[ Sapphire @ 24.04.2009. 20:16 ] @
Skraceno, prica izgleda ovako: u maju nas "ocekuje" pustanje jos jednog pretrazivaca Interneta na trziste. Naziv je dobio po kreatoru i vlasniku Stephen Wolfram-u, koji je uglavnom poznat po alatu Mathematica.
Naime, radi se o pretrazivacu, koji to u neku ruku i jeste i nije, mozda je dovoljno reci da ga i autori nazivaju: "computational knowledge engine".

http://www.wolframalpha.com/

Gledano iznutra, svaki query bi se trebao rastavljati na grupe simbola i pojmova, te na osnovu dobivenih podataka "izracunati" rezultat. To znaci da se ne radi o google pristupu, nego o trazenju direktnog odgovora upita medju podacima na Netu. Koliko je sad ovo moguce, pitanje je sad ...
Sam Wolfram tvrdi da se sve zasniva na njegovoj NKS teoriji (New Kind of Science), a ujedno kaze da se radi o revoluciji medju pretrazivacima.

Evo malo i dodatnih informacija:
Can Wolfram Alpha kill Google - http://www.daniweb.com/blogs/entry4111.html
Wolfram|Alpha: Searching for Truth - http://www.hplusmagazine.com/a...i/wolframalpha-searching-truth

Po meni licno, radi se o dosta hype-a i nicega konkretnog, tako da jedino ostaje da se, sa dosta pesimizma, saceka pustanje pretrazivaca u pogon...

Comments ?
[ ||NeX|| @ 01.05.2009. 10:04 ] @
Čuo sam komentar jednog beta testera, koji je dobro upućen u SE i veli da je sjajna stvar za njega. Nama preostaje još malo da sačekamo.
[ Ankalagon the Black @ 04.05.2009. 10:25 ] @
Jedva cekam da isprobam.

http://www.youtube.com/watch?v=5TIOH80Qg7Q&feature=related

predavanje i demonstracija wolfram alpha-e
[ Sapphire @ 04.05.2009. 19:56 ] @
Bilo bi super da se ostvari i 50% ocekivanja, drago mi je da ima pozitivnih komentara :))

Jedna od stvari sto se desila nedavno je da je mighty G usred prezentacije Wolfram Alpha-e objavio svoju verziju "computational knowledge engine" pretrazivanja.

Vise na: http://searchengineland.com/go...during-wolframalpha-demo-18209

Iako se radi samo o pretrazivanju odredjenih statistickih podataka, da li to znaci da je Google pomalo zabrinut, ili se samo osigurava (pokazuje da prate dogadjanja)? ;)

[ Sapphire @ 06.05.2009. 10:01 ] @
20-ak screenshot-a Wolfram Alphe: http://news.cnet.com/2300-17939_3-10000825-1.html?tag=mncol
[ Ankalagon the Black @ 09.05.2009. 10:38 ] @
18 maja zvanicno pustanje u javnost.

http://searchengineland.com/wolfram-alpha-launches-may-18-18870


http://searchengineland.com/wolfram-alpha-fact-engine-18431
[ Djoks @ 09.05.2009. 14:48 ] @
Dobio sam early access pristup sistemu, pa ako ima kakvih pitanja do zvaničnog puštanja u rad - slobodno... Juče smo imali jedan webinar zatvorenog tipa gdje smo tokom nekih sat i 15 minuta mogli pogledati prezentaciju (koju je držao Stiven Volfram), i potom postavljati brojna pitanja o sistemu. Reakcije svih su odlične i u svakom slučaju će to biti ogroman tehnološki korak naprijed!

Zvanično otvaranje je preliminarno zakazano za 18-ti (potvrđeno juče), i puštanje sistema u rad će biti prethodno započeto jednim live cast-om koji će držati S. Volfram, ali bez obzira na screen cast-ove i demoe - portal OBILUJE primjerima upita iz najrazličitijih oblasti, pa prilagođavanje korisnika na sistem neće biti problem.

U startu će biti dostupni i gadget-i (za Vistu), toolbar-ovi za browsere, dodatak za iGoogle i sl. kako bi se pretraga po Wolfram Alpha sistemu mogla što više približiti korisniku. Tu je i dokumentacija o API-ju za programere, ali dobijanje ključeva će (kako sam razumio) biti pokrenuto nešto kasnije.

---

Wolfram je protekle noći pustio javni engine u funkciju u trajanju od nekih 20-tak minuta (radili su test opterećenja jednog od cluster-a bez prethodne najave) - i zabilježili su enorman broj upita (stotine hiljada) sa svih krajeva svijeta - ljudi nestrpljivo iščekuju zvanično puštanje u rad.

No, da ne dužim dalje... ako ima kakvih pitanja da ja mogu da postavim sistemu i kopiram odgovore... slobodno...
[ Sapphire @ 10.05.2009. 22:48 ] @
@ Djoks

Na koji način se formulišu query-i ? Gledao sam par testova, na nekima su rezultati bili OK, drugdje već nisu. Navođena je i moguća mana WA-e, tj. nedovoljno pomoći i smjernica pri gledanju rezultata i definisanju query-a.
Kakva je povezanost dobivenih rezultata sa slijedećim mogućim query-ima? Da li je moguće iz rezultata postaviti neki određeni set upita, a koji su u vezi s njima?

Evo primjera query-a:
broj c++ programera kroz godine
frekvencija top Intelovih procesora kroz godine (pa da vidimo Moore-ov zakon ? )
[ Djoks @ 10.05.2009. 23:08 ] @
Odgovor na to pitanje (na koji način se formulišu query-ji i iz kojih 4 segmenata se sastoji WolframAlpha sistem) možete pronaći u okviru Stivenove demonstracije (par dana unazad) na video zapisu dostupnom sa: http://www.najdanovic.com/alpha/WolframAlpha.wmv

Nažalost, prema Marfijevom zakonu, računar mi je krahirao pri početku, pa nisam uspio ugrabiti prvih 10-tak minuta introdukcije i demonstracije dijela vezanog za matematiku. Elem - Stiven kasnije objašnjava koncept i daje odgovore na interesantna pitanja.

---

Što se pitanja tiče - nažalost nema informacija dostupnih za konkretno "C++" programere, ali ima uopšteno za programere. Evo slike:



(postoje informacije za uglavnom svako zanimanje)

Što se Moore-ovog zakona tiče - evo odgovora:



Može se, kao što se vidi, ručno zadati godina projekcije.
Nema informacije o frekvenciji top Intelovih procesora kroz godine. :(
[ Sapphire @ 10.05.2009. 23:23 ] @
@Djoks, thx

Što se tiče rezultata:
Hmmmm....

Baš sam zato i postavio upite koje jesam. Postoji nešto google izvora na Netu za obje informacije, ali me zanimalo može li WA da prepozna i baš analizira upite koji su malo "dublji".

Ovaj drugi je interesantan (barem meni), jer da bi ga rješio, morao bi pronaći top Intel-ove modele (po godinama), te tek onda ih usporediti. Pitanje je - da li na Internetu ne postoji dovoljno informacija za takav upit, ili ih WA ne iskorištava. Zbog prokletog limita Internet providera, i skupoće istog, malo sam ograničen u pregledavanju video konferencija nažalost ...

Ipak, sve u svemu, sada već mislim da se radi o obećavajućem konceptu, koji - ako se bude razvijao dalje - biće jako koristan !
[ Djoks @ 10.05.2009. 23:56 ] @
Kako sam razumio Stivena: Wolfram Alpha prikuplja podatke sa Interneta (respektabilnih Web sajtova ponajviše), klasifikuje ih, analizira (provjeravajući da li oni imaju smisla upotrebom data mining tehnologija, ali i ručnom analizom jer za svaku oblast Wolfram ima eksperte koji nadziru set podataka) i potom stavlja dostupne u sistem. Na prvoj konferenciji Stiven je rekao da ako se na ijednoj stranici na Web-u pojavi konstanta tipa:

JH2JKHRJK = 23.4245346356354523 (parafraziram)

Wolfram|Alpha će je pronaći, ali da li će ona biti uvrštena u relevantne podatke uklapajući se u neki od postojećih modela i kategorija podataka - to je pitanje. Wolfram-u je ipak bitnije da su podaci iz sistema ČISTI i TAČNI nego sveobuhvatniji i sumljivije tačnosti. Zato je OGROMAN napor učinjen u programiranju sistema tako da prečišćava podatke, vrši komparaciju i odabir relevantnih. Neko od nas može napraviti Web sajt i napisati da Beograd ima 10 miliona stanovnika - ali teško da će ta informacija biti relevantna u okviru Wolfram Alpha-e. Osim toga - treba naglasiti da se Wolfram Alpha ne bazira samo na podacima prikupljenim sa Web-a; GRO podataka kojima sistem barata nije sa Web-a već iz baza koje Wolfram godinama gradi i stavlja na upotrebu korisnicima njihovih aplikacija (tipa Mathematica).

Ipak - postojatće glasan i jasan poziv svim zainteresovanim stranama da Wolfra-u pošalju svoje modele podataka, algoritme i same podatke - kako bi ih sistem uvrstio. Professional korisnici ovog portala će biti u stanju to sami da čine.

Treba imati na umu da je ovo tek početak; nailazi se ponekad na kategoriju podataka koja ne postoji ali sa jasnom naznakom da se trenutno radi na uvrštavanju i opcijom da se korisnik prijavi na mailing-listu i bude obavješten kada se ti podaci pronađu u sistemu...

Elem - veliki je problem (pitanje) i pravo upotrebe tih informacija. Wolfram bez problema može učiniti crawl po sajtu Intel-a i pokupiti sve interesantne fakte, ali pitanje je smije li ih on distribuirati na taj način kroz Wolfram Alpha? Zato se od određenih kategorija podataka odustalo: Stiven je rekao da Wolfram Alpha NIKADA neće omogućiti pretragu za ljudima (izuzimajući, naravno, istorijske i poznate ličnosti), iako bi se tu moglo mnogo toga ponuditi, analizirati i prikazati.

Zato je postojeća baza podataka relativno opšte prirode (uvrštena su znanja koja su poznata javnosti u oblasti fizike, matematike, hemije, ekonomije itd. bez potrebe za imanjem nekih posebnih prava na upotrebu i distribuciju podataka), ali to ne znači da će ona ostati takva. Čak štaviše - Stiven očekuje i nada se vrlo jakoj saradnji sa velikim igračima tipa Google, Microsoft i sl. E, sad: da li će te firme pronaći zajednički interes - ostaje da vidimo.

Svakako - početak je više nego dobar.
[ ||NeX|| @ 15.05.2009. 11:44 ] @
Google uzvraca udarac:
http://www.techcrunch.com/2009...wolfram-alpha-exclusive-video/
[ Djoks @ 15.05.2009. 13:09 ] @
Čitao sam članak i ne bih rekao da je to adekvatan "udarac" na Wolfram Alpha sistem - to je prije novi alat korisnicima kojima treba pretraživač koji će dati kategorizovani prikaz rezultata. A Wolfram nije pretraživač, i naglasak nije dat na pretraživanje podataka - već baratanje istim.

Google kalkulator je, na tom polju, gotovo primitivan, i nema naznaka da će Google ponuditi mehanizam za analizu i kompleksnije baratanje traženim podacima. Sve što korisnik dobije u rezultatima jeste - tabela. Zato Wolfram ima JAKOG keca u rukavu - jer je dekadama ispred Google-a razvijajući softver Matematika koji predstavlja state-of-the art engine za najrazličitije vrste kalkulacija, a Wolfram Alpha se bazira na ovom sistemu.

No bilo bi, svakako, dobro vidjeti konkurenciju i Wolfram-u, ali će u ovom slučaju Google morati mnogo više da se potrudi.

---

S' druge strane: kritikuje se relativno "mali" skup podataka kojim Wolfram Alpha barata, dok Google pretražuje sve. Ako ste slušali predavanje Stivena Volframa - biće vam jasno zašto je to tako. Stiven stavlja naglasak na TAČNOST podataka koji se vrlo pažljivo analiziraju prije smještanja u bazu, i za svaku oblast podataka Wolfram ima eksperte koji nadziru tačnost i konzistenciju podataka. Zašto? Zato što Wolfram Alpha treba da bude alat u oblasti istraživanja, a kome istraživaču treba alat koji vraća i barata neprovjerenim podacima?
[ ||NeX|| @ 16.05.2009. 17:29 ] @
Nisam detaljno pratio ovu tematiku, ali izgleda da je Google-ov "udarac", samo marketinški potez, da nebi bilo da oni nemaju protu-oružje.
A inaće mi izgleda kao jasno, da će WA služiti baš za istraživanja i neće ni moći biti mass media.
[ websurfer @ 18.05.2009. 22:54 ] @
Zanimljivo ali kod mnogih unosa jednostavno se "zaledi" i ne daje nijedan rezultat.
[ Prokleta_Nedelja @ 19.05.2009. 06:50 ] @
jesi li ga pit'o "Šta ima?!"
[ websurfer @ 19.05.2009. 16:55 ] @
Mogu da primetim da jos uvek skripi kod nekih geografskih pojmova, narocito za mesta van SAD ali tek su poceli - popravice se.

Citat:
Prokleta_Nedelja: jesi li ga pit'o "Šta ima?!"


Da, kad sam ga to pitao server im je na kratko pao :) :) :)
[ websurfer @ 19.05.2009. 18:12 ] @
Evo jednog zanimljivog rezultata sa Wolfram Alpha: 1 dinar (rsd) = 1 euro !?



link:
http://www60.wolframalpha.com/input/?i=rsd


[ bobrock1 @ 19.05.2009. 22:32 ] @
Probao sam par upita nije dao nista,

vraticu se za par godina da proverim da li su se popravili.
[ ||NeX|| @ 20.05.2009. 00:25 ] @
Meni je 90% pitanja zna odgovoriti, pogotovo matematiku, ishranu i geokodirane stvari, čak i "swine flu" odlično odgovori. Kod lokaliteta će škripati, to su najavili. Koncetrišu se prvo da naprave englesku verziju kako treba.

ps. zamolio bih negativne komentare da potkrijepite uvijek linkovima
[ Djoks @ 20.05.2009. 11:05 ] @
Tačno je, ali treba naglasiti da je sistem pušten u rad tek par dana unazad. Onaj ko je očekivao da će mu Wolfram Alpha zamijeniti Milana Tarota - prevario se.

http://www.wolframalpha.com/input/?i=How+old+are+you%3F

Analize pokazuju da je na 3/4 pitanja tokom par proteklih dana Wolfram Alpha dao zadovoljavajući odgovor (možda ne idealan - ali zadovoljavajući). Ljudi iz tima RADE vrijedno analizirajući preostala pitanja i nekih 20 hiljada komentara koji su im direktno upućeni (sugestije, ispravke, pohvale itd.). Tu su i linkovi sa informacijama i poziv ljudima da daju doprinos sistemu (u vrhu WolframAlpha stranice).

http://blog.wolframalpha.com/2...wolframalpha-is-in-production/

Najlakše je kritikovati, ali treba pri tome imati u vidu da je sistem ponuđen besplatno, a nije jedan od onih sistema čiji sadržaj grade korisnici (Facebook, MySpace i sl.) - već je plod decenija rada i akumuliranog znanja koje Wolfram uopšte NIJE ni morao ponuditi javnosti. Takođe - sistem je i konceptualno potpuno revolucionaran, pa novim korisnicima ipak predstoji jedna familijarizacija kako bi umjeli da iskoriste njegove benefite (za razliku od Google-a gdje familijarizacija gotovo nije potrebna).

Elem: Vezano za prethodni komentar - koji me podsjeća na komentar mog prijatelja koji je otišao na sajt i postavio pitanje: "koliko kokoška ima zuba" (pa potom ga kritikovao jer nije dobio nikakav odgovor): interesantno je zapaziti da - negativne komentare na Facebook FAN stranici i Justin.TV stranici (odakle se vršio prenos): upućuju uglavnom (90%) nadimci koji su kombinacija imena sa našeg podneblja (ex-Yu), tipa: Mitar012, MrPetar, SuperJanko i td.

Ne pamtim da sam vidio ijedan negativan komentar od stranaca bilo da su kombinacija Engleskih, Francuskih, Njemačkih, Indijskih, Azijatskih ili drugih imena. Stranci uglavnom (95%) upućuju pozitivne komentare, pohvale, sugestije ili pitanja (konstruktivna).

Znači: problem je u našem mentalitetu koji, nezadovoljan svime i svačime, ne nalazi razlog za pohvalu ili razumijevanje - već isključivo kritike; po bilo kojem pitanju... za bilo kakav sistem...
[ websurfer @ 20.05.2009. 15:31 ] @
Citat:
Djoks

Ne pamtim da sam vidio ijedan negativan komentar od stranaca bilo da su kombinacija Engleskih, Francuskih, Njemačkih, Indijskih, Azijatskih ili drugih imena. Stranci uglavnom (95%) upućuju pozitivne komentare, pohvale, sugestije ili pitanja (konstruktivna).

Znači: problem je u našem mentalitetu koji, nezadovoljan svime i svačime, ne nalazi razlog za pohvalu ili razumijevanje - već isključivo kritike; po bilo kojem pitanju... za bilo kakav sistem...


Ovo nema veze sa psihologijom i mentalitetom, jednostavno ljude iz Nemacke, Francuske, SAD, itd. uglavnom ne interesuje manjak podataka vezanih za npr. Srbiju... S obzirom da se radi na tome da se popravi tamo gde skripi (vec sad sam primetio da npr. za neke lokalitete u Srbiji imaju podatke koje nisu imali juce) postace vremenom zadovoljniji i ljudi sa ovog podrucja.
[ Stefan Markic @ 20.05.2009. 17:23 ] @


how many roads must a man walk down

WolframAlpha - the answer to life, universe and everything
Google - the answer to life, universe and everything

to be or not to be
[ Djoks @ 20.05.2009. 19:06 ] @
Citat:
websurfer: Ovo nema veze sa psihologijom i mentalitetom, jednostavno ljude iz Nemacke, Francuske, SAD, itd. uglavnom ne interesuje manjak podataka vezanih za npr. Srbiju... S obzirom da se radi na tome da se popravi tamo gde skripi (vec sad sam primetio da npr. za neke lokalitete u Srbiji imaju podatke koje nisu imali juce) postace vremenom zadovoljniji i ljudi sa ovog podrucja.


Ne slažem se.

Dakle - ne govorimo o konstruktivnim kritikama i pitanjima tipa: "zašto nema ovo" i "da li će biti ovo", već o sarkazmima, nipodaštavanjima, obezvređivanju itd. Evo jednog od brojnih primjera:

Na objavu Wolfram Alpha tima: "Thank you everyone for the great support and feedback! The team is going to take some time to celebrate and we'll be back in touch soon!"

SVI ODREDA čestitaju (oko 80 ljudi), a dvojica pametnjakovića: Dalibor K. i Krunoslav Š. (oba prezimena završavaju sa "ić", ali ne bi ih navodio) odgovaraju:

- "Can't see much reasons for celebration" i
- "i'm not sure what to do with your input".

Naravno - dobijaju adekvatne odgovore od ostalih: "neka tvoja kompanija napravi bolje, pa onda dođi da se hvališ..." i sl.

Dakle: uopšte ne razumijem potrebu da se na nečiji rad (kakav god on bio) - odgovori posprdno i na ovakav način?! I, navodim, ovo sam vidio UGLAVNOM od ljudi sa našeg podneblja (ex-YU)... zato se i ne čudim kada pojedinac dođe ovdje i kaže: "vratiću se za par godina..." - dakle: ne mora se ni vraćati...

Ali da ne diskutujem više o ovome... nema smisla...
[ Stefan Markic @ 21.05.2009. 04:08 ] @
http://www.wolframalpha.com/sc...t/introducingwolframalpha.html

Sto se mene tice, ovo ima ogroman potencijal.
[ Ivan.Markovic @ 21.05.2009. 10:32 ] @
Zanimljiv pristup obradi informacija, trebace nam vremena da se orjentisemo na drugaciji oblik formulisanja pretrage ... Ovaj engine moze biti veoma koristan i precizan ako zaboravite da koristite Google pretragu.
[ websurfer @ 21.05.2009. 11:10 ] @
Citat:
Djoks
Dakle: uopšte ne razumijem potrebu da se na nečiji rad (kakav god on bio) - odgovori posprdno i na ovakav način?! I, navodim, ovo sam vidio UGLAVNOM od ljudi sa našeg podneblja (ex-YU)... zato se i ne čudim kada pojedinac dođe ovdje i kaže: "vratiću se za par godina..." - dakle: ne mora se ni vraćati...

Ali da ne diskutujem više o ovome... nema smisla...


Cemu tolika ogorcenost zbog tudjih stavova... Nemaju svi istu percepciju i kriterijume tako da bobrock1 moze s punim pravom reci "vraticu se za par godina" ako smatra da je stvar preuvelicana tj. previse nahvaljena u odnosu na realno stanje. Ja takodje primecujem dosta propusta ali funkcionise zadovoljavajuce s obzirom na slozenost projekta, medjutim stvari se popravljaju i mislim da ce trebati mnogo manje vremena od tih par godina da funkcionise odlicno.


[ Stefan Markic @ 21.05.2009. 12:20 ] @
Izgleda da nekima nece da otvori onaj link koji sam ranije okacio. Na tom linku se nalazi introduction video (u Flash-u) koji traje 13:23. Ako nekome nece da pusti video sa sajta, evo YT linkova:

Introduction to Wolfram|Alpha by Stephen Wolfram [1/2]
Introduction to Wolfram|Alpha by Stephen Wolfram [2/2]

S obzirom na to da je pre neki dan pusten u rad, ovo je zaista impresivno.
--

Inace, pitao sam ga kakvo je vreme bilo u Vranju (gde sam se rodio) 3/12/1986 (kad sam se rodio):
weather in Vranje on 3/12/1986

:)

Ekstra je sto se odgovor moze snimiti u PDF-u.

EDIT:
weather in US on Kennedy's death

:)

[Ovu poruku je menjao Stefan Markic dana 21.05.2009. u 13:31 GMT+1]
[ zaraza @ 21.05.2009. 12:46 ] @
Na prvi pogled Wolfram izgleda super, mislim da ce mnogima pomoci u istrazivanjima i brzom dolazenju do podataka...ako zazivi.
Ja ga nisam detaljno isprobavao, vec sam pokusao sa nekim pojmovima tipa serbia, dna, imena nekih astronomskih objekata....i tako neke opste pojmove i to radi ok. Videcemo kako ce se ponasati sa nekim detaljnijim upitima....zato kazem "ako zazivi".
[ icobh @ 21.05.2009. 13:10 ] @
Ne znam da li ste ovo vidjeli:
http://www75.wolframalpha.com/input/?i=president+bosnia+1994
http://www75.wolframalpha.com/input/?i=president+croatia+1994
[ Djoks @ 21.05.2009. 13:47 ] @
Country data:

http://www.wolframalpha.com/in...ctrical+grid+properties+France
http://www.wolframalpha.com/input/?i=agricultural+products+serbia
http://www.wolframalpha.com/in...erbia+agricultural+value+added
http://www.wolframalpha.com/input/?i=serbia+airports
http://www.wolframalpha.com/input/?i=serbia+annual+births
http://www.wolframalpha.com/input/?i=serbia+annual+deaths
http://www.wolframalpha.com/in...=Croatia+annual+HIVAIDS+deaths
http://www.wolframalpha.com/input/?i=croatia+arable+land+area
http://www.wolframalpha.com/input/?i=croatia+arable+land+fraction
http://www.wolframalpha.com/input/?i=croatia+birth+rate+fraction
http://www.wolframalpha.com/input/?i=Croatia+bordering+countries *
http://www.wolframalpha.com/input/?i=Croatia+borders+lengths *
http://www.wolframalpha.com/input/?i=Croatia+boundary+length
http://www.wolframalpha.com/input/?i=Serbia+calling+code
http://www.wolframalpha.com/input/?i=Serbia+capital+city

kao i sljedeći parametri na tu temu:

"CapitalLocation", "CapitalLocationLink", "CellularPhones", "CenterCoordinates", "CenterLocationLink", "ChildPopulation", "Classes", "ClimateTypes", "CoastlineLength", "ConstructionValueAdded", "Continent", "Coordinates", "Countries", "CountryCode", "CropsLandArea", "CropsLandFraction", "CurrencyCode", "CurrencyName", "CurrencyShortName", "CurrencyUnit", "CurrentAccountBalance", "DeathRateFraction", "Dependencies", "DependencyParent", "EconomicAid", "ElderlyPopulation", "ElectricalGridFrequency", "ElectricalGridPlugImages", "ElectricalGridPlugs", "ElectricalGridSocketImages", "ElectricalGridSockets", "ElectricalGridVoltages", "ElectricityConsumption", "ElectricityExports", "ElectricityImports", "ElectricityProduction", "EnvironmentalAgreements", "EnvironmentalIssues", "EthnicGroups", "EthnicGroupsFractions",
"ExchangeRate", "ExpenditureFractions", "ExportCommodities", "ExportPartners", "ExportPartnersFractions", "ExportValue", "ExternalDebt", "FemaleAdultPopulation", "FemaleChildPopulation", "FemaleElderlyPopulation", "FemaleInfantMortalityFraction", "FemaleLifeExpectancy", "FemaleLiteracyFraction", "FemaleMedianAge", "FemalePopulation", "FiscalYearDate", "FixedInvestment", "Flag", "FlagDescription", "FMRadioStations", "ForeignExchangeReserves", "ForeignOwnedShips", "ForeignRegisteredShips", "FullCoordinates", "FullName", "FullNativeName", "FullPolygon", "GDP", "GDPAtParity", "GDPPerCapita", "GDPRealGrowth", "GDPSectorFractions", "GiniIndex", "GovernmentConsumption", "GovernmentDebt", "GovernmentExpenditures", "GovernmentReceipts", "GovernmentSurplus", "GrossInvestment", "Groups", "HighestElevation", "HighestPoint", "HIVAIDSDeathRateFraction", "HIVAIDSFraction", "HIVAIDSPopulation", "HouseholdConsumption", "ImportCommodities", "ImportPartners", "ImportPartnersFractions", "ImportValue", "IndependenceDate", "IndependenceYear", "IndustrialProductionGrowth", "IndustrialValueAdded", "InfantMortalityFraction", "InfectiousDiseases", "InflationRate", "InternationalOrganizations", "InternationalOrganizationsObserver", "InternetCode", "InternetHosts", "InternetUsers", "InventoryChange", "IrrigatedLandArea", "IrrigatedLandFraction", "ISOName", "LaborForce", "LandArea", "Languages", "LanguagesDialects", "LanguagesFractions", "LargestCities", "LifeExpectancy", "LiteracyFraction", "LowestElevation", "LowestPoint", "MajorIndustries", "MajorPorts", "MaleAdultPopulation", "MaleChildPopulation", "MaleElderlyPopulation", "MaleInfantMortalityFraction", "MaleLifeExpectancy", "MaleLiteracyFraction", "MaleMedianAge", "MalePopulation", "ManufacturingValueAdded", "MaritimeClaims", "MedianAge", "Memberships", "MerchantShips", "MerchantShipsDeadWeight", "MerchantShipsGross", "MerchantShipTypes", "MigrationRateFraction", "MilitaryAgeFemales", "MilitaryAgeMales", "MilitaryAgePopulation", "MilitaryAgeRate", "MilitaryExpenditureFraction", "MilitaryExpenditures", "MilitaryFitFemales", "MilitaryFitMales", "MilitaryFitPopulation", "MiscellaneousValueAdded", "Name", "NationalIncome", "NationalityName", "NativeName", "NaturalGasConsumption", "NaturalGasExports", "NaturalGasImports", "NaturalGasProduction", "NaturalGasReserves", "NaturalHazards", "NaturalResources", "OilConsumption", "OilExports", "OilImports", "OilProduction", "OilReserves", "PavedAirportLengths", "PavedAirports", "PavedRoadLength", "Phone", "PhoneLines", "Pipelines", "Polygon", "Population", "PopulationGrowth", "PovertyFraction", "PriceIndex", "RadioStations", "RailwayGaugeLengths", "RailwayGaugeRules", "RailwayLength", "RegionNames", "Regions", "Religions", "ReligionsFractions", "RoadLength", "SchematicCoordinates", "SchematicPolygon", "SectorLaborFractions", "Shape", "ShortWaveRadioStations", "SignedEnvironmentalAgreements", "StandardName", "SuffrageType", "TelevisionStations", "TerrainTypes", "TimeZones", "TotalConsumption", "TotalFertilityRate", "TradeValueAdded", "TransportationValueAdded", "UNCode", "UnemploymentFraction", "UNNumber", "UnpavedAirportLengths", "UnpavedAirports", "UnpavedRoadLength", "ValueAdded", "WaterArea", "WaterwayLength"

Samo ih treba pisati kao odvojene riječi (npr.: "LowestPoint" = lowest point):

http://www72.wolframalpha.com/input/?i=Serbia+lowest+point

To je dio raspoloživih podataka vezanih za zemlje.

---

City data:

Na raspolaganju su sljedeći podaci: "AlternateNames", "Coordinates", "Country", "Elevation", "FullName", "Latitude", "LocationLink", "Longitude", "Name", "Population", "Region", "RegionName", "StandardName", "TimeZone"

Primjer:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=Vrsac+population

Registrovanih gradova (mjesta) u Srbiji: 251, Hrvatskoj: 747, Bosni i Hercegovini: 232, Crnoj Gori: 4.
[ misk0 @ 21.05.2009. 19:13 ] @
Jesam ja glup ili ovde nesto ne radi?
http://www63.wolframalpha.com/input/?i=First+computer
http://www63.wolframalpha.com/...+was+first+black+president+usa
http://www63.wolframalpha.com/input/?i=the+oldest+hotel

Sta fali tim upitima?
[ Djoks @ 21.05.2009. 20:22 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=wirZUhqUY54



Ne fali ništa upitima, ali bi odgovore na njih prije pronašao na Google-u nego u WolframAlpha sistemu iz razloga što odgovori ne potpadaju pod oblasti trenutno dostupne unutar sistema, ili sistem u bazi podataka nema parametre koji su potrebni za izračunavanje pojedinih odgovora:

1. Wolfram bi za ovo pitanje morao imati listu računara sa datumima (godinom) proizvodnje ili godinom patentiranja (puštanja u javnost), kako bi izračunao koji je računar najstariji (prvi). Umjesto liste računara - Wolfram bi morao imati podatke o patentima i kategorijama patenata kako bi dao odgovor na pitanje (ali ni ti podaci trenutno nisu dostupni; možda će biti).
2. Wolfram bi za odgovor na ovo pitanje morao bilježiti rasu/boju kože predsjednika Amerike. Ne vjerujem da se taj podatak uopšte i evidentirao u istorijskim bilješkama njihove administracije/arhiva (s' obzirom da je bilo gotovo nemoguće da predsjednik USA ne bude bijelac), ali moguće je da će ga od Baraka Obame uvesti.
3. Wolfram bi za odgovor na ovo pitanje morao imati listu SVIH hotela na svijetu sa godinom osnivanja/puštanja u rad kako bi izračunao koji je hotel najstariji (prvi). Ja ne vjerujem da negdje na Internetu UOPŠTE postoji podatak o najstarijem hotelu... a ako pod hotele potpadaju i gostionice koje nude prenoćište za novčanu naknadu - istorijski su se pojavljivale bukvalno i daleko prije Hrista... Kako onda sa sigurnošću uopšte i dati odgovor na pitanje: "koji je hotel najstariji" ?!


Na adresi: http://blog.wolframalpha.com/2009/05/18/feedback/ u listi pitanja se pojavljuje slično, a komentar Wolfram tima slijedi:

Citat:
Input: Average minimum wage worldwide
User comment: “guess you guys don’t have this data?”
Wolfram|Alpha Team response: Does such data exist?

[ Djoks @ 21.05.2009. 20:25 ] @
Ali, evo - dobija se makar odgovor kada se riječ hotel prvi put pojavljuje u upotrebi: http://www23.wolframalpha.com/input/?i=hotel&a=*C.hotel-_*Word-
[ Djoks @ 21.05.2009. 23:44 ] @
Parsiranje na djelu:

http://www98.wolframalpha.com/...d+by+4+plus+antilog+of+5+%2B+x^2+point+5+sin(x)+divide+by+square+root+of+the+cube+of+[x^3+-+y^3]+*+pi

odnosno, unesite pitanje tipa:

Citat:
k multiplied by 4 plus antilog of 5 + x^2 point 5 sin(x) divide by square root of the cube of [x^3 - y^3] * pi
[ zaraza @ 22.05.2009. 08:25 ] @
Evo jednog buga na koji sam naisao...ili je to mozda 'feature' :)

Upit je "belgrade temperature".
Kao rezultat dobijam temperaturu u bg i istoriju kretanja temp, za poslednjih 1/5/10/all godina u farenhajtima.
Ok, kazem "show metric", i iz padajuceg menija odaberem ALL, kako bih video sve dostupne podatke.
Browser uredno prikaze srednje godisnje temperature od 1950. god. do danas u celzijusima.
Problem nastaje kada trazim PDF - vraca me na default vrednosti.
[ dvnityCker @ 22.05.2009. 08:36 ] @
http://www74.wolframalpha.com/input/?i=Serbia

bordering country - kosovo
znaci to su mislili kad su rekli da je wolfram ispred sveta .. :P
[ Djoks @ 22.05.2009. 09:37 ] @
Citat:
zaraza
Upit je "belgrade temperature".
Kao rezultat dobijam temperaturu u bg i istoriju kretanja temp, za poslednjih 1/5/10/all godina u farenhajtima.
Ok, kazem "show metric", i iz padajuceg menija odaberem ALL, kako bih video sve dostupne podatke.
Browser uredno prikaze srednje godisnje temperature od 1950. god. do danas u celzijusima.
Problem nastaje kada trazim PDF - vraca me na default vrednosti.


Hmm, baš čudno... Možda je problem sa GeoIP servisom (ma da za opseg IP adresa odakle ti pišeš - propisno vraća zemlju Srbija).

Probaj ovo:

http://www44.wolframalpha.com/...Belgrade+temperature+.ip%3D.rs

(dodaš ".ip=.rs" na kraju, da se predstaviš kao korisnik iz Srbije)
[ zaraza @ 22.05.2009. 09:42 ] @
Da, tako radi, ali i dalje ne pamti sta odaberem iz padajuceg menija.
Tek sad vidim da PDF generise iz upita, a ne iz onoga sta je na ekranu.
[ misk0 @ 22.05.2009. 11:31 ] @
Citat:
Djoks:1. Wolfram bi za ovo pitanje morao imati listu računara sa datumima (godinom) proizvodnje ili godinom patentiranja (puštanja u javnost), kako bi izračunao koji je računar najstariji (prvi). Umjesto liste računara - Wolfram bi morao imati podatke o patentima i kategorijama patenata kako bi dao odgovor na pitanje (ali ni ti podaci trenutno nisu dostupni; možda će biti).


Cuj, ja sad ne znam na koje se on izvore oslanja ali po mnogim drugim izvorima prvi racunar je Eniac, (mada dozvoljavam i da to nije istinito). Nisu to podaci koji nisu dostupni, tj sigurno je neko prije Wolf-a to zakljucio.

Citat:

2. Wolfram bi za odgovor na ovo pitanje morao bilježiti rasu/boju kože predsjednika Amerike. Ne vjerujem da se taj podatak uopšte i evidentirao u istorijskim bilješkama njihove administracije/arhiva (s' obzirom da je bilo gotovo nemoguće da predsjednik USA ne bude bijelac), ali moguće je da će ga od Baraka Obame uvesti.


Sad, sto se tiche podataka, mislim da i boja koze kao i pol predstavljaju jedna od osnovnih karakteristika svake osobe.

Ja se slazem da je stvar na pocetku i da joj treba dati vremena, ali me je malo iznenadilo ovakvo 'odgovaranje'. Mene su u sustini interesovali podaci iz enciklopedija, vec dostupni u razlicitim izdanjima. Da li oni sebi dozvoljavaju da te podatke i zakljucke 'ne smatraju tacnim' pa traze druge izvore i racunaju (kako si ti naveo nacin kako bi skontali koji je comp najstariji), to je za vidjeti.
[ Djoks @ 22.05.2009. 12:28 ] @
Vodim se principima na kojima počiva program Mathematica (sa kojim se duže vrijeme služim), a kako Wolfram Alpha počiva na jezgru dotičnog programa - bio sam slobodan iznijeti mišljenje zašto Wolfram Alpha u ovom momentu ne može dati odgovor na ta pitanja bez obzira koliko ona konkretna i smislena bila.

Dakle - prije svega valja napomenuti da proprietary baze podataka kojima Wolfram raspolaže (a trenutno su u primarnoj upotrebi unutar sistema u odnosu na sve druge izvore informacija) - skladište nizove podataka na određene oblasti bilo da je riječ o hemijskom elementu, riječi iz riječnika, boji iz različitog spektra, zemlji, naslovu knjige, nazivu filma... Mala je vjerovatnoća da će sistem dati odgovor na pitanje koje izlazi van opsega oblasti sa kojima sistem trenutno barata (lista: http://www.wolframalpha.com/examples/ ), ma da ima i tih primjera - ali se oni dodaju u sistem manuelno kao odgovori na konkretna pitanja korisnika. Primjer je pitanje:

http://www93.wolframalpha.com/input/?i=why+is+the+sky+blue%3F

Što se tvog posljednjeg pitanja tiče (hotel) - vratio bih se na predavanje koje je Stiven Volfram održao na Harvardu 28. aprila ove godine ( http://www.youtube.com/watch?v=5TIOH80Qg7Q ). Skraćujem njegove riječi i parafraziram (kombinujući sa odgovorom koji je dao u narednom predavanju):

Ako negdje na Web-u postoji fakt (jedan jedini) koji je neko postavio (primjer: BFGYZ19 = 2.25345241391354) - Wolfram Alpha će ga pronaći, ali to ne znači da će taj fakt biti dostupan za pretragu unutar Wolfram Alpha sistema. Više je razloga za ovo:

1. Relevantnost tog fakta,
2. Relevantnost sajta sa koga je fakt očitan,
3. Da li taj fakt spada u neku od postojećih oblasti koje su dostupne u sistemu (da li je to npr. tačka ključanja hemijskog jedinjenja XY pri atmosferskom pritisku od MN itd.),
4. Da li je to jedinstvena vrijednost fakta (u odnosu na ostale zabilježene vrijednosti). Recimo: vrijednost Pi se pojavljuje na sto hiljada mjesta i lako je provjeriti njenu tačnost,
5. Ako je to jedinstvena vrijednost, ali postoje i druge vrijednosti za ovaj fakt u sistemu - vrši se data mining analiza ekstremnih vrijednosti - da se vidi koliko ta vrijednost odstupa od uobičajenih vrijednosti i
6. Ta vrijednost (ako je relevantna, različita od svih zabilježenih, a recimo novijeg datuma) biva ručno provjerena od strane eksperta iz zadate oblasti (Wolfram ima saradnju sa ekspertima iz svake od oblasti, koji nadziru konzistentnost i tačnost podataka sa kojima sistem barata).

Dakle, Stiven je rekao: "više se pažnje obraća na tačnost podataka u sistemu, nego na njihov broj". Zašto? Zato što Wolfram Alpha treba da bude alat u oblasti istraživanja, desna ruka kako za studente, amatere tako i profesionalce - i od sistema se očekuje da barata tačnim podacima (za razliku od Google-a gdje se rezultati upita ručno filtriraju, prihvataju i odbacuju od strane samog korisnika koji surfujući odgovara za njihovu tačnost, tj. preuzima rizik za njihovu tačnost). Kod Wolfram "pretraživača" - čišćenje podataka obavlja sam sistem, i to je razlog dodatne rigoroznosti od njihovog odabira.
[ Horvat @ 22.05.2009. 13:34 ] @
kao sto sam napisao u drugoj istoj temi,svidja mi se ovo,naravno fali jos usavrsavanja i desi se da pukne [barem onda kada sam ga malo intenzivnije isprobavao]

sto se tice vremena,meni na upit "subotica temperature" daje rezultat u ^C,a i pdf je isto sa ^C
[ misk0 @ 22.05.2009. 19:12 ] @
Ne znam, ali ta filozofija o tacnosti podataka mi se onako ... djeluje naivno.
1. Wolf odredjuje da li je neki izvor 'povjerljiv' tj dovoljno kompetentan da izdaje podatke. A na osnovu cega oni to zakljucuju?
2. Postoje tijela u svijetu koja izdaju 'tacne' informacije (ne govorim o vjestima vec o naucnim dostignucima, standardima, radovima i slicno). Naravno da se iz dana u dan podaci mjenjaju i ono sto je juche bilo tacno, danas nije zbog novih informacija koje su postale dostupne u medjuvremenu.

Nekako mi to 'kunem se u istinitost podataka' ne zvuci ubjedljivo. Na kraju krajeva, danas je jakoooo malo toga apsolutno a njima je to glavni argument.

(IMHO).
[ Djoks @ 22.05.2009. 19:55 ] @
Citat:
misk0: Ne znam, ali ta filozofija o tacnosti podataka mi se onako ... djeluje naivno.
1. Wolf odredjuje da li je neki izvor 'povjerljiv' tj dovoljno kompetentan da izdaje podatke. A na osnovu cega oni to zakljucuju?
2. Postoje tijela u svijetu koja izdaju 'tacne' informacije (ne govorim o vjestima vec o naucnim dostignucima, standardima, radovima i slicno). Naravno da se iz dana u dan podaci mjenjaju i ono sto je juche bilo tacno, danas nije zbog novih informacija koje su postale dostupne u medjuvremenu.


Odgovore na ta pitanja možeš čuti u okviru predavanja: http://www.youtube.com/watch?v=5TIOH80Qg7Q (dio pitanja/odgovori) negdje od 45. minuta pa nadalje...

Treba, ipak, imati na umu da je kompanija Wolfram u nauci već DECENIJAMA! Kreni od www.wolfram.com ili http://www.wolfram.com/solutions/ i biće ti jasnije. Tako da - o "tijelima u svijetu koje izdaju informacije, naučna dostignuća, standarde, radove itd." - oni svakako mnogo bolje znaju od nas. :)

Osim toga - na odgovor iz Wolfram Alpha sistema - u dnu možeš pronaći link "sources" koji će ti pokazati reference (lista izvora koje u Wolfram-u smatraju kompetentnim).

---

To je, sve u svemu, drugačiji pristup (pogotovo novim korisnicima). Nama koji smo se družili sa Matematikom od verzije 6 pa naprijed - poznati su setovi podataka kojima Wolfram/Matematika barataju.

Nema pomena o tome "kunem se u istinitost podataka". To niko ne može reći - ali se svugdje govori o tome da se ozbiljno TRUDE da podaci u sistemu budu što tačniji. Naveo sam ranije na koji način se ovo vrši, a osim in-house kontrole podataka - postoji i eksterna kontrola i jasan poziv SVIMA drugima koji žele da učestvuju u projektu na način što će dati doprinos podacima u kvalitativnom ili kvantitativnom smislu. Link: http://www.wolframalpha.com/participate/participate.html