[ korisnikk @ 10.05.2009. 15:03 ] @
Radim sajt koji ce biti video galerija,i obzirom na ogroman protok koji imaju ti sajtovi pokusavam sto vise da optimizujem video fajlove.U vezi sa tim imam par pitanja:

1)zasto .flv a ne .mp4?
2)kako najbolje napraviti dati video format(da bude sto manji,za datu velicinu sto kvalitetniji i kompatibilniji)?
3)4:3 ili 16:9?
[ Stranger2 @ 10.05.2009. 15:28 ] @
Citat:
1)zasto .flv a ne .mp4?

.FLV je jedini format video fajlova koji se moze pustati iz flash aplikacija. Zato ne moze MP4. Znaci ako hoces da ti se video prikazuje na stranici pomocu Flash plug-in-a, onda mora biti .FLV
Flash je najpopularniji browser plug-in i to mu je glavna prednost. Nedostatak mu je sto se skoro iskljucivo radi sa oficijelnim Adobe Flash softvrom koji je dosta skup.

---
Osim flash-a imas i drugih resenja. WNV i DIVX su maltene besplatni.
WMV radi kod svakog ko ima windows pa je prakticno korisnicima jos pristupacniji od flash-a.
QuickTime je isto jako slican kao MP4 ali kod nas malo ljudi koristi QuickTime plug-in pa ga ne vredi ni razmatrati.

Citat:
2)kako najbolje napraviti dati video format(da bude sto manji,za datu velicinu sto kvalitetniji i kompatibilniji)?

Prvo se moras odluciti koje ces resenje koristiti. Uz Adobe Flash se mora dobiti Flash Video enkoder i on je verovatno najbolji konverter za .FLV...
inace duga prica. dosta zavisi za sta ces se odluciti...

Citat:
3)4:3 ili 16:9?

Zavisi kakav je video i ko ce ga konvertovati. Ako ce du korisnici uploadovati taj video onda je bolje da bude 4:3 jer se cesce koristi. Svi mobilni telefoni, sve web kamere, svi digitalni fotoaparati, skoro sve digitalne kamere ...koriste 4:3 aspect ratio. Dakle korisnicima 4:3 mnogo vise odgovara.

Ako ces samo ti kreirati i postavljati taj video onda mozes kako hoces, mozes i svaki video da ima razlicit aspect ratio.
[ korisnikk @ 10.05.2009. 20:11 ] @
Sajt radim u lokalu(joomla) i .mp4 fajlovi(H.264/AAC) rade bez problema(firefox 3).
Ako je verovati ovom videu .flv fajlovi nisu jedini koji se mogu pustati iz flash aplikacija:http://www.youtube.com/watch?v=AQEmzOQW97o
[ Stranger2 @ 10.05.2009. 21:30 ] @
Citat:
Ako je verovati ovom videu .flv fajlovi nisu jedini koji se mogu pustati iz flash aplikacij

pa i FLV je pomalo sirok pojam jer obuhvata nekoliko formata. Mislim da je najsavermeniji u sustini isti kao MP4 eli ne moze biti bilo kakav vec mora sve unutar tog fajla da bude prema zahtevima Flash Player-a. Dakle ako je taj fajl u srzi FLV onda mu mozes staviti i ekstenziju .BILOSTA a mogu biti i bez ekstenizije.

Moze .MP4 fajl ako je taj MP4 odgovara FLV specifikaciji.

Citat:
Sajt radim u lokalu(joomla) i .mp4 fajlovi(H.264/AAC) rade bez problema(firefox 3).

pomocu kog plug-ina? web stranica bez ugradjenog plejera ne moze nikakav video pustiti.

---
pravis li sajt za neke svoje potrebe ili hoces da korisnici postavljaju video?
[ korisnikk @ 10.05.2009. 21:59 ] @
Koristim "AllVideos Reloaded" plugin,i planiram da licno ubacujem fajlove(druga varijanta bi bila tesko finansijski izvodljiva).
Citat:
pa i FLV je pomalo sirok pojam jer obuhvata nekoliko formata. Mislim da je najsavermeniji u sustini isti kao MP4
Mozes li malo da pojasnis za nas pocetnike?
Citat:
prema zahtevima Flash Player-a
Koji su to zahtevi(ako moze neki link)?
[ s4djan @ 11.05.2009. 00:06 ] @
U flv kontener ne moze da se stavi h264 video i AAC zvuk a u mp4 kontener moze (sto je velika prednost) i h264 je podrzan jos od flash playera v9.0.115.0 (updejt decembar 2007) sto znaci da sa flash pluginom moze da se pusta bez problema (iako je prvobitno namenjen za quicktime plugin). Od pomenutog updejta flash player s pridruzenim pluginom pusta sledece kontenere MP4, M4A, MOV, MP4V, 3GP, 3G2 ukoliko sadrze h264 i AAC.

Sto se tice flv kontenera on je ogranicen na On2 VP6,Sorenson h263 itd video kodeke (dva najbolja) i mp3 audio kodek.

A za enkodiranje u mp4 (h264\AAC bi ti preporucio mediacoder i handbrake enkoder.

Srecno u daljem radu.
[ korisnikk @ 11.05.2009. 00:06 ] @
H.264 je izgleda podrzan od verzije 9 flash playera.
Neke statistike kazu da skoro 95% korisnika koristi ili 9 ili verziju 10 flash playera(moram priznati da ovo izgleda prilicno visoko).
[ korisnikk @ 11.05.2009. 00:14 ] @
Napisali smo poruku u isto vreme.
Citat:
U flv kontener ne moze da se stavi h264 video i AAC zvuk
Nasao sam ovu tabelu:http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_container_formats
[ s4djan @ 11.05.2009. 08:01 ] @
"korisnikk"

E vidis pogresio sam posto sam davno citao o tome. Sad sam malo obnovio gradivo i video da se ustvari ne preporucuje stari flv kontener ali da moze da sadrzi h264 i AAC. A da se preporucuju sledeci F4V, MP4, M4A, MOV, MP4V, 3GP i 3G2.
A inace .flv sa h264\AAC lako se dobija kada se preimenuju neki od ovih formata sa sadrzanim istim, ali verujem da za tim nema potrebe buduci da su i sami porzani.


[ Stranger2 @ 11.05.2009. 21:29 ] @
Citat:
F4V, MP4, M4A, MOV, MP4V, 3GP i 3G2.

To su containeri ali pitanje je sta treba biti u tim containerima da bi bilo sigurno da ce ga flash pustiti. Noviji flash player-i pustaju H.264 video i AAC audio ali ne znam da li mogu bas u bilo kakvom profilu i sa bilo kakvim parametrima.

Ako se odlucis za flash obavezno trebas pogledati u dokumetaciju od Flash programa.

Citat:
A inace .flv sa h264\AAC lako se dobija kada se preimenuju neki od ovih formata sa sadrzanim istim, ali verujem da za tim nema potrebe buduci da su i sami porzani.

Jos uvek ne znam da li flash stvarno pusta sve zivo ali ako ne pusta, onda se .FLV ekstenzija stavlja iz prakticnih razloga. Da bi znao da je fajl kompatibilan sa flash-om i da je priprema obavljena.
[ s4djan @ 11.05.2009. 21:54 ] @
Ti su konteneri su podrzani ukoliko su u njima h264\AAC kodeci, dakle ne bilo sta.

Inace bih preporucio mp4 kontener u kombinaciji sa h264\AAC buduci da sam dosta eksperimentisao sa njim i pokazao se
kao odlican buduci da ga je player pustao u svim uslovima a slika je neprikoslovena. Konverziju sam inace radio sa MediaCoder V 0.6.1.4045 dakle u pitanju je starija verzija. Sada me nesto interesuje zasto nova verzija 0.6.2 pri koriscenju h264 kodeka daje nesto kao duplu sliku sa crvenkastim ivicama jeli se nekome desava nesto slicno.
[ Stranger2 @ 12.05.2009. 21:50 ] @
Citat:
Ti su konteneri su podrzani ukoliko su u njima h264\AAC kodeci, dakle ne bilo sta.

H.264 je sirok pojam. obuhvaca nekoliko profila i levela koji su precizniji standardi. Na primer, nije isto bitrate 400 kbps ili 50 Mbps... Verovatno flash player ima svoja ogranicenja, koje levele i profile pusta, kooliki maksimalno sme biti bitrate, koji framerate treeba biti, da li moze interlaced ili mora progressive..
AAC takodje je sirok pojam. ima AAC-LC, AAC-HC, AAC-HC v2... pitanje je koje od njih flash player pusta, koliki bitrate je dozvoljen, da li samo stereo ili moze i visekanalni...

Zato kazem da ne mozes tek tako izjednaciti FLV sa MP4 containerom. Flash Player mozda ima ogranicenja koja se na prvi pogled ne vide. U dokumentaciji flash-a sigurno pise sta tacno. A moguce je da ima i posebnu alatku koja remuxuje fajlove u FLV pa ujedno obavlja i proveru da li je sve kompatibilno.

Citat:
Konverziju sam inace radio sa MediaCoder V 0.6.1.4045 dakle u pitanju je starija verzija. Sada me nesto interesuje zasto nova verzija 0.6.2 pri koriscenju h264 kodeka daje nesto kao duplu sliku sa crvenkastim ivicama jeli se nekome desava nesto slicno.

redje koristim x264 u MediaCoder-u ali nije ni jednom bilo tako. Mozda si greskom ukljucio neki efekat...
Porbaj u meniju izabrati File > Revert all setting
pa ce resetovati sva podesavanja na default. Pa onda probaj konvertovati.
A probaj i sa nekoliko video koji su razliciti pa vidi da li se sa svima to desava.

koja rezolucija je na tom videu?
[ s4djan @ 12.05.2009. 22:49 ] @
Nisam menjao podesavanja jer sam po instaliranju dobio problem ali i sa Handbrake-om sam imao isti problem.
A inace stavio sam rezoluciju 800x600 (zanam da nije /16 /8) ali tako je kako je jer je u pitanju Screen Capure.
[ Stranger2 @ 13.05.2009. 10:59 ] @
probaj pri enkodiranju izabrati rezoluciju 640x480 cisto da vidis da li ce biti razlike.

Citat:
Koristim "AllVideos Reloaded" plugin,

nisam cuo za taj.
Trebas gledati da izaberes resenje koje ce sto vise korisnika moci gledati. U tom pogledu je najbolji flash i windows media player jer rade kod najveceg broja korisnika.
[ s4djan @ 13.05.2009. 14:54 ] @
Evo probao sam i isto se desava ali posto sam video da je izasla verzija 7 probao sam i nju i sad je opet sve ok. Evo dole i slika da vidis kako je izgledalo, ali nema veze posto nova verzija sad radi dobro.

Ej sto se tice tog plugina "korisnikk" je mislio plugin za "Joomla" CMS koji sluzi za pustanje flash videa a ja mislim da je baziran na JW FLV Media Player-u.

Evo link:
http://extensions.joomla.org/e...ers-&-gallery/3955/details


[ Stranger2 @ 13.05.2009. 20:20 ] @
Citat:
Ej sto se tice tog plugina "korisnikk" je mislio plugin za "Joomla" CMS koji sluzi za pustanje flash videa a ja mislim da je baziran na JW FLV Media Player-u.

Evo link:
http://extensions.joomla.org/e...ers-&-gallery/3955/details

pogledao sam. to je plug-in sa asepkta web dizajnera ali korisnici i dalje trebaju imati flash player instaliran. tako da se moze smatrati da je to flash.