[ Mister Big Time @ 05.03.2009. 03:37 ] @

Dokumentacija je blago receno ocajna, opis pojmova na uredjaju nejasan, od lokalnog provajdera dobijam parametre koje ne znam gde da upisem na ovom uredjaju... on mi trazi IP adresu servera a od provajdera dobijam:

username:
domain:
callerid:
password:
SIP proxy:

SIP proxy kapiram da je 'glavna stavka' ali dzaba kada uredjaj trazi IP adresu servisa, pri cemu postoje opcije kao sto su H323ID, E164, H323 GKID, SIP OutboundProxy...

Koristi Gatekeeper H323 standard/protokol...


Slag na tortu - web config mu ne radi iz Firefoxa, iz IE radi jedino kako treba iz Opere takodje ali negde poremeti pa sabije sadrzaj... sta reci da nisu mogli ni toliko da se potrude da radi na antiIE browserima.

Kada je opisan daleke 2005. u SK ovako su rekli: Podešavanje SIP parametara zahteva dosta „bunarenja” zato što se u uputstvu ne mogu naći konkretni primeri. I bili su u pravu... a da li su uspeli da ga uopste nameste ne znam..
[ whitie2004 @ 05.03.2009. 08:29 ] @
Ako je jedini problem prebaciti tekstuani domen u IP adresu i broj porta, brzo cemo ga resiti. Nazalost .... ovo je pravljeno kao devojka za sve i ima mnogo van SIP-a sto ti ne treba. Ali zato komlikuje i to mnogo. Jos ako si u lokalnoj mrezi iza NAT-a. Bice mnogo igranja.

Ja sam tako bio pametan i za male pare kupio BAFO. Pri instalaciji me obavestio da trebam novu verziju ms messinger-a. Nakon par dana kopanja shvatim da radi do ver.3.0 a mikrosoft stigao do 14! Godina proizvodnje 2004. Momak iz tehnicke podrske prodavca i ne pokusava da resi problem, izgleda ima iskustva. Momak br.2 iz komercijale posteno nudi da vratim. Mene blam da vratim, sta sam ocekivao za te pare. Shvatim to kao moj ulog u obrazovanje i na test masini se vratim na messinger ver 3.0 - I stvar stvarno radi ... jedno 15 minuta. Reset .... ovaj put malo duze, ali i dalje neupotrebivo! Pitam kod jednog domaceg VOIP provajdera, ogradjuje se od Planeta i slicnih, preporucuje "nesto ozbiljnije". Kolega mi prodaje racunare i ponavlja istu pricu za sviceve, rutere ... lista firmi duza! Probam kod proizvodjaca - on se takodje distancira da je to njegovo.

Cemu ovolika prica? Pa da bi se shvatilo da pre ovakve kupovine treba "uraditi domaci zadatak". Cak i uz dosta znanja i bacenog vremena - opet moze biti da ne proradi.

Nadam se da ce ova tvoja prica biti sa srecnim krajem.
[ Mister Big Time @ 06.03.2009. 02:08 ] @
hi whitie2004 ,

nije problem naci IP, to sam i ja uradio 'pesaka' ali sam posle video da ne mora IP kako on trazi moze i u domenskom formatu samo treba ispred staviti sip: domen.net


Report do cega sam stigao: nekako sam uspeo da ga proteram kroz mrezu, da podesim tamo-vamo parametre i da uspem da slusalicom izadjem iz mreze znaci okrenem 00381brojtelefona i ono zvoni.... obradujem se kao kuce, kad ono medjutim... javim se na mobilni (pise nepoznat broj, OK) i nista prekinuta veza.... a na samom ruteru napise
Talking sec: 13 Release by: (142)H323Release

U PDF-u mu pise da je ovaj Release - reason of call termination.

E sada sta je taj H323 Release i zasto se on javlja kada koristim SIP protokol(whatever)... ne znam ali cu saznati nadam se.

Velika je stvar da znam da 'signal' prolazi od pocetne tacke telefon -> DECT VoIP router -> LAN (NAT) -> Internet -> Provajderov SIP server -> i lepo vidim u logu na serveru od provajdera da sam zvao taj i taj broj ali 0.00 cost, 0.00 trajanje... znaci samo je 'cimnuo'.

[ whitie2004 @ 06.03.2009. 07:44 ] @
Neznam koliko plivas na ovom polju, ako ovo znas -> vislim, nemoj da se ljutis...

Elem, potreban ti je ceo paket protokola da se ostvari jedan telefonski razgovor. Pozivaju jedan drugog. SIP ce te predstaviti na serveru, reci koga zelis da zoves, uspostaviti/prekinuti vezu .... RTP i njegov kontrolni RTcP su zaduzeni za sam transport zvucnog saobracaja. Mirise da ti to ne prolazi. Standardan problem za filtriranu/NAT-ovanu mrezu. Resava se sa :UPnP, STUN, Application Layer Gateway, Manual Configuration, Tunnel Techniques, Automatic Channel Mapping™ (ACM) ....

MGCP i H.323 su alternativni signalni protokoli. Novi VIP-321 je digao ruke od njih i ostao je samo SIP. To sto ih tvoj uredjaj podrzava samo komplikuje podesavanje ...
[ Mister Big Time @ 06.03.2009. 23:29 ] @
Citat:
whitie2004: Neznam koliko plivas na ovom polju, ako ovo znas -> vislim, nemoj da se ljutis...

Nisam siguran da razumem opasku? Na kom polju 'kako plivam', VoIP? Mreze? Sa VoIP uredjajem ovakve vrste se prvi put susrecem u praski, dakle sve sto nije USB skype phone ala ovo VoIP (SIP) router mi je prvi put u rukama.
Medjutim ne vidim zasto je to bitno za resenje ovog problema, izneo sam podatke koji me bune pa ako neko ima vise iskustva (a sigurno da ima) bio bih zahvalan da napise neki hint u kom smeru treba gledati.


Citat:
whitie2004:
Elem, potreban ti je ceo paket protokola da se ostvari jedan telefonski razgovor. Pozivaju jedan drugog. SIP ce te predstaviti na serveru, reci koga zelis da zoves, uspostaviti/prekinuti vezu .... RTP i njegov kontrolni RTcP su zaduzeni za sam transport zvucnog saobracaja. Mirise da ti to ne prolazi. Standardan problem za filtriranu/NAT-ovanu mrezu. Resava se sa :UPnP, STUN, Application Layer Gateway, Manual Configuration, Tunnel Techniques, Automatic Channel Mapping™ (ACM) ....

MGCP i H.323 su alternativni signalni protokoli. Novi VIP-321 je digao ruke od njih i ostao je samo SIP. To sto ih tvoj uredjaj podrzava samo komplikuje podesavanje ...

Vidim dosta toga i na samom uredjaju u Call setup:
VAD, CODEC, H.245 Tunneling, DTMF Relay, T.38 FAX Relay, Package Frame, Q.931 Fast Start...

U svakom slucaju hvala ti na hintu da mirise na NAT problem jer sam sada nasao da audio signal ide na random portu sto naravno dodatno otezava poziciju iza NAT-a, nije samo jedan port pa da stavis port forward i uzivas...
RTP koji pominjes nasao sam da trazi 10000-20000 UDP portove. Stavicu na ruteru taj opseg da pointuje ka LAN-u samog uredjaja... dakle port forward.
I upravo sam nasao da je ovo simptom lose NAT-ovane konekcije iako sam bio ubedjen da je onaj 1720 TCP koji prosledjujem uredjaju dovoljan cim 'signal' izlazi iz mreze i poziva udaljeni telefon.... ali ova oblast ipak zahteva malo vise citanja i istrazivanja od prostog rutiranja u LAN-u :)

Medjutim sada imam problem sto mi slusalica ne reaguje ka bazi... registrovana je i radi intercom ali ne mogu da postignem opet ono od juce da 'cimnem' neki externi broj.... cak ni obicna telefonska linija se 'ne cuje'.... uredjaj je glup za medalju, ocajno je uradjen, ne bih ovo uzeo ni u ludilu za sebe, a od kineskog engleskog u 'uputstvu' mi se povraca... strasno da ni to nisu mogli da odrade kako dolikuje!


[ whitie2004 @ 07.03.2009. 07:41 ] @
Ne volim da drzim predavanja, posebno kada pricam nesto osnovno - ljudi se uvrede na forumu. Odatle i ona moja opska ...

Skajp ima svojih 12-14 miliona korisnika onlajn bas zato sto se SIP i NAT nesto ne mirisu. To samo od sebe retko proradi. Ali ima dosta mogucih resenja. Dao sam ti spisak da bi mogao da proguglas. Mozes probati pretragu na SIP + traversal ili prosto SIP + NAT. Ima dosta toga...

recimo http://www.voip-info.org/wiki-NAT+and+VOIP

Neznam koliko cenis svoj radni sat, tek, pre ili kasnije to postane neisplativo i imaj to na umu od pocetka. Takodje moras biti svestan kada te zeza pogresno postavljeni parametar a kada neispravan ili povremeno ispravan hardver.



[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 07.03.2009. u 09:05 GMT+1]
[ Mister Big Time @ 07.03.2009. 19:05 ] @
Dobro ako je najveci problem NAT prevazicicemo ga tako sto ce za uredjaj biti posebna linija/ADSL ili ce on biti glavni ruter za mrezu, vrlo prosto...
Nego ja mislim da uredjaj nije ispravan hardverski ili pak softverski (firmware) zato sto kada ga restartujem na dugmence pozadi treba da vrati na default IP 192.168.0.1 a on vec 2x mi vraca na 192.168.22.1 (?!?!) a evo treci put je vratio na 0.1.... a sada ni slusalica nece da komunicira sa bazom....

Da li je ovaj uredjaj mozda bolja opcija: Grandstream GXP-2000 Enterprise 4-line SIP VoIP telefon sa LCD displejom i 2 x UTP LAN / PoE ?

Em manje kosta, em je samo SIP telefon...