[ jojos @ 12.05.2009. 11:39 ] @
Kupio sam Maxtor 320 koji na moje iznenađenje ima neverovatno jak seek noise. Pri tome mu je i idle noise visok i ima izražene vibracije. Iznenađen sam jer sam pre toga imao Maxtor 30 star 5 godina koji je bio veoma tih i generalno vrlo pristojan. Zatim sam kupio Hitachi 320 koji se apsolutno ne čuje niti stvara vibracije.

Seek noise jednostavno ne mogu da podnesem, dakle to konstantno krckanje glave HDD -a, a i vibracije koje se sa tog HDD-a prenose na ceo komp, pa i radni sto mi idu na nerve. Vidim da su razlike prema ovim osobinama drastične među različitim modelima hdd-ova, (primer je taj Hitači koji kao da nije prisutan).

Da ne bude zabune, proverio sam da nisu ventilatori ti koji prave vibracije. Poisključivao sam sve i zaključio da 90 odsto buke i vibracija pravi taj nesrećni Maxtor, koji i izgleda kao da je iz nekog davnog vremena i verovatno ni nema tehnologije koje se danas podrazumevaju - tečni ležaj, acoustic management, itd. Dakle, ne poseduje mogućnost podešavanja nivoa buke nauštrb brzine.

Moj pokušaj da istražim podatke o buci i vibracijama različitih modela HDD-ova se pokazao kao nemoguća misija iz nekoliko različitih razloga. Stoga mi je preostalo da vas molim za informacije o vašim iskustvima po pitanju buke koju stvaraju različiti modeli, jer imam nameru da zamenim Maxtor. Toliko mi je to bitno da ću zameniti potpuno ispravan nov HDD samo zbog buke koju stvara, a ne bih želeo da pogrešim opet.

Dakle koji su se modeli 320 - 750 pokazali kao izrazito tihi i mirni u radu?
[ Binary Mind @ 13.05.2009. 19:24 ] @
Hitachi hardovi tog kapaciteta su generalno tihi. Imam jedan Hitachi Deskstar P7K500 (500GB). Trenutno ga koristim ga kao sistemski hard i prilicno je tih.
[ jojos @ 13.05.2009. 22:49 ] @
Kupio sam ranije danas upravo taj. Javiću kad ga montiram kako se ponaša.
[ miko.s @ 14.05.2009. 13:39 ] @
u zadnjih par mjeseci su mi kroz ruke prošli samsung f1 500gb, seagate 2 modela od 500 gb (sa i bez firmware buga), wd blue i wd green od 500-640gb. od svih tih najtiši je wd green, rotacija je tiha ali ipak seek malo rošta. ali je i dalje najglasnija komponenta. u glavnom noiseless kompjuteru imam 2 2.5" diska, i njihov seek je jedina stvar koja se čuje iz kompjutera, tako da obične 3.5" diskove koristim samo u serveru i kao eksterne diskove koje palim po potrebi. ali ako bi baš morao koristit 3.5" disk kao sistemski, onda definitivno wd green.
[ Binary Mind @ 15.05.2009. 22:23 ] @
WD Green ne bih stavljo kao sistemski hard na nekoj novijoj jacoj masini, ali su OK za skladistenje podatka. Jesu tihi (videti karakteristike), ali nisu brzi.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 15.05.2009. u 23:45 GMT+1]
[ dusanissimus @ 21.05.2009. 17:43 ] @
uvek moze da se utisa i kuciste!
ili da se hdd stavi u kuciste koje apsorbuje vibracije
mnogo vibracija koje dolaze od hdd su zapravo samo posledica lose konstrukcije kucista....
[ jojos @ 23.05.2009. 08:01 ] @
Dakle, kao što sam rekao kupio sam novi Hitači 500 GB (7200, 3,5"). Neuporedivo je tiši od Makstora, vibracija skoro da više nema. Celo kućište sada je mnogo mirnije, buka skoro da je na nuli. Ono što mi je bilo najvažnije, seek je praktično nečujan i to bez uključenog acoustic management - a, što znači da može i tiše. Sve u svemu, veoma sam zadovoljan, postigao sam tačno ono što sam želeo.

Moram da kažem da sam nezavisno od dusanissimusa došao do istih zaključaka. Imam kućište Termaltejk, najjeftinije doduše, koje ima plastične žabice kojima se učvršćuje HDD. Primetio sam da kada ima više Hdd-ova, recimo 3, situacija sa vibracijama se naglo pogoršava. Gornji i donji HDD malo rašire noseće stranice pa srednji HDD nije čvrsto priklješten i počne da lupka. Tu ja pribegnem tradicionalnom prišrafljivanju (umesto žabica) i stvar se stabilizuje. Dakle, potpuno je tačno da ovo pitanje zavisi jako mnogo od konstrukcije kućišta, pa treba upotrebiti malo zdravog razuma u zavisnosti od specifičnosti situacije.

Još samo da napomenem da je situacija sa više HDD -ova uvek lošija iz jednog opštijeg razloga, a to je rezonancija, odnosno sabiranje vibracija. Ako se potrefi da se vibracije različitih HDD-ova (a i ventilatora) poklope na neki nezgodan način, onda je možda bolje rešenje mehaničko izolovanje komponenti raznim gumama (što su rešenja koja se negde pojavljuju po defoltu), odnosno suprotno od onoga što sam ja uradio sa šrafljenjem HDD-a.