[ nikola0007 @ 27.05.2009. 14:00 ] @
zeleo bih da pitam nesto o vezi sa hard diskovima cuo sam da ovi nadvoresni hard diskovi su mnogo spori sporiji i od ata i od sata koji su boji sata ili sata 2 koja je razlika momentalno koristim sata nisam siguran dali je sata ili sata2 planiram da kupim hard disk mislio sam da kupim nadvoresan ali sam se razocarao kada sam procitao da ima mnogo slabu brzinu dali taj nadvoresni mogu da prikljucim umesto na usb da ga vezem unutra u slot gde se prikljucuje sata dali ce brze raditi dali je to uposte vozmozno zeleo bih da prenesujem hard disk od jedno na drugo mesto sta bi mi najbolje odgovaralo
[ calexx @ 27.05.2009. 16:53 ] @
Sve ima svoju namenu. Ako ti je potreban disk koji ćeš da šetaš, onda moraš da prihvatiš neke nedostatke. Možda da probaš sa nekom fiokom pa kada ne prenosiš, možeš da izvadiš hard i povežeš ga unutra. Ili da uzmeš neki manji pa ga koristiš samo za prenos.
[ nikola0007 @ 29.05.2009. 12:02 ] @
koji je bolji sata 1 ili sata 2 koja je razlika medju ta dva planirao da kupim nadvoresen nece mi sluziti planiram svu muziku sta imam da stavim na jedan hard disk i da mogu da ga setam posto imam negde 100 hijada pesama kada ih otvorim u vinapu koci dok ih otcita zato mi treba neki brzi cuo da sata je najbrzi koji je pobrzi sata1 ili sata2 pozdrav fala na odgovoru
[ nikola0007 @ 06.08.2009. 19:02 ] @
zeleo bih da pitam od koliko kes do koliko kes memorije ima kod hard diskova nasao sam jedan hard disk nadvoresan ima 16 kes memoriju koliko kes memorije imaju sata hard diskovi i dali vredi da se kupi takav hard disk cena mu je 70 evra od 250 giga a ima jedan obican 500 giga za 75 evra isto nadvoresan interesuje me dali ovaj sa 16 kesa je isti sa sata za da ga kupim

//edit by JOJO847: Ubuduće obrati pažnju na pravopis, interpunkcijske znakove i sl. Hvala!

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 07.08.2009. u 00:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 09.08.2009. u 10:01 GMT+1]
[ dusanissimus @ 07.08.2009. 22:19 ] @
najbrzi hdd je ogranicen brziom veze
nacelno externi hddovi se povezuju preko 4 vrste veza:
usb (opste rasprostranjeno)
firewire (brze, manje rasprostranjeno)
esata (u novijim racunarima jako cesto, brzina priblizna internom)
lan (ovo manje-vise zanemari)

drugi faktor je brzina hdda ugradjenog u fioku
nacelno 3.5incni s brzi od 2.5incnih modela ALI su znacajno osetljiviji na padanje, vibracije i sl
opet zavisi konekcijama kojima se raspolaze i namenom....
kes u pogledu hddova koji se koriste za skladistenje audio/video fajlova je manje-vise nebitna
[ nikola0007 @ 08.08.2009. 07:41 ] @
u sta najvise da gledam kad kupujem eksterni hdd ovamo u prodavnicu ima samo na usb reklisumi da je ,,a data,, tako nesto ni oni se nerazumu mnogo.meni je najvaznije da ne koci zeleo bih da uzmem neki kako sata ali da je eksterni ako je kes nebitna na sta da obrnem vnimanije jel postoi eksterni hdd da je isto brzi kako sata?
ova tri dole sta si mi spomenuo prvi put cujem na sta se oni vezivaju posto na kom imam samo mrezu pecatac zvucna usb osnovne stvari
da pitam jos nesto u komjuteru cuvam pesme i koristim sata hdd kada ubacim vise od 20000 pesama kada ukucam u vinapu da nadje neku pesmu vinap koci do sta je problem do hdd ili do procesora posto mi je 2400Kz a ako ubacim manje od 20000 nekoci normalno radi pozz
[ Catch 22 @ 08.08.2009. 10:48 ] @
Citat:
//edit by JOJO847: Ubuduće obrati pažnju na pravopis, interpunkcijeske znakove i sl. Hvala!

Pošto je čovek iz Makedonije da li bi ovo "interpunkcijeske znakove" onda trebalo da je na makedonskom?
Mada se nešto ne sećam da je tako, pošto sam nekada davno služio vojsku u Strumici (15 meseci!!!)
[ dusanissimus @ 08.08.2009. 12:06 ] @
problem je u tome ako loadujes 2000o pesama nece ti pomoci nista a sigurno ne usb hdd
jesi li razmotrio mogucnost pakovanja pesama po folderima i playlistama?

oko hdd ova koje ti nude, pretpostavljam da je nesto od ovoga?
http://www.adata.com.tw/en/pro...se=Portable%20Storage%20Device
[ nikola0007 @ 08.08.2009. 23:07 ] @
da takav mi nude ali ove 20000 pesama su mi smestene u folderima kad ih listam nista ne koci ali kada pustim na vinapu sve te pesme normalno svira samo kada hocu da skoknem neku pesmu j slovo i pises pesmu i tada mi koci ko budala pisem i pisano izlazi po 10 sekunda dali je to do procesora ili do brzine hdd kakav je taj lan hardisk jel ima da se kupi jel moze on da zameni sata hdd pozdrav dusanissimus inace izvinite na pravopis trudim se da pisem na srpskom pre neki dan se vratio iz srbije pa mozda mi neka rec preleti na mk pozz
[ nikola0007 @ 19.08.2009. 20:53 ] @
pozdrav svima zeleo bih nesto da pitam danas sam razgledavao hard diskove i dosao sam do mnogo problema kupio sam sata hard disk ali sada me interesira za u buducnost da znam

Kapacitet:320 GB
Buffer:16 MB
Broj obrtaja:7200 rpm
Format:Desktop (3,5)
Vreme pristupa:8,9 ms
Vezuje se na:SATA II(300 MB/s)
Garantni rok:3 Godine
ovo su karakteristike kapacitet znam sta je koliko mozes da smestis podataka sta mu znaci 16mb bufer to je vajda kes cemu sluzi znam kako izgleda unutra u hard disk ali ne znam sta se ubrzava sa kesom skoro i ostale ne znam dali neko zna za da mi objasni cemu sluze za da znam kada kupujem na sta da gledam nadam se da ce pomoci mnogo i onima koji hoce da kupiju a neznaju kako mene:)
[ SASA M. @ 20.08.2009. 01:20 ] @
Evo da odgovorim, mada je odgovoreno u raznim varijantama nebrojano puta.
Jeste, 16mb je kesh(cache). kao i kod svake vrste memorija, bolje da je vise, nego manje.
Ta memorija sluzi da se podatak koji je procitan sa ploca hard diska (koje su najsporiji deo harddiska (320gb)) privremeno smesti u brzu memoriju(16mb) jer se desava da imas potrebu da neki podatak dva, tri puta pokrenes, pa da ga ne bi citao svaki put sa sporih ploca, on ti stoji na raspolaganju iz brze memorije. Takodje vazi i u suprotnom smeru. Kada nesto snimas, a hard disk ne moze da to odmah snimi na ploce hard diska, to ide u tu brzu memoriju, pa se snimi kada hard disk moze. Ovo je grubo objasnjenje rada, ali se nadam do je dovoljno za razumevanje cemu sluze te takve memorije.

Vise na: http://mk.wikipedia.org/wiki/%...%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0

Citat sa ovog linka:
Koga mikroprocesorot treba da zapiše ili da pročita nekoja lokacija od memorijata toj prvo proveruva dali se naoѓa vo keš memorijata. Keš memorijata i zapametuva lokaciite na podatocite vo glavnata memorija pa spored toa se proveruva dali ja sodrži lokacijata što ja bara procesorot. Dokolku procesorot ja pronajde lokacijata vo keš memorijata velime deka imame keš pogodok, a obratno imame keš promašuvanje. Vo slučaj na keš pogodok procesorot čita ili zapišuva podatoci vo soodvetnata keš linija. Odnoso na keš pogodocite so promašuvanjata se narekuva stapka na efikasnost i e merka za efikasnosta na keš memorijata.

Vo slučaj na keš promašuvanje se obezbeduva nova keš linija na koja se kopiraat soodvetnata lokacija i podatocite na taa lokacija vo memorijata. Potoa procesorot može da prodolži so rabota so taa lokacija vo keš memorijata. Meѓutoa ovie promašuvanja relativno go zabavuvaat sistemot bidejќi e potrebno vreme podatocite da se iskopiraat od glavnata vo keš memorijata, pa dopolnitelno da se prenesat do procesorot.

Za da napravi mesto za nova keš linija, keš memorijata mora da izbriši nekoja stara linija. Praviloto po koe se odreduva koja linija ќe se izbriše se narekuva pravilo na zamena. Osnovniot problem kaj ova pravilo e da se proceni koja linija ima najmala verojatnost da se upotrebi vo idnina. Ova e mnogu teško za predviduvanje i zatoa ima poveќe takvi pravila i nivnata preciznost im varira. Možebi najpoznato e praviloto da se izbriše najmalku upotrebuvanata keš linija.

Koga podatocite se zapišuvat vo keš memorijata porano ili podocna tie treba da bidat zapišani i vo memorijata. Odreduvanjeto koga se zapišuvaat se vrši po praviloto za zapišuvanje. Zapišuvanjeto može da se vrši na dva načini. Prviot način e so sekoe zapišuvanje na keš memorijata se zapišuva i vo memorijata. Vtoriot i pobrz način e pri zapišuvanjeto vo keš memorijata lokaciite na koi se zapišuva se označuvaat kako "nečisti", pa od koga procesorot ќe završi so rabotata se zapišuvaat nečistite lokacii na soodvetnata adresa vo memorijata.

Vo ponovo vreme so koristenjeto na poveќe keš memorii, se slučuva podatocite od istata lokacija vo glavnata memorija da gi obrabotuvaat dve ili poveќe keš memorii pri što za da ne doaѓa do mešanje i nesovpaѓanje na podatoci se koristat protokol za komunikacija na keš memoriite.

Vo slučai koga procesorot ќe ja završi svojata rabota i čeka odredeni podatoci da bidat otčitani od memorijata, bidejќi za toa treba odredeno vreme, toj pokraj izvršuvanjeto na drugi paralelni instrukcii, ja sreduva i sopstvenata keš memorija.

Kraj citata
[ nikola0007 @ 21.08.2009. 19:10 ] @
fala za podatak za kes memoriji sada mi je jasno kako funkcionise kes memorija jel neko zna jos ove tri da mi objasni cemu sluziju
Broj obrtaja:7200 rpm
Format:Desktop (3,5)
Vreme pristupa:8,9 ms
fala unapred
[ SASA M. @ 21.08.2009. 20:32 ] @
7200rpm ti je brzina kojom se okrecu ploce u hard disku. Za danasnje pojmove poprilicno standardna vrednost.
3.5'' je izvedeni naziv za velicinu(format(nema veze sa formatiranjem ) diska:
"3.5 inch" drive: (4 in x 5.75 in x 1 in = 101.6 mm x 146.05 mm x 25.4 mm)
This smaller, 4-inch wide disk-drive form factor was introduced with the IBM PS/2 series in 1987, which included drives of this size for 90-mm ("3.5-inch") floppy disks. This form factor is today used by most desktop hard drives. They usually have 10 mounting holes with American 6-32 UNC 2B threads: three on each side and four on the bottom.
Vreme pristupa bi trebalo da je prosecno vreme citanja nekog podatka sa diska. Kako je ploca slicna po obliku gramofonskoj ili cd ploci, podatci koji su blize centru citaju se brze od onih po obodu zbog ugaone brzine. Vrednost od 8.9ms je standnardna takodje, mada u realnom radu nema mnogo smisla.
[ nikola0007 @ 21.08.2009. 20:49 ] @
fala SASA M. sve mi se razjasnilo sada me buni u sta treba najvise da okrenem paznju sta je to sto hard disk cini brzijem mislim brze da dobijes podatke od njega jel ove 7200 obrtaja ili je to kes memorija po mojoj logici treba da obrnem paznju kod obrtaja e sad dali sam u pravu :P:P:P
[ JOJO847 @ 22.08.2009. 08:08 ] @
Svi HDD-ovi desktop izvedbe (ovi koje ti gledas) su ti manje vise 7200rpm, izuzev WD raptor serije i WD green serije. Ako vec gledas na te stvari, gledaj na cache.
i jedno pravilo; uvijek radi backup!
[ nikola0007 @ 22.08.2009. 16:52 ] @
pozdrav JOJO847 hvala na odgovoru mnogo mi pomoglo usb hard diskove znaci imaju manje od 72000 procitao gore kada je pisao dusanissimus za esata kakve su te hard diskove jel mogu da se prikljuciju na slot od sata2 ili je to poseban prikljucak sta trazi taj hard disk sta treba da se ima za da mogu da ga stavim u moj komjuter ovde u prilepu pitao za lan hard diskove prvi put cuju nismo razvijan grad pozdrav svima
[ JOJO847 @ 22.08.2009. 17:07 ] @
Nisam te bas najbolje shvatio, al ako ce ti pomoci:

e sata prikljucak dolazi od external (vanjski) sata, potpuno identican onome sto imas unutra na maticnoj ploci. Nalazi se na manjem broju i vecinom ga imaju novija racunala. Externi hard diskovi opremljeni tim prikljuckom obicno imaju i USB ili firewire tako da nije problem ako neko racunalo nema eSata. eSATA je daleko brza sabirnica od USB-a.

LAN diskovi, mislim da ti netrebaju. U suštini to su isti diskovi kao i ovi svi već spominjani samo spakirani u externo kućište koje je opremljeno mrežnim adapterom pa se spajaju direktno na mrežnu opremu (neki switch npr). Jako su skupi, rijeđe se nalaze i nema ih svrhe koristiti za kućnu upotrebu osim kad imaš manju mrežu.
[ nikola0007 @ 22.08.2009. 20:43 ] @
fala na odgovoru razjasnilo mi se to sto me mucilo :)
[ SASA M. @ 23.08.2009. 04:39 ] @
Najvise treba da obratis paznju na duzinu garancije, a ne na brzinu ili kesh. Posle toga da negde u tekstu dodas poneku tacku i(ili) zarez.
[ JOJO847 @ 23.08.2009. 16:52 ] @
e bas tako :) i jos jednom; garancija je garancija na disk, ne na podatke - radi backup stagod da kupis.
[ nikola0007 @ 25.08.2009. 14:33 ] @
fala drugari na pomoci a kako mislis bekap da uradim posto ja nikad ne radim bekap znam da to znaci kada se obrise nesto da moze da se vrati nisam siguran na kakav bekap mislis jel na vindovsu ili na podatke u drugim particijama.bekap za vindovs neradim posto lakse mi da preinstaliram vindovs a za podatke kako moze da se uradi pozz
[ nikola0007 @ 21.12.2009. 15:15 ] @
pozdrav drustvo danas sam kupio usb za da mogu da prikacim sata i esata interesira me dali brzina za prenos ce pasti ili ce ostati ista kako da je unutra u kuciste evo sertifikat:
1.USB host interface:compliant with UDB 2.0 specification
2.Supports USB 2.0 High-Speed (480Mbps)and Fuil-Speed (12Mbps) transfer rates
3.SATA device interface:Compliant with Serial-ATA 1.0A specification
4.Supports Serial-ATA (Generation 1)transfer rate of 1.5 Gbps
5.Connectors:eSATA 7-pin x1,USB 2.0 Type AX1
6.Power source:DC+5V USB bus-powered
7.Truly Plug & Play and Hot-Plug
8.No driver is needed for Windows ME/2000/XP/Server 2003/Vista,Linux,MacOS 10 or higher.Vendor driver is required only with Windows 98/98SE
neke pojmove su mi poznate,ako ima neko visak vremena da mi objasni sve pojmove mnogo bi mi pomoglo.danas sam prikjucio HDD na usb nije bio spor za 2 minuta 2 giga je prebacio najvazno mi je dali ce pasti brzina ako prikjucim HDD na USB pozz
[ i4004 @ 22.12.2009. 03:37 ] @
ako pitaš šta je brže, onda je to e-sata, jer je 1.5gbit/s više od 480mbit/s koje ima usb2.
[ nikola0007 @ 22.12.2009. 11:48 ] @
nisam mislio na tu brzinu.pre neki mesec sam kupio sata HDD e sada ja hocu taj HDD da bude napoje da ne bude unutra u kuciste.juce sam kupio usb na kom mogu da prikjucim SATA i ESATA HDD ja hocu da znam dali ce se smanjiti brzina ako HDD SATA je povezan preko USB.fakticki dali brzina od 480Mbps je normalna za SATU ili se smanjila za nesto kako sto vidim za neki HDD evo za taj sto sam objavio u proslom postovima
Kapacitet:320 GB
Buffer:16 MB
Broj obrtaja:7200 rpm
Format:Desktop (3,5)
Vreme pristupa:8,9 ms
Vezuje se na:SATA II(300 MB/s)
Garantni rok:3 Godine
kako sto gledam na ovom HDD brzina je (300 MB/s) a kod transfera usb adaptera je 480Mbps to znaci da protok je brzi kod USB adaptera i da brzina nece pasti.mene interesuje dali je to ta ista brzina.najvaznije pitanje mi je dali brzina ce mi se smanjiti ako SATA HDD prikjucim na USB adapter.i koja je maksimalna brzina za satu trenutno na trziste pozz
[ i4004 @ 22.12.2009. 15:11 ] @
sporije će ići preko usb.

300mByte/s je više nego 480mbit/s (malo b je bit, velko je byte), mada je 300 tek teoretska granica i diskovi to ne postižu....realističnije je očekivat recimo pola od toga(ako i to), ali i to je još uvjek dosta brže od usb-a.

pitanje je kolko ti ta brzina treba?

ja recimo rabim externu usb hdd ladicu i za video, i zadovoljan sam brzinom.
ne bi bilo zgorega da je brže, ali ni ovako nije presporo.
[ nikola0007 @ 22.12.2009. 15:49 ] @
pozdrav i4004 zato mi to nije stimalo razmisljao sam kako moze USB port da bude brze od SATA HDD a koja je razlika izmedju te dva jel 1:8 kako sto znam 1bajt=8bita
to znaci da usb protok je 60MB/s ja sam povezao HDD preko USB i za dva minuta je prebacio 2 giga.i to nije toliko sporo dok ako povezem HDD na maticnu plocu za 20 sekundi prebacuje 2 giga od jednog do drugog SATA HDD posto ih imam dva.
juce dok sam gledao u prodavnici sta imaju video sam jednu kutiju stavise SATA HDD u njega i to kuciste ima svoje napajanje za SATA HDD i ima usb port ali port nije bio kako kocka nego je u krugu kako s-video kod DVDa kolikva je brzina kod tog uredjaja.kutija je aluminiumska.

Citat:
ja recimo rabim externu usb hdd ladicu i za video, i zadovoljan sam brzinom.
ne bi bilo zgorega da je brže, ali ni ovako nije presporo.

sa ovom jel si mislio na kutiju koju sam ja opisao?inace meni treba brzina koliko da procita pesme da ne koci kada slusam muziku posto na tom HDD imam negde 80 hijada pesama.pozz
[ i4004 @ 22.12.2009. 16:46 ] @
Citat:
juce dok sam gledao u prodavnici sta imaju video sam jednu kutiju stavise SATA HDD u njega i to kuciste ima svoje napajanje za SATA HDD i ima usb port ali port nije bio kako kocka nego je u krugu kako s-video kod DVDa kolikva je brzina kod tog uredjaja.kutija je aluminiumska.

pa možda to i jest baš s-video jer mi nisu poznati okrugle data konekcije....
možda neki od ovih uređaja koji imaju hdd i služa za gledanje divx-a i sl.

Citat:
sa ovom jel si mislio na kutiju koju sam ja opisao?inace meni treba brzina koliko da procita pesme da ne koci kada slusam muziku posto na tom HDD imam negde 80 hijada pesama.pozz

da, takva kutija....
muzika nije problem, ne.

ali što uopće vadiš?
vanjski hdd je dobar kao backup, tj. kao nešto što će se povremeno rabiti....ali te vanjske "fioke" često imaju nekvalitetna napajanja(ispravljače) i onda zapravo vjerovatno više riskiraš ako to stalno radi van pc-a, nego kad je u njemu(naravno pretpostavljam da imaš ok napajanje u pc-u).

ja ono što je u fioci nastojim em što manje rabit, em kad ne rabim potpuno je ugašen ispravljač(znači ne dobija 220V uopće).
i čak i tako mi je jedan ispravljač (imam 3 fioke) od njih počeo raditi probleme....to je jednostavno prilično loš kvalitet, mada i tu ima razlika skuplje/jeftinije....

[ nikola0007 @ 22.12.2009. 18:33 ] @
kutija je kostala 20 evra vajda ima stabilno napajanje nece vajda da prodaju korisnicima losu robu.ja hocu stalno da bude ukjuceno ako nema stabilno napajanje mogu da kupim neki dobar adapter za da ima stabilno napajanje a sto se tice brzine kolikvi je protok kod tvog USB HDD.dali pri ukjucenje HDD USB mora da se gasi kom?kutiju sto sam opisao sa okruglom konektorom to je za u usb od jedne strane je okrugli konektor na spojasnom kucistu.a drugi konektor je usb samo ni sam prodavac se nerazume mnogo o tome pa nije znao da mi kaze brzinu a inace dali je tacna moja presmetka o transferu podataka od bit u bajt 1:8 ili to se racuna drugacije?
[ i4004 @ 22.12.2009. 19:42 ] @
da, bajt je 8 bitova...

kod mene je protok sličan kao u tebe, kolko se sjećam...

ne, pc ne mora da se gasi kad se uštekava usb...

Citat:
nece vajda da prodaju korisnicima losu robu

oh, sasvim sigurno njima je cilj prodat, a ne tolko puno razmišljat jel su prodali najbolji kvalitet ili ne...heh
[ nikola0007 @ 23.12.2009. 13:13 ] @
pozdrav i4004 brzina od 60MB/s nije toliko losa bitno je sto nece mi kociti kada slusam pesme a i protok od 2 giga za 2 minuta pri transferu mp3 format i nije toliko lose :)


ne, pc ne mora da se gasi kad se uštekava usb...

kada gasim usb flesh negasim kom negasim ni kod sata ikonu sa strelicom.ali ovde je u pitanju HDD pa mi je malo stah da ga ne upropastim cuo sam da usb fles ako su non stop prikjuceni na racunar mogu da pregore.ali toga se nebojim ako je non stop upajen posto je to HDD moze da crkne cip koji je izmedju HDD i USB konektora ako postoi cip.kada nestane struja HDD gubi napajanje dali tako moze da se upropasti HDD.ako kupim takvo kuciste ako prekinem protok (izvadim USB kabal sta ga povezuje) HDD ce ostati pri napajanju dali moze tako da se osteti pri gasenje i aktiviranje u naponsku mrezu?


oh, sasvim sigurno njima je cilj prodat, a ne tolko puno razmišljat jel su prodali najbolji kvalitet ili ne...heh


ovde si me bas zabrinuo kako mogu da provalim dali je dobro napajanje?posto kutija se prikjucuje sa adapterom na 5V sta bi trebalo da pise na adapterom za da bih znao da je kvalitetan?
[ i4004 @ 24.12.2009. 12:39 ] @
koja je marka ladice, i piše li ikakva marka na dnu napajanja?

neće se hdd oštetit ako mu nestane struje, već ako je struja koju prima "loša".
tj., ako nije dobro isfiltriran taj napon, a to se desi pošto jeftini kinezi stave loše kondenzatore...

Citat:
ako kupim takvo kuciste ako prekinem protok (izvadim USB kabal sta ga povezuje) HDD ce ostati pri napajanju dali moze tako da se osteti pri gasenje i aktiviranje u naponsku mrezu?

neće se on oštetiti niti ako ištekaš usb kabel dok je sve upaljeno, a niti ako ga gasiš i pališ(bez obzira jel uštekan usb kabel ili ne).
naravno, nemoj ga sad bezveze palit/gasit 10 puta u sekundi da vidiš šta sve može izdržati....

Citat:
kada nestane struja HDD gubi napajanje dali tako moze da se upropasti HDD.

pa gubi ga(kad nestane struje) i kad je u pc-u, zar ne?
i jeli ti se ikad pokvario hdd nakon nestanka struje?
[ nikola0007 @ 24.12.2009. 13:22 ] @
hvala na odgovorima interesira me posto informacije drzim samo na tom HDD i ako mi se pokvari ne znam sta cu raditi verojatno na servis da mi ga poprave toliko su mi bitni podatke zato planiram da kupim jos jedan i da duplikujem sve fajlove.
a inace kada mi nestane struja kada god upalim nikad mi se nije pokvario.onako sam pitao posto televizor sam gasio od stuje direkno nekoliko dana i pokvario mi se pa sam mislio da je isto i sa HDDom.nista negubim ako pitam sto je sigurnije sigurnije je.
a za marku ne znam koja je bila marka kuciste video sam da su bas lepo napravili.koje su dobre marke?icicu u ponedeljak u prodavnicu pa pitacu koja je marka daleko mi je prodavnica pozz hvala puno na pomoci :)
[ i4004 @ 24.12.2009. 20:06 ] @
e pa to i jest poanta:
imati u ladici hdd na koji onda KOPIRAŠ ono što ja na hdd-u u pc-u, i tako imaš tu dodatnu sigurnost!
ako ode jedan hdd, neće oba istodobno!

Citat:
onako sam pitao posto televizor sam gasio od stuje direkno nekoliko dana i pokvario mi se

dobrom tv-u to ne smeta.
moj stari uvjek gasi prekidačem koji prekine 220v.
naravno, prvo ugasi tv daljinskim.

marka?
pa recimo icybox bi trebo bit nešto bolji od ovih najjeftinijih....
[ nikola0007 @ 25.12.2009. 13:41 ] @
i kod meni deda stalno gasi od steker sto je najtragicno ne iskjuci prvo tv od dajinsko tuku direktno izvadi od stekera i tako 2 meseca i kada sam ga palio slika se mrdala trebalo mu 10 minuta za da se stabilizira.zato sam pitao dali je stetno to na HDD treba da se obrati paznja kada se gasi da ne kopiras neke podatke u komjuteru za to vreme mislim da je to stetno.
icybox dali ima napajanje kako u kucistu sa onom konektoru sa 4 zice ili kako adapter.video sam jedno napajanje 2A oko 10 evra mislim da je kvalitetno i imao je konektor kako u kucistu.
koliko ide eSATA na trzistu planiram da kupim eSATU posto je brzi protok.
osim icybox koje su podobre firme ovde gde zivim tesko cu naci jedino kada idem u srbiju da kupim sta mislis o icybox dali ima dobro napajanje i dali moze da se osloni covek na njega?
pozz i4004 sta ti znaci ime pokusao sam da ga desifriram ali nije mi islo od ruke :)
[ i4004 @ 25.12.2009. 18:52 ] @
i4004 je prvi procesor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_4004

meni je ošo adapter(napajanje) na jednom jeftikaneru, i sad rabim adapter od icybox-a....

ne znam kolko košta esata, ali esata bi trebala napajanje primati od samog pc-a tj. da nema uopće svoj adapter.
mada sam i tu možda u krivu, nisam se bavio esatom previše....
[ nikola0007 @ 26.12.2009. 16:24 ] @
hvala na odgovorima i4004 mnogo si mi pomogao misleo sam da ime ti je napisano na hakerskom jeziku potrudio sam se da ga prevedem ali nije imalo logike.zato sam te pitao.kada budem iso za srbiju kupicu icybox posto ovde gde zivim sigurno nema takve stvari nisu mnogo obrazovane ljudi tako da neki neznaju ni sta je to.mislim da ima i napajanje sporedno i za eSATU kada dodjem do nekih prepreka oko HDD javicu da podelim misjenje sa vama pozz