[ todra @ 20.04.2009. 17:57 ] @
Gde moze da se nadje (klasika) snimljena na 6 kanala, i to ako ima samo zvuk? Koji se format koristi za ovu vrstu snimka?

Molio bih i linkove ka vise informacija.

Hvala!
Pozdrav
[ nkrgovic @ 20.04.2009. 19:58 ] @
Hajde malo razmisli, pa pitaj sebe - cemu bi to sluzilo? Kada sedis i slusas koncert klasicne muzike, orkestar je ispred tebe. Cemu sluze zadnji kanali na takvom snimku? Jedino sto bi imalo smisla je malo bolje reprodukovanje atmosfere neke akusticne koncertne dvorane ili crkve, ali sve ostalo je prilicno bespredmetno. Kao rezultat, takvih snimaka ima svega nekoliko, dok je skoro sve sto valja snimljeno kao stereo, na dva kanala.

Formati su inace razliciti, a ja da biram, za klasiku, a da mora da bude 5.1, izabrao bi SA-CD. Evo, na primer ovaj disk:

http://store.acousticsounds.com/browse_detail.cfm?Title_ID=38651

Ako hoces da stvarno uzivas u klasicnoj muzici batali to i nabavi dobar stereo hi-fi sistem. Nece ti nedostajati bilo sta. :D
[ calexx @ 21.04.2009. 17:31 ] @
Uglavnom i ja tako mislim, mada verovatno postoje neka novija dela kod kojih je snimljen neki efekat ... mada se sva priča o 5.1 svodi na filmove i pucanje sa svih strana, voz koji prolazi iza i slično. Kod same muzike takoreći bilo koje vrste je bolja varijanta kvalitetan stereo.

Od formata su ok SACD i DVD-A dok se razni DTS snimci najčešće rade sa kompresijom što skraćuje kvalitet. Onda moraš da imaš plejer koji svira ove formate (DVD-A može i sa kompa a za SACD je obavezan poseban plejer) ali i kvalitetan 5.1 sistem što ne podrazumeva one plastikanere od 50-300 evra. Ja ću verovatno sebi da kupim pristojan 5.1 audio sistem kada budem imao jedno 2k evra sa kojima ne znam šta drugo da radim. ;)
[ sashamed @ 01.09.2009. 19:04 ] @
Evo i mog mišljenja...Imam prilično solidan stereo sistem koji se sastoji od NAD C370 pojačala i KEF Q5 zvučnika (pre 6 g. NOVO koštalo oko 2500e). U pravu ste što se tiče studijskih snimaka da se zvučna slika uglavnom formira ispred slušaoca. Međutim, u koncertnim dvoranama ste zaista oruženi zvukom, što posebno dolazi do izražaja prilikom izvođenja klasične muzike i većeg broja instrumenata . Na internetu sam "nabasao" na brdo DD 5.1 ili DTS koncertnih snimaka i odlučio da unapredim postojeći sistem na suround. Pre oko 3 nedelje sam kupio neku yamahu HTR-6280 7.1. Koristim je kao pretpojačalo i suround procesor, a dokupio sam još jedan NAD 2030 za teranje pozadinskih zvučnika i KEF IQ50 (nova verzija mojih starijih Q5). Centralni zvučnik je JBL , a subwoofer mi je KEF (koji sam kupio kao samostalni, ali je inače deo nekog 5.1 sistema KHTxxxx). E, siguran sam 100% da bi nakon slušanja ovakvog sistema , svaki ljubitelj dobrog zvuka promenio mišljenje u vezi stereo ili 5.1 (7.1). I ja sam bio okoreli "stereo" dok nisam čuo STVARNO kvalitetan 5.1 sistem, i kvalitetan moderan koncertni snimak. Npr, nedavno sam "svukao" novogodišnji bečki koncert sa DTS zvukom. E to bi mogao da bude pravi uzorak za testiranje kvaliteta 5.1 sistema. Tako da je moje mišljenje da svakako vredi pratiti nove hi-fi trendove (koliko god ti to finansije dozvoljavaju,naravno).