[ aleksandaraleksandar @ 30.05.2009. 14:01 ] @
uživajte!



[ enthusy @ 01.06.2009. 22:53 ] @
Kada sam otvorio ovu prezentaciju na YouTube, prve dve stvari koje sam pomislio su bile:
1) Ne verujem da će biti nešto mnogo bolje od email-a, a da ima taj vid funkcionalnosti!
2) Nema šanse da odgledam celu ovu prezentaciju koja traje 1h i 20min!
ali ubrzo sam shvatio da sam JAKO pogrešio što se tiče i prve i druge pretpostavke! Preporučujem svima da odgledaju ovu prezentaciju. Google Wave ne samo da donosi obilje novih korisnih stvari u oblastima komunikacije i kolaboracije. nego je takođe na jednom mestu okupio ono najbolje iz svih već postojećih modela koji se koriste u tim oblastima.
Nadam se da će dolazak Google Wave-a prekinuti ili bar smanjiti Facebook šabanizaciju koja trenutno vlada i koja je prekoračila svaku granicu.
[ Stefan Markic @ 13.06.2009. 19:00 ] @
Ekstra stvar! :)
[ Stefan Markic @ 14.06.2009. 18:47 ] @
Lifehacker: The Google Wave Highlight Reel

Lifehacker: Google Wave Questions and Answers
[ qazqaz @ 15.06.2009. 00:12 ] @
Moze li neko ukratko da napise o cemu se radi? Postoje clanovi foruma koji imaju zivot, a interesuju se za ovakve stvari....
[ Milan Tomin @ 15.06.2009. 00:21 ] @
Nisam jos odgledao do kraja, ali vec sad vidim da su prethodnici u pravu i da ce ovo biti odlicna stvar.
Google kao i uvek sa novim stvarima ostavlja ljude bez daha, ali njihova strategija je as simple as it gets
i zato volim sve od Google, ne zato sto sam glup vec zato sto ne komplikuju nesto sto ne mora da bude komplikovano.
[ zdr @ 15.06.2009. 01:13 ] @
Odlicna zamisao! Svidja mi se! :-)
[ BBS @ 15.06.2009. 03:01 ] @
Citat:
Milan Tomin: Google kao i uvek sa novim stvarima ostavlja ljude bez daha, ali njihova strategija je as simple as it gets
i zato volim sve od Google, ne zato sto sam glup vec zato sto ne komplikuju nesto sto ne mora da bude komplikovano.


U pravu si Google AdSense ljude ostavlja bez daha
[ osmania @ 15.06.2009. 04:02 ] @
kad to izlazi?
[ ventura @ 15.06.2009. 08:12 ] @
Da li bi autor teme mogao ukratko i da prepriča o čemu se radi... Ne može baš svako da gleda prezentaciju od sat ipo, da bi saznao novost koja se svede na par rečenica...
[ gda616466 @ 15.06.2009. 08:52 ] @
Citat:
ventura: Da li bi autor teme mogao ukratko i da prepriča o čemu se radi... Ne može baš svako da gleda prezentaciju od sat ipo, da bi saznao novost koja se svede na par rečenica...


http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=363604

ili

Citat:
Od kreatora sada već čuvenog Google Maps sistema, braće Jensa i Larsa Rasmunsena, stiže nešto sasvim novo. Na konferneciji u San Francisku Google I/O predstavljena je online aplikacija Google Wave. Ona bi trebalo da inovira mail servis koji praktično već 40 godina postoji u manje više neizmenjenom obliku.

Iako ima dosta sličnosti sa standardnim mailom to je ustvari sistem za kolaboraciju, koji je izuzetno brz i interaktivan, ali i mnogo više. Poruke se gotovo trenutno “spuštaju” u odredišne inbox-e, a API koji se razvija omogućiće proširivost sistema sa specijalizovanim extenzijama. Ono što je prikazano na prezentaciji u San Francisku, izgleda impresivno i sigurno će promeniti i podići način komunikacije mail-om na jedan viši nivo.
Osnovna jedinica komunikacije je wave (talas) i on za razliku od mail-a čiji se sadržaj kopira od korisnika do korisnika, predstavlja entitet za sebe i deljen je između korisnika sistema koji su u taj wave uključeni.

Ovo u suštini znači da se originalni wave može komentarisati, menjati i on samim tim prolazi kroz različite revizije. Svaki put kada se wave promeni korisnici se obaveštavaju, a veoma lako se dolazi do svih prethodnih revizija.

Kompletan razvoj Google Wave-a urađen je u Javi u Google Web Toolkit frameworku za koga Larsa Rasmunsen kaže da bi bez njega bilo nemoguće i razmišljati o ovako složenom sistemu (ipak se sve ovo dešava u web browser-u). Puštanje aplikacije za javnost očekuje se do kraja ove godine.

Zanimljivi su komentari twitter korisnika koji smatraju da će nova Google aplikacija uništiti servise poput Base Camp-a ali i ActiveCollab-a, pa čak do toga da će u bliskoj budućnosti doći do gašenja i Outlook Expressa i drugih standardnih mail klijenata. Naravno da je sve ovo čisto preterivanje, ali pažnja svetske javnosti je uprta u Google i svi sa velikim očekivanjima čekaju neku novu killer aplikaciju.
http://www.insaned.net/2009/05...-proizvod-iz-google-radionice/
[ Nemke_BG @ 15.06.2009. 09:52 ] @
odgledao sam ovu prezentaciju pre nekih 10-tak dana celu i ja sam se kao i ostali odusevio ovim.......stvarno su dobro odradili wave, iako nije zavrsen ima dostaaaaa potencijala....

jedino je sto sam posle ovog videa razmisljao koje bi sve moguce primene bile i onda sam se razocarao jer sam se setio da veliki broj korisnika interneta u Srbiji(a verovatno i u svetu) ne zna kako da menja boju teme ili da klikce na tabove a kamoli da se nosi sa google wave-om i njegovim naprednim mogucnostima...bice to jedan veliki kosmar za sve sajtove koji daju opciju korisnicke podrske svojim clanovima...ili ja gledam previse pesimisticno na to...
[ Stefan Markic @ 15.06.2009. 10:40 ] @
Citat:
qazqaz: Moze li neko ukratko da napise o cemu se radi? Postoje clanovi foruma koji imaju zivot, a interesuju se za ovakve stvari....


Citat:
ventura: Da li bi autor teme mogao ukratko i da prepriča o čemu se radi... Ne može baš svako da gleda prezentaciju od sat ipo, da bi saznao novost koja se svede na par rečenica...


Za sve one koji nemaju vremena, posetite ova dva linka, ili makar prvi:

Lifehacker: The Google Wave Highlight Reel
Lifehacker: Google Wave Questions and Answers
[ koska @ 15.06.2009. 11:21 ] @
Citat:
ventura: Da li bi autor teme mogao ukratko i da prepriča o čemu se radi... Ne može baš svako da gleda prezentaciju od sat ipo, da bi saznao novost koja se svede na par rečenica...


Mislim da bi u svakom slucaju trebalo odgledati prezentaciju. Tih sat i po vremena mi je proslo brze nego da sam gledao neki holivudski film. A kroz primere je objasnjeno vecina mogucnosti Wave-a. Kroz kratke informativne tekstove, kao sto je ovaj sa b92 sajta, ne moze ni da se nasluti sta sve moze da se uradi sa ovim.

Citat:
Nemke_BG: jedino je sto sam posle ovog videa razmisljao koje bi sve moguce primene bile i onda sam se razocarao jer sam se setio da veliki broj korisnika interneta u Srbiji(a verovatno i u svetu) ne zna kako da menja boju teme ili da klikce na tabove a kamoli da se nosi sa google wave-om i njegovim naprednim mogucnostima...bice to jedan veliki kosmar za sve sajtove koji daju opciju korisnicke podrske svojim clanovima...ili ja gledam previse pesimisticno na to...:D


to jeste... mnogo ljudi ne zna da posalje attachment uz mail, ali samo zato sto ih to ne zanima... ali sa druge strane gomila "kompjutersko nepismenih" klinaca "razbija" sve mogucnosti facebook-a.
Mislim da ce ovo lepo da se prilagodi svakome (kroz extenzije), a da ce zahvaljujuci nekoj zabavnoj crti kroz sve to da priblize Wave kako profesionalnim, tako i onim drugim korisnicima racunara.
[ priki @ 15.06.2009. 15:50 ] @
ovo kad počne da radi "punim plućima", biće mnogo ali mnogo looooda stvar
[ Milan Tomin @ 15.06.2009. 16:32 ] @
Citat:
priki: ovo kad počne da radi "punim plućima", biće mnogo ali mnogo looooda stvar


Pa nisam siguran da bas hoce, ali i ako bude tako bice potrebno dosta vremena.
Svaka promena zahteva mnogo vremena na prilagodjavanje.
Early adopters ce ovo absorbovati u roku od odmah, ali nisam siguran za ostale.
[ anon81183 @ 15.06.2009. 16:36 ] @
Za sta bi se mogao koristiti, za razmenu kakvih informacija ako ih svi vide ?
[ anon68680 @ 15.06.2009. 20:41 ] @
Koliko sam skapirao u pitanju je sistem za kolaboraciju, ne za razmenjivanje sifrovanih poruka :)
[ fLuXx @ 15.06.2009. 23:44 ] @
Ako cemo pravo, ovo mi lici na unapredjeni facebook. Mada je jako lepo sve zamisljeno i odradjeno, ne mora da znaci da ce ovo da se primi u narodu. Doduse, google ima marketinsku moc, pa ce verovatno uspeti. U svakom slucaju, interesantno, ali nije bas revolucionarno.
[ Buum @ 16.06.2009. 11:35 ] @
Citat:
StihiluS: Za sta bi se mogao koristiti, za razmenu kakvih informacija ako ih svi vide ?


Nešto nisi dobro razumeo. Kao i kod običnog maila, možeš da kontrolišeš ko može da vidi tvoju poruku.
[ anon68680 @ 16.06.2009. 13:10 ] @
Citat:
fLuXx: Ako cemo pravo, ovo mi lici na unapredjeni facebook. Mada je jako lepo sve zamisljeno i odradjeno, ne mora da znaci da ce ovo da se primi u narodu. Doduse, google ima marketinsku moc, pa ce verovatno uspeti. U svakom slucaju, interesantno, ali nije bas revolucionarno.


Facebook je aplikacija a i nije open-source... Planovi su da se wave prihvati kao protokol...
Morate da odgledate prezentaciju ako zelite da u potpunosti skapirate Google wave :)
[ priki @ 16.06.2009. 14:14 ] @
Citat:
Milan Tomin: Pa nisam siguran da bas hoce, ali i ako bude tako bice potrebno dosta vremena.
Svaka promena zahteva mnogo vremena na prilagodjavanje.
Early adopters ce ovo absorbovati u roku od odmah, ali nisam siguran za ostale.


pa niko nije prihvatio ni Gmail pored vec postojecih Yahoo, Hotmail i ostalih servisa
pa sad, u ovom trenutnku,svi daleko kaskaju iza Gmaila
i to samo zato sto oni non stop uvode neke novine i promene
a promene u svetu racunara su kljucna stvar
ljudi su to do sada skapirali
[ websurfer @ 16.06.2009. 16:52 ] @
Ko zna sta ce sve iz Google-a da nam stigne... Jadna njihova konkurencija...
Ma, da ne sklapaju oni negde i atomsku bombu?
[ aleksv @ 16.06.2009. 18:10 ] @
Facebook je za sada najbolji, pa vidjecemo,nikad se nezna.
[ nkrgovic @ 16.06.2009. 18:28 ] @
Mene je wave impresionirao kao zamena za alat za neku internu saradnju, a ne kao zamena za fejsbuk. Mislim, "social networks" nisu nista bitno u celoj prici, ovo je sjajan alat za razmenu i zajednicko kreiranje informacija. Deluje super za razvoj projektne dokumentacije, projektnih zahteva, diskusije... takve stvari.

Nije nezamislivo da zameni i CVS, bar u grubo. Deluje kao jako fina zamena za sve vrste wiki-ja, kolaboracionih alata i slicno.
[ Lazy_boy @ 16.06.2009. 22:16 ] @
S obzirom da je google-ov WAWE open-source i da je namenjen pre svega da se koristi kao protokol a ne kao cista aplikacija vec se moze videti moguca primena na forumima u formi otvorenih diskusija... sve zavisi od developera da li ce ici u takvom pravci a i od samih organizatora foruma...
[ priki @ 17.06.2009. 09:13 ] @
Citat:
aleksv: Facebook je za sada najbolji, pa vidjecemo,nikad se nezna.


ovo nije zamena za Facebook, ovo je mnogo šire i veće od bilo koje socijalne mreže
pogledajte video dobro
[ priki @ 17.06.2009. 10:22 ] @
Citat:
musicmaster: A po chemu je najbolji?
Da nije mozda po tome shto su obrisane sve grupe i poruke onih koji hotje da spreche Gej paradu?
Facebook i Big Brother "Shta ti je na umu?/What's on your mind" tripovi....
Zini da ti kazem shta mi je na umu...
Facebook. Svashta. Glupost.


potpisujem

obisano je jos mnogo tema koje im pipkaju u "demokratiju"

dosta OFF-a, vratimo se na wave
[ nemysis @ 17.06.2009. 10:28 ] @
Citat:
Buum: Nešto nisi dobro razumeo. Kao i kod običnog maila, možeš da kontrolišeš ko može da vidi tvoju poruku.


Obični mail koji nije šifrovan može ko zna i hoće da pročita i promeni sadržaj.
[ priki @ 17.06.2009. 10:35 ] @
Citat:
nemysis: Obični mail koji nije šifrovan može ko zna i hoće da pročita i promeni sadržaj.


zato i prave Wave protokol da se to ne desi kao i gomila ostalih stvari
trebace vremena da se ovo razvije zato su i ukljucili openosource zajednicu da bi razvoj isao sto brze
[ euripyd @ 17.06.2009. 12:07 ] @
nije nesto......
[ Srđan Pavlović @ 17.06.2009. 14:34 ] @
Svidja mi se, narocito istovremeno uredjivanje dokumenta od strane vise ljudi, vec vidim gde bih to mogao da primenim ;)

I onaj, on the fly translator je super ideja.
[ ksrele @ 17.06.2009. 16:06 ] @
Ovo je luda stvar.
Doduse, svako ko je koristio FB i Gmail a zna da programira za WEB (HTML/CSS/JavaScript/PHP) [NE govorim o DIZAJNU] je skontao da kada bi se ove dve stvari nekako spojile u jednu da bi bilo super. E pa nesto slicno je uradio Google Wave tim i napravio cool protokol/sajt/servis ne znam kako da to nazovem, ili je to sve po malo.
Prosto sam zadivljen ali i uplasen. Koliko to cudo opterecuje server? OK, oni su demo radili na brzom serveru sa samo njih par je bilo online. Sta ce biti kada na hiljade, da ne kazem milione ljudi bude na jednom serveru? Da li ce i onda da bude bas tako brzo i u realtime-u? Sta ce da se desi kada je nekom spor i zagusen internet (Srbija, dialup)? Moje je misljenje da su oni na sve ovo mislili i zato je Google Wave JAKO super stvar!!!
Da ne kazem da posto je pravljen sa Web Toolkit-om ceo sistem (sajt) moze da radi i na mobilnim telefonima!!!
A posto je Open Source (sto mi se JAKO svidja) mocicu i sam da napravim sebi J2ME aplikaciju za moj "stari" telefon da ne moram da otvaram ceo sajt a da budem u komunikaciji sa drustvom i kolegama.
Mislim da ce najvise od ovoga da propadnu messengeri: ICQ (koji je svakako u padu), MSN, IRC... a MOZDA i Skype ako Google Wave uvede i prenos glasa i slike, sto je vrlo verovatno da se moze desiti. Doci ce neki klinac i prostudirati API-ove i skontati da moze i realtime video da se ubaci u sistem i eto ti sad...
REZIME
Google Wave:
Strava, vrg brate


edit: obrisan off topic

[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 17.06.2009. u 17:17 GMT+1]
[ Aleksandar Klickovic @ 17.06.2009. 16:36 ] @
Ludih sat i 20 minuta... Odlicna ideja za povezivanje svih korisnika u diskusije, ne vezano ciji sistem koriste.. Kao sto je neko pomenuo gore, dobicemo perfektan alat za kolaboraciju. Nema vise fensi kancelarija, putovanja na posao, blokada saobracaja i sl. Dovoljan je nalog i sve moze da se radi od kuce/laboratorije/pogona/fabrike/auta/piknika/letovanja....

Ubedljivo najjaci deo je editovanje dokumenta od vise ljudi simultano u realnom vremenu.. Savrsena primena za sve vrste predavanja, obuke, treninga... Vec vidim skolski sistem.. 20 ucenika, profesor predaje, postavlja materijal u wave a studenti pitaju i odgovaraju jedni drugima i tako olaksavaju profesoru predavanje i daju mu feedback za mesta gde treba vise paznje da posveti.. (a sve to mogu da rade od kuce, zahvaljujuci video strimingu).

Da ne pricamo o poslovnim sastancima, brainstormingu, webinarima i sl.. Definitivno cu potraziti (ne verujem da cu dobiti) ulaznicu za sandbox..

In Google we trust!

[ ventura @ 18.06.2009. 23:36 ] @
A da nije ovo izmišljanje tople vode?

Ono, google stavi svoj logo na najobičnih collaboration/social networking princip, i to je odmah revolucija, i odmah su 'izmislili' bog zna šta... Sve ovo prezentovano postoji već godinama...
[ ksrele @ 19.06.2009. 00:32 ] @
@ventura
Ajde daj mi sajt koji ima sve ovo ugradjeno u sebe. Realtime CharByChar chat, pa inline reply, pa onaj playback (history) mod, pa oni razni botovi...

Ajd necu da se prepirem ali mislim da ovo sve objedinjeno u jednu stvar ne postoji.

Doduse, postoji sajt na kome je moguce komunicirati slovo po slovo, ali nema ostalih funkcija. I tako dalje. Za skoro svaku opciju koju poseduje google Wave mozemo da nadjeno po jedan sajt na netu tj web aplikaciju (ili desktop aplikaciju).

E sad, ja mozda gresim, ali po meni je srce sistema Ajax (JavaScript + XMLHttpRequest).
Ko god ima malo maste i programerskih sposobnosti i znanja moze da napravi sve ovo. Na zalost, oni ljudi koji znaju da programiraju ili nemaju maste ili nemaju vremena. Cini mi se da je vise ovo drugo, mada kod mene je ponekad oboje u pitanju.

Znam ja sta je po sredi. (Molim moderatora da ovo ne brise ako je ikako moguce)
Ljudi su po svojoj prirodi jako zavidni. Svi mi mislimo "e ovo sam mogao i ja da napravim" a niko ne misli "ej, pa sta ima veze ko je ovo naparavio, tj ko je poceo da pravi ovo kada je Open Source i ja mogu da se ukljucim u razvoj istog" ili "ej pa ovo je super stvar i bice mi od koristi u daljem zivotu".
A ima i toga da se ljudi boje novog. Sve je prirodno. Zato ljudi, samo opusteno i uzivajte u ovom proizvodu, ako zelite, a ako ne zelite niko vas na to ne primorava.
[ stil @ 19.06.2009. 06:36 ] @
Dobra ideja, otvoreni kod ..., evolucija u komunikaciji. Zatim i Rosy robot prevodilac. Super stvar. Stvarno. Bravo Google.
[ Stefan Markic @ 19.06.2009. 13:12 ] @
Citat:
Kernel-1: Svidja mi se, narocito istovremeno uredjivanje dokumenta od strane vise ljudi, vec vidim gde bih to mogao da primenim


Da, mogli bi da koristimo za Advocacy. :)
[ defekt @ 20.06.2009. 21:24 ] @
mnogi ovde mesaju babe i zabe.
niti moze da se poredi sa facebookom a nije ni najvaznije to sto ce google wave biti open source.
najvaznije je da se pravi wave protokol. znaci svako ce moci da instalira svoj wave server i oni ce medjusobno kominicirati wave protokolom (kao sto sada svako moze da instalira mail server i ti serveri medjusobno komuniciraju).
mozes imati nalog na google wave-u, mozes kod svog lokalnog provajdera, firme ce imati svoje wave servere kao sto sada imaju mail servere i svi mi lepo komuniciramo a imamo naloge na razlicitim serverima - znaci glavna stvar je sto se pravi wave protokol.
[ iizuzetan @ 21.06.2009. 02:35 ] @
Jos uvek ne znam o cemu se radi iako sam procitao dosta stvari o svemu tome. Mada logicki razmisljajuci ne vidim sta vise google ili bilo ko moze da izmisli u okviru interneta. Naravno postoje mozda jos mnoge stvari ali sve mogu sadrzati ono sto nasa cula podrzavaju. Naime to je video i zvuk. U sklopu videa to su slike, pokretne slike i tekst, a u sklopu zvuka to su muzika, govor i razni zvuci. Mozda im je cilj da implementiraju na primer mejl sa mogucnoscu stvaranja profila ili tako nesto ali to nije novo. Naime MSN je vec sve to odavno implementirao. Kreiras profil, povezan mejl, razmena poruka u realnom vremenu sa jednim ili vise kontakata, kontaktiranje preko kamere. Znaci sto se toga tice MSN je vrhunac i ne verujem da google moze u tom smislu izmisliti rupu na saksiji. A tu je i skype, mada je MSN po meni bolji jer implementira i mejl dok skype to ne cini. Naravno gmail je daleko kaskao za MSN tako da je verovatno ovo njihov odgovor na to ali ne verujem da mogu premasiti MSN obzirom da je on sve vec implementirao. Moze jedino biti isti. Ali opet ponavljam jos uvek ne znam o cemu se radi obzirom da ima mnogo tekstova i zvanicnih koji imaju gomlu slova a nista ne kazu, tipicno za stil pisanja Amerikanaca. A to da je od googlea sve idealno ne pije vodu jer itekako imaju stvari koje su totalna glupost. Jedino su najbolji u pretrazivacu a sve ostalo je osrednje. I jos nesto google apsolutno nista nije pronasao, sve ono sto imaju je vec neko drugi pronasao na internetu a oni samo kradu ideje. Eto to je google.

[Ovu poruku je menjao iizuzetan dana 21.06.2009. u 03:58 GMT+1]
[ momsab @ 21.06.2009. 11:59 ] @
oni sam odobro implementiraju ;)
Google nije prvi pretrazivac ali je trenutno najkorisceniji zbog dobrog pristupa zadatku

MSN je platformski zavisan i zahteva tamo neki progrma da se instalira - u poslednje vreme smeta ljudima da skidaju silne desetine nove verzije

Google Wave nije nesto poput MSN, pre se poredi sa MSO Groove (ima chat, ima kolaboraciju, sve to realtime)

pogledaj na http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Wave
[ ksrele @ 21.06.2009. 12:01 ] @
@iizuzetan
Nije mi jasno kako dozvoljavas sebi da se ovako izblamiras? Odakle ti tolika hrabrost da pred (mnogobrojnim) pristalicama novog protokola/servisa govoros da je isti los i da je ideja ukradena i pri tom naglasavas da nisi ni video o cemu se radi?
Kazi nam iskreno, jel tebe neko terao da napises ovu poruku? Mozda si izgubio na opkladi pa si morao da napises nesto (lose) na forumu u vezi Google Weva-a iako (kao sto i sam kazes) jos uvek nemas pojma sta je to.

Samo jedno pitanje za Google Wave prosirivanje, da li ima ljudi koji su voljni da se skupimo i napravimo nesto veliko za Google Wave sto potice iz Srbije? Recimo, meni bi najvise odgovarala neka Windows aplikacija koja bi simulirala sajt. Dakle, stoji mi ikonica u systray-u i obavestava me kada dobijem novi 'Wave' (joj tesko cu se navici ta rec mail zamenim za wave) :)
Ako ima zainteresovanih, napravicemo novu temu ali tek kada ceo sistem pocne da radi za siru javnost i kod i specifikacije protoklola budu dostupne.
[ enthusy @ 21.06.2009. 12:10 ] @
Iskreno, ja nisam siguran da li je post koji je napisao član sa imenom "iizuzetan" komentar na Google Wave ili zapravo humoristički tekst na tu temu
[ iizuzetan @ 21.06.2009. 12:31 ] @
E ovako, kao prvo niko od nas nezna tacno da kaze o cemu se radi zato ja i nagadjam, jer i sam google drzi u tajnosti o cemu se radi. A kako to ja sam sad lud jer sumnjam da moze biti to nesto revolucionarno a pri tome i sam priznajem da ne znam o cemu se radi, a vi koji se divite svemu tome takodje neznate tacno o cemu se radi a ipak tvrdite da znate. Znaci ja sam lud jer sumnjam ??? A naveo sam i obrazlozenje da je tesko nesto izmisliti vise novo na internetu obzirom da su dve glavne stvari video i zvuk vez obradjene na 1000 nacina na netu. A vi ovamo se divite a pri tome ne dajete ni jedan argument koji potvrdjuje vase divljenje. Pa sad vidite ko je lud
[ ksrele @ 21.06.2009. 13:07 ] @
@iizuzetan
Covece bas se strasno gubis. Pa da li si ti uopste pogledao video clip sa YouTube-a? Da li znas da postoji taj snimak sa Google I/O konferencije? Da li znas da su na tom snimku prikazali DEMO kako rade neke osnovne funkcije sistema i to jos uvek na Developer ediciji (znaci jos uvek u razvoju) a VEC tokolo dobar sistem!
Uzmi u obzir i tu neverovatnu cinjenicu da ces imati sve specifikacije ovok protokola kao i kod samog sajta koji je prikazan na konferenciji pa mozes da radis sa njim sta hoces. Promenis sta god zelis i onda taj sajt dignes na svom nekom serveru i boli te uvce. Isto kao Mail Serveri.

Necu vise da polemisem o tome, toplo ti preporucujem da se uvalis, uzmes kokice i pustis sebi onaj video snimak sa pocetka teme. Ako ne znas engleski onda pozovi nekog druga koji zna da sa tobom zajedno gleda i da ti prevodi. Mada i bez znanja engleskog ces shvatiti o cemu se radi.
Dakle, vrati se na forum tek kada pogledas snimak i onda pisi komentare.

Osim ako ti zelis da nas isprovociras... Ja se nisam isprovocirao ali zelim da ti na neki nacin pomognem da se ne blamiras.
[ enthusy @ 21.06.2009. 13:29 ] @
@iizuzetan
Nije niko ovde rekao da si lud, nemoj to tako shvatati. Ali meni nije jasno zašto si napisao neke stvari. Primera radi, pisao si da:
Citat:
iizuzetan: ...niko od nas nezna tacno da kaze o cemu se radi zato ja i nagadjam, jer i sam google drzi u tajnosti o cemu se radi...

Kako to Google drži u tajnosti kada je odžao prezentaciju na kojoj je: demonstrirao sve opcije Wave-a koje su do sada implementirane, objasnio na koji način je to urađeno, rekao šta planiraju u daljem razvoju Wave-a... i pre svega Wave je open source! Kako takav software može biti u tajnosti???

Zatim kažeš:
Citat:
...A vi ovamo se divite a pri tome ne dajete ni jedan argument koji potvrdjuje vase divljenje...

Argumenata koji ukazuju na to zašto se ljudima sviđa Wave je ovde bilo jako puno. Uostalom, nećemo kao argument prepričavati čitavu prezentaciju koja traje 1h i 20min. Ja sam prilično siguran da ti nisi odgledao prezentaciju, a sumnjam i da si pročitao celu temu od početka. To je tvoja stvar, ali nemoj se onda ljutiti na nas što sa čuđenjem čitamo tvoje post-ove.
[ momsab @ 21.06.2009. 13:58 ] @
sto se tice kradja ideja...
drugaru pala na pamet neka ideja, popricasmo malo i pogledasmo kakvo je stanje na trzistu, i gle! postoji mnogo (slicnih) implementacija/realizacija jedne te iste ideje

spomenut je MSN...proed MSN-a postoje i Yahoo, GTalk (i drugi jabber serveri), itd itd... primer vise realizacija/iplementacija jedne ideje :)

nije potrebno da pogleda ceo snimak, moze samo one izdvojene delove (ima linkova u temi) i da prelista WIkipediju
[ anon68680 @ 22.06.2009. 18:31 ] @
Neki ljudi jednostavno vole da polemisu bez ikakvih argumenata, pritom samo flame-ujuci.

Elem, @ksrele ja sam zainteresovan.. I sam sam imao ideju da cim bude "ready" pokrenem nesto slicno... Samo sam ja jako nestrpljiv da se ovo pokrene :)
[ ksrele @ 22.06.2009. 19:11 ] @
@krza
Hahaha... OK.
Kada se skupi nas nekoliko pocecemo da razmatramo White Papers-e da skontamo kako to sve radi. Valjda nije tesko :)
Doduse, ja jos nikad nisam radio u WebToolkit-u ali kontam da cu brzo skontati osnove. Mozda nam u 'timu' treba neko ko zna Web Toolkit.

Otvoricemo drugu temu o ovome.
[ anon68680 @ 22.06.2009. 19:44 ] @
Zasto GWT? Ako se Wave implementira kao protokol, aplikacije ce biti moguce razviti u bilo kom okruzenju, googleov toolkit nije neophodan...
[ ksrele @ 22.06.2009. 20:15 ] @
Da, naravno da ne treba. Zavisi sta zelimo da pravimo. Ukoliko je to neka Win/Linux aplikacija onda OK, ali ukoliko je neka extenzija za Google Wave servere mozda ce nam GWT trebati.

No, kao sto rekoh necemo ovu temu opterecivati sa ovim. Ako zelis pokreni novu temu pa cemo tamo.
[ _goThic_ @ 23.06.2009. 06:46 ] @
iskreno, iizuzetan nije daleko od istine. sve su to vec postojece ideje, oni su ih samo uzeli i malo nasminkali.
sto naravno, ne znaci da je krajnji produkt los. :)
sve je dobro dok ne moram da koristim browser.
koristim gmail zato sto ima pop3, cim bi to ukinuli i primorali me na web-based email i koriscenje browsera, otiso bih, trazio dalje i menjao adresu.
[ anon68680 @ 23.06.2009. 11:46 ] @
Ja nigde ne videh da je neko implementirao ovakav "alat" u okviru protokola, poput e-maila?
[ deepwhite @ 24.06.2009. 11:19 ] @
Google se reklamira, reklamira, reklamira itd... Ovo ovde se zove zamena teza, oni su izmislili neku tehnologiju, ali je mail uvek mail i to ce ostati dok je sveta i veka.
[ momsab @ 24.06.2009. 13:30 ] @
znao sam da ima veze sa jabber-om (chat, group chat, collaboration, file transfer, servers...) :)

http://www.waveprotocol.org/draft-protocol-spec

(jabber je xmpp, ukratko za sire narodne mase)
[ _goThic_ @ 24.06.2009. 14:18 ] @
Citat:
deepwhite:ali je mail uvek mail i to ce ostati dok je sveta i veka.


Upravo to. Verovatno ce gwave da postane popularan, al nece nikako zameniti mail.
[ misk0 @ 28.06.2009. 09:46 ] @
Nisam pogledao citav video, pogledao sam isjecke i procitao par tema ali ne vidim nista revolucionarno. Jeste, tacno je da mozda ne postoji nesto slicno sve na jednom mjestu, ali sve fore koje su oni iznjeli su vec dostupne u raznim oblicima. Live messaging, collaboration tools i slicni vec postoje.
Ne kazem da je loshe, ali ne vidim fakat nista drugacije i nepostojece.
A mozda ja nisam shvatio sta oni hoce / predstavljaju.
[ ksrele @ 28.06.2009. 12:44 ] @
Pa da, mozda to jeste postojalo pre, mozda je cak i vecina stvari negde bila ugradjena, ali da li si ti mogao da kombinujes recimo Yahoo mail sa Gmailom?
Znaci imam druga koji koristi Yahoo a drugi koji koristi Gmail a mozda i treceg koji koristi @nadlanu i kako mi svi da radimo koleboraciju i to u realtime-u?
Da ne kazem da ne moze svaki server kod sebe da instalira gmail.

E sad, kao sto postoji POP3 i SMTP protokoli tako ce da postoji i Wave protokol. To je ono najbitnije, jednom recju STANDARDIZACIJA!!!
[ momsab @ 28.06.2009. 13:11 ] @
da, postoji tako nesto vec u vidu xmpp-a (jabber-a)
odavno su spojeni, e-mail i jabber
a i lepo pise da je wave napravljen na xmpp-u (to je standard takodje), ili ja uopste ne znam engleski

a realtime najvise zavisi od kvaliteta veze (ne brzine... dzaba 10Mbps ako se ping izrazava u sekundama)
[ enthusy @ 28.06.2009. 15:46 ] @
Vidim da ovde ima priličan broj komentara koji se svode na "Ma nije to ništa (novo, posebno itd.)...", pa moram reći da se apsolutno ne slažem sa njima.
Ako smatrate da sve to već postoji i da spajanje postojećih stvari nije ništa posebno i da Wave nije ništa posebno, pokušajte na Internetu da pronađete:
-neki dobar servis za real-time čet uz real-time prevođenje kao što to radi Rosi u Wave-u
-neke dobre alate za real-time kolaboraciju sa mogućnostima koje ima Wave
-neki servis koji vam omogućava onako lako uvođenje nove osobe u razgovor koji već traje i Play opciju koja će toj osobi puno značiti
-i tako dalje, da ne smaram više...
Sve to što pronađete neka bude potpuno BESPLATNO i dostupno SVIMA: Pa ako uspete da uradite sve što sam do sada napisao onda pokušajte da sa tih ko zna koliko mesta (koje treba pokrenuti, napraviti naloge, ulogovati se, pozvati prijatelje da urade isto itd) funkcionišete normalno u komunikaciji i kolaboraciji sa prijateljima. E ako sve to uspete, onda slobodno velikim slovima i to podvučenim napišite komentar za Wave: "Ma nije to ništa!"
[ Lesli Eldridz @ 28.06.2009. 23:01 ] @
Samo jos kad bi se znalo zasto bi to masovno trebalo da radimo, pa bog da nas vidi. Ne tvrdim da nekima sve to nije potrebno, samo pitam zasto bi se sad to sve omasovilo kao sto je omasovljen email. Mozda i nece, ko zna? Ne bi bila ni prvi ni poslednja stvar najavljivana kao nekakav revolucionarni zaokret od koje na kraju ne ispadne nista.
[ websurfer @ 28.06.2009. 23:17 ] @
Citat:
enthusy: Pa ako uspete da uradite sve što sam do sada napisao onda pokušajte da sa tih ko zna koliko mesta (koje treba pokrenuti, napraviti naloge, ulogovati se, pozvati prijatelje da urade isto itd) funkcionišete normalno u komunikaciji i kolaboraciji sa prijateljima. E ako sve to uspete, onda slobodno velikim slovima i to podvučenim napišite komentar za Wave: "Ma nije to ništa!"


[]MA NIJE TO NIŠTA[/] <=(šalim se, naravno)

Normalno je da veliki broj ljudi smatra da to nije ništa posebno jer svako pre svega pokušava da pronadje svrhu zašto bi nešto uopšte koristio pa ako ne nadje onda ni ne sluti sav potencijal koji se krije iza toga.
[ momsab @ 28.06.2009. 23:37 ] @
enthusy, Google Wave nije nista revolucionarno novo nego nadogradnja postojeceg (nadam se dobra)
problem kod predstavljanja Wave-a je sto zahteva da se odvoji oko sat i po vremena sto je stvarno previse. jos uvek nema (ili se mozda pojavio u medjuvremenu ali ja nisam nasao) zvanicnog kratkog prikaza (opsti opis i sta nudi) kao sto ima za mnoge stvari (npr, Google Earth http://earth.google.com/tour.html)

iskreno, koliko ljudi sada korsite alate za kolaboraciju (znam za M$O Groove i Collanos Workplace kao univerzalne, da tako kazem)?
[ enthusy @ 29.06.2009. 03:24 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Samo jos kad bi se znalo zasto bi to masovno trebalo da radimo, pa bog da nas vidi...

Ne znam odakle si ti shvatio da to treba da bude masovno "Bog te video" . Ako pod masovno podrazumevaš to da Wave koristi i onaj kome to treba i onaj kome to ne treba.

Postoje milioni stvari na ovoj planeti koje meni uopšte ne trebaju niti ih koristim, ali to me ne navodi da kažem da one nisu ništa posebno, jer su te stvari izmišljene sa svrhom i nekome su jako potrebne.
Citat:
momsab:Google Wave nije nista revolucionarno novo nego nadogradnja postojeceg (nadam se dobra) ...

Dok po ko zna koji put čitam komentar da Wave nije ništa novo (nebitno da li sa ili bez "revolucionarno"), takođe me to ko zna koji put podseća na film "Flash of Genius". U tom filmu (zasnovanom na istinitoj priči) glavni lik uporno pokušava da na sudu dokaže da je projektovanjem mehanizma za pokretanje auto-brisača sa više brzina izmislio nešto novo. Tužena kompanija "Ford" tvrdi suprotno. Hajbitnije: glavni lik govori kako on nije izmislio ni otpornike ni diode ni itd. koje je koristio, ali je izmislio kombinaciju toga koja nije postojala. Jednom prilikom je doneo i knjigu u sudnicu i kao primer objasnio da pisac nije izmislio ni jednu jedinu reč, ali je pisanjem te knjige stvorio nešto novo. Taj čovek je dobio spor jer je uspeo to da objasni sudu, ali nekima ovde se to nikada ne može objasniti
[ momsab @ 29.06.2009. 14:55 ] @
hm, ti nisi upucen u jabber/xmpp? npr, jedno veoma poznato serversko resenje http://www.igniterealtime.org/projects/openfire/index.jsp
Citat:
Openfire is a real time collaboration (RTC) server...

k'o sto rekoh, Google Wave je nadogradnja (valjda je dobra), nista revolucionarno novo (to bi bilo da su od nule napisali ceo protokol, sto ovde niej slucaj)

inace, upucen sam u ove svari manje-vise obzirom da su softverske komunikacione tehnologije jedno od oblasti mojih zanimanja


zanimljiva analogija, ne moze se u potpunosti primeniti ovde :D
[ enthusy @ 29.06.2009. 15:35 ] @
@momsab,
Ne razumemo se mi nikako.
[ momsab @ 29.06.2009. 15:46 ] @
cek ,da vidim
ti mislis da je ovo nesto bas bas novo i da je neverovatno dobro, da ce poboljsati korsicenje na internetu i slicno
ili gresim?
ako ne gresim, dodacu da se ovako nesto razvija/unapredjuje/postoji poslednjih 10 godina :)

ili mislis uospteno pojavi se nesto navodno novo, jedni slepo odusevljeni drugi misle nista posebno i ti mislsi na ove druge?
[ enthusy @ 29.06.2009. 16:13 ] @
Grešiš. Ko može (i hoće) iz mojih prethodnih postova da shvati šta sam rekao, shvatiće... ko ne može izvinjavam mu se, ali nemam vremena da pišem elaborate.
[ Lesli Eldridz @ 29.06.2009. 23:02 ] @
Citat:
enthusy: Dok po ko zna koji put čitam komentar da Wave nije ništa novo (nebitno da li sa ili bez "revolucionarno"), takođe me to ko zna koji put podseća na film "Flash of Genius". U tom filmu (zasnovanom na istinitoj priči) glavni lik uporno pokušava da na sudu dokaže da je projektovanjem mehanizma za pokretanje auto-brisača sa više brzina izmislio nešto novo. Tužena kompanija "Ford" tvrdi suprotno. Hajbitnije: glavni lik govori kako on nije izmislio ni otpornike ni diode ni itd. koje je koristio, ali je izmislio kombinaciju toga koja nije postojala. Jednom prilikom je doneo i knjigu u sudnicu i kao primer objasnio da pisac nije izmislio ni jednu jedinu reč, ali je pisanjem te knjige stvorio nešto novo. Taj čovek je dobio spor jer je uspeo to da objasni sudu, ali nekima ovde se to nikada ne može objasniti :)

E pa to je zato sto ovo nije sud, pa ne mora da se parnica okonca nekim zakljuckom, makar samo da sud skine smarajucu stranku u parnici sa vrata. Niko ne kaze da to nije novo, ali to sto je neko stvorio nesto novo ne znaci da ce to novo i da postane masovno prihvaceno. A ako nesto nije masovno prihvaceno, ne mislim na fenserske stvari, nego neka nova tehnologija, onda je prilicno dzabe stvarana. Eto recimo mobilni je vrlo brzo masovno prihvacen, pa i internet, samo vec malo sporije, a eno ga segway, iako je mozda korisnija sprava nego mobilni telefon, i iako je najavljivan kao revolucija u transportu... da kazem pesaka (jer ko se vozi na njemu nekako vise nije pesak) , sta je od svega bilo - nista, ostao je igracka za dokone fensere i spravica za uslikavanje za u turisticke prospekte.
[ defekt @ 03.07.2009. 13:26 ] @
> deepwhite: ali je mail uvek mail i to ce ostati dok je sveta i veka.

> _goThic_: Upravo to. Verovatno ce gwave da postane popularan, al nece nikako zameniti mail


da se vratimo 20 godina u proslost vas dvojica bi pricali da nista nece zameniti pisacu masinu :-)
pa da mi je neko pre nekoliko godina rekao da fiksni telefon skoro da necu koristiti......
postoji milijardu primera (npr forumi su potpuno zamenili newsgrupe, ubise ih).
a mozda ste u pravu sto se tice maila, ali zar niste naucili prateci desavanja da se kada je tehnologija u pitanja nikada ne moze reci da je nista nece zameniti dok je sveta i veka?
[ koska @ 03.07.2009. 14:08 ] @
realno, i email je zamenio samog sebe na neki nacin...
prvobitna namena je bila da se salje text, a onda su uveli html formatiranja, embeddovanje fotki, kacenje fajlova, cc, bcc itd....

mozda cemo poceti wave da koristimo, a da ne primetimo...
kome bude trebalo nesto vise od maila, samo ce da nadogradjuje postojeci wave sa svim onim dodacima...
[ random @ 29.07.2009. 15:49 ] @
Povukao sam Java kod Wave servisa (koriste Mercurial), preveo ga, nakačio na lokalni Openfire i probao malo.

Radi lepo, ali je klijent koji isporučuju rudimentaran. Dozvoljava pravljenje novog wave-a, dodavanje [sa]učesnika i pisanje teksta. Evo sličica za radoznale, mada nema bogznašta da se vidi, osim da servis radi: http://tinypic.com/r/2o8qp/3
[ dragazervea @ 31.07.2009. 05:16 ] @
Wow, covjek prosto da ne povjeruje, svaka cast Google, opet dokazuju svoju tehnologiju, hvala za Video, nisam imala prilike da je vidim ranije
[ staticInt @ 04.08.2009. 09:01 ] @
Jel neko uspeo da dobije invite za sandbox i kako :)
[ Darko Prelic @ 14.09.2009. 05:35 ] @
im so excited and i just cant hide it im about to lose control.. :D:D:D gj google
[ djevrek @ 18.09.2009. 12:48 ] @
Gledao sam live tih sat i po kada je bilo predstavljanje, i oduševio sam se ... bolje iskorištenih sat i po vremena nego da sam pustio neki film :)

Jedva čekam da probam ... pretpostavljam da će to da izađe do kraja godine, verovatno rade na povezivanju svih postojećih alpha i beta servisa sa waveom pa zato toliko dugo traje.

Invite ne verujem da će neko od nas običnih smrtnika dobiti dok ne bude neki public beta ... pretpostavljam da je ovo invite samo za "dokazane" developere. Videh da je lifehacker dobio invite i napisali su nešto o tome.

Više o vašim pitanjima ... http://lifehacker.com/5288931/google-wave-questions-and-answers
[ Stefan Markic @ 02.10.2009. 23:31 ] @
[ Stefan Markic @ 08.10.2009. 13:30 ] @
Fina pomisao:
Facebook Wave: Why Facebook Should Clone Google Wave
[ euripyd @ 09.10.2009. 10:11 ] @
Nista specijano. Ama bas nista specijalno.....
[ Fedya @ 09.10.2009. 10:28 ] @
Sta nije specijalno? Wave?
[ euripyd @ 13.10.2009. 09:59 ] @
Citat:
Fedya: Sta nije specijalno? Wave?

Pa reci sta je to specijalno sa Wave, tako revolucionarno i novo? I sta je to toliko pa sad svima potrebno?
Navedi mi dobre razloge koriscenja Wave? Sve sto sam video na netu o W nije ni revolucionarno ni novo.
[ aleksandaraleksandar @ 13.10.2009. 10:31 ] @
odgledaj film koji traje 80 minuta, slusaj sta developeri govori, pa ce ti biti jasno.
[ milancheBGD @ 13.10.2009. 12:55 ] @
za sada za mene je razocarenje Jer sam nasao jedva 6 ljudi (sa stranih foruma koje posecujem) koje sam ubacio u google wave... Koristim twitter/meme/tumblr, i za sada za mene su daleko bolji.
[ osmania @ 18.10.2009. 17:09 ] @
ljudi vako stvari stoje:
Oni koji su se prijavili na gugle i od gugla dobili pozivnicu oni su dobili po 11 pozivnica. (moj kolega je dobio) i evo meni poslao je pozivnicu ali ja da nekome dam pozivnicu nemam jos, hocu li dobiti ne znam...
ako dobijem svih 11 ide na ES pa ko bude bude,
ali nista ne propustate sa tim Wave ok je ali nista sada da covjek kaze ah..
pozz Osa

usput samo mogu ljudi da se dodaju koji imaju wave koji imaju gmail ne moze. (ja nisam nasao kako ide probao sam)
ev vidite kako to izgleda:

[ aleksandaraleksandar @ 19.10.2009. 09:50 ] @
da pojasnimo

google se igra kao i uvek...

postoji nekoliko wave poruka koje se ne vide jer su MUTED. kao i u gmailu, UNMUTE se radi tako što se poruka premesti u Inbox.
te MUTED wave poruke, sadrže brdo nekih youtube linkova i primera: kako se koristi wave u projektima, kako se koristi wave za planiranje odmora, i tako...

kada sve to isklikćete, pojaviće se novi wave (u ALL stavci, to mu dođe kao Archive u gmailu) koji se zove INVITE OTHERS... tako nekako. tu vam se nalaze pozivnice.

adresa je ista kao za gmail u korisničkom delu, a u delu domena je @googlewave.com

mail i wave ne rade - naravno. i naravno, za sada.
radi se o različitim protokolima. jedno bi moralo da postane podskup drugog. šta i kako... u vremenima koja dolaze.
ja bih lično voleo da neku poruku iz wave-a prosledim nekome na mail. i da neki mail postane deo wave-a. za sada to nije moguće.

postoje botovi. ko se malo zanimao za jabber i xmpp i irc protokole zna o čemu se radi.
meni lično to je ok priča.
znači dovedete bota koji se zove public, i tada vaš wave postaje public tako da search "wave tag public" izbacuje vaš wave u rezultatima pretrage.
dovedete bota koji ima privilegije da banuje gore pomenutog bota, lupi mu ban, i waš wave više nije public.
možda jeste malo advanced, ali to će očigledno tako da radi na wave serverima.
da li će google sve to da dodatno grafički obradi - verujem da hoće.
aleksandar može da vam okači spisak trenutnih botova, mada vidim da ih je iz dana u dan sve više.

sve je jako sporo, bagovito. wave ume da nestane i da se više nikada ne pojavi.
ubacivanje ljudi u sred neke konverzacije radi, ali bez nekog jasnog obaveštenja da se pojavio nov sagovornik. gde god da ga ubacite, novsagovonik vidi ceo wave.
ljudi se žale na relatime ispisavenje poruke dok se kuca... nijedan settings (nalazi se u posebnom wave-u) trenutno nije dostupan.

eto...

pitajte...
[ osmania @ 19.10.2009. 15:03 ] @
ovdje ne bi se slozio da wave i mail ne rade zajedno
ali jel neko probao da se ulogujes u wave bez loganja mail
ili otvoris mail pa wave pa izlogujes iz maila vidi sta se desi sa wave (automacki izloguje) sto je meni tako glupost...

ja posjedujem dva mail naloga
kad se ulogujem sa mailom na koji mi je dosao pozivnica automacki se uloguje u wave kad ga ukucam u www.
a kad se ulogujem u drugi mail i hocu da na wave odem onda mi kaze wave nematre pravo pristupa bla bla bal upisi se u listu invite.

i sa pozivnicama ja sam sve pregledao cak instalirao i jos nisam dobio pozivnice...
pozz
osa
[ Cezar @ 19.10.2009. 16:40 ] @
Koliko znam, svi google servisi su povezani, tako da je normalno sto te izbaci iz wave-a kad se odjavis s nekog drugog servisa. Mislim da nisi razumio Aleksandra. Covjek je rekao da iz wave-a ne mozes da saljes nista na mail i obrnuto.
[ aleksandaraleksandar @ 20.10.2009. 08:18 ] @
kako ti je Cezar objasnio.

ja ne pričam o cookies koji održavaju sesiju između servisa. pričam o protokolu....
[ aleksandaraleksandar @ 20.10.2009. 08:19 ] @
@osmania

nadam se da znaš da sve možeš da uradiš kroz jedan gmail nalog. preko dodavanja accounta...
[ dendzi @ 20.10.2009. 16:21 ] @
Jel neko probao ovo: http://www.wave-info.info/
[ ksrele @ 20.10.2009. 19:18 ] @
Da se ja pitam ja na taj sajt nebi upisivao moje tweeter podatke (cak i da ih imam a mislim da ih ni nemam)!!!
Sve u svemu zvuci JAAAAKO nesigurno...
Svoj sam savet rekao.
[ dendzi @ 21.10.2009. 19:15 ] @
Ovo je moj sretan dan, upravo mi je na gmail stigla pozivnica. Predhodna dva dana sam preko twittera pratio ključnu reč google wave i tražio od ljudi koji su spominjali da koriste wave da i meni pošalju pozivnicu ako su u prilici. Otprilike oko 50-ak retwitova sam poslao, neki su govorili da nemaju pozivnice, neki nisu ni odgovarali a jedan mi je na moju veliku radosta poslao Invitation. To izgleda ovako:


James Fridley has invited you to preview Google Wave!

Google Wave is a new online tool for real-time communication and collaboration. A wave can be both a conversation and a document where people can discuss and work together using text, photos, videos, maps, and more. Learn more at wave.google.com.

This is still an early preview of Google Wave, so you may run into some bumps along the way but we look forward to your feedback.

To accept your invitation, sign into Google Wave at the following link*:
*********************************************************************************
(If you do not have a Google account, you will be prompted to create one)

Once you've signed in:
Check out the videos and example waves
Update your profile
Start waving!

Happy waving!
The Google Wave Team

For help, please visit http://www.google.com/support/wave

* This link will only work for one invitation to Google Wave, it cannot be shared!


Copyright 2009. Google Inc, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043.



Ako budem imao mogućnost da i ja pošaljem pozivnicu nekome verovatno ću dati nekome sa ove teme. Budite dobri sa mnom heheheheheheh.


Idem da isprobavam Wave.
[ mr. ako @ 22.10.2009. 20:00 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=xcxF9oz9Cu0&feature=fvst

Prikaz prave upotrebljivosti wave-a! :P
[ snake_master @ 22.10.2009. 21:06 ] @
Xa xa, zakon :D
[ aleksandaraleksandar @ 29.10.2009. 08:43 ] @
http://sites.google.com/site/gwaveextensions/extensions-list
[ Ivan.Markovic @ 29.10.2009. 09:33 ] @
First Impressions on Security in Google Wave: http://theharmonyguy.com/2009/...ns-on-security-in-google-wave/
[ aleksandaraleksandar @ 29.10.2009. 10:14 ] @
lepo. osim što je autor sve sve na iFrame i "hajde da pametujem, jer niko drugi nije".

[ Mister_rap @ 02.11.2009. 14:06 ] @
Jel jos uvek nije moguce ukloniti nekog iz wave-a ?
Dodao sam neke ljude slucajno, ali na gw forumu sam pronasao da to jos nije moguce.

Druga stvar je slanje pozivnica...
Kako da dodjem do te opcije send invite jer nista slicno trenutno nemam.
[ Cezar @ 02.11.2009. 15:06 ] @
Trenutno ne mozes ukloniti korisnike iz wave-a. Mozes samo robote.
Sto se tice pozivnica... Ja ih nisam dobio ni nakon 20 dana "talasanja".
Koliko znam, ne mozes tu nista promijeniti. Cekaj da ti posalju i to je to.
[ Mister_rap @ 02.11.2009. 15:11 ] @
Da da znam...

Al je cudno na koju to foru radi, jer po temama koje sam citao neko isto dobije odmah, nekon nakon par dana koriscenja a neko nikad :P
[ enthusy @ 02.11.2009. 18:04 ] @
Citat:
Mister_rap:Jel jos uvek nije moguce ukloniti nekog iz wave-a ?
Dodao sam neke ljude slucajno, ali na gw forumu sam pronasao da to jos nije moguce.

Citat:
Cezar:Trenutno ne mozes ukloniti korisnike iz wave-a. Mozes samo robote.

Ja se ne bih složio sa ovim jer je meni brisanje kontakata zapravo uspelo (ili sam halucinirao da je taj kontakt uopšte postojao ). Evo šta sam ja uradio: Klik na "Manage contacts" pa na "All contacts", pa pronađite u imeniku email adresu onoga koga želite da izbrišete (ona će biti u formatu @gmail.com a ne @googlewave.com) i izbrišite je.
[ Mister_rap @ 02.11.2009. 18:32 ] @
Moje pitanje nije bilo vezano za brisanje kontakata jer je to posebna aplikacija zapravo...

Vec da iz postojeceg wave-a na kojem imas recimo 10 korisnika, uklonis neke od njih.
[ Fedya @ 02.11.2009. 19:23 ] @
Mislim da ne mozes ukloniti nekog ko je vec dobio deo razgovora, ono sto mozes da uradis je da uradis "Private Reply" i da ubacis sve osim onog koga zelis da 'izbacis', time doticni nece dobijati dalje poruke (naravno stvari se komplikuju kada neko odgovori na stariju poruku i sl, ali razumete sta hocu da kazem )
[ Aleksandar Vasic @ 02.11.2009. 19:52 ] @
Uklanjanje kontakta iz wave-a je moguce, cini mi se, samo onome ko je kreirao wave
[ Sasa_Drobac @ 02.11.2009. 20:50 ] @
naravno da je moguce, samo se ode u gmail contacte i izbrise se taj kontakt, ali on tad nestane iz iz gmail-a naravno, tako da ga morate ubaciti ponovo ako hocete da ga imate u gmail contactima
ja sam tako radio, kad se disconectujete sa wave-a i ponovo ulogujete videcete da je contak nestao, prosto .......
[ Cezar @ 02.11.2009. 21:04 ] @
Citat:
Sasa_Drobac: naravno da je moguce, samo se ode u gmail contacte i izbrise se taj kontakt, ali on tad nestane iz iz gmail-a naravno, tako da ga morate ubaciti ponovo ako hocete da ga imate u gmail contactima
ja sam tako radio, kad se disconectujete sa wave-a i ponovo ulogujete videcete da je contak nestao, prosto .......


Izgleda da ovdje niko nikog ne razumije :)
Niko ovdje nije pitao kako da izbrise kontakt IZ LISTE KONTAKTA nego kontakt iz TALASA
Moze posluziti ovo sto je Fedya napisao, ali to nije to :)
[ Fedya @ 02.11.2009. 21:06 ] @
Ne pricamo o izbacivanju contacta iz liste nego iz trenutnog wave-a. Posto je ovo drugi post koji je pogresno razumeo pitanje dacu jednostavan scenario:

1. Imas 30 kontakata u listi
2. Napravis novi Wave u koji dodas trojicu konkata (sa tobom ima vas 4).
3. Posaljete nekoliko poruka jedno-drugom
4. Skontas da jedan od trojice u stvari ne bi trebalo da dobija poruke koje saljete i hoces da ga uklonis (a da ti pri tome ostane u contact listi).
Kako ga izbaciti?


Moja ideja bi bila da se uradi private reply koji ukljucuje samo one koji treba da ucestvuju u diskusiji, ali to zahteva paznju od svih clanova da ne odgovoraju izvan dela koji je private. Naravno uvek dolazi u obzir da se trenutni wave prebaci u novi sa pravim kontaktima.
[ Mister_rap @ 02.11.2009. 21:07 ] @
Ljudi ne kontate o cemu pricamo ocito
Naravno da jos uvijek nije moguce!

U ostalom to pise i u samoj aplikaciji, evo fotkice, valjda ce sada biti malo jasnije...

[ Cezar @ 02.11.2009. 21:43 ] @
Da presjecemo pricu o kontaktima :)

Ja imam cudan problem.
U moj inbox se zavukao neki wave, a ne sjecam se da sam ikad kliknuo na njega.
To sve ne bi bio nikakav problem da ga mogu izbrisati. Nema sta nisam pokusao, al' ni da cuje da ide u kantu :)
Pokusam "mute"- ne reaguje, pokusam "archive"- opet nista, oznacim ga kao "read"- sve super cca 2 min, pa opet izbaci 99+ neprocitanih poruka. Otvorim ga da vidim sta pise, kad tamo xx ljudi ima isti problem kao i ja, al' niko ga nije rijesio.

Evo slika. To je ovaj uokvireni :)



[Ovu poruku je menjao Cezar dana 02.11.2009. u 23:12 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 03.11.2009. 08:32 ] @
Citat:
Cezar: Da presjecemo pricu o kontaktima :)

Ja imam cudan problem.
U moj inbox se zavukao neki wave, a ne sjecam se da sam ikad kliknuo na njega.
To sve ne bi bio nikakav problem da ga mogu izbrisati. Nema sta nisam pokusao, al' ni da cuje da ide u kantu :)
Pokusam "mute"- ne reaguje, pokusam "archive"- opet nista, oznacim ga kao "read"- sve super cca 2 min, pa opet izbaci 99+ neprocitanih poruka. Otvorim ga da vidim sta pise, kad tamo xx ljudi ima isti problem kao i ja, al' niko ga nije rijesio.

Evo slika. To je ovaj uokvireni :)



[Ovu poruku je menjao Cezar dana 02.11.2009. u 23:12 GMT+1]


to je automatski generisan wave.
[ Mister_rap @ 04.11.2009. 12:07 ] @
Ljudi da li normalno wejvujete u foxu, ili mozda neko od vas ima probleme kao i ja ?

A je malo ozbilnjiji wave (citaj vise od 15 poruka) firefox puca (i 3.0 i 3.5).
Stoga sam prinudjen da wejvujem iz chrome-a, u kojem wave radi znacajno brze i naravno nema ovih problema...
[ kvaju @ 04.11.2009. 22:21 ] @
vejvanje mi radi jako sporo u ff, probat ću chrome.
inače ovaj vejv nije uopće nešto ono wow bar meni, ok mi je ideja i sve ali.. možda kad dodam još vejvaša, možda bude zanimljivije..bar se nadam
[ dendzi @ 05.11.2009. 21:37 ] @
wave radi sporo i u Chrome-u
[ Mister_rap @ 06.11.2009. 00:31 ] @
@dendzi

Da ali brze nego u foxu, a i chrome ne puca...
[ Emil Ranc @ 06.11.2009. 08:54 ] @
Evo, i ja se ulogovah (prekjuče mi je poslata pozivnica, jutros stigla)
Stići ću valda za vikend malo da vidim kako ovo fercera

[ koska @ 06.11.2009. 09:20 ] @
Videh i ja jutros ljude iz "prve ture" da su svi dobili pozivnice... tako da vi ostali cekajte jos malo...
ali, definitivno ne ide redom... posto je, na primer, emil vec dobio nalog, a pre njega sam poslao nekolicini kojih jos nemam u contactima...
[ ksrele @ 06.11.2009. 13:11 ] @
Evo i ja sam konacno dobio pozivnicu koju mui je Goran poslao.
Hvala... samo sto nemam bas sa kim da komuniciram... :(
[ ninjaz @ 06.11.2009. 13:40 ] @
Kucaj with:public da pronadjes public wave-ove
mozes i with:public srbija
[ koska @ 06.11.2009. 13:48 ] @
Moji prvi utisci su da je ovo "vrlo" Preview verzija. Vecina stvari koja je u onom youtube videu ostavila wow utisak na nas jos ne postoji u sadasnjoj verziji. Ne postoji cak ni ona jednostavna razmena slika. Cesto dolazi do "zastoja" u sinhronizaciji (pojavi se gore levo obavestenje), Contacts su mi nepregledni (ili bar jos nisam navika). Chat sljaka, ali me nervira sto ne moze da se iskljuci real-time prikaz kucanja, odn. onaj sa kim pricam sve vreme vidi sta ja kucam, tako da nema brisanja, promene misli i sl. Mislim, moze, ali nije to to. :) Kada stigne nova poruka u konverzaciji, tj. wave-u moram da skrolujem ekran dok je ne nadjem sam, sto moze da bude mucno ako je wave dugacak. Na brzinu necu da se zalim jer to MORA da se dotera. Onaj "play" jos nisam ukapirao kako moze "elegantno" da radi. Brisanje waveova ne funkcionise, tako da mi je inbox vec prepun.

U sustini, potencijal se vidi i stvarno mogu da zamislim da ovo jednog dana (i to uskoro) totalno zameni mail. Bar nama koji smo navikli na taj "konverzacijski" sistem mailovanja u GMailu. Da ne pricam o drugim stvarima koje ce da nas odusevljavaju sa svakom novom ekstenzijom (trenutno postoje samo dve ekstenzije - Yes/No/Maybe glasanje i neki zajednicki rad sa Gmapama koje nisam probao). Sve u svemu, za sada je ovo "yet another" chat program ispod proseka. Sto, naravno, s obzirom da je sve u preview fazi, ne uzimati zdravo za gotovo, vec kao privikavanje na ono sto nas ceka sutra.

Vec zamisljam klince kako u busu ne pricaju vise o "fejsu" vec o "vejvovanju"... :)
[ Fedya @ 06.11.2009. 13:58 ] @
@koska

Kako mislis nema razmene slika? Slike sa masine mozes poslti tako sto ih prevuces u browser, a ako ukljucis PicsInWave robota ([email protected]) linkove sa slikama ce automatski zameniti slikama.
[ deki77 @ 06.11.2009. 14:47 ] @
Citat:
ksrele
Hvala... samo sto nemam bas sa kim da komuniciram... :(

ako nemaš sa kim...napravi svoj google wave(new wave),npr. grad,mesto,škola
pa će ljudi da te nađu u pretrazi
[ Fedya @ 06.11.2009. 14:54 ] @
Ili dodaj Elizu ([email protected]) pa pricaj sa njom
[ Stefan Jocic @ 06.11.2009. 15:33 ] @
Čini mi se da ne moraš da je dodaš sama se pojavi posle nekog vremena.
[ deki77 @ 06.11.2009. 15:48 ] @
Srbija prebrojavanje
[ koja_hc @ 07.11.2009. 09:50 ] @
Evo i ja sam "aktiviran" nakon nepunih 48h od kako mi je koska poslao pozivnicu... Veceras cu da vidim kako radi pa cim budem i ja mogao da saljem invite obavijesticu vas!

HVALA Nebojsa!
[ _cipiripi_ @ 07.11.2009. 10:30 ] @
evo i ja se nakacio na ovo novopeceno ''cudo''....ali nemam sa kim da trabunjam......zna li iko kako se salju pozivnice.... PRVIH 5 LJUDI KOJI MI POSALJE PM ISKLJUCIVO SA GMAIL ACCOUNTOM....IMA POZIVNICU OD MENE......
[ miroslavL @ 07.11.2009. 10:49 ] @
Ne mora se imati GMAIL nalog da bi se prijavio - ja sam se sa @live.com nakačio na googlewave, a ne verujem da imaš pozivnice tj. ne možeš još uvek slati, tek kad ih dobiješ od njih.
[ Emil Ranc @ 07.11.2009. 10:54 ] @
Ljudi, naročito vi koji nemate još s kim da vejvujete, priključite se u javne diskusije! Bilo je o ovome reči i na prethodnim stranama, naravno, ali za one koji nisu videli:
U polje za pretragu iznad liste vejvova upišite with:public i na primer srbija, priključite se vejvu ES - joined effort.
[ ksrele @ 07.11.2009. 11:19 ] @
Ma daj, ja sam probao da udjem u taj public ES Wave ali je sve taaaaaaako sporo da sam se iznervirao jako.
Doduse, mozda ja imam slabu masinu (a jos sam plus gledao i iz Windows 7 koji mi sporije radi) ali opet je to jako sporo u poredjenju na neke druge servise i sajtove.
[ Aleksandar Vasic @ 09.11.2009. 11:59 ] @
Ova tema je ubuduce samo i samo za komentarisenja Google Wave servisa, ukoliko zelite da poklonite ili trazite pozivnicu, obratite se na temi
Google Wave - ES Joined Effort

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vasic dana 09.11.2009. u 13:10 GMT+1]
[ Fedya @ 09.11.2009. 12:01 ] @
hahaha dobra ideja. ako nemate Wave i zelite pozivnicu javite sa na wave ES-a... oh wait... :P

(zar ne bi bilo bolje obrnuto? ova tema za pozivnice a komentari na wave-u? posto ljudi koji hoce da komentarisu vec imaju wave pristup ali onda one koji nemaju pristup a interesuju ih kontari iskljucujete iz diskusije...)
[ Aleksandar Vasic @ 09.11.2009. 12:11 ] @
Pogresno si razumeo, odvojio sam sve postove koji su se odnosili na zahteve i ponude pozivnica i temu nazvao isto kao i taj wave tj. "Google Wave- ES Joined Effort" :)

Evo linkovao sam sad....
[ priki @ 09.11.2009. 22:12 ] @
Citat:
Fedya: hahaha dobra ideja. ako nemate Wave i zelite pozivnicu javite sa na wave ES-a... oh wait... :P

(zar ne bi bilo bolje obrnuto? ova tema za pozivnice a komentari na wave-u? posto ljudi koji hoce da komentarisu vec imaju wave pristup ali onda one koji nemaju pristup a interesuju ih kontari iskljucujete iz diskusije...)


pa da, ES je važniji i veći od Google-a :P
[ Beli13 @ 13.11.2009. 23:21 ] @
Citat:
ksrele: Ma daj, ja sam probao da udjem u taj public ES Wave ali je sve taaaaaaako sporo da sam se iznervirao jako.
Doduse, mozda ja imam slabu masinu (a jos sam plus gledao i iz Windows 7 koji mi sporije radi) ali opet je to jako sporo u poredjenju na neke druge servise i sajtove.


Ja imam celeron 2GHZ, 512 RAM-a i grafičku od 128MB Rama i prilično je sporo. Verovatno u Googleu misle da je vreme da pazarimo nove mašine ili da je možda malo 1Mbps protoka
[ mr. ako @ 16.11.2009. 02:21 ] @
kako zaista funkcionise gWave
[ musicmaster @ 16.11.2009. 02:28 ] @
^^^

Za sad i jeste ovako.
[ Fedya @ 16.11.2009. 09:12 ] @
@mr.ako: Ne slazem se. Wave radi sasvim ok, s obzirom u kojoj je fazi. Velika vecina onoga sto je prikazano na prezentaciji vec radi. Nekoliko nedelja ga koristimo sa kolegama ovde, i svi se slazemo da je sistem odlican.
Naravno, za sad radi sporo, no to je mali problem.

@Beli13: Wave radi sporo na serveru, ne na tvojoj masini, kolicina video memorije koju imas na grafickoj nema veze sa brzinom rada Chrome-a ;)
[ mr. ako @ 16.11.2009. 21:20 ] @
OK, sala mala... ne kazem da radi lose, ali takav je opsti utisak u javnosti. Ni na crtezu ne stoji da je los servis, vec je akcenat na cekanju na magicne pozivnice...
[ Mixi7650 @ 21.11.2009. 14:05 ] @
Wave je danas http://wave.google.com/help/wave/closed.html Sigurno spremaju nešto veliko. Ovih dana nisam primetio ama baš nikakav napredak.
[ shadow-bg @ 22.11.2009. 19:01 ] @
Pre ce biti da smo ga ubili :)) Ja sam morao ES wave da izbacim iz inbox-a, jer ne moze da se cita vise sa FF :)
[ lord_celtic @ 29.11.2009. 18:11 ] @
imam 8 pozivnica
ko hoce neka se javi na pp i ostavi mail
[ dusanissimus @ 30.11.2009. 13:52 ] @
da li mislite da je veca verovatnoca da dobijete invite za wave ako koristite google chrome?
update: upravo sam ga dobio. (prijavio sam se)
firefox inace...

[Ovu poruku je menjao dusanissimus dana 30.11.2009. u 15:14 GMT+1]
[ zgas @ 05.12.2009. 14:00 ] @
I ja sam zainteresovan.
[ priki @ 14.12.2009. 16:59 ] @
google je prosle nedelje svima otvorio naloge koji su trazili
tako da ce od Nove godine izleda nesto da krene, znajuci njih
[ decak_iz_vode @ 20.12.2009. 13:10 ] @
ako nekom trebaju pozivnice neka mi se javi na mejl
[email protected]

inace sjajna stvar wave. pogotovo za nekog ko radi na netu sa ljudima koji trenutno nisu tu.

pozdrav svima.
[ Chick$ @ 26.12.2009. 03:54 ] @
Ukoliko mi neko moze poslati pozivnicu bilo bi odlicno, pa da mogu isprobati to, hvala :)
[ -Andja- @ 05.01.2010. 20:53 ] @
Zar samo moze da se bude korisnik preko pozivnice?
Zainteresovana sam da isprobam...
[ mr. ako @ 11.01.2010. 02:27 ] @
http://www.elitesecurity.org/p2475465
[ Zoran 021 @ 14.02.2010. 14:06 ] @
Zasad je samo preview verzjia,da ne budekao sa Gmail koji je godinama bio beta verzija?A ako nekoga zanimaju pozivnice i da isproba wave neka mi se javi preko PP!
Pozdrav!
[ zentriks @ 27.06.2010. 13:21 ] @
Sad sam bio i moze se uci samo sa chromeom, safarijem i mozillom, dok operu ne podrzava. Samo se ulogujes sa svojim gmail username-om i to je to nista spektakularno!
[ farmer @ 05.08.2010. 15:27 ] @
Kraj google wave-a

http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=450016
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 15:48 ] @
Splasnuo Googasm - nekad cak ni svo novinarstvo iz San Franciska ne moze da od hype-a napravi odrzivu stvar :-)

Citat:

Hölzle mentions a lack of “user adoption”.
Wave’s dismissal is saddening because it was one of the most innovative and useful tool Google had released in a while. Yes, you’ve guessed it, we use Wave all the time here at TechHaze, be it to review articles pending for publication, to discuss internal matters or to simply fool around with other editors during our free time. For instance, Martin Schweiger’s interview was entirely conducted on Wave.


Yes, we've guessed it... you had a Googasm ;-)

Citat:

Hölzle mentions a lack of “user adoption”.


Citaj: e-mailu nista ne 'fali.. Hint: Keep it Simple