[ cicovic @ 28.03.2009. 08:17 ] @
Nabavio sam glavu kompresora, koji se sastoji od dva klipa.
Glava je Prva Petoletka, i na pločici se nazire broj 1000F i ispod broj 124. Pokušavam da dođem do tačnih podataka koliki je usis, protok i sl. Iko?
[ Budimir @ 28.03.2009. 16:59 ] @
Google je cudo :)
http://www.kocna.co.yu/KT-sajt/pdf/kompresori.pdf
[ cicovic @ 30.03.2009. 17:41 ] @
Zaista, Google jeste čudo, ali link nije ispravan, odnosno, dobijam grešku, a Kočna tehnika nema nijedan zvaničan sajt (osim verovatno navedenog)
[ Budimir @ 30.03.2009. 20:16 ] @
Evo ja sad probao i link ispravan. sacekaj malo da otvori, u pitanju je PDF strana (4.5mb)

A radi i:
http://www.kocna.co.yu
i

http://www.kocna.co.rs

pa tu sa leve strane idi na: Program plasmana uređaja za kočenje drumskih vozila pa onda prvi na listi su kompresori a tamo je opet prvi ovaj tvoj model.

Ako stvarno ne mozes da otvoris sibni mi mail na PM pa cu da ti posaljem stranicu.

Pozdrav
[ cicovic @ 30.03.2009. 20:35 ] @
Iz nekog razlog nije htela strana da se otvori iz mozzile.
Hvala najlepše, to je ono što sam tražio. To je ta glava.
Sve specifikacije koje su potrebne su tamo

Svako dobro
[ cicovic @ 01.04.2009. 17:16 ] @
Da ne otvaram novu temu, iskoristiću ovu, jer se nadovezuje temom:
Naime, imam neki mali membranski kompresor koji nije ni prineti mojim zahtevima, a i pušta vazduh na sve strane, a o pokretanju alatki koje rade na vazduh da i ne govorimo, te sam rešio da napravim veći kompresor.
Dakle, imam trofazni motor, glavu kompresora od 240 cm2 sa dva klipa, imam manometar sa dve providne šolje sa regulatorom, a do skoro sam mislio da imam i bure (imam jedan pocinkovani kazan od bojlera koji sam mislio da ću moći da upotrebim ali su mi svi rekli da se manem ćorava posla pa sad moram negde naći i bure od 80 do 120l)
Počeću od stvari koje mislim da mi trebaju, a vi me ispravite ili dopunite:
- nepovratni ventil
- sklopku sam našao u ovdašnjim prodavnicama elektro opreme, neka talijanska 5-12 bara za hidrofore (kažu da može da posluži)
- manometar i priključni elementi (na koja se kače creva)
- filter kompresora
- remenice od kojih jedna mora imati peraja za hlađenje kompresora (takođe me interesuje odnos veličina remenica što na motoru, što na kompresoru)
- sigurnosni ventil
Također, nemam predstavu od čega su one cevi što spajaju sve ove komponente (moja pretpostavka je da su bakarne cevi, verovatno iste one kao i za klime)
Koji je redosled sklapanja, na šta bi posebno trebao obratiti pažnju, šta kompresor mora da ima a bez čega ne može, vaši saveti kako je najbolje da se sklopi kompresor i sl. Planiram taj kompresor da stavim na jedno mesto i da bude stacionaran, a vazduh da sprovedem plastičnim cevima za vodu po radionici.

Unapred hvala na pomoći profesionalaca.
PS. Ne bi bilo zgoreg, ukoliko znate gde se mogu kupiti delovi za kompresore, da mi pošaljete PP.
[ Budimir @ 01.04.2009. 20:52 ] @
Evo opet ja da probam da pomognem jer sam i ja pre nekih 15-20 godina radio isto.
-Bocu ti je najbolje i najsigurnije da uzmes na nekom otpadu od kamiona ili autobusa. Ona je bas predvidjena za to a ima sigurno i ispusni ventil sa donje strane boce preko koga ispustas kondenzat (vodu) jer se toga bas nakupi u toku rada.
-Nepovratni ventil je obavezan i pozeljno da ima ispust ispred koji se povezuje sa sklopkom a ima ulogu da kad sklopka iskljuci ispusti pritisak izmedju glave kompresora i nep. ventila i tako rastereti kompresor prilikom sledeceg startovanja. kad sklopka ukljuci taj ventil se automatski zatvara. To rasterecenje se moze i drugacije resiti, nije obavezno ali je pozeljno. Nepovratni ventil stavi sto blize boci.
-Sklopka je OK ali je pozeljno da ima taj ventil za rasterecenje.
-Na izlazu ti ide regulator pritiska sa manometrom i odvajaci vode i ulja
-Filter mislis na usisu kompresora ? to je obavezno
Remenice za motor i kompresor ti zavise i od snage i broja obrtaja motora i zeljenog broja obrtaja kompresora. Znaci kad su remenice iste velicine broj obrtaja na motoru i broj obrtaja na kompresoru su isti. Motor ti je pretpostavljam 1400 ili 2800 o/min. Uzmi bilo koju nadjes za kompresor (jer se ona teze nalazi) postavi proporciju i izracunaj velicinu remenice potrebne za motor. Motor bi trebalo da je bar ~2 kw snage.
-Sigurnosni ventil obavezan a pritisak izbacivanja ti zavisi od max. dozvoljenog pritiska u boci ili ako zelis mozes i nizi pritisak ali nikako visi.
- Cevi mozes slobodno bakarne ove sto se prodaju u koturu.
-Za sklapanje mozes prvo motor i kompresor na plocu pa sve to na bocu ili ces prvo navariti plocu pa poskle postavljati motor i kompresor na nju. Ja sam vise za prvu varijantu. Ali pre toga navari nogice ili tockice na bocu :) posle toga vezuj cevke , manometre, presostate...
- Kompresor mora da ima ulje za podmazivanje jer bez toga ce da zariba :)
To bi uglavnom bilo to. Ako jos nesto treba javi.
Za prodavnice sada ne znam, u kom si gradu ?
[ cicovic @ 02.04.2009. 20:54 ] @
Ovo je odogovor koji sam tražio, Budimire. A verujem da će koristiti i mnogima posle mene. Hvala ti ponovo.

Što se tiče drugih pitanja, idemo redom.
Ukoliko je ovaj kompresor toliko snažan da, kako kažeš, treba motor od min. 2kw, onda mi je bure od min. 100L direktiva, jer će biti grehota stavljati ovaj kompresor na manju količinu vazduha. Spremio sam motor od 1HP što je pretpostavljam manje od 1 KW pa sada pripremam motor od 2,2kw, po tvojoj preporuci.
Nepovratni ventil nemam blage veze gde da nabavim, niti da li je potrebno da vodim računa o prečniku istog, jer sam se opredelio za bakarne cevi iz kotura, verovatno 12 mm prečnika (a možda će biti i uže). Da li da oduška (ispust) takođe ide na bakarnu cev ili se radi nekim crevom. Sklopku sam naručio da bude kao za hidrofore, ali kažu da može da se poruči sa gore onim prekidačem pa se nadam da će ta sklopka imati i mesto za navedeno rasterećenje. Opet, filter nemam predstavu gde da tražim, ni kakav da tražim, pogotovo što je na glavi kompresora sa jedne strane ušrafljena nekakva šolja koja je potpuno prazna, odnosno, ako bi u njoj trebao biti filter, nema ga. Pokušaću da stavim sliku uz ovaj text da ti bude jasnije ukoliko sam postao nemoguć za praćenje. Eh da, a koje ulje ide u kompresor?
Ja sam u Petrovcu na Mlavi, pored Požarevca, tako da nemam mnogo izbora oko nabavke. Ukoliko postoje prodavnice slične namene u Bg, slobodno mi PP, pa da pazarim tamo, jer često idem za Bg službeno.
[ cicovic @ 02.04.2009. 20:57 ] @
Zaboravih da upitam, da li filter mora ići na obe glave ili je dovoljno na jednoj i da li izlaz kompresovanog vazduha izlazi na obe glave ili samo na jednoj i kako se to postiže?
[ Budimir @ 02.04.2009. 23:19 ] @
Evo ti za sada malo da vidis kako izgledaju a sutra cemo da nastavimo

http://www.wobyshop.com/Uputstva/050060.pdf

Sto se Beograda tice moja preporuka je ako mozes subotom na bubanj potoku imas sve sto ti treba
[ cicovic @ 03.04.2009. 20:18 ] @
Što se tiče Bubanj potoka, i moje tipovanje je bilo za kupovinu tamo.

OK. Po tablicama na ovom linku, očigledno će za moje potrebe biti dovoljno 8-10 bara, što će ovaj kompresor itekako moći da isporuči.
[ Budimir @ 03.04.2009. 20:35 ] @
Usisni i potisni kanali su spojeni u glavi tako da mozes koristiti i samo po jedan izvod i to po zelji kako ti koji odgovara
Nemoj ici sa manjom cevkom od 12 mm. Greota da se gusi. I napravi neku spiralu pre nego udjes u bocu. Rasteretna cevka moze biti i bakarna i fleksibilna, ima i jednih i drugih. Ako nemas rasterecenje na sklopki onda mozes to da izvedes sa nekim el.magnetnim ventilcicem, na rasteretnoj cevki, koji ce da otvori kad sklopka iskljuci a da zatvori kad ukljuci. Filter obavezno nadji jer on cuva unutrasnjost kompresora od prljavstine. oni su obicno sa zicanim jezgrom. Nepovratni ventil uzimas prema instalaciji tj.cevi. Bocu stavi od 50-100 L. u zavisnosti od potrebe. Motor je OK 2.2kw. Nemoj ni da preterujes sa obrtajima, neka se vrti oko 1500 o/min.

Slike govore vise od hiljadu reci

[Ovu poruku je menjao Budimir dana 03.04.2009. u 22:25 GMT+1]
[ cicovic @ 03.04.2009. 21:34 ] @
WOW!
Izgleda kao da je pazaren u prodavnici.
Ovaj nepovratni ventil izgleda kao neki deo za vodovodne instalacije.
Vidim da je kompresor isti kao i ovaj moj. Sviđa mi se sistem povezivanja, direktno, koliko vidim, sa ventilatorom u sredini. Da li je ventilator original za te svrhe ili prepravljan i kako je moguće sve to spojiti zajedno , pomoću čega?
Ja nemam merač ulja pa pretpostavljam da ću imati problem sa količinom koju sipam.
Šta je valjkasti objekt prvi između kompresora i nepovratnog ventila, a šta je ovaj ugaoni pre T račve sa cevkom na dole. Ovaj bakarni deo pored sklopke? Koje su cevi korišćene, kog prečnika. Ove mi izgledaju baš debele.

Ukoliko smem da pitam, ima li ovaj kompresor neku posebnu namenu?
[ Budimir @ 03.04.2009. 22:26 ] @
Prvo ovo i jeste fabricki kompresor. Moj mi nije pri ruci za slikanje ali bolje je ovako :)
Sto se tice direktnog spajanja moguce je izvesti i ovako preko gumene spojnice ako je nadjes u potrebnoj dimenziju ili kardanskog vratila ali je takodje OK i preko remenice.
Ovde su koriscene celicne cevi kao na autobusima i kamionima ali nije nuzno. u ovom slucaju je redom od kompresora postavljen neki kompenzator/hladnjak (to ce ti zameniti ako napravis jedan-dva kruga sa cevkom kao spirala) "T" racva sa izvodom za rasterecenje, nepovratni ventil (onaj ugaoni deo), "T" racva gde dole ide u bocu a pravo produzava do sklopke iza koje je sigurnosni ventil. U ovom slucaju su sklopka i sigurnosni ventil na istom telu/razdelniku zbog pricvrscenja na plocu ali to je samo jedno od tehnickih resenja. Tu je mogla da stoji i obicna "T" racva. Ne zaboravi da boca treba da ti ima ispusni ventil na dnu za kondenzat. Ovde to nisam slikao ali ima, a mozes ga videti na prethodnom linku koji sam ti ostavio.Takodje i zastitnu mrezicu oko remenica i ventilatora.
Merac ulja ti ne treba, ulje sipas na onaj veliki sraf sa strane pri dnu i kad pocne da preliva to ti je to.
Ovaj kompresor stoji na mestu gde se zahteva pouzdanost jer opsluzuje neke pneumatske ventile i pokazao se odlicno.
[ cicovic @ 04.04.2009. 12:43 ] @
Hvla ti Budimire.
Sadaq mi preostaje da potražim pouzdano burence, i da skoknem do bubanj potoka iduće subote za ostatak delova.
Postovaću kada stignem do neke tačke "fabrikacije".
[ Budimir @ 04.04.2009. 15:33 ] @
Nema na cenu
Bocu, prikljucke racve i celicne cevcice mozes pogledati i na nekom otpadu sa kamionima i autobusima ako ih imas u blizini a ako ne onda na BP.
I srecno :)
[ cicovic @ 27.04.2009. 22:26 ] @
Evo, obećah da ću postovati o napretku. Kao što si rekao, slike govore više od reči.

[ Budimir @ 29.04.2009. 06:33 ] @
Svaka cast, samo napred... ocekujemo i zavrsne fotke
I da znas ako ne proradi moraces posle da pozajmis neki kompresor da ofarbas bocu :)
[ cicovic @ 03.05.2009. 20:46 ] @
:-)

Juće sam ga testirao. Radi fantastično!
Jedina mana je ona cevčica oduška za kompresor. Na mestu gde ulazi u sklopku stalno šišti vazduh dok puni bocu. Dok sam vadio cevčicu da vidim gde pušta, u samoj sklopci neki mali holender se izlomio tako da ću verovatno morati da se naviknem na to šištanje. Da bi napunio bocu na 8 bara, uz to šištanje, potrebno mu je oko minut i po do dva.
Danas sam rasklopio celu mašinu na sastavne delove, dok ne namestim neku ručicu sa prednje strane za pomeranje kompresora i, da ofarbam bocu. Staviću nove slike kad završim.
[ cicovic @ 08.05.2009. 13:28 ] @
Napokon, projekat je završen!
Boja kompresora :-) je iz nužde. prva koju sam naneo, siva, je počela da se ljušti kada se kompresor zagrejao, tako da sam morao da nađem komrpomisno rešenje, ovu zlatnu, efekt lak, koja se ne ljušti na temperaturi.
Ventilator je takođe privremeni, dok ne nađem nešto manje, pa ću onda da radim i neku zaštitu.

I još jednom, veliko hvala na svim savetima Budimire!

[ Budimir @ 08.05.2009. 22:21 ] @
Nema na cemu, tu smo da se pomazemo :)
I svaka cast, ispao je super
[ brainless @ 24.05.2009. 19:51 ] @
ovaj kompresor je ludilo, lepši je nego fabrički! cicovic, svaka čast!!!
[ cicovic @ 27.05.2009. 18:01 ] @
Hvala najlepše! Jel vidiš šta uradi inat kod čoveka! :-)
[ Joker @ 27.05.2009. 20:05 ] @
Kad je vec tema o kompresorima, imam ovakav kompresor
http://img132.imageshack.us/im...kompresor50basslezacyuuuf3.jpg
i trebao bi da dospem ulja, koje ulje treba da kupim ?
[ Horvat I @ 27.05.2009. 20:28 ] @
Treba da pise na tablici i u uputstvu . ja sam u slican nalio sae 15-40. U tablici trazi 30ku.
[ Joker @ 28.05.2009. 10:41 ] @
Hvala, mislim da sam gledao i da nisam nasao. Sipacu i ja takvo.
[ alxns @ 13.07.2009. 22:23 ] @
Pozdrav, otvorio sam juce temu "kompresor Jugostroj" u ovom forumu, ali me jedan clan uputio na ovu temu, na cemu sam mu zahvalan posto vidim da je ovde vec bilo dosta diskusije o pravljenju kompresora. Naime, kupio sam jeftino jedan kamionski kompresor, ne znam sa kog je kamiona. Ima svoj rezervar za ulje i karter, predspostavljam da je podmazivanje buckanjem. Hladjenje je vazdusno (rebrasti blok). Kada sam skinuo glavu, unutra ima dva klipa (Hod = 26mm Precnik = 35mm), znaci oko 25cm3 po cilindru, odnosno 50cm3 ukupno. Ovo mi deluje prilicno malo, s obzirom da se radi o kamionskom kompresoru, a i iznenadilo me je jer sam ocekivao vise s obzirom na masu (ima preko 12kg). Sto se pisanih podataka tice, jedino gore na poklopcu glave pise JUGOSTROJ i ima dve oznake NP i VP (kod usisa i potisa). Procitah negde da FAP-ovi uglavnom koriste dvocilindricne kompresore, ali zar 50cm3 nije malo, ili ih mozda ima vise serijski vezanih? Bilo kako bilo, jel ima neko bar orjentacionu predstavu koliki moze ovom kompresoru biti radni pritisak i koliko jak elektromotor bi morao da ga pokrece, kao i dali uopste ima smisla od njega praviti (kompletan) kompresor, recimo sa nekom bocom od 50-ak litara i mozda 8 bari?

Hvala puno za svaku pomoc! Aco
[ Horvat I @ 16.07.2009. 21:34 ] @
Probistri kompletnu temu, zato sam te uputio, motori se koriste 2-3 KW
[ svr @ 14.02.2011. 09:55 ] @
Treba mi pomoc oko tumacenja tablica za Prva petoletka kompresorske glave.
Citam u tabelama precnik klipa, hod klipa i kolika je 'radna zapremina' glave.

OK tehnicki podaci su mi jasni ali interesuje me sta to u praksi znaci.

Npr. glava cija je radna zapremina 150 cm3 i radi na 2800 obrtaja/min,
0.150 litara pri jednom obrtaju x 2800o/min to je valjda 420 litara u minutu?
Vidim da kod kompresora postoji vrednost -kolicina vazduha na usisu i na izlazu- gde je na izlazu doosta manja.
Sta predstavlja ovih 420 Litara u praksi.
Ulaz ili koliko bi dobio litara na izlazu ?
[ cicovic @ 01.03.2011. 21:34 ] @
Da se ponovo priključim temi sa novim pitanjem.
Naime, legendarni kompresor sa početka teme se počeo ponašati čudno.
O čemu se radi... Ove godine je ovaj kompresor baš radio ( pokretao neku mašinu...). Pre neki dan rešim da pogledam nivo ulja i učini mi se da nema dovoljno ulja, pa lepo dolijem koliko sam mislio da treba. SLedećim startovanjem kompresora počeo je da izbacuje ulje na tri male rupice koje se nalaze u donjem delu kompresora (iberlauf, pretpostavljam). Sada više ne izbacuje ulje, međutim, prilikom rada kompresora i na tim rupicama duva vazduh. Nisam siguran da li je i ranije tu izbacivao vazduh ili sam to primetio tek sada, kada sam dolio previše ulja pa video gde izbacuje višak.
Da li je normalno da tu stalno duva, ili su karike "otišle" pa kompresija prolazi u karter kompresorske glave?
[ Horvat I @ 02.03.2011. 14:16 ] @
"karter gas"
Citat:
svr: -kolicina vazduha na usisu i na izlazu- gde je na izlazu doosta manja.

Al mnogo "gušća"
[ cicovic @ 02.03.2011. 20:31 ] @
Karter gas? Ne razumem. Normalno? Nije?
[ Horvat I @ 02.03.2011. 20:42 ] @
kao kod kola malo - normalno, puno istošenost.
[ svr @ 02.07.2011. 17:08 ] @
I ja se upustam u sastavljanje kompresora.
Nabavio sam petoljetkinu jednocilindricnu glavu 229cc -treba joj 2800 -1min.
Sada trazim elektromotor. Kao sto rekoste treba da je jaci od 2kW, moracu monofazni zbog cestog iskakanja faze u garazi gde hocu da koristim kompresor.
Vidim ima motora koji idu na redukciju (ili neke pumpe) jer imaju 'rolku' - tanjirce kod osovine.

Da li ovakvi motori mogu da se koriste za kompresor?

Nadam se da sam uspeo da objasnim.

[ Horvat I @ 02.07.2011. 19:28 ] @
Ako rešiš problem montaže i pravca rotacije
[ svr @ 05.07.2011. 13:18 ] @
Okasnio sam sa pravljenjem i nadam se da jos svracate na ovu temu.

Budimir rece da broj obrtaja treba prilagoditi na oko 1400 - verovatno je mislio na br.obrtaja glave-
pretpostavljam da bi se glava sto manje habala, ali tako se smanjuje i kapacitet kompresora, zar ne?

Kolike konkretno koristite remenice -uz koji motor?
Da li se mogu koristiti motori koji se jos sporije vrte - oko 700 obrtaja i 2 -3 kw ili ce to ipak da bude previse za takav motor?
[ baltazar79 @ 15.08.2011. 10:39 ] @
Nabavio sam jednoklipnu petoletkinu glavu, ali je na nesrecu namenjena za centralno mazanje. Moze li neko da mi pomogne i objasni kakva je prerada potrebna da bih od nje napravio kompresor (garazni). Naravno pozeljno bi bilo to objasnjenje potkrepiti i nekim slicicama. Skontao sam da bi trebalo napraviti rupicu(e) na spoju klipnjace i radilice, i da bi trebalo dodati neke lopatice da bacaju ulje, ali kako... Hvala
[ svr @ 07.09.2011. 00:25 ] @
Da li si nasao koje treba uraditi prepravke?
[ Bojan1610 @ 07.10.2011. 01:48 ] @
Ljudi ja sam nov ovdje i sam si nedavno napravio kompresor.boca je od kamionske prikolice što je radila na zračnu kipu(ne znam kapacitet ali mi se čini da je oko 120-150l)kompresor kamionski s centralnim podmazivanje(ne znam od kojeg je kamiona i nisam nitit jedan takav našao na netu).podmazivanje sam rješio jednostavno.ispod kompresora rupu začepio,napravio dva oduska i doveo mu ulje.prilagodio smjer okretanja da sam vuce ulje a na odusak ga vraca u posudu koja se nalazi vani.elekrto motor 3 kw 2800 okretaja.tlacna skolopka orginal od manjeg kompresora i nepovratni ventil od kamiona onaj što na kamionu radi stalno cccccccccc. kompresor radi za sada super.nakon nekih 10 ak sati rada sam ga rastavio i nisam vidio da ima znakova trosenja na njemu.ako nekome mogu pomoci u izradi istoga nek mi se javi pa cu poslati slike jer ne znam kako se ovdje stavljaju.,ako neko razumije u kamionske kompresore da posaljem sliku da mi kaze od kojeg je kamiona moj kompresor bio bih zahvalan.moj mail radi kontakta bf1610@net.hr hvala i pozz
[ baltazar79 @ 27.11.2011. 08:32 ] @
Citat:
svr: Da li si nasao koje treba uraditi prepravke?

Hehe, jesam, kupio sam fabricku dvoklipnu, dvostepenu glavu, jedan klip je 135mm a drugi 70mm, i motor od 5.5KW, i napravio kompresor sa protokom od 800 litara.http://217.26.67.168/laff.gif
[ seljačić @ 07.01.2012. 16:06 ] @
pozdrav svima iz Bihaća, ista muka me natjerala da potražim infromacije o kompresorima pa sam vidio ima jako dobrih stvari ovdje.pošto i ja želim sebi sastaviti jedan kompresor uskoro ću vas malo više daviti sa pitanjima.

Lijep pozdrav

[ danot @ 08.01.2012. 11:00 ] @
Pozdrav seljacic, pa ni se ves znamo,planiram i ja da na moj kompresora nabacim bocu i sklopku ko pravi stroj...
[ seljačić @ 08.01.2012. 11:11 ] @
pozdrav kolega,drago mi je da smo se i ovdje našli.pogledaj kako su ljudi složili kompresor,divota,nadam se da ću i ja moći naći sve ove komponente pa da počnem sa gradnjom.ajkula mi dao glavu kompresora,a motor moram tražiti.ne znam dali mogu automatiku skinuti sa onog pokvarenog kompresora što sam ga kupio u merkur-u.ako može onda mi samo treba motor i kaca oko 50 litara.ova od 24 litre mi je premala a imam dvije od 120 litara koje su mislim prevelike za ovaj kompresor i moje potrebe.
[ danot @ 08.01.2012. 11:20 ] @
Gle mojega kojeg sam slozio samo za gume, ali uzeo sam pistolj za spricanja pa zato i ja zelim da mu nabacim bocu:

Jedino nemogu da nadzem onaj ispisni ventil pomegju bocu i kompresor sta ispusti vazduh pomegju ventil i kompresor i svaki put kompresor krene bez opterecenje?
[ seljačić @ 08.01.2012. 11:29 ] @
koji ti je to motor.vidim da je trofazni.koja snaga i koliko brtaja ima.ja netrebam ništa bolje nego to što si ti naslikao samo sa bocom.jel ima taj ventil za kupiti ili skinuti sa nečeg?
[ danot @ 08.01.2012. 14:15 ] @
Motor nema plocica na sebi,ne znam proizvodac, otac kaze da je 2.2 kW, 14xx okretaja...
Za ventil poima nemam, ne znam nit kako da ga trazim, ako neko zna neka nam kaze, ili od cega skinuti....?
[ glackop @ 08.01.2012. 14:15 ] @
Glave poskidane sa kamiona ne bitno kog proizvodjaca dvoklipne i jednoklipne ne traba da se vrte sa vise od 1400.obr/min,Neko je ranije pomenuo 2800.obr/min,u tom slucaju komresor ne postize da napuni pun cilindar vazduhom i dobijate troduplo vece grejanje kompresora time i vecu kondenzaciju a efekat isti,mozda cak i manji.Ne gledajte ove Enhelove od 24 litra i slicne,oni se zaista vrte na 2800,ali im je hod klipa kratak tj proracunat za tu brzinu.
[ seljačić @ 08.01.2012. 14:46 ] @
ali gore u specifikacijama za jednocilindriče kompresore piše da su za 2800 okretaja. šta sad?

kolika je minimalna snaga motora za jednocilindrični kompr.potrebna i može li se potrebnni broj obrtaja motora korigirati sa veličinom remenice? ono motor veća remenica od kompresora i obrnuto.
šta je kod kompresora presudno,snaga motora ili broj obrtaja?
[ glackop @ 08.01.2012. 15:53 ] @
Vrlo je prosto jer ste vidjali fabricke kompresore sa bocama od 50 L pa navise,da je na kompresoru duplo veca remenica u odnosu na motor,i u vecini slucajeva je remenica na kompresoru odlivena tako da ujedno sluzi i kao ventilator za hladjenje glave kompr.i u tom slucaju je stavljen motor od 2800 o/min,i kako je odnos 1:2 kompresor se okrece na oko 1400 o/min.Komresoru kao gore na slici je dovoljan motor od 2.2Kw do nekih 7-8 bara,a vec za dvocilindricne od 3Kw pa navise.
I da,kod bilo kog kommpresora su najbitniji ventili u glavi usisni,a pogotovu izduvni,ako izduvni lose zaptiva desava se da od nule do nekih 3 bara brzo puni bocu a navise sve sporije zato sto se deo sabijenog vazduha iz boce vraca u cilindar i ne ostavlja mesto da se svezi u punoj meri usisa,a kada se iskljuci sklopka vazduh iz boce polako vrati klip u donjoj MT i kada treba ponovo da krene kopresor motor ne moze startovati,zato je neohodno staviti nepovratni ventil i original vazdusnu sklopku/a ne one od hidrofora/ koja u sebi ima mehanizam za ispustanje tj za rasterecenje pritiska izmedju boce i glave.

[Ovu poruku je menjao glackop dana 08.01.2012. u 17:11 GMT+1]
[ seljačić @ 08.01.2012. 16:36 ] @
huiiii

puno podataka za mene laika,ali nadam se da ću ito riješiti.ali naći 2,2 kw motor sa 2800 obrtaja nije ni mali lako.

dali je ostala oprema sa kompresora kojeg imam a kojem je motor crko upotrebljiva za kompresor kojeg imam u planu sklopiti?ako jeste koji dijelovi?

to je bio nuair kompresor od 24 litre sa jednim cilindrom,tojest to je cilindrić a motorić je neki kineski kao od bormašine.nažalost nemam originalnih slika da poslikam kako izgleda alo to ću za koji dan uslikati da se vidi na šta mislim
[ glackop @ 08.01.2012. 16:45 ] @
Ovo gore napisano se ne odnosi na amaterske hobi kompresore od tih nekih 24 litre koji su napravljeni za jednokratnu upotrebu te se ne isplate popravljati a najmanje prepravljati,odnosno u odnosu na cenu oni su odlicni jer sama nabavka motora od 2.2Kw ce te kostati isto kao i da kupis ponovo isti nov koji mislim da se krece ipod 100,e.
[ seljačić @ 08.01.2012. 16:56 ] @
mene je ovaj kinez koštao 150 eura nov i crko mjesec dana nakon isteka garancije.taj mi više neće u kuću. a što se motora tiče bit će teže naći ga nego platiti ga,jer ih kod nas nema,barem za sada polovnih mislim,za nov i nerazmišljam.
[ ozzyy @ 08.01.2012. 18:00 ] @
Seljacic zemljace nije tako tesko naci te motore ima ih ko u prici virni malo na PIK. ja sam ljetos sebi sastavio jedan kompresor od Petoletkine dvoklipne glave boce 80 lit. od autoplina i trofaznog 2,2 kw motora i radi ko satic. nabavis sklopku na kojoj nastimas na kom pritisku da se ukljucuje i iskljucuje motor i rasteretni ventil za kompresor i to je sva mudrost a povezati nije problem
[ seljačić @ 08.01.2012. 18:26 ] @
koliko obrtaja ima tvoj motor? koliko si ga platio.na piku ima masa toga ali nebi uskladio jačinu sa obrtajima ko za inat. jesi te sklopke i ostale komponente kupovao ili ovako nabavio?
de zvizni koju sliku ovdje da vidim.
[ ozzyy @ 09.01.2012. 09:19 ] @
motor ima 2800 obrtaja s tim da sam manjom remenicom na motoru za duplo nego na kompresoru dobio na glavi kompresora oko 1500 obrtaja. motori se daju naci trofazni 2,2 kw za oko 100 km sa 1400 obrtaja tako da stavis istu remenicu na motor i na glavu i to je onda idealan odnos a ostale komponente sam dobio malo ispod ruke jbg tako da me cijeli kompresor kostao oko 300-350 km. slike ce biti cim slikam ( nadam se do veceras).
[ seljačić @ 09.01.2012. 09:49 ] @
da tih motor ima sa 2,2 kw i sa 1400 obrtaja.sa 2800 je prava rijetkost i kad ih ima onda koštaju pravo bogatstvo
[ ozzyy @ 09.01.2012. 13:19 ] @
kao sto sam i rekao evo nekih slicica jos treba da uradim zastitnu mrezicu za ventilator i to je to

[ seljačić @ 09.01.2012. 15:20 ] @
supr izgleda,ja mislim kad sebi ovo sastaviš vrijednije je od onih kupljenih kineskih šrotova
[ seljačić @ 09.01.2012. 15:34 ] @
šta mislite o ovakvom motoru:?

220/380 V
2875 obrtaja

50 hz

2.2 kw

8.4/4.9 A

0.89 cos f

24 mm

cijena 200KM

[ ozzyy @ 09.01.2012. 18:45 ] @
ma motor je skroz uredu skini mu cijenu koliko mozes i remenicama regulisi broj obrtaja i to je to
[ seljačić @ 24.01.2012. 15:02 ] @
ovog sam kupio,nov je

[ palanka @ 13.03.2012. 20:43 ] @
citajuci ovu temu prosle godine nabavim petoletkinu dvokipu glavu 240cm2 i jos jednu nemacku istih karakteristika.sve to napakujem na auto gas bocu od 80l i izmedju glava motor od 4 kw ,remenice uskladim na 1700 obrtaja (max).i tada nastaju moji problemi. prvo blokiraju izduvni ventili na jednoj a posle i na drugoj glavi. nakon detaljne obrade izduvnih i usisnih ventila (smirglanja sa p1000 vodenom dok nisu postali kao staklo) javi se problem sa crevima. stavio sam creva od grejanja plasticnih max 10 bari i 90 stepeni celzijusa. na 7 bari eksplodiraju. zamenio sam creva bakarnim fi 12mm obradio remenicu na motoru smanjivsi broj obrtaja na 1400 .opet problem. na 7 bari pocinju glabe da zapinju kao da ne mogu da isteraju pritisak. molim za pomoc slike cu okaciti cim budem slikao kompresor. nepovratni ventil je mali od erba kompresora od 50 lit. moja pretpostavka je da ne moze da progura tu kolicinu vazduha kroz rupicu od 10 mm kolika je i gumica na nepovratnom ventilu. moze da bude svasta od mozganja me vise boli glava zato molim iskusne za pomoc
[ palanka @ 13.03.2012. 20:44 ] @
citajuci ovu temu prosle godine nabavim petoletkinu dvokipu glavu 240cm3 i jos jednu nemacku istih karakteristika.sve to napakujem na auto gas bocu od 80l i izmedju glava motor od 4 kw ,remenice uskladim na 1700 obrtaja (max).i tada nastaju moji problemi. prvo blokiraju izduvni ventili na jednoj a posle i na drugoj glavi. nakon detaljne obrade izduvnih i usisnih ventila (smirglanja sa p1000 vodenom dok nisu postali kao staklo) javi se problem sa crevima. stavio sam creva od grejanja plasticnih max 10 bari i 90 stepeni celzijusa. na 7 bari eksplodiraju. zamenio sam creva bakarnim fi 12mm obradio remenicu na motoru smanjivsi broj obrtaja na 1400 .opet problem. na 7 bari pocinju glabe da zapinju kao da ne mogu da isteraju pritisak. molim za pomoc slike cu okaciti cim budem slikao kompresor. nepovratni ventil je mali od erba kompresora od 50 lit. moja pretpostavka je da ne moze da progura tu kolicinu vazduha kroz rupicu od 10 mm kolika je i gumica na nepovratnom ventilu. moze da bude svasta od mozganja me vise boli glava zato molim iskusne za pomoc
[ palanka @ 14.03.2012. 09:43 ] @
na nepovratnom ventilu je izlaz za rasterecenje prilikom starta koji je spojen sa vazdusnom sklopkom danas cu okaciti slike

[Ovu poruku je menjao palanka dana 15.03.2012. u 16:23 GMT+1]
[ aleksa_87 @ 22.03.2012. 18:19 ] @
Da se prikljucim temi posto imam par pitanja.
Imam jednoklipnu glavu prva petoletka. Covek od kog sam je dobio kaze da je sa fapa. Pa me interesuje kakvo ima podmazivanje? Okacicu i slike ako uspem.

[Ovu poruku je menjao aleksa_87 dana 22.03.2012. u 21:18 GMT+1]
[ aleksa_87 @ 22.03.2012. 18:26 ] @
Izvinjavam se na velicini slika posto prvi put postavljam. Interesuje me sta je to na zadnjoj slici, jedno crevo se kaci na glavu a drugo ne znam gde i unutra je neki filter.
[ gigamg1 @ 22.03.2012. 19:33 ] @
Jesi li ti bas siguran da je to samo kompresor? Nesto mi ono na njega sto je zakaceno lici na neku malu hidraulicnu pumpu.
Mozda lupam a mozda i ne
[ seljačić @ 22.03.2012. 19:40 ] @
de poriktaj slike kako treba,nevidi se ništa,

ono što izgleda kao uljna pumpa je izgleda neko uljno hlađenje.
[ aleksa_87 @ 22.03.2012. 20:19 ] @
recimo da se sad bolje vidi
[ aleksa_87 @ 22.03.2012. 20:23 ] @
Rece mi sad kolega da je to sto je nakaceno na glavu verovatno uljna pumpa volana. Sad me zanima kakvo podmazivanje ima glava odnosno da li moze da se upotrebi za kompresor?
[ baltazar79 @ 22.03.2012. 20:39 ] @
Tacno, glava je od FAP-a, precnik klipa je 90mm, hod, 36 ili 46mm, zaboravio sam, ovo nadovezano na kompresor je hidro pumpa volana, (ono sto bi kod auta bio servo). Ne vidim bas najbolje kakvo je podmazivanje, mada uglavnom je kod ovakvih kompresora centralno podmazivanje. Ako na kucistu kompresora do hidro pumpe, sa bocne strane, gde dolazi zidni lezaj radilice postoji prikljucak za cevcicu za ulje, onda je centralno mazanje. Ali to ne treba da te brine, i takva glava moze da se maze buckanjem. Dovoljno je da se na klipnjaci sa gornje strane lezaja probuse dve rupice i da se na jedan od srafova koji spajaju polutke klipnjace namontira neki "repic" koji ce da baca ulje na gore i nema problema, provereno.
[ aleksa_87 @ 22.03.2012. 20:43 ] @
Kolike rupice od prilike trebaju biti i kako resiti taj repic?
Znaci da mi to kuciste filtera sto je na zadnjoj slici ne treba?
[ gigamg1 @ 22.03.2012. 21:11 ] @
U pravu sam bio. To je hidraulicna pumpa volana. Nju mozes da skines jer ti za tvoj poduhvat apsolutno ne treba.
[ baltazar79 @ 23.03.2012. 18:53 ] @
Kad budes rastavio kompresor videces da je u gornjem lezaju klipnjace "maloj pesnici" podmazivanje reseno tako sto je klipnjaca busna, neka ti ove dole rupice budu slicnog precnika kao i ove gore, mislim da je to oko 3mm,
[ svr @ 23.03.2012. 21:18 ] @
Imam istu glavu, precnik klipa 90mm.
Kupljen polovan cini mi se da je radio kao kompresor (navijeno koleno za ulje) ali nisam siguran.
Nisam ga jos otvarao pa ne znam da li je prepravljan za podmazivanje buckanjem.

Citat:
baltazar79: Kad budes rastavio kompresor videces da je u gornjem lezaju klipnjace "maloj pesnici" podmazivanje reseno tako sto je klipnjaca busna, neka ti ove dole rupice budu slicnog precnika kao i ove gore, mislim da je to oko 3mm,

Pretpostavljam da nemas sliku :-) , bilo bi od velike pomoci da na nekoj slici (bilo koje klipnjace sa neta) obelezis u kom delu bi trebale da se nalaze rupe.

Dali neko u Bgdu moze da mi to odradi?
Mislim jel znate nekog iskusnog majstora- nemam iskustva pa bolje da mi to neko uradi, nego da posle radim remont glave.

Ne znam dal je dozvoljeno postavljanje linkova na druge forume- ali jedan bajkerski forum ima ilustrovanu samogradnju kompresora sa ovom glavom,
koja nije ni prepravljanja na bucku, vec je dodao posudu sa uljem za podmazivanje pa se ulje gravitacijom vraca u glavu i podmazuje.
[ baltazar79 @ 24.03.2012. 22:22 ] @
Imam jednu izvadjenu klipnjacu od takve glave (nebusenu), obelezicu na njoj gde bi trebale biti rupice, slikacu i postaviti ovde. Citao sam tu temu na BJB forumu, i taj nacin takodje radi, znam jos ljudi ciji kompresori tako rade, mada se meni ne svidja dodavanje te posude iz estetskih razloga, a i verovatno ce uvek cureti neko ulje iz nje i oko nje. Za prepravku se raspitaj kod ljudi koji inace remontuju kompresorske glave, potrazi ih po oglasima, a ako ne uspe uvek ti ostaje radionica za masinsku obradu "Crnobrnja" potrazi ga na internetu. Nadam se da cu sutra imati vremena da slikam klipnjacu, pa kacim slike.
[ svr @ 25.03.2012. 00:15 ] @
Ni meni se nije dopala ta eksterna skalamerija.Sva ta creva i posude deluju mi da za cas od vibracija moze da se rasturi , drugo sto meni treba koliko toliko mobilan kompresor- da ne srafim posudu za ulje na zid .
Da li je samo busenje rupa u klipnjaci dovoljno za resenje problema podmazivanja ili treba da se dodaju neke lopatice (i gde, kako).
Cekamo tvoje slike.
[ aleksa_87 @ 25.03.2012. 19:53 ] @
Video sam i ja taj sistem sa loncicem iznad. Da li u tom slucaju treba da se busi klipnjaca?
[ simman @ 26.03.2012. 18:44 ] @
Bilo bi zaista lepo kada bi neko okačio slike kako je prepravio kompresor da se podmazuje na bućku.Iz teksta se može naslutiti kako,ali jedna slika-hiljadu reči.Ako neko ima želje i volje da nam pomogne...
[ svr @ 26.03.2012. 19:34 ] @
Simmane daj klipnjacu, a ja cu da busim i slikam.

Pa jel reko Baltazar (kol'ko juce) da ce da slika i okaci slike cim bude imao vremena.
Bice za neki dan.
[ aleksa_87 @ 26.03.2012. 19:54 ] @
Bio sam kod coveka koji ima istu glavu i taj loncic, odlucio sam se na tu opciju samo mi jos nije jasno da li i u tom slucaju mora da se busi klipnjaca?
I da li treba da se pravi ta lopatica?
[ aleksa_87 @ 27.03.2012. 19:49 ] @
Nije komplikovano izbusiti rupe. Skine se cilindar i razdvoji klip, skines dva srfa na velikoj pesnici i rastavis je, na maloj pesnici se lepo vide rupe, tako ih izbusis i na velikoj.Na jedan sraf na velikoj pesnici stavis limic (lopaticu), samo pazis da ne zulja od zid bloka. I to je to . Nista komplikovano ja sam sam uradio. Jedino mi nije jasno kako resiti odusak (karter gasove) sem na taj nacin da se stavi lonce iznad sa rupicom na sebi. A sto se tice sipanja ulja na onaj donji sraf se navari cevcica od prilike do pola bloka i stavi se sraf da ne curi i to je to. Ako sam nesto pogresio molim profesionalce da me isprave. :)
[ aleksa_87 @ 27.03.2012. 19:58 ] @
I da, zaboravio sam da pitam da li moze da skodi da se probuse rupe sa donje strane velike pesnice posto sam prvo probusio tamo? Danak ne iskustvu. :)
[ svr @ 27.03.2012. 23:00 ] @
Aleksandre nazalost ne mogu da ti pomognem, a dok cekamo da ti neko ko zna odgovori
slikaj i postavi slike.
[ baltazar79 @ 27.03.2012. 23:18 ] @
Svima se izvinjavam sto jos nisam postavio slike. Sad dodjoh sa posla, moram samo na kratko da kazem da se apsolutno slazem sa Aleksom 87, sve sto je napisao vezano za busenje rupa, lopaticu itd je tacno (bar koliko ja znam). Na zalost nisi trebao izbusiti rupe sa donje strane, znam da je tu izgledalo mnogo zgodnije izbusiti, ali, poenta je da ulje prilikom slivanja na dole, ulazi u rupe i podmazuje, takodje posetak rupa treba prosiriti vecom burgijom (kao kad se prosiruje rupa da bi se utopila glava srafa), tako da rupe imaju mali levak u cilju da taj levak sakupi vise ulja i kroz rupu ga prosledi na lezaj.
[ aleksa_87 @ 28.03.2012. 15:53 ] @
Prosirio sam ja rupe na ulazu kao sto je i gore. Slikacu danas sve pa cu postaviti veceras.

[ svr @ 29.03.2012. 13:27 ] @
Post u kome sam postovao ono sto sam nasao o prepravci na buckanje mi je obrisan?

Moze pojasnjenje, sta je sta?.

Rupe 1 i 2.
Pretpostavljam da je
1 to sto si kazes greskom izbusio -
2 ono sto treba da se izbusi?

Da li se na sraf obelezen sa 3 dodaje lopatica?

[Ovu poruku je menjao svr dana 29.03.2012. u 20:56 GMT+1]
[ aleksa_87 @ 29.03.2012. 20:18 ] @
Rupa 1 ti je fabricka to ti je gornja pesnica, rupu 2 sam ja busio i pod tri ti je taj sraf i lopatica je tu vidi se, a te rupe sto sam greskom izbusio se ne vide one su odozdo.

[Ovu poruku je menjao aleksa_87 dana 29.03.2012. u 22:03 GMT+1]
[ aleksa_87 @ 29.03.2012. 20:43 ] @
Rastavi kompresor na ona 4 srafa izmedju cilindra i bloka, skini klip imaju dva mala segera i caura, izbi cauru i sve ce ti biti jasno.
[ svr @ 29.03.2012. 23:49 ] @
Hvala Aleksa.
Moram prvo da se 'potkujem' znanjem pa da otvaram, jer k.glava je na placu gde nemam internet.
Jos da si slikao rupe koje si OK izbusio,
kao foto-strip, pa bi svakome bilo odmah sve jasno.
[ aleksa_87 @ 30.03.2012. 20:00 ] @
Pa slikao sam samo rupe koje su dobro izbusene. Ako nisi nikad rastavljao bilo kakav agregat bolje neka ti neko strucan pomogne.
[ aleksa_87 @ 30.03.2012. 21:49 ] @
Ako neko ima nekih delova za kompresor (nepovratni, rasteretni ventil) nek javi na pp
[ svr @ 30.03.2012. 21:53 ] @
Zar nepovratni ne ide sa rasteretnom granom?

Ima da se kupi samo rasteretni ventil? Kako izgleda?

Jasno mi je za rupe, a da li si lopaticu zavario ili opet gledam pogresnu stvar?
[ aleksa_87 @ 30.03.2012. 22:16 ] @
Imas da kupis sklopku sa rasteretnim ventilom zajedno oko 1500rsd. Nisam je zavario neko je stavljena ispod srafa(kao podloska)
[ svr @ 30.03.2012. 22:33 ] @
Sad mi je sve jasno sto se tice budzenja.
PTA 12 sklopku , za kompresore, sa rasteretnom granom imas svuda. Kosta oko 1500 din.
Ali posto je nepovratni ventil za kompresor sa oduskom, i gde se to prodaje?
Mislim da kosta oko 20EU taj ventil. Ja sam za oko 2000-2500 kupio bocu 24l bez motora (skinut) a sa svim ventilima,
brzim spojnicama i sklopkom.

[ aleksa_87 @ 30.03.2012. 22:47 ] @
E taj nepovratni je i meni problem nznm gde ima.
[ svr @ 31.03.2012. 15:13 ] @
Juce sam ga video negde online-
za simbolicnih 30 europejaca.
[ aleksa_87 @ 02.04.2012. 20:20 ] @
Nasao sam ja neki nepovratni ventil od vode pa cu probati da ga prepravim. Ako uspem slikam i postavljam.
P.S. kosta simbolicnih 400 din :)
[ gigamg1 @ 03.04.2012. 18:59 ] @
Ne bih se zezao sa tim. To je ipak mala privreda i njegov stepen sigurnosti je sama granica, nista vise.
Probaj da nadjes po tim vojnim otpadima ako ima starih kamiona pa sa njihovih sistema kocnica skini.
[ svr @ 03.04.2012. 19:06 ] @
Nije bas mala privreda, ali sigurnosni ili nepovratni -svejedno ne bi se zahebavao budzenjem.
Cuo sam da su negde budzili sigurnosni ventil -onaj za bojler - ali ja to ne bi uneo u kucu (a ni radionicu-garazu).
Pazari pokvareni kompresorcic, za 20-tak jura imas i spojnice, manometar, sklopku a tu je i nepovratni ventil (sa ras. granom)
a nadje se i sigurnosni ventil..
[ svr @ 05.04.2012. 18:22 ] @
Kojom farbom farbati elektromotor, glavu kompresora i bocu?
[ aleksa_87 @ 05.04.2012. 22:11 ] @
Trazi u prodavnici bilo koju za visoku temperaturu.
[ aleksa_87 @ 09.04.2012. 17:23 ] @
da li neko moze da mi objasni kako da drugacije resim rasterecenje glave za laksi start motora posto nigde ne mogu da nadjem rasteretni ventil
[ baltazar79 @ 10.04.2012. 09:59 ] @
Ako mislis na rasteretni ventil koji kad se motor zaustavi, ispusti vazduh iz voda od glave do boce, moze se resiti bez ventila prirucnim metodama, tako sto ces slabije pritegnuti holendere koji pricvrscuju cev ili crevo na glavi ili boci, tako da na tim sastavima pomalo sisti vazduh, ali vrlo malo, tako da u radu to ne cini skoro nikakav gubitak, a u mirovanju do sledeceg ukljucenja ispusti vazduh. Drugi nacin je istog principa, a to je da na cevi (ako ti cev ide od glave do boce) probisis jednu rupicu oko 1 ili 1.5mm, pa da kroz nju po zaustavljanju motora izadje pritisak, a ona takodje u radu nece stvarati velike gubitke. Ipak predlazem ti da prvo probas bez tog venila, ili ovih nacina, pa ako motor bas ne bude mogao da krene, onda pokusavaj ovo navedeno. Ovo ti kazem zato sto su ipak te glave od kamiona i autobusa malo isluzene i njihovi ventili u glavi ne zatvaraju bas savrseno (sto ne stvara neki poseban problem u radu), tako da pretpostavljam da ce taj vazduh iz potisnog voda uspeti da izadje kroz usisni ventil za vreme mirovanja motora.
[ svr @ 10.04.2012. 11:02 ] @
Za ta dva nacina sam i ja cuo.
Mene bi to izludjivalo. OK dok motor brekce, ali kad se iskljuci odmorim usi u tisini.
ovako -nastavlja se sistanje pistanje non-stop.

****Ustvari to bi trebalo da se montira izmedju motora i nepovratnog ventila, pa bi kad se isprazni taj deo instalacije trebalo da curenje/sustanje prestane?
[ aleksa_87 @ 10.04.2012. 17:31 ] @
tako je. izmedju nepovratnog i glave
[ svr @ 14.04.2012. 19:39 ] @
Nabavih 1.5Kw motor, sad bi da ga kompletiram i prikljucim kao monofazni.
Na motoru nedostaju ventilator, poklopac ventilatora i poklopac klemberta.
Da neko ne zna gde u Beogradu mogu da pazarim delove sa motor?

Citao sam dosta tema o povezivanju trofaznog motora na monofaznu struju.
Na svakoj temi bilo je ljudi koji su govorili da to nije moguce -da se greju, gube na momentu...itd.
Po kutiji cini mi se da je ovaj radio kao trofazni motor?
Sta predlazete kao zastitu i koji kondenzator mi treba?

[ baltazar79 @ 15.04.2012. 09:24 ] @
Ovaj je radio kao trofazni, i to u "zvezdi", nisam siguran koliko je pametno da ga vezes na 220v, izgubices na snazi, to je sigurno, a 1.5 kw je i u slucaju trofaznog motora na ivici dovoljne snage za kompresor ovakvog tipa (koliki ti je precnik klipa). Ja predlazem da ga ostavis kao trofaznog, jedini dobar razlog za prepravku na monofazni moze biti ako nemas trofaznu struju u radionici. A ako bas mora da bude monofazni, pokusaj da nadjes malo jaci (znam da je to sad razocarenje jer si vec nabavio motor, po pretpostavljam povoljnoj ceni). Monofazni motori imaju malo kilav start i pri startu kad je potrebno dosta snage da pokrenu sebe i komp. glavu iz mirovanja, oni imaju najmanje snage jer punu snagu imaju tek kad "zalete". Ipak potrazi na internetu semu za vezivanje na 220v, probaj pa ako nevalja, onda u dalju potragu za motorom, eksperiment je majka nauke.
[ svr @ 15.04.2012. 10:33 ] @
Mislim da je precnik klipa 90.
Dobro sam znaci protumacio da je radio u zvezdi.
Vidim da se kondenzatori koriste za promenu faze kao i za startovanje motora.
Pronasao sam neku semu na kojoj su dva kondenzatora i rele.

Iskreno nisam smeo ni da postavim pitanje, da ne zvucim kao totalni idiot.
Imam trofaznu struju, tj. imao sam.Nekoliko puta je padala bandera, udaro grom i sl, pa cesto 'dosetljivi' majstori prevezu monofaznu pa puste
umesto tri faze -jednu.
Kako sad da proverim da li je trofazna ili ne?
NA trofazni morao bi da dodam zastitu, jer ko sto rekoh zacas mi se izgubi faza.
[ aleksa_87 @ 04.06.2012. 20:56 ] @
ljudi moj komp je gotov stavio sam nepovratni od vode (kosi) i motor 1,1kw na 1400 obrtaja i radi bez ikakvih problema . nem cak ni rasteretni i krece bez problema
[ seljačić @ 04.06.2012. 21:11 ] @
daj koju sliku
[ aleksa_87 @ 04.06.2012. 21:38 ] @
za koji dan
[ aleksa_87 @ 06.08.2012. 13:24 ] @
Iyvinjavam se na ovolikom kasnjenju. Iskreno receno zaboravio sam.

[ aleksa_87 @ 06.08.2012. 13:32 ] @
Sve se lepo vidi. Nepovratni je od vode i odlicno zatvara. Crevo od glave do boce je od bojlera. Sve radi odlicno, bez problema puni do 8 bara i nema rasteretni zato sto kroz glavu izadje visak vazduha iz creva. Motor je 1,1kw 1400 obrtaja trofazni i bez problema vrti ovu glavu mislim da bi mogao i jacu zato sto se uopste ne greje. Remenice su postavljene tako da glava vrti na oko 1100 obrtaja (takve sam imao u radionici). Radi vec dva meseca u nekoj prosecnoj upotrebi.
[ svr @ 28.08.2012. 22:28 ] @
Boca je od auto gasa? Ko ti je zatvorio bocu i jel imas sraf za ispustanje kondeza iz boce?
I ti si stavio 'bocu' za ulje.
Odlicno izgleda. Sta od alata koristis na kompresoru i koliko mislis da dobavlja vazduha?
[ aleksa_87 @ 29.08.2012. 23:31 ] @
Ima sraf, to sam zaboravio napomenuti. Uzeo sam neki deo od radijatora za ispustanje vode mislim da je bio oko 100 dinara.
Bocu mi je vario kolega, stavljao sam svasta. Npr. kad stavim pistolj za izduvavanje ne pada ispod sest bara. Farbao sam sa extremnim potrosacima vazduha i nisam primetio neke probleme. Sve u svemu sam prezadovoljan. U svakom slucaju je bolji od onih kineskih sra*ja a izasao me je i jeftinije od njih. Da napomenem i to da kad krene od nule da puni nema stajanja i gusenja kao na kinezima, nego kako puni npr od 0-3 tako i od 5-8.
[ aleksa_87 @ 29.08.2012. 23:32 ] @
Boca je od gasa 80 litara.
[ svr @ 30.08.2012. 23:04 ] @
Da nema neko viska remenicu?
[ aleksa_87 @ 31.08.2012. 08:57 ] @
Druze ja sam na glavi imao, a ovu na motoru sam slucajno nasao u radionici sam bog zna otkud tamo. Otidi na bilo koju malo vecu pijacu ima ih ko blata.
[ ivan035 @ 05.12.2012. 22:23 ] @
Zdravo svima nov na forumu potrebno mi je vase misljenje i iskustvo u vezi ovog kompresora naime hteo bih ga uzeti jer je njemu slomljena klipnjaca a u pitanju je king craft 24l,hteo bih da ga uzmem jer imam kompresor od kamiona dvoklipni pa da umesto ovog ostecenog ubacim ovaj od kamiona da li je to izvodljivo i moguce tehnicki i plus imam u rezervi elektro motor ako je ovaj slab pa da i njega zamenim ako treba jer bih hteo da iskoristim postojeci sistem i bocu ventile filtere pa mi treba vase misljenje i iskustvo. hvala
[ svr @ 05.12.2012. 22:47 ] @
Mala je boca samo 24l.
Sta bi radio sa tim kompresorom?

Drugo mislim da je motor tesko upotrebljiv jer
-ima oko 1100 (kineskih) W
-pogon je direktan pa je prepravka na kais i PP glavu prilicno komplikovana.

Opet za 2000-2500din mozda dobijes sklopku+ nepovratni ventil+ regulator pritiska i brzu spojnicu i na kraju malu bocu.
Sklopka (ako radi) + nepovratni ventil (kompresorski) su oko 4500din u radnji , 500-1000din jos reg.pritiska i spojnice.
Sama boca je oko 1000din polovna.
Lose kod tih kineskih sklopki je sto nemas podesavanje kada da se upali kompresor, podesava se samo gornji pritisak -kada da se kompresor iskljuci.
Sama sklopka ima neki hod pa ona sama bira kada ce da upali kompresor???
[ ivan035 @ 06.12.2012. 12:07 ] @
sluzio bi mi za kucnu varijantu pumpanje guma, mozda nekad nesto da prespricam male povrsine(ram od bicikle),nekad nesto da izduvam od prasine i tako te sitnice u sustini nista posebno niti zahtevno ne bih radio,pa me zato ovo interesuje jer ja imam taj dvoklipni od kamiona sa originalnom njegovom velikom remenicom za kais pa sam mislio da iskoristim postojeci sistem a imam u rezervi i moj el motor pa bih mogao i njega da montiram da li je izvodljivo i isplativo. ovaj kompresor bi me kostao oko 3000din. sklopka i sve ostalo je ispravno nista nije polomljeno sem klipnjace.
[ svr @ 06.12.2012. 12:28 ] @
Valjda ce da se javi i neko od 'svrsenih' graditelja.
Ja mislim da ti je ta glava i 24l boca predimenzionisano.
Petoljetka na jednu bocu (valjda 40l) stavlja one male glavice- koje imaju cak vise nego duplo manji kapacitet od tvoje.
Brzo ce da puni - a kad farbas brzo ce i da prazni.
U principu mozes da dodas jos jednu vecu bocu i dobijes dobar kompresor za razno, a radice i sa 24l bocom.
Rekoh ti da je to dobar start za kompresor jer dobijes gomilu delova za ok sumu. Samo da je sklopka ispravna.
[ ivan035 @ 06.12.2012. 12:43 ] @
ok hvala na savetima brzim odg. za pocetak bih iskoristio postojecu bocu i mehanizam a za kasnije bih uzeo vecu bocu ili bi povezao ovu sad i jos jednu da bih iskoristio ovu pumpu i moj el.motor maximalno.a jel mi mozete reci da li ovaj postojeci sistem mogu da iskoristim i na vecoj boci tj jacem el.motoru ili moram kasnije nesto da menjam i kolika je cena sklopke otprilike. hvala unapred i veliki pozz iz hladne Ćuprije
[ svr @ 06.12.2012. 13:07 ] @
Nisam siguran da se razumemo.
Po mom misljenju, a voleo bih da se javi jos neko ko bolje poznaje stvari, sa crknutog kompresora ne mozes da iskoristis glavu (crkla je) a motor (koji navodno radi) je dosta komplikovano spojiti na ovu glavu koju imas -osim ako nemas strug za metal :-) .
Znaci sa njega skines motor i glavu - a montiras dvoglavi Petoletkim koji imas, i elektromotor 1.5-2.2 Kw koji kazes da isto imas. Vidjao sam da su ljudi stavljali i 1.1 KW elektromotore -mada svi preporucuju 1.5KW.
Sklopka pritiska kosta 1500-2000dinara italijanska PTA12.
Nepovratni ventil sa rasteretnom granom (pravi za vazduh) kosta oko 30EU.
Koliko sam video trebace ti samo filter za vazduh (kondez).
[ ivan035 @ 06.12.2012. 13:35 ] @
ok bas sam to i hteo znaci sa pokvarenog da skinem i glavu i motor i da namestim svoju glavu dvoklipnu i moj motor,a za sklopku sam pitao cisto info za cenu iz razloga ako ova nema da se steluje da za kasnije budem spreman i to da kupim a ovaj nepovratni valjda ima na ovom ili ne? a taj filter za vazduh zar nema na ovom? i gde se on postavlja ako budem morao njega da postavim? da li mi mozete reci ovako sa slika da li sem sto cu da menjam glavu i motor moram da dokupim jos nesto? ovaj covek sto ga prodaje rekao mi je da ga je koristio ovako kakav ga prodaje i da mu je samo izvadio klipnjacu koja je pukla i to je sve.
[ svr @ 06.12.2012. 14:07 ] @
Imas nepovratni ventil to je budza ispod levog manometra -iz koje izlazi tanko crno crevo.Imas i sigurnosni ventil -ispod sklopke zuta pipa ima metalni prsten za potezanje (sluzi da mozes potezanjem tog prstena da ispraznis bocu u slucaju nedaj boze da se blokira sklopka- da ne bude BOOOM).
Sve imas osim filtera - pripremna grupa sluzi da vodu koja se javi kao kondenzat - ne naduvas u gume ili ako farbas da ne poprskas tom vodom to sto farbas.
Na njemu sad imas i fino podesavanje izlaznog pritiska npr

[ aleksa_87 @ 26.12.2012. 09:44 ] @
ivan035 moj savet ti je kad vec imas glavu i motor, daodes kod nekog u tvom mestu ko ugradjuje plin i pitas da li ima bocu bez atesta posto oni to bacajau u staro gvozdje. ja sam uzeo od majstora za 500 dinara kaze da toliko dobije kad je proda na kilu. i sve sto ti je ispravno natom tvom iskoristis. tu imas nepovratni, sigurnosni i sklopku koja verovatno na sebi ima rasteretni. koliko se ja razumem u te male sklopke sto ti imas na tom kompresoru mislim da one mogu da se steluju (i gornji i donji pritisak), samo sto ne mozes zasebno (npr. ne moze da se steluje od 3-8, 5-8...) nego je fabricki nastelovana od 4-8. ti kad spustas gornju granicu npr. ako neces da puni do 8 kad spustis na 7 palice na 3, a ne na 4. dakle pada i donja tacka. ako nisam u pravu neka me neko ispravi. :-)
[ mikibrki @ 05.01.2013. 14:41 ] @
pozdrav , imam i ja jedno pitanje , hocu da napravim kompresor , bocu imam 200l je priblizno ili Fi550x1000mm dimenzije , elektromotor imam 5.5kw ali zamenicu ga za neki slabiji itd... zanima me sledece , kompresor mi treba za farbanje i eventualno peskarenje pa me zanima kakva glava mi treba , koja snaga protoka u l/min i koji pritisak , ja sam nasao ovu

Prva Petoletka,411 013 516,licenca k.1,wabco95A. ali ne mogu za nju da nadjem ni jedan podatak na internetu tipa koji joj je protok i koliko moze da ostvari bari pritiska , ako neko moze da mi pomogne bio bih mu zahvalan i ako ima neki podaak ili link za ovu glavu da ne kupujem ako ne odgovara
[ mikibrki @ 06.01.2013. 12:41 ] @
nije valjda da niko ne moze da pronadje nista , da li neko ima semu kako se glava povezuje koja ima vodeno hladjenje sta tu sve treba ???
[ saskoplac @ 06.01.2013. 21:09 ] @
pozdrav svima,i moj je kompresor u izradi pa me interesuje imam glavu za kompresora kako na slici,ima li veze na koju stranu ce vrti remenica t.e. udesno ili ulevo,hvala poz.
http://www.njuskalo.hr/kompres...a-prva-petoletka-oglas-1906504
[ aleksa_87 @ 10.03.2013. 20:31 ] @
saskoplac kad gledas u remenicu treba da se vrti u smeru kazaljke na satu
[ aleksandara 93 @ 03.10.2013. 22:02 ] @
Ima li neko/negde sliku izduvnog ventila ovakve glave?

U sustini me zanima sta drzi deo ventila koji je sa donje strane glave i ima 3 rupe na njemu?

Sad sastavljam i nema nista tj. opruga preko venitla iznutra pritiska ali mi je malo nelogicno da je samo to...

Mozda da ima jos jedna opruga pa preko velikog vijka sa vrha glava da pritiska ili neku cevcicu a ovo ovako ceo ventil ce mrdati u radu a ne secam se da je imalo nesto kad skidao.

Nadam se da sam bio jasan.

Hvala!
[ Dragana117 @ 01.01.2014. 17:27 ] @
Dobio sam neki pravljeni kompresor., ima dosta da se prepravlja na njemu ali to otom potom., ali najveci problem mi je sad motor..
Monofazni je ali nema plocice na njemu tako da ne znam nista o njemu ali po majstorovim pretpostavkama je oko 1,5 kw.

Ali problem je sto motor nema snage da pokrene odma kompresor da vrti., kada mu spustim kais i pustim ga da se zaleti malo i vratim onda lepo vrti.. E sad znam da mi treba motor koji ima startni kond. i centrifugalni prekidac, ali koliko sam video da na dosta kompresora tj motora nema uopste tog kondenzatora pa sam sad u zabludi dal je mozda meni slab motor ili sta vec..??

Ako moze pomoc..

Hvala.. Pozdrav!!
[ deki111 @ 01.01.2014. 18:29 ] @
Ti elektromotori koji pokreću kompresore, a nemaju kondenzatore su trofazni i to je normalno.
[ Dragana117 @ 02.01.2014. 08:44 ] @
Al ja bi monofazni zbog struje u kuci.., epa mene zanima koliko mi najmanje kw treba motor monofazni za to..??
I znaci mora da ima 100% startni kond.??

Pozdrav..
[ deki111 @ 02.01.2014. 19:06 ] @
Monofaznom asinhronom motoru je za startovanje potreban kondenzator.
Snaga elektromotora se određuje prema snazi kompresora, odnosno količini vazduha koju on isporučuje u jedinici vremena pri određenom pritisku. Naprimer elektromotor snage 1.5kW se koristi kod kompresora koji imaju protok oko 220 litara u minuti.
Prvo moraš da znaš karakteristike kompresora, protok i broj obrtaja na kome radi, pa prema tome tražiš elektromotor. Broj obrtaja možeš da prilagodiš remenicama.
Nisam razumeo da li imaš trofaznu struju, ali manji pad napona po fazi pri uključenju kompresora ćeš imati sa trofaznim motorom i ne treba ti kondenzator. Mislim da je maksimalna snaga monofaznog elektromotora koji se može naći 2.2kW.

snaga elektromotora:
http://www.engineeringtoolbox....wer-compressed-air-d_1363.html

[Ovu poruku je menjao deki111 dana 02.01.2014. u 20:18 GMT+1]
[ Dragana117 @ 02.01.2014. 19:45 ] @
A da li moze da kad preradim trofazni motor da radi na monofaznu struju, da li moze tad da pokrene kompresor ili.??
[ deki111 @ 02.01.2014. 19:55 ] @
Trofazni motor može da se preveže da radi kao monofazni, ali mu je potreban kondenzator i imaće gubitak snage.
[ Dragana117 @ 02.01.2014. 21:13 ] @
A jel ce mu trebati radni ili startni kondenzator.??
[ deki111 @ 02.01.2014. 21:41 ] @
Bolje je sa radnim kondenzatorom, moguće je i bez njega, ali je komplikovanije zbog automatike:

[ Dragana117 @ 03.01.2014. 09:31 ] @
To sam pitao zato sto me zanima da li ce moci trofazni kad se preradi na monofazni da pokrene kompresor odma, a ne ko ovaj monofazni sto imam da stenje samo tj da ne moze bez kondenzatora startnog..??
[ vladd @ 03.01.2014. 13:44 ] @
Bolje da to ne radis, vec da nadjes monofazni motor, ili se trampis.

Mogucnost spaljivanja motora, manjak snage, a pre svega opste nezadovoljstvo u radu, je dovoljno razloga da izbegnes budzevinu.
[ Dragana117 @ 04.01.2014. 10:11 ] @
Ok..

Pogledao sam koja mi je glava kompresora i nasao da je prva petoletka ali ne znam tacno koja.., i koliko sam ceprkao po netu nasao sam ovo http://www.njuskalo.hr/kompres...a-prva-petoletka-oglas-1906504 i rekao bih da je ista moja..

E sad ne znam koliko protok ima ta glava..

Pozdrav..
[ deki111 @ 04.01.2014. 11:18 ] @
Probaj ovde da nađeš sličan, dali su radnu zapreminu i broj obrtaja. Protok može da se izračuna.

http://www.kocna.co.rs/KT-sajt/pdf/kompresori.pdf
[ gigamg1 @ 04.01.2014. 22:15 ] @
trebalo bi po serijskom broju da nađeš karakteristike tog kompresora.
Bar za petoletkine hidraulicne pumpe to funkcionise
[ svr @ 02.06.2014. 13:20 ] @
Nikako da zavrsavam kompresor. Smorio sam se trazeci ko ce da mi izvari bocu, imam plinsku bocu za auto gas.
Da li je moguce prikljuciti vazduh na postojeci plovak za plin?
Negde sam i video snimak klinac je dodao na kompresor bocu za gas iz auta, i samo je povezao na onu skalameriju na boci >za plovak.
Ima neko iskustva sa tim?
[ vladd @ 03.06.2014. 12:05 ] @
Drago nam je da si se smorio, trazeci samoubicu.

Zaboravi na plinske boce, da li tebi treba kompresor ili clanak u rubrici "hronika".
[ gigamg1 @ 03.06.2014. 12:16 ] @
Idi na otpad i kupi neku bocu od kočnica sa kamiona. Neku veću. Ili još bolje, ako nađeš od vagona bocu od kočnica onda 10 bambija za tebe.
[ svr @ 03.06.2014. 20:36 ] @
:-)

mozda ste u pravu, svasta ima pod kapom nebeskom, posebno zadnjih 5-10 god od kad su komp. badava, PODRAZUMEVA SE DA JE TAKVA BOCA DEMONTIRANA, ISPRAZNJENA , ISPRANA PRE VARENJA

U okolini pravnog, metropola > nema varioca koji vare kotlove ( a nema ni otpada) i zato se razmisljam da batalim varenje.
Vraticu na auto bocu multiventil i ta boca ce mi biti druga boca. (video sam negde na youtubu klinca koji je preko tog multiventila punio/praznio bocu koju je koristio kao dodatni portable air tank).
Imam drugu bocu > kamionsku na koju cu da stavim motor i kompresor, a mozda iz spojim da se boce pune paralelno.
Posto vec imam te boce bezveze je da kupujem jos jednu.

[ Le007le @ 11.07.2014. 22:29 ] @
Auto plin boce su sasvim ok, testirane su na mnogo vise od 10tak bari koje nasi samogradnja kompresori postizu (mislim da se testirajuna 30 ili 40 bari).

Meni je problem naci dobar kompresor, jedan stosam kupio, nije hteona mojsistem vise od 2bar da nadruka, pasam prodao, trazim dalje.

Pitanje koje men muci je, da li je za 80 lit bocu dovoljan jednoklipni PPT ili slicni ili mora dva klipa da ima?

Koliko jednoklipnom treb da napuni bocu na 10bari i moze li na 10?

Hvala svima

cim toresimslikam sve i da vide ljudi kako je meni sve ispalo :)
[ svr @ 12.07.2014. 11:35 ] @
Moz' da bude a ne mora da znaci!
Za sta ces da koristis kompresor? Koliko ti treba vazduha na izlazu?
Najveca petoletkina glava je jednoklipna, koliko videh u njihovom katalogu.
PETOLETKINE GLAVE
Dvoklipne glave su zaprenime 0.24 litra a najveci jednoklipni ima 0.293lit.
Tu opet zavisi na koliko se vrti motor> glava.
Ako hoces da farbas treba ti veca boca i veca glava >dvoklipna ili jednoklipna istih dimenzija sve jedno.

Koliko vidim radni pritisak svih kompresora PRVE PETOLETKE je 8 bara!
[ lifedreamer @ 20.11.2014. 08:10 ] @
Pozdrav,
Možda ću biti ˝out˝teme ali mene interesuje samo koja je svrha cevčice ispod presostata ? Pored izlaza od 1/2 ˝ koji ide na bocu.

P.S.: Nadam se da mi Budimir neće zamerati što sam njegovu sliku iskoristio.

[Ovu poruku je menjao lifedreamer dana 20.11.2014. u 09:24 GMT+1]
[ CORTas @ 20.11.2014. 11:43 ] @
Pozdrav. Nabavio sam kompresorsku dvoklipnu glavu PRVA PETOLETKA sa oznakom 50-1000 FC33 (kao sto se vidi na slikama). Zelja mi je da napravim kompresor koji mi treba za povremeno lakiranje, koristenje alata na zrak itd. Na sajtu Prve petoletke pise da ovaj model kompresora (FC) se "vrti " na 2100 o/min i po mom laickom proracunu, trebalo bi da izbacuje oko 480 l/min (240cm3 x 2000 o/min). Moja pitanja za kolege koje su vec napravile kompresore sa slicnim glavama su:
1. Da li ova glava moze podmiriti bocu od 150-200 litara?
2. Kako napraviti podmazivanje glave? (posto su mi neke stvari oko "busenja" nejasne)
3. Koja kolicina ulja ide u kompresor?
4. Da li se ulje nalijeva do malog sarafa (na slici 4) sa suprotne strane od remenice?

[Ovu poruku je menjao CORTas dana 20.11.2014. u 13:47 GMT+1]
[ svr @ 20.11.2014. 12:14 ] @
Koliko sam video po netu, svi koji su pravili kompresore sa Petoletkinim glavama, odredili su broj obrtaja dooosta manji nego sto je u specifikaciji.
Da bi glava duze trajala, a posto je po Jusu (i kad pogledam Zastava automobile) -ima rezona.
Znaci racunaj tako da ti se glava vrti do 1400 obt/min.
Ako ipak budes isao na 2100 postavi rezultate ovde i mene zanima. :-)
Fabricki ova glava u kompresoru mislim da ima 2x40lit rezervoare ,a vidjao sam i zdruzene 4 boce po 40 lit, znaci 160 lit.
Dalje - problem moze da bude sa malom bocom stalno bi se palio gasio, sa velikom bocom i glavom nema problema- ako su glava i potrosac priblizno istog kapaciteta.
Za ulje -treba da bude toliko ulja da radilica u donjem delu zahvata ulje i rasprskava to ulje po glavi klipovima.
Neko ko ima takvu glavu treba da ti kaze koliko je to ml ulja
[ CORTas @ 20.11.2014. 12:50 ] @
Uspio sam postaviti slike. Kao si SVR mozda upratio, svi koji su govorili o dvoklipnom kompresoru PP, su govorili o modelu 50-1000 F (koji se po katalogu vrti na 1700 o/min, dok se model 50-1000 FC vrti na 2100 o/min). U svakom slucaju mislio sam da brzina bude do 1900-1950 o/min sto mi daje cca 450l/min. Sobzirom da rotaciona excentar slajfarica trosi oko 220 l/min, nije lose.

[Ovu poruku je menjao CORTas dana 20.11.2014. u 14:03 GMT+1]
[ lifedreamer @ 21.11.2014. 07:08 ] @
Citat:
lifedreamer:
Pozdrav,
Možda ću biti ˝out˝teme ali mene interesuje samo koja je svrha cevčice ispod presostata ? Pored izlaza od 1/2 ˝ koji ide na bocu.

MOGUĆE DA NIKO NEZNA ODGOVOR?
[ baltazar79 @ 21.11.2014. 12:20 ] @
Pokuscu ja da odgovorim n gore postvljana pitanja.
-Nije losa kombinacija dvoklipne glave sa bocom 150-160l, mada je mozda malo na maximumu mogucnosti glave (dugo ce raditi dok nadruka) ali nije to neki probleb, jer ove glave na kamionim rade neprekidno, uvek kd radi i motor, samo im je potrebno obezbediti dekvatno hladjenje.
-Treba napraviti razliku u Petoletkinim dvoklipnim glavama sa centralnim podmzivanjem, i onim koje se podmzuju buckanjem. Glve sa centralnim podmazivanjem se na kmionima podmazuju uljem iz motora, koje u glavu stize pod pritiskom uljne pumpe, i takve glave su predvidjene za 2100 0/min, a one podmazivane buckanjem (sto je slucaj kod stcionarnih kompresora) su predvidjene z 1700 o/min. Naravno, postoji tu i neka tolerancija.
-Ova cevcica na slici povezuje potisni vod sa rasteretnim ventilom u sklopci, i njen zadatak je da u momentu kad se postigne pritisak u boci i kad sklopka iskljuci motor, ispusti pritisak iz potisnog voda, da bi motor pri sledecem ukljucivanju lkse startovo.
Nadam se da sam bio bar malo od pomoci.
[ svr @ 26.11.2014. 14:13 ] @
Citat:
lifedreamer:
Citat:
lifedreamer:
Pozdrav,

MOGUĆE DA NIKO NEZNA ODGOVOR?

Sklopke koje regulisu komprimovani vazduh na sebi imaju ulaz za komprimovani vazduh i izlaz za vazduh.
Na boci imas nepovratni ventil , iz njega ide vod kom.vazduha do sklopke. Jel tako?
Taj vod se napuni pritiskom -i tako sklopka "zna" koji je radni pritisak u boci -dal da iskljucuje ili ne.
Kad se jednom taj vod napuni, u njoj je taj pritisak stalni (ne moze da se vrati u bocu).
Zato postoji nesto sto se zove 'rasteretna grana' -ona ispusta komprimovani vazduh iz voda -da bi se dopunio novim komp.vazduhom te da bi sklopka dobila nove vrednosti protoska.

Tako funkcionise svaka sklopka.
Kod PT sklopki je taj ispust u samom kucistu sklopke, ovo mi deluje da je neka Energoinvest sklopka i mislim da je to sto si obelezio rasteretna grana.

[ lifedreamer @ 26.11.2014. 17:27 ] @
hvala vam na odgovorima, nisam stigao ovih dana da pogledam. Ali evo konkretno mog problema i postaviću svoje slike .
Predhodni presostat je već brljao i promenio sam ga i tu počinje problem. Kad postigne zadati pritisak( 8bara) kompresor isključi ali kroz taj rasteretni ventil na presostatu vazduh šišti kao lud dok pritisak ne padne na min.( znači 6bara u ovom slučaju), koristio vazduh iz kompresora ili ne ,a to baš nije zgodno.
Motor je 3~(i presostat naravno koji radi do 12bara) i kompresor ima dva klipa.

[ svr @ 27.11.2014. 23:16 ] @
Jel PTA sklopka nova?
Da ne fali mali klip koji zatvara ispust iz sklopke?? Gumica?
Taj cudni nepovratni ventil -da nije felerican?

@baltazar79
Kako ide sa prepravkom koju je opisao aleksa_87 ? Onda nema problema posle prepravke na buckanje?
Mada vise vidim sad ljudi ostavljaju posudu sa uljem ?
[ baltazar79 @ 30.11.2014. 00:11 ] @
Neispravan nepovratni ventil. Ovo je Trudbenikov ventil.
[ lifedreamer @ 30.11.2014. 19:44 ] @
problem rešen, promenio sam nepovratni ventil, u onaj stari se raspala zaptivna guma a nisam mogao na brzaka naći delove za njega pa je kupljeno nov, u stvari, ne znam dali uopšte može naći delove za taj nepovratni ventil.hvala svima, pozdrav.
[ CORTas @ 02.12.2014. 18:03 ] @
Hvala "Baltazar79" na odgovoru. Ova moja glava (50-1000FC33) spada u ove sa centralnim podmazivanjem. Ako se uzme u obzir da ima ulaz

i izlaz za ulje,

kako sve to povezati i koliko ulja naliti unutra? Hvala

[Ovu poruku je menjao CORTas dana 03.12.2014. u 12:18 GMT+1]
[ CORTas @ 06.12.2014. 07:55 ] @
Zar niko?
[ veselinovic @ 06.12.2014. 16:38 ] @
U donji izlaz treba da stavis cep tj saraf sa bakarnom podloskom.
Gore ide saraf sa otvorom za iberlauf.
Ako su karike malo otisle pa duvka i izbacuje ulje uzmes cijevcicu ( moze plasticna ) i odvedes u neku posudu ali na dno posude.
Tako to sto izbaci sakupi se u posudi i kad se ugasi kompresor to ulje se vrati nazad.
[ CORTas @ 06.12.2014. 19:50 ] @
Skontao sam. Ovako nekako?

E sad još informacija koliko ulja ide unutra?
Ja sam mislio da napravim "šaraf" na koji bih montirao plasticno crijevo sa "šupljim" šarafom (za ozraku, a tuda bi lakše bilo dosipati ulje), a na crijevu napravim oznake MIN i MAX (za nivo ulja). To znači da onaj mali šaraf nebih koristio. Šta mislite na ovu verziju? Prebacio sam zamisao na donju sliku.

Ili čak na vrh providne cijevčice dodati mali posudicu sa odzračnom cijevčicom.(slika dole)

[Ovu poruku je menjao CORTas dana 06.12.2014. u 21:15 GMT+1]
[ veselinovic @ 07.12.2014. 07:38 ] @
Ulja ide taman do gornjeg sarafa - kao kod mjenjaca.
Ona 1. slika je nekako bolje rjesenje.
Ako stavis crijevo dole postoji velika sansa da ono sto duvka pored karika istisne kompletno ulje u tu posudu.
To nije dobro jer neces imati podmazivanje.
Sad, od kolicine duvanja pored karika se nabavlja posuda.
Dok je sve OK posuda ne treba uopste.
Kad malo duva moze posuda od uberlaufa sa golfa 2.
Ako je sklop karika-cilindar u jako losem stanju onda ne gine nesto tipa ekspanziona posuda Z101 sa malim prepravkama.
[ CORTas @ 07.12.2014. 12:37 ] @
Svaka čast. Hvala na pomoći. U svakom slučaju, prvo ću probati iskombinovati da probam koliko "duva u karter", pa cemo rešavati jedno po jedno. Čini mi se da sam pročitao negdje da ide ulje SAE 15W-40?
[ veselinovic @ 09.12.2014. 06:05 ] @
Za pocetak probaj bas to ulje.
Ali ako mnogo duva mozes preci na neko gusce ulje.
Ako je agregat u dobroj kondiciji moze i neko rijedje.
Gusce ulje ce praviti probleme pri pokretanju posebno zimi.