla.




Ja kada ovo napisem, i drvlje i kamenje po meni. Kako i KO sam ja da sprecavam konformizam.

Pa se nekada zapitam gde zivim, u kojoj zemlji i kakvog mentaliteta, gde se zeli konfor bez rada.

Devizna klauzula je normalna stavka, ako drzava ne planira da opljacka Fiat, ili da drzavne rezerve potrosi na konfor malog procenta ljudi.

Mada je vidljiva i krizna stavka, da ce opet Miskovic i bankarski sektor biti na dobitku, a gradjani ce iscediti svoju plateznu moc zarad konfora.

Ne da se ponavlja radnicko samoupravljanje, nego i bezocno ignorisanje krize i situacije, iz vremena sankcija, Jezde i Dafine...upetljavali se , a posle drzava da pegla marifetluke.

Tako je bilo i izgleda bice, samo je pitanje, da li uzimati kredit odmah, ili sacekati da prodje neko vreme, kada srecni vlasnici puknu, pa doci do par godina starog auta za sitne pare

Poz
[ cozmo_im @ 24.02.2009. 11:56 ] @
Citat:
vladd:
Tako je bilo i izgleda bice, samo je pitanje, da li uzimati kredit odmah, ili sacekati da prodje neko vreme, kada srecni vlasnici puknu, pa doci do par godina starog auta za sitne pare :)
Poz


Moja koleginica je upravo to i uradila... Nasla Hyundai I30, presao par hiljada km (1.4, SMILE + oprema), znaci maltene nevozen, nisu imali za kredit a uzeli auto - ona ga platila 11.000e sa sve kaskom i registracijom... (za kes doduse). U to vreme nov je bio minimum 2000e skuplji a ovaj auto je bio star samo par meseci...

Nisu imali kupce za par automobila (bilo je i drugih marki za male pare da ne bude da Hyundai ne drzi cenu), pa su spustali cene...

Tako ce i biti sa Punticima. Ima da budu 5000-6000 u full-u posle godinu dana. I to maks. cena.

Lele, sta ti je kriza. Neko omasti brkove, a nego propadne nacisto...
[ vladd @ 24.02.2009. 12:49 ] @
Na muci se poznaju junaci.., a kriza je pravi trenutak...vec se nahvatala paucina na heroje sankcija

Nekome treba kes za posao ili blic kombinaciju..

Naravno da ce se "upisati" na kredit (povoljniji nego za privredu, bez depozita, i bez projekt-biznis-plana), uzeti puntica, i zavaliti ga za 6000 kesa.
Uz marze, isplati mu se da te pare ubaci u posao sa zaradom 30%, i eto mu pocetnog kapitala u kesu i smesna otplata...

Da ne spominjem "perace para", to ce tek biti ludilo...kupovace puntice na kredu, a prodavace ih i za 5000, isplati im se..sada im je odnos 40%..za 10k€ prljavog novca, dobiju 4000 posle venisha

Poz

P.S. Npr, patike, nabavna cena je 12-24 evra(kineski brend), ako ulozi 6000 i proda ih po 18-35€ ili vise, za jedan ili dva ciklusa, imace u kesu 12-15000 evra, moze cak i da otplati kredit(sto je pametnije, posto uvecanje ulaganja zahteva i uvecanu prodaju), i moci ce sa preostalim kapitalom da ima 300-500 evra dopunsku mesecnu zaradu, uz bar tezgu na pijaci..moze i karton, ali je promet manji

[Ovu poruku je menjao vladd dana 24.02.2009. u 14:02 GMT+1]
[ blaki @ 24.02.2009. 13:55 ] @
Citat:
 Na muci se poznaju junaci..:), a kriza je pravi trenutak...vec se nahvatala paucina na heroje sankcija :)

Nekome treba kes za posao ili blic kombinaciju:)..

Naravno da ce se "upisati" na kredit (povoljniji nego za privredu, bez depozita, i bez projekt-biznis-plana), uzeti puntica, i zavaliti ga za 6000 kesa.
Uz marze, isplati mu se da te pare ubaci u posao sa zaradom 30%, i eto mu pocetnog kapitala u kesu i smesna otplata...

Da ne spominjem "perace para", to ce tek biti ludilo...kupovace puntice na kredu, a prodavace ih i za 5000, isplati im se..sada im je odnos 40%..za 10k€ prljavog novca, dobiju 4000 posle venisha :)


Vrlo verovatno je to bas tako. Ja sam suvise naivan za ovakvo razmisljanje,(nazalost ili na srecu?) ali opet se tesim, ne kao oni sto ce jadni uleteti u ovu rabotu sa zeljom samo da "jeftino" kupe nov auto, kako nam to zdusno sa svih strana porucuju i preporucuju.

Pozdrav

blaki.
[ Java Beograd @ 25.02.2009. 08:16 ] @
Citat:
cozmo_im: Moja koleginica je upravo to i uradila... Nasla Hyundai I30, presao par hiljada km (1.4, SMILE + oprema), znaci maltene nevozen, nisu imali za kredit a uzeli auto - ona ga platila 11.000e sa sve kaskom i registracijom... (za kes doduse). U to vreme nov je bio minimum 2000e skuplji a ovaj auto je bio star samo par meseci...

Nisu imali kupce za par automobila (bilo je i drugih marki za male pare da ne bude da Hyundai ne drzi cenu), pa su spustali cene...

Tako ce i biti sa Punticima. Ima da budu 5000-6000 u full-u posle godinu dana. I to maks. cena.

Lele, sta ti je kriza. Neko omasti brkove, a nego propadne nacisto...

Tih 2.000 EUR je zapravo nadnica za strah.
- Da li je auto možda u tih par hiljada pređenih pokazao neku ozbiljnu falinku ?
- Da li je u međuvremenu slupan, pa ispeglan ?
- Da nije možda ukraden ?
- Šta je sa garancijom ?

Poznato je da auto u prvoj godini izgubi najviše od svoje vrednosti.
[ Zarko Silic @ 25.02.2009. 10:30 ] @
Citat:
vladd: za 10k€ prljavog novca, dobiju 4000 posle venisha :)


Venis je cudo

http://www.youtube.com/watch?v=znh7YUP4yPk
[ cozmo_im @ 25.02.2009. 10:52 ] @
Citat:
Java Beograd: Tih 2.000 EUR je zapravo nadnica za strah.
- Da li je auto možda u tih par hiljada pređenih pokazao neku ozbiljnu falinku ?
- Da li je u međuvremenu slupan, pa ispeglan ?
- Da nije možda ukraden ?
- Šta je sa garancijom ?

Poznato je da auto u prvoj godini izgubi najviše od svoje vrednosti.


Auto je oduzet od vlasnika koji nije platio tri rate, auto je vozen par hiljada km, bukvalno mu sad ide prvi servis (onaj na 7500 kod njih ide prvi servis cini mi se, pitacu je). Uredna garancija, auto full kasko, samo preneseno na njeno ime, dakle vlasnik je izjavio da nema vise da placa rate (ne znam kako se to dalje resava i slicno), auto je preuzela banka, ona ima prijatelje u banci, javili joj da ce imati povoljan auto na prodaju na tom i tom placu i to je to. Nema nikakve falinke, auto je nov, pod garancijom sa svim papirima. Odrzava se normalno u ovlascenom servisu, garancija vazi koliko vazi za Hyundai (5 godina valjda) nema tu cile - mile.

Al si ti neki policajac, pa sta mislis da ce banka da prodaje ukraden i havarisan auto ehehe.

Znaci legalno kupljen na kredit, covek se precenio, puko mu posao ko zna sta, nije placao, izjavio da ne moze da otplacuje kredit, auto oduzet, banka ga prodaje i tacka. To sto ona ima vezu i sto je saznala - njen bonus i njena sreca.

Inace, ja sam ga vozio i isprobao. Odlican, ali odlican.

P.S Druga koleginica je na istu foru uzela Fiat Pandu. Jedna firma pukla, auto vozen 10 meseci, presao oko 18000km, firma nije placala lizing, oduzet (Hypo banka) i stavljen na prodaju za drasticno nizu cenu (muz joj radi u Hypo banci pa su naravno oni uzeli taj auto). Regularan auto, kasko, garancija, znaci sve normalno. Vozi ga od 2005 godine (2004 godiste), promenjena samo pumpa za benzin i pumpa za vodu (to su preporucili uz zamenu zupcastog na velikom servisu, mislim na vodenu pumpu).