[ mmserbia @ 03.06.2009. 18:30 ] @
MADE IN CHINA

Preplavljeni raznim replikama poznatih svetskih mobilnih telefona i dalje se pitamo da li je isplativo kupiti "kineza" ili ne.
Telefon koji Vam predstavljam je CECT T689. Postoji minimum 10 vrsta "kineza" koji imaju isti hardver i softver kao ovaj telefon, samo što drugačije izgledaju i drugačije se zovu. Na internet pretraživačima ono što ih vezuje je oznaka čipa MT6227.



Verovatno je svako od vas nekada pazario neku jeftinu kinesku matičnu ploču ili bluetooth adapter. Da li ste primetili da je izgled različitih kineskih proizvoda za PC skoro isti a paket koji sadrži brošuru i CD identičan. Softver se neznatno razlikuje, grafički je očajan ali funkcioniše. I na kraju cena... prava sitnica...
Situacija je ista sa CECT-om, ANYCOOL-om i ostalim kineskim "no name" proizvođačima čiju je tehničku podršku putem interneta teško dobiti.
Forumi poput ovoga su tada prava stvar.

Dizajn. OCENA 4
Klasičan, preovladavaju crne i sive boje. T689 kao i većina ostalih kineza ipak je namenjena muškoj populaciji. Lično meni dopadljiv jer volim klasičan, poslovni dizajn.

Kvalitet izrade OCENA 3
Na prvi pogled zadovoljavajući ali ipad ispod proseka. Preovladava plastika srednjeg kvaliteta, tu i tamo po neki metalni deo. Posle određenog vremena počnu da nerviraju određena loša rešenja. Gumu ispod koga se nalazi USB priključak je teško pomeriti pa Vam neretko treba i mini šrafciger ili pinceta. Isto je i sa gumom kod memorijske kartice.

Kvalitet razgovora 5
Odličan i ne zaostaje za vodeđim svetskim proizvođačima.
Telefon poseduje 2 SIM kartice koje mogu da se koriste istovremeno. Privikavanje na sistem sa 2 kartice je kratak i ne predstavlja problem.

Najupadljiviji deo telefona je ekran koji zauzima više od 2/3 prednjeg dela telefona. Dimenzija je 2,6" što je skoro kao ekran PocketPC telefona tajvanskog proizvođača HTC. Ekran je veći od svakog "ne-smart" telefona. Dimenzije ekrana u pikselima su 240x320 i može da prikaže 262.000 boja. Kvalitetan i u rangu sa Samsungom, HTC, LG. Nema problema čak ni na jakom suncu.
Ekran je osetljiv na dodir ali je pitanje da li je to uopšte potrebno ovom uređaju. Ovo nije smartphone i touchscreen vam neće trebati. Ja lično ne koristim olovku. Softver za prepoznavanje rukopisa nije dobar a za ostalo vam apsolutno nije potreban.
OCENA 5

Tastatura nema klasičan raspored. Zvezdica, nula i taraba su umesto ispod brojeva, na desnoj strani. Tasteri su mali, zbijeni, iako ispupčeni i veoma neprijatni za unos teksta. Da su tasteri ravni ovaj deo ne bi dobio prelaznu ocenu ovako ipak...
OCENA 2


Kamera se nalazi na zadnjoj strani uređaja. Proizvođač tvrdi da je to 1.3mpix. Ipak tu je pribegao softverskom rešenju tj. "veštačkim" uvećanjem na 1.3mpix. Hardver je sposoban da snimi sliku u maksimalnoj rezoluciji 640x480 tj VGA.
Video je rezolucije 176x144.
Slike kao i video su prosečnog kvaliteta ali naglašavam ... prosečnog kvaliteta za VGA kameru. 1.3mpix na kineskim telefonima možemo samo da čekamo..
OCENA 2

Zvuk
Sa zadnje strane osim poklopca baterije nalaze se i veliki zvučnici. Da... 2 komada... telefon je sposoban za reprodukciju 3d stereo zvuka i po meni to je segment koji je kod ovog telefona i najbolji. Zvuk je kvalitetan i glasan. Koristio sam ga na letovanju umesto CD-Playera i sasvim je opravdao očekivanja. Zvuk na slušalicama je solidan.
Jedina mana je što su zvučnici sa zadnje strane a telefon je dizajniran tako da su oni potpuno pokriveni ukoliko se telefon stavi na neku ravnu tvrdu površinu poput stola. Tada se zvuk duplo slabije čuje. U džepu nema tih problema.
OCENA 5

Sa desne strane telefona nalaze se:priključak za data kabl i slušalice, taster za pozivanje kamere i microSD (T-Flash) slot za memorijsku karticu. Telefon podržava max. 1GB kartice mada je moguće staviti i 2GB kartice manje brzine.

Sa leve strane nalaze se tasteri za pojačavanje i smanjivanje jačine zvuka kao i pomalo smešan natpis "DIGITAL MOBILE", čisto da se zna... :)

Oprema i baterija
U standardnu opremu spadaju: punjač, data-kabl (koji se koristi ujedno kao kabl punjača), T-Flash kartica od 128mb (ili 256mb), slušalice i dodatna baterija.
Baterije su kapaciteta 850mAh i uz optimalno opterećenje telefona (razgovori, malo preslušavanja mp3 muzike, gledanje video klipova) trajaće Vam više od 3 dana uz recimo uključen flight-mode noću.
OCENA 4

Softver
CECT nije smartphone i nema operativni sistem poput Symbiana ili Windows Mobile. Dodatne aplikacije je nemoguće instalirati.
Softver je veoma loše odrađen i imam utisak da su ga radili studenti kao diplomski rad na nekom kineskom elektronskom fakultetu.
Kinezi su pokušali bezuspešno da imitiraju windows ukravši dizajn ikonica (ček da Bil Gejts vidi ovo). Navigacija kroz meni je moguća samo gore-dole.
Kretanje kroz meni kao i unos teksta bilo putem tastature ili putem olovke tj prepoznavanja rukopisa je veoma sporo.
Mnogobrojna loša rešenja dovodila su me u situaciju da odustanem od telefona.
Evo jednog primera.
Kada dodate sliku nekom kontaktu koji inače ne možete pretraživati u tom slučaju ukucavanjem celog imena već samo prvog slova, neće moći više da izbrišete tu sliku već ceo kontakt pa da ponovo kreirate isti.
Postoji samo jedna igra i nemoguće je instalirati druge igre ili aplikacije. Telefon ne podržava javu iako u zvaničnom softveru za PC postoji ikonica "Install Java". To neće funkcionisati.
Audio i video plejeri su zadovoljavajući. Moguće je reporukovati 3gp i mp4 video fajlove s tim da mp4 mora biti u rezoluciji 176x144 (!?) tj. mobile video format kao kod starijih motorola E1000 i sl. Video je moguće pustiti u full screen modu što donekle poboljšava stvari.
Postoji i organajzer sa osnovnim opcijama i File Manager gde je moguće pristupiti svim folderima na memorijskoj kartici što je jedan plus.
Za napredne korisnike tu je hidden menu koji se poziva sa *#3646633# koji otkriva neke dodatne, manje više test funkcije telefona.
Kontaktima je moguće dodati sliku, zvuk, video i dodati ih posebnoj grupi.
Postoji flight mode tj. mod u kome će telefon raditi a SIM kartice biti nedostupne. Za pohvalu.
Dakle ima vrlo dobrih ali i katastrofalnih rešenja.
OCENA 3

Sofver za PC
Telefon je data kablom moguće povezati na 3 načina. Kao USB fleš disk gde nisu potrebni drajveri. Kao web kamerica i kao uređaj za sinhronizaciju sa PC gde su potrebni drajveri. On koristi MT6227 drajvere. Instalacija je jednostavna. Softver je pravi kineski. Prost, bagovit sa minimalnim uputstvima i ne daje puno "prostora".
Jedina pohvala se odnosi na to da je moguće preneti OUTLOOK kontakte sa PC-ja na telefon a prebacivanje je brzo.
Kontakti se mogu menjati na PC-ju. Moguće je slati poruke, menjati wallpaper, melodiju kao i pretraživati fajlove na telefonu.
Ukoliko prebacujete veće fajlove koristite MASS STORAGE opciju jer je u suprotnom ograničenje 100kb po fajlu.

ZAKLJUČAK Ukoliko imate mogućnosti da kupite smartphone a nisu Vam potrebne 2 kartice, uradite to. CECT t689 ima rešenja koja ga približavaju smart uređajima ali je ipak daleko od njih. U poslednje vreme je sve više ne-smart uređaja sa smart funkcijama. Samsung čita office dokumenta i ima dobar internet browser. Prelazak na drugog "kineza" nije neophodan ukoliko Vam ne treba TV i FM radio. Doduše, kod nekih je čak moguće instalirati i Java aplikacije. Kinezi kaskaju nekoliko godina ali su njihovi mobilni telefoni poput ovog CECT-a primamljivi zbog par stvari a najviše zbog onoga... "za te pare"...
Rešenja poput wi-fi, gps su izgleda daleka budućnost.


Review by Marko M Niš


Korisne informacije:
MT6227.zip - drajveri za CECT T689
PC-SYNC ili CHINA PHONE SUITE :) - program za sinhronizaciju

Ekran 240x320 touchscreen
Zvuk 3d stereo
Memorija: 200kb interna i max. 1GB eksterna (u vidu transfleš kartice)
Bluetooth DA
Igre (samo 1 - klon Bejeweled-a)
Boja Crno - siva
Audio/video player: mp3, mp4, 3gp













[Ovu poruku je menjao mmserbia dana 04.06.2009. u 16:41 GMT+1]
[ miki069 @ 04.06.2009. 12:59 ] @
Kamera izmedju minus 1 i nule.
Kvalitet razgovora cista 0.
Zvuk cista 0. Pod satrom je OK ali kad je covek sam uplasi se.
Softver minus 2. Kakve aplikacije u 200kb interne memorije?
200kb je imala nokia 3310 pre 10 godina.

Uopste nisu jeftini ovi kineski krsevi.
Za iste pare moze se kupiti TELEFON.
[ mmserbia @ 04.06.2009. 15:44 ] @
U slučaju da se neko uplaši od zvuka kao što reče Miki069 tu je funkcija "volume".

Aplikacije nemaju veze sa slobodnom memorijom za korišćenje od 200kb. Telefon ima sopstveni ROM ali nažalost bez mnogo softvera. Za sve dodatne stvari korisnicima je externa kartica.

[ bttp @ 06.06.2009. 20:51 ] @
Sve u svemu koristan prikaz, svaka čast.

Iako lično nikada ne bih kupio/nosio ovakve kineze, zanimalo me kakvi su, mada sam otprilke i pretpostavljao ovako nešto. Držao sam u ruci kineski iPhone, to je bila tragedija. Tačskrin katastrofa, čak ortak sa njega nije mogao ni da uputi poziv sa jedne od tih kartica. Ne znam ko to kupuje za €60 ili kolko već košta. Ovaj s tastaturom možda i može nekom da koristi, posebno onima kojima nije bitno ništa osim pozivanja i SMSa, a bitna im je podrška za dual sim. Možda se čak i iznenade šta sve još mogu sa ovim :)
[ mmserbia @ 07.06.2009. 00:01 ] @
Evo reakcije 5 osoba koje su videle telefon Cect t689

pre nego što su uzele telefon u ruke:
- ma beži bre, kinesko đubre

posle 10ak mintua rada sa osnovnim opcijama i slušanja multimedije:
- ej pa ovo čudo ima sve...hm... čuje se extra, najjače, ekran perfektan...
[ bttp @ 07.06.2009. 00:38 ] @
Kužim stari :)

Uglavnom pohvalno što si se potrudio da realno predstaviš, jer nema na mnogo mesta baš detaljnih prikaza tih telefona kakav si ti napravio, a u prodaji ih ima baš dosta.
[ Stojke PN @ 10.12.2009. 18:39 ] @
Gde ima da se nadje punjac za ovaj telefon ili mozda odgovara od nekog drugog telefona ?