[ enigma78 @ 24.05.2009. 21:18 ] @
Pozdravljam sve forumaše, naročito mašince a pogotovo korisnike CAD programski paketa. Ovako, radim u CATIA V5 i SolidWorks-u i za ta dva programa sam se opredijelio tek nakon što sam isprobao još neke, poznate programe kao AutoCAD (verzije 2000, 2002, 2004, 2005, 2009), Autodesk Inventor 10, Pro/ENGINEER (verzije 2000i, Wildfire 2, Wildfire 3), Mechanical Desktop 6 ali dugo vremena me zanima program Unigraphics NX (naročito ova zadnja verzija 6) pa sam odličio da ga nabavim. Surfajući internetom u potrazi za tutorialima i posjećujući domaće sajtove (iz zemalja EX-YU) a i one strane, primijetio sam da ovaj jako moćan program, koji, čini mi se, u svemu može da parira sa CATIA V5 na ovim našim prostorima i nije baš zastupljen, tutoriala je malo, nisam našao ni da se koristi na fakultetima, a ima firmi (čak i domaćih) koje traže poznavanje baš tog programa, pa me zanima kakva su iskustva sa tim programom, utisci, gdje naći tutoriale za njega, koliko je težak za učenje i zašto je na ovim našim prostorima slabo zastupljen? Tražio sam da li postoji zastupnik Unigraphics-a za Srbiju, BiH, ... al ništa nisam našao. Ni na sajtovima knjižara koje se bave izdavanjem CAD literature nisam našao ni jednu knjigu za ovaj program. Čudna stvar za tako moćan CAD/CAM/CAE programski paket. Program je, po meni, stvarno odličan i ima lijepo i praktično grafičko korisničko okruženje i savladaću ga pa makar morao naručiti knjigu iz Njemačke. Puno pozdrava svima!!!

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 25.05.2009. u 06:45 GMT+1]
[ cirko @ 25.05.2009. 07:23 ] @
Program je izuzetno mocan.
Mislim da je jaci od CATIE ili je u istoj ravnini.
Generalni zastupnik za EX-YU je Jan Ceh iz Beograda
firma ITS ili mozete je naci na WWW.itsyu.net
Program zahteva mocan hardver i na slabijim
masinama ne moze raditi.
Inace vlasnik ovog softvera je SIEMENS. Valjda i to
nesto kazuje.
Pozdrav
[ enigma78 @ 25.05.2009. 21:12 ] @
Da i ja mislim da je čak i jači od CATIA ili je bar u rangu sa njom. Da li je hardverski zahtjevniji od CATIA?
[ cirko @ 26.05.2009. 05:43 ] @
Hardverski je zahtevniji
Vlasnik jezgra (Parasolid) na kojima pocivaju svi CADovi je Unigrafics-Siemens
Iz iste kuce su jos i Femap, Solid Edge, NxCam
Kod nas jos nije dovoljno zastupljen jer se nije mogao naci(nabaviti)
da bi se ljudi ucili da rade u njemu. Inace dosta je intuitivan
i trazi inzinjersku logiku za rad.
[ zokij @ 27.05.2009. 09:46 ] @
I ja uglavnom radim u SW ali sam za CAM koristio NX4 i nešto malo NX6. Pokazao se kao dosta dobar to se tiče CAM-a, jednostavan za korišćenje i dosta pouzdan software. Moduli za modeliranje su slični kao kod ostalih CAD programa, brzo ćeš se priviknuti.
[ enigma78 @ 27.05.2009. 19:38 ] @
Hvala vam momci, ja bi do petka trebao da dobijem NX6 pa da ga isprobam ako stignem od posla. Inače sam na sajtovima pronašao da programi NX serije imaju definitivno najbolji CAM. Početak svega leži u čuvenom I-DEAS programskom paketu, orginalnom proizvodu kompanije SDRC a koju je, krajem devedesetih godina XX vijeka, kupila kompanija EDS a opet ovu je 2003 kupila kompanija Unigraphics koja je već tad imala svoj softver pod istim imenom (Unigraphics) pa je ujedinila, tj. spojila svoja dva najbolja softvera, Unigraphics i I-DEAS, i tako je nastao softver NX. Kompaniju Unigraphics je kupio Njemački SIEMENS. To je kratka istorija ovog ekstra programa. Ako neko ima tutoriale za NX6 pa da mi pošalje bilo bi super.
[ cirko @ 28.05.2009. 19:57 ] @
Enigma
Kada probas napisi utiske i javi se
[ Tex707 @ 29.05.2009. 12:33 ] @
Imam neki tutorial za Unigraphics NX na 744 strane, ali nije specijalno za NX6...verovatno moze da posluzi.

BTW, imam i NX6 software, ali mi nesto ne ide instalacija...:(
[ MaliBatica @ 29.05.2009. 13:36 ] @
Mozdaglupo pitanje,koliko je NX6 slican IDEAS-u,da li se IDEAS i dalje proizvodi,da li je "ziv" softver,i vredi li ga uciti,znam da se koristi/o u Pobedi-Petrovaradin,kod NS-a kada smo bili sa faxom u poseti rekli su da u njemu projektuju viljuskare,i da su ga nabavili pocetkom 90-tih.Profesor koji mi je prefavao projektovanje racunarom je rekao da je IDEAS najmocniju program ikada,Voleo bih da cujem misljenje majstora kung fua .Inace imam njegov cd ali kao i tex-u ne ide mi instalacija,crack je na cetiri A4.
Pozz
[ CNC SHOP @ 30.05.2009. 20:08 ] @
u fajlu postaviti (replace) host-id sa imenom kompjutera (npr "marko")

onda u lmtools-u napraviti novi licencni server imenom 28000@marko (ili imae koje imaš) ...ne using lic file, več napraviti lic server
povezti gde se nalazi LMGD , LIC fajl (izmenje sa imenom naravno) ...najbolje je u folderu C:\Program Files\UGS\NX 6.0\UGFLEXLM kopirati i lic fajl (ima i opcija da nema veze u kojem je folderu)
uključiti opcije start sa windowsom i use server , sejvati

najbolje ići u restart

opet otvoriti lmtools i napraviti dijagnozu da se uveriš da radi servis 28000@"marko"

pokrenuti NX6

da 28000 može biti i neki drugi , vidi u lic fajlu koji se navodi
[ enigma78 @ 30.05.2009. 20:40 ] @
Profa je u pravu, I-DEAS jeste najmoćniji program svoga doba, tokom devedesetih srušio je čuveni Pro/ENGINEER (a upravo su inženjeri PTC krajem osamdesetih izumili PARAMETARSKO modelovanje i prvi ga primijenili u svom, širom svijeta poznatom Pro/ENGINEER-u). I-DEAS je u tom periodu, krajem osamdesetih i tokom devedesetih suvereno vladao svijetom CAD/CAM tehnologije i bio široko zastupljen u industrijskim preduzećima širom svijeta. U tom periodu Pro/ENGINEER se borio da dođe do daha a CATIA (tada V4) tavorila je u prikrajku. Zbog krize u tom periodu na prostorima EX-YU kod nas su ova kretanja u svijetu CAD/CAM tehnologije ostala neprimijećena. Uglavnom, krajem devedesetih kompaniju SDRC, koja je proizvela program I-DEAS, kupuje kompanija EDS. Promjenom vlasničke strukture I-DEAS počinje nepovratno da gubi svoj sjaj. EDS 2003 kupuje kompanija Unigraphics koja je odlučila da spoji svoj najbolji softver Unigraphics sa I-DEAS-om, kojeg je dobila u nasljedstvo, i tako je nastao program NX. Iz pouzdanih izvora znam da je kompanija UGS nastavila sa razvojem I-DEAS-a samo na izričit zahtjev automobilskog giganta, korporacije FORD. Dakle, komercijalno, I-DEAS još uvijek živi zahvaljujući Fordu, i živjeće dok im bude bio potreban. E sad, koliko dugo? Pa vjerovatno ne baš dugo.

Ja sam juče dobio NX6 i instalisao ga bez problema (u pitanju je DVD sa oko 1.35 GB) i mogu da kažem samo riječi hvale program je EXSTRA!!! NX ima potpuno inženjerski pristup projektovanju i proučavajući video tutoriale CATIA V6 može se lako vidjeti da mnoge forme modelovanja u V6 potiču, tj. kopirane su od NX-a. Pristup modelovanju je sličan SW ali je na većem, ozbiljnijem nivou. NX6 je fleksibilan ali ne ide u krajnost, tj. ne gubi se u toj fleksibilnosti poput nekih programa visoke klase, intuitivan je i inženjerski logičan, precizan a jednostavan. GUI mu je lijepo i jednostavno, a moćno, ima mod za modelovanje na punom zaslonu gdje se sve palete alatki sa alatima nalaze na jednom Toolbaru. Čista desetka. Radim i u SolidWorks-u dugo godina (trenutno radim u SW 2009) i sa CATIA V5 (trenutno CATIA P3 V5R19) ali mislim da ću preći na NX kao primarni softver. Javim se još sa utiscima. Pozdrav za sada.

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 31.05.2009. u 08:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 31.05.2009. u 08:04 GMT+1]
[ enigma78 @ 30.05.2009. 20:57 ] @
Evo kako sam ja krekovao NX6:
Pri instalaciji paziti da se pravilno unese ime računara (adresa je oblika 28000@computer_name)
Nakon instalacije otvorio sam fajl nx6.lic i zamijenio this_host sa computer_name i to sačuvao u C/Program Files/UGS/NX6/UGFLEXLM onda sam instalisao UGSLicensing pa kad mi je zatražio license fajl dao sam putanju C/Program Files/UGS/NX6/UGFLEXLM/nx6.lic. Posle toga sam vršio kopiranja i to.
a) iz MAGNITUDE/UGS/NX6/NXCAE_EXTRAS/tmg/exe/ugs_common.dll u C/Program Files/UGS/NX6/NXPLOT
b) iz MAGNITUDE/UGS/NX6/NXPLOT/bin/pdf/ugs_common.dll u C/Program Files/UGS/NX6/NXPLOT/bin/pdf
c) iz MAGNITUDE/UGS/NX6/UGII/libjam.dll u C/Program Files/UGS/NX6/UGII
nakon toga restart i uživaj. Sve vrlo prosto. I radi.

Tex707 jel mi možeš poslati taj tutorial za NX?

[ CNC SHOP @ 30.05.2009. 21:41 ] @
meni nikako da pođe za rukom pokrenuti manufacturing...

stalno baca da invalid configuration file

nešto mi je promaklo ?..što ?

rešeno...

[Ovu poruku je menjao CNC SHOP dana 30.05.2009. u 22:54 GMT+1]
[ enigma78 @ 30.05.2009. 22:07 ] @
Kod mene, uz gore opisani način krekovanja, sve radi OK, mogu pokrenuti manufacturing, ma kažem vam sve radi kao Švajcarski sat.
[ CNC SHOP @ 30.05.2009. 22:20 ] @
uh...izgleda močan CAM

jedino malo zaguljen dok se podese parametri, malo dosadno spori prozor pri tome dosta iritira

[ enigma78 @ 31.05.2009. 06:28 ] @
Moćan je, moćan, jest dosadno vršiti podešavanja, al posle, trud se isplati 100%. Mislim da je ovo program kome se smiješi svijetla budućnost, pogotovo jer je sada vlasnik SIEMENS, a kako vidim CATIA V6 je zakomplikovala proces projektovanja, usudio bih se reći i da su na krivom putu sa V6, al zato NX6 radi sve, SVE što i CATIA i to inženjerski logično, precizno a sve vrlo jednostavno, nešto poput SW samo na puno višem nivou. Pravi NJEMAČKI proizvod, nema šta, svaka čast. Samo da je više tutoriala za NX, tutoriali fale puno.
[ CNC SHOP @ 31.05.2009. 07:34 ] @
evo da dam svoje mišlenje...

CAM komplikovan, ali močan

no posebno me odeševilo kako je lako napraviti novi PP ...

lako je kao u FeautreCAM-u...malo više postavki , ali funkcionira dobro...

isprobao sam na brzinu napravljen PP za 5 axi sa Gimbal glavom i radi s MACH3 bez problema...


same me zanima cena NX6 ako netko zna da ne tražim po netu
[ Tex707 @ 03.06.2009. 14:22 ] @
Zahvaljujuci Enigmi uspeo sam da startujem NX6. Pokusao sam samo osnovno modeliranje...meni ovo izgleda prilicno sporo i nekomforno, u poredjenju sa CATIA losije reseno. Doduse, mozda sam se previse "saziveo" sa CATIA, 10,000 sati rada za tri godine cini svoje :).

Ono sto mi se dopalo je odlican rad sa 3D misem, cini mi se da se predmetima bolje manipulise i da su pokretki vise "glatki" nego u CATIA. Sa druge strane, manipulacja pomocu obicnog misa mi deluje mnogo lakse i brze u CATIA (ili nisam iskoristio sve mogucnosti u NX6).
[ enigma78 @ 03.06.2009. 16:26 ] @
Juče sam malo pretraživao internet tražeći informacije o NX6, tako sam saznao da je NX6 nešto sporiji jer mu radni komad istih dimenzija zauzima više memorije nego što je to slučaj sa CATIA, SolidWorks-om, Pro/ENGINEER-om, ... ali zato NX6 omogućava daleko veću fleksibilnost i mogućnost manipulacije sa gotovim dijelovima i izmene standardnih fičera kakvu ostali CAD programi ne posjeduju. Takođe mu je modul za površine izuzetno moćan (avioni tipa SUHOJ modelovani su isključivo u softveru NX, to su zvanični podaci sa SIEMENS-ovog sajta, može se i provjeriti). Takođe mu je i CAM vrlo moćan (nasljedstvo od I-DEAS-a).

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 03.06.2009. u 19:14 GMT+1]
[ cirko @ 07.06.2009. 19:35 ] @
Jos uvek postoje dobri ljudi i prijatelji koji hoce da pomognu
Svima njima JAVNO VELIKO HVALA na pomoci oko
instalacije NX6
[ enigma78 @ 12.06.2009. 19:13 ] @
Ono što NX 6 daje izvesnu prednost u odnosu na CATIA i Pro/ENGINEER jeste njegova najnovija, takozvana sinhrona tehnologija koja prevazilazi problem stroge hronološke zavisnosti mlađih od starijih geometrijskih elemenata dijela koji se modeluje.
[ suchoj37 @ 06.07.2009. 13:21 ] @
Svojevremeno sam morao da naučim NX i to je stvarno moćan softver. Ako hoćeš tutorijale za njega probaj da skineš NX CAST za tvoju verziju NX-a. To su oficijalni tutorijali.

Mislim da je NX veoma dobar softver i koliko sam video ima dobar CAM (godinama je broj jedan u svetu po prodaji). Neverovatno brzo radi proračune složenih putanja a copy/paste putanje u stablu mu je nezamenljiva funkcija.

Za većinu potreba u mašinstvu je dovoljan solid edge ili solid works ali za razne branše kao što je avio, brodo i auto industrija, industrija plastike, livenja i presovanja, tu već u dosta slučajeva je potreban softver tipa NX ili Catia.

U firmi gde radim je bio čovek iz pomenute firme ITS i koliko je on pričao tek od nedavno rade NX jer su pre bili zaduženi samo za Solid edge. Heheh, vidi se na čoveku da je tehničko lice a ne prodavac, stvarno je realno objasnio situaciju na CAD tržištu (ne smara sa onim mi smo najbolji). Koliko vidim imaju novi sajt http://www.itsplm.co.rs/ koji izgleda kao nov jer ga nisam video do sad na googlu. Zanimljiva im je opcija besplatnog 2D-a a i reference su im jake u Češkoj.

Pričao mi je drug da je bio u Goši FOM i da su oni kupili NX, Solid edge i FEMAP ali kao napuštaju NX jer im je Solid edge dovoljan. Pametni ljudi, mnogo firmi koje projektuju postrojenja kupuju NX i Catiu a to je bacanje novca u toj branši.

Pozdrav
[ enigma78 @ 06.07.2009. 16:30 ] @
Pozdrav suchoj37, drago mi je da si iznio mišljenje i iskustva u vezi NX, i ja imam Solid Edge v20 i NX6, vjeruj mi u NX6 sam iz prve napravio mnogo modela, onako napamet, dok u Solid Edgu nisam uspio još ni jedan, ne leži mi nešto Solid Edge, mislim da se sa njim neću ni zamarati. A kontaktiram sa kolegama u Sloveniji, oni na veliko koriste NX. Ja već od prije radim u CATIA V5 i SolidWorksu, tako da ću pokušati savladati i NX6, jer ima ozbiljniji, inženejrski pristup modelovanju, što mi odgovara, a inače NX u svijetu se intenzivno primjenjuje, evropa pogotovo (Njemačka, Austrija, Švicarska, Slovenija, ...). Mislim da mi ne bi trebali da se ograničavamo samo na ove naše balkanske prostore, treba ipak gledati kakvi su evropski i svjetski tokovi pa se pokušati uklopiti u trendove. Znači, do sada sam imao iskustva sa CATIA V5, SolidWorks, Unigraphics NX6, Solid Edge v20, Mechanical Desktop 6, AutoCAD, Inventor, Pro/ENGINEER (2000i, Wildfire 2, Wildfire 3), i moj lični izbor je CATIA V5 (i V6 naravno), Unigraphics NX6 i SolidWorks.
[ cirko @ 06.07.2009. 18:15 ] @
Zasto Enigma imas problema sa Solid Edgom
Pa on je laganiji od NX ali isto mocan
Kako si resio Templejt obrazac za Drafting
Veliki pozdrav od mene
[ enigma78 @ 06.07.2009. 19:24 ] @
Prijatelju jednostavno mi ne leži filozofija rada, znam da je problem u mom načinu razumijevanja rada tog programa, ali svi imamo neke navike, metode, kojih se pridržavamo pri radu, poštujući neku našu, subjektivnu logiku. Ja sam u raznim programima, kad sam ih prvi put otvorio, uspio ući u skeč, nacrtati neki profil, vratiti se u part, ekstrudirati skeč i tako dobiti 3D model. To sam uspio u svim programima sa kojima sam radio: CATIA V5, CATIA V6, SolidWorks, Pro/ENGINEER, Inventor, NX6, ... osim u Solid Edgu. Mogu se ja potruditi pa savladati ga, al mislim, objektivno, CATIA, NX i SolidWorks su više nego dovoljni. Možda još tu ima prostora i za jedan Solid Edge ili Inventor. Od Pro/ENGINEER-a sam odustao jer, nastranu zaguljen interfejs, al podešavanja config fajla, neskald pri štampanju, nedostatak u tekstulanim fontovima, i slične "boljke" su katastrofa za takav jedan moćan program.

Podešavanje sopstvenih formata u NX6 je vrlo jednostavno, naravno, kad se dobro objasni. Meni je to objasnio kolega iz Slovenije, zastupnik za SIEMENS PLM softverska rješenja za Sloveniju i Hrvatsku. Poslaću ti e-mailom postupak i proceduru za kreiranje sopsvenih formata sa okvirom i zaglavljem po vlastitom izboru. Ako možeš pojasni mi malo taj metod rada u Solid Edgu. Puno pozdrava svim kolegama.
[ cirko @ 06.07.2009. 20:33 ] @
Ovde vrlo kratko
On ima mogucnost extrudiranja prvo sketch pa operacija ili direkno operacija .
Probaj ovako
Izaberi operaciju extrude, zatim izaberi ravan za crtanje, sistem ce te prebaciti u 2d , nacrtaj
zatvorenu konturu, kazi finis ili return, vratice te u 3d , povuci iznad ili ispod ravni koliko ti treba i to je to.
Ako pak ides prvo da crtas sketch onda je postupak sledeci
Izaberi Sketch, pa ravan, sistem te vraca u 2d, nacrtaj zatvorenu konturu i pritisni finis ili return
vratice te u 3d. Sada izaberi operaciju extrude, (protrision) izaberi odgovarajucu skicu i pokazi dali je ispod ili iznad ravni
kazi koliko je to i kraj
Probaj pa javi sta si uradio
Pozdrav
[ denistubok @ 09.07.2009. 11:02 ] @
Moze li mi neko dati linkove sa rapidshare-a ili torrnet da skinem NX6 ali da je 64 bitna verzija.*
[ Tex707 @ 09.07.2009. 12:27 ] @
Citat:
denistubok: Moze li mi neko dati linkove sa rapidshare-a ili torrnet da skinem NX6 ali da je 64 bitna verzija.*



Eeee...to nema...trazio sam, ali bez uspeha. Ako neko nadje, svaka cast!
[ suchoj37 @ 09.07.2009. 14:07 ] @
Probajte na http://torrents.ru

Na forumu imate temu koja se zove Sistemы dlя biznesa, ofisa, naučnoй i proektnoй rabotы a unutar nje podtemu SAPR, e tamo su cad/cam/cae/pdm sistemi. Lepa zbirka.

Inace malo ljudi zna ali FIAT je jedan od korisnika NX i verovatno ce mu zastupljenost ovde biti veca ako Fiat ozbiljnije pocne da radi sa zastavom.

Pozdrav
[ Tex707 @ 09.07.2009. 14:49 ] @
Citat:
suchoj37: Probajte na http://torrents.ru

Na forumu imate temu koja se zove Sistemы dlя biznesa, ofisa, naučnoй i proektnoй rabotы a unutar nje podtemu SAPR, e tamo su cad/cam/cae/pdm sistemi. Lepa zbirka.

Inace malo ljudi zna ali FIAT je jedan od korisnika NX i verovatno ce mu zastupljenost ovde biti veca ako Fiat ozbiljnije pocne da radi sa zastavom.

Pozdrav


Jaaaooo, nemoj ruski, molim te...

Jel' to sa FIAT-om i NX6 nesto novo...do sada je FIAT (kao i skoro svi ostali iole ozbiljni) koristio CATIA V5?

"The following are just a few of the 20,000 + companies now using CATIA worldwide

AirBus, Kelsey-Hayes, Boeing, Lear Jet , BMW, Volvo, Black and Decker, Fia,t Peugeot, Northrop Grumman Corp, Ferrari, Lockheed Martin, Porsche, Daimler Chrysler, Goodyear, Freightliner Truck, Allied Signal, Sauber Formula, Volkswagen, Pratt Whitney, United Airlines, Toyota, Hyundai , Ford, Mercedes-Benz, Honda"

Mozda su ovi podaci malo zastareli...
[ cirko @ 09.07.2009. 16:23 ] @
Nijedna ozbiljna firma
ne koristi samo jedan softver pa ni navedene (Tex707)
Ovo za SW me cudi jer toliko su dali na reklami da je ovo
malo cudno ali uostalom videce se
[ suchoj37 @ 09.07.2009. 17:03 ] @
Koliko znam Fiat je bio na Catii dok ga nije General Motors kupio. Pošto je GM na NX-u i Fiat je prešao na NX, no takve velike firme uvek imaju razne softvere a i firme koje proizvode softvere ne vole da brišu velika imena sa spiska.

Npr. na spisku je Ford. Ford je bio najveći korisnik fenomenalnog programa Ideas na svetu. Kada je UGS kupio firmu SDRC došli su napaljeni prodavci i terali Ford da kupe Unigraphics umesto Ideas-a. Ford je čini mi se za jedan deo firme kupio Catiu i kad su ovi videli is UGS-a šta se dogadja brže bolje su postigli dogovor sa fordom za NX (unigraphiscs + Ideas). hehee neka ne likuju oni što su za Catiu jer je tako Catia prošla u Rolls royce-u. Njihovi su se prodavci mangupisali i pravili važni i ovi su uzeli NX.

Ne bi se složio Tex707 sa tobom u vezi onog što si dao u zagradi "(kao i skoro svi ostali iole ozbiljni)" - ne prozivam nikog, čisto razgovaramo.

NX i Catia su vrh Cad cam cae softvera i nije to Zvezda i Partizan da se ljudi raspravljaju oko njih navijački. I jedni i drugi imaju izuzetan kvalitet. Pogotovo što je danas CAD samo mali delić celog procesa koji se dešava u firmi (CAD, CAM, CAE, PDM, ERP...). Takođe softver treba da zadovolji odnos kvalitet/cena za tvoju branšu kad ga kupuješ. Ovde bi i projektant pakerica radio na Catii a 80 procenata delova mu je standardno koje vadi iz baze. Svi bi da rade na najboljim softverima zato što su džabe ma torrent sajtovima, ali kad treba platiti onda je frka. Da li inženjeri po toj logici kupuju automobile kao što bi kupovali CAD softver u firmama gde rade. Baš ne vidim inženjere koji kupuju BMW i Mercedes automobile.

Kad se govori o referencama evo deo za NX:
Russia's United Aircraft Corporation, Sukhoi Design Bureau (SUCHOJ), NASA (hahah NASU svi imaju kao referencu), Samsung, Nissan Motor Co., Ltd., Samsung Electronics Co., Ltd, BAE Systems, Pratt & Whitney, LG Electronics Digital Appliance Company, GM Daewoo, General Motors, Ford, Eurocopter Germany GMBH, EADS Subsidiary, Damen Shipyards Group, Xerox Corporation, Mazda Motor Corporation, Panasonic Factory Solutions Co., Ltd., Ducati Motor Holding S.p.A, Phillips Plastics Corporation, Sauer-Danfoss, Inc., MAN B&W Diesel, Toshiba Tec Corporation, Canon Inc., Isuzu Motors Limited, B/E Aerospace, Fuji Heavy Industries Ltd., Sanyo Electric Co., Ltd.. Saab Automobile AB, Mahindra Group's Automotive Sector...

Po meni Catia ima jednu bitnu začkoljicu koja mi se strašno ne sviđa. Sve softvere kad kupuješ ti si vlasnik te licence a nove verzije dobijaš ako plaćaš održavanje. Jedino kod Catie nisi vlasnik i stalno si osuđen da plaćaš održavanje. Zamislite da kupite kola na lizing a nikad niste njihov vlasnik.

Pozdrav svima



[Ovu poruku je menjao suchoj37 dana 09.07.2009. u 18:18 GMT+1]
[ suchoj37 @ 09.07.2009. 17:04 ] @
Da tex707, torrent je ruski i ima dosta problema pri registraciji, ali ko voli nek izvoli.
[ Tex707 @ 09.07.2009. 17:29 ] @
Tacno je da firme ne koriste samo jedan softver, ali se tome stremi zbog nize cene i pojednostavljenja, tj. smanjivanja mogucnosti konfuzije i gresaka. Secam se da mi je jedan poznanik pricao kako jedna velika (da ne kazm ogromna) firma u kojoj radi insistira da cak i raklame (rendere) rade u CATIA Photo Studio, iako za to, navodno, postoje bolji alati (nisam poznavalac ove uske oblasti, pa samo prenosim).

Ne sumnjam da su Unigraphics i ProE vrhunski isto koliko i CATIA (svaki ima prednosti i mane). Posebne pogodnosti koje CATIA pruza u radu sklop-element (a koje ni jedan drugi softver nema) nisam ni poceo da izucavam...a trebalo bi :(

To sto kazes za vlasnistvo CATIA sam negde procitao...mada je pitanje da li se odnosi bas uvek i bas na sve...verovatno je moguce kupiti i to...valjda...ako nije, steta.
[ aleksim @ 10.07.2009. 22:57 ] @
Izvinjavam se, da li se misli na probleme prilikom registracije na ovom ruskom sajtu?Ja sam se danas registrovao za par minuta i to bez problema...
[ MaliBatica @ 12.07.2009. 09:10 ] @
Gde smo mi u odnosu na Peugeot,Renault,Samsung,Ford,GM...Boeing,tj nase firme u odnosu na te navedene.Koja firma u Srbiji ima licenciranu CATIA?
E sad zanima me kao studenta koja firma u Srbiji koristi neki maximum CATIA ili NX?
[ enigma78 @ 12.07.2009. 09:57 ] @
Ne poznajem baš privredne subjekte u Srbiji pošto sam ja iz Bosne, al prijatelj mi je radio oko 2g. u Sloveniji, a znamo da slovenci nemaju privredne gigante ali imaju jako puno malih i srednje velikih preduzeća, tipa kućne manufakture, a prije par dana sam naišao na jedan sajt (nisam ga sačuvao, mada bi mi sad dobro došao) gdje jedna takva firma od 10-tak zaposlenih (mislim da je iz Hrvatske, koliko se sjećam) ima licencu, dakle, ponavljam LICENCU za, ni manje, ni više već čuvenu CATIA V5. Znači, privatna firma sa oko 10 zaposlenih i kupila licencu za CATIA V5. Taj gazda je sigurno dobro razmislio i nije mu do bacanja para. Ne igraju se oni sa CATIA V5. Već rade i zarađuju i to već dugi niz godina. I upravo je i po tome specifična ta firma jer spada u malu firmu i sa samo jednom licencom i to licencom za CATIA V5 (za koju većina nevjernih Toma kažu da je opravdana samo u Mercedesu ili BMW i sličnim velikim firmama). A slovenci takvih malih firmi imaju "mali milion" i često koriste il CATIA V5 ili NX (verzije NX4, NX5 i NX6). A zašto? Zato što su se bazirali na usluge velikim korporacijama koje se bave autoindustrijom (i sličnim oblastima mašinske industrije), pa zbog kompatibilnosti projekata koji se rade na nekom drugom kraju svijeta moraju primjenjivati identičan softver. To je glavni problem po meni, za privredu u BiH (a mislim i u Srbiji) što nema tih malih i srednje velikih preduzeća koji bi bili partneri gigantima u evropi i svijetu. Za firmu koja sarađuje sa jednim VW, Audijem, BMW-om, Daimler-Benz-om, Fiat-om, Peugeot-om, Renault-om, MAN-om, DAF-om, Iveco-m, SCANIA-om, a da ne pominjem ostale, manje ili više poznate evropske i svjetske kompanije, dakle, za firmu koja sarađuje sa nekom renomiranom evropskom kompanijom, njen mjesečni prihod ide od 50 000 evra pa naviše, i nije joj problem izdvojiti oko 25 000 - 30 000 evra za godišnju licencu za odgovarajući CAD/CAM softver, jer na taj način ostaje i opstaje u poslu. I zarađuje, naravno. Kod nas nema HRABROSTI niko (ili malo ko) da uđe u posao sa još dva-tri iskusna stručnjaka i zaposle još par ljudi, pa da imaju preduzeće. A i države su nam tako uređene da onaj ko pošteno radi najmanje ima (bolje reći jedva sastavlja kraj sa krajem). Dakle, da se vratim na početak, taj moj prijatelj je radio u Sloveniji, gdje su oni radili uslugu u području metalske industrije za švicarce i to radili u softveru Unigraphics NX4, na izričit zahtjev švicaraca, pri čemu su i ti švicarci (tj. ta firma iz Švicarske) takođe tek jedan od partnera nekoj firmi iz Njemačke. To je primjer kako nam rade komšije. A iz iste drževe smo potekli. Kod nas nema industrije. Zato su male i potrebe za CAD programima. I za inženjerima mašinstva uopšte. Nažalost.
[ Tex707 @ 12.07.2009. 10:16 ] @
Nemojte da zaboravite da "imati licencu za CATIA V5" ne znaci, samo po sebi, nista sto se cene tice. IMB ne obavezuje kupce da uzmu ceo paket, na protiv. Firma kupuje paket sa modulima koji su joj potrebni, a to moze da bude i samo nekoliko...
[ enigma78 @ 12.07.2009. 11:03 ] @
Naravno, to sam i mislio, svaka firma kupio licencu sa modulima (jedan, dva, ...) koji su joj neophodni za posao kojim se bavi. Oni slovenci su radili u Unigraphicsu NX4 samo sa modulima za modelovanje punih tijela, površina i tankih limova, bez CAM modula i bez modula za FEM analize. Dok su FEM analize opet radili u Pro/ENGINEER Wildfire 3 koji je pored osnovnog modula za puna tijela i tanke limove imao i modul za FEM analizu.
[ suchoj37 @ 13.07.2009. 12:07 ] @
To je i suština kupovine softvera, optimizirati ga na svoju primenu. Isti je postupak kao kad se kupuju kola, pogledaš za šta ti treba, uslove, koliko imaš novca.... i odlučiš tako i ovde.

Pogledaš cene softvera, mogućnosti, module, cenu održavanja, stabilnost firme koja ga proizvodi, iskustvo firme koja ga treba implementirati.... i odlučiš se. Mene lično oduševljava što sve više ljudi spominje solid edge i solid works nego catiu i NX. Pogledajte primer: u zapadnoj industriji autobusa sve strane firme gledaju da smanje troškove softvera i prelaze sa skupih softvera na jeftinije iz jednostavnog razloga što nema puno složenih delova na autobusu. Da ne budem pogrešno shvaćen, nema delova koji se ne mogu izmodelirati pomoću Solid Edge i Solid Works programa. A onda čujem da Ikarbus u kome je bio štrajk kupi catiu. Nemam ništa protiv catie ali imam protiv takvog poslovnog poteza. S jedne strane se štedi na nekim minornim stvarima a sa druge odvališ pare za skup softver. Cene catie i NX-a su od 10000 - 15000 eura za osnovni paket (part, assembly, drafting), a Solid edge i Solid works koštaju oko 4000-5000Eu (part, assembly, drafting, sheet metal, weldment i još gomila toga). Mislim da je inžinjer dobar i bez najskupljeg softvera, a onaj koji je loš neće mu pomoći ni najbolji softver da postane dobar. Oću reći, šta će ti neka specijalna osobina NX i Catie programa ako to skoro nikad ili nikad ne koristis pri projektovanju. Ti si bacio pare i dolaziš u situaciju da si kupio skup softver a koristiš samo npr. 40 procenata njegovih mogućnosti. Takodje ako se neka operacija mnogo brže u skupom nego jeftinijem softveru, a tu operaciju radite 5 puta godišnje i traje 20 minuta, da li je to razlog kupiti skup softver.

Ranije sam spomenuo pri kupovini Catie treba paziti jer posle kupovine niste njen vlasnik. Ko ne veruje neka pri kupovini zatraži od prodavca da se stavi u ugovor stavka da ste vi zauvek vlasnik licence posle kupovine. To u suštini nije problem ako radite za neke bogate zapadne firme jer se to isplati, ali ako ste firma koja menja često saradnike, ili većinom razvija svoje stvari..... hmmm to jeste problem.

Strane firme vam uvek naglase da li morate imati isti softver kao oni i to je OK, znate da ga morate kupiti ako želite saradnju i kupite ga. No to ne znači da morate kupiti taj softver za sve inženjere. Kupite onoliko licenci koliko morate a ostalo kupite jeftiniji.

Kada pogledate 10 najboljih softvera u svetu mislim da će svi sa liste zadovoljiti 90 procenata mašinskih firmi, ostaje samo na firmi da kupi optimalni za njih a ne najbolji.

Treba što više usmeriti ljude da počnu razmišljati svojom glavom a ne onako kako marketing gurui to zahtevaju od nas.

Nadam se da me neće pogrešno shvatiti poklonici skupih CAD softvera, i ja ih koristim ali bih dobro razmislio kad bi morao da ih kupim.

Pozdrav
[ enigma78 @ 13.07.2009. 17:43 ] @
Slažem se u potpunosti. Još samo da dodam: OPTIMALNO je najbolje, znači što bolje mogućnosti (za oblast koja nam je potrebna) za što manje para = pametno ulaganje.




[ CNC SHOP @ 13.07.2009. 18:03 ] @
optimalmano je...

činjenice na kernel koji je mnogo bolji





[Ovu poruku je menjao CNC SHOP dana 14.07.2009. u 07:57 GMT+1]
[ aleksim @ 14.07.2009. 06:59 ] @
Ne znam odakle podatak da cetiri modula CATIA-e kosta toliko, imam informaciju od g. Dragicevica, od pre nekoliko godina i on mi je rekao da su ova cetiri modula kostala tada 7000-8000 evra. Prosle godine, negde u septembru ili oktobru od g. Dragicevica sam saznao za CATIA u osnovnoj konfiguraciji, znaci ova cetiri modula ili neki od modula po izboru, kostaju oko 5500-6000 evra. G. Dragicevic je zastupnik CATIA za Srbiju Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Makedoniju, za one koji nisu obavesteni, a obzirom da je suchoj37 bio na CATIA Day 2004... ne znam odakle taj "animozitet" prema CATIA :).
[ aleksim @ 14.07.2009. 07:06 ] @
A malo smo se i udaljili od teme (i moja malenkost u prethodnoj poruci), zar ne?
[ suchoj37 @ 14.07.2009. 09:40 ] @
Imaš pravo udaljili smo se od teme, ali mislim da je ovaj razgovor veoma bitan za ljude koji misle ozbiljno da rade nešto u CAD programima a ne samo da skupljaju instalacije raznih paketa na polici i pričaju o opcijama programa koje su besmislene u praksi.

Nisam bio na CATIA Day 2004 i NEMAM animozitet prema Catii. Otvoreno kažem da je to jedan od najboljih CAD/CAM/CAE/PDM paketa. Ali sam protiv toga da se bacaju pare. Kad vidim da je firma koja pravi jednostavne stvari kupila NX ili Catiu, to je bacanje para za mene. Kupiš najnoviji BMW, staviš motike u gepek i odeš na njivu da kopaš kukuruz. Čak i seljak zna da raspolaže novcem i odredi koji mu je traktor optimalan a mi inženjeri ne znamo koji CAD paket je optimalan za koga, raspravljamo se o besmislenim opcijama u programima koje su marketing menadžeri ubacili u programe da pomognu prodavcima pri prodaji a ne inženjerima pri projektovanju i sl... Što više mozga u glavi to više filozofa.

Stvarno nemam animozitet ni prema jednom programu i rekao sam već da će prvih 10 po kvalitetu zadovoljiti skoro sve firme iz mašinske branše u Srbiji, sve ostalo je traženje optimuma za firmu (odnos cena/kvalitet, kvalitet proizvođača, kvalitet lokalnog prodavca i njegove reference).

Proizvođači softvera nemaju velike troškove proizvodnje i oni će Vam spustiti cenu samo da ga kupite (naveo si cenu Catie), ali pazite da Vam se posle kupovine ne poveća stavka održavanja. OK je spustiti cenu, ali je spusti bez dizanja održavanja i sl. fore koje se koriste od strane prodavaca.

Možda su čudna moja mišljenja ljudima, ali mislim da su realna. Što da se ja vezujem za neki CAD paket ko da mi život zavisi od njega, pa to je samo alatka koju mašinci koriste za projektovanje. Sve mi to liči na pojavu koja se dešava u svakoj našoj firmi da se razvoj i tehnologija non stop svađaju ko je bitniji a kvalitet i cena proizvoda direktno zavisi od njihove saradnje i komunikacije.

Mator sam inženjer i 3D CAD mi je pomogao da brže prenesem znanje u projekat koji radim. Više ne moram projekat da radim 3 meseca nego ga radim 2 nedelje a dokumentacija je čista. Isprobao sam dosta paketa i totalno mi je svejedno na kome ću da radim, mada ne bi voleo da radim u AutoCAD-u. U mojoj firmi nemamo licencirani softver ali nas je gazda pitao koji paketi odgovaraju firmi, mi smo mu dali spisak i on je rakao da je na njemu da ispregovara što bolje uslove sa firmama koje zastupaju softvere i da kupi od onih koji mu ponude najbolje uslove.

Pozdrav

[ Tex707 @ 14.07.2009. 12:21 ] @
Gazda vam je kreten...barem prema ovome sto si napisao...kao i mnogi drugi...
[ suchoj37 @ 14.07.2009. 14:04 ] @
Hahahaha vidim da imaš dobra iskustva sa njima.

Baš i nije pošto on daje pare, kada ti budeš kupovao softver ti ćeš odlučivati. Za razliku od mnogih bar se konsultovao sa nama da mu damo preporuke. To je bio sastanak od 2 sata gde je slušao šta ko ima da kaže o programima, zašto je to dobro rešenje za firmu.... Sa njegove tačke gledišta je to najbolji postupak koji je u njegovom interesu. Sa naše tačke gledišta možda i nije, ali ne odlučujemo mi o njegovim parama, mada bi gomila nas isto postupila. A šta i ako izabere program na kome nisi radio, uzmeš bre tutorijale i naučiš ga za nedelju dana a za dve si već profi. Šta je tu problem.


Hehhehe imaš baš loše mišljenje o vlasnicima firmi. I ja sam imao dok nisam došao u ovu, vlasnik je mašinac, atmosfera je radna ali opuštena, međuljudski odnosi OK. Prosto ti je milina ići na posao u odnosu na firme gde sam radio.

Pozdrav
[ Tex707 @ 14.07.2009. 15:32 ] @
Ne mogu da se slozim nikako u vezi tog "ucenja za nedelju dana"...to je sve samo ne moguce. "Zvanicno" imam preko 10,000 sati u CATIA (ustvari preko 15,000), mnoge stvari radim takvom rutinom da vise i ne znam sta ruka radi, gledam gornji levi ugao ekrana, desna ruka sama ode na toolbar, izabere sta treba, a levom pokrenem 3D misa ako je potrebno (za ovo mi treba jos malo rutine). Probao sam par drugih softwarea, siguran sam da bi mi trebala citava vecnost da steknem istu rutinu...a bas ta rutina se placa, jer mogu za par dana da odradim nesto sto mnogi ne mogu nedeljama.

Imao sam kod sebe jedan omanji projekat firme koja je daleko od male...radile su ga tri osobe nedeljama (to sto su dve bile zenske ne smatram uopste bitnim) i nisu uspele da ga urade...zavrsio sam im CEO PROJEKAT za nekoliko sati iz nule (posto su ga pogresno i postavili, nista nisam mogao da iskoristim)...bukvalno...sutradan im je bio poslednji rok.
[ enigma78 @ 14.07.2009. 18:15 ] @
Da se malo vratimo na glavnu temu. Saznao sam kako se u NX6 kreiraju vlastiti template formati, kako se mijenjaju postojeći template formati sa SIEMENS-ovim logom, kako se postavljaju korisnički definisane boje pozadine po DEFAULT-u tako da mi program startuje sa mojim podešavanjima, kako da ekstrudiram fičere zasnovane na skici a bez kreiranja skice, i još mnogo toga, ...

[ cirko @ 20.07.2009. 07:39 ] @
Enigma
Ajde podeli sa nama to sto si saznao
Konkretno extrudiranje ficera bez kreiranja skice i ostalo
Kako napraviti spiralnu (arhimedovu) oprugu itd
Pozdrav
[ enigma78 @ 20.07.2009. 15:48 ] @
Poslaću sve što sam saznao, okačiću tu na forumu. Spiralnu oprugu nisam ni pokušavao uraditi, tako da to ne znam. Ekstrudiranje fičera zasnovanih na skici a bez kreiranja skice vrši se tako da se prvo klikne, tj. selektuje površina koja se želi ekstrudirati, pa se uđe u skeč, povuče se jedna linija koja prelazi preko te površine, izađe se iz skeča, ide se na alatku DIVIDE FACE, razdvoji se ta površina, tj. podijeli tom linijom na dvije površine koje se dalje mogu ekstrudirati zasebno u pozitivnom ili negativnom smjeru alatkom POLL FACE. To je NX-ova sinhrona tehnologija koja rješava strogi odnos roditelj/dijete među elementima (fičerima) a koji često muči konstruktore. Dal neko zna kako se modeluju slobodne forme i površine u NX?
[ enigma78 @ 20.07.2009. 17:11 ] @
Evo šaljem sve što su mi slovenci rekli vezano za NX6, šaljem u PDF formatu, al nisam prethodno ništa ispravljao njihov pravopis, al svi će moći razumjeti o čemu se radi. Ajd ljudi javite se ko god zna da modeluje u NX nek se javi da opiše kako koja alatka radi, sve je dobro došlo i od velike pomoći.


[ cirko @ 20.07.2009. 22:04 ] @
Evo mojih igara sa NX6
Stvarno mocan ali trazi inzinjera ispred sebe
[ enigma78 @ 20.07.2009. 22:21 ] @
Svaka čast cirko, super, možeš li mi reći kako si uspio kreirati sve one modele u NX? Na koji način?

Pozdrav!!!
[ enigma78 @ 25.07.2009. 19:27 ] @
Evo svježih informacija o softveru NX6, to su sve zvanične informacije od SIEMENS PLM-a:

Softver NX

NX (nastao spajanjem UGS Unigraphics i I-DEAS programa) je kompleksni CAD/CAM/CAE sistem koji objedinjuje veliki spektar poslova u konstruisanju i proizvodnji od prvog idejnog predloga, simulacija i analiza, modeliranja pojedinačnih delova i sklopova, izrade 2D dokumentacije, programiranja CNC mašina pa do kontrole kvaliteta, upravljanja podacima i spajanja sa raznim informacionim sistemima u firmi.
NX se sastoji od potpuno medjusobno asocijativnih modula koji imaju unificirano radno okruženje i jedinstvenu grafičku objektno orjentisanu databazu koja omogućuje paraleni rad inženjera (Collaborative Engineering). U praksi to znači da je u nekom trenutku razrade modela, moguće u isto vreme obavljati simulaciju proizvodnje dela na CNC mašini, izradu 2D dokumentacije ili analizu čvrstoće modela.

NX program se sastoji od nekoliko celina:

1. NX moduli za konstruisanje (CAD)

2. NX moduli za projektovanje raznih vrsta alata

3. NX moduli za simulacije proizvodnje na CNC mašinama (CAM)

4. NX moduli za specijalne oblasti u mašinstvu

5. NX moduli za simulacije metodom konačnih elemenata (FEM, CAE)

NX CAD Moduli:

NX 3D CAD paket se sastoji od velikog broja modula i pokriva praktično sve zahteve mašinskih firmi:

Konstruisanje
NX 3D CAD Mach series - Paket modula za 3D CAD konstruisanje
NX 3D CAD Mach series - Dodatni moduli za 3D CAD konstruisanje
NX 3D CAD - Modeliranje delova od lima
NX 3D CAD - Modeliranje žica i kablova
NX 3D CAD - Čovek, prostor, ergonomija, Antropometrija
NX 3D CAD - Montaža
NX 3D CAD - Štampana električna kola
NX3D CAD - Konstruisanje limenih delova za vazduhoplovnu industriju
NX 3D CAD - Konstruisanje alata
NX 3D CAD - Konstruisanje alata (advanced)
NX 3D CAD - Konstruisanje alata za štancovanje
NX 3D CAD - Projektovanje elektroda za erozimate
NX 3D CAD - Projektovanje kalupova za izradu delova od plastike

Idustrijski dizajn:

NX 3D CAD - Dizajn karoserija
NX 3D CAD - Dizajn brodova
NX 3D CAD - Dizajn cevovoda
NX 3D CAD - Koncept dizajn - Industrijski dizajn
NX 3D CAD - Prostorne analize


NX CAM:

U CAM oblasti primene program NX drži dugo godina lidersku poziciju. Njegova snaga leži ne samo na visokoj pouzdanosti već i na velikoj fleksibilnosti i slobodi kreiranja operacija.
Jedna od najboljih osobina NX CAM softvera je izuzetno velika brzina proračuna putanja alata pri obradi izuzetno složenih površina. Operacije možete slobodno kopirati (Copy/Paste) čime dobijate na ubrzanju jer dodavanje fine obrade gruboj se svodi samo na promenu alata i promenu udaljenosti glodala od zida.
NX CAM je sastavni deo NX programa i u bilo kojem trenutku se možete prebaciti iz CAM u CAD okruženje, izvršiti promene i vratiti se ponovo u CAM okruženje.
Pored raznih vrsti alata za simulaciju obrada, unutar programa se nalati standardni set funkcija CAM programa poput simulacija, verifikacija, automatsko prepoznavanje i uklanjanje materijala iz prethodnih prolaza, postprocesiranje, izrada raznih vrsta dokumentacije, automatizacija operacija ...

MOGUĆNOSTI NX CAM Modula:

* 3 osno glodanje (Troosna simultana obrada profila, složenih površina i solida) - NX CAM obezbeđuje veliki broj mogućnosti u troosne obrade delova. Putanje možete kreirati manualno ili pomoću unapred definisanih upitnika (Feature based machining).

- 2,5 osno glodanje (Simultano kretanje po X i Y osi, dok je kretanje po Z
osi poziciono.
- Čeono glodanje
- Profilno glodanje
- Troosno glodanje složenih površina
- Podrška mašinama sa velikim brojem obrtanja vretena (High speed
machining)

NX CAE:

Simulacije metodom konačnih elemenata MKE - NX
NX CAE - FEM
NX CAE - FEM (advanced)
NX CAE - Simulacija odaziva (response)
NX CAE - Simulacija strujanja (flow)
NX CAE - Simulacija strujanja(advanced flow)
NX CAE - Toplotne simulacije
NX CAE - Toplotne simulacije (advanced)
NX CAE - Mogućnosti simulacija metodom konačnih elemenata (taksativno)


Simulacije metodom konačnih elemenata MKE - Nastran NX

NX Nastran - Osnovni paket
NX Nastran - Aeroelastičnost
NX Nastran - Dinamički odaziv
NX Nastran - Dinamika rotora
NX Nastran - Optimizacija
NX Nastran - Nelinearnost
NX Nastran - Superelementi

Simulacija kinematike i dinamike
NX 3D CAD - Simulacija dinamike
NX 3D CAD - Simulacija dinamike prilagođena konstruktorima


Sinhrona tehnologija:

Sinhrona tehnologija (Synchronous technology) je prva revolucionarna tehnologija koja se pojavila u svetu 3D CAD-a posle uvodjenja parametarskog modeliranja krajem osamdesetih godina prošlog veka.
To je nova patentirana tehnologija firme Siemens PLM koja omogućuje direktno modeliranje bez istorije i ugradjena je u nove verzije programa NX i Solid edge.

Preporučujemo vam da pogledate video materijale koji se nalaze na sledećim linkovima da bi ste bliže pogledali novi pravac razvoja 3D CAD sistema. Kliknite na strelice unutar ekrana da bi ste pokrenuli željeni video materijal.


Parasolid jezgro:

PARASOLID je najpoznatije jezgro za programiranje 3D CAD/CAM/CAE programa i u vlasništvu je firme SIEMENS PLM. Svojom funkcionalnošću i pouzdanošću omogućuje programiranje najzahtevnijih 3D CAD/CAM/CAE aplikacija. Parasolid podržava solid modeliranje i modeliranje površina (freeform surface/sheet modeling).

Parasolid jezgro je standard u firmi Siemens PLM tako da su programi NX, Solid edge, Femap napravljeni pomoću njega.

Jezgro Parasolid se slobodno prodaje na držištu i veliki broj firmi ga koristi za programiranje svojih aplikacija. Veliki broj naših direktnih konkurenata koristi parasolid za razvijanje svojih aplikacija što je najveći dokaz njegovog kvaliteta. Takođe jedna od dobrih strana rasprostranjenosti Parasolid jezgra je i to da naši softveri (Solid edge, NX, Femap) koji su pisani u njemu veoma dobro komuniciraju sa ostalim brojnim softverima pisanim u njemu zbog zajedničke platforme a svi ostali softveri imaju kvalitetno uradjen Import/Export parasolid ekstenzije X_T.

Deo spiska programa razvijanih na Parasolid platformi:
1. CAD - NX, Solid edge, Solid works, Top solid, T- Flex, delcam Powershape, VX CAD, IronCAD, Esprit ...


2. CAE - FEMAP, Adina, ANSYS, MSC Patran, MSC Adams,


3. CAM - NX CAM, NX CAM Express, MasterCAM, EdgeCAM, Esprit, AlphaCAM, Virtual Gibbs, OneCNC, Altea, Cimatron, Delcam, FeatureCAM ...

NX korisnici:
Pogledajte delimicni spisak poznatih svetskih firmi koje koriste NX CAD/CAM/CAE program

- Russia's United Aircraft Corporation

- Sukhoi Design Bureau (SUCHOJ)

- NASA

- Samsung

- Nissan Motor Co., Ltd.

- Samsung Electronics Co., Ltd

- BAE Systems

- Pratt & Whitney

- LG Electronics Digital Appliance Company

- GM Daewoo

- Eurocopter Germany GMBH, EADS Subsidiary

- Damen Shipyards Group

- Xerox Corporation

- Mazda Motor Corporation

- Panasonic Factory Solutions Co., Ltd.

- Ducati Motor Holding S.p.A

- Phillips Plastics Corporation

- Sauer-Danfoss, Inc.

- MAN B&W Diesel

- Toshiba Tec Corporation

- Canon Inc.

- Isuzu Motors Limited

- B/E Aerospace

- Ural Optical & Mechanical Plant

- Fuji Heavy Industries Ltd.

- Sanyo Electric Co., Ltd.

- Unilever

- JCB

- Alfa Laval

- Honda Racing F1 Team

- Saab Automobile AB

- Mahindra Group's Automotive Sector

- Palm Inc.

- Rowenta

- Matsushita Electronics (S) Pte Ltd

- Samsonite Europe NV

- Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (BSH)


Ruska vazduhoplovna industrija izabrala NX i Teamcenter:

Borbeni avioni kao najsloženiji sklopovi u mašinskoj i elektro struci predstavljaju najveći izazov u projektovanju koji ne iziskuje maksimum samo od ljudi koji učestvuju u tom procesu nego i od mašina, softvera, organizacije... Naročito smo ponosni jer se na našem 3D CAD programu NX projektuju najbolji borbeni avioni današnjice SUHOJ.





Pogledajte opširnije o svemu na stranama: http://www.itsplm.co.rs/nx/nx.html

i na stranicama firme Siemens PLM: http://www.plm.automation.siemens.com/e ... ndex.shtml

a evo i slika borbenog aviona koji je u potpunosti urađen, tj. u potpunosti je projektovan u programu NX, u pitanju je SUHOJ, samo ime govori sve!

I još da dodam da se vrhunski traktori firme John Deere projektuju u softveru NX... i još mnoge mašine, automobili, avioni, turbo-mlazni motori, aparati, ...




[ SlavishaT @ 25.07.2009. 21:20 ] @
Hvala za info Enigma. NX je moćan softver tu nema dvojbe.

Mene interesuje koja je verzija Nastrana kompatibilna sa NX 6 i može li se koristeći Nastran solver u NX-u simulirati proces deformisanja lima.
Citat:
NX Nastran - Nelinearnost
Prema ovome trebalo bi da može ?

Ili je za tu potrebu bolje koristiti NX Ansys i koju verziju za NX 6? Ili nešto treće?

Malo offtopic-a:
Mislim enigma da je taj flanker sa tvoje slike stara Su 27mica, koji je projektovan davnih 70tih (prvi let imao 1977.), tako da taj model nema veze sa NX-om. Možda griješim, ali mislim da 27mica i Su 33 (mornarička verzija 27mice, za nosač aviona) nemaju kanare dok novije verzije (Su 30 i više, osim 33) se mogu razlikovati od 27mice po kanarima (mala krilca ispred ''glavnih'' krila).

Evo jedan zanimljiv video, montiranje SU 30 flankera: http://www.youtube.com/watch?v=XIxr4PDT544

I još jedan u kome SU 35 (opremljen 3D vektorski potisnim motorima) demonstrira agilnost i manevarbilnost: http://www.youtube.com/watch?v=m4eYNnxRK3o&feature=related

Mislim da će ove godine Suhoj biro predstaviti prototip lovca pete generacije PAK FA, koji bi trebao u svim segmentima da parira američkom F 22 a koji je projektovan sigurno sa NX 6


[ enigma78 @ 26.07.2009. 05:56 ] @
Za NX Nastran ti ništa ne mogu reći jer sam još početnik u NX, ali imam informacije od drugih kolega koji imaju iskustva u NX, kažu da mu je CAM daleko najbolji a isto tako i FEM/FEA.

A u vezi slike SUHOJ-a pa moguće je da je to stari model, nisam siguran, ja je nisam birao, pošto se ta slika nalazi ispod teksta koji govori o saradnji kompanije SUHOJ i SIEMENS PLM Software, tj. o odluci SUHOJ-a da svoje avione projektuje u NX6 programu.

Znam da postoje modeli sa krilcima ispred kao i model sa kontra krilima.

Evo slika, da se vide razni modeli aviona SUHOJ.










[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.07.2009. u 07:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.07.2009. u 07:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.07.2009. u 07:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.07.2009. u 07:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.07.2009. u 07:16 GMT+1]
[ enigma78 @ 26.07.2009. 11:55 ] @
Novi Suhojev projekat označen kao PAK-FA predstavlja ruski odgovor na američki F-22 a trebao bi u budućnosti da zamijeni avione zasnovane na Su-27 i MiG-29. Avion bi trebao koristiti plasma-stealth tehnologiju (za koju Rusi tvrde da je već neko vrijeme uspješno primjenjuju).

Evo slike:




Toliko za sad o avionima. Ajmo mi na CAD tačnije NX. Gdje ste forumaši, nema vas u zadnje vrijeme? Roštilj, pivo, a kompjuter samuje???

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.07.2009. u 13:06 GMT+1]
[ cirko @ 26.07.2009. 20:46 ] @
Enigma
Dobijas na E-mail postupak
Hvala iscrpnom tekstu o NX
Jesi li kontaktirao predstavnike za NX i Solid Edge
[ MaliBatica @ 26.07.2009. 21:20 ] @
Priblizio si nam NX dosta sam sad saznao o njemu,a interesuje me sledece,zasto je posebno FEA modul u NX-u a posebno u Nastran-u,tj koja je razlika.
[ enigma78 @ 26.07.2009. 22:27 ] @
Cirko kontaktirao sam predstavnike za NX i Solid Edge al mi još ništa ne javljaju, čim dobijem poruku od njih javim ti se.

A za kolegu MaliBatica evo odgovor, NX ima standardi FEM/FEA kao i svaki drugi ozbiljan softver (CATIA, SW, ProE, SE, ...) i uz pomoć tih standardnih FEM/FEA paketa svi ti softveri mogu da vrše analize i simulacije al su te analize i simulacije ograničene. Za ozbilnjije analize i simulacije u, npr. CATIA V5 potrebno je koristiti neki profi softver namijenjen baš za to (npr. ALGOR, ANSYS, ABAQUS, ...)! I NX Nastran je jedan od tih profi FEM/FEA softvera. Dakle, NX Nastran je profi softver namijenjen za ozbilnje FEM/FEA analize i simulacije i ukonponovan je u sam program NX ali je odvojen od onog standardnog FEM/FEA unutar samog NX-a, koji je, takođe, sastavni dio samog programa. Štos je u tome da NX Nastran predstavlja visoku klasu u području inženjerskih analiza i simulacija i može se odvojeno isporučivati kao specijallizovani FEM/FEA softver.
[ soxter @ 14.10.2009. 17:46 ] @
Ljudi jel moze neko da mi pomogne??? Hocu da instaliram UGS nx 6.0 ali trazi mi neki "license file" molim vas ako neko zna neka mi kaze gde mogu to da skinem. Unapred hvala pozz
[ cnc-project @ 14.10.2009. 19:07 ] @
ćitaj malo...sve je opisano
[ soxter @ 15.10.2009. 10:49 ] @
OK nasao sam samo nije mi jasan ovaj pocetni deo "u fajlu postaviti (replace) host-id sa imenom kompjutera (npr "marko")" jel bi mogao malo to da mi pojasnis.U kom fajlu, sta, gde? Unapred hvala!!!Pozz
[ draganing @ 15.10.2009. 12:19 ] @
Pozdrav svima,

video sam negde da se spominju reci "dobar inzenjer" pa ako takvih ima ja imam problem sa crtanjem burgije. Ja sam nekada pokusavao da nacrtam i dodjem do neke faze ali dalje ne mogu.

Ovako sam ja crtao(crtao sam u solid edge, solid works,catia)

1.Nacrtam kruznicu precnika nekog i izvucem je do potrebne duzine
2.Nacrtam profil koji ce da se krece po zavojnici(burgija.jpg u paintu sam iscrtao profil)
3.I u zavisnosti od programa crtam ili ne crtam zavojnicu(u catiji moram)
4.Izaberem komandu za crtanje tj. oduzimanje materijala
5.Dobijem jedan zleb slicno se radi za drugi tj. isto
6.Sada nastaje problem-treba na kraju zleba do morze konusa ili drske nacrtam izlaz alata

Ako je alat glodalo i ono se krece po duz ose burgije a pripremak se kontrolisano okrece imam problem da nacrtam taj izlaz alata znate kako izgleda prava burgija pa lako se moze zamisliti.....

Evo slika

Ako ste videli sliku burgije, model je radjen u solid edge pa sam igs fajl otvorio u catiji.

unapred zahvalan
P.S. Ovo nema veze sa NX ali sam takodje pristalica programa koji su bolji od catije.
[ Tex707 @ 15.10.2009. 13:13 ] @
Citat:


<snip>

Ako je alat glodalo i ono se krece po duz ose burgije a pripremak se kontrolisano okrece imam problem da nacrtam taj izlaz alata znate kako izgleda prava burgija pa lako se moze zamisliti.....

Evo slika

Ako ste videli sliku burgije, model je radjen u solid edge pa sam igs fajl otvorio u catiji.

unapred zahvalan
P.S. Ovo nema veze sa NX ali sam takodje pristalica programa koji su bolji od catije.



Nema programa koji je bolji od CATIA-e... :)

Pokusaj da uradis isto kao sto se radi navoj:

[ draganing @ 15.10.2009. 18:45 ] @
Hvala nisam se setio da se to moze da uradi zavojnicom koja menja precnik tj. ugao.
kada sam radio u solid edge pokusavao sam sa opcijom za crtanje zavojnice i imala je opcija ugao ali kada stavim neki ugao ispada nesto sto nije bas kako treba.
Ali to je solid edge.

Hvala u svakom slucaju
[ cirko @ 15.10.2009. 19:28 ] @
Moze Solid Edge ovo da uradi samo treba pronaci opciju
Evo je>
Citat:
draganing: Hvala nisam se setio da se to moze da uradi zavojnicom koja menja precnik tj. ugao.
kada sam radio u solid edge pokusavao sam sa opcijom za crtanje zavojnice i imala je opcija ugao ali kada stavim neki ugao ispada nesto sto nije bas kako treba.
Ali to je solid edge.

Hvala u svakom slucaju

[ Dulex85 @ 16.10.2009. 10:23 ] @
Citat:
soxter: OK nasao sam samo nije mi jasan ovaj pocetni deo "u fajlu postaviti (replace) host-id sa imenom kompjutera (npr "marko")" jel bi mogao malo to da mi pojasnis.U kom fajlu, sta, gde? Unapred hvala!!!Pozz


Verovatno tu postoji licencni fajl koji sadrzi neki drugi HOST-ID i ime kompjutera, e sad ti treba da zamenis to sa tvojim podacima, a da nebi rucno menjao sve te podatke imas opciju replace u wordu. Da bi dobio potreben podatke najlakse ti je da u Command Prompt-u ukucas "ipconfig/all". Ne zaboravi da ti mrezna kartica mora biti "Enable" aktivna, jer se host-id odnosi na MAC adresu kartice, i da bi ti program radio uvek mora biti aktivna.

Pozz...
[ draganing @ 16.10.2009. 12:38 ] @
I ja sam to crtao kao sto je 'cirko' postavio na slici ali mi se nije dobijalo kako treba tj. nije kako treba da je na pravoj burgiji.
Uzimao sam da je korak zavojnice isti a ugao sam stavljao neki ne znam ni ja koji.
Kada napravim javicu vam da li moze
I ne sme da ima linija izmedju zleba i izlaza za alat zato sto to glodalo obradjuje u jednom potezu i to sto se tice izrade ne predstavlja problem bilo kom majstoru ali je problematicno za modelovanje.
[ soxter @ 16.10.2009. 18:35 ] @
Hvala na informacijama, ali ja izgleda nemam taj licence file trazio sam ga na svim mogucim mestima ali nisam uspeo da ga nadjem, kucao sam i nesto preko neta ali slaba vajda od toga. Dakle kako da dodjem do licence file-a???Ovo ostalo sam razumeo.Ako moze neko nek mi posalje preko maila [email protected]
Pozz i hvala!
[ MaliBatica @ 16.10.2009. 21:01 ] @
@ Tex: to je taj princip,samo sto profil zleba treba da bude,normalan na osu burgije.
@Cirki:nije dobro to na slici,sada sam gledao i knjigu i uzeo u ruku pravu burgiju(doduse sa rucne busilice),imam ideju,probavam par puta jos malo pa kacim.
[ MaliBatica @ 16.10.2009. 21:41 ] @
1.corak
2.polucorak
3.gotovo,samo odraditi vrh burgije(presek kupa),i dodati fazete ipak malo muke .
I ipak mislim,da CATY "sije" SE,moje mishljenje.
[ SlavishaT @ 16.10.2009. 22:58 ] @
Citat:
MaliBatica: @ Tex: to je taj princip,samo sto profil zleba treba da bude,normalan na osu burgije.

Koristi zato reference surface ili Pulling Direction (na suprotnu čeonu stranu) u Slot feature-u. I nema potrebe sa površinama da se zezaš, Slot može odraditi posao:


@soxter poslao sam ti fajl.

Pozdrav.
[ draganing @ 17.10.2009. 01:15 ] @
Bravo!!!!!!!!!!!!!
Cim se dokopam nekog 3d cu da nacratam sto ste to Vi uradili.

Pa vi ste znaci iskusni a koliko sam se ja mucio nekada oko toga pa sam digao ruke.
[ draganing @ 17.10.2009. 01:25 ] @
A sto se tice nx instalirajte emulu tako se zove p2p klijent i ima nas sajt koji objasnjava kako se otklanjaju problemi oko forvardovanja portova itd.. i tamo ima u pretrazi za emuli ceo nx 6 tako da se resavaju mnogi problemi .
sta nema na rapidu ima na torentima a sta nema na ovim torentima ima na piratebay a ako i tamo nema ima na emuli a ima jos p2p klijenata koji imaju svoje mreze pa se i tu moze svasta naci.
[ MaliBatica @ 17.10.2009. 08:13 ] @
@SlavishaT:nije ti dobar vrh burgije.
[ Tex707 @ 17.10.2009. 12:05 ] @
Citat:
MaliBatica: @SlavishaT:nije ti dobar vrh burgije.


Mislis da nema dobro izvedeno celo za gnjecenje ili sta?
[ Tex707 @ 17.10.2009. 12:07 ] @
Citat:
MaliBatica: @ Tex: to je taj princip,samo sto profil zleba treba da bude,normalan na osu burgije.


Naravno...pa zar postoji neki drugi nacin...???... :)
[ MaliBatica @ 17.10.2009. 12:50 ] @
@Tex:

Citat:
Tex707: Naravno...pa zar postoji neki drugi nacin...???... :)


Ima dva nacina po onome koliko sam ja video na netu:

1.da se uradi zljeb za odvodjenje strugotine,pa onda njega sweep cut.(to sam prikachio,i to je u ProE radjeno)
2.ovo je meni palo na pamet kad je bila ona tema o nozu za mljevenje mesa,ti si Tex nekom malom srednjoskolcu objasnjavao kako da ga odradi.Nacrtam poprecni presek burgije(mada i njih ima raznih,znaci bilo koja samo ne ravna burgija) ,crtam osu i na svaku tacku na profilu zavojnicu koraka kolike i visine,na visini gde se zavrsavaju sve zavojnice ponovo profil,multisection surface->dobije se telo.

E sada tu je problem uraditi taj izlaz za glodalo.

Ima tu josh jedna zackoljica,a to je da se svaka burgija suzava(rezni deo) za 2 stepena,prema vrhu znaci taper angle za svaku spiralu treba da budu ta 2 st. a to ne moze da se uradi u CATY.

Vrh burgije je presek dve kupe,da mislim da celo nije dobro.
[ SlavishaT @ 17.10.2009. 13:58 ] @
@MaliBatica Vrh ima čelo za gnječenje, ali da budem iskren nisam ga uradio sa dva konusa. Te površine su ravne, Pocket je u pitanji

Vrh zavisi od načina oštrenja. Vjerovatno taj način sa ''dva konusa'' nije jedini. Čini mi se kod ovih burgija da je potpuno drugačije oštreno:

Ovaj je recimo sličan tome:


A ako je u pitanju burgija sa tvrdo lemljenom pločicom od tvrdog metala onda je to potpuno druga priča.


Citat:
MaliBatica:

E sada tu je problem uraditi taj izlaz za glodalo.

Ima tu josh jedna zackoljica,a to je da se svaka burgija suzava(rezni deo) za 2 stepena,prema vrhu znaci taper angle za svaku spiralu treba da budu ta 2 st. a to ne moze da se uradi u CATY.


Možeš uraditi zavojnicu po bilo kom profilu, pod bilo kojim uglom. To je Tex već pokazao na primjeru vijka. Znači:

1. profil:


2. zavojnica:


[ Tex707 @ 17.10.2009. 15:15 ] @
Citat:
MaliBatica: @Tex:



Ima dva nacina po onome koliko sam ja video na netu:

1.da se uradi zljeb za odvodjenje strugotine,pa onda njega sweep cut.(to sam prikachio,i to je u ProE radjeno)
2.ovo je meni palo na pamet kad je bila ona tema o nozu za mljevenje mesa,ti si Tex nekom malom srednjoskolcu objasnjavao kako da ga odradi.Nacrtam poprecni presek burgije(mada i njih ima raznih,znaci bilo koja samo ne ravna burgija) ,crtam osu i na svaku tacku na profilu zavojnicu koraka kolike i visine,na visini gde se zavrsavaju sve zavojnice ponovo profil,multisection surface->dobije se telo.

E sada tu je problem uraditi taj izlaz za glodalo.

Ima tu josh jedna zackoljica,a to je da se svaka burgija suzava(rezni deo) za 2 stepena,prema vrhu znaci taper angle za svaku spiralu treba da budu ta 2 st. a to ne moze da se uradi u CATY.

Vrh burgije je presek dve kupe,da mislim da celo nije dobro.



OK, salio sam se malo kada sam pitao da li postoji jos neki nacin. Verovatno bismo mogli da smislimo i treci nacin, ali pretpostavljam da se slazes da je najjednostavnije uraditi kanal u solidu.

Mislim da moze da se u CATIA uradi promenljiv tapper angle...samo me sada mrzi da to izvedem.
[ enigma78 @ 17.10.2009. 18:38 ] @
Pri instalaciji NX6 treba pratiti folder How to Install i paziti da se pravilno unese ime
računara, adresa je oblika 28000@computer_name dakle iza @ upisati ime
računara ako već nije napisano. Za ime računara pogledati Start/All
Programs/Accesseries/System Tools/System Information/Sistem Name (tj.
ime racunara).

Pa već je to detaljno opisano na samom početku. Pokušaj, i ide sve kako treba!

Pozdrav!
[ MaliBatica @ 17.10.2009. 19:34 ] @
Ljudi, mi smo se zaneli malo vise ha ha ha ovo je tema za NX6 :-))))))).Enigma 78 da li si isprobao CAE u NX6 znam da ste svi govorili da je odlican,i ako moze neke slike sto si radio.
[ enigma78 @ 19.10.2009. 15:07 ] @
Nisam ništa radio sa CAE u NX6, ganjao sam nešto za CAM u NX6 al bezuspješno, nema se vremena od posla, a i motivacija mi je u ove turobne jesenje dane na nuli tako da kod kuće i ne radim ništa po tom pitanju. Ako imaš nešto za CAM u NX6, neki tutorial, javi PP.
[ vuk.wolf @ 19.10.2009. 15:09 ] @
I mene zanimaju iskustva u radu sa NXom. Imam dosta iskustva u radu sa CATIA i ne bih da se rasplinjujem, ali na novom poslu najavljuju da se prelazi na NX, pa bih da znam sta me ceka... I ima li iko tutorijale, bilo kakve, za NX, bili bi mi mnogo korisni jer volim da se pripremim unapred. Konkretno CAM moduli me interesuju...
[ draganing @ 08.12.2009. 20:12 ] @
Zdravo ljudi

Interesuje me u nx 6 kada crtam nesto u partu, ne mogu nikako da izaberem materijal tj. stalno mi proracunava masu za jedan isti celik a ja bi zeleo da ja postavim neku gustinu ili da izaberem materijal pa da za taj materijal mi kaze koliko je deo "tezak".

Ako je neko radio bio bi mu zahvalan na pomoci.
P.S. nemam nikakvih tutorijala
[ draganing @ 08.12.2009. 20:53 ] @
Nasao sam ide se u meni tools pa stavka material properties.
[ cirko @ 09.12.2009. 17:51 ] @
Draganing
Kako ide sa NX6
Da li si zadovoqan ili imas nekih primedbi
[ draganing @ 09.12.2009. 18:17 ] @
Ide nije lose nego se mucim bez tutorijala, sada imam problem pri crtanju metalnih konstrukcija treba da nacrtam jedan I profil pa dalje da nastavim sa klasicnim crtanjem, medjutim ne mogu da nadjem gde se crta.
Nekada je u NX 4 i 3 postojao modul "NX steel profile" a u NX 6 ga nema ili je pod nekim drugim modulima tako da ne mogu da nadjem.
Gledao sam u modulu "Routing Mehanical" tu nisam nasao. Pa sam trazio u modulu "ship desing" za brodske konstrukcije ali tamo imaju samo paneli tj. ploce itd...

Ako neko zna neka ponovo pomogne
unapred zahvalan
[ RADOVAN IV @ 11.12.2009. 06:18 ] @
Zahvaljujuci Bori uspeo sam da instaliram NX6 verziju, a trenutno skidam NX7 i Dokumentaciju za NX7 ( nadam se da su tutoriali ).


Pa evo torremt za tu dokumentaciju kome treba ...
[ enigma78 @ 12.12.2009. 09:23 ] @
Pozdravljam sve forumaše, a za one koji se zanimaju za NX da kažem da je najnoviji NX7 dostupan, ali se drugačije krekuje od NX6, pa evo postupak, korak po korak:

Instalacija i krekovanje NX7:

1) Instalisati NX 7 (putanja je: C:/Program Files/UGS/NX7.0/)
2) Iz foldera MAGNITUDE izvršiti kopiranja, tj.napraviti replace sledećih fajlova:
a) iz foldera MAGNITUDE/UGS/NX7.0/NXCAE_EXTRAS/tmg/exe/ugs_common.dll u C:/Program Files/UGS/NX7.0/ NXCAE_EXTRAS/tmg/exe
b) iz foldera MAGNITUDE/UGS/NX7.0/NXCAE_EXTRAS/tmg/com/ugs_common.dll u C:/Program Files/UGS/NX7.0/ NXCAE_EXTRAS/tmg/com
c) iz foldera MAGNITUDE/UGS/NX7.0/NXPLOT/bin/pdf/ugs_common.dll u C:/Program Files/UGS/NX7.0/NXPLOT/bin/pdf
d) iz foldera MAGNITUDE/UGS/NX7.0/NXPLOT/libjam.dll u
C:/Program Files/UGS/NX7.0/NXPLOT
e) iz foldera MAGNITUDE/UGS/NX7.0/UGII/libjam.dll u
C:/Program Files/UGS/NX7.0/UGII
f) iz foldera MAGNITUDE/UGS/NX7.0/NXNASTRAN/nxn7/i386/ ugs_common.dll u
C:/Program Files/UGS/NX7.0/NXNASTRAN/nxn7/i386
Ako se posjeduje NX On-line Documentation instalisati je na:
C:/Program Files/UGS/NX7.0
3) Prekopirati nx7.lic fajl u C:/Program Files/UGS/NX7.0/UGFLEXLM/
4) Otvoriti nx7.lic fajl kao NotePad dokument pa zamijeniti host_id sa imenom računara
5) Restartovati računar
6) Ići na Start/All Programs/UGS NX7.0/NX Licensing Tools/lmtools/
7) U kartici Services/License File treba da je uključeno radio dugme Configuration using Services
8) U kartici Config Services u prozoru Service Name upisati NX 7
9) U prozoru Path to the lmgrd.exe file dati putanju C:/Program Files/UGS/NX7.0/UGFLEXLM/lmgrd.exe/
10) U prozoru Path to the license file dati putanju C:/Program Files/UGS/NX7.0/UGFLEXLM/nx7.lic/
11) U prozoru Path to debug log file dati putanju C:/Program Files/UGS/NX7.0/UGFLEXLM/A/ (u folderu UGFLEXLM nema fajla pod tim nazivom, već samo treba u prozoru pod ime tj. Name fajla upisati u A pa ići na Open)
12) Čekirati dugme Use Services
13) Čekirati dugme Start Services to PowerUp
14) Kliknuti na prekidač Save Service
15) Potvrditi YES u dijaloškom prozoru
16) U kartici Start/Stop/Reread kliknuti prekidač Start Services

THE END

[ Tex707 @ 12.12.2009. 13:10 ] @
Svaka cast na tutorialu Enigma!

Gledam ovo...pa lakse cu da naucim jedan modul CATIA-e koji nisam nikada pogldao do sada nego kako da instaliram NX7 :)
[ enigma78 @ 12.12.2009. 15:41 ] @
Citat:
Tex707: Svaka cast na tutorialu Enigma!

Gledam ovo...pa lakse cu da naucim jedan modul CATIA-e koji nisam nikada pogldao do sada nego kako da instaliram NX7 :)




Ma prijatelju nije to komplikovano, možda tako samo izgleda, a to je zbog toga što sam ja išao sa objašnjenjima za svaki korak, šta i kako uraditi, da ne bi bilo lutanja i grešaka pri instalaciji, al nije komplikovano, zaista.

Veliki pozdrav za tebe i sve ostale sa foruma za CAD/CAM. :)
[ lale83 @ 13.12.2009. 13:52 ] @
Pozdrav svima

Pokušao sam nekoliko puta instalirati NX 7,ali bezuspješno,čak instalacija nedođe do kraja već mi izbaci
neku grešku.Danas sam sa neta skinuo NX6,ali nju nemogu ni pokrenuti
Koristim Windovs Vistu OS.Molio bi sve članove koji imaju malo vremena da opišu malo detaljnije postupak instalacije
Neznam u čemu je problem dali do OS,instalacije ili mene,ali zaista neide
[ enigma78 @ 13.12.2009. 16:45 ] @
Citat:
lale83: Pozdrav svima

Pokušao sam nekoliko puta instalirati NX 7,ali bezuspješno,čak instalacija nedođe do kraja već mi izbaci
neku grešku.Danas sam sa neta skinuo NX6,ali nju nemogu ni pokrenuti
Koristim Windovs Vistu OS.Molio bi sve članove koji imaju malo vremena da opišu malo detaljnije postupak instalacije
Neznam u čemu je problem dali do OS,instalacije ili mene,ali zaista neide


Prijatelju, NX6 ide i na XP SP2 i na Vistu (al mora biti Ultimate) a NX7 ide i na XP SP3 (vjerovatno i na SP2) i na Vistu (Ultimate) i na Win7, tako da ti probleme koje imaš to ti je ili do lošeg programa ili do lošeg (nepravilnog) postupka aktiviranja (krekovanja). Ovdje imaš detaljno korak po korak postupak instalacije i NX6 i NX7, i to su ispravni i provjereni postupci, ja lično sam na taj način mnogo puta pokrenuo i NX6 i NX7 i na XP SP2 i Visti Ultimate (NX6) a NX7 na XP SP3. Pročitaj ta uputstva i slijedi kako ti piše sve i nećeš pogriješiti. Ako ne uspiješ, javi se, pomoći ćemo.

P.S. Ako ti instalacija ne dođe do kraja za NX7 onda je do programa, ili ti je disk oštećen, a kažeš da NX6 ne možeš ni pokrenuti (instalaciju, pretpostavljam), to ti druže nisu programi ispravni. Možda ti nisu do kraja ni skinuti, vjerovatno fale neki fajlovi, al po meni je do programa, nisu FULL. Javi se PP.

Pozdrav!
[ lale83 @ 13.12.2009. 17:02 ] @


Kod mene je Windows Vista Home Premium(došau uz Laptop).
To je znači razlog zbog kojeg nemogu instalirati NX 7
[ enigma78 @ 13.12.2009. 17:24 ] @
Nećeš na tu Vistu moći instalisati ni jedan ozbiljniji CAD program, moj rođak je imao isti slučaj kao i ti, kupio lap-top pa mu još "utrpali" originalnu Vistu Home Premium, (na koju nije mogao instalisati SolidWorks) i to naplatili još dodatnih 200 evrića. Dakle, imaš mogućnost biranja između XP SP3, Vista Ultimate ili Win7.

Pozdrav!
[ lale83 @ 13.12.2009. 17:38 ] @
E hvala puno,sad znam šta mi je činiti
[ draganing @ 14.12.2009. 11:15 ] @
Da nisi nesto ispustio oko instalacije.
Kada se instalira NX 7 i prekopira sve ono i dokumentacija, ja mislim da bi trebalo da se instalira licenca a prethodno da se iskopira lic fajl tamo vec znate gde pa da se isto kao za NX 6 nadje putanja licence.
Ja mislim da bi ovako trebalo nisam jos instalirao pa cu da vidim.......
[ iljesov @ 14.12.2009. 18:48 ] @
koja je razlika u NX 6.0 CAST-a i NX 7.0 CAST-a i ima li ga ko?
[ draganing @ 14.12.2009. 18:59 ] @
ja ih skidam sa rapida, a pravo da ti kazem nemem pojma u kom su formatu. Evo linkova
[ enigma78 @ 15.12.2009. 16:43 ] @
Citat:
draganing: Da nisi nesto ispustio oko instalacije.
Kada se instalira NX 7 i prekopira sve ono i dokumentacija, ja mislim da bi trebalo da se instalira licenca a prethodno da se iskopira lic fajl tamo vec znate gde pa da se isto kao za NX 6 nadje putanja licence.
Ja mislim da bi ovako trebalo nisam jos instalirao pa cu da vidim.......



Nisam ništa ispustio oko instalacije, NX7 se instališe onako kako sam napisao, a NX6 sam isto napisao kako ide, a te dvije instalacije, tj. krekovanja nisu identična!

Lijep pozdrav!

NX CAST za 6 i 7 se razlikuju koliko se razlikuju i same verzije NX6 i NX7!

[ draganing @ 15.12.2009. 23:34 ] @
Uredu je za instalaciju nx 7.
Nego skinuo sam ovaj nx 7 cast i sada mi trazi drugi disk......... tako da ne moze da se instalira.
Ako neko nesto zna oko ovih "castova" neka pomogne.
I na nekim ruskim torentima se zale da im trazi drugi disk pa ne znam sta da radim.
[ enigma78 @ 16.12.2009. 15:52 ] @
I kod mene identičan slučaj za NX 7 CAST, tako da sam bez toga, za sada!

Pozdrav!
[ cnc-project @ 18.12.2009. 17:07 ] @
jao...počinjem gubiti živde

imam 1,5 Gb tešku verziju ima i "kolač"

ali...iako se podigne server sa licencom i sve prođe OK...(ima čak i GIF kako to uraditi)

mene me "je be be be"

napravi lic server sa imenom...i sve izgleda ok , ali baci i greškicu s neka dva broja

naravno neče startati

ima li tko lic fajl koji je pokrenuo nX7 ?

na posudbu "hehe"

[ draganing @ 18.12.2009. 22:18 ] @
Ja imam racunar star 4 godine i NX 7 radi bez problema. Evo ti kolac.
[ cnc-project @ 19.12.2009. 09:31 ] @
da ne verujem...

ista greška

....

učita lic fajl...javi ok ...ali uz neku greškicu

posle neće da pokrene u stilu da mora imati okruženje bla-bla...

a to je kao da se instalira ugs licencno okruženje...probao sam i to...ali nema šanse...

imam x64... čudan sistem , no radi perfektno

isto sam se mučio s MasterCAM -om...nije htio otključati pa 100 puta pokušao..., a onda se predomislio i eto radi na x64 bez greške

možda je potrebna upornost
[ draganing @ 19.12.2009. 10:13 ] @
Moj ti je savet da ti oboris sistem i Vistu nemoj da instaliras.
Drzi se postupka instalacije i sve mora da funkcionise.
Pozdrav
[ cnc-project @ 19.12.2009. 10:45 ] @
ne koristim VISTU

ima xp x64 i win7 x64

da bude najbolje, NX6 koji ima isti postupak i za koje sam davao savete kako instalirati lic server...neče da radi i javlja istu grešku..., mislim da imam ozbiljan problem s OS-om

ali da bude najbolje

Solidworks 2010 by Lzo...dakle jedan provereni "kreker"...i opet na win 7 isti (slični) problemi ...
inače win7 je potpuno novo instaliran sistem...ovo je prvi program koji sam probao ...i ćorak...

kao da mi nešto blokira izradu lic servera..ili emulatora za iste

ovo je pak više od reči...u prilogu
[ cnc-project @ 19.12.2009. 14:57 ] @
napokon sam pronašao u čemu je problem...

poklalo se nekoliko licenci odnosno putanje do njih

sada sam naučio kako se pobrišu putanje "path" lic fajlova i dodaju drugi sa ispravnim putanjama

zanimljivo da se i na druge particije prenosi greška putanje ..?? netko je dobro zamuljao stvari

u kombinaciji xp-win7 na 64 bita

[ draganing @ 23.12.2009. 12:59 ] @
Evo nasao sam kako se instalira nx 7 cast, pa tumacite


Support software companies! If you need this product,
please purchase it. This release is meant for
evaluation only.

R E L E A S E I N F O

CAST for PLM NX 7 (c) Siemens

CAST (Computer Assisted Self Teach) is a library of self-paced
tutorials covering all the major applications of the NX CAD, CAM and
CAE software. CAST is an accessible and affordable way for you to gain
the fundamental NX skills you need.

http://cast.ugs.com/

I N S T A L L A T I O N

1. Unrar and burn, or mount image using a virtual CD/DVD drive

2. Copy the DVD content to a directory in your hard disk

3. Install from that directory running autoplay.exe

4. Enjoy

G R O U P

Contact mail: ftn.team(at)gmail(dot)com

Requests for technical support or missing files will be ignored

N O T E S

DVD includes both 32bit and 64bit versions of CAST.

Installation from DVD doesn't work (not our fault), so installation
from hard disk is necessary, see above.
[ volvo1974 @ 07.04.2010. 16:05 ] @
Pozdrav svima

Uspelo mi da mi proradi Unigraphics NX7.Pošto nemam baš puno znanja o samom programu zanima me jel je moguče da se kde dobije manual za ovoj program u pdf fajlovima ili nešto slično.
Hvala svima
[ enigma78 @ 07.04.2010. 16:40 ] @
Pozdrav, pa jesi se dugo mučio sa instalacijom? Pa ja sam već opisao postupak kako ide i za NX6 i za NX7, mislim da ne bi trebalo biti problema. Imam ja nešto u pdf na engleskom, pošalji mi mail na PP pa ću ti preko vikenda poslati.

Pozzz
[ volvo1974 @ 07.04.2010. 19:35 ] @
Nisam se baš namučio,pročitao sam ovaj forum pa mi je sve odmah proradilo.Sad ču da ti pošljem e mail.
Puno hvala
[ volvo1974 @ 07.04.2010. 19:39 ] @
Ne mogu da ti pošljem PP pošto još nisam član sedam dana.Dakle moraču da sačekam.
Jel moguče da ga ti šalješ meni

[Ovu poruku je menjao volvo1974 dana 07.04.2010. u 21:04 GMT+1]
[ enigma78 @ 08.04.2010. 12:34 ] @
Nema problema, tu sam za pomoć!
[ volvo1974 @ 10.04.2010. 14:47 ] @
Pozdrav

Zasledio sam da ima i Unigraphics NX7.5 verziju.Zanima me jel je ikome proradila ova verzija i šta ima novo na ovoj verziji.Jel se uopšte isplati da se proba ova verzija.

HVALA SVIMA
[ enigma78 @ 20.06.2010. 09:41 ] @
Pozdrav svima, trebam pomoć, i to baš za instalaciju NX 7.5, jednostavno ne ide i de ide, a pokušavam već 15-20 dana i neće, dok sa NX 7 i NX 6 nisam imao problema, pa ako neko ima da mu je proradila verzija NX 7.5 neka napiše uputstvo ili javi na PP. Jesu li i drugi imali problema sa NX 7.5 tj. samim pokretanjem, možda je sam program bagovit ili nije dobro napisan način/postupak aktiviranja-pokretanja!

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 20.06.2010. 12:52 ] @
Ne radi na win7 nemoj pokusavati.
Jedino ako je ugs nx7 radio na win 7 onda je problem negde drugde.
Kucaj u google suported os for ugs nx i naci ces ugs sajt, koje sve os podrzava i mislim da ne podrzavaju win7.
[ enigma78 @ 20.06.2010. 13:31 ] @
Radi NX 7 na windowsu 7 bez problema a isto tako, po logici stvari i NX 7.5 "ide" na Win7, ja lično imam Win 7 i na njemu NX 7, nikakvih problema nema, znam i za sajtove korisničke podrške za NX i SE al nema smisla tamo, među ljudima koji su kreirali sam program, postavljati pitanja o načinu aktivacije bez licence. Znači problem je, možda, u verziji NX 7.5, koja je ili bagovita (malo vjerovatno) il "začin" za aktivaciju nije urađen kako treba. Najvjerovatnije je ovo drugo. Ako neko može da pomogne, ako ne čekaćemo NX 8. Do tad nam onda ostaje NX 7, koji je super, al NX 7.5 ipak ima poboljšanja.

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 08.10.2010. 20:10 ] @
Jesi uspeo da instaliras NX 7.5 "enigma78"
Ja nesto pokusavam ali mi kaze da ova verzija NX ne podrzava moj(stari) procesor- sto ne bi trebalo da ima veze ali..
Ne moze da pocne sa instalacijom ni malo.
Jesi li ti imao problema?
[ enigma78 @ 09.10.2010. 08:23 ] @
Da, imao sam problema, pokušavao sam jedno 10 puta i na kraju odustao, s tim što sam ja izvršio potpunu instalaciju i pokrenuo aktivaciju onako kako piše da treba, međutim pri pokretanju mi je javljao da nije ispravna sistemska varijabla UGII_ROOT_DIR i ja je promijenim, pošto imam i NX 7 i njega nisam brisao, promijenim tu sistemsku varijablu da mi umjesto NX 7 bude NX 7.5, restartujem i pokrenem i onda mi javlja da u lic fajlu ne prepoznaje Server Name, tj ime računara, a ja sam ga lijepo napisao, i zamijenio tako da mi to nema logike, vjerovatno je bag u license fajlu ili koji mu je đavo, nemam pojma, možda bih trebao deinstalisati NX 7 pa instalisati NX 7.5 al zamorno je previše pa sam odustao. Vidjeću od rođaka on ima novi lap-top i njemu sam instalisao Win7 ovaj koji imam i ja (bila mu je Vista prije na tom lap-topu) pa ću uzeti od njega taj la-top da pokušam instalisati NX 7.5, pa javim rezultat. Ako ti il neko drugi uspije sa instalacijom NX 7.5 nek javi.

Inače, NX 8 dolazi na proljeće, pošto je ove godine izdan NX 7.5 pa do kraja godine neće doći do novih izdanja za NX osim update NX 7.5.

Kako ide učenje NX-a? Ja sam dosta zadovoljan, ide al puno vremena oduzima, al šta je, tu je! Sa NX-om sam najzadovoljniji od svih programa, precizan i jasan, a fleksibilan i sa ogromnim mogućnostima, stvarno super program.

Ušao sam u štos i one njegove sinhrone tehnologije!

Da se malo nadovežem na prethodne postove iz ove teme, pisao sam već da Suhoj koristi NX za razvoj svojih aviona, evo najnovijeg rješenja iz ove svjetski poznate kompanije, u pitanju je Suhoj SU T-50 PAK FA, avion pete generacije čiji je probni let bio u Januaru ove godine.


Lijep pozdrav!


[ draganing @ 09.10.2010. 09:24 ] @
Vratio sam se na nx 7 da se ne mucim(vreme je novac).
Inace sto se tice ucenja,evo slike, sve je radjeno u nx- cepac za drva.

[ enigma78 @ 09.10.2010. 09:37 ] @
Super, svaka čast, ja se još bavim sa tutorialima za NX, evo nešto od toga...

Lijep pozdarv!



[ draganing @ 09.10.2010. 09:57 ] @
Bravo, slike su ti lepse od mojih sto je uslovljeno boljom grafickom i procesorom.
Samo napred....
Pozdrav.

Samo da dodam kada snimas rad kao sliku ne moras da koristis opciju windowsa printskrin, mozes direktno iz nx, iz menija file/export/ jpg ili koji format zelis .
[ enigma78 @ 09.10.2010. 10:35 ] @
Hvala, znam za te opcije u NX-u, ovo mi je navika, pošto tako radim od prije...

U svakom slučaju hvala. Ako imaš još nekih informacija o NX možemo ih podijeliti ovdje javno, pa da i drugi koji se počinju služiti sa tim programom lakše napreduju!

Evo, ja da kažem, za one koji nisu znali, NX ima mogućnost kreiranja unutrašnjih i vanjskih skica, pri čemu su vanjske skice vidljive i nakon kreiranja tipske forme, a unutrašnje ne. Vanjske se daju iskoristiti za kreiranje više tipskih formi, tako da nismo ograničeni na samo jednu. Takođe možemo bilo koji vanjsku skicu transformisati u unutrašnju i obrnuto.

Lijep pozdrav!

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 09.10.2010. u 13:43 GMT+1]
[ draganing @ 09.10.2010. 12:56 ] @
Izvini ali ne razumem,

Kada napravim skicu pretisnem S na tastaturi i izabrem ravan i nesto nacrtam izadjem iz skice. Kako da je konvertujem?
Primer:
1.Nacrtam u jednoj skici i pravugaonik i kvadrat.
2.Uradim extrude(stisnuti X na tastaturi) i izvucem kvadrat.
3.Ponovo uradim extrude i izvucem krug bez problema iz iste skice, ne pravi problem

Skica je vidljiva i moze da se rade vise formi(pravougaonik i krug).

Kako ta skica da bude unutrasnja?
[ enigma78 @ 09.10.2010. 14:45 ] @
Evo ovako, prvo da pojasnim kako se formira vanjska a kako unutrašnja skica.

Vanjska skica se formira tako što se prvo aktivira komanda Sketch i onda u Sketcher radnom okruženju se napravi željena skica, izađe se iz Sketcher-a, aktivira se Extrude (najčešće) i lijepo se vidi da u Part Navigatoru postoje i naša prethodno kreirana skica i ekstrudirani element a u grafičkom dijelu se jasno vidi skica, kao plava kružnica. (slika 71)

Kako kreirati isti taj ekstrudirani element sa unutrašnjom skicom? Jednostavno, važno je znati da unutrašnju skicu formiramo tako što prvo aktiviramo komandu Extrude (ili neku drugu komandu, al Extrude je najčešće korištena, pa je uzimam za primjer) pa u njenom dijaloškom prozoru definišemo ravan skiciranja, znači tu je skica i Sketcher radno okruženje potčinjeno Extrude tipskoj formi. Kad kreiramo skicu i izađemo iz Sketcher-a alatka Extrude se automatski veže za skicu i definiše vrijednost treće dimenzije, tj. vrijednost ekstrudiranja, naravno mi upišemo vrijednost koju mi želimo, idemo na OK, i formira se Extrude tipska forma ali sada je skica unutar te tipske forme što se lijepo vidi i u Part Navigatoru, jer postoji samo ekstrudirani element. (slika 72).

Svaku vanjsku skicu možemo transformisati u unutrašnju tako što u Part Navigatoru kliknemo na Extrude tipsku formu pa desni taster miša i biramo opciju "Make Sketch Internal". (slika 74).

Svaku unutrašnju skicu možemo na isti način transformisati u vanjsku, s tim što biramo opciju "Make Sketch External". (slika 73).

Lijep pozdrav!








[ draganing @ 09.10.2010. 16:51 ] @
ok, ili prostije receno pravljenje tela direktno iz komande extrude, revolve, loft,..... itd.
Nisam pre obracao paznju na ovaj deo modelovanja.
Ja prvo pravim skicu pa onda biram komandu za formiranje tela.
U svakom slucaju hvala.


Jel koristis precice ctr+sift+ 1,2 i 3 taster misa.
1(prvi)je levi taster misa,2(drugi) taster misa ti je pritiskanje tockica.
U customize pri dnu oznaci(cekiraj) radial1,2,3 i u njemu podesi sve najcesce koriscene komande za pojedine module koje koristis npr. Modeling(Asembly), sheet, drafting....
Zato i koristim ovaj minimisticki dizajn.


[Ovu poruku je menjao draganing dana 09.10.2010. u 18:20 GMT+1]
[ enigma78 @ 09.10.2010. 17:08 ] @
Da, da koristim te opcije, mada ne često, navikao sam da radim sve preko ikonica, zato sam sebi podesio "svoje" palete alatki i razmjestio ih tamo gdje mi to najviše odgovara. Jel znaš da se tipovi, tj. vrste paleta alatki i njihov razmještaj može podesiti po želji i sačuvati nezavisno od radnog okruženja i posle to pozivaš kad hoćeš? Radi se u stvari o korisničkom podešavanju Roles opcije! Mogu objasniti ako treba?!

Inače, jedno vrijeme sam radio samo u "Full Screen" modu, sad opet radim u standardnom modu, jednostavno kad mi dođe, tako radim!

Lijep pozdrav!
[ Tex707 @ 09.10.2010. 19:24 ] @
.
Gospodo, da li ovo pokusavate da instalirate...??... :)
.
[ enigma78 @ 09.10.2010. 19:37 ] @
To pokušavamo prijatelju, pa gdje si do sada. Napisao sam ti PP pa pročitaj!

Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 09.10.2010. 20:57 ] @
Evo završio sam instalaciju prema uputstvu od Tex707 i opet neće. Dobijam sljedeću poruku:




a u lic fajlu je sve OK, koliko ja mogu da primijetim....
[ enigma78 @ 11.10.2010. 16:13 ] @
Pokrenuo sam NX 7.5 na laptopu sa istim OS koji imam i na svom računaru, e sad jedina je razlika što ja imam još 3 programa sa istim tim license serverom kao i NX 7.5 pa se vjerovatno "kolju". Sad ću ih izbrisati. Inače instalacija ide tačno onako kako i piše u uputstvu, tj. isto onako kako je prijatelj tex707 uradio kod sebe.

Lijep pozdrav!
[ Tex707 @ 11.10.2010. 16:15 ] @
Odlicno, drago mi je da si uspeo!
[ enigma78 @ 11.10.2010. 16:23 ] @
Evo sad brišem sve one programe sa istim license serverom, pa kad to uradim instalisaću NX7.5 i ovdje kod sebe.

Prijatelju hvala puno, bio si u pravu.

Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 12.10.2010. 16:32 ] @
Izbrisao sam sve programe sa License Serverom i instalisao novi NX 7.5 i sve OK, radi kao zmaj!

Znači instalacija ide onako kako i piše u uputstvu!

Još jednom hvala prijatelju Tex707!

Lijep pozdrav!

[ draganing @ 13.10.2010. 15:44 ] @
Obarao sam sistem i ponovo sam pokusao da instaliram NX7.5 i sve sam odradio kako treba u vezi licence.
Kada krenem da instaliram program kaze..... pa vidite sliku.
U sustini ne mogu ni da pocnem sa instalacijom.
[ Tex707 @ 13.10.2010. 16:00 ] @
Koji CPU imas i koju verziju pokusavas da instaliras (32-bitnu ili 64-bitnu)?
[ enigma78 @ 13.10.2010. 16:02 ] @
Prijatelju mislim da na taj procesor koji imaš neće ići instalacija NX 7.5, koji inače radi i na XP i na Visti i na Windows 7. Dakle, problem je tip procesora koji imaš, to je jedini problem, koliko ja mogu da zaključim!
[ draganing @ 13.10.2010. 16:49 ] @
Vratio sam se na nx 7, radi normalno.
A sto se tice NX 7.5 izgleda da ne radi na Intel Celeronu D 2.53 GHz.
Sve sto instaliram je 32-bitno.
Zanimljivo je to da najnovija Maya i 3D Max rade bez problema ali NX 7.5 nece da radi. Malo teze da ce i novije verzije kao NX 8 raditi na mom racunaru.



[Ovu poruku je menjao draganing dana 13.10.2010. u 18:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganing dana 13.10.2010. u 18:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganing dana 13.10.2010. u 18:06 GMT+1]
[ Tex707 @ 13.10.2010. 17:28 ] @
To je 32-bitni CPU. Izgleda da nije bitno sto pokusavas da instaliras 32-bitnu verziju NX 7.5, ocigledno ne ide. Uz to, mislim da ti je 1GB premalo za iole ozbiljan CAD.
[ enigma78 @ 13.10.2010. 17:54 ] @
Citat:
Tex707: To je 32-bitni CPU. Izgleda da nije bitno sto pokusavas da instaliras 32-bitnu verziju NX 7.5, ocigledno ne ide. Uz to, mislim da ti je 1GB premalo za iole ozbiljan CAD.


Slažem se sa kolegom, prijatelju moraćeš da nadogradiš RAM memoriju, a i procesor da promijeniš. Ako ostaneš na 32 bitnoj verziji, idi na 3 GB RAM-a, moćeš instalisati Win7 i sve najnovije CAD programe i da ti sve to radi bez problema!

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 13.10.2010. 18:58 ] @
Niste upravu, procesor jeste 64-bitni nije u potpunosti ali podrzava rad sa 64-bitnim instrukcijam(moze da se instalira 64-bitni os).
Pre 3-4 meseca sam instalirao win7, ali problem mi je bio graficka karta koja ne podrzava win7(stara je).
Jedino isplativo mi je da ostanem na win xp, procesor ne mogu da menjam, mogu da stavim za nijansu jaci, ali to su i dalje stari procesori(nisu dualcore niti coroduo).


XP podrzava nadogradnju do 2 GB ram memorije, 1gb kosta oko 5000 din. Graficka karta moze da se uzme to bi mi poboljsalo performanse.....

Sve u svemu moram da kupim novi pc.Ali VI mi ne mozete pomoci. Eto
[ Tex707 @ 13.10.2010. 22:12 ] @
Ne znam sta da ti kazem...na Intelovom sajtu pise da podrzava samo 32-bitne instrukcije.

XP podrzava nadogradnju do koliko hoces memorije ako je 64-bitni. 32-bitni podrzava 3GB.
[ draganing @ 13.10.2010. 22:28 ] @
Ma ok, ako tako pise ali znam da u radnjama preporucuju max 2 gb za winxp 32-bit a i 64 bitni ima neki svoj limit.
Mislim da i win7 ima neki projektovani maksimum, takodje i hard diskovi veci od 2 Tb su problematicni.
U svakom slucaju nista ne mogu da uradim po pitanju instalacije NX 7.5.

Nekada sam instalirao eversest koji mi je izbacio tacan naziv procesora mislim da je nesto bilo kao Intel Celeron D 2XX ill 3xxx ne mogu da se setim koji je tacno broj.
Samo znam kada sam isao na intelov sajt, da sam video da podrzava 64-bit instrukcije....

Uspeo sam preko istorije pretrage na webu da nadjem da je u pitanju procesor intel celeron d326
[ SlavishaT @ 14.10.2010. 00:37 ] @
Citat:
draganing: Niste upravu, procesor jeste 64-bitni nije u potpunosti ali podrzava rad sa 64-bitnim instrukcijam(moze da se instalira 64-bitni os).

Sad ako nisi siguran najlakše da provjeriš sa CUPID CPU-Z, tu možeš vidjeti sve informacije za CPU. Evo link: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Okači screenshot pa će neko od kolega (najprije Tex ili Boro ) znati kako da ti pomogne. Pozdrav.

[ zokij @ 23.03.2011. 20:47 ] @
@enigma78
"Izbrisao sam sve programe sa License Serverom i instalisao novi NX 7.5 i sve OK, radi kao zmaj!"

Ja sam pre 15-ak dana prešao sa XP 32bit na Win 7 64bit i od tada pokušavam da instaliram NX i ne uspeva mi, ni jedan verzija, 6, 7 ni 7.5!!! Javlja mi istu grešku:

"NX LICENSE ERROR - NX REQUIRED THE ENVIRONMENTAL VARIABLE ugs_LICENSE_SERVER
to be configured properly.it can either be set to the value port@hostname of the
NX license server or it can be set to point directly to a license file.
by default it will be of the form 28000@servername"

Počeo sam da ludim! :) Možda je došlo do nekog konflikta u putanjama o kome je bilo reči ranije...
NX mi je neophodan jer isključivo u njemu radim CAM...
Koje servise treba da pobrišem i koje programe da pobrišem da bi pročistio sistem kako bi nanovo instalirao NX?
[ enigma78 @ 24.03.2011. 16:43 ] @
Nije ti greška, mislim da se to lako može otkloniti, idi na Control Panel/System/Advanced System Settings/klikni na Environment Variables u kartici Advanced/ podesi varijable i njihove vrijednosti kao na slici:


[ enigma78 @ 24.03.2011. 16:50 ] @
Znači tebi su bitne varijable:

UGII_BASE_DIR
UGII_ROOT_DIR
UGS_LICENSE_SERVER

imaš na slici za prve dvije varijable kako trebaju vrijednosti da izgledaju a za treću vrijednost (value) je 2800@ImeTvogRačunara, kod mene je recimo: 2800@BORO-PC

Lijep pozdrav!
[ sale3811 @ 26.03.2011. 02:21 ] @
Malo ga je iskomplikovao ovaj predhodnik. Hvali ti jedna varijabla.

Odes na "Environment variables", i u podopciji "System variables" kliknes na "New"
za "Varable name" upises ovo UGS_LICENSE_SERVER
za "Variable value" upises ovo 28000@ime tvog kompjutera (mozes ga videti u control panel / system )
i na kraju OK

bitno je da pre dodavanja varijable zaustavis rad licence servera
to uradis tako sto odes na "component services" i u podopciji "services (local)" nadjes UGS_licence_server. Desni klink na njega dace ti opciju da ga stopiras.
Kad dadas onu varijablu ne zaboravi da ga ponovo pokrenes isto onako kako si ga i zaustavio.
[ enigma78 @ 26.03.2011. 17:47 ] @
Citat:
sale3811: Malo ga je iskomplikovao ovaj predhodnik. Hvali ti jedna varijabla.

Odes na "Environment variables", i u podopciji "System variables" kliknes na "New"
za "Varable name" upises ovo UGS_LICENSE_SERVER
za "Variable value" upises ovo 28000@ime tvog kompjutera (mozes ga videti u control panel / system )
i na kraju OK

bitno je da pre dodavanja varijable zaustavis rad licence servera
to uradis tako sto odes na "component services" i u podopciji "services (local)" nadjes UGS_licence_server. Desni klink na njega dace ti opciju da ga stopiras.
Kad dadas onu varijablu ne zaboravi da ga ponovo pokrenes isto onako kako si ga i zaustavio.




Nije ništa iskomplikovano i ne fali ni jedna varijabla, imaju ukupno tri koje su bitne

Prva: UGII_BASE_DIR
Druga: UGII_ROOT_DIR
Treća: UGS_LICENSE_SERVER

Vrijednost za prvu varijablu je: C:\Program Files\UGS\NX7.5
Vrijednost za drugu varijablu je: C:\Program Files\UGS\NX7.5\UGII

I to se lijepo vidi iz priložene slike, nema šta biti komplikovano. A za treću varijablu, UGS_LICENSE_SERVER sam mu napisao vrijednost to je 2800@ImeRačunara, u mom slučaju je: 2800@BORO-PC. I kad postavlja vrijednost za prve dvije varijable nemora isključivati License Server. Sve što sam napisao je provjereno i stojim iza toga.

Lijep pozdrav!

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.03.2011. u 20:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.03.2011. u 21:04 GMT+1]
[ enigma78 @ 26.03.2011. 17:50 ] @
A License Server se ispravno isključuje i ponovo pokreće ovako:

1. Stard dugme/All Programs/UGS Licensing/LMTOOLS.
2. Otvara se okvir LMTOOLS, gdje u kartici „Sevices/License File“ mora biti selektovan"UGS License Server (ugslmd)".
3. Kliknuti na karticu „Start/Stop/Reread“.
4. Čekiraj „Force Server Shutdown“.
5. Kliknuti na „Stop Server“. U prozoru pri dnu dobićeš obavještenje da je server prestao sa radom.
6. Izmijeni vrijednost varijable.
7. Klikni na "Start Server". U prozoru pri dnu dobiješ obavještenje da je server uspješno pokrenut.

Lijep pozdrav!


[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 26.03.2011. u 21:21 GMT+1]
[ sale3811 @ 27.03.2011. 08:06 ] @
u cemu je razlika izmedju tvog i mog nacina gasenja i startovanja servera?

sto se tice variable, predhodne 2 postoje tako da ih nema potrebe pominjati. treca mora da se doda kako sam i napisao.
nije nuzno da svako ko se bavi racunarima zna kako se dodaju variable, gase serveri i ostalo pa je moj odgovor bio "korak po korak".
[ enigma78 @ 27.03.2011. 08:19 ] @
Citat:
sale3811: u cemu je razlika izmedju tvog i mog nacina gasenja i startovanja servera?

sto se tice variable, predhodne 2 postoje tako da ih nema potrebe pominjati. treca mora da se doda kako sam i napisao.
nije nuzno da svako ko se bavi racunarima zna kako se dodaju variable, gase serveri i ostalo pa je moj odgovor bio "korak po korak".


Ne mora da se dodaje treća varijabla, postoje sve tri, treba samo pomjeriti sadržaj na dole bilo mišem ili na strelice u prozoru System Variable, evo šaljem sliku, sve se lijepo vidi iz priloženog.

[ spuza @ 31.03.2011. 17:39 ] @
Može li mi neko pomoći. Instalisao sam NX 7.5 i nakon što instališem cast 7.5 ne mogu da pokrenem cast. Odnonso otvori samo prvu stranicu. Ima li neko iskustva sa castom.
[ enigma78 @ 31.03.2011. 18:44 ] @
Kod mene radi ovako, kad idem na CAST (ne mora program da bude pokrenut) otvori mi se prva, tj. početna stranica (slika 1). Na lijevoj strani imaš cjeline ili oblasti i klikneš na bilo koju ona ti se razgrana i otvori ti neki temu koja ti predstavlja osnovnu granu, npr. Whats New in the CAST Library. Kad klikneš na tu osnovnu granu ona ti se otvori na desnoj strani (slika 2). Kod mene se to sve otvara preko Firefox-a, pošto mi je to osnovni web pretraživač. Evo šaljem slike da bude jasnije:




[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 31.03.2011. u 19:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 31.03.2011. u 19:56 GMT+1]
[ spuza @ 01.04.2011. 11:48 ] @
Možda je problem što ja imam IE8. Znači i meni otvori tu prvu stranu. Ako krenem da pritiskam na lijevoj strani dođe do loading view i tu stane. Pored toga me stalno pita hoću li da pokrenem activex i ja na sve to odgovorim sa da. Ako izaberem opciju u IE8 da pokreće "acitve content from my computer" tada mi se lijeva strana uopšte ne pojavljuje a na desnoj što god da pritisnem ne pokreće se.
Ne znam da li da instališem CAST 7 umjesto 7.5.
Probao sam firefox i na njega sve radi normalno ali ne mogu da koristim firefox zbog posla jer aplikacija koju koristim na poslu može da radi samo na IE.

[Ovu poruku je menjao spuza dana 01.04.2011. u 13:33 GMT+1]
[ enigma78 @ 01.04.2011. 15:32 ] @
Pa koristi i jedan i drugi, Firefox za NX CAST a IE za tu drugu aplikaciju, bar ti to nije problem!

Lijep pozdrav!
[ svetlanam @ 30.04.2011. 19:10 ] @
Zokij, pošto sam nova na forumu, ne mogu ti slati pp pa cu probati ovako... imam pitanje za tebe. Treba mi konkretno neko ko poznaje dobro program UGS NX5, i radi se o casovima, tj. ubrzanom kursu za decka koji ima 27 god, iz Beograda, i koji je zavrsio FON. Poznavanje ovog programa mu treba radi zaposlenja u stranoj firmi, i radi se o periodu od 5-20. maja, kada ce on biti u Bgu. Naravno, dogovorili bi se za novcanu nadoknadu. On poznaje relativno osnove i alatke, kako program funkcionise, ali mu jednostavno treba da podje ispocetka, kako bi imao jasniju sliku. Ja sam po struci dizajner enterijera, radim dosta u AutoCADu i 3DMax-u, primetila sam da su dosta slični programi, ali mu ja nemogu tu mnogo pomoći...
Ako si u mogućnosti, ili bar poznaješ nekoga ko bi mogao, stvarno bi nam značilo...

[ zokij @ 03.05.2011. 10:17 ] @
Citat:
enigma78: Ne mora da se dodaje treća varijabla, postoje sve tri, treba samo pomjeriti sadržaj na dole bilo mišem ili na strelice u prozoru System Variable, evo šaljem sliku, sve se lijepo vidi iz priloženog.



Sve varijable su ok, s tim što kod mene nema ove UGII_CUSTOM....

I dalje ista greška!
[ enigma78 @ 03.05.2011. 16:13 ] @
Poslao sam ti PP a još mi odgovori koje sve programe imaš instalisane preko License servera! Riješićemo to, mora se pokrenuti program, ne brini.

Lijep pozdrav!
[ zokij @ 07.06.2011. 07:24 ] @
Nabavio sam novu instalaciju NX7.5 i sada radi. Problem je pravio, između ostalog, i ESET Firewall, kada je aktivan neće da pokrene program (izbaci onu poruku sa varijablama...).
Hvala svima na trudu!
[ cirko @ 08.06.2011. 21:12 ] @
Zoki
Kakvo je tvoje misljenje o softveru NX
a takodje pitanje za Enigmu
Pozdrav
[ draganing @ 08.06.2011. 22:35 ] @
Pitas njega, mozda covek radi dosta sa NX ,ali ja vec 1 godinu i malo preko radim sa NX i mogu ti reci da sam veoma zadovoljan kada se nadjes u situaciji pri komplikovanim delovima pa moras da menjas dimenzije samo odredjenih feature tu nastupa sinhrona tehnologija pomocu koje razvuces okrenes pa izbrises nepotebne delove......
Za modelovanje nema boljeg a ostalim oblastima se ne izdvaja od konkurencije naravno da je program skup, u rangu je sa catiom pa bi bilo nepravedno porediti ga sa solidworksom, inventorom..... ipak je to program visoke klase.....
[ cirko @ 09.06.2011. 06:41 ] @
Dragane
Koliko je intuitivan za savladjivanje
odnosno ucenje. Kakav je za izradu
tehnicke dokumentacije
Koje module koristis i kako si zadovoljan
Jeste on je u vrhu i ravna se sa Catijom ili je
cak i bolji. To trebaju reci korisnici
Poz
[ draganing @ 09.06.2011. 09:28 ] @
Koliko je intutivan, to je relativno pitanje u pocetku sam imao problema i to prve 2 sedmice rada posle je islo glatko, koliko je tezak za savladavanje, mana je sto ima veoma malo tutorijala i to vecinom na you tube i to je prosecnom korisniku dovoljno za savladavanje osnova programa. Ako pod tehnickom dokumentacijom podrazumevas pravljenje crteza manje vise je standardan samo ima veliki problem ne podrzava AutoCAD tj. na trzistu skoro da ne postoje translatori za snimanja u dwg format, postoji save as funkcija ali kada se otvori u autocadu prikazuje na jednom pogledu i skrivene i vidljive linije. Pa takav crtez nije upotrebljiv u autocad-u. Resenje je ako imas ploter kod racunara pa da direktno stampas. Sto se tice Catia ne drzi korak sa novim trendovima tj. sa sinhronom tehnologijiom, pojavila se V6 ali kao da je propala u zemlju zvanicno je nema na trzistu i kako da poredimo Catiu sa NX kada zvanicna V5 verzija nije za poredjenje sa NX7. A vidim da jos nema glasa o NX8, NX 7.5 postoji ali nema neke velike razlike u odnosu na NX7. Medjutim danas je firmama bitan odnos cena/performanse pa kada to stave na papir zasto bi kupovali neki dobar program kada jeftiniji programi odradjuju posao pa tu je i SolidEdge ST koji podrzava istu sinhronu tehnologiju pa za male firme solid edge je bolje resenje od NX i ako su iz iste kuce. Samo mi nije jasno da se dosta forsira solidworks kada je po meni solidedge st dosta bolji......
[ SlavishaT @ 09.06.2011. 12:13 ] @
Citat:
draganing: Sto se tice Catia ne drzi korak sa novim trendovima tj. sa sinhronom tehnologijiom, pojavila se V6 ali kao da je propala u zemlju zvanicno je nema na trzistu i kako da poredimo Catiu sa NX kada zvanicna V5 verzija nije za poredjenje sa NX7.


Odakle ti kolega ove (dez)informacije?
Nije li Catia Live Shape isto što i Simensova sinhrona tehnologija ili Autodeskov Fusion? http://www.youtube.com/watch?v=bEDHIuubd9k&feature=relmfu

Što se tiče CATIA V6, ne može se očekivati da sve kompanije koje koriste V5 preko noći migriraju na DS PLM 2.0 Ne znam kako si zaključio da V6 nema zvanično na tržištu?
Možeš se informisati na LINK o kompanijama koje prelaze na DS PLM 2.0 . Možeš izdvojiti vijesti samo za CATIA.

[ draganing @ 09.06.2011. 12:34 ] @
Naravno da jeste a gde vam je verzija V6 nesto se ne moze naci bas je ljubomorno cuvaju, svi drugi programi se nekako nalaze ali V6 ni traga ni glasa..... V6 podrzava sve ove mogucnosti ali jedino da zamisljam kako je lepo raditi u V6.
[ SlavishaT @ 09.06.2011. 13:01 ] @
Kako nema, kontaktiraš fino DS distributera i kupiš softver :)
Malo zezam sad :D

Mislio sam da govoriš o legalnom a ne o ''naodnom'' tržištu softvera.

Pozdrav
[ enigma78 @ 29.06.2011. 15:55 ] @
Pozdrav svima, nije me dugo bilo tu, a vidim da sam pomenut, pa da se javim. Neću ništa da kažem tipa ovaj je program bolji od onog ili bilo šta slično, ne pada mi na pamet da pokrećem rasprave o subjektivnom osjećaju. Daću samo jedan savjet, toplo i najiskrenije preporučujem da savladate bar početne korake u NX-u, vidjećete program je fenomenalan i pruža nevjerovatne mogućnosti. Na početku djeluje malo "teško" al kad shvatite (treba vam pomoć nekog ko već zna program, sami nećete shvatiti skoro nikad) vidjećete koliko mnoge stvari radi jednostavnije i brže nego ostali programi. Toliko za sada od mene!

Inače da kažem da NX 8 dolazi na jesen, a novina svaka verzija donosi poprilično, zavisi ko se koliko služi sa tim, jer je sam NX ogroman.

Lijep pozdrav!
[ cirko @ 29.06.2011. 22:58 ] @
Pozdrav za ENIGMU 78
Nije te dugo bilo kao i mene
Sta donosi NX8 kao novinu
napisi ako si saznao
Poz
[ enigma78 @ 30.06.2011. 05:12 ] @
Citat:
cirko: Pozdrav za ENIGMU 78
Nije te dugo bilo kao i mene
Sta donosi NX8 kao novinu
napisi ako si saznao
Poz


Pozdrav prijatelju,

još ne znam detalje al ću pokušati saznati pa javim. Inače ne znam ko se i koliko upuštao u FEM/FEA sa NX, u odnosu na druge programe NX-ov modul Advanced Simulation je svetlosnim godinama ispred ostalih (nasljedstvo od I-DEAS-a), preporučujem da svi probaju koga zanima, jednostavno program je fantastičan, moćan i precizan, probajte, nećete se pokajati. Ja sam samo malo "zagrebao".

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 07.07.2011. 17:13 ] @
Na laptopu Msi cr 630 instalirana mi je win7 ultimate 64bit i kada instaliram standardnim postupkom samo nisam primenjivao ono u vezi varijabli..... i kada pokrenem pojavi se dijalog na slici....
ako neko ima resenje neka predlozi....
[ enigma78 @ 07.07.2011. 19:04 ] @
Citat:
draganing: Na laptopu Msi cr 630 instalirana mi je win7 ultimate 64bit i kada instaliram standardnim postupkom samo nisam primenjivao ono u vezi varijabli..... i kada pokrenem pojavi se dijalog na slici....
ako neko ima resenje neka predlozi....


Čekaj malo jel nisi provjerio stanje varijabli, kakve su postavke uopšte???

Poprilično mi je nejasna cijelokupna situacija u vezi te instalacije! Jesi probao pronaći rješenje na oficijelnom sajtu za korisničku pomoć za NX?

Lijep pozdrav!

P.S. Jel to imaš preveden OS, da te možda to ne zeza???
[ draganing @ 07.07.2011. 20:25 ] @
Naknadno sam sa updatom instalirao srbski jezik, varijable nisam gledao to moram pogledati....
[ enigma78 @ 07.07.2011. 20:43 ] @
Pogledaj varijable i, po meni, drži se engleskog na OS kad je CAD/CAM u pitanju, na žalost prevedeni OS na jezike koji CAD/CAM programi ne podržavaju takođe može biti jedan od problema pri instalaciji.

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 07.07.2011. 21:10 ] @
Evo ih varijable, mislim da su u redu. A probacu da promenim jezik tj. da vratim na engleski....



Sada sam proveravao licencu mislim da se nije startovala, pogledacu u cemu je problem.
[ draganing @ 08.07.2011. 09:20 ] @
Oborio sistem pa ponovo instalirao win 7 x64 na cr 630 i ne radi opet isti prozor, jedino da probam nx7.5....
[ enigma78 @ 08.07.2011. 15:35 ] @
Ne pada mi na pamet zbog čega neće da radi, jedino da možda ta konkretna instalacija NX 7 ima neku grešku, i to je se znalo dešavati, neki od kolega su imali instalaciju koja nikako nije htjela da radi pa su nabavili drugi instalacioni disk, isti program, ista verzija i radi, znači probaj sa drugim instalacionim DVD-om, možda je to problem!!!

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 08.07.2011. 16:59 ] @
Na starijem racunaru p4 ,nx radi kao zmaj i to na xp 32 bitnom. Ovde je u pitanju najverovatnije nezrelost win 7. Verovatno je 32 bitna verzija ispeglanija pa cu nekad probati nju da instaliram. Laptop je hardverski malo slabiji. Grafika ga najvise zakopava.
[ enigma78 @ 08.07.2011. 18:11 ] @
Kod mene je Windows 7 Ultimate 32bita, 3 GB RAM-a i grafička nVidia GeForse 9600 GT sa 512 MB sopstvene memorije, imao sam NX 7 na njemu, radio je bez problema, sad je NX 7.5 i takođe radi bez problema! Ako ima kolega sa Windows 7 Ultimate 64bita a da imaju NX 7 ili NX 7.5 bilo bi dobro da nam daju svoja iskustva kako se ponaša taj OS, dal je možda još nedorađen u pogledu CAD/CAM programskih paketa, konkretno kad je NX u pitanju. Mada po meni ne bi smjeo to biti razlog, tj. ne vjerujem da je u pitanju bag u OS! Pokušaj ipak sa nekom drugom instalacijom NX-a, mislim da je u pitanju bag al ne OS već instalacionog diska programa.

Lijep pozdrav!
[ draganing @ 08.07.2011. 18:48 ] @
Sada vise nemam vremena, a kada se ukaze prilika pokusacu sa nekim drugim verzijama probacu nx6 ili neki drugi pristup c****ovanja
poz...
[ enigma78 @ 08.07.2011. 20:03 ] @
OK, kad stigneš probaj i druge varijante pa javi jesi uspio. Puno sreće, pa se čujemo!

Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 08.07.2011. 23:37 ] @
Nije loše al ipak ovo je forum sa daleko većim brojem i članova i gostiju pa samim tim ima i više informacija, al kažem super za svaki oblik širenja vidika u oblasti CAD/CAM tehnologija, naročito na ovim našim prostorima.

Lijep pozdrav!
[ NePitajteMene @ 09.07.2011. 01:38 ] @
Citat:
Ako ima kolega sa Windows 7 Ultimate 64bita a da imaju NX 7 ili NX 7.5 bilo bi dobro da nam daju svoja iskustva kako se ponaša taj OS, dal je možda još nedorađen u pogledu CAD/CAM programskih paketa, konkretno kad je NX u pitanju. Mada po meni ne bi smjeo to biti razlog, tj. ne vjerujem da je u pitanju bag u OS! Pokušaj ipak sa nekom drugom instalacijom NX-a, mislim da je u pitanju bag al ne OS već instalacionog diska programa.

Lijep pozdrav!


Vista je bila nedoradjena za CAD/CAM najvise zbog jadne/emulirane OpenGL podrske, Windows 7 x64 Professional SP1 radi ko zmaj sa novijim CAD-ovima
Konkretno, sve 64-bitni softveri koji rade bez ikakvih problema:

-AutoCAD 2012
-Catia v5r20 SP5
-PTC Creo (aka Pro/E Wildfire 5.0 sa novijim "skinom")
-SolidEdgeST3 (on je 32-bitni softver koji se izvrsava na 64-bitnom OS-u)

Svi rade bez ikakvih bagova, AMD dual-core, 4GB RAM, nV GTX460

Pre bih rekao da je zez do 64-bitnog FlexLM-a (license manager-a) za 64-bitne operativne sisteme, pokusaj da instaliras noviju FlexLM instalaciju za 64-bitne OS-eve, ako ona koja dolazi uz UGS NX7.5 na diskovima baguje

Skida se odavde http://www.globes.com/support/fnp_utilities_download.htm

Nadjes dole verziju za Windows x64 i poskidas i lmadmin, i lmgrd i lmtools i lmutil (ne za Intel Itanium, osim ako ne furas ovaj serverski procesor ;-))

Posle konfigurises uobicajeno license server i tebalo bi da radi NX 7.5 i sa x64 operativnim sistemom

Pozz

[ djadju @ 10.08.2011. 12:55 ] @
Pozdrav,

Ima li neko da bi drzao kurs od 15-ak dana za 10 ljudi (modeling)?
Posaljite kontakt na PP.
[ cirko @ 10.08.2011. 14:29 ] @
Javi se Bori Grozdanicu
iz Broda
[ enigma78 @ 05.09.2011. 18:25 ] @
Informacije radi, stigao je i Siemens NX 8, hvala kolegi Bwe na obavještenju, evo ja ga upravo skidam. Dostupne su i 32bitna i 64bitna verzija.


Lijep pozdrav!
[ draganing @ 07.09.2011. 00:34 ] @
Evo instalirao sam je na win 7 UGS NX8 i radi super. Verzija 7 i 7.5 na 64 bit OS mi nije radila ali ova radi. Pa evo jedna obicna slika. Malo su grupisali komande i skica za crtanje ima mogucnost automatskog kotiranja mada mislim da je i ranije moglo da se podesi opcija automatskog kotiranja, da li sam ja zaboravio ali na ugs nx 7 komanda za skicu tj. precica je bilo "S" sada to ne funkcionise. I naravno od svih programa najvise jede sistemsku memoriju tj. ram.... Vidite, ima transparentne prozore i to je nesto.
[ lale83 @ 16.09.2011. 08:32 ] @
Pozdrav

Instalirao sam na poslu NX 8 na računar sa 32 bitnim XP operativnim sistemom(NX 8 32 bit).Instalacija je prošla bez problema i što je najbitnije NX 8 se uredno pokreće
Kući imam laptop sa 64 bitnim Windovs 7, takođe instalacija dođe do kraja(NX 8 64 bit),zatim u LMTOOLS startam server(Server Start Successful), međutim kada pokrenem
program izbaci "License Server machine is down or not responding.Check that UGS_LICENSE_SERVER is set correctly.[-96].

Predpostavljam da je neko od forumaša imao sličnih problema,pa bih Vas molio za pomoć
[ NePitajteMene @ 19.09.2011. 01:50 ] @
Jel si pratio uputstva SolidSquad-a ;-)?
Zamenio potrebne dll-fajlove i lmgrd.exe u instalacione foldere UGS-a?

Kod mene na x64 Win7 radi UGS NX8 bez ikakvog problema

Ovaj problem "License Server machine is down or not responding" moze da bude ili:

-zbog Windows Firewall-a (pri prvom pokretanju UGS-a se pojavljuje Windows Firewall-ov prozorcic gde samo treba stiklirati "Allow Acces"-dopusti pristup procesu ugslmd portu npr 28000), i onda ce demon (daemon ugslmd) da se pokrene bez problema, ocita licencu (ako je ispravna) i dozvoli pokretanje Unigraphics-a...ako je fajervol blokirao pristup portu, nema nista od pokretanja daemon-a i pokretanja aplikacije dok se ne oslobodi port za komunikaciju

-vidi da li ti je na jezicku Config Services lmtools-a podeseno da se servis UGS License Server (ugslmd) startuje sa "paljenjem" Windows-a (da obavezno bude stiklirano "Start Server at Power Up" i "Use Services")-ako nije, server se ne startuje automatski pri svakom pokretanju operativnog sistema i moraces rucno da ga "palis" pre startovanja Unigraphics-a

-proveri prvu liniju ugs.lic fajla u notepad-u ili bilo kom drugom text-editoru da li stoji SERVER this_host ID=201105555 28000 gde umesto this_host mora da stoji ime tvog kompjutera (kod mene je npr ime kompa "Sonar" pa stoji SERVER SONAR ID=201105555 28000

-na kraju mozes da pokusas da dodelis sistemsku varijablu svom kompjuteru UGII_LICENSE_FILE= 28000@ime_tvog_kompa (kod mene bi bilo UGII_LICENSE_FILE= 28000@sonar) pa posle restarta da vidis sta se desava-ovo nije obavezno, ali mozda moze da pomogne


Precizno uputstvo ima na http://cadhelpcenter.blogspot....20Server%20for%20UG%20NX%207.0 za NX7, samo je ovde license-fajl (naravno sa sve promenjenim "this_host" u "imetvogkompjutera", licenca prilagodjena individualnoj masini) prethodno iskopiran u folder C:\Program Files\Siemens\NX 7.0\UGFLEXLM, zatim pokrenut lmtools.exe iz tog istog foldera, kreiran servis (moze bilo koje ime, pa i tvoje licno), zadate putanje do lmgrd.exe, license i debug.log fajla-uobicajen postupak, znaci

To je postupak koji uvek pali poslednjih nekoliko verzija UGS-a ako nisi instalirao Licensing Utility sa DVD-ja, ako jesi, malo se razlikuje, i dosta je lakse-samo imas da zadas putanju do lic.-fajla, instalaciona rutina odradi sve ostalo

Pozz

PS: Ko voli da se bavi UGS NX administracijom, nek prouci sistemske varijable i poigra se sa fajlovima ugii_env_ug.dat i ugii_env.dat koji se nalaze u C:\Program Files\Siemens\NX 8.0\UGII\ (otvaraju se bilo kojim text editorom-cisto tekstualni fajlovi)

Prvi je kljucni fajl za konfigurisanje citavog UGS okruzenja u sistemu (i ne bi ga trebalo rucno prchkati a da se ne napravi bekap istog prethodno), a drugi je za neka fina shtelovanja varijabli koja nisu dokumentovana u prvom fajlu, ali koga zanima ima u Help-u o tome (paljenje FSAA, Line Antialiasinga-znaci ne morate da imate Quadro ili FirePro da dobijete najbolji moguci prikaz, onda tu su i ponasanja background boja-preliva, postavljanje Helpa integrisanog u UGS browser ili externo, ..itd, itd..).

UGii je izgleda beskrajno konfigurabilan, sto je fantasticno....a radi i na Windowsu i na Linuxu ;-)


[ cirko @ 19.09.2011. 09:39 ] @
NePitajteMene
Sta sam ovo procitao
Da NX8 radi i na WIN i na LINUXU
Ako je to tacno pa to je FENOMENALNO
Molim te POTVRDI MI OVO
Jesi li isprobao
Poz
[ NePitajteMene @ 19.09.2011. 12:21 ] @
Minimum Certified Operating Systems
The following operating systems are certified and the minimum recommended for NX 8. Newer versions and service packs are certified as they are released.

-O.S.
*Version

-Microsoft Windows (64-bit)
*Microsoft Windows 7 Pro and Enterprise editions

-Linux (64-bit)
*SuSE Linux Enterprise Server/Desktop 11 SP1
*Red Hat Enterprise Linux Server/Desktop 6.0

-Mac OS X
*Version 10.6.6


Ovo je zvanicni release notes za NX8

Podrzani su i XP Pro SP3 i Vista SP2 u 32-bitnom "ukusu" kao i XP Pro SP2 i Vista SP2 u 64-bitnom.

Interesantno je da od sledece verzije NX9 Unigraphics vise nece moci da se instalira na x86 (32-bitne) operativne sisteme...najzad, jer su 64-bitni procesori s nama jos od AMD Athlona64 sa K8 arhitekturom (2003. godina), a novije masine odavno imaju 4GB RAM-a i vise koje nisu mogle da se iskoriste potpuno u 32-bitnom okruzenju i 32-bitnim aplikacijama

PS: znam da SuSE i RedHat nisu besplatni linuxi, ali su svejedno linuxi ;-)...da imam 64-bitni Ubuntu ili Mint, rado bih isprobao instalaciju NX-a na njima, ali nemam

Pozz
[ lale83 @ 20.09.2011. 10:17 ] @
Zahvaljujem kolegi NePitajteMene na odgovoru

Sve sam uradio po upustvu kako je tamo navedeno, znači ispoštovo sve potrebne procedure, isključio antivirus, zamjenio potrebne dll-fajlove i lmgrd.exe u instalacione foldere UGS,
zamjenio this_host sa imenom računara,uključio "Start Server at Power Up" i "Use Services
Instalaciju sam vršio po http://www.youtube.com/watch?v=xeUbaC_e7OQ&feature=related ,s tim kada pokrenem Licensing Tool (License options)kod mene je tamo sve prazno, ne znam predpostavljam opet da antivirus pravi probleme
[ IvanVTI @ 20.09.2011. 16:52 ] @
kako vas ranije nisam nasao??

ja sam korisnik unigraphisca od verzije v13, trenutno radim u NX6 ali bas ovih dana treba da predjemo na NX8 (mi=vojnotehnicki institut u beogradu) pa zbog kompatibilnosti verzija ni ja privatno nisam presao na neku noviju verziju.

ako vam treba bilo kakav savet o koriscenju NX-a za projektovanje slobodno pitajte, bilo ovde bilo na mom blogu http://cad-unigraphics-projects.blogspot.com/ na kome pisem bas o projektovanju pomocu racunara.

pozdrav!
[ IvanVTI @ 20.09.2011. 21:33 ] @
Citat:
NePitajteMene:
PS: Ko voli da se bavi UGS NX administracijom, nek prouci sistemske varijable i poigra se sa fajlovima ugii_env_ug.dat i ugii_env.dat koji se nalaze u C:\Program Files\Siemens\NX 8.0\UGII\ (otvaraju se bilo kojim text editorom-cisto tekstualni fajlovi)

Prvi je kljucni fajl za konfigurisanje citavog UGS okruzenja u sistemu (i ne bi ga trebalo rucno prchkati a da se ne napravi bekap istog prethodno), a drugi je za neka fina shtelovanja varijabli koja nisu dokumentovana u prvom fajlu, ali koga zanima ima u Help-u o tome (paljenje FSAA, Line Antialiasinga-znaci ne morate da imate Quadro ili FirePro da dobijete najbolji moguci prikaz, onda tu su i ponasanja background boja-preliva, postavljanje Helpa integrisanog u UGS browser ili externo, ..itd, itd..).


u poslednjih nekoliko verzija vise se ne preporucuje "igranje" sa ovim fajlovima vec se apsolutno sva podesavanja izgleda i ponasanja NX-a rade iz FILE>UTILITIES>CUSTOMER DEFAULTS. tu je sada sve sto vam treba da NX potpuno personalizujete (morate imati otvoren part, moze i new file, da bi mogli da pristupite ovim podesavanjima)
[ NePitajteMene @ 21.09.2011. 01:41 ] @
Ma OK, i ja sam za bezbedniji pristup po PeEs-u, da se ne "pokvare" stvari...
Ovo sam sam "otkrio" nabrzinu prelistavajuci Help softvera, UGS mi nikad nije bio "primaran" CAD softver

Ko razume engleski, sve je uglavnom jasno iz tog config-fajla, lepo objasnjeno koja varijabla cemu sluzi, a posto licno volim eye-candy prikaz i da "popalim" sve vizuelne efekte koji su uslovno receno "zakljucani" za korisnike koji nemaju profi workstation graficke karte, nasao sam nacin kako to da trajno "otkljucam" pri svakoj sesiji/pokretanju programa da ne bih iz njega jurio opcije koje nisu sve ni ponudjene za menjanje i koje ne ostaju aktivirane pri svakom novom pokretanju programa ;-)

BTW, kakav hardver u VTI-ju koristite za UGS, jel imate Quadro/FirePro graficke, serverske procesore (Xeon/Opteron), gomilu RAM-a, SSD-diskove...ili se radi na uobicajenim PC masinama?
Naravno, ako nije vojna tajna ;-)

E da, i najvaznije...dobrodosao na forum



[ IvanVTI @ 21.09.2011. 11:20 ] @
nemoj da shvatis pogresno, do pre nekoliko verzija podesavanje preko ugii_env_ug.dat i ugii_env.dat je bila jedina opcija za neko naprednije podesavanje unigraphicsa. ali cini mi se od verzije 4 ili 5 su uveli podesavanje u okviru programa, tako da si za ranije verzije u potpunosti u pravu, ali za novije verzije jednostavno nema potrebe raditi podesavanja kroz notpad kada je u programu sve mnogo preglednije :)

ja licno radim na HP Compaq 8100 Elite SFF PC, ima SSD disk i 8G rama i dva monitora, za servere je zaduzen kolega tako da ne znam koji je tacno model.

Hvala na dobrodoslici :)

ako ti nije tesko da mi opises sta sve ukljucujes u NX-u, ja dugo nisam petljao po podesavanjima pa me interesuje da li si nasao neke zanimljive stvari koje ja nisam.
[ enigma78 @ 21.09.2011. 18:25 ] @
Citat:
lale83: Zahvaljujem kolegi NePitajteMene na odgovoru

Sve sam uradio po upustvu kako je tamo navedeno, znači ispoštovo sve potrebne procedure, isključio antivirus, zamjenio potrebne dll-fajlove i lmgrd.exe u instalacione foldere UGS,
zamjenio this_host sa imenom računara,uključio "Start Server at Power Up" i "Use Services
Instalaciju sam vršio po http://www.youtube.com/watch?v=xeUbaC_e7OQ&feature=related ,s tim kada pokrenem Licensing Tool (License options)kod mene je tamo sve prazno, ne znam predpostavljam opet da antivirus pravi probleme



Ne smije biti prazno kad ideš na Licensing Tool, onda ti nešto sa instalacijom License Servera ne ide kako treba, pogledaj na C:/Program Files/UGS/UGSLicensing/ dal imaš fajlove tu u tom folderu (UGSLicensing), prije svih jel postoji lmtools???

Ako postoji pokreni ga odatle pa odradi sve kako piše u uputstvu!


Lijep pozdrav!
[ NePitajteMene @ 22.09.2011. 00:05 ] @
Citat:
IvanVTI
ja licno radim na HP Compaq 8100 Elite SFF PC, ima SSD disk i 8G rama i dva monitora, za servere je zaduzen kolega tako da ne znam koji je tacno model.
ako ti nije tesko da mi opises sta sve ukljucujes u NX-u, ja dugo nisam petljao po podesavanjima pa me interesuje da li si nasao neke zanimljive stvari koje ja nisam.


Bacio sam pogled na specifikaciju makine, solidna je, jedino im izbor grafickih kartica u toj konfiguraciji pomalo kvare utisak po meni...no dobro, ako to radi fino, stabilno i bez previse seckanja kad se otvori veci sklop sa dosta delova u prozoru pri panovanju /zumiranju /rotaciji, onda OK

Sta ja popalim kroz ugii_env.dat?

Pa recimo:

UGII_SMP_ENABLE = 1 (simultano multi-procesiranje-za visejezgarne /hyperthreading procesore-poznato je da su CAD aplikacije single-threaded, tj. bolje im lezi visi klok CPU-a i veca kolicina L2 cache-a nego vise jezgara na jednom CPU-u, osim u FEM modulima, gde se skaliranje sa vise jezgara vise primecuje)-po difoltu je ovo 0, tj. iskljuceno
Kad vec imam multijezgarca, kao i vecina danas, sto da se ne ukljuci opcija, mozda ce vremenom i programeri uspeti da multithreaduju CAD aplikacije, tamo do UG NX-a 18 i Catije V5 R35 ;-)

UGII_FULL_SCENE_ANTIALIASING=TRUE -peglanje nazubljenih ivica /autlajna kad je pogled iskosa na citavu scenu u prozoru-velik penal na performanse slabih grafickih kartica, po difoltu je FALSE

Ako imam dobru i brzu gejming grafu, sto da ne ispeglam ivice na najbolji moguci prikaz, da ne izgledaju reckave ;-)

UGII_LINE_ANTIALIASING=TRUE -peglanje nazubljenih ivica linija/po defu je FALSE, tj. ugaseno, opet zbog penala na performanse slabijih grafickih karti...ako imam dobru grafu, ukljucicu i ovu opciju

UGII_DISABLE_HELP_PAGE=1 -ovo je 1 (po defu) ako se zeli help externo, van programa, a ima vrednost 0 ako se zeli help iz UGS-a, u onoj paleti gde se biraju roles, history, internet explorer, hd3d tools...za 64-bitni OS kako god da se podesi vrednost, help se startuje externo

UGII_USE_OLD_GRADUATED_BACKGROUND=1 - "stari" nacin postepenog prelivanja boja od gornje ka donjoj po celoj visini prozora, sad 75% gornjeg dela background-a ima prelivanje, ostalo do dna je cista solid boja...

UGII_DEPTH_SORTED_WIREFRAME=TRUE-opet vezano za prikaz, citat iz helpa: "For static wireframe views containing closely spaced objects, enabling depth sorting may help to visually interpret the relative orientation of objects, especially during editing operations"

Onda odem na Help-Log File i ocitam u delu za graficku:

Graphics device: GeForce GTX 460/PCI/SSE2
Translucency method: Alpha-blend translucency
Maximum texture size: 16384
Stereo viewing: Unavailable
Texture cube map: Available
Non power of two texture: Available
Inter-object shadows: Available
Disable Translucency is supported and enabled
Backface Culling is supported and disabled
Full-scene antialiasing: Available (4 samples per pixel)
Depth-Sorted Wireframe is supported and enabled
Line Antialiasing is supported and enabled
Edge Emphasis is supported and enabled


Po difoltu nista od ovoga NX ne ukljucuje za "nepodrzane" gejmerske graficke kartice, samo za 5x skuplje workstation graficke karte, makar realno bile i 10x slabije od te gejmerske...zato i eksperimentisem sa sto boljim prikazom u viewportu

Ovo je meni cisto zezanje na brzinu, posto kad me smori sam CAD, pocnem da cackam po administriranju i prilagodjavanju, poigram se, mozda nije toliko bitno za "obicnije" korisnike da ih opterecujemo ovim i zbunjujemo...izvinjenje svima koje ovo ne zanima :)

[ IvanVTI @ 22.09.2011. 07:03 ] @
vidim... fala na iscrpnom odgovoru :)
moracu da pogledam podesavanja na mom lap topu, ali na verziji koja mi je na poslu vecina komandi koje si naveo je u ON modu. jedino: "On Windows 64, the search engine only works in an external browser" tako da ja vucem help kroz "open" da bi bio u prozoru NX-a.

nekada sam imao spisak na dve A4 strane sta sve da promenim u ovim fajlovima kada instaliram unigraphics (v13, v16, v17, v18, NX1), ali sada (od NX4 verzije) vise uopste ne diram default stanje, promenim jedino da mi A4 strana u draftingu bude vertikalna i to je sve.
[ enigma78 @ 27.06.2012. 19:59 ] @
Kompanija Siemens PLM Software je izdala NX 8.5 Beta, a puni program (64 i 32 bitna verzija) se očekuje na jesen.

Koga zanima može da pogleda link:

http://www.cnc.info.pl//files/nx85_beta_wng_140.pdf


Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 01.07.2012. 19:54 ] @
Svi koji žele da saznaju nešto više o kompaniji Siemens PLM Software, NX, Solid Edge, Unigraphics, I-DEAS, UGS, SDRC, ... neka pogledaju link:




http://www.scribd.com/doc/9881...M-Software-Kako-je-sve-počelo




Lijep pozdrav!

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 01.07.2012. u 21:07 GMT+1]
[ cirko @ 03.07.2012. 12:18 ] @
Izvanredan rad
Bravo Boro legendo
Ovo treba procitati
Poz
[ enigma78 @ 24.10.2012. 20:44 ] @
Nova verzija programa NX 8.5 je dostupna za preuzimanje...

Program je dosta porastao u odnosu na prethodnu verziju, ova verzija ima 8 GB...

Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 28.10.2012. 15:33 ] @
Instalisao sam novi NX 8.5 i radi savršeno. Instalacija je sada još lakša neko ranije, sve ide kao podmazano... Program ima mnoštvo novina...

Lijep pozdrav...


[ oeno @ 20.11.2012. 08:16 ] @
Da li mogu u NX8 da orjentisem crtez kao portret sa template zaglavljem.Po defoltu zaglavlje je u landscape postavljeno.
[ enigma78 @ 20.11.2012. 15:42 ] @
Po DEFAULT-u postoje samo Landscape orijentisani formati, prilagođeni njihovim (američkim) propisima. Možeš ili izmijeniti jedan takav A4, znači postaviti format kao Portraint i prema njemu nacrtati okvir i zaglavlje, sve na tom njihovom template fajlu i sačuvati tako izmijenjen template fajl ili kreirati sopstvene template fajlove za Drawing...

Ja sam uradio ovo drugo...

Lijep pozdrav!
[ oeno @ 26.11.2012. 17:49 ] @
Hvala Enigma,jos uvijek se uhodavam sa programom kad nadjem vremena,tako da nadam se malo zivljem nastavku diskusije o ovom odlicnom softveru.Prvi utisak je da je jako mocan program,mozda i laksiji za koristenje od CATIA V5.Jedino mi malo smeta njegov nacin definisanja referenci,vise mi tu odgovara CATIA,mozda zato jer sam navikao na nju.
Ujedno i pitanje zasto,kada definisem npr. tacku na nekoj krivoj uradjenoj u sketch nemam prikazanu tacku u tree,i ne mogu da je slektujem kao referencu za ravan?
[ enigma78 @ 26.11.2012. 19:54 ] @
Slažem se sa tobom, program je jako moćan, i meni je lakši od i jednog drugog, s tim da je vrlo kompleksan sa puno više varijanti rješenja za neki konkretan problem nego što to drugi softveri nude. Program je fantastičan sa ogromnim mogućnostima.
Što se tiče konkretnog pitanja, sve što se definiše u skeču je vidljivo u 3D ali se u stablu (Part Navigator) ne prikazuju elementi skeča (2D oblici) ali su oni itekako selektabilni (mogu se selektovati) u 3D.

Evo za primjer ti šaljem dvije slike, na prvoj sam kreirao tačku u skeču pa u Modeling kreirao novu ravan kroz tu tačku... U drugoj slici imam liniju i tačku, kreirano u skeču, pa opet u Modeling kroz tu tačku sam definisao ravan... Pogledaj u Selection Bar koji ti je tip filtera za selektovanje (slika 3) ...

Za sve što ti mogu pomoći stojim na raspolaganju...

Lijep pozdrav!



[ IvanVTI @ 12.01.2013. 23:37 ] @
pozdrav, evo mene opet, sada planiram da budem malo aktiviniji ovde, barem dok me ponovo ne zatrpaju poslom.
Vidim da je već stigla 8.5 verzija. ima dosta lepih novina, vredi je probati.
inače pitanje, da li neko ima iskustva sa Teamcenter 8?
[ enigma78 @ 13.01.2013. 08:47 ] @
Citat:
IvanVTI: pozdrav, evo mene opet, sada planiram da budem malo aktiviniji ovde, barem dok me ponovo ne zatrpaju poslom.
Vidim da je već stigla 8.5 verzija. ima dosta lepih novina, vredi je probati.
inače pitanje, da li neko ima iskustva sa Teamcenter 8?


I mene zanima isto...

Iskreno nigdje nisam ni uspio da ga nađem, pa ako neko ima link nek proslijedi... ili bar na PP...

Lijep pozdrav!
[ IvanVTI @ 13.01.2013. 10:31 ] @
Ja ga imam ali legalnu instalaciju... tesko ga je hakovati jer ima specificnu namenu pa moras da budes stalno na serveru da bi ga koristio... ja ga do sada nisam video na torentima. znam da postoje instalacije koje sluze za testiranje i mogu se koristiti na jednom racunaru ali to sam video nisam imao niti koristio. to mu nekako dodje ko administratorska instalacija, pa mozes da radis sta zelis na njoj...
[ Tex707 @ 17.01.2013. 16:36 ] @
Imam ga i ja...doduse, sa Torrenta. Mogu da vam kazem da 3D mis radi mnogo lepo, cini mi se bolje nego u CATIA (mozda samo prvi utisak).

[ enigma78 @ 17.01.2013. 18:01 ] @
Kolega Tex707 zahvaljujem ti se na informacijama i znanju koje dijeliš sa nama, kao i na nesebičnoj pomoći...

Puno pozdrava!!!
[ oeno @ 28.03.2013. 11:54 ] @
Kako mogu podesiti da mi pri pokretanju constraints dobijem prosireni dijalog kao na slici , i da se vide cvorovi na spline.


[ enigma78 @ 28.03.2013. 15:37 ] @
1) Da bi se vidjeli čvorovi upotrijebi alatku Studio Spline a unutar te alatke biraj Type: Through Points (Sl 1).
2) Pokreni alatku Geometric Constraints a onda u dijaloškom prozoru te alatke idi na Settings i klikni na strelicu na kraju (Sl 2) i otvoriće ti se Settings sadržaj (sl 3).

Lijep pozdrav!



[ oeno @ 29.03.2013. 06:58 ] @
Hvala Boro na odgovoru,ali kao sto vidis iz prilozene slike,tvoji predlozi ne funkcionisu kod mene.

1.Naravno da sam koristio studio spline u sketcheru,ali kad zavrsis spline cvorovi se ne vide,tako da ne mogu da hvatam constraints cvorova u odnosu na referentne ose.

2.Kada pokrenem constraints dobijem ovaj kratki dijalog,znaci ne mogu da prosirujem sa setting,jer nemam taj dijalog u tome i jeste caka.


[ enigma78 @ 29.03.2013. 15:32 ] @
1) Kad završiš sa kreiranjem krive linije, čvorovi će nestati, to je normalna procedura rada, ali ti i dalje možeš da selektuješ tu liniju i na mjesto tih čvorova javljaju ti se karakteristične tačke sa stepenima slobode, to su one crvene linije kao mini kordinatni sistem, selektuj liniju na mjestu tih linija stepena slobode i selektuj onda recimo osu koordinatnog sistema i javlja ti se Constraints dijaloški okvir i ponudi ti one geometrijske relacije koje je moguće izvesti nad ta dva selektovana objekta. Prouči malo na internetu oko izrade skice u NX dok se ne uhodaš, vidjećeš da je jednostavno...

2) Već sam u prethodnom postu rekao da moraš da pokreneš Geometric Constraints alatku (ne Constraints kao što ti pišeš), i unutar Geometric Constraints ti je taj Settings. Ako imaš alatku Geometric Constraints a nemaš Settings onda samo klikni one strelice (Sl 4) na dnu dijaloškog prozora da raspakuješ cijeli sadržaj dijaloškog okvira Geometric Constraints (Sl 5). Ako imaš stariju verziju NX-a, koja nema ikonu Geometric Constraints identično ćeš dobiti sa ikonom Auto Constraints.


Lijep pozdrav!


[ oeno @ 06.04.2013. 07:09 ] @
Citat:
Već sam u prethodnom postu rekao da moraš da pokreneš Geometric Constraints alatku (ne Constraints kao što ti pišeš)



Hvala Boro na odgovoru,kod mene nema Geometric Constraints cela stvar lezi u tome.Kada je u pitanju spline,ose mini koordinatnih sistema koji predstavljeju stepene slobode nisu jasno selektabilne i malo je ne prakticno povezivanje sa conststraintsom za neku od referente ose.Inace u pitanju je verzija 8.
[ enigma78 @ 06.04.2013. 09:36 ] @
NX je program koji u svakoj novoj verziji ima poprilična poboljšanja, pa ti savjetujem da uvijek instališeš poslednju verziju softvera.
U NX8.5 sve možeš jasno selektovati, uključujući bilo koju tačku na Spline krivoj na kojoj se javljaju i ti stepeni slobode (ne sjećam se kako je to bilo na NX8 pa ti ne mogu reći da li ti negdje griješiš ili je to bio zaista nedostatak u tom izdanju softvera). Znači, jasno se selektuju te tačke, a kako, pa naneseš kurosr iznad tačke i sačekaš malo, oko sekundu-dvije, i kursor će promijeniti znak tako što će iz krstića sa krugom preći u krstić sa strelicom i piše "Defining vertex of spline" (Sl 6) i lijepo klikneš i time si selektovao tu tačku na krivoj (tačka crvene boje i zaokružena crveno, dok su ostale braon, zaokružene plavom - Sl 7), pa klikni neku drugu liniju i javiće ti se dijaloški prozor sa ponuđenim relacijama koje je moguće da se dogode između te tačke na Spline i linije (Sl 8).


Pokušaj pa vidi kako to ide u NX8, u NX8.5 to je "mačiji kašalj". :)

Lijep pozdrav!



[ enigma78 @ 06.04.2013. 12:30 ] @
Kao što vidiš iz prethodnih slika, selektovanje tačaka na krivoj možeš izvršiti i bez onih strelica stepena slobode (koje se javljaju pri aktiviranju Geometrical Constraints ili Inferred Dimensions) i to još lakše tako što samo naneseš kurosr nad tačkom i sačekaj da se promijeni znak kursora čime ti program daje do znanja da je prepoznao tačku na Spline. Inače na Spline koja je kreirana kao zatvorena figura sa tri tačke, biće samo jedna tačka koja je vidljiva i na kojoj će se pojaviti strelice stepena slobode, ali ti u procesu kreiranja Spline, dok ti je dijaloški prozor te alatke još upaljen, klikni još par puta po već kreiranoj Spline da bi se formirale dodatne tačke, koje će ti posle poslužiti za razne stvari!

Probaj, vidjećeš da radi...

Možda je malo zamorno u početku, jer program nudi mnoštvo varijanti, ali ne daj se zbuniti...

Javim ti se malo kasnije na PP ...

Lijep pozdrav!

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 06.04.2013. u 13:58 GMT+1]
[ enigma78 @ 07.04.2013. 07:44 ] @
Kratak pregled osobina i načina rada NX-a za one korisnike koji tek počinju da uči taj program...

Sam program je parametarski 3D modeler sa dvosmjernom asocijativnošću između glavnog 3D modela i svih ostalih fajlova kreiranih na osnovu njega... E sad, šta je specifično kod NX-a... Svi ostali programi (CATIA, SolidWorks, Solid Edge, Inventor, ...) imaju različite tipove fajlova, tj. ekstenzija, za različita radna okruženja ili module u kojima su ti fajlovi kreirani, pa tako za Part fajl imaju jednu ekstenziju, za Assembly drugu, za Drawing treću, ... Kod NX-a stvari stoje drugačije... On ima istu ekstenziju, isti tip fajla, za sve fajlove bez obzira u kome su radnom okruženju ili modulu napravljeni...
Druga stvar, za razliku od svih ostalih programa, koji imaju Part radno okruženje (radni prostor ili radni modul), u kome se kreiraju Part-ovi, kao glavno ili polazno radno okruženje, NX uopšte nema glavnog radnog okruženja. Umjesto toga, NX ima jedno posebno radno okruženje pod imenom Gateway kao čvorište i iz njega se prelazi ili pokreću sva ostala radna okruženja... Naravno, ta ista radna okruženja se mogu otvoriti i bez Gateway-a ali samo ako se radi u Non-Master režimu...
E sad, šta je Non-Master režim...
To je režim rada kad se novo radno okruženje pokreće sledećim postupkom: ikona New (ili padajući meni File pa New...) pa iz dijaloškog prozora koji se javi biramo Model, Assembly, Drawing, ... taj režim se može pokrenuti i bez Gateway-a, i u njemu se radi normalno kako se i inače radi i kad želimo sačuvati fajl, zavisno od radnog okruženja koje je pokrenuto imamo rezervisana imena za fajl prema radnom okruženju, pošto je ekstenzija svih fajlova ista, svi su istog tipa, pa tako za Model imamo npr. ime: model1.prt, a kad pređemo u Assembly i dodamo još Partova i formiramo sklop, onda se ime automatski transformiše u: assembly.prt, ako na osnovu fajla: model1.prt pravimo crtež u Drawing-u se to ime transformiše automatski u: model1_drw.prt, a ako na osnovu sklopa pravimo crtež ime se transformiše u: assembly_drw.prt, ... Koji i kakvi nazivi imena fajlova se kreiraju je podešeno automatski i to možemo podesiti i na nekakav drugi način, po svom nahođenju (korisnička podešavanja) ...
Ali ako smo u Gateway-u onda možemo da pokrenemo i Master režim... Šta je sad to? To je režim pokretanja radnih okruženja i samih fajlova na način da, unutar Gateway-a (može i unutar nekog drugog, bilo kog, radnog okruženja) idemo na dugme Start (Start unutar NX programa, kao što ima Start unutar CATIA) i onda unutar tog Start-a biramo željena radna okruženja (Modeling, Assembly, Drawing, CAM, ... ) Kad pokrenemo npr. Modeling radno okruženje u Master režimu, pa u istom režimu pokrenemo i sklop, pa posle crtež, pa posle recimo FEM, itd., ime koje damo tom svom fajlu na početku u Modeling radnom okruženju, ostaje i u svim ostalim radnim okruženjima, i sve što snimimo presnimava se preko onog što je već urađeno, na isto ime, sa istom ekstenzijom...
Npr. pokrenuo sam Modeling radno okruženje i, za probu, kreiram obični valjak, i dam ime Valjak pri prvom Save, i sad idem na Start pa biram Drawing, kreiram crtež tog valjka u Drawing/Drafting radnom okruženju i idem na Save, program će mi taj crtež sačuvati preko onog 3D modela valjka, pod istim imenom, ista ekstenzija, a na monitoru ću imati samo crtež.. naizgled kao da mi je onaj 3D model sad zauvljek izgubljen, jer je crtež, sa istim imenom i ekstenzijom, presnimljen preko tog 3D modela. Međutim, 3D model kreiran u Modeling radnom okruženju postoji istovremeno sa tim crtežom, ako hoću ponovo da dođem do tog 3D modela samo treba da preko Start-a pozovem, tj. otvorim Modeling radno okruženje (radno okruženje u kome je taj valjak kreiran) i on će se pojaviti, a crtež će se maknuti. Ako hoću crtež, idem na Start i pozovem Drawing radno okruženje... I tako dalje mogu da uradim FEM, CAM, šta god mi treba, uvijek ću imati samo jedan fajl: Valjak.prt a u stvari taj jedna fajl sadržava sve fajlove iz svih radnih okruženja koje sam upotrebljavao, svi egzistiraju u tom jednom fajlu, a pozivaju se pokretanjem odgovarajućeg radnog okruženja preko dugmeta Start. To ujedno znači da u Master režimu uvijek imamo samo jedan fajl, bez obzira šta smo sve radili (CAD, CAE, Drawing, CAM, ...) sve postoji u jednom jedinom fajlu pod jednim imenom i istom ekstenzijom. To je Master režim.
U Non-Master režimu imaćemo onoliko različitih fajlova (fajlovi sa različitim imenima ali istom ekstenzijom) koliko smo različitih radnih okruženja koristili.
Ne treba da napominjem da između svih fajlova u Master i Non-Master režimu postoji parametrična dvosmijerna asocijativnost, i za sve važi ista Sinhrona Tehnologija, i unutar svakog od tih režima postoji klasični načina rada ili Non-Full Screen i Full-Screen načina rada, unutar svakog od tih načina rada postoje posebni snimci radnog okruženja sa svim željenim ikonama za rad, pod nazivom Role, koje svako prilagođava svojim potrebama prema radnim okruženjima... Te Role se snimaju unutar programa i pozivaju kad korisnik to želi. Možemo ih i snimiti i u svoj neki folder sa strane pa kad sledeći put instališemo program iznova, samo pozovemo te korisničke Role, ne moramo ih iznova kreirati. Osim toga, za razliku od drugih programa, koji imaju različite alake za kreiranje Solid Body-a i Surface-a, u NX-u su alatke dvostrukog dejstva, jer u istom trenutku mogu da modeluju bilo Solid Body bilo Surface. Znači, NX preko istih alatki modeluje Solid Body ili Surface, tako da ne moramo, ako nam treba puno tijelo složenog oblika kao što je, npr. kuka na dizalici, prvo da kreiramo Surface, pa je pretvarati u Solid Body, već odmah idemo na to da tip tijela bude Solid Body. Zato mu se radno okruženje za kreiranje Part-ova ne zove Part Modeling niti ima Surface Modeling, jer je sve to objedinjeno u radnom okruženju Modeling.
Unutar svakog Modeling-a (i u Master i u Non-Master režimu) opet postoji jedna dvojna priroda, sve tipske forme zasnovane na skici, mogu imati vanjske ili unutrašnje skice, i svaka vanjska skica se može transformisati u unutrašnju i obrnuto...

To je samo jedan početni nivo poznavanja programa a ima još mnoštvo opcija, varijanti, podopcija i podvarijanti, da je njegova kompleksnog ali i rezultat koji iz toga proizilazi prosto fascinantan...


Ispravno razumijevanje programa je osnov napretka u učenju NX-a a kad ga shvatimo šta i kako radi, dalje je jednostavan da jednostavniji ne može biti, meni lično je uz SolidWorks najlakši program za rad.




Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 02.07.2013. 15:44 ] @
Saznao sam neke nove informacije, u toku je testiranje NX 9.0 Beta, jedna od najvećih novina jeste unapređen grafički interfejs, sad u novoj verziji dolaze Ribbon-i, ali će postojati mogućnost da ostane i stari način rasporeda ikonica preko paleta alatki (poput SolidWorks-a). Preko starog načina se moglo doći do ukupno 170 ikona u isto vrijeme, sad će se u isto vrijeme moći doći do 320 ikona.


Ima još mnoštvo novina...

Nova verija programa stiže na jesen (priča se, još nisam tačno saznao, da bi bila samo 64 bitna verzija).

Evo neke od slika...


[ enigma78 @ 15.09.2013. 20:10 ] @
Završna faza testiranja NX 9 je pri kraju, evo ranog pogleda na najnovije izdanje NX-a. U pitanju su Preview video materijali zvanično pušteni od kompanije Siemens PLM Software, i u jednom od njih se vidi da je od verzije NX 9 sinhrona tehnologija praktično primjenjiva i u Sketcher radnom okruženju, dakle pri izradi skice. Evo linkovi:

http://www.youtube.com/watch?v=uWAxdogHjNg
http://www.youtube.com/watch?v=r5usrWECsqY
http://www.youtube.com/watch?v=YvJ1KFbWuQM
http://www.youtube.com/watch?v=Y_2N3fcZi4M




Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 15.10.2013. 20:51 ] @
NX 9 instalisan, dostupna samo 64-bitna verzija...


Na prvi pogled, prilično kompleksniji ali i sređeniji u odnosu na NX 8.5 ...



[ enigma78 @ 11.01.2014. 15:15 ] @
Da dopunim jedan od svojih prethodnih postova, vezano za početak rada sa NX-om i shvatanje „osnovne“ koncepcije programa...

Generalno, kao što sam već rekao, glavna NX aplikacija je Gateway, ona je kao čvorište ili raskrsnica iz koje je moguće pokrenuti bilo koji od dva glavna NX režima rada (Non-Master i Master režim rada), kao i otvarati bilo koje CAD fajlove, uključujući i fajlove drugih CAD programa. Ako smo "izvan" Gateway-a možemo pokrenuti samo Non-Master režim. To je jedna stvar.
Druga bitna stvar je u sledećem, kad pokrenemo jedan od dva glavna NX režima rada, nije važno koji, glavna aplikacija za rad, tj. za modelovanje je Modeling. Ali taj Modeling nije isto što i npr. Part Design u CATIA, ili identični modul kod nekih drugih programa. Kod NX-a stvari stoje bitno drugačije. Uopšte nije svejedno kako i na koji način pokrećemo kreiranje novog fajla (vidjeti prethodni post o Master i Non-Master režimu rada)...
Ono što sada želim da kažem je to da je NX unutar Modeling aplikacije objedinio modelovanje punih tijela, modelovanje tankozidnih tijela (to nisu limovi - Sheet Metal, za koje postoji zasebna aplikacija), modelovanje površina (koje se u NX nazivaju i Surfaces i Sheets), modelovanje krivih, tj. žičanih modela, modelovanje sklopova (unutar koga postoje još neka radna okruženja, npr. modelovanje cijevi, zavarenih konstrukcija, ... ). Površine A klase, bitne za auto industriju i aeronautičku industriju imaju posebnu aplikaciju Shape Studio, to je nekadašnji program specijalizovan za površine, Imageware Surface Studio, koji je SDRC kupio i ugradio u I-DEAS a udruživanjem I-DEAS-a i Unigraphics-a, postao je sastavni dio NX-a.
E sad u tom Modeling-u imamo dva osnovna režima izrade skice, preko Sketch Task Environment-a i preko Direct Sketch-a. To nisu identični režimi rada.
Direct Sketch je upravo namijenjen za kreiranje i editovanje skice bez ulaska u Sketcher aplikaciju, već se to radi direktno u Modeling, Shape Studio i/ili Sheet Metal aplikacijama, i nudi nam da vidimo efekte izmjene skice nad modelom u realnom vremenu.
Sketch Taske Environment kreira skicu ulaskom u Sketcher aplikaciju gdje nam se nude mogućnost različite od onih u Direct Sketch-u. Sketch Taske Environment nam nudi mogućnost "dublje" analize skice, i eksperimentisanje sa raznim izmjenama nad skicom, uz mogućnost zadržavanja opcija za odbacivanje svih izmjena. Prvenstveno je namijenjen je za sve ostale aplikacije, i ta dva režima izrade skice nisu ista, nisu identična, ne postoje (sve) iste alatke i (sve) iste mogućnosti sa Direct Sketch-om i sa Sketch Task Environment-om. Dakle, Sketch Task Environment je namijenjen jednoj dubljoj, studiozno analizi skice, a ne samo njenoj izradi.
Sa druge strane, NX ima mogućnost kreiranja dva tipa (dvije vrste) skica, eksterne ili vanjske i interne ili unutrašnje.
Još da naglasim da Gateway aplikacija, u stvari, radi u pozadini svake aplikacije koju pokrenemo, samo se to ne vidi na monitoru, ovo je veoma bitno za mnoga svojstva koja su potrebna kasnije, na višem nivou korištenja programa...


Lijep pozdrav!


[ enigma78 @ 13.02.2014. 17:29 ] @
Izašao je prvi Update za NX 9.0. (tj. NX 9.0.1.3.). Sad je prisutna nova tema grafičkog interfejsa koja je u standardnim Siemens-ovim bojama. Meni lično je fantastično, što se samog izgleda tiče. U tim bojama će biti i sva buduća izdanja Siemens PLM Software programa (Solid Edge, Femap, Teamcenter, Tecnomatix, ...)

Šaljem slike ...



[ negas @ 07.10.2017. 05:10 ] @
Jel postoji NX 9.0 za 32-bit Win7?
[ enigma78 @ 07.10.2017. 19:30 ] @
Citat:
negas: Jel postoji NX 9.0 za 32-bit Win7?


Ne, samo za 64-bitne sisteme.

LP
[ negas @ 10.10.2017. 02:19 ] @
Hvala Enigma, izvini što kasnim sa odgovorom.
[ enigma78 @ 21.10.2017. 20:30 ] @
Pozdrav svim kolegama,

NX (takođe i Solid Edge) postavljen u oblaku sa pristupom preko Amazon AppStream, za više informacija pogledajte link:

https://community.plm.automati...azon-AppStream-2-0/ba-p/431278



[ enigma78 @ 31.10.2017. 17:04 ] @
Pozdrav svim kolegama, kratka informacija:

Izašao NX 12...

http://www.develop3d.com/reviews/review-siemens-plm-nx-12

https://www.cimdata.com/en/res...ftware-unveils-nx-12-highlight

[ oeno @ 01.11.2017. 10:01 ] @
Je li neko probao novu verziju?
[ enigma78 @ 01.11.2017. 16:43 ] @
Citat:
oeno: Je li neko probao novu verziju?


Pozdrav kolega, u postupku, kad isprobam javim se sa utiscima.

LP
[ enigma78 @ 01.11.2017. 22:01 ] @
Verzija NX 12 instalisana bez ikakvih problema. Radi stabilno, što je i bilo za očekivati. Pri instalaciji dolazi novi Licence Server koji može da pokreće verzije od NX 6 do NX 12 pojedinačno svaku ili sve paralelno ili neka druga kombinacija po želji.

NX 12 dolazi sa novim unapređenjima i dodatnom fleksibilnošću, od skeča pa nadalje. Inače ova verzija je poranila, i dolazi tačno na 10-tu godišnjicu preuzimanja firme UGS - Unigraphics Solutions od strane SIEMENS AG, nakon čega je UGS promijenio ime u Siemens PLM Software.

Lijep pozdrav...
[ oeno @ 02.11.2017. 06:44 ] @
Taman kad pomisliš da nema šta da se doda sketchu kad ono opet nešto novo.

https://www.youtube.com/watch?v=NQMBTeJ7WfE&t=134s
[ enigma78 @ 01.02.2019. 20:30 ] @
Pozdrav forumaši,

Izašao je novi NX, verzija NX 1847 - NX Continuous Release.

Toplo preporučujem!

[ oeno @ 02.02.2019. 18:17 ] @
Nisam od desetke mrdnuo dalje,čujem da neće više izdavati ko do sad 12,13,... veće samo kao nadogradnje.Kakva konfiguracija treba da bi terao najnovije izdanje?
[ enigma78 @ 02.02.2019. 20:55 ] @
Koliko znam biće godišnja izdanja zvanične verzije programa, koja će se moći ažurirati direktno preko postojeće verzije NX 1847 ili instalisati klasično, za one sa starijim verzijama. Sve nadogradnje u toku godine (otprilike jednom mjesečno) odvijaju se automatski (ako korisnik odobri - može i da isključi tu opciju).

Ova nova verzija ima značajna poboljšanja, koliko vidim, između ostalog, ima neki novi tip površina, ali ih još nisam isprobao. Promijenili su i izgled cijelog grafičkog interfejsa, sa ikonicama, njihov dizajn je sada posve drugačiji. Dodali su i mnoštvo novih alata. Neke nove stvari za virtuelnu realnost. Još bolju povezanost sa Teamcentrom. Poznato je već od prije da NX ima besprekornu sinhronizaciju između svojih "native" fajlova, uključujući i one nastale u Unigraphics-u i one nastale u I-DEAS-u, tako da NX može da otvori svoj najstariji fajl, urađen u Unigraphics-u 1974. godine, bez gubitka podataka.

Ono što je isto kao i prije su zahtjevi, ako ti mašina pokreće NX10, pokretaće i ovaj novi NX.

Preporučujem!!
[ enigma78 @ 03.02.2019. 21:21 ] @
Evo kratak Info:

Siemens NX 1847 | 11.7 Gb
The Siemens products team are proud to introduce the latest release of NX. This release marks a major milestone in our industry as we move to a continuous release process.

This will make it easier for you to stay current with the latest release of NX, giving you convenient access to new functionality, as well as performance and quality improvements. NX will automatically check for updates, and you can control if and when you deploy those changes.

In addition, this major release brings significant new and enhanced functionality in all areas of the product. It also delivers enhancements that enable you to increase your productivity in product development and manufacturing while working in a collaborative managed environment.

Design
- In the design environment, we have invested in enhancements to all aspects of modeling, including both traditional modeling and our Convergent Modeling™ software, and to core functionality, such as visualization and user interaction.
- With the increased use of 3D annotation and model-based definition approaches to communicate design intent, we are pleased to introduce new capabilities for comparing PMI that will make it easier for you to track changes to the annotation defining your models. In addition, we are introducing a new technical data package (TDP) solution that will make it easier for you to share information with both customers and suppliers, improving collaboration and supplier exchange of data.
- We have enhanced our embedded virtual reality (VR) application introduced in NX 12.0.2 with new tools to give you greater levels of interaction with your designs. Using our embedded VR tools, you can bring the digital twin to life.
Manufacturing
- New subtractive and additive manufacturing capabilities in NX will enable you to transform the way you make parts. Enhanced CNC programming automation, new high-speed machining methods, and advanced robotics to automate production are added to help you deliver higher quality parts significantly faster. Improvements to additive manufacturing are also made to help you set up the build tray and design critical support structures more easily, and with more control than ever before.
Simcenter 3D
- Simcenter 3D is a unified, scalable, open, and extensible environment for 3D simulation. In this release of Simcenter 3D, we introduce new, cutting-edge simulation capabilities, stronger connections to the broader Simcenter portfolio, and an expansion of the integrated multidisciplinary environment to cover an extended simulation solution footprint. Highlights include new and enhanced simulation solutions for generative design and the simulation of the additive manufacturing process-making Simcenter 3D capable of simulating tomorrow's engineering and manufacturing processes today. Additionally, Simcenter 3D's simulation footprint has been extended to cover new solutions like transmission simulation, which can reduce overall transmission simulation process time by 80%. This release also includes new ties to the digital thread through synergies between Simcenter 3D and the broader Simcenter portfolio, such as STAR-CCM+, for aero-acoustic and aero-vibro-acoustics analysis. With added enhancements that build on the new Convergent Modeling™ capabilities in NX, you'll also be able to perform direct meshing of convergent bodies to streamline the process of analyzing scanned or optimized data. Overall, Simcenter 3D helps engineers drive innovation and reduces the effort, cost, and time needed to predict product performance.

We are confident that this release of NX empowers you to work more productively than ever before, and that it will help you get more from your investment by making it easier to adopt and deploy the latest functionality and improvements to stay at the forefront of industry trends.

Izvor:
https://www.phjuan.net/thread-3554.html
[ enigma78 @ 29.06.2020. 18:22 ] @
Stigao novi NX, verzija 1926. Bolji nego ikad! Toplo preporučujem.



[ enigma78 @ 10.07.2020. 19:27 ] @
Malo više o novom NX-u možete pogledati na linku:

https://blogs.sw.siemens.com/n...172&linkId=300000000444731

[ ioblak @ 07.03.2021. 19:06 ] @
Evo malo tutorijala



[ enigma78 @ 19.03.2021. 18:22 ] @
Citat:
ioblak: Evo malo tutorijala





Odlično, kolega.

Ako ima i drugih kolega da okače svoje tutoriale u programu NX, da pogledamo praktičnu primjenu i naučimo neke nove poteze, bilo bi super.

Veliki pozdrav za sve!
[ enigma78 @ 28.03.2021. 12:58 ] @
Evo da okačim neke NX radove (modeli bez rendera).

1. Strugarski nož.
2. Cilindrično glodalo.
3. Spiralni upuštač.
4. Provlakač.



[ enigma78 @ 11.01.2023. 18:01 ] @
Prije oko mjesec dana stigao je novi NX, verzija 2212. Instalacija je teška 33 GB.

Dva mjeseca ranije stigao je i Solid Edge 2023, u novom ruhu. Instalacija, sa dodacima, teška oko 9 GB.