[ bundas @ 16.03.2009. 16:43 ] @
Pozdrav svima. Nisam procitao sve teme, pa se unapred izvinjavam ako vec negde postoji nesto slicno.
Naime, adaptirao bih jednu staru kucu. Kuca je veoma stara (necu slagati ako kazem da ima preko 110/120 godina) i poprilicno oronula. U pitanju je stari sistem gradnje, tzv cerpicara. Tu su komadi crepa i kamena lepljeni blatom ili cime vec, plafoni su od trske (valjda) koji su opet popunjavani (ne znam cime). E sada, treba mi neki predlog kako to najbrze i najjeftinije dovesti u kakvo takvo stanje. Da ne objasnjavam sada razloge, ali to treba da izgleda koliko toliko dobro, funkcionalnost i nije toliko bitna, jer se u toj kuci nece ziveti. Zidovi su poprilicno krivi, a o plafonima da ne pricam, oscilacije su i do 7/8 cm (tipa plafon je na sredini utonuo sigurno tih 7/8 cm).
E sada, kako od toga napraviti da lici na nesto. U startu sam mislio da probam sa stiroporom, ali s' obzirom da je stirpor manje povrsine ne znam koliko cu uspeti ispraviti te zidove i plafone. Druga opcija je rigips ploce, ali je tu stvar da li da ih lepim, tj. da li cu uspeti. Verovatno ce ici jako puno lepka, a i to je jedno 50 puta kreceno do sada (ranije onim starim masnim bojama, a kasnije obicinim krecom) i zidovi se vec sada podlupljuju (i vidi se jedno 10 slojeva i razlicitih boja), tako da je pitanje da li ce lepak drzati. Razmisljao sam da odradim i konstrukciju pa na nju postavljam rigips ploce, ali je tru problem sto je pitanje da li se konstrukcija moci da se pricvrsti za zidove iz razloga sto to nije tzv. cvrsta gradna vec blato, trska i td....)
sto se tice spoljasnjeg izgleda planirao sam da idem stiropor, ali neki tanji. Jer mi nije potrebno zbog izloacije vec da bi i spoljne zidove ispravio i poravnjao.

Da li imate neke predloge ili jos bolje iskustva u slicnoj adaptaciji. Ili jednostavno tu nema pomoci i nema resenje (jeftinog i brzog resenja).

P.S. Ako je potrebno postavicu i neku sliku.

Hvala.
[ rinenad @ 17.03.2009. 16:11 ] @
Sada čitam i ovo, sve se da srediti. Međutim nadam se da nije kuća baš od blata i slame onda su ti prognoze slabe. Daj okači neku sliku pa ti natipkam već nešto pametno. Ajde...
[ bundas @ 17.03.2009. 17:57 ] @
Da ima blata, ima. Slamu nisam primetio. Postavicu slike, ali tek tamo za vikend (to mi je u selu i necu ici narednih par dana). Mada na slikama se ne moze videti blato i slama vec samo krivi i podlupljeni zidovi i plafoni, na mnogim mestima (pogotovo na sastavima odnosno coskovima).

Hvala na spremnosti da pomognes.
[ veljkoE @ 17.03.2009. 19:27 ] @
kod mene je situacija slicna bila svojevremeno
kuca je stara jedno 50 godina i zidana ciglom i blatom umesto maltera
nema temelj
ukratko
ugradio sam u coskove stubove i na neke zidove ( nosece) i na sredini, ukupno 9 stubova, preko stubova i zida izlivene betonske grede i jos ukrsteno preko sredisnjeg stuba i zidova, na sve to ploca( svojim cerklazom) sa fert gredicama i preko svega armaturne mreze 6 mm
gore novi krov ali nije odascan
:(
pare su bile uvek problem, a trebalo je par kubika daske

iznutra su zidovi oguljeni od blata, a i spolja, i sve izmalterisano
nove kosuljice iznutra sa izolacijom, ali nisu presecani zidovi

pojavljivala se vlaga, ali je stiropor stavljen iznutra
tako da se ne vidi a i ne oseti se
ma duga prica

ako imas pitanje - mozda mogu da prenesem neko iskustvo
ovako sam sve nabacao
[ bundas @ 17.03.2009. 19:52 ] @
Da, poznata mi je ta opcija, ali to je daleko izand onoga sto sam ja planirao. Ta kuca je radjena da se zivi u njoj. Ja bih ovde samo prepeglao te zidove i plafone rigips plocama, zatim izgletovao i obojio... Za pod bih video sta bi (direktno na zemlju su pakovane cigle). Ostaje samo pitanje sta je bolje lepljenje ili konstukicja pa srafvljenje....
[ Kosuth @ 17.03.2009. 20:53 ] @
Kako si tu kuću opisao rekao bih da je u pitanju neka"vojvođanska arhitektura" i čini mi se da će ti tu biti po onoj"ne brkaj Milorade".

Zašto hoćeš po svaku cenu na tu staru kuću,koja i takva kakva je "ima svoju dušu",da primeniš nove tehnologije?

To neće biti uopšte jednostavno,a po najmanje jeftino.
Takve kuće vape za običnim krečom i "rolnom" sa sve tako krivim zidovima i ulegnutim plafonima.
Okreči to,upristoji primereno stilu i tipu kuće,nabavi prikladan starinski nameštaj(ako već nemaš) i IZNAJMLJUJ TO beogradskim vikendašima.

Posle beogradske buke i vreve itekako će im prijati kukurikanje petlova i noćni lavež seoskih kera.
[ Black_eyed @ 18.03.2009. 07:07 ] @
Ako se ista tu isplati raditi onda bih to pokusao sa Rigips plocama. Od stiropora nema tu `leba jer tu ne mozes da ga dobro zalepis.

Posto se rigips ne lepi vec ide na metalnu ili drvenu konstrukciju to je po meni jedni nacin da izvuces kakav-takav izgled. Posto tu verovatno ima dosta vlage treba povesti racuna koje ploce koristis, mozda ce morati one za kupatila. Imaces dovoljno problema i sa samim fiksiranjem konstrukcija za rigips ploce jer ti ne mozes da koristis klasicne tiple. Verovatno ima i sistema za to, mozda je neko radio tiplovanje u zemljane zidove..

Inace, smesa od koje se "zidaju" takve kuce se pravila od ilovace i ostataka posle vrsenja zita ili jecma (sitne trine, bar kod mene u kraju).
[ Kosuth @ 18.03.2009. 09:19 ] @
Citat:
Black_eyed:
Inace, smesa od koje se "zidaju" takve kuce se pravila od ilovace i ostataka posle vrsenja zita ili jecma (sitne trine, bar kod mene u kraju).


PLEVE...a za "armaturu" su korišćene suve,zdrave,oko "prsta" tanke grančice od šljive,pogotovu u ćoškovima.

U samom postupku"zidanja"(nabijanja ilovače,zato se zovu"kuće od nabijača")PLEVA se manje-više nije koristila,već je ona bila jedan od neizbežnih sastojaka smeše za"malterisanje".(otud prisustvo"slame"kad se malo zagrebe po zidovima)

U arhitektonskom i ekološkom smislu smatraju se NAJZDRAVIJIM ljudskim staništima,a u pogledu statike,izuzetno stabilnim objektima u trusnim situacijama.

Nekontrolisana,preterana vlaga im je jedini neprijatelj...

Odrastao sam u jednoj takvoj kućici i još uvek mi je"u nosu",nećete verovati,ali PRIJATAN miris mešavine KRAVLJE BALEGE i ilovače,kojom je baka mazala zemljane podove nakon mojih "juriša" po njima u prevrnutoj hoklici...

Još nešto za"neverovanje",KRAVLJA BALEGA je u toj smesi imala i BAKTERICIDNU ulogu...

E,sad sve je ovo rečeno,a "gazda" ne reče gde mu je kućica...
[ Java Beograd @ 18.03.2009. 09:40 ] @
Uz puno poštovanje, Kosuth, prema tebi i tvojim lepim uspomenama iz detinjstva, mislim da si dobrano preterao, pre svega sa statikom (!?) i slabilnošću kuća "nabijača". O zdravom življenju u "preterano i nekontrolisano vlažnoj sredini", ni ne treba diskutovati. Takođe, kravlja balega možda i može imati neku baktericidnu ulogu, sve dok je stoka zdrava. A kad stoka oboli ?
[ Kosuth @ 18.03.2009. 13:32 ] @
Citat:
Java Beograd: O zdravom življenju u "preterano i nekontrolisano vlažnoj sredini", ni ne treba diskutovati. ?


Čini mi se da si ovog puta brzopleto izveo zaključak po sistemu"Što je babi milo,to joj se i snilo"!
Nema potrebe ...

Nigde ja nisam rekao da su te kuće OBAVEZNO vlažne,a obzirom da ti SIGURNO fali iskustvo slično mome teško da ćeš razumeti o čemu pričam.

Popričaj malo o tome sa građevinarima,arhitektama,konačno sa nekima koji imaju iskustva u rušenju takvih kuća...

Veruj mi na reč kada ti kažem da je DEČJA IGRA bušiti rupu u bilo kakvom betonu,samo me nemoj terati da to radim u zidu od nabijača...TU MAKITA NE POMAŽE!

RES,NON VERBA! Ja prob'o...

A i znam da ćeš mi teško poverovati...

No,svejedno"Ipak se okreće"!
[ voland @ 18.03.2009. 14:08 ] @
Najzad prava tema za mene.

Zivim u staroj vojvodanskoj kuci od blata i trske sa zidovima debelim od 30 do 50 cm. Kuca je u poslednjih godinu dana pocela opasno da se krivi a zidovi da pucaju i postala je opasna za zivot.

Najveci problem je u tome sto je ta dugacka gradjevina (lici na one iz "zimovanja u Jakobsfeldu) podeljena na 4 jedinice sa 4 vlasnika, a ja sam treci, tj. ugnjezden izmedju komsija. Te komsije su stari ljudi kojima ne pada na pamet da ulazu u adaptaciju, a njihovi naslednici prvo cekaju da vidi ko ce sta naslediti, tako da sam prinudjen da sam nadjem neko resenje.

Posle dugog trazenja nekoga ko bi uopste hteo da se bavi ovim mojim problemom (svi preduzimaci i majstori su odmahivali glavom i trazili da se srusi cela kuca pa pocne iznova), ipak sam dosao do jednog staticara i arhitekte koji su mi napravili projekat. On se sastoji u tome da se svi zidovi i sa spoljne i sa unutrasnje strane obloze armaturnom mrezom i dlojrm maltera, pa spoje uzengijama (ili kako se vec to zove, poput velikih srafova koji prolaze kroz ceo zid). Time bih cak i dobio mogucnost da zamenim sadasnju tavanicu betonskom plocom, sto ostavlja mogucnost cak i pravljenja potkrovlja. Izgleda da je to stvarno jedino resenje ako druge komsije ne zele nista da rade sa svojim delom. Veliki problem vlage u ovoj kuci staroj preko 100 godina bi se resio tako sto bi se u malter ubacivalo neko jako hidroizolaciono sredstvo.

Od kako sam dobio projekat stalno se nalazim u dilemi da li treba u to uloziti 15,000 eur, koliko iznosi njihov proracun, i praviti od babe devojku ili pobeci odatle i otici u podstanare jer verovatno nikada necu moci da kupim stan koji kosta 80-90,000 eur. A adaptacijom bih dobio oko 50 kvadrata u osnovi + neku korisnu povrsinu u potkrovlju.

Tek kada sam poceo detaljnije da citam projekat (platio ga 400 eur, po 200 se utalili staticar i arhitekta), video sam da nije trebalo da im odmah dajem pare, jer osim stabilizacije kuce nista dtrugo nisu predvideli. Kako da provucem struju ako su zidovi oblozeni armaturnom mrezom i betonom, sta da radim sa cevima sa vodom i kanalizacijom, gde da probijem stebenice za potkrovlje, koje dimenzije vrata i prozora mogu da ostavim ako se zidovi sa obe strane oblazu itd itd...

Moje pitanje na ovom forumu jeste da li je neko cuo za ovakav vid adaptacije i da li mozda moze da pomogne nekim savetom. Takodje, da li je neko imao slican problem i kucu sanirao na neki drugi nacin?
[ Java Beograd @ 18.03.2009. 14:31 ] @
Jel može jedno laičko pitanje ? Da li su temelji dobri ? Tj. da li kuća tone ?
[ voland @ 18.03.2009. 14:56 ] @
Java, ako si pitanje uputio meni, moja kuca (verovao ili ne) nema temelje. To se najbolje videlo sada kada su rusili neparnu stranu Vojvodjanske ulice zbog pravljenja bulevara, sve kuce su srusene za par sati i ostala je gola zemlja, kao da si samo rascistio gomilu suta koja je stajala na povrsini. Ni jedna ta stara kuca nije imala kopane temelje. Ovo sto mi je staticar projektovao takodje podrazumeva da se armatura oblozi do samog dna zida, ali se ne ide ukopavanje u temelje, jer ih nema.
[ Kosuth @ 18.03.2009. 15:18 ] @
Te "vojvođanske" kuće su ipak rađene na nekakvom"temelju",koji se sastojao od nekoliko redova kamenih ploča,kojima je osnovna uloga(tada)bila da budu ustvari"hidroizolacija" Tamo gde je teren oko tih kuća uredno održavan(nije se dozvolilo taloženje zemlje,prašine,preko nivoa kamena) i gde je kišna voda uredno odvođena od "temelja",zidovi tih kuća su i dan-danas manje-više zdravi i suvi.
@voland,po tome kako si opisao stanje tvoje kuće nešto neželjeno od onoga što sam gore naveo se verovatno desilo sa tvojim zidovima,znači ev.kapilarna vlaga od nataložene zemlje je "istopila"zidove ili tako nešto slično.
Moguće je da je tada neka"sirotinja" nabijala zidove direktno na zemlju bez kamene brane,mada verujem kada bi se malo pročeprkalo po ruševinama,koje pominješ,da bi se naišlo na bar jedan sloj kamena u "temelju" kuće.

Možeš "babi" da presadiš bubnu opnu da bi opet bila nevina,ali onda znaš šta baba radi kad hoće da naćulji uši...

Ako su ti zidovi počeli da tonu(verovatno da se "tope")tu ne pomažu ni MOKRE GAĆE...
[ voland @ 18.03.2009. 15:36 ] @
Bravo Kosuth, to je ono sto me najvise brine. Dacu ja i tih 15000 evra koliko su proracunali za adaptaciju tim armaturnim mrezama, ali ko mi garantuje da se zid od naboja koji je "stisnjen" izmedju tih mreza nece "topiti" i sta ce onda da drzi kucu i betonsku plocu na vrhu?
[ Black_eyed @ 18.03.2009. 16:07 ] @
Ne znam da li si u mogucnosti ali sa tih 15000 E ja bih pre isao na montaznu kucu, jednostavno ovo sve sto si opisao mi uopste ne obecava da je problem moguce resiti na neko duze vreme a pare nisu male...Bojim se da ces dati kintu a onda kroz 5 godima opet imati probleme...
[ Kosuth @ 18.03.2009. 16:11 ] @
@voland,pošto kažeš da si u "sendviču"sa svojim delom(pretpostavljam da si na neki način i vlasnik tog dela)jesi li razmišljo o rušenju svog dela uz obezbeđenje onih delova(komšijskih)koji se ne ruše i zidanja novog stambenog prostora.
15K evra nije mala lova za zidanje,pa čak ni u "beogradskim uslovima",a 50-tak m2 + toliko gore(normalno sukcesivnom gradnjom)nije zanemarljiva površina za bg uslove.
[ rinenad @ 18.03.2009. 20:22 ] @
Pozdrav,
čitam ovo i mislim da ti ovi ljudi dobro predlažu, sa 15000 e imaš novu te kvadrature. Ne završenu do kraja ali sigurno bolju nego što je ta. Podstanarstvo zaboravi.
[ voland @ 19.03.2009. 08:19 ] @
Hvala ljudi, i ja sam prvo razmisljao o rusenju, ali nijedan preduzimac nije mogao da mi garantuje da ostali delovi kuce nece biti destabilizovani ovom intervencijom. Sta ako se u sred moje gradnje pojave neke nove pukotine komsijama, ili krene zid i kod njih, pa krenu da me prijavljuju, i sve se pretvori u nocnu moru.

Ja sam na nekoliko mesta po Vojvodini video kuce sa istim problemom krivljenja zidova (stomak), i na par mesta primetio da su ljudi to resavali celicnim profilima sa jedne i druge strane kuce, a ti profili spojeni ispod tavana i iznad poda nekim cevima slicnim vodovodnim. Verovatno bi to i kod mene sprecilo dalje krivljenje i urusavanje, ali ja sam hteo i da resim problem vlage i da dobijem potkrovlje. Probacu da skeniram glavne skice projekta pa da postavim ovde.
[ bundas @ 23.03.2009. 17:41 ] @
Evo i slika konacno.

Spoljni izgled kuce
http://img187.imageshack.us/gal.php?g=kuca.jpg

Znaci, zanima me da li bi se ovi zidovi mogli koliko toliko "ispeglati" lepkom i mrezicom ili bi trebao ici stiropor. Ako mora stirpor da li je npr. dovoljan onaj debljine 2cm ili moram ici na deblji. Opet napominjem da mi sama toplotna izolacija nije toliko bitna, vec iskljucivo vizuelni izgled. Da bi sacuvao ove stubove na coskovima i sredini (koji daju car kuci) sam mislio da idem mrezicom i lepkom u vise slojeva. Mada mislim da ce otici poprilicno lepka.
[ bundas @ 23.03.2009. 18:12 ] @
Evo i slika unutrasnjosti. Malo krivih plafona
http://img23.imageshack.us/gal.php?g=plafon5n.jpg

i jos krivljih zidova.
http://img13.imageshack.us/gal.php?g=zid1.jpg

Ima li nekog resenja ovde? Da li je bolje lepiti (pokusati bar) gips ploce na zid koji je poceo da se kruni (sto se na nekim slikama i vidi) ili ici konstrukciju na koju ce se usafiti table. Opet ova opcija je nezgodna jer pitanje je kako profile pricvrstiti na izd i plafon (zbog konstrukcie i koriscenih materijala pri izgradnji), a drga stvar je sto su sada vrata u ravni sa zidom, a ako se uradi konstrukcija vrata (stokovi) ce biti uvuceni za debljinu konstrukcije i ploce. Mada ni to nije problem, verovatno samo sto ima malo vise posla oko obradjivanja.
Bilo kako bilo koje je bolje od pomenuta dva rsenja, ako se uopste za bilo koje od njih to moze reci...
[ bakara @ 23.03.2009. 20:21 ] @
Pa kuci nista ne fali, ti samo hoces estetiku ali onda to nece vise biti ta kuca

Spolja ja ne bih nista dirao osim da obnovis fasadu, unutra jedino gipsane ploce dolaze u obzir i to da ih recimo srafis u drvene stafne ili alu profile.
[ Kosuth @ 23.03.2009. 20:42 ] @
@bundas,pogledao sam sve slike koje si postavio...
.

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 24.03.2009. u 19:29 GMT+1]
[ bakara @ 23.03.2009. 20:52 ] @
da, i ja to htedoh reci...samo to sve dobro okreciti i prefarbati i ima da sine kuca
[ bundas @ 23.03.2009. 23:58 ] @
Uh, sada ste me bas pokolebali. Mada kada i ja gledam ove slike, sve ovo mi izgleda cak i dobro. Uzivo je nekako drugacije, manje lepo. Moguce da ipak na kraju uradim samo osvezavanje u vidu krecenja i farbanja stolarije. Mada se moram konsultovati i sa nekim strucnim ljudima o tome da li je vrednost kuce veca ovako ili uz sredjivanje koje sam planirao, ali duga je to prica.... Mada mislim da vrednost ove kuce upravo lezi u njenom sadasnjem izgledu...
Jedino bih mozda probao da lepkom i mrezicom malo poravnjam spoljne zidove, ali da ne diram ove stubove na krajevima i sredini. Ali opet....ne znam.... Mozda je najbolje nista ne dirati...
Inace, stvarno ne znam kojim sistemom je radjena kuca. Ali znam da je jako stara. Druga kuca u dvoristu je stara 70 godina i u znatno boljem stanju je i vidi se da je noviji stil gradnje. Ova po nekoj mojoj proceni ima sigurno 100/120 godina....
Inace nije u pitanju salas, kuca se nalazi u Sumadiji, tacnije okolina Lazarevca.
[ Kosuth @ 24.03.2009. 07:19 ] @
Znaš šta,

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 24.03.2009. u 19:44 GMT+1]
[ Java Beograd @ 24.03.2009. 09:06 ] @
A što se tiče vrednosti kuće - nemoj da misliš da je neko ko kupuje veverica, pa da ćeš dobiti ne_znam_ni_ja_koliko, 10.000 EUR, više zato što si na brzinu postavio knauf iznutra. Naprotiv, taj će da se zapita - šta li je ispod knaufa ?!
[ bundas @ 24.03.2009. 14:49 ] @
Moram se raspitati oko nacina izgradnje i samog materijla. Do tada evo preseka zida da vidite cega sve tu ima
http://img19.imageshack.us/img19/2966/materijal.jpg

Kada govorim o prodaji, to sam samo tako formulisao. Nije to klasicna prodaja (ako do nje i dodje). U pitanju je eksproprijacija od strane drzave, a kada sam rekao sa stucnjacima iz te oblsti mislio sam na ljude kojima je struka procena imovine u postupku eksproprijacije.
[ Java Beograd @ 24.03.2009. 15:01 ] @
Citat:
bundas: ... U pitanju je eksproprijacija od strane drzave, a kada sam rekao sa stucnjacima iz te oblsti mislio sam na ljude kojima je struka procena imovine u postupku eksproprijacije.

Auuuu, Miki, pa ovo menja stvari drastićno !
Piči ti gips kartonske ploče, na sve zidove i plafone, neka blješti. Čisto, ravno, belo !
[ Kosuth @ 24.03.2009. 18:21 ] @
@bundas,ovo nije bilo pošteno...
[ bundas @ 24.03.2009. 18:22 ] @
Znaci idemo Jovo nanovoooo...
Taman sam se oladio. U svakom slucaju u narednih par dana cu se konsultovati sa covekom iz te procenieljske struke. Pa da vidimo sta on kaze...

Ako on da zeleno svetlo, kako to onda pricvrstiti na zid. Lepak, podkonstrukcija.... spolja samo lepak ili i stiropor....
Znaci opet se vraamo na pocetak teme....
[ bundas @ 24.03.2009. 18:50 ] @
Kosuth sta nije bilo posteno!?
[ stonex @ 25.03.2009. 21:48 ] @
Ni slucajno gips ploče na lepak , otpašće sve zajedno . Samo na profile .
[ bundas @ 30.03.2009. 18:24 ] @
Konsultovao sam se, i definitivno je savet da se to sredi koliko toliko. Savet coveka sa kojim sam pricao je da sa unutrasnje i spoljne strane izlepim stiropor trojku i navucem bavalit i to je to. Nista vise ne treba. Ali ja ne bih bio ja, kada ne bi nesto komplikovao.
Pitanje br 1. Da li mozda mogu dobiti nesto lepkom i mrezicom. Ici ce malo vise lepka i nema veze neka me finansijski lepak+mrezica izadje isto koliko striopor+lepak+mrezica. Jako bih voleo da mogu sacuvati ove stubove na coskovima. A ako budem isao stiropor to necu uspeti. Ustvari kada preko stubova "prelepim" stiropor dobicu opet stubove, ali ravne.
I kako raditi, bez obzira za koji se sistem od ova dva odluciti. Neko je pominjao zakucavanje eksera baskijasa, neko nesto drugo, a neko nesto trece....
Pitanje br 2. Da li bolje unutra ici stiropor (kako mi covek koji se bavi ekspropriacijom preporucio) ili ipak da idem na gips karton ploce. Vec sam to pomenuo u startu, mislim da gips karton ploca bolja jer zahvata vecu povrsinu i bolje ce izpeglati zid. Ako nista drugo na plafon sigurn moram ici podkonstrukciju pa ploce, jer ce na ovako kriv plafon stiropor tesko ici.
Da ne duzim, stoji to da ova kuca ima neki smek, da posle sredjivanja to vise nece biti i svi ostali komnetari, ali definitivno je reseno sredjivanje, pa cekam predloge. Spreman sam uloziti oko 1500 eur (nije problem i do 2000, ako treba). Kuca ima oko 50m2 spoljnih zidova (samo sa 3 strane, na zadnju stranu se naslanja sledeci objekat i to je vec odradjeno) i oko 120/130m2 unutrasnjih zidova i plafona.
Hvala svima.

Kosuth, gde su nestali tvoji komentari???
[ bundas @ 10.06.2009. 23:40 ] @
Eto i mene posle duzeg vremena.
Da li vam je poznata ova kuca?

http://img44.imageshack.us/gal.php?g=picture013k.jpg
[ VARDILO @ 12.06.2009. 21:29 ] @
Posedujem sličnu kuću sagrađenu 30tih godina dvadesetog veka takozvanu blatnjaru ili badrok gradnje i spremam se za detaljno renoviranje . Pošto su moji generacijski zidari mogu da kažem par reči o obnovi kuće.
Badrok konstrkcija je naj zdravija konstrukcija za život jer nestvara buđ ,čudime da se kod tebe pojavljuje.Iz tog razloga unutrašnje zidove treba ostaviti od blata,za plafone je najbolje napraviti kostur i udariti gipsane ploče.Za moju kuću za spoljne zidove nameravam da da udarim stiropor dvojku koje nameravam da pričvrstim sa ekserima sa širokom podloškom i mrežicom i lepkom spolja. Inače ovoje naj češći vid obnove ovog tipa kuće.Ako se kuća ne luftira ili ne ulazi često treba napraviti neki otvor (obično kroz tavan) da bi svež vazduh cirkulisao i onemogućio pojavljivanje buđi.Inače meni kuca služi ko vikendica ,u proseku se dolazi u nju svaka 4 meseca i nikad do sad nije se osetila vlaga kao kod susednih kuća od cigla.
[ Marko Enter @ 13.06.2009. 13:43 ] @
bundas : a dali si sredjivao kucu i iznutra ili si samo spolja udario fasadu, ako si sredjivao unutra daj okaci neku sliku da vidimo .

pozdrav
Marko
[ bundas @ 13.06.2009. 23:13 ] @
Spolja sam radio stiropor 5cm pa preko bavalit.
Unutra jos nije radjeno nista, ali je plan da se odradi uskoro pa ce biti i slika.
[ Marko Enter @ 14.06.2009. 12:20 ] @
Aha, pa dobro, a za unutra te savetujem da radis sa gipsanim tablama, ja sam skoro radio plafon u jednoj staroj kuci bile su kolenike i trska pa to malterisano krecom i peskom i to je bilo pocelo da pada polako i ja resio da uradim to, sve sam oljustio stari plafon i poskido onu trsku i one stare letve, gore su bile grede bagremove u dobrom stanju posto je bagrem tvrd i nije nista istruleo, to sam sve preprskao sa zizocidom i iskovo sam rostilj od topole i nju sam isto impregniro, ovde sam radio sa topolom zato sto je bila radionica u pitanju , a inace kad se radi za u sobe gde ce da se zivi savetujem suvu camovinu, i tako sam to brzo i lepo ugodio i nije ni mnogo skupo bilo, izmedju tabla i rostilja mozes da metnes mineralnu vunu kao izolator,

pozdrav
Marko
[ VARDILO @ 14.06.2009. 19:31 ] @
Sliku nemam a kuca je malo dalje 350 km 0d Beograda. Stiropor od 2 cm je koriscen da bi mogao da se prilagodi zydovima.
A zidovi ako nisu od cigle vec od blata i slame steta je obloziti stiroporom jer kuca gubi na autenticnosti i duhu .zidove od blata mozez da izvuces ravno isto kao i malter i postajani su.ZA tehniku rada morao bi da pitam nekog starijeg da nebi sad izmisljao.Inace unutrasnjost kuce jos nisam sredjivao jer treba krov da preredim ove godine,ali sam video dosta kuca koja su obnovljena na ovaj nacin.
[ tacka1 @ 18.11.2010. 16:59 ] @
Pozdrav drugari hteo bih da ozivim ovu temu.Imam kucu blataru na Kopaoniku, trebalo bi da se obnovi spoljna fasada(otpalo blato vide se daske takozvane baskije),da li neko zna sistem rada blatom.Mislim konkretna uputstva o sastavu materijala i postupku.Jos da napomenem da me ideje malter , stiropor i sl. ne zanimaju jer se gubi orginalni izgled i sarm same kuce.Unapred hvala na odgovorima.
[ bravo1 @ 13.05.2011. 13:08 ] @
Vidim da si davno postavljao temu,ako ti nesto znaci i ja imam staru kucu od takozvanog cerpica,okrecenu prirodnim krecom,ali spolja je prilicno se ofucala tako da sam kroz istrazivanje dosao do toga da cu jako tesko da je sredim kao sto je ranije napravljena sa blatom.Za sada najbolje resenje koje sam nasao je bavalit sa prajmerom koji moze da se vezuje za tu podlogu,firma je Novosadska HGP bavalit,imas ih na guglu.Ako vidis ovu poruku posto je dosta proslo od postavljanja teme a nasao si neko drugo resenje molim te posali poruku.Pozdrav Dejan!
[ VARDILO @ 15.05.2011. 16:29 ] @
Pozdrav!
Kuca je obnovljena na starinski nacin pre 2 godine i dobo se drzi, blato najbolje da mesas sa kucinom ,sve freske u crkvama i manastirima su radjene tako i najbolje vezuje materijal. Ja sam koristijo lokalnu travu veoma je ostra i izdrzljiva drzi odlicno.Sloj sa travom (kucinom,sslamom) nabacivati preko dasaka za izmedju nije potebno,nabavi ravlnjacu izravnaj i kad se to osusi okreci krecom ne disperzijom. Ako te nesto jos interesuje pitaj.
[ bravo1 @ 15.05.2011. 23:46 ] @
Koju si zemlju koristio za blato i ako slucajno mozes postavi sliku da vidim kako to izgleda sada.Pozdrav!
[ VARDILO @ 16.05.2011. 00:24 ] @
Videcu da nadjem neku sliku. Svaka badrok (cerpicara) gradjena je od lokalne zemlje ono sto sam primetijo je da je to uvek neka vrsta ilovace (verovatno zato sto se bolje vezuje) Tako pregledaj okolni kraj gde se nalazi kuca i nacices zemlju od koje je napravljena. Ako nisi siguran koja je zemlja skini deo zemlje bez kreca sa kuce pa ga potopi u vodu i ponovo ga pretvori u blato i znaces sta da trazis.
[ bravo1 @ 16.05.2011. 14:00 ] @
Ok,hvala.Ako nadjes neku slicicu ne bi bilo lose da se pohvalis kako izgleda,postujem svakoga ko se trudi da sam napravi nesto,posebno kada je u pitanju starina i kvalitet.pozz!
[ eloiza @ 17.05.2011. 20:57 ] @
Citat:
bravo1: Koju si zemlju koristio za blato i ako slucajno mozes postavi sliku da vidim kako to izgleda sada.Pozdrav!

Ne znam da li će vam ovo pomoći?

http://www.elitemadzone.org/t322486-10
[ bravo1 @ 18.05.2011. 04:39 ] @
Zahvaljujem se na pomoci,nasao sam resenje.Postavicu slike pre i posle rada kada zavrsim,nadam se da cu uspeti da to izvedem kako treba.Pozdrav i hvala jos jednom.
[ SunnyBoy @ 05.08.2017. 11:49 ] @
Nisam nasao nigde odgovor, pa da pitam ovde, mozda neko zna resenje.

Potrebno je da postavim elemente visece kuhinje Zid je od naboja, kao i cela kuca.
Normalno, ne zelim da mi posle nekog kraceg vremena tiple ispadnu iz zida, sa sve posudjem.

Da li neko ima iskustva ili predloge?
[ paterson @ 05.08.2017. 12:35 ] @
Jedan od rešenja koji mi pada na pamet je ovo: pronađi dva susedna vertikalnih drvenih direka (stubova) u zidu od naboja i pričvrsti vijcima letvu na ta dva direka i na istu kačiš viseće kuhinjske elemente.
[ kajtaz98 @ 22.08.2018. 21:09 ] @
ljudi imam kucu od naboja, ono grede letve pa punjeno blatom kuca je na brdu stara vise od 50 gdo temelj je dobar radjen kamenjem kuca nigde nije ispucala i li slicno, temelj ne tone, e sad zidove spolja zakucao sam zicu preko i isprskao mlekom e sad preporucite mi nekog majstora da mi izmalterise ima oko 35kv 2 strane zida
[ kajtaz98 @ 22.08.2018. 21:51 ] @
Kragujevac*