[ dragveli @ 21.03.2009. 21:42 ] @

Evo jedne teme koja muci mnoge od nas a postala je daleko aktuelnija kako je svetska ekonomska kriza zakucala i na nasa vrata.

Naime, dobar deo kolega ovde zaradjuje za zivot tako sto ima uglavnom "one man show" radnje/agencije/firme i bavi se pruzanjem usluga iz domena sistem adminstracije (i sl.) malim i srednjim firmama kojima se ne isplati da imaju nekog stalno zaposlenog za tu vrstu posla.

I verovatno je dobar deo kolega doziveo da im prvih dva-tri puta redovno plate, onda pocnu malo da kasne, pa krenu molbe tipa: ajde da ne fakturises sada ovo posebno, nego kad budes dosao sledeci put, pa cemo sve zajedno.... pa se onda sledeci put iznenade sto je racun veliki, pa se kao i uvrede, pa nece da plate dugo, zavlace... pa onda nadju nekog drugog da im to odrzava (novu zrtvu , a na upit kada ce da plate svoj dug drsko odgovaraju "da su sada nasli nekog ko je STRUCAN i da ih ne interesuje vise saradnja" - sto prevedeno znaci - nece ti nikada biti placeno...
Posto nasa drzava nazalost nije ni P od pravna, od tuzbe vajde nema, a ionako su sve to iznosti 5-20.000 dinara, za koje se ne isplati pokretati bilo kakav postupak pred sudom. I to firme koje duguju vrlo dobro znaju i obilato koriste. ;(


Kako se boriti protiv toga?

Stavljati time bomb na server? Koji treba da uradi sta? Ili?



[ Predrag Supurovic @ 22.03.2009. 11:42 ] @
Osnovno je da fakturises ono sto si uradio, jer samo tako postoji pravni osnov da ti plate.

Obavezno kada krenes na intervenciju napravi i ponesi radni nalog na kome ces upistai kada je usluga izvrsena i sta je uradjeno i to trazi da ti neko ovlascen potpise. Tako imas nedvosmislen dokaz da si izvrsio uslugu.

Ako kasne, redovno ih podsecaj, slanjem IOS-a ili ponovnim slanjem faktura.

Ako se sve to otegne, onda pored IOS-a pocni da saljes obracun kamate. To im stavlja do znanja ne samo da ozbiljno nameravas da naplatis ono sto ti duguju, nego i da znas kako se to radi i nakon toga im poet salji IOS u kome se vidi i obracunata kamata kao novo zaduzenje.

Kamata moze da bude itekako znacajna jer se obracunava kamata na kamatu, akle od datum dospeca racuna obracunas kamatu za jedan mesec, pa za sledeci mesec obracunavas kamatu na osnovicu i prethodno obracunatu kamatu i tako u krug za onoliko meseci koliko ti duguju.

Bas nedavno sam okoncao jedan taka slucaj, klijent znacajan iznos duze vreme nije placao i cak sam dobio signale da i nema nameru da uopste plati. Poslao sam im obracun kamate nakon cega su se odmah uozbiljili i vrlo brzo izmirili obaveze, jer im je postalo jasno da je sledeci korak sud i da ce tada morati da plate ne samo sve sto potrazujem, nego i ne male dodatne sudske troskove.


[Ovu poruku je menjao djricky dana 26.03.2009. u 10:36 GMT+1]
[ nkrgovic @ 22.03.2009. 18:52 ] @
Sa moje tacke gledista "time bomb" i slican koncept je KRAJNJE neozbiljan. Kad bi cuo da neko to radi nikada ne bih radio sa njim, niti bi ga ikada preporucio za posao. Ako regularne metode ne rade, onda imas debila sa druge strane koji na toj spravi nema nista bitno, cim je voljan da ignorise coveka koji ima root na njegovoj spravi.

Ili regularno papiri i to, ili ga zaboravis, i svima ispricas ko je moron, da se niko vise ne bakce sa njim.
[ Goran Rakić @ 22.03.2009. 22:04 ] @
Ne samo da je neozbiljno već je i nelegalno i spada u visoko tehnološki kriminal.
[ iizuzetan @ 23.03.2009. 15:02 ] @
Ja nisam praavnik ali imam iskustva sa partnerskim poslovanjem. Naime dugi niz godina sam radio na crnom trzistu, prodavao sam cigarete na ulici svojevremeno. Kad radis na crno naravno nemas nikakvu pravnu zastitu u partnerskom programu. Na primer na crno se radi TAP LOVA, TAP ROBA !!! Za tvoj slucaj to bi znacilo da das kompletan softver, ili projekat POSLODAVCU ili PARTNERU tek kad ti da svu lovu. A dok ti ne da svu lovu nedas mu kompletan proizvod. Znaci tako napravis da proizvod ne moze efikasno da funkcionise ako nije kompletan. Znaci das mu samo DEMO verziju ako je u pitanju softver a ako je u pitanju roba das onoliko robe koliko ti prethodno plati. Drugim recima moras ti drzati njih u rukama a ne oni tebe !!!!!!! A ko ne uspes da poslujes ovako kako sam ti reko onda bolje i nemoj da poslujes jer ces imati samo gubitke.
[ momsab @ 23.03.2009. 15:19 ] @
kako ovo primeniti na usluge? jedan nacin je deo unapred
[ iizuzetan @ 23.03.2009. 15:48 ] @
Citat:
momsab: kako ovo primeniti na usluge? jedan nacin je deo unapred


Pa za usluge jedino da ti prvo plate pe onda usluga. Tako rade internet provajderi. Platis unapred jedan mesec da bii dobio internet slugu. E sad postoji i varijanta prvo usluga pa tek onda naplata ali ukoliko drzis monopol nad tom uslugom ili u tvom kraju, gradu ili drzavi kao na primer telekom sa fiksnom telefonijom. Oni su jedini koji pruzaju tu uslugu pa zato mogu da sebi priuste da prvo daju uslugu pa tek onda da naplate. Ali i ta varijanta je nesigurna cak i da si monopolista jer vidimo da iako je elektrodistribucija monopolista ipa tesko naplacuje ogromna potrazivanja. Globalno sto se tice usluga najadekvatnije je prvo placanje pa usluga a ako ne pristaju onda bolje i nemoj da radis to. Ili sekvencijalno, na primer odradis jedan deo usluge, pa kad plate nastavis sa jos malo usluge pa opet plate pa opet itd. Znaci nikad ne dozvolite da sve zavrsite ili date svu robu, ili sav softver pa onda da cekate novac. Jednostavno morate napraviti i ugovoriti takas sistem naplate da vi njih drzite u ruci a ne oni vas.

Znaci pre nego udjes u bilo kakav poso ako ne uspes da smislis bezbednu naplatu bolje nemoj ni da ulazis u poso. Nacin naplate svojih usluga svakom preduzecu mora da bude jedan od glavnih parametara poslovanja ako zele uspesno poslovanje.
[ nkrgovic @ 23.03.2009. 18:08 ] @
Bez uvrede prema izuzetnom ali nezaposlenom, ali ne mozes traziti pare unapred za odrzavanje sistema, kad narucilac posla ne zna ni da li znas da radis, ni koliko tu posla ima. Ako ces raditi samo ono sto ti je vec placeno, onda ces, bar u ovom poslu, ostati nezaposlen. :D
[ iizuzetan @ 23.03.2009. 18:58 ] @
Citat:
nkrgovic: Bez uvrede prema izuzetnom ali nezaposlenom, ali ne mozes traziti pare unapred za odrzavanje sistema, kad narucilac posla ne zna ni da li znas da radis, ni koliko tu posla ima. Ako ces raditi samo ono sto ti je vec placeno, onda ces, bar u ovom poslu, ostati nezaposlen. :D


Ok naravno nema univerzalnog resenja ni u cemu pa i u ovome. Sto se tice odrzavanja, odrzavaj sistem 5 dana pa naplati, pa opet 5 dana pa naplati a onog trenutka kad ti ne isplate onda je znak da zele da te zavrnu bez obziro koliko davali logicne razloge i molili i prklinjali (znam ja takve Srpske "gazde" jer radim sa njima) i onda obustavis tog momenta sve poslove dok ne isplate dug. Naravno ako radis sa njima 1 godinu vec i uvek su ok sto se tice isplate nije problem da naplacujes i mesecno ali i takvi ako ti ne plate jedan mesec odma obustavi rad jer bolje nenaplatiti jedan mesec nego tri ili pet.
[ crazy018 @ 30.03.2009. 00:32 ] @
dragveli gresis da su cifre tipa 2000-20000 din sitne za sud. ja sam bas jendog tuzio za fakturu na iznos 2000din, vala kostalo ga je 22000din i vise, znaci pravni sistem po tom pitanju i funkcionise.
Predrag Supurovic pa da ja prvo lepo saljem opomene predd utuzenje i negde da i efekta a negde ne, ali mora od necegai Trgovinski sudovi da zive.
[ pctel @ 30.03.2009. 08:34 ] @
Citat:
nkrgovic: Bez uvrede prema izuzetnom ali nezaposlenom, ali ne mozes traziti pare unapred za odrzavanje sistema, kad narucilac posla ne zna ni da li znas da radis, ni koliko tu posla ima. Ako ces raditi samo ono sto ti je vec placeno, onda ces, bar u ovom poslu, ostati nezaposlen. :D

Itekako mozes. Kad te pozovu, lepo se pojavis u firmi sa blokom obrazaca specifikacija robe i usluga i krenes:
1. kabl - 500 din
2. razvlacenje kabla 200 din
3. instalacija OS 2.000 din
4. instalacija drajvera 400 din
5. konfigurisanje rutera 2.000 din
....
Ukupno: 10.000 din
tekuci racun: 111-1111-11
Rok za zavrsetak radova 3 dana od trenutka uplate.
Potpises, lupis pecat, das sekretarici i odes. Malo ce da se cude, ali ce sledeceg jutra da te zovu da jave da su platili i da pitaju kad je pocetak radova. Sledeci put nece ni da se cude - pre nego sto te pozovu spremice blanko ispecatiran nalog, samo da upisu iznos.
Pre svega ostalog, covek treba da sacuva sopstveno zdravlje, a da bi sacuvao zdravlje ne sme da se nervira, ako nece da se nervira ne treba da bude sudska musterija, ako nece da bude sudska musterija onda ne treba da radi nista sto nije unapred placeno.
Licno imam klijente sa kojima radim 7 godina i nikada nisu imali primedbe na moje trazenje avansne uplate. Naprotiv, navikli su da se meni placa odmah, a da neki drugi cekaju svoje pare pola godine, to je nesto sto je oduvek tako bilo i sto se ne pokusava izmeniti. Nikad mi nije bilo tesko da potrosim litar-dva benzina da odem pa da se ponovo vratim kad plate.
Sto se tuzbi tice, sigurno ste procitali u stampi da je polovina domacih pravnih subjekata pod stalnom blokadom upravo zbog toga, tako da to funkcionise i za par godina imate dobre sanse da dobijete svoj novac. Medjutim, ti sudski poslovi oduzmu coveku barem 10 sati, sto niko nece da vam plati, advokati traze novac unapred a cesto traze vise od zvanicne tarife, ako firma izvrsi likvidaciju onda od 2.000 dinara steta naraste na 20.000 + indirektna steta po zdravlje zbog nerviranja pa lekovi skupi... Kome to uopste treba u zivotu?
[ frenne @ 07.04.2009. 20:30 ] @
evo ga i advokat....

nisi bas detaljno objasnio svoju pravnu situaciju, ali evo generalnih principa.
1. ako si se registrovao kao preduzetnik, ili pruzanje usluga administracije racunara vrsis putem d.o.o., u tom slucaju izdajes racun u kom su specificirani obavljeni poslovi, navedeni tacni tvoji podaci, navedeni tacni podaci onoga kome si uslugu obavio, datum dospeca duga i potpis sa pecatom. ovakvu fakturu mozes da posaljes preporuceno postom sa povratnicom, ili , sto je jos bolja varijanta, da ti se potpise ovlasceno lice na tu fakturu.

dalje, ukoliko ti ne plati, angazujes advokata, ili procitaj sam zakone, i podneses predlog za izvrsenje na osnovu verodostojne isprave

2. ako obavljas na crno poslove administracije racunara, neophodno je da imas pripremljen ugovor o delu, koji ce lice potpisati. nakon toga, nakon obavljenih poslova, sastavis priznanicu sa specifikacijom obavljenih poslova koju cete potpisati, a na kojoj ce biti oznaceno mesto, datum ...

dalje, ukoliko ti ne plati, angazujes advokata , ili ukoliko mislis da mozes sam podneses sam tuzbu ..
.

pozdrav,

ako ima nesto nejasno ... slobodno...
[ johnnyc @ 28.05.2009. 16:50 ] @
Citat:
dalje, ukoliko ti ne plati, angazujes advokata, ili procitaj sam zakone, i podneses predlog za izvrsenje na osnovu verodostojne isprave


Sta garantuje da si ti bas taj koji je izvrsio na fakturi napisanu uslugu? Source code?
[ momsab @ 28.05.2009. 17:23 ] @
ne mora on da napise, moze da bude posrednik, npr
garantuje,npr, ugovor
[ frenne @ 26.06.2009. 13:02 ] @
Citat:
Citat:
dalje, ukoliko ti ne plati, angazujes advokata, ili procitaj sam zakone, i podneses predlog za izvrsenje na osnovu verodostojne isprave


Sta garantuje da si ti bas taj koji je izvrsio na fakturi napisanu uslugu? Source code?


ako se ospori to da si ti izvrsio uslugu, onda se ide u parnicu i sve to lepo dokazuje
[ Mister Big Time @ 03.07.2009. 17:57 ] @
Varijacija na temu: Kako naplatiti dugove od zakupa bannera na sajtu? Stalni klijenti, koji su do sada izmirivali obaveze u roku, posle isteka zakupa odlucili su da im se ne isplati dalja reklama, iako je proslo vise meseci tokom kojih su govorili - do sledece nedelje isplata, u guzvi smo, ovo ono da bi na kraju prestali i na mailove da odgovaraju, klasicno kuliranje zasto da platimo nesto sto je vec isteklo a kad vec nismo platili do sada necemo ni sada.
Mislim da je to nemoguca misija, jer se zakup bannera radi po principu mail komunikacije - produzavamo, platicemo za 10 dana.... ne mozes da im skines banner je nisu platili odmah na konto stare saradnje, bilo bi neozbiljno ali onda uletis u problem dugovanja i rizika da li ce uopste da plate nesto za sta su rekli da ZELE (uslugu).

Naravno najbolji princip jeste - prvo pare pa tek onda banner. Max tolerancija do 5 dana. Ali kao sto rekoh za stare klijente to moze biti znak nepoverenja pa ih takav potez moze oterati tj. biti kontra produktivan.
[ websurfer @ 08.07.2009. 23:23 ] @
Citat:
Mister Big Time
Naravno najbolji princip jeste - prvo pare pa tek onda banner. Max tolerancija do 5 dana. Ali kao sto rekoh za stare klijente to moze biti znak nepoverenja pa ih takav potez moze oterati tj. biti kontra produktivan.


Ako ih to otera znaci da nisu ni nameravali da plate.
[ Mister Big Time @ 09.07.2009. 03:09 ] @
Da, ali ovo je Srbija™. I do sada su svi placali 'na pocek' znaci nije bilo problema jer kada si ti korektan obicno su i drugi. Medjutim sta raditi kada to neko zloupotrebi... i ispali te na najsmesniji moguci nacin. Da se knjizi ta stavka pod "Poslovni gubitak" i nista drugo