[ dekibgd @ 10.03.2009. 12:09 ] @
Pozdrav svima,
dakle hteo bih da otvorim firmu koja će se baviti uvozom alkoholnih pica.
E sad moje pitanje je kakva je procedura i koliki su mi rashodi?
Po onome sto ja znam to izgleda ovako:
1. odlucim se šta ću da uvezem,kontaktiram,oni mi posalju predracun
2. uplatim a spediter mi zavrsava prevoz i carinjenje
Treba platiti 30% carinu,pdv,atest...ne znam za akciznu markicu koja mora da stoji na alkoholnim picima.
Takođe molim one koji su dosada već uvozili nešto da mi kažu kako se krecu otprilike cene transporta,za recimo 1500 km puta,1,5 tona robe kombijem?Koji su spediteri dobi a koji nisu i druge „cake”...
Unapred hvala
[ jesus alejandro @ 10.03.2009. 18:18 ] @
Jel tesko kliknuti na 'pretraga' ?

http://www.elitesecurity.org/t274011-0-Uvoz-distribucija-vina
[ Stefano @ 12.03.2009. 00:52 ] @
Pa u principu rashodi su varijabilni, carina i PDV, akcize i sl. su fiksni, ali sve ostalo zavisi do tebe.
Za 1.5 tona ces raditi zbirni transport, a to znaci da ce kamion koji dovozi robu imati i jos neku robu pored tvoje, pa ce te svi zajedno deliti troskove.
Dakle, proceduru verovatno znas i sam. Robu dovozis na carinsko skladiste, tamo se carini, a za dalje, kada platis sve uvozne dazbine i obavis sve procedure, dalje je do tebe.

Ne zaboravi listing fee za velike lance, troskove dostave, marketinga i ...

Uvesti robu je tek prvi deo price...
[ dekibgd @ 12.03.2009. 11:50 ] @
Ajd sad da te priupitam jos ponesto posto vidim da se razumes:)
1.carine,akcize-carina bi trebalo da bude 30%,akcizu ne znam,ali na jednom drugom forumu neko mi rece da su zbog pocetka primene SSP krajem januara carine na vino iz EU ukinute,jel znas nesto o tome?
2.zbirni transport-zar ja ne mogu da uzmem kombi ako nemam dovoljno robe za sleper?cuo sam i da u slucaju tog zbirnog transporta robu nekad cekas i po mesec i vise dana
3.listing fee-neko mi je rekao da je u tempu to oko 3500e po bar kodu,da li je to tacno?
[ jesus alejandro @ 12.03.2009. 17:48 ] @
Citat:
dekibgd
3.listing fee-neko mi je rekao da je u tempu to oko 3500e po bar kodu,da li je to tacno?


I jeste i nije, zavisi od artikla. Ali uglavnom ide oko 200k dinara, po bar kodu naravno, s tim sto Delta zadrzava pravo da bez obzira na placanje delistira artikal.
[ Nabukodonosor @ 13.03.2009. 02:19 ] @
Cuo sam da je za Maxi listing fee 700 000 dinara po bar kodu. Rece mi pre neki dan decko koji je ubacivao svoju robu kod njih. Strasno. Lopovisanje.
[ dekibgd @ 13.03.2009. 10:26 ] @
To mi vec zvuci neverovatno...pa koliko toga treba prodati da bi ti se isplatilo?10 hiljada flasa???
[ Stefano @ 13.03.2009. 23:05 ] @
Citat:
dekibgd:
1.carine,akcize-carina bi trebalo da bude 30%,akcizu ne znam,ali na jednom drugom forumu neko mi rece da su zbog pocetka primene SSP krajem januara carine na vino iz EU ukinute,jel znas nesto o tome?

Pa pazi, pricalo se da ce biti ukinute i da ce biti uvedene kvote, znaci do XXX tona vina nema carina, a kada se kvota prebaci carini se... raspitaj se kod speditera oko toga, posto se SSP primenjuje od pre mesec dana, oni imaju sigurno tacnu informaciju
Citat:
2.zbirni transport-zar ja ne mogu da uzmem kombi ako nemam dovoljno robe za sleper?cuo sam i da u slucaju tog zbirnog transporta robu nekad cekas i po mesec i vise dana

Pa pazi, mozes, u principu lakse je da sve obavi jedna firma koja radi kompletnu logistiku, naravno ukoliko se to tebi isplati. Mozda ti imas kombinaciju da ti jedna firma odradi transport (kombijem) a druga spediciju i da te to izadje jeftinije. To je vec stvar tvoje racunice.

Zbirni transport je u principu cekas dok napune sleper i tada roba krece... Postoje transporteri koji imaju fiksne redove voznje, recimo svake srede iz Milana i tu si siguran kada dobijas robu, ali ima i tih drugih gde mozes i da se nacekas.

Citat:
3.listing fee-neko mi je rekao da je u tempu to oko 3500e po bar kodu,da li je to tacno?

Sto se tice listing fee-a jedino Delta (znaci Maxi, Tempo) imaju vec u ugovoru cifru za to. Kod drugih lanaca je uglavnom sve stvar dogovora i to bi trebalo da ostane kao poslovna tajna izmedju vas i njih.
Nije za svaki artikal isti listing fee, to sve zavisi od njihove interne procene da li ce se prodavati ili ne, da li toga imaju i previse... Postoje tu i troskovi prvog punjenja, marze i rabati (ukupno mogu dostici i 40%), ali uz dobru racunicu mozes lepo da zaradis.
Jedino znaj da je konkurencija jaka, verovatno znas za 10-tak jakih firmi koji uvoze vina i zestoka pica (pogledaj na deklaraciji na flasi u nekom supermarketu), treba se tu probiti, ali u sustini moze da se zaradi, uz naravno, dobru racunicu i dobar marketing ukoliko su u pitanju piva i vina.
[ dekibgd @ 14.03.2009. 09:10 ] @
@Stefano
hvala na ovako iscrpnom odgovoru!Sto se tice kolicine vina koje se moze uvesti bez carine cuo sam da je u pitanju 25000hl ali sto kazes valja proveriti kod speditera...
Nego sto se plasmana robe tice da li se po tebi vise isplati dati hipermarketima obzirom na listing fee ili da pokusam da plasiram po manjim radnjama,vinotekama obzirom da je u pitanju ne preterano velika kolicina,1500 flasa?
Koliko bi mogao da me kosta taj prevoz od Francuske do ovde kombijem?
I na kraju jos jedno pitanje za sve one koji su radili uvoz za ma koju robu(posto se time dosada nisam bavio): kako se odluciti za konkretnu vrstu vina?Naime ne mogu da se resim da uvezem ono sto nisam probao,a da bi probao neko vino koje niko ne uvozi morao bih to uciniti van Srbije pa sam mislio da sednem u kola odem do Francuske i tamo vidim koje cu da uvezem...Ne znam kako rade drugi uvoznici tj po kom kriterijumu biraju koja ce vina da uvezu pa ako neko zna nesto da mi kaze u vezi toga bio bih mu zahvalan...
[ Stefano @ 15.03.2009. 13:26 ] @
Citat:
dekibgd: @Stefano
Nego sto se plasmana robe tice da li se po tebi vise isplati dati hipermarketima obzirom na listing fee ili da pokusam da plasiram po manjim radnjama,vinotekama obzirom da je u pitanju ne preterano velika kolicina,1500 flasa?

Pa pazi, pitanje je, definitivno. Znas o cemu se radi, o tome sto hipermarketi traze placanje ulaza i to ti se isplati samo na duge staze. Znaci ako time hoces da se bavis na duze, onda da (naravno ako imas mogucnosti).
Ja bih prvo pokusao po manjim lancima sa kojima mozes da se dogovoris i specijalizovanim prodavnicama vina a posle naravno i sa hipermarketima kada bih dosao do dovoljno obrtnih sredstava (s'obzirom na to da hipermarketi cesto zahtevaju i da imas lager robe koju im prodajes, sto se manjim uvoznicima nikako ne isplati, zbog uobicajno prisutnog manjka obrtnih sredstava).

Citat:
Koliko bi mogao da me kosta taj prevoz od Francuske do ovde kombijem?

Nemoj da me drzis za rec, cini mi se da sam imao racunicu da bi me zbirni trasnsport od Verone do Beograda za 1000 flasa izasao 0.2 ili 0.4 eur po flasi

Citat:
kako se odluciti za konkretnu vrstu vina?Naime ne mogu da se resim da uvezem ono sto nisam probao,a da bi probao neko vino koje niko ne uvozi morao bih to uciniti van Srbije pa sam mislio da sednem u kola odem do Francuske i tamo vidim koje cu da uvezem...Ne znam kako rade drugi uvoznici tj po kom kriterijumu biraju koja ce vina da uvezu pa ako neko zna nesto da mi kaze u vezi toga bio bih mu zahvalan...

Uvoznici koji to rade na ogromno obicno imaju strategiju da ponude vina iz razlicitih klasa, dakle deo su ona koja su dopadljiva izgledom ambalaze a u principu su djubre (pa ih prodaju ovde za 170-200 rsd), pa ona iz srednje klase (300-800 rsd) i ona iz vise, koja ponovo isto mogu biti losa, ali kod nas se uglavnom "loze" kada vide da je vino iz Toscane, DOCG oznaku i kada mu vide cenu.
Najbolje bi bilo da sednes u auto/avion i odes do Francuske, to je najbolje resenje, ako ti nije problem viza i da vozis do tamo 15tak sati. To je najbolje resenje, prvo vidis sa kim radis a drugo sto je mozda i bitnije vidis i sta uvozis, a ne ono platio jedno dobio drugo...

Pogledaj privatne poruke...
[ Fearless Rabbit @ 16.03.2009. 20:39 ] @
@dekibgd

Je li poslovna tajna odakle namjeravas da nabavljas robu? Pitam jer razmisljam da uradim isto, ali u Crnoj Gori. Medjutim, nisam u tom biznisu, i ne znam neki veliki distributivni lanac u Evropi gdje bih najjeftinije mogao da prodjem.. Imam firmu u Kini koja prodaje alkohol na veliko, ali neko u Evropi bi vjerovatno bio bolja (jeftinija) varijanta. Ako nemas nista protiv, bio bih zahvalan na PM, ili eventualno na email [email protected]
[ miloshzorica @ 04.06.2011. 23:47 ] @
a reket? tesko ces raditi s akciznim robama bez da se talis s politicarima i mafijom