[ ksrele @ 01.12.2003. 16:43 ] @
Imamo ideju za kompresiju Mp3 muzike (teoretski do 50% manji fajlovi, ali u zavisnosti od pesme) ali nismo toliko strucni u programiranju pa nam treba pomoc. Programeri koje se upuste u ovaj problem mogu nesto i da zarade. Ovaj metod kompresije ce zainteresovati mnoge ljubitelje kompijuterske muzike jer kvalitet pesme ostaje veran originalnoj MP3! pesmi, samim tim algoritam je dosta komplikovan ali izvodljiv!!!
Za detaljne informacije zainteresovani neka se javljaju iskljucivo na mail: [email protected].
Ukoliko nema nikog ko bi se hteo upustati u ovu problematiku neka nam bar pomogne gde i kome da se obratimo.
[ impaque @ 02.12.2003. 13:22 ] @
Da rezimiram: sa jedne strane su programeri koji su osmislili MPEG i radili na njemu godinama, uvereni da su dostigli maksimum. Sa druge strane, ti dođeš sa pričom da si taj njihov maksimum nadvisio, teoretski, i to za čak 50% u pogledu veličine fajlova?! Da li si siguran u to?
[ Ivan Dimkovic @ 02.12.2003. 13:45 ] @
Citat:

Da rezimiram: sa jedne strane su programeri koji su osmislili MPEG i radili na njemu godinama, uvereni da su dostigli maksimum. Sa druge strane, ti dođeš sa pričom da si taj njihov maksimum nadvisio, teoretski, i to za čak 50% u pogledu veličine fajlova?! Da li si siguran u to?


Netacno - MPEG standardi evoluiraju od 1991 do danas, i niko uopste ne tvrdi da je dostignut maksimum.

MPEG-1, Layer 1, 2 i 3 (3 je MP3) - 1992
MPEG-2, Layer 1, 2 i 3 - 1994
MPEG-2 AAC - 1997
MPEG-4 v1 AAC - 1998
MPEG-4 Low Delay i Scaleable AAC - 2000

mp3Pro - 2001 (ovo nije MPEG, ali svejedno - dolazi od autora MP3)
MPEG-4 V3 HE (High Efficiency) AAC - 2003

Za 2004 su planirani loseless i scaleable loseless + MPEG-4 AAC kao i spatial coding za kraj 2004 koji ce doneti jos nekih 20% poboljsanja na HE-AAC.

Trenutni "maksimum" - da ga nazovemo kao subjektivni kvalitet / bit -rate drze HE-AAC za muziku (32-48 Kb/s) i HILN/Parametric coding za ekstremno niski bit rate (2 kb/s)

Pritom MPEG standardi se sastoje od individualnih inovacija i algoritama raznih naucnika i institucija - tako da je unapredjenje uvek moguce :)
[ VRider @ 02.12.2003. 14:21 ] @
Citat:
Imamo ideju za kompresiju Mp3 muzike (teoretski do 50% manji fajlovi, ali u zavisnosti od pesme) ali nismo toliko strucni u programiranju pa nam treba pomoc.

Da li si ti tu ideju teorijski proverio sa nekim ko je upuceniji?
[ impaque @ 02.12.2003. 22:27 ] @
Ivane, u pravu si.

Ispravka: ljudi koji rade na (sadašnjem) MPEG layeru 3 veruju su dostigli peak. Može ovako? ;)
[ Ivan Dimkovic @ 02.12.2003. 22:41 ] @
Citat:

Ispravka: ljudi koji rade na (sadašnjem) MPEG layeru 3 veruju su dostigli peak. Može ovako? ;)


Paaaa... ne moze :)

ljudi koji su radili na MPEG Layeru 3 su odavno presli na MPEG-2 AAC pa na MPEG-4 a sad se bave necim sasvim desetim (http://www.emt.iis.fhg.de/index-en.html - virtuelna akustika, 3D audio i prepoznavanje audio materijala)

MPEG komitet je nastavio da radi na unapredjenju wideband audio kodinga dodavanjem CT-ovih algoritama u AAC (isti algoritmi kao i mp3Pro, zapravo tu su se i prvo koristili) a trenutno se testiraju neka Philipsova resenja koja ce doneti jos dobitaka :)

Tako da - unapredjivanje jos uvek traje :)

[ ksrele @ 03.12.2003. 10:04 ] @
Sorry, ljudi nismo mogli odmah da se ukljucimo u diskusiju ali evo nas. (pricam u mnozini jer nas vise je doslo do iste ideje u relativno isto vreme pa smo se ujedinili)
Ovako, nismo mi uopste sigurni da ovo vec ne postoji ali vredi pokusati.
Naime odlucili smo da ne ostavimo ideju na forumu, ali mozemo da kazemo neke sitnije detalje.
Naime (u medjuvremenu je doslo do poboljsanja teorije) nije bitno koja je kompresija osnovna jer se moze iskoristiti sa bilo kojom kompresijom, pa cak i sa Uncompressed Wav fajlovima. Mada verzija sa Wav-oima postoji, ali jos ne postoji kodek za njega?!?!?! Cudno a?? Mislim da je sad mnogo vas skontalo o cemu pricamo....
[ chupcko @ 03.12.2003. 13:05 ] @
Ja se secam mojeg projekta savrsenog kompresora koji kompresuje sve na 1 (jedan) bajt.

Doduse dekompresor jos nije napisan, a kada ce ...

Nego da ne ispadne da samo zezam ljude, da li vi planirate da zaradite neke pare, ili da pravite open source projekat ...

Cisto da znamo da li da podrzavamo ili ne, to jest koji vam je cilj, sto bi iko pomagao vama da zaradite pare :)))).
[ ksrele @ 03.12.2003. 14:41 ] @
Pa ako budemo pravili tako nesto za pare i neko nam pomogne sigurno ce i on dobti deo tih para, ali nismo sigurni da cemo praviti tako nesto za pare, ali samim tim nemamo para da platimo profi programera za izradu tog softwera. Svi mi znamo da je open source softver popularniji i koliko mrzimo one likove koji za obicnu glupost naplacuju brdo para.
Ako neko zeli totalno besplatno da isprogramira ovakav sofver onda OK, ali tesko ces naci takvog programera... ne kazem da ih nema ali da li su takvi programeri profi?
[ ksrele @ 03.12.2003. 14:49 ] @
Citat:
chupcko:
Ja se secam mojeg projekta savrsenog kompresora koji kompresuje sve na 1 (jedan) bajt.


Inace zaboravih reci ovaj kompresor nece sabijati stvari na "1 bajt" nego kao sto sam naglasio teoretski do 50% (ali mozda i vise) manje nego u originalu. (velicina fajla je variabilna u zavisnosti od karakteristika pesme) Jedina mana je sto mogu postojati pesme koje je nemoguce vise kompresovati, takove pesme bi mogle da postoje kada ljudi skontaju kako ovaj kompresor radi. Znaci moce se napraviti pesma (Mp3) koju je nemoguce spakovati ovim kopresorom tj. fajl je jos i malo veci od originala.
[ chupcko @ 03.12.2003. 15:18 ] @
Znam da postoje pesme koje su pogodne za kompresiju, ja sam izdao cd koji se sastoji od pesama bas
pogodnih za sve vrste kompresije: http://refacd.sourceforge.net/ cak je ceo cd kompresovan u 5 Kb :)

Ma da, ali cisto ako vec trazite nekog, sta imate da ponudite :). Osim ideje (jel neko zna pricu za svetlosnu formulu) naravno.
[ impaque @ 03.12.2003. 22:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Paaaa... ne moze :)

ljudi koji su radili na MPEG Layeru 3 su odavno presli na MPEG-2 AAC pa na MPEG-4 a sad se bave necim sasvim desetim (http://www.emt.iis.fhg.de/index-en.html - virtuelna akustika, 3D audio i prepoznavanje audio materijala)


Ali sam MPEG Layer 3 je manje-više dostigao svoj peak sa aspekta kvaliteta zvuka?
[ Ivan Dimkovic @ 03.12.2003. 22:43 ] @
Citat:

Ali sam MPEG Layer 3 je manje-više dostigao svoj peak sa aspekta kvaliteta zvuka?


Manje vise... da, ali LAME encoder se recimo i dalje unapredjuje - a standard je "zamrznut" 1992, dakle pre 11 godina... naime, standard uopste i ne propisuje kako ces ti da napises encoder, vazno je da je bitstream kompatibilan sa standardom - a kakve algoritme koristis, to je ostavljeno tebi na volju :)

Naravno - ti mozes unaprediti MP3 enkoder recimo koriscenjem postojeceg MP3 bitstreama i neke nove post-processiong metode, kao sto je SBR to jest mp3Pro - ti si i dalje ostavio MP3 baseline stream, ali dodao neki dodatak koji unapredjuje kvalitet... itd...

U svakom slucaju MPEG komitet je iz MP3-ja uzeo ono sto valja, izbacio ono sto ne valja i dodao jos mnogo toga novog, i nastavio dalje da razvija MPEG audio standarde kroz MPEG-2/4 AAC pa nadalje :)