[ SpelingMistakes @ 01.05.2009. 23:45 ] @
Ko radi taj i uci - ne samo da gresi nego nesto i nauci :)

Znaci poceli smo sa resavanjem problema uvodjenja signala na kompjuter - pored standardnih resenja sa kojima nismo mogli da uradimo mnogo, poceli smo polako da ostvarujemo sopstveno - da ako pozelimo mozemo vecinu stvari da uvucemo na komp i da sa njima radimo ono sto zelimo - Bilo je dobrih preporuka izmedju ostalog i ovde kako da to resimo i na odredjeni nacin je to pocelo da se sprovodi, tj da se resava.

E sad

Sledeci problem koji resavamo je Matematicki moduli ili Algoritam

Znaci ideja je da se analizira video signal - evo opisa kako se to moze uraditi

Analiza video signala ce se sastojati iz tri paralelna procesa a rezultati istih bi trebalo na kraju preklopiti da bi se dobio sto precizniji rezultat


Evo opisa procesa

1. analiza video signala i pracenje pomeranja "boje" na istom

2. analiza video signala i pracenje kontura (oblika)

3. analiza video signala i pracenje ....... e to je sad malo teze objasniti - hajde da pokusam

dodatak na ovo iznad
Procesi sluze da na osnovu rezultata upravljaju kamerom - tj da se automatizovano kamera pomera i tako prati ono sto je oznaceno da treba da se prati


Objasnjenja

1. analiza video signala i pracenje pomeranja "boje" na istom

Imamo kamion koji je odredjene boje - lako shvatljivo - kamera zumira na kamion da pokrije barem centralni deo ekrana (npr malo vise od jedne devetine ekrana) i tad se zadaje komanda za pracenje - proces treba da bude takav da analizom frejmova i odredjuje u kom se smeru se treba pomeriti kamera, i da se to kroz softver i uradi - salje se signal motorima i kamera se pomera kao sto je predvidjeno


2. analiza video signala i pracenje kontura (oblika)

Konture ili oblici - svako telo kad ga pogledate ima neke konture i neke oblike - Propustajuci sliku kroz odredjene filtere ili cak koristeci crno belu sliku kao izvor(ista slika sa kamere u boji se pomocu filtera pretvara u CB) bi trebalo da omoguci da se dobiju odredjeni oblici - npr kontura kamiona - proces kao i prethodni treba da omoguci da se analizom frejmova vidi u kom smeru se pomera "praceni" objekat sto program pretvara u pomeranje kamere ne bi li isti ostao u centru


3. analiza video signala i pracenje ....... e to je sad malo teze objasniti - hajde da pokusam

E sad - ako imamo termoviziju - svako ko je ikada gledao snimak termovizije zna o cemu pricam - ona veoma tacno iscrtava konture i ako je "crno bela" onda se dobijaju veoma tacni oblici i konture onoga sto se vidi kroz kameru - Ideja je stvoriti mogucnost da se tako nesto "uhvati" i prati - Znaci prilikom kretanja kamiona npr tockovi ce da "sijaju" i bice veoma veoma primetni. Ako je termovizija u boji (a vidjao sam i takve) onda prakticno varijacijom prvog i drugog procesa mozemo da dobijemo ono sto je primenjivo u trecem

Rezultate analiza prethodno opisanih procesa bi trebalo na kraju preklopiti da bi se mogucnost konstatnog pracenja izabranog objekta (tj dela slike sta god da se nja njemu nalazilo) povecala sto vise kako ne bi dolazilo do prekida u pracenju


Pitanje je - da li poznajete nekoga ko bi mogao da nam pomogne u izradi ovih matermatickih modula - algoritmova koje bi smo ugradili u softver koji ce u buduce biti napravljen. Pomoc bi bila i usmerenje ka nekim ljudima, organizacijama, internet adresama ili eventualno modelima (algoritmovima) koji vec postoje i koji bi se dali prilagoditi i slicno. Ko god da se odluci za ovo unapred treba da zna da je projekat na kom se radi dugorocan i da moze da racuna da kad se zapocne finansirani rad na istom ima angazovanje na njemu, jer ce uvek biti potrebna "dorada, podesavanje i slicnoi" - razlicite aplikacije ce zahtevati razlicita podesavanja i ili nove varijacije na modele - tako da ...

Projekat se razvija kao DUAL use a u ovom trenutku su glavni potencijalni korisnici iz vojske, policije iz citavog sveta, kao i civilne organizacije koje imaju potrebe za ovakvim sistemima, a ima ih.

Ko zeli da me kontaktira - ili ovde na temi, ili preko e-maila [email protected]
Na Skype-u i ICQ-u sam SpelingMistakes

Nadam se da sam bio dovoljno jasan u smislu objasnjenja sta se zeli uraditi, pa .... tu sam

Cekam reakcije, komentare, preporuke, savete - sta god ....

Unapred zahvalan

Spel
[ dejanet @ 19.05.2009. 15:39 ] @
Ja bi krenuo od Java media Framework-a (JMF)... pa polako dalje...
[ SpelingMistakes @ 22.05.2009. 12:32 ] @
Tim vec postoji - trebaju nam dodatni saradnici - Ako imas iskustva u navedenom - pa javi mi se

Spel
[ dejanet @ 22.05.2009. 14:05 ] @
Samo predlažem, ne nudim ...

Već sam rasprodao svoje vreme ...

Inače projekat, konkretno software-ski deo, koji radite je izuzetno zahtevan, a projektovani rezultat/rešenje, predpostavljam ide preko postojećih CCTV rešenja..

zbog toga mi je zanimljiv, a opet me brine što malo ljudi učestvuje u ovakvim temama ..

Pozdrav..