[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.03.2009. 23:21 ] @
Evo mene opet sa pitanjima o UPS-u (iako mi ne polazi za rukom da nađem gde sam o tome prošli put pisao).

Naime..sutra mogu da uzmem jedan manji UPS (300W), povoljno, pa me nešto zanima..

Ako znamo da UPS ima dvojaku ulogu, peglanje napona i teranje mašine i kad nema struje, meni je pre svega važno ono prvo. Trenutno imam neki Sweexov produžni kabl koji je navodno i "surge protector". Mislim, verovatno radi, ali bih hteo veću dozu sigurnosti.

Mac Pro napajanje ima snagu od 980W. Na ovoj strani se vidi da je u stanju mirovanja potrošnja moje mašine 115W, a 318W pod punim opterećenjem. Verujem da se ovo puno opterećenje odnosi na rad oba procesora (tj. da nije 318x2).

Dalje, potrošnja je prikazana za mašinu bez dodatnih diskova i memorije. Kod mene ima i jednog i drugog. Bio bi tu i monitor od 65W, ali on u krajnjoj liniji ne mora ići preko UPS-a, ukoliko isti nije dovoljno jak.

Ono što me zanima..taj UPS koji sam merkao (merkam to u ovom trenutku od čoveka koji ga prodaje samo zbog cene) je APC BK 500VA 230V UPS.

Koliko dugo i da li uopšte moće raditi sa napajanjima snage preko 400W na sajtu APC-a ne piše. Dečko od koga bih to kupio je na njega kačio svoj kompjuter sa napajanjem od 700W + monitor, i kad nestane struje kaže da je imao oko 1 min da sačuva šta je radio. Voleo bih kad bi i kod mene bila ista situacija. Takođe je probao da uključi na njega fen od 1400W i, naravno, UPS nije davao struje fenu :)

Cena je stvarno smešna, nije da mi se daje 10x više za neki veći UPS..pa me zanima, znam da ovde ima onih vičnih struji, da li mi se isplati uzeti gornji UPS, u smislu da će mi on biti barem dobra zaštita od skoka napona, ako već ne bude mogao da napaja kompjuter XY sekundi? :)