[ Biker @ 17.03.2009. 18:02 ] @
Imam jedno pitanje.

Namestio sam trixbox server i na njega povezao dva grandstream budge tone 200 telefona.
I to za divno cudo naterao sam da radi u lokalnoj mrezi.
Znaci mreza je npr. 192.168.10.5/24 za trixbox, gateway je 192.168.10.1/24 to je neki ruter.
A uredjaji dobijaju adrese preko dhcp 192.168.10.254 i 253.
E sad znaci jedan ima podesen extension 101 a jedan 102 i mogu da zovu jedan drugog.

E sad ja sam probao da odnesem telefon na drugu lokaciju i da ga spojim na neku udaljenu mrezu.
I kad sam povezao stavio sam da je adresa trixbox servera na telefonu javna adresa trixboxa (koju
server dobija preko nata). I uspeo sam da registrujem telefon, ali sa njim mogu sam da zovem telefon koji je u lokalu
a nemogu njega da zovu. Tj u statusu trixboxa pise da vidi telefon (koji je na udaljenoj mrezi)
ali da nije online i da nema ping do njega. I tako svaki telefon koji je van lokalne mreze.

Da li ti telefoni rade samo u lokalnoj mrezi?
Ili treba da se napravitunel izmedju rutera da bi bili u istom pulu adresa ili treba nesto da se podesi. Neznam uopste da li
to tako moze, kako sam ja zamislio?

Jos jedna stvar mi nije jasna, instalirao sam x-lite softphone u lokalu i van njega. I sad nebitno gde je x-lite instaliran
server ga vidi i on je online, ali kad zovem sa jednog x-lite van lokala na drugi van lokala ne moze da se prica???

Mislim da odgovor na prvo pitanje bi mi mnogo razjasnio stvari.
[ Biker @ 17.03.2009. 18:11 ] @
Nastavak:

Primetio sam da u statusu telefone van lokala vidi kao UNREACHABLE.
Sto je verovatno normalno jer nisu na javnim adresama nego se natuju.

Ali mi je cudno posto ti racunari gde je instaliran x-lite su isto na
adresi koja se natuje na javnu i njih vidi ok????

Neznam, ajde kad neko odgovori videcemo sta dalje.
[ misk0 @ 18.03.2009. 10:36 ] @
Ne ide to bas tako jednostavno. ZA SIP (kontrolni protokol) ti treba port UDP5060 a za RTP (data - voice) ti treba (po defaultu) 10000-20000UDP portovi. Znaci da sa javne IP adrese moras preusmjeriti te portove na NATovan IP od Trixbox servera da bi mogao da mu pristupis i koristis ga izvana.
[ Biker @ 18.03.2009. 13:10 ] @
To je jasno.

Pazi ovako ja sam celu javnu adresu natovao na privatnu od trixboxa.
Znaci kompletan destination nat sa javne na privatnu sa logicno svim portovima.

Sto je najcudnije dva x lite-a mogu da uspostave vezu, mada nemogu da pricaju (neide nikakav zvuk).
Telefoni grandstream bt 200 su registrovani (barem tako pise u njihovom admin panelu), a trix box kaze
unreachable. :)

Najcudnije je sto to sve u lokalnoj mrezi radi. Sad cu probati da prebacim server na javnu direktno
bez nata. Pa videcemo.

Neznam u kom pravcu da krenem. Interesuje me da li ima nesto extra od podesavanja. Npr. na trixboxu,
ili i telefoni treba da budu na javnim adresama???
[ misk0 @ 18.03.2009. 23:23 ] @
Ako je telefon na drugoj lokaciji takodje iza NAT-a tu nastaju opet problemi. Mozda bi trebao (u to nisam siguran 100%) da u SIP.conf fajlu definishes externalip za trixbox i stavis mu tu javnu IP adresu kako bi mogao slati ispravne SIP headere.
[ Biker @ 21.03.2009. 11:20 ] @
Ovako, postavio sam server trixbox na javnu adresu. Znaci nikakav nat nego direktno na javnu.
E sad posle ovoga je usledilo da server vidi ip telefone, znaci nisu vise UNREACHABLE.

E sad dolazim do drugog problema. Sada mogu da zovem sa softphone-a na ip-phone, ali
zvuka nema nigde, mada zvuka nema ni kada zovem softphone-to-softphone.
Posto nikada ranije nisam koristio x-lite, a ni bilo koji drugi voip phone pa ne znam kako
bi on trebao da se ponasa.
Elem, x-lite kada se ostvari veza sa drugim korisnikom, pojavi se na ekranu cikica sive boje
pored onoga zelene boje koji sluzi da osobu dodas u friend list. E sad taj sivi cikica kada predjem
strelicom misa preko njega kaze nesto ne znam sad napamet, ali u prevodu "zvuk se ne prenosi".
hmmm...
Sve ovo se radi u javnoj mrezi da nedodje do zabune. U lokalnoj mrezi dva ip-phone-a su radila.
[ misk0 @ 21.03.2009. 16:05 ] @
Ja koristim echo test da utvrdim do koje 'grane' je problem. (extenzija 600 - nazoves sa telefona i vidis da li ide zvuk u oba pravca).
Code:

exten => 600,1,Playback(demo-echotest) ; Let them know what's going on
exten => 600,n,Echo ; Do the echo test
exten => 600,n,Playback(demo-echodone) ; Let them know it's over
exten => 600,n,Goto(600,1) ; Start over


Takodje, mozes za sve telefone (ili bar te problematicne) staviti
Code:

qualify=yes

i tako ce svi pozivi ici preko asteriska a ne direkt izmedju telefona.