[ ctx @ 09.05.2009. 09:20 ] @
Skoro sam kupio novu gaficku msi hd 3850, 256mb ddr3... Ugradio sam je, instalirao drajvere i sve je radilo kako treba.Posto graficka moze da se overklokuje uz pomoc auto overklokinga koji je ponudjen u stablu podesavanja to sam i urdio. U helpu kazu da ce program sam da odradi overklok onako kako je najbolje za masiu.
Zavrsi zadati posao, kaze da testiram jos jednom podesavanja i na kraju ako je sve OK treba da kazem da to i prihvatam. To sam i urdio. Prema onome sto sam video znacajno je povecao brzinu memorije i GPU.(mislim da sam ispravno napisao "brzinu memorije i GPU". Restartujem racunar i to je to, sve radi onako kako treba. E sada, ja sam instalirao W7 sa svim potrenim drajverima itd. Programe koje sam instalirao je OS prihvatio bez problema. Bukvalno sam instalirao sve sto sam instalirao i na XP. Kada sam sve podesio onako kako meni odgovara instalirao sam i neke igrice Call of Duty i FarCray2. Pocnem sa igrom i posle nekoliko minuta BOOM. Sistem se ukoci ili zastane za trenutak pa opet nastavi, pojave se kockice na sekund-dva pa se otkoci i tako. Posle nekoliko pokusaja sam video da ja ustvari nikako ne mogu da da se igram. Posto igrice nisam igrao mozda godinu dana a sada kada sam hteo da se malo zezam ono ... Iako je sve radilo perfektno pod W7, moram da priznam da sam bio odusevljem brzinom rada OS, ja sam ponovo sumnjao da je on kriv za to sto se desava. Naljutim se i ponovo vratim stari XP. Ponovo instaliram sve sto mi treba, a inace instaliram vrlo malo programa-samo najpotrebnije, odradim i auto overkloking. Instaliram igrice i ponovo isto. Sta sad? Proverim drajvere i sve ono sto se kaze osnovno i ponovo isto. Medjutim, setim se auto overklokinga i posumnjam da je mozda on kriv za ponasanje graficke. Vratim sva podesavanja na fabricka, pokrenem igricu i sve radi normalno. Ne koci, ne secka i nema kockica.
Moje pitanje je zapravo zasto se to dogodilo i zasto taj auto overklok nije odradio posao onako kako treba. Mislim, on je napravljen valjda da pomogne nama koji se u to ne razumemo a ne da odmaze. Najvise mi je krivo sto se nisam setio toga pre nego sto sam skinuo W7.
Inace, imam AMD 6000+ X2 3.1, maticna ploca je Biostar 520-TE... ne znam tacno koja je ovo pisem iz kancelarije.
Ovo necu da ponavljam, overklok, ali me interesuje zasto se graficka tako ponasa.
Hvala.
[ Ha-Nocri @ 09.05.2009. 14:24 ] @
Ne znam šta je auto-overklok. Možeš neke slike ili link tog programa da postuješ?

Meni to što si opisao liči na VPU recover, to kada se sve zakoči pa nastavi uz pojavu kockica. Ali VPU recover bi win7 trebao da prijavi kada izađeš iz igre. Nešto kao da su ti drajveri za grafičku prestali funkcionisati bla bla bla...
Pošto kažeš da sve radi na default klokovima, čak i da nije VPU recover u pitanju problem najverovatnije nastaje zbog prevelikog overkloka i hardver jednostavno nije u stanju da stabilno radi pri tim brzinama. Da li si pratio temperaturu grafičke za vreme igranja? Pregrevanje je najčešći uzrok nestabilnosti.
[ ctx @ 09.05.2009. 14:42 ] @
Ma to je ATI Control Center pa iz stabla sa opsijama "Ati Overdrive". Nisam koristio nijedan program. Zato i kazem da mi je sumljivo to sto sam odredi frekfenciju za GPU i memoriju a koja mu kasnije smeta. Posto to treba da radi auomatski prema dostupnom hardveru cudi me da podize frekvencije koje hardver ne moze da podrzi. Kada zavrsi sa overdrajvom ponudi opciju da jos jednom testira novu frekfenciju GPU i memorije kako ne bi doslo do... ne znam kocenja, kockica.
[ Ha-Nocri @ 09.05.2009. 15:48 ] @
A na to misliš, overdrive u katalist kontrol centru...

Nikada nisam koristio auto-tune opciju jer sam uvek sam overklokovao. Zaista nije problem. Imaš slajder za "GPU Clock" i za "Memory Clock". Povećavaj GPU pre svega po malo pa vidi da li je stabilno. Ja pretpostavljam da ćeš moći barem 50 MHz da ideš iznad default kloka, ako ne i više, zavisi od čipa, a svaki se overklokuje drugačije. I opet ponavljam ono najvažnije, prati temperaturu grafičke. Imaš dosta programa za to...
[ ctx @ 09.05.2009. 16:51 ] @
Pa najverovatnije si upravu. Kazem, bas me zacudilo koliko je on sam podigao GPU i memoriju. Pokusacu onako kako si rekao. Inace, sta je tacno VPU recover i cemu slizi?


[Ovu poruku je menjao ctx dana 09.05.2009. u 18:02 GMT+1]
[ Ha-Nocri @ 09.05.2009. 20:32 ] @
VPU recover služi kao prevencija da ti sistem ne bi zablokirao ili se resetovao usled hardverske greške, najčešće grafičke kartice. Imaš u winXP-u da omogućiš tu opciju u katalistu. Ako se VPU recover javi to znači da ti je sistem nestabilan i moraš otkriti šta stvara nestabilnost. Temperatura grafičke do nekih 80 c pod punim opterećenjem se može smatrati normalnom temperaturom, mada ipak previsoka. Najbolje bi bilo kada ne bi prelazila 70 c, mada to sve zavisi od toga kakvo je hlađenje instalirano na kartici.
[ Taske88 @ 14.05.2009. 02:34 ] @
Digni je GPU do kraja na 770 i stavi memoriju na 1050!! Ima da sljaka ja 18000bodova u 2005 izvucem tako!!!Da mu proc da dignem imao bi 20000 garant,ploca me koci!!!