[ Dragan Varagic @ 07.12.2003. 18:09 ] @
Evo interesantnog članka Politike
http://www.politika.co.yu/2003/1207/01_22.htm

IZA KULISA: PREDIZBORNA KAMPANJA NA INTERNETU

Elektronskom poštom do birača

DSS, G 17 plus i SPO svakodnevno od 10 do 15 puta ažuriraju svoje veb stranice


"Imate li snage da se obračunate sa organizovanim kriminalom i da kriminalce strpate u zatvor? Da li ćete ostati dosledni u svojoj politici i posle izbora? Kakve su šanse da mogu da počnem biznis u rodnom Kruševcu?"

Ovo su samo neka od pitanja koja, povodom vanrednih parlamentarnih izbora, građani Srbije, ali i iz inostranstva, svakodnevno postavljaju preko elektronske pošte predsedniku Demokratske stranke Srbije dr Vojislavu Koštunici. U DSS kažu da odgovore na ova i mnoga druga pitanja građani dobijaju za svega dan-dva.

Iako je predizborna kamapanja u jeku, najuticajnije političke partije različito su pristupile predstavljanju svojih programa i predizbornih aktivnosti preko Interneta. Najažurniji su veb majstori Demokratske stranke Srbije, stranke G17 plus i Srpskog pokreta obnove, koji svakodnevno od deset do 15 puta ažuriraju veb sajt obogaćujući ga informacijama sa stranačkih mitinga ili brojnih skupova. Za razliku od njih, sudeći po veb stranicama Demokratske stranke i Srpske radikalne stranke, izbori kao da nisu ni raspisani.

Veb stranica DSS http://www.dss.org.yu obiluje podacima o predizbornim aktivnostima. Tu se mogu naći intervjui koje su brojnim medijima dali visoki funkcioneri stranke, saopštenja i izveštaji sa mitinga ili konferencija za novinare. U levom uglu se nalazi slika lidera DSS Vojislava Koštunice, ispod koje se nalazi baner sa listom 250 poslaničkih kandidata ove partije za novi saziv Narodne skupštine.

Mejling lista

Ono što veb sajt DSS čini zanimljivijim je što se na linku nalazi mejling lista preko koje svi koji hoće mogu dobiti informacije o svakodnevnim predizbornim aktivnostima.

"Svi ljudi od Amerike do Australije mogu se prijaviti na mejling listu i DSS će im dnevno prosleđivati informacije koje se nalaze na veb-sajtu. Najposećeniji su delovi sajta koji govore o radu stranke i stranačkom programu. Zbog vanrednih parlamentarnih izbora, interesovanje je veliko pa se sajt ažurira od deset do 15 puta. Naš sajt tokom dana poseti od 700 do 800 ljudi", kaže Miloš Mihaljević, član Demokratske stranke Srbije zadužen za rad na elektronskoj prezentaciji stranke.

Predizborne aktivnosti dominiraju i sajtom stranke G17 plus. Građani koji posete sajt ove partije http://www.g17plus.org.yu , mogu pročitati da je Dinkić potpisivao i delio programe u Nišu ili šta je rekao predsednik stranke Miroljub Labus na predizbornom mitingu u Novoj Varoši, na primer.

"Zbog brojnih predizbornih događanja, veb stranica G17 plus se nekoliko puta tokom dana ažurira, a dnevno je poseti oko 2.500 ljudi. Preko veb sajta građani se mogu upoznati sa predizbornim programom. U desnom uglu našeg veb sajta nalazi se baner na mađarskom jeziku na kome se nalazi deo programa G17 plus posvećenog poljoprivredi. Zbog toga što imamo mnogo posla, engleski sajt ažuriramo na svakih deset dana", izjavio je veb majstor G17 plus Bojan Ristić.

Predizborna groznica

Predizborna groznica se "oseća" i na veb sajtu Srpskog pokreta obnove. Kada se otvori sajt http://www.spo.org.yu na naslovnoj stranici se može videti aktivnost ove stranke u kampanji koja je u punom jeku. Glavnom stranicom dominira saopštenje "Tačka na pljačku", svakodnevno se beleže mitinzi i konferencije za novinare čelnika ove stranke. Građani koji uđu na sajt SPO-a mogu, ukoliko kliknu baner na kome piše "Akcioni plan" Srpskog pokreta obnove i Nove Srbije, da se upoznaju sa ekonomskim programom izlaska države iz krize.

"Za razliku od drugih internet prezentacija, na sajtu SPO-a, osim izveštaja sa brojnih mitinga lidera ove dve partije, mogu se videti i fotografije sa tih događaja. Takođe, svi intervjui i gostovanja na televizijama mogu se naći na našem sajtu. Posetioci našeg sajta mogu da se informišu u kom gradu i kada će biti održan sledeći miting ili razgovor sa građanima," izjavio je veb majster SPO-a Saša Šarčević.

Iako čelnici Srpske radikalne stranke obilaze Srbiju objašnjavajući za šta se zalaže ova partija na izborima, na internet sajtu nije registrovana ova aktivnost. Kada se otvori sajt http://www.srs.org.yu građani mogu da vide fotografiju predsednika stranke dr Vojislava Šešelja sa adresom u Hagu, dok se na desnoj strani nalazi njegov zamenik Tomislav Nikolić i mesta u Srbiji koja je obišao u predsedničkoj predizbornoj kampanji.

Na pitanje da li su radikali, opijeni uspehom Nikolića, zaboravili da ažuriraju svoj sajt, u ovoj stranci ističu da će od sutra početi da sajt pune informacijama sa predizbornih događanja kao što su mitinzi ili tribine.

Sajt demokrata takođe nema novih informacija o izborima. U Demokratskoj stranci najavljuju da će s početkom predizborne kampanje, krenuti i ažuriranje njihovog sajta. Kako je rekla Dragana Kecojević, zadužena za odnose sa javnošću, na sajtu http://www.ds.org.yu će prvo biti postavljeni ekonomski i politički program demokrata, a posetioci sajta će moći svakog dana da se informišu o predizbornim aktivnostima.

Dejan Spalović
[ seljak tasa @ 07.12.2003. 21:58 ] @
licno sam bio ubedjen da ce ovoga puta biti jaka utakmica na webu u toku kampanje, ali je to izgleda izostalo. a radi se o izuzetno vaznim izborima i treba se boriti za svaki glas. velike stranke ocigledno na svojim sajtovima samo odradjuju svakodnevni (redovni) posao, a neke ne stizu na vreme da se posvete kampanji.
veliki broj na brzinu sklopljenih koalicija (iz nuzde zbog visokog cenzusa) nije u mogucnosti zbog kratkoce vremena da se adekvatno predstavi na internetu.

u celoj prici marketinga skoro da i nema. ja ne vidim ni jedan stranacki baner na nekom posecenijem sajtu... silne pare se uludo utrose na klasican marketing. moja je procena da je 90% plakata bacena para: suludo lepljenje po vise desetina i stotina plakata na isto mesto, cepanje, prelepljivanje... izgleda da jos nije zrelo za ciljani marketing na Internetu.


[ -zombie- @ 08.12.2003. 04:23 ] @
Citat:
seljak tasa:
u celoj prici marketinga skoro da i nema. ja ne vidim ni jedan stranacki baner na nekom posecenijem sajtu... silne pare se uludo utrose na klasican marketing. moja je procena da je 90% plakata bacena para: suludo lepljenje po vise desetina i stotina plakata na isto mesto, cepanje, prelepljivanje... izgleda da jos nije zrelo za ciljani marketing na Internetu.


a po čemu to bi internet banneri bili bolja investicija?

da li internet populacija samo delić celog društva?
- da. ako i pretpostavimo da ih ima čak 10%, i onda odbijemo one koji recimo samo koriste mail (značajan deo), onda one koji samo posećuju strane sajtove (nepoznat deo), i one koji internet koriste samo jednom nedeljno ili ređe (takođe verovatno značajan deo), dolazimo do prilično niske cifre...

da li su ozbiljni surferi naučili da ignorišu banere?
- da. (bez dileme. sve velike marketing kampanje u poslednje vreme odustaju od bannera kao glavnog načina delovanja)

da li možemo da predpostavimo da je prosečan surfer inteligentiniji/bolje obrazovan od prosečnog građanina?
- (verovatno) da.

da li to znači da će neki "suvi" tv marketing (spotovi) ili na internetu (banneri) manje uticati na njega?
- najverovatnije da. (on će više vrednovati program stranaka, ljude na izbornim listama, kao i već viđeni učinak raznih stranaka)


dakle, nije sigurno tvrditi da bi internet marketing bio značajno isplativiji (ako uopšte) od "klasičnog"...
[ Gojko Vujovic @ 08.12.2003. 15:01 ] @
Zombie, zombie, mnogo ti veruješ u postojanje "ozbiljnih surfera" koji automatski ignorišu banere. Ne verujem da oni predstavljaju više od 5% korisnika interneta kod nas. Skoro da su statistička greška.
[ Ivan Dimkovic @ 08.12.2003. 15:34 ] @
Citat:

da li možemo da predpostavimo da je prosečan surfer inteligentiniji/bolje obrazovan od prosečnog građanina?
- (verovatno) da.


Ne mozemo - bar ne za inteligenciju, IQ nije bas u potpunoj korelaciji sa tehnickim i finansijskim mogucnostima i nije lepo vredjati tudju inteligenciju pre svega. Za bolje obrazovanje - to vec ne znam, ostavicu to nekoj agenciji za statisticku analizu drustva.

[ Miloje Sekulic @ 08.12.2003. 18:22 ] @
Citat:
-zombie-:
dakle, nije sigurno tvrditi da bi internet marketing bio značajno isplativiji (ako uopšte) od "klasičnog"...


Mislim da se u ovoj a i u predjasnjim diskusijama na istu temu (kako koji izbori - tako diskutujemo o njihovom odrazu na Internetu) u prvi plan isticu online kampanje a zanemaruje PR efekat kvalitetnog Internet prisustva stranaka i njihovih kandidata.

Uzmite u obzir da je ovaj thread zapocet upravo citatom iz klasicnog medija.
Novinama treba "razlog za pricu". Novinari vole da pisu o atraktivnim web lokacijama.
To je kod nas jos uvek na nivou egzotike i kad se pojavi nesto makar iole interesantno novine ce se raspisati o tome.

Na kraju krajeva pogledajte kako su posetioci sajta b92.net odreagovali na vest o Tasinom sajtu.
http://www.b92.net/news/commen...av_category=&nav_id=126720

Pricam o bruju reakcija, ne o onome sto je u njima izreceno.

Kvalitetno on line prisustvo moze, kombinovanao sa dobrom strategijom odnosa sa medijima, da vam donese publicitet u klasicnim medijima koji bi tesko postigli offline reklamnim kampanjama.

Mislite o tome

Miloje
[ -zombie- @ 09.12.2003. 03:55 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Zombie, zombie, mnogo ti veruješ u postojanje "ozbiljnih surfera" koji automatski ignorišu banere. Ne verujem da oni predstavljaju više od 5% korisnika interneta kod nas. Skoro da su statistička greška. :)


da, i zato ti ne moraš uopšte da se trudiš da ljudi klikću na bannere na ESu :-P

(ko ne zna o čemu pričam, neka se izloguje i prošeta po ESu na 5 minuta ;)


Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne mozemo - bar ne za inteligenciju, IQ nije bas u potpunoj korelaciji sa tehnickim i finansijskim mogucnostima i nije lepo vredjati tudju inteligenciju pre svega. Za bolje obrazovanje - to vec ne znam, ostavicu to nekoj agenciji za statisticku analizu drustva.


ok. zato sam se i ogradio ;). (a nisam mislio da vređam nikoga)

za obrazovanje mislim da možemo. da li nepismeni/polupismeni mogu da koriste internet? dobro, mogu, ima tu i puno slika (50% neta su slike određenog tipa kako gojko skoro reče ;) ali i to ima limite :-P

a lično mislim da možemo i za inteligenciju. ako možemo da pretpostavimo da je inteligencija ravnomerno raspoređena po klasnim staležima (da ne ulazimo u tu polemiku, samo da kažem da verujem u slučajnu raspodelu, entropiju ... ;) onda u grupi koja može sebi da priušti internet ima sličan procenat inteligentnih kao i cela populacija.

e sad, iz te grupe koja može sebi da priušti internet, po mojoj proceni i skromnom iskustvu, čini mi se da češće inteligentniji shvataju koristi koje mogu imati od korišćenja interneta, pa ga valjda više/češće i koriste?

meni se ovo čini savršeno logičnim. gde je rupa u mom razmišljanju? ;)


Citat:
Miloje Sekulic:
Kvalitetno on line prisustvo moze, kombinovanao sa dobrom strategijom odnosa sa medijima, da vam donese publicitet u klasicnim medijima koji bi tesko postigli offline reklamnim kampanjama.

Mislite o tome :)


znači, koristiti e-marketing samo da bi se dobilo još više minuta u klasičnim medijima?

zar nije to malo naopako :-P

a i pitanje koliko je svrsishodno, naročito posle današnje "obavezujuće" preporuke medijima o načinu prezentovanja stranaka u predizbornom periodu. čini mi se da je jedna od tačaka i da se svim izbornim listama treba posvetiti jednaka minutaža, nezavisno od toga šta koja stranka radi.

znači, može jedna stranka da održava mitinge ispred pola miliona ljudi, a druga da sedi u svojim prostorijama i saziva KZŠove, i obe bi trebale da dobiju po pola minuta u dnevniku...
[ Miloje Sekulic @ 09.12.2003. 09:00 ] @
Citat:
-zombie-:
znači, koristiti e-marketing samo da bi se dobilo još više minuta u klasičnim medijima?

zar nije to malo naopako :-P


Nije naravno. Sekund na TV stanicama ide od 200 do nekoliko hiljada dinara.
Za cenu jednog promotivnog TV spota (15-20 sec) dobija se od nedelju do mesec dana banera na najposecenijim sajtovima.
Upravo je sjajna varijanta da se kvalitetnim Internet prisustvom postigne interes drugih medija.

Za vrhunski uradjen sajt koji platis agenciji dobijas desetak bilborda na losim mestima. Za dve strane reklame u magazinima dobijas online promotivnu kampanju kojom lepo pokrijes domace parce Interneta.
Isplati se, samo bilmezi koji vode kampanje strankama nikako to da shvate.

Vest o Tasinom sajtu gledao sam jutros na vestima B92 a pojavila se i dnevnim novina odakle je preuzeta sa Tanjugovog servisa vesti.
Nema tih para (bilborda, TV spotova, reklama u casopisima,...) kojima je mogao da dobije takvu promocju. A tu je i reputacija. Vodeci ozbiljnu kampanju na Internetu predstavljas se (ne mislim samo na Tasu) kao savremen, informaticki pismen, itd, itd.

Radio sam odnose sa medijima i znam koliko je tesko da vest ili prikaz dogadjaja ubacis u TV dnevnik ili na servis dnevnih agencijskih vesti.

Miloje
[ Dragan Varagic @ 09.12.2003. 20:45 ] @
Definitivno je priča o Tasinom sajtu doprla do važnih medija (http://www.politika.co.yu/2003/1209/01_21.htm), i mislim da je trenuto upravo Tasa jedini kandidat za poslanika koji nije iz "prve lige" najpoznatijih javnih ličnosti, a da se o njemu piše. I priča sama po sebi uopšte nije naivna, a i posledice mogu biti značajne ako Tasa uđe u pralament (što je veoma verovatno). Naravno, ne agitujem za ovu političku opciju, ali je cela priča veoma interesantna.

Naravno, videćemo šta će se kasnije dešavati.

Inače, možda Internet populacija nekima izgleda kao nedovoljna masa osoba koje se mogu odjednom zahvatiti u poređenju sa drugim kanalima promotivnih aktivnosti, ali se definitivno radi o velikom broju onih koji ređe izlaze na izbore, ne zanima ih politika, ili jednostavno nisu zadovoljni sa ponuđenim opcijama pa ne izlaze na izbore.

Činjenica je da adekvatno uložena sredstva za oglašavanje na Internetu (višestruko puta manja od sredstava koje se trenutno troše za druge kanale komunikacije sa potencijalnim biračima), donose i adekvatne rezultate, i takođe značajan prihod sajtovima i samim tim bar u malom delu utiču na razvijanje domaćih Internet sadržaja.

Taso, bilo bi dobro da pokušaš svojima da prikažeš publicitet koji je doneo tvoj sajt, pa da ih "ubediš" da krenu u oglašavanje online. Ovakav događaj bi direktno inicirao i druge partije/koalicije da obrate pažnju na Internet, bar iz tog razloga "da se konkurencija suviše ne raširi" :)
[ seljak tasa @ 09.12.2003. 22:38 ] @
ovde imamo primer viralnog marketinga (procitajte u Draganovoj knjizi) gde je postignut izuzetan promotivni efekat. statistika posete sajtu je javna na eutelnetu
www.naziv_sajta/statistika

sajt je postavljen pocetkom ovog meseca, od 01. do 5. 12. 2003. nije bilo nikakve reklame, sledeca tri dana je prijavljen na pretrazivace i nekoliko kataloga, a juce je u 10 casova krenula vest na TV PINK, (za prvih 18 casova na sajt je doslo oko 3.200 unikatnih posetilaca!!!) potom je novinska agencija Tanjug emitovala vest koju su preneli ostali mediji i lavina je krenula!
serbincafe donosi vest na prvoj stranici, potom www.b92.net, www.blic.co.yu... a danas je vest objavljena u Politici, Blicu, Nacionalu, Kuriru... sutra izlazi clanak u Vecernjim novostima (150.000 primeraka)... kad se sabere broj ljudi koji je za vest cuo na Internetu i u klasicnim medijima pregurace se cifra od 1.000.000 ljudi.

budzet za promociju nikakav, samo jaka prica (prvi i jedini kandidat sa svojim sajtom). zanimljivo je da je mala nagradna igra izazvala veliko interesovanje posetilaca (preko 600 posetilaca ucestvovalo).

primam dnevno preko 400 pisama, a u spicevima i preko 50 na sat. ludnica.

cim prodje ova gungula obecam opsiran prilog jer je ovo iskustvo izuzetno dragoceno.
[ bluesman @ 09.12.2003. 22:52 ] @
Taso cestitam, iako si kandidat "one" stranke, voleo bih da udjes u parlament (i da budes jedini iz "one" stranke"). Ipak ne mogu a da ne primetim da je lavinu poseta ipak izazvala vest na drugim medijima a ne, na zalost, ono sto korisnici interneta vec odavno znaju. Hteo sam reci da se na interentu, preko raznih servisa, zna ko si sta radis i da se kandidujes na izborima, ali tek kada je u pisanom mediju i na TV-u izasla vest - onda je postala vest :-)

Zelim ti uspeh na izborima.
[ seljak tasa @ 14.12.2003. 14:05 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Ovakav događaj bi direktno inicirao i druge partije/koalicije da obrate pažnju na Internet, bar iz tog razloga "da se konkurencija suviše ne raširi" :)


ako ste pratili blic i serbiancafe videcete da je krenula jedna kampanja na internetu. stranke su pocele da uvidjaju znacaj promocije na internetu.
[ -zombie- @ 14.12.2003. 14:23 ] @
a ja ne razumem zašto neko smatra da u svakoj srpskoj kampanji mora da se laže, preteruje i preuveličava.

tasa nije prvi. hristodulo ima blogče već par meseci, i to još iz perioda dok je bio poslanik, a ne samo kandidat za istog.

drugo, eto vam tog bajnog internet marketinga u srbiji. dss se hvali da im sajt poseti nekoliko stotina ljudi dnevno. pa ja imam više poseta od toga na svom ličnom blogčetu.. smejurija...
[ seljak tasa @ 14.12.2003. 15:34 ] @
Citat:
-zombie-:
a ja ne razumem zašto neko smatra da u svakoj srpskoj kampanji mora da se laže, preteruje i preuveličava.
tasa nije prvi. hristodulo ima blogče već par meseci, i to još iz perioda dok je bio poslanik, a ne samo kandidat za istog.


momak, potezes teske reci bez potrebe. mediji su preneli vest da se radi o prvom sajtu na posebnom domenu U OVOJ KAMPANJI. sta je tu laz? i nije bitno da li je neko prvi, mnogo je vaznije da li je time nesto bitno promenjeno. a ja mislim da jeste. poslanicki kandidati umesto sto se kriju iza zatamljenih stakala na svojim automobilima (dobar deo) treba javno da stanu pred birace i pokazi na internetu svoj program. a biraci ce proceniti ko im uliva najvise poverenja. veoma je vazno da obican gradjanin moze lako da uspostavi kontakt sa poslanicima. to do sada nije bio slucaj.

Citat:

drugo, eto vam tog bajnog internet marketinga u srbiji. dss se hvali da im sajt poseti nekoliko stotina ljudi dnevno. pa ja imam više poseta od toga na svom ličnom blogčetu.. smejurija...


ko se to iz dss-a hvalio? po tebi covek ne sme ni da posteno odgovori na novinarsko pitanje. cinjenica je da su stranacki sajtovi kod na slabo poseceni, ali stranke polako uvidjaju znacaj reklame na internetu. prvi baneri na najposecenijim sajtovima su dokaz da se stvari menjaju. a kad stranke shvate koliko im je internet vazan u predizbornoj utakmici vise ce paznje posvetiti njegovom unapredjenju. a to je vazno za sve.



[Ovu poruku je menjao seljak tasa dana 15.12.2003. u 00:47 GMT]
[ Batica @ 14.12.2003. 19:52 ] @
Taso cestitam!!!
Bar nam je demonstrirao da je pismen.
Ako nam jos kazes da ces i nakon eventualnog izbora u parlament biti redovan i dostupan na ES-u (u granicama mogucnosti) onda....
[ Miloje Sekulic @ 14.12.2003. 21:19 ] @
Evo ga jos jedan:

www.izbori-liberali.info

Miloje
[ -zombie- @ 15.12.2003. 02:26 ] @
Citat:
seljak tasa:
momak, potezes teske reci bez potrebe. mediji su preneli vest da se radi o prvom sajtu na posebnom domenu U OVOJ KAMPANJI. sta je tu laz?

nigde nisam video da je neko to naglasio kao ti sada. a sa druge strane, na mnogo mesta sam čuo i pročitao kako je tasa prvi!!

u čemu tačno? zar je bitno?
da li je stvarno? još manje...

Citat:
i nije bitno da li je neko prvi, mnogo je vaznije da li je time nesto bitno promenjeno.

hehe. ajde kad ti kažeš. samo mi nije jasno zašto onda to toliko potencirate?


Citat:
seljak tasa:
budzet za promociju nikakav, samo jaka prica (prvi i jedini kandidat sa svojim sajtom).

no comment..
[ -zombie- @ 15.12.2003. 02:50 ] @
nego, da se malo vratimo na temu..

jel još neko primetio da se ova kampanja za izbore prilično razlikuje od dosad viđenih. mnogo su nekako "smelije" i "radikalnije" (ne u SRS smislu ;)

jednostavno, prilično su drugačije od klasičnih "u našim redovima su samo najbolji ljudi. glasajte za našu stranku ako želite da vam bude bolje. mi držimo reč. zna srbija. narod kaže.." i sličnih klišea.


naročito primetno kod npr kampanje g17+, ono sa (većinom) starim ljudima koji pričaju nešto prilično nepovezano, tj bar nevezano za izbore.

ili kampanja DA: "kad je teško -- čović".

ili "crna ovca" pomenutih liberala.

ili "ovde je trebala da stoji naša reklama" od koalicije za toleranciju (valjda se tako zovu)


naravno, ne tvrdim da su sve ovo dobre kampanje (ili sam glup, ili ja ovu od g17+ uopšte ne kapiram), već samo primećujem da su dosta neobične.. ;)

jedino su me malo razočarale DS i otpor. oni su obično bili među boljima što se tiče marketinga (neponovljiva 2000. godina).
[ Gojko Vujovic @ 15.12.2003. 05:32 ] @
Ovo o čemu ti pričaš nema veze sa e-marketingom, pa pošto se ovde uglavnom
ne bavimo politikom, nemojmo to ni sada počinjati. Držite se teme molim Vas.
[ Miloje Sekulic @ 16.12.2003. 17:16 ] @
Covicev baner na b92.net, vodi na www.da.org.yu

Miloje
[ seljak tasa @ 16.12.2003. 20:15 ] @
Citat:
Miloje Sekulic:
Covicev baner na b92.net, vodi na www.da.org.yu
Miloje


Ovde je napravljen propust u mestu gde je postavljen baner. prva stranica www.b92.net je optimizovana za rezoluciju 1024, a baner je stavljen uz desnu ivicu.
trebalo je prvo uraditi analizu i videti koliko posetilaca ovog sajta pristupa sa tom rezulucijom na ekranu da bi videli celu stranicu bez horizontalnog skrolovanja.
kod Glasa javnosti oko 50% posetilaca mora da ide klizacem u drugu stranu
http://extremetracking.com/open;sys?tag=glasjavn
da bi videla baner.
ovo je ogroman propust jer veliki broj ljudi uopste nece ni videti baner.
[ Miloje Sekulic @ 21.12.2003. 11:17 ] @
evo jednog pokusaja koji je Under Construction
http://www.glasajpametno.org/
[ seljak tasa @ 22.12.2003. 20:34 ] @
Citat:
Miloje Sekulic:
evo jednog pokusaja koji je Under Construction
http://www.glasajpametno.org/


ovo je proradilo. iza sajta stoji grupa NVO, lepa ideja, ali su malo zakasnili.
slabo su odradili reklamnu kampanju, pa imaju "tanku" posetu. vidim da su postavili baner na www.b92.net

----
Informativni internet sajt o izborima
Novi Sad :: Osam nevladinih organizacija pokrenulo je internet sajt www.glasajpametno.org, putem kojeg birači mogu da se upoznaju sa listama stranaka i koalicija koje učestvuju na predstojećim parlamentarnim izborima u Srbiji. Sajt je u potpunosti posvećen parlamentarnim izborima, a namera mu je da biračima na jednom mestu prikaže liste kandidata, programe i aktivnosti svih organizacija koje učestvuju na predstojećim izborima. Sajt obuhvata vesti i fotografije, poslednja istraživanja javnog mnjenja, medijamonitoring, izborne liste, dokumente i sistemske zakone koji se tiču izbora. Posetiocima se omogućava i ...
---
[ Dragan Varagic @ 26.12.2003. 07:33 ] @
Izgleda da se Čovićeva kampanja našla na većem broju sajtova klasičnih medija, s kojima je verovatno bilo lakše napraviti aranžman kada se istovremeno zakupi prostor za klasičnu reklamu i za Web banner.

Posebno će biti interesantno ako Čović (DA) uđe u parlament (ušta baš i ne verujem), moćićemo da se hvalimo kako Internet utiče na opredeljenje birača :)
[ noviKorisnik @ 26.12.2003. 07:46 ] @
Dragane, konačno je nastupila izborna tišina. Pssst...
[ Miloje Sekulic @ 26.12.2003. 13:22 ] @
to je prednost Interneta, nema ogranicenja u vezi izborne tisine

Miloje
[ -zombie- @ 26.12.2003. 15:36 ] @
da li treba da smo srećni zbog toga što su političari konačno počeli da koriste internet za promociju?

http://www.elitesecurity.org/poruka/255634
http://www.elitesecurity.org/poruka/255628

[ Miloje Sekulic @ 26.12.2003. 23:31 ] @
Treba.
U klasicnim medijima se oglasni prostor politicke sadrzine naplacuje duplo.
Eto lepe prilike da se popune budzeti i poradi na razvoju.

Sem toga oglasi politcke sadrzine daju "tezinu" oglasavanju na Internetu.

Sto se spama tice, naucice vec...

Miloje