[ Sale_123 @ 03.06.2009. 01:49 ] @
Ovako, problem je malo teze objasniti, ali nadam se da cu imati uspjeha. Volio bih da cujem vase prijedloge kako stvari efikasno rijesiti. Problem je sledeci:

Imam jedan racunar na kome se nalazi ubuntu. Racunar se koristi za upravljanje sa jednom CNC masinom.

E sada, vecina crteza koji dolaze za obradu su u formatu dxf. Operator koristi QCad i edituje fajlove ili na osnovu crteza na papiru pravi nove. Kasnije te fajlove otvara pomocu jednog drugog programa koji generise cnc kod, koji se kasnije koristi u CNC interpreteru da upravlja sa masinom.

Vecina crteza su pojedinacni djelovi, ali ima i crteza koji prikazuju sklop (vise pojedinacnih crteza). Pored crteza, postoje informacije o tipu materijala, debljini, broju komada (broj komada zavisi od sklopa gdje se taj dio koristi npr. sklop 001a, korisit komad asdf1 3 puta, a sklop 001b koristi komad asdf1 2 puta. Znaci asdf1 je potreban 5 puta).

Sklopovi se opet mogu koristiti kao podsklopovi u drugim sklopovima, itd.

Potrebno je jos informacije o tome, kada je odredjeni komad radjen, koliko je uradjeno komada, koji operater je radio itd.

Problem: Sve te informacije dobiti u Nautilusu. Kako organizovati i grupisati fajlove po debiljini, tipu materija?

Ideja koja je meni pala ali ne znam da li je izvodiva, je da napisem jedan plug-in za nautilus (ako nautilus uopste podrzava plugin-ove). On bi koristio bazu podataka gdje bi takve podatke snimao. Pretpostavljam da ako nautilus podrzava plug-in, da je moguce jos uvesti dodatne kolone prilikom pregleda fajlova, gdje bi takve informacije mogle biti prikazane.

Jos naprednija stvar bila bi da taj plug-in moze da prikaze hijerarhiju sklopova i djelova.


Imam odredjeno iskustvo u programiranju tako da to nebi trebalo da predstavlja problem, problem je uopste ideje kako ovo rijesiti i da li je ta ideja tehnicki izvodjiva.

Nadam se da sam bio dovoljno razumljiv (mada mi to nije jaca strana) :-)

Hvala
[ momsab @ 03.06.2009. 01:59 ] @
podrzava plugin http://library.gnome.org/devel...erview/stable/nautilus.html.en

ti oces da pravis nesto sto ce da pamti sta je ciji deo, kada, ko i koliko puta je korsitio, koliko puta je korisceno? ako sam dobro razumeo uopste :)
[ Sale_123 @ 03.06.2009. 02:24 ] @
Problem je u tome sto jedan operater pokusava da organizuje fajlove po tipu materija, drugi po broju komada, treci po datumu kada je sta radio. Postoji vise projekata, koji ima vise sklopova i vise djelova. Na tim svim projektima rade sve tri operatera......

I sad tu treba da se zna ko je sta uradio, kad, sta je uradio, koliko je jos ostalo da se uradi, gdje koji komad pripada, itd...jednom rjecju...Haos

Realno ni ja sam ne razumijem u potpunosti problem, niti imam ideju za koju sam siguran da ce 100% da upali, ali gledam svaki dan kako broj dokumenta raste i kako se sve vise vremena gubi u ogranizaciji i pripremi komada za rezanje.
[ Sale_123 @ 03.06.2009. 02:29 ] @
Naravno, ako postoji neko slicno gotovo rjesenje to bi bilo jos bolje....
[ combuster @ 03.06.2009. 08:30 ] @
Zar nije lakse da se organizuju fajlovi sa direktorijumima nego preko sortiranja metatag-ova?
[ drbogi @ 03.06.2009. 09:24 ] @
Mislim da si krenuo da rešavaš problem sa pogrešne strane. Teško da bi bilo kakav dodatak nautilusu mogao da ti vrati sve potrebne informacije.
Šta raditi kada se u budućnosti pojavi potreba za još jednom kolonom-informacijom?

Mislim da je rešenje problema sledeće: Fajlovi se smeštaju nekakvom logikom na disk, po folderima, npr. po vrsti posla, i naknadno im pristupaju i koriste ih ostali, ali ne kroz nautilus, ili neki fajl menadžer, nego kroz nekakvu aplikaciju, koja bi davala nešto kao radni nalog.
Na taj način bi imao dokumentovano, sve šta je rađeno, ko je to radio, u koje vreme, itd. U isto vreme, onaj ko kreira nove fajlove, treba i da ih adekvatno opiše prilikom unosa, tako da ostali zaposleni mogu jednostavno da ih identifikuju. Postoje rešenja koja su bespaltna, ali su u isto vreme i veoma glomazna, namenjena proizvodnji, npr. http://www.xtuple.com/postbooks.

Druga stvar koja mi pada na pamet je da eventualno pokušaš ovako nešto: http://www.dmoz.org/Computers/...d_CAM/Product_Data_Management/ tj. da iskoristiš neko od ovakvih rešenja.




[ Sale_123 @ 03.06.2009. 14:39 ] @
Citat:
combuster: Zar nije lakse da se organizuju fajlovi sa direktorijumima nego preko sortiranja metatag-ova?


Fajlovi i jesu organizovani preko direktorijuma, ali po jednom kriterijumu, a ponekad je potrebno sloziti fajlove po nekom drugom kritirijumu. Npr. trenutno su organizovani po sklopovima. Znaci imamo jedan direktorij koji nosi naziv sklopa i u njemu se onda nalazi crztezi djelova koji idu za taj sklop.

Problem nastaje kada radnik hoce da izdvoji sve crtze koji idu od odredjenog tipa materija. Tada mora kroz sve ove direktorijume da ide, i da trazi te dijelove. Jos veci problem nastaje kada se jedan dio koristi u vise sklopova, tada je problem gdje ga smjestiti i kako ga poslije ponovo pronaci.

Jos jedan od problema sa kojima se susrecemo jeste to je potrebno znati koliko je potrebno komada nekog djela napraviti za odredjenu masinu. Npr. imamo dva sklopa u kome se koristi jedan dio. U prvom sklopu se korste dva komada u drugom tri. Znaci, treba nam ukupno 5 komada toga dijela. Ali Pero Peric je vec juce napravio 2 i Simo Simic jutros 1, koliko jos ostaje da se napravi? Gdje te sve informacije snimiti i kako odrzavati?


Citat:
drbogi: Mislim da si krenuo da rešavaš problem sa pogrešne strane. Teško da bi bilo kakav dodatak nautilusu mogao da ti vrati sve potrebne informacije.
Šta raditi kada se u budućnosti pojavi potreba za još jednom kolonom-informacijom?


Slazem se, pogotovo kad sam vidio kako je tesko pisati pluginove za nautilus, kad nema gotovo nikakve dokumentacije. Razmisljao sam sinoc o soluciji, da napisem jednu aplikaciju koja koristi relacionu bazu podataka. Tada bi takve stvari o dokumentima mogle fino da se organizuju. Pitanje je samo da li i fajlovi treba da idu u tu bazu. Ako bi fajlovi isli u bazu to bi omogucilo nesto kao tipa version control, a takodje povezivanje vise fajlova o nekom djelu/komadu u jednu cjelinu (crzet u dxf-u, cnc code file, itd..). Jedini problem koji se tu pojavljuje sto radnik svaki put kada zeli da radi sa nekim dokumentom mora da ga uz pomoc te aplikacije izveze u svoj home direktorij i poslije ponovo uveze u bazu. Taj problem bi fino bio rijesen kroz gnome-vfs, ali to bas i nije tako trivijalan posao.
[ drbogi @ 03.06.2009. 15:55 ] @
Ja sam ti predložio dva rešenja jer nisam bio siguran koji tip ti je zaista potreban, jel to da ga nazovemo"aplikaciaj za proizvodnju" ili je po sredi upravljanje dokumentima tj. nacrtima namenjenih proizvodnji.

Kako stvari stoje, tebi treba i jedno i drugo, :) kako si do sada rešavao problem Pere i Sime, i toga koliko delova nedostaje?
[ Sale_123 @ 03.06.2009. 16:19 ] @
Kada se rade pojedinacne stvari, onda su dokumenti organizovani po datumu.

Kada se radi nekakva komplet masina, koja ima komplet dokumentaciju, onda se crtezi organizuju po tipu materija, a sve ostalo (tipa broj komada, gdje se koristi, itd) papir i olovka (sto se nije pokazalo kao najefikasnije)
[ CahLe @ 22.06.2009. 12:26 ] @
Da li ste razmišljali o podizanju LAMP i postavljanju nekog document managment system... Nesto kako Knowledge tree ili slican DMS. Ima ih dosta po netu koji su open source i free.