[ Zoran Rodic @ 27.05.2009. 12:25 ] @
Skoro naleteh na inicijativu da profesori informatike moraju biti ECDL sertifikovani. Ne znam kako ali ispade da je krucijalno da profesor informatike polagaže ECDL koji je zapravo ispit elementarnog poznavanja rada na računaru dok je ostatak prosvete potpuno zapostavljen u ovoj priči.
Valjda je normalno da se profesori i nastavnici informatike stručno usavršavaju, ako ništa drugo makar zbog bodova kroz seminare zarad produženja licence.
A gde zapinje kod ostatka prosvete?
Deo prosvetnih radnika i dalje piše planove i programe rukom, elektronske dnevnike i EIS popunjava profesor informatike ili već neko ko ume sa računarom… a nije retka pojava da excel tabele za Trezor u ime računovodstva škole popunjavaju već pomenuti ‘’dobrovoljci’’

Hrvatska je 2005. godine realizovala program za 1200 profesora informatike sa krajnjim ciljem da sav nastavni kadar ima ECDL sertifikat dok je Portugal to već realizovao.
Neke ozbiljnije akcije od strane Ministarstva prosvete nema, kao ni naznaka aktivnosti da se makar izvuku neka sredstva od Evropske unije za tu namenu … a nije da nema spremnosti za takve projekte.

Ali, u oko mi je upala inicijativa da upravo profesori informatike jure ECDL sertifikat.
[ misk0 @ 27.05.2009. 22:01 ] @
Ne znam koliko ima smisla ta inicijativa, ali znam da je prije jedan tip koji je vlasnik skole koja je autorizovana za kurseve i certifikate smarao i spamovao po forumu, pa je vrlo moguce da to ide preko politicke linije, cisto da se uzmu pare od drzave i ministarstva.
[ nkrgovic @ 27.05.2009. 22:31 ] @
Zar taj ECDL nije Microsoft-oriented... ? Koliko sam ja pokapirao to nije nista vise nego "poznavanje windows-a", tj. imati ECDL nije nikakva garancija da ce se taj neko snaci na npr. Mac desktopu...

Ako sam dobro pokapirao, onda je to jos jedna notorna glupost... Mislim, test primeri koje sam pogledao ukljucuju mdb bazu... Sta ja da radim sa time? :D
[ Goran Rakić @ 27.05.2009. 22:38 ] @
Možeš da se žališ JISA-i (kontakt, rukovodstvo) što ne obezbeđuje i promoviše i centre za obuku i polaganje ispita na slobodnom softveru iako u propagandnom materijalu naglašava da je ceo program nezavisan od proizvođača. Rado ću ti pomoći oko sastavljanja dopisa.

U Hrvatskoj npr. postoje i centri i preporučena literatura.

Pretpostavljam da će o ovome biti reči na sutrašnjoj prezentaciji Udruženja profesora informatike Srbije kojoj očekujem da će prisustvovati i Slobodan Krstić, veliki zagovornik uvođenja opšte ECDL sertifikacije uz podršku države.
[ momsab @ 27.05.2009. 23:29 ] @
Citat:
nkrgovic: Zar taj ECDL nije Microsoft-oriented... ? Koliko sam ja pokapirao to nije nista vise nego "poznavanje windows-a", tj. imati ECDL nije nikakva garancija da ce se taj neko snaci na npr. Mac desktopu...
nije, acudjujuce
mozes da biras kako ces da polazes: windows i ms office, windows i openoffice, linux i openoffice... tako mi je pricao drugar pre par godina
[ X Files @ 28.05.2009. 08:50 ] @
U firmi gde radim (EPS), ECDL kursevi (Windows, M$ Office Word, M$ Office Excel, Internet) su čak ugrađeni i u sistematizaciju po radnim mestima, što znači da je deo obaveza za konkretno radno mesto. Polaganja se organizuju u grupama od nekoliko polagača, u samoj firmi.

Ako se gleda sa stanovišta da 90% kancelarijske populacije koja sedi za svojim računarom za nekoliko godina nije pronašla bolji način za centriranje teksta od SPACE-ovanja, ECDL onda jeste koristan jer natera ljude da pročitaju par knjiga i nauče ponešto.

E sad, ECDL kači i mene, ali sam to iz nekog ličnog bunta za sada izbegao da polažem. Ne zamerite na iskrenosti i neskromnosti, ali ispod časti mi je. Znam da nije pametno (nikome ne savetujem) ali postoje neke linije ispod kojih ne želim da idem. Prosto, smatram da su motivi ljudi koji su ugradili obavezu ECDL-a bili malo drugačiji od onih formalnih, pri čemu ja treba da budem još jedan glumac u tom njihovom filmu.

Štaviše (ako se ne varam) ECDL ima i rok trajanja od možda godinu dana, nakon čega treba ponovo polagati. Pitam se u čemu je onda poenta, imati tu dozvolu ili imati znanje ? ... i da li su ispunjeni zahtevi sistematizacije ako dozvoli istekne rok trajanja? Koliko to uopšte košta ako je nekoliko stotina radnih mesta pod obavezom da polaže ECDL?


Po mom dubokom uverenju, za velike firme kao što je EPS i efikasnije i efektivnije je bilo (kao nekada) organizovanje privatnih kurseva u režiji službe za Informatiku za vreme radnog vremena. Besplatno je, postoji predavač, obuka traje koliko je potrebno, više se nauči, više oblasti i platformi po potrebi.

Uostalom danas je u praktično svim školama celokupan sadržaj tipičnog ECDL kursa (Windows, M$ Office Word, M$ Office Excel, Internet) već pokriven, tako da ovaj kurs vidim kao nešto što je namenjeno samo starijoj populaciji koja je blokirala još kod traženja frekvencije i podešavanja kanala daljiskim upravljačem na TV-u.
[ X Files @ 28.05.2009. 08:57 ] @
...
Citat:

Skoro naleteh na inicijativu da profesori informatike moraju biti ECDL sertifikovani.

Eh da, pošto sam prisustvovao (držao hrabrost, kašlj, kašlj...) nekoliko puta na ECDL polaganjima, dobro znam da se iz bilo koje ustanove koja proizvodi profesora informatike, po prirodi studija ponese više znanja nego što ECDL traži...


[ Zoran Rodic @ 28.05.2009. 09:23 ] @
Citat:
X Files: ... dobro znam da se iz bilo koje ustanove koja proizvodi profesora informatike, po prirodi studija ponese više znanja nego što ECDL traži...


Upravo tako
Insistiranje na ECDL sertifikatu i to počevši od profesora informatike ... daje jako zanimljivu dimenziju celoj inicijativi


Citat:
nkrgovic: Zar taj ECDL nije Microsoft-oriented... ? Koliko sam ja pokapirao to nije nista vise nego "poznavanje windows-a", tj. imati ECDL nije nikakva garancija da ce se taj neko snaci na npr. Mac desktopu...


Pa cela prosveta je Microsoft oriented, kompletna nastava informatike je prilagođena Microsoft aplikacijama, EIS je rađen za MS platformu, knjigovodstveni programi, elektronski dnevnici .... sa sve fajlovima od ministarstva prosvete i ministarstva finansija koji dolaze sa preporukom da se koristi MS office 2003. kako bi bili upotrebljivi.
Shodno tome, obuka koja je okrenuta ka Microsoft rešenjima i jeste logična.

ECDL nije One and Only, a Ministarsvo prosvete ima podosta akreditovanih predavača sposobnih da izvrše edukaciju. Stvar ja povoljne ponude i vremena u kome je to moguće realizovati.

[ combuster @ 28.05.2009. 09:27 ] @
Meni je ostalo 4 ispita do kraja na ETF-u u Cacku (profesor tehnike i informatike) i pomalo mi je smesno da budem u obavezi da polazem ECDL. Radio sam davno kao instruktor na kursevima sponozorisanim od strane ngo-ova i u jednoj skoli racunara koja je imala dozvolu za polaganje VUE sertifikata pre 6 godina, ako tada nisam sam sebi uzeo diplomu ili izasao na A+ ili polagao za MCP (za koje sam bio totalno spreman, na pripremnim testovima sam imao 90% tacnih odgovora za 10sec prosecno po pitanju) ne vidim zasto bih sada davao pare za ECDL. Naravno ukoliko je free mogao bih da polazem samo ali ne i da slusam predavanja, ne bih se bunio nesto mnogo...

A i koliko sam upoznat zavod za zaposljavanje u Kraljevu je organizovao ECDL kurs za sve zainteresovane za neke smesne pare...
[ Stator @ 28.05.2009. 09:27 ] @
To je kao da od profesora matematike trazis da "polaze" tablicu mnozenja.
[ combuster @ 28.05.2009. 09:30 ] @
Iznenadio bi se koliko svezih "profesora" nemaju blage veze sa vezom... :-(
[ blaki @ 28.05.2009. 11:02 ] @
Citat:
combuster: Iznenadio bi se koliko svezih "profesora" nemaju blage veze sa vezom... :-(


Ima istine u ovome. Kako sam godinu dana bio angažovan na ovim poslovima, možda mogu nešto više reći, iako puno informacija možete naći na netu:

1. ECDL nije vezan za OS, definitivno, ali se velika većina onih koji polažu odlučuju baš za MS Office-pogodite zašto.

2. Ako i bude predviđeno da profesori informatike polažu, verujem da će to biti ECDL advance modul, u kome ima puno naprednih stvari i koje iako ste ih možda i znali traže dobro prisećanje (posebno kod tabelarnih izračunavanja i kod baza podataka), ne potcjenjujući recimo MS Word ili OpenOffice, gde je mogućnost snalaženja na klik veća (ovo je opet donekle onemogućeno jer je ispit strogo vremenski ograničen).

3. Sertifikat je trajan i ne mora se polagati svake godine, ali se naravno softver menja, pa se menja i gradivo koje se polaže (Syllabus=program polaganja), što jelte zahteva obnavljanje i učenje novog, kao i za sve uostalom.

4. Velika većina profesora u našim školama su ustvari "stari" profesori matematike, koji su se dopunski "kursirali" za informatiku i iz mog iskustva ti su upravo oni koji izjavljuju npr. "Šta će to meni, meni je ispod časti da to polažem, ako to budem morao polagati, rađe ću dati otkaz i slične nebuloze"

5. Da je ECDL zapostavljen u Srbiji, to je više nego očigledno, pogledajte podatke koliko ECDL sertifikata ima npr. Hrvatska, na sajtu ECDL Srbije mislim da i nema tih podataka, ali znam verujte mi, da je broj jako mali. (Strategija Vlade Srbije je usvojena 05.10.2006, a 2008, pred kraj godine, broj koji onih koji su stekli napredni ECDL sertifikat je bio 12 (dvanaest)).

6. Da ECDL u Srbiji vode nestručni ljudi (vrlo sposobni da napune svoj novčanik); testovi su puni grešaka, nepravilno prevedeni, u nekim pitanjima čak i dvosmisleni (plaćeni profesionalni prevodioci koji zamislite apsurda nisu informatičari ili nemaju osnovna informatička znanja), novi programi čekaju i po godinu dana da budu implementirani (kasnimo za Svetom), nadalje činjenica je da su velikim firmama u Srbiji sa sedištem naravno u Beogradu, podeljene licence (naravno za debele pare) da mogu svoje ljude širom zemlje testirati, a jedna jedina škola (zamislite iz Beograda) je dobila ekskluzivno pravo da distribuira testove i nadzire polaganje putem interneta. Sve je to na kraju ispala gotova i gorka lakrdija i potcjenjivanje sertifikata koji je bio dobro zamišljen.

7. Po pričama kažu da je generalni direktor Telekoma (baš u vreme obaveze polaganja ECDL u Telekomu) jednom prilikom nazvao radnika i tražio mu neke podatke, ovaj je to počeo da mu deklamuje telefonom, a direktor mu je tražio da mu pošalje e-mail, na šta se ovaj zbunio i promrmljao kako ne zna kako to uraditi, direktor je poludeo kada je ustanovio da je ovaj položio ECDL (Start, 4 modula, izmedju ostalog i internet i elektronska pošta).

8. Možda je priča pod 7 i izmišljena ali je činjenica da je polaganje za ECDL sertifikat u Telekomu bilo obustavljeno duže vreme i da je ceo program kasnio skoro godinu dana od planiranih termina. Rezultati su naravno poslovna tajna, ali se zaobilaznim načinom (broj izdatih sertifikata ukupno na nivou zemlje), može vrlo lako zaključiti da su jako slabi, a ne smem da tvrdim, možda i upitni.

I tako, raspričah se ja, svako neka izvuče pouke i poruke kakve želi, ali jedno je sigurno "Ne može niko smisliti tako dobar program i ideju koju naš čovek ne može podceniti i na kraju i z......i"

Pozdrav svima,

blaki.






[Ovu poruku je menjao blaki dana 28.05.2009. u 17:21 GMT+1]
[ Stefan Jocic @ 28.05.2009. 21:04 ] @
Ja imam ECDL Core sertifikat i ne vidim da je to nesto posebno. Gradivo koje se treba nauciti je smesno i ispod proseka.
[ maliradoznalac @ 28.05.2009. 22:53 ] @
TREBA!!!

Jos pre par godina je Skupstina Srbije donela strategiju informatickog razvoja (ili tako nekako) u kojoj je kao standard informaticke pismenosti naveden upravo ECDL. Naravno da se po tom pitanju nista nije veliko uradilo...
To ja shvatam da svako ko danas radi u prosveti mora da "ume" da koristi racunar. Da je srece pa da i u Skupstini svi znaju da koriste racunare, verovatno bi primena usvojenih standarda tekla brze.
Da li i profesori informatike treba da polazu ECDL??? Naravno. Mladji profesori informatike ne bi trebali da imaju problema sa savladavanjem gradiva za Basic i Core sertifikat, ali ima profesora koji su zavrsili fakultete pre Windowsa. Ima i onih koji nisu zavrsili informaticke fakultete, vec su npr bili profesori OTP-a pa su "prekvalifikovani". Koliko njih se dodatno usavrsavalo? Ne bi da iznosim moja iskustva o ovome jer bi neko mogao da stekne pogresnu sliku da su svi profesori... ali da treba neka provera strucnosti, treba. Kako se informatika najbrze razvija, mogao bi se ustanoviti neki model provere strucnosti nastavnika i profesora u ovoj oblasti a kasnije taj model primeniti i na ostale segmente prosvete.
Mislim da je vecina na stanovistu da TREBA da se polozi taj ECDL. Neka bude i neki drugi sertifikat, samo neka se permanetno vrsi provera jer od kvaliteta nastavnika zavisi i kvalitet drustva. I sad ja poceo da filozofiram ali nadam se da razumete sta hocu da kazem.

Meni je mnogo znacajnije pitanje oko ove teme KO CE DA PLATI (i kome naravno) da svi profesori i nastavnici poloze ECDL???
[ blaki @ 29.05.2009. 09:45 ] @
Citat:
jockeal: Ja imam ECDL Core sertifikat i ne vidim da je to nesto posebno. Gradivo koje se treba nauciti je smesno i ispod proseka.


I za Teslu su naizmenične struje na početku ovog veka bile manje više "luk i voda", a koliko je pojedinaca oko njega moglo sve to bar naslutiti, da ne kažem razumeti?

Naravno da je poređenje preuveličano ali samo iz razloga da vidiš da je sve vrlo lako podceniti. Imaš li u tvojoj okolini ljude koji imaju blizu 50 ili 55 godina (ima i mlađih budi siguran) i nisu seli za računar, koliko njih? Kada tvrdiš da to znanje nije neko, objasni im i nauči da oni rade kao ti na računaru u roku sat-dva ili tri vremena (ne treba ti neko vreme, kada to nije neko znanje!), možeš???

Da se vratimo na temu, za profesore informatike po meni treba insistirati da polažu "advanced" ECDL sertifikat i to sva četiri modula, kako bi stekli "expert" sertifikat, a ne naravno zamarati ljude sa "osnovnim" znanjima iz informatike, to oni koji nisu završili fakultet informatike, a možda nisu sigurni da baš znaju sve što im je potrebno, naučiti će samostalno (ili uz pomoć kolega) u pripremi za napredni ECDL sertifikat, kada vide šta im sve zapinje, ako zapinje.
Druga solucija je dati izbor ljudima i različito stimulisati, pa reći; minimum je "ECDL Core" (10 bodova na platu), ko završi "Advanced" 15 bodova na platu (lupam).
[ joojant200 @ 29.05.2009. 15:38 ] @
Meni je ta prica sa ecdl sertifikatima debilna.

Kod nas u firmi je jedna skola prvo obucila sve zaposlene po svojim serftifikatima pa su sada presli na ecdl - tj uzimanje para za istu stvar dva puta. Mislim da meni ne treba ni jedan od ta dva sertifikata pa sam svaki put odbio te kurseve. Ako vec to sve znam zasto bih morao imati i zvanicnu 'vozacku dozvolu' za koriscenje kompjutera i po cemu je taj seftifikat 'jaci' nego zvanicna ocena iz informatike iz srednje skole ili sa fakulteta ili konkretnog znanja?
Primetio sam da neke drzavne institucije pri zaposljavanju zahtevaju da kandidati imaju taj sertifikat, npr. AP Vojvodine, ako ikada budem konkurisao kod njih prilozicu im seftifikat o zavrsenom isto tako pocetnom kursu za pc iz 1992 ;)
[ dragancesu @ 29.05.2009. 22:06 ] @
Gledao sam sta je sadrzaj ECDL sertifikata, ima svega sto treba. Ali je i pitanje kome to treba. Profesor informatike bi to trebao sve da zna, i vise od toga. Trebao bi da je vec kvalifikovan da drzi taj kurs. Ipak je to daleko nizi nivo nego fakultet, osnovne stvari.

Mislim, zavrsi informatiku i onda treba da polaze kurs iz poznavanja racunara. Po meni nema smisla.

Ali ako neko to trazi onda se moze i postaviti pitanje kakvo znanje dobijaju na tom fakultetu?
[ Mmmmmmm @ 30.05.2009. 02:13 ] @
Citat:
Da ECDL u Srbiji vode nestručni ljudi (vrlo sposobni da napune svoj novčanik); testovi su puni grešaka, nepravilno prevedeni, u nekim pitanjima čak i dvosmisleni (plaćeni profesionalni prevodioci koji zamislite apsurda nisu informatičari ili nemaju osnovna informatička znanja)

Potpuno tacno!
Konkretno govoreci za sve polaznike kursa, ne iskljucivo profesore informatike:
Neka pitanja/zadaci su prevedeni tako da su kontradiktorni sami sebi ili u najmanju ruku nejasni. Sva pitanja testa su na maticnom (srpskom) jeziku, dok 0,1% populacije koja uopste koristi racunar, koristi operativni sistem na engleskom jeziku. Znaci pored ECDL testa bi fakticki preduslov trebao da bude poznavanje engleskog jezika kad vec nije obezbedjen softver na srpskom.
Uglavnom, iza svega toga verovatno stoji dogovor izmedju dve strane (skola-drzavni organ) koji je ostvaren radi maznjavanja love.
[ ntrack @ 30.05.2009. 23:27 ] @
Kao coveku ko je zavrsio Elektronski fakultet u Nisu i posedujem MCSA sertifikat ne pada mi na pamet da se podvrgnem ovakvim glupostima...
Ne znam cemu oni mogu da me nauce tamo jedino mogu da me nekom obavezujucom odlukom tamo odvuku (ali tesko)...
[ blaki @ 31.05.2009. 20:11 ] @
Citat:
ntrack: Kao coveku ko je zavrsio Elektronski fakultet u Nisu i posedujem MCSA sertifikat ne pada mi na pamet da se podvrgnem ovakvim glupostima...
Ne znam cemu oni mogu da me nauce tamo jedino mogu da me nekom obavezujucom odlukom tamo odvuku (ali tesko)...


Ha,ha,ha. Moram se nasmejati.

Kako sam je sigurno malčice stariji od tebe, takvi stavovi su nekada zaista i mogli proći za vreme socijalizma, kada si iza sebe imao Savez komunista, pa partijske sastanke, pa kada se ti npr. zainatiš kako te eto direktor ili šef maltretira, pa to lepo izneseš na pomenutom sastanku, drugovi te podrže (a takvih uvek ima, bio ti u pravu ili ne), on se znoji i ludi, ali može da ti dune "pod rep" i ništa više, štaviše mora voditi računa da mu se to ne ponovi, jer je pod budnim okom drugova, kojima se jel, opet možeš požaliti, a zna da će ga eventualna "partijska opomena" pratiti kroz dosije i može ga skupo koštati kad bude trebao napredovati ili na sličan način.

U današnje vreme kada ti npr. ja, kao privatni poslodavac (jako je slična situacija i sa direktorom državnog preduzeća), kažem da mi doneseš sertifikat da si polagao ECDL, ti imaš dve mogućnosti; ili da to i uradiš ili da popušiš otkaz u roku 24 sata sa kratkim obrazloženjem da ne izvršavaš radne zadatke i obaveze, nikakav razgovor i tvoji stavovi ti neće pomoći, samo ti mogu odmoći.

E, šta sve ljudi danas da bi imali posao ne moraju istrpeti. A posao ti treba, jer svaki dan treba jesti, jel?

Kada je meni, koji sam zapamtio i neka druga vremena ovo jasno, još je čudniji tvoj odgovor i zbog toga i moja reakcija.

Pozdrav,

blaki.





[ julia86usa @ 31.05.2009. 20:49 ] @
znanje iz IT oblasti je daleko primarnije nego sama diploma. ecdl je dosta lak kurs i moze se zavrsiti za 1 dan (naravno ako zamolite predavaca da ogovarate sve testove u jednom danu).
[ ntrack @ 31.05.2009. 23:37 ] @
Citat:
blaki: Ha,ha,ha. Moram se nasmejati.

Kako sam je sigurno malčice stariji od tebe, takvi stavovi su nekada zaista i mogli proći za vreme socijalizma, kada si iza sebe imao Savez komunista, pa partijske sastanke, pa kada se ti npr. zainatiš kako te eto direktor ili šef maltretira, pa to lepo izneseš na pomenutom sastanku, drugovi te podrže (a takvih uvek ima, bio ti u pravu ili ne), on se znoji i ludi, ali može da ti dune "pod rep" i ništa više, štaviše mora voditi računa da mu se to ne ponovi, jer je pod budnim okom drugova, kojima se jel, opet možeš požaliti, a zna da će ga eventualna "partijska opomena" pratiti kroz dosije i može ga skupo koštati kad bude trebao napredovati ili na sličan način.

U današnje vreme kada ti npr. ja, kao privatni poslodavac (jako je slična situacija i sa direktorom državnog preduzeća), kažem da mi doneseš sertifikat da si polagao ECDL, ti imaš dve mogućnosti; ili da to i uradiš ili da popušiš otkaz u roku 24 sata sa kratkim obrazloženjem da ne izvršavaš radne zadatke i obaveze, nikakav razgovor i tvoji stavovi ti neće pomoći, samo ti mogu odmoći.

E, šta sve ljudi danas da bi imali posao ne moraju istrpeti. A posao ti treba, jer svaki dan treba jesti, jel?

Kada je meni, koji sam zapamtio i neka druga vremena ovo jasno, još je čudniji tvoj odgovor i zbog toga i moja reakcija.

Pozdrav,

blaki.


Moram da se slozim sa tobom hteo ili ne, apsolutno si u pravu da tako danas sve funkcionise.... Na zalost...
Radio sam u Italiji neko vreme pa se vratih zbog zene i deteta i mogu ti reci da tamo im ne bi palo na pamet da me posalju na ECDL posle MCSA ali ovo je SRBIJA.
I kako rekose koji je najbrzi put do ludnice ?
Skrenes....
[ joojant200 @ 01.06.2009. 00:26 ] @
Citat:
blaki: Ha,ha,ha. Moram se nasmejati.
...
U današnje vreme kada ti npr. ja, kao privatni poslodavac (jako je slična situacija i sa direktorom državnog preduzeća), kažem da mi doneseš sertifikat da si polagao ECDL, ti imaš dve mogućnosti; ili da to i uradiš ili da popušiš otkaz u roku 24 sata sa kratkim obrazloženjem da ne izvršavaš radne zadatke i obaveze, nikakav razgovor i tvoji stavovi ti neće pomoći, samo ti mogu odmoći.
E, šta sve ljudi danas da bi imali posao ne moraju istrpeti. A posao ti treba, jer svaki dan treba jesti, jel?
Kada je meni, koji sam zapamtio i neka druga vremena ovo jasno, još je čudniji tvoj odgovor i zbog toga i moja reakcija.


Kada si primljen za stalno u drzavnoj firmi, jako tesko mozes dobiti otkaz, eventualno bi mogao biti prebacen na drugo radno mesto.
Kada bi se uveo zakon da svako ko upali racunar mora imati taj kurs onda bi mozda eventualno bio u pravu, ovako zaista ne vidim kako neki kurs moze biti validniji od ocene na fakultetu.
Zahtevati ecdl nekome ko ima MSCA i elektro fakultet - LOL, a da to trazi privatnik u startu ne bi radio za njega :)

[ X Files @ 01.06.2009. 10:21 ] @
@Blaki
Citat:

Imaš li u tvojoj okolini ljude koji imaju blizu 50 ili 55 godina (ima i mlađih budi siguran) i nisu seli za računar, koliko njih?

Ovime si indirektno rekao koja je ciljna grupa ECDL kurseva. Upravo ih tako i vidim, kao posledjnu sansu da neki matorac koga je pregazilo vreme bilo sta nauci o racunarima, o drzavnom trosku, ma cemu mu to mozda sluzilo i uz to dobije neki dokaz.

U velikim firmama, vec sam rekao, postoji jos dodatnih 'motiva' za organizovanje ECDL polaganja, iako su one same vrlo sposobne da organizuju interne kurseve kakve god pozelis.

Citat:

U današnje vreme kada ti npr. ja, kao privatni poslodavac (jako je slična situacija i sa direktorom državnog preduzeća), kažem da mi doneseš sertifikat da si polagao ECDL, ti imaš dve mogućnosti; [...]

Ajd budi iskren, da li bi zaista kao poslodavac prepustio slucaju da ti kandidata odabere na slepo ECDL licenca? Kamo lepe srece da u poslovanju postoji toliko lufta za eksperimente.



Što se tiče IT, ovako to danas ide, samo od sebe, bez ikakve asistencije:

* Dete sa 4-5 godina samo seda za računar, bez straha, koristi tastaturu i miša, otvara i zatvara prozore, pokreće programe (igrice), ukucava cheat kodove sa papira. Koristi i svaki uređaj sa tastaturom i displayem u kući, a ima ih valjda 10 vrsta.
* U ranim razredima osnovne škole već reže diskove, skuplja muziku i filmove na flash-u, zna samostalno da primeni jednostavan krek.
* Sredinom osnovne škole već sakuplja ozbiljniji materijal s Interneta i pravi prezentacije iz nastavnih programa.
* U višim razredima osnovne škole (vec u sestom razredu) uveliko koristi softvere za on-line kolaboraciju (Skype, MSN, Facebook...), štampa puškice, a postoje i deca koja programiraju.
* U srednjoj školi zna više od većine svojih nastavnika o IT.

Ovo gore su iskustva iz mog neposrednog okruzenja i to je realnost. Deca naprosto imaju MOTIV da znaju sve sto je potrebno o IT jer se o tome prica u drustvu, zato brzo i kvalitetno uce, a strah od potencijalne i nadolazeće IT nepismenosti je po meni samo mit koji su izmislili oni kojima to odgovara.

S tim u vezi, sve što je povezano sa razvojem informatičke pismenosti kao de-facto životne realnosti, koja nije na sporednom već na istom koloseku sa svakodnevnim životom treba de sa odvija u vreme redovnog školovanja uključeno didaktički u nastavne programe i sveobuhvatnije od bilo kakvih kurseva, jer je dete tada i biološki zrelo i spremno za usvajanje pomenutih sadržaja. Efekat tih znanja bio bi i kvalitativno i kvantitativno veći od polaganja kurseva u poznijim godinama, kada se tipično insistira na ECDL-u. Time bi se obesmislile ECDL licence, kao što ne postoji ni licenca za tablicu množenja.

Što se tiče onih starijih profesora koji ne žele da prihvate računar, položen ECDL ih neće opametiti. Oni i dalje NEĆE hteti da se s bilo kime dopisuju elektronskom poštom. Prema tome, tim problemom treba da se bavi direktor/gazda vaspitno obrazovne ustanove.

Novi profesori Informatike su položili recimo: računarsku grafiku (AutoCAD), baze podataka (Access, PHP, ...), računarske mreže (Windows, Linux administracija), programiranje 1 i 2 (raznovrsna razvojna okruženja), informacione tehnologije (HTML, Java...), operativne sisteme (raznorazne), informacione sisteme (barem Word) i druge ispite i prisvojili su gomilu underlying teorije koji podrazumevaju daleko veću IT pismenost nego osnovni ECDL.

Nemam ja ništa protiv usavršavanja u bilo kojoj životnoj dobi, naprotiv, neka to bude i ECDL, ali reklame koje insistiraju na ECDL-u kao nečemu "must have" su mi totalno smešne, jer se tim akcijama posredno nipodaštavaju znanja stečena na fakultetu.



U firmi gde radim, ECDL je po mom subjektivnom mišljenju imao ovakve efekte:

1. Nije kvalitativno uvećao znanja i promenio ljude koji su i ranije svakodnevni posao obavljali u Windowsu, Wordu, Excelu i elektronskom poštom;

2. Nije motivisao ljude (uglavnom su stariji) koji ranije nisu imali pojma o svemu tome da i dalje samostalno uče i koriste računar, jer su oni odavno izgubili dispozicije za IT uopšteno.


Ipak, ECDL jeste zaista zanimljiv on-line sistem za proveru znanja i mislim da ce morati da se prilagodi realnosti, a vidim ga upravo kao neki mehanizam poslodavaca za proveru kandidata, ali ne i za izdavanje sertifikata i sl.
[ combuster @ 01.06.2009. 11:15 ] @
Ono sto je gola istina je da gomila studenata koji su zavrsavali IT related smer na faxu nemaju blage veze sa vezom oko materije. Kada sam izlazio na C pored nas 10-toro u punom amfiteatru koji su razbijali C ostali su vadili puskice i mobilne telefone i polagali su u fazonu "procice mi cheat jednom..."

Ne vidim da je ECDL relevantan ali zato bih pri konkursu za posao organizovao "prijemni" gde bi kandidati radili test. Takodje smatram da je neophodno da svaka skola ima svog administratora sistema koji bi se samo tim i bavio...
[ blaki @ 01.06.2009. 13:12 ] @
Citat:
combuster:

Takodje smatram da je neophodno da svaka skola ima svog administratora sistema koji bi se samo tim i bavio...

Ovo je odlična ideja, ali kao i za sve prvo pitanje koje će Ministarstvo prosvete postaviti je pitanje para, pa onda idu solucije...to bi neko mogao i usput, a ako nije plaćeno ljudi naravno izbegavaju-nemaju motiv i tako u krug.

Citat:
Nemam ja ništa protiv usavršavanja u bilo kojoj životnoj dobi, naprotiv, neka to bude i ECDL, ali reklame koje insistiraju na ECDL-u kao nečemu "must have" su mi totalno smešne, jer se tim akcijama posredno nipodaštavaju znanja stečena na fakultetu.

Ima istine u ovome. Rešenje vidim u tome da se formira još jedan viši nivo testiranja u okviru ECDL ili pooštri postojeći "advanced" sertifikat. Opet tvrdim sertifikat je dobro zamišljen, kao opšti i "ne usko specijalistički", ali nije Bogom dat pa da se ne može i nadograđivati, stvar je dogovora ljudi koji o tome vode računa vani, jer mi sve to samo prepisujemo-prevodimo testove. Naravno da imamo i pravo predloga, kao deo medjunarodne zajednice, e sad što mi vidimo sertifikat kao način da namlatimo pare, a ne kao način obrazovanja nacije, to je već druga priča.

Citat:
Ipak, ECDL jeste zaista zanimljiv on-line sistem za proveru znanja i mislim da ce morati da se prilagodi realnosti, a vidim ga upravo kao neki mehanizam poslodavaca za proveru kandidata, ali ne i za izdavanje sertifikata i sl.

I ovo je sigurno dobar način da poslodavac sazna da li lice koje želi zaposliti ima određena potrebna znanja. Za velike firme ovo i ne bi trebao biti problem, ali zamislite male firme- dodatni troškovi za poslodavca, da pripremi-nabavi (kupi) testove, predvidi vreme, prostor, uslove polaganja, pa proveru rezultata, šta ako sam poslodavac nije dovoljno stručan za proveru to onda zahteva angažovanje stručnog lica kojeg treba platiti. Ipak je sertifikat jednostavnije rešenje, naravno pod uslovom da se sve obavi onako kako je i predviđeno-bez malverzacija i mahinacija.

Ako iza tvoje konstatacije stoji to da misliš da su znanja koja mora pokazati kandidat da bi stekao ECDL sertifikat upitna (na niskom nivou), onda se postavlja i pitanje koji je to sertifikat od postojećih, a da nije usko specijalistički koji bi mogao dostojno prezentovati da lice ima opšta znanja za korišćenje računara? (Podrazumeva se naravno lice koje nije završilo informatički fakultet, da se složimo da istom ne treba ovakav sertifikat.)

Pozdrav svima,

blaki.
[ X Files @ 01.06.2009. 13:29 ] @
Citat:

Ipak je sertifikat jednostavnije rešenje, naravno pod uslovom da se sve obavi onako kako je i predviđeno-bez malverzacija i mahinacija.

Za sada, veruj mi na rec, barem u mojoj firmi, ECDL se polaze tako sto kandidat samostalno odgovori na ona pitanja u koja je 100% siguran da su tacna, a za ona problematicna se obrati strucnom licu za 'savet'. Strucno lice je ili organizator ECDL testa ili neko ko samo stoji iza ledja ispitanika. Nije retko i da se sa ATL TAB prelazi u pravi program i proverava odgovor, ili da cak postoje dva racunara jedan pored drugog.

Prema tome iza ECDL licence se za sada moze naci svaka osoba, sto momentalno unistava relevantnost licence. Otuda i sumnje.

Nailazio sam i na puno losih prevoda u ECDL pitanjima. Odnosno, pitanje mi ne bude jasno, i tek kada to nase pitanje prevedem (vratim) na engleski jezik, ukapiram sta je zapravo trebalo da stoji.

Citat:

Ako iza tvoje konstatacije stoji to da misliš da su znanja koja mora pokazati kandidat da bi stekao ECDL sertifikat upitna (na niskom nivou), onda se postavlja i pitanje koji je to sertifikat od postojećih, a da nije usko specijalistički koji bi mogao dostojno prezentovati da lice ima opšta znanja za korišćenje računara? (Podrazumeva se naravno lice koje nije završilo informatički fakultet, da se složimo da istom ne treba ovakav sertifikat.)

Da ne budem iskljuciv (po meni):
1. OS, tekst procesor, tabelarni proracuni, internet servisi bi trebalo da se uce i ocenjuju kroz redovno skolovanje, jer nista od toga nije svemirsko, vec svakodnevno
2. sve advanced stvari, sa kojima se tipicno ne srece, mogu da idu u ECDL ili neki drugi sertifikat koji potvrdjuje neki nivo znanja.


(sad moram da idem, nastavicu za par sati)
[ goks @ 04.06.2009. 04:19 ] @
Evo da se i ja ukljucim u raspravu
Sve je to lepo zamisljeno,sam sertifikat i testiranje ali SRBI nebi bili SRBI kad sve to nebi omalovazili i srozali na nepristojan nivo.Citam sad temu i ne verujem da testove prevode sa engleskog,pa zar ne postoji NIKO u zemlji SRBIJI ko je sposoban i relevantan da napravi i standardizuje testove za tu namenu.Ako poslanici moraju da prevode(prilagodjavaju) zakone evropskim mi valjda vec koristimo evropski,americki softver;imamo ljude koji "nesto" znaju o tome i koji to mogu da urade.
Cenim da oni koji nesto znaju i mogu davno su digli ruke od svega sto se zove napredak zemlje,okrenuli su se sebi ili zbrisali odavde.Jednostavno postoje neki nedodirljivi ljudi koji hoce da nesto ide drugim tokom,kao taj sertifikat i sve ostalo u ovoj zemlji.Nekome je to interes i dok nam je takvih nista nama od EU i ostalih prica..

Ja sam inace student gore pomenutog Tehnickog fakulteta u Cacku(smer Tehnika i Informatika) i progovoricu po nesto sta se dogadja u nastavi kod nas u provinciji.
Profesor drzi jedan cas(ovo cu pamtiti do smrti),studenti mu donesu laptop,projektor,sve puste i povezu i daju mu misa u ruku samo da "klikce" a on startuje program i pita se "koji mi je ovo djavo,juce ga nije bilo ovde",muci se covek dok nadje gde da ga ugasi i onda nam poce svoju sagu:
-Znate,ja sam ovo ucio na kursu (!!??),bilo je kratko nesto i nisam stigao da.....bla bla
Covek je masinac,zavrsio kurs i sad predaje NC kod,programsko upravljanje masinama,automatsko upravljanje itd.Dakle,kad je on ucio skolu pre 45 godina ne znam ni da li se moglo pricati o ovome a kamoli izucavati.Dakle,materija se menja i sam profesor se mora menjati i ici ispred vremena.
Na ispitima kako je pomenuo covek gore radi "resavska skola",prepisujem i prepisujem pa kad polozim,resavanje problema pokusajima i pogreskama-cisto majmunski,gde da se sedi i nesto uci.
Gotovo svi predmeti koji u sebi imaju rad sa softverom,da li je MS OFFICE,Adobe,Windows,Linux..... se rade samo osnovno.Kad pitas profesorku za nesto "vise" sto ti nije jasno a mucio si se kuci sa tim ona ti kaze da to ne treba za ocenu i da se ne uzbudjujes.Dakle,nema podsticaja uceniku,nema mu pomoci...E sad ako si dosao samo za sesticu a ne da nesto naucis znaces samo da startujes Word,primera radi,da uneses recenicu sa tastature i da to snimis,ako umes da boldiras jednu rec i stavis font 14 spadas u napredne korisnike !?
Ovakvih je primera mnoooogo,godinu dana bih mogao kucati...
Dakle,ucis samo koliko ti treba za "prodju" i briga te nije za dalje.
Kad odes posle negde da radis,poslodavac se hvata za glavu.Nedaj boze ako zavrsis u skoli da predajes,onda se krug tupana i glupana zatvara i nastupa pomracenje i konstantna degradacija znanja.Ne kazem da nema pozitivnih primera ali su se oni utopili u sveukupno sivilo.
ZATO treba sertifikovati i proveriti sta ko u stvari zna i koliko je vredan,neko je se to dobro dosetio sam sto nema ko to da iznese onako kako bi trebalo a da ne pominjem otpor i bunt ovih o kojima pricam,oni verovatno i sve stopiraju.Ko ce njima stati na rep,da li cemo ikada videti?
Elem,
kompjuteri su toliko usli u nas zivot i rad da je nemoguce da se bez poznavanja rada na njima o bilo cemu ozbiljnije prica.
E sad ZASTO samo da profesori informatike moraju da imaju ECDL nije mi jasno,mislim da SVI profesori treba da poznaju rad na racunaru,bar neku dobru osnovu a informaticare nebi trebalo komentarisati i spustati se na taj nivo,kazem,nebi trebalo mada verovatno i treba.
Zasto nebi profesorka hemije na projektoru pokazala ucenicima strukturu atoma,molekula,strukturu DNK,mislim da bi to mnogo doprinelo kvalitetu nastave i znanja ucenika?Naveo sam banalan primer ali je tako....

Ako nekad budem trebao da polazem ECDL sertifikat ili neki drugi,rado cu to uraditi jer se ne bojim znanja(neznanja).Mogu sutra da idem na testiranje i da mi ne skoci pritisak ni za 1% a sta ce da rade kolege i koleginice,da li ce imati skriptu u klupi,puskice ili tenkove,sasvim mi je sve jedno.

Izvinjavam se ako je poruka delom off-topic ali sve je ovo uzrocno posledicno povezano,kad se ovom doda korupcija i politicke partije dobija se lonac u kome ce se ovo jos dugo dugo krckati,sve dok ovi iz EU ne kazu da to nece da ide tako....Jedino oni mozda mogu "dekretom" da nesto tu promene a sto se nase drzave tice,to je ko u filmu "Nista ja tu nebi diro",gde cu sa njima ako pocnu da mi strajkuju,ovaj mi podpredsednik,ovaj istaknuti aktivista....Ne mogu...




[ X Files @ 04.06.2009. 08:12 ] @
^
I ja sam nekada bio blizu tvog shvatanja, koje inače sasvim razumem. Znam i o kom profesoru si pričao, preziva se na S, el' tako? ;)

Sada, radeći u velikoj firmi sa popriličnim brojem računara na raspolaganju i starijeg kadra na položaju, prihvatio sam činjenicu da većina ljudi u poznijim godinama naprosto nije sposobna za menjanje. Čak i kada završe nekakav IT kurs, oni i dalje nisu sposobni za bilo kakvo dalje usavršavanje i logičko i apstraktno mišljenje u tom pravcu. Ako im ikona nije na istom mestu gde i na njihovom računaru kod kuće, to je nepremostiva prepreka i razlog za psovanje onih koji su instalirali računar. Razlozi? Delom izgubljene dispozicije za IT, delom činjenica da nikome ni zašta ne odgovaraju niti ih ko tera na novo učenje.

E sad, profesori pa lenji i nezainteresovani, zaista tragično...


Off topic /ovoga ću ja da se sećam/:
U firmi gde radim, dobio jedan stariji gosdpodin pred penzijom nov, prvi računar (nije ga ni tražio, došao mu je na radni sto po sistematizaciji).

Okupile se kolege i kažu:
- "da častiš, sad imaš računar"
A on:
- "oću, baš me briga, to je kao kad baba dobije bebu".
[ maliradoznalac @ 05.06.2009. 11:13 ] @
Citat:
X Files:
Ovo gore su iskustva iz mog neposrednog okruzenja i to je realnost. Deca naprosto imaju MOTIV da znaju sve sto je potrebno o IT jer se o tome prica u drustvu, zato brzo i kvalitetno uce, a strah od potencijalne i nadolazeće IT nepismenosti je po meni samo mit koji su izmislili oni kojima to odgovara.


ne bi se bas slozio sa tim da znaju sve sto im je potrebno. U ekonomskim skolama se informatika izucava na nivou koji je dovoljan za polaganje ECDL-a. Pitanje je da li su ucenici i posle skole u stanju da poloze ECDL a ne pre???
U pravu si sto se tice krekovanja i cheat cod-ova, ali da li su u stanju na primer u excelu kreiraju template koji ce koristiti za npr kalkulaciju maloprodajne cene??? To bas i nije deo njihovog interesovanja i naravno da se za to nece samostalno interesovati.

Ovo se nece promeniti ni narednih godina jer jednostavno nije prirodno da dete sa recimo 13 godina razmislja o maloprodajnim cenama. Ovo ce savladavati u srednjoj skoli bas kao sto se i danas savladava, a da bi to savladali kvalitetno treba im kvalitetan nastavni kadar.
Da li ova zemlja ima vremena da ceka da svi "matori" profesori odu???
Nazalost kad oni odu, ovi koji su danas srednja generacija ce "omatoriti" i tako nece nikad doci kraj.
Mora se nekad preseci i reci OD DANAS SVI MORAJU ZNATI (neka bude bilo kakakv sertifikat) KORISITITI RACUNAR.

Nisu nemci bili blesavi kad su posle IIww ulagali u obrazovanje. Znali su oni vrlo dobro kako se ulozene pare vracaju. Da i kod nas ima manje komentara "ma pusti ga filozofira.." i slicno i da se ceni znanje mozda bi i mi bili neka velesila, ovako... :-(
[ lejlam @ 13.06.2009. 19:40 ] @
Mislim da ni jednom profesoru informatike nije problem što mora da polaže ECDL, već što će to najverovatnije platiti iz svog džepa.
Kada treba da se ide na neki seminar da bi sakupili 100 sati za licencu uvek neko drugi ima prednost.
Šta će to profesorima informatike, ima toliko seminara na internetu, sakupice oni 100 bodova.
Ako bude potrebno da se to polaže ni jedna škola neće hteti to da plati.
[ Zoran Rodic @ 13.06.2009. 20:47 ] @
Odakle ti taj info?

Naravno da škola plaća seminar.
Potrebno je samo da je seminar sertifikovan od strane Ministarstva prosvete.
Uz kopiju sertifikata o prisustvovanju seminaru, dostavlja se kopija izvoda, original račun i mišljenje direktora škole sa informacijom o broju učesnika.
Sve to se zapakuje u koverticu i pošalje u Gradski sekretarijat za obrazovanje koji posle tu sumu vrati školi na račun.
[ lejlam @ 14.06.2009. 09:23 ] @
Info iz prve ruke :-)
Nije u svakom gradu isto. Škole se ne finansiraju iz republičkog budžeta, već iz opštinskog.
[ Zoran Rodic @ 14.06.2009. 20:35 ] @
Jasno, jasno …

Beogradske škole i inače jesu novac refundirale od grada a ne Republike ... a u toku je prenošenje nadležnosti na opštine ... pa ćemo videti kako će to funkcionisati.
Pomalo je to nesretno rešeno ... jer se baš ponekad zadesi više seminara, a novca baš i nema.
Ono što ti možeš da uradiš jeste da na fin način u pismenoj formi dostaviš direktoru na znanje da planira nešto novca unapred za taj seminar.
[ atlanta @ 18.06.2009. 10:19 ] @
Ovako....

Bas me zanima sta ce biti sa profsorima koji ne poloze. tj, dal postoje neke sankcije za to.
ima mladih sa znanjem koji cekaju na radno mesto a ovi stariji preko 50 god jos rade i ne interesuje ih bilo kakvo usavrsavanje.
naravno tu ispastaju ucenici.....

ovo ce biti smejurija, kao i ono sa licencom..
a tek kako se prima na radna mesta, i to dal neko uopste postuje pravilnike i zakone o prijemu na radno mesto.....


[ Goran Mijailovic @ 18.06.2009. 10:32 ] @
Ne mislim da je ECDL od neke presudne vaznosti. To sa profesorima od preko 50 godina je stereotip, evo recimo ucitelj mog deteta, izmedju ostalih, predaje i predmet "Od igre do racunara", sva obavestenja dete nam donese odstampana na racunaru uradjena u Wordu ili Excelu a covek vodi poslednju generaciju. Narocito mi se svidi kad im umesto crtanja u Paintu da da otkucaju pesmicu cirilicom u Wordu
[ X Files @ 18.06.2009. 10:36 ] @
Citat:
Bas me zanima sta ce biti sa profsorima koji ne poloze. tj, dal postoje neke sankcije za to.

Ne budi naivan. "Bog je prvo sebi stvorio bradu". Stvari se uvek postave tako da ce uz neku VIP osobu (profesora, rukovodilaca i sl) na polaganju sedeti i "mali neafirmisani genije za IT" koji ce asistirati, tako da se stvore svi uslovi da ne dodje do bruke.

Po ko zna koji put kazem, veci problem su kod starijih osoba (čast izuzecima) odavno izgubljene dispozicije za IT. Cak i kada neki profesor polozi ECDL ili neki drugi obavezni kurs, nece hteti da se menja, nece hteti ni umeti da i dalje uci i koristi IT potencijale. Opet ce mu trebati "mali neafirmisani genije za IT" koji ce na svakih 10 minuta utrcavati kod njega u kancelariju, da ga ubedi da se paragraf mark nece videti pri stampi.

Citat:
ima mladih sa znanjem koji cekaju na radno mesto a ovi stariji preko 50 god jos rade i ne interesuje ih bilo kakvo usavrsavanje.

Jbg, tako to ide... (barem u drzavnim ustanovama) Klan kada se jednom formira, ne krnji se iz prakticnih razloga, jer to moze stetno da utice na ostatak ako se previse talasa ;)
[ atlanta @ 18.06.2009. 11:02 ] @
Sve razumem, IT se toliko menja da je nemoguce pratiti ga.
Po meni je problem u velikoj vlasti direktora i skolskog odbora. Ako ih placa ministarstvo prosvete onda bi sistem trebalo max centralizovati i pridrzavati se svih propisa. U mom kraju se prima preko veze, ovde nema nikakvih pravila oko konkursa, zakona i one liste koja propisuje koje zanimanje ima prednost nad drugim za dato radno mesto.
tu moze da radi apsolvent poljoprivrede na mestu prof informatike.
sve to trpe djaci, deca koja ce sutra raditi i koja treba da se pripreme za zivot.
ali nema veze, bitno je da prof uzimaju 40 000 din, da imaju 4 meseca godisnji, da namestaju polaganja i privatne casove....
sve u svemu jedan ecdl nece nista promeniti......

bilo bi lepo kada bi na kraju godine postojali drzavni testovi kao merilo kvaliteta profesora, pa da vidimo...
ako djaci lose urade, cao profesore, dovescemo boljeg......
bilo bi i radnih mesta, kvalitetne konkurencije medju profesorima i bolje obrazovane omladine...


no, u srbistanu je to tesko izvesti.......

inace sad svaki klinac koristi word, paint i sl. bez profesora....
ali ajde da kazemo da je to osnovna skola..

a sta tek sa srednjim skolama gde djaci kad izadju treba da su obuceni za borbu na trzistu i samostalan rad...
lepa bajka, ali stvarnost je malo drugacija...

e pa ja sam u srednjoj 2003 ucio dos....
sad zamisli u skoli radis u dos-u osnove tipa pravljenje datoteka i sl a ad dodjes kuci xp i igrice i sl. a o wordu, excel-u i corelu, auto cad-u da ne pricam.
ismevali smo profesora a jadnicak nije ni kontao sta mu se prica..

sta li mu tek sad rade klinci, pitaj boga.....
[ Goran Mijailovic @ 18.06.2009. 11:19 ] @
Citat:
inace sad svaki klinac koristi word, paint i sl. bez profesora....
ali ajde da kazemo da je to osnovna skola..


si siguran?
[ Slobodan Miskovic @ 18.06.2009. 11:30 ] @
Ja sam poprilicno siguran da imaju kapaciteta ako nista drugo. Svaki dan vidjam decicu koja salju MMS poruke, prave klipove sa mobilnim telefonom i kace ih na youtube i slicno. Prosto vise nisi "kul" ako nisi na interentu i slicno... Sve se menja.
[ combuster @ 18.06.2009. 11:43 ] @
Ja sam 2002-ge imao grupu od 5-toro polaznika koji su tada imali 10 godina, mogu samo da kazem da su posle 15 casova koliko je trajao kurs deca preko tastature upravljala skoro svim i svacim u windows-u jer im je to bilo vise "hakerski", dakle alt+tab, alt+f4, win+e, sa alt+skracenicama sibali po menijima u word-u i excelu, dakle katastrofa, eto toliko o potencijalu... Mislim uspeo sam da i bakicu od oko 50-60 godina koja je dobila otkaz u banci dve-tri godine pred penziju (u to vreme kada su pucale banke) i objasnjavao sam joj cut i paste pomocu dve saksije i grumena zemlje (jer nije moglo drugacije) ali kada se bakica ustosila bila je najbolja u grupi... Bez zezanja...

Poenta cele ove price je da svi, od 7 do 77 uz pravilnu motivaciju mogu da razvaljuju u domenu osnovne primene racunara a ako neko ne zeli da uci nego je "nateran" bez neke pretnje otkazom i slicno ce naravno da samo da otalja posao da se vise ne smara...

Od cele ove price o ECDL-u smatram da je jedino dobro da ce oni totalni "dummies" koji su zavrsili za profesore informatike opet nauciti nesto osnovno sto ce im trebati za posao ako su vec celo visoko obrazovanje stekli preko puskica...

[ Slobodan Miskovic @ 18.06.2009. 11:45 ] @
Od tada je proslo 7 godina. To je ogroman period u IT-u. Tada niko nije koristi facebook, youtube i slicno...
[ combuster @ 18.06.2009. 12:02 ] @
Pa sve to kad sumiram dolazim do zakljucka da danas profani koji predaju IT related predmete moraju da budu "in the loop" jer ako se desi da neki ucenik preslisa sopstvenog profesora onda celo odeljenje (ili sire) gube respekt za istog a to ne valja nikako. Najgore od svega je sto je profesorima potrebno mnogo vise od ECDL sertifikata da se ne bi nasli u toj poziciji.

Kada polozim jos tri ispita koliko mi je ostalo dobijam i ja zvanje profesora tehnike i informatike, samo sto cisto sumnjam da cu naci posao kao profan negde...
[ atlanta @ 18.06.2009. 15:19 ] @
combuster pa mi smo buduce kolege:)

doduse ti imas manje ispita do kraja, ja jos dobrih 10:)
zavrsio masinstvo pa sad dajem razliku u cacku za prof informatike i tehnike.

inace ako ne koristis nove trendove gubis korak sa klincima, cas ce te preslisati o necemu sa fejsa ili sl. i napraviti smejuriju.
dzaba njima pricati o C++ i sl. njih interesuje prakticno.
po meni je skolski program malo zastareo, bice na casu 5 klinaca kojima moras da objasnjavas sta je cut i copy i 20 klinaca koji biju po fejsu ceo cas:)

sto se posla tice bilo bi lepo kad bi postojao neki sistem vrednovanja kvaliteta profesora i sankcionisanja istih:)

svestan sam da je u prosveti tesko doci do posla, ali sam u cacku video sasvim novu primenu informatike u masinstvu i industriji uopste,
tj. postao sam kompletniji kao inzenjer:)
ako uleti posao u skoli super, trudicu se max da deci prenesem znanje a ako ne bude posla u prosveti bice u industriji, a moderna industrija trazi strucnjake, tako da se moramo neprekidno usavrsavati:)
internet puno pomaze:)

[ combuster @ 18.06.2009. 18:31 ] @
Meni je ostalo 3 matematike pa me mozda cak i stignes, znas kako je tamo... :D Evo ti jedan od integrala sa pretproslog roka... Meni je ECDL najmanji problem :)
[ atlanta @ 19.06.2009. 15:25 ] @
ha ha ja jos nisam ni poceo matematiku da skidam sa vrata:)
kad bi uveli ecdl umesto nje:)
[ tamindus @ 19.06.2009. 23:55 ] @
S obzirom da smo duboko zagazili u 21. vek ne bi li tema trebala da se zove Treba li profesorima ECDL sertifikat?
[ Pedja_N @ 04.07.2009. 23:44 ] @
Da li prof. informatike trebaju ECDL sertifikati?
Samo ako ce im to nesto znaciti u nekom rangiranju ili poboljsanju svog poslovnog statusa.
Inace, nadam se da nasi danasnji prof. imaju vece znanje od onoga iz ECDL-a,bar bi trebalo, jer ono sto se trazi
kod polaganja je zaista smesno i mislim da ne treba uopste da pretstavlja problem, sadasnjim a boga mi i buducim profama.
Po meni je mnogo bitnije da prof. budu sto vise u korak sa tehnologijom i da spremno odgovore na pitanja ucenika vezano za
vanskolsku oblast iz IT.
Ako ucenici primete da profesor zaostaje i da mozda znaju nesto vise od njega onda on automatski gubi ugled i autoritet a to je po meni
vrlo zeznuto.
[ ffff @ 19.08.2009. 13:53 ] @
Cao,
Ovo covek samo moze da cita i da se cudi...
Treba li dipl Ing Elektrotehnike sertifikat za koriscenje UNIMERA
Treba li sertifikovati drzanje Olovke,
Mozda i Evropski sertifikat za DISANJE.
Ili Americki za gutanje...
[ milos 2 @ 19.08.2009. 18:15 ] @
pa i ne kazes dobro.
doslo je izgleda vreme da ucenici znaju bolje od profesor, neko im je rekao, procitali na internetu, pa bi trebalo da se i profesori malo obuce, po njima, ali izgleda i po tebi,profesori su zavrsili skolu na dosu, dosla vista, i oni nemaju pojma o cemu se radi, jer nece da se usavrsavaju, a i po skolama se radi po programu iz devedeset pete, pa u sustini i ne moraju, ali po meni neko treba da ih natera da se usavrsavaju, jer sami nece.

evo jednog primera:

elektrotehnicka skola, smer racunari, samo jedan profesor je uzeo da napravi nalog na hotmail-u i da tako saradjuje sa decom, a da ne spominjem koliko imamo predmeta na racunara (programiranje, primena racunara...) i ni jedan od tih profesora ne ide na seminare da se usavrsi, nista, jer ne moraju, i zasto bi trosili svoje vreme.

ako ti mislis da je dobro da profesor nema pojma o cemu se radi kada ga ucenik nesto pita, onda je to ja mislim samo tvoj stav. ne mora ECDL, ali neka budu seminari da se obucavaju, ali to nista nije obavezno, pa zato i ne idu
[ zmil @ 03.09.2009. 21:05 ] @
Nisi u pravu ja se osećam prozvan .
Pratim ovu temu ali ...
Meni lično ne trebali neki sertifikati ali evo pitanja :
-Da li posedovanje nekog sertifikata podrazumeva i znanje ?
-Što li će meni Vista kad znam Linuks ,šta beše Vista ?
- Da li treba opremiti škole s onim sto se plaća a već se to radi?


[ milos 2 @ 04.09.2009. 09:44 ] @
e ovako, normalno da ni jedan sertifikat ne odrazava znanje, kao sto i ocena nekada ne odrazava koliko znas, ali niko ne zna da li ti znas dok se ne pokazes, ili das neki sertifikat koji to dokazuje.

koliko posto obicnih korisnika koristi linux na svojim racunarima? ako hoces da predajes po skolama, svuda je windows, a vecina skola ne placa, nego koriste piratske diskove.

to su ti odgovori na postavljena pitanja, ako u ovo vreme hoces da se zaposlis kao profesor informatike, skola ce pre primiti nekog proverenog nego nekog ko tek treba da se dokaze da zna.
[ zmil @ 05.09.2009. 21:12 ] @
Posto sam slucajno ja u prosveti
-Škola će uvek primiti onog s diplomom i javi se na konkurs neće traziti ECDL sertifikat .
Što po meni je normalno da profesor ili nastavnik informatike zna dosta dobro rad na račnaru a naročito ako je mlad ...
E sad idemo kako bi ovi i klinci rekli na dede i babe i oni se i koliko toliko usavršavaju ali ima i suprotnosti .
Primer moja koleginica koja predaje matematiku a ima preko 45 .g je išla na neki kurs privatno u svojoj režiji
i zna nešto. Dok imamo u drugoj školi nastavnika T.O. koji predaje informatiku da znaš ima neki sertifikat a ne zna da radi na računaru i sve je ok.Da znaš nemam ni ja sertifikat.
Sad mislim da je odgovor ne sertifikat več znanje ali i odgovornost pojedinaca prema svom radu.








[ milos 2 @ 05.09.2009. 22:25 ] @
e sada posto si u prosveti, kako mislis da nateras nekoga da se obrazuje ako mu ne pripretis necim. nemora ECDL, kao sto sam rekao, nego nesto drugo novijeg datuma, neka ide na seminare, i tamo ce nauciti, ali sve mora svojevoljno, ako hoces dobro, a ako neces opet dobro
[ zmil @ 07.09.2009. 09:37 ] @
Ok ali onda moramo promeniti čitav sitem vrednovanja u prosveti .
Trenutno se vrednuje diploma a ne znanje . Mada se podrazumeva da diploma = znanje ...
Seminari :
-tamo se pojaviš hoceš slušati ili ne tvoj problem , glavno da si bio i da dokažes da imaš 100 časova na seminarima.
Opet smo na početku
Ako mislim da mi nešto treba ja ću i naučiti ako ne neću.
Ja sam 62 godište ali više znam od klinaca iako sam počeo na ZX spectrumu.
pitanje je zašto .
Video sam da se programiranje isplati i počeo i iz Srbije da radim honorarno za Hrvatsku firmu
ali nije to tema ...
Kako me naterati da naučim.
Plati moj rad i zalaganje , prošlo je vreme entuzijazma .
Ne sankcionisati već nagradjivati . U pitanju je motivacija .






[ Jezdimir Lončar @ 11.10.2009. 00:45 ] @
Treba li profesorima informatike ECDL sertifikat?
ECDL sertifikat je zaista osnova, i za profesora informatike, apsolutno nepotrebna. Ako osoba nosi to zvanje (profesor informatike), podrazumjeva se da ima ono znanje koje ECDL sertifikat traži (ECDL basic sertifikat ili kako već bi, je alpsolutno osnova poznavanja računara, i isti, kao što je već pomenuto, može da ga uradi praktično bilo ko, ako ima volje. Tj ima volje da sjedne par sati i završi ga.) Ono što sam ja primjetio kod ovog testa, su izuzetno konfuzna pitanja, sa prilično lošim prevodom na srpski.

Citat:
Ako ucenici primete da profesor zaostaje i da mozda znaju nesto vise od njega onda on automatski gubi ugled i autoritet a to je po meni
vrlo zeznuto.

Jeste vrlo zeznuto. Za učenika.
Profesor predaje tebi neku lekciju. Naravno, ti taj predmet bi mogao opušteno da predaješ tom profesoru, a ne on tebi.
I ti mu postaviš par pitanja, kreneš onako da ga cimaš itd. Naravno, on nema pojma kako da ti odgovori na ta pitanja, i ti ga izblamiraš pred odjeljenjem.
Međutim, kada zvoni zvono za kraj časa, taj profesor te ostavi 5 minuta da porazgovaraš sa njim, i tu ti kaže kako si bezobrazan, kako bi trebao da se smiriš i tome slično.
I ti onda ostaneš u fazonu "what a hell just happened" i skapiraš da, ako ti se ovako nešto ponovi, taj profesor će učiniti sve da ti oteža život. Čak iako ne može da te iscima iz njegovog predmeta i da ti smanji ocjenu, ocrniće te kod drugih profesora, čije predmete lošije znaš, i prijatno.
Napominjem, osoba koja postavi pitanja tom profesoru, najčešće i nema namjeru da izblamira profesora, već jednostavno uoči određene nelogičnosti u predavanju tog profesora.

Inače, često je problem sa ovakvim stvarima to, što uprava škole (direktor, jelte), gleda da profesorima popuni normu. Pa sad, ako taj profesor nema normu za glavni predmet koji predaje (istini za volju, prilično u vezi sa informatikom), oni mu fino daju da predaje i informatiku.