[ Srđan Pavlović @ 13.04.2009. 12:42 ] @
Pozdrav, drustvo!

Da li ste zainteresovani za malo dobrovoljnog humanitarnog rada? :)

Radim u skoli za decu ometenu u mentalnom razvoju, i na um mi je pala sledeca ideja:
U mojoj ucionici imam stariji racunar (na kojem je windows bloatovan sa svim i svacim,
a ja u odrzavanje skolskih racunara necu da se mesam, pa taj sistem ne diram...)
Na tom racunaru bih mogao da podignem Live Ubuntu (ili neki drugi distro, nebitno),
i da sa tog diska pokrecem razne edukativne programcice koje bi koristio u radu sa ovom decom.

Naravno, ovo bi mogli da rade i ostali nastavnici, vaspitaci, defektolozi... kome god je potrebno.

Dakle - ono sto meni treba je neko ko zna i ko je voljan da napravi po neku jednostavnu
aplikaciju u grafickom okruzenju. To su jednostavne aplikacije gde recimo treba "prevuci"
misem pcelu na cvet, ili neki broj na neki skup... uglavnom nesto u tom fazonu, naravno
ukoliko se prijavi neko zainteresovan da napravi neku edukativnu igricu, ja bih mu dao
tacno kako i sta treba da izgleda.... znaci, po koja slika, animacija, po neki zvuk kod neke
akcije... nesto na fazon flash-igrica, ali bi bilo na srpskom jeziku sve i prilagodjeno ovoj deci.

Te male pojedinacne aplikacije bih onda narezao zajedno sa tim Live Linux-om na CD
i pokretao ih jednostavno iz konzole sa ./ime_aplikacije (./uklapanje_oblika - recimo)
Uslov je da se svaka aplikacija moze pokrenuti nezavisno, dakle da ima u sebi sve sto je potrebno.
Te aplikacije bi se mogle kaciti i ovde kao arhive, pa bi tako bile dostupne svima onima
koji bi imali korist od njih, tj. koji bi zeleli da ih koriste.

Dakle, potpuno cu razumeti da se niko ovome ne odazove, ali, eto - ako ipak postoji neko
ko ima vremena i malo volje (mozda da uradi neki programcic kao vezbu), nek se javi ovde....
Na svakoj toj pojedinacnoj aplikaciji bi u About-Box-u bilo ime autora aplikacije i zahvalnica
za dobrovoljni doprinos deci sa posebnim potrebama.

Znaci, potrebno je poznavanje nekog programskog jezika u kome se moze napisati za Linux
neka jednostavnija aplikacija sa grafickim okruzenjem, i nesto slobodnog vremena i volje.

Ako ima bilo ko zainteresovan, javite se u ovoj temi.

Ja bih kao neko ko radi sa ovom decom i poznaje njihove karakteristike,
testirao te programcice, predlozio neke izmene, dopune, itd.

Ukoliko ima neko zainteresovan, javite se u ovoj temi, za pocetak....

Pozdrav, Srdjan.


U ovom prvom postu je azuriran TRENUTNI STATUS APLIKACIJA:

1. "Prepoznavanje-oblika-1"
>>> (RC faza, Dejan Lozanovic)
2. "Ucenje-naziva-boja-1"
>>> (rezervisano za izradu, Nedeljko)
3. "Serijacija"
>>> (RC faza, Dejan Lozanovic, radjeno u Javi)
>>> (RC faza, jos jedna serijacija - Deki Karamatijevic, radjeno u C-u (clan "MR. Rejn")
4. "Korpe i cvetovi"
>>> (Rezervisao Nedeljko Stefanovic, 24.09.2010)
5. "Iks - oks vocke"
>>> (Rezervisao Aleksandar Ruzicic, 20.10.2010) - link


Uskoro ce biti dodato jos novih aplikacija koje ce biti raspolozive za izradu.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 20.10.2010. u 16:26 GMT+1]
[ momsab @ 13.04.2009. 13:05 ] @
ja bih mogao da probam nesto Python+Qt
samo, potrebno je obezbediti Qt i Python i odgovarajuce komponente kako bi radilo jednostavno
tj, mozda bude potrebno da se napravi doradjeni live distro koji ce imati sve te komponente
[ sasas @ 13.04.2009. 14:19 ] @
Ja sam takođe raspoložen da pomognem, ako odgovara flash (flex) ili java. Ako ti predstavlja problem da instaliraš raznorazne pluginove mogu da probam i sa nečim za šta nije potreban poseban runtime.

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 13.04.2009. 15:31 ] @
Ok, drago mi je da ima neko zainteresovan. Sad nisam kuci, ali cim se
vratim, napisacu malo detaljnije o idejama za neke aplikacije kako bi imali
neku bolju sliku na sta sam mislio.

Uglavnom, bitno je da ovi uslovi budu sigurno ispunjeni:

1. Da ti programi mogu da se startuju zasebno i da ne traze neke dodatne komponente.
Dakle ako to podrazumeva i doraditi Live distro, onda mora i to.
Ovo je bitno da svako ko podigne taj Live Linux CD na nekom od skolskih racunara
moze da starta i da radi sa tim aplikacijama.

2. Svi ti programcici bi bili u jednom direktorijmu na Live disku, svaki u svom
folderu , nesto tipa:

/EDU-PROGRAMI/Prog-1/...
-II- ../Prog-2/... itd.

3. Posto su po skolama uglavnom stare kante, to bi sve valjalo da bude 32-bit,
i taj live distro i sve, da budemo sigurni da ce da radi i na starijim kantama.

4. Koristiti sto manje egzoticna resenja i sto menje da to bude zahtevno,
dakle ideja vodilja je da to treba da radi na sto vise racunara je moguce.

To je za sada to, javljam jos posle za neke konkretne ideje programa, za pocetak mozda
da se uradi jedan program da vidimo kako ce to ici i koji problemi ce se tacno javiti.

Pozdrav, Srdjan.
[ peromalosutra @ 13.04.2009. 16:58 ] @
Za ovakve stvari (jednostavne 2D igrice) predlazem SDL biblioteku i C++ jezik. Kada se iskompajlira, trebalo bi da radi na svakom 32-bit Linuxu i mislim da ne trazi nove biblioteke. Rado bih se ukljucio u projekat ali zbog brojnih obaveza to jednostavno nije moguce u ovom trenutku. Kao makar i mali doprinos nudim izvorni kod SDL igara koje sam ranije razvijao, da bi neko mogao da to pogleda kao primjer konkretne realizacije. Kod mozete naci na mom sajtu (link iz profila). Predlazem da se projekat stavi kao TOP tema, pa da se ja i drugi mogu prikljuciti kasnije, kada za to bude dovoljno vremena.

Kernel-1, mozes li staviti malo detaljniji opis par igara, tako da ako se nekom ucini da moze da uradi da odmah ima sa cim da krene, a i mi ostali da mozemo pruziti savjet bar oko planiranja, organizacije koda i algoritama, ako vec ne i konkretne implementacije.
[ Goran Rakić @ 13.04.2009. 17:19 ] @
@Kernel-1: nema potrebe da se unapred brineš oko prenosivosti rešenja. Prvi korak je da se napišu programi, to kako će se pokretati i kako će biti zapakovani je drugi korak, i to poprilično lagan. Koji god da se problem pojavi može se lako (gotovo automatski) napraviti respin bilo koje popularne distribucije.

Nema ni potrebe da se odluči za jednu tehnologiju, neka svako radi šta najbolje poznaje i u čemu želi da se igra - PyQT, SDL, Squeak, Haskell,... Ako je nekome ovo prilika da nauči Erlang i u stanju je da izgura u njemu programče do kraja, zašto da ne - naučićemo i svi mi ostali čitajući nešto novo.

Pričam ovo da se ne bi zaglavilo u raspravi o jednoj magičnoj tehnologiji, i da od posla na kraju ne bude ništa.
[ milanche @ 13.04.2009. 17:42 ] @
Dok ne napravis nesto, daj im u medjuvremenu da se igraju sa http://www.poissonrouge.com . Nije na srpskom,
medjutim gomila prostih igrica ima samo sliku i zvuk (bez govora), pa sigurno moze da posluzi. Izuzetno lepo uradjeno,
sva deca obozavaju igrice na sajtu.
[ Srđan Pavlović @ 13.04.2009. 17:52 ] @
@Goran Rakic - Deo sa programiranjem prepustam ljudima koji su programeri, ja imam
nesto malo iskustva u Delphiju pod Windowsom, ali to odavno i izbledelo, tako da je to sve.
Zato sam i ponudio ovo ovde jer ne bih to mogao sam da uradim, a i pored obaveza u skoli
koje imam i jos nekih dodatnih obaveza (admin na jednom sajtu i ovde mod) nemam vremena
da ja sednem i ucim sad programiranje.

Znaci, uvazavam to sto si rekao, ali ostaju one 4 stavke koje sam naveo kao neka osnova od
koje treba poceti. Naravno - dobro je ako svako moze da radi u alatu koji najbolje poznaje, ali
je sustina da krajnji proizvod radi na sto vecem skupu masina (u sustini na svemu gde se moze
podici live distro). Ti svakako poznajes problematiku bolje od mene pa ti verujem da se moze
raditi po modelu koji si predlozio.

Citat:
Prvi korak je da se napišu programi, to kako će se pokretati i kako će biti zapakovani je drugi korak, i to poprilično lagan. Koji god da se problem pojavi može se lako (gotovo automatski) napraviti respin bilo koje popularne distribucije.


Ok - ja cu za svaki program dati tacne zahteve (trudicu se da u opisu budem sto tacniji),
pa cemo videti kako ce ici realizacija. Ponavljam, u pitanju ce biti jednostavni koncepti, ali
koliko ce izvedba samog programa biti jednostavna to ne znam, prepustam nekome ko se vise razume.

Kad dodjem kuci i smognem malo vremena dacu konkretan predlog jednog programa,
odnosno konkretne zahteve.
Ono o cemu treba unapred razmisliti je upotreba multimedije u tim aplikacijama, dakle slike,
zvuk, eventualno po koja animacija. To je ono sto ce biti ukljuceno u vecinu programa, ili mozda u sve.

Pozdrav, Srdjan.

/edit - @milanche - ok, hvala na linku, znam inace za postojanje dosta toga sto bi mi u radu
sa decom mogli da primenimo kao neki didakticki materijal. Inace, deca sa kojom ja radim su
IQ od nekih 35 do 50 (kategorija umerene mentalne retardacije), i njihove sposobnosti su dosta
ogranicene, a mnoga su i sa visestrukom ometenoscu (razna senzorna ostecenja, telesna, itd)
Ono sto ce se ovim programima vezbati bice ono najosnovnije - uocavanje elemenata u skupu,
razlikovanje elemenata (razvrstavanje prema nekim kriterijumima), uocavanje odnosa (vece - manje,
deblje - tanje, itd..), uocavanje osnovnih oblika, uocavanje - tiho-glasno, sortiranje po nekim kriterijumima,
ukplapanje elemenat u "kalupe", itd...

Ali ono sto je bitno da to sve bude na jednom CD-u koji se moze dici na skoro svakom PC-u,
i sa koga ce se lako pokrenuti svi ti programi, kako bi to mogli koristiti svi u radu.

I da, gde se bude nesto pisano, to ce biti cirilicom pisano, velikim stampanim slovima (neka slova, ili natpisi)
U principu deca sa umerenom MR se pokusavaju osposobiti citanju i pisanju shodno njihovim
individualnim sposobnostima jer su oni kao kategorija dosta heterogeni u pogledu sposobnosti, pa ce
svakako biti i programcica za ucenje slova.

Citat:
Kernel-1, mozes li staviti malo detaljniji opis par igara, tako da ako se nekom ucini da moze da uradi da odmah ima sa cim da krene, a i mi ostali da mozemo pruziti savjet bar oko planiranja, organizacije koda i algoritama, ako vec ne i konkretne implementacije.


I ja imam dosta obaveza, sad je kao raspust, ali za decu, za nas ne.. :(
(sredjivanje papirologije i neke druge gluposti...)

Znaci, kacim uskoro nacrt za konkretan program. Za sada mi je bas drago da ima ljudi koji
su voljni da se ukljuce. Hvala :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 13.04.2009. u 19:25 GMT+1]
[ Marko Medojević @ 13.04.2009. 21:10 ] @
Ako kojim slučajem dolazi u opticaj .NET preko MONO platforme računajte i na mene.
[ Srđan Pavlović @ 13.04.2009. 21:28 ] @
@mare_bj - dolazi u obzir sve sto se uklapa gore u one principe (zahteve) koje
sam postavio na pocetku, bitno je da krajnji produkt radi na
nacin koji sam opisao, a kako rece Goran Rakic svako moze da izabere da radi u onome
sto najbolje zna, jer ljude kojima bi ovo koristilo zaista ne zanima kako je uradjeno, samo da radi
i da ga mozemo koristiti u radu sa decom.

Ja sam mislio da to bude Live CD na koji bi se samo dodao
jedan dodatni folder sa tim aplikacijama, i onda eventualno staviti da se shortcut-i tih aplikacija
izbace na desktop pri Live podignutom sistemu u neku startup skriptu. Tako sam nekako ja to zamslio,
ali cete mi vi koji se bolje razumete naravno reci kako moze, kako je bolje, dati sugestije, itd,
prihvatam sve savete, naravno.
[ Marko Medojević @ 13.04.2009. 22:23 ] @
@Kernel-1:

Postoji OpenSuse live distribucija sa instaliranom MONO platformom. Image je težak negde 580 mb pa ću ga sutra skinuti da ga isprobam.
Ako hoćeš možeš postaviti detaljne opise tih igrica.
[ Dejan Lozanovic @ 13.04.2009. 22:48 ] @
Citat:
mare_bj: Ako kojim slučajem dolazi u opticaj .NET preko MONO platforme računajte i na mene.


Racunaj da nemas winforms vec da moras da koristis GTK#
[ kazil @ 13.04.2009. 23:09 ] @
Jedna ideja ovako usput: mogli bi pogledati kakve stvari dolaze sa EduBuntu-om, moguce da tamo ima nekih igrica koje bi odgovarale?
[ Srđan Pavlović @ 13.04.2009. 23:13 ] @
Ne znam koliko je Lazarus ziv, on je kao bio neka free Delphi alternativa... nesto sam se
interesovao ranije za njega, ali sada od kako radim u skoli nazalost nemam vise vremena za to...

Ako neko zna kako sad stoji Lazarus moze mozda i u njemu... kazem to prepustam iskusnijima :)

Videcu da vec sutra kad se vrnem iz skole okacim prvi konkretan primer, pa cemo da vidimo kako bi
to islo (u jbt, danas, ne sutra, aj laku noc ... :D).

/edit: @kazil

srdjan@Zverko:~$ sudo apt-get install gcomp
gcompizthemer gcompris-sound-el gcompris-sound-nb
gcompris gcompris-sound-en gcompris-sound-nl
gcompris-data gcompris-sound-es gcompris-sound-pt
gcompris-dbg gcompris-sound-eu gcompris-sound-ptbr
gcompris-sound gcompris-sound-fi gcompris-sound-ru
gcompris-sound-ar gcompris-sound-fr gcompris-sound-so
gcompris-sound-bg gcompris-sound-hi gcompris-sound-sr
gcompris-sound-br gcompris-sound-hu gcompris-sound-sv
gcompris-sound-cs gcompris-sound-id gcompris-sound-tr
gcompris-sound-da gcompris-sound-it gcompris-sound-ur
gcompris-sound-de gcompris-sound-mr
srdjan@Zverko:~$

Ima ovaj paket gcompris u okviru tog edu-buntu paketa koji je za mladju decu,
ostalo je daleko iznad nivoa ovih mojih. Nego sto se tice ideja - ja uglavnim imam
jasnu sliku sta i kako treba uraditi, dakle vise razmisljajte u pravcu programske
realizacije. Mislim kad vam dam konkretan primer ;)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 14.04.2009. u 00:42 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 13.04.2009. 23:49 ] @
Mozda nesto od ovih gotovih igara pomogne

Potato guy, Tux Paint
[ Srđan Pavlović @ 14.04.2009. 00:04 ] @
Potejto gaj je OK :) to je koliko se secam onaj krompir na koji dodajes oci, nos, usta...

"igrao sam ga" kad mi dosadi Crysis :D

Samo nesto da dodam - ove igrice ne treba samo da budu zanimljive deci (naravano da je
i to vrlo bitno), nego treba da ispune tacno odredjene vaspitno-obrazovne ciljeve.

Recimo jedan od ciljeva je "Usvajanje naziva boja ili imenovanje boja", pa ce onda cela
igra biti podredjena ovom cilju, a na meni je, poznavajuci karakteristike ove dece
(saznajne, perceptivne, ....) da osmislim kako je potrebno da igra izgleda kako bi ova deca
bila u stanju da to sve isprate...

Ili recimo - Usvajanje prostornih odnosa "Iznad - ispod" ili "unutra - izvan", itd - je recimo jedan cilj,
i onda se citava igrica radi da se ostvari taj cilj.

Da ja ne bih vas zamarao svojom strucnom problematikom, zamislio sam to tako da dam konkretan
predlog - a ljudi koji su voljni i imaju vremena da ga realizuju, jer smatram da ce tako biti najefikasnije,
opet kazem - svake sugestije su dobrodosle, jer moze i idejno nesto sto je dobro da mi promakne, naravno.

a sad valjda konacno u krevet.... :D
[ zdr @ 14.04.2009. 01:05 ] @
mali off: Svaka cast za ideju i volju da nesto ucinis za tu decu. Da imam neka 'programerska' znanja, rado bih pomogao, ovako mogu samo moralnu podrsku da dam.


Bravo jos jednom!
[ Srđan Pavlović @ 14.04.2009. 11:21 ] @
Ok, hajde da probamo sa prvom aplikacijom.

Neka se zove "Prepoznavanje-oblika-1"

1. 2D Fullscreen (bela podloga)
2. Na levom delu ekrana su prikazani (vertikalno) 6 razlicitih oblika
3. Na desnom delu ekrana, u gornjoj trecini ekrana, je jedan dosta veci oblik, koji je identican jednom od onih 6 na levoj strani.
4. Oblici su: Krug, trougao, kvadrat, pravougaonik (a= ~2b odnos, dakle da bude jasno diferenciran od kvadrata), romb i petougao.
5. U svakom prolazu se po random funkciji pozicioniraju tih 6 sa leve, i onaj jedan sa desne strane.
6. ZADATAK je da treba kliknuti na oblik na levoj strani koji odgovara obliku na desnoj.
7. Ukoliko je odgovor tacan, prelazi se na sledeci zadatak.
8. Ukoliko odgovor nije tacan, ide poruka (snimljen glas) "Hajde malo razmisli, pa probaj ponovo."
9. Dole desno nalazi se ikonica (koja je ustvari button) - covek koji izlazi kroz vrata, ova ikona bi se svuda mogla koristiti kao slika za izlaz iz programa

Za sada je to - to, dakle jednostavna ideja i program, za pocetak pa cemo kasnije dodati i sistem
"kazne i nagrade", tu ce se nesto iscrtavati u donjoj trecini desne strane (videcemo jos sta kad se napravi ovo osnovno)


Druga aplikacija:

"Serijacija-1" (sortiranje po uredjenim razlikama)

1. 2d Fullscreen, bela pozadina, isto dugme za izlaz dole desno.
2. "Stapici", 10 komada, koji se razlikuju po velicini u istim koracima, postavljaju se u gornjem delu ekrana
po random funkciji.
3. Zadatak je u donjem delu ekrana sloziti ih od najmanjeg ka najvecem, dakle postoje kao "mesta za stapice"
gde se oni mogu "prevuci" sa gornjih pozicija i staviti dole.
4. Za sada ovo, sistem nagrade za uspesan zadatak cemo kasnije.

Ovo je malo grublje, ali hajde da krenemo od ova 2, za pocetak.
Znaci znam da nisam potpuno jasan ovde, pa mi postavite pitanja ovde oko pojedinosti,
ili okacite koji primer da probam, ali cuvajte source da se moze menjati po potrebi.
Ja za testiranje necu koristiti moju instalaciju Linuxa, gde je svasta nesto dodato, vec cu podici
Ubuntu 8.10 Live Desktop CD i startati to sa njega, jer je citava poenta da moze tako da radi.
Pa cemo videti kako ce to ici. Na raspolaganju imam svoj, dva komsinicina (neki krsh laptop i desktop, ali imaju min 512ram-a) i skolske racunare - za probu.

Samo da ponovim: Ostaje princip da ce se na svakom mestu gde se bude koristilo pismo (slova),
koristiti cirilica, velika stampana slova, i to neki "najnormalniji" font, dakle nikakve "kerefeke".

I jos nesto, nemojte nigde zuriti, polako, ko kad ima vremena, dakle nema rokova.. (znam sta programeri najvise mrze) ;)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 14.04.2009. u 12:41 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 14.04.2009. 11:53 ] @
Opet ja da se umešam, a ništa korisno da kažem ;)

Citat:

Ja za testiranje necu koristiti moju instalaciju Linuxa, gde je svasta nesto dodato, vec cu podici
Ubuntu 8.10 Live Desktop CD i startati to sa njega, jer je citava poenta da moze tako da radi.


Preporučujem ti da projekat podeliš u dve faze - prva je definisanje i izrada programa, a druga je pakovanje programa na CD. Testiraj ti to na svom računaru, instaliraj i dodavaj runtime biblioteke i okruženja već po potrebi, a tek onda sa skupom završenih programa pređi na drugu fazu pakovanja za Live CD. Naravno, imaš punu slobodu se ne složiš sa ovom dobronamernom sugestijom.
[ Srđan Pavlović @ 14.04.2009. 12:22 ] @
Uvazio sam ja to odmah, ali sam ovo napomenuo cisto da bi ljudi
sto vise razmisljali u tom "compatibility" pravcu.

Ono sto krajnji produkt MORA da ima - to je mogucnost da se sa Linux Live diska pokrene
NA LAK NACIN na sto vecem borju PC masina
(i onih starijih i slabijih), pa ako mislis da ce to biti moguce da
se dobije kao krajnji produkt uz nacin pristupa koji si opisao, ja onda nemam nista protiv.

Dakle, ja cu se truditi da se sto manje mesam u programing biznis jer mi to nije posao i to
ne znam da radim, ja cu samo davati nacrte za aplikacije i uputstva sta i kako izmeniti da
bi to izgledalo onako kako treba da izgleda.

Taj deo oko programiranja, pakovanja da radi na nacin koji je potreban, prepustam onima koji to znaju.

Za sada ako neko krene sa dva programcica gore - nek mi odmah napise stavke koje nisu jasne
(nisam bas sve detaljno napisao), pa da dam dodatna uputstva.

- U prvoj aplikaciji oblici treba da su obojeni (filled), i svi treba da su crne boje.
- Podloga umesto bele moze biti i neka blaga nijansa narandzaste boje, u svakom slucaju
nista pretamno zbog dobrog kontrasta koji mora postojati.
- isto se odnosi i na drugu aplikaciju gde treba poslagati stapice po velicini.

No to su stvari koje se lako menjaju, pa cemo za to lako.

Mislio sam cak da smislim neki "interfejs" zajednicki koji bi sve te aplikacije imale
(mislim na izgled zapravo) - tj, neki fiksni deo, recimo jedna paleta sa ikonama
koje bi u svakom od tih programa isto izgledale i imale iste funkcije (izlaz, restart igre, itd),
ali to je samo opcija, videcemo jos.

/edit: Ko bude pisao aplikaciju, gledajte da pisete na taj nacin da posle nije tesko
napraviti neku izmenu. Znaci te izmene nece biti radikalne, osnovi zahtev
aplikacije ostaje - ali recimo mogu biti nesto tipa "nek bude malo veci oblik",
"pomeriti taj i taj natpis malo vislje", i uslicnom fazonu.

/edit-1: http://www.pygtk.org/ http://www.gtk.org/ - Pretpostavljam, korisne adrese.

Pozdrav.


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 14.04.2009. u 16:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 14.04.2009. u 16:21 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 14.04.2009. 16:30 ] @
Citat:
Kernel-1: Uvazio sam ja to odmah, ali sam ovo napomenuo cisto da bi ljudi
sto vise razmisljali u tom "compatibility" pravcu.


Kada smo kod toga jel mozes da mi das output sledece komande
Code:

java -version
[ Srđan Pavlović @ 14.04.2009. 16:37 ] @
srdjan@Zverko:~$ java -version
java version "1.6.0_0"
OpenJDK Runtime Environment (IcedTea6 1.4.1) (6b14-1.4.1-0ubuntu6)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 14.0-b08, mixed mode)
srdjan@Zverko:~$

[email protected] - ako neko bude imao bilo kakva pitanja u vezi sa ovim,
moze da me kontaktira preko messengera na ovu adresu, uglavnom sam celo popodne
online... (ili invisible but still online) ;)

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 14.04.2009. u 21:40 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 14.04.2009. 22:43 ] @
Evo moj mali skromni doprinos.

Naravno ovo je jos uvek demo, sto se kaze nije finalna stvar, tj kernel i tebe ceka domaci

1. napravi slicicu koja treba da predstavlja izlaz iz programa
2. snimi glas u wav formatu kad je ispravan i neispravan odgovor u pitanju

E da, program pokrenes na sledeci nacin

java -jar shape-demo.jar
[ dragansm @ 14.04.2009. 23:29 ] @
Postovani Srdjane,
zainteresovan sam da deo svog slobodnog vremena i nesto nakupljenog znanja iskoristim za izradu neke od pomenitih aplikacija. Radi se o vrlo jednostavnim aplikacijama koje mogu za par sati da se napisu u Python-u u (PyQt) i kao takve su portabilne na bilo koju platformu.

[ Srđan Pavlović @ 14.04.2009. 23:31 ] @
Ok, super za pocetak.

Evo nesto sto sam odmah uocio.

1. Oblik sa desne strane ne treba da bude bas toliko velik, znaci oko 2-2,5 puta veci od ovih sa desne strane,
i da se nalazi ne bas na sredini (y osa) vec malo gore (ako bude trebalo dole desno ubaciti posle jos koji button)

2. Mozes staviti podlogu neku svetlo narandzastu ili 10-15% sive, mislim da ce biti lepse a i dalje dovoljno kontrasta.
3. Uploadujem nesto sto sam za sada smislio za izlaz ikonicu, i dva neka wav fajla sa neta (isto za sada).
4. Button za izlaz (sa slikom koju sam uploadovao) malcice odvoji od ugla, dakle jedno 10-15 pix od desne i donje ivice ekrana.
5. Kada kliknem na belo blizu oblika dobijem poruku ("pokusaj ponovo") - bug ili feature? :) (znaci to treba ispraviti,
klik treba da radi samo UNUTAR malih oblika i na exit butonu, na ostalim delovima ekrana mora biti disabled,
tj. ne treba da se desi nista.

Znaci umesto onih message-boxova sto izlaze mozes staviti te wav-ove za tacno i netacno.
(videcu da snimim glasove, samo da nadjem nekog adekvatnog spikera sa prijatnim glasom, mozda
moju koleginicu neku :)

uploadujem slicicu i wav-ove...

@dragansm - drago mi je da ima jos zainteresovanih, evo vec imamo jednu pocetnu verziju koju cemo polako usavrsiti,
a ja cu dalje kad mi budu obaveze dozvoljavale davati instrukcija za naredne aplikacije, recimo jedno 10-ak da se
nakupi, a onda ih polako ispeglati prvo (svako onu koju radi), pa cemo dalje polako.

Opet ponavljam, nigde zurba, kad ko ima vremena, dakle ova tema nece nigde pobeci, ja se nadam da cemo
za neko vreme imati bar desetak finih upotrebljivih edukativnih igrica koje ja a i svi ostali koji to zele odmah
mozemo koristiti u radu sa decom.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 15.04.2009. u 00:48 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 15.04.2009. 02:38 ] @


Citat:
Kernel-1
1. Oblik sa desne strane ne treba da bude bas toliko velik, znaci oko 2-2,5 puta veci od ovih sa desne strane,
i da se nalazi ne bas na sredini (y osa) vec malo gore (ako bude trebalo dole desno ubaciti posle jos koji button)

2. Mozes staviti podlogu neku svetlo narandzastu ili 10-15% sive, mislim da ce biti lepse a i dalje dovoljno kontrasta.
3. Uploadujem nesto sto sam za sada smislio za izlaz ikonicu, i dva neka wav fajla sa neta (isto za sada).
4. Button za izlaz (sa slikom koju sam uploadovao) malcice odvoji od ugla, dakle jedno 10-15 pix od desne i donje ivice ekrana.
5. Kada kliknem na belo blizu oblika dobijem poruku ("pokusaj ponovo") - bug ili feature? :) (znaci to treba ispraviti,
klik treba da radi samo UNUTAR malih oblika i na exit butonu, na ostalim delovima ekrana mora biti disabled,
tj. ne treba da se desi nista.


1. smanjio i pomerio :)
2. ako ti se ne svidja ova siva daj mi RGB koji zelis da vidis :)
3. struja ne radi, neki skroz levi encoding koliko vidim pa ga java uopste ne pusti, pa sam ja podario glas bar za pocetak :) dok ne uhvatis zgodne em lepe koleginice ;) da snime nesto prijatnije.
4. i to sam pomerio
5. o da i dugmici su sredjeni

Mada opet ne znam mozda ako stavimo svaki oblik u posebnoj boji mozda napravimo deci interesantnije, ali to je vec nesto sto verujem da ti bolje razumes.
[ Srđan Pavlović @ 15.04.2009. 12:45 ] @
Odlicno :)

srdjan@Zverko:~/Desktop/ES-PROJEKAT/Prepoznavanje-oblika-1-Dejan-Lazanovic$ ls
kernel-src.tar.bz2 shape-demo.jar
srdjan@Zverko:~/Desktop/ES-PROJEKAT/Prepoznavanje-oblika-1-Dejan-Lazanovic$

Evo ovako cu organizovati kod sebe znaci ime-aplikacije-ime-autora/pa svi fajlovi u jedan folder od te aplikacije.

Ispravke su dobre, boje necemo ubacivati u ovu, moze posle kao opciju, pa sam zato ostavio mesta za eventualno jos koji button,
jer u principu kod ove dece ne sme mnogo toga biti nabacano po ekranu (previse nekih elemenata), jer im odvlaci
paznju lako od samog zadatka (problemi sa paznjom, koncentracijom, vizuelnom diskriminacijom...)
Dakle, ovde je cilj prepoznati oblike samo, boje ce biti "problem" u nekom drugacijem programu, ili kazem ovde
ubaceno kao opcija, ali mislim da ce ipak biti zaseban program, ovo sve mora biti jednostavno i vrlo jasno.
Za pocetak sam postavio instrukcije bas za ovaj jer mislim da je dosta jednostavan. Posle cemo i malo
komplikovanije :) (mislim za napraviti, ne za decu)

Izvorni kod meni ne treba, ali mozes mi slati da ja cuvam ovako kod sebe u tvom folderu ono cisto kao
backup, mada i ne moras, znaci ako mislis da ces slucajno obrisati kod sebe, onda salji, kako hoces :)

Fajlove nazovi sledeci put samo Prepoznavanje-oblika-1-src.tar.bz2 i Prepoznavanje-oblika-1.jar

Javljam se dalje later....

I da, naravno, kao sto sam vec pomenuo, u svakoj aplikaciji bice ime autora
(moze i e-mail adresa ili www ako to zeli), samo da smislim neki nacin da se to
ubaci da ne bude suvise upadljivo (mislim da ne ometa ovaj deo za decu, samu igru)
- mislio sam recimo da se ubaci kao splash-screen pre starta same igre,
recimo nekoliko sekundi da se isto full-screen - nekim malo
vecim fontom u sredini - ispise ime autora, adresa (e-mail www) ko sta vec hoce - i nesto tipa - "Za decu od programera:"
pa ipod ime (i/ili e-mail, www), i onda se starta igra, recimo da to stoji 5 sekundi pre starta igre,
ili da stoji dok se ne klikne na neko dugme start....
Dajte i predloge u vezi ovog naravno.

Evo kako bi moglo, uploadovao sam primer splash-screen-a (Dejane, za tvoju aplikaciju).
Stim sto bi svako u delu "Programer" napisao sta zeli osim imena, ja sam stavio link ka
ES-profilu, ali to je vas izbor, dakle Dejane ako zelis da stavim nesto drugo, reci da prepravim :)
Tamo gde sam napisao "start" - klikom na taj deo negde bi se startovala igra.

Jel ima neko u vezi ovog neki predlog, primedbu, zamerku... slobodno.

Dejane, mozes ubaciti ovo sto sam uploadovao ako ti je OK, ako nije izedituj sam JPG
taj deo Programer sta vec hoces da pise pa mi aploaduj ovde.

Pozdrav, Srki.

/edit: dalje ispravke i nadogradnje mi mozes slati u jednoj samo arhivi koja ima naziv po imenu programa
i tu spakuj /source, /program i splash.jpg. - dakle jednu arhivu (ako predje 1mb splituj je samo na 1mb chunks)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 15.04.2009. u 14:33 GMT+1]
[ BBS @ 15.04.2009. 13:49 ] @
@Kernel-1

Svaka cast za ideju i akciju.

Predlog je da aplikacije ne ogranicavas samo na Linux (jer vecina kolega ga ne koristi a ni roditelji dece) vec na to da applikacija bude besplatna pod bilo kojom licencom ali besplatna
[ Srđan Pavlović @ 15.04.2009. 14:00 ] @
@BBS - Hvala ;) - ali zasluge ce svakako ici ljudima koji ovde dobrovoljno nesto urade.

Zasto sam izabrao Linux - zato sto mi se svidja taj koncept sa Live medijumom na kome
se nalaze sve te aplikacije. Znaci svaki nastavnik / vaspitac / defektolog... moze da ubaci u PC
Live Linux CD (ili cak USB), da podigne sistem sa njega i odmah startuje igre, gde god da se nalazi,
za 2-3 minute, dovoljno je samo da PC moze da podigne Live Disk.

Odlucio sam se za Linux i da se to radi bas ovako, jer je to nacin da se
Linux jos malo priblizi ovim ljudima ovde sto bih ja zeleo, da vide malo kako to izgleda, itd.

Citat:
(jer vecina kolega ga ne koristi a ni roditelji dece)


Zasto ga ne koriste? Pa zato sto nisu culi za njega. A za ovo ce moci sasvim lepo da ga koriste,
a i upoznace se malo sa Linux-om, sto je jos jedan od ciljeva.
Narezem im taj ISO na disk i pokazem kako da startaju sistem sa njega na racunaru. To je sva obuka ;)

Dakle - ovde je dodatni cilj i promocija Linuxa i koriscenja istog tamo gde moze, tako da me u tom smislu windows ne zanima.
[ BBS @ 15.04.2009. 14:24 ] @
Moje misljenje o linuxu znas kao sto ja znam i tvoje ali to nije jednoumlje:)

Jos jednom kazem ideja je fantasticna. Kod odraslih korisnika racunara postoji jedan neopravadan strah od nepoznatog, "da se nepokvari glupa sprava", nedostatka zelje da se uc,i proba nesto novo i slicno, uostalom to ti je uglavnom poznato.

Gde nastaje problem? Prosecan covek (osnovno poznavanje rada na racunaru, za linux cuo) ima disk u rukama, ubaci ga i nesto vidi ali ... kad ono nece....

Sta hocu reci, cak i na ovom forumu cesto je pitanje: "A kako da butujem live cd, a kako da to podesim u biosu, a sta treba da uradim", takav ili slican problem ce se javiti i kod korisnika ovog diska i trebalo bi ga na neki nacin prevazici
[ Srđan Pavlović @ 15.04.2009. 15:23 ] @
Ok, necemo dalje u offtopic, ovaj projekat je vezan za Linux i promocija
Linuxa kao besplatne legalne alternative je deo cele price, tako da oko
tog dela nece biti kompromisa ;) (i mogucnost da se podigne u Live modu)

(naravno, ne sprecavam nikoga da pokrene neke drugacije ideje ...akcije.. ali
ova tema je jasno definisana, sto se tog dela tice)

Pozdrav.

/edit: to sto neki imaju odbojnost prema ucenju novog jeste problem koji necemo resavati u ovoj temi ;)
Kako da se podigne sistem sa Live diska, to nije neki veliki problem nauciti nekog, naravno tamo
gde za to postoji mogucnost. Ja mogu napraviti i odstampati jedan list sa sve slikama i uputstvom
kako da se to uradi, uz svaki narezan CD.
[ Srđan Pavlović @ 15.04.2009. 22:57 ] @
Evo jos jednog "nacrta"

Aplikacija: "Ucenje-naziva-boja-1"

1. Full-screen, bela pozadina.
2. Dugme za izlaz na istom mestu kao u prethodnoj aplikaciji
3. Na ekranu su cvetovi u razlicitim bojama rasporedjeni po celom ekranu (slucajan raspored boja)
4. Boje su plava, zuta, crvena i zelena (16 cvetova, po 4 u istoj boji, nasumicno "razbacani" po ekranu
5. Animirana pcela leti levo gore u uglu, igra pocinje kada se klkine na pcelu.
6. Posle klika na pcelu, sledi jedna od 4 glasovne instrukcije za boju (random) (uploadovao sam wav-ove za sve 4 boje).
7. Dete treba da klikne na cvet te boje (zavisno od instrukcije), pcela leti do njega (pomera se animirani gif pcele) i taj cvet nestaje sa ekrana (uz onaj aplauz.wav)
8. Ako klikne na cvet pogresne boje, ide wav poruka: "Ne svidja mi se ovaj cvet!", i ponavlja se poruka za tu boju (dakle dva wav-a za redom se pustaju)
(pcela dolece blizu tog cveta "pogresne" boje i onda idu ta dva wav-a, cvet ostaje gde je i bio...
9. Znaci kada igra krene - mesta koja reaguju na klik su cvetovi tacne i pogresne boje, podloga ne reaguje na klik,
pcela reaguje na klik porukom da se odvede do cveta neke boje (random)
10. Kada svi cvetovi nestanu sa ekrana, ponovo se svi pojavljuju.
11. Splash-screen pre pocetka same igre isto ubaciti kao za prethodnu aplikaciju, samo ce se deo u sredini
izmeniti (programer) i naziv igre Ucenje Boja, to mogu ja uraditi, ostalo sve ostaje isto, dakle splash screen dok se ne klikne na start.

Uploadovani potrebni fajlovi:

1. wav fajl: "zujanje pcele" - cuce se samo dok se pcela krece
2. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na crveni cvet?"
3. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na plavi cvet?"
4. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na zuti cvet?"
5. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na zeleni cvet?"
6. wav fajl: "aplauz"
7. wav fajl: "Ne svidja mi se ovaj cvet!"
8. jpg slicice: cvet zute, plave, crvene i zelene boje
9. gif: Animirana pcela

Predlozi za neka poboljsanja su dobrodosli.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 16.04.2009. u 00:15 GMT+1]
[ Dejan Lozanovic @ 16.04.2009. 01:08 ] @
Citat:
Kernel-1

Izvorni kod meni ne treba, ali mozes mi slati da ja cuvam ovako kod sebe u tvom folderu ono cisto kao
backup, mada i ne moras, znaci ako mislis da ces slucajno obrisati kod sebe, onda salji, kako hoces :)

Fajlove nazovi sledeci put samo Prepoznavanje-oblika-1-src.tar.bz2 i Prepoznavanje-oblika-1.jar



Pa izvorni kod je tu iz vise razloga, prvo posto nikakvu materijalnu korist od koda necu imati pa stoga mogu da ga okacim pod GPL licencom tek da bude u duhu :), a druga stvar mozda jos neko ko zna da programira ili tek pocinje da programira u javi uzme kod i napise jos neku aplikaciju :)

A ako budem slao jos nesto bice samo source :) tek da se pomucis da izbildujes :D. E sad za dalje ako budem nesto slao bice sve unutar jednog projekta a glavni program ce imati neku vrstu menija gde biras koju igricu zelis da startujes.

[ Srđan Pavlović @ 16.04.2009. 12:02 ] @
Citat:
bice sve unutar jednog projekta a glavni program ce imati neku vrstu menija gde biras koju igricu zelis da startujes.

Moze ovako, to nije losa ideja.
Citat:
bice samo source :) tek da se pomucis da izbildujes :D

Pa ako se bildovanje svodi na jednu-dve komande iz konzole za sta mi mozete
brzo dati instrukcije, onda moze, ja cu bildovati :D

Uglavnom, za sada necu kaciti dalje nista dok ova 3 ne budu gotova i ispeglana, ostalo je:

1. Progam-1 (oblici) NAPISAN (samo ubaciti-splash-screen)
2. Program-2 (serijacija)
3. Program-3 Ucenje-boja

Moze jedan "uvodni" ekran sa koga se bira igra, samo da podsetim sve treba da bude
napisano cirilicom stampano, velikim slovima.

I da, onu animiranu pcelu sam skinuo negde sa neta, ne znam jel to moze biti problem,
ako bi mogao da bude, jbg... nacrtacu sam neku pcelu :D

/edit:
Citat:
mogu da ga okacim pod GPL licencom tek da bude u duhu :), a druga stvar mozda jos neko ko zna da programira ili tek pocinje da programira u javi uzme kod i napise jos neku aplikaciju :)


Da, u pravu si.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 16.04.2009. u 13:29 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 16.04.2009. 14:46 ] @
Aplikacije sam mislio da testiram i u virtuelnoj masini (VirtualBox),
napravim virt. masinu sa 512 ram-a, 32mb grafickog rama, bez HDD-a,
(treba sve da radi u Live modu, pa nam HDD ne treba), i to je to.

Sada sam probao sa Ubuntu 9.04, i naravno, morace nekako da se pakuje java...

Code:

 ubuntu@ubuntu:~/Desktop$ java -jar shape-demo.jar
The program 'java' can be found in the following packages:
 * gij-4.3
 * java-gcj-compat-headless
 * openjdk-6-jre-headless
 * cacao (You will have to enable component called 'universe')
 * cacao-oj6-jre-headless (You will have to enable component called 'universe')
 * gij-4.2 (You will have to enable component called 'universe')
 * jamvm (You will have to enable component called 'universe')
 * kaffe (You will have to enable component called 'universe')
Try: sudo apt-get install <selected package>
bash: java: command not found
ubuntu@ubuntu:~/Desktop$


Goran je rekao da se o ovome razmislja tek na kraju, ali eto cisto da
"ubelezimo" ovo kao buduci problem.

Isto tako, trebalo bi razmisliti koji Live distro bi ovde bio najbolje resenje,
tj, u koje ce biti najlakse pakovati sve potrebno, koji je najmanje zahtevan
po pitanju dizanja u Live modu (hardver), itd...
Slax mozda nije lose resenje... java se izgleda lako dodaje na butabilni disk
kao modul - http://www.slax.org/modules.php?action=detail&id=741 i ovo kao mogucnost - http://www.slax.org/build.php
[ Dejan Lozanovic @ 16.04.2009. 18:26 ] @
Pa ta java moze da trci i na windowsu bez problema :)

Salu na stranu, uvek moze da se ili sredi preko packaginga , ili moze da se skine sa sunovog sajta i otpakuje na isti nacin kao i ove aplikacije i da se doda u path.

[ Dejan Lozanovic @ 16.04.2009. 18:39 ] @
Citat:
Kernel-1
Uglavnom, za sada necu kaciti dalje nista dok ova 3 ne budu gotova i ispeglana, ostalo je:

1. Progam-1 (oblici) NAPISAN (samo ubaciti-splash-screen)
2. Program-2 (serijacija)
3. Program-3 Ucenje-boja


Necu stavljati splash screen, sto se mene tice ovakva vrsta samo reklame mi nije neophodna, programersku karijeru sam napravio i pre ovog projekta :).

Sa druge strane voleo bih da znam da li je neko krenuo mozda sa nekim od ostalih programa, tek da ne uskocim opet na brzinu i uradim opet neki koji vec neko radi.

Mozda ne bi bilo lose da okacis malo veci spisak, da se ne desi da dvoje ljudi krene da radi isti program istovremeno.
[ Srđan Pavlović @ 16.04.2009. 19:23 ] @
Svako ko krene da radi - treba da prijavi da je krenuo da radi i na cemu, bas iz tog razloga.

(dobro si skrenuo paznju na ovo! - promaklo mi je)

Citat:
Necu stavljati splash screen, sto se mene tice ovakva vrsta samo reklame mi nije neophodna, programersku karijeru sam napravio i pre ovog projekta :).


Ne radi se o samo-reklami vec prosto o osnovnim podacima vezanim za program,
(naziv, ideja, realizacija...) mada, sto se mene tice, to i ne mora da postoji nuzno,
meni je bitno da KORISNIK zna koju tacno aplikaciju startuje, a za to ce biti dovoljno
opisno ime aplikacije, tj izvrsnog fajla, ili shortcut-a koji bi bio izvucen na desktop.

Veci spisak nisam odmah hteo da kacim, povecavacu spisak proporcionalno konkretnom napredovanju ovde,
kada se zavrse ove 3 ili bar dve, stavicu jos 3-4, i slicno, povecavati broj "nacrta" shodno toku realizacije.
[ Srđan Pavlović @ 17.04.2009. 17:28 ] @
PS: Lepo se odmorite za uskrsnje praznike :)
[ toplim @ 17.04.2009. 19:12 ] @
off-topic:
lepa je ona reklama "nek njihov san postane java" i jos broj 1033.
[ Cartesius @ 18.04.2009. 13:12 ] @
ja bih poceo raditi ovu sa pogadjanjem boja, ako neko drugi vec nije poceo da je radi....

p.s. u sred sam ispitnog roka, tako da ne mogu to uraditi bas brzo, ali cu se potruditi da sto pre bude gotovo!
[ Srđan Pavlović @ 18.04.2009. 14:26 ] @
Ok, rezervisao si je, nije problem uopste, ovde NEMA ZURBE,
radi ko kad zeli / moze / hoce, sve je dobrovoljno tako da
ne zelim ni na koji nacin ikog da pritiskam i pozurujem.

(i kod nas u skoli se blizi kraj godine, ima mnogo posla, tako
da cu i ja ovde lagano...)

Dakle : Cartesius - "Ucenje-naziva-boja-1", rezervisana.

Pozdrav, Srdjan.
[ momsab @ 18.04.2009. 14:55 ] @
ja cu stapice danas da uradim,ako stignem
ne rezervisem, samo najavljujem
ako me neko pretekne nema ljutnje :)
[ madcama @ 19.04.2009. 09:56 ] @
Citat:
Citat:
Necu stavljati splash screen, sto se mene tice ovakva vrsta samo reklame mi nije neophodna, programersku karijeru sam napravio i pre ovog projekta :).


Ne radi se o samo-reklami vec prosto o osnovnim podacima vezanim za program,
(naziv, ideja, realizacija...) mada, sto se mene tice, to i ne mora da postoji nuzno,
meni je bitno da KORISNIK zna koju tacno aplikaciju startuje, a za to ce biti dovoljno
opisno ime aplikacije, tj izvrsnog fajla, ili shortcut-a koji bi bio izvucen na desktop.


Neka splash screena. Mozda tebi nije potrebna samoreklama, ali verovatno ce se u projekat ukljuciti i neki manje iskusan programer.

Isto tako ne bi bilo lose da se napravi i neki spisak svih ljudi koji su ucestvovali u celoj prici (eng. credits).

U prilogu su dva predloga za splash screen. Mislim da bi splash trebao da bude isti za sve aplikacije da bi smo ih (aplikacije) sto vise povezali u jednu celinu.
[ Srđan Pavlović @ 19.04.2009. 14:06 ] @
madcama - lepa ideja! (ovo u boji)... e sad, neke smernice:

Posto je ovde integralni deo i promocija Linuxa, umesto ovih kde, gnome, xfce.... logo-a,
mislim da je dovoljan jedan pingvin, cek polako da upoznamo ljude sa linuxom, a onda
cemo uvoditi pricu o okruzenjima (mislim nama su ti logoi ko dobar dan, ali neko ko nije
ni cuo za linux... ;) - mada moze i ovako sa tim logo-ima, nije neki prevelik problem, mislim lepo izgleda... :)

- elitesecurity je jedino sto je ispisano latinicom, to treba izbaciti, nemam nista protiv da se nekako ubaci
es, ali na drugi nacin, ne ovako ispisano latinicom, mesanje cirilice i latinice, pogotovo ovde nije dozvoljeno.


- Naziv aplikacije treba da je dominantan, da bude na sredini ili malo gore, ali font
da je veliki, jasan, kao i start dugme (to ti je ok na ovome sto si postavio, ali ovo
"od programera deci" malo manje - a naziv aplikacije vece)

- Ideja, programer... i to - nekim dosta manjim fontom, da je manje upadljivo na ekranu,
ali da je lepo uklopljeno i da ipak postoji informacija, dakle skroz neupadljivo, ali da postoji.

Slazem se za splash da je dobro da bude, ali postovacemo ko ne zeli da mu se ime stavlja bilo gde, naravno.


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 19.04.2009. u 15:20 GMT+1]
[ madcama @ 19.04.2009. 15:04 ] @
Citat:
Kernel-1: madcama - lepa ideja! (ovo u boji)... e sad, neke smernice:

Posto je ovde integralni deo i promocija Linuxa, umesto ovih kde, gnome, xfce.... logo-a,
mislim da je dovoljan jedan pingvin, cek polako da upoznamo ljude sa linuxom, a onda
cemo uvoditi pricu o okruzenjima (mislim nama su ti logoi ko dobar dan, ali neko ko nije
ni cuo za linux... ;) - mada moze i ovako sa tim logo-ima, nije neki prevelik problem, mislim lepo izgleda... :)

- elitesecurity je jedino sto je ispisano latinicom, to treba izbaciti, nemam nista protiv da se nekako ubaci
es, ali na drugi nacin, ne ovako ispisano latinicom, mesanje cirilice i latinice, pogotovo ovde nije dozvoljeno.


- Naziv aplikacije treba da je dominantan, da bude na sredini ili malo gore, ali font
da je veliki, jasan, kao i start dugme (to ti je ok na ovome sto si postavio, ali ovo
"od programera deci" malo manje - a naziv aplikacije vece)

- Ideja, programer... i to - nekim dosta manjim fontom, da je manje upadljivo na ekranu,
ali da je lepo uklopljeno i da ipak postoji informacija, dakle skroz neupadljivo, ali da postoji.

Slazem se za splash da je dobro da bude, ali postovacemo ko ne zeli da mu se ime stavlja bilo gde, naravno.


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 19.04.2009. u 15:20 GMT+1]


Ok, menjam logoe okruzenja tuxom. Slazem se da je Tux prihvatljivije resenje, ali sam hteo malo da pobegnem od uobicajenosti.

Sto se elitesecurity-a tice, to je najblize njihovom logou sto sam uspeo da izguglam. Zapravo nisam nasao nista slicno favicon-u koji je trenutno aktivan. Mozda ti, kao moderator, uspes da izbunaris neki logo ovog foruma koji nije napisan latinicom. A mozda da ni ne stavljamo es na splash? Sta ostali ucesnici misle?

Ostatak price nije problem za ispraviti i potpuno se slazem. Samo u tim momentima me je uhvatila moja boljka gde tezim da sto manje prostora ostavim neiskorisceno.
[ Srđan Pavlović @ 19.04.2009. 15:15 ] @
Citat:
Mozda ti, kao moderator, uspes da izbunaris neki logo ovog foruma koji nije napisan latinicom. A mozda da ni ne stavljamo es na splash? Sta ostali ucesnici misle?


Hehe... sad me nasmeja - ma jok bre kakav ES ispisan cirilicom, necemo preterivati :)
Izbaci es-logo slobodno, nije potreban na ovom splashscreen-u.

Deca imaju obicaj da klkicu gde god stignu, pa bi na klik trebao da reaguje samo
deo START (dugme), ostalo nista.

Kao krajnju zamisao, imao sam da se podigne taj live linux, da se podigne neko desktop okruzenje,
da se stavi neka lepa slika na pozadinu, i da se na ekranu pojave SAMO ikonice za startovanje
nasih programa, reprezentovane lepom odgovarajucom slicicom i natpisom ispod.

(Sve ostalo bih skinuo, recimo ako je gnom, ne bih ucitavao panele i sklonio bih sve ikone sa desktopa)

Znaci, kada se podigne taj live disk, da korisnik odmah dobije ekran sa programima koje startuje kliktanjem na ikonicu.
Nista vise, jasno i jednostavno.

Ako neko ima neki predlog i u vezi ovoga neka kaze. Samo citajte temu od pocetka ko nije citao
da se ne ulece sa nekim predlozima koji nisu u skladu sa osn. zamislima na pocetku definisanim.

Pozdrav i srecan uskrs ;)

Ko zeli malo vise da se informise o karakteristikama, sposobnostima, itd - dece sa kojom radimo,
za pocetak nije lose poceti od Wikipedije, ovaj clanak nije los.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mental_retardation

Ja inace radim sa grupom dece sa Moderate mental retardation (IQ 35–49) (umerena retardacija),
pa programe uglavnom prilagodjavam tom nivou, ali ovi programi mogu itekako koristiti i deci
skladnog razvoja na nizim uzrastima.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 19.04.2009. u 16:41 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 19.04.2009. 20:12 ] @
Ovako, imacemo RC (release candidate) verzije - to ce biti programi gde treba jos nesto malo srediti
i onda cemo imati FINAL - kada program dobije tu oznaku znaci da nema potrebe da se vise menja,
tj. da zadovoljava sve postavljene kriterijume, sve dodatne zahteve, itd.

Kod sebe cuvam svaku aplikaciju u svom folderu - aplijacija-programer-verzija formata.

recimo "Ucenje-oblika-1-Dejan-Lazanovic-rc" je jedan folder.

isto tako ce biti za rezervisane i za radne verzije.

dakle ovako nekako:



Znaci, kad budemo imali jedno desetak foldera sa oznakom Final, pocecemo
polako da razmisljamo o nacinu pakovanja na butabilni Linux Live iso ;)
[ madcama @ 19.04.2009. 23:52 ] @
Evo nesto ovako.

Da li postoji odredjeni razlog zasto je splash 1024x768?
[ Srđan Pavlović @ 20.04.2009. 00:20 ] @
U principu uglavnom su ti stariji racunari i sa starijim monitorima,
dakle neke 15-ice ili 17-ice sa 800x600, 1024x768, mozda 1280x1024...

Mada osim toga nema neki poseban razlog, to moze biti i slika vece rezolucije,
jer se reskalira ionako prilikom full-screen prikaza.

Jedino je problem sto slike koje su zamisljene za 4:3 ekrane, kada se stave na
16:9 ili 16:10 ekrane (vecina novijih LCD-a), onda izgleda razvuceno.

Ova slika koju si poslednju stavio je, mislim, sasvim OK.
[ madcama @ 20.04.2009. 00:59 ] @
Ja i mislim da je mozda velika.
Mozda ici sa 800x600?

A ako splash izgleda zadovoljavajuce onda mogu vec da pocnem i sa ispisivanjem naziva aplikacije i imenima programera.
[ Srđan Pavlović @ 20.04.2009. 01:23 ] @
1024x768 je ok.

Ok, nemoj dalje nista, sacekaj da se uradi jos nesto od ovog najvaznijeg posla,
tj. da se napise jos koji program ;) Lako cemo dodati imena posle.

Ali racunam na tebe za taj deo posla svakako :)
[ dragansm @ 20.04.2009. 10:57 ] @
Da se ne ogranicavamo samo na programere, dok se ne pojave i prvi graficari, nacratao sam pozadinu i stapice.
Zakaceni su i originalni PSD fajlovi ako treba da se izmenjaju boje i sl.

[Ovu poruku je menjao dragansm dana 20.04.2009. u 12:09 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 20.04.2009. 13:09 ] @
Ko ima Photoshop instaliran moze da radi sa time, ovde se uglavnom preferira
koriscenje Free alata (GIMP, OO - Drawing, i slicni programi koji se koriste
pod Linux-om).

Otvorio sam ove png slike i dobro je, lepo uradjeno, tako da onaj ko bude radio
serijaciju (program) moze da iskoristi to sto si uradio.

Pozdrav :)

[ momsab @ 20.04.2009. 13:42 ] @
digresija: GIMP otvara psd bez frke :)
[ Srđan Pavlović @ 20.04.2009. 14:29 ] @
Auu... nisam znao za ovo! :) Odlicno!

Hm, cudno... kada sam prvi put skinuo taj PSD odavde, ponudio mi je
samo F-Spot-om da ga otvorim? Ja probam, i naravno nista, vidis, GIMP
mi nije ni ponudio... svaka cast za gimp - ja zam da ga koristim samo
nesto osnovno, ali ocigledno nisam otkrio ni deo njegovih mogucnosti :)

-kada se stavi psd fajl na desktop, cak prikazuje i thumbnail ;)

@dragansm - skinuo sam tvoje fajlove za "serijacija" aplikaciju, i stavio ih
u folder te aplikacije, znaci ko uzme da radi stapice, nek se posluzi sa
ovim sto si napravio.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 20.04.2009. u 15:46 GMT+1]
[ madcama @ 20.04.2009. 15:21 ] @
Citat:
momsab: digresija: GIMP otvara psd bez frke :)


Ne bas. Layer styles ne vidi. Ili bar ja ne znam da kazem gimpu kako da ih vidi.
[ defufna @ 21.04.2009. 14:03 ] @
Imam jedno pitanje, kakve su šanse da projekat pređe negde drugde ? EliteSecurity je super, ali forum bas i nije najbolje mesto za razvoj software-a.. Neki Trac ili nesto tako bi fino doslo, mozda code.google.com ?
[ Goran Rakić @ 21.04.2009. 14:31 ] @
Meni deluje da je još uvek mala živahnost da bi tako nešto bilo neophodno. Za sada je samo jedan program gotov, i par sličica. Nije bilo potrebe da više od jednog čoveka rade na istom kodu. Kada se to promeni, treba razmišljati gde udomiti projekat.
[ Srđan Pavlović @ 21.04.2009. 18:03 ] @
Radi se o poslu malog obima, tako da ce koordinacija ovde biti sasvim dovoljna.
[ dragansm @ 21.04.2009. 22:10 ] @
Citat:
defufna: Imam jedno pitanje, kakve su šanse da projekat pređe negde drugde ? EliteSecurity je super, ali forum bas i nije najbolje mesto za razvoj software-a.. Neki Trac ili nesto tako bi fino doslo, mozda code.google.com ?


Mozda deluje kao overkill trenutno, ali sto pre se projekti ubace pod svn to ce biti veca sansa, dok je mala kolicina, koda resursa itd. da se uigra pohvalno veliki broj zainteresovanih programera da rade timski u uslovima potpune dislociranosti - krace, pre ce da se istresu "decje bolesti" organizacije i vodjenja projekata, veci broj, cak i pocetnika moci ce da pokupi fore kako se pisu takve aplikacije i ucini svoj doprinos, lakse ce se vracati na prethodne (stabilne) verzije, lakse pracenje gde je trenutno koji projekat. Ali, svakako Srdjan treba da odluci sta je najsvrsishodnije. Velika pohvala za samu ideju i veoma lep odziv u vremena kad je novac jedina stvar koja ljude moze da natera da lupaju po tastaturi.


[ dragansm @ 21.04.2009. 22:13 ] @
@srdjan
Gde smo stali sa zahtevima za graficke resurse :) shoot!!!
[ Srđan Pavlović @ 21.04.2009. 23:45 ] @
@dragansm - nemam nista protiv da ovo preraste u nekakav veci ili drugacije organizovani
projekat gde bi svima bilo lakse da rade, ali za sada sam vise za to da se ovde prvo pokaze
konkretna zainteresovanost da se nesto uradi kroz bar jedno 10-tak napisanih ovakvih mini-aplikacija.
Ovo su zaista jednostavni programi gde ne treba bog-te-pitaj kakvo komplikovanje organizacije.

Za sada cekam da se urade konkretni programi za serijaciju i boje, pa cemo dalje, znas kako
se kaze "Prvo skoci, a onda reci hop!" :)

(i za serijaciju i za boje postoje svi potrebni "resursi", uploadovani ovde, ne bih da zavrsimo
sa 50 uploadovanih slika i wav-fajlova i jednim konkretnim programom :)



Pozdrav ;)
[ dragansm @ 22.04.2009. 00:13 ] @
@ Srdjan
- ne znam u kojoj je fazi drugar koji se javio da uradi stapice, pali zito :) ili vec priprema radno okruzenje. Ako se posvetio trenutno ispitima, posle roka ce biti toliko relaksiran da ce mu trebati teza aplikacija, a deda (tj. ja) bi mozda za par popodneva mogao da ozivi stapice, ili bar da postavi kostur aplikacije (PyQt).
Bez obzira ko ce da bude "izvodjac radova", postavlja se pitanje da li je drag'n'drop zgodna operacija ili da se iskoristi fazon click podigni stapic, click spusti stapic. Iz teksta gde je opisano kako treba da se resava problem slaganja stapica pominju se stepenice i kao i to da je lakse kad je jedna ivica stapica poravnata. Kakvo bi resenje graficko bilo zgodno da klinci znaju gde treba da dovuku stapice (kojim god od opisanih nacina). Da li bi zgodno bilo da sa leve ili desne strane postoji 10 "necega" koji oznacavaju gde jedan kraj stapa treba da se slaze. Npr. mogu da budu bilo kabine kamiona a da se balvani ubacuju u prikolicu, panjevi, pecurkice,... ili je ideja da samo bude ispravan redosled. Da li moze da se ubaci nesto a la snap koji privuce drvo na pravo mesto ako se postavi dovoljno blizu "neceg" iz prethodnih recenica.

[ momsab @ 22.04.2009. 02:07 ] @
student je rezervisao boje, ja sam rekao (nisam rezervisao) da cu uraditi stapice (serijaciaj) ako stignem
ukratko, boje su rezervisane, stapici nisu :)

dobra pitanja, Dragane :)
[ defufna @ 22.04.2009. 08:42 ] @
Ono sto po meni trenutno najvise smeta, je potreba da procitam ceo forum od pocetka do kraja da bi znao, tacnu specifikaciju za svaku aplikaciju, da li je neko radi i u kom je stanju, zato mislim da bi neki wiki (koji dolazi sa tracom i code.google.com) bio bolji za specificiranje i diskusiju.. Necu vise smarati :)
[ Srđan Pavlović @ 22.04.2009. 11:13 ] @
@dragansm

1. Umesto drag'n'drop, moze resenje a) klik na stapic iz gornjeg reda b) klik na "ghost" mesto u donjem redu.
2. Stapici su gore poredjani kao na slici (samo sto ih ima deset, ja sam nacrtao samo 5), po random velicini.
3. Dole se nalaze "ghostovi" stapica, ali svi ghostovi su velicine maksimalnog stapica (kao na slici)
4. Pozadina je uploadovana i treba da bude preko celog ekrana.
5. Dugme za izlaz imamo i ono je standardno dole desno.
6. Igra pocinje tako sto su stapici gore nasumicno rasporedjeni (ima ih 10), dole su uvek fiksno postavljeni "ghostovi"
koji uvek stoje na istom mestu.
7. Ako je stapic vec postavljen na bilo koju poziciju, klikom na njega, on se automatski vraca gore gde je bio (dakle cim se klikne)
(ako dete pogresi, predomisli se, hoce da stavi na odredjeno mesto neki drugi stapic, da moze da vrati vec postavljen)
8. Klikom na neki NEPOSTAVLJENI stapic (dakle iz gornjeg reda), otvara se mogucnost da se on postavi na neko NEZAUZETO mesto u donjem redu.

Tek kada je dete manipulacijom postavilo sve stapice ispravno (od najmanjeg do najveceg), sledi nagrada,
a tu na scenu stupa opet neko od voljnih audio-video dizajnera :) (neka lepa animacija, zvuk i slicno)
Za pocetak dok se to ne uradi moze da se stavi onaj aplauz.wav

Uploadovao sam kako treba da budu postavljeni stapici na pocetku (ja sam nacrtao 5, ali bice 10),
i kako treba da izgledaju ona "ghost" polja dole koja samo govore detetu pozicije na koje je moguce
spustiti stapic, ali nista o duzini stapica, zato su sva ghost polja iste (maksimalne) duzine (duzine najveceg stapica)

Citat:
Da li bi zgodno bilo da sa leve ili desne strane postoji 10 "necega" koji oznacavaju gde jedan kraj stapa treba da se slaze.


Upravo ove "ghost" pozicije dole (ciji su donji krajevi naravno jednake visine, kao i gornji ali manje bitno za ovo), bice orijentir detetu, tj, cim postavi stapic
na neko nesto dole (od 10 ghost mesta), donji kraj stapica ce da se fiksira za donji deo ghost mesta, kao na pdf-u
koji sam uploadovao. Nikakva dodatna pomoc ili "clue" ne treba da postoji.


- RAZLIKE U DUZINI STAPICA su jednake!


@defufna - ispravicu to, na kraju svakog svog posta cu staviti status. Nesto ovako (za sada imamo 3):

1. "Prepoznavanje-oblika-1" (rc faza)
2. "Ucenje-naziva-boja-1" (rezervisano, Cortesius)
3. "Serijacija" (nije rezervisano)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 22.04.2009. u 12:23 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 22.04.2009. 11:41 ] @
I da, skajp i msn kontakti na koje mozete pitati ako nesto ima su

[email protected] (msn) i Srdjan.Pavlovic.1979 (skajp), popodne / uvece sam tu i tamo online ;)
[ VladimirCDT @ 22.04.2009. 22:30 ] @
Vrlo lepa ideja, lepo je videti i profesionalce na delu.

Ideja me je privukla, zainteresovala me je, ali kako mi nedostaje efektno iskustvo koriscenja nekih grafickih biblioteka (osim wxWidgets za izradu GUI) malo sam pokoleban. Elem, ako bih se upustio, radio bih u C++. Medjutim, zelim pre nego preuzmem neki deo da se prvo upoznam sa nekom grafickom bibliotekom u dovoljnoj meri, pa kada preuzmem neki "task" da to bude gotovo u konacnom vremenu. Raduje me sto postoje i ljudi koji nisu programeri po zvanju, ali daju doprinos grafickim resenjima za koja npr. ja, bez obzira na moj prefinjen ukus & aristokratski senzibilitet ( :) zezam se, naravno), ipak kao programer nisam bas najsposobnoji.

Dakle, ako uspem u dogledno vreme da se upoznam sa nekom grafickom bibliotekom koja bi najvise odgovarala zadatku, javicu se.

E sad, postoji jedna muka za ljude koji bi se odlucili da rade u C++. Naime, verujem da svako gajbi ipak ima masinu jacu od onoga sto je u skolama i da su im razne biblioteke vec update-ovane. Zato ce mozda nastati potreba da ti iskompajliras i povezes projekte pod okruzenjem (Live distro za koji si se odlucio) pod kojim ce i da rade ovi programi.

Btw. dodao bih par licnih razmisljanja:
1. Neka promocija Linuxa bude side-effect. Razlog je u tome da se ljudi ne opterecuju previse time, vec da se skoncentrisu na glavni cilj.
2. Mozda je bolja ideja koju je neko takodje vec spomenuo da se sve aplikacije pokrecu iz jedne glavne. Posto si pomenuo da bi ovaj CD poterivale i tvoje kolege, mozda ce im biti lakse na ovaj nacin, uz adekvatne opise, a mozda i help u toj nekoj main aplikaciji koja bi startovala ostale. Jos jedan razlog je i ostavljanje prostora za bolju organizaciju u slucaju da ova ideja zazivi i dobije jaci impuls i podrsku, pa se pojavi potreba za integracijom.
3. Mogao bi specifikacije i nekakav trenutni status pojedinih igara da drzis u uvodnom postu teme. Time bi se dobilo na preglednosti, a sa druge strane bi i dalje sve ostalo na forumu bez hostovanja projekta na nekom od sajtova namenjenih za te svrhe.
[ Srđan Pavlović @ 22.04.2009. 23:37 ] @
1. Side-effect ili sta vec, bitno je da aplikacije budu na Live-Linux disku i da se 100% pokrecu sa njega (da se vise ne ponavljam oko ovoga zahteva)
2. Mogu se aplikacije pokretati iz nekog glavnog menija, to sam vec rekao da nije problem. To se isto moze lepo osmisliti u uraditi.
(sto se help-a tice mislim da nece biti potrebno, sve moje kolege poznaju dobro ove zadatke, znaju tacno cemu sluze, a aplikacije su vrlo jednostavne)
3. Prihvatam ovaj predlog, editovacu prvi post kako i ako se bude napredovalo.

4. Drago mi je da imas zelju da se ukljucis u projekat :) - ove tvoje dileme oko grafickih biblioteka i C++ ce ti rasvetliti
neko ko se u to razume bolje od mene ;)

Pozdrav.
[ dragansm @ 23.04.2009. 09:23 ] @
Citat:
VladimirCDT: Vrlo lepa ideja, lepo je videti i profesionalce na delu.

Ideja me je privukla, zainteresovala me je, ali kako mi nedostaje efektno iskustvo koriscenja nekih grafickih biblioteka (osim wxWidgets za izradu GUI) malo sam pokoleban. Elem, ako bih se upustio, radio bih u C++. Medjutim, zelim pre nego preuzmem neki deo da se prvo upoznam sa nekom grafickom bibliotekom u dovoljnoj meri, pa kada preuzmem neki "task" da to bude gotovo u konacnom vremenu.


Kao C++ programeru, prelaz sa C++ na Python ne bi trebao da traje duze od par sati uz par dobrih primera, a tu je i vrlo efikasan framework za 2d grafiku koji pruza daleko vise od "domena problema", tj. izrade ovako jednostavnih 2d aplikacija. Tako, da ti predlazem da ove aplikacije pokusas da napises u Pythonu + PyQt-u. Brze se razvijaju od C++ aplikacija, lakse ce da programeri pocetnici koji zele da se ukljuce u razvoj mogu da daju doprinos, kraci je kod, a uz sam PyQt dolazi pregrst primera koji pokrivaju sve (za ovu problematiku) potrebne cake.

Svi potrebni linkovi za razvoj u Pythonu (pod vindozom) su:
http://python.org/ftp/python/2.6.2/python-2.6.2.msi (python)
http://www.riverbankcomputing....Qt4/PyQt-Py2.6-gpl-4.4.4-2.exe (pyqt)
http://prdownloads.sourceforge...intilla/wscite177.zip?download (vrlo zgodan editor za razvoj python applikacija)

Tako pisane aplikacije bez problema (bez ikakvih zahvata u kodu) se pokrecu na linux okruzenju

Ukoliko to neko ne ucini pre mene, napisacu i postovati kostur-aplikaciju, pa se vremenom moze taj kostur oblikovati-menjati-prilagodjavati kao polazna tacka za sve buduce male aplikacijce.

Predlazem takodje, kako god to bilo bolno da se u buduce aplikacije ubaci sto je moguce vise opisnih komentara (ne tipa, ovo je konstruktor, ili ovo je petlja), kako bi privukli i sto veci broj programera koji "hodaju prve korake".

Citat:
VladimirCDT
Raduje me sto postoje i ljudi koji nisu programeri po zvanju, ali daju doprinos grafickim resenjima za koja npr. ja, bez obzira na moj prefinjen ukus & aristokratski senzibilitet ( :) zezam se, naravno), ipak kao programer nisam bas najsposobnoji.


Nije sve onako kako izgleda na prvi pogled :) Graficko resenje je nacrtao programer :P

@srdjan
ako sam pazljivo pratio, niko do sada nije uzeo da radi "stapice", pa cu ja da se pozabavim sa njima
Poz
[ Goran Rakić @ 23.04.2009. 10:06 ] @
C++ sa nekom GUI bibliotekom (Qt, GTKmm, WxWidgets, FLTK, SDL,...) je sasvim ok rešenje. Nema potrebe da se bira jedna tehnologija, slobodno neka svako radi u čemu god želi.
[ dragansm @ 23.04.2009. 10:18 ] @
@srdjan
kako se gvozdje kuje dok je vruce, baci pogled na sceenshot, da li su suvise male razlike izmedju "stapica". Ukoliko jesu, moracu da skaliram stapice kako bi sve to moglo da stane na 1024 (nadam se da masine koje imas mogu da izvuku toliko)
Takodje, onako kako si dao u pdf-u, stapici nisu horizontalni, nego vertikalni. Ako treba, napravicu da balvani budu uspravni.

Za buduce korisnike PyQt okruzenja dao sam primer koji iscrtava dati screenshot. I meni se kao "zestokom zagovorniku" c-olikih jezika dizalo ovo malo kose na glavi kad sam prvi put seo i pisao u Python-u, ali vreme potrebno da se nesto uradi u njemu i u vecini drugih jezika je bar 3:1.
Code:

import os
import sys

from PyQt4 import QtCore
from PyQt4 import QtGui
from PyQt4.QtCore import *
from PyQt4.QtGui import *


class MainWindow(QWidget):
    def __init__(self):
        QWidget.__init__(self)
        Drvo.loadResources()
        self._imgBackground = QPixmap("B.png")
        # c: std::vector< Drvo >
        self._balvani = []
        
        # c: int nums[] = { 1, 2, .., 10 }, 
        # ali nums je u pythonu dinamicki niz za razliku od c/c++
        nums = range(1, 11)
        sequence = []
        for idx in range( 10 ):
            import random 
            i = random.randint(0, len( nums ) - 1 ) 
            print "i", i
            sequence.append( nums[i] )
            del nums[i]
        print "sequence", sequence
        
        x = 50
        y = 50
        for idx in range( 10 ):
            # _balvani.push_back( Drvo(...) )
            self._balvani.append( Drvo( x, y, sequence[idx] ) )
            y += 70

    def mouseMoveEvent (self, e):
        pass 
        
    def mousePressEvent (self, e):
        pass
        
    def mouseReleaseEvent (self, e):
        pass
        
    def paintEvent(self, e):
        p = QPainter(self)
        p.drawTiledPixmap( self.rect(), self._imgBackground )
        for idx in range( 10 ):
            self._balvani[idx].paint( p )
        
        # C: #ifndef - iskljucivanje bloka koda koji demonstrira primitivne operacije za iscrtavanje
        if 0:
            p.setPen( Qt.red )
            p.drawRect( QRect( 100, 100, 200, 200 ) )
            p.fillRect( QRect( 150, 150, 100, 100 ), QBrush( Qt.green ) )
        
    
class Drvo:
    # krace zapisano IMG_TL = 0, IMG_TC =1, ..., IMG_SR = 5
    IMG_TL, IMG_TC, IMG_TR, IMG_SL, IMG_SC, IMG_SR = range( 6 )
    # C: std::map< int, QPixmap >
    IMGS = {}
    TILE_W = 0
    SHADOW_OFFSET_Y = 30
    # C: static void loadResources()
    @staticmethod
    def loadResources():
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TL] = QPixmap("TL.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TC] = QPixmap("TC.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TR] = QPixmap("TR.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SL] = QPixmap("SL.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SC] = QPixmap("SC.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SR] = QPixmap("SR.png")
        Drvo.TILE_W = Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TC].width()
        
    # C: Drvo( int x, int y, int size )    
    def __init__(self, x, y, size):
        self._x = x
        self._y = y
        self._size = size
        
    def paint(self, p):
        # iscrtavanje senke
        x = self._x
        y = Drvo.SHADOW_OFFSET_Y + self._y
        p.drawPixmap( x, y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SL] )
        x += Drvo.TILE_W
        # C: for ( int idx = 0; idx < _size; ++idx )
        for idx in range(self._size):
            p.drawPixmap( x, y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SC] )
            x += Drvo.TILE_W
            print x
        p.drawPixmap( x, y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SR] )
        
        # iscrtavanje balvana
        x = self._x
        p.drawPixmap( x, self._y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TL] )
        x += Drvo.TILE_W
        # C: for ( int idx = 0; idx < _size; ++idx )
        for idx in range(self._size):
            p.drawPixmap( x, self._y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TC] )
            x += Drvo.TILE_W
        p.drawPixmap( x, self._y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TR] )    
            
    
if __name__ == "__main__":
    app = QtGui.QApplication(sys.argv)
    mainWin = MainWindow()
    mainWin.showFullScreen()
    ret = app.exec_()
    sys.exit(ret)
        
    

[ Srđan Pavlović @ 23.04.2009. 10:57 ] @
@dragansm - stapici su super, samo ne treba da budu tako okrenuti neko onako kao
na PDF-u koji sam okacio u prethodnoj poruci (dakle gornji red random postavljenih "drvaca" i donji red "ghostova), sve vertikalno.
Dakle, bas onako kao na PDF-u koji sam okacio, s tim sto ce biti 10 stapica, ja sam nacrtao samo 5.

dragansm i momsab treba da se dogovore oko stapica - da ne radite obojica istu, gubite/mo vreme ;)

znaci ko ih prvi cvrsto rezervise, nek krene da ih radi, pa cim bude to gotovo, kacim jos min. 3-4 nove igre.
[ Dejan Lozanovic @ 23.04.2009. 11:03 ] @
Kernel daj bre okaci ovde jedno 10 taskova minimum
ovako ostala su dva slobodna programceta, za koji je jedan rezervisan a drugi evo trojica poceli :), posto stapice i ja skoro da imam gotove
[ dragansm @ 23.04.2009. 11:24 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Kernel daj bre okaci ovde jedno 10 taskova minimum
ovako ostala su dva slobodna programceta, za koji je jedan rezervisan a drugi evo trojica poceli :), posto stapice i ja skoro da imam gotove


:) komuniciraj malo sa "nas"... okaci screen shot, vikaj "moje"... :)
Sustina je da se aplikacije urade, pa ako to moze da se uradi na nacin da sto veci broj ljudi bude ukljucen u to, ova zemlja ce postati daleko lepse mesto za zivot, pogotovo u ocima krajnjih korisnika
Svako dobro

@srdjan
ne gine ti da okacis negde neki fiksni post sa statusom, sta je uradjeno, sta se radi i ko je uzeo da radi. Kako je vec neko predlozio, mozda prvi post da stalno menjas, posto ga je najlakse naci i na njegovom kraju da bude "raspored casova"


[ Srđan Pavlović @ 23.04.2009. 12:09 ] @
@dragansm - vec sam ubacio u prvi post status (uvazen predlog korisnika VladimirCDT) ;) i dalje cu apdejtovati status po potrebi.
(ono cemu ste nadenuli ime stapici je "serijacija" :D )

imam danas sednicu u skoli u 14h (blah).... pa cu mozda popodne ili predvece okaciti jos koji zahtev,
a vi u medjuvremenu probajte da se ne pobijete oko stapova vec okacite ovde nesto konkretno na evaluaciju ;)
[ dragansm @ 23.04.2009. 12:57 ] @
@srdjan
da se ne mesam u tvoj posao :) ali, mozda je vreme da klinci i klinceze saznaju pravu istinu o tim strasnim dabrovima, i cemu im zubi sluze. Zato je tu mama dabrica sa 10 mali dabrica (kao u vicu "bezi dabre, idu kobre") koji su jedni drugima do usiju... ostatak price bi trebao da bude nesto tipa najmanji dabric treba da dobije najmanje drvo, a najveci...
Slika dabra je posudjena, ali ako ideja sa dabrovima prodje, slikacemo u zoo vrtu prave dabrove ako treba :) a tu je i screen shot.
Podignut balvan oznacava poslednji kliknut balvan, a da bi se drvo pomerilo klikne se na nekog od dabrova ili iznad njega.


"Ako neko ima nesto protiv daljeg razvoja, nek sad kaze ili neka cuti za uvek" :)
Poz
[ Srđan Pavlović @ 23.04.2009. 13:48 ] @
@dragansm - dabar moze da se nadje gore negde kao dodatna slicica,
ali nisam siguran da si razumeo ono sto sam vec napisao sudeci po onim dabrovima
dole :)

Dakle, dole NISTA NE SME da ukazuje na redosled balvana (ti daborovi poredjani po velicini),
moze eventualno umesto onih ghost-stapica da budu ti dabrovi na mestima za postavljanje balvana dole,
ali svi da budu jednake velicine.

Poenta ove aplikacije je testiranje sposobnosti serijacije, koncipirano po modelu
Zana Pijazea (Jean Piaget), (koji je inace "biblija" za nas oligofrenologe) - tako da
to treba da bude uradjeno bas onako kako sam opisao ;)

(u testu bez racunara - dete jednostavno dobija 10 stapica i nalog "hajde, poredjaj ove stapice po velicini, od najmanjeg do najveceg" - i nista vise)

http://en.wikipedia.org/wiki/T...ent#Concrete_operational_stage

Dakle slika dabra moze negde da se ubaci, ali sama aplikacija treba da izgleda kao na onom PDF-u koji sam okacio.

Ionako najcesce vrlo distraktibilna paznja kod ove dece ne treba da se odvlaci bilo cime dodatno od osnovnog zadatka
kojim se zeli utvrditi neka sposobnost.

Bice aplikacija u kojima ce mnostvo kojekakvog vizuelnog sadrazaja biti po ekranu
(recimo za neke testove i vezbe sposobnosti vizuelne diskriminacije), tako ce itekako
biti mesta za sarenilo po ekranu, ali ovde u serijaciji to treba da se izblegne maximalno)

Sad sam se setio moguce uloge dabra - recimo da "prenese" balvan dole na poziciju (kao pravi branu i to) ;)
Ali samo da "udje" u ekran kada dete premesti neki balvan da to "odradi" i posle ode van ekrana :) Tako nesto moze.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 23.04.2009. u 15:04 GMT+1]
[ dragansm @ 23.04.2009. 14:33 ] @
Citat:
Kernel-1:
Dakle, dole NISTA NE SME da ukazuje na redosled balvana (ti daborovi poredjani po velicini),
moze eventualno umesto onih ghost-stapica da budu ti dabrovi na mestima za postavljanje balvana dole,
ali svi da budu jednake velicine.

...

Ionako najcesce vrlo distraktibilna paznja kod ove dece ne treba da se odvlaci bilo cime dodatno od osnovnog zadatka
kojim se zeli utvrditi neka sposobnost.


To su aspekti u kojima sam zaista "duduk" :) Zbog toga je osnovni graficki koncept i ostavljen u layer-ima, pa mogu da se izbace crne sare sa balvana, da se kao pozadina koristi neka blaga zelena boja, jer mozda je trenutna pozadina suvise vizuelno iritirajuca....
Ako nisu suvisan detalj, mogu da postavim sve dabrove iste velicine i iznad njih crne senke kao mesta za polaganje balvana.
Jedna od ideja je (do sada bila) da dabrovi povremeno trepcu ocima i da se ubaci par leptirica koji leprsaju okolo, ali to izgleda po onome na sta si mi ukazao uopste nije dobra ideja, ili mozemo da pokusamo da ubacimo?

Drugo vizuelno resenje moze da bude totalno u drugom fazonu... da su stapici zamenjeni obicnim olovkama, sve sa gumicom na vrhu ili vec predmeti koji imaju formu stapa, a deo su svakodnvnog okruzenja dece sa kojom radis.

Masta je jedino ogranicenje (i matematicki aparat, sto nije ovde slucaj), a vec sam "zarazio" par drugara jako dobrih programera sa idejom da se prihvate posla kad zahtevi porastu.

BTW, siguran sam da svako od nas ima neki komad hardvera koji sluzi samo da prasina ne pada na mesto gde stoji, a mogao bi da se daleko korisnije upotrebiti, pa mozda da pokrenes polemiku i u tom pravcu...

[ Srđan Pavlović @ 23.04.2009. 15:44 ] @
Citat:
vec sam "zarazio" par drugara jako dobrih programera sa idejom da se prihvate posla kad zahtevi porastu.


Lepo, lepo :)

Sto se tice serijacije dao sam dovoljno informacija sta sme, sta ne sme, uradi nesto pa cemo da opravimo / prepravimo
ako ne bude zadovoljavalo ;)
[ Dejan Lozanovic @ 23.04.2009. 15:47 ] @
Evo i moje verzije za poredjenje. Uglavnom koga zanima source moze da ga pokupi odavde ubuduce

Code:

svn co https://zadecu.svn.sourceforge.net/svnroot/zadecu/trunk zadecu


buildovanje ide prosto potreban vam je maven2 , i komanda za build ide ovako
Code:

mvn assembly:assembly


nakon toga unutar direktorijuma target videcete neki fajl zadecu-X.Y.Z-jar-with-dependencies.jar, njega negde kopirajte i startujete sa
Code:

java -jar zadecu-X.Y.Z-jar-with-dependencies.jar
[ Srđan Pavlović @ 23.04.2009. 16:39 ] @
Dejane, odlicno, svidja mi se sto ne komplikujes nista :)

Da li je moguce da sada neko samo umesto bele pozadine ubaci onu travu, zatim
da se stave oni vec napravljeni balvani i oni "ghost" stapici dole, sve ostalo da ostane isto
(potpuno ista funkcionalnost dakle sve ovo sto je Dejan uradio)!

(neko ko zna da skine i prepravi Dejanov kod, ili ti Dejane samo da ubacis stapice koje vec imamo)

Svidja mi se sto si mislio i na "zamenu" stapica (klik na mesto gde vec ima stapic sa "uzetim" stapicem), pa radi i to :)

Moze ostati ovaj koncept pokretanja aplikacija iz jednog menija, ali to cemo isto uraditi Full-Screen,
sa slicicama za svaku aplikaciju, i cirilicnim nazivom ispisanim dole.
(eto zadatak za nekog ko misli da ima smisla za dizajn, neki su vec pokazali da imaju)
[ Dejan Lozanovic @ 23.04.2009. 17:04 ] @
Citat:
Kernel-1: Dejane, odlicno, svidja mi se sto ne komplikujes nista :)

Da li je moguce da sada neko samo umesto bele pozadine ubaci onu travu, zatim
da se stave oni vec napravljeni balvani i oni "ghost" stapici dole, sve ostalo da ostane isto
(potpuno ista funkcionalnost dakle sve ovo sto je Dejan uradio)!

(neko ko zna da skine i prepravi Dejanov kod, ili ti Dejane samo da ubacis stapice koje vec imamo)

Svidja mi se sto si mislio i na "zamenu" stapica (klik na mesto gde vec ima stapic sa "uzetim" stapicem), pa radi i to :)

Moze ostati ovaj koncept pokretanja aplikacija iz jednog menija, ali to cemo isto uraditi Full-Screen,
sa slicicama za svaku aplikaciju, i cirilicnim nazivom ispisanim dole.
(eto zadatak za nekog ko misli da ima smisla za dizajn, neki su vec pokazali da imaju)


Moze nije frka, samo si malo kontradiktoran, za oblike nisi hteo da ni jedan oblik bude neke druge boje sem crne da ne odvlacis paznju :) a ovo ima da bude sareno do bola :), no kao sto rekoh nije frka :)
Treba ce mi samo slike svih stapica, tj svih 10 komada.

Inace svaka od ovih mini aplikacija i dalje moze da se pokrene nezavisno.
[ Srđan Pavlović @ 23.04.2009. 17:29 ] @
Nije bitno toliko ovde sto je pozadina sarena (pattern je sitan) jer ce se balvani svojom bojom i velicinom vrlo jasno istaci (nadam se) :)

Uostalom ako ta pozadina ne bude valjala, lako cemo staviti drugu, pretpostavljam da ti je to jedna linija koda (jpg za pozadinu)

Ti si odlicno uradio program u funkcionalnom smislu i u smislu rasporeda elemenata po ekranu,
znaci to nista ne menjati, to je sasvim korektno.

Ah, da - primetio sam kada se slozi tacno da se trenutno postavi novi random raspored,
pa bi trebalo ubaciti jedno dugme za restart igre, a pravilno slozene stapice signalizirati
nekim nagradnim audio-vizuelnim efektom (ovde mogu dabrovi da udju u pricu, dajte masti na volju),
i da ostanu tako slozeni dok se ne klikne na restart (mozda dole levo, ili gore levo jedno manje dugme na kome pise "start")
[ dragansm @ 23.04.2009. 20:15 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic
Treba ce mi samo slike svih stapica, tj svih 10 komada.]

U kom formatu ti trebaju stapici i kojih dimenzija? Hoces da skinem sarenis (crne tufnice sa njih). Kakve boje ti je podloga, ili mozes da iscrtas transparentne bitmape?
[ Dejan Lozanovic @ 23.04.2009. 20:55 ] @
Citat:
dragansm: U kom formatu ti trebaju stapici i kojih dimenzija? Hoces da skinem sarenis (crne tufnice sa njih). Kakve boje ti je podloga, ili mozes da iscrtas transparentne bitmape?


Mislim da mogu ih spajam kao i ti sto si uradio, mada sa formatom slika ce uvek biti cupavo :) posto kako god da okrenes to treba da se vrti u full screen varijanti. Mislim da mogu da napravim i varijantu kao sto si i ti napravio sa lepljejem debla jednog na drugi i da tako dobijem velicinu koja mi treba, ono sto mi sigurno treba jesu delovi koji se kace vertikalno jedan na drugi. Ili ako ti nije preveliko cimanje napravi komplet slike (tako ce meni programerski biti lakse, a i sa druge strane posto cu slike da (re)scaliram preba rezoluciji mislim da mozda ako bi lepio rucno scaliranu sliku mozda nece lepo da ispadne). A za sam fomat slika png savrseno radi posao.

Mada ne mogu da opisem koliko bih jurnuo na onaj treci za prepoznavanje boja :) ta ce biti pun pogodak :) posto livada sama po sebi od ove aplikcije, plus samo svece i animirana pcela :) bice poprilicno eye candy :)
[ dragansm @ 23.04.2009. 21:08 ] @
- nije problem da se predvidi vise rezolucija (800, 1024, 1200 i kusur) i da napravim tri velicine, pa da biras prema rezoluciji koja ti velicina odgovara. Em manje cimanja po tebe, em ce photoshop lepse da skalira. Ono sto mi treba su sledece dimenzije:
sirina debla
visina najkraceg
visina najduzeg
za svaku od rezolucija, ili ces da se opredelis samo za jedno... kako god :)
Molim te, proveri sa bilo kojim od png-ova koje sam pre zakacio (TL.png, TC...) da li se dobro iscrtavaju, da proverim kako se slazu J2EE i polutransparentni pixeli. Znam da J2ME ima tu ogranicenje da podrzava alpha kanal koji ima vrednosti ili samo 0 ili samo 1. Da li J2EE "zvace" alpha vrednosti izmedju 0 i 1?
Screenshot bi zlata vredeo :)

[ _AxeZ_ @ 23.04.2009. 21:21 ] @
Ako smem da predlozim da se pogleda Jux lala, linux prilagodjen deci od 3-7 godina, lokalizovan na srpski mozete pogledati i skinuti sa lug0ns servera.

http://ns-linux.org/Vesti/srps...ux-lala-spremna-za-preuzimanje

mozda ce koristiti?
[ Dejan Lozanovic @ 24.04.2009. 02:42 ] @
Evo i frizirane verzije sa slikama

Uskoro necu moci vise da saljem ovde attachmente jer ce program uskoro da predje limit za upload

Kernel ajde probaj da skines source sa SF-a pa da vidis mozes li da izbildujes normalno

[ Dejan Lozanovic @ 24.04.2009. 03:38 ] @
Jel moze neko da prepravi slike za boje, da skine belu boju sa pcele i sveca i da stavi transparente pixele tamo imate snapshot u repositoriju pa mozete da vidite kako izgleda pcela na travi
[ madcama @ 24.04.2009. 08:12 ] @
Evo ja cu da se poigram bojama.
Samo jos kada bih uspeo da nadjem gde se nalazi tej repo!?
[ Srđan Pavlović @ 24.04.2009. 10:55 ] @
@Dejan - super je ovo. Stavljamo ga u RC fazu.

Finalni program bi eventualno mogao da ima malo doradjenu "nagradnu" multimediju
(da zamenimo onaj aplauz necim zanimljivijim, ovde isto dolaze u obzir predlozi - da bude nesto interesantno,
mogu oni dabrovi ili tako nesto)

Samo deo sa slaganjem stapica ne treba nista vise menjati.

U prvoj poruci u ovoj temi sam malo sredio status. Bice apdejtovan stalno u skladu sa napretkom.

Ako za-decu.jar poraste preko 1mb, arhiviraj necim (max-compression, splitovano na 1mb) pa uploaduj splitovanu arhivu ;)

Videcu kasnije za sors pa javim.

Onaj meni na pocetku za biranje igrice treba isto uraditi Full-Screen, sa umanjenim slikama i natpisima dole
(moze recimo umanjen screen-shot iz igre) - isto sa nekim zanimljivim dizajnom i pozadinom...

Evo, recimo uradio sam kako bi mogla da izgleda ikona za startovanje serijacije (upload)


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 24.04.2009. u 12:11 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 29.04.2009. 11:19 ] @
@Dejan - trazi mi nekih 200mb samo maven2 i njegovi depovi...

Zbog obaveza oko skole ne stizem da stavim jos zadataka, cim osmislim jos nesto okacicu.
U svakom slucaju imamo jos boje neuradjene, i neke sitne dorade na ovome sto je skoro gotovo.

@Cortesius - da li si mozda zapoceo da radis "Ucenje-naziva-boja-1"? Ako mislis da neces
stici jos neko duze vreme (tipa 2-3 nedelje), javi, pa da je "oslobodimo" od rezervacije.

Ja cu uraditi do kraja ovaj pocetni ekran za startovanje aplikacija (ostavicu prazna mesta samo
da se dodaju jpg-ovi za naredne aplikacije koje se naprave). Dejane, ako mozes onda samo umesto
onog tvog prozora za biranje igara - da ubacis taj full-screen meni koji cu uraditi (znaci ono sto si
vec uradio, samo da se ubaci novi graficki lepo dizajniran meni za izbor igre). Uploadovacu ga kada
ga uradim.

[ Dejan Lozanovic @ 29.04.2009. 14:18 ] @
Mislim da je mozda bolja stvar da napravim po jedan script fajl koji ce da startuje svaku igricu ponaosob, pa da onda zalepimo to unutar gnome menija, mislim da je to bolja varijanta. nego da pravimo full screen za pocetni ekran.
[ Dejan Lozanovic @ 29.04.2009. 16:17 ] @
Citat:
Kernel-1: @Dejan - trazi mi nekih 200mb samo maven2 i njegovi depovi...


hmm to mi je nesto extremno sumnjivo :(, sam maven2 uzima oko 5-10 mb ako se dobro secam posle toga on sam sa interneta povuce ako mu sta fali. Ali u svakom slucaju onaj ko pakuje distribuciju njemu ce trebati maven da izbilduje program, ostalima samo treba JRE koji je tezak oko 10-15 mb
[ Srđan Pavlović @ 29.04.2009. 16:45 ] @
Ja sam imao zamisao da se gnome paneli uopste ne podizu, vec da se podigne
gnome bez panela i da se odmah startuje ta pocetna aplikacija (graficki meni)
u fullscreen-u, znaci da korisnik odmah bira igru, znaci da mu se maksimalno pojednostavi.
(Ubaci CD ili USB, saceka 2 min i dobije odmah ekran sa izborom igara)

PS> evo sta sve 'oce za maven2 (60mb ustvari arhiva, 190mb install):

srdjan@Zverko:~$ sudo apt-get install maven2
[sudo] password for srdjan:
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following extra packages will be installed:
ant ant-gcj ant-optional ant-optional-gcj antlr default-jdk gcj-4.3-base
libantlr-java libantlr-java-gcj libbcel-java libclassworlds-java
libcommons-cli-java libcommons-codec-java libcommons-collections-java
libcommons-httpclient-java libcommons-lang-java libcommons-logging-java
libcommons-net-java libcommons-openpgp-java libdoxia-java
libganymed-ssh2-java libgcj-bc libgcj-common libgcj9-0 libgcj9-jar
libice-dev libjaxp1.3-java libjaxp1.3-java-gcj libjdom0-java libjsch-java
libjtidy-java liblogkit-java liboro-java libplexus-classworlds-java
libplexus-component-api-java libplexus-container-default-java
libplexus-interactivity-api-java libplexus-utils-java
libplexus-velocity-java libpthread-stubs0 libpthread-stubs0-dev
libregexp-java libservlet2.3-java libslide-webdavclient-java libsm-dev
libwagon-java libwerken.xpath-java libx11-dev libxalan2-java
libxalan2-java-gcj libxau-dev libxcb1-dev libxdmcp-dev libxerces2-java
libxerces2-java-gcj libxt-dev openjdk-6-jdk velocity x11proto-core-dev
x11proto-input-dev x11proto-kb-dev xtrans-dev
Suggested packages:
ant-doc libbsf-java junit liblog4j1.2-java jython libjdepend-java
libgnumail-java libxml-commons-resolver1.1-java javacc libbcel-java-doc
libclassworlds-java-doc libcommons-httpclient-java-doc
libavalon-framework-java libcommons-logging-java-doc
libcommons-openpgp-java-doc libdoxia-java-doc libgcj9-dbg libgcj9-0-awt
libjtidy-java-doc libplexus-classworlds-java-doc
libplexus-component-api-java-doc libplexus-container-default-java-doc
libplexus-interactivity-api-java-doc libplexus-utils-java-doc
libplexus-velocity-java-doc libwagon-java-doc libxalan2-java-doc
libxsltc-java libxerces2-java-doc openjdk-6-demo openjdk-6-source visualvm
velocity-doc
The following NEW packages will be installed:
ant ant-gcj ant-optional ant-optional-gcj antlr default-jdk gcj-4.3-base
libantlr-java libantlr-java-gcj libbcel-java libclassworlds-java
libcommons-cli-java libcommons-codec-java libcommons-collections-java
libcommons-httpclient-java libcommons-lang-java libcommons-logging-java
libcommons-net-java libcommons-openpgp-java libdoxia-java
libganymed-ssh2-java libgcj-bc libgcj-common libgcj9-0 libgcj9-jar
libice-dev libjaxp1.3-java libjaxp1.3-java-gcj libjdom0-java libjsch-java
libjtidy-java liblogkit-java liboro-java libplexus-classworlds-java
libplexus-component-api-java libplexus-container-default-java
libplexus-interactivity-api-java libplexus-utils-java
libplexus-velocity-java libpthread-stubs0 libpthread-stubs0-dev
libregexp-java libservlet2.3-java libslide-webdavclient-java libsm-dev
libwagon-java libwerken.xpath-java libx11-dev libxalan2-java
libxalan2-java-gcj libxau-dev libxcb1-dev libxdmcp-dev libxerces2-java
libxerces2-java-gcj libxt-dev maven2 openjdk-6-jdk velocity
x11proto-core-dev x11proto-input-dev x11proto-kb-dev xtrans-dev
0 upgraded, 63 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 59.9MB of archives.
After this operation, 189MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]?

Instalirao sam ga.. :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 01.05.2009. u 14:37 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 01.05.2009. 13:53 ] @
Sta mislite o ideji da se Slax iskoristi za sve ovo,
posto je mali i ima ovu mogucnost:

http://www.slax.org/build.php

Slax core je samo 56mb, znaci moze se dodati samo X, neko lako graf. okruzenje,
java, i ako bude potrebno jos nesto, u obliku Slax-modula.

Kada se na core doda Xorg, LXDE (lako okruzenje samo 7mb), sqlite, tcl, tk, i jre 6u13, dodje
se do 130mb. To lepo staje na onaj mali format CD-a (od 200mb), ostaje i dovoljno mesta
za aplikacije.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 01.05.2009. u 15:06 GMT+1]
[ madcama @ 05.05.2009. 20:27 ] @
za Dejana

a i za ostale.
[ Srđan Pavlović @ 17.07.2009. 17:32 ] @
Probao sam program i sasvim lepo radi i na Windows-u, isto se pokrece
iz konzole sa

java -jar zadecu.jar

Isto je potvrdjeno da Linux Mint u Live varijanti ima javu (ima i flash i vecinu
kodeka potrebnih za multimediju, za razliku od Ubuntu-a gde to sve ipak nema
u Live modu, pa moze i on da se iskoristi.

java kao multiplatformsko resenje je zaista dobra jer omogucuje da sve ovo
ipak radi i na windowsu, a u isto vreme zadovoljava i uslove postavljene ovde.

Za koji dan stizem nazad sa godisnjeg, pa cu postaviti jos nekoliko ideja za igre.

Ako neko zna kako, moze da predlozi neki model gde bi ipak cela ova stvar bila efikasnija
nego ovako preko foruma, po mogucstvu neko free resenje, pa da bude lakse da se radi.

Nadolazeci google-wave bi bio mozda idealan za ovo... :)

Pozz svima i odmorite se lepo na godisnjem ;)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2009. 01:27 ] @
IGRA 4:

"Korpe i cvetovi"


Opis igre:

Na ekranu su 3 korpe u crvenoj, zelenoj i plavoj boji. Korpe se nalaze na
livadi, na kojoj raste mnogo cvetova, a cvetovi su, gle cuda, isto u ove 3 boje :)
Na svakoj korpi, na pocetku igre, napisan je jedan slucajan broj od 1 do 20.
Zadatak je "ubrati" i staviti u svaku korpu onoliko cvetova koliko pise na
korpi, odgovarajuce boje. Dakle, ako na zelenoj korpi na pocetku igre pise broj
16, u nju treba staviti toliko zelenih cvetova.


- 2D Fullscreen
- Pozadina je zelena, tekstura travnjaka (livada)
- 3 vece korpe su u donjoj trecini ekrana (vise pri dnu ekrana),
korpe su u bojama (crvena, zelena, plava), slike korpica su u attachment-u.
potrebno je prepraviti ih da budu transparent, tj. skinuti bele pixele.
- Na ekranu su razbacani cvetovi u ove tri boje (podeliti ekran u recimo
10 x 10 kvadranta pa po 30-tak cvetova u tri navedene boje slucajno rasporediti
po ekranu, oko korpi.
- Treba jos da smislim cvetove koji ce lepo da se uklapaju u korpu,
ako neko ima ideju moze slobodno da okaci, moraju biti dovoljno mali da
moze lepo da stane 20 komada u korpu a da se vide lepo
(ako neko zeli mozda da nacrta nesto)
- Dole desno se nalazi isto standardno dugme za izlaz iz igre u glavni meni koji
je Dejan vec napravio, ali koji bi u zavrsnoj verziji lepo uradili takodje u full-screen-u
sa sve slikama za pokretanje pojedinih igrica.

Dobrodosli su i bilo kakvi predlozi u vezi ove ideje, nista nije fiksno,
ali poenta je da ostanu boje i brojevi, do 20, ostalo se moze izmeniti...

Ako neko pre mene smisli neke lepe cvetice i pozadinu, okacite slobodno...
[ madcama @ 07.08.2009. 11:53 ] @
Vec imamo cvetice. Mada sigurno je da moze bolje da se nacrtaju.

Da li bi bilo kontraproduktivno ako uvek kada koristimo neki objekat, u ovom slucaju cvetice, koristimo iste?
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2009. 20:19 ] @
Nije problem da budu isti, ja nisam vican bas sa grafikom pa sam one
prve malo sklepao kako znam i umem. Ako znas bolje, mozes nesto dizajnirati :)
[ mist @ 19.08.2009. 08:58 ] @
Sestra moje supruge je ometena u razvoju i dao sam joj moj stari racunar. Ona na njemu igra stalno neke igrice. Medjutim, uvek joj uspe da potpuno "preuredi" windows. Znaci uspeva joj da uradi stvari koje ja sa 20 godina iskustva rada na PC-u ne znam kako se rade. Npr. pravi stotine kopija My Documents foldera, pravi Copy of Copy of Copy of .... 20x ... Copy of Shortcut to Recycle Bin. Pa onda je uspela da iz task bar-a ukine Start dugme i uopste ga nema nigde, a u task bar je kopirala tool bar windows explorera i on nikako ne moze da se izbrise. Da, dobro ste procitali, znam da ste mislili da ove stvari nije moguce uraditi, ali eto, njoj je uspelo. Aha, da, na neku foru je uspela da pobrise ikonice svih programa koji postoje tako da u Start meniju ima samo imena programa, a ni jedan nema ikonicu.

Elem, ima li neka fora da se sve potpuno zakljuca osim startovanja igrica i pojedinih aplikacija? Da, znam da moze da se otvori "non-admin" account, ali nekako mislim da to nece biti dovoljno.

[ Srđan Pavlović @ 19.08.2009. 13:37 ] @
Joj.. sta ja radim.. :)

Pa vidi, ako je to njoj zadovoljstvo da raskupusava taj windows, neka je, sto da ne :) - a ako
nije to slucaj, onda ako postoji neka mogucnost (zavisi od stepena ometensoti) moze da se
nauci ta osoba sa adekvatnim pristupom da koristi racunar u okviru nekih svojih sposobnosti bez da to radi. Samo kazem,
"ometena u razvoju" je jako sirok pojam, ne mogu napamet da znam njene potencijale da nesto
savlada, niti njena ogranicenja.
[ mist @ 19.08.2009. 16:01 ] @
Citat:
Kernel-1: Joj.. sta ja radim.. :)

Pa vidi, ako je to njoj zadovoljstvo da raskupusava taj windows, neka je, sto da ne :) - a ako
nije to slucaj, onda ako postoji neka mogucnost (zavisi od stepena ometensoti) moze da se
nauci ta osoba sa adekvatnim pristupom da koristi racunar u okviru nekih svojih sposobnosti bez da to radi. Samo kazem,
"ometena u razvoju" je jako sirok pojam, ne mogu napamet da znam njene potencijale da nesto
savlada, niti njena ogranicenja.


Pa ne verujem da joj je zadovoljstvo, mislim da se ove stvari desavaju tako sto ona gleda negde u stranu a rukom radi sa misem i slucajno pritiska i prevlaci stvari po desktopu.
Inace voli da igra odredjene igrice i one joj drze paznju odredjeno vreme, posle toga okrene glavu i gleda sta se desava po prostoriji, ali i dalje radi misem. Eto tako to biva.
A meni nije sigurno zadovoljstvo da svaki put trazim gde su "nestale" odredjene igrice, slike i druge stvari koje se cuvaju na tom racunaru, a posebno ne volim da reinstaliram windows.
[ Srđan Pavlović @ 19.08.2009. 18:24 ] @
Pa OK, ako to radi slucajno, skrenite joj paznju da to ne radi, ako je u stanju da
tako nesto shvati / razume, ja zaista ne znam o kakvom se poremecaju radi, te
ne mogu napamet da dajem nikakve savete, a i ovo nije tema za tako nesto.

Ako imas jos nesto u vezi ovoga molim te posalji mi na PP rado cu ti pomoci koliko
mogu, da ovde dalje ne idemo u off-topic.
[ madcama @ 22.08.2009. 07:36 ] @
Evo predloga kako bi mogao da izgleda pocetni ekran. U ovim nacrtanim prozorima bi trebalo da idu ikonice preko kojih se startuje svaka aplikacija ponaosob.
[ Srđan Pavlović @ 22.08.2009. 07:43 ] @
Odlicno, to bi onda izgledalo ovako - nekako:
[ madcama @ 27.08.2009. 07:54 ] @
A evo i verzije pocetnog ekrana sa tuxom
[ Srđan Pavlović @ 27.08.2009. 11:12 ] @
Jel imas samo ovu pozadinu (sa tux-om), ali bez prozora? Ajde uploaduj ako imas, pliz.
[ madcama @ 27.08.2009. 11:31 ] @
Evo bez prozora
[ Srđan Pavlović @ 28.08.2009. 12:56 ] @
Evo kako bi isto moglo da izgleda:

[ Wooyke @ 30.08.2009. 09:47 ] @
Pozdravljam sve i cestitam na odlicnoj ideji!

Evo ponudio bih se da uradim graficko okruzenje programa (radim u Photoshopu, Illustratoru) - znaci pozadine, ikonice, i sve ostale sitnice Posaljite mi PP sa listom graf. elemenata koji su vam potrebni (rezolucija, format) pa da to lepo odradimo
[ Srđan Pavlović @ 30.08.2009. 12:40 ] @
Pozdrav, Wooyke :)

Necemo na PP, ovde cemo u temi sve sto se radi kako bi i drugi mogli da prate
i daju svoje komentare / doprinos.

Zahvaljujuci kolegi moderatoru sa ES-a, sada sam u mogucnosti da uradim ono sto su
neki od programera predlozili, tj da napravim jedno centralno mesto gde bih uploadovao
sve potrebno i odakle bi moglo lako da se skida.

Treba mi savet kako da to organizujem po folderima i fajlovima za skidanje na serveru,
pa da to uradim.
To je sve ukupno sad oko 6mb, a verovatno nekoliko gotovih igrica ne
bi preslo 15-ak ili 20mb kad se to sve lepo optimizuje i sredi i arhivira (raspakovano je 6mb)

Wooyke, procitaj malo temu od pocetka za sada, ako nisi, pa vidi gde bi mogao
da uletis sa multimedijom, napisao sam u prethodnim porukama sta je sve potrebno,
mada, sada je najpotrebnije konkretno programera, pa se nadam da ce se jos neko
javiti ko ima nesto vremena i volje za to.

Pozdrav, Srdjan.

[ Srđan Pavlović @ 30.08.2009. 14:56 ] @
Ono sto meni pada na pamet je da napravim ovako strukturu foldera:

- IGRE (folder)
- - igra-1 (pod-folder)
- - igra-2 (pod-folder)

...itd, znaci svaka igra ima svoj folder. U samom folderu IGRE
bi se nalazio pocetni ekran i jedan izdvojen programcic koji bi
pokretao taj pocenti meni (ekran za izbor igara), znaci ono sto je
Dejan vec uradio, samo da se umesto text menija prebaci da se igre
biraju klikom na ikonicu igre na pocetnom ekranu.

Na serveru bi sve bilo dostupno svima za skidanje (download),
a kada neko nesto uradi, ja bih to odmah uploadovao u odgovarajuci
folder nakon sto mi posalje na mail, recimo.

Ako neko ima drugaciji (bolji) predlog, nek javi, u svakom slucaju
imam taj prostor na serveru koji bih namenio samo za ovo.
[ Mr. Rejn @ 17.12.2009. 12:01 ] @
U dogovoru sa Srdjanom stavljam ovde nacrt programa za linux, kao ideju kako bi ove aplikacije mogle da izgledaju i budu organizovane. Program je pisan u C++/SDL. U arhivama su izvorni kod i gotov program (za 32-bit linux-e), kao i multimedija. Izvorni kod sadrzi projektni fajl za Code::Blocks (Serijacija.cbp). Ne sadrzi makefile jer C::B ima svoj build sistem. Pa ko zna C++/SDL moze da pogleda/izmeni/doda nesto svoje.

[ Srđan Pavlović @ 21.12.2009. 00:56 ] @
Probao sam i izgleda sasvim OK, ako zelis dovrsi to sa stapicima, sto si poceo.

Mozes kao dodatak okaciti i onu verziju za Windows kad si vec i to uradio, ne smeta ;)
(upload uz poruku)

Pozdrav, Srdjan.
[ Mr. Rejn @ 21.12.2009. 20:22 ] @
Evo src/bin za Windows ( testirano samo na XP/32-bit ). Sadrži projektni fajl za VC++ 6.0,
kao i multimediju, ceo source i program. Arhiva (.rar) je razdvojena na delove u Total Commanderu. SDL
trenutno ne podržava fullscreen na ovoj platformi.
[ Mr. Rejn @ 22.12.2009. 16:08 ] @
Mozda bih trebao da objasnim malo o cemu se radi u ovom kodu:

Pokusacu da objasnim najbolje sto umem buduci da ni sam ne znam mnogo o ovome i u procesu sam ucenja SDL-a.
Dakle ovaj kod je organizovan oko onoga sto zovu 'mashina konacnog stanja' (eng. finite state machine). Lep clanak
o tome se moze naci u tutorijalu za SDL pod imenom 'Lazy Foo Productions'. Program je organizovan tako da se pomera
izmedju odredjenih stanja (npr. nivoa,menija,introa itd.) na linearan ili nelinearan nacin,onako kako to odredjuju uslovi
programa. Svako 'stanje' je posebna klasa, ugradjena u ostatak programa, izvedena iz osnovne klase sa virtuelnim
funkcijama (u ovom slucaju Stanje_Igre). Kada se steknu odgovarajuci uslovi,program menja 'stanje'. Konkretno ovaj
program ima tri stanja: Intro->Izbor->Serijacija. Iz Serijacije se moze vratiti nazad na Izbor. Intro se prikazuje samo
jednom. U Izboru se bira 'igra' (Serijacija,one korpice (kad budu napravljene) i ostalo). Iz te igre se moze vratiti nazad
na Izbor i birati se druga igra.

Dakle, da ne duzim, zadatak je sledeci: napraviti klasu 'igre' (proizvoljnog naziva,neka pocinje Velikim slovom-npr. Korpice)
koja ce biti ugradjena u kod i koja ce moci da se bira u Izboru, koristeci raspolozivu multimediju (pozadine, sprajtove, zvuke, fontove).
Treba samo da zadovoljava uslov da ima dugmence za izlaz, tj. vracanje u glavni izbor. Svaka ta klasa ima svoj konstruktor koji
inicijalizuje multimediju i ostalo kada se pocne 'igra' (tj. nivo). Kada se izadje iz igre (nivoa), destruktor brise sve to i eventualno
postojece objekte, oslobadjajuci resurse. Svaku tu klasu treba posmatrati kao poseban SDL program u malom, koji ima svoj sopstveni
game loop.

Sve u svemu,dosta rada za RSD 0,- koliko se ovo placa;) Toliko,nadam se da sam nesto objasnio onima koji su zainteresovani.


/modedit: formatiranje poruke.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 26.12.2009. u 16:50 GMT+1]
[ Mr. Rejn @ 29.12.2009. 21:39 ] @
Evo i neke vrste dokumentacije za klase koje su uključene u projekat.
[ Mr. Rejn @ 05.01.2010. 21:26 ] @
Koga zanima,najnoviji izgled programa moze da pogleda ovde za Linux (src i bin)
i ovde za Win (src i bin).

Neznam dal ima smisla ovo još da radim jer je naporno a i ne dobijam feedback
od Srđana,vidim da ni ostali članovi ne zarezuju ovu temu...ako je tako,završiću
ovaj nivo koji sam počeo (Serijacija) pa ću da se odjavim...

[Ovu poruku je menjao Mr. Rejn dana 07.01.2010. u 12:29 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 06.01.2010. 12:20 ] @
Naravno da ima smisla, meni je dovoljno da
vidim lica dece dok se igraju na racunaru sa
slicnim igricama - sto se smisla tice :)

Nije obavezo, izdvoji vremena koliko ti sam zelis.

Pogledao sam ovo, nisam ti odgovorio samo na poslednji
mail, nesto me net zeza u poslednje vreme + je polugodiste
pa ima dosta posla.

Ono nisam uspeo kompajlirati, prijavljuje neke greske, itd...

Ovo sto si uradio je super samo treba dodati jos neko obavestenje
da je uspesno slozeno po velicini, za sada se stapici samo mogu pomerati
slobodno po ekranu. Ali sve ukupno izgleda OK, fullscreen radi,
samo sto ne razvuce sliku skroz vec je i dalje umanjeno...
(iste velicine kao i u prozoru)

Zavrsi ako mozes serijaciju, a neko ko bude zeleo moze
na osn. tvog projekta uraditi jos nesto.
Pozdrav, Srdjan.
[ Mr. Rejn @ 06.01.2010. 18:11 ] @
Važi...Za linux varijantu napomena: treba instalirati Timidity zbog .mid fajla koji svira u pozadini.Win
program radi kakav jeste (bar kod mene-xp).
[ Srđan Pavlović @ 17.01.2010. 19:16 ] @
Za ovo sto si radio ne postoji podrska na Live CD-u (Linux Mint, za Javu ima),
tj. morali bi upakovati i te SDL pakete i sta jos treba... na ISO. Nije neki problem,
samo mi treba tacan spisak sta upakovati.

Jel mozes dati tacan spisak ".deb" paketa koji moraju biti instalirani da bi ovo radilo?

Primer (tacan naziv paketa je boldovan):

srdjan@Zverko ~ $ sudo apt-cache search timidity | grep 'MIDI sequencer,'
timidity - Software sound renderer (MIDI sequencer, MOD player)

srdjan@Zverko ~ $ sudo apt-cache search sdl | grep 'gfx1.2-4'
libsdl-gfx1.2-4 - drawing and graphical effects extension for SDL


...i tako za sve pakete koji su potrebni da bi ovo sto si napisao radilo.


(Posto testiram na Mint 8 Linux-u koji je zasnovan na Ubuntu 9.10, dakle to sto mi treba trazim po Ubuntu repozitorijumima)
[ Mr. Rejn @ 18.01.2010. 20:12 ] @
Evo izlaza iz ldd komande, može da ti da predstavu o tome šta treba staviti u taj ISO...
za .deb ne znam jer sam na suse:

lxuser@linuxbox-2sr05:~/wxProjekt/Mozgalice/bin/Release> ldd ./Mozgalice
linux-gate.so.1 => (0xffffe000)
libSDL-1.2.so.0 => /usr/lib/libSDL-1.2.so.0 (0xb7fbe000)
libpthread.so.0 => /lib/libpthread.so.0 (0xb7fa4000)
libSDL_ttf-2.0.so.0 => /usr/lib/libSDL_ttf-2.0.so.0 (0xb7f9d000)
libSDL_image-1.2.so.0 => /usr/lib/libSDL_image-1.2.so.0 (0xb7f7f000)
libSDL_gfx.so.0 => /usr/lib/libSDL_gfx.so.0 (0xb7f67000)
libSDL_mixer-1.2.so.0 => /usr/lib/libSDL_mixer-1.2.so.0 (0xb7f1a000)
libstdc++.so.6 => /usr/lib/libstdc++.so.6 (0xb7e26000)
libm.so.6 => /lib/libm.so.6 (0xb7dfd000)
libgcc_s.so.1 => /lib/libgcc_s.so.1 (0xb7dee000)
libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0xb7c92000)
libdl.so.2 => /lib/libdl.so.2 (0xb7c8c000)
/lib/ld-linux.so.2 (0xb807f000)
libfreetype.so.6 => /usr/lib/libfreetype.so.6 (0xb7c0b000)
libz.so.1 => /lib/libz.so.1 (0xb7bf6000)
libpng12.so.0 => /usr/lib/libpng12.so.0 (0xb7bcc000)
libmikmod.so.2 => /usr/lib/libmikmod.so.2 (0xb7b7b000)
lxuser@linuxbox-2sr05:~/wxProjekt/Mozgalice/bin/Release>

u suštini treba da ima SDL runtime (samo ovo sto je boldovano) + freetype (za font) + libmikmod
(za zvučne fajlove: .mod, .stm, .s3m, .mtm, .xm - zahteva ga libSDL_mixer) + timidity za .mid muziku
(kod mene je ver. 2.13.2).Libz je za kompresiju/dekompresiju treba da ga ima svaki distro.Libpng hvala Bogu
za PNG-isto treba da ga ima svuda.Devel ti neće trebati,jer samo stavljaš binary.Pa kaži ako negde zapne.
Završio sam Serijaciju,samo da doradim još nešto i staviću je ovde.
[ Srđan Pavlović @ 19.01.2010. 09:51 ] @
Odlicno, testiracu malo vise kad bude malo vise vremena (za koji dan, nadam se), sad sam pretrpan u skoli...

(mozda sad u nedelju, pa javljam feed-back )
[ Srđan Pavlović @ 19.01.2010. 16:26 ] @
srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice.bin $ ./Mozgalice
./Mozgalice: error while loading shared libraries: libSDL_gfx.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Instalirao sam gfx, ali kod mene tamo imaju ovi fajlovi:

srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice.bin $ ls /usr/lib/libSDL_gfx*
/usr/lib/libSDL_gfx.a /usr/lib/libSDL_gfx.so.13
/usr/lib/libSDL_gfx.la /usr/lib/libSDL_gfx.so.13.5.1
/usr/lib/libSDL_gfx.so /usr/lib/libSDL_gfx.so.4
srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice.bin $

Znaci imam gfx.so.4 i jos neke, ali nemam taj gfx.so.0 :-)

Jel treba ti nesto da prepravis, ili ja da instaliram nesto drugo?

Paketi koje sam instalirao su:

122 sudo apt-get install libsdl-gfx1.2-4
124 sudo apt-get install timidity
125 sudo apt-get install libsdl-ttf2.0-0
126 sudo apt-get install libsdl-image1.2
127 sudo apt-get install libsdl-mixer1.2

i sve sto su oni povukli kao dep-ove...

srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice.bin $ sudo apt-get install libsdl-gfx1.2
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package libsdl-gfx1.2 is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
libsdl-gfx1.2-dev
E: Package libsdl-gfx1.2 has no installation candidate
srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice.bin $

Zato sam povukao i ovaj -dev, ali instalirao sam i ovo:

libsdl-gfx1.2-4

To kaze da ima i to je OK.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 21.01.2010. u 21:15 GMT+1]
[ Mr. Rejn @ 19.01.2010. 19:58 ] @
Možda imas malo svežije pakete od mene.Sad sam statički povezao moj libSDL_gfx.a u program
pa više ne treba da bude zavistan od libSDL_gfx.so, poslao sam ti na mail. Ako proradi kako treba
i sve je na mestu,staviću sve ovde.Podešavamo dok ne proradi.
[ Srđan Pavlović @ 20.01.2010. 14:42 ] @
Radi sada kod mene taj izmenjeni.

Da li mozes da napravis sledecu izmenu:

Kada se stapici pomeraju (button pressed), oni se automatski zalepe kada
se predje preko nekog cveta. Da li mozes da uradis da se stapic zalepi na mesto
(pravo ili pogresno, sta god) samo pri button_released event-u?

Jer recimo da zeli da pomeri stapic na pravo mesto, ali slucajno predje preko
nekog cveta drugog, zakucace ga za pogresno mesto, a jos nije postio dugme misa.


Ovo sad poslednje kod mene sam probao na 64-bit masini i radi, i sada full screen radi kako treba (skalira se stvarno na citav ekran).

Ako imas jos neku ideju sto se dizajna i funkcionalnosti tice, slobodno predlozi pa da razmotrimo.

Pozdrav, Srdjan.
[ Mr. Rejn @ 20.01.2010. 17:13 ] @
Može,sad proverava koliziju sa cvetom na otpust levog
dugmeta (valjda si to tražio ako sam te dobro razumeo).
Poslao sam ti na mail.
[ Srđan Pavlović @ 20.01.2010. 19:52 ] @
Potrebne ispravke:

Kada se stapic "lockuje" na neko mesto, njegova baza (donji kraj) mora biti na istom nivou sa bazom svih ostalih vec lockovanih stapica,
jer je ovde bitna percepcija visine slozenih stapica, dakle, da se ne desava ovako kao na screen-shot-u.

Znaci samo stavi da na release levog tastera ipak poravna bazu postavljenog stapica, recimo da to bude par
milimetara iznad svakog cveta (ista razdaljina baze postavljenog stapica od cveta svuda), tako da ostane da se vidi i cvetic.

/edit:

Ispravka

1. Umesto pojavljivanja onog "serijacija", na pocetnom ekranu treba da se pojavljuje "Štapići" (cirilicom naravno),

2. Ako moze kod pogresno slozenog niza da na kraju bude "Pritisni desni taster misa" (umesto Enter),
hteo bih da se izbegne koriscenje tastature ovde, ako je moguce.

3. Ovo sto sam vec pomenuo za bazu stapica....

4. Kada se duplo klikne na vec postavljeni stapic, on se vraca gore i moze se ponovo negde postaviti.
(jer ako dete pogresi rano - mora da izredja sve do kraja ili de se vraca na pocetni ekran, kako bi igralo ponovo)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 21.01.2010. u 20:28 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 21.01.2010. 20:07 ] @
Probao sam sad i na NetBook-u (32-bit Linux Mint), radi lepo.
[ Mr. Rejn @ 21.01.2010. 22:22 ] @
Ok,trebaće mi malo vremena za te dodatne zahteve.Samo mi razjasni ovo pod 3 - jesi li probao ovu
najnoviju prepravku koju sam ti poslao,koja poravnava štapice par pixela iznad cvetova?Valjda to
rešava 3-ću stavku ako sam te dobro razumeo.Onda ostaju 1,2 i 4.
[ Srđan Pavlović @ 21.01.2010. 22:26 ] @
Hm... ajde mi jos jednom molim te baci najnoviju na mail ili okaci ovde,
poslednja koju imam ne poravnava stapice, a nemam vise nista
u inbox-u.

Pozdrav, Srdjan.

Sto se vremena tice - samo polako - ovde nema nikakvih rokova sto se bilo koga tice :)
[ Srđan Pavlović @ 22.01.2010. 13:38 ] @
Pogldaj na mom screen-shot-u, izgleda mi da treba jos srediti poravnanje,
cetvrti, sedmi, osmi, deveti i deseti stapic - izgleda kao da je odseceno dole
i postavljeno nesto nize...
[ Mr. Rejn @ 22.01.2010. 15:36 ] @
Ovako,ti sprajtovi ne mogu bolje jer sam ih isecao (sto sam preciznije mogao) iz originalne pozadine
sa dabrovima pa sam ih u programu klipovao da ih dodelim balvanima.Morao sam da ih isecam kao
pravougaonike jer ih nisam imao kao samostalne sprajtove na providnoj pozadini.Da je to slucaj onda
bih mogao da ih učitam i uklonim pozadinu pa bi onda bili zaobljeni kako treba.A i nisam baš majstor GIMP-a
To je stvar dizajna sprajtova,ako neko hoce da napravi tih 10 balvana na providnoj pozadini u PNG
formatu-sad je trenutak da uskoči.Ja više ne bih time da se bavim.

Nego imam predlog: sad radim na ovom vracanju balvana koji je vec namesten iznad cveta nazad na
početno mesto.
Hajde da se vraca desnim klikom umesto dvostrukim klikom jer to bitno komplikuje stvar (bar meni)- SDL
nema trenutno dbl_click event,samo levi i desni klik i točkić.Znaci morao bih da stavim jos jedan tajmer itd i
da se zamajavam a nemam bas toliko slobodnog vremena.
Dakle da se vraća balvan na desni klik i na kraju igra da se resetuje isto na desni klik umesto tastaturom-ta
dva ne bi bila u koliziji jedno s drugim.
[ Srđan Pavlović @ 22.01.2010. 15:47 ] @
Ok, nek bude onda desni klik.
[ Mr. Rejn @ 29.01.2010. 11:12 ] @
Budući da program sa poslednjim ispravkama radi u skladu sa zahtevima,može da se
preuzme ovde (linux) zajedno sa source-om.
Koga zanima Win varijanta može da je preuzme ovde (samo binary).

Deki
[ Srđan Pavlović @ 29.01.2010. 15:40 ] @
Deki, ovo za Linux je source i dokumentacija, nema u arhivi kompajliranog programa?

Da li mozes da u JEDAN (poseban) folder spakujes kompajliran program sa svim ostalim POTREBNIM fajlovima, da ga zip-ujes i okacis ovde na ES?
[ Mr. Rejn @ 29.01.2010. 18:16 ] @
Ima ga Srki,u src dir-u.Zove se Mozgalice.gfx.static (da bih oznacio da je staticki povezan
sa tom libSDL_gfx.a i da ne bude prepisan od fajla koji bi se dobio kad bi neko nekim cudom
uspeo da kompajlira to preko autogen.sh/make :) Neznam u cemu otvaras to vidi se valjda
po izgledu ikonice da je binary. Mozes da ga promenis u kojegod ime.
[ Srđan Pavlović @ 29.01.2010. 18:27 ] @
Hajde mi reci tacne korake potrebne da bih ovo kompajlirao:

Ja odradim sledece:

Raspakujem folder na desktop i pozicioniram se u njega i tu imam:

srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice-Linux-x86_32-bin_src $ ls
acinclude.m4 autogen.sh configure.in doc Makefile.am PROCITAJ_ME.txt README src
srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice-Linux-x86_32-bin_src $


onda odradim ono sto si napisao u readme fajlu (imam sve potrebne dev alate):

srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice-Linux-x86_32-bin_src $ ./autogen.sh > ./make
configure.in:22: warning: AC_ARG_PROGRAM was called before AC_CANONICAL_TARGET
../../lib/autoconf/general.m4:1839: AC_CANONICAL_TARGET is expanded from...
configure.in:22: the top level
configure.in:22: warning: AC_ARG_PROGRAM was called before AC_CANONICAL_TARGET
../../lib/autoconf/general.m4:1839: AC_CANONICAL_TARGET is expanded from...
configure.in:22: the top level
configure.in:21: installing `./config.guess'
configure.in:21: installing `./config.sub'
configure.in:8: installing `./install-sh'
configure.in:8: installing `./missing'
src/Makefile.am: installing `./depcomp'
Makefile.am: installing `./INSTALL'
Makefile.am: required file `./NEWS' not found
Makefile.am: required file `./AUTHORS' not found
Makefile.am: required file `./ChangeLog' not found
Makefile.am: installing `./COPYING' using GNU General Public License v3 file
Makefile.am: Consider adding the COPYING file to the version control system
Makefile.am: for your code, to avoid questions about which license your project uses.
configure.in:22: warning: AC_ARG_PROGRAM was called before AC_CANONICAL_TARGET
../../lib/autoconf/general.m4:1839: AC_CANONICAL_TARGET is expanded from...
configure.in:22: the top level
configure.in:22: warning: AC_ARG_PROGRAM was called before AC_CANONICAL_TARGET
../../lib/autoconf/general.m4:1839: AC_CANONICAL_TARGET is expanded from...
configure.in:22: the top level
srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice-Linux-x86_32-bin_src $


Sta dalje, i da li je ovo u redu?

Nakon toga imam ovo:

srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice-Linux-x86_32-bin_src $ ls
acinclude.m4 autom4te.cache config.status configure.in doc make Makefile.in README
aclocal.m4 config.guess config.sub COPYING INSTALL Makefile missing src
autogen.sh config.log configure depcomp install-sh Makefile.am PROCITAJ_ME.txt
srdjan@Zverko ~/Desktop/Mozgalice-Linux-x86_32-bin_src $


sta dalje?

( ok, bin sam uspeo da nadjem :) )
[ Mr. Rejn @ 29.01.2010. 20:29 ] @
Evo pokušaj ovako:

1) Prvo obriši ceo taj folder u koji si raspakovao (jer je sad pun svega i svačega) i
napravi novi pa u njega opet raspakuj .zip
2) Uđi u src dir pa tamo obriši jedan Makefile (NE Makefile.am) jer je zaostao kada
sam ga ja testirao kod mene,obriši ga da ne smeta.
3) Sad pokušaj ./autogen.sh ,ako prođe ok treba da izbaci Makefile u istom dir-u.

Ovde sam možda bio malo nejasan: napisao sam u readme: "./autogen.sh > ./make" što je značilo u
prevodu "./autogen.sh,pa ako prođe ok onda kucaj ./make". Ovde je ispalo u terminalu da
upisuješ izlaz iz autogen.sh u neki fajl koji se zove make :) Dakle ako dobiješ Makefile,
otkucaj ./make,ako ne dobiješ...ne mogu ti pomoći suviše je komplikovano :)

4) Postoji tu projekt za Code::Blocks,to je možda druga opcija ako ti nije smorno da ga insta-
liraš i podešavaš.
[ Srđan Pavlović @ 29.01.2010. 20:44 ] @
Citat:
Ovde sam možda bio malo nejasan: napisao sam u readme: "./autogen.sh > ./make" što je značilo u
prevodu "./autogen.sh,pa ako prođe ok onda kucaj ./make".


Hehe, izvini, ja znam sta to znaci u bash-u, ali nisam skontao sta si mislio (ne znam C) :)

Napisi README malo jasnije ako je to moguce :)
[ Mr. Rejn @ 30.01.2010. 13:09 ] @
Pa kako je prošlo,jel si uspeo da kompajliraš?

Hajde probaj ovaj GUI instaler za linux dal radi kod tebe.
[ Srđan Pavlović @ 30.01.2010. 13:41 ] @


GUI Installer radi, tj. samo raspakuje ono sve u putanju koju mu zadas (default /home/...), to je sve sto uradi.

Kompajlirao nisam jos sam, kada obrisem onaj fajl sto si rekao da ti je zaostao
i da ga obrisem, sta radim dalje? Dakle, posle komande:

$ ./autogen.sh


Sta dalje?

jel ide klasicno:

$ ./configure
$ make
$ make install

Ili sta? Nemam pojma stvarno - ovo je valjda neka standardna procedura za kompajliranje i instalaciju,
ali rekoh - nisam programer, moras mi dati malo "kuvarskiji" recept sta treba da radim, tj. tacne komande :)

Pozdrav ;)
[ Mr. Rejn @ 30.01.2010. 15:51 ] @
autogen.sh script vec sadrzi u sebi ./configure
Posle njega samo treba da pokrenes ./make tj. ako dobijes Makefile, u istom dir-u gde je autogen.
Dakle ./autogen.sh, pa ./make
[ Srđan Pavlović @ 30.01.2010. 15:56 ] @
Ok, javljam se kasnije....

Inace - jel ima taj installer koji koristis opciju da napravi recimo
shortcut za pokretanje programa na desktopu? Ili da ubaci u
KDE / GNOME meni?

Znaci shortcut na /home/user/Mozgalice/src/Mozgalice.bin

(ili na drugu putanju ako je korisnik menjao u installer-u)

Ako ima, mozes ubaciti, nije toliko bitno za ono kako sam zamislio da to
finalno izgleda, ali za sada - da se lakse snadju oni manje vicni koji bi zeleli da probaju programcic :)

Kad zavrsi installer, Mozgalice.bin ne mogu da pokrenem dvoklikom (kaze nije executable),
ali ga zato normalno pokrenem iz konzole kad udjem u taj dir i pokrenem sa ./Mozgalice.bin....

(GNOME okruzenje, ne znam sto nece tako da pokrene, kad kliknem desnim na
taj fajl pa na "properties" otkaceno je "allow execution...")

Pozdrav.
[ IcemanX @ 10.03.2010. 22:15 ] @
Pozdrav ljudi,ako je ovo jos aktuelno ja bih ucestvovao nema problema,posto trenutno radim na faxu Java programiranje i radio sam neke igrice za projekte itd..mozda bi mogao vec neke da iskoristim u tu svrhu pa da ti posaljem..tj imam jednu igricu gde je simulirano padanje baloncica s neba odredjenom brzinom ,odredjenje velicine i boja..kad dete klikne na baloncic tj pogodi ga baloncic pukne i ono dobije odredjeni broj poencica...vremenski interval trajanja je 10sekundi i fora je u tome da se sto vise skupi..e sad mogu ja da smanjim brzinu padanja baloncica i stavim veci vremenski interval da bude njima prilagodljivo..igrice su obicni jar Java filovi dakle nije potrebna ni instalacija..takodje imam simulaciju gravitacije tj loptice koja odskace pritiskom na dugme start krece da skace po ekranu a pritiskom na stop ona se zaustavi,ostale igrice bi mozda bile malo teze za tu decu ali moram da precackam da vidim sta imam pa nesto bi se moglo i modifikovati...pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 13.03.2010. 03:20 ] @
Jeste aktuelno, naravno :)

Slobodno okaci ovde to sto imas uradjeno da vidimo
da li se moze sta upotrebiti i kako.

Recimo ta igra sa "pucanjem baloncica" moze da bude
dobra vezba vizuo-motorne koordinacije, a znam i da
deca vrlo rado igraju igre tog tipa.

Pozdrav,

Srdjan.
[ Nedeljko @ 14.03.2010. 23:03 ] @
Evo, ja sam ometen u mentalnom razvoju i želim da isprobam neku od tih igrica. Odakle da ih preuzmem?
[ Srđan Pavlović @ 14.03.2010. 23:48 ] @
Nedeljko, igre koje bi se ovde izradile i nisu namenjene da ih
osobe sa mentalnom retardacijom preuzimaju sa Internet-a, vec
da ih koriste defektolozi i nastavnici u radu sa decom, sa Live
Linux CD-a gde bi bile dodate i te igrice i omoguceno njihovo pokretanje.

Za sada je cilj napraviti nekoliko tih igara, a posle bi video kako
bi ih najbolje upakovali na Live Linux CD, koji distro... itd - to je
vec drugi deo price.

Ovo sto je do sada uradjeno imas uploadovano uz poruke u ovoj temi,
za sada su se od programera nesto vise ukljucili samo dvojica, pa i nije
uradjeno previse, ali se nadam da ce se javiti jos neko sa zeljom da
uradi koju igricu.

Pozdrav.
[ IcemanX @ 15.03.2010. 23:18 ] @
Jaoo kad sam video sta su ove kolege napravili sramota me da ovo postavim,al dobro tek ucim ;))...al ae mozda se nesto iskoristi..ako treba dodat cu neke stvari itd..
Meni se licno svidja ova zmijica samo ne znam da li je to bas za njihove sposobnosti i nivo..
[ Srđan Pavlović @ 15.03.2010. 23:40 ] @
Ne treba da te bude sramota, zasto - bitno da imas zelju da se ukljucis.
Ovi baloncici mi se svidjaju, naravno bilo bi potrebno uneti neke izmene,
recimo:

1. Poruke (i sve ostalo) se ispisuju cirilicom i krupnijim fontom
2. Full Screen prikaz
3. Mozda ubaciti jos neke zanimljivosti - recimo: kliktanje na odredjenu boju
(crvenu recimo) umanjuje poene i preostalo vreme za recimo 5 sekundi.
4. Malo produzti vreme igranja, recimo 2 min.

Itd, - ako imas neku dodatnu ideju slobodno napisi pa da vidimo da li da se ubaci.

Eto mozes ti uzeti ako hoces da sredis tu igru sa balonima do kraja.

Vremenom je mozes usavrsavati, kako kad imas volje i vremena.

Dok ne budemo zadovoljni pa je proglasimo finalnom :)

Dakle, ako zelis, reci da te ubacim u prvu poruku u ovoj temi gde pise ko je na cemu radio / radi.

Pozdrav, Srdjan.
[ IcemanX @ 16.03.2010. 01:44 ] @
Moze nije problem..ubacit cu opcije za start i stop prave...sad cirilicu bas nikako ne koristim upravo zbog programiranja..i sve to sto si naveo nije mi frka u slobodno cu vreme da nadogradjujem i uradim to brzo..Inace tu igricu sam za 1h napisao tako da sad nije nesto ali nadogradit cemo to nema frke..namerno sam malo usporio padanje baloncica da bi bilo toj deci prilagodjeno..inace padaju kao ludi ;))
[ Srđan Pavlović @ 19.03.2010. 20:29 ] @
Ok, kada odradis, okaci opet Baloncice da vidimo kako izgleda. Dodaj i "Start" dugme pre pocetka,
jer odmah pocinju da padaju baloni cim se startuje.

Danas sam odvojio jedan cas pa smo se malo igrali
(bili su dobri i vredni, pa je red da se malo i igramo),
poneo sam svoj mali Lenovo S10e. Evo par fotki :









Sto se tice "Baloncica", bili su prilicno takmicarski raspolozeni, cak su
upisivali i rezultate pa posle poredili, a slaganje stapica im je isto bilo
interesantno, mozda bi se cak i tu mogao ubaciti neki counter za vreme
za koje je slozeno, kako bi i ta igra mogla da posluzi da se takmice,
iako to tu nije neki primarni cilj.

Pozdrav, Srdjan.
[ madcama @ 19.03.2010. 21:12 ] @
IcemanX da li 'baloncici' mogu da budu i slike?

Slike su ekstra, po njima bih rekao da im je bilo zanimljivo.
[ Srđan Pavlović @ 19.03.2010. 21:20 ] @
@madcama - ideja nije losa, s tim sto bi to morao da bude
transparentni gif, i da KLIK "reaguje" samo kada je kliknuto
bas na povrsinu gde je slika, a ne negde u okviru "rectangle"-a
koji predstavlja okvir slike (dakle klik negde blizu slike koja pada).

@IcemanX - da li postoji mogucnost da implementiras neke slicice
umesto baloncica - mislim znam da postoji, ali da li bi ti to znao da uradis?

Ideja da slike budu razlicite velicine i da se pogadjanjem manje
dobija vise poena treba da ostane, to sasvim ima smisla, to ne bih menjao.

Isto tako, moze se ubaciti neka slika za pozadinu, mozda neka svetla
slika oblaka, ako ce vec da padaju baloni, onda se mogu staviti slicice
pravih balona, ovako nesto:

http://www.wpclipart.com/holiday/balloons/baloon1_01.png
[ madcama @ 19.03.2010. 21:53 ] @
Da to je malo teze izvesti. A ako bi baloncic bio kvadratastog oblika i/ili pravougaonog? Znaci da ne bude balon balon nego da ima raznorazne oblike.
[ Srđan Pavlović @ 19.03.2010. 22:05 ] @
Znam da je moguce izvesti, jer je Dejan Lozanovic
(ona igra sa uporedjivanjem oblika) bio prvo tako
uradio da je moglo i samo blizu da se klikne i
trigeruje "pogodak", ali je posle ispravio da klik vazi
samo u granicama same slike.

Znaci to je vec pitanje programiranja, u to se ne mesam, ne znam zaista

Kvadratni balon? You're kidding me?
[ Srđan Pavlović @ 20.03.2010. 16:53 ] @
Zamolio bih jos jednom ucesnike teme koji su do sada radili na igrama
da mi posalju na e-mail ( [email protected]) svoje POSLEDNJE
verzije igara

1. Full source (zip) (Dejan Lozanovic, Dejan Karamatijevic - "Stapici" i "Oblici" i IcemanX - "Baloncici")
2. Izvrsnu kompajliranu verziju u jednom zipovanom folderu (sa svim potrebnim fajlovima da igra radi - multimedija, etc.)
3. Jedan ProcitajME.txt tekst fajl, gde bi bilo dokumentovano malo sta i kako je radjeno i neke napomene
koje autor smatra bitnim.

Za svaku igru, okacio bih posebno ova 3 fajla (2 zip arhive i jedan TXT fajl)

Okacio bih sve na svoj sajt (na jednu posebnu stranu), a kako bi se igre prepravljale tako
bih kacio novije verzije, source i izvrsne verzije. Ovo bi bilo privremeno, ali za sada bolje
od ovoga kako je sad da ne moraju ljudi stalno traziti po celoj temi gde je sta uploadovano.

U planu je i da se napravi repozitorijum za ove ES-igre, kad budem imao malo vise vremena,
gledacu da odradim i to, mozda za prolecni raspust, a najkasnije na leto.

[ IcemanX @ 22.03.2010. 03:07 ] @
Ovako mogu ja svasta da uradim,ovo je cisto 2D graphics to da razliciti oblici padnu mi je brze izvodljivo dok s slicicama imam vise posla ..ubacit cu sve sto je potrebno...samo odlucite da li hocete gif slicice ili razlicite geometrijske oblike??napominjem da mi je brze isprogramirati s geometrijskim oblicima jer su implementirani vec u samim Java biobliotekama dok gif za svaki pomeraj i dodatni efekat se mora posebno i slika da obradi.l.izvinite sto kasnim s odgovorom malo sam se zavukao s kafanom ovaj vikend ;)))
[ IcemanX @ 22.03.2010. 03:12 ] @
Ovako nastojat cu da sto bolje napravim ovo i sto orginalnije..dajte mi jos para dana i za vikend dobijate full odradjen projekat..

Postovanje
[ Srđan Pavlović @ 22.03.2010. 16:55 ] @
@Dejan Karamatijevic (Mr. Rejn)

Dobio sam od tebe na mail za sada kako sam trazio, pa sam okacio ovde: http://www.oligofrenolog.info/?page_id=209

@IcemanX

Mislim da bi bilo zanimljivije od baloncica da to budu razliciti oblici,
a svakako ce biti zanimljivije od kruzica :)

Ako ti treba malo vise vremena za to, nije problem, ne zurimo nigde,
bitno je da na kraju imamo nesto lepo i zanimljivo deci pre svega, tako
da mozes ici na gif slicice, pa kad stignes samo se javi ovde u temi,
okaci jar fajlove da vidimo, a kad uradis ove prepravke za sada koje su nuzne
(tipa srpski, cirilica, krupniji font..) mozes odmah okaciti pa da i to stavim na
svoj sajt kao razvojnu verziju za preuzimanje i da te ubacim u listu ovde da
radis tu aplikaciju (u prvi post na ovoj temi), i da joj odredimo neko "razvojno" ime :)

Ako imas neku ideju, slobodno je mozes izneti ovde pa da je razmotrimo PRE
nego sto pocnes nesto da radis, za svaki slucaj.

Pozdrav, Srdjan.
[ IcemanX @ 22.03.2010. 21:59 ] @
Ok isprobat cu s vise fazona da to uradim...pa najbolju verziju okacit cu ovde da mi date svoje komentare i sugestije...da se predstavim zovem se Aleksandar Veselinovic,jos malo pa 20 godina ;))..student sam FIT-a u Beogradu ,inace sam iz Republike Srpske..sto se tice vremena nadam se da cu uskoro da to sredim,da nije obaveza na faxu 3 dana rada bi mi bilo dovoljno ;D
[ Srđan Pavlović @ 22.03.2010. 22:22 ] @
Ok, Aleksandre, drago mi je da nam se prikljucujes!

Kad okacis to sto si hteo, videcemo dalje sta treba menjati i kako.
[ IcemanX @ 22.04.2010. 01:13 ] @
Izvinjavam se sto sam malo neodgovoran ispao...imao sam previse posla u zadnje vreme i nisam stigao da igricu zavrsim..uskoro stizu 2 igrice za decu...pozz
[ Srđan Pavlović @ 22.04.2010. 17:55 ] @
Opusteno, okaci ovde kad zavrsis ;)

Pozdrav.
[ IcemanX @ 17.05.2010. 22:53 ] @
evo nekih igrica..puzzle ,snake veoma zanimljiv videcete o cemu se radi i jedna saljiva igrica pucacina izmedju studenta i profesora!
onu Bubble Burst nisam jos stigao da preradujem previse sam zauzet trenutno..

Napomena:puzzle i ova pucacina se moraju startovati preko jar file koji su u folderu zajedno sa slikama...dok se snake startuje samo preko jara koji je u attachmentu (videcete zmija moze da jede svoj rep cilj igrice je da izbegavate mine a jedete zelene kvadrate koje predstavljaju voce)
[ IcemanX @ 18.05.2010. 19:29 ] @
Evo jos jedna interaktivna igrica..Radi se o igrici Vesala...igra je multiplayer tako da mogu da igraju 2 deteta..prvo jedno dete zadaje rec pa drugo pogadja slova i rec..pa kad pogodio onda drugo dete zadaje rec dok prvo pogadja..
[ Srđan Pavlović @ 19.05.2010. 17:42 ] @
Pogledacu to sto si okacio cim stignem, hvala, inace, bio sam bez net-a nekih 15-ak dana :(
[ IcemanX @ 24.05.2010. 22:58 ] @
Ok ,ma i ja sam u frci ,bio sam 3 nedelje bez neta ,a sad obaveza na faxu koliko hoces xD...al radit cemo jos igrica samo dok se malo rasteretim ..pozz
[ Srđan Pavlović @ 25.05.2010. 02:16 ] @
Svaka igra, ukoliko se koristi neki tekst, mora
da koristi cirilicno pismo, sa nekim manje-vise
standardnim fontom, veceg formata.

Igra "vesanja" je interesantna, ako mozes da uradis sledece prepravke, mogla bi se iskoristiti:

1. treba da bude full-screen (ovaj zahtev vazi za sve igre)
2. sve treba da bude na cirilici (takodje vazi za sve igre)

Recimo ovako neki fazon (ovo je samo primer, ne predlog za konacan izgled):



To mora da bude prilagodjeno deci, znaci ne mogu biti klasicne forme,
klasicna text polja i mali fontovi, itd.. pogledaj malo prethodno uradjene programe.

Mozes biti kreativan, ubaciti neke slicice za koje mislis da bi se svidele deci, neke zvuke, itd.



Ovako nije prilagodjeno deci. Znaci ideja je OK, ali treba ga funkcionalno doterati i nasminkati
nekim lepim audio-vizuelnim elementima :)


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 25.05.2010. u 03:29 GMT+1]
[ IcemanX @ 25.05.2010. 21:07 ] @
ok vazi...cirilicu skoro nikad ne koristim pa zato je uvek izbegavam kod programiranja ali nema problema xD..ali prepravit cu ovo sve posle ispitnog roka ...sad sam full busy xD
[ Mr. Rejn @ 03.06.2010. 16:10 ] @
Stavljam ovde UML dijagram klasa za najnoviju verziju programa,pa ako neko poznaje SDL/C++
i zeli da se ukljuci bice mu jasnije koje se klase koriste ovde i kako.

Kritike i predlozi su dobrodosli

[ IcemanX @ 03.06.2010. 23:31 ] @
E ovo se već zove inžinjerski posao,respect :D..Ovako nas i na faxu uče ako nemamo UML dijagram i dokumentaciju neće ni da nam pogledaju code :DDD
[ Srđan Pavlović @ 03.06.2010. 23:45 ] @
Odlicno Dejane, hvala, okacio sam najnovije verzije koje si mi poslao za download.

binary, source i readme: http://www.oligofrenolog.info/?page_id=209
[ Srđan Pavlović @ 15.08.2010. 21:36 ] @
@Dejan - necu imati vremena da dibagujem ono sto si mi poslao sada nikako,
ostavi za sada tako, (povremeno) puca verovatno zato sto sam poslednju verziju
probao na Ubuntu 10.04, a do sada sam probavao na 9.10 i na Mint 8.

Uglavnom, ako imas vremena izmeni samo gore onaj button koji si stavio
za Full-Screen da bude manji dosta (samo gore desno u uglu recimo) i da
ga ima i tokom cele igre, ne samo na pocetnom ekranu (uvodnom).

Pozz, Srdjan.

[ Aleksandar Ružičić @ 02.09.2010. 12:29 ] @
Evo i ja da se javim da se prikljucujem projektu, za pocetak cu uzeti poslednji Dejanov kod i bacicu se na njegovo dibagovanje danas/sutra pa se javljam kad bude bilo rezultata.

samo moram da priznam da sam slab u c++u (sa c-om se mnogo bolje snalazim) pa ce mi mozda trebati malo vremena :)
a i Dejane, sta ti bi da koristis srpske nazive za identifier-e (jos gore, sto si ih mesao sa engleskim)? :/

moje licno misljenje je da je java mnogo bolji izbor za ovakav projekat iz dva razloga: 1) nema glavobolja oko buildovanja i jurenja depova i 2) mnogo je brze za razvoj, debug i odrzavanje


edit: typo

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 02.09.2010. u 14:02 GMT+1]
[ madcama @ 02.09.2010. 12:52 ] @
Ekstra sto se prihvatas posla.
Nesto se sad ne secam, ali cini mi se da je vec nesto uradjeno pomocu jave. Neka me neko ispravi ako gresim ali cini mi se da nema nikakvih problema da neke igrice budu i u javi.
[ Srđan Pavlović @ 02.09.2010. 13:15 ] @
Aleksandre, hvala za uzimanje ucesca u igricama, jos programerske snage je ono cega najvise treba za sada :)

Javi ako uspes da dibagujes ovaj poslednji kod (okacen na mom sajtu), a ima i verzija sa sve
debug simbolima koju mi je Dejan bacio na mail, ako hoces prosledicu ti je.

/edit: ah tek sad vidim edit.

Ovako, moze naravno i Java ako ti je lakse, ali pogledaj i pokreni svakako ovaj Dejanov program,
pa vidi jel moze nekako da se integrise sa time odnosno da se iskoristi maksimalno ovo sto je
Dejan vec uradio u C++.

Recimo, ovaj uvodni meni i to sve... sa ovim Dejanovim mi se cini sasvim lepo reseno,
pa ako mozda postoji mogucnost da to bude kao osnovni program, a da se nesto sto
bi se uradilo u Javi samo poziva iz tog programa.

Da li je to izvodljivo i da li je jednostavno?

Taj koncept sa jednim uvodnim ekranom i sa pozivanjem igrica sa njega kroz "ikone" mi se svidja
veoma i to bih zadrzao.

Pozdrav.


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 02.09.2010. u 14:39 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 02.09.2010. 13:40 ] @
naravno, prvo cu da se bacim na debuggovanje.

a kada se to zavrsi razmislicu za sledecu igru da li da nastavim u c++u ili da predjem na javu (iskreno c++ bi mi bio veci izazov i samim tim zanimljivije, ali opet nisam siguran da li cu imati toliko slobodnog vremena)

imam par sitnih zamerki na dizajn Dejanovog koda ali to je najmanje bitno u ovakvom projektu tako da cu ih zadrzati za sebe :) (mada priznajem da se nisam jos uvek ozbiljnije udubljivao u kod, samo sam preleteo pogledom kroz definicije klasa)

@Srdjan: da, moze to da se napravi i nije nista komplikovano


javljam se za dan/dva sa (nadam se) debugovanom verzijom Dejanovog programa, samo da mi se ovi iz SBB-a smiliju da dodju da mi uvedu net u novi stan :)
[ Srđan Pavlović @ 02.09.2010. 13:54 ] @
Citat:
@Srdjan: da, moze to da se napravi i nije nista komplikovano

Odlicno, onda neka ostane ovaj "pocetni ekran" i aplikacija koju imamo (stapici),
vremenom cemo ga jos malo "nasminkati" graficki i mozda dodati jos neki audio, itd.

Ok, ti odluci onda hoces li Javu ili C++ da koristis.

Sto se tice tih predloga za sitnije izmene Dejanovog koda, da li bi mogao da ih izneses
onako taksativno, pa ako se Dejan slozi da se izvrse izmene koje predlazes?

Dalje, posto je ovo sve jos na pocetku, a to jos nisam pomenuo, evo sada da napomenem.
Ako mozete drzite se principa sto vece jednostavnosti koda u smislu koriscenja nekih bazicnih
i "cvrscih" standarda, da kasnije potrebe za prepravkama koda budu sto manje, po
mogucstvu da ih ne bude.

I razne biblioteke, ... sta se vec koristi - da bude iz sto osnovnije kategorije, tek dovoljno
da realizujete ono sto je potrebno za neku igru.

Ne znam da li sam dobro objasnio, ali nadam se da ste me razumeli sta sam hteo da kazem :D

Evo recimo sada imamo vec da program koji je radio na Ubuntu 9.10 (Mint 8) segfaultuje na 10.04 (Mint 9)

No dobro, treba prvo videti uzrok, Ubuntu 10.04 je relativno nov.
[ Mr. Rejn @ 02.09.2010. 14:15 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić:
a i Dejane, sta ti bi da koristis srpske nazive za identifier-e (jos gore, sto si ih mesao sa engleskim)? :/

Uzimao sam kod sa drugih mesta (npr.za state machine) pa me mrzelo da ga prekrstim...zato sam u ovom drugom
izdanju uveo neke konvencije (pise u ProcitajME)-naravno mozemo se dalje dogovarati oko toga pa da se svi toga drzimo.

Citat:
Srđan Pavlović
Recimo, ovaj uvodni meni i to sve... sa ovim Dejanovim mi se cini sasvim lepo reseno,
pa ako mozda postoji mogucnost da to bude kao osnovni program, a da se nesto sto
bi se uradilo u Javi samo poziva iz tog programa.

Da li je to izvodljivo i da li je jednostavno?

Taj koncept sa jednim uvodnim ekranom i sa pozivanjem igrica sa njega kroz "ikone" mi se svidja
veoma i to bih zadrzao.

izvodljivo je sa popen() pozivom, (npr. popen("java -jar Pong.jar","r");) , Aleksandar sigurno zna vise od
mene ovde. Kad se izadje iz java igre ostaje ukljucena java VM u listi procesa (java.bin),pa bi trebalo nekako
ubiti javu posle izlaska iz igre da ne ostaje po jedna java.bin u memoriji svaki put kad se ulazi/izlazi iz igrice.
Svakoj ikonici moze da odgovara po jedna java aplikacija,za C++ bi trebalo napisati klasu "nivoa" (koristeci SDL).

Citat:
Srđan Pavlović
I razne biblioteke, ... sta se vec koristi - da bude iz sto osnovnije kategorije, tek dovoljno
da realizujete ono sto je potrebno za neku igru.
Evo recimo sada imamo vec da program koji je radio na Ubuntu 9.10 (Mint 8) segfaultuje na 10.04 (Mint 9)

Sve sto sam mogao staticki da povezem stavio sam,ima samo 10 depova kod mene (na opensuse11.1).Stavio sam
i libpng12.a unutra,samo nisam mogao libfreetype.
Ti to stavljas na neki .iso koliko razumem?Onda ce da radi na iso-u kao i ranije...za taj mint 9 ko zna,do ne izvrsis
debug ne mozemo tacno da znamo sta mu je.

deki
[ Mr. Rejn @ 02.09.2010. 17:49 ] @
Gledao sam neke gui kontrole koji se koriste u igricama i naisao na guichan u slucaju da su programu
potrebni neki unosi,liste i sl.
Uspeo sam da ga integrishem u program da radi uz SDL,zahteva samo 2-3 dodatna .so fajla (koji nemaju
dodatne depove),ali nisam mogao staticki da ga povezem.U svakom slucaju sad imamo i osnovne elemente za unos,
izbor,dugmad i sl. da bi smo izbegli da ih sami pravimo jer je to hod po mukama da se pravi u C++ pa
ako zatrebaju,tu su.
Sad moze da se napravi (nacrta) forma za ekran u recimo GIMP-u i da se na slici odrede koordinate na koje
se onda smesti guichan widget iz koda.
Evo kako izgledaju neki widgeti kad ste stave na formu:




Ove slike onda mogu da se sacuvaju kao .xpm i da se ugrade kao header u kod (jer je xpm u sustini text)
i SDL moze da ih poziva iz koda.Dakle slike su onda ugradjene u program, a od ostale multimedije ostaju
samo wav i mid muzika/efekti..Tako moze da se smanji ucitavanje multimedije sa diska i ubrza program.

Usput sav ovaj kod ,bez izmena (jer sam ga ranije sastavljao u MSVC++ 6.0 pa sam morao neke stvari
da menjam),moze sad da se sastavi na windows-u pomocu CodeBlocks i mingw-a (gcc za win).Sve radi isto
kao na linuxu (zajedno sa ovim widgetima i ugradjivanjem .xpm-a u program).

Toliko od mene za ovaj update :)
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 18:13 ] @
Mislim da uopšte nema potrebe linkovati statički, ubacivati u kod itd. Napraviti deb paket sa odgovarajućim sadržajem i međuzavisnostima nije problem i to se onda lako instalira i uključuje u instalaciju modifikovane distribucije. Uopšte nije cilj imati samo jednu izvršnu datoteku.
[ Srđan Pavlović @ 02.09.2010. 18:26 ] @
@Goran

Citat:
Mislim da uopšte nema potrebe linkovati statički, ubacivati u kod itd


Ok, ja sam to predlozio Dejanu da se trazi sto manje dep-ova prilikom pokretanja,
pa je on to tako uradio. Medjutim ako je ipak pametnije da se ne linkuje staticki, to
prepustam vama jer se u to razumete daleko bolje.

Meni je bitno da bude sto manje problema kasnije.
[ Aleksandar Ružičić @ 03.09.2010. 13:27 ] @
evo ja sam samo uradio build na sveze instaliranom Mint 9 virtualboxu i nema nikakvih segfaulta sto je odlicno - jer nemam sta da debugujem :D

kacim ovde release build da Srdjan moze da proba kod njega a cim stignem pocecu malo da se igram sa kodom (sto ce najverovatnije biti pocetkom sledece sedmice)

e da, samo sam izvrsni fajl okacio jer arhiva sa sve media fajlovima premasuje 1mb
[ dany12 @ 03.09.2010. 19:25 ] @
Nisam citao sve postove i ne znam da li je neko spomenuo,ali ima vec jedno gotovo resenje koje zadovoljava sve potrebe iz prvog posta,a to je gcompris.Vecina stvari je prevedena na srpski.Mislim da je laksa i bolja varijanta uraditi prevod jos neke aplikacije koja postoji nego raditi od nule,recimo childsplay,koja nije prevedena.
[ Srđan Pavlović @ 03.09.2010. 20:43 ] @
Ok, instalirao sam svez Mint 9 u VirtualBox, skinuo sam ovu poslednju uploadovanu izvrsnu verziju,
i samo zamenio izvrsni fajl sa ovim poslednjim sto je postavio Aleksandar za koji kaze da nije nista menjao,
vec samo ponovo izbildovao na Mint 9.

Cini se da sve radi OK, osim sto sam naisao na jedan problem.
Konkretno, kada sam hteo da postavim ovaj obelezeni stapic sa slike,
jednostavno nece da ga "lockuje" na mesto. Podignem ga ponovo, pustim
na nesto drugaciju poziciju (ali isto na cvet), nece nikako da ga lokuje:



Isti taj stapic hoce da lockuje na nekoj drugoj poziciji (mislim na drugi cvet), znaci
sad konkretno recimo nije hteo da ga lockuje na tu cetvrtu poziciju.

U taj novo-instalirani Mint 9 u vbox, dodao sam jos samo pakete

timidity i libsdl-mixer1.2

Da li je trebalo da dodam jos neke pakete? Program se pokrenuo, nije nista vise trazio.
Ako nije problem da se ubaci provera u program da li postoje SVI depoovi potrebni za
njegov rad instalirani, ako ne postoje, da se program ne pokrene i da obavestenje.

@dany12 - neke od tih igara iz tog seta bi bile odgovarajuce za ovu decu. Recimo, spajanje
predmeta na slici, sa nazivima desno (prevlacenje) je OK, samo bi nazivi morali da budu
ispisani stampano i cirilicom,

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 03.09.2010. u 22:15 GMT+1]
[ dany12 @ 03.09.2010. 23:14 ] @
Citat:
Srđan Pavlović
@dany12 - neke od tih igara iz tog seta bi bile odgovarajuce za ovu decu. Recimo, spajanje
predmeta na slici, sa nazivima desno (prevlacenje) je OK, samo bi nazivi morali da budu
ispisani stampano i cirilicom,

Kod mene je sve na cirilici,samo treba podesiti tako,i ima dosta snimljenog materijala,pa moze i za decu koja jos ne znaju da citaju.Ima i za ucenje naziva boja koje si ti naveo u prvom postu.
[ nikomak @ 24.09.2010. 14:19 ] @
Da malo ozivim temu. Pre desetak dana smo moj kolega i ja poceli da pisemo novi 2d graphics engine zasnovan na qt-u i bio nam je potreban test program kojim bi uporedili razlike u performansama native qt graphics-a i naseg accel graphics engine-a. Tada sam se setio ove teme i resio da spojim lepo i korisno, pa smo napisali jednu malu igru :)

Ostaje jos da se urade slicice za eksploziju bonus itema dinamita za ovu free verziju igre, code je napisan, ali efekat eksplozije smo morali da izbacimo posto se koristi nas closed code.

U svakom slucaju, source windows build linux deb

Eh da, da ne zaboravim. Da bi na linux-u zvuk radio ispravno potrebno je dodatno instalirati neki phonon backend (bio to gstreamer ili xine).
[ Srđan Pavlović @ 24.09.2010. 14:24 ] @
Hvala Nikola, pogledacu sta ste uradili i videcemo kako moze da se uklopi u ovo sto je vec uradjeno.

Pozdrav.
[ Nedeljko @ 24.09.2010. 20:49 ] @
Ja sam zainteresovan za projekat "Korpe i cvetovi" ako nije dodeljen. Treba mi specifikacija šta program treba da radi.
[ Srđan Pavlović @ 24.09.2010. 21:24 ] @
Ok, Nedeljko, ostaje da ti napisem sto blize specifikacije za igru koju si odabrao. Hvala za interesovanje za ucesce i nadam se i ucesce ;)

Stavio sam te u prvi post (rezervacija igre).

Da li si pogledao source Dejana Karamatijevica, i da li planiras da radis
igru kao posebnu aplikaciju koja bi se pozivala iz ove Dejanove, ili ces da
doradjujes Dejanovu?

Imamo vec uradjenu dobru osnovu za pozivanje ostalih aplikacija, uvodni ekran i biranje igara...

Znaci ako je radis kao posebnu, bice pozivana iz Dejanovog "osnovnog programa" - da ga tako nazovem.

Jos ce se malo poraditi na "sminci" i dizajnu, ali je u osnovi "pocetni ekran" sa tom funkcionalnoscu
koju imamo sada sa pozivanjem razlicitih igrica kroz ikonice sasvim prihvatljiv.

Izrazio si zelju da svoj kod licenciras kao GPL, ja zaista nemam nista protiv sve dok su ispunjeni
uslovi da je to potpuno besplatno za preuzimanje i koriscenje, da radi na Linux-u, i da radi jednostavno.

Pozdrav i napisem detaljnije kad stignem oko same igre.

[ Nedeljko @ 24.09.2010. 22:15 ] @
Napomena: SDL biblioteka se isporučuje pod LGPL 2.1 licencom, pa ako se program statički linkuje sa njom, on mora biti pod LGPL. Ako ga dinamički linkujete, svoj program možete licencirati kako hoćete i ako hoćete.

Pitanje: Zašto reklamirate [es], KDE i XFCE?

Čekam specifikaciju.
[ Srđan Pavlović @ 24.09.2010. 22:35 ] @
To oko licenciranja se ne razumem, prepustam drugima.

Rekao sam sta je meni bitno, ako se to uklapa u to sa tim licencama, meni svejedno.

Sto se tice
Citat:
Zašto reklamirate [es], KDE i XFCE?


Temu sam postavio ovde na ES, radi se ovde... veliki broj ljudi posecuje ES
i to je ono sto ide u prilog temi i projektu, pa je to neki vid zahvaljivanja ES-u,
da se nadje negde makar i ES logo u toj prici, znaci ne mora, ali ono... mozda je ipak red :)

Sto se tice KDE, XFCE... to uopste ne mora da bude naravno :)

Rekao sam vec da ce dizajn tog pocetnog ekrana jos biti sredjen, kao
i onaj ekran gde se vrsi izbor igara, bice lepse sve nacrtano.

Citat:
Čekam specifikaciju.


Ok, kad postavim - videces ;)
[ Nedeljko @ 24.09.2010. 22:54 ] @
Postavljanjem interesantne teme podižeš posećenost ES-a, što njemu omogućava da prodaje reklamni prostor, tako da si se postavljanjem kvalitetne teme sasvim dovoljno odužio ES-u.

E, sad, treba da postoji neko uputstvo za one koji bi se priključili projektu sa linkom na ovu temu. To ide u prilog projektu.
[ Srđan Pavlović @ 24.09.2010. 23:07 ] @
Ma ok, manje bitno...

Nego, gde mislis da treba da postoji uputstvo?
[ Nedeljko @ 24.09.2010. 23:26 ] @
Ne bi bilo loše na desktopu da ima neki html.
[ nikomak @ 24.09.2010. 23:27 ] @
Ovo je neverovatno :) Koliko "strani mediji" prate ES, pa to je necuveno :) To samo mogu da potvrde logovi kod Gojka :)
Morao sam da se javim ovde ponovo, iako ne volim da pisem na ES-u!!!

Elem, nakon sat vremena posto sam postavio poruku ovde, dobio sam nekoliko ponuda od stranih kompanija da im posaljemo binary naseg engine-a.
To smo i ucinili i u ponedeljak putujemo za Amsterdam, da se upoznamo sa novim poslodavcima. U svakom slucaju hvala Srdjane :)

Takodje, nam niko nije odgovorio u vezi nase mini igre. Kako Vam se dopada, ima li nekih problema u radu?

I da, Nedeljko covece, mani se advokature, covek tvog matematickog kalibra ne treba da gubi vreme na pravnim peripetijama.

Svako dobro, pozdrav od Nikole, Zeljka i Jelene. :)
[ Nedeljko @ 24.09.2010. 23:29 ] @
Projekat mora biti urađen LEGALNO.
[ 3way @ 24.09.2010. 23:36 ] @
Ja bih mogao da pripomognem oko izgleda svega toga, tj. ne ja licno, al isto mu to dodje :)
A ako treba i jos nesto oko programiranja, tj. oko igrica, onda bih i mogao licno.
[ Srđan Pavlović @ 24.09.2010. 23:46 ] @
@nikomak - super ;)

@Nedeljko - naravno da mora biti LEGALNO, ako znas vidi konkretno sta je problem od koda i kako to srediti,
ne razumem se preterano u licenciranje softvera niti imam zelju i vremena da to ucim.

@3way - hvala za interesovanje, videcu da uposlim i tebe ;)

Pozz, i molio bih bez nepotrebnog off-topic-a, sredjivacu temu radi preglednosti i lakoce koncentrisanja citalaca na bitne informacije ako bude potrebno.
[ Nedeljko @ 25.09.2010. 02:30 ] @
Ako hoćemo da linkovanje bude statičko kao sada, onda naš rad možemo staviti pod jednu od licenci LGPLv2.1, LGPLv3, GPLv2, GPLv3 ili bilo koju koja daje najmanje toliko slobode koliko i GPL (izabrane verzije). Ja predlažem da se naš rad stavi pod GPLv3. U tom slučaju treba u distribuciju ubaciti tekst GPLv3 licence i tekstualni fajl COPYING koji sadrži kopirajt informacije i obaveštenje da se ovaj softver nalazi pod GPLv3. Da ne bismo ubacivali pismenu ponudu isporuke izvornog koda važeću najmanje tri godine, najbolje je ubaciti kompletan izvorni kod u distribuciju, a za SDL biblioteku napisati da se njen izvorni kod može naći na toj i toj adresi, mada je još bolje i taj izvorni kod uključiti u distribuciju.
[ Mr. Rejn @ 25.09.2010. 09:40 ] @
Citat:
nikomak
Elem, nakon sat vremena posto sam postavio poruku ovde, dobio sam nekoliko ponuda od stranih kompanija
da im posaljemo binary naseg engine-a.
To smo i ucinili i u ponedeljak putujemo za Amsterdam, da se upoznamo sa novim poslodavcima.


A jel mogu i ja sa vama? :))


Da pojasnim još jednom kako se prave "table" tj. igre koje se biraju dugmićima
na početnoj strani.

Bilo bi mnogo lakše svima kada bi tako radili jer onda možemo da štancujemo nove igre a
da ne idemo previše u širinu sa upotrebom različitih jezika i toolkitova.
Ja bih mogao da pravim dugme za izbor igre potrebna mi je samo ikonica a drugi programer
pravi klasu "table" tj. nivo koristeći SDL/C++.

Uzmimo da se klasa table zove cTabla, onda ona izgleda otprilike ovako:

Code:

class cTabla : public cGameState
{
public:
    void Init(cGameEngine* game);        //ovde inicijalizujemo objekte na ekranu
    void Cleanup(cGameEngine* game);  //ovde oslobadjamo objekte i ostalo

    void Pause();                               //pauza (kada se pozove meni za izlaz sa PushState)
    void Resume();                             //nastavak

        //ova tri spadaju u SDL game loop koji čine ulaz,logika i render na ekran
    void HandleEvents(cGameEngine* game);//rukujemo ulazom (tastatura,miš),nisam hteo da
                                              prevodim ovo (rukovanje događajima) jer zvuči
                                              glupo a svaki programer zna engleski
    void Update(cGameEngine* game);    //logika igre
    void Draw(cGameEngine* game);       //crtanje svega na ekran
        //--

    static cTabla* Instance() {             //instanca table,sigleton jer nam treba samo
        return &m_Table;                   //jedna instanca
    }

protected:

    cTabla() { }                      //za singleton

private:

        static cTabla         m_Tabla;              //za singleton

        //stvari,objekti koje čine tablu
        SDL_Surface          *m_Pozadina;     //pozadina table

        SDL_Event             event;              //event struktura za tablu

        bool                  m_KrajIgre;           //logika proverava dal je cilj igre postignut,
                                      //postavlja ovaj flag 
        int                   m_BrojKolizija;        //ako se stvari sudaraju ili preklapaju

        cTajmer              *m_Tajmer;         //ako je tabla vremenski ograničena
        cDugmeIzlaz          *m_DugmeIzlaz;  //dugme za izlaz, treba da ga ima svaka tabla
        cTextEngine          *m_Poruka;        //ako se ispisuje neka poruka
        list<cObjekat*>       m_ListaObjekata;//lista ili vector objekata ako treba da bri-
                                      //šemo/proveravamo njihove osobine u toku igre
        // itd... dodati još stvari po želji
};

#endif


klasa je nasleđena iz apstraktne klase cGameState, ko razume shvatiće.Neke njene metode
uzimaju pointer na cGameEngine objekat koji drži globalne promenljive i još ponešto.Svaka
tabla ima neke objekte tj. "stvari" (dugmiće,štapiće,cvetove,korpe,oblike,tekst) koji imaju
svoj sprajt i mogu da se pomeraju po ekranu,stupaju u koliziju itd.Svi ovi objekti su posebne
klase izvedene iz apstraktne klase recimo cObjekat,recimo ovako:

Code:

#ifndef OBJEKAT_H
#define OBJEKAT_H

#include "../core/gameengine.h"

class cObjekat
{
public:
    virtual void HandleEvents(SDL_Event,cGameEngine*) = 0;//jer ga pokrećemo po ekranu,
                                                         //npr. mišem
        virtual void Draw(SDL_Surface*) = 0;                     //jer ga crtamo na ekran

        //ovo otprilike opisuje objekat
        //koji se pojavljuje na ekranu
    //i sa kojim nešto radimo
};

#endif


opet ponavljam nisam sve prevodio jer prevodi nekih stvari zvuče glupo i time se ništa ne
postiže (tipa Push - gurni,Pop - iskoči,Cleanup - čiščenje :) ovo ionako ne čita niko ko nezna
engleski.

Toliko za sad ima tu još stvari ko je programer razumeće o čemu pričam i pogledati u kodu,ko
ne razume može da pita da ne dužim bez potrebe.
[ Srđan Pavlović @ 25.09.2010. 13:33 ] @
Citat:
Ako hoćemo da linkovanje bude statičko kao sada


Mislim da je Goran negde gore pomenuo da to ne mora da se radi, vec da moze da se linkuje dinamicki i da to nece predstavljati problem.

Dogovorite se i oko toga (programeri) kako i zasto je bolje, pa onda tako radite. Sto se tice tih
programerskih pitanja, nemojte mene previse slusati ;)

@Nedeljko - da li si pogledao ovo Dejanovo, jel razumes ceo koncept i jel mozes
da se uklopis u to? Bilo bi odlicno da se to iskoristi jer je vec uradjeno i svidja mi se
kako to radi, eventualno cu kasnije malo ulepsati onaj pocetni ekran, i onaj ekran gde
se preko ikonica biraju igre (znaci bice mali "konkurs" za art-work sto se toga tice, a
vec su mi se javili neki koji mogu dizajnirati neke lepe stvari pa ce to biti ubaceno.

@Nedeljko - ostaje zahtev da svaka igra radi u 2D Full-screen-u, da svi natpisi budu
krupnim i nekim standardnim cirilicnim fontom, to je invarijanta za sve igre koje se rade :)

Sacekaces me jos za specifikaciju igre koju si odabrao moram jos tacno da osmislim igru,
i ako stignem sad u narednih par dana to ti napisem.

Pozdrav.
[ Nedeljko @ 26.09.2010. 00:34 ] @
Mislim da će se više uraditi sa konceptom odvojenih aplikacija, jer onda svako može da bira alat koji mu najviše leži. Da, SDL jeste primeren ovom zadatku, ali, ja sam recimo navikao na Qt, Dejan lozanović na Javu, neki na python itd. Ako budemo sve terali da rade u SDL-u, manje ćemo dobrovoljaca naći.

Sa jedne strane, ne vidim šta je problematično u konceptu zasebnih ikona na desktopu. Sa druge strane, nije nikakav problem napraviti aplikaciju koja bi izigravala početni ekran i iz nje se pokretali svi programi, pomoću čega god da su pisani.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 00:36 ] @
Nedeljko, ja sam vec ovde u temi pitao da li ce se takve zasebne aplikacije
(u cemu god bile pisane) moci pokretati prostim pozivanjem iz Dejanovog
"osnovnog programa" koji je vec uradjen i dobio sam pozitivan odgovor.

Tako da, nema problema onda mogu se praviti zasebne aplikacije u cemu god
nekom odgovaralo da ih pise, bitno da rade na Linuxu i da ih osn. program moze pozivati.

Citat:
Ako budemo sve terali da rade u SDL-u, manje ćemo dobrovoljaca naći.

Da, ovo zvuci sasvim logicno.
[ Mr. Rejn @ 26.09.2010. 18:20 ] @
Dobro, možda je ovo teže razumljivo onima koji nikad nisu radili na igricama ili multimedija
aplikacijama.Ideja je da programeri koji su uključeni u ovo shvate princip i posle toga puste
mašti na volju.

Možemo da počnemo od nekog statičnog objekta npr. kako da napravimo dugme koje se stavlja na
ekran sa izborom igre.SDL ima svoj game loop koji se sastoji od provere ulaznih uređaja,logike
i rendera na ekran:
Code:

...
cGameEngine igra;

while ( igra.Radi() )
    {
        igra.HandleEvents();
        igra.Update();
        igra.Draw();    
    }
...

Svaka tabla i objekat imaju handleevent(),update() (ili logic()) i draw().U suštini da bi
nešto postojalo na ekranu mora stalno da se iscrtava nekim framerate-om.
Kada stavljamo neki objekat na tablu,njegove metode stavljamo u odgovarajuće metode table:
handleevent() objekta u handleevent() table itd.Vidi sliku:



pravimo dugme u Init() metodu table:



Da bi objekat reagovao na akcije miša ključna stvar je struktura SDL_Rect(angle).To je kao
pravougaonik u odnosu na koji se proverava kolizija,prelazak miša preko objekta itd.On je,uz
bitmapu,pridružen svakom objektu na tabli.Ovu strukturu ima svaki objekat kao private član.
Opciono se mogu praviti get i set metode za nju i smesiti u public.Evo kako on radi:
Code:

...
void cDugmeIzbor::HandleEvents(SDL_Event event, cGameEngine* game)
{
    int x = 0, y = 0;

if( event.type == SDL_MOUSEMOTION )
    {
        x = event.motion.x;
        y = event.motion.y;

        //proveri dal je strelica miša unutar bounding box-a (m_Box)
        if( ( x > m_Box.x ) && ( x < m_Box.x + m_Box.w ) && ( y > m_Box.y ) && ( y < m_Box.y + m_Box.h ) )
        {
            m_Clip = &m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZNAD ];//postavi odgovarajući clip
            game->g_PrikaziNazivIgre = true;//prikaži naziv igre
        }
...

Sledeće uzimamo ikonicu tj. bitmapu i napravimo tri kopije recimo u GIMP-u.Ovo mogu i ja da
radim jer je dosadno al nije mnogo komplikovano.Treba dodati ivice da izgleda izdignuto kad je
miš preko njega i spušteno kad se klikne.Vidi sliku:



Koordinate se računaju relativno u odnostu na gornju levu ivicu ekrana.w i h su hvala bogu ši-
rina i visina.Sad...da bi dobili klipove za odgovarajuće evente moramo da razložimo ovu sliku
na tri dela,tj. da je klipujemo kako se to kaže.Ovo važi za sve objekte ako im se menja izgled
ili su animirani.Klipove smeštamo u niz (SDL_Rect m_Clipovi_dugme_izbor[ 3 ]) koji je private
član klase cDugmeIzbor (jedan clip je SDL_Rect struktura koja sadrži x,y,w,h):
Code:

    const int CLIP_MISHIZVAN = 0;
    const int CLIP_MISHIZNAD = 1;
    const int CLIP_MISHDOLE = 2;
    ...
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZVAN ].x = 0;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZVAN ].y = 0;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZVAN ].w = 47;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZVAN ].h = 37;

    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZNAD ].x = 47;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZNAD ].y = 0;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZNAD ].w = 47;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZNAD ].h = 37;

    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHDOLE ].x = 94;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHDOLE ].y = 0;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHDOLE ].w = 47;
    m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHDOLE ].h = 37;

    //postavi podrazumevani klip, miš nije iznad dugmeta
    m_Clip = &m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZVAN ];
    ...

pošto smo to rešili,stavićemo akciju dugmeta kada se klikne i otpusti levo dugme miša:
Code:

void cDugmeIzbor::HandleEvents(SDL_Event event, cGameEngine* game)
{

int x = 0, y = 0;

if( event.type == SDL_MOUSEBUTTONUP )
    {
        if( event.button.button == SDL_BUTTON_LEFT )
        {
            x = event.button.x;
            y = event.button.y;

            //proveravamo dal je strelica miša unutar bounding box-a (m_Box)
            if( ( x > m_Box.x ) && ( x < m_Box.x + m_Box.w ) && ( y > m_Box.y ) && ( y < m_Box.y + m_Box.h ) )
            {
                game->ChangeState( cNovaTabla::Instance() );//uđi u novu tablu
                m_Pritisnuto = false;
                m_Clip = &m_Clipovi_dugme_izbor[ CLIP_MISHIZVAN ];
                Mix_PlayChannel( -1, game->klik, 0 );//pustimo zvuk
            }
        }
    }
    ...

Tako smo ugradili naše dugme u prozor za izbor nove table tj. igrice.Za ostalo možete
pogledati u code.

Šta ako imamo više objekata,ako im se menja broj ili moramo da menjamo njihove osobine?
Možemo da ih stavimo u neki STL kontejner,npr. std::list ili std::vector,odredimo da je
privatni član klase table (list<cObjekat*> m_ListaObjekata),ovako:
Code:

    m_ListaObjekata.push_back( new cKorpa(207, 318, 215, 102, NULL) );
    m_ListaObjekata.push_back( new cCvet( 0, 0, NULL, NULL ) );
        ...
        m_ListaObjekata.push_back( new cOvo( 0, 0, NULL, NULL ) );
        m_ListaObjekata.push_back( new cOno( 0, 0, NULL, NULL ) );
        ...

zato su klase objekata nasleđene iz apstraktne klase cObjekat kako bi mogli da ih stavljamo u
isti kontejner.Sada treba da ih rukujemo,obradimo logiku i crtamo iteracijom kroz listu:



Toliko za sad,ako sam negde zabrljao ispravite me.Jbg počeću i tutorijale da pišem...
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 18:28 ] @
Ako mozes samo ubuduce slike koje postavljas kaciti na ES ovde (upload uz poruku) dugme kad napises post.

(nisam siguran koliko ce imageshack linkovi raditi kako treba, ovde je sigurnije da ce ostati)

Svako ko zna i zeli neka iskoristi potencijal tvog programa da se rad ne duplira,
naravno, a ko zeli da pise zasebnu aplikaciju - neka pise tako ako mu je to lakse
iz bilo kog razloga.

Pozdrav.
[ Nedeljko @ 26.09.2010. 18:42 ] @
Kako napreduje specifikacija?
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 18:47 ] @
Citat:
Sacekaces me jos za specifikaciju igre koju si odabrao moram jos tacno da osmislim igru,
i ako stignem sad u narednih par dana to ti napisem.

[ Nedeljko @ 26.09.2010. 19:52 ] @
Da se razumemo. Ja ovde nikoga ne požurujem, već samo pitam kako ide. No, ako imaš obaveza, mogao bih da poradim na programu "Prepoznavanje boja", pošto vidim da mada je rezervisan, stoji već skoro godinu i po dana.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 19:55 ] @
Citat:
mogao bih da poradim na programu "Prepoznavanje boja", pošto vidim da mada je rezervisan, stoji već skoro godinu i po dana.


Moze, slobodno, ako se neko bas ovako duze ne javi, delicemo zadatke drugima ukoliko iskazu zelju.

Imam sad i kojekakve sastanke i sednice... papire... bla-bla, da ne opterecujem,
uglavnom cim bude malo vremena napisacu, ne zurimo nigde, svako kad moze i koliko moze.

Pozdrav!
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 20:09 ] @
Citat:
Evo jos jednog "nacrta"

Aplikacija: "Ucenje-naziva-boja-1"

1. Full-screen, bela pozadina.
2. Dugme za izlaz na istom mestu kao u prethodnoj aplikaciji
3. Na ekranu su cvetovi u razlicitim bojama rasporedjeni po celom ekranu (slucajan raspored boja)
4. Boje su plava, zuta, crvena i zelena (16 cvetova, po 4 u istoj boji, nasumicno "razbacani" po ekranu
5. Animirana pcela leti levo gore u uglu, igra pocinje kada se klkine na pcelu.
6. Posle klika na pcelu, sledi jedna od 4 glasovne instrukcije za boju (random) (uploadovao sam wav-ove za sve 4 boje).
7. Dete treba da klikne na cvet te boje (zavisno od instrukcije), pcela leti do njega (pomera se animirani gif pcele) i taj cvet nestaje sa ekrana (uz onaj aplauz.wav)
8. Ako klikne na cvet pogresne boje, ide wav poruka: "Ne svidja mi se ovaj cvet!", i ponavlja se poruka za tu boju (dakle dva wav-a za redom se pustaju)
(pcela dolece blizu tog cveta "pogresne" boje i onda idu ta dva wav-a, cvet ostaje gde je i bio...
9. Znaci kada igra krene - mesta koja reaguju na klik su cvetovi tacne i pogresne boje, podloga ne reaguje na klik,
pcela reaguje na klik porukom da se odvede do cveta neke boje (random)
10. Kada svi cvetovi nestanu sa ekrana, ponovo se svi pojavljuju.
11. Splash-screen pre pocetka same igre isto ubaciti kao za prethodnu aplikaciju, samo ce se deo u sredini
izmeniti (programer) i naziv igre Ucenje Boja, to mogu ja uraditi, ostalo sve ostaje isto, dakle splash screen dok se ne klikne na start.

Uploadovani potrebni fajlovi:

1. wav fajl: "zujanje pcele" - cuce se samo dok se pcela krece
2. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na crveni cvet?"
3. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na plavi cvet?"
4. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na zuti cvet?"
5. wav fajl: "Hoces li da me odvedes na zeleni cvet?"
6. wav fajl: "aplauz"
7. wav fajl: "Ne svidja mi se ovaj cvet!"
8. jpg slicice: cvet zute, plave, crvene i zelene boje
9. gif: Animirana pcela

Predlozi za neka poboljsanja su dobrodosli.


Da li si mislio na ovu? (Rezervisao je Cortesius pa se nije javljao).

Ovde sam sve sam pravio sam te animirane pcele koju sam nasao negde
na net-u, pa ako ce to biti problem, treba je zameniti...
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 22:23 ] @
@nikomak - probao sam balone (.deb) na 32 bit Linux Mintu 9,
ne rade (Lenovo S10e, 1024x576, intel GMA950 grafika, 1GB ram).

Nece da se startuje, moram da prekinem sa Ctrl + C

Ako ga startam sa

baloni &

isto, nista se ne desava....



(povukao je nekih 13 dep-ova, izmedjuostalog i phonon...)
[ Nedeljko @ 26.09.2010. 23:47 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Da li si mislio na ovu? (Rezervisao je Cortesius pa se nije javljao).

Ovde sam sve sam pravio sam te animirane pcele koju sam nasao negde
na net-u, pa ako ce to biti problem, treba je zameniti...


Da, mislio sam na tu. Animirana pčela jeste problem, jer njena pozadina ne sme biti bela, već transparentna. Ovako će bela pravougaona pčelina pozadina da zaklanja cvetove preko kojih pčela preleće.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2010. 23:53 ] @
Ok, uzmi ti tu aplikaciju, upisao sam te gore. Za pcelu ostaje da se smisli nesto...
[ Nedeljko @ 27.09.2010. 00:39 ] @
Za pčelu sam smislio funkciju automatskog prepoznavanja šta treba da bude transparentno, koja ne radi idealno, ali zasad prihvatljivo. Dakle, radi sa ovim gifom.

No, voleo bih da za ovaj gif nađeš podatke o kopirajtu i licenci.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 27.09.2010. u 01:56 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 27.09.2010. 12:19 ] @
@3way... kad smo kod dizajna... da li bi mogao da dizajniras jedan transparentni animirani gif pcele kako leti?

Znaci nesto na ovaj fazon da bude pcela:



Sto se tice animacije, mogu samo krila da joj se krecu (zujanje imamo vec, dodacem ga),
znaci nesto tipa ovoga:



E sad, ovo sam negde svukao sa net-a samo kao primer (donju sliku sam sam prepravio u GIMP-u),
znaci tako nesto - ali sam da nacrtas pcelu.

Moze biti animirani GIF koji se sastoji ovako iz dve ili mozda vise slika kako bi animacija izgledala lepse.


Ovo moje izgleda smesno jer sam ga radio za 5 min, ali ako mozes to uradi lepo sa svojom novom pcelom
koju onda mozemo koristiti zbog eventualnog kopirajta na neke slicice sa neta :)


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 27.09.2010. u 13:40 GMT+1]
[ Nedeljko @ 27.09.2010. 15:28 ] @
Evo na šta liči transparencija koju sam ja uradio.



Pozadina je namerno plava da bi se greške uočile. Dakle, oko nogu se vide bele tačke.

No, slažem se da je bolje uraditi originalnu pčelu, zbog kopirajta. Ova koju si uradio je veća od cveta, što nije baš zgodno.
[ Nemanja_666 @ 27.09.2010. 18:07 ] @
Evo pcela nacrtana u inkscapu (ista kao dva posta nazad, dobro malo ruznija). Tako je lakse napraviti frejmove da se animira, i bilo bi dobra malo ljepse gradiente staviti i uganjati oci da ne izgleda kao da ju je neko cekicem po glavi mlatno.
[ Nedeljko @ 28.09.2010. 00:12 ] @
Pčela ti je super. Samo je još uradi sa nekoliko položaja krila, pa da se animira.
[ Nemanja_666 @ 28.09.2010. 04:31 ] @
Evo malo ljepse celice (ubijao vrijeme dok se house skida :P). Nasao neku slicicu simpaticne celice na netu pa sam je nacrtao u inkscapu (vektorski). Tri polozaja krila imaju, valjalo bi animirati "noge, ruke i antene" pa ako neko ima smisla za grafiku nek doradi.

[Ovu poruku je menjao Nemanja_666 dana 28.09.2010. u 05:43 GMT+1]
[ Nedeljko @ 28.09.2010. 10:12 ] @
Bolja je bila prethodna pčela. Prvo, bila je lepša, a drugo, u ovoj ima grešaka. Jedna noga izlazi iz glave umesto iz trupa, a ima i čudan rep nalik trećem krilu. Prethodnoj je falilo samo nekoliko položaja krila.
[ Srđan Pavlović @ 28.09.2010. 11:33 ] @
Slazem se, upotrebicemo prvu pcelu kao osnovu za animaciju, ona nema nogu iz glave i trece krilo iz guzice ;)

Ako moze neko od zainteresovanih dizajnera koji su se javili na temi da to odradi.

Krila svakako treba da se pomeraiju, bilo bi lepo bar u 3 "koraka" da bude animacija (gif iz 3 slicice), mogu se blago pomerati i noge i one antenice na glavi.

Nedeljko, sto se tice velicine pcele, to cemo lako skalirati na manje dimenzije.
[ Nedeljko @ 28.09.2010. 14:20 ] @
Ima li na linuksu neki program za puštanje wav fajlova, koji se može pokretati iz naše drage konzole, bez da prikaže ikakav GUI (ili bilo šta drugo) na ekranu. Nekada je postojao program play.
[ Nedeljko @ 28.09.2010. 14:21 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Slazem se, upotrebicemo prvu pcelu kao osnovu za animaciju, ona nema nogu iz glave i trece krilo iz guzice ;)


Neki mutant pčele.

Citat:
Srđan Pavlović: Ako moze neko od zainteresovanih dizajnera koji su se javili na temi da to odradi.


Našao sam ja jednog dizajnera, pa ako neće niko drugi, on će.
[ madcama @ 28.09.2010. 15:08 ] @
Citat:
Nedeljko: Ima li na linuksu neki program za puštanje wav fajlova, koji se može pokretati iz naše drage konzole, bez da prikaže ikakav GUI (ili bilo šta drugo) na ekranu. Nekada je postojao program play.


Code:
mplayer fajl.wav
[ Nedeljko @ 28.09.2010. 15:36 ] @
Evo šta je dizajner Branislav Pakić uradio

[ Nedeljko @ 28.09.2010. 15:42 ] @
Čini mi se da pčelica ne maše dovoljno krilima, a ne bi bilo loše da se docrtaju i noge.

No, neka se prvo dogovori šta su primedbe, pa da mu kažem šta da izmeni.
[ Srđan Pavlović @ 29.09.2010. 07:35 ] @
Sasvim ok ova pcela, a mogle bi joj se docrtati i noge, hvala Branislavu.

To za malo jace mahanje krila moze a i ne mora.
[ Nedeljko @ 29.09.2010. 14:06 ] @
Branislav bi hteo da se sakupi još zamerki, ako ih bude bilo, pa da odradi sve đuture.
[ Srđan Pavlović @ 29.09.2010. 15:23 ] @
Ok.
[ Nedeljko @ 01.10.2010. 15:59 ] @
Evo, šta je Branislav poslao

[ z@re @ 01.10.2010. 19:35 ] @
Ajd moga bi se i ja ukljucit. C / SDL. Srdjane, kontaktiraj me na IM ili ovdje kad smislis novu igricu (vidim da je sve rezervirano).
[ Srđan Pavlović @ 01.10.2010. 20:17 ] @
Nedeljko, pcela je odlicna, Branislav je uradio super posao.

@zare - hvala za interesovanje, bas mi je drago da ste svi voljni malo
izdvojiti vremena...

Nego... sad ste se vise poceli javljatii kada sam bas u frci sa poslom, ne mogu sa svoje
strane da obecam nikakav cvrsci "milestone" svog ucesca nazalost... Ajde
za sada da se koncentrisemo na to da se dovrsi ovo sto za sada ima, da se
unaprede multimedijalni elementi, ako treba dopeglaju neke stvari, itd.

Ja sam pokrenuo neki forumcic kod sebe, tek je krenuo, pa cu pokusati malo
i ljude iz svoje struke da motivisem da daju neke ideje, predloge, itd... mada,
malo je nas, a jos manje onih koji imaju naviku ucesca na forumima... nadam
se da ce se neko ipak priljuciti i od nas jos.

Mislim da ce sledeca igra biti sa brojevima, tj. sluzice za razvijanje matematickih
sposobnosti, vezbanje, proveru znanja.. itd.

[ Mr. Rejn @ 02.10.2010. 16:46 ] @
Kao nastavak onoga o čemu sam pričao, za one koji hoće da rade u C/C++/SDL na
bazi postojećeg koda:



[Ovu poruku je menjao Mr. Rejn dana 02.10.2010. u 18:29 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 09.10.2010. 12:24 ] @
@Nedeljko - jesi li odlucio da li ces raditi zasebnu aplikaciju ili sa ovim Dejanovim modelom?

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 09.10.2010. u 13:41 GMT+1]
[ Mr. Rejn @ 17.10.2010. 19:21 ] @
Srki vidi dal odgovara da se ovako upakuje program.Za probu sam izbacio podršku za PNG
i prebacio sve slike u GIF (256 boja),stavio sam bitmap font (isto GIF) tako da su uklo-
njeni depovi za libpng,libfreetype i libz.Media se nalazi u tri resource fajla.
Pokušaj da ga pokreneš sa duplim klikom jer sad uzima tekući direktorijum.Program je upx-ovan
sa --lzma opcijom.Jedino što fali je onaj ćirilica font u GIF obliku.
[ Srđan Pavlović @ 17.10.2010. 20:06 ] @
srdjan@Desktop ~/Desktop/mozgalice $ pwd
/home/srdjan/Desktop/mozgalice
srdjan@Desktop ~/Desktop/mozgalice $ ls
fntres001.bin imgres001.bin mozgalice sndres001.bin
srdjan@Desktop ~/Desktop/mozgalice $

Raspakovao sam arhivu na desktop (folder mozgalice) i pokrece se lepo i radi na dupli klik.
Nedostaje cirilicni font, umesto njega ispisuje se sitnim latinicnim fontom.

Probao sam ga na Mint 9 (koji mi je sad na desktopu), a probacu ga i na
NetBook-u, tamo mi je Ubuntu 10.10 sveze instaliran, pa cu da vidim tamo kako radi.

Kako se moze srediti to sa cirilicom?

Pozdrav.
[ Mr. Rejn @ 19.10.2010. 12:44 ] @
Treba napraviti onaj TTF ćirilica font arialb.ttf kao GIF u veličinama 27,52 i 84 ali kako
treba da budu poravnati i ostalo.Ja sam napravio 52 al ne izgleda dobro.Slika treba da bude
GIF sa 256 boja/indexiran i providnom pozadinom,da izgleda ovako:



evo kako izgleda kada se stavi u program to je najbolje što ja umem da ga
napravim


[ Srđan Pavlović @ 19.10.2010. 14:16 ] @
Pa ne izgleda lose, jedino sto R, D, U odskacu velicinom.
[ Mr. Rejn @ 19.10.2010. 15:38 ] @
Nije veličina nego su neka slova suviše nagore pomerena tako je ovaj
program za fontove izbacio bitmap:



videću da ih malo spustim ako budem imao vremena.Možda ću
i ove ostale veličine da uradim al je dangubno moraju da se mere koordi-
nate u GIMP-u pa da se ukucavaju u code klase za font jer nisu sva slova
iste širine.
Bilo bi najbolje da neko ko se razume u fontove i sve to
napravi GIF-ove sa lepo poravnatim slovima da ja mogu da ih klipujem
kako treba.
[ Aleksandar Ružičić @ 19.10.2010. 17:40 ] @
zasto ne koristis SDL_ttf umesto bitmap fontova? mnogo je jednostavnije, samo shipujemo taj .ttf font uz aplikaciju..

btw ja se izvinjavam sto se jos uvek nisam aktivirao ali sam malo u frci sa vremenom (posao, pocela predavanja na faxu...), a i pomoglo bi kada bih znao sta tacno treba da radim :)

@Srki, da li ima nekih bugova za sredjivanje (i kojih) ili bih mogao da pocnem da radim novu igru (i koju)?

edit: evo i neki linak za SDL_ttf: http://gpwiki.org/index.php/SD...Tutorials:Basic_Font_Rendering
[ Mr. Rejn @ 19.10.2010. 18:05 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: zasto ne koristis SDL_ttf umesto bitmap fontova? mnogo je jednostavnije, samo shipujemo taj .ttf font uz aplikaciju..

Možda si propustio,to i jeste korišćeno do sad (vidi u source gui/text_engine.cpp).
Ovo sam uradio za probu da bih izbacio SDL_ttf i libfreetype.so (koji povlači i libz.so).
Bitmap fontovi su malo teži za napraviti ali se tako uklanjaju SDL_ttf,dva depa i smanjuje
se veličina programa.
[ Srđan Pavlović @ 19.10.2010. 21:57 ] @
@Aleksandar Ruzicic - za sada nisam primetio neki bug u igrici sa stapicima, ako primetim javicu.

Tj. - primetio sam da jednom nije hteo nikako da mi "lockuje" stapic iznad jednih od cvetova i to sam prijavio.

Nedeljko je uzeo da radi (najavio i rezervisao) aplikaciju sa bojama i pcelom, i @zare mi je isto
potvrdio opet na MSN da zeli da uradi i on nesto. Molim vas da pratite povremeno ovu temu, kad
osmislim i postavim uputstva za nove aplikacije-igre, idemo dalje u skladu za vasim tempom i
trenutnom mogucnoscu da izdvojite vreme / trud.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 19.10.2010. u 23:31 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 19.10.2010. 22:12 ] @
Evo za sada nesto sto mi je odmah palo na pamet, sto deca vole da igraju, ali u malo zanimljivijoj varijanti.

Stara poznata igra "iks-oks", dakle kvadrat sa 9 polja, znaci... ovako nesto:

1. Full-screen 2D
2. Kvadrat (na vecem delu ekrana) sa 9 polja (standardno za iks-oks)
3. Ispod kvadrata su slike vocki (jabuka, kruska, sljiva, jagoda...)
4. Klikom na jednu od vocki pocinje igra, sto znaci da je igrac odabrao "svoju vocku" koju ce koristiti do kraja te partije

5. Racunar onda bira svoju vocku i igra na 3 nivoa tezine (najveci izazov programerski ;) ):
a) prvi nivo - postavlja svoje vocke "random" - ali po pravilima igre naravno
b) drugi nivo - samo ako postoji direktna pretnja za pobedom igraca (sklapanje 3 u redu), racunar odigrava da to spreci, inace igra random
c) treci nivo - racunar planira zamke i igra najbolje moguce odgovore :)

6. Gore desno je isto dugme za povratak na glavni ekran
7. Postoji i dugme za odabir nivoa sa natpisima (cirilica) "Lako" "Srednje" "Tesko"

Multimedija (slike voca, zvuci, pozadina, nacin na koji je dizajnirano sve) ostavljam na
slobodan izbor i tu ce nam pomoci neki koji su se javili u temi sa smislom za dizajn.

Kada se igra zavrsi, proglasava se pobeda i pojavljuje se dugme za pokretanje sledece partije.

Dalje, molim "dizajnere" da ako mogu osmisle novi izgled samo dugmeta za izlazak na pocetni
ekran, jer mislim da to moze da se napravi da izgleda lepse nego sto je sada, mozda je malo "retro",
znaci neka lepsa "smooth" slicica lepog dizajna sa znakom i sa natpisom "Izlaz" (kao i do sada).
Dakle ovo je "low priority" - tj "whishlist" - nije bug ;)

Isto tako, ona pocetna slika sa prozorima, mislim da sam ja to radio nesto u GIMP-u ili neko drugi
i da nisam lepo isekao iznutra prozore i da se vide neke nepravilnosti, pa ako neko moze malo da
pogleda taj dizajn i to dodatno "ugladi" :) Aplikacija je dobra ali moze se jos poraditi na samom
izgledu nekih elemenata da to izlgeda jos lepse, tamo gde je moguce a da ne ometa izvrsavanje
pravilno programa.

Svaka ideja i komentar na izgled elemenata je dobrodosla/o :)

Aleksandre - da li zelis ti onda da uzmes ovu aplikaciju - ako zatreba pomoc oko AI-a racunara, Nedeljko je uvek tu ;)

Pozdrav ;)

Kad stignem opet napisem tebi Nedeljko "nacrt" za aplikaciju za ucenje brojeva.
[ Aleksandar Ružičić @ 20.10.2010. 15:20 ] @
Upisi me onda za taj vocni iks-oks :)

pocecu krajem nedelje da radim na tome, nisam jos siguran da li cu uzeti ovaj Dejanov framework i raditi u C++ ili cu uzeti nesto u cemu sam tecniji..

Citat:
Mr. Rejn: Možda si propustio,to i jeste korišćeno do sad (vidi u source gui/text_engine.cpp).
Ovo sam uradio za probu da bih izbacio SDL_ttf i libfreetype.so (koji povlači i libz.so).
Bitmap fontovi su malo teži za napraviti ali se tako uklanjaju SDL_ttf,dva depa i smanjuje
se veličina programa.


aha, promaklo mi je to. gledao sam kod pre mesecak dana (il kolko je vec proslo od kako sam odlucio da se prikljucim projektu) i nisam se previse udubljivao...


inace ne znam zasto se trudite da smanjite depove kad je vec receno da moze vrlo lako sve to da se upakuje na live disk sa sve sistemom. (ali mozda mi je i nesto u vezi toga promaklo u medjuvremenu)
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2010. 15:23 ] @
Ok, zapisana je rezervacija :)

Ako bude nekih dodatnih pitanja reci, bolje pre nego kad vec uradis ;)

Sto se depova tice - ne znam, samo bitno je da to posle radi i da ne bude posle problema zbog toga.
[ Mr. Rejn @ 20.10.2010. 16:40 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: inace ne znam zasto se trudite da smanjite depove kad je vec receno da moze vrlo lako sve to da se upakuje na live disk sa sve sistemom. (ali mozda mi je i nesto u vezi toga promaklo u medjuvremenu)

Nije zapelo za to smanjenje depova uopšte to sam ja pravio experiment da ih maksimalno
smanjim + da dobijem najmanji mogući binary + da stavim mediju u resource fajlove.Ko hoće
da koristi moj code još je aktuelna ova verzija koju je Srki stavio kod sebe na sajt (1.0,koja
i dalje koristi SDL_ttf),može se raditi na bazi nje.
[ Mr. Rejn @ 23.10.2010. 12:46 ] @
Evo kako sad izgledaju bitmap fontovi malo sam ih sredio (spustio neka slova i zaoblio ih malo da
ublažim slabo poravnanje slova):

[ Srđan Pavlović @ 23.10.2010. 14:31 ] @
Dejane, hajde molim te okaci samo ovde 3 arhive, da okacim opet kod sebe na sajt verziju sa najnovijim izmenama:

(za download)

1. Izvrsna verzija (znaci ono sto si meni slao, ali sa upakovanim ovim novim fontovima) - (Igre.zip)
2. Ceo izvorni kod igre - (Igre-source.zip)
3. Uputstva i pojasnjenja - (Uputstva.zip)

U uputstva mozes, osim onog teksta, staviti samo i linkove na ES, na ove poruke gde si davao dodatna pojasnjenja.

Ili mozes poslati meni na e-mail arhive ako prelaze limit velicine da ih okacis ovde.

Ova slova sad mi izgledaju OK.
[ Mr. Rejn @ 24.10.2010. 12:12 ] @
Označio sam ovu verziju kao 1.1, doc i UML za klase su u arhivi.
[ Srđan Pavlović @ 24.10.2010. 12:28 ] @
Ok, postavio sam to kod sebe sa oznakom - "Verzija 1.1", pa to neka bude osnova za sve one koji ce raditi na tvom kodu kao bazi.

LINK za DOWNLOAD

/edit: napomena - potrebno je pre pokretanja igre omoguciti izvrsavanje programa
setovanjem permisije za izvrzavanje (chmod +x ili desni klik na fajl pa onda
"Allow executing file as program"
)

Ako neko jos bude probao igricu kod sebe na nekoj od Linux instalacija, mozete nas
ovde obavestiti ako uocite jos neke greske, ili dati neke predloge.


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 27.11.2010. u 16:45 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 08.03.2011. 00:25 ] @
Evo ja konacno da se javim da sam tek pre neki dan poceo da radim na onoj iks-oks igri. Nisam nikako pre mogao.. novi posao, kolokvijumski pa ispitni rok, i ostale obaveze..

Elem, kao sto sam Srdjanu rekao jednom prilikom odlucio sam se za SDL u D-u. Uzeo sam da radim u D-u iz prostog razloga da bih se malo "uhodao" u D2, koji istina jos uvek nije zavrsen ali je vec neko vreme veoma stabilan (mislim na dmd2, tj D2 kompajler) i odavno je feature-freezed. Cisto da i ja izvucem nesto iz rada na ovom projektu :)

Development trenutno radim na windowsu, iz razloga sto mi je disk na kom mi je bio instaliran linux pre nekog vremena crkao (zapravo virtuelni disk od virtualboxa mi je bio na tom hardu), ali posto koristim samo SDL, SDL_Image i phobos2 (sve tri biblioteke su cross-platform) verujem da nece biti problema kad budem kompajlirao projekat na linuxu..

Trenutno nemam nesto mnogo da pokazem, uradio sam samo frejmvork koji cu koristiti za izradu igre i samu igru nisam jos zapoceo (ovih dana cu). Razlog zasto uopste pisem ovaj post je sto sam malopre uzeo da odradim grafiku za igru, tj da slozim interfejs. Googlao sam malo za neke free slicice/ikonice vocki ali nisam nasao nista sto je istovremeno free-for-noncommercial-use i sto mi se svidja :)

Pa ako imamo nekoga da nacrta par vockica (ili ako neko zna gde ima nekih slicica koje mozemo da koristimo) to bi mi trebalo uskoro.. ako ne, moj predlog je da vockice zamenimo sa zivotinjicama (Srdjane ti reci ako to iz nekog razloga nije prihvatljivo), evo nasao sam ovaj "icon set": http://www.iconfinder.com/search/?q=iconset:cutecritters (besplatan je cak i za komercijalnu upotrebu)



Meni se ove zivotinjice bas svidjaju i mislim da bi mozda ipak bile bolje resenje od vockica, iz razloga sto bih mogao da ih animiram malo. Tipa, da s vremena na vreme trepcu ili da ocima prate kursor il' tako neka jednostavna animacija (mada, ne znam koliko cu uspeti da odradim realne animacije, ipak su moje mogucnosti u photoshopu poprilicno ogranicene ali pokusacu da napravim nesto da lepo izgleda)..

U svakom slucaju ja cu ove slicice koristiti bar kao placeholdere u pocetku, a ako se Srdjan slaze da vockice zamenimo zivotinjicama onda cu odraditi i neku animacijicu..
[ Srđan Pavlović @ 08.03.2011. 04:04 ] @
Mogu se koristiti životinjice umesto voćkica, što da ne.
Možeš im dodati i neku sitnu animaciju, ili neko drugi ko
je veštiji u PS-u i ima neke simpatične ideje :)

U svakom slučaju hvala što si se javio, pa kad stigneš da završiš okači ovde.

Ove sličice što si našao su skroz OK.
[ Aleksandar Ružičić @ 01.04.2011. 15:53 ] @
Evo ja konacno nadjoh malo vremena da se pozabavim grafikom za igru pa mi treba ideja, evo sta sam skockao do sad:

main menu ekran:


"in game" ekran:


pitanja:
• kako ce da se zove igra? :) ja stavih "tik tak zoo", cisto da ne bude "tik tak toe" a "iks oks" je glupo posto nigde nema ni iksa ni oksa :)
• in game ekran mi je nekako prazan. razmisljao sam da ispod exit dugmeta dodam tajmer koji ti broji koliko ti treba da zavrsis partiju i ispod njega pause button. ali, ovo je iks-oks, koliko tu tajmer ima smisla uopste? ne mnogo, po meni.. zato inace i pisem ovo, da vidim kakva su misljenja po tom pitanju?

ako ne tajmer, cime bih onda mogao da popunim tu prazninu? ideje?
meni jedino sto pada na pamet (pored besmislenog tajmera) je neki boksic gde bi random izlazile neke zanimljivosti o zivotinjama (posto su zivotinje "tematika" igre), tako da bi pored zabavnog igra imala i neki da tako kazem edukativni karakter. tu je problem samo da se prikupe te zanimljivosti i da se prevedu na srpski..
[ Srđan Pavlović @ 01.04.2011. 22:30 ] @
Na prvi pogled odlicno, cim stignem, ovih dana napisem detaljnije, hvala Aleksandre! :)
[ Srđan Pavlović @ 04.04.2011. 15:32 ] @
1.
Citat:
• kako ce da se zove igra?


Moze "Tik-tak zoo", simpaticno, slobodno ostavi tako :)

2.

Citat:
in game ekran mi je nekako prazan


Tajmer ne bih stavljao, ali ova druga ideja ti je sasvim OK, jedino
sto populacija kojoj je ovo (najvise) namenjeno procentualno malo
cita (pogotovo sa razumevanjem), tako da bi mogle slicice nekih
zivotinja (realne), a onda samo nasnimljen glas, bukvalno jedna ili
dve tri recenice o toj zivotinji. Neka njena istaknuta karakteristika ili zanimljivost o njoj.

Ustvari, ne smeta da ispod slike stoji i tekst (cirilicom stampano), ali ipak
bi bilo dobro da se nasnimi i glas koji to kaze sto pise.

Moes staviti neki zanimljiv okvir za sliku da ti se uklapa sa pozadinom in-game
ekrana, a onda sve slike da se skalirju u taj "frame". Isto tako, i tekst ispod moze
biti kao na nekoj tabli, ili tako nesto.

Slike skupimo sa net-a koje su free, a recenice snimimo sami, nacicemo vec neki lep glas :)

Taj deo mozes resiti tako da to izlazi po slucajnom redosledu, i da imas fajlove

1.jpg 1.wav 1.txt (slika, audio zapis, tekst),
2.jpg 2.wav 2.txt (slika, audio zapis, tekst),
itd... onda ce biti lako dodati nesto novo.

[ Aleksandar Ružičić @ 04.04.2011. 20:46 ] @
To sa slikom+textom+glasom je skroz ok. samo nam treba neki lep zenski glas :)

Videcu da nacrtam nesto da se uklopi u postojeci dizajn i da osmislim kako ce da se cuvaju ti podaci (taj tvoj predlog sa numerisanjem je skroz ok) pa cu se javiti..

edit:
odlicna vest, nasao sam nam naratora :)
drugarica je odmah pristala kad sam je pitao da nam se pridruzi..



[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 04.04.2011. u 23:06 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 06.04.2011. 00:22 ] @
Bio sam dokon malo pa sam slozio nesto:



Ok izgleda kad gledas samo papirce i fotku, ali ako pogledam ceo ekran nekako mi odskace od ostatka dizajna... Sta znam, neka ga za sad ovako pa cu videti da sredim malo..
Sto se slike tice, ukoliko ostane da bude ovako malo iskrivljena, to ce igra sama da radi (rotiranje za par stepeni) fotke koje budemo dodavali ce biti "normalne".

Zakacio sam i psd (game.part1.rar i game.part2.rar) za slucaj da neko hoce da cacka malo grafiku..
[ Srđan Pavlović @ 06.04.2011. 19:21 ] @
Nije lose... izgleda kao nesto stavljeno na neki drveni sto :)

Meni se svidja :)

Moglo bi se postaviti tako da se random slika sa tekstom i zvukom pojavi
svaki put kada se postavi neka figurica na tablu (da se tada promeni u
ranom izboru od postojecih).

Samo font nek bude neki standardan (ne taj kurziv, ili kako se vec zove) i cirilica, naravno.
Ovaj deo na latinskom izbacujemo, naravno isto :)
[ Aleksandar Ružičić @ 06.04.2011. 22:22 ] @
De ti vidis latinski? to je sve bre cirilica! :D

Ma to sam stavio italic stil jer mi nekako lepse izgleda.. ali kontam da je teze za citanje. tako da cu maknem to (inace font je Droid Serif, fraj)..

sto se tice ovoga da se random postavlja kad se odigra potez je skroz ok, s tim sto ukoliko citanje (naracija, sta god) jos traje da se saceka da se wav zavrsi pa onda da se menja, da ne bi bilo "seckanja" u pola reci.
[ Srđan Pavlović @ 06.04.2011. 23:27 ] @
Citat:
s tim sto ukoliko citanje (naracija, sta god) jos traje da se saceka da se wav zavrsi pa onda da se menja, da ne bi bilo "seckanja" u pola reci.


Da, kada postavi figuricu na tablu, krece slika tekst i naracija, i dok traje naracija,
disejblovati ostale kontrole sem exit dugmeta.

Stavi neki najnormalniji cirilicni font bez ikakvog krivljenja, ukrasa ili slicno
Arial, Times New Roman, tj. neki free clone.. :)
[ Srđan Pavlović @ 12.06.2011. 15:49 ] @
Evo zahteva za multimediju oko ove igrice, ko zeli moze da se ukljuci, nije potrebno znanje programiranja:

1. Napraviti jedan folder, pod nazivom "Tik-tak-zoo-res"
2. Pronaci sliku jedne zivotinje, dimenzije nisu tako bitne, samo da je "landscape" format, da nije "portrait".
3. Sastaviti tekst za tu zivotinju do maksimalno nekih 200 karaktera.
4. Snimiti jedan WAV (zvucni zapis) fajl sa citanjem tog teksta umerenom brzinom.

Dati ime tim fajlovima ovako, recimo:

medved.jpg (slika)
medved.txt (tekst koji ide uz sliku)
medved.wav (zvucni zapis citanja teksta)

I onda ta tri fajla snimite u folder koji ste napravili.

5. Kada pisete tekst, mozete i cirilicom i latinicom, samo da budu sve kukice na mestu,
na slovima (š đ č ć ž...), i snimite u UTF formatu, mi cemo posle prepraviti sve na cirilicu.

To je to, pa ko je zainteresovan moze da odradi po neku zivuljku da ubacimo u igru :)
[ IcemanX @ 04.02.2013. 03:09 ] @
Da se javim ponovo na ovu temu ;)

Setih se neke igrice koje sam obećao nikad ne završih ..prođe evo i 2 godine ,malo me blam ali ispade dosta obaveza..fakultet,učenje ovo ono..Tako da ću Srđane obećavam da ću u skorije vreme da sredim onu igricu s balončićima :) ..Evo dođoh ja tako i do diplomskog rada :)..P.S nadam se da je tema još aktuelna
[ Srđan Pavlović @ 20.07.2013. 18:00 ] @
Pa mogla bi da bude aktuelna, sto da ne. Ako jos neko ima vremena i volje nek se prikljuci slobodno :)
[ MajorFatal @ 04.10.2019. 21:16 ] @
Jeste li napravili live distribuciju?

Ako neko još uvek radi ovde nešto, nisam profi ilustrator ili dizajner ali ponekad mogu nešto da nacrtam, i sam sam blago mentalno ometen u razvoju pa mi to dođe kao da crtam za kolege :) u mojoj izvedbi ona gornja tabla za iks oks bi mogla da izgleda ovako, ako sam dobro shvatio šta je kolega pokušao da nacrta:



[ Srđan Pavlović @ 05.12.2019. 05:54 ] @
Citat:
Jeste li napravili live distribuciju?


To bi doslo tek na kraju, najlaksi posao od svega :)

Elem, posto je proteklo dosta vremena od pokretanja teme, pokusao sam
da pokrenem igru na novijim distribucijama, problem je sa jednom ili dve
biblioteke i njihovim verzijama, a ja to sam ne znam da ispravim u kodu.

Deki Karamatijevec je napravio odlican "kostur", osnovni program u koji
je tako koncipiran da igrice mogu samo da se dodaju, napravio je i odlican
read-me i graficki prikaz kako program radi. Na tom njegovom osnovnom
kodu su igre bazirane.

Ovo za iks-oks je super uradjeno, mada mi se sa svim ostalim vise uklapa
ono kako je napravio Aleksandar u prethodnom postu :)
[ MajorFatal @ 24.12.2019. 01:34 ] @
Pa oke, nego jadni ti mentalno zaostli ako vas budu čekali, 10 godina prošlo od pokretanja teme, zar nije bolje neki rokovi po fazama, do tad to i to da se odradi, a posle održavanje da bi radilo na novijim distribucijama?

Pretpostavljam da je onaj crtež bolji, a ja kad nešto napravim posle dosta brzo mogu da šaltam materijale, teksture, pa bi moglo među više tabli da se bira... ne umem da nacrtam živuljke tako da bi se dosta razlikovale od table..

[ Srđan Pavlović @ 01.01.2020. 05:25 ] @
Citat:
10 godina prošlo od pokretanja teme, zar nije bolje neki rokovi po fazama


Glavni app postoji, ja sam ga vec koristio uradu sa decom jos davno kada je i uradjen :)

A ljudima koji nesto rade na volonterskoj bazi ja prvi ne bih da postavljam bilo kakve rokove :)
[ MajorFatal @ 01.01.2020. 12:43 ] @
Ma slobodno, oni bi volonterski pristali na rokove :)
[ Srđan Pavlović @ 02.01.2020. 20:31 ] @
Najvise treba neko ko zna C i ko je voljan da se igra sa kodom malo...

Multimedija nije neki preterani problem, ako pogledas malo na ovoj temi
vec ima odradjeno nekih multimed. elemenata koje su neki clanovi pravili
i to prilicno lepo.

Ja ne znam C, ako je neko voljan moze da se ukljuci, izvorni kod imamo...
[ MajorFatal @ 09.01.2020. 00:41 ] @
Tjah ni ja, nekad sam učio paskal pa ako napravite da takav neko može da se priključi drage volje.